2024 MSHSL Section 5AA Individual

High


Saturday, February 24, at Bloomington Kennedy HS

Brackets/Results on TrackWrestling.com

107 1st – Logan Refsnider of Totino-Grace; 2nd – Dominick Constantino of Fridley
114 1st – Adam Her of Minneapolis Patrick Henry; 2nd – Davon Bridges of Totino-Grace
121 1st – Jackson Refsnider of Totino-Grace; 2nd – Vicente Lopez-Marsh of Minneapolis Edison
127 1st – Sean O’Brien of Totino-Grace; 2nd – Elliot Weyandt of Minneapolis Roosevelt
133 1st – Austin Herbst of Totino-Grace; 2nd – Chris Redden of Benilde St. Margarets
139 1st – Ethan Sylvester of Totino-Grace; 2nd – Vincent Sheild-Gore of Bloomington Kennedy
145 1st – Cyrus Jones of Minneapolis Edison; 2nd – Andreas Adamsson of Brooklyn Center-Concordia Acad
152 1st – Payton Herbst of Totino-Grace; 2nd – Timothy Hubers of Brooklyn Center-Concordia Acad
160 1st – Quinn Harrer of Totino-Grace; 2nd – August Adamsson of Brooklyn Center-Concordia Acad
172 1st – Bryan Weston of Fridley; 2nd – Colby Harrer of Totino-Grace
189 1st – Joe Kruse of Totino-Grace; 2nd – Tommaso Costantini of Bloomington Kennedy
215 1st – Cy Kruse of Totino-Grace; 2nd – Andrea Sanders of Fridley
285 1st – Owen Swedberg of Totino-Grace; 2nd – Chyance Henry of Brooklyn Center-Concordia Acad

107
1st Place – Logan Refsnider of Totino-Grace
2nd Place – Dominick Constantino of Fridley
3rd Place – Noah Hines of Minneapolis Roosevelt
4th Place – Nicholas Vang of Minneapolis Patrick Henry
5th Place – Conrad Ansorge of Robbinsdale Cooper
6th Place – Khalid Aziz of Minneapolis Edison
7th Place – Garrett Heinen of Benilde St. Margarets
1st Logan Refsnider (Totino-Grace) 45-3, 8th. over Dominick Constantino (Fridley) 29-9, Sr. (Fall 1:47)
2nd Place Wrestleback
Dominick Constantino (Fridley) 29-9, Sr. over Noah Hines (Minneapolis Roosevelt) 25-17, Fr. (Fall 0:44)
3rd Noah Hines (Minneapolis Roosevelt) 25-17, Fr. over Nicholas Vang (Minneapolis Patrick Henry) 1-2, Fr. (MD 15-2)
5th Conrad Ansorge (Robbinsdale Cooper) 8-15, Sr. over Khalid Aziz (Minneapolis Edison) 22-6, Jr. (For.)

114
1st Place – Adam Her of Minneapolis Patrick Henry
2nd Place – Davon Bridges of Totino-Grace
3rd Place – Kellen Shanahan of Benilde St. Margarets
4th Place – Edgar Sanchez of Fridley
5th Place – Jonas Leoni-Zaske of Minneapolis Edison
6th Place – Torque Carlson of Bloomington Kennedy
7th Place – Bruno Witt of Minneapolis Roosevelt
1st Adam Her (Minneapolis Patrick Henry) 28-8, Sr. over Davon Bridges (Totino-Grace) 26-18, Sr. (Fall 4:17)
2nd Place Wrestleback
Davon Bridges (Totino-Grace) 26-18, Sr. over Kellen Shanahan (Benilde St. Margarets) 28-16, So. (MD 14-2)
3rd Kellen Shanahan (Benilde St. Margarets) 28-16, So. over Edgar Sanchez (Fridley) 12-14, 8th. (Dec 6-1)
5th Jonas Leoni-Zaske (Minneapolis Edison) 15-26, So. over Torque Carlson (Bloomington Kennedy) 25-18, Fr. (M. For.)

