2024 MSHSL Section 8AAA Individual

High


Saturday, February 24, at Moorhead HS

Schedule 2024 Mshsl Section 8aaa Individual

Brackets/Results on TrackWrestling.com

107 1st – Landon Rinke of Moorhead; 2nd – Grady Doering of Saint Cloud Tech
114 1st – Dane Ellingsberg of Moorhead; 2nd – Gabe Roehl of Buffalo
121 1st – Gabriel Morin of Bemidji; 2nd – Jack Hamak of Saint Cloud Tech
127 1st – Ivan Mares of Willmar; 2nd – Gavin Osborn of Bemidji
133 1st – Cavin Carlson of Willmar; 2nd – Brody Castonguay of Bemidji
139 1st – Conlan Carlson of Willmar; 2nd – Easton Dircks of Brainerd
145 1st – Sulley Anez of Willmar; 2nd – Nick Strand of Bemidji
152 1st – Alec Newby of Bemidji; 2nd – Elijah Germann of Brainerd
160 1st – Cameren Champagne of Willmar; 2nd – Lee Ellingsberg of Moorhead
172 1st – Jaxon Kenning of Saint Cloud Tech; 2nd – Steven Cruze of Willmar
189 1st – Sutton Kenning of Saint Cloud Tech; 2nd – Shane Carlson of Brainerd
215 1st – Ethan Kosloski of Brainerd; 2nd – Ramero Trevino of Willmar
285 1st – Parker Orvik of Bemidji; 2nd – Ryan Babatz of Buffalo

107
1st Place – Landon Rinke of Moorhead
2nd Place – Grady Doering of Saint Cloud Tech
3rd Place – Crewe Dahlheimer of Brainerd
4th Place – Jayce Gruber of Sartell-Saint Stephen
5th Place – Trey Tallman of Willmar
6th Place – Oscar Hanks of Bemidji
1st Landon Rinke (Moorhead) 18-5, 7th. over Grady Doering (Saint Cloud Tech) 18-20, So. (Fall 0:29)
2nd Grady Doering (Saint Cloud Tech) 18-20, So. over Crewe Dahlheimer (Brainerd) 35-16, 8th. (Dec 7-3)
3rd Crewe Dahlheimer (Brainerd) 35-16, 8th. over Jayce Gruber (Sartell-Saint Stephen) 20-12, 7th. (Fall 4:00)
5th Trey Tallman (Willmar) 5-20, So. over Oscar Hanks (Bemidji) 21-27, 8th. (Dec 6-2)

114
1st Place – Dane Ellingsberg of Moorhead
2nd Place – Gabe Roehl of Buffalo
3rd Place – Logan Fagerlie of Willmar
4th Place – Casey Sisneros of Bemidji
5th Place – Ben Rodriguez of Brainerd
6th Place – Gil Andreas Rafols of Saint Cloud Tech
1st Dane Ellingsberg (Moorhead) 36-9, So. over Gabe Roehl (Buffalo) 28-6, Fr. (Dec 3-1)
2nd Gabe Roehl (Buffalo) 28-6, Fr. over Logan Fagerlie (Willmar) 12-17, Fr. (NC)
3rd Logan Fagerlie (Willmar) 12-17, Fr. over Casey Sisneros (Bemidji) 27-23, Fr. (SV-1 8-6)
5th Ben Rodriguez (Brainerd) 20-25, 8th. over Gil Andreas Rafols (Saint Cloud Tech) 12-24, Fr. (Fall 1:05)

121
1st Place – Gabriel Morin of Bemidji
2nd Place – Jack Hamak of Saint Cloud Tech
3rd Place – Michael Jenkins of Moorhead
4th Place – Jackson Berhow of Brainerd
5th Place – Wyatt Cruze of Willmar
6th Place – Peyton Ruzicka of Monticello
1st Gabriel Morin (Bemidji) 41-9, So. over Jack Hamak (Saint Cloud Tech) 26-10, So. (Dec 3-0)
2nd Jack Hamak (Saint Cloud Tech) 26-10, So. over Michael Jenkins (Moorhead) 34-18, Jr. (NC)
3rd Michael Jenkins (Moorhead) 34-18, Jr. over Jackson Berhow (Brainerd) 36-18, Fr. (Dec 10-4)
5th Wyatt Cruze (Willmar) 21-25, Fr. over Peyton Ruzicka (Monticello) 17-17, So. (MD 10-0)

