2024 MSHSL Section 5AA Team

High

2024 Mshsl 5aa Team

2024 Mshsl 5aa Team 1

Saturday, February 17, at Totino Grace HS

Brackets/Results on TrackWrestling.com

First Round

Columbia Heights defeated Robbinsdale Cooper 34-21
107 – Conrad Ansorge (Cooper) over Unknown (Unattached) Forf
114 – Jasilyn Negron (CH) over Unknown (Unattached) Forf
121 – Eloise Carlson (CH) over Unknown (Unattached) Forf
127 – Double Forfeit
133 – Double Forfeit
139 – Matthew Bermeo Vidal (CH) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Double Forfeit
152 – Elvis Placencia Pesantez (CH) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Michael Ombongi (CH) over Owen Holle (Cooper) Maj 18-10
172 – Vojteck Anderle (Cooper) over Jack Krook (CH) Fall 5:18
189 – A’montae Ford (Cooper) over Yandiel Cardona Gonzalez (CH) Dec 8-5
215 – Taymoi Epps (CH) over Alex Holtz (Cooper) Fall 0:25
285 – Jan-Carlo Duron (Cooper) over Unknown (Unattached) Forf

Benilde St. Margarets defeated Minneapolis Patrick Henry 36-24
107 – Double Forfeit
114 – Adam Her (MPH) over James Wolfe (BSM) Fall 3:33
121 – Levi Sattler (BSM) over Julian Kelly (MPH) Fall 1:13
127 – Joeyson Vue (MPH) over Unknown (Unattached) Forf
133 – Chris Redden (BSM) over Unknown (Unattached) Forf
139 – Simon Carlisle (BSM) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Owen Brooker (BSM) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Matthew Litchy (BSM) over KeSean Mitchell (MPH) Fall 1:30
160 – DaKayo Lattimore (MPH) over Xavier Brown (BSM) Fall 1:28
172 – Stephon Bailey (MPH) over Unknown (Unattached) Forf
189 – Double Forfeit
215 – Double Forfeit
285 – JJ Lichtenberger (BSM) over Unknown (Unattached) Forf

Brooklyn Center-Concordia Acad defeated Minneapolis South 48-18
107 – Double Forfeit
114 – Obadiah Tyson (BCCA) over Mohamed Mahamud (South) Fall 2:00
121 – Samuel Stottrup (South) over Unknown (Unattached) Forf
127 – Matthew O’Hara (South) over Jack States (BCCA) Fall 0:31
133 – Sergio Arguenta (South) over Unknown (Unattached) Forf
139 – Double Forfeit
145 – Vinton Frohlich (BCCA) over Tim Quach (South) Fall 5:38
152 – Andreas Adamsson (BCCA) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Timothy Hubers (BCCA) over Unknown (Unattached) Forf
172 – August Adamsson (BCCA) over Unknown (Unattached) Forf
189 – Byron Hawkins (BCCA) over Unknown (Unattached) Forf
215 – Joshua Lay (BCCA) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Chyance Henry (BCCA) over Unknown (Unattached) Forf

Quarterfinals

Totino-Grace defeated Columbia Heights 78-0
107 – Logan Refsnider (T-G) over Unknown (Unattached) Forf
114 – Davon Bridges (T-G) over Unknown (Unattached) Forf
121 – Jackson Refsnider (T-G) over Unknown (Unattached) Forf
127 – Sean O’Brien (T-G) over Unknown (Unattached) Forf
133 – Jack Liiste (T-G) over Unknown (Unattached) Forf
139 – Landon Bizal (T-G) over Matthew Bermeo Vidal (CH) Fall 0:25
145 – Ethan Sylvester (T-G) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Payton Herbst (T-G) over Elvis Placencia Pesantez (CH) Fall 1:46
160 – Quinn Harrer (T-G) over Michael Ombongi (CH) Fall 0:31
172 – Colby Harrer (T-G) over Jack Krook (CH) Fall 0:41
189 – Joe Kruse (T-G) over Unknown (Unattached) Forf
215 – Cy Kruse (T-G) over Taymoi Epps (CH) Fall 0:52
285 – Owen Swedberg (T-G) over Unknown (Unattached) Forf

