Somerset Invite

Somerset Invite
1 St Croix Falls 551.0
2 Glenwood City 487.5
3 Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren 325.5
4 Spooner 318.0
5 Clear Lake 306.0
6 Chippewa Falls 254.5
7 North Branch 252.0
8 Ladysmith 251.0
9 Ashland 250.5
10 Woodbury 232.0
11 Prescott 192.0
12 Turtle Lake/Clayton 171.0
13 Somerset 129.0
14 Spring Valley/Elmwood 122.0
15 Amery 0.0

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Kaiden Hahn of St Croix Falls
2nd Place – Fischer Smith of Chippewa Falls
3rd Place – Will Obermueller of Glenwood City
4th Place – Dane O’Meara of Spring Valley/Elmwood
5th Place – Jerney Joles of Chippewa Falls
6th Place – Cutler Roscoe of Ladysmith
7th Place – Case Platson of Prescott
8th Place – Colton Wiltrout of Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren
1st Kaiden Hahn (St Croix Falls) 12-3, So. over Fischer Smith (Chippewa Falls) 10-2, Fr. (SV-1 10-8)
3rd Will Obermueller (Glenwood City) 7-1, Fr. over Dane O’Meara (Spring Valley/Elmwood) 3-4, Fr. (Fall 0:57)
5th Jerney Joles (Chippewa Falls) 8-4, Fr. over Cutler Roscoe (Ladysmith) 2-3, So. (Fall 4:31)
7th Case Platson (Prescott) 2-9, Fr. over Colton Wiltrout (Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren) 0-8, Fr. (Dec 7-3)

113
1st Place – Riley Cummings of Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren
2nd Place – Preston Arvey of Glenwood City
3rd Place – Alex Mikunda of Ladysmith
4th Place – Christian Greener of Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren
5th Place – Luke Moen of Turtle Lake/Clayton
6th Place – Justin Sendejo of Chippewa Falls
7th Place – Kort Fleck of St Croix Falls
8th Place – Peyton Myer of Spooner
1st Riley Cummings (Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren) 6-2, Fr. over Preston Arvey (Glenwood City) 5-3, Fr. (Dec 6-2)
3rd Alex Mikunda (Ladysmith) 8-3, Fr. over Christian Greener (Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren) 4-3, Jr. (Fall 2:00)
5th Luke Moen (Turtle Lake/Clayton) 7-5, So. over Justin Sendejo (Chippewa Falls) 5-7, Fr. (Dec 7-0)
7th Kort Fleck (St Croix Falls) 6-6, Fr. over Peyton Myer (Spooner) 3-5, Fr. (Fall 0:41)

120
1st Place – Connor Bruhn of Chippewa Falls
2nd Place – Jack Baker of North Branch
3rd Place – Landon Obermueller of Glenwood City
4th Place – Deaven McClanahan of Clear Lake
5th Place – Dominic Viebrock of St Croix Falls
6th Place – Carter Ridgeway of St Croix Falls
7th Place – Aidan Johnson of Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren
8th Place – Luke Popenhagen of Turtle Lake/Clayton
1st Connor Bruhn (Chippewa Falls) 11-1, Jr. over Jack Baker (North Branch) 9-3, Jr. (Dec 7-0)
3rd Landon Obermueller (Glenwood City) 7-1, So. over Deaven McClanahan (Clear Lake) 6-5, So. (Fall 2:40)
5th Dominic Viebrock (St Croix Falls) 9-6, Fr. over Carter Ridgeway (St Croix Falls) 2-4, Fr. (Fall 1:33)
7th Aidan Johnson (Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren) 3-3, Jr. over Luke Popenhagen (Turtle Lake/Clayton) 6-5, So. (SV-1 9-7)

126
1st Place – Cole Steffen of St Croix Falls
2nd Place – Tracker Dodds of Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren
3rd Place – Logan McVeigh of Glenwood City
4th Place – Bryce Johnson of Chippewa Falls
5th Place – Calvin Calderon of Woodbury
6th Place – Cole Larson of Spooner
7th Place – Brennon Colbeth of Clear Lake
8th Place – Landon Hubbard of Turtle Lake/Clayton
1st Cole Steffen (St Croix Falls) 12-3, Sr. over Tracker Dodds (Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren) 5-2, Sr. (Dec 10-4)
3rd Logan McVeigh (Glenwood City) 6-2, Jr. over Bryce Johnson (Chippewa Falls) 4-7, Sr. (Fall 2:09)
5th Calvin Calderon (Woodbury) 2-1, Jr. over Cole Larson (Spooner) 2-8, Fr. (Fall 4:42)
7th Brennon Colbeth (Clear Lake) 6-5, Fr. over Landon Hubbard (Turtle Lake/Clayton) 2-9, So. (Fall 3:38)