127
1st Place – Ivan Mares of Willmar
2nd Place – Gavin Osborn of Bemidji
3rd Place – Dalton Humeniuk of Moorhead
4th Place – Jack Pesta of Sartell-Saint Stephen
5th Place – Caleb Kalnbach of Monticello
6th Place – Connor Frederiksen of Saint Cloud Tech
1st Ivan Mares (Willmar) 23-13, Sr. over Gavin Osborn (Bemidji) 17-13, Jr. (Dec 6-0)
2nd Gavin Osborn (Bemidji) 17-13, Jr. over Dalton Humeniuk (Moorhead) 35-10, Fr. (NC)
3rd Dalton Humeniuk (Moorhead) 35-10, Fr. over Jack Pesta (Sartell-Saint Stephen) 17-26, Sr. (Fall 0:30)
5th Caleb Kalnbach (Monticello) 7-20, Jr. over Connor Frederiksen (Saint Cloud Tech) 5-13, So. (Fall 3:54)

133
1st Place – Cavin Carlson of Willmar
2nd Place – Brody Castonguay of Bemidji
3rd Place – Cale Ostrowski of Brainerd
4th Place – Croix Mongeau of Moorhead
5th Place – Keegan Elfstrom of Monticello
6th Place – Mustafa Abshir of Saint Cloud Tech
1st Cavin Carlson (Willmar) 44-4, So. over Brody Castonguay (Bemidji) 37-14, Sr. (Dec 8-2)
2nd Brody Castonguay (Bemidji) 37-14, Sr. over Cale Ostrowski (Brainerd) 12-10, So. (Fall 3:06)
3rd Cale Ostrowski (Brainerd) 12-10, So. over Croix Mongeau (Moorhead) 24-14, Fr. (Fall 1:08)
5th Keegan Elfstrom (Monticello) 14-26, So. over Mustafa Abshir (Saint Cloud Tech) 1-24, Jr. (Fall 0:44)

139
1st Place – Conlan Carlson of Willmar
2nd Place – Easton Dircks of Brainerd
3rd Place – Nicholas Friedrichs of Monticello
4th Place – Lincoln Schmitt of Bemidji
5th Place – Nathan Tangen of Sartell-Saint Stephen
6th Place – Ethan Lunning of Saint Cloud Tech
1st Conlan Carlson (Willmar) 45-4, Jr. over Easton Dircks (Brainerd) 45-3, So. (MD 13-5)
2nd Easton Dircks (Brainerd) 45-3, So. over Nicholas Friedrichs (Monticello) 22-22, So. (Fall 0:27)
3rd Nicholas Friedrichs (Monticello) 22-22, So. over Lincoln Schmitt (Bemidji) 19-21, Jr. (Fall 5:05)
5th Nathan Tangen (Sartell-Saint Stephen) 5-17, So. over Ethan Lunning (Saint Cloud Tech) 4-21, Jr. (Fall 0:58)

145
1st Place – Sulley Anez of Willmar
2nd Place – Nick Strand of Bemidji
3rd Place – Noah Neuman of Saint Cloud Tech
4th Place – Bridger Mongeau of Moorhead
5th Place – Jackson Loreno of Brainerd
6th Place – Maxwell Carter of Buffalo
1st Sulley Anez (Willmar) 37-4, Jr. over Nick Strand (Bemidji) 43-8, So. (Dec 7-2)
2nd Nick Strand (Bemidji) 43-8, So. over Noah Neuman (Saint Cloud Tech) 16-19, So. (Fall 0:44)
3rd Noah Neuman (Saint Cloud Tech) 16-19, So. over Bridger Mongeau (Moorhead) 22-20, Sr. (Inj. 2:29)
5th Jackson Loreno (Brainerd) 18-25, Fr. over Maxwell Carter (Buffalo) 6-20, So. (Fall 5:08)

152
1st Place – Alec Newby of Bemidji
2nd Place – Elijah Germann of Brainerd
3rd Place – Isaac Zelaya-Velasquez of Willmar
4th Place – Jaden Dombrovski of Saint Cloud Tech
5th Place – Aidan Halvorson of Sartell-Saint Stephen
6th Place – Mason Brown of Monticello
1st Alec Newby (Bemidji) 38-10, Jr. over Elijah Germann (Brainerd) 28-19, Sr. (Dec 5-3)
2nd Elijah Germann (Brainerd) 28-19, Sr. over Isaac Zelaya-Velasquez (Willmar) 12-8, Sr. (NC)
3rd Isaac Zelaya-Velasquez (Willmar) 12-8, Sr. over Jaden Dombrovski (Saint Cloud Tech) 12-12, Sr. (MD 15-2)
5th Aidan Halvorson (Sartell-Saint Stephen) 22-22, Sr. over Mason Brown (Monticello) 16-26, Sr. (Dec 7-1)

