Paul Bunyan Wrestling Tournament

at Brainerd High School

Paul Bunyan Wrestling Tournament
1 Becker 150.5
2 Little Falls 142.5
3 Grand Rapids 135.5
4 Mound-Westonka 134.5
5 Foley 127.5
6 Moorhead 120.0
7 Royalton-Upsala 118.0
8 Saint Croix Falls 108.0
9 Pierz 103.5
10 Brainerd 95.0
11 Bemidji 85.5
12 Frazee 79.5
13 White Bear Lake Area 60.0
14 Blackduck-Cass Lake Bena Bears 22.0
14 C-E-C Lumberjacks 22.0
16 Wadena-Deer Creek 19.0
17 Detroit Lakes 17.5
18 Sartell-Saint Stephen 16.0

Results on TrackWrestling

107
1st Place – Boston Kuschel of Becker
2nd Place – Deacon Ramthun of Mound-Westonka
3rd Place – Kaiden Hahn of Saint Croix Falls
4th Place – Jacob Williams of Becker
5th Place – Crewe Dahleimer of Brainerd
6th Place – Dalton Hutchinson of Grand Rapids
7th Place – Tru Mahlen of Moorhead
8th Place – Oscar Hanks of Bemidji
1st Boston Kuschel (Becker) 4-0, Fr. over Deacon Ramthun (Mound-Westonka) 6-1, Fr. (Fall 3:34)
3rd Kaiden Hahn (Saint Croix Falls) 5-3, So. over Jacob Williams (Becker) 3-2, 8th. (Dec 2-0)
5th Crewe Dahleimer (Brainerd) 4-2, 8th. over Dalton Hutchinson (Grand Rapids) 4-5, 7th. (Fall 1:55)
7th Tru Mahlen (Moorhead) 4-4, 8th. over Oscar Hanks (Bemidji) 4-4, 8th. (Dec 16-12)

114
1st Place – Bennett Kujawa of Becker
2nd Place – Kyle Stangl of Pierz
3rd Place – Dane Ellingsberg of Moorhead
4th Place – Brady Kirkpatrick of Mound-Westonka
5th Place – Marcus Hayes of Royalton-Upsala
6th Place – Dalton Klamerus of White Bear Lake Area
7th Place – Ryan Vogt of Little Falls
8th Place – Levi Mellema of Bemidji
1st Bennett Kujawa (Becker) 4-0, Fr. over Kyle Stangl (Pierz) 5-2, Jr. (Fall 3:55)
3rd Dane Ellingsberg (Moorhead) 8-2, So. over Brady Kirkpatrick (Mound-Westonka) 6-3, 8th. (Fall 1:09)
5th Marcus Hayes (Royalton-Upsala) 5-4, Sr. over Dalton Klamerus (White Bear Lake Area) 1-3, 8th. (MD 16-4)
7th Ryan Vogt (Little Falls) 3-3, 8th. over Levi Mellema (Bemidji) 1-6, So. (MD 10-2)

121
1st Place – Cayden Neisen of Little Falls
2nd Place – Jackson Berhow of Brainerd
3rd Place – Joey Seeley of Grand Rapids
4th Place – Galvin Nathanson of White Bear Lake Area
5th Place – Aiden Theisen of C-E-C Lumberjacks
6th Place – Jacob DeMarais of Foley
7th Place – Croix Mongeau of Moorhead
8th Place – Dominic Viebrock of Saint Croix Falls
1st Cayden Neisen (Little Falls) 10-0, 7th. over Jackson Berhow (Brainerd) 3-1, Fr. (Dec 5-1)
3rd Joey Seeley (Grand Rapids) 7-3, Jr. over Galvin Nathanson (White Bear Lake Area) 8-5, So. (Fall 0:33)
5th Aiden Theisen (C-E-C Lumberjacks) 8-2, Fr. over Jacob DeMarais (Foley) 4-4, 8th. (For.)
7th Croix Mongeau (Moorhead) 7-2, Fr. over Dominic Viebrock (Saint Croix Falls) 5-4, Fr. (Fall 3:10)

