High School Results – Saturday, January 27, 2024

Lake City Invitational
1 Chatfield 255.5
2 Dover-Eyota 185.5
3 Northfield 135.5
4 Rochester Mayo 133.5
5 Lake City 89.0
6 Westfield 88.0
7 Medford 67.0
8 Wabasha-Kellogg 42.5
9 La Crescent-Hokah 22.0
10 Winona/Winona Cotter 21.0

Larimore Invitational
1 Devils Lake 167.5
2 Fargo North 145.5
3 Grand Forks Central 128.0
4 Deslacs-Burlington 110.0
5 Badger-Green Bush-Middle River 80.0
6 Pembina County North 77.0
7 Breckenridge/Wahpeton 73.0
8 Fertile-Beltrami 62.0
9 Grand Forks Red River 59.0
10 May-Port-CG 46.0
11 Larimore 15.0
12 Northwood 3.0

Les Tlustos Invitational
1 Pierre 225.0
2 West Central 187.5
3 Harrisburg 156.0
4 Brookings 155.5
5 Rapid City Central 146.5
6 Sioux Falls Lincoln 110.0
7 Canby 97.0
8 Milbank 90.0
9 Mitchell 89.0
10 Brandon Valley 88.0
11 Sioux Falls Jefferson 80.5
12 Madison 72.5
13 Dell Rapids 65.5
14 Beresford/Alcester-Hudson 61.0
15 Sioux Falls Washington 56.0
16 Flandreau 51.0
17 Yankton 50.0
18 Vermillion 47.0
19 Dakota Valley 42.0
20 Lennox 32.0

Mankato East Cougar Tournament
1 Mankato East 136.5
2 Mankato West 132.0
3 Minnetonka 112.0
4 Fairmont-Martin County West 108.0
5 Hopkins 69.5
6 Cretin-Derham Hall 38.0

MNGWL Region 1 Qualifier
1 Zumbrota-Mazeppa 221.0
2 Chatfield 181.0
3 Jackson County Central 131.0
4 Goodhue 129.5
5 Fulda-Murray Cty Central 127.0
6 Albert Lea Area 120.5
7 Adrian 111.0
7 Kasson-Mantorville 111.0
9 Owatonna 104.5
10 Saint Clair-Mankato Loyola 94.0
11 Worthington 75.0
12 Saint James Area 52.0
13 Windom-Mountain Lake 51.0
14 Fairmont/Martin County West 43.0
15 Austin 9.0

MNGWL Region 2 Qualifier
1 Minneota 216.0
2 Redwood Valley 188.0
3 Marshall 144.0
4 Canby 130.0
5 Kerkhoven Murdock Sunburg 127.0
6 Pipestone 113.5
7 Luverne 111.5
8 Dawson-Boyd, Lac Qui Parle, and Montevideo 104.0
9 Morris Area Hancock Chokio Alberta (MAHACA) 92.5
9 Tracy-Milroy-Balaton 92.5
11 New London-Spicer 88.0
12 Minnewaska 87.0
13 Benson 64.5
14 New Ulm 62.0
14 Springfield 62.0
16 BOLD 44.0
17 Willmar 35.5
18 Red Rock Central 31.0
19 Quad County Wrestling 28.0
19 Wabasso 28.0

MNGWL Region 3 Qualifier
1 Prior Lake 172.5
2 Dassel Cokato / Litchfield 165.0
3 Waconia 151.5
4 Hutchinson 144.5
5 Shakopee 138.0
6 Annandale-Maple Lake 107.0
7 Le Sueur-Henderson 105.5
8 ACGC 96.0
9 Glencoe Silver Lake Lester Prairie 95.5
10 Howard Lake – Waverly – Winsted 92.5
11 Rockford 91.0
12 Scott West 72.0
13 New Prague 69.0
14 Delano 63.0
15 Mound Westonka 59.0
16 Mankato East 55.0
17 Tri-City United 47.0
18 St. Peter 20.0
19 Chan/Chaska 6.0

MNGWL Region 4 Qualifier
1 Lakeville South 162.5
2 Simley 157.5
3 Park 137.0
4 Apple Valley 136.0
5 Hastings 127.5
6 Two Rivers 118.5
7 Eagan 106.0
8 Farmington 85.0
9 Lakeville North 83.0
10 Eastview 78.5
11 Rosemount 68.0
12 Northfield 49.0
13 Richfield 34.0
14 Saint Thomas Academy 22.0
15 Burnsville 20.0

