2024 MSHSL Girls Section 6 and 8

High


February 9-10 at Bemidji HS

Brackets/Results on TrackWrestling.com

100
1st Place – Taylor Merschman of Bemidji
2nd Place – Teagan Earley of Zimmerman
3rd Place – Emmarose Olschlager of Osakis
4th Place – McKenzie Wagman-Kelley of Sauk Rapids-Rice
5th Place – Anilyse Bundy of Brainerd
6th Place – Ellie Nelson of Thief River Falls
1st Taylor Merschman (Bemidji) 25-13, Fr. over Emmarose Olschlager (Osakis) 21-5, Fr. (Dec 6-0)
2nd Place Wrestleback
Teagan Earley (Zimmerman) 18-6, Fr. over Emmarose Olschlager (Osakis) 21-5, Fr. (Dec 6-5)
3rd Teagan Earley (Zimmerman) 18-6, Fr. over McKenzie Wagman-Kelley (Sauk Rapids-Rice) 15-6, Fr. (Fall 1:04)
5th Anilyse Bundy (Brainerd) 19-8, 7th. over Ellie Nelson (Thief River Falls) 7-22, 8th. (Fall 0:21)

106
1st Place – Olivia Sackor of Shakopee
2nd Place – Olivia Browen of LPGE-Browerville Wolves
3rd Place – Abby Gindele of Annand-M Lk Lightning
4th Place – Emma Seper of Chaska-Chan Stormhawks
5th Place – Ariana Pickar of Brainerd
6th Place – Tia Kanneh of Moorhead
1st Olivia Sackor (Shakopee) 25-2, Sr. over Abby Gindele (Annand-M Lk Lightning) 13-5, Fr. (Fall 4:50)
2nd Place Wrestleback
Olivia Browen (LPGE-Browerville Wolves) 17-5, 8th. over Abby Gindele (Annand-M Lk Lightning) 13-5, Fr. (Fall 4:39)
3rd Olivia Browen (LPGE-Browerville Wolves) 17-5, 8th. over Emma Seper (Chaska-Chan Stormhawks) 19-7, Sr. (Dec 6-5)
5th Ariana Pickar (Brainerd) 23-8, 7th. over Tia Kanneh (Moorhead) 20-9, Fr. (Fall 3:37)

112
1st Place – Chloe Wehry of Sartell-Saint Stephen
2nd Place – Kiera Hagman-Nyagaka of Bemidji
3rd Place – Kathryn Marstein of Princeton
4th Place – Afton Vogt of Sauk Centre-Melrose
5th Place – Lauren Anglin of Annand-M Lk Lightning
6th Place – Mallory McMullen of Moorhead
1st Chloe Wehry (Sartell-Saint Stephen) 21-2, Fr. over Kiera Hagman-Nyagaka (Bemidji) 27-16, Jr. (Fall 1:48)
2nd Place Wrestleback
Kiera Hagman-Nyagaka (Bemidji) 27-16, Jr. over Kathryn Marstein (Princeton) 9-10, 8th. (Dec 4-2)
3rd Kathryn Marstein (Princeton) 9-10, 8th. over Afton Vogt (Sauk Centre-Melrose) 21-10, 8th. (Dec 10-7)
5th Lauren Anglin (Annand-M Lk Lightning) 12-7, 8th. over Mallory McMullen (Moorhead) 10-9, 8th. (Dec 9-4)

118
1st Place – Roseangel Verrett of Monticello
2nd Place – Brenalen Fredriksen-Holm of Bemidji
3rd Place – Grace Hamm of Frazee
4th Place – Charli Snyder of Wadena-Deer Creek
5th Place – Teagan Erickson of Spectrum
6th Place – Holly Bergin of Brainerd
1st Roseangel Verrett (Monticello) 28-8, 8th. over Brenalen Fredriksen-Holm (Bemidji) 29-12, Fr. (Dec 5-3)
2nd Place Wrestleback
Brenalen Fredriksen-Holm (Bemidji) 29-12, Fr. over Grace Hamm (Frazee) 26-4, 7th. (NC)
3rd Grace Hamm (Frazee) 26-4, 7th. over Charli Snyder (Wadena-Deer Creek) 22-8, So. (Dec 7-6)
5th Teagan Erickson (Spectrum) 29-13, Fr. over Holly Bergin (Brainerd) 14-5, So. (Dec 6-3)

