2024 MSHSL Girls Section 5 and 7

High


February 9-10 at Bemidji HS

Brackets/Results on TrackWrestling.com

100
1st Place – Ella Henning of Walker-Hack-Akeley-Nevis
2nd Place – Ava Schultz of St. Michael-Albertville
3rd Place – Amelia Hermanson of Robbinsdale Armstrong
4th Place – Lauren Leuthard of Wayzata
5th Place – Leah Greenwaldt of Staples Motley
6th Place – Lexi Morrison of Rush City-Braham
1st Ella Henning (Walker-Hack-Akeley-Nevis) 18-1, 8th. over Ava Schultz (St. Michael-Albertville) 31-4, Fr. (Fall 1:22)
2nd Place Wrestleback
Ava Schultz (St. Michael-Albertville) 31-4, Fr. over Amelia Hermanson (Robbinsdale Armstrong) 29-2, Sr. (NC)
3rd Amelia Hermanson (Robbinsdale Armstrong) 29-2, Sr. over Lauren Leuthard (Wayzata) 16-3, Fr. (Dec 6-3)
5th Leah Greenwaldt (Staples Motley) 15-10, 8th. over Lexi Morrison (Rush City-Braham) 21-15, 8th. (Dec 7-3)

106
1st Place – Jennifer Nguyen of Fridley
2nd Place – Mariah Remer of Mille Lacs Raiders
3rd Place – Annica Blasko of Forest Lake
4th Place – Isabelle Smith of Pierz
5th Place – Jada Jensen of Bloomington Kennedy
6th Place – Shyanne Purcell of Pine City-Hinckley-Finlayson
1st Jennifer Nguyen (Fridley) 17-0, So. over Mariah Remer (Mille Lacs Raiders) 27-6, Fr. (Fall 0:41)
2nd Place Wrestleback
Mariah Remer (Mille Lacs Raiders) 27-6, Fr. over Annica Blasko (Forest Lake) 27-4, So. (NC)
3rd Annica Blasko (Forest Lake) 27-4, So. over Isabelle Smith (Pierz) 20-12, Fr. (Fall 1:10)
5th Jada Jensen (Bloomington Kennedy) 20-11, So. over Shyanne Purcell (Pine City-Hinckley-Finlayson) 13-18, 7th. (TF-1.5 3:51 (15-0))

112
1st Place – Isabelle Shockman of Rush City-Braham
2nd Place – Trinity Smaker of Mille Lacs Raiders
3rd Place – Teleah Zeon of Osseo
4th Place – Ava Kiecker of BOLD
5th Place – Allison Knaffla of Milaca-Faith Christian
6th Place – Stephanie Carrillo Duran of Bloomington Kennedy
1st Isabelle Shockman (Rush City-Braham) 21-5, 8th. over Trinity Smaker (Mille Lacs Raiders) 23-12, 7th. (Dec 8-3)
2nd Place Wrestleback
Trinity Smaker (Mille Lacs Raiders) 23-12, 7th. over Teleah Zeon (Osseo) 16-3, Jr. (NC)
3rd Teleah Zeon (Osseo) 16-3, Jr. over Ava Kiecker (BOLD) 14-7, 8th. (Fall 0:29)
5th Allison Knaffla (Milaca-Faith Christian) 19-9, Jr. over Stephanie Carrillo Duran (Bloomington Kennedy) 20-14, Sr. (MD 11-3)

118
1st Place – Alivia Szydel of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
2nd Place – Phoenix Fure of Cambridge-Isanti
3rd Place – Gracie Kobus of St. Michael-Albertville
4th Place – Amanda Nelson of Grand Rapids
5th Place – Anna Ruka of Forest Lake
6th Place – Sofia Cardosa-Noriega of Champlin Park
8th Place – Brianna Koch of Mora
8th Place – Kayla Virnig of Pierz
1st Alivia Szydel (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 33-4, So. over Phoenix Fure (Cambridge-Isanti) 15-5, Jr. (Fall 1:27)
2nd Place Wrestleback
Phoenix Fure (Cambridge-Isanti) 15-5, Jr. over Gracie Kobus (St. Michael-Albertville) 29-9, Sr. (NC)
3rd Gracie Kobus (St. Michael-Albertville) 29-9, Sr. over Amanda Nelson (Grand Rapids) 29-11, Jr. (SV-1 12-10)
5th Anna Ruka (Forest Lake) 23-12, Jr. over Sofia Cardosa-Noriega (Champlin Park) 23-14, So. (Fall 5:17)

