Wheaton College Pete Wilson Invite

2024 Wheaton College Pete Wilson Invite results. January 26-27, at Wheaton, Ill.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

1 Wisconsin – Lacrosse 144.5
2 Wisconsin-Eau Claire 143.5
3 Wisconsin-Whitewater 110.0
4 Cornell College 109.0
5 Messiah College 95.5
6 Concordia College (Moorhead) 87.5
7 Ohio Northern 84.0
8 Ferrum College 74.5
9 Olivet College 66.5
10 North Central (IL) 63.0
11 Augustana College 62.5
12 University of Chicago 60.5
13 Ozarks 55.5
14 Cortland State 53.0
14 Roanoke 53.0
16 Rhode Island 47.5
17 University of Mount Union 45.0
18 Case Western Reserve 43.0
19 Wisconsin-Stevens Point 41.5
20 Millikin University 39.0
21 Elmhurst University 33.0
22 Wheaton 30.5
23 Milwaukee School of Engineering 29.0
24 Buena Vista University 24.5
25 Concordia University (WI) 22.0
26 Mount St. Joseph University 17.5
27 John Carroll University 16.0
28 Heidelberg University 14.0
29 Alma College 12.0
30 Wisconsin – Platteville 11.5
31 Nebraska Wesleyan University 6.0
32 Muskingum University 1.5

125
1st Place – Adrian Samano of Ferrum College
2nd Place – Mac Cafurello of Roanoke
3rd Place – Quintin Wolbert of Wisconsin – Lacrosse
4th Place – Jayden Cardenas of Cortland State
5th Place – Fred Luchs of Rhode Island
6th Place – Ethan Spacht of North Central (IL)
7th Place – Jack Stanley of University of Mount Union
8th Place – Colin Mellott of Ohio Northern
1st Adrian Samano (Ferrum College) 4-0, So. over Mac Cafurello (Roanoke) 21-7, Jr. (Dec 2-1)
3rd Quintin Wolbert (Wisconsin – Lacrosse) 7-1, Fr. over Jayden Cardenas (Cortland State) 20-3, Sr. (Fall 6:11)
5th Fred Luchs (Rhode Island) 19-5, Jr. over Ethan Spacht (North Central (IL)) 24-6, Fr. (M. For.)
7th Jack Stanley (University of Mount Union) 3-2, Sr. over Colin Mellott (Ohio Northern) 28-13, Jr. (Fall 2:57)

133
1st Place – Trevor Boryla of Augustana College
2nd Place – Ty Bisek of Concordia College (Moorhead)
3rd Place – Dominik Mallinder of Wisconsin-Whitewater
4th Place – Jude Robson of Roanoke
5th Place – Tyler Fleetwood of Wisconsin-Eau Claire
6th Place – Zachary Weiler of Wisconsin – Lacrosse
7th Place – Julian Valtierrez of North Central (IL)
8th Place – Desmond Diggs of Mount St. Joseph University
1st Trevor Boryla (Augustana College) 20-1, Sr. over Ty Bisek (Concordia College (Moorhead)) 20-2, Jr. (Dec 8-6)
3rd Dominik Mallinder (Wisconsin-Whitewater) 17-5, So. over Jude Robson (Roanoke) 24-8, So. (Dec 7-2)
5th Tyler Fleetwood (Wisconsin-Eau Claire) 27-6, Sr. over Zachary Weiler (Wisconsin – Lacrosse) 4-3, Jr. (TF-1.5 7:00 (15-0))
7th Julian Valtierrez (North Central (IL)) 6-5, Jr. over Desmond Diggs (Mount St. Joseph University) 3-3, Sr. (Fall 4:11)

141
1st Place – Jacob Reed of Ohio Northern
2nd Place – Josiah Gehr of Messiah College
3rd Place – Jacob Dado of Ozarks
4th Place – Ethan Pogorzelski of Wisconsin-Whitewater
5th Place – Sean Conway of University of Chicago
6th Place – Culley Bellino of Cortland State
7th Place – Dylan Phelps of Olivet College
8th Place – Joshua Robison of North Central (IL)
1st Jacob Reed (Ohio Northern) 21-0, Jr. over Josiah Gehr (Messiah College) 14-1, RS Sr. (Dec 6-1)
3rd Jacob Dado (Ozarks) 5-1, Sr. over Ethan Pogorzelski (Wisconsin-Whitewater) 14-7, Sr. (Dec 6-2)
5th Sean Conway (University of Chicago) 25-10, So. over Culley Bellino (Cortland State) 24-11, Fr. (Fall 5:58)
7th Dylan Phelps (Olivet College) 17-3, Sr. over Joshua Robison (North Central (IL)) 12-7, So. (M. For.)

