Midwest Classic

2023 Midwest Classic results. December 16-17, at Indianapolis, Ind..

Brackets/Results on TrackWrestling.com

1 Lander 126.0
2 UW-Parkside 112.0
3 Central Oklahoma 109.0
4 Upper Iowa 108.5
5 UMary 98.5
6 Indianapolis 95.0
6 Pitt-Johnstown 95.0
8 Chadron State 90.5
9 Northern State 85.5
10 McKendree 84.5
11 Gannon 78.0
12 UNC Pembroke 76.5
13 Grand Valley State 70.0
14 Colorado Mesa 69.0
15 Central Missouri 68.0
16 Adams State 52.5
17 Ashland 51.5
18 Western Colorado 50.0
19 Colorado School of Mines 47.0
19 Thomas More 47.0
21 Kutztown 44.5
21 Maryville 44.5
23 Glenville State 42.0
23 Lake Erie 42.0
25 Mercyhurst 41.5
26 Tiffin 40.5
27 Fort Hays State 39.5
28 Newberry 35.0
29 Montevallo 30.5
30 Newman 25.5
31 Emmanuel 24.5
31 Mount Olive 24.5
33 Findlay 23.5
34 Coker 21.0
35 Belmont Abbey 20.0
36 Southwest Minnesota State 19.0
37 Drury 18.5
38 Minnesota State Moorhead 17.5
39 Limestone 17.0
40 East Stroudsburg 14.5
41 New Mexico Highlands 13.5
42 Ouachita Baptist 10.5
43 King 8.5
44 Notre Dame 8.0
44 Seton Hill 8.0
46 Allen 6.0
47 Wheeling 4.0
48 Lincoln Memorial 3.5
49 Kentucky Wesleyan 2.5
50 American International 2.0
51 Quincy 0.5

125
1st Place – James Joplin of Lander
2nd Place – Christian Mejia of McKendree
3rd Place – Shane Corrigan of UW-Parkside
4th Place – Quade Smith of Chadron State
5th Place – Aaron Lucio of Grand Valley State
6th Place – Luke Acuna of Ashland
7th Place – Jose Diaz of Gannon
8th Place – Trevon Gray of Pitt-Johnstown
1st James Joplin (Lander ) 6-0, Jr. over Christian Mejia (McKendree) 11-4, . (Dec 6-4)
3rd Shane Corrigan (UW-Parkside) 7-1, So. over Quade Smith (Chadron State) 10-4, Jr. (MD 13-2)
5th Aaron Lucio (Grand Valley State) 8-6, Fr. over Luke Acuna (Ashland) 15-6, RS Fr. (Fall 0:32)
7th Jose Diaz (Gannon) 12-4, RS Sr. over Trevon Gray (Pitt-Johnstown) 12-6, RS So. (MD 11-2)

133
1st Place – Gabe Hixenbaugh of Montevallo
2nd Place – Quentrevion Campbell of Chadron State
3rd Place – Matthew Chi of UW-Parkside
4th Place – Tommy Frezza of Central Missouri
5th Place – Jeremiah Echevarria of Gannon
6th Place – Elijah Lusk of Lander
7th Place – Reece Barnhardt of UMary
8th Place – Evan Binder of Maryville
1st Gabe Hixenbaugh (Montevallo) 17-0, RS Jr. over Quentrevion Campbell (Chadron State) 11-1, RS Sr. (Dec 9-2)
3rd Matthew Chi (UW-Parkside) 7-1, Jr. over Tommy Frezza (Central Missouri) 10-2, Jr. (Dec 7-3)
5th Jeremiah Echevarria (Gannon) 16-4, RS So. over Elijah Lusk (Lander ) 3-3, Jr. (MD 16-4)
7th Reece Barnhardt (UMary) 7-3, Jr. over Evan Binder (Maryville) 17-6, Fr. (Dec 6-4)