124
1st Place – Lanna Walter of Sauk Centre-Melrose
2nd Place – Lucea Wales of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
3rd Place – Kaylee Endres of Wadena-Deer Creek
4th Place – Elsie Triplett of Annand-M Lk Lightning
5th Place – Minnah Mulbah of Eden Prairie
6th Place – Selah Martinez of Willmar
1st Lanna Walter (Sauk Centre-Melrose) 33-0, Sr. over Lucea Wales (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 13-4, Sr. (Fall 0:30)
2nd Place Wrestleback
Lucea Wales (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 13-4, Sr. over Kaylee Endres (Wadena-Deer Creek) 21-6, So. (NC)
3rd Kaylee Endres (Wadena-Deer Creek) 21-6, So. over Elsie Triplett (Annand-M Lk Lightning) 14-7, Jr. (Fall 3:50)
5th Minnah Mulbah (Eden Prairie) 8-6, 8th. over Selah Martinez (Willmar) 10-7, Jr. (MD 13-3)

130
1st Place – Phoebe Kunerth of Minnetonka
2nd Place – Alayna Johnson of Princeton
3rd Place – Tori Bahr of Bemidji
4th Place – Makaney Fofana of Eden Prairie
5th Place – Addi Lowell of Detroit Lakes
6th Place – Faith Koning of Wadena-Deer Creek
1st Phoebe Kunerth (Minnetonka) 17-7, Sr. over Tori Bahr (Bemidji) 18-6, Sr. (Dec 5-4)
2nd Place Wrestleback
Alayna Johnson (Princeton) 27-2, Jr. over Tori Bahr (Bemidji) 18-6, Sr. (Fall 0:47)
3rd Alayna Johnson (Princeton) 27-2, Jr. over Makaney Fofana (Eden Prairie) 9-2, 8th. (Fall 4:38)
5th Addi Lowell (Detroit Lakes) 9-4, Sr. over Faith Koning (Wadena-Deer Creek) 6-5, Sr. (Dec 6-0)

136
1st Place – Olivia Sauer of Foley
2nd Place – Malaya Moorhead of Princeton
3rd Place – Elora Wagner of Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie
4th Place – Chloe Knott of Bemidji
5th Place – Kayetana Lopez-Moen of Ottertail Central Bulldogs
6th Place – Annika Dalzell of Brainerd
8th Place – Kayla Peterson of Thief River Falls
8th Place – Monika Frericks of Sauk Centre-Melrose
1st Olivia Sauer (Foley) 14-2, . over Malaya Moorhead (Princeton) 17-5, . (Fall 3:51)
2nd Place Wrestleback
Malaya Moorhead (Princeton) 17-5, . over Elora Wagner (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 21-14, Fr. (NC)
3rd Elora Wagner (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 21-14, Fr. over Chloe Knott (Bemidji) 20-9, Sr. (Fall 3:50)
5th Kayetana Lopez-Moen (Ottertail Central Bulldogs) 16-8, Fr. over Annika Dalzell (Brainerd) 14-11, 8th. (Fall 1:57)

142
1st Place – Kylie Donat of Bemidji
2nd Place – Brianna Berg of Thief River Falls
3rd Place – Madilyn Pulk of Badger-GB-MR
4th Place – Cailey Williams of Moorhead
5th Place – Autumn Dobratz of Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie
6th Place – Aracely Gutierrez of Park Rapids Area
1st Kylie Donat (Bemidji) 33-1, Sr. over Brianna Berg (Thief River Falls) 31-11, Sr. (Fall 2:23)
2nd Brianna Berg (Thief River Falls) 31-11, Sr. over Madilyn Pulk (Badger-GB-MR) 14-15, 7th. (Fall 1:31)
3rd Madilyn Pulk (Badger-GB-MR) 14-15, 7th. over Cailey Williams (Moorhead) 12-9, 8th. (Fall 5:17)
5th Autumn Dobratz (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 12-21, 7th. over Aracely Gutierrez (Park Rapids Area) 9-11, Jr. (Fall 1:03)

