2024 MSHSL Section 4AA Individual

High


Saturday, February 24, at Cretin-Derham Hall

Brackets/Results on TrackWrestling.com

107 1st – Turner Ross of Simley; 2nd – Conner Aspenson of Chisago Lakes
114 1st – Austin Grzywinski of Simley; 2nd – Aidan Carlson of Mahtomedi
121 1st – Aiden Mincey of Simley; 2nd – Po Si Si of St Paul Humboldt-Open World Learning
127 1st – Jake Kos of Simley; 2nd – Ty Berchtold of South Saint Paul
133 1st – Justus Heeg of Simley; 2nd – Tomas Ochocki of South Saint Paul
139 1st – Sinko Vukas of South Saint Paul; 2nd – Mickey Piazza of Cretin-Derham Hall
145 1st – Derrick Dohmen of Simley; 2nd – Andrew Schwab of South Saint Paul
152 1st – Cash Raymond of Simley; 2nd – Michael Amos of Chisago Lakes
160 1st – Judah Heeg of Simley; 2nd – Nate Berchtold of South Saint Paul
172 1st – Vristol Short of Simley; 2nd – Elijah Matzke of St. Croix Lutheran
189 1st – Evan McGuire of Mahtomedi; 2nd – Danny Martin of Simley
215 1st – Andrew Bonk of South Saint Paul; 2nd – Connor Frederixon of Chisago Lakes
285 1st – Logan Bender of Chisago Lakes; 2nd – King-General Thompson of South Saint Paul

107
1st Place – Turner Ross of Simley
2nd Place – Conner Aspenson of Chisago Lakes
3rd Place – Las Way Wan of St. Paul Washington Technology Magnet
4th Place – Briana Martinez of South Saint Paul
5th Place – Ian Vang of St. Paul Highland Park
6th Place – Julian Tellez of St. Paul Johnson
8th Place – Adrian Treziok of North
8th Place – Lovely Eh of St. Paul Harding
1st Turner Ross (Simley) 44-1, Fr. over Las Way Wan (St. Paul Washington Technology Magnet) 17-17, Jr. (TF-1.5 1:42 (17-2))
2nd Place Wrestleback
Conner Aspenson (Chisago Lakes) 23-16, So. over Las Way Wan (St. Paul Washington Technology Magnet) 17-17, Jr. (TF-1.5 3:14 (15-0))
3rd Conner Aspenson (Chisago Lakes) 23-16, So. over Briana Martinez (South Saint Paul) 4-4, Jr. (Fall 1:54)
5th Ian Vang (St. Paul Highland Park) 18-12, So. over Julian Tellez (St. Paul Johnson) 11-15, 7th. (Fall 1:58)

114
1st Place – Austin Grzywinski of Simley
2nd Place – Aidan Carlson of Mahtomedi
3rd Place – Jack Hendrickson of South Saint Paul
4th Place – Jack Anderson of St. Croix Lutheran
5th Place – Jordan Sweeney of St. Paul Harding
6th Place – Lucky Yang of St. Paul Johnson
8th Place – Owen Sullivan of Cretin-Derham Hall
8th Place – Mong Zong Yang of St. Paul Washington Technology Magnet
1st Austin Grzywinski (Simley) 37-5, Sr. over Aidan Carlson (Mahtomedi) 35-10, So. (MD 11-1)
2nd Place Wrestleback
Aidan Carlson (Mahtomedi) 35-10, So. over Jack Hendrickson (South Saint Paul) 24-8, Fr. (NC)
3rd Jack Hendrickson (South Saint Paul) 24-8, Fr. over Jack Anderson (St. Croix Lutheran) 27-14, Fr. (SV-1 9-7)
5th Jordan Sweeney (St. Paul Harding) 21-10, Jr. over Lucky Yang (St. Paul Johnson) 13-19, Fr. (Dec 12-10)