127
1st Place – Cyler Ruhoff of Foley
2nd Place – Cole Steffen of Saint Croix Falls
3rd Place – Gabriel Morin of Bemidji
4th Place – Michael Jenkins of Moorhead
5th Place – Hayden Ramsdell of Little Falls
6th Place – Nolan Jukish of Brainerd
7th Place – Izaiah Vargas of Detroit Lakes
8th Place – Liam Hamm of Frazee
1st Cyler Ruhoff (Foley) 9-0, Sr. over Cole Steffen (Saint Croix Falls) 6-3, Sr. (MD 9-1)
3rd Gabriel Morin (Bemidji) 7-1, So. over Michael Jenkins (Moorhead) 8-5, Jr. (Dec 7-2)
5th Hayden Ramsdell (Little Falls) 6-4, Fr. over Nolan Jukish (Brainerd) 3-3, So. (Dec 9-5)
7th Izaiah Vargas (Detroit Lakes) 5-4, Jr. over Liam Hamm (Frazee) 4-3, Fr. (Dec 6-0)

133
1st Place – Christian Jelle of Grand Rapids
2nd Place – Dalton Humeniuk of Moorhead
3rd Place – John Bzdok of Royalton-Upsala
4th Place – Christian Carlson of White Bear Lake Area
5th Place – Brody Mistic of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
6th Place – Carter Young of Pierz
7th Place – Brody Castonguay of Bemidji
8th Place – Mason Rausch of Little Falls
1st Christian Jelle (Grand Rapids) 8-0, So. over Dalton Humeniuk (Moorhead) 8-2, Fr. (Fall 2:57)
3rd John Bzdok (Royalton-Upsala) 8-2, Sr. over Christian Carlson (White Bear Lake Area) 8-4, Jr. (Fall 1:17)
5th Brody Mistic (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 8-4, So. over Carter Young (Pierz) 6-5, So. (DQ)
7th Brody Castonguay (Bemidji) 5-2, Sr. over Mason Rausch (Little Falls) 7-4, Jr. (Fall 2:49)

139
1st Place – Alex Lehman of Grand Rapids
2nd Place – Nick Strand of Bemidji
3rd Place – Brayden Boots of Becker
4th Place – Cole Munsterteiger of Mound-Westonka
5th Place – Josh Mellema of Frazee
6th Place – Tyler Wilhelmi of Foley
7th Place – Isaac Briggs of Saint Croix Falls
8th Place – Jackson Loreno of Brainerd
1st Alex Lehman (Grand Rapids) 7-1, Sr. over Nick Strand (Bemidji) 6-1, So. (Dec 4-2)
3rd Brayden Boots (Becker) 4-1, Fr. over Cole Munsterteiger (Mound-Westonka) 6-2, Jr. (Dec 6-1)
5th Josh Mellema (Frazee) 5-2, Sr. over Tyler Wilhelmi (Foley) 6-4, Jr. (Dec 9-2)
7th Isaac Briggs (Saint Croix Falls) 4-4, So. over Jackson Loreno (Brainerd) 2-3, Fr. (Dec 8-1)

145
1st Place – Jack Nelson of Mound-Westonka
2nd Place – Kaden Nicolas of Becker
3rd Place – Easton Dircks of Brainerd
4th Place – Bailey Peichel of Frazee
5th Place – Noah Cameron of Little Falls
6th Place – Liam Hennessy of Pierz
7th Place – Bridger Mongeau of Moorhead
8th Place – Hunter Wilhelmi of Foley
1st Jack Nelson (Mound-Westonka) 6-0, Sr. over Kaden Nicolas (Becker) 3-1, Jr. (Dec 5-1)
3rd Easton Dircks (Brainerd) 4-1, So. over Bailey Peichel (Frazee) 5-2, Jr. (Dec 8-3)
5th Noah Cameron (Little Falls) 9-3, So. over Liam Hennessy (Pierz) 6-3, So. (M. For.)
7th Bridger Mongeau (Moorhead) 7-4, Sr. over Hunter Wilhelmi (Foley) 2-3, So. (MD 9-1)

