2024 MSHSL Section 5A Individual

High


Saturday, February 24, at Canby HS

Schedule 2024 Mshsl Section 5a Individual

Brackets/Results on TrackWrestling.com

107 1st – Kaden Lasnetski of Minneota; 2nd – Edgar kopel of BOLD
114 1st – Roman Roberg of Paynesville Area; 2nd – Gavin Olson of Benson
121 1st – Eli Greenman of Canby; 2nd – Mason McNab of Paynesville Area
127 1st – Adam Devlaeminck of Minneota; 2nd – Max Nygaard of Benson
133 1st – Trey Gunderson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg; 2nd – Edwyn Gonzalez of Atwater-Cosmos-Grove City
139 1st – Ryan Jensen of Belgrade-Brooten-Elrosa; 2nd – Blake Giese of Canby
145 1st – Sam Drietz of Canby; 2nd – Tanner Viessman of Belgrade-Brooten-Elrosa
152 1st – Austin Kiecker of BOLD; 2nd – Brett DeRoo of Belgrade-Brooten-Elrosa
160 1st – Jevon Williams of Atwater-Cosmos-Grove City; 2nd – Jett Olson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
172 1st – Maximus Hanson of Belgrade-Brooten-Elrosa; 2nd – Aaron Jones of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
189 1st – Nick Wagner of Canby; 2nd – Peyton Hemmesch of Paynesville Area
215 1st – Carson Gilbert of Belgrade-Brooten-Elrosa; 2nd – Isaiah Renne of Atwater-Cosmos-Grove City
285 1st – Gavin Noyes of Canby; 2nd – Jasen Jansen of Quad County

107
1st Place – Kaden Lasnetski of Minneota
2nd Place – Edgar kopel of BOLD
3rd Place – Jamison Meagher of Paynesville Area
4th Place – Ed Wah of Benson
5th Place – Noah Jensen of Belgrade-Brooten-Elrosa
6th Place – Nolan Bierwerth of Atwater-Cosmos-Grove City
8th Place – Cash Antony of Canby
8th Place – Brody VanHeuveln of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
1st Kaden Lasnetski (Minneota) 40-6, So. over Edgar kopel (BOLD) 30-10, 7th. (MD 10-0)
2nd Place Wrestleback
Edgar kopel (BOLD) 30-10, 7th. over Jamison Meagher (Paynesville Area) 27-13, 8th. (Dec 9-6)
3rd Jamison Meagher (Paynesville Area) 27-13, 8th. over Ed Wah (Benson) 26-19, Sr. (Fall 2:46)
5th Noah Jensen (Belgrade-Brooten-Elrosa) 21-23, 7th. over Nolan Bierwerth (Atwater-Cosmos-Grove City) 21-17, 7th. (Dec 10-9)

114
1st Place – Roman Roberg of Paynesville Area
2nd Place – Gavin Olson of Benson
3rd Place – Blake Mead of Minneota
4th Place – Ty Rangaard of Canby
5th Place – Noah Welte of Belgrade-Brooten-Elrosa
6th Place – Oswaldo Moreno of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
8th Place – Tucker Johnson of Atwater-Cosmos-Grove City
8th Place – Keaton Marwede of BOLD
1st Roman Roberg (Paynesville Area) 33-4, Fr. over Gavin Olson (Benson) 34-8, So. (Dec 7-2)
2nd Place Wrestleback
Gavin Olson (Benson) 34-8, So. over Blake Mead (Minneota) 24-17, Fr. (Inj. 0:00)
3rd Blake Mead (Minneota) 24-17, Fr. over Ty Rangaard (Canby) 10-11, 8th. (Fall 1:16)
5th Noah Welte (Belgrade-Brooten-Elrosa) 30-14, Jr. over Oswaldo Moreno (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 19-27, Fr. (Fall 3:41)