121
1st Place – Aiden Mincey of Simley
2nd Place – Po Si Si of St Paul Humboldt-Open World Learning
3rd Place – Shane Schwab of South Saint Paul
4th Place – Angel Moreno of St. Paul Highland Park
5th Place – Hser Klee Poe of St. Paul Como Park
6th Place – Lucas Yang of Chisago Lakes
8th Place – Jason Olson of St. Croix Lutheran
8th Place – Theodore Yang of St. Paul Washington Technology Magnet
1st Aiden Mincey (Simley) 23-11, Fr. over Po Si Si (St Paul Humboldt-Open World Learning) 34-5, Sr. (TF-1.5 5:08 (18-1))
2nd Place Wrestleback
Po Si Si (St Paul Humboldt-Open World Learning) 34-5, Sr. over Shane Schwab (South Saint Paul) 41-6, Sr. (MD 12-4)
3rd Shane Schwab (South Saint Paul) 41-6, Sr. over Angel Moreno (St. Paul Highland Park) 26-10, Sr. (Fall 2:43)
5th Hser Klee Poe (St. Paul Como Park) 17-10, So. over Lucas Yang (Chisago Lakes) 14-25, Fr. (MD 21-8)

127
1st Place – Jake Kos of Simley
2nd Place – Ty Berchtold of South Saint Paul
3rd Place – Mu Young Paung Win of St. Paul Harding
4th Place – Marco Sanchez-Ochoa of St Paul Humboldt-Open World Learning
5th Place – Sam Bird of Chisago Lakes
6th Place – Kyron Kurtz of Cretin-Derham Hall
8th Place – Isiah Harper Jr of St. Paul Johnson
8th Place – Johnny Hudson of St. Paul Como Park
1st Jake Kos (Simley) 41-6, Fr. over Ty Berchtold (South Saint Paul) 31-17, Fr. (Fall 2:27)
2nd Place Wrestleback
Ty Berchtold (South Saint Paul) 31-17, Fr. over Mu Young Paung Win (St. Paul Harding) 22-9, Sr. (NC)
3rd Mu Young Paung Win (St. Paul Harding) 22-9, Sr. over Marco Sanchez-Ochoa (St Paul Humboldt-Open World Learning) 16-14, Sr. (Fall 1:43)
5th Sam Bird (Chisago Lakes) 8-29, Sr. over Kyron Kurtz (Cretin-Derham Hall) 5-14, So. (Fall 3:17)

133
1st Place – Justus Heeg of Simley
3rd Place – Tomas Ochocki of South Saint Paul
3rd Place – Devion Snyder of St. Paul Highland Park
4th Place – Feyi Oduyemi of North
5th Place – Gabriel Park of St. Paul Johnson
6th Place – Pla Khu of Cretin-Derham Hall
8th Place – Franklin Stark of Chisago Lakes
8th Place – Owen Eigen of Mahtomedi
1st Justus Heeg (Simley) 40-9, 8th. over Tomas Ochocki (South Saint Paul) 30-16, So. (Fall 3:28)
2nd Place Wrestleback
Tomas Ochocki (South Saint Paul) 30-16, So. over Devion Snyder (St. Paul Highland Park) 24-14, Jr.
3rd Devion Snyder (St. Paul Highland Park) 24-14, Jr. over Feyi Oduyemi (North) 26-11, Jr. (Fall 6:56)
5th Gabriel Park (St. Paul Johnson) 27-10, Fr. over Pla Khu (Cretin-Derham Hall) 16-21, Fr. (Fall 5:05)

139
1st Place – Sinko Vukas of South Saint Paul
3rd Place – Mickey Piazza of Cretin-Derham Hall
3rd Place – Said Karakus-Wagner of Simley
4th Place – Darion Snyder of St. Paul Highland Park
5th Place – Aidan Boex of Mahtomedi
6th Place – Kler Doh Moo of St Paul Humboldt-Open World Learning
8th Place – Aydin Lemke of Chisago Lakes
8th Place – Ezra Engeldinger of St. Paul Washington Technology Magnet
1st Sinko Vukas (South Saint Paul) 33-8, Sr. over Mickey Piazza (Cretin-Derham Hall) 36-10, Jr. (Fall 1:42)
2nd Place Wrestleback
Mickey Piazza (Cretin-Derham Hall) 36-10, Jr. over Said Karakus-Wagner (Simley) 14-6, Sr.
3rd Said Karakus-Wagner (Simley) 14-6, Sr. over Darion Snyder (St. Paul Highland Park) 17-10, Jr. (Dec 7-2)
5th Aidan Boex (Mahtomedi) 22-21, 8th. over Kler Doh Moo (St Paul Humboldt-Open World Learning) 27-16, Fr. (Dec 10-3)

