2024 MSHSL Section 7AAA Individual

High


Saturday, February 24, at Anoka HS

Brackets/Results on TrackWrestling.com

107 1st – Gabrielle Bragg of Anoka; 2nd – Ashton Charmoli of St. Francis
114 1st – Leo Edblad of Cambridge-Isanti; 2nd – Alex Gau of Champlin Park
121 1st – Brandon Board of Andover; 2nd – Shaun Pearson of St. Francis
127 1st – Grant Marr of Forest Lake; 2nd – Tegan Sherk of St. Francis
133 1st – Zackary Johnson of Blaine; 2nd – Jack Bridenstine of Coon Rapids
139 1st – Parker Lyden of Forest Lake; 2nd – Gunner Hostetter of St. Francis
145 1st – Tyson Charmoli of St. Francis; 2nd – Jackson Marr of Forest Lake
152 1st – Austin West of Anoka; 2nd – Maverick Henderson of Cambridge-Isanti
160 1st – Carter Skradski of Coon Rapids; 2nd – Oliver Ollman of Anoka
172 1st – Daunte Sasse-Doering of Elk River; 2nd – Kenny Wells of Coon Rapids
189 1st – Aydan Carlson of St. Francis; 2nd – Mitchell Babineau of Blaine
215 1st – Tramaine Davis of Andover; 2nd – Hunter Gruba of Forest Lake
285 1st – Mark Rendl of Forest Lake; 2nd – Isiah Wright of Champlin Park

107
1st Place – Gabrielle Bragg of Anoka
2nd Place – Ashton Charmoli of St. Francis
3rd Place – Brady Huntley of Cambridge-Isanti
4th Place – Kaden Clark of Forest Lake
5th Place – Pierce Wegleitner of Blaine
6th Place – Alex Xiong of Coon Rapids
1st Gabrielle Bragg (Anoka) 29-12, Jr. over Ashton Charmoli (St. Francis) 26-12, 8th. (Dec 1-0)
2nd Ashton Charmoli (St. Francis) 26-12, 8th. over Brady Huntley (Cambridge-Isanti) 31-10, Fr. (NC)
3rd Brady Huntley (Cambridge-Isanti) 31-10, Fr. over Kaden Clark (Forest Lake) 12-9, 8th. (Fall 0:56)
5th Pierce Wegleitner (Blaine) 24-18, Fr. over Alex Xiong (Coon Rapids) 23-20, So. (Fall 1:27)

114
1st Place – Leo Edblad of Cambridge-Isanti
2nd Place – Alex Gau of Champlin Park
3rd Place – Finnegan Bromenschenkel of Anoka
4th Place – TJ Combs of Andover
5th Place – Owen Kuehl of Blaine
6th Place – Ian Lessard of Elk River
1st Leo Edblad (Cambridge-Isanti) 48-3, Sr. over Alex Gau (Champlin Park) 33-6, Fr. (Fall 4:17)
2nd Alex Gau (Champlin Park) 33-6, Fr. over Finnegan Bromenschenkel (Anoka) 24-20, 8th. (Fall 1:03)
3rd Finnegan Bromenschenkel (Anoka) 24-20, 8th. over TJ Combs (Andover) 23-18, 8th. (Dec 9-4)
5th Owen Kuehl (Blaine) 24-15, 7th. over Ian Lessard (Elk River) 30-5, So. (M. For.)

121
1st Place – Brandon Board of Andover
2nd Place – Shaun Pearson of St. Francis
3rd Place – Walker Gaulrapp of Elk River
4th Place – Zach Mayo of Champlin Park
5th Place – Wyatt Wald of Cambridge-Isanti
6th Place – Owen Rhode of Anoka
1st Brandon Board (Andover) 44-1, Sr. over Shaun Pearson (St. Francis) 21-15, Fr. (Fall 3:40)
2nd Shaun Pearson (St. Francis) 21-15, Fr. over Walker Gaulrapp (Elk River) 26-11, Fr. (NC)
3rd Walker Gaulrapp (Elk River) 26-11, Fr. over Zach Mayo (Champlin Park) 31-14, Sr. (Fall 3:12)
5th Wyatt Wald (Cambridge-Isanti) 36-10, So. over Owen Rhode (Anoka) 29-18, Fr. (Dec 11-8)

