Pierz Duals

Pool A

Round 1

Pierz defeated Chisago Lakes 52-18
107 – Blake Virnig (Pierz) over Unknown (Unattached) Forf
114 – Kyle Stangl (Pierz) over Conner Aspenson (CL) Fall 4:40
121 – Link Toops (Pierz) over Lucas Yang (CL) Fall 3:36
127 – Taden Morley (CL) over Gauge Johnson (Pierz) Dec 6-4
133 – Cash Fussy (Pierz) over Sam Bird (CL) Fall 3:17
139 – Hunter Przybilla (Pierz) over Franklin Stark (CL) Maj 15-7
145 – Lucas Fish (Pierz) over Aydin Lemke (CL) Fall 1:45
152 – Chase Becker (Pierz) over Braxton Bender-Ehlke (CL) Fall 1:42
160 – Michael Amos (CL) over Brayden Melby (Pierz) Dec 7-2
172 – Jayden Zajac (Pierz) over Unknown (Unattached) Forf
189 – Caleb Koch (Pierz) over Unknown (Unattached) Forf
215 – Connor Frederixon (CL) over Wyatt Dingmann (Pierz) Fall 3:24
285 – Logan Bender (CL) over Jack Byker (Pierz) Fall 0:25

Osakis defeated Bertha-Hewitt-Verndale/Parkers Prairie 39-28
107 – Mason Hoffman (BHVPP) over Blake Fischer (Osakis) SV-1 4-2
114 – Hudson Truax (BHVPP) over Ashton Pastian (Osakis) Fall 3:43
121 – Isaac Grabow (BHVPP) over Zackery Bruder (Osakis) Maj 13-2
127 – Reggie George (Osakis) over Wyatt Jares (BHVPP) Fall 3:35
133 – Christian Nathe (Osakis) over Orran Hart (BHVPP) Dec 14-11
139 – Justin Olson (BHVPP) over Simon Jacobson (Osakis) Dec 7-0
145 – Jacob Taplin (Osakis) over Tanner Schulke (BHVPP) Fall 0:53
152 – Tucker Hagen (Osakis) over David Veronen (BHVPP) Fall 1:04
160 – David Revering (BHVPP) over Unknown (Unattached) Forf
172 – Gaven Cimbura (Osakis) over Unknown (Unattached) Forf
189 – Mazin Al-Ameri (Osakis) over Eli Holmquist (BHVPP) Fall 3:04
215 – Andrew Ziesmer (Osakis) over Kade Nobles (BHVPP) Fall 1:41
285 – Braden Shamp (BHVPP) over Gavin Muenzhuber (Osakis) Fall 2:43

Round 2

Pierz defeated Osakis 41-29
107 – Blake Fischer (Osakis) over Rylan Gruber (Pierz) Fall 4:26
114 – Kyle Stangl (Pierz) over Ashton Pastian (Osakis) Fall 0:52
121 – Link Toops (Pierz) over Zackery Bruder (Osakis) Fall 4:33
127 – Reggie George (Osakis) over Gauge Johnson (Pierz) Fall 3:20
133 – Christian Nathe (Osakis) over Hunter Przybilla (Pierz) TF 16-0
139 – Simon Jacobson (Osakis) over Cash Fussy (Pierz) Maj 10-2
145 – Jacob Taplin (Osakis) over Connor Hennessy (Pierz) TF 19-4
152 – Chase Becker (Pierz) over Tucker Hagen (Osakis) TF 16-1
160 – Gaven Cimbura (Osakis) over Brayden Melby (Pierz) Dec 7-4
172 – Bradly Tanner (Pierz) over Unknown (Unattached) Forf
189 – Jayden Zajac (Pierz) over Mazin Al-Ameri (Osakis) Fall 1:34
215 – Caleb Koch (Pierz) over Andrew Ziesmer (Osakis) Fall 1:34
285 – Wyatt Dingmann (Pierz) over Gavin Muenzhuber (Osakis) Fall 1:40