124
1st Place – Bridget Bankers of Mora
2nd Place – Raya Koski of Hopkins
3rd Place – Elizabeth Rademacher of Belgrade-Brooten-Elrosa
4th Place – Margaret Barnes of Milaca-Faith Christian
5th Place – Kaci Brannan of St. Michael-Albertville
6th Place – Rylie Eustice of Little Falls
8th Place – Breana Steven of Forest Lake
8th Place – Charlotte Wunderlich of Staples Motley
1st Bridget Bankers (Mora) 30-7, Fr. over Raya Koski (Hopkins) 9-4, Fr. (Fall 1:59)
2nd Place Wrestleback
Raya Koski (Hopkins) 9-4, Fr. over Elizabeth Rademacher (Belgrade-Brooten-Elrosa) 4-4, 8th. (NC)
3rd Elizabeth Rademacher (Belgrade-Brooten-Elrosa) 4-4, 8th. over Margaret Barnes (Milaca-Faith Christian) 15-12, Jr. (Fall 4:58)
5th Kaci Brannan (St. Michael-Albertville) 11-15, Sr. over Rylie Eustice (Little Falls) 3-5, 7th. (Dec 7-1)

130
1st Place – Jovanna Volker of Nash-Kee- Greenway
2nd Place – Nora Houglum of Mora
3rd Place – Avery Herron of St. Michael-Albertville
4th Place – Lyllian Delaney of Elk River
5th Place – Jamie Peterson of Forest Lake
6th Place – Anna Delaney of Robbinsdale Cooper
1st Jovanna Volker (Nash-Kee- Greenway) 25-2, Fr. over Nora Houglum (Mora) 34-6, Sr. (Fall 4:27)
2nd Place Wrestleback
Nora Houglum (Mora) 34-6, Sr. over Avery Herron (St. Michael-Albertville) 26-8, Fr. (NC)
3rd Avery Herron (St. Michael-Albertville) 26-8, Fr. over Lyllian Delaney (Elk River) 21-9, Fr. (Fall 4:34)
5th Jamie Peterson (Forest Lake) 22-15, Fr. over Anna Delaney (Robbinsdale Cooper) 23-8, Jr. (Fall 2:51)

136
1st Place – Noelia Fierro of Bloomington Kennedy
2nd Place – Claire Kvant of St. Michael-Albertville
3rd Place – Ava Phillips of Pierz
4th Place – Taylor Myles of Champlin Park
5th Place – Addison Blaiser of Pine City-Hinckley-Finlayson
6th Place – Halle Bolduc of Benson
1st Noelia Fierro (Bloomington Kennedy) 26-9, So. over Ava Phillips (Pierz) 21-8, 8th. (Fall 1:58)
2nd Place Wrestleback
Claire Kvant (St. Michael-Albertville) 11-2, Jr. over Ava Phillips (Pierz) 21-8, 8th. (MD 14-6)
3rd Claire Kvant (St. Michael-Albertville) 11-2, Jr. over Taylor Myles (Champlin Park) 20-6, So. (Fall 3:06)
5th Addison Blaiser (Pine City-Hinckley-Finlayson) 19-7, So. over Halle Bolduc (Benson) 24-10, Fr. (Fall 4:57)

142
1st Place – Alley Altringer of Anoka
2nd Place – Ash Strang of Mille Lacs Raiders
3rd Place – Rachel Heil of St. Michael-Albertville
4th Place – Vivian Schroeder of Osseo
5th Place – Sam Hinman of Minneapolis Roosevelt
6th Place – Jayden Stans of Forest Lake
1st Alley Altringer (Anoka) 13-1, Sr. over Ash Strang (Mille Lacs Raiders) 22-5, Sr. (MD 13-3)
2nd Place Wrestleback
Ash Strang (Mille Lacs Raiders) 22-5, Sr. over Rachel Heil (St. Michael-Albertville) 13-4, Sr. (NC)
3rd Rachel Heil (St. Michael-Albertville) 13-4, Sr. over Vivian Schroeder (Osseo) 17-6, So. (Fall 3:49)
5th Sam Hinman (Minneapolis Roosevelt) 18-8, So. over Jayden Stans (Forest Lake) 19-13, So. (Dec 7-3)

