2024 MSHSL Section 8A Team

High

2024 Mshsl 8a Team

2024 Mshsl 8a Team 2

Tuesday, February 13, at High Seeds

Friday, February 16, at Fertile-Beltrami School

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Quarterfinals

United North Central 71 Crookston 6
107 – Sam Roiko (UNC) over Unknown (Unattached) Forf
114 – Cooper Rife (UNC) over Gabriel Perala (Crookston) Fall 1:51
121 – Fynn Bakke (UNC) over Unknown (Unattached) Forf
127 – Aaron Lake (UNC) over Unknown (Unattached) Forf
133 – Zach Hendrickson (UNC) over Unknown (Unattached) Forf
139 – Conrad Koll (UNC) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Fordyce Johnson (UNC) over Lucas Perala (Crookston) Fall 1:45
152 – Zach Davidson (UNC) over Jose Arriaga (Crookston) TF 21-5
160 – Riley Livingston (UNC) over Lukas Helgeson (Crookston) Fall 1:40
172 – Carter Coauette (Crookston) over Brock Hendrickson (UNC) Fall 3:46
189 – Cooper Hasbargen (UNC) over Miles Corneillie (Crookston) Fall 0:40
215 – Ryan Peterson (UNC) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Kevin Dailey (UNC) over Riley Helgeson (Crookston) Fall 4:29

Barnesville 36 Mahnomen-Waubun 32
107 – Trevor Neisen (M-W) over Chase Hauck (Barnesville) Dec 8-6
114 – Brant Cox (Barnesville) over Brandon Miller (M-W) Fall 5:49
121 – Dominick Neisen (M-W) over Brock Grabow (Barnesville) Fall 4:18
127 – Asher O’Brien (Barnesville) over Cleighton Hoban (M-W) Dec 8-4
133 – Carter Thompson (M-W) over Unknown (Unattached) Forf
139 – Cade Walz (M-W) over Tate Pauna (Barnesville) TF 20-3
145 – Ayden Hauck (Barnesville) over Manny Johnson (M-W) Fall 3:31
152 – Connor Lecy (M-W) over Matthew Jahr (Barnesville) Fall 1:09
160 – Jack Martin (Barnesville) over Elias Holziemer (M-W) Dec 8-3
172 – Cameron Halverson (Barnesville) over Vivian Bray (M-W) Fall 0:29
189 – Hunter Blilie (Barnesville) over Jackson Jirava (M-W) Inj 0:16
215 – Blake McMullen (M-W) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Justin Krueger (Barnesville) over Hunter Keezer (M-W) Fall 0:26

Fosston-Bagley 58 Fertile-Beltrami 12
107 – Eli Phrakonkham (Fos-Bag) over Gregory Ramberg (Fer-Bel) Fall 0:33
114 – Max Ramberg (Fer-Bel) over Jack Lacroix (Fos-Bag) Maj 12-1
121 – Kadin Harwood (Fos-Bag) over Briston Desrosier (Fer-Bel) Fall 0:30
127 – Drew Rasch (Fer-Bel) over Kamryn Thompson (Fos-Bag) Dec 6-1
133 – Shane Thompson (Fos-Bag) over Gavin Broden (Fer-Bel) Maj 12-1
139 – Zach Thompson (Fos-Bag) over Julian Ystenes (Fer-Bel) Fall 2:39
145 – Gunner Nolan (Fos-Bag) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Aiden Wolfe (Fos-Bag) over Creed Tollefson (Fer-Bel) Fall 2:20
160 – Jakob Rudie (Fos-Bag) over Jack Erickson (Fer-Bel) Fall 5:03
172 – Jaekub Larson (Fos-Bag) over Unknown (Unattached) Forf
189 – Luke Sannes (Fos-Bag) over Unknown (Unattached) Forf
215 – Parker Nelson (Fos-Bag) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Jack Leiser (Fer-Bel) over Jonathan Rose (Fos-Bag) Fall 2:33
Fertile-Beltrami’s team score was adjusted by -1.0 for Unsportsmanlike Conduct

