2024 MSHSL Section 2A Individual

High


Saturday, February 24, at Blue Earth Area HS

Brackets/Results on TrackWrestling.com

107 1st – Blake Sheppard of Saint Clair-Mankato Loyola; 2nd – Brody Herbst of Lake Crystal Wellcome Memorial
114 1st – Kaden Harfmann of Medford; 2nd – Ryder Antony of Lake Crystal Wellcome Memorial
121 1st – Griffin Gimenez of Lake Crystal Wellcome Memorial; 2nd – Luis Lopez of Medford
127 1st – Carson Petry of WEM-JWP; 2nd – Carson Othoudt of Lake Crystal Wellcome Memorial
133 1st – Bo Zwiener of Westfield Razorbacks; 2nd – Parker Kamm of Lake Crystal Wellcome Memorial
139 1st – Zach Palmer of Lake Crystal Wellcome Memorial; 2nd – Cooper Peterson of Blue Earth Area
145 1st – Eli Kruse of Saint Clair-Mankato Loyola; 2nd – Talan Osborne of Lake Crystal Wellcome Memorial
152 1st – Ryan Palmer of Lake Crystal Wellcome Memorial; 2nd – Evan Schweisthal of Medford
160 1st – Tommy Elwood of Medford; 2nd – Ryan Schlaak of New Richland-H-E-G
172 1st – George Roesler of New Richland-H-E-G; 2nd – Kade Gaydon of Blue Earth Area
189 1st – Nick Slater of Lake Crystal Wellcome Memorial; 2nd – Avery Fall of WEM-JWP
215 1st – Jacob Schimek of Saint Clair-Mankato Loyola; 2nd – Mason Adams of Lake Crystal Wellcome Memorial
285 1st – Keegan Kuball of WEM-JWP; 2nd – Mason Degrood of Medford

107
1st Place – Blake Sheppard of Saint Clair-Mankato Loyola
2nd Place – Brody Herbst of Lake Crystal Wellcome Memorial Area
3rd Place – Derek Miner of Westfield Razorbacks
4th Place – Eliot Jones of Medford
5th Place – Gabriel Gunderson of Madelia/Truman
6th Place – Charles Tufte of New Richland-H-E-G
1st Blake Sheppard (Saint Clair-Mankato Loyola) 35-5, Fr. over Brody Herbst (Lake Crystal Wellcome Memorial Area) 36-12, 8th. (Dec 7-2)
2nd Brody Herbst (Lake Crystal Wellcome Memorial Area) 36-12, 8th. over Derek Miner (Westfield Razorbacks) 21-23, 8th. (Fall 1:36)
3rd Derek Miner (Westfield Razorbacks) 21-23, 8th. over Eliot Jones (Medford) 6-4, 7th. (Fall 0:41)
5th Gabriel Gunderson (Madelia/Truman) 13-14, 8th. over Charles Tufte (New Richland-H-E-G) 4-15, 8th. (Fall 5:19)

114
1st Place – Kaden Harfmann of Medford
2nd Place – Ryder Antony of Lake Crystal Wellcome Memorial Area
3rd Place – Timmy Nagel of Blue Earth Area
4th Place – Kevin Hodge of Westfield Razorbacks
5th Place – Dakota Schlaak of New Richland-H-E-G
6th Place – Braydon Won of Saint Clair-Mankato Loyola
1st Kaden Harfmann (Medford) 28-11, Jr. over Ryder Antony (Lake Crystal Wellcome Memorial Area) 25-18, Fr. (Dec 5-0)
2nd Ryder Antony (Lake Crystal Wellcome Memorial Area) 25-18, Fr. over Timmy Nagel (Blue Earth Area) 18-16, So. (NC)
3rd Timmy Nagel (Blue Earth Area) 18-16, So. over Kevin Hodge (Westfield Razorbacks) 18-25, Sr. (MD 11-2)
5th Dakota Schlaak (New Richland-H-E-G) 3-16, 8th. over Braydon Won (Saint Clair-Mankato Loyola) 1-15, 8th. (Fall 3:29)

121
1st Place – Griffin Gimenez of Lake Crystal Wellcome Memorial Area
2nd Place – Luis Lopez of Medford
3rd Place – Parker James of WEM-JWP
4th Place – Riley Vaughan of Saint Clair-Mankato Loyola
5th Place – Drake Engelby of Blue Earth Area
1st Griffin Gimenez (Lake Crystal Wellcome Memorial Area) 24-8, Sr. over Luis Lopez (Medford) 29-9, Sr. (Dec 6-5)
2nd Luis Lopez (Medford) 29-9, Sr. over Parker James (WEM-JWP) 16-20, Fr. (Fall 0:29)
3rd Parker James (WEM-JWP) 16-20, Fr. over Riley Vaughan (Saint Clair-Mankato Loyola) 22-22, 8th. (Fall 3:07)
5th Drake Engelby (Blue Earth Area) 6-16, Fr. over () , . (Bye)