132
1st Place – Wyatt Unser of Glenwood City
2nd Place – Kody Fleck of St Croix Falls
3rd Place – Gabe Gerber of Ladysmith
4th Place – Steven Wood of Clear Lake
5th Place – Trey Becker of Chippewa Falls
6th Place – Aiden Schwartz of North Branch
7th Place – Shawn Beaver of Ashland
8th Place – Danko Tokin of Woodbury
9th Place – Bryson Scheffel of Spooner
10th Place – Moises Gonzales of Woodbury
1st Wyatt Unser (Glenwood City) 8-0, Jr. over Kody Fleck (St Croix Falls) 7-5, Sr. (Fall 2:22)
3rd Gabe Gerber (Ladysmith) 7-1, So. over Steven Wood (Clear Lake) 9-4, Sr. (Dec 8-3)
5th Trey Becker (Chippewa Falls) 7-5, Sr. over Aiden Schwartz (North Branch) 5-7, Fr. (MD 12-4)
7th Shawn Beaver (Ashland) 11-4, Sr. over Danko Tokin (Woodbury) 1-3, 8th. (Dec 8-6)
9th Bryson Scheffel (Spooner) 4-5, So. over Moises Gonzales (Woodbury) 0-2, So. (DQ)

138
1st Place – Sam Schmitt of Spring Valley/Elmwood
2nd Place – Justin Defoe of Ashland
3rd Place – Isaac Briggs of St Croix Falls
4th Place – Brock Wood of Glenwood City
5th Place – Blake Fox of Somerset
6th Place – Chase Fredrick of Chippewa Falls
7th Place – Owen Anderson of Turtle Lake/Clayton
8th Place – Shahrokhan Kaker of Spring Valley/Elmwood
9th Place – Colin Duvall of North Branch
10th Place – Agustin Flores of Ladysmith
11th Place – Gabriel Lindberg of Spooner
12th Place – Joe D’Jock of Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren
1st Sam Schmitt (Spring Valley/Elmwood) 11-4, Fr. over Justin Defoe (Ashland) 11-3, Jr. (Dec 8-3)
3rd Isaac Briggs (St Croix Falls) 9-5, So. over Brock Wood (Glenwood City) 7-2, Fr. (Dec 1-0)
5th Blake Fox (Somerset) 10-4, So. over Chase Fredrick (Chippewa Falls) 7-7, So. (Dec 4-2)
7th Owen Anderson (Turtle Lake/Clayton) 6-6, Fr. over Shahrokhan Kaker (Spring Valley/Elmwood) 3-3, Jr. (Fall 4:28)
9th Colin Duvall (North Branch) 4-5, Sr. over Agustin Flores (Ladysmith) 2-4, Fr. (Fall 1:50)
11th Gabriel Lindberg (Spooner) 1-2, Jr. over Joe D’Jock (Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren) 1-3, Fr. (M. For.)

144
1st Place – Jonah Coffey of Woodbury
2nd Place – Trevor Gilbertson of Clear Lake
3rd Place – Ethan Kester of North Branch
4th Place – Pierce Schroeder of Spooner
5th Place – Connor Weber of St Croix Falls
6th Place – Zeb Holden of Glenwood City
7th Place – Parker Larson of North Branch
8th Place – Gary Hochstetler of Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren
1st Jonah Coffey (Woodbury) 16-3, Jr. over Trevor Gilbertson (Clear Lake) 9-3, Jr. (Fall 5:32)
3rd Ethan Kester (North Branch) 6-6, Jr. over Pierce Schroeder (Spooner) 6-5, Jr. (Fall 1:40)
5th Connor Weber (St Croix Falls) 4-6, So. over Zeb Holden (Glenwood City) 4-3, Jr. (Dec 10-6)
7th Parker Larson (North Branch) 4-3, So. over Gary Hochstetler (Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren) 0-6, Fr. (TF-1.5 4:00 (15-0))