Bertha-Hewitt-Verndale/Parkers Prairie defeated Chisago Lakes 54-15
107 – Mason Hoffman (BHVPP) over Unknown (Unattached) Forf
114 – Hudson Truax (BHVPP) over Conner Aspenson (CL) Fall 1:01
121 – Isaac Grabow (BHVPP) over Lucas Yang (CL) TF 16-1
127 – Wyatt Jares (BHVPP) over Brannick Malchow (CL) Fall 0:47
133 – Orran Hart (BHVPP) over Sam Bird (CL) Fall 1:36
139 – Justin Olson (BHVPP) over Franklin Stark (CL) Fall 0:47
145 – Tanner Schulke (BHVPP) over Aydin Lemke (CL) Maj 25-12
152 – Braxton Bender-Ehlke (CL) over David Veronen (BHVPP) Fall 1:00
160 – David Revering (BHVPP) over Michael Amos (CL) Dec 6-2
172 – Eli Holmquist (BHVPP) over Unknown (Unattached) Forf
189 – Kade Nobles (BHVPP) over Unknown (Unattached) Forf
215 – Connor Frederixon (CL) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Logan Bender (CL) over Braden Shamp (BHVPP) Dec 7-0

Round 3

Pierz defeated Bertha-Hewitt-Verndale/Parkers Prairie 33-27
107 – Mason Hoffman (BHVPP) over Blake Virnig (Pierz) Fall 4:22
114 – Kyle Stangl (Pierz) over Hudson Truax (BHVPP) Dec 2-1
121 – Isaac Grabow (BHVPP) over Gauge Johnson (Pierz) Maj 12-2
127 – Link Toops (Pierz) over Wyatt Jares (BHVPP) Dec 6-4
133 – Orran Hart (BHVPP) over Cash Fussy (Pierz) Dec 5-0
139 – Justin Olson (BHVPP) over Hunter Przybilla (Pierz) Maj 10-2
145 – Connor Hennessy (Pierz) over Tanner Schulke (BHVPP) Dec 3-2
152 – Chase Becker (Pierz) over David Veronen (BHVPP) Fall 0:29
160 – David Revering (BHVPP) over Brayden Melby (Pierz) Maj 8-0
172 – Jayden Zajac (Pierz) over Eli Holmquist (BHVPP) Fall 0:56
189 – Caleb Koch (Pierz) over Kade Nobles (BHVPP) Fall 0:53
215 – Wyatt Dingmann (Pierz) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Braden Shamp (BHVPP) over Jack Byker (Pierz) Fall 2:59

Osakis defeated Chisago Lakes 60-12
107 – Blake Fischer (Osakis) over Unknown (Unattached) Forf
114 – Ashton Pastian (Osakis) over Conner Aspenson (CL) Fall 1:21
121 – Zackery Bruder (Osakis) over Lucas Yang (CL) Fall 4:47
127 – Reggie George (Osakis) over Taden Morley (CL) Fall 4:19
133 – Christian Nathe (Osakis) over Sam Bird (CL) Fall 1:50
139 – Simon Jacobson (Osakis) over Franklin Stark (CL) Fall 2:00
145 – Jacob Taplin (Osakis) over Aydin Lemke (CL) Fall 3:27
152 – Tucker Hagen (Osakis) over Braxton Bender-Ehlke (CL) Fall 2:46
160 – Gaven Cimbura (Osakis) over Michael Amos (CL) Fall 5:44
172 – Double Forfeit
189 – Mazin Al-Ameri (Osakis) over Unknown (Unattached) Forf
215 – Connor Frederixon (CL) over Andrew Ziesmer (Osakis) Fall 1:26
285 – Logan Bender (CL) over Gavin Muenzhuber (Osakis) Fall 0:32

Pool B

Round 1

Frazee defeated Elk River 36-26
107 – Ashton Reller (Frazee) over Unknown (Unattached) Forf
114 – Ian Lessard (Elk River) over Christian Peichel (Frazee) Fall 0:55
121 – Brayden Hawes (Elk River) over Gabe Schermerhorn (Frazee) Maj 10-0
127 – Walker Gaulrapp (Elk River) over Liam Hamm (Frazee) Dec 7-2
133 – Cash Osterman (Frazee) over Mason Freeman (Elk River) Maj 12-2
139 – Josh Mellema (Frazee) over Dylan Peters (Elk River) Maj 15-6
145 – Bailey Peichel (Frazee) over Talon Sasse (Elk River) Fall 5:03
152 – Tyler Moe (Frazee) over Lars Nelson (Elk River) Maj 11-3
160 – Brayden Hilyar (Elk River) over Cade Nagel (Frazee) Maj 11-3
172 – Daunte Sasse-Doering (Elk River) over Preston Mayfield (Frazee) Dec 7-0
189 – Jack Graham (Frazee) over Austin Anderson (Elk River) Fall 1:48
215 – Paul Greenberg (Elk River) over Derek Zitzow (Frazee) Fall 2:57
285 – Xander Kohler (Frazee) over Samuel Kirton (Elk River) Fall 0:31

