2024 MSHSL Section 2AA Individual

High


February 23-24, at Orono HS

Brackets/Results on TrackWrestling.com

107 1st – Sully Marx of Watertown-Mayer; 2nd – Jackson Stensrud of Mankato East
114 1st – Joel Friederichs of Watertown-Mayer; 2nd – Tucker Skluzacek of Tri-City United
121 1st – Titan Friederichs of Watertown-Mayer; 2nd – Caleb Tracy of Scott West
127 1st – Cole Munsterteiger of Mound-Westonka; 2nd – Kaleb Mead of Watertown-Mayer
133 1st – Tate Olson of Delano; 2nd – Brody Ruschmeier of Glencoe – Lester Prairie
139 1st – Jack Nelson of Mound-Westonka; 2nd – Mason Breeggemann of Scott West
145 1st – Matt Randolph of Scott West; 2nd – Deontre Torres of St. Peter
152 1st – Cooper Rowe of Mound-Westonka; 2nd – Jack Entinger of Watertown-Mayer
160 1st – Cael Olson of Delano; 2nd – Byron Getchell of Maple River/USC
172 1st – Bryce Burkett of Watertown-Mayer; 2nd – Brody Koberoski of Mankato West
189 1st – Max Morgan of Mankato East; 2nd – Dylan Thomas of Scott West
215 1st – Tristan Holbrook of Scott West; 2nd – Brady McPherson of Orono
285 1st – Carson Schoenbauer of Scott West; 2nd – Nathan Woodward of Rockford

107
1st Place – Sully Marx of Watertown Mayer- Mayer Luth.
2nd Place – Jackson Stensrud of Mankato East
3rd Place – Brett Kiecker of Orono
4th Place – Elijah Mercado of St. Peter
5th Place – Ethan Strack of Scott West
6th Place – Deacon Ramthun of Mound-Westonka
8th Place – Noah Gonzalez of Maple River/USC
8th Place – Isaac Staggemeyer of Rockford
1st Sully Marx (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 22-4, Fr. over Jackson Stensrud (Mankato East) 36-9, So. (Dec 3-2)
2nd Place Wrestleback
Jackson Stensrud (Mankato East) 36-9, So. over Brett Kiecker (Orono) 35-11, So. (NC)
3rd Brett Kiecker (Orono) 35-11, So. over Elijah Mercado (St. Peter) 31-18, Fr. (Fall 3:47)
5th Ethan Strack (Scott West) 37-11, Sr. over Deacon Ramthun (Mound-Westonka) 32-12, Fr. (Dec 6-4)

114
1st Place – Joel Friederichs of Watertown Mayer- Mayer Luth.
2nd Place – Tucker Skluzacek of Tri-City United
3rd Place – Domenek Williams of Scott West
4th Place – Jackson Buboltz of Mankato East
5th Place – Brady Kirkpatrick of Mound-Westonka
6th Place – Carson Rock of Delano
8th Place – Bennett Williams of Orono
8th Place – Wyatt Guennigsmann of Glencoe – Lester Prairie
1st Joel Friederichs (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 43-2, So. over Tucker Skluzacek (Tri-City United) 44-5, Fr. (MD 13-2)
2nd Place Wrestleback
Tucker Skluzacek (Tri-City United) 44-5, Fr. over Domenek Williams (Scott West) 24-14, Fr. (Fall 1:19)
3rd Domenek Williams (Scott West) 24-14, Fr. over Jackson Buboltz (Mankato East) 24-8, So. (For.)
5th Brady Kirkpatrick (Mound-Westonka) 27-18, 8th. over Carson Rock (Delano) 5-5, Fr. (Fall 5:12)

121
1st Place – Titan Friederichs of Watertown Mayer- Mayer Luth.
2nd Place – Caleb Tracy of Scott West
3rd Place – Landon Hinchcliff of Delano
4th Place – Isaih Hesse of St. Peter
5th Place – Nick Rosevold of Mankato East
6th Place – Jesse Broen of Rockford
8th Place – Levi Hays of Mound-Westonka
8th Place – Griffin Lemieux of Tri-City United
1st Titan Friederichs (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 46-0, So. over Caleb Tracy (Scott West) 39-11, Sr. (MD 11-1)
2nd Place Wrestleback
Caleb Tracy (Scott West) 39-11, Sr. over Landon Hinchcliff (Delano) 19-16, Sr. (Dec 9-2)
3rd Landon Hinchcliff (Delano) 19-16, Sr. over Isaih Hesse (St. Peter) 23-24, Fr. (Fall 0:35)
5th Nick Rosevold (Mankato East) 18-21, So. over Jesse Broen (Rockford) 22-18, Fr. (Dec 12-8)