148
1st Place – Kelsey Cruz Rojas of Bloomington Kennedy
2nd Place – Bella Carlson of Forest Lake
3rd Place – Fae Bromley of St. Michael-Albertville
4th Place – Violet Albrecht of Pine City-Hinckley-Finlayson
5th Place – Lily Mathiason of Coon Rapids
6th Place – Justice Cantrell of Milaca-Faith Christian
1st Kelsey Cruz Rojas (Bloomington Kennedy) 29-2, Sr. over Fae Bromley (St. Michael-Albertville) 23-8, Sr. (Fall 1:50)
2nd Place Wrestleback
Bella Carlson (Forest Lake) 19-13, Fr. over Fae Bromley (St. Michael-Albertville) 23-8, Sr. (Fall 4:00)
3rd Bella Carlson (Forest Lake) 19-13, Fr. over Violet Albrecht (Pine City-Hinckley-Finlayson) 9-13, So. (Fall 1:25)
5th Lily Mathiason (Coon Rapids) 13-16, So. over Justice Cantrell (Milaca-Faith Christian) 13-11, So. (Fall 1:33)

155
1st Place – Sadie Strait of St. Michael-Albertville
2nd Place – Mandi Lu of Blaine
3rd Place – Adamaris Chable Rodriguez of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
4th Place – Piper Douglass of Osseo
5th Place – Tarike Daudt of Walker-Hack-Akeley-Nevis
6th Place – Megan Meixell of Milaca-Faith Christian
1st Sadie Strait (St. Michael-Albertville) 32-5, Sr. over Mandi Lu (Blaine) 15-4, Fr. (Fall 1:41)
2nd Place Wrestleback
Mandi Lu (Blaine) 15-4, Fr. over Adamaris Chable Rodriguez (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 7-4, Jr. (NC)
3rd Adamaris Chable Rodriguez (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 7-4, Jr. over Piper Douglass (Osseo) 13-8, So. (Fall 2:50)
5th Tarike Daudt (Walker-Hack-Akeley-Nevis) 10-12, So. over Megan Meixell (Milaca-Faith Christian) 12-9, Jr. (Fall 4:52)

170
1st Place – Nas’Jarae White of Forest Lake
2nd Place – Maggie Steele of St. Michael-Albertville
3rd Place – Anna Jaeger of Hopkins
4th Place – Hannah Tilus-Tierney of Cambridge-Isanti
5th Place – Shakalyn Williams of Minneapolis Edison
6th Place – Kylee Nelson of Mora
1st Nas’Jarae White (Forest Lake) 19-3, Jr. over Maggie Steele (St. Michael-Albertville) 26-9, Sr. (Fall 0:34)
2nd Place Wrestleback
Maggie Steele (St. Michael-Albertville) 26-9, Sr. over Anna Jaeger (Hopkins) 11-9, So. (Fall 5:32)
3rd Anna Jaeger (Hopkins) 11-9, So. over Hannah Tilus-Tierney (Cambridge-Isanti) 12-11, So. (Dec 15-11)
5th Shakalyn Williams (Minneapolis Edison) 14-7, Fr. over Kylee Nelson (Mora) 12-18, 8th. (Fall 1:51)

190
1st Place – Lily Hamilton of St. Michael-Albertville
2nd Place – Folake Olusesi of Robbinsdale Cooper
3rd Place – Aliya Garcia of Forest Lake
4th Place – Willow Horack of Nash-Kee- Greenway
5th Place – Marisol Masenja of Park Center
6th Place – Angelina Drews of Blaine
1st Lily Hamilton (St. Michael-Albertville) 19-5, Fr. over Folake Olusesi (Robbinsdale Cooper) 16-7, So. (Fall 4:31)
2nd Place Wrestleback
Folake Olusesi (Robbinsdale Cooper) 16-7, So. over Aliya Garcia (Forest Lake) 17-13, 8th. (Fall 5:52)
3rd Aliya Garcia (Forest Lake) 17-13, 8th. over Willow Horack (Nash-Kee- Greenway) 22-10, Fr. (Fall 1:33)
5th Marisol Masenja (Park Center) 7-5, So. over Angelina Drews (Blaine) 10-4, Sr. (M. For.)

