2024 MSHSL Section 7AA Individual

High


Saturday, February 24, at Grand Rapids HS

Brackets/Results on TrackWrestling.com

107 1st – Kyle Stangl of Pierz; 2nd – Tucker Gould of Rush City-Braham
114 1st – Aiden Theisen of Cloquet-Esko-Carlton; 2nd – Roman McKinney of Pine City-Hinckley-Finlayson
121 1st – Asher Brenden of Grand Rapids; 2nd – Cayden Neisen of Little Falls
127 1st – Christian Jelle of Grand Rapids; 2nd – Mason Nelson of Mora
133 1st – Alex Lehman of Grand Rapids; 2nd – Carter Young of Pierz
139 1st – Nathan Nelson of Mora; 2nd – Joey Wilczek of Little Falls
145 1st – Justin Jobe of Grand Rapids; 2nd – Noah Cameron of Little Falls
152 1st – Isaak Coolidge of Rush City-Braham; 2nd – Destan Skelly of Grand Rapids
160 1st – Carter Gmahl Jr of Mora; 2nd – Warren Heitala of Cloquet-Esko-Carlton
172 1st – Damian Tapio of Rock Ridge; 2nd – Cooper Hendrickson of Hibbing
189 1st – Zak McPhee of Proctor-Hermantown; 2nd – Hank LeClair of Little Falls
215 1st – Ivan Petrich of Little Falls; 2nd – Jack Hanson of Milaca-Faith Christian
285 1st – Ian Larrabee of Hibbing; 2nd – Clayton Danielson of Grand Rapids

107
1st Place – Kyle Stangl of Pierz
2nd Place – Tucker Gould of Rush City-Braham
3rd Place – Gage Benz of Rock Ridge
4th Place – Matthew Mead of Pine City-Hinckley-Finlayson
5th Place – Seth Ramsdell of Little Falls
6th Place – Ben Masheimer of Grand Rapids
8th Place – Kaysen Van Der Zwaag of Milaca-Faith Christian
8th Place – Joseph Graupman of North Branch
1st Kyle Stangl (Pierz) 34-6, Jr. over Tucker Gould (Rush City-Braham) 24-2, Jr. (Fall 1:59)
2nd Place Wrestleback
Tucker Gould (Rush City-Braham) 24-2, Jr. over Gage Benz (Rock Ridge) 39-12, Fr. (MD 10-2)
3rd Gage Benz (Rock Ridge) 39-12, Fr. over Matthew Mead (Pine City-Hinckley-Finlayson) 25-12, 7th. (Fall 1:11)
5th Seth Ramsdell (Little Falls) 25-15, 7th. over Ben Masheimer (Grand Rapids) 21-23, Fr. (Dec 8-4)

114
1st Place – Aiden Theisen of C-E-C Lumberjacks
2nd Place – Roman McKinney of Pine City-Hinckley-Finlayson
3rd Place – Holden Brink of Grand Rapids
4th Place – Jack Baker of North Branch
5th Place – Gauge Johnson of Pierz
6th Place – William Strawser of Rock Ridge
8th Place – Robert Gerisch of Milaca-Faith Christian
8th Place – Jack London of Proctor-Hermantown
1st Aiden Theisen (C-E-C Lumberjacks) 33-6, Fr. over Roman McKinney (Pine City-Hinckley-Finlayson) 32-5, Jr. (Fall 5:13)
2nd Place Wrestleback
Roman McKinney (Pine City-Hinckley-Finlayson) 32-5, Jr. over Holden Brink (Grand Rapids) 25-13, Jr. (Dec 10-3)
3rd Holden Brink (Grand Rapids) 25-13, Jr. over Jack Baker (North Branch) 31-13, Jr. (Dec 5-4)
5th Gauge Johnson (Pierz) 17-18, 8th. over William Strawser (Rock Ridge) 18-22, 8th. (Fall 2:41)