145
1st Place – Derrick Dohmen of Simley
2nd Place – Andrew Schwab of South Saint Paul
3rd Place – Braxton Bender-Ehlke of Chisago Lakes
4th Place – Oskar Bowman of Cretin-Derham Hall
5th Place – Johney Loo of St Paul Humboldt-Open World Learning
6th Place – David Castro of St. Paul Highland Park
8th Place – Hsa Mue Lay of St. Paul Washington Technology Magnet
8th Place – Samuel White of Mahtomedi
1st Derrick Dohmen (Simley) 30-15, Sr. over Andrew Schwab (South Saint Paul) 27-5, Sr. (Inj. 0:01)
2nd Place Wrestleback
Andrew Schwab (South Saint Paul) 27-5, Sr. over Braxton Bender-Ehlke (Chisago Lakes) 17-14, Jr. (NC)
3rd Braxton Bender-Ehlke (Chisago Lakes) 17-14, Jr. over Oskar Bowman (Cretin-Derham Hall) 25-17, Sr. (Fall 4:00)
5th Johney Loo (St Paul Humboldt-Open World Learning) 28-11, Sr. over David Castro (St. Paul Highland Park) 14-19, Sr. (Fall 1:44)

152
1st Place – Cash Raymond of Simley
2nd Place – Michael Amos of Chisago Lakes
3rd Place – Isaac Roberts of St. Paul Highland Park
4th Place – Matt Bono of North
5th Place – Max Faust of Mahtomedi
6th Place – Israel Toledo of St. Paul Harding
8th Place – Melvin Gutierrez of South Saint Paul
8th Place – Bud Brondum of Cretin-Derham Hall
1st Cash Raymond (Simley) 46-2, Sr. over Michael Amos (Chisago Lakes) 22-9, Sr. (Dec 6-3)
2nd Place Wrestleback
Michael Amos (Chisago Lakes) 22-9, Sr. over Isaac Roberts (St. Paul Highland Park) 38-7, Jr. (NC)
3rd Isaac Roberts (St. Paul Highland Park) 38-7, Jr. over Matt Bono (North) 16-11, So. (MD 15-4)
5th Max Faust (Mahtomedi) 9-28, Sr. over Israel Toledo (St. Paul Harding) 22-7, Sr. (Fall 3:18)

160
1st Place – Judah Heeg of Simley
2nd Place – Nate Berchtold of South Saint Paul
3rd Place – Alex Lavalle of Mahtomedi
4th Place – Trysten Treager of St. Paul Washington Technology Magnet
5th Place – Evan Stoltz of Cretin-Derham Hall
6th Place – Elias Schmitt of St. Paul Highland Park
8th Place – William Stiles of St. Paul Como Park
8th Place – Cameron Schleper of North
1st Judah Heeg (Simley) 33-15, So. over Nate Berchtold (South Saint Paul) 48-3, Sr. (Dec 5-1)
2nd Place Wrestleback
Nate Berchtold (South Saint Paul) 48-3, Sr. over Alex Lavalle (Mahtomedi) 21-20, Sr. (NC)
3rd Alex Lavalle (Mahtomedi) 21-20, Sr. over Trysten Treager (St. Paul Washington Technology Magnet) 24-13, Sr. (Fall 5:52)
5th Evan Stoltz (Cretin-Derham Hall) 14-17, Jr. over Elias Schmitt (St. Paul Highland Park) 17-16, Jr. (Fall 2:57)