235
1st Place – Ayden Schauer of Grand Rapids
2nd Place – Christy Aymere of Champlin Park
3rd Place – Reymie Keenan of Minneapolis Edison
4th Place – Orion Hammel of Mora
5th Place – Ariana Thorud of Forest Lake
6th Place – Ellianna Schendel of Milaca-Faith Christian
1st Ayden Schauer (Grand Rapids) 29-3, Sr. over Christy Aymere (Champlin Park) 12-4, So. (Fall 3:03)
2nd Christy Aymere (Champlin Park) 12-4, So. over Reymie Keenan (Minneapolis Edison) 12-6, So. (Fall 0:32)
3rd Reymie Keenan (Minneapolis Edison) 12-6, So. over Orion Hammel (Mora) 21-14, So. (Fall 3:36)
5th Ariana Thorud (Forest Lake) 15-9, Jr. over Ellianna Schendel (Milaca-Faith Christian) 6-13, So. (Fall 1:45)


Quarterfinals

100
Ella Henning (Walker-Hack-Akeley-Nevis) 16-1 fall over Lexi Morrison (Rush City-Braham) 20-13 (Fall 0:32)
Lauren Leuthard (Wayzata) 15-1 decision over Alysa Mertens (Cambridge-Isanti) 13-9 (Dec 4-2)
Ava Schultz (St. Michael-Albertville) 30-3 tech fall over Leah Greenwaldt (Staples Motley) 13-9 (TF-1.5 5:17 (18-2))
Amelia Hermanson (Robbinsdale Armstrong) 27-1 tech fall over Anna Mendez (Bloomington Kennedy) 14-10 (TF-1.5 6:00 (15-0))

106
Jennifer Nguyen (Fridley) 15-0 fall over Ava LaPoint (Cambridge-Isanti) 12-9 (Fall 0:41)
Isabelle Smith (Pierz) 19-10 fall over Jada Jensen (Bloomington Kennedy) 18-10 (Fall 0:51)
Annica Blasko (Forest Lake) 25-3 fall over Shyanne Purcell (Pine City-Hinckley-Finlayson) 12-16 (Fall 1:08)
Mariah Remer (Mille Lacs Raiders) 26-5 fall over Miley Young (Rock Ridge) 12-4 (Fall 1:33)

112
Isabelle Shockman (Rush City-Braham) 19-5 fall over Myah Held (Pierz) 12-15 (Fall 0:52)
Stephanie Carrillo Duran (Bloomington Kennedy) 20-11 fall over Allison Knaffla (Milaca-Faith Christian) 17-8 (Fall 1:47)
Ava Kiecker (BOLD) 13-5 decision over Maya Olson (Royalton-Upsala) 9-7 (Dec 4-2)
Trinity Smaker (Mille Lacs Raiders) 22-11 decision over Teleah Zeon (Osseo) 13-3 (Dec 10-9)

118
Phoenix Fure (Cambridge-Isanti) 14-4 fall over Anna Ruka (Forest Lake) 21-11 (Fall 0:35)
Gracie Kobus (St. Michael-Albertville) 27-8 fall over Alexandra Quito (Fridley) 7-7 (Fall 3:30)
Amanda Nelson (Grand Rapids) 28-9 fall over Brianna Koch (Mora) 18-22 (Fall 1:28)
Alivia Szydel (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 31-4 fall over Russo Capel (Maple Grove) 5-12 (Fall 1:03)

124
Bridget Bankers (Mora) 28-7 fall over Rylie Eustice (Little Falls) 2-3 (Fall 4:24)
Kaci Brannan (St. Michael-Albertville) 10-13 major decision over Breana Steven (Forest Lake) 8-15 (MD 11-0)
Elizabeth Rademacher (Belgrade-Brooten-Elrosa) 2-3 fall over Margaret Barnes (Milaca-Faith Christian) 13-11 (Fall 3:13)
Raya Koski (Hopkins) 8-3 fall over Charlotte Wunderlich (Staples Motley) 0-6 (Fall 0:36)

130
Jovanna Volker (Nash-Kee- Greenway) 23-2 fall over Brittany Carlson (Milaca-Faith Christian) 11-8 (Fall 3:35)
Lyllian Delaney (Elk River) 20-7 fall over Jamie Peterson (Forest Lake) 20-14 (Fall 4:41)
Nora Houglum (Mora) 33-5 fall over Anna Delaney (Robbinsdale Cooper) 22-6 (Fall 4:40)
Avery Herron (St. Michael-Albertville) 24-7 fall over Elise Ashland (Minneapolis Edison) 12-10 (Fall 3:16)