148
1st Place – Annabelle Gutormson of Foley
2nd Place – Brooke Kritzeck of Park Rapids Area
3rd Place – Natalia Zoller of Thief River Falls
4th Place – Makaya Gotchie of Bemidji
5th Place – Kalli Schirmers of Sauk Centre-Melrose
6th Place – Lydia Wichmann of Moorhead
1st Annabelle Gutormson (Foley) 16-0, . over Brooke Kritzeck (Park Rapids Area) 18-2, Jr. (Fall 3:35)
2nd Place Wrestleback
Brooke Kritzeck (Park Rapids Area) 18-2, Jr. over Natalia Zoller (Thief River Falls) 26-11, 8th. (MD 9-0)
3rd Natalia Zoller (Thief River Falls) 26-11, 8th. over Makaya Gotchie (Bemidji) 18-10, Fr. (Fall 5:39)
5th Kalli Schirmers (Sauk Centre-Melrose) 22-8, Jr. over Lydia Wichmann (Moorhead) 8-9, 8th. (Dec 3-0)

155
1st Place – Sarah Pulk of Badger-GB-MR
2nd Place – Belle Suchta of Shakopee
3rd Place – Braelyn Ruport of Bemidji
4th Place – Alondra Lopez of Monticello
5th Place – Alayna Nielsen of Osakis
6th Place – Skye Wofford of United North Central Warriors
8th Place – Tami Lawal of Saint Cloud Tech
8th Place – Daphne Lundberg-Cameron of Thief River Falls
1st Sarah Pulk (Badger-GB-MR) 29-1, Fr. over Belle Suchta (Shakopee) 22-3, Fr. (Dec 6-2)
2nd Place Wrestleback
Belle Suchta (Shakopee) 22-3, Fr. over Braelyn Ruport (Bemidji) 18-11, Fr. (NC)
3rd Braelyn Ruport (Bemidji) 18-11, Fr. over Alondra Lopez (Monticello) 12-13, Jr. (Fall 1:46)
5th Alayna Nielsen (Osakis) 8-12, 8th. over Skye Wofford (United North Central Warriors) 6-17, Fr. (Dec 12-8)

170
1st Place – Abby Ervasti of Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie
2nd Place – Leah Willard of Bemidji
3rd Place – Samantha Zoller of Thief River Falls
4th Place – McKennah Norton of Pelican Rapids
5th Place – Lili Raya of Sauk Centre-Melrose
6th Place – Mia Sather of Minnetonka
1st Abby Ervasti (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 8-2, Sr. over Leah Willard (Bemidji) 37-6, Sr. (Fall 4:19)
2nd Place Wrestleback
Leah Willard (Bemidji) 37-6, Sr. over Samantha Zoller (Thief River Falls) 19-9, Jr. (NC)
3rd Samantha Zoller (Thief River Falls) 19-9, Jr. over McKennah Norton (Pelican Rapids) 15-10, 7th. (Dec 11-7)
5th Lili Raya (Sauk Centre-Melrose) 14-7, So. over Mia Sather (Minnetonka) 3-8, Jr. (Fall 1:05)

190
1st Place – Maya Schmidt of Bemidji
2nd Place – Jasmin Downer of Monticello
3rd Place – Morgan Skoien of Roseau
4th Place – Ella Wegscheid of Wadena-Deer Creek
5th Place – Joy Kral of Osakis
6th Place – Lucie Rau of Foley
1st Maya Schmidt (Bemidji) 30-4, Jr. over Jasmin Downer (Monticello) 19-8, Jr. (Dec 2-1)
2nd Jasmin Downer (Monticello) 19-8, Jr. over Morgan Skoien (Roseau) 13-11, 8th. (Fall 2:57)
3rd Morgan Skoien (Roseau) 13-11, 8th. over Ella Wegscheid (Wadena-Deer Creek) 7-8, Fr. (Fall 2:19)
5th Joy Kral (Osakis) 5-6, Jr. over Lucie Rau (Foley) 7-8, . (Fall 2:56)