152
1st Place – Cooper Rowe of Mound-Westonka
2nd Place – Chase Becker of Pierz
3rd Place – Drew May of Becker
4th Place – Sawyer Simmons of Royalton-Upsala
5th Place – Kellen Kelly of Saint Croix Falls
6th Place – Justin Jobe of Grand Rapids
7th Place – Tyler Moe of Frazee
8th Place – Kobi Cameron of Little Falls
1st Cooper Rowe (Mound-Westonka) 4-0, So. over Chase Becker (Pierz) 8-1, Sr. (Fall 1:21)
3rd Drew May (Becker) 4-1, Sr. over Sawyer Simmons (Royalton-Upsala) 6-2, Sr. (Dec 2-1)
5th Kellen Kelly (Saint Croix Falls) 7-3, Sr. over Justin Jobe (Grand Rapids) 7-3, Sr. (Dec 7-4)
7th Tyler Moe (Frazee) 5-2, Sr. over Kobi Cameron (Little Falls) 4-6, So. (MD 12-4)

160
1st Place – Griffin Marko of Saint Croix Falls
2nd Place – Lee Ellingsberg of Moorhead
3rd Place – Beau Robinson of Little Falls
4th Place – Tanner Morlan of Grand Rapids
5th Place – William Gutormson of Foley
6th Place – Cade Nagel of Frazee
7th Place – Porter Cleary of White Bear Lake Area
8th Place – Brayden Melby of Pierz
1st Griffin Marko (Saint Croix Falls) 8-0, Jr. over Lee Ellingsberg (Moorhead) 7-3, Sr. (Dec 3-1)
3rd Beau Robinson (Little Falls) 8-2, Jr. over Tanner Morlan (Grand Rapids) 6-3, Jr. (Dec 4-2)
5th William Gutormson (Foley) 6-6, So. over Cade Nagel (Frazee) 4-4, Jr. (Dec 3-2)
7th Porter Cleary (White Bear Lake Area) 7-5, Jr. over Brayden Melby (Pierz) 5-4, So. (Fall 2:29)

172
1st Place – Owen Angell of Becker
2nd Place – Alex Jennissen of Foley
3rd Place – Preston Mayfield of Frazee
4th Place – Jayden Zajac of Pierz
5th Place – Ettore Pinnella of Wadena-Deer Creek
6th Place – Nicholas Leibold of Royalton-Upsala
7th Place – Payton Kelly of Saint Croix Falls
8th Place – Eric von Holtz of Mound-Westonka
1st Owen Angell (Becker) 4-0, Jr. over Alex Jennissen (Foley) 8-2, Sr. (Fall 0:43)
3rd Preston Mayfield (Frazee) 6-1, Sr. over Jayden Zajac (Pierz) 8-3, 8th. (TF-1.5 5:54 (16-1))
5th Ettore Pinnella (Wadena-Deer Creek) 4-2, So. over Nicholas Leibold (Royalton-Upsala) 6-4, Sr. (Fall 3:20)
7th Payton Kelly (Saint Croix Falls) 5-4, Jr. over Eric von Holtz (Mound-Westonka) 2-5, Jr. (Fall 3:12)

189
1st Place – Shane Carlson of Brainerd
2nd Place – Keagon Frisbie of Foley
3rd Place – Hank LeClair of Little Falls
4th Place – Jake Leners of Royalton-Upsala
5th Place – Caleb Koch of Pierz
6th Place – Jack Graham of Frazee
7th Place – Aiden Golley of Becker
8th Place – Derek Nason of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
1st Shane Carlson (Brainerd) 4-0, Jr. over Keagon Frisbie (Foley) 6-4, Jr. (Dec 6-3)
3rd Hank LeClair (Little Falls) 9-3, Sr. over Jake Leners (Royalton-Upsala) 7-4, So. (Fall 3:56)
5th Caleb Koch (Pierz) 5-2, Jr. over Jack Graham (Frazee) 3-3, So. (Dec 10-6)
7th Aiden Golley (Becker) 3-2, So. over Derek Nason (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 7-3, Jr. (Fall 5:03)

