2024 MSHSL Section 4AA Team

High

2024 Mshsl 4aa Team 2

Saturday, February 17, at South St. Paul HS

Schedule
9:00 AM – First Round
10:15 AM – Quarterfinals
11:30 AM – Semifinals
1:30 PM – Finals

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Round 1

North defeated St. Paul Washington Technology Magnet 38-30
107 – Albert Htoo (North) over Las Way Wan (Washington) SV-1 10-8
114 – Mong Zong Yang (Washington) over Adrian Treziok (North) Fall 1:55
121 – Justin Liu (North) over Ne Thaw Pwee (Washington) Fall 1:36
127 – Theodore Yang (Washington) over Dillon Thao (North) Fall 0:29
133 – Double Forfeit
139 – Feyisayo Oduyemi (North) over Ezra Engeldinger (Washington) TF 18-3
145 – Hsa Mue Lay (Washington) over Aram Meza – Torres (North) Fall 1:11
152 – Matthew Bono (North) over Hsa Thaw (Washington) Fall 2:58
160 – Trysten Treager (Washington) over Cameron Schleper (North) Fall 1:24
172 – Jau Nah Htoo (Washington) over Cody Her (North) Fall 5:16
189 – Chimong Moua (North) over Unknown (Unattached) Forf
215 – Spencer Sachi (North) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Alijah Capehart (North) over Unknown (Unattached) Forf

St. Paul Harding defeated St. Croix Lutheran 45-30
107 – Lovely Eh (Harding) over Unknown (Unattached) Forf
114 – Jason Olson (SCL) over Natalie Westin (Harding) Fall 2:47
121 – Jack Anderson (SCL) over Jordan Sweeney (Harding) Fall 1:57
127 – Amelia Converse (SCL) over Scott Brettin (Harding) Fall 1:06
133 – Mu Young Paung Win (Harding) over Peter Singewald (SCL) Fall 3:38
139 – Kongpheng Lee (Harding) over Conner Aldean (SCL) Fall 1:14
145 – Htet Win (Harding) over Nathan Nikoley (SCL) Fall 2:13
152 – Tanner Rouillard-Horne (Harding) over Julz Frederick (SCL) Fall 1:35
160 – Tyler English (Harding) over Max Mildebrandt (SCL) Dec 15-10
172 – Elijah Matzke (SCL) over Muajtsim Moua (Harding) Fall 1:48
189 – Charlie Berg (SCL) over Peter Lee (Harding) Fall 1:47
215 – Allen Mann (Harding) over Ty Johnson (SCL) Fall 2:17
285 – Devionte Evans (Harding) over Unknown (Unattached) Forf

St Paul Humboldt-Open World Learning defeated Cretin-Derham Hall 36-36 (Tie Breaker: wins: 6.0 vs. 7.0)
107 – Hsa Ku Nu (Humboldt) over Herbie Richardson (CDH) Fall 3:19
114 – Cam Sisson (Humboldt) over Unknown (Unattached) Forf
121 – Po Si Si (Humboldt) over Henry Prestegaard (CDH) Fall 1:13
127 – Decem Htoo (Humboldt) over Kyron Kurtz (CDH) Dec 10-4
133 – Pla Khu (CDH) over Hsa Soe (Humboldt) Fall 2:54
139 – Mickey Piazza (CDH) over Kler Doh Moo (Humboldt) Fall 2:16
145 – Johney Loo (Humboldt) over Oskar Bowman (CDH) Dec 7-6
152 – Isaac Andrzejek (CDH) over Adam Vang (Humboldt) Fall 0:48
160 – Evan Stoltz (CDH) over Ta Hsoh Gay (Humboldt) Fall 4:32
172 – Isaac Henry (CDH) over Zane Sheire (Humboldt) Fall 1:06
189 – Jaziel Enriquez (CDH) over Eh Yoe Soe (Humboldt) Fall 2:23
215 – Oscar Sierra-Ochoa (Humboldt) over Sam Tallman (CDH) Fall 2:34
285 – Kei Doh Soe (Humboldt) over Unknown (Unattached) Forf

St. Paul Highland Park defeated St. Paul Johnson 42-27
107 – Ian Vang (Highland Park) over Julian Tellez (Johnson) Fall 3:48
114 – Lucky Yang (Johnson) over Po Nay (Highland Park) Fall 3:51
121 – Angel Moreno (Highland Park) over Lucas Tellez (Johnson) Fall 1:13
127 – Isiah Harper Jr (Johnson) over Beny Doh (Highland Park) Fall 2:29
133 – Gabriel Park (Johnson) over Devion Snyder (Highland Park) Dec 8-4
139 – Darion Snyder (Highland Park) over Denny Yang (Johnson) Fall 0:47
145 – David Castro (Highland Park) over Mokee Xiong (Johnson) Fall 4:41
152 – Isaac Roberts (Highland Park) over Antuan Jones (Johnson) Fall 0:34
160 – Elias Schmitt (Highland Park) over Gabriel Cole (Johnson) Fall 1:29
172 – Eh K Yaw (Johnson) over Joaquin Lechuga (Highland Park) Fall 3:21
189 – Roberto Geleto (Highland Park) over Spenson Thao (Johnson) Fall 1:13
215 – David Vang (Johnson) over Wilson Doh (Highland Park) Dec 6-2
285 – Julian Quevedo Gana (Johnson) over Marcus Tupy (Highland Park) Dec 8-2

