Valley City Holiday Tournament

Valley City Holiday Tournament
1 Bismarck High School 215.5
2 Dilworth-Glyndon-Felton 161.0
3 West Fargo Sheyenne 158.5
4 Aberdeen Central 155.0
5 Lisbon 148.0
6 Williston 136.0
7 Grand Forks Central 107.5
8 Thief River Falls 95.0
9 Jamestown 70.0
10 Fargo North 69.5
11 Valley City 60.0
11 West Fargo 60.0
13 Fergus Falls 22.5
14 Fargo South 17.0

Results on TrackWrestling

107
1st Place – Cade Nieuwsma of Bismarck High School
2nd Place – Kayleb Kosen of Dilworth-Glyndon-Felton
3rd Place – Griffin Magee of West Fargo Sheyenne
4th Place – Rhys Safratowich of Grand Forks Central
5th Place – Ivan Jolley of Williston
6th Place – Lincoln Davis of Thief River Falls
7th Place – Gradyn Johnson of Fargo North
8th Place – Hyatt Ercinck of Lisbon
1st Cade Nieuwsma (Bismarck High School) 16-5, So. over Kayleb Kosen (Dilworth-Glyndon-Felton) 17-2, So. (Dec 7-6)
3rd Griffin Magee (West Fargo Sheyenne) 15-3, Fr. over Rhys Safratowich (Grand Forks Central) 12-4, 8th. (Dec 9-2)
5th Ivan Jolley (Williston) 9-8, So. over Lincoln Davis (Thief River Falls) 15-6, Fr. (Fall 2:04)
7th Gradyn Johnson (Fargo North) 4-8, 7th. over Hyatt Ercinck (Lisbon) 3-4, 8th. (Dec 8-3)

114
1st Place – Jack Schauer of Jamestown
2nd Place – Jake Mattern of West Fargo Sheyenne
3rd Place – Coltan Ireland of Bismarck High School
4th Place – Ian Anderson of Lisbon
5th Place – Paxton Ewing of Aberdeen Central
6th Place – Aaron Morris of Williston
7th Place – Gabe Flores of Grand Forks Central
8th Place – Dawson Hoban of Dilworth-Glyndon-Felton
1st Jack Schauer (Jamestown) 14-0, Fr. over Jake Mattern (West Fargo Sheyenne) 12-6, Fr. (Dec 6-4)
3rd Coltan Ireland (Bismarck High School) 8-7, Jr. over Ian Anderson (Lisbon) 11-4, 8th. (Dec 12-6)
5th Paxton Ewing (Aberdeen Central) 9-5, So. over Aaron Morris (Williston) 14-6, Sr. (Dec 10-8)
7th Gabe Flores (Grand Forks Central) 10-6, 8th. over Dawson Hoban (Dilworth-Glyndon-Felton) 10-10, Fr. (Dec 5-2)

121
1st Place – Cesar Cruz of Grand Forks Central
2nd Place – Cruz Reinke of Lisbon
3rd Place – Chase Clemenson of West Fargo Sheyenne
4th Place – Sam Schmitz of Dilworth-Glyndon-Felton
5th Place – Will Allen of Aberdeen Central
6th Place – Greyson Lyons of Lisbon
7th Place – Ethan Grasser of Grand Forks Central
8th Place – Jack Brunn of Fergus Falls
1st Cesar Cruz (Grand Forks Central) 11-2, So. over Cruz Reinke (Lisbon) 12-3, 8th. (Dec 6-3)
3rd Chase Clemenson (West Fargo Sheyenne) 10-7, 8th. over Sam Schmitz (Dilworth-Glyndon-Felton) 15-4, So. (Fall 5:00)
5th Will Allen (Aberdeen Central) 7-7, So. over Greyson Lyons (Lisbon) 8-4, So. (MD 12-3)
7th Ethan Grasser (Grand Forks Central) 7-7, Fr. over Jack Brunn (Fergus Falls) 2-10, 8th. (Fall 1:57)

127
1st Place – Rayden Zens of Aberdeen Central
2nd Place – Ben DeForest of Bismarck High School
3rd Place – Noah Anderson of Lisbon
4th Place – Jetton Wadeson of West Fargo Sheyenne
5th Place – Porter Lozenski of Aberdeen Central
6th Place – Nick Svir of Thief River Falls
7th Place – Sulley Krenz of Williston
8th Place – Carlos Salinas of Fargo North
1st Rayden Zens (Aberdeen Central) 13-2, Sr. over Ben DeForest (Bismarck High School) 16-2, So. (MD 16-2)
3rd Noah Anderson (Lisbon) 6-2, So. over Jetton Wadeson (West Fargo Sheyenne) 8-6, Fr. (Fall 4:46)
5th Porter Lozenski (Aberdeen Central) 12-4, 8th. over Nick Svir (Thief River Falls) 8-8, Sr. (Fall 4:48)
7th Sulley Krenz (Williston) 3-2, Fr. over Carlos Salinas (Fargo North) 3-10, Fr. (Dec 7-0)