215
1st Place – Ivan Petrich of Little Falls
2nd Place – Josiah Peterson of Foley
3rd Place – John Seemann of Mound-Westonka
4th Place – Kaden Holm of Royalton-Upsala
5th Place – Peyton Allen of Sartell-Saint Stephen
6th Place – Wyatt Dingmann of Pierz
7th Place – Ethan Kosloski of Brainerd
8th Place – Joe Berg of Grand Rapids
1st Ivan Petrich (Little Falls) 9-0, Jr. over Josiah Peterson (Foley) 6-4, Sr. (Fall 0:55)
3rd John Seemann (Mound-Westonka) 7-2, Jr. over Kaden Holm (Royalton-Upsala) 6-3, Sr. (Fall 1:49)
5th Peyton Allen (Sartell-Saint Stephen) 6-2, So. over Wyatt Dingmann (Pierz) 6-5, Sr. (Dec 6-0)
7th Ethan Kosloski (Brainerd) 3-2, Jr. over Joe Berg (Grand Rapids) 2-3, Sr. (Fall 3:40)

285
1st Place – Parker Orvik of Bemidji
2nd Place – Clayton Danielson of Grand Rapids
3rd Place – Brandon Mugg of Royalton-Upsala
4th Place – Kasey Johnson of Saint Croix Falls
5th Place – Jake Erdmann of Moorhead
6th Place – Logan Bockman of Saint Croix Falls
7th Place – Zachary Carnes of White Bear Lake Area
8th Place – Jordan Gulden of Sartell-Saint Stephen
1st Parker Orvik (Bemidji) 7-0, Sr. over Clayton Danielson (Grand Rapids) 6-2, Jr. (TB-1 5-4)
3rd Brandon Mugg (Royalton-Upsala) 7-1, Jr. over Kasey Johnson (Saint Croix Falls) 5-4, Sr. (TB-1 5-2)
5th Jake Erdmann (Moorhead) 4-2, Sr. over Logan Bockman (Saint Croix Falls) 5-5, Jr. (Fall 5:14)
7th Zachary Carnes (White Bear Lake Area) 7-5, Sr. over Jordan Gulden (Sartell-Saint Stephen) 4-4, Jr. (Dec 3-2)


Photos Mischke

SEMIFINAL RESULTS

107 LBS
Boston Kuschel (BEC) Fall Kaiden Hahn (SCF) 3:07
Deacon Ramthun (MOWE) Dec. Jacob Williams (BEC) 2-0

114 LBS
Bennett Kujawa (BEC) Tech. Fall Brady Kilpatrick (MOWE) 4:25
Kyle Stangl (PIE) Maj. Dec. Dane Ellingsberg (MHD) 13-4

121 LBS
Jackson Berhow (BRA) Dec. Joey Seeley (GR) 7-2 OT
Cayden Neisen (LF) Default Jacob DeMarais (FOL)

127 LBS
Cyler Ruhoff (FOL) Fall Gabriel Morin (BEM) 5:10
Cole Steffen (SCF) Dec. Haden Ramsdell (LF) 6-0

133 LBS
Dalton Humeniuk (MHD) Dec. Carter Young (PIE) 10-6
Christian Jell (GR) Tech. Fall Brody Mistic (BDCL) 3:22

139 LBS
Alex Lehman (GR) Dec. Cole Munsterteiger (MOWE) 2-0 OT
Nick Strand (BEM) Dec. Brayden Boots (BEC) 4-0

145 LBS
Jake Nelson (MOWE) Maj. Dec. Bailey Peichel (FRA) 13-4
Kaden Nicolas (BEC) Dec. Easton Dircks (BRA) 5-1

152 LBS
Chase Becker (PIE) Dec. Drew May (BEC) 6-5
Cooper Rowe (MOWE) Tech. Fall Sawyer Simmons (RU) 4:55

160 LBS
Griffin Marko (SCF) Dec. Tanner Morlan (GR) 5-0
Lee Ellingsberg (MHD) Dec. Beau Robison (LF) 4-3

172 LBS
Owen Angel (BEC) Fall Preston Mayfield (FRA) 5:24
Alex Jennissen (FOL) Dec. Jayden Zajac (PIE) 7-3

189 LBS
Keagon Frisbie (FOL) Dec. Jack Graham (FR) 12-10
Shane Carlson (BRA) Dec. Caleb Koch (PIE) 11-5

215 LBS
Josiah Peterson (FOL) Dec. Peyton Allen (SSS) 7-3
Ivan Petrich (LF) Fall Wyatt Dingmann (PIE) :55

285 LBS
Parker Orvik (BEM) Dec. Brandon Mugg (R/U) 3-2
Clayton Danielson (GR) Dec. Kasey Johnson (SCF) 1-0