2024 MSHSL Section 3AAA Individual

High


Saturday, February 24, at Two Rivers HS – Mendota Heights

Brackets/Results on TrackWrestling.com

107 1st – Dylan St. Germain of Eagan; 2nd – William Bainbridge of Hastings
114 1st – Gavin Lambert of Hastings; 2nd – Emiliano Carrillo of Two Rivers
121 1st – Blake Beissel of Hastings; 2nd – Grayson Eggum of St. Thomas Academy
127 1st – Trey Beissel of Hastings; 2nd – Landan Brooks of Park
133 1st – Jack Bainbridge of Hastings; 2nd – Kyler Jubinal of Park
139 1st – Gabriel Cohn of St. Thomas Academy; 2nd – Zach Carr of Park
145 1st – Alex Braun of Woodbury; 2nd – Fletcher Peterson of Hastings
152 1st – Brad Little of Woodbury; 2nd – Gunnar Mullen of Park
160 1st – Dylan Richardson of Park; 2nd – Logan Gilbertson of Eagan
172 1st – Creed Peterson of Hastings; 2nd – Sam Lankow of Park
189 1st – Alex Loes of Eagan; 2nd – Cristobal Estrada of Hastings
215 1st – Derrick Steinke of Hastings; 2nd – Jackson Meyer of East Ridge
285 1st – Cole Will of Eagan; 2nd – Avaugn Dorvil of St. Thomas Academy

107
1st Place – Dylan St. Germain of Eagan
2nd Place – William Bainbridge of Hastings
3rd Place – Nolan Bloch of Park
4th Place – Adrian Andrada of Woodbury
5th Place – Richard Beaubien of St. Paul Central
6th Place – Theo Dos santos of Two Rivers
1st Dylan St. Germain (Eagan) 40-2, Jr. over William Bainbridge (Hastings) 30-14, 8th. (Fall 5:57)
2nd William Bainbridge (Hastings) 30-14, 8th. over Nolan Bloch (Park) 22-11, 8th. (NC)
3rd Nolan Bloch (Park) 22-11, 8th. over Adrian Andrada (Woodbury) 13-20, 8th. (Dec 6-2)
5th Richard Beaubien (St. Paul Central) 5-9, Fr. over Theo Dos santos (Two Rivers) 6-3, 8th. (Fall 4:43)

114
1st Place – Gavin Lambert of Hastings
2nd Place – Emiliano Carrillo of Two Rivers
3rd Place – Evan St. Germain of Eagan
4th Place – Jaxon Jubinal of Park
5th Place – Pierce Osburn of Woodbury
6th Place – Ryan Becker of St. Thomas Academy
1st Gavin Lambert (Hastings) 36-11, Sr. over Emiliano Carrillo (Two Rivers) 20-13, Fr. (TF-1.5 2:44 (19-4))
2nd Emiliano Carrillo (Two Rivers) 20-13, Fr. over Evan St. Germain (Eagan) 21-16, 8th. (NC)
3rd Evan St. Germain (Eagan) 21-16, 8th. over Jaxon Jubinal (Park) 11-20, 7th. (Inj. 5:06)
5th Pierce Osburn (Woodbury) 17-22, So. over Ryan Becker (St. Thomas Academy) 0-4, So. (Fall 1:25)

121
1st Place – Blake Beissel of Hastings
2nd Place – Grayson Eggum of St. Thomas Academy
3rd Place – Luke Gardner of Eagan
4th Place – Calvin Calderon of Woodbury
5th Place – Justin Dos Santos of Two Rivers
6th Place – Payton Kinsella of East Ridge
1st Blake Beissel (Hastings) 47-1, Sr. over Grayson Eggum (St. Thomas Academy) 38-8, 8th. (Dec 1-0)
2nd Grayson Eggum (St. Thomas Academy) 38-8, 8th. over Luke Gardner (Eagan) 14-23, So. (NC)
3rd Luke Gardner (Eagan) 14-23, So. over Calvin Calderon (Woodbury) 16-24, Jr. (Dec 6-0)
5th Justin Dos Santos (Two Rivers) 14-21, Jr. over Payton Kinsella (East Ridge) 11-24, Jr. (Fall 1:35)

