2024 MSHSL Section 6AA Individual

High


February 23-24, at Annandale HS

Brackets/Results on TrackWrestling.com

107 1st – Boston Kuschel of Becker; 2nd – Davey Maldonado of Rocori
114 1st – Bennett Kujawa of Becker; 2nd – Cassen Brumm of Annandale/Maple Lake
121 1st – Cyler Ruhoff of Foley; 2nd – Raydon Graham of Howard Lake-Waverly-Winsted
127 1st – Cash Stortz of Big Lake; 2nd – Levi Thompson of Princeton
133 1st – Vance Barz of Sauk Rapids-Rice; 2nd – Wyatt Wall of Foley
139 1st – Kaden Nicolas of Becker; 2nd – Tony Baumann of Howard Lake-Waverly-Winsted
145 1st – Landen Kujawa of Becker; 2nd – Jack Major of Rocori
152 1st – Zach Smith of Big Lake; 2nd – Drew May of Becker
160 1st – Alex Jennissen of Foley; 2nd – Evan Moscho of Rocori
172 1st – Owen Angell of Becker; 2nd – Charles Mikely of Big Lake
189 1st – Carson Gellerman of Big Lake; 2nd – Mason Orth of Rocori
215 1st – Bryce Haubenschild of Princeton; 2nd – Josiah Petersen of Foley
285 1st – Grady Minnerath of Rocori; 2nd – Nathan Klatt of Annandale/Maple Lake

107
1st Place – Boston Kuschel of Becker
2nd Place – Davey Maldonado of Rocori
3rd Place – Kale Westgaard of Big Lake
4th Place – Brayden Fobbe of Annand-M Lk Lightning
5th Place – Ryker Clobes of Howard Lake-Waverly-Winsted
6th Place – Gabe Swenson of Zimmerman
8th Place – Krey Penk of Dassel-Cokato-Litchfield
8th Place – Kyce Villarreal of Spectrum
1st Boston Kuschel (Becker) 44-6, Fr. over Davey Maldonado (Rocori) 33-9, Jr. (Dec 3-2)
2nd Place Wrestleback
Davey Maldonado (Rocori) 33-9, Jr. over Kale Westgaard (Big Lake) 39-10, So. (Dec 12-5)
3rd Kale Westgaard (Big Lake) 39-10, So. over Brayden Fobbe (Annand-M Lk Lightning) 31-12, So. (Fall 0:25)
5th Ryker Clobes (Howard Lake-Waverly-Winsted) 28-14, Fr. over Gabe Swenson (Zimmerman) 28-15, Fr. (MD 10-1)

114
1st Place – Bennett Kujawa of Becker
2nd Place – Cassen Brumm of Annand-M Lk Lightning
3rd Place – Gabriel Michels of Howard Lake-Waverly-Winsted
4th Place – Bryce Ness of Sauk Rapids-Rice
5th Place – Presley Havemeier of Dassel-Cokato-Litchfield
6th Place – Zac Humbert of Rocori
8th Place – Cooper Reemts of Spectrum
8th Place – Zane Moulzolf of Foley
1st Bennett Kujawa (Becker) 46-5, Fr. over Cassen Brumm (Annand-M Lk Lightning) 36-5, Fr. (Dec 7-0)
2nd Place Wrestleback
Cassen Brumm (Annand-M Lk Lightning) 36-5, Fr. over Gabriel Michels (Howard Lake-Waverly-Winsted) 35-13, Sr. (NC)
3rd Gabriel Michels (Howard Lake-Waverly-Winsted) 35-13, Sr. over Bryce Ness (Sauk Rapids-Rice) 14-16, Fr. (Fall 4:40)
5th Presley Havemeier (Dassel-Cokato-Litchfield) 10-15, 7th. over Zac Humbert (Rocori) 18-14, Fr. (Fall 3:33)

