2024 MSHSL Section 5AAA Team

High

2024 Mshsl 5aaa Team

2024 Mshsl 5aaa Team 1

Saturday, February 17, at Rogers HS

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Quarterfinals

St. Michael-Albertville defeated Osseo 76-0
107 – Eli Schultz (STMA) over Landon Emerson (Osseo) Fall 1:17
114 – Lincoln Robideau (STMA) over Symon Salinas (Osseo) Fall 3:15
121 – Brody Bergeron (STMA) over Unknown (Unattached) Forf
127 – Chase Mills (STMA) over Unknown (Unattached) Forf
133 – Joe Scully (STMA) over Christopher Madden (Osseo) Fall 1:44
139 – Ian Schultz (STMA) over Jameson Kulseth (Osseo) TF 16-0
145 – Tanner Becker (STMA) over Davian Aitkin (Osseo) Fall 1:52
152 – Tyson Newman (STMA) over Matthew Ennen (Osseo) Fall 0:52
160 – Landon Robideau (STMA) over Charles Somah (Osseo) TF 28-13
172 – Jed Wester (STMA) over Unknown (Unattached) Forf
189 – Devon Dehmer (STMA) over Unknown (Unattached) Forf
215 – Caleb Matheson (STMA) over Markel Clerk (Osseo) Fall 0:53
285 – Evan Becker (STMA) over Alfredo Fowler (Osseo) Fall 0:48

Park Center defeated Rogers 45-27
107 – Owen Yang (Park Center) over Brody Dahlheimer (Rogers) Fall 0:53
114 – Nolan Lund (Rogers) over Jonathan Dawodu (Park Center) Fall 1:28
121 – Kai Beattie (Park Center) over Zachary Kellogg (Rogers) Dec 13-8
127 – Ben Haddad (Rogers) over Nico Vang (Park Center) Dec 11-8
133 – Zaye Vang (Park Center) over Moses Thor (Rogers) Fall 2:58
139 – Navarro Kornwolf (Rogers) over Avery Phillips (Park Center) Fall 1:12
145 – Aaron Dungy (Park Center) over Sam Welter (Rogers) Fall 1:42
152 – Jackson Sanders (Park Center) over Adam Villante (Rogers) Fall 4:33
160 – Jacob Hansen (Park Center) over Jase Carlson (Rogers) Fall 1:04
172 – Cole Hamilton (Rogers) over Nathaniel Amusan (Park Center) Fall 3:21
189 – Samouka Kanneh (Park Center) over Sam Klick (Rogers) Fall 0:41
215 – Sawyer Josewski (Rogers) over Delvine Blidi (Park Center) Fall 3:14
285 – Mckai Buckingham (Park Center) over Unknown (Unattached) Forf

Maple Grove defeated Robbinsdale Armstrong 44-29
107 – Lincoln Rudek (MG) over Amelia Hermanson (Armstrong) Maj 10-1
114 – Damian Seubert (MG) over Liam Slack (Armstrong) Fall 0:58
121 – Andrew Ankeny (Armstrong) over Logan Buman (MG) Fall 1:36
127 – Alex True (MG) over Jean Silva Arroyo (Armstrong) Fall 1:48
133 – Ethan Hong (MG) over Blake Walker (Armstrong) Fall 3:58
139 – Bram Hetteen (Armstrong) over Amir Bouzouma (MG) Fall 3:26
145 – Connor Peterson (MG) over Eli Hetteen (Armstrong) Maj 14-5
152 – Thomas Schlangen (MG) over Henry Cronin (Armstrong) Fall 1:53
160 – Jayden Waste (MG) over Noah Threinen (Armstrong) Fall 2:59
172 – Avery Oseth (Armstrong) over Noah Fox (MG) Fall 1:08
189 – Fred Dassin (Armstrong) over Grady Mandle (MG) TF 17-2
215 – Ben Schultz (MG) over Devin Lopez (Armstrong) Fall 0:33
285 – Sebastian Tavarez (Armstrong) over Joseph Natysin (MG) Fall 3:26