121
1st Place – Asher Brenden of Grand Rapids
2nd Place – Cayden Neisen of Little Falls
3rd Place – Braxton Peetz of Pine City-Hinckley-Finlayson
4th Place – Emerson Umbreit of Rush City-Braham
5th Place – Link Toops of Pierz
6th Place – Cooper Lucarelli of Proctor-Hermantown
8th Place – Grayson Bennett of Rock Ridge
8th Place – Alex Comer of C-E-C Lumberjacks
1st Asher Brenden (Grand Rapids) 38-9, Jr. over Cayden Neisen (Little Falls) 34-7, 7th. (Fall 5:59)
2nd Place Wrestleback
Cayden Neisen (Little Falls) 34-7, 7th. over Braxton Peetz (Pine City-Hinckley-Finlayson) 30-15, Jr. (Fall 2:30)
3rd Braxton Peetz (Pine City-Hinckley-Finlayson) 30-15, Jr. over Emerson Umbreit (Rush City-Braham) 15-9, Fr. (MD 9-0)
5th Link Toops (Pierz) 29-10, Fr. over Cooper Lucarelli (Proctor-Hermantown) 25-27, Fr. (Fall 1:52)

127
1st Place – Christian Jelle of Grand Rapids
2nd Place – Mason Nelson of Mora
3rd Place – Cash Fussy of Pierz
4th Place – Lincoln Starr of Milaca-Faith Christian
5th Place – Landin Laakso of Proctor-Hermantown
6th Place – Grant Benz of Rock Ridge
8th Place – Nehimia Figueroa of Hibbing
8th Place – Cassidy Okerman of Little Falls
1st Christian Jelle (Grand Rapids) 42-0, So. over Mason Nelson (Mora) 38-8, Sr. (TF-1.5 4:33 (25-10))
2nd Place Wrestleback
Mason Nelson (Mora) 38-8, Sr. over Cash Fussy (Pierz) 19-21, So. (Fall 0:35)
3rd Cash Fussy (Pierz) 19-21, So. over Lincoln Starr (Milaca-Faith Christian) 26-12, So. (Fall 1:47)
5th Landin Laakso (Proctor-Hermantown) 36-9, Sr. over Grant Benz (Rock Ridge) 26-19, Jr. (MD 9-0)

133
1st Place – Alex Lehman of Grand Rapids
2nd Place – Carter Young of Pierz
3rd Place – Hayden Ramsdell of Little Falls
4th Place – Anthony Graves of Rush City-Braham
5th Place – Dutch Hedblom of Rock Ridge
6th Place – Stratton Nelson of Mora
8th Place – Aiden Schwartz of North Branch
8th Place – Brenda Malloy of C-E-C Lumberjacks
1st Alex Lehman (Grand Rapids) 44-5, Sr. over Carter Young (Pierz) 31-11, So. (Dec 3-1)
2nd Place Wrestleback
Carter Young (Pierz) 31-11, So. over Hayden Ramsdell (Little Falls) 27-19, Fr. (MD 9-1)
3rd Hayden Ramsdell (Little Falls) 27-19, Fr. over Anthony Graves (Rush City-Braham) 25-22, So. (Dec 8-2)
5th Dutch Hedblom (Rock Ridge) 38-11, Jr. over Stratton Nelson (Mora) 22-21, Fr. (TF-1.5 4:20 (19-3))

139
1st Place – Nathan Nelson of Mora
2nd Place – Joey Wilczek of Little Falls
3rd Place – Jackson Kendall of Rock Ridge
4th Place – Jack Wolf of Grand Rapids
5th Place – Connor Hennessy of Pierz
6th Place – Ethan Kester of North Branch
8th Place – Frank Betters of Pine City-Hinckley-Finlayson
8th Place – Rollie Steinbrecher of Milaca-Faith Christian
1st Nathan Nelson (Mora) 41-4, Sr. over Joey Wilczek (Little Falls) 34-10, Sr. (Dec 8-4)
2nd Place Wrestleback
Joey Wilczek (Little Falls) 34-10, Sr. over Jackson Kendall (Rock Ridge) 40-7, Jr. (NC)
3rd Jackson Kendall (Rock Ridge) 40-7, Jr. over Jack Wolf (Grand Rapids) 28-18, 8th. (TF-1.5 4:41 (19-3))
5th Connor Hennessy (Pierz) 13-16, Fr. over Ethan Kester (North Branch) 25-18, Jr. (Dec 10-7)