160
1st Place – Cameren Champagne of Willmar
2nd Place – Lee Ellingsberg of Moorhead
3rd Place – Tanner Hugg of Saint Cloud Tech
4th Place – Michael Hamak of Sartell-Saint Stephen
5th Place – Lukas Lind of Brainerd
6th Place – Talen Fairbanks of Bemidji
1st Cameren Champagne (Willmar) 33-15, So. over Lee Ellingsberg (Moorhead) 37-14, Sr. (Dec 3-1)
2nd Lee Ellingsberg (Moorhead) 37-14, Sr. over Tanner Hugg (Saint Cloud Tech) 37-11, So. (NC)
3rd Tanner Hugg (Saint Cloud Tech) 37-11, So. over Michael Hamak (Sartell-Saint Stephen) 21-23, So. (Fall 5:05)
5th Lukas Lind (Brainerd) 21-20, So. over Talen Fairbanks (Bemidji) 17-31, Sr. (Dec 5-2)

172
1st Place – Jaxon Kenning of Saint Cloud Tech
2nd Place – Steven Cruze of Willmar
3rd Place – Ricky Wuori Jr. of Bemidji
4th Place – Vinny Alm of Monticello
5th Place – Tyce Faber of Brainerd
6th Place – Gabe Kekko of Moorhead
1st Jaxon Kenning (Saint Cloud Tech) 21-1, Sr. over Steven Cruze (Willmar) 35-9, Jr. (Dec 9-7)
2nd Steven Cruze (Willmar) 35-9, Jr. over Ricky Wuori Jr. (Bemidji) 35-17, Sr. (NC)
3rd Ricky Wuori Jr. (Bemidji) 35-17, Sr. over Vinny Alm (Monticello) 24-18, Jr. (Fall 3:39)
5th Tyce Faber (Brainerd) 13-23, 8th. over Gabe Kekko (Moorhead) 6-23, So. (Fall 1:16)

189
1st Place – Sutton Kenning of Saint Cloud Tech
2nd Place – Shane Carlson of Brainerd
3rd Place – Cale Holthaus of Monticello
4th Place – Theo Brown of Sartell-Saint Stephen
5th Place – David Krabbenhoft of Moorhead
6th Place – Lawson Anez of Willmar
1st Sutton Kenning (Saint Cloud Tech) 24-2, So. over Shane Carlson (Brainerd) 36-2, Jr. (Dec 7-1)
2nd Shane Carlson (Brainerd) 36-2, Jr. over Cale Holthaus (Monticello) 26-19, Fr. (NC)
3rd Cale Holthaus (Monticello) 26-19, Fr. over Theo Brown (Sartell-Saint Stephen) 17-22, Sr. (Fall 2:41)
5th David Krabbenhoft (Moorhead) 14-17, Sr. over Lawson Anez (Willmar) 9-11, Fr. (Dec 11-7)

215
1st Place – Ethan Kosloski of Brainerd
2nd Place – Ramero Trevino of Willmar
3rd Place – Sam Long of Saint Cloud Tech
4th Place – Nehemiah Schwinghammer of Bemidji
5th Place – Cristopher Perez of Monticello
6th Place – Peyton Allen of Sartell-Saint Stephen
1st Ethan Kosloski (Brainerd) 33-14, Jr. over Sam Long (Saint Cloud Tech) 17-6, Sr. (Fall 0:49)
2nd Ramero Trevino (Willmar) 24-11, Sr. over Sam Long (Saint Cloud Tech) 17-6, Sr. (Fall 2:43)
3rd Ramero Trevino (Willmar) 24-11, Sr. over Nehemiah Schwinghammer (Bemidji) 11-20, Fr. (Dec 8-3)
5th Cristopher Perez (Monticello) 22-15, Sr. over Peyton Allen (Sartell-Saint Stephen) 35-13, So. (Dec 2-1)

285
1st Place – Parker Orvik of Bemidji
2nd Place – Ryan Babatz of Buffalo
3rd Place – Jake Erdmann of Moorhead
4th Place – Ben Bauer of Monticello
5th Place – Jordan Gulden of Sartell-Saint Stephen
6th Place – Finley Donelan of Willmar
1st Parker Orvik (Bemidji) 44-5, Sr. over Ryan Babatz (Buffalo) 28-13, Jr. (Fall 1:12)
2nd Ryan Babatz (Buffalo) 28-13, Jr. over Jake Erdmann (Moorhead) 22-6, Sr. (NC)
3rd Jake Erdmann (Moorhead) 22-6, Sr. over Ben Bauer (Monticello) 20-9, Sr. (Fall 1:33)
5th Jordan Gulden (Sartell-Saint Stephen) 21-17, Jr. over Finley Donelan (Willmar) 10-22, Jr. (Fall 0:49)