127
1st Place – Grant Marr of Forest Lake
2nd Place – Tegan Sherk of St. Francis
3rd Place – Elias Houle of Andover
4th Place – Maxwell Braddy of Blaine
5th Place – Ben Westover of Cambridge-Isanti
6th Place – Finley Hilyar of Elk River
1st Grant Marr (Forest Lake) 38-6, Jr. over Tegan Sherk (St. Francis) 44-3, Sr. (Dec 6-5)
2nd Tegan Sherk (St. Francis) 44-3, Sr. over Elias Houle (Andover) 25-18, Jr. (TF-1.5 4:28 (17-2))
3rd Elias Houle (Andover) 25-18, Jr. over Maxwell Braddy (Blaine) 14-24, Fr. (Fall 3:15)
5th Ben Westover (Cambridge-Isanti) 10-35, So. over Finley Hilyar (Elk River) 6-4, 8th. (Fall 3:31)

133
1st Place – Zackary Johnson of Blaine
2nd Place – Jack Bridenstine of Coon Rapids
3rd Place – Caden Borgen of St. Francis
4th Place – Kody Kohoutek of Forest Lake
5th Place – Talon Sasse of Elk River
6th Place – Henry Watson of Andover
1st Zackary Johnson (Blaine) 38-9, So. over Jack Bridenstine (Coon Rapids) 36-8, So. (MD 14-4)
2nd Jack Bridenstine (Coon Rapids) 36-8, So. over Caden Borgen (St. Francis) 32-8, So. (Dec 5-1)
3rd Caden Borgen (St. Francis) 32-8, So. over Kody Kohoutek (Forest Lake) 27-18, So. (Dec 4-2)
5th Talon Sasse (Elk River) 11-14, Fr. over Henry Watson (Andover) 16-19, So. (Dec 10-3)

139
1st Place – Parker Lyden of Forest Lake
2nd Place – Gunner Hostetter of St. Francis
3rd Place – Landen Lorch of Blaine
4th Place – Levi Honzik of Andover
5th Place – Dylan Peters of Elk River
6th Place – Garrett Wittek of Anoka
1st Parker Lyden (Forest Lake) 45-4, Sr. over Gunner Hostetter (St. Francis) 32-13, Jr. (Dec 2-1)
2nd Gunner Hostetter (St. Francis) 32-13, Jr. over Landen Lorch (Blaine) 33-13, Jr. (NC)
3rd Landen Lorch (Blaine) 33-13, Jr. over Levi Honzik (Andover) 24-16, So. (Fall 1:21)
5th Dylan Peters (Elk River) 23-19, So. over Garrett Wittek (Anoka) 27-7, So. (M. For.)

145
1st Place – Tyson Charmoli of St. Francis
2nd Place – Jackson Marr of Forest Lake
3rd Place – Brandon Seburg of Andover
4th Place – Damien Thompson of Blaine
5th Place – Vache Ebradlidze of Coon Rapids
6th Place – Bjorn Svendsen of Elk River
1st Tyson Charmoli (St. Francis) 21-1, Sr. over Jackson Marr (Forest Lake) 36-14, Sr. (MD 13-5)
2nd Jackson Marr (Forest Lake) 36-14, Sr. over Brandon Seburg (Andover) 25-7, Jr. (NC)
3rd Brandon Seburg (Andover) 25-7, Jr. over Damien Thompson (Blaine) 22-18, Sr. (Dec 7-0)
5th Vache Ebradlidze (Coon Rapids) 2-4, Fr. over Bjorn Svendsen (Elk River) 5-18, Jr. (MD 20-6)

152
1st Place – Austin West of Anoka
2nd Place – Maverick Henderson of Cambridge-Isanti
3rd Place – Dayton Dale of Forest Lake
4th Place – Sam Braaten of Andover
5th Place – Lars Nelson of Elk River
6th Place – Nikabu Bagana of Champlin Park
1st Austin West (Anoka) 39-8, Jr. over Maverick Henderson (Cambridge-Isanti) 35-16, Sr. (Fall 3:48)
2nd Maverick Henderson (Cambridge-Isanti) 35-16, Sr. over Dayton Dale (Forest Lake) 25-18, So. (Dec 5-2)
3rd Dayton Dale (Forest Lake) 25-18, So. over Sam Braaten (Andover) 23-25, So. (MD 9-0)
5th Lars Nelson (Elk River) 24-16, So. over Nikabu Bagana (Champlin Park) 12-29, Sr. (TF-1.5 5:06 (20-4))