MNGWL Region 5 Qualifier
1 Wayzata 197.0
2 Stillwater 185.5
3 Centennial 147.0
4 Mounds View 143.5
5 Woodbury 134.0
6 Irondale 122.0
7 Forest Lake 120.0
8 Chisago Lakes 109.0
9 Robbinsdale Armstrong 79.5
10 Roseville 72.0
11 Eden Prairie 69.0
12 Minneapolis Roosevelt 57.0
13 St. Croix Lutheran Academy 54.0
14 Cretin-Derham Hall 46.0
15 Totino-Grace 31.0
16 Edina 21.0
17 Bloomington Kennedy 10.0

MNGWL Region 6 Qualifier
1 St Michael Albertville 320.0
2 Elk River 156.5
3 Anoka 148.0
4 Park Center 126.5
5 St. Francis 122.0
6 Cambridge-Isanti 111.0
7 Maple Grove 104.0
8 Blaine 96.5
9 Rogers 89.0
10 Champlin Park 83.0
11 Andover 61.0
12 Spectrum 56.0
13 Coon Rapids 48.0
14 Zimmerman 41.0
15 Pine City/ Hinckley/ Finlayson 39.5
16 Monticello 36.0
17 Osseo 25.0

MNGWL Region 7 Qualifier
1 Little Falls 178.5
2 Foley 168.5
3 Becker 140.5
4 Holdingford 139.5
5 Paynesville Area 127.0
6 Pierz 116.0
7 Sauk Rapids-Rice 104.5
8 Big Lake 98.0
9 Sartell – St. Stephen 86.0
10 Eden Valley Watkins 82.0
11 Milaca 78.5
12 Kimball Area 76.0
13 St. Cloud Crush 60.0
14 Mora 53.0
15 Princeton 39.0
16 Belgrade-Brooten-Elrosa 33.5

MNGWL Region 8 Qualifier
1 Staples-Motley 181.0
2 Grand Rapids 145.0
3 Moorhead 133.0
4 Wadena-Deer Creek 121.0
5 Fergus Falls 120.5
6 Detroit Lakes 114.5
7 Dilworth Glyndon Felton 113.0
8 Mahnomen/Waubun 112.0
9 Fosston-Bagley 100.0
10 Pequot Lakes Pine River-Backus 99.0
11 Perham 93.5
12 Roseau 85.0
13 Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 62.0
14 Barnesville 51.5
15 Walker-Hackensack-Akeley-Nevis 42.5
16 Pelican Rapids 38.0
17 United Clay Becker 27.0
18 Brainerd 26.0

Orono Invitational
1 Saint Michael-Albertville 248.0
2 Zumbrota-Mazeppa 152.5
3 New Prague 111.5
3 Scott West 111.5
5 Bemidji 102.5
6 Lakeville North 95.0
7 Mound-Westonka 84.5
8 Waconia 82.0
9 Eagan 81.0
10 Woodbury 71.5
11 Blaine 49.0
12 Orono 44.0
13 Maple Grove 42.0
14 Osseo 19.0
15 Minneapolis Washburn 18.5
16 Columbia Heights 1.5

Rochester Century Panther Invite
1 Simley 262.5
2 Forest Lake 197.0
3 Stewartville 124.5
4 Rochester Century 80.0
5 Mount Horeb/Baneveld 79.5
6 Ellsworth 71.5
7 FCLMC 56.0
8 Mahtomedi 47.0
9 Holmen 34.5
10 Burnsville 31.0

Roseville Invite
1 Prior Lake 179.0
2 Roseville Area 117.0
3 Bloomington Kennedy 106.0
4 Two Rivers 92.0
5 St. Paul Highland Park 82.5
6 Minneapolis Edison 71.0
7 Benilde St. Margarets 70.5
8 Brooklyn Center-Concordia Acad 69.0
9 Minneapolis South 28.0
9 St. Croix Lutheran 28.0
11 Robbinsdale Cooper 7.0