133
1st Place – Jacob Luebke of Dilworth-Glyndon-Felton
2nd Place – Koltyn Grebel of Valley City
3rd Place – Tate Huff of Aberdeen Central
4th Place – Kellan Larson of Williston
5th Place – Kashden Wadeson of Lisbon
6th Place – Zachary Nelson of Grand Forks Central
7th Place – Lucas Schlepuetz of Jamestown
8th Place – Jackson Alexander of West Fargo Sheyenne
1st Jacob Luebke (Dilworth-Glyndon-Felton) 19-0, So. over Koltyn Grebel (Valley City) 14-2, Jr. (Dec 5-3)
3rd Tate Huff (Aberdeen Central) 11-3, Jr. over Kellan Larson (Williston) 5-2, Jr. (MD 11-3)
5th Kashden Wadeson (Lisbon) 12-3, Sr. over Zachary Nelson (Grand Forks Central) 7-7, So. (Fall 2:05)
7th Lucas Schlepuetz (Jamestown) 10-4, Jr. over Jackson Alexander (West Fargo Sheyenne) 8-11, Jr. (Dec 5-4)

139
1st Place – Stetson Gisselbeck of West Fargo Sheyenne
2nd Place – Griffin Greenley of Lisbon
3rd Place – Ridley Waldo of Aberdeen Central
4th Place – Nathan Morken of Fargo North
5th Place – Carson Lardy of Bismarck High School
6th Place – Jace Varriano of Fargo North
7th Place – Jacob Syster of Fargo South
8th Place – Zander Deutsch of Dilworth-Glyndon-Felton
1st Stetson Gisselbeck (West Fargo Sheyenne) 18-1, Jr. over Griffin Greenley (Lisbon) 13-2, So. (Dec 5-0)
3rd Ridley Waldo (Aberdeen Central) 14-3, So. over Nathan Morken (Fargo North) 5-5, So. (Fall 2:23)
5th Carson Lardy (Bismarck High School) 13-5, Jr. over Jace Varriano (Fargo North) 8-6, So. (Fall 1:24)
7th Jacob Syster (Fargo South) 8-5, Jr. over Zander Deutsch (Dilworth-Glyndon-Felton) 6-13, Fr. (Dec 4-3)

145
1st Place – Brendan Winn-Kelley of Grand Forks Central
2nd Place – Camden Mustachia of Dilworth-Glyndon-Felton
3rd Place – Landen Larson of Thief River Falls
4th Place – Ryan Enge of Lisbon
5th Place – Landon Zink of West Fargo Sheyenne
6th Place – Caleb Fronning of Fergus Falls
7th Place – Owen Ward of Aberdeen Central
8th Place – Braeden Halverson of Bismarck High School
1st Brendan Winn-Kelley (Grand Forks Central) 5-0, Sr. over Camden Mustachia (Dilworth-Glyndon-Felton) 18-1, Sr. (Dec 8-2)
3rd Landen Larson (Thief River Falls) 14-7, Fr. over Ryan Enge (Lisbon) 7-5, So. (Fall 3:47)
5th Landon Zink (West Fargo Sheyenne) 17-3, Fr. over Caleb Fronning (Fergus Falls) 11-5, Fr. (Dec 3-0)
7th Owen Ward (Aberdeen Central) 11-4, Fr. over Braeden Halverson (Bismarck High School) 10-6, So. (Fall 2:41)

152
1st Place – Grady Anderson of Jamestown
2nd Place – Ethan Lane of Thief River Falls
3rd Place – Owen Magnell of West Fargo
4th Place – Austin Lenhart of Dilworth-Glyndon-Felton
5th Place – Kaleb Minton of Williston
6th Place – Devin Halverson of Bismarck High School
7th Place – Eli Lyons of Lisbon
8th Place – Michael Norman of Grand Forks Central
1st Grady Anderson (Jamestown) 15-0, Sr. over Ethan Lane (Thief River Falls) 16-4, Sr. (Dec 8-1)
3rd Owen Magnell (West Fargo) 16-3, So. over Austin Lenhart (Dilworth-Glyndon-Felton) 15-4, Jr. (Dec 8-4)
5th Kaleb Minton (Williston) 6-2, Sr. over Devin Halverson (Bismarck High School) 12-5, Sr. (Fall 0:30)
7th Eli Lyons (Lisbon) 15-2, So. over Michael Norman (Grand Forks Central) 12-6, Jr. (Dec 4-0)