Quarterfinals

Simley defeated North 75-0
107 – Jacob Kranz (Simley) over Albert Htoo (North) Fall 0:57
114 – Adrian Mincey (Simley) over Adrian Treziok (North) Fall 0:17
121 – Damir Safronov (Simley) over Justin Liu (North) Fall 2:33
127 – Preston Harms (Simley) over Unknown (Unattached) Forf
133 – Justus Heeg (Simley) over Feyisayo Oduyemi (North) TF 16-0
139 – Said Karakus-Wagner (Simley) over Aram Meza – Torres (North) Fall 2:51
145 – Antonio Perez (Simley) over Nathan Ghebregziabiher (North) Fall 0:16
152 – Cash Raymond (Simley) over Matthew Bono (North) Fall 1:33
160 – Judah Heeg (Simley) over Cameron Schleper (North) Fall 2:39
172 – Parker Lundell (Simley) over Lucas Hurt (North) TF 15-0
189 – Danny Martin (Simley) over Chimong Moua (North) TF 16-1
215 – Parker Davis (Simley) over Spencer Sachi (North) Fall 2:36
285 – Brendan Watts (Simley) over Alijah Capehart (North) Fall 3:40

Mahtomedi defeated St. Paul Harding 41-30
107 – Lovely Eh (Harding) over Fromsa Feyissa (Mahtomedi) Fall 3:34
114 – Aidan Carlson (Mahtomedi) over Natalie Westin (Harding) Fall 0:35
121 – Jordan Sweeney (Harding) over Shelby McFetridge (Mahtomedi) Fall 3:44
127 – Mu Young Paung Win (Harding) over Mac Schultz (Mahtomedi) Fall 3:10
133 – Owen Eigen (Mahtomedi) over Kongpheng Lee (Harding) OT 8-6
139 – Htet Win (Harding) over Isaac Opitz (Mahtomedi) Fall 2:45
145 – Aidan Boex (Mahtomedi) over Tanner Rouillard-Horne (Harding) TF 24-9
152 – Max Faust (Mahtomedi) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Samuel White (Mahtomedi) over Tyler English (Harding) Dec 8-2
172 – Alex Lavalle (Mahtomedi) over Muajtsim Moua (Harding) Fall 2:57
189 – Wyatt Herschbach (Mahtomedi) over Peter Lee (Harding) Fall 2:25
215 – Evan McGuire (Mahtomedi) over Allen Mann (Harding) Fall 0:35
285 – Devionte Evans (Harding) over Dawson Dubac (Mahtomedi) Fall 1:13

Chisago Lakes defeated St Paul Humboldt-Open World Learning 48-30
107 – Landyn McChesney (Cl) over Hsa Ku Nu (Humboldt) Fall 3:03
114 – Conner Aspenson (Cl) over Unknown (Unattached) Forf
121 – Po Si Si (Humboldt) over Unknown (Unattached) Forf
127 – Decem Htoo (Humboldt) over Sam Bird (Cl) Fall 3:06
133 – Franklin Stark (Cl) over Hsa Soe (Humboldt) Fall 1:32
139 – Aydin Lemke (Cl) over Kler Doh Moo (Humboldt) Fall 5:13
145 – Johney Loo (Humboldt) over Braxton Bender-Ehlke (Cl) Fall 4:20
152 – Michael Amos (Cl) over Adam Vang (Humboldt) Fall 1:50
160 – Diesel Lundeen (Cl) over Ta Hsoh Gay (Humboldt) Fall 2:54
172 – Zane Sheire (Humboldt) over Henry DeCorsey (Cl) Fall 1:06
189 – Eh Yoe Soe (Humboldt) over Xavier Bradley-Peel (Cl) Fall 3:11
215 – Connor Frederixon (Cl) over Oscar Sierra-Ochoa (Humboldt) Fall 1:46
285 – Logan Bender (Cl) over Kei Doh Soe (Humboldt) Fall 1:20