Fridley defeated Minneapolis Edison 40-30
107 – Khalid Aziz (Edison) over Dominick Constantino (Fridley) Fall 0:32
114 – Edgar Sanchez (Fridley) over Jonas Leoni-Zaske (Edison) Dec 2-0
121 – Jennifer Nguyen (Fridley) over Unknown (Unattached) Forf
127 – Vicente Lopez-Marsh (Edison) over Isaiah Maldonado (Fridley) Fall 0:36
133 – Fuhad Salau (Fridley) over Nayeb Hesari (Edison) Fall 2:30
139 – Jacob Jimenez (Fridley) over Mario Martinez (Edison) Dec 5-0
145 – Cyrus Jones (Edison) over Lorenzo Hampton (Fridley) Fall 2:53
152 – Tremayne Graham (Edison) over Dayton Cruz (Fridley) Fall 5:28
160 – Abdihafid Mohamed (Edison) over Marcquist Holiday (Fridley) Fall 4:41
172 – Bryan Weston (Fridley) over Dakota Austin (Edison) Maj 16-5
189 – Jordan Akkerman (Fridley) over Unknown (Unattached) Forf
215 – Andrea Sanders (Fridley) over Reymie Keenan (Edison) Fall 1:09
285 – Jamari Powell (Fridley) over Unknown (Unattached) Forf

Minneapolis Roosevelt defeated Benilde St. Margarets 42-34
107 – Noah Hines (Roosevelt) over Unknown (Unattached) Forf
114 – James Wolfe (BSM) over Bruno Witt (Roosevelt) Fall 2:35
121 – Levi Sattler (BSM) over James Olvera (Roosevelt) Maj 13-2
127 – Elliot Weyandt (Roosevelt) over Unknown (Unattached) Forf
133 – Chris Redden (BSM) over Kaleb Gau (Roosevelt) Fall 3:20
139 – Simon Carlisle (BSM) over Ethan Atkinson-Sherrill (Roosevelt) Inj 1:08
145 – Patrick Baxter (Roosevelt) over Owen Brooker (BSM) Fall 4:52
152 – Matthew Litchy (BSM) over Carlos Olvera (Roosevelt) Fall 1:07
160 – Roman Wise (Roosevelt) over Xavier Brown (BSM) Fall 1:12
172 – Isaac Miller (Roosevelt) over Unknown (Unattached) Forf
189 – William Pettis (Roosevelt) over Unknown (Unattached) Forf
215 – Luis Torres (Roosevelt) over Unknown (Unattached) Forf
285 – JJ Lichtenberger (BSM) over Unknown (Unattached) Forf

Bloomington Kennedy defeated Brooklyn Center-Concordia Acad 51-21
107 – Anna Mendez (Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf
114 – Torque Carlson (Kennedy) over Obadiah Tyson (BCCA) Dec 6-0
121 – Ruben Java Lara (Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf
127 – Max Carlson (Kennedy) over Jack States (BCCA) Fall 0:48
133 – Cory Howard Jr. (Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf
139 – Vincent Sheild-Gore (Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Andreas Adamsson (BCCA) over Philip Phan (Kennedy) Dec 7-6
152 – Timothy Hubers (BCCA) over Sterling Calhoun (Kennedy) Fall 1:46
160 – August Adamsson (BCCA) over Tristan Athey (Kennedy) Fall 1:38
172 – TOMMASO COSTANTINI (Kennedy) over Byron Hawkins (BCCA) Fall 0:39
189 – Ja’Shaun Bostic (Kennedy) over Jacob Hexum (BCCA) Fall 3:36
215 – Anthony Kugmeh (Kennedy) over Joshua Lay (BCCA) Fall 1:01
285 – Chyance Henry (BCCA) over William Storm (Kennedy) Fall 2:26