172
1st Place – Vristol Short of Simley
2nd Place – Elijah Matzke of St. Croix Lutheran
3rd Place – Isaac Henry of Cretin-Derham Hall
4th Place – Eh K Yaw of St. Paul Johnson
5th Place – Roberto Geleto of St. Paul Highland Park
6th Place – Derick Boettjer of South Saint Paul
8th Place – Muajtsim Moua of St. Paul Harding
8th Place – Wyatt Herschbach of Mahtomedi
1st Vristol Short (Simley) 41-8, Jr. over Elijah Matzke (St. Croix Lutheran) 29-13, Sr. (TF-1.5 3:36 (18-3))
2nd Place Wrestleback
Elijah Matzke (St. Croix Lutheran) 29-13, Sr. over Isaac Henry (Cretin-Derham Hall) 22-19, So. (Dec 7-4)
3rd Isaac Henry (Cretin-Derham Hall) 22-19, So. over Eh K Yaw (St. Paul Johnson) 16-15, Jr. (MD 9-0)
5th Roberto Geleto (St. Paul Highland Park) 18-9, Jr. over Derick Boettjer (South Saint Paul) 19-22, Sr. (Fall 1:34)

189
1st Place – Evan McGuire of Mahtomedi
2nd Place – Danny Martin of Simley
3rd Place – Alexander Foncham of South Saint Paul
4th Place – George Kuncl of St. Croix Lutheran
5th Place – Eh Yoe Soe of St Paul Humboldt-Open World Learning
6th Place – Chimong Moua of North
8th Place – Jaziel Enriquez of Cretin-Derham Hall
8th Place – Xavier Bradley-Peel of Chisago Lakes
1st Evan McGuire (Mahtomedi) 44-4, Jr. over Danny Martin (Simley) 40-12, Sr. (Dec 11-5)
2nd Place Wrestleback
Danny Martin (Simley) 40-12, Sr. over Alexander Foncham (South Saint Paul) 29-18, Sr. (MD 13-1)
3rd Alexander Foncham (South Saint Paul) 29-18, Sr. over George Kuncl (St. Croix Lutheran) 25-18, So. (Fall 4:41)
5th Eh Yoe Soe (St Paul Humboldt-Open World Learning) 19-13, Sr. over Chimong Moua (North) 14-12, Jr. (Fall 0:32)

215
1st Place – Andrew Bonk of South Saint Paul
2nd Place – Connor Frederixon of Chisago Lakes
3rd Place – Parker Davis of Simley
4th Place – Spencer Sachi of North
5th Place – Allen Mann of St. Paul Harding
6th Place – Arlo Glenna of Mahtomedi
8th Place – Everette Lake Higgins of St. Paul Como Park
8th Place – Oscar Sierra-Ochoa of St Paul Humboldt-Open World Learning
1st Andrew Bonk (South Saint Paul) 39-9, Sr. over Connor Frederixon (Chisago Lakes) 32-5, Jr. (Dec 3-1)
2nd Place Wrestleback
Connor Frederixon (Chisago Lakes) 32-5, Jr. over Parker Davis (Simley) 24-20, Sr. (NC)
3rd Parker Davis (Simley) 24-20, Sr. over Spencer Sachi (North) 23-8, Sr. (Dec 7-2)
5th Allen Mann (St. Paul Harding) 26-11, Sr. over Arlo Glenna (Mahtomedi) 7-8, Fr. (Fall 2:39)

285
1st Place – Logan Bender of Chisago Lakes
2nd Place – King-General Thompson of South Saint Paul
3rd Place – Brandon Kropuenske of Simley
4th Place – Devionte Evans of St. Paul Harding
5th Place – Kei Doh Soe of St Paul Humboldt-Open World Learning
6th Place – Julian Quevedo Gana of St. Paul Johnson
8th Place – Alijah Capehart of North
8th Place – Marcus Tupy of St. Paul Highland Park
1st Logan Bender (Chisago Lakes) 33-1, Jr. over King-General Thompson (South Saint Paul) 26-8, Jr. (Fall 1:28)
2nd Place Wrestleback
King-General Thompson (South Saint Paul) 26-8, Jr. over Brandon Kropuenske (Simley) 31-18, Sr. (NC)
3rd Brandon Kropuenske (Simley) 31-18, Sr. over Devionte Evans (St. Paul Harding) 28-10, Jr. (Fall 3:59)
5th Kei Doh Soe (St Paul Humboldt-Open World Learning) 10-13, Sr. over Julian Quevedo Gana (St. Paul Johnson) 17-18, Sr. (Dec 5-1)