2024 MSHSL Girls Section 1 and 3

High


February 9-10 at Redwood Valley HS

Brackets/Results on TrackWrestling.com

100
1st Place – Maggie Olson of Albert Lea Area
2nd Place – Ivy Brandenburg of Hastings
3rd Place – Emily Bova of Chatfield
4th Place – Lucinda Ornelas of Owatonna
5th Place – Laurel Rezac of Pine Island
6th Place – Elsa Koepp of Rochester Mayo
1st Maggie Olson (Albert Lea Area) 15-4, Fr. over Ivy Brandenburg (Hastings) 25-8, So. (Dec 10-3)
2nd Place Wrestleback
Ivy Brandenburg (Hastings) 25-8, So. over Emily Bova (Chatfield) 16-8, So. (MD 14-0)
3rd Emily Bova (Chatfield) 16-8, So. over Lucinda Ornelas (Owatonna) 10-8, 8th. (Dec 5-4)
5th Laurel Rezac (Pine Island) 12-12, 8th. over Elsa Koepp (Rochester Mayo) 9-7, Fr. (Dec 5-2)

106
1st Place – Lauren Honken of Lewiston-Altura-Rushford-Peterson
2nd Place – Macy Schaefer of Zumbrota-Mazeppa
3rd Place – Trinity Yates of Hastings
4th Place – Kylie Knutson of Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves
5th Place – Paisley Schlee of GMLOS
6th Place – Madyson Skifton of Lake City
1st Lauren Honken (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) 16-4, Sr. over Macy Schaefer (Zumbrota-Mazeppa) 26-9, Fr. (Fall 0:41)
2nd Place Wrestleback
Macy Schaefer (Zumbrota-Mazeppa) 26-9, Fr. over Trinity Yates (Hastings) 14-18, Fr. (TF-1.5 6:00 (18-1))
3rd Trinity Yates (Hastings) 14-18, Fr. over Kylie Knutson (Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves) 12-11, 7th. (Dec 20-18)
5th Paisley Schlee (GMLOS) 16-12, 8th. over Madyson Skifton (Lake City) 15-14, So. (M. For.)

112
1st Place – Bernie Rock of Luverne
2nd Place – Lauren Elsmore of Pine Island
3rd Place – Allison Weinzettel of Hastings
4th Place – Evengelene Chittanavong of Rochester John Marshall
5th Place – Gabbi VonBerge of Hutchinson
6th Place – Isabelle Townley of Owatonna
1st Bernie Rock (Luverne) 20-2, So. over Lauren Elsmore (Pine Island) 18-2, So. (Dec 4-0)
2nd Place Wrestleback
Lauren Elsmore (Pine Island) 18-2, So. over Allison Weinzettel (Hastings) 23-11, Jr. (Dec 8-3)
3rd Allison Weinzettel (Hastings) 23-11, Jr. over Evengelene Chittanavong (Rochester John Marshall) 12-6, Sr. (Dec 9-7)
5th Gabbi VonBerge (Hutchinson) 25-7, Fr. over Isabelle Townley (Owatonna) 22-5, Jr. (Fall 5:36)

118
1st Place – Vivienne Hoeltzle of Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves
2nd Place – Brandy Christenson of GMLOS
3rd Place – Rowan Seeley of Northfield
4th Place – Brynn Horsman of Chatfield
5th Place – Alexis Rezac of Faribault
6th Place – Ellie Boynton of St. Charles
1st Vivienne Hoeltzle (Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves) 21-6, Jr. over Brandy Christenson (GMLOS) 20-10, Fr. (Fall 1:33)
2nd Place Wrestleback
Brandy Christenson (GMLOS) 20-10, Fr. over Rowan Seeley (Northfield) 10-6, Jr. (NC)
3rd Rowan Seeley (Northfield) 10-6, Jr. over Brynn Horsman (Chatfield) 19-9, So. (Dec 7-3)
5th Alexis Rezac (Faribault) 14-7, Sr. over Ellie Boynton (St. Charles) 8-5, Fr. (Fall 4:25)