127
1st Place – Cole Munsterteiger of Mound-Westonka
2nd Place – Kaleb Mead of Watertown Mayer- Mayer Luth.
3rd Place – Allen Krenik of Scott West
4th Place – Keegan O’Meara of Tri-City United
5th Place – Brock Guth of St. Peter
6th Place – Robert Wicks of Mankato West
8th Place – Roman Morgan of Rockford
8th Place – Isaiah Depa of Delano
1st Cole Munsterteiger (Mound-Westonka) 44-4, Jr. over Kaleb Mead (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 39-5, Fr. (TB-1 6-5)
2nd Place Wrestleback
Kaleb Mead (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 39-5, Fr. over Allen Krenik (Scott West) 30-14, So. (Dec 3-0)
3rd Allen Krenik (Scott West) 30-14, So. over Keegan O’Meara (Tri-City United) 22-18, Fr. (Dec 8-2)
5th Brock Guth (St. Peter) 24-23, So. over Robert Wicks (Mankato West) 18-25, Jr. (Dec 1-0)

133
1st Place – Tate Olson of Delano
2nd Place – Brody Ruschmeier of Glencoe – Lester Prairie
3rd Place – Charlie Born of St. Peter
4th Place – Isaiah Gonzalez of Maple River/USC
5th Place – Eli Hamberger of Watertown Mayer- Mayer Luth.
6th Place – Soren Ehmke of Mankato West
8th Place – Carson Crandall of Mound-Westonka
8th Place – Alec Peterson of Orono
1st Tate Olson (Delano) 37-8, Fr. over Brody Ruschmeier (Glencoe – Lester Prairie) 29-16, So. (Dec 7-4)
2nd Place Wrestleback
Brody Ruschmeier (Glencoe – Lester Prairie) 29-16, So. over Charlie Born (St. Peter) 31-14, Jr. (Dec 6-0)
3rd Charlie Born (St. Peter) 31-14, Jr. over Isaiah Gonzalez (Maple River/USC) 33-13, Jr. (Fall 3:45)
5th Eli Hamberger (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 22-26, Sr. over Soren Ehmke (Mankato West) 20-23, So. (Dec 1-0)

139
1st Place – Jack Nelson of Mound-Westonka
2nd Place – Mason Breeggemann of Scott West
3rd Place – Parker Jackson of Watertown Mayer- Mayer Luth.
4th Place – Braxton Simon of Maple River/USC
5th Place – Ryan Moelter of St. Peter
6th Place – Brayden Linsmeier of Glencoe – Lester Prairie
8th Place – Colton Stehr of Mankato East
8th Place – Blake Herman of Tri-City United
1st Jack Nelson (Mound-Westonka) 48-2, Sr. over Parker Jackson (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 30-18, Jr. (TF-1.5 2:45 (15-0))
2nd Place Wrestleback
Mason Breeggemann (Scott West) 37-16, So. over Parker Jackson (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 30-18, Jr. (Dec 5-2)
3rd Mason Breeggemann (Scott West) 37-16, So. over Braxton Simon (Maple River/USC) 38-11, Sr. (Dec 13-6)
5th Ryan Moelter (St. Peter) 29-18, Fr. over Brayden Linsmeier (Glencoe – Lester Prairie) 18-13, Fr. (Dec 6-5)

145
1st Place – Matt Randolph of Scott West
2nd Place – Deontre Torres of St. Peter
3rd Place – Mason Schilling of Glencoe – Lester Prairie
4th Place – Wyatt Walters of Maple River/USC
5th Place – Nathan Blaschko of Tri-City United
6th Place – Bennett Blom of Mankato East
8th Place – Jack Eugster of Orono
8th Place – Rafiqullah Tauhid of Mound-Westonka
1st Matt Randolph (Scott West) 47-3, Sr. over Mason Schilling (Glencoe – Lester Prairie) 30-14, Jr. (MD 13-0)
2nd Place Wrestleback
Deontre Torres (St. Peter) 27-14, So. over Mason Schilling (Glencoe – Lester Prairie) 30-14, Jr. (SV-1 6-4)
3rd Deontre Torres (St. Peter) 27-14, So. over Wyatt Walters (Maple River/USC) 29-16, Jr. (Dec 7-1)
5th Nathan Blaschko (Tri-City United) 26-19, So. over Bennett Blom (Mankato East) 14-18, Fr. (Dec 17-10)

152
1st Place – Cooper Rowe of Mound-Westonka
2nd Place – Jack Entinger of Watertown Mayer- Mayer Luth.
3rd Place – Luke Scholtes of Mankato East
4th Place – Evan Wiebers of Mankato West
5th Place – Isaac Williams of Scott West
6th Place – Evan Walter of St. Peter
8th Place – Jackson Wischnack of Glencoe – Lester Prairie
8th Place – Gavin Sherman of Tri-City United
1st Cooper Rowe (Mound-Westonka) 45-3, So. over Jack Entinger (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 36-11, Sr. (TF-1.5 1:39 (15-0))
2nd Place Wrestleback
Jack Entinger (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 36-11, Sr. over Luke Scholtes (Mankato East) 34-15, Sr. (Fall 2:29)
3rd Luke Scholtes (Mankato East) 34-15, Sr. over Evan Wiebers (Mankato West) 25-15, Sr. (Dec 4-2)
5th Isaac Williams (Scott West) 3-3, So. over Evan Walter (St. Peter) 21-15, Jr. (M. For.)

