Maple Grove Crimson Invite

Maple Grove Crimson Invite
1 South Saint Paul 158.0
2 Eastview 146.5
3 Big Lake 110.5
4 Eagan 109.5
5 Bismarck Legacy 100.5
6 Blaine 96.0
7 St. Thomas Academy 88.5
8 MAHACA 84.5
9 St. Paul Highland Park 75.0
10 Maple Grove 71.0
11 Hopkins 68.0
12 Lake City 61.5
13 Champlin Park 46.0
14 North Branch 37.5
15 Tartan 32.0
16 St. Croix Lutheran 17.0
17 Benilde St. Margarets 12.0

Results on TrackWrestling

107
1st Place – Kale Westgaard of Big Lake
2nd Place – Owen Kuehl of Blaine
3rd Place – Aryan Karimnejad of Eastview
4th Place – Evan St. Germain of Eagan
5th Place – Beau Haugen of MAHACA
6th Place – Lincoln Rudek of Maple Grove
1st Kale Westgaard (Big Lake) 7-1, So. over Owen Kuehl (Blaine) 7-2, 7th. (Fall 0:55)
3rd Aryan Karimnejad (Eastview) 4-3, 8th. over Evan St. Germain (Eagan) 4-3, 8th. (Dec 12-5)
5th Beau Haugen (MAHACA) 6-4, 8th. over Lincoln Rudek (Maple Grove) 2-6, 8th. (Fall 0:48)

114
1st Place – Dylan St. Germain of Eagan
2nd Place – Jack Baker of North Branch
3rd Place – Pierce Wegleitner of Blaine
4th Place – Jason Olson of St. Croix Lutheran
5th Place – Jack Hendrickson of South Saint Paul
6th Place – Abdulaziz Alibrahim of Maple Grove
1st Dylan St. Germain (Eagan) 7-0, Jr. over Jack Baker (North Branch) 5-2, Jr. (Fall 2:48)
3rd Pierce Wegleitner (Blaine) 4-4, Fr. over Jason Olson (St. Croix Lutheran) 7-5, 8th. (Fall 0:35)
5th Jack Hendrickson (South Saint Paul) 3-3, Fr. over Abdulaziz Alibrahim (Maple Grove) 0-5, 8th. (Fall 1:11)

121
1st Place – Nicolas Enzminger of Bismarck Legacy
2nd Place – Grayson Eggum of St. Thomas Academy
3rd Place – Shane Schwab of South Saint Paul
4th Place – Alex Gau of Champlin Park
5th Place – Angel Moreno of St. Paul Highland Park
6th Place – Luke Gardner of Eagan
1st Nicolas Enzminger (Bismarck Legacy) 13-0, So. over Grayson Eggum (St. Thomas Academy) 6-1, 8th. (Dec 6-5)
3rd Shane Schwab (South Saint Paul) 7-2, Sr. over Alex Gau (Champlin Park) 4-2, Fr. (MD 11-2)
5th Angel Moreno (St. Paul Highland Park) 5-2, Sr. over Luke Gardner (Eagan) 5-5, So. (Fall 1:10)

127
1st Place – Joey Enzminger of Bismarck Legacy
2nd Place – Spencer Lee of Eastview
3rd Place – Zackary Johnson of Blaine
4th Place – Lucas Amelse of Eagan
5th Place – Connor Flanagan of St. Thomas Academy
6th Place – Zach Mayo of Champlin Park
1st Joey Enzminger (Bismarck Legacy) 10-3, So. over Spencer Lee (Eastview) 5-1, So. (MD 14-5)
3rd Zackary Johnson (Blaine) 8-2, So. over Lucas Amelse (Eagan) 4-4, Sr. (Fall 4:24)
5th Connor Flanagan (St. Thomas Academy) 7-4, 7th. over Zach Mayo (Champlin Park) 7-4, Sr. (Dec 10-9)

133
1st Place – Cash Stortz of Big Lake
2nd Place – Landen Lorch of Blaine
3rd Place – Aiden Enderlein of Eastview
4th Place – Tomas Ochocki of South Saint Paul
5th Place – Devion Rosario of St. Paul Highland Park
6th Place – Jarret Payne of MAHACA
1st Cash Stortz (Big Lake) 8-1, Jr. over Landen Lorch (Blaine) 5-3, Jr. (TF-1.5 4:55 (16-0))
3rd Aiden Enderlein (Eastview) 6-2, Jr. over Tomas Ochocki (South Saint Paul) 4-3, So. (Fall 0:58)
5th Devion Rosario (St. Paul Highland Park) 5-3, Jr. over Jarret Payne (MAHACA) 3-7, 8th. (Fall 1:27)

139
1st Place – Grayson Gibson of MAHACA
2nd Place – Alexander Hendrickson of South Saint Paul
3rd Place – Benny Lopez Ramirez of Lake City
4th Place – Alex True of Maple Grove
5th Place – Darion Rosario of St. Paul Highland Park
6th Place – Gabe Kitzman of Hopkins
1st Grayson Gibson (MAHACA) 8-2, So. over Alexander Hendrickson (South Saint Paul) 5-1, So. (TF-1.5 4:43 (15-0))
3rd Benny Lopez Ramirez (Lake City) 6-4, So. over Alex True (Maple Grove) 7-5, Sr. (Dec 7-6)
5th Darion Rosario (St. Paul Highland Park) 5-4, Jr. over Gabe Kitzman (Hopkins) 3-5, Sr. (Dec 8-2)