Brainerd defeated Moorhead 47-24
107 – Crewe Dalheimer (Brainerd) over Tru Mahlen (Moorhead) Fall 1:01
114 – Dane Ellingsberg (Moorhead) over Ben Rodriguez (Brainerd) Fall 1:38
121 – Jackson Berhow (Brainerd) over Owen Borud (Moorhead) Dec 2-0
127 – Cade Ostrowski (Brainerd) over Michael Jenkins (Moorhead) Maj 14-3
133 – Nolan Jukish (Brainerd) over Micayah Garcia-Ortiz (Moorhead) Fall 2:45
139 – Dalton Humeniuk (Moorhead) over Jackson Loreno (Brainerd) Fall 3:31
145 – Easton Dircks (Brainerd) over Joshua Beach (Moorhead) Fall 1:58
152 – Elijah Germann (Brainerd) over Griffin Quade (Moorhead) Maj 10-2
160 – Gabe Jukish (Brainerd) over Bridger Mongeau (Moorhead) Fall 3:39
172 – Lee Ellingsberg (Moorhead) over Tyce Faber (Brainerd) Fall 1:40
189 – Shane Carlson (Brainerd) over David Krabbenhoft (Moorhead) Fall 2:53
215 – Ethan Kosloski (Brainerd) over Jack Olstad (Moorhead) Fall 3:17
285 – Demarco Clay (Moorhead) over Carson Faehnrich (Brainerd) Fall 0:50

Round 2

Frazee defeated Brainerd 27-22
107 – Crewe Dalheimer (Brainerd) over Ashton Reller (Frazee) Fall 4:25
114 – Ben Rodriguez (Brainerd) over Christian Peichel (Frazee) Dec 6-1
121 – Jackson Berhow (Brainerd) over Gabe Schermerhorn (Frazee) Maj 11-1
127 – Liam Hamm (Frazee) over Nolan Jukish (Brainerd) Dec 3-2
133 – Cash Osterman (Frazee) over Cade Ostrowski (Brainerd) Dec 4-3
139 – Brady Borah (Frazee) over Jaxson Derosier (Brainerd) Dec 9-4
145 – Easton Dircks (Brainerd) over Bailey Peichel (Frazee) Dec 7-2
152 – Tyler Moe (Frazee) over Elijah Germann (Brainerd) Dec 3-2
160 – Cade Nagel (Frazee) over Lukas Lind (Brainerd) Dec 3-2
172 – Preston Mayfield (Frazee) over Gabe Jukish (Brainerd) Fall 1:41
189 – Shane Carlson (Brainerd) over Jack Graham (Frazee) Dec 5-2
215 – Ethan Kosloski (Brainerd) over Derek Zitzow (Frazee) Dec 7-3
285 – Xander Kohler (Frazee) over Carson Faehnrich (Brainerd) Fall 1:00

Elk River defeated Moorhead 39-29
107 – Tru Mahlen (Moorhead) over Unknown (Unattached) Forf
114 – Ian Lessard (Elk River) over Dane Ellingsberg (Moorhead) Dec 3-0
121 – Owen Borud (Moorhead) over Brayden Hawes (Elk River) Fall 1:25
127 – Walker Gaulrapp (Elk River) over Croix Mongeau (Moorhead) Fall 3:19
133 – Mason Freeman (Elk River) over Michael Jenkins (Moorhead) Fall 0:45
139 – Dalton Humeniuk (Moorhead) over Dylan Peters (Elk River) TF 17-0
145 – Talon Sasse (Elk River) over Joshua Beach (Moorhead) Fall 1:47
152 – Lars Nelson (Elk River) over Griffin Quade (Moorhead) Dec 7-6
160 – Brayden Hilyar (Elk River) over Lee Ellingsberg (Moorhead) Dec 5-4
172 – Daunte Sasse-Doering (Elk River) over Brody Kapfer (Moorhead) Fall 1:55
189 – David Krabbenhoft (Moorhead) over Austin Anderson (Elk River) Fall 3:33
215 – Paul Greenberg (Elk River) over Jack Olstad (Moorhead) Fall 2:29
285 – Demarco Clay (Moorhead) over Samuel Kirton (Elk River) Fall 2:45