121
1st Place – Eli Greenman of Canby
2nd Place – Mason McNab of Paynesville Area
3rd Place – Cole Froehlich of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
4th Place – Quinton Anderson of Minneota
5th Place – Tate Kobbermann of Benson
6th Place – Noah DeRoo of Belgrade-Brooten-Elrosa
1st Eli Greenman (Canby) 36-8, Jr. over Mason McNab (Paynesville Area) 27-6, Jr. (Dec 9-2)
2nd Place Wrestleback
Mason McNab (Paynesville Area) 27-6, Jr. over Cole Froehlich (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 29-17, So. (NC)
3rd Cole Froehlich (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 29-17, So. over Quinton Anderson (Minneota) 14-18, Fr. (MD 11-1)
5th Tate Kobbermann (Benson) 13-27, So. over Noah DeRoo (Belgrade-Brooten-Elrosa) 10-15, 7th. (Dec 5-3)

127
1st Place – Adam Devlaeminck of Minneota
2nd Place – Max Nygaard of Benson
3rd Place – Issac Guzman of Canby
4th Place – colton baumgartner of BOLD
5th Place – Cody Klepel of Ortonville
6th Place – Devon Schmidt of Paynesville Area
8th Place – James Hardin of Quad County
8th Place – Logan Holien of Atwater-Cosmos-Grove City
1st Adam Devlaeminck (Minneota) 38-8, So. over Max Nygaard (Benson) 33-9, So. (Fall 0:43)
2nd Place Wrestleback
Max Nygaard (Benson) 33-9, So. over Issac Guzman (Canby) 33-15, Jr. (NC)
3rd Issac Guzman (Canby) 33-15, Jr. over colton baumgartner (BOLD) 14-17, 8th. (Fall 1:28)
5th Cody Klepel (Ortonville) 31-19, Sr. over Devon Schmidt (Paynesville Area) 15-18, Fr. (Fall 3:32)

133
1st Place – Trey Gunderson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Edwyn Gonzalez of Atwater-Cosmos-Grove City
3rd Place – Braydon Kierstead-Hahn of Paynesville Area
4th Place – Randy Sorensen of Minneota
5th Place – Brennan Giese of Canby
6th Place – Mu tah Wah of Benson
8th Place – Bryce Henslin of BOLD
8th Place – Dylan Koob of Belgrade-Brooten-Elrosa
1st Trey Gunderson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 49-0, So. over Edwyn Gonzalez (Atwater-Cosmos-Grove City) 41-6, Jr. (Dec 6-2)
2nd Place Wrestleback
Edwyn Gonzalez (Atwater-Cosmos-Grove City) 41-6, Jr. over Braydon Kierstead-Hahn (Paynesville Area) 21-14, Fr. (NC)
3rd Braydon Kierstead-Hahn (Paynesville Area) 21-14, Fr. over Randy Sorensen (Minneota) 12-17, 8th. (TF-1.5 5:18 (15-0))
5th Brennan Giese (Canby) 14-14, 8th. over Mu tah Wah (Benson) 14-28, Jr. (Fall 1:14)

139
1st Place – Ryan Jensen of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Blake Giese of Canby
3rd Place – Joseph Sherwood of Atwater-Cosmos-Grove City
4th Place – Mason Hansen of Paynesville Area
5th Place – Darin Hippe of Benson
6th Place – Chase Johnson of Minneota
8th Place – Shane Froehlich of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
8th Place – Trey Zamarron of BOLD
1st Ryan Jensen (Belgrade-Brooten-Elrosa) 43-0, Sr. over Blake Giese (Canby) 27-20, Jr. (Dec 4-0)
2nd Place Wrestleback
Blake Giese (Canby) 27-20, Jr. over Joseph Sherwood (Atwater-Cosmos-Grove City) 29-20, So. (Fall 2:29)
3rd Joseph Sherwood (Atwater-Cosmos-Grove City) 29-20, So. over Mason Hansen (Paynesville Area) 22-9, Fr. (Dec 8-5)
5th Darin Hippe (Benson) 30-13, Fr. over Chase Johnson (Minneota) 15-18, Jr. (Dec 7-0)