160
1st Place – Cael Olson of Delano
2nd Place – Byron Getchell of Maple River/USC
3rd Place – Shafer Ehmke of Mankato West
4th Place – Nakiye Mercado of St. Peter
5th Place – Dylan Bargmann of Glencoe – Lester Prairie
6th Place – Max Hultmann of Orono
8th Place – Ethan Dvorak of Scott West
8th Place – Elliott Betz of Mankato East
1st Cael Olson (Delano) 45-2, Sr. over Byron Getchell (Maple River/USC) 37-7, Jr. (Dec 7-2)
2nd Place Wrestleback
Byron Getchell (Maple River/USC) 37-7, Jr. over Shafer Ehmke (Mankato West) 38-10, Sr. (NC)
3rd Shafer Ehmke (Mankato West) 38-10, Sr. over Nakiye Mercado (St. Peter) 30-15, Sr. (Dec 6-5)
5th Dylan Bargmann (Glencoe – Lester Prairie) 24-19, So. over Max Hultmann (Orono) 33-17, Sr. (Dec 5-2)

172
1st Place – Bryce Burkett of Watertown Mayer- Mayer Luth.
2nd Place – Brody Koberoski of Mankato West
3rd Place – Leo Siekmann of Scott West
4th Place – Christian Cupples of Mankato East
5th Place – Connor Meyer of Glencoe – Lester Prairie
6th Place – Bradley Graunke of Rockford
8th Place – Jeff Ritter of Delano
8th Place – Alex Block of Tri-City United
1st Bryce Burkett (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 47-0, Jr. over Brody Koberoski (Mankato West) 34-8, Sr. (Fall 2:00)
2nd Place Wrestleback
Brody Koberoski (Mankato West) 34-8, Sr. over Leo Siekmann (Scott West) 4-2, Sr. (NC)
3rd Leo Siekmann (Scott West) 4-2, Sr. over Christian Cupples (Mankato East) 20-14, Jr. (MD 10-0)
5th Connor Meyer (Glencoe – Lester Prairie) 29-17, Sr. over Bradley Graunke (Rockford) 19-11, So. (Fall 4:46)

189
1st Place – Max Morgan of Mankato East
2nd Place – Dylan Thomas of Scott West
3rd Place – William Graunke of Rockford
4th Place – Ben Nellis of Delano
5th Place – Kaden Malecha of Tri-City United
6th Place – Xander Plath of Glencoe – Lester Prairie
8th Place – Addison Hanson of St. Peter
8th Place – Xavier Skillings of Watertown Mayer- Mayer Luth.
1st Max Morgan (Mankato East) 34-8, So. over Dylan Thomas (Scott West) 41-9, Jr. (Dec 5-3)
2nd Place Wrestleback
Dylan Thomas (Scott West) 41-9, Jr. over William Graunke (Rockford) 19-6, Sr. (NC)
3rd William Graunke (Rockford) 19-6, Sr. over Ben Nellis (Delano) 17-9, Sr. (Fall 0:58)
5th Kaden Malecha (Tri-City United) 27-23, Sr. over Xander Plath (Glencoe – Lester Prairie) 12-17, Fr. (Fall 1:56)

215
1st Place – Tristan Holbrook of Scott West
2nd Place – Brady McPherson of Orono
3rd Place – Kyler Burmeister of Watertown Mayer- Mayer Luth.
4th Place – Tyler Thilges of Mankato East
5th Place – Dizel Butler of Maple River/USC
6th Place – Oscar Martinez of St. Peter
7th Place – Lincoln Hamm of Delano
1st Tristan Holbrook (Scott West) 37-5, Jr. over Brady McPherson (Orono) 36-13, Sr. (MD 9-0)
2nd Place Wrestleback
Brady McPherson (Orono) 36-13, Sr. over Kyler Burmeister (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 3-1, Jr. (NC)
3rd Kyler Burmeister (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 3-1, Jr. over Tyler Thilges (Mankato East) 17-9, So. (Dec 6-0)
5th Dizel Butler (Maple River/USC) 21-23, Jr. over Oscar Martinez (St. Peter) 15-16, Sr. (Fall 1:13)

285
1st Place – Carson Schoenbauer of Scott West
2nd Place – Nathan Woodward of Rockford
3rd Place – Haadi Ahmed of St. Peter
4th Place – John Seemann of Mound-Westonka
5th Place – Sam Hultmann of Orono
6th Place – Brice Maass of Watertown Mayer- Mayer Luth.
7th Place – Ethan Vogt of Delano
1st Carson Schoenbauer (Scott West) 39-9, Sr. over Nathan Woodward (Rockford) 24-9, Sr. (Fall 3:41)
2nd Place Wrestleback
Nathan Woodward (Rockford) 24-9, Sr. over Haadi Ahmed (St. Peter) 22-18, Sr. (Fall 1:00)
3rd Haadi Ahmed (St. Peter) 22-18, Sr. over John Seemann (Mound-Westonka) 36-15, Jr. (Fall 0:33)
5th Sam Hultmann (Orono) 11-14, So. over Brice Maass (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 2-7, Jr. (Fall 2:34)