145
1st Place – Justin Jobe of Grand Rapids
2nd Place – Noah Cameron of Little Falls
3rd Place – Brock Folkema of Mora
4th Place – Liam Hennessy of Pierz
5th Place – Aaron Rolf of Hibbing
6th Place – Gabe Olson of Milaca-Faith Christian
8th Place – Parker Larson of North Branch
8th Place – Nicholas Blaiser of Pine City-Hinckley-Finlayson
1st Justin Jobe (Grand Rapids) 44-5, Sr. over Noah Cameron (Little Falls) 33-11, So. (MD 12-2)
2nd Place Wrestleback
Noah Cameron (Little Falls) 33-11, So. over Brock Folkema (Mora) 36-8, Sr. (NC)
3rd Brock Folkema (Mora) 36-8, Sr. over Liam Hennessy (Pierz) 13-8, So. (Dec 8-1)
5th Aaron Rolf (Hibbing) 16-17, Jr. over Gabe Olson (Milaca-Faith Christian) 10-20, Sr. (Dec 11-7)

152
1st Place – Isaak Coolidge of Rush City-Braham
2nd Place – Destan Skelly of Grand Rapids
3rd Place – Kobi Cameron of Little Falls
4th Place – Evan Hanson of Hibbing
5th Place – Cooper Sjodin of Mora
6th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
8th Place – Logan Rediske of North Branch
1st Isaak Coolidge (Rush City-Braham) 40-1, Sr. over Destan Skelly (Grand Rapids) 32-16, 8th. (Fall 5:07)
2nd Place Wrestleback
Destan Skelly (Grand Rapids) 32-16, 8th. over Kobi Cameron (Little Falls) 13-13, So. (Dec 6-2)
3rd Kobi Cameron (Little Falls) 13-13, So. over Evan Hanson (Hibbing) 17-23, So. (Fall 4:32)
5th Cooper Sjodin (Mora) 19-5, Jr. over Forfeit Forfeit () 1-4, . (For.)

160
1st Place – Carter Gmahl Jr of Mora
2nd Place – Warren Heitala of C-E-C Lumberjacks
3rd Place – Beau Robinson of Little Falls
4th Place – Brayden Melby of Pierz
5th Place – Warren Ritter of Grand Rapids
6th Place – Kellen Gorman of Rush City-Braham
8th Place – Preston Thronson of Hibbing
8th Place – Riley Larsen of Milaca-Faith Christian
1st Carter Gmahl Jr (Mora) 28-2, Jr. over Beau Robinson (Little Falls) 35-8, Jr. (Dec 5-4)
2nd Place Wrestleback
Warren Heitala (C-E-C Lumberjacks) 25-10, Sr. over Beau Robinson (Little Falls) 35-8, Jr. (Dec 3-1)
3rd Warren Heitala (C-E-C Lumberjacks) 25-10, Sr. over Brayden Melby (Pierz) 23-20, So. (Fall 1:05)
5th Warren Ritter (Grand Rapids) 36-14, So. over Kellen Gorman (Rush City-Braham) 13-7, Sr. (Fall 2:41)

172
1st Place – Damian Tapio of Rock Ridge
2nd Place – Cooper Hendrickson of Hibbing
3rd Place – Jared Yates of Mora
4th Place – Jayden Zajac of Pierz
5th Place – Jesse Eklund of Rush City-Braham
6th Place – Weston Danielson of Grand Rapids
8th Place – Hunter Ramsdell of Little Falls
8th Place – Jace Preston of Pine City-Hinckley-Finlayson
1st Damian Tapio (Rock Ridge) 41-6, Sr. over Jared Yates (Mora) 30-14, Jr. (MD 16-7)
2nd Place Wrestleback
Cooper Hendrickson (Hibbing) 29-11, Sr. over Jared Yates (Mora) 30-14, Jr. (MD 14-3)
3rd Cooper Hendrickson (Hibbing) 29-11, Sr. over Jayden Zajac (Pierz) 23-6, 8th. (M. For.)
5th Jesse Eklund (Rush City-Braham) 27-9, Sr. over Weston Danielson (Grand Rapids) 28-20, Jr. (Dec 6-0)