160
1st Place – Carter Skradski of Coon Rapids
2nd Place – Oliver Ollman of Anoka
3rd Place – Wyatt Lease of Elk River
4th Place – Cullen Christenson of Forest Lake
5th Place – Quinton Harcey of Cambridge-Isanti
6th Place – Royal Dickson of Champlin Park
1st Carter Skradski (Coon Rapids) 37-8, Sr. over Wyatt Lease (Elk River) 21-11, So. (Fall 4:28)
2nd Oliver Ollman (Anoka) 18-18, So. over Wyatt Lease (Elk River) 21-11, So. (Fall 3:13)
3rd Oliver Ollman (Anoka) 18-18, So. over Cullen Christenson (Forest Lake) 21-12, So. (Fall 5:14)
5th Quinton Harcey (Cambridge-Isanti) 19-21, Jr. over Royal Dickson (Champlin Park) 5-16, Jr. (Fall 1:34)

172
1st Place – Daunte Sasse-Doering of Elk River
2nd Place – Kenny Wells of Coon Rapids
3rd Place – Aidan Wasilk of Forest Lake
4th Place – Ian Wittek of Anoka
5th Place – Shawn Henderson of Cambridge-Isanti
6th Place – Ethan Carr of Blaine
1st Daunte Sasse-Doering (Elk River) 44-2, Sr. over Kenny Wells (Coon Rapids) 29-9, Sr. (MD 8-0)
2nd Kenny Wells (Coon Rapids) 29-9, Sr. over Aidan Wasilk (Forest Lake) 18-8, So. (NC)
3rd Aidan Wasilk (Forest Lake) 18-8, So. over Ian Wittek (Anoka) 27-13, Sr. (Dec 11-4)
5th Shawn Henderson (Cambridge-Isanti) 21-17, So. over Ethan Carr (Blaine) 8-31, Sr. (Fall 2:42)

189
1st Place – Aydan Carlson of St. Francis
2nd Place – Mitchell Babineau of Blaine
3rd Place – Jacob Henderson of Cambridge-Isanti
4th Place – Luke DeChene of Anoka
5th Place – Gus Christenson of Forest Lake
6th Place – george johnson of Andover
1st Aydan Carlson (St. Francis) 24-0, Sr. over Mitchell Babineau (Blaine) 17-2, Sr. (Fall 3:37)
2nd Mitchell Babineau (Blaine) 17-2, Sr. over Jacob Henderson (Cambridge-Isanti) 25-8, Jr. (Fall 5:19)
3rd Jacob Henderson (Cambridge-Isanti) 25-8, Jr. over Luke DeChene (Anoka) 35-9, Jr. (Dec 6-3)
5th Gus Christenson (Forest Lake) 6-10, Sr. over george johnson (Andover) 27-15, Sr. (MD 14-5)

215
1st Place – Tramaine Davis of Andover
2nd Place – Hunter Gruba of Forest Lake
3rd Place – Paul Greenberg of Elk River
4th Place – Max Berglund of Anoka
5th Place – Dillon Sommerfeld of Cambridge-Isanti
6th Place – Owen Utley of Blaine
1st Tramaine Davis (Andover) 24-9, Jr. over Hunter Gruba (Forest Lake) 30-8, Sr. (Dec 11-9)
2nd Hunter Gruba (Forest Lake) 30-8, Sr. over Paul Greenberg (Elk River) 26-16, Jr. (Dec 5-0)
3rd Paul Greenberg (Elk River) 26-16, Jr. over Max Berglund (Anoka) 33-14, Jr. (Fall 5:59)
5th Dillon Sommerfeld (Cambridge-Isanti) 16-14, Jr. over Owen Utley (Blaine) 17-12, Jr. (Dec 4-0)

285
1st Place – Mark Rendl of Forest Lake
2nd Place – Isiah Wright of Champlin Park
3rd Place – Michael Chamberlain of Anoka
4th Place – Hayden Skillings of Coon Rapids
5th Place – Jack Pena of Andover
6th Place – Brady Andersen of Cambridge-Isanti
1st Mark Rendl (Forest Lake) 35-1, Sr. over Michael Chamberlain (Anoka) 38-10, Jr. (Fall 3:33)
2nd Isiah Wright (Champlin Park) 22-5, Sr. over Michael Chamberlain (Anoka) 38-10, Jr. (Dec 5-2)
3rd Isiah Wright (Champlin Park) 22-5, Sr. over Hayden Skillings (Coon Rapids) 29-13, Jr. (Dec 5-4)
5th Jack Pena (Andover) 24-20, So. over Brady Andersen (Cambridge-Isanti) 35-13, Jr. (M. For.)