121
1st Place – Cyler Ruhoff of Foley
2nd Place – Raydon Graham of Howard Lake-Waverly-Winsted
3rd Place – Porter Pribyl of Annand-M Lk Lightning
4th Place – Evan Block of Dassel-Cokato-Litchfield
5th Place – Mason Moscho of Rocori
6th Place – Nathan Kollmann of Albany
8th Place – Zander Spitzmueller of Zimmerman
8th Place – Avery McFadin of Big Lake
1st Cyler Ruhoff (Foley) 41-2, Sr. over Raydon Graham (Howard Lake-Waverly-Winsted) 41-10, So. (Dec 10-6)
2nd Place Wrestleback
Raydon Graham (Howard Lake-Waverly-Winsted) 41-10, So. over Porter Pribyl (Annand-M Lk Lightning) 33-10, Jr. (Dec 9-5)
3rd Porter Pribyl (Annand-M Lk Lightning) 33-10, Jr. over Evan Block (Dassel-Cokato-Litchfield) 20-25, So. (Fall 3:41)
5th Mason Moscho (Rocori) 23-16, 8th. over Nathan Kollmann (Albany) 29-19, Jr. (Dec 2-0)

127
1st Place – Cash Stortz of Big Lake
2nd Place – Levi Thompson of Princeton
3rd Place – Cayden Hansmeier of Foley
4th Place – Carter Pesta of Sauk Rapids-Rice
5th Place – Beau Dipprey of Zimmerman
6th Place – Kameron Moscho of Rocori
8th Place – Calen Hardin of Annand-M Lk Lightning
8th Place – Felix Franco of Dassel-Cokato-Litchfield
1st Cash Stortz (Big Lake) 43-2, Jr. over Levi Thompson (Princeton) 33-8, So. (MFFL)
2nd Place Wrestleback
Levi Thompson (Princeton) 33-8, So. over Cayden Hansmeier (Foley) 16-17, Sr. (TF-1.5 4:23 (16-0))
3rd Cayden Hansmeier (Foley) 16-17, Sr. over Carter Pesta (Sauk Rapids-Rice) 20-24, Fr. (Fall 5:55)
5th Beau Dipprey (Zimmerman) 23-15, Sr. over Kameron Moscho (Rocori) 29-20, So. (Fall 2:18)

133
1st Place – Vance Barz of Sauk Rapids-Rice
2nd Place – Wyatt Wall of Foley
3rd Place – Ayden Fitzgerald of Annand-M Lk Lightning
4th Place – Tyler Hall of Becker
5th Place – Timothy Kohl of Princeton
6th Place – Caleb Michels of Howard Lake-Waverly-Winsted
8th Place – Christopher Belair of Zimmerman
8th Place – Bert Schulte of Albany
1st Vance Barz (Sauk Rapids-Rice) 39-5, Sr. over Wyatt Wall (Foley) 34-13, So. (Dec 7-0)
2nd Place Wrestleback
Wyatt Wall (Foley) 34-13, So. over Ayden Fitzgerald (Annand-M Lk Lightning) 30-14, Jr. (Dec 1-0)
3rd Ayden Fitzgerald (Annand-M Lk Lightning) 30-14, Jr. over Tyler Hall (Becker) 21-18, Fr. (Dec 3-0)
5th Timothy Kohl (Princeton) 23-14, Sr. over Caleb Michels (Howard Lake-Waverly-Winsted) 27-19, Jr. (UTB 8-5)

139
1st Place – Kaden Nicolas of Becker
2nd Place – Tony Baumann of Howard Lake-Waverly-Winsted
3rd Place – Dallas Sibbet of Big Lake
4th Place – Tyler Wilhelmi of Foley
5th Place – Shay McClory of Annand-M Lk Lightning
6th Place – Jack Barz of Sauk Rapids-Rice
8th Place – Dylan Hoffarth of Albany
8th Place – Brenden Marstein of Princeton
1st Kaden Nicolas (Becker) 46-4, Jr. over Tony Baumann (Howard Lake-Waverly-Winsted) 20-9, Jr. (MD 13-5)
2nd Place Wrestleback
Tony Baumann (Howard Lake-Waverly-Winsted) 20-9, Jr. over Dallas Sibbet (Big Lake) 22-7, Jr. (Fall 2:30)
3rd Dallas Sibbet (Big Lake) 22-7, Jr. over Tyler Wilhelmi (Foley) 21-17, Jr. (Dec 12-9)
5th Shay McClory (Annand-M Lk Lightning) 30-12, Sr. over Jack Barz (Sauk Rapids-Rice) 25-12, So. (Dec 6-5)