150
1st Place – Kellen Kelly of St Croix Falls
2nd Place – Nolan Thomley of Prescott
3rd Place – Cayden Paulson of Clear Lake
4th Place – Andrew Blaser of Glenwood City
5th Place – Joe Wiltrout of Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren
6th Place – Asher Turner of Spring Valley/Elmwood
7th Place – Chris Meyers of Woodbury
8th Place – Braedon Osterom of Spooner
1st Kellen Kelly (St Croix Falls) 13-3, Sr. over Nolan Thomley (Prescott) 8-3, Sr. (Fall 2:52)
3rd Cayden Paulson (Clear Lake) 8-4, Jr. over Andrew Blaser (Glenwood City) 5-3, Jr. (Dec 11-4)
5th Joe Wiltrout (Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren) 5-2, Jr. over Asher Turner (Spring Valley/Elmwood) 2-7, Fr. (Fall 3:26)
7th Chris Meyers (Woodbury) 1-2, So. over Braedon Osterom (Spooner) 0-3, So. (Fall 3:04)

157
1st Place – Mitchell McGee of Glenwood City
2nd Place – Laken Villeverde of Ashland
3rd Place – Ethan Fischer of Somerset
4th Place – Nic Lunemann of Woodbury
5th Place – Alex Hoff of St Croix Falls
6th Place – Brandon Wright of Turtle Lake/Clayton
7th Place – AJ Anderson of Spooner
8th Place – Carter Larsen of Prescott
9th Place – Caiden O’Kelly of Chippewa Falls
10th Place – Edward Prasnicky of Ladysmith
11th Place – Doost Kaker of Spring Valley/Elmwood
12th Place – Erik Currie of Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren
1st Mitchell McGee (Glenwood City) 8-0, Jr. over Laken Villeverde (Ashland) 11-3, Sr. (Dec 10-5)
3rd Ethan Fischer (Somerset) 9-6, So. over Nic Lunemann (Woodbury) 2-2, So. (Dec 8-2)
5th Alex Hoff (St Croix Falls) 8-3, So. over Brandon Wright (Turtle Lake/Clayton) 6-5, So. (MD 9-1)
7th AJ Anderson (Spooner) 4-7, Jr. over Carter Larsen (Prescott) 4-5, Fr. (Fall 1:05)
9th Caiden O’Kelly (Chippewa Falls) 8-4, Jr. over Edward Prasnicky (Ladysmith) 1-5, Sr. (Fall 0:38)
11th Doost Kaker (Spring Valley/Elmwood) 4-6, So. over Erik Currie (Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren) 1-6, So. (Fall 4:22)

165
1st Place – Connor Melton of Spooner
2nd Place – Griffin Marko of St Croix Falls
3rd Place – Brandon Lucas of Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren
4th Place – Blake Harris of Clear Lake
5th Place – Connor Kaseno of Ashland
6th Place – Emmit Hansen of North Branch
7th Place – Carter Soltis of Ladysmith
8th Place – Jackson Fiamoncini of Ashland
9th Place – Julius Cook of Somerset
10th Place – Will Standaert of Glenwood City
11th Place – Lewis Kinneman of Prescott
12th Place – Gavin Moats of Spring Valley/Elmwood
13th Place – Brandon Fortune of Woodbury
14th Place – Levi King of Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren
15th Place – Logan Froh of Spring Valley/Elmwood
1st Connor Melton (Spooner) 11-1, Sr. over Griffin Marko (St Croix Falls) 13-1, Jr. (Dec 6-3)
3rd Brandon Lucas (Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren) 6-2, Sr. over Blake Harris (Clear Lake) 9-4, Sr. (Dec 10-5)
5th Connor Kaseno (Ashland) 11-4, Jr. over Emmit Hansen (North Branch) 9-7, Fr. (TF-1.5 5:00 (20-4))
7th Carter Soltis (Ladysmith) 3-2, So. over Jackson Fiamoncini (Ashland) 5-7, Sr. (Fall 1:56)
9th Julius Cook (Somerset) 10-5, Sr. over Will Standaert (Glenwood City) 3-6, Sr. (Dec 7-5)
11th Lewis Kinneman (Prescott) 6-3, Jr. over Gavin Moats (Spring Valley/Elmwood) 1-9, Sr. (Fall 1:56)
13th Brandon Fortune (Woodbury) 2-2, So. over Levi King (Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren) 1-6, Jr. (Fall 2:17)
15th Logan Froh (Spring Valley/Elmwood) 0-3, So. over () , . (Bye)