189
1st Place – Zak McPhee of Proctor-Hermantown
2nd Place – Hank LeClair of Little Falls
3rd Place – Caleb Koch of Pierz
4th Place – Carson Ash of Milaca-Faith Christian
5th Place – Jaxon Thompson of Grand Rapids
6th Place – Carter Horvat of C-E-C Lumberjacks
8th Place – Tyler Monson of Rush City-Braham
8th Place – Leonardo Santos of North Branch
1st Zak McPhee (Proctor-Hermantown) 49-0, Sr. over Hank LeClair (Little Falls) 31-7, Sr. (Fall 3:02)
2nd Place Wrestleback
Hank LeClair (Little Falls) 31-7, Sr. over Caleb Koch (Pierz) 32-6, Jr. (NC)
3rd Caleb Koch (Pierz) 32-6, Jr. over Carson Ash (Milaca-Faith Christian) 26-15, Jr. (Fall 5:37)
5th Jaxon Thompson (Grand Rapids) 25-12, So. over Carter Horvat (C-E-C Lumberjacks) 13-20, Sr. (Fall 0:52)

215
1st Place – Ivan Petrich of Little Falls
2nd Place – Jack Hanson of Milaca-Faith Christian
3rd Place – Dulton Bengtson of Rush City-Braham
4th Place – Joe Berg of Grand Rapids
5th Place – Logan Kolecki of Pine City-Hinckley-Finlayson
6th Place – Ian Luecken of Rock Ridge
8th Place – Wyatt Dingmann of Pierz
8th Place – Jayden Perry-Mattson of Hibbing
1st Ivan Petrich (Little Falls) 35-5, So. over Jack Hanson (Milaca-Faith Christian) 30-6, Sr. (MD 13-4)
2nd Place Wrestleback
Jack Hanson (Milaca-Faith Christian) 30-6, Sr. over Dulton Bengtson (Rush City-Braham) 26-13, Jr. (TF-1.5 2:20 (15-0))
3rd Dulton Bengtson (Rush City-Braham) 26-13, Jr. over Joe Berg (Grand Rapids) 29-19, Sr. (Fall 4:00)
5th Logan Kolecki (Pine City-Hinckley-Finlayson) 20-25, Jr. over Ian Luecken (Rock Ridge) 26-21, Sr. (Fall 1:39)

285
1st Place – Ian Larrabee of Hibbing
2nd Place – Clayton Danielson of Grand Rapids
3rd Place – Alexander Schmitz of Little Falls
4th Place – Leonardo LeTourneau of Pine City-Hinckley-Finlayson
5th Place – Karson Gariepy of North Branch
6th Place – Sawyer Schendel of Milaca-Faith Christian
8th Place – Jack Byker of Pierz
8th Place – Curtis Maegi of Mora
1st Ian Larrabee (Hibbing) 39-3, Jr. over Clayton Danielson (Grand Rapids) 25-8, Jr. (Fall 2:47)
2nd Place Wrestleback
Clayton Danielson (Grand Rapids) 25-8, Jr. over Alexander Schmitz (Little Falls) 24-21, Sr. (Fall 5:56)
3rd Alexander Schmitz (Little Falls) 24-21, Sr. over Leonardo LeTourneau (Pine City-Hinckley-Finlayson) 18-19, Sr. (Fall 4:19)
5th Karson Gariepy (North Branch) 26-10, Jr. over Sawyer Schendel (Milaca-Faith Christian) 11-15, 8th. (Fall 0:13)