High School Results – Friday, February 16, 2024

2024 MSHSL Section 4A Team
Quarterfinals
Norwood Young America received a Bye
St. Agnes defeated Kimball Area 42-33
Eden Valley-Watkins defeated Sibley East 43-19
LeSueur-Henderson received a Bye
Semifinals
Norwood Young America defeated St. Agnes 49-19
LeSueur-Henderson defeated Eden Valley-Watkins 39-31
Championship
LeSueur-Henderson defeated Norwood Young America 35-27

2024 MSHSL Section 6A Team
Quarterfinals
Osakis defeated New York Mills 49-18
LPGE-Browerville defeated Border West 43-24
West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville defeated Wadena-Deer Creek 68-6
Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie defeated Pelican Rapids 55-12
Semifinals
Osakis defeated LPGE-Browerville 35-24
Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie defeated West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 34-31
Championship
Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie defeated Osakis 33-28

2024 MSHSL Section 7A Team
Semifinals
Holdingford defeated Mille Lacs 52-13
Staples-Motley defeated Royalton-Upsala 45-15
Championship
Staples-Motley defeated Holdingford 32-25

2024 MSHSL Section 8A Team
Semifinals
United North Central defeated Barnesville 64-4
Frazee defeated Fosston-Bagley 35-21
Championship
United North Central defeated Frazee 27-23

2024 MSHSL Section 6AA Team
Semifinals
Becker defeated Rocori 38-25
Howard Lake-Waverly-Winsted defeated Annandale/Maple Lake 29-29
Championship
Becker defeated Howard Lake-Waverly-Winsted 43-20

2024 MSHSL Section 8AA Team
Semifinals
Perham defeated Thief River Falls 37-24
Dilworth-Glyndon-Felton defeated Pequot Lks-Pine River-B 36-20
Championship
Dilworth-Glyndon-Felton defeated Perham 28-21

2024 MSHSL Section 2AAA Team
Quarterfinals
Apple Valley defeated Rosemount 49-10
Prior Lake defeated Eastview 46-17
New Prague defeated Lakeville North 42-25
Farmington defeated Lakeville South 43-24
Semifinals
Apple Valley defeated Prior Lake 30-27
New Prague defeated Farmington 33-27
Championship
Apple Valley defeated New Prague 27-25

2024 MSHSL Section 3AAA Team
Quarterfinals
Hastings received a Bye
Woodbury defeated St. Thomas Academy 52-18
Eagan defeated Two Rivers 54-14
Park defeated East Ridge 65-12
Semifinals
Hastings defeated Woodbury 61-12
Park defeated Eagan 40-27
Championship
Hastings defeated Park 58-11

2024 MSHSL Section 4AAA Team
Quarterfinals
Mounds View received a Bye
Centennial defeated Irondale 39-24
Roseville Area defeated White Bear Lake Area 33-32
Stillwater defeated Tartan 78-0
Semifinals
Mounds View defeated Centennial 70-0
Stillwater defeated Roseville Area 72-0
Championship
Mounds View defeated Stillwater 32-16

2024 MSHSL Section 6AAA Team
First Round
Richfield defeated Minneapolis Southwest 36-30
Quarterfinals
Shakopee defeated Richfield 78-0
Eden Prairie defeated Minnetonka 45-27
Chaska/Chanhassen defeated Edina 65-0
Waconia defeated Minneapolis Washburn 72-6
Semifinals
Shakopee defeated Eden Prairie 51-16
Waconia defeated Chaska/Chanhassen 28-26
Championship
Shakopee defeated Waconia 59-11

2024 MSHSL Section 7AAA Team
Quarterfinals
Anoka defeated Blaine 33-28
Cambridge-Isanti defeated Elk River 42-23
Andover defeated Coon Rapids 45-29
Forest Lake defeated St. Francis 32-29
Semifinals
Anoka defeated Cambridge-Isanti 33-26
Forest Lake defeated Andover 44-15
Championship
Forest Lake defeated Anoka 39-19

2024 MSHSL Section 8AAA Team
Semifinals
Willmar defeated Moorhead 45-16
Bemidji defeated Brainerd 35-21
Championship
Willmar defeated Bemidji 31-18

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?