2024 MSHSL Section 4A Team

High

2024 Mshsl 4a Team

2024 Mshsl 4a Team 1


Friday, February 16, at Eden Valley-Watkins HS

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Quarterfinals

Norwood Young America received a Bye

St. Agnes defeated Kimball Area 42-33
107 – Karson Schmidt (Kimball) over Peter Brownell (St. Agnes) Fall 0:00
114 – Miles Looman (Kimball) over Jonathan Muehleck (St. Agnes) Fall 0:00
121 – Ryder Schwieters (Kimball) over Hser Thaw (St. Agnes) Dec 12-10
127 – Charlie Graner (St. Agnes) over Unknown (Unattached) Forf
133 – William Serbus (Kimball) over Phillip Graner (St. Agnes) Fall 0:00
139 – Joseph Pepin (St. Agnes) over Isaac Kuseske (Kimball) Fall 0:00
145 – Mark Schiefelbein (Kimball) over Joseph Cummings (St. Agnes) Fall 0:00
152 – Sean Brennan (St. Agnes) over James Schiefelbein (Kimball) Fall 0:00
160 – Samuel Hunt (St. Agnes) over Frank Schiefelbein (Kimball) Fall 0:00
172 – Jacob McLaughlin (St. Agnes) over Jon Serbus (Kimball) Fall 0:00
189 – Charlie Witzel (St. Agnes) over Garret Rosenow (Kimball) Fall 0:00
215 – Hank Meyer (Kimball) over Gabriel Ziernicki (St. Agnes) Fall 0:00
285 – Sam Clyde (St. Agnes) over Unknown (Unattached) Forf

Eden Valley-Watkins defeated Sibley East 43-19
107 – Brody Sieben (EVW) over Dhari Al-Sattam (SE) Dec 6-2
114 – Gage Horstman (SE) over John Weiss (EVW) Maj 11-2
121 – Cason DeMarais (EVW) over Gage Horstman (SE) Dec 9-3
127 – Ricky Vaquera Valencia (EVW) over Josh Miranda (SE) Dec 8-3
133 – Julio Alejandro (SE) over Brayden Kramer (EVW) Dec 5-0
139 – Benito Diaz (SE) over Jordan Erpelding (EVW) Fall 0:00
145 – Ryder Schmidt (EVW) over Christian Sotelo (SE) Fall 0:00
152 – Carter Scheeler (EVW) over Atley Strack (SE) Maj 19-6
160 – Isaac Ortiz (EVW) over Unknown (Unattached) Forf
172 – Asa Betancourt (SE) over Thomas Thompson (EVW) Fall 0:00
189 – Treyce Ludwig (EVW) over Grayson Soeffker (SE) Fall 0:00
215 – Sonnie DeHeer (EVW) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Nick Becker (EVW) over Gabriel Godinez (SE) Fall 0:00

LeSueur-Henderson received a Bye

Semifinals

Norwood Young America defeated St. Agnes 49-19
107 – Peter Brownell (St. Agnes) over Calvin Steen (NYA) Maj 16-2
114 – Parker Honl (NYA) over Jonathan Muehleck (St. Agnes) Fall 0:00
121 – Judd Pauly (NYA) over Hser Thaw (St. Agnes) Dec 12-7
127 – Collin Degn (NYA) over Charlie Graner (St. Agnes) Fall 0:00
133 – Phillip Graner (St. Agnes) over Roman Holland (NYA) Dec 6-1
139 – Ryan Neubarth (NYA) over Joseph Pepin (St. Agnes) Fall 0:00
145 – Reese Lentsch (NYA) over Joseph Cummings (St. Agnes) Maj 15-6
152 – Tyler Neubarth (NYA) over Sean Brennan (St. Agnes) Fall 0:00
160 – Lucas Conser (NYA) over Samuel Hunt (St. Agnes) Fall 0:00
172 – Jacob McLaughlin (St. Agnes) over Connor Hansen (NYA) Fall 0:00
189 – Charlie Witzel (St. Agnes) over Preston Sprengeler (NYA) Inj 0:00
215 – Carter Storms (NYA) over Gabriel Ziernicki (St. Agnes) Fall 0:00
285 – Grant Erickson (NYA) over Sam Clyde (St. Agnes) Fall 0:00

LeSueur-Henderson defeated Eden Valley-Watkins 39-31
107 – William Osborne (LH) over Brody Sieben (EVW) Fall 0:00
114 – Cason DeMarais (EVW) over Robert Riemann (LH) Fall 0:00
121 – Waylon Thieke (LH) over John Weiss (EVW) Fall 0:00
127 – Colton Wilson (LH) over Ricky Vaquera Valencia (EVW) Fall 0:00
133 – Dalton Wilson (LH) over Jordan Erpelding (EVW) Fall 0:00
139 – Brayden Kramer (EVW) over Isaac Holloway (LH) Maj 9-0
145 – Mason Johnson (LH) over Ryder Schmidt (EVW) Dec 11-6
152 – Carter Scheeler (EVW) over Luke Miller (LH) Fall 0:00
160 – Isaac Ortiz (EVW) over Sam Wagner (LH) Fall 0:00
172 – Treyce Ludwig (EVW) over Wyatt Genelin (LH) Maj 12-0
189 – Peyton Tellijohn (LH) over Thomas Thompson (EVW) Fall 0:00
215 – Sonnie DeHeer (EVW) over Carter Nelson (LH) Fall 0:00
285 – George Doherty (LH) over Nick Becker (EVW) Fall 0:00
Eden Valley-Watkins’s team score was adjusted by -1.0 for Unsportsmanslike

Championship

LeSueur-Henderson defeated Norwood Young America 35-27
107 – William Osborne (LH) over Calvin Steen (NYA) Fall 0:00
114 – Nate Venske (NYA) over Robert Riemann (LH) Fall 0:00
121 – Waylon Thieke (LH) over Parker Honl (NYA) Dec 3-0
127 – Colton Wilson (LH) over Collin Degn (NYA) Dec 5-3
133 – Nick Larson (LH) over Roman Holland (NYA) Dec 10-3
139 – Dalton Wilson (LH) over Ryan Neubarth (NYA) Fall 0:00
145 – Reese Lentsch (NYA) over Mason Johnson (LH) Fall 0:00
152 – Tyler Neubarth (NYA) over Luke Miller (LH) Fall 0:00
160 – Lucas Conser (NYA) over Sam Wagner (LH) Dec 9-7
172 – Wyatt Genelin (LH) over Connor Hansen (NYA) Fall 0:00
189 – Peyton Tellijohn (LH) over Hunter Smith (NYA) TF 22-4
215 – George Doherty (LH) over Carter Storms (NYA) Dec 4-0
285 – Grant Erickson (NYA) over Carter Nelson (LH) Fall 0:00

Photo courtesy of Luke Wilson