141
1st Place – Zackary Donathan of Tiffin
2nd Place – Dylan Lucas of Central Oklahoma
3rd Place – Cayden Henschel of UW-Parkside
4th Place – Tate Murty of Upper Iowa
5th Place – Ronan Schuelke of McKendree
6th Place – Blake Mulkey of Indianapolis
7th Place – Grayston DiBlasi of Colorado School of Mines
8th Place – Isham Peace of Lander
1st Zackary Donathan (Tiffin) 5-0, RS Jr. over Dylan Lucas (Central Oklahoma) 14-2, Jr. (Dec 4-3)
3rd Cayden Henschel (UW-Parkside) 5-1, Sr. over Tate Murty (Upper Iowa) 8-3, Sr. (Dec 8-6)
5th Ronan Schuelke (McKendree) 14-7, RS So. over Blake Mulkey (Indianapolis) 13-4, RS Sr. (MFFL)
7th Grayston DiBlasi (Colorado School of Mines) 11-4, Jr. over Isham Peace (Lander ) 3-3, Jr. (Dec 7-5)

149
1st Place – Wyatt Turnquist of Northern State
2nd Place – Jacob Ealy of Pitt-Johnstown
3rd Place – Jackson Hoover of Indianapolis
4th Place – Ethen Doty of Upper Iowa
5th Place – Ryan Moore of Thomas More
6th Place – Chris Donathan of Grand Valley State
7th Place – Hayden Kuhn of Ashland
8th Place – Jake Piccirilli of UNC Pembroke
1st Wyatt Turnquist (Northern State) 13-1, RS Fr. over Jacob Ealy (Pitt-Johnstown) 14-2, Sr. (MD 15-7)
3rd Jackson Hoover (Indianapolis) 16-4, Jr. over Ethen Doty (Upper Iowa) 13-6, RS So. (Dec 7-0)
5th Ryan Moore (Thomas More) 5-2, Sr. over Chris Donathan (Grand Valley State) 15-1, So. (M. For.)
7th Hayden Kuhn (Ashland) 13-7, Fr. over Jake Piccirilli (UNC Pembroke) 4-2, Jr. (M. For.)

157
1st Place – Jack Haskin of Lake Erie
2nd Place – Gabe Johnson of Central Oklahoma
3rd Place – Devin Bahr of Northern State
4th Place – Keegan Roberson of UNC Pembroke
5th Place – Eric Faught of Upper Iowa
6th Place – Drew Wiechers of Ashland
7th Place – Guy Deleonardis of Glenville State
8th Place – Will Kuster of Drury
1st Jack Haskin (Lake Erie) 12-0, Jr. over Gabe Johnson (Central Oklahoma) 8-3, Sr. (Dec 8-1)
3rd Devin Bahr (Northern State) 9-2, . over Keegan Roberson (UNC Pembroke) 17-4, RS Fr. (Dec 9-5)
5th Eric Faught (Upper Iowa) 7-2, RS Jr. over Drew Wiechers (Ashland) 10-3, RS Sr. (M. For.)
7th Guy Deleonardis (Glenville State) 18-5, Jr. over Will Kuster (Drury) 6-4, Jr. (MD 13-4)

165
1st Place – David Hunsberger of Lander
2nd Place – Chase Luensman of Upper Iowa
3rd Place – Cory Peterson of McKendree
4th Place – Jace Fisher of Newman
5th Place – Dillon Walker of Mercyhurst
6th Place – Nicholas Coreno of Gannon
7th Place – Dalton Gimbor of Kutztown
8th Place – Brady Schuh of UW-Parkside
1st David Hunsberger (Lander ) 6-0, So. over Chase Luensman (Upper Iowa) 10-4, RS Sr. (Dec 7-4)
3rd Cory Peterson (McKendree) 11-3, RS Sr. over Jace Fisher (Newman) 17-3, Jr. (Fall 5:27)
5th Dillon Walker (Mercyhurst) 15-2, Jr. over Nicholas Coreno (Gannon) 15-5, RS Jr. (Dec 10-3)
7th Dalton Gimbor (Kutztown) 4-2, So. over Brady Schuh (UW-Parkside) 4-3, So. (MD 8-0)