121
1st Place – Jackson Refsnider of Totino-Grace
2nd Place – Vicente Lopez-Marsh of Minneapolis Edison
3rd Place – Levi Sattler of Benilde St. Margarets
4th Place – James Olvera of Minneapolis Roosevelt
5th Place – Julian Kelly of Minneapolis Patrick Henry
6th Place – Samuel Stottrup of Minneapolis South
7th Place – Niall Griffis of Brooklyn Center-Concordia Acad
1st Jackson Refsnider (Totino-Grace) 44-4, So. over Vicente Lopez-Marsh (Minneapolis Edison) 32-8, So. (Fall 5:42)
2nd Place Wrestleback
Vicente Lopez-Marsh (Minneapolis Edison) 32-8, So. over Levi Sattler (Benilde St. Margarets) 29-20, So. (NC)
3rd Levi Sattler (Benilde St. Margarets) 29-20, So. over James Olvera (Minneapolis Roosevelt) 15-13, So. (Fall 5:42)
5th Julian Kelly (Minneapolis Patrick Henry) 11-10, Fr. over Samuel Stottrup (Minneapolis South) 8-10, 7th. (Fall 5:15)

127
1st Place – Sean O’Brien of Totino-Grace
2nd Place – Elliot Weyandt of Minneapolis Roosevelt
3rd Place – Isaiah Maldonado of Fridley
4th Place – Max Carlson of Bloomington Kennedy
5th Place – Jacob Redden of Benilde St. Margarets
6th Place – Jack States of Brooklyn Center-Concordia Acad
1st Sean O’Brien (Totino-Grace) 39-9, Sr. over Elliot Weyandt (Minneapolis Roosevelt) 31-13, So. (Fall 1:13)
2nd Place Wrestleback
Elliot Weyandt (Minneapolis Roosevelt) 31-13, So. over Isaiah Maldonado (Fridley) 19-12, Jr. (Dec 2-0)
3rd Isaiah Maldonado (Fridley) 19-12, Jr. over Max Carlson (Bloomington Kennedy) 21-15, Sr. (Dec 6-3)
5th Jacob Redden (Benilde St. Margarets) 17-24, Fr. over Jack States (Brooklyn Center-Concordia Acad) 2-18, 8th. (Fall 0:14)

133
1st Place – Austin Herbst of Totino-Grace
2nd Place – Chris Redden of Benilde St. Margarets
3rd Place – Fuhad Salau of Fridley
4th Place – Kaleb Gau of Minneapolis Roosevelt
5th Place – Cory Howard Jr. of Bloomington Kennedy
6th Place – Nayeb Hesari of Minneapolis Edison
1st Austin Herbst (Totino-Grace) 42-8, Jr. over Chris Redden (Benilde St. Margarets) 33-13, Sr. (Fall 0:45)
2nd Place Wrestleback
Chris Redden (Benilde St. Margarets) 33-13, Sr. over Fuhad Salau (Fridley) 21-11, So. (Fall 4:00)
3rd Fuhad Salau (Fridley) 21-11, So. over Kaleb Gau (Minneapolis Roosevelt) 31-9, Fr. (Dec 3-2)
5th Cory Howard Jr. (Bloomington Kennedy) 20-14, So. over Nayeb Hesari (Minneapolis Edison) 10-14, Jr. (For.)

139
1st Place – Ethan Sylvester of Totino-Grace
2nd Place – Vincent Sheild-Gore of Bloomington Kennedy
3rd Place – Simon Carlisle of Benilde St. Margarets
4th Place – Lorenzo Hampton of Fridley
5th Place – Jameel Applewhite of Minneapolis Edison
6th Place – Joseph Anderson of Minneapolis Roosevelt
8th Place – Matthew Bermeo Vidal of Columbia Heights
8th Place – Tim Quach of Minneapolis South
1st Ethan Sylvester (Totino-Grace) 49-2, Sr. over Vincent Sheild-Gore (Bloomington Kennedy) 29-12, Sr. (Fall 1:48)
2nd Place Wrestleback
Vincent Sheild-Gore (Bloomington Kennedy) 29-12, Sr. over Simon Carlisle (Benilde St. Margarets) 16-10, Jr. (NC)
3rd Simon Carlisle (Benilde St. Margarets) 16-10, Jr. over Lorenzo Hampton (Fridley) 19-18, So. (Fall 2:41)
5th Jameel Applewhite (Minneapolis Edison) 14-13, Jr. over Joseph Anderson (Minneapolis Roosevelt) 1-4, Fr. (Fall 0:54)

