High School Results – Thursday, February 1, 2024

Adrian Area 67 Luverne 5
Albert Lea Area 45 Owatonna 13
Brooklyn Center-Concordia Acad 48 Columbia Heights 24
Barnesville 42 Fertile-Beltrami 33
Farmington 26 Lakeville South 18
Frazee 36 Fosston-Bagley 27
Goodhue 62 Lake City 4
Maple River/USC 45 Westfield 21
Pipestone Area 45 Wabasso 24
Red Rock Central 42 Springfield 27
Rochester Mayo 50 Faribault 14
Shakopee 41 Hastings 18
Spectrum 48 Fridley 23
Zumbrota-Mazeppa 68, Byron 3

Baldwin-Woodville Tri
Waconia 52 Baldwin-Woodville, WI 20
Waconia 48 Hudson, WI 24

Cambridge-Isanti Tri
Cambridge-Isanti 42 Monticello 27
Cambridge-Isanti 52 St. Francis 19
St. Francis 54 Monticello 24

Eden Valley-Watkins Quad
New Ulm Area 53 Border West 12
New Ulm Area 46 Eden Valley-Watkins 18
Holdingford 36 New Ulm Area 24
Eden Valley-Watkins 34 Border West 32
Holdingford 45 Border West 24
Holdingford 53 Eden Valley-Watkins 12

Edina Tri
Edina 49 Orono 15
Wayzata 57 Edina 12
Wayzata 60 Orono 7

Fulda/Murray County Central Tri
Lake Crystal Wellcome Memorial Area 42 Jackson County Central 23
Lake Crystal Wellcome Memorial Area 33 Fulda-Murray Cty Central 28

Hopkins Tri
Eden Prairie 55 Hopkins 18
Minnetonka 45 Hopkins 27

La Crescent Quad
Plainview-Elgin-Millville 54 Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 24
GMLOS 48 Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 25
Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 51 La Crescent-Hokah 18

Mankato East Tri
Glencoe – Lester Prairie 56 Rochester John Marshall 18
Mankato East 42 Glencoe – Lester Prairie 27

Mankato West Tri
Northfield 46 Mankato West 21
Scott West 47 Mankato West 18

MCW/Fairmont Quad
Fairmont-Martin County West 39 Tri-City United 30
Windom-Mountain Lake 37 Tri-City United 32

Mound-Westonka Tri
Foley 41 Mound-Westonka 23
Mound-Westonka 42 Rockford 30

NRHEG Triangular
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 45 Saint Clair-Mankato Loyola 24
WEM-JWP 37 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 33
Saint Clair-Mankato Loyola 36 WEM-JWP 31

Pelican Rapids Tri
LPGE-Browerville Wolves 47 Pelican Rapids 21
Pelican Rapids 42 United Clay Becker Badgers 29

Pierz Quad
Pierz 64 Albany 8
Pierz 63 Dassel-Cokato-Litchfield 12
Pierz 48 Ogilvie 18
Dassel-Cokato/Litchfield 35 Ogilvie 29
Dassel-Cokato/Litchfield 51 Albany 20

Rocori Tri
Bemidji 67 Sartell-Saint Stephen 6
Rocori 65 Sartell-Saint Stephen 7

Royalton Tri
Royalton/Upsala 55 Atwater-Cosmos-Grove City 16
Belgrade-Brooten-Elrosa 62 Atwater-Cosmos-Grove City 10
Belgrade-Brooten-Elrosa 42 Royalton/Upsala 9

Sauk Centre-Melrose Quad
Sauk Centre-Melrose 55 Fergus Falls 12
Pequot Lks-Pine River-B 65 Fergus Falls 10
Park Rapids Area 49 Fergus Falls 18
Park Rapids Area 34 Sauk Centre-Melrose 26

St. Charles Tri
Dover-Eyota 39 Caledonia-Houston 24
Caledonia-Houston 45 St. Charles 27
Dover-Eyota 45 St. Charles 27

St. Croix Lutheran Academy Tri
Minneapolis Edison 48 St. Croix Lutheran 30
Minneapolis Edison 42 East Ridge 33
East Ridge 53 St. Croix Lutheran 24

St. Paul Johnson Tri
Cretin-Derham Hall 54 St. Paul Washington Technology Magnet 18
St. Paul Washington Technology Magnet 37 St. Paul Johnson 34

Wabasha-Kellogg Tri
Chatfield 58 Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 11
Chatfield 75 Wabasha-Kellogg 0
Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 48 Wabasha-Kellogg 24

Waseca Tri
Blue Earth Area 54 Waseca 24
Marshall 72 Blue Earth Area 0
Marshall 69 Waseca 3

Watertown-Mayer Tri
Apple Valley 43 Howard Lake-Waverly-Winsted 22
Apple Valley 47 Watertown Mayer 21
Watertown Mayer 39 Howard Lake-Waverly-Winsted 27

Worthington Tri
Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 68 Worthington 3
Minneota 64 Worthington 3
Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 38 Minneota 22

Girls

Hopkins Tri
Eden Prairie 18 Hopkins 18
Minnetonka 12 Hopkins 12

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?