Soldier Salute

2023 Soldier Salute results. December 29-30 at Iowa City, Iowa.

Brackets/Results on iasportsco.smoothcomp.com

  1. Iowa, 251.5
  2. Minnesota, 148.5
  3. Columbia, 102.5
  4. South Dakota State, 90.5
  5. North Carolina, 78
  6. Northern Iowa, 76
  7. Wyoming, 71.5
  8. Nebraska, 60.5
  9. Navy, 57
  10. Iowa State, 52
  11. Missouri, 48.5
  12. Bellarmine, 20
  13. Oregon State, 7.5

125
1st – #17 Drake Ayala (Iowa) dec. 7 Jore Volk (Wyoming), 4-2
3rd – Patrick McKee (Minnesota) maj dec. Nick Babin (Columbia), 11-0
5th – Brady Roark (South Dakota State) inj. dft Brandon Morvari (Minnesota)
7th – Garrett Rinken (UNI) maj dec. Damion Ryan (Bellarmine), 9-0

133
1st – #11 Brody Teske (Iowa) dec. #33 Jacob Van Dee (Nebraska), 5-4
3rd – Cullen Schriever (Iowa) dec. Kale Peterson (unattached), 2-1
5th – Jake Gliva (Minnesota) dec. Garrett Totten (Navy), 5-2
8th – Angelo Rini (Columbia) and Cooper Birdwell (Wyoming), no match

141
1st – #1 Real Woods (Iowa) dec. #5 Lachlan McNeil (North Carolina), 8-4
3rd – Vance Vombaur (Minnesota) dec. Josh Koderhandt (Navy), 4-2
5th – Zeke Seltzer (Missouri) dec. Stockton O’Brien (Wyoming), 10-3
7th – Clay Carlson (South Dakota State) inj dft. Blake Cushing (Nebraska)

149
1st – Caleb Rathjen (Iowa) dec. Anthony Ferrari (unattached), 7-2
3rd – Alek Martin (South Dakota State) dec. Victor Voinovich (Iowa), 7-4
5th – Daniel Kimball (South Dakota State) dec. Joel Jesuroga (Iowa), 5-4
7th – Will Guida (North Carolina) pin Kaemen Smith (Navy), 0:28

157
1st – #2 Jared Franek (Iowa) dec. #18 Cael Swensen (South Dakota State), 4-1
3rd – Paniro Johnson (unattached) dec. Sonny Santiago (North Carolina), 11-6
5th – Jason Kraisser (Iowa State) dec. Carter Martinson (Iowa), 9-2
7th – James Conway (Missouri) dec. Christian Stark (Iowa State), 7-3

165
1st – #7 Michael Caliendo (Iowa) dec. Patrick Kennedy (Iowa), 7-3
3rd – Connor Euton (Iowa State) dec. Blaine Brenner (Minnesota), 16-13
5th – RJ Weston (UNI) inj. dft Izzy Moreno (UNI)
7th – Drake Rhodes (Iowa) dec. Grant O’Dell (Bellarmine), 6-3

174
1st – #6 Gabe Arnold (Iowa) dec. #13 Lennox Wolak (Columbia), 4-1
3rd – Tyler Eischens (North Carolina) dec. Bubba Wilson (Nebraska), 5-2
5th – Elise Brown Ton (Nebraska) Nick Fox (UNI), 7-3
7th – Devan Hendricks (Bellarmine) inj dft Devin Wasley (Minnesota)

184
1st – #10 Isaiah Salazar (Minnesota) and Max McEnelly (Minnesota), draw
3rd – Colton Hawks (Missouri) maj. dec. Aaron Ayzerov (Columbia), 13-4
5th – John Gunderson (unattached) dec. Zyan Hall (Navy), 9-2
7th – Nicholas Fine (unattached) tech fall Aiden Riggins (Iowa), 17-0, 3:28

197
1st – #25 Zach Glazier (Iowa) won by disq. AJ Ferrari (unattached), 8:59
3rd – Joey Novak (Wyoming) dec. Garrett Johns (Minnesota), 4-1 OT
5th – Jack Wehmeyer (Columbia) maj dec. Gavin Nelson (unattached), 12-1
7th – Adam Ahrends (UNI) maj. dec. Daniel Williams (Navy), 12-1

285
1st – #33 Bennett Tabor (Minnesota) dec. Luke Rasmussen (South Dakota State), 7-2
3rd – Bradley Hill (Iowa) dec. Nathan Schon (unattached), 6-4
5th – Seth Nitzel (Missouri) pin Bowen McConville (South Dakota State), 2:27
7th – Harley Andrews (Nebraska) pin Tyler Moussaw (VMI), 4:36

Semifinals

125
#7 Jore Volk (Wyoming) dec. Brandon Morvari (Minnesota), 2-0
#17 Drake Ayala (Iowa) dec. #19 Patrick McKee (Minnesota), 5-4

133
#33 Jacob Van Dee (Nebraska) dec. Cullen Schriever (Iowa), 5-1
#11 Brody Teske (Iowa) tech fall Kale Petersen (unattached), 15-0, 6:03

141
#1 Real Woods (Iowa) dec. #13 Josh Koderhandt (Navy), 9-4
#5 Lachlan McNeil (North Carolina) dec. #31 Vance Vombaur (Minnesota), 7-4

149
Anthony Ferrari (unattached) dec. Alek Martin (South Dakota State), 5-2, OT
Caleb Rathjen (Iowa) dec. #8 Victor Voinovich (Iowa), 6-3

157
#2 Jared Franek (Iowa) maj. dec. Jason Kraisser (Iowa State), 13-3
#18 Cael Swensen (South Dakota State) dec. Paniro Johnson (unattached), 4-1, OT

165
#7 Michael Caliendo (Iowa) tech fall Blaine Brenner (Minnesota), 19-4, 4:43
Patrick Kennedy (Iowa) maj dec. Izzy Moreno (UNI), 10-0

174
#6 Gabe Arnold (Iowa) dec. Elise Brown Ton (Nebraska), 4-2
#13 Lennox Wolak (Columbia) maj dec. Tyler Eischens (North Carolina), 13-5

184
#10 Isaiah Salazar (Minnesota) tech fall Zyan Hall (Navy), 15-0, 3:00
Max McEnelly (Minnesota) dec. John Gunderson (unattached), 11-9

197
AJ Ferrari (unattached) dec. Joey Novak (Wyoming), 7-2
#25 Zach Glazier (Iowa) dec. #23 Grant Joles (Minnesota), 5-4

285
#33 Bennett Tabor (Minnesota) maj dec. Bowen McConville (South Dakota State), 11-3
Luke Rasmussen (South Dakota State) dec. Seth Nitzel (Missouri), 17-13