South Saint Paul defeated St. Paul Highland Park 55-16
107 – Ian Vang (Highland Park) over Briana Martinez (SSP) Fall 2:41
114 – Jack Hendrickson (SSP) over Po Nay (Highland Park) Fall 1:30
121 – Shane Schwab (SSP) over Angel Moreno (Highland Park) Fall 1:26
127 – Kaine Vinson (SSP) over Beny Doh (Highland Park) Fall 1:06
133 – Tomas Ochocki (SSP) over Devion Snyder (Highland Park) Dec 7-3
139 – Sinko Vukas (SSP) over Patrick Rios (Highland Park) Fall 2:22
145 – Melvin Gutierrez Jr (SSP) over David Castro (Highland Park) TF 16-1
152 – Isaac Roberts (Highland Park) over Johnny Mendez (SSP) Maj 8-0
160 – Nate Berchtold (SSP) over Colin Wilson (Highland Park) TF 16-1
172 – Roberto Geleto (Highland Park) over Derick Boettjer (SSP) Fall 3:13
189 – Alexander Foncham (SSP) over Unknown (Unattached) Forf
215 – Andrew Bonk (SSP) over Wilson Doh (Highland Park) Fall 0:36
285 – Enrique Reyes (SSP) over Marcus Tupy (Highland Park) Fall 1:14

Semifinals

Simley defeated Mahtomedi 66-12
107 – Adrian Mincey (Simley) over Fromsa Feyissa (Mahtomedi) Fall 1:37
114 – Aidan Carlson (Mahtomedi) over Jacob Kranz (Simley) Fall 2:50
121 – Austin Grzywinski (Simley) over Shelby McFetridge (Mahtomedi) Fall 0:24
127 – Preston Harms (Simley) over Mac Schultz (Mahtomedi) Fall 1:59
133 – Jake Kos (Simley) over Owen Eigen (Mahtomedi) Fall 0:55
139 – Justus Heeg (Simley) over Aidan Boex (Mahtomedi) Fall 1:44
145 – Derrick Dohmen (Simley) over Lucas Iverson (Mahtomedi) Fall 0:23
152 – Cash Raymond (Simley) over Max Faust (Mahtomedi) Fall 1:37
160 – Judah Heeg (Simley) over Alex Lavalle (Mahtomedi) Fall 1:43
172 – Vristol Short (Simley) over Wyatt Herschbach (Mahtomedi) Fall 0:35
189 – Evan McGuire (Mahtomedi) over Parker Davis (Simley) Fall 0:26
215 – Danny Martin (Simley) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Brendan Watts (Simley) over Dawson Dubac (Mahtomedi) Fall 2:31

South Saint Paul defeated Chisago Lakes 54-19
107 – Conner Aspenson (Cl) over Briana Martinez (SSP) Fall 0:55
114 – Jack Hendrickson (SSP) over Landyn McChesney (Cl) Fall 0:25
121 – Shane Schwab (SSP) over Unknown (Unattached) Forf
127 – Ty Berchtold (SSP) over Sam Bird (Cl) Fall 2:41
133 – Tomas Ochocki (SSP) over Franklin Stark (Cl) Fall 2:24
139 – Sinko Vukas (SSP) over Aydin Lemke (Cl) Fall 1:19
145 – Melvin Gutierrez Jr (SSP) over Braxton Bender-Ehlke (Cl) Fall 3:09
152 – Michael Amos (Cl) over Johnny Mendez (SSP) Maj 19-6
160 – Nate Berchtold (SSP) over Diesel Lundeen (Cl) Fall 1:25
172 – Derick Boettjer (SSP) over Henry DeCorsey (Cl) Fall 0:34
189 – Alexander Foncham (SSP) over Xavier Bradley-Peel (Cl) Fall 1:33
215 – Connor Frederixon (Cl) over Andrew Bonk (SSP) Dec 5-2
285 – Logan Bender (Cl) over Enrique Reyes (SSP) Fall 0:54

Championship

Simley defeated South Saint Paul 60-12
107 – Adrian Mincey (Simley) over Unknown (Unattached) Forf
114 – Turner Ross (Simley) over Jack Hendrickson (SSP) Fall 0:55
121 – Austin Grzywinski (Simley) over Shane Schwab (SSP) Fall 3:24
127 – Jake Kos (Simley) over Ty Berchtold (SSP) Fall 1:12
133 – Justus Heeg (Simley) over Tomas Ochocki (SSP) Fall 5:09
139 – Sinko Vukas (SSP) over Aiden Mincey (Simley) TB-1 4-2
145 – Derrick Dohmen (Simley) over Melvin Gutierrez Jr (SSP) Fall 3:46
152 – Cash Raymond (Simley) over Johnny Mendez (SSP) Fall 0:20
160 – Nate Berchtold (SSP) over Judah Heeg (Simley) Dec 5-4
172 – Vristol Short (Simley) over Derick Boettjer (SSP) Fall 2:44
189 – Danny Martin (Simley) over Alexander Foncham (SSP) Fall 1:48
215 – Andrew Bonk (SSP) over Parker Davis (Simley) Fall 1:21
285 – Brandon Kropuenske (Simley) over Enrique Reyes (SSP) Fall 3:40