145
1st Place – Landen Kujawa of Becker
2nd Place – Jack Major of Rocori
3rd Place – Cole LaFave of Annand-M Lk Lightning
4th Place – Isaac Thompson of Princeton
5th Place – Noah Brunn of Foley
6th Place – Adrian Miller of Dassel-Cokato-Litchfield
7th Place – Aiden Sund of Spectrum
1st Landen Kujawa (Becker) 21-0, Jr. over Jack Major (Rocori) 39-9, Sr. (Dec 5-1)
2nd Place Wrestleback
Jack Major (Rocori) 39-9, Sr. over Cole LaFave (Annand-M Lk Lightning) 32-10, Sr. (NC)
3rd Cole LaFave (Annand-M Lk Lightning) 32-10, Sr. over Isaac Thompson (Princeton) 19-15, Jr. (Fall 1:44)
5th Noah Brunn (Foley) 19-20, So. over Adrian Miller (Dassel-Cokato-Litchfield) 5-11, Fr. (SV-1 3-1)

152
1st Place – Zach Smith of Big Lake
2nd Place – Drew May of Becker
3rd Place – Owen Carlson of Albany
4th Place – Addan Schmidt of Spectrum
5th Place – Jack Nilson of Annand-M Lk Lightning
6th Place – Wyatt Lueck of Foley
8th Place – Zander Bitker of Rocori
8th Place – Carter Othoudt of Princeton
1st Zach Smith (Big Lake) 22-11, Sr. over Drew May (Becker) 43-8, Sr. (MD 11-3)
2nd Place Wrestleback
Drew May (Becker) 43-8, Sr. over Owen Carlson (Albany) 39-12, Sr. (Dec 3-0)
3rd Owen Carlson (Albany) 39-12, Sr. over Addan Schmidt (Spectrum) 34-6, Sr. (Dec 7-3)
5th Jack Nilson (Annand-M Lk Lightning) 25-16, Sr. over Wyatt Lueck (Foley) 8-10, Jr. (Dec 8-6)

160
1st Place – Alex Jennissen of Foley
2nd Place – Evan Moscho of Rocori
3rd Place – Mason Plumski of Albany
4th Place – Noah Ballweber of Princeton
5th Place – Logan Jarvis of Becker
6th Place – Jack Christensen of Big Lake
8th Place – Jake Decker of Dassel-Cokato-Litchfield
8th Place – William Kutz of Howard Lake-Waverly-Winsted
1st Alex Jennissen (Foley) 35-3, Sr. over Evan Moscho (Rocori) 40-6, Sr. (Dec 7-2)
2nd Place Wrestleback
Evan Moscho (Rocori) 40-6, Sr. over Mason Plumski (Albany) 41-7, Sr. (NC)
3rd Mason Plumski (Albany) 41-7, Sr. over Noah Ballweber (Princeton) 28-9, Jr. (Dec 9-2)
5th Logan Jarvis (Becker) 27-19, Sr. over Jack Christensen (Big Lake) 22-25, Sr. (MD 9-1)