149
1st Place – Axel Hernandez of Buena Vista University
2nd Place – Zach Sato of Wisconsin-Eau Claire
3rd Place – Landon Card of Cornell College
4th Place – Talan Schutte of Wisconsin – Lacrosse
5th Place – Tyler Herrema of Olivet College
6th Place – Dalton Monger of Messiah College
7th Place – Kellen Schauer of Concordia College (Moorhead)
8th Place – Ryan Fleck of University of Chicago
1st Axel Hernandez (Buena Vista University) 17-2, RS Sr. over Zach Sato (Wisconsin-Eau Claire) 24-6, Jr. (MD 13-5)
3rd Landon Card (Cornell College) 20-7, Jr. over Talan Schutte (Wisconsin – Lacrosse) 5-2, Fr. (Dec 5-1)
5th Tyler Herrema (Olivet College) 20-7, Jr. over Dalton Monger (Messiah College) 18-11, Fr. (M. For.)
7th Kellen Schauer (Concordia College (Moorhead)) 7-4, RS Sr. over Ryan Fleck (University of Chicago) 16-9, RS Sr. (M. For.)

157
1st Place – Jermaine Butler of Wisconsin-Whitewater
2nd Place – Garret Cornell of Messiah College
3rd Place – Gabriel Smith of Cornell College
4th Place – Drew Vlasnik of University of Chicago
5th Place – Nick Nettleton of University of Mount Union
6th Place – Nathan Callaway of Millikin University
7th Place – Cole Hansen of Wisconsin – Lacrosse
8th Place – Michael Smith of Milwaukee School of Engineering
1st Jermaine Butler (Wisconsin-Whitewater) 20-9, Fr. over Garret Cornell (Messiah College) 16-9, RS Sr. (MD 10-2)
3rd Gabriel Smith (Cornell College) 20-7, So. over Drew Vlasnik (University of Chicago) 19-8, Jr. (MD 11-2)
5th Nick Nettleton (University of Mount Union) 21-8, So. over Nathan Callaway (Millikin University) 3-1, RS Jr. (M. For.)
7th Cole Hansen (Wisconsin – Lacrosse) 5-2, Jr. over Michael Smith (Milwaukee School of Engineering) 20-8, Jr. (MD 10-0)

165
1st Place – Jonathon Harvey of Wisconsin-Eau Claire
2nd Place – Jeff Nugent of Elmhurst University
3rd Place – Zach Needles of Messiah College
4th Place – Teagan Hendricks of Ohio Northern
5th Place – Roger Deck of Mount St. Joseph University
6th Place – Brayden Peet of Wisconsin-Whitewater
7th Place – Elijah Hunt of Concordia College (Moorhead)
8th Place – Mitchell Arch of Case Western Reserve
1st Jonathon Harvey (Wisconsin-Eau Claire) 25-2, So. over Jeff Nugent (Elmhurst University) 4-1, RS Sr. (Dec 5-0)
3rd Zach Needles (Messiah College) 24-5, Jr. over Teagan Hendricks (Ohio Northern) 20-8, Jr. (Dec 2-1)
5th Roger Deck (Mount St. Joseph University) 6-2, Sr. over Brayden Peet (Wisconsin-Whitewater) 20-3, Fr. (M. For.)
7th Elijah Hunt (Concordia College (Moorhead)) 11-7, Sr. over Mitchell Arch (Case Western Reserve) 24-10, RS Sr. (Dec 14-8)