Round 3

Frazee defeated Moorhead 39-28
107 – Tru Mahlen (Moorhead) over Ashton Reller (Frazee) Dec 12-9
114 – Christian Peichel (Frazee) over Unknown (Unattached) Forf
121 – Croix Mongeau (Moorhead) over Gabe Schermerhorn (Frazee) Fall 3:13
127 – Michael Jenkins (Moorhead) over Liam Hamm (Frazee) Fall 2:25
133 – Dalton Humeniuk (Moorhead) over Cash Osterman (Frazee) Maj 9-0
139 – Josh Mellema (Frazee) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Bailey Peichel (Frazee) over Joshua Beach (Moorhead) Fall 1:31
152 – Tyler Moe (Frazee) over Azhar Salih (Moorhead) Fall 1:48
160 – Lee Ellingsberg (Moorhead) over Cade Nagel (Frazee) Dec 5-0
172 – Preston Mayfield (Frazee) over Brody Kapfer (Moorhead) Fall 0:38
189 – Jack Graham (Frazee) over David Krabbenhoft (Moorhead) Dec 4-2
215 – Jack Olstad (Moorhead) over Raymond Sanchez (Frazee) Fall 1:48
285 – Xander Kohler (Frazee) over Demarco Clay (Moorhead) Fall 0:50

Brainerd defeated Elk River 34-33
107 – Crewe Dalheimer (Brainerd) over Jackson Carlson (Elk River) Fall 0:55
114 – Ian Lessard (Elk River) over Ben Rodriguez (Brainerd) Fall 0:20
121 – Jackson Berhow (Brainerd) over Brayden Hawes (Elk River) TB-1 5-2
127 – Cade Ostrowski (Brainerd) over Walker Gaulrapp (Elk River) Dec 5-3
133 – Nolan Jukish (Brainerd) over Mason Freeman (Elk River) Fall 2:50
139 – Dylan Peters (Elk River) over Jackson Loreno (Brainerd) Dec 9-5
145 – Easton Dircks (Brainerd) over Talon Sasse (Elk River) Fall 0:59
152 – Elijah Germann (Brainerd) over Lars Nelson (Elk River) Maj 12-2
160 – Brayden Hilyar (Elk River) over Lukas Lind (Brainerd) Fall 3:56
172 – Daunte Sasse-Doering (Elk River) over Gabe Jukish (Brainerd) Fall 1:16
189 – Shane Carlson (Brainerd) over Austin Anderson (Elk River) Fall 3:43
215 – Paul Greenberg (Elk River) over Ethan Kosloski (Brainerd) Fall 2:51
285 – Samuel Kirton (Elk River) over Carson Faehnrich (Brainerd) Fall 3:15

Photos Mischke

231215pierz Tm1
Pierz Duals 1st Place: Frazee Hornets
231215pierz Tm2
Pierz Duals 2nd Place: Pierz Pioneers

1st Place

Frazee defeated Pierz 35-30
107 – Rylan Gruber (Pierz) over Ashton Reller (Frazee) Dec 7-3
114 – Kyle Stangl (Pierz) over Christian Peichel (Frazee) Fall 0:55
121 – Link Toops (Pierz) over Gabe Schermerhorn (Frazee) Fall 2:37
127 – Liam Hamm (Frazee) over Gauge Johnson (Pierz) Fall 5:02
133 – Blake Sonnenberg (Frazee) over Cash Fussy (Pierz) Dec 6-0
139 – Josh Mellema (Frazee) over Hunter Przybilla (Pierz) Fall 1:00
145 – Bailey Peichel (Frazee) over Connor Hennessy (Pierz) TF 19-4
152 – Chase Becker (Pierz) over Tyler Moe (Frazee) Fall 3:53
160 – Cade Nagel (Frazee) over Brayden Melby (Pierz) Dec 5-1
172 – Preston Mayfield (Frazee) over Bradly Tanner (Pierz) Fall 3:32
189 – Jayden Zajac (Pierz) over Jack Graham (Frazee) Dec 3-0
215 – Caleb Koch (Pierz) over Derek Zitzow (Frazee) Fall 4:58
285 – Xander Kohler (Frazee) over Wyatt Dingmann (Pierz) Fall 0:51