127
1st Place – Carson Petry of WEM-JWP
2nd Place – Carson Othoudt of Lake Crystal Wellcome Memorial Area
3rd Place – Evan Noble of Medford
4th Place – Jaxon Meier of Westfield Razorbacks
5th Place – Wyatt Holland of Blue Earth Area
1st Carson Petry (WEM-JWP) 31-4, Jr. over Carson Othoudt (Lake Crystal Wellcome Memorial Area) 26-18, Fr. (MD 8-0)
2nd Carson Othoudt (Lake Crystal Wellcome Memorial Area) 26-18, Fr. over Evan Noble (Medford) 8-22, Sr. (Fall 1:33)
3rd Evan Noble (Medford) 8-22, Sr. over Jaxon Meier (Westfield Razorbacks) 11-27, 8th. (Dec 8-3)
5th Wyatt Holland (Blue Earth Area) 1-9, Fr. over () , . (Bye)

133
1st Place – Bo Zwiener of Westfield Razorbacks
2nd Place – Parker Kamm of Lake Crystal Wellcome Memorial Area
3rd Place – Noel Davila of Madelia/Truman
4th Place – Parker Bunn of New Richland-H-E-G
5th Place – James Wegner of Medford
6th Place – Colton Tolzmann of Blue Earth Area
1st Bo Zwiener (Westfield Razorbacks) 36-6, Jr. over Parker Kamm (Lake Crystal Wellcome Memorial Area) 28-8, Sr. (Dec 6-5)
2nd Parker Kamm (Lake Crystal Wellcome Memorial Area) 28-8, Sr. over Noel Davila (Madelia/Truman) 24-10, So. (NC)
3rd Noel Davila (Madelia/Truman) 24-10, So. over Parker Bunn (New Richland-H-E-G) 14-18, Sr. (MD 16-8)
5th James Wegner (Medford) 13-24, Fr. over Colton Tolzmann (Blue Earth Area) 2-20, Fr. (Fall 2:56)

139
1st Place – Zach Palmer of Lake Crystal Wellcome Memorial Area
2nd Place – Cooper Peterson of Blue Earth Area
3rd Place – Deven Parpart of New Richland-H-E-G
4th Place – Gage Mullenbach of Westfield Razorbacks
5th Place – Nick Firchau of Madelia/Truman
6th Place – Tanner Milewski of Medford
1st Zach Palmer (Lake Crystal Wellcome Memorial Area) 32-14, So. over Cooper Peterson (Blue Earth Area) 21-15, Sr. (Dec 3-1)
2nd Cooper Peterson (Blue Earth Area) 21-15, Sr. over Deven Parpart (New Richland-H-E-G) 23-12, So. (NC)
3rd Deven Parpart (New Richland-H-E-G) 23-12, So. over Gage Mullenbach (Westfield Razorbacks) 19-25, Jr. (Fall 4:24)
5th Nick Firchau (Madelia/Truman) 9-19, So. over Tanner Milewski (Medford) 8-19, Fr. (Dec 17-10)

145
1st Place – Eli Kruse of Saint Clair-Mankato Loyola
2nd Place – Talan Osborne of Lake Crystal Wellcome Memorial Area
3rd Place – Lucas Morsching of WEM-JWP
4th Place – Reese Routh of New Richland-H-E-G
5th Place – Chase Kiser of Westfield Razorbacks
1st Eli Kruse (Saint Clair-Mankato Loyola) 28-5, Sr. over Talan Osborne (Lake Crystal Wellcome Memorial Area) 28-21, So. (Dec 8-6)
2nd Talan Osborne (Lake Crystal Wellcome Memorial Area) 28-21, So. over Lucas Morsching (WEM-JWP) 20-19, Jr. (NC)
3rd Lucas Morsching (WEM-JWP) 20-19, Jr. over Reese Routh (New Richland-H-E-G) 9-20, Sr. (Dec 8-2)
5th Chase Kiser (Westfield Razorbacks) 0-22, So. over () , . (Bye)

152
1st Place – Ryan Palmer of Lake Crystal Wellcome Memorial Area
2nd Place – Evan Schweisthal of Medford
3rd Place – Gavin Krause of WEM-JWP
4th Place – Harbor Cromwell of New Richland-H-E-G
5th Place – Brody McClinton of Saint Clair-Mankato Loyola
6th Place – Ethan Oppedal of Blue Earth Area
1st Ryan Palmer (Lake Crystal Wellcome Memorial Area) 37-8, Jr. over Evan Schweisthal (Medford) 23-3, Sr. (Dec 8-2)
2nd Evan Schweisthal (Medford) 23-3, Sr. over Gavin Krause (WEM-JWP) 34-13, Sr. (NC)
3rd Gavin Krause (WEM-JWP) 34-13, Sr. over Harbor Cromwell (New Richland-H-E-G) 20-17, Jr. (Dec 13-8)
5th Brody McClinton (Saint Clair-Mankato Loyola) 20-19, Fr. over Ethan Oppedal (Blue Earth Area) 7-25, Sr. (Fall 3:00)