145
1st Place – Cyrus Jones of Minneapolis Edison
2nd Place – Andreas Adamsson of Brooklyn Center-Concordia Acad
3rd Place – Landon Bizal of Totino-Grace
4th Place – Philip Phan of Bloomington Kennedy
5th Place – Patrick Baxter of Minneapolis Roosevelt
6th Place – Jacob Jimenez of Fridley
8th Place – Tenzin Tsundue of Columbia Heights
8th Place – Owen Brooker of Benilde St. Margarets
1st Cyrus Jones (Minneapolis Edison) 25-7, Sr. over Andreas Adamsson (Brooklyn Center-Concordia Acad) 39-11, So. (Dec 7-3)
2nd Place Wrestleback
Andreas Adamsson (Brooklyn Center-Concordia Acad) 39-11, So. over Landon Bizal (Totino-Grace) 20-17, So. (Dec 9-3)
3rd Landon Bizal (Totino-Grace) 20-17, So. over Philip Phan (Bloomington Kennedy) 16-14, Jr. (Dec 4-2)
5th Patrick Baxter (Minneapolis Roosevelt) 17-16, Jr. over Jacob Jimenez (Fridley) 15-23, So. (Dec 6-0)

152
1st Place – Payton Herbst of Totino-Grace
2nd Place – Timothy Hubers of Brooklyn Center-Concordia Acad
3rd Place – Tremayne Graham of Minneapolis Edison
4th Place – Matthew Litchy of Benilde St. Margarets
5th Place – DaKayo Lattimore of Minneapolis Patrick Henry
6th Place – Elvis Placencia Pesantez of Columbia Heights
8th Place – Carlos Olvera of Minneapolis Roosevelt
8th Place – Sterling Calhoun of Bloomington Kennedy
1st Payton Herbst (Totino-Grace) 28-13, So. over Tremayne Graham (Minneapolis Edison) 19-6, Sr. (Fall 3:13)
2nd Place Wrestleback
Timothy Hubers (Brooklyn Center-Concordia Acad) 29-9, Sr. over Tremayne Graham (Minneapolis Edison) 19-6, Sr. (Dec 6-4)
3rd Timothy Hubers (Brooklyn Center-Concordia Acad) 29-9, Sr. over Matthew Litchy (Benilde St. Margarets) 36-14, Sr. (Fall 2:29)
5th DaKayo Lattimore (Minneapolis Patrick Henry) 3-2, Fr. over Elvis Placencia Pesantez (Columbia Heights) 24-17, So. (Fall 4:26)

160
1st Place – Quinn Harrer of Totino-Grace
2nd Place – August Adamsson of Brooklyn Center-Concordia Acad
3rd Place – Eli Stottrup of Minneapolis South
4th Place – Tristan Athey of Bloomington Kennedy
5th Place – Marcquist Holiday of Fridley
6th Place – Roman Wise of Minneapolis Roosevelt
8th Place – Owen Holle of Robbinsdale Cooper
8th Place – Abdihafid Mohamed of Minneapolis Edison
1st Quinn Harrer (Totino-Grace) 30-17, Fr. over August Adamsson (Brooklyn Center-Concordia Acad) 34-9, Sr. (Fall 0:38)
2nd Place Wrestleback
August Adamsson (Brooklyn Center-Concordia Acad) 34-9, Sr. over Eli Stottrup (Minneapolis South) 10-10, So. (Fall 1:00)
3rd Eli Stottrup (Minneapolis South) 10-10, So. over Tristan Athey (Bloomington Kennedy) 13-26, Jr. (MD 10-2)
5th Marcquist Holiday (Fridley) 12-22, Jr. over Roman Wise (Minneapolis Roosevelt) 10-13, So. (MD 10-0)