145
1st Place – Andrew Schwab of South Saint Paul
2nd Place – Gabriel Cohn of St. Thomas Academy
3rd Place – Cannon Bertch of Bismarck Legacy
4th Place – Jay Rosario of St. Paul Highland Park
5th Place – Sam Hovland of Bismarck Legacy
6th Place – Damien Thompson of Blaine
1st Andrew Schwab (South Saint Paul) 6-1, Sr. over Gabriel Cohn (St. Thomas Academy) 4-2, So. (Dec 8-6)
3rd Cannon Bertch (Bismarck Legacy) 8-4, Sr. over Jay Rosario (St. Paul Highland Park) 5-3, Sr. (Dec 10-3)
5th Sam Hovland (Bismarck Legacy) 3-8, Sr. over Damien Thompson (Blaine) 6-4, Sr. (M. For.)

152
1st Place – Isaac Roberts of St. Paul Highland Park
2nd Place – Andrew Marty of MAHACA
3rd Place – Levi Ruyle of Eastview
4th Place – Josiah Solliday of St. Thomas Academy
5th Place – Abdul Malik Hassan of Tartan
6th Place – Matthew Litchy of Benilde St. Margarets
1st Isaac Roberts (St. Paul Highland Park) 7-1, Jr. over Andrew Marty (MAHACA) 5-4, Jr. (Dec 7-4)
3rd Levi Ruyle (Eastview) 5-2, Jr. over Josiah Solliday (St. Thomas Academy) 5-4, Jr. (SV-1 7-5)
5th Abdul Malik Hassan (Tartan) 5-3, So. over Matthew Litchy (Benilde St. Margarets) 8-4, Sr. (For.)

160
1st Place – Nate Berchtold of South Saint Paul
2nd Place – Thomas Schlangen of Maple Grove
3rd Place – Logan Gilbertson of Eagan
4th Place – Mark Gonzales of Hopkins
5th Place – Pierce Lewis of Eastview
6th Place – Emmit Hansen of North Branch
1st Nate Berchtold (South Saint Paul) 7-0, Sr. over Thomas Schlangen (Maple Grove) 7-4, Jr. (Fall 2:53)
3rd Logan Gilbertson (Eagan) 7-2, So. over Mark Gonzales (Hopkins) 5-3, Jr. (Dec 10-8)
5th Pierce Lewis (Eastview) 6-2, So. over Emmit Hansen (North Branch) 4-5, Fr. (MD 12-4)

172
1st Place – Weston Roberson of Lake City
2nd Place – Logan Myers of Eastview
3rd Place – Mitch Knight of Champlin Park
4th Place – Charles Mikely of Big Lake
5th Place – Connor Marshall of Hopkins
6th Place – Brooks Borman of St. Thomas Academy
1st Weston Roberson (Lake City) 6-1, Jr. over Logan Myers (Eastview) 4-1, So. (Fall 1:25)
3rd Mitch Knight (Champlin Park) 4-1, Sr. over Charles Mikely (Big Lake) 6-4, Jr. (Fall 5:22)
5th Connor Marshall (Hopkins) 5-2, Jr. over Brooks Borman (St. Thomas Academy) 5-5, So. (Fall 4:46)

189
1st Place – Carson Gellerman of Big Lake
2nd Place – Evan Feller of Hopkins
3rd Place – James Marks of Bismarck Legacy
4th Place – Miles Ewaldt of Tartan
5th Place – Carter West of Lake City
6th Place – Aiden Frost of Eastview
1st Carson Gellerman (Big Lake) 7-1, Jr. over Evan Feller (Hopkins) 5-1, Jr. (Fall 1:30)
3rd James Marks (Bismarck Legacy) 11-3, So. over Miles Ewaldt (Tartan) 7-3, Sr. (Fall 1:05)
5th Carter West (Lake City) 4-4, Jr. over Aiden Frost (Eastview) 2-4, So. (Fall 3:06)

215
1st Place – Ben Schultz of Maple Grove
2nd Place – Lincoln Lemar of Bismarck Legacy
3rd Place – Alexander Foncham of South Saint Paul
4th Place – Connor Olson of MAHACA
5th Place – Lucas Godfrey of Blaine
6th Place – Charlie Pollen of Hopkins
1st Ben Schultz (Maple Grove) 9-0, Jr. over Lincoln Lemar (Bismarck Legacy) 7-5, So. (MD 17-6)
3rd Alexander Foncham (South Saint Paul) 6-2, Sr. over Connor Olson (MAHACA) 4-4, Jr. (Dec 5-2)
5th Lucas Godfrey (Blaine) 4-6, Sr. over Charlie Pollen (Hopkins) 3-5, So. (Fall 3:48)

285
1st Place – Cole Will of Eagan
2nd Place – Jack Bauer of Eastview
3rd Place – Andrew Bonk of South Saint Paul
4th Place – Preston Hinrichs of MAHACA
5th Place – Trajan Mussehl of Big Lake
6th Place – Isaac Wagner of St. Thomas Academy
1st Cole Will (Eagan) 7-1, Jr. over Jack Bauer (Eastview) 3-1, Jr. (Dec 3-2)
3rd Andrew Bonk (South Saint Paul) 6-2, Sr. over Preston Hinrichs (MAHACA) 4-5, Jr. (Dec 5-1)
5th Trajan Mussehl (Big Lake) 7-4, Sr. over Isaac Wagner (St. Thomas Academy) 1-3, Sr. (Fall 2:26)