Sibley East Duals
Minneapolis North Community 39 Tri-City United 21
Tri-City United 36 Trinity School at River Ridge 21
Eden Prairie 45 Tri-City United 15
WEM-JWP 36 Eden Prairie 35
WEM-JWP 48 Tri-City United 18
WEM-JWP 59 Trinity School at River Ridge 17
Sibley East 37 Minneapolis North Community 34
Sibley East 48 Trinity School at River Ridge 10
WEM-JWP 42 Sibley East 29
Eden Prairie 54 Sibley East 18

St. Paul Johnson Governors’ Duals
Round 1
Chaska/Chanhassen 67 St. Paul Johnson 6
Grand Rapids 34 Cannon Falls 29
Round 2
Chaska/Chanhassen 40 Grand Rapids 23
Cannon Falls 59 East Ridge 12
Round 3
Grand Rapids 66 St. Paul Johnson 4
Chaska/Chanhassen 63 East Ridge 6
Round 4
Grand Rapids 63 East Ridge 10
Cannon Falls 54 St. Paul Johnson 24
Round 5
Chaska/Chanhassen 47 Cannon Falls 27
East Ridge 37 St. Paul Johnson 34
Champion: Chaska/Chanhassen

Swalla Duals
Aquinas, WI 60 Owatonna 11
Owatonna 58 Byron 12
Kasson-Mantorville 52 Owatonna 9
Owatonna 37 Pine Island 25

Veldman Invite
1 Park 224.5
2 South St. Paul 208.0
3 White Bear Lake Area 141.5
4 Lakeville South 120.5
5 Buffalo 78.0
6 Minneapolis Roosevelt 64.0
7 Cloquet-Esko-Carlton 59.5
8 North 54.0
9 Aitkin 46.5
9 St. Paul Humboldt/Open World Learning 46.5
11 Austin 43.0
12 Richfield 37.0
13 Tartan 33.0
14 St. Paul Central 27.0
15 Minneapolis Southwest 15.0
16 St. Paul Como Park 7.0
17 Minneapolis Patrick Henry 0.0

Wisconsin Dells Invitational
1 Watertown 190.0
2 Brillion 172.0
3 Grand Meadow Leroy Ostrander Southland 164.5
4 Belleville Monticello New Glarus 143.0
5 Neillsville/Greenw./Loyal 130.0
6 Pardeeville 101.5
7 Cedar Grove Belgium 96.0
8 St. Charles 78.5
9 Westfield 77.5
10 Wisconsin Dells 73.5
11 La Crosse Logan/Central 71.0
12 Turner 68.0
13 Waubeno Laona Three Lakes 45.0
14 Rio/Cam.-Fr./Fall Riv./Rand. 37.0
15 Berlin 28.0
16 Hillsboro 1.0

Girls

Belle of the Brawl
1 Bismarck 184.0
2 Bismarck Legacy 153.0
3 Bismarck Century 96.0
4 Grand Forks Knightriders 83.0
5 West Fargo United 81.0
6 Napoleon G-S 79.0
7 Central Cass 77.0
8 Bemidji 69.0
8 South Border 69.0
10 Carrington 67.0
10 Lisbon 67.0
12 Valley City 64.0
13 Dickinson 61.0
14 Des-Lacs Burlington 57.0
14 Fargo 57.0
16 Hettinger/Scranton 54.0
17 Pembina County North 41.0
18 Badger-GB-MR 31.0
19 Harvey – Wells County 30.0
20 Devils Lake 29.0
20 Moorhead 29.0
22 Turtle Mountain Community High School 27.0
23 LaMoure LM 24.0
24 Williston 22.0
25 Kindred 18.0
25 Stanley 18.0
27 Beulah-Hazen 16.0
27 Linton HMB 16.0
29 Ellendale/Edgeley/Kulm 10.0
30 Killdeer 7.0
30 MonDak 7.0
32 Hillsboro/CV 4.0
33 Mayport C-G 3.0
33 Northern Lights 3.0
35 Rugby 2.0
36 Breckinridge/Wahpeton 1.0
37 Barnesville 0.0
37 New Town 0.0
37 Northern Cass 0.0
37 Northwood 0.0
37 Standing Rock 0.0
37 Williams County 0.0

Rochester Century Girls Invite
Teams:
Mount Horeb/Barneveld, WI 
Burnsville 
FCLMC 
Forest Lake 
Mahtomedi 
Rochester Century 
Rochester Mayo 
Simley 
Stewartville

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?