South Winneshiek Invite

South Winneshiek Invite
1 West Delaware, Manchester 236.5
2 Osage 193.0
3 NH/TV 171.0
4 Decorah 148.0
5 North Fayette Valley 129.0
6 South Winneshiek 119.0
7 Anamosa 117.5
8 Denver 97.0
9 Starmont 83.5
10 Vinton-Shellsburg 80.0
11 GMLOS 72.0
12 Omaha Concordia 15.0
13 Riceville 9.0

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Gavin Knutson of Decorah
2nd Place – Eli Ollinger of Vinton-Shellsburg
3rd Place – Lucas Peters of West Delaware, Manchester
4th Place – Hunter Campion of Anamosa
5th Place – Cannen Beaumont of Denver
6th Place – Gavin Thuente of South Winneshiek
1st Gavin Knutson (Decorah) 7-3, Fr. over Eli Ollinger (Vinton-Shellsburg) 5-3, So. (Fall 0:30)
3rd Lucas Peters (West Delaware, Manchester) 8-3, Fr. over Hunter Campion (Anamosa) 13-4, So. (Dec 6-0)
5th Cannen Beaumont (Denver) 9-5, Fr. over Gavin Thuente (South Winneshiek) 7-6, Fr. (Fall 0:56)
113
1st Place – Gavin Landers of Denver
2nd Place – Aiden Feickert of South Winneshiek
3rd Place – Hudson Welton of Anamosa
4th Place – Jarrett Engel of West Delaware, Manchester
5th Place – Trevor Hancock of Omaha Concordia
6th Place – Conner Bridgewater of Vinton-Shellsburg
1st Gavin Landers (Denver) 10-0, Fr. over Aiden Feickert (South Winneshiek) 9-2, Sr. (TF-1.5 2:47 (16-0))
3rd Hudson Welton (Anamosa) 15-2, Fr. over Jarrett Engel (West Delaware, Manchester) 8-4, Fr. (Dec 6-0)
5th Trevor Hancock (Omaha Concordia) 6-5, Sr. over Conner Bridgewater (Vinton-Shellsburg) 5-4, Fr. (Fall 2:27)
120
1st Place – Brayden Maury of West Delaware, Manchester
2nd Place – Kyson Moss of North Fayette Valley
3rd Place – Jax Tommasin of Starmont
4th Place – Landon Bruess of NH/TV
5th Place – Parker Armagost of GMLOS
6th Place – D’mitry Lesser of Decorah
1st Brayden Maury (West Delaware, Manchester) 9-1, Sr. over Kyson Moss (North Fayette Valley) 6-3, So. (Fall 0:56)
3rd Jax Tommasin (Starmont) 8-2, Fr. over Landon Bruess (NH/TV) 10-5, Sr. (Dec 6-2)
5th Parker Armagost (GMLOS) 4-4, Fr. over D’mitry Lesser (Decorah) 3-7, Jr. (Fall 0:39)
126
1st Place – Cael Smith of GMLOS
2nd Place – Tysen Stangel of Osage
3rd Place – Michael Clement of Decorah
4th Place – Kooper Waugh of West Delaware, Manchester
5th Place – Blake Sparrgrove of North Fayette Valley
6th Place – Cargin Robinson of NH/TV
1st Cael Smith (GMLOS) 5-1, 8th. over Tysen Stangel (Osage) 11-6, So. (Dec 10-3)
3rd Michael Clement (Decorah) 6-6, Fr. over Kooper Waugh (West Delaware, Manchester) 7-3, Fr. (Fall 5:07)
5th Blake Sparrgrove (North Fayette Valley) 6-3, So. over Cargin Robinson (NH/TV) 5-10, Fr. (Fall 4:25)
132
1st Place – Jaxson Lundgren of North Fayette Valley
2nd Place – Aldin Swanson of Vinton-Shellsburg
3rd Place – Rylan Gaul of West Delaware, Manchester
4th Place – Braiden Schaufenbuel of NH/TV
5th Place – Bo Wangsness of South Winneshiek
6th Place – Easton Sonberg of Osage
1st Jaxson Lundgren (North Fayette Valley) 6-2, So. over Aldin Swanson (Vinton-Shellsburg) 8-2, Sr. (Dec 7-5)
3rd Rylan Gaul (West Delaware, Manchester) 7-4, Fr. over Braiden Schaufenbuel (NH/TV) 10-7, Jr. (Fall 3:30)
5th Bo Wangsness (South Winneshiek) 4-3, Sr. over Easton Sonberg (Osage) 10-7, So. (Fall 0:53)
138
1st Place – Blake Fox of Osage
2nd Place – Jax Miller of West Delaware, Manchester
3rd Place – Tate Germann of North Fayette Valley
4th Place – Will Larson of Decorah
5th Place – Jayden Bucknell of NH/TV
6th Place – Lukas Weiss of South Winneshiek
1st Blake Fox (Osage) 17-1, So. over Jax Miller (West Delaware, Manchester) 9-2, Jr. (Fall 1:38)
3rd Tate Germann (North Fayette Valley) 8-1, Jr. over Will Larson (Decorah) 5-7, So. (Fall 1:40)
5th Jayden Bucknell (NH/TV) 8-8, So. over Lukas Weiss (South Winneshiek) 4-3, Jr. (Fall 4:28)
144
1st Place – Collin Holm of South Winneshiek
2nd Place – Boden White of Denver
3rd Place – William Fullhart of Decorah
4th Place – Darren Adams of Osage
5th Place – Carter Lamont of Vinton-Shellsburg
6th Place – Ryan Hilby of West Delaware, Manchester
1st Collin Holm (South Winneshiek) 9-0, Sr. over Boden White (Denver) 10-2, So. (Dec 3-1)
3rd William Fullhart (Decorah) 8-7, Fr. over Darren Adams (Osage) 14-4, Sr. (Dec 8-6)
5th Carter Lamont (Vinton-Shellsburg) 7-3, Sr. over Ryan Hilby (West Delaware, Manchester) 8-3, Jr. (M. For.)
150
1st Place – Anders Kittelson of Osage
2nd Place – Keaton Moeller of Starmont
3rd Place – Liam Weber of West Delaware, Manchester
4th Place – Hudson Scranton of Anamosa
5th Place – Kollin Henry of Decorah
6th Place – Landen Schnuelle of South Winneshiek
1st Anders Kittelson (Osage) 8-0, Sr. over Keaton Moeller (Starmont) 10-1, So. (Dec 5-2)
3rd Liam Weber (West Delaware, Manchester) 9-3, Fr. over Hudson Scranton (Anamosa) 14-3, So. (Dec 4-3)
5th Kollin Henry (Decorah) 7-7, Sr. over Landen Schnuelle (South Winneshiek) 7-5, So. (Dec 2-1)
157
1st Place – Blake Mather of West Delaware, Manchester
2nd Place – Miken Wheeler of Anamosa
3rd Place – Jase Tommasin of Starmont
4th Place – Ty Voigt of Osage
5th Place – Burke Busta of NH/TV
6th Place – Daniel See of Decorah
1st Blake Mather (West Delaware, Manchester) 5-0, So. over Miken Wheeler (Anamosa) 11-4, Jr. (Dec 3-1)
3rd Jase Tommasin (Starmont) 9-2, Jr. over Ty Voigt (Osage) 7-3, So. (Dec 7-0)
5th Burke Busta (NH/TV) 9-7, Sr. over Daniel See (Decorah) 2-9, Sr. (Fall 1:02)
165
1st Place – Tucker Stangel of Osage
2nd Place – Brody Hanson of Decorah
3rd Place – Karson Kolbet of NH/TV
4th Place – Garrison Gillihan of West Delaware, Manchester
5th Place – Kyle Kuboushek of South Winneshiek
6th Place – Braxten Wiste of GMLOS
1st Tucker Stangel (Osage) 17-0, Sr. over Brody Hanson (Decorah) 6-5, Sr. (TF-1.5 5:40 (15-0))
3rd Karson Kolbet (NH/TV) 12-4, Sr. over Garrison Gillihan (West Delaware, Manchester) 7-4, Sr. (Fall 2:25)
5th Kyle Kuboushek (South Winneshiek) 7-5, So. over Braxten Wiste (GMLOS) 5-3, Sr. (Fall 1:37)
175
1st Place – Austin Scranton of Anamosa
2nd Place – Brent Yonkovic of West Delaware, Manchester
3rd Place – Leander Reicks of NH/TV
4th Place – Kenny Kerr of North Fayette Valley
5th Place – Darian Schneider of Vinton-Shellsburg
6th Place – Heath Voigt of Osage
1st Austin Scranton (Anamosa) 15-0, Jr. over Brent Yonkovic (West Delaware, Manchester) 8-2, Jr. (Dec 5-2)
3rd Leander Reicks (NH/TV) 13-2, Sr. over Kenny Kerr (North Fayette Valley) 7-3, Jr. (Fall 1:25)
5th Darian Schneider (Vinton-Shellsburg) 5-3, Sr. over Heath Voigt (Osage) 12-8, Jr. (Dec 3-1)

