2024 MSHSL Section 5AAA Individual

High


Saturday, February 24, at St. Michael-Albertville HS

Brackets/Results on TrackWrestling.com

107 1st – Grant Bergeron of St. Michael-Albertville; 2nd – Wyatt Koenen of Wayzata
114 1st – Lincoln Robideau of St. Michael-Albertville; 2nd – Zachary Kellogg of Rogers
121 1st – Luke Koenen of Wayzata; 2nd – Brody Bergeron of St. Michael-Albertville
127 1st – Chase Mills of St. Michael-Albertville; 2nd – Grady Weinbrenner of Rogers
133 1st – Logan Swensen of Wayzata; 2nd – Gavin Jackson of St. Michael-Albertville
139 1st – Ian Schultz of St. Michael-Albertville; 2nd – Jameson Kulseth of Osseo
145 1st – Connor Peterson of Maple Grove; 2nd – Caden Wong of Wayzata
152 1st – Landon Robideau of St. Michael-Albertville; 2nd – Jackson Sanders of Park Center
160 1st – Charles Petit of Wayzata; 2nd – Jarrett Wadsen of St. Michael-Albertville
172 1st – Jed Wester of St. Michael-Albertville; 2nd – Cole Hamilton of Rogers
189 1st – John Murphy of St. Michael-Albertville; 2nd – Aidan Fartaczek of Wayzata
215 1st – Ben Schultz of Maple Grove; 2nd – Noah Torgerson of St. Michael-Albertville
285 1st – Logan Ross of Hopkins; 2nd – Briggs Opp of Wayzata

107
1st Place – Grant Bergeron of St. Michael-Albertville
2nd Place – Wyatt Koenen of Wayzata
3rd Place – Paul Solberg of Osseo
4th Place – Nolan Lund of Rogers
5th Place – Lincoln Rudek of Maple Grove
6th Place – Owen Yang of Park Center
1st Grant Bergeron (St. Michael-Albertville) 23-2, Fr. over Wyatt Koenen (Wayzata) 29-13, Fr. (Dec 5-2)
2nd Wyatt Koenen (Wayzata) 29-13, Fr. over Paul Solberg (Osseo) 16-20, 8th. (Fall 0:11)
3rd Paul Solberg (Osseo) 16-20, 8th. over Nolan Lund (Rogers) 29-17, Fr. (Dec 6-4)
5th Lincoln Rudek (Maple Grove) 16-16, 8th. over Owen Yang (Park Center) 6-5, So. (TF-1.5 4:16 (18-3))

114
1st Place – Lincoln Robideau of St. Michael-Albertville
2nd Place – Zachary Kellogg of Rogers
3rd Place – Damian Seubert of Maple Grove
4th Place – Alex Brennan of Park Center
5th Place – Ezekiel Rodrigues of Wayzata
6th Place – Ezra Wolfe of Hopkins
1st Lincoln Robideau (St. Michael-Albertville) 42-2, 8th. over Zachary Kellogg (Rogers) 30-10, So. (TF-1.5 2:49 (24-9))
2nd Zachary Kellogg (Rogers) 30-10, So. over Damian Seubert (Maple Grove) 19-18, Fr. (NC)
3rd Damian Seubert (Maple Grove) 19-18, Fr. over Alex Brennan (Park Center) 19-11, Fr. (Dec 8-5)
5th Ezekiel Rodrigues (Wayzata) 11-19, 8th. over Ezra Wolfe (Hopkins) 23-26, So. (Dec 8-4)

121
1st Place – Luke Koenen of Wayzata
2nd Place – Brody Bergeron of St. Michael-Albertville
3rd Place – Kai Beattie of Park Center
4th Place – Andrew Ankeny of Robbinsdale Armstrong
5th Place – Caleb Whitlock of Rogers
6th Place – Jay Cook of Hopkins
1st Luke Koenen (Wayzata) 41-5, Sr. over Brody Bergeron (St. Michael-Albertville) 34-11, Fr. (MD 11-3)
2nd Brody Bergeron (St. Michael-Albertville) 34-11, Fr. over Kai Beattie (Park Center) 17-10, So. (Dec 7-2)
3rd Kai Beattie (Park Center) 17-10, So. over Andrew Ankeny (Robbinsdale Armstrong) 18-10, Fr. (Dec 4-2)
5th Caleb Whitlock (Rogers) 8-21, 8th. over Jay Cook (Hopkins) 13-22, So. (Fall 5:04)