175
1st Place – Lucas D’Jock of Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren
2nd Place – Matheo Ngbemeneh of Somerset
3rd Place – Drake Petersen of St Croix Falls
4th Place – Christopher Craig of Ashland
5th Place – Connor Burke of Spooner
6th Place – Dylan Laberee of Clear Lake
7th Place – Steven Booth of Glenwood City
8th Place – Kody Steivang of Chippewa Falls
9th Place – Brodie Allram of St Croix Falls
10th Place – Gavin Schutte of Ashland
11th Place – Leonardo Santos of North Branch
12th Place – Quentin Holt of Prescott
13th Place – Luke Puglisi of Woodbury
14th Place – Blake Noll of Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren
1st Lucas D’Jock (Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren) 7-0, Sr. over Matheo Ngbemeneh (Somerset) 12-2, Jr. (TF-1.5 5:41 (16-1))
3rd Drake Petersen (St Croix Falls) 4-1, Fr. over Christopher Craig (Ashland) 7-8, Sr. (Fall 2:45)
5th Connor Burke (Spooner) 7-4, So. over Dylan Laberee (Clear Lake) 7-6, Jr. (Fall 0:26)
7th Steven Booth (Glenwood City) 4-5, Sr. over Kody Steivang (Chippewa Falls) 4-10, So. (Fall 1:45)
9th Brodie Allram (St Croix Falls) 3-1, So. over Gavin Schutte (Ashland) 6-3, So. (Fall 1:54)
11th Leonardo Santos (North Branch) 4-6, Sr. over Quentin Holt (Prescott) 1-5, So. (Fall 0:28)
13th Luke Puglisi (Woodbury) 1-2, So. over Blake Noll (Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren) 1-6, So. (Fall 1:51)

190
1st Place – Matthew Roach of Ladysmith
2nd Place – Ryan Shortess of Turtle Lake/Clayton
3rd Place – Mayson Utgard of St Croix Falls
4th Place – Conner Gross of Glenwood City
5th Place – Quinn Glasby of Prescott
6th Place – Brennen Wagner of Clear Lake
7th Place – Owen Leask of Ashland
8th Place – Nic Lidgren of Spooner
9th Place – Eli Prokop of St Croix Falls
10th Place – Parker Deniger of North Branch
11th Place – Caleb Watton of Woodbury
1st Matthew Roach (Ladysmith) 10-0, Sr. over Ryan Shortess (Turtle Lake/Clayton) 8-3, Jr. (MD 10-1)
3rd Mayson Utgard (St Croix Falls) 3-1, Sr. over Conner Gross (Glenwood City) 4-4, Sr. (Fall 2:50)
5th Quinn Glasby (Prescott) 4-2, Sr. over Brennen Wagner (Clear Lake) 4-4, Jr. (MD 9-1)
7th Owen Leask (Ashland) 8-7, Jr. over Nic Lidgren (Spooner) 0-10, Jr. (Fall 5:29)
9th Eli Prokop (St Croix Falls) 2-1, Sr. over Parker Deniger (North Branch) 2-6, Jr. (Fall 1:26)
11th Caleb Watton (Woodbury) 0-2, So. over () , . (Bye)

215
1st Place – Gunner Crowe of Ashland
2nd Place – Joe Petherbridge of St Croix Falls
3rd Place – Brock Noll of Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren
4th Place – Aayden Anderson of North Branch
5th Place – Jackson Logghe of Glenwood City
6th Place – Oscar Mancera of Woodbury
7th Place – James Nauertz of Spooner
8th Place – Coltyn Perry of Prescott
1st Gunner Crowe (Ashland) 12-3, Jr. over Joe Petherbridge (St Croix Falls) 6-3, Jr. (Fall 2:50)
3rd Brock Noll (Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren) 5-2, Sr. over Aayden Anderson (North Branch) 4-4, So. (Fall 0:47)
5th Jackson Logghe (Glenwood City) 5-3, Jr. over Oscar Mancera (Woodbury) 1-2, Jr. (Fall 2:04)
7th James Nauertz (Spooner) 1-3, Jr. over Coltyn Perry (Prescott) 4-10, So. (Fall 0:32)

285
1st Place – Kasey Johnson of St Croix Falls
2nd Place – Logan Bockman of St Croix Falls
3rd Place – Jack Lazar of Ladysmith
4th Place – Ethan Wagner of Clear Lake
5th Place – Blake Fayerweather of Glenwood City
6th Place – Moses Ochoa of North Branch
7th Place – Austin Hughes of Prescott
8th Place – Morgan Roberts of Spooner
1st Kasey Johnson (St Croix Falls) 10-4, Sr. over Logan Bockman (St Croix Falls) 9-4, Jr. (M. For.)
3rd Jack Lazar (Ladysmith) 8-2, Sr. over Ethan Wagner (Clear Lake) 3-4, Sr. (Fall 2:28)
5th Blake Fayerweather (Glenwood City) 7-1, Jr. over Moses Ochoa (North Branch) 7-5, Jr. (Fall 4:17)
7th Austin Hughes (Prescott) 2-5, Fr. over Morgan Roberts (Spooner) 0-4, Fr. (Fall 0:26)