145
1st Place – Sam Drietz of Canby
2nd Place – Tanner Viessman of Belgrade-Brooten-Elrosa
3rd Place – Brady Kiecker of BOLD
4th Place – Taytan Nielsen of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
5th Place – Brock Fier of Minneota
6th Place – Mitchell Blonigen of Paynesville Area
8th Place – Braxton Kragenbring of Atwater-Cosmos-Grove City
8th Place – Derek Johnson of Benson
1st Sam Drietz (Canby) 31-9, Jr. over Tanner Viessman (Belgrade-Brooten-Elrosa) 38-3, Sr. (SV-1 3-1)
2nd Place Wrestleback
Tanner Viessman (Belgrade-Brooten-Elrosa) 38-3, Sr. over Brady Kiecker (BOLD) 39-13, Jr. (Dec 4-0)
3rd Brady Kiecker (BOLD) 39-13, Jr. over Taytan Nielsen (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 31-16, Fr. (Fall 1:08)
5th Brock Fier (Minneota) 33-14, So. over Mitchell Blonigen (Paynesville Area) 24-19, Jr. (MD 13-3)

152
1st Place – Austin Kiecker of BOLD
2nd Place – Brett DeRoo of Belgrade-Brooten-Elrosa
3rd Place – Brody Straumann of Atwater-Cosmos-Grove City
4th Place – Destin Fier of Minneota
5th Place – Brodyrck Gravdal of Canby
6th Place – Brandon Hess of Paynesville Area
8th Place – Anthony Eustice of Ortonville
8th Place – Gage Wilke of Quad County
1st Austin Kiecker (BOLD) 43-4, Sr. over Brett DeRoo (Belgrade-Brooten-Elrosa) 37-6, Jr. (SV-1 3-1)
2nd Place Wrestleback
Brett DeRoo (Belgrade-Brooten-Elrosa) 37-6, Jr. over Brody Straumann (Atwater-Cosmos-Grove City) 40-11, Fr. (Dec 5-0)
3rd Brody Straumann (Atwater-Cosmos-Grove City) 40-11, Fr. over Destin Fier (Minneota) 25-13, Jr. (MD 12-2)
5th Brodyrck Gravdal (Canby) 17-18, Sr. over Brandon Hess (Paynesville Area) 26-17, Sr. (Dec 9-8)

160
1st Place – Jevon Williams of Atwater-Cosmos-Grove City
2nd Place – Jett Olson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
3rd Place – Nick Bolduc of Benson
4th Place – Ethan Mueller of Belgrade-Brooten-Elrosa
5th Place – Owen Chervany of Quad County
6th Place – Cael Fier of Minneota
8th Place – Trent Eastman of Ortonville
8th Place – Grant Wendlandt of Paynesville Area
1st Jevon Williams (Atwater-Cosmos-Grove City) 29-0, Sr. over Jett Olson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 38-6, Jr. (Dec 9-5)
2nd Place Wrestleback
Jett Olson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 38-6, Jr. over Nick Bolduc (Benson) 12-5, Sr. (Fall 1:17)
3rd Nick Bolduc (Benson) 12-5, Sr. over Ethan Mueller (Belgrade-Brooten-Elrosa) 35-11, Jr. (Fall 0:43)
5th Owen Chervany (Quad County) 22-28, Sr. over Cael Fier (Minneota) 10-7, Fr. (Fall 2:50)