160
1st Place – Tommy Elwood of Medford
2nd Place – Ryan Schlaak of New Richland-H-E-G
3rd Place – Chase Bade of Saint Clair-Mankato Loyola
4th Place – Isaac Quast of WEM-JWP
5th Place – Tristan Tungland of Blue Earth Area
6th Place – Logan Quade of Lake Crystal Wellcome Memorial Area
1st Tommy Elwood (Medford) 35-2, Jr. over Ryan Schlaak (New Richland-H-E-G) 22-14, Fr. (MD 9-0)
2nd Ryan Schlaak (New Richland-H-E-G) 22-14, Fr. over Chase Bade (Saint Clair-Mankato Loyola) 30-6, Jr. (NC)
3rd Chase Bade (Saint Clair-Mankato Loyola) 30-6, Jr. over Isaac Quast (WEM-JWP) 21-27, Sr. (Fall 1:47)
5th Tristan Tungland (Blue Earth Area) 10-13, So. over Logan Quade (Lake Crystal Wellcome Memorial Area) 15-12, Jr. (Fall 1:13)

172
1st Place – George Roesler of New Richland-H-E-G
2nd Place – Kade Gaydon of Blue Earth Area
3rd Place – Lucas Vaughan of Saint Clair-Mankato Loyola
4th Place – Nathan Sickler of Lake Crystal Wellcome Memorial Area
5th Place – Maddox Moreno of WEM-JWP
6th Place – Chase Balzer of Medford
1st George Roesler (New Richland-H-E-G) 25-7, Sr. over Kade Gaydon (Blue Earth Area) 28-10, Sr. (Fall 1:35)
2nd Kade Gaydon (Blue Earth Area) 28-10, Sr. over Lucas Vaughan (Saint Clair-Mankato Loyola) 35-12, So. (MD 17-4)
3rd Lucas Vaughan (Saint Clair-Mankato Loyola) 35-12, So. over Nathan Sickler (Lake Crystal Wellcome Memorial Area) 18-19, Jr. (Dec 8-1)
5th Maddox Moreno (WEM-JWP) 18-25, Jr. over Chase Balzer (Medford) 7-29, Fr. (Fall 1:27)

189
1st Place – Nick Slater of Lake Crystal Wellcome Memorial Area
2nd Place – Avery Fall of WEM-JWP
3rd Place – Alex Lea of Westfield Razorbacks
4th Place – Cory Kitchel of Blue Earth Area
5th Place – Wyatt Larson of New Richland-H-E-G
6th Place – Kolten Tande of Madelia/Truman
1st Nick Slater (Lake Crystal Wellcome Memorial Area) 44-5, Jr. over Avery Fall (WEM-JWP) 24-6, Sr. (Fall 0:21)
2nd Avery Fall (WEM-JWP) 24-6, Sr. over Alex Lea (Westfield Razorbacks) 31-14, Jr. (NC)
3rd Alex Lea (Westfield Razorbacks) 31-14, Jr. over Cory Kitchel (Blue Earth Area) 11-14, Sr. (Fall 1:05)
5th Wyatt Larson (New Richland-H-E-G) 7-9, So. over Kolten Tande (Madelia/Truman) 5-21, 8th. (Fall 0:27)

215
1st Place – Jacob Schimek of Saint Clair-Mankato Loyola
2nd Place – Mason Adams of Lake Crystal Wellcome Memorial Area
3rd Place – Conor Wilson of Medford
4th Place – Cole Hutchens of New Richland-H-E-G
5th Place – Kaven Sheehy of WEM-JWP
1st Jacob Schimek (Saint Clair-Mankato Loyola) 46-1, Sr. over Mason Adams (Lake Crystal Wellcome Memorial Area) 32-13, Fr. (Fall 0:31)
2nd Mason Adams (Lake Crystal Wellcome Memorial Area) 32-13, Fr. over Conor Wilson (Medford) 10-18, So. (NC)
3rd Conor Wilson (Medford) 10-18, So. over Cole Hutchens (New Richland-H-E-G) 3-22, Jr. (Dec 6-2)
5th Kaven Sheehy (WEM-JWP) 7-16, Fr. over () , . (Bye)

285
1st Place – Keegan Kuball of WEM-JWP
2nd Place – Mason Degrood of Medford
3rd Place – Dietrich Rosin of Lake Crystal Wellcome Memorial Area
4th Place – Wyatt Arndt of Westfield Razorbacks
5th Place – Chase Gambell of Blue Earth Area
6th Place – Jace Ihrke of New Richland-H-E-G
1st Keegan Kuball (WEM-JWP) 38-4, Jr. over Mason Degrood (Medford) 29-8, Jr. (Fall 4:37)
2nd Mason Degrood (Medford) 29-8, Jr. over Dietrich Rosin (Lake Crystal Wellcome Memorial Area) 29-16, So. (NC)
3rd Dietrich Rosin (Lake Crystal Wellcome Memorial Area) 29-16, So. over Wyatt Arndt (Westfield Razorbacks) 28-16, So. (Dec 4-3)
5th Chase Gambell (Blue Earth Area) 2-5, So. over Jace Ihrke (New Richland-H-E-G) 8-16, Jr. (Fall 2:53)