127
1st Place – Chase Mills of St. Michael-Albertville
2nd Place – Grady Weinbrenner of Rogers
3rd Place – Alex True of Maple Grove
4th Place – Zaye Vang of Park Center
5th Place – Jayden Barber of Hopkins
6th Place – Michael Graves of Wayzata
1st Chase Mills (St. Michael-Albertville) 40-5, So. over Grady Weinbrenner (Rogers) 35-9, So. (Fall 5:13)
2nd Grady Weinbrenner (Rogers) 35-9, So. over Alex True (Maple Grove) 32-18, Sr. (Fall 3:57)
3rd Alex True (Maple Grove) 32-18, Sr. over Zaye Vang (Park Center) 26-11, So. (Dec 16-13)
5th Jayden Barber (Hopkins) 16-21, Jr. over Michael Graves (Wayzata) 9-19, Jr. (SV-1 3-1)

133
1st Place – Logan Swensen of Wayzata
2nd Place – Gavin Jackson of St. Michael-Albertville
3rd Place – Mason Lund of Rogers
4th Place – Payton Snyder of Park Center
5th Place – Ethan Hong of Maple Grove
1st Logan Swensen (Wayzata) 44-1, Sr. over Gavin Jackson (St. Michael-Albertville) 31-13, So. (MD 13-2)
2nd Gavin Jackson (St. Michael-Albertville) 31-13, So. over Mason Lund (Rogers) 31-14, Sr. (NC)
3rd Mason Lund (Rogers) 31-14, Sr. over Payton Snyder (Park Center) 13-14, So. (Dec 6-3)
5th Ethan Hong (Maple Grove) 24-17, Fr. over () , . (Bye)

139
1st Place – Ian Schultz of St. Michael-Albertville
2nd Place – Jameson Kulseth of Osseo
3rd Place – Sean Feiten of Wayzata
4th Place – Navarro Kornwolf of Rogers
5th Place – Avery Phillips of Park Center
6th Place – Bram Hetteen of Robbinsdale Armstrong
1st Ian Schultz (St. Michael-Albertville) 39-7, Sr. over Jameson Kulseth (Osseo) 27-11, Jr. (TF-1.5 3:39 (15-0))
2nd Jameson Kulseth (Osseo) 27-11, Jr. over Sean Feiten (Wayzata) 10-8, Sr. (Dec 11-5)
3rd Sean Feiten (Wayzata) 10-8, Sr. over Navarro Kornwolf (Rogers) 32-13, Sr. (Fall 1:53)
5th Avery Phillips (Park Center) 11-17, Jr. over Bram Hetteen (Robbinsdale Armstrong) 11-11, Jr. (Fall 4:33)

145
1st Place – Connor Peterson of Maple Grove
2nd Place – Caden Wong of Wayzata
3rd Place – Tanner Becker of St. Michael-Albertville
4th Place – Eli Hetteen of Robbinsdale Armstrong
5th Place – Aaron Dungy of Park Center
6th Place – Davian Aitkin of Osseo
1st Connor Peterson (Maple Grove) 28-2, So. over Caden Wong (Wayzata) 27-14, Jr. (Fall 2:56)
2nd Caden Wong (Wayzata) 27-14, Jr. over Tanner Becker (St. Michael-Albertville) 26-14, Jr. (NC)
3rd Tanner Becker (St. Michael-Albertville) 26-14, Jr. over Eli Hetteen (Robbinsdale Armstrong) 20-9, Sr. (Dec 9-4)
5th Aaron Dungy (Park Center) 23-15, Jr. over Davian Aitkin (Osseo) 15-18, Jr. (MD 14-0)

152
1st Place – Landon Robideau of St. Michael-Albertville
2nd Place – Jackson Sanders of Park Center
3rd Place – Thomas Schlangen of Maple Grove
4th Place – Nathan Granberg of Wayzata
5th Place – Jase Carlson of Rogers
6th Place – Henry Cronin of Robbinsdale Armstrong
1st Landon Robideau (St. Michael-Albertville) 47-0, Jr. over Thomas Schlangen (Maple Grove) 34-17, Jr. (Fall 4:39)
2nd Jackson Sanders (Park Center) 26-11, So. over Thomas Schlangen (Maple Grove) 34-17, Jr. (Fall 1:25)
3rd Jackson Sanders (Park Center) 26-11, So. over Nathan Granberg (Wayzata) 16-18, So. (Fall 4:20)
5th Jase Carlson (Rogers) 29-14, So. over Henry Cronin (Robbinsdale Armstrong) 13-23, Fr. (Dec 14-10)