174
1st Place – John Joll of UNC Pembroke
2nd Place – Joshua Kenny of Grand Valley State
3rd Place – Cole Hernandez of Western Colorado
4th Place – Trey Sizemore of Indianapolis
5th Place – Wyatt Reisz of Colorado School of Mines
6th Place – Max Bruss of UMary
7th Place – Matt Ortiz of McKendree
8th Place – Brody Hemauer of UW-Parkside
1st John Joll (UNC Pembroke) 5-0, RS Sr. over Joshua Kenny (Grand Valley State) 15-3, RS So. (Fall 1:25)
3rd Cole Hernandez (Western Colorado) 15-2, RS Fr. over Trey Sizemore (Indianapolis) 18-4, RS Jr. (MD 14-6)
5th Wyatt Reisz (Colorado School of Mines) 11-4, Fr. over Max Bruss (UMary) 10-3, RS Sr. (Dec 5-4)
7th Matt Ortiz (McKendree) 13-3, RS Jr. over Brody Hemauer (UW-Parkside) 5-3, So. (Dec 2-0)

184
1st Place – Garrett Wells of Central Oklahoma
2nd Place – Damon Ashworth of Central Missouri
3rd Place – Jason Bynarowicz of Colorado Mesa
4th Place – Reece Worachek of UW-Parkside
5th Place – Wyatt Lidberg of UMary
6th Place – Matt Weinberg of Kutztown
7th Place – Colter Bye of Upper Iowa
8th Place – Cole Casilio of Gannon
1st Garrett Wells (Central Oklahoma) 17-4, So. over Damon Ashworth (Central Missouri) 13-4, RS So. (Dec 5-4)
3rd Jason Bynarowicz (Colorado Mesa) 10-2, RS Fr. over Reece Worachek (UW-Parkside) 5-2, Sr. (SV-1 7-4)
5th Wyatt Lidberg (UMary) 18-2, RS Jr. over Matt Weinberg (Kutztown) 4-1, RS Jr. (M. For.)
7th Colter Bye (Upper Iowa) 7-4, Sr. over Cole Casilio (Gannon) 12-7, RS So. (Dec 4-3)

197
1st Place – Derek Blubaugh of Indianapolis
2nd Place – Tereus Henry of Fort Hays State
3rd Place – Dakoda Rodgers of Pitt-Johnstown
4th Place – Matt Kaylor of UMary
5th Place – Ben Tonnessen of Adams State
6th Place – Gabriel Carranza of Colorado Mesa
7th Place – Emmanuel Skillings of Central Oklahoma
8th Place – Isaiah Huus of Minnesota State Moorhead
1st Derek Blubaugh (Indianapolis) 20-1, RS Sr. over Tereus Henry (Fort Hays State) 17-6, RS Jr. (SV-1 4-1)
3rd Dakoda Rodgers (Pitt-Johnstown) 16-1, RS Jr. over Matt Kaylor (UMary) 12-3, RS Jr. (Dec 6-3)
5th Ben Tonnessen (Adams State) 8-5, Jr. over Gabriel Carranza (Colorado Mesa) 13-6, Sr. (Dec 4-2)
7th Emmanuel Skillings (Central Oklahoma) 17-7, Jr. over Isaiah Huus (Minnesota State Moorhead) 18-6, So. (Dec 8-6)

285
1st Place – Isaiah Vance of Pitt-Johnstown
2nd Place – Mason Watt of Chadron State
3rd Place – Juan Edmond-Holmes of Lander
4th Place – Daulton Mayer of Thomas More
5th Place – Luke Tweeton of UMary
6th Place – Braden Morgan of Central Oklahoma
7th Place – Trent Strong of Central Missouri
8th Place – Devon Rice of Newberry
1st Isaiah Vance (Pitt-Johnstown) 15-1, RS So. over Mason Watt (Chadron State) 11-2, RS Sr. (Dec 8-1)
3rd Juan Edmond-Holmes (Lander ) 7-1, RS Fr. over Daulton Mayer (Thomas More) 6-2, Sr. (MD 12-3)
5th Luke Tweeton (UMary) 13-5, RS So. over Braden Morgan (Central Oklahoma) 5-3, RS Fr. (TB-1 4-2)
7th Trent Strong (Central Missouri) 13-4, RS Jr. over Devon Rice (Newberry) 15-4, RS Fr. (Fall 3:29)