136
Taylor Myles (Champlin Park) 19-4 fall over Aliyah Robbins (Forest Lake) 19-10 (Fall 3:59)
Noelia Fierro (Bloomington Kennedy) 24-9 fall over Claire Kvant (St. Michael-Albertville) 7-2 (Fall 3:05)
Ava Phillips (Pierz) 20-6 fall over Emma Helgeson (Park Center) 11-6 (Fall 0:25)
Halle Bolduc (Benson) 24-7 decision over Addison Blaiser (Pine City-Hinckley-Finlayson) 17-6 (Dec 2-0)

142
Ash Strang (Mille Lacs Raiders) 21-4 fall over Zoey Peetz (Pine City-Hinckley-Finlayson) 8-14 (Fall 0:28)
Rachel Heil (St. Michael-Albertville) 11-3 fall over Jayden Stans (Forest Lake) 18-11 (Fall 1:26)
Vivian Schroeder (Osseo) 16-4 major decision over Lillian Lebauer (Wayzata) 7-4 (MD 13-3)
Alley Altringer (Anoka) 11-1 fall over Sam Hinman (Minneapolis Roosevelt) 16-7 (Fall 2:38)

148
Kelsey Cruz Rojas (Bloomington Kennedy) 27-2 tech fall over Violet Albrecht (Pine City-Hinckley-Finlayson) 7-12 (TF-1.5 6:00 (15-0))
Bella Carlson (Forest Lake) 16-12 fall over Halley Lucking (Mora) 14-17 (Fall 2:38)
Justice Cantrell (Milaca-Faith Christian) 13-8 fall over Agnes Cooper (Park Center) 0-1 (Fall 1:10)
Fae Bromley (St. Michael-Albertville) 22-6 fall over Stella Dishong-Schocha (Minneapolis Edison) 2-8 (Fall 0:26)

155
Sadie Strait (St. Michael-Albertville) 30-5 fall over Shelby Strandlund (Mora) 19-16 (Fall 1:07)
Megan Meixell (Milaca-Faith Christian) 12-6 major decision over Melissa Sanchez Delgado (Bloomington Kennedy) 7-3 (MD 9-0)
Piper Douglass (Osseo) 12-6 fall over Airel Williamson (Columbia Heights) 12-7 (Fall 3:21)
Mandi Lu (Blaine) 14-3 fall over Adamaris Chable Rodriguez (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 4-4 (Fall 3:11)

170
Nas’Jarae White (Forest Lake) 17-3 fall over Ireland Meade (Maple Grove) 1-18 (Fall 1:33)
Anna Jaeger (Hopkins) 9-7 fall over Nevaeh Zwack (Milaca-Faith Christian) 3-15 (Fall 2:49)
Shakalyn Williams (Minneapolis Edison) 13-5 fall over Myah Ruddy (Coon Rapids) 7-9 (Fall 1:12)
Maggie Steele (St. Michael-Albertville) 24-8 fall over Kylee Nelson (Mora) 11-16 (Fall 1:31)

190
Lily Hamilton (St. Michael-Albertville) 17-5 fall over Jacquelyn Shear (Coon Rapids) 1-16 (Fall 0:45)
Aliya Garcia (Forest Lake) 15-11 decision over Willow Horack (Nash-Kee- Greenway) 20-9 (Dec 7-1)
Angelina Drews (Blaine) 10-4 major decision over Bridget Nolan (Mora) 14-6 (MD 11-0)
Folake Olusesi (Robbinsdale Cooper) 14-6 fall over Marisol Masenja (Park Center) 5-4 (Fall 3:10)

235
Christy Aymere (Champlin Park) 10-3 received a bye () (Bye)
Orion Hammel (Mora) 20-12 fall over Reymie Keenan (Minneapolis Edison) 10-5 (Fall 4:25)
Ariana Thorud (Forest Lake) 14-7 fall over Jannie Sanchez Espinosa (Hopkins) 0-10 (Fall 1:19)
Ayden Schauer (Grand Rapids) 27-3 fall over Ellianna Schendel (Milaca-Faith Christian) 5-11 (Fall 3:00)