127
1st Place – Trey Beissel of Hastings
2nd Place – Landan Brooks of Park
3rd Place – Caleb Howe of Woodbury
4th Place – Thomas Holmquist of St. Thomas Academy
5th Place – Jackson Fuller of East Ridge
6th Place – Julian Rychlicki of Two Rivers
1st Trey Beissel (Hastings) 49-1, So. over Landan Brooks (Park) 27-7, 8th. (Dec 7-1)
2nd Landan Brooks (Park) 27-7, 8th. over Caleb Howe (Woodbury) 28-22, Sr. (MD 8-0)
3rd Caleb Howe (Woodbury) 28-22, Sr. over Thomas Holmquist (St. Thomas Academy) 26-13, Sr. (Fall 5:03)
5th Jackson Fuller (East Ridge) 12-23, Fr. over Julian Rychlicki (Two Rivers) 1-7, Fr. (Dec 14-11)

133
1st Place – Jack Bainbridge of Hastings
2nd Place – Kyler Jubinal of Park
3rd Place – Dino Tokin of Woodbury
4th Place – Brodie Nguyen of Two Rivers
5th Place – Lucas Amelse of Eagan
6th Place – Cory Bustamante Chicaiza of St. Thomas Academy
1st Jack Bainbridge (Hastings) 33-15, Jr. over Kyler Jubinal (Park) 33-10, Jr. (TF-1.5 5:02 (17-1))
2nd Kyler Jubinal (Park) 33-10, Jr. over Dino Tokin (Woodbury) 28-15, Jr. (NC)
3rd Dino Tokin (Woodbury) 28-15, Jr. over Brodie Nguyen (Two Rivers) 25-20, So. (Dec 9-4)
5th Lucas Amelse (Eagan) 16-18, Sr. over Cory Bustamante Chicaiza (St. Thomas Academy) 3-9, So. (Fall 1:37)

139
1st Place – Gabriel Cohn of St. Thomas Academy
2nd Place – Zach Carr of Park
3rd Place – Mark Svoboda of Hastings
4th Place – Jonah Coffey of Woodbury
5th Place – Caden Thell of Two Rivers
6th Place – Ryder Besse of Eagan
1st Gabriel Cohn (St. Thomas Academy) 31-11, So. over Zach Carr (Park) 44-7, So. (Dec 5-3)
2nd Zach Carr (Park) 44-7, So. over Mark Svoboda (Hastings) 29-16, So. (NC)
3rd Mark Svoboda (Hastings) 29-16, So. over Jonah Coffey (Woodbury) 30-19, Jr. (Fall 2:00)
5th Caden Thell (Two Rivers) 10-16, Sr. over Ryder Besse (Eagan) 7-27, So. (Fall 0:54)

145
1st Place – Alex Braun of Woodbury
2nd Place – Fletcher Peterson of Hastings
3rd Place – Josiah Solliday of St. Thomas Academy
4th Place – Joey Chilton of Park
5th Place – Charles Rychlicki of Two Rivers
6th Place – Karson Thissen of Eagan
1st Alex Braun (Woodbury) 47-1, Sr. over Fletcher Peterson (Hastings) 27-20, Jr. (Fall 3:31)
2nd Fletcher Peterson (Hastings) 27-20, Jr. over Josiah Solliday (St. Thomas Academy) 25-20, Jr. (NC)
3rd Josiah Solliday (St. Thomas Academy) 25-20, Jr. over Joey Chilton (Park) 25-24, Jr. (Dec 9-7)
5th Charles Rychlicki (Two Rivers) 12-31, Jr. over Karson Thissen (Eagan) 12-21, Sr. (Dec 11-10)

152
1st Place – Brad Little of Woodbury
2nd Place – Gunnar Mullen of Park
3rd Place – Kasen Esterby of Hastings
4th Place – Becket Swanson of St. Thomas Academy
5th Place – Ryder Harahan of Two Rivers
6th Place – Beckett Giddings of East Ridge
1st Brad Little (Woodbury) 44-5, Jr. over Gunnar Mullen (Park) 47-5, Jr. (Fall 1:41)
2nd Gunnar Mullen (Park) 47-5, Jr. over Kasen Esterby (Hastings) 10-17, So. (Fall 1:04)
3rd Kasen Esterby (Hastings) 10-17, So. over Becket Swanson (St. Thomas Academy) 13-12, Jr. (MD 10-0)
5th Ryder Harahan (Two Rivers) 9-20, So. over Beckett Giddings (East Ridge) 8-38, Fr. (Fall 2:33)