124
1st Place – Lainey Houts of Northfield
2nd Place – Chloe Berg of Chatfield
3rd Place – Ellie Westerman of Eagan
4th Place – Katelyn Vermilya of St. Charles
5th Place – Claire Behle of Byron
6th Place – Luella Beckendorf of Saint James Area
1st Lainey Houts (Northfield) 22-5, Jr. over Chloe Berg (Chatfield) 19-6, Sr. (Dec 12-5)
2nd Place Wrestleback
Chloe Berg (Chatfield) 19-6, Sr. over Ellie Westerman (Eagan) 21-9, Fr. (NC)
3rd Ellie Westerman (Eagan) 21-9, Fr. over Katelyn Vermilya (St. Charles) 22-11, 8th. (Fall 4:17)
5th Claire Behle (Byron) 18-13, So. over Luella Beckendorf (Saint James Area) 13-5, So. (Fall 1:10)

130
1st Place – Ava Dillon of Redwood Valley
2nd Place – Annabel Norquist of Hastings
3rd Place – Charlotte Ferrie of Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves
4th Place – Mckayla Selle of Owatonna
5th Place – Macy Rohlik of Wabasso
6th Place – Sterling Tolleson of La Crescent-Hokah
1st Ava Dillon (Redwood Valley) 14-1, Sr. over Annabel Norquist (Hastings) 22-10, Jr. (Fall 2:00)
2nd Place Wrestleback
Annabel Norquist (Hastings) 22-10, Jr. over Charlotte Ferrie (Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves) 20-8, 7th. (Fall 1:00)
3rd Charlotte Ferrie (Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves) 20-8, 7th. over Mckayla Selle (Owatonna) 14-7, So. (Fall 5:56)
5th Macy Rohlik (Wabasso) 18-7, So. over Sterling Tolleson (La Crescent-Hokah) 22-12, Sr. (Fall 2:32)

136
1st Place – Hattie Mathre of Byron
2nd Place – Diann Smith of GMLOS
3rd Place – Grace Gerlach of Hastings
4th Place – Sierra Bahr of Marshall
5th Place – Ella Hammergren of Park
6th Place – Rosie Morrales-Tapp of Stewartville
1st Hattie Mathre (Byron) 28-8, Fr. over Diann Smith (GMLOS) 28-4, Sr. (Dec 9-3)
2nd Diann Smith (GMLOS) 28-4, Sr. over Grace Gerlach (Hastings) 13-6, Sr. (Fall 0:56)
3rd Grace Gerlach (Hastings) 13-6, Sr. over Sierra Bahr (Marshall) 10-9, Fr. (Fall 4:33)
5th Ella Hammergren (Park) 7-7, Fr. over Rosie Morrales-Tapp (Stewartville) 4-13, 8th. (Fall 3:02)

142
1st Place – Aliah Fischer of Owatonna
2nd Place – Hannah Ratajczak of Marshall
3rd Place – Monette Otterness of Cannon Falls
4th Place – Kate Kolbe of Fairmont-Martin County West
5th Place – Jade Marty of MAHACA
6th Place – Grace Finley of Chatfield
1st Aliah Fischer (Owatonna) 22-3, 8th. over Hannah Ratajczak (Marshall) 16-2, Jr. (Fall 1:15)
2nd Place Wrestleback
Hannah Ratajczak (Marshall) 16-2, Jr. over Monette Otterness (Cannon Falls) 15-10, So. (NC)
3rd Monette Otterness (Cannon Falls) 15-10, So. over Kate Kolbe (Fairmont-Martin County West) 15-3, Fr. (Fall 2:50)
5th Jade Marty (MAHACA) 20-11, So. over Grace Finley (Chatfield) 13-6, So. (Fall 5:10)