174
1st Place – Jared Stricker of Wisconsin-Eau Claire
2nd Place – Leo Draveling of Wisconsin – Lacrosse
3rd Place – Ryan Riser of Wisconsin-Whitewater
4th Place – Carson Trotzer of Wisconsin-Stevens Point
5th Place – Xavier Preston of Roanoke
6th Place – Mitchell Reynolds of Olivet College
7th Place – David Reinhart of University of Mount Union
8th Place – Tyler Joseph of University of Chicago
1st Jared Stricker (Wisconsin-Eau Claire) 29-2, Jr. over Leo Draveling (Wisconsin – Lacrosse) 4-1, Jr. (Dec 5-1)
3rd Ryan Riser (Wisconsin-Whitewater) 17-6, Jr. over Carson Trotzer (Wisconsin-Stevens Point) 15-6, Jr. (Dec 6-1)
5th Xavier Preston (Roanoke) 24-11, Fr. over Mitchell Reynolds (Olivet College) 19-11, Sr. (MD 13-4)
7th David Reinhart (University of Mount Union) 5-2, RS Fr. over Tyler Joseph (University of Chicago) 18-10, Jr. (Dec 12-7)

184
1st Place – Cael Mclaren of Cornell College
2nd Place – Cole Cervantes of North Central (IL)
3rd Place – Marcus Orlandoni of Wisconsin – Lacrosse
4th Place – Matthew Kelly of Rhode Island
5th Place – Connor Collins of Wisconsin-Eau Claire
6th Place – Ryder Slayton of Messiah College
7th Place – Gavin Layman of Ohio Northern
8th Place – Vincenzo Corvetto of Roanoke
1st Cael Mclaren (Cornell College) 15-8, Jr. over Cole Cervantes (North Central (IL)) 9-5, RS Sr. (MD 13-2)
3rd Marcus Orlandoni (Wisconsin – Lacrosse) 4-1, Jr. over Matthew Kelly (Rhode Island) 13-4, Jr. (Dec 7-5)
5th Connor Collins (Wisconsin-Eau Claire) 28-8, RS Fr. over Ryder Slayton (Messiah College) 29-11, Jr. (M. For.)
7th Gavin Layman (Ohio Northern) 30-9, Jr. over Vincenzo Corvetto (Roanoke) 15-9, Fr. (Dec 10-3)

197
1st Place – Kasey Gish of Wisconsin – Lacrosse
2nd Place – Jacob Badger of Augustana College
3rd Place – Gabriel Zierden of Concordia College (Moorhead)
4th Place – Treyten Steffen of Cornell College
5th Place – Jackson Punzel of Wheaton
6th Place – Daniel Benoit of Ozarks
7th Place – Jordan Lewis of Wisconsin-Whitewater
8th Place – Peyton Smith of Concordia University (WI)
1st Kasey Gish (Wisconsin – Lacrosse) 4-0, Fr. over Jacob Badger (Augustana College) 19-5, Jr. (Fall 2:13)
3rd Gabriel Zierden (Concordia College (Moorhead)) 20-2, RS Sr. over Treyten Steffen (Cornell College) 20-5, Sr. (Fall 1:57)
5th Jackson Punzel (Wheaton) 4-2, RS Fr. over Daniel Benoit (Ozarks) 3-3, Sr. (MD 10-1)
7th Jordan Lewis (Wisconsin-Whitewater) 7-15, So. over Peyton Smith (Concordia University (WI)) 22-10, Jr. (Dec 4-1)

285
1st Place – Rayshawn Dixon of Ferrum College
2nd Place – Donovan King of Olivet College
3rd Place – Josh Woodrey of Augustana College
4th Place – Jackson Schichel of Wisconsin-Eau Claire
5th Place – Jackson Brinker of Cornell College
6th Place – Ka’Ron Lewis of Ozarks
7th Place – Leno Campbell of Millikin University
8th Place – Jadon Brownlee of Ohio Northern
1st Rayshawn Dixon (Ferrum College) 5-0, Sr. over Donovan King (Olivet College) 9-1, RS Jr. (Fall 1:31)
3rd Josh Woodrey (Augustana College) 16-1, Jr. over Jackson Schichel (Wisconsin-Eau Claire) 23-6, RS Fr. (TB-1 2-1)
5th Jackson Brinker (Cornell College) 23-9, So. over Ka’Ron Lewis (Ozarks) 3-0, Jr. (M. For.)
7th Leno Campbell (Millikin University) 5-2, So. over Jadon Brownlee (Ohio Northern) 21-19, RS Jr. (Dec 8-4)