160
1st Place – Dylan Richardson of Park
2nd Place – Logan Gilbertson of Eagan
3rd Place – Hunter Hoff of Hastings
4th Place – Nic Lunemann of Woodbury
5th Place – Drew Altavilla of Two Rivers
6th Place – Keydrick Thao of East Ridge
1st Dylan Richardson (Park) 40-10, So. over Logan Gilbertson (Eagan) 25-8, So. (Fall 2:17)
2nd Logan Gilbertson (Eagan) 25-8, So. over Hunter Hoff (Hastings) 11-19, Jr. (Fall 0:43)
3rd Hunter Hoff (Hastings) 11-19, Jr. over Nic Lunemann (Woodbury) 16-9, So. (Dec 3-2)
5th Drew Altavilla (Two Rivers) 10-21, So. over Keydrick Thao (East Ridge) 6-32, So. (Fall 1:47)

172
1st Place – Creed Peterson of Hastings
2nd Place – Sam Lankow of Park
3rd Place – Jake Tuchscherer of Eagan
4th Place – Jayden Kinsel-Arredondo of Two Rivers
5th Place – Austin Martin of Woodbury
6th Place – Brooks Borman of St. Thomas Academy
1st Creed Peterson (Hastings) 30-10, Sr. over Sam Lankow (Park) 34-13, Sr. (TF-1.5 4:43 (17-2))
2nd Sam Lankow (Park) 34-13, Sr. over Jake Tuchscherer (Eagan) 18-14, Sr. (Fall 4:52)
3rd Jake Tuchscherer (Eagan) 18-14, Sr. over Jayden Kinsel-Arredondo (Two Rivers) 36-9, So. (MD 10-2)
5th Austin Martin (Woodbury) 14-26, Sr. over Brooks Borman (St. Thomas Academy) 17-30, So. (Fall 3:59)

189
1st Place – Alex Loes of Eagan
2nd Place – Cristobal Estrada of Hastings
3rd Place – Fiyin Taiwo of Park
4th Place – Mac Clegg of East Ridge
5th Place – Parker Taveirne of Woodbury
6th Place – Ayden Ciceron of Two Rivers
1st Alex Loes (Eagan) 18-16, Jr. over Fiyin Taiwo (Park) 17-13, Sr. (Dec 3-0)
2nd Cristobal Estrada (Hastings) 18-17, Sr. over Fiyin Taiwo (Park) 17-13, Sr. (Dec 8-5)
3rd Cristobal Estrada (Hastings) 18-17, Sr. over Mac Clegg (East Ridge) 13-29, Sr. (Fall 3:24)
5th Parker Taveirne (Woodbury) 12-22, So. over Ayden Ciceron (Two Rivers) 14-20, So. (TF-1.5 4:00 (19-4))

215
1st Place – Derrick Steinke of Hastings
2nd Place – Jackson Meyer of East Ridge
3rd Place – Mitch Folks of Woodbury
4th Place – Jesse Wright of Park
5th Place – Cole Meyer of Eagan
6th Place – Willie Stevenson of St. Paul Central
1st Derrick Steinke (Hastings) 41-8, Sr. over Jackson Meyer (East Ridge) 19-12, Jr. (Fall 0:33)
2nd Jackson Meyer (East Ridge) 19-12, Jr. over Mitch Folks (Woodbury) 20-23, So. (Dec 17-11)
3rd Mitch Folks (Woodbury) 20-23, So. over Jesse Wright (Park) 19-23, So. (Fall 4:24)
5th Cole Meyer (Eagan) 5-10, Sr. over Willie Stevenson (St. Paul Central) 6-7, Sr. (Fall 0:29)

285
1st Place – Cole Will of Eagan
2nd Place – Avaugn Dorvil of St. Thomas Academy
3rd Place – Jake Merchlewitz of East Ridge
4th Place – Tom Conner of Hastings
5th Place – Caleb Koury of Two Rivers
6th Place – Tanner Zitzow of Park
1st Cole Will (Eagan) 35-5, Jr. over Avaugn Dorvil (St. Thomas Academy) 6-2, Jr. (Dec 2-0)
2nd Avaugn Dorvil (St. Thomas Academy) 6-2, Jr. over Jake Merchlewitz (East Ridge) 22-10, Jr. (NC)
3rd Jake Merchlewitz (East Ridge) 22-10, Jr. over Tom Conner (Hastings) 6-13, Sr. (Fall 4:00)
5th Caleb Koury (Two Rivers) 13-20, Jr. over Tanner Zitzow (Park) 0-7, So. (Fall 1:46)