3rd Place

Brainerd defeated Osakis 49-10
107 – Crewe Dalheimer (Brainerd) over Blake Fischer (Osakis) Dec 8-6
114 – Ashton Pastian (Osakis) over Ben Rodriguez (Brainerd) Maj 16-2
121 – Jackson Berhow (Brainerd) over Zackery Bruder (Osakis) Dec 5-3
127 – Reggie George (Osakis) over Cade Ostrowski (Brainerd) Dec 6-1
133 – Nolan Jukish (Brainerd) over Christian Nathe (Osakis) Fall 4:00
139 – Jackson Loreno (Brainerd) over Simon Jacobson (Osakis) Dec 4-2
145 – Easton Dircks (Brainerd) over Jacob Taplin (Osakis) Fall 5:21
152 – Elijah Germann (Brainerd) over Tucker Hagen (Osakis) Maj 11-1
160 – Gaven Cimbura (Osakis) over Lukas Lind (Brainerd) Dec 8-6
172 – Gabe Jukish (Brainerd) over Unknown (Unattached) Forf
189 – Shane Carlson (Brainerd) over Mazin Al-Ameri (Osakis) Fall 1:09
215 – Ethan Kosloski (Brainerd) over Andrew Ziesmer (Osakis) Fall 4:37
285 – Carson Faehnrich (Brainerd) over Gavin Muenzhuber (Osakis) Fall 0:38

5th Place

Elk River defeated Bertha-Hewitt-Verndale/Parkers Prairie 48-21
107 – Mason Hoffman (BHVPP) over Jackson Carlson (Elk River) Fall 1:14
114 – Ian Lessard (Elk River) over Hudson Truax (BHVPP) Fall 3:53
121 – Isaac Grabow (BHVPP) over Brayden Hawes (Elk River) Dec 12-9
127 – Orran Hart (BHVPP) over Walker Gaulrapp (Elk River) Fall 2:46
133 – Mason Freeman (Elk River) over Justin Olson (BHVPP) Fall 0:38
139 – Dylan Peters (Elk River) over Gage Barthel (BHVPP) Fall 3:26
145 – Talon Sasse (Elk River) over Tanner Schulke (BHVPP) Dec 6-5
152 – Lars Nelson (Elk River) over David Veronen (BHVPP) Fall 2:58
160 – Brayden Hilyar (Elk River) over Unknown (Unattached) Forf
172 – Daunte Sasse-Doering (Elk River) over David Revering (BHVPP) Dec 6-4
189 – Austin Anderson (Elk River) over Unknown (Unattached) Forf
215 – Paul Greenberg (Elk River) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Braden Shamp (BHVPP) over Samuel Kirton (Elk River) Fall 1:21

7th Place

Moorhead defeated Chisago Lakes 45-30
107 – Tru Mahlen (Moorhead) over Unknown (Unattached) Forf
114 – Conner Aspenson (CL) over Unknown (Unattached) Forf
121 – Croix Mongeau (Moorhead) over Lucas Yang (CL) Fall 1:24
127 – Michael Jenkins (Moorhead) over Brannick Malchow (CL) Fall 0:30
133 – Dalton Humeniuk (Moorhead) over Sam Bird (CL) Fall 1:28
139 – Franklin Stark (CL) over Micayah Garcia-Ortiz (Moorhead) Fall 4:37
145 – Aydin Lemke (CL) over Joshua Beach (Moorhead) Fall 1:20
152 – Azhar Salih (Moorhead) over Diesel Lundeen (CL) Fall 5:20
160 – Lee Ellingsberg (Moorhead) over Michael Amos (CL) Dec 8-1
172 – Brody Kapfer (Moorhead) over Unknown (Unattached) Forf
189 – David Krabbenhoft (Moorhead) over Unknown (Unattached) Forf
215 – Connor Frederixon (CL) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Logan Bender (CL) over Demarco Clay (Moorhead) Fall 1:33