Semifinals

Totino-Grace defeated Fridley 67-4
107 – Logan Refsnider (T-G) over Dominick Constantino (Fridley) Fall 3:10
114 – Davon Bridges (T-G) over Edgar Sanchez (Fridley) Maj 12-4
121 – Jackson Refsnider (T-G) over Isaiah Maldonado (Fridley) Fall 4:24
127 – Sean O’Brien (T-G) over Noah Jarvis (Fridley) Fall 1:57
133 – Landon Bizal (T-G) over Fuhad Salau (Fridley) Maj 10-0
139 – Austin Herbst (T-G) over Jacob Jimenez (Fridley) TF 17-2
145 – Ethan Sylvester (T-G) over Lorenzo Hampton (Fridley) Fall 1:43
152 – Payton Herbst (T-G) over Dayton Cruz (Fridley) Fall 1:31
160 – Quinn Harrer (T-G) over Johan Schirmacher (Fridley) Fall 1:06
172 – Bryan Weston (Fridley) over Colby Harrer (T-G) Maj 14-3
189 – Joe Kruse (T-G) over Jordan Akkerman (Fridley) Fall 5:20
215 – Cy Kruse (T-G) over Roberto Rojas (Fridley) Fall 0:28
285 – Owen Swedberg (T-G) over Andrea Sanders (Fridley) Fall 2:50

Bloomington Kennedy defeated Minneapolis Roosevelt 46-27
107 – Noah Hines (Roosevelt) over JADA JENSEN (Kennedy) Fall 5:30
114 – Torque Carlson (Kennedy) over Bruno Witt (Roosevelt) Fall 2:29
121 – James Olvera (Roosevelt) over Ruben Java Lara (Kennedy) Fall 2:15
127 – Elliot Weyandt (Roosevelt) over Max Carlson (Kennedy) Fall 3:21
133 – Kaleb Gau (Roosevelt) over Cory Howard Jr. (Kennedy) Dec 4-3
139 – Vincent Sheild-Gore (Kennedy) over Joseph Anderson (Roosevelt) Fall 2:19
145 – Philip Phan (Kennedy) over Patrick Baxter (Roosevelt) Fall 2:44
152 – Sterling Calhoun (Kennedy) over Carlos Olvera (Roosevelt) Maj 14-6
160 – Tristan Athey (Kennedy) over Roman Wise (Roosevelt) Fall 4:46
172 – Isaac Miller (Roosevelt) over TOMMASO COSTANTINI (Kennedy) Fall 2:43
189 – Ja’Shaun Bostic (Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf
215 – Anthony Kugmeh (Kennedy) over Luis Torres (Roosevelt) Fall 0:53
285 – William Storm (Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf

Championship

Totino-Grace defeated Bloomington Kennedy 65-6
107 – Logan Refsnider (T-G) over JADA JENSEN (Kennedy) Fall 0:51
114 – Davon Bridges (T-G) over Torque Carlson (Kennedy) Dec 8-6
121 – Jackson Refsnider (T-G) over Ruben Java Lara (Kennedy) Fall 0:39
127 – Sean O’Brien (T-G) over Max Carlson (Kennedy) TF 15-0
133 – Landon Bizal (T-G) over Cory Howard Jr. (Kennedy) Fall 2:26
139 – Austin Herbst (T-G) over Vincent Sheild-Gore (Kennedy) Dec 10-5
145 – Ethan Sylvester (T-G) over Sterling Calhoun (Kennedy) Fall 1:09
152 – Payton Herbst (T-G) over Philip Phan (Kennedy) Fall 3:52
160 – Quinn Harrer (T-G) over Tristan Athey (Kennedy) Fall 2:29
172 – Ja’Shaun Bostic (Kennedy) over Colby Harrer (T-G) Fall 4:46
189 – Joe Kruse (T-G) over TOMMASO COSTANTINI (Kennedy) Fall 1:25
215 – Cy Kruse (T-G) over Anthony Kugmeh (Kennedy) Fall 1:36
285 – Owen Swedberg (T-G) over William Storm (Kennedy) Fall 0:29