Wayzata defeated Hopkins 57-12
107 – Wyatt Koenen (Wayzata) over Unknown (Unattached) Forf
114 – Ezra Wolfe (Hopkins) over Ezekiel Rodrigues (Wayzata) Dec 14-8
121 – Luke Koenen (Wayzata) over Jay Cook (Hopkins) Fall 1:50
127 – Jayden Barber (Hopkins) over Jacob Evanoff (Wayzata) Fall 3:10
133 – Michael Graves (Wayzata) over Unknown (Unattached) Forf
139 – Logan Swensen (Wayzata) over Victor Roberts (Hopkins) Fall 3:17
145 – Caden Wong (Wayzata) over Gabe Kitzman (Hopkins) Fall 0:45
152 – Nathan Granberg (Wayzata) over Joseph Sidlyarevich (Hopkins) Fall 1:36
160 – Charles Petit (Wayzata) over AJ Luke (Hopkins) Fall 1:43
172 – David Fabel (Wayzata) over Connor Marshall (Hopkins) Fall 3:28
189 – Aidan Fartaczek (Wayzata) over Evan Feller (Hopkins) Fall 1:15
215 – Jack Brandt (Wayzata) over Charlie Pollen (Hopkins) Dec 6-1
285 – Logan Ross (Hopkins) over Briggs Opp (Wayzata) Dec 3-0

Semifinals

St. Michael-Albertville defeated Park Center 68-3
107 – Grant Bergeron (STMA) over Owen Yang (Park Center) Fall 1:03
114 – Lincoln Robideau (STMA) over Jonathan Dawodu (Park Center) Fall 1:20
121 – Brody Bergeron (STMA) over Kai Beattie (Park Center) Maj 15-5
127 – Chase Mills (STMA) over Zaye Vang (Park Center) TF 20-3
133 – Gavin Jackson (STMA) over Avery Phillips (Park Center) Fall 3:08
139 – Ian Schultz (STMA) over Aaron Dungy (Park Center) Fall 1:33
145 – Tanner Becker (STMA) over Griffen Ford (Park Center) Fall 0:49
152 – Landon Robideau (STMA) over Jackson Sanders (Park Center) Fall 3:34
160 – Jacob Hansen (Park Center) over Dominic Pardi (STMA) Dec 6-4
172 – Jed Wester (STMA) over Nathaniel Amusan (Park Center) Fall 1:11
189 – John Murphy (STMA) over Samouka Kanneh (Park Center) Fall 2:38
215 – Noah Torgerson (STMA) over Delvine Blidi (Park Center) TF 20-4
285 – Nathan Spindler (STMA) over Mckai Buckingham (Park Center) Fall 1:15

Wayzata defeated Maple Grove 52-24
107 – Wyatt Koenen (Wayzata) over Lincoln Rudek (MG) Fall 0:39
114 – Michael Cohen Jr (Wayzata) over Unknown (Unattached) Forf
121 – Luke Koenen (Wayzata) over Alex Fox (MG) Fall 1:49
127 – Alex True (MG) over Michael Graves (Wayzata) Fall 4:46
133 – Logan Swensen (Wayzata) over Reese Redlinger (MG) Fall 1:11
139 – Sean Feiten (Wayzata) over Ethan Hong (MG) Maj 12-1
145 – Connor Peterson (MG) over Mohamad Reza Nazari Khanamiri (Wayzata) Fall 2:27
152 – Thomas Schlangen (MG) over Caden Wong (Wayzata) Fall 2:47
160 – Charles Petit (Wayzata) over Jayden Waste (MG) Fall 1:16
172 – David Fabel (Wayzata) over Noah Fox (MG) Fall 3:08
189 – Aidan Fartaczek (Wayzata) over Dylan Buchanan (MG) Fall 0:57
215 – Ben Schultz (MG) over Jack Brandt (Wayzata) Fall 1:48
285 – Briggs Opp (Wayzata) over Jackson Kilzer (MG) Fall 0:42

Championship

St. Michael-Albertville defeated Wayzata 46-15
107 – Grant Bergeron (STMA) over Wyatt Koenen (Wayzata) Dec 5-0
114 – Lincoln Robideau (STMA) over Ezekiel Rodrigues (Wayzata) Fall 1:29
121 – Luke Koenen (Wayzata) over Brody Bergeron (STMA) Maj 19-7
127 – Chase Mills (STMA) over Michael Graves (Wayzata) Fall 3:39
133 – Logan Swensen (Wayzata) over Gavin Jackson (STMA) TF 25-10
139 – Tanner Becker (STMA) over Sean Feiten (Wayzata) Dec 5-2
145 – Ian Schultz (STMA) over Caden Wong (Wayzata) Dec 12-7
152 – Landon Robideau (STMA) over Nathan Granberg (Wayzata) Fall 3:04
160 – Charles Petit (Wayzata) over Dominic Pardi (STMA) Fall 3:51
172 – Jed Wester (STMA) over David Fabel (Wayzata) TF 22-7
189 – John Murphy (STMA) over Aidan Fartaczek (Wayzata) TF 25-10
215 – Noah Torgerson (STMA) over Jack Brandt (Wayzata) Fall 1:05
285 – Evan Becker (STMA) over Briggs Opp (Wayzata) Dec 2-1

Photo courtesy of Joshua Joriman