160
1st Place – Charles Petit of Wayzata
2nd Place – Jarrett Wadsen of St. Michael-Albertville
3rd Place – Jacob Hansen of Park Center
4th Place – Jayden Waste of Maple Grove
5th Place – Adam Villante of Rogers
1st Charles Petit (Wayzata) 42-6, Sr. over Jarrett Wadsen (St. Michael-Albertville) 29-3, Jr. (Dec 2-1)
2nd Jarrett Wadsen (St. Michael-Albertville) 29-3, Jr. over Jacob Hansen (Park Center) 26-10, So. (NC)
3rd Jacob Hansen (Park Center) 26-10, So. over Jayden Waste (Maple Grove) 12-11, Jr. (Dec 7-2)
5th Adam Villante (Rogers) 8-20, Jr. over () , . (Bye)

172
1st Place – Jed Wester of St. Michael-Albertville
2nd Place – Cole Hamilton of Rogers
3rd Place – David Fabel of Wayzata
4th Place – Avery Oseth of Robbinsdale Armstrong
5th Place – Connor Marshall of Hopkins
6th Place – Noah Fox of Maple Grove
1st Jed Wester (St. Michael-Albertville) 38-1, Sr. over Cole Hamilton (Rogers) 28-6, Sr. (Fall 1:47)
2nd Cole Hamilton (Rogers) 28-6, Sr. over David Fabel (Wayzata) 28-22, Sr. (NC)
3rd David Fabel (Wayzata) 28-22, Sr. over Avery Oseth (Robbinsdale Armstrong) 28-15, Jr. (Dec 4-2)
5th Connor Marshall (Hopkins) 25-17, Jr. over Noah Fox (Maple Grove) 20-22, Jr. (Dec 6-0)

189
1st Place – John Murphy of St. Michael-Albertville
2nd Place – Aidan Fartaczek of Wayzata
3rd Place – Samouka Kanneh of Park Center
4th Place – Fred Dassin of Robbinsdale Armstrong
5th Place – Evan Feller of Hopkins
6th Place – Dylan Buchanan of Maple Grove
1st John Murphy (St. Michael-Albertville) 27-1, So. over Aidan Fartaczek (Wayzata) 28-14, Jr. (MD 22-11)
2nd Aidan Fartaczek (Wayzata) 28-14, Jr. over Samouka Kanneh (Park Center) 25-14, Fr. (Fall 5:51)
3rd Samouka Kanneh (Park Center) 25-14, Fr. over Fred Dassin (Robbinsdale Armstrong) 11-15, Jr. (Fall 3:02)
5th Evan Feller (Hopkins) 26-19, Jr. over Dylan Buchanan (Maple Grove) 3-12, Fr. (Fall 0:49)

215
1st Place – Ben Schultz of Maple Grove
2nd Place – Noah Torgerson of St. Michael-Albertville
3rd Place – Jack Brandt of Wayzata
4th Place – Charlie Pollen of Hopkins
5th Place – Sawyer Josewski of Rogers
6th Place – Markel Clerk of Osseo
1st Ben Schultz (Maple Grove) 42-2, Jr. over Noah Torgerson (St. Michael-Albertville) 21-2, Sr. (Dec 5-2)
2nd Noah Torgerson (St. Michael-Albertville) 21-2, Sr. over Jack Brandt (Wayzata) 24-24, Sr. (Fall 1:57)
3rd Jack Brandt (Wayzata) 24-24, Sr. over Charlie Pollen (Hopkins) 27-22, So. (Fall 2:33)
5th Sawyer Josewski (Rogers) 20-11, So. over Markel Clerk (Osseo) 21-18, Jr. (Fall 3:14)

285
1st Place – Logan Ross of Hopkins
2nd Place – Briggs Opp of Wayzata
3rd Place – Evan Becker of St. Michael-Albertville
4th Place – Alfredo Fowler of Osseo
5th Place – Sebastian Tavarez of Robbinsdale Armstrong
6th Place – Jackson Kilzer of Maple Grove
1st Logan Ross (Hopkins) 29-5, Sr. over Briggs Opp (Wayzata) 22-27, So. (Dec 7-2)
2nd Briggs Opp (Wayzata) 22-27, So. over Evan Becker (St. Michael-Albertville) 24-19, Sr. (NC)
3rd Evan Becker (St. Michael-Albertville) 24-19, Sr. over Alfredo Fowler (Osseo) 12-10, Jr. (Dec 3-1)
5th Sebastian Tavarez (Robbinsdale Armstrong) 11-19, Sr. over Jackson Kilzer (Maple Grove) 2-15, Jr. (Fall 1:19)