172
1st Place – Bryan Weston of Fridley
2nd Place – Colby Harrer of Totino-Grace
3rd Place – Ja’Shaun Bostic of Bloomington Kennedy
4th Place – Isaac Miller of Minneapolis Roosevelt
5th Place – Byron Hawkins of Brooklyn Center-Concordia Acad
6th Place – Vojteck Anderle of Robbinsdale Cooper
8th Place – Dakota Austin of Minneapolis Edison
8th Place – Stephon Bailey of Minneapolis Patrick Henry
1st Bryan Weston (Fridley) 30-7, Jr. over Colby Harrer (Totino-Grace) 18-26, Sr. (SV-1 10-8)
2nd Place Wrestleback
Colby Harrer (Totino-Grace) 18-26, Sr. over Ja’Shaun Bostic (Bloomington Kennedy) 25-15, Sr. (NC)
3rd Ja’Shaun Bostic (Bloomington Kennedy) 25-15, Sr. over Isaac Miller (Minneapolis Roosevelt) 23-17, So. (Fall 0:48)
5th Byron Hawkins (Brooklyn Center-Concordia Acad) 12-12, Sr. over Vojteck Anderle (Robbinsdale Cooper) 15-8, Sr. (Fall 3:50)

189
1st Place – Joe Kruse of Totino-Grace
2nd Place – Tommaso Costantini of Bloomington Kennedy
3rd Place – Jordan Akkerman of Fridley
4th Place – A’montae Ford of Robbinsdale Cooper
5th Place – Jonny Ochoa Cruz of Columbia Heights
6th Place – Ismael Hasan of Minneapolis Edison
7th Place – Jacob Hexum of Brooklyn Center-Concordia Acad
1st Joe Kruse (Totino-Grace) 39-12, So. over Tommaso Costantini (Bloomington Kennedy) 15-14, Sr. (Fall 1:13)
2nd Place Wrestleback
Tommaso Costantini (Bloomington Kennedy) 15-14, Sr. over Jordan Akkerman (Fridley) 18-18, Jr. (NC)
3rd Jordan Akkerman (Fridley) 18-18, Jr. over A’montae Ford (Robbinsdale Cooper) 15-18, 8th. (Fall 2:25)
5th Jonny Ochoa Cruz (Columbia Heights) 3-3, Sr. over Ismael Hasan (Minneapolis Edison) 0-23, Sr. (Fall 1:03)

215
1st Place – Cy Kruse of Totino-Grace
2nd Place – Andrea Sanders of Fridley
3rd Place – Anthony Kugmeh of Bloomington Kennedy
4th Place – Roman Tabor of Columbia Heights
5th Place – Joshua Lay of Brooklyn Center-Concordia Acad
6th Place – Luis Torres of Minneapolis Roosevelt
7th Place – Jack Sorenson of Minneapolis Edison
1st Cy Kruse (Totino-Grace) 49-1, Sr. over Andrea Sanders (Fridley) 22-14, Sr. (Fall 1:19)
2nd Place Wrestleback
Andrea Sanders (Fridley) 22-14, Sr. over Anthony Kugmeh (Bloomington Kennedy) 26-19, Jr. (NC)
3rd Anthony Kugmeh (Bloomington Kennedy) 26-19, Jr. over Roman Tabor (Columbia Heights) 3-2, Jr. (Fall 1:38)
5th Joshua Lay (Brooklyn Center-Concordia Acad) 8-25, Jr. over Luis Torres (Minneapolis Roosevelt) 8-18, Sr. (Fall 3:12)

285
1st Place – Owen Swedberg of Totino-Grace
2nd Place – Chyance Henry of Brooklyn Center-Concordia Acad
3rd Place – Jan-Carlo Duron of Robbinsdale Cooper
4th Place – William Storm of Bloomington Kennedy
5th Place – Jamari Powell of Fridley
1st Owen Swedberg (Totino-Grace) 35-10, Sr. over Chyance Henry (Brooklyn Center-Concordia Acad) 29-13, Sr. (Fall 1:07)
2nd Place Wrestleback
Chyance Henry (Brooklyn Center-Concordia Acad) 29-13, Sr. over Jan-Carlo Duron (Robbinsdale Cooper) 12-6, Sr. (NC)
3rd Jan-Carlo Duron (Robbinsdale Cooper) 12-6, Sr. over William Storm (Bloomington Kennedy) 23-19, Jr. (Fall 1:01)
5th Jamari Powell (Fridley) 10-5, Jr. over () , . (Bye)