172
1st Place – Maximus Hanson of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Aaron Jones of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
3rd Place – Ethan Whitcomb of Atwater-Cosmos-Grove City
4th Place – Adrian Young of Benson
5th Place – Sawyer Verhelst of Canby
6th Place – Logan Omundson of Ortonville
8th Place – Alex Depestel of Minneota
8th Place – Daniel Flint of Paynesville Area
1st Maximus Hanson (Belgrade-Brooten-Elrosa) 45-0, Sr. over Aaron Jones (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 35-13, Jr. (TF-1.5 6:00 (17-2))
2nd Place Wrestleback
Aaron Jones (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 35-13, Jr. over Ethan Whitcomb (Atwater-Cosmos-Grove City) 26-16, Sr. (NC)
3rd Ethan Whitcomb (Atwater-Cosmos-Grove City) 26-16, Sr. over Adrian Young (Benson) 24-17, 8th. (Fall 2:42)
5th Sawyer Verhelst (Canby) 20-27, Jr. over Logan Omundson (Ortonville) 11-32, Jr. (Dec 6-0)

189
1st Place – Nick Wagner of Canby
2nd Place – Peyton Hemmesch of Paynesville Area
3rd Place – Hunter Laage of Belgrade-Brooten-Elrosa
4th Place – Jacob Savig of Quad County
5th Place – Noah Gorecki of Minneota
6th Place – Jake Holtcamp of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
8th Place – Vince Lee of Atwater-Cosmos-Grove City
8th Place – Owen Dorry of Ortonville
1st Nick Wagner (Canby) 40-6, Sr. over Peyton Hemmesch (Paynesville Area) 27-3, Jr. (Dec 6-2)
2nd Place Wrestleback
Peyton Hemmesch (Paynesville Area) 27-3, Jr. over Hunter Laage (Belgrade-Brooten-Elrosa) 32-13, Jr. (Dec 2-1)
3rd Hunter Laage (Belgrade-Brooten-Elrosa) 32-13, Jr. over Jacob Savig (Quad County) 32-18, So. (Dec 9-4)
5th Noah Gorecki (Minneota) 13-25, Jr. over Jake Holtcamp (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 17-18, Fr. (Dec 3-0)

215
1st Place – Carson Gilbert of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Isaiah Renne of Atwater-Cosmos-Grove City
3rd Place – Eli Gruenes of Minneota
4th Place – Seth Vearrier of Paynesville Area
5th Place – Hayden Edwards of BOLD
6th Place – Owen Slettedahl of Quad County
8th Place – Jay Harkema of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
8th Place – Wesley Verhelst of Canby
1st Carson Gilbert (Belgrade-Brooten-Elrosa) 39-3, Jr. over Isaiah Renne (Atwater-Cosmos-Grove City) 43-6, Sr. (Dec 3-1)
2nd Place Wrestleback
Isaiah Renne (Atwater-Cosmos-Grove City) 43-6, Sr. over Eli Gruenes (Minneota) 4-3, Jr. (Fall 2:55)
3rd Eli Gruenes (Minneota) 4-3, Jr. over Seth Vearrier (Paynesville Area) 34-12, Sr. (Dec 4-3)
5th Hayden Edwards (BOLD) 23-19, So. over Owen Slettedahl (Quad County) 16-20, Fr. (Fall 4:00)

285
1st Place – Gavin Noyes of Canby
2nd Place – Jasen Jansen of Quad County
3rd Place – Ryan Meagher of Minneota
4th Place – Kevin Raya-Botello of Paynesville Area
5th Place – Johnny Kobberman of Benson
6th Place – Harley Weber of Belgrade-Brooten-Elrosa
8th Place – Juan Cardenas of Atwater-Cosmos-Grove City
8th Place – Emmitt Flann of BOLD
1st Gavin Noyes (Canby) 33-14, Sr. over Jasen Jansen (Quad County) 38-10, Sr. (SV-1 3-1)
2nd Place Wrestleback
Jasen Jansen (Quad County) 38-10, Sr. over Ryan Meagher (Minneota) 15-11, Jr. (NC)
3rd Ryan Meagher (Minneota) 15-11, Jr. over Kevin Raya-Botello (Paynesville Area) 18-17, Sr. (Fall 4:00)
5th Johnny Kobberman (Benson) 23-18, Sr. over Harley Weber (Belgrade-Brooten-Elrosa) 26-10, Jr. (Inj. 0:00)