235
1st Place – Camryn Kenning of Saint Cloud Tech
2nd Place – Brie Leeper of Bemidji
3rd Place – Sophie Morales of Shakopee
4th Place – Tenzin Dechen of Edina
5th Place – Gabby Orton of Foley
6th Place – Cheyene Wergin of Badger-GB-MR
1st Camryn Kenning (Saint Cloud Tech) 5-0, Sr. over Brie Leeper (Bemidji) 18-17, Jr. (Fall 3:45)
2nd Brie Leeper (Bemidji) 18-17, Jr. over Sophie Morales (Shakopee) 10-9, So. (NC)
3rd Sophie Morales (Shakopee) 10-9, So. over Tenzin Dechen (Edina) 5-5, So. (Fall 1:01)
5th Gabby Orton (Foley) 3-5, . over Cheyene Wergin (Badger-GB-MR) 2-5, Jr. (Fall 0:24)


Quarterfinals

100
Emmarose Olschlager (Osakis) 20-3 fall over Ellie Nelson (Thief River Falls) 6-20 (Fall 2:56)
Anilyse Bundy (Brainerd) 18-6 decision over Peyton Walberg (Annand-M Lk Lightning) 10-4 (Dec 20-16)
Taylor Merschman (Bemidji) 23-13 fall over Teagan Earley (Zimmerman) 14-6 (Fall 0:26)
McKenzie Wagman-Kelley (Sauk Rapids-Rice) 14-4 fall over Jasmine Barlow (Roseau) 7-6 (Fall 1:10)

106
Olivia Sackor (Shakopee) 23-2 fall over Kelly Hanes (Sauk Centre-Melrose) 0-6 (Fall 0:25)
Olivia Browen (LPGE-Browerville Wolves) 14-4 fall over Emma Seper (Chaska-Chan Stormhawks) 17-6 (Fall 5:19)
Ariana Pickar (Brainerd) 22-6 fall over Tia Kanneh (Moorhead) 19-7 (Fall 1:49)
Abby Gindele (Annand-M Lk Lightning) 12-3 fall over Karina Lee (Minnetonka) 4-6 (Fall 0:48)

112
Chloe Wehry (Sartell-Saint Stephen) 19-2 fall over Isabelle Moyer (Waconia) 5-7 (Fall 2:44)
Lauren Anglin (Annand-M Lk Lightning) 11-5 major decision over Mallory McMullen (Moorhead) 9-7 (MD 12-4)
Kiera Hagman-Nyagaka (Bemidji) 25-15 fall over Ava Ness (Barnesville) 18-16 (Fall 1:43)
Afton Vogt (Sauk Centre-Melrose) 20-8 fall over Arianna Elling-Starry (Brainerd) 17-9 (Fall 3:19)

118
Roseangel Verrett (Monticello) 26-8 fall over Georgia Anderson (Sauk Centre-Melrose) 21-8 (Fall 4:44)
Charli Snyder (Wadena-Deer Creek) 21-6 fall over Holly Bergin (Brainerd) 13-3 (Fall 3:41)
Grace Hamm (Frazee) 24-3 fall over Skylar LaRue (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 10-8 (Fall 0:53)
Brenalen Fredriksen-Holm (Bemidji) 28-11 fall over Teagan Erickson (Spectrum) 27-12 (Fall 3:31)

124
Lanna Walter (Sauk Centre-Melrose) 31-0 fall over Brooklyn Olson (Brainerd) 18-11 (Fall 1:43)
Elsie Triplett (Annand-M Lk Lightning) 13-5 fall over Jaime Bayliss (Monticello) 16-11 (Fall 1:35)
Kaylee Endres (Wadena-Deer Creek) 19-5 fall over Minnah Mulbah (Eden Prairie) 6-5 (Fall 4:37)
Lucea Wales (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 12-3 fall over Mika Benson (Foley) 8-6 (Fall 0:34)