160
1st Place – Roy Rude of Dilworth-Glyndon-Felton
2nd Place – Blaze Reinke of Lisbon
3rd Place – Tyson Rice of Williston
4th Place – Tyrus Jangula of Bismarck High School
5th Place – Elias Biegler of Aberdeen Central
6th Place – Izac Turner of Bismarck High School
7th Place – Anton Perales of Grand Forks Central
8th Place – Noah Kramer of Aberdeen Central
1st Roy Rude (Dilworth-Glyndon-Felton) 17-1, Jr. over Blaze Reinke (Lisbon) 15-2, Sr. (Dec 2-0)
3rd Tyson Rice (Williston) 17-6, So. over Tyrus Jangula (Bismarck High School) 13-6, Sr. (For.)
5th Elias Biegler (Aberdeen Central) 11-5, Jr. over Izac Turner (Bismarck High School) 10-5, Sr. (Dec 7-0)
7th Anton Perales (Grand Forks Central) 4-5, So. over Noah Kramer (Aberdeen Central) 8-8, Jr. (Dec 9-7)

172
1st Place – LJ Araujo of Bismarck High School
2nd Place – Griffin Lundeen of Thief River Falls
3rd Place – James Nagel of Bismarck High School
4th Place – Colton Adams of Williston
5th Place – Maddox Weigel of West Fargo Sheyenne
6th Place – Ryer Muske of Valley City
7th Place – Mason Johnson of West Fargo Sheyenne
8th Place – Joey Arends of Dilworth-Glyndon-Felton
1st LJ Araujo (Bismarck High School) 17-0, Sr. over Griffin Lundeen (Thief River Falls) 18-1, Sr. (Dec 4-0)
3rd James Nagel (Bismarck High School) 10-5, Sr. over Colton Adams (Williston) 12-7, Jr. (Fall 0:33)
5th Maddox Weigel (West Fargo Sheyenne) 10-7, Jr. over Ryer Muske (Valley City) 9-5, So. (M. For.)
7th Mason Johnson (West Fargo Sheyenne) 4-5, Jr. over Joey Arends (Dilworth-Glyndon-Felton) 11-7, Sr. (Fall 2:45)

189
1st Place – William Ward of Fargo North
2nd Place – Ty Wiedrich of Williston
3rd Place – Connor Manske of West Fargo Sheyenne
4th Place – Ethan Miller of Valley City
5th Place – Bridger Owens of Bismarck High School
6th Place – Casey Macziewski of Dilworth-Glyndon-Felton
7th Place – Ryker Meister of Aberdeen Central
8th Place – Riley Poissant of Thief River Falls
1st William Ward (Fargo North) 12-0, So. over Ty Wiedrich (Williston) 16-4, Sr. (TF-1.5 5:33 (17-2))
3rd Connor Manske (West Fargo Sheyenne) 15-3, Sr. over Ethan Miller (Valley City) 13-4, Sr. (Dec 5-2)
5th Bridger Owens (Bismarck High School) 16-3, Sr. over Casey Macziewski (Dilworth-Glyndon-Felton) 14-2, Jr. (Fall 2:17)
7th Ryker Meister (Aberdeen Central) 6-5, Jr. over Riley Poissant (Thief River Falls) 11-10, Sr. (Fall 3:38)

215
1st Place – Ayden Schlafman of Bismarck High School
2nd Place – Logan Moore of West Fargo
3rd Place – Samson Flakus of Aberdeen Central
4th Place – Wyatt Kilgore of Williston
5th Place – Kaden Manske of West Fargo Sheyenne
6th Place – Cole Julin of Dilworth-Glyndon-Felton
7th Place – Dylan Hunt of Valley City
8th Place – Caleb Johnson of Dilworth-Glyndon-Felton
1st Ayden Schlafman (Bismarck High School) 15-4, Sr. over Logan Moore (West Fargo) 15-4, Sr. (Dec 8-4)
3rd Samson Flakus (Aberdeen Central) 9-3, Sr. over Wyatt Kilgore (Williston) 12-8, So. (Fall 4:20)
5th Kaden Manske (West Fargo Sheyenne) 18-3, Jr. over Cole Julin (Dilworth-Glyndon-Felton) 7-3, So. (MD 9-1)
7th Dylan Hunt (Valley City) 10-9, Jr. over Caleb Johnson (Dilworth-Glyndon-Felton) 16-4, Jr. (Inj. 0:00)

285
1st Place – Easton Egeberg of Bismarck High School
2nd Place – Amaree Williams of West Fargo
3rd Place – Eric Stouder of Grand Forks Central
4th Place – Lennox Charley of Fargo North
5th Place – Joran Foss of Aberdeen Central
6th Place – Aiden Hinkle of Lisbon
7th Place – Paulo Carrillo of Fergus Falls
8th Place – Max Brunn of Fergus Falls
1st Easton Egeberg (Bismarck High School) 14-4, Jr. over Amaree Williams (West Fargo) 17-1, Jr. (Fall 2:52)
3rd Eric Stouder (Grand Forks Central) 13-5, So. over Lennox Charley (Fargo North) 6-3, So. (MD 13-4)
5th Joran Foss (Aberdeen Central) 4-1, Jr. over Aiden Hinkle (Lisbon) 2-2, Jr. (Fall 2:50)
7th Paulo Carrillo (Fergus Falls) 3-10, Jr. over Max Brunn (Fergus Falls) 3-6, So. (M. For.)