NCWWC Region 4 Regionals

2024 NCWWC Region 4 Regionals results. Sunday, February 25, at Naperville, Ill.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

1 North Central (IL) 219.0
2 Aurora 106.0
3 Wisconsin Stevens Point 103.5
4 Northern Michigan University 82.0
5 Augsburg University 60.0
6 Augustana (IL) 60.0
7 Dubuque 59.0
8 Lakeland University 32.5
9 Carthage College 23.5

The top four in each weight class qualify for the National College Women’s Wrestling Championships for NCAA-affiliated schools, which will be held March 8-9 at the Alliant Energy PowerHouse in Cedar Rapids, Iowa.

NCWWC Region IV – 101
1st Place – Madison Avila of North Central (IL)
2nd Place – Genesis Ramirez of Aurora
3rd Place – Morgan Bethea of Wisconsin Stevens Point
4th Place – Kelly Enriquez of Wisconsin Stevens Point
5th Place – Bentley Hills of Carthage College
6th Place – Karina Torres of Carthage College
1st Madison Avila (North Central (IL)) decision over Genesis Ramirez (Aurora ) (Dec 8-0)
3rd Morgan Bethea (Wisconsin Stevens Point) injury default over Kelly Enriquez (Wisconsin Stevens Point) (Inj. 0:00)
5th Bentley Hills (Carthage College) injury default over Karina Torres (Carthage College) (Inj. 0:