148
1st Place – Skylar Little Soldier of Hastings
2nd Place – Cece Rock of Luverne
3rd Place – Elizabeth Dake of New Ulm Area
4th Place – Addison Schmidt of Redwood Valley
5th Place – Zoey Bly of La Crescent-Hokah
6th Place – Vylet Frank of MAHACA
1st Skylar Little Soldier (Hastings) 16-0, Sr. over Cece Rock (Luverne) 26-3, Fr. (MD 10-0)
2nd Cece Rock (Luverne) 26-3, Fr. over Elizabeth Dake (New Ulm Area) 22-6, So. (Dec 7-5)
3rd Elizabeth Dake (New Ulm Area) 22-6, So. over Addison Schmidt (Redwood Valley) 16-11, Jr. (Fall 0:45)
5th Zoey Bly (La Crescent-Hokah) 17-7, 8th. over Vylet Frank (MAHACA) 3-8, Jr. (Fall 1:39)

155
1st Place – Ericka Hansen of Lake City
2nd Place – Eliana Callies of Rochester Century
3rd Place – Taniah Borney of Eagan
4th Place – Josie Giangiacuomo of Hastings
5th Place – Courtney Atkinson of Hutchinson
6th Place – Allie Petersen of Byron
1st Ericka Hansen (Lake City) 21-2, Jr. over Eliana Callies (Rochester Century) 20-9, Jr. (Fall 3:17)
2nd Place Wrestleback
Eliana Callies (Rochester Century) 20-9, Jr. over Taniah Borney (Eagan) 17-9, Fr. (NC)
3rd Taniah Borney (Eagan) 17-9, Fr. over Josie Giangiacuomo (Hastings) 17-14, Jr. (Fall 1:19)
5th Courtney Atkinson (Hutchinson) 12-13, So. over Allie Petersen (Byron) 15-18, Sr. (Fall 3:20)

170
1st Place – Amelia Miller of Hastings
2nd Place – Danica Fuelling of East Ridge
3rd Place – Taya Viker of Rochester Mayo
4th Place – Esther Say of Marshall
5th Place – Bobbie Wnuk of Lewiston-Altura-Rushford-Peterson
6th Place – Mareena Jepsen of Windom-Mountain Lake
1st Amelia Miller (Hastings) 17-12, Jr. over Taya Viker (Rochester Mayo) 10-3, So. (Dec 6-2)
2nd Place Wrestleback
Danica Fuelling (East Ridge) 21-8, 7th. over Taya Viker (Rochester Mayo) 10-3, So. (Fall 3:51)
3rd Danica Fuelling (East Ridge) 21-8, 7th. over Esther Say (Marshall) 12-4, Fr. (MD 19-9)
5th Bobbie Wnuk (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) 11-9, Fr. over Mareena Jepsen (Windom-Mountain Lake) 13-9, Sr. (Fall 2:38)

190
1st Place – Katie Whelan of Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves
2nd Place – Olivia Martinez of Rochester Mayo
3rd Place – Lily Watts of Hastings
4th Place – Megan Geier of GMLOS
5th Place – Zaria Harrington of Windom-Mountain Lake
1st Katie Whelan (Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves) 13-5, Sr. over Olivia Martinez (Rochester Mayo) 11-2, 7th. (Fall 4:14)
2nd Olivia Martinez (Rochester Mayo) 11-2, 7th. over Lily Watts (Hastings) 14-15, 8th. (Fall 0:32)
3rd Lily Watts (Hastings) 14-15, 8th. over Megan Geier (GMLOS) 2-3, Sr. (Fall 1:19)
5th Zaria Harrington (Windom-Mountain Lake) 0-12, Jr. over () , . (Bye)