172
1st Place – Owen Angell of Becker
2nd Place – Charles Mikely of Big Lake
3rd Place – Connor Plumski of Albany
4th Place – Dalton Vanderbeek of Princeton
5th Place – Tyler Graczyk of Howard Lake-Waverly-Winsted
6th Place – Nathan Soldner of Rocori
8th Place – Keagon Frisbie of Foley
8th Place – Alex Sundberg of Annand-M Lk Lightning
1st Owen Angell (Becker) 31-6, Jr. over Charles Mikely (Big Lake) 34-15, Jr. (Fall 2:42)
2nd Place Wrestleback
Charles Mikely (Big Lake) 34-15, Jr. over Connor Plumski (Albany) 29-10, Fr. (Dec 8-5)
3rd Connor Plumski (Albany) 29-10, Fr. over Dalton Vanderbeek (Princeton) 25-15, Sr. (Dec 6-2)
5th Tyler Graczyk (Howard Lake-Waverly-Winsted) 34-13, Sr. over Nathan Soldner (Rocori) 30-14, Sr. (Inj. 0:00)

189
1st Place – Carson Gellerman of Big Lake
2nd Place – Mason Orth of Rocori
3rd Place – Carter Courtright of Annand-M Lk Lightning
4th Place – Charlie Mumford of Howard Lake-Waverly-Winsted
5th Place – Aiden Golley of Becker
6th Place – Walker Harris of Foley
8th Place – Conner Klinkhammer of Zimmerman
8th Place – Zach Gruber of Albany
1st Carson Gellerman (Big Lake) 32-6, Jr. over Mason Orth (Rocori) 41-3, Sr. (MD 12-3)
2nd Place Wrestleback
Mason Orth (Rocori) 41-3, Sr. over Carter Courtright (Annand-M Lk Lightning) 15-19, Jr. (MD 9-1)
3rd Carter Courtright (Annand-M Lk Lightning) 15-19, Jr. over Charlie Mumford (Howard Lake-Waverly-Winsted) 16-13, Jr. (Dec 5-2)
5th Aiden Golley (Becker) 25-27, So. over Walker Harris (Foley) 5-7, Fr. (Dec 4-2)

215
1st Place – Bryce Haubenschild of Princeton
2nd Place – Josiah Petersen of Foley
3rd Place – Colton Long of Howard Lake-Waverly-Winsted
4th Place – Mason Krebs of Big Lake
5th Place – OJ Winston of Dassel-Cokato-Litchfield
6th Place – Christian Rodriguez of Rocori
7th Place – Arik Killinger of Zimmerman
1st Bryce Haubenschild (Princeton) 29-9, Sr. over Colton Long (Howard Lake-Waverly-Winsted) 29-11, Sr. (Fall 3:55)
2nd Place Wrestleback
Josiah Petersen (Foley) 34-16, Sr. over Colton Long (Howard Lake-Waverly-Winsted) 29-11, Sr. (Dec 5-3)
3rd Josiah Petersen (Foley) 34-16, Sr. over Mason Krebs (Big Lake) 14-20, Sr. (Fall 0:28)
5th OJ Winston (Dassel-Cokato-Litchfield) 20-20, Jr. over Christian Rodriguez (Rocori) 21-21, Sr. (Fall 5:44)

285
1st Place – Grady Minnerath of Rocori
2nd Place – Nathan Klatt of Annand-M Lk Lightning
3rd Place – Malich Moorhead of Princeton
4th Place – Trajan Mussehl of Big Lake
5th Place – Luis Serrato of Dassel-Cokato-Litchfield
6th Place – Henry Christopherson of Spectrum
8th Place – Leo Duske of Howard Lake-Waverly-Winsted
8th Place – Bryce Nordlund of Zimmerman
1st Grady Minnerath (Rocori) 41-1, Sr. over Nathan Klatt (Annand-M Lk Lightning) 40-2, Jr. (Dec 5-2)
2nd Place Wrestleback
Nathan Klatt (Annand-M Lk Lightning) 40-2, Jr. over Malich Moorhead (Princeton) 19-15, Jr. (Fall 3:02)
3rd Malich Moorhead (Princeton) 19-15, Jr. over Trajan Mussehl (Big Lake) 27-23, Sr. (Fall 2:13)
5th Luis Serrato (Dassel-Cokato-Litchfield) 25-19, Sr. over Henry Christopherson (Spectrum) 14-25, Sr. (Fall 3:44)