130
Alayna Johnson (Princeton) 24-1 fall over Isabella Kroll (Zimmerman) 15-8 (Fall 0:22)
Phoebe Kunerth (Minnetonka) 15-7 fall over Makaney Fofana (Eden Prairie) 7-1 (Fall 4:46)
Faith Koning (Wadena-Deer Creek) 6-2 fall over Kali Mulroy (Brainerd) 15-14 (Fall 1:21)
Tori Bahr (Bemidji) 17-4 decision over Addi Lowell (Detroit Lakes) 7-3 (Dec 8-4)

136
Elora Wagner (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 19-13 fall over Monika Frericks (Sauk Centre-Melrose) 15-13 (Fall 4:47)
Malaya Moorhead (Princeton) 16-4 fall over Chloe Knott (Bemidji) 18-8 (Fall 1:40)
Kayetana Lopez-Moen (Ottertail Central Bulldogs) 15-6 fall over Kayla Peterson (Thief River Falls) 19-13 (Fall 4:51)
Olivia Sauer (Foley) 12-2 fall over Annika Dalzell (Brainerd) 13-9 (Fall 0:42)

142
Kylie Donat (Bemidji) 31-1 fall over Autumn Dobratz (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 10-20 (Fall 1:03)
Aracely Gutierrez (Park Rapids Area) 9-8 fall over Morgan Moll (Sauk Centre-Melrose) 1-17 (Fall 1:00)
Cailey Williams (Moorhead) 11-7 fall over Madilyn Pulk (Badger-GB-MR) 11-14 (Fall 1:02)
Brianna Berg (Thief River Falls) 29-10 fall over Elise Larson (Brainerd) 12-13 (Fall 0:17)

148
Brooke Kritzeck (Park Rapids Area) 16-1 fall over Ava Rousu (Ottertail Central Bulldogs) 13-9 (Fall 1:28)
Makaya Gotchie (Bemidji) 17-8 fall over Kalli Schirmers (Sauk Centre-Melrose) 20-7 (Fall 3:06)
Natalia Zoller (Thief River Falls) 24-9 fall over Bailey DePatto (Monticello) 15-7 (Fall 2:27)
Annabelle Gutormson (Foley) 14-0 fall over Gracie Boen (Badger-GB-MR) 11-6 (Fall 3:03)

155
Sarah Pulk (Badger-GB-MR) 27-1 fall over Skye Wofford (United North Central Warriors) 5-15 (Fall 1:37)
Alondra Lopez (Monticello) 11-11 major decision over Tami Lawal (Saint Cloud Tech) 1-6 (MD 12-4)
Braelyn Ruport (Bemidji) 16-10 fall over Ashia Schulke (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 3-18 (Fall 0:57)
Belle Suchta (Shakopee) 21-2 fall over Daphne Lundberg-Cameron (Thief River Falls) 7-16 (Fall 1:11)

170
Abby Ervasti (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 6-2 tech fall over Ethan Roberts (Brainerd) 9-16 (TF-1.5 3:35 (20-4))
Lili Raya (Sauk Centre-Melrose) 13-5 fall over Noelle Hogberg (Annand-M Lk Lightning) 10-11 (Fall 2:18)
Samantha Zoller (Thief River Falls) 17-8 fall over Rachel Weiss (Park Rapids Area) 13-3 (Fall 3:39)
Leah Willard (Bemidji) 36-5 fall over McKennah Norton (Pelican Rapids) 13-9 (Fall 0:59)

190
Maya Schmidt (Bemidji) 28-4 fall over Ella Wegscheid (Wadena-Deer Creek) 5-7 (Fall 1:32)
Lucie Rau (Foley) 7-5 fall over Lilana Kosloski (Brainerd) 10-17 (Fall 4:39)
Joy Kral (Osakis) 4-4 fall over Morgan Skoien (Roseau) 10-10 (Fall 0:42)
Jasmin Downer (Monticello) 17-7 fall over Madi Snyder (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 9-15 (Fall 2:26)

235
Camryn Kenning (Saint Cloud Tech) 3-0 fall over Gabby Orton (Foley) 2-4 (Fall 1:16)
Cheyene Wergin (Badger-GB-MR) 2-2 received a bye () (Bye)
Sophie Morales (Shakopee) 8-8 received a bye () (Bye)
Brie Leeper (Bemidji) 17-16 fall over Tenzin Dechen (Edina) 4-4 (Fall 1:35)