235
1st Place – Jerriona Marshall of Rochester Mayo
2nd Place – Madi Hamilton of Byron
3rd Place – Kloe Meyer of GMLOS
4th Place – Maddy Radspinner of Hastings
5th Place – Hailey Bahr of Marshall
6th Place – Miya Ebling of Rochester Century
1st Jerriona Marshall (Rochester Mayo) 9-0, Jr. over Madi Hamilton (Byron) 19-10, Jr. (Fall 2:32)
2nd Madi Hamilton (Byron) 19-10, Jr. over Kloe Meyer (GMLOS) 14-10, Fr. (NC)
3rd Kloe Meyer (GMLOS) 14-10, Fr. over Maddy Radspinner (Hastings) 16-15, Jr. (Fall 5:04)
5th Hailey Bahr (Marshall) 10-2, Sr. over Miya Ebling (Rochester Century) 8-8, So. (Fall 1:29)


Quarterfinals

100
Maggie Olson (Albert Lea Area) 13-4 fall over Joannacrystal Perez-Garcia (Pipestone Area) 2-16 (Fall 1:24)
Elsa Koepp (Rochester Mayo) 9-4 decision over Hazly Lopez Baltazar (Saint James Area) 3-7 (Dec 4-0)
Laurel Rezac (Pine Island) 11-10 won in tie breaker – 1 over Lucinda Ornelas (Owatonna) 8-7 (TB-1 4-3)
Ivy Brandenburg (Hastings) 23-7 fall over Sil Mathre (Byron) 7-19 (Fall 3:51)

106
Lauren Honken (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) 14-4 fall over Aubrey Carnesi (Jackson County Central) 0-2 (Fall 0:54)
Trinity Yates (Hastings) 12-16 fall over Iris Maples (Rochester Mayo) 4-12 (Fall 3:16)
Madyson Skifton (Lake City) 15-12 fall over Illinois Silverman (Saint James Area) 6-10 (Fall 0:45)
Macy Schaefer (Zumbrota-Mazeppa) 24-8 tech fall over Kenadee Bartel (Byron) 11-19 (TF-1.5 5:10 (19-2))

112
Lauren Elsmore (Pine Island) 16-1 fall over Maizee Priebe (Chatfield) 10-8 (Fall 3:24)
Gabbi VonBerge (Hutchinson) 24-5 fall over Allison Weinzettel (Hastings) 20-10 (Fall 2:32)
Isabelle Townley (Owatonna) 22-2 fall over Zoe Steinkamp (GMLOS) 19-10 (Fall 1:19)
Bernie Rock (Luverne) 18-2 major decision over Evengelene Chittanavong (Rochester John Marshall) 10-5 (MD 13-1)

118
Rowan Seeley (Northfield) 8-5 decision over Brynn Horsman (Chatfield) 17-8 (Dec 8-3)
Brandy Christenson (GMLOS) 19-9 fall over Caroline Sems (Pine Island) 4-4 (Fall 1:47)
Vivienne Hoeltzle (Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves) 19-6 fall over Alexis Rezac (Faribault) 12-6 (Fall 1:00)
Ellie Boynton (St. Charles) 8-2 fall over Betsy Trosen (Hutchinson) 9-11 (Fall 1:31)

124
Chloe Berg (Chatfield) 18-5 fall over Taylor Rothering-Oevering (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) 15-11 (Fall 1:15)
Ellie Westerman (Eagan) 19-8 fall over Katelyn Vermilya (St. Charles) 20-10 (Fall 5:24)
Claire Behle (Byron) 17-11 fall over Luella Beckendorf (Saint James Area) 12-3 (Fall 1:07)
Lainey Houts (Northfield) 20-5 fall over Emmalyn Carisch (Rochester Mayo) 15-6 (Fall 0:28)