Frazee 63 Badger/Greenbush-Middle River 10
107 Reller, Ashton (Frazee) over Henry, Robbie (Badger-GB-MR) Fall 2:48
114 VonEnde, Keegan (Badger-GB-MR) over Schermerhorn, Gabe (Frazee) Maj Dec 12-3
121 Hamm, Liam (Frazee) over Doe, John (Greenbush) forfeit
127 Osterman, Cash (Frazee) over Shields, Brandon (Badger-GB-MR) Fall 2:32
133 Borah, Brady (Frazee) over Lund, Owen (Badger-GB-MR) Decision 3-2
139 Mellema, Josh (Frazee) over Jenson, Briggs (Badger-GB-MR) Fall 2:59
145 Peichel, Bailey (Frazee) over Isane, Emmitt (Badger-GB-MR) Fall 3:45
152 Moe, Tyler (Frazee) over Doe, John (Greenbush) forfeit
160 Nagel, Cade (Frazee) over Doe, John (Greenbush) forfeit
172 Mayfield, Preston (Frazee) over Olson, Isaac (Badger-GB-MR) Fall 1:55
189 Graham, Jack (Frazee) over Hanson, Damion (Badger-GB-MR) Fall 3:44
215 Moe, Tanner (Frazee) over Taus, Walter (Badger-GB-MR) Fall 0:58
285 Nichols, Treston (Badger-GB-MR) over Zitzow, Derek (Frazee) Fall 4:48

Semifinals

United North Central defeated Barnesville 64-4
107 – Sam Roiko (UNC) over Chase Hauck (Barnesville) Dec 9-3
114 – Cooper Rife (UNC) over Brock Grabow (Barnesville) Maj 14-4
121 – Fynn Bakke (UNC) over Ava Ness (Barnesville) Fall 0:52
127 – Aaron Lake (UNC) over Unknown (Unattached) Forf
133 – Creed Koll (UNC) over Unknown (Unattached) Forf
139 – Zach Hendrickson (UNC) over Ayden Hauck (Barnesville) Dec 4-3
145 – Fordyce Johnson (UNC) over Gus Brown (Barnesville) Fall 0:53
152 – Zach Davidson (UNC) over Matthew Jahr (Barnesville) Fall 1:30
160 – Cameron Halverson (Barnesville) over Riley Livingston (UNC) Maj 11-3
172 – Cooper Hasbargen (UNC) over Jack Martin (Barnesville) Fall 1:37
189 – Eli Roiko (UNC) over Hunter Blilie (Barnesville) Fall 2:38
215 – Ryan Peterson (UNC) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Kevin Dailey (UNC) over Justin Krueger (Barnesville) Fall 3:50

Frazee defeated Fosston-Bagley 35-21
107 – Ashton Reller (Frazee) over Eli Phrakonkham (F-B) Dec 11-10
114 – Gabe Schermerhorn (Frazee) over Jack Lacroix (F-B) Fall 5:08
121 – Ian Phrakonkham (F-B) over Liam Hamm (Frazee) Dec 5-2
127 – Cash Osterman (Frazee) over Kamryn Thompson (F-B) Dec 2-0
133 – Shane Thompson (F-B) over Brady Borah (Frazee) Fall 0:44
139 – Zach Thompson (F-B) over Josh Mellema (Frazee) Dec 7-0
145 – Aiden Wolfe (F-B) over Bailey Peichel (Frazee) Dec 7-3
152 – Tyler Moe (Frazee) over Gunner Nolan (F-B) Maj 15-2
160 – Cade Nagel (Frazee) over Jakob Rudie (F-B) Maj 8-0
172 – Preston Mayfield (Frazee) over Jaekub Larson (F-B) Fall 1:14
189 – Jack Graham (Frazee) over Luke Sannes (F-B) Dec 8-2
215 – Tanner Moe (Frazee) over Parker Nelson (F-B) Fall 1:21
285 – Jonathan Rose (F-B) over Derek Zitzow (Frazee) Fall 4:36

Championship

United North Central defeated Frazee 27-23
107 – Sam Roiko (UNC) over Ashton Reller (Frazee) Dec 8-3
114 – Fynn Bakke (UNC) over Gabe Schermerhorn (Frazee) Fall 1:30
121 – Liam Hamm (Frazee) over Cooper Rife (UNC) Dec 8-3
127 – Aaron Lake (UNC) over Cash Osterman (Frazee) Dec 4-2
133 – Blake Sonnenberg (Frazee) over Creed Koll (UNC) Dec 8-2
139 – Josh Mellema (Frazee) over Zach Hendrickson (UNC) Dec 7-1
145 – Bailey Peichel (Frazee) over Fordyce Johnson (UNC) Maj 9-1
152 – Tyler Moe (Frazee) over Gene Morter (UNC) Fall 3:15
160 – Zach Davidson (UNC) over Cade Nagel (Frazee) Dec 6-5
172 – Preston Mayfield (Frazee) over Cooper Hasbargen (UNC) Maj 9-1
189 – Eli Roiko (UNC) over Jack Graham (Frazee) Dec 5-1
215 – Ryan Peterson (UNC) over Tanner Moe (Frazee) SV-1 4-2
285 – Kevin Dailey (UNC) over Derek Zitzow (Frazee) Fall 0:00

Photo courtesy of Jacob Oyster