190
1st Place – Ethan Swehla of NH/TV
2nd Place – Corbin Hill of Denver
3rd Place – Thomas Sexton of Decorah
4th Place – Jeryn Funke of West Delaware, Manchester
5th Place – Drake Payne of GMLOS
6th Place – Malachi Rothlisberger of North Fayette Valley
1st Ethan Swehla (NH/TV) 12-1, Sr. over Corbin Hill (Denver) 8-3, Jr. (MD 14-5)
3rd Thomas Sexton (Decorah) 7-5, So. over Jeryn Funke (West Delaware, Manchester) 7-4, Jr. (Dec 7-3)
5th Drake Payne (GMLOS) 6-3, So. over Malachi Rothlisberger (North Fayette Valley) 5-5, Jr. (Fall 0:46)

215
1st Place – Braden McShane of NH/TV
2nd Place – Parker Timp of South Winneshiek
3rd Place – Owen Recker of Starmont
4th Place – Ledger Nehls of Osage
5th Place – Owen Pettlon of West Delaware, Manchester
6th Place – Kaiden Youngblood of Decorah
1st Braden McShane (NH/TV) 15-0, Sr. over Parker Timp (South Winneshiek) 10-2, Sr. (Fall 2:20)
3rd Owen Recker (Starmont) 9-1, Jr. over Ledger Nehls (Osage) 13-6, Jr. (Fall 0:29)
5th Owen Pettlon (West Delaware, Manchester) 7-5, Jr. over Kaiden Youngblood (Decorah) 5-9, Sr. (Fall 1:29)

285
1st Place – Mac Muller of Osage
2nd Place – Layne Kleppe of North Fayette Valley
3rd Place – Gatlin McCumber of NH/TV
4th Place – Tayte Peterschmidt of Anamosa
5th Place – Wes Devaney of West Delaware, Manchester
6th Place – Cody Koepke of Denver
1st Mac Muller (Osage) 17-0, Sr. over Layne Kleppe (North Fayette Valley) 6-2, So. (Fall 0:49)
3rd Gatlin McCumber (NH/TV) 13-4, Sr. over Tayte Peterschmidt (Anamosa) 11-2, Sr. (Fall 2:00)
5th Wes Devaney (West Delaware, Manchester) 9-4, Jr. over Cody Koepke (Denver) 7-5, So. (For.)