130
Macy Rohlik (Wabasso) 17-5 fall over Madilyn Grabau (Pine Island) 25-10 (Fall 0:27)
Annabel Norquist (Hastings) 20-9 fall over Sterling Tolleson (La Crescent-Hokah) 21-10 (Fall 3:57)
Ava Dillon (Redwood Valley) 12-1 fall over Hannah Wigern (Hutchinson) 20-5 (Fall 1:36)
Charlotte Ferrie (Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves) 18-6 decision over Mckayla Selle (Owatonna) 12-6 (Dec 7-6)

136
Diann Smith (GMLOS) 26-3 fall over Gabrielli Hernandez (Eagan) 5-12 (Fall 0:29)
Sierra Bahr (Marshall) 9-7 fall over Rosie Morrales-Tapp (Stewartville) 3-11 (Fall 4:52)
Grace Gerlach (Hastings) 11-4 fall over Nevada Anderson (Saint James Area) 5-11 (Fall 1:05)
Hattie Mathre (Byron) 26-8 fall over Ella Hammergren (Park) 5-6 (Fall 1:19)

142
Hannah Ratajczak (Marshall) 15-1 fall over Monette Otterness (Cannon Falls) 12-10 (Fall 1:35)
Grace Finley (Chatfield) 13-3 fall over Isabelle Swanson (Saint James Area) 9-5 (Fall 1:03)
Aliah Fischer (Owatonna) 20-3 fall over Jolie Pettit (Hastings) 12-14 (Fall 0:47)
Jade Marty (MAHACA) 19-9 fall over Kate Kolbe (Fairmont-Martin County West) 13-2 (Fall 3:23)

148
Cece Rock (Luverne) 24-2 fall over Amelia Sladek (Chatfield) 3-7 (Fall 0:19)
Addison Schmidt (Redwood Valley) 15-9 fall over Zoey Bly (La Crescent-Hokah) 15-6 (Fall 5:35)
Skylar Little Soldier (Hastings) 14-0 received a bye () (Bye)
Elizabeth Dake (New Ulm Area) 20-4 fall over Vylet Frank (MAHACA) 3-6 (Fall 0:45)

155
Ericka Hansen (Lake City) 19-2 fall over Courtney Atkinson (Hutchinson) 10-12 (Fall 1:03)
Josie Giangiacuomo (Hastings) 16-12 fall over Andrea Luitjens (Luverne) 5-11 (Fall 1:45)
Eliana Callies (Rochester Century) 19-8 fall over Allie Petersen (Byron) 14-16 (Fall 2:52)
Taniah Borney (Eagan) 15-8 fall over Brianna Brogan (St. Charles) 3-5 (Fall 0:34)

170
Danica Fuelling (East Ridge) 18-7 fall over Jamie Beyer (Austin) 2-13 (Fall 1:09)
Amelia Miller (Hastings) 15-12 fall over Mareena Jepsen (Windom-Mountain Lake) 12-7 (Fall 1:55)
Esther Say (Marshall) 11-2 fall over Bobbie Wnuk (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) 9-8 (Fall 2:00)
Taya Viker (Rochester Mayo) 9-1 fall over Camryn Klug (Caledonia-Houston) 7-14 (Fall 1:20)

190
Olivia Martinez (Rochester Mayo) 9-1 received a bye () (Bye)
Zaria Harrington (Windom-Mountain Lake) 0-10 received a bye () (Bye)
Lily Watts (Hastings) 13-13 fall over Megan Geier (GMLOS) 1-2 (Fall 2:41)
Katie Whelan (Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves) 11-5 received a bye () (Bye)

235
Jerriona Marshall (Rochester Mayo) 7-0 fall over Fernanda Esqueda (Saint James Area) 5-7 (Fall 1:07)
Miya Ebling (Rochester Century) 8-5 fall over Maddy Radspinner (Hastings) 14-14 (Fall 1:28)
Madi Hamilton (Byron) 18-9 fall over Kloe Meyer (GMLOS) 11-10 (Fall 4:24)
Hailey Bahr (Marshall) 9-0 fall over Deasiha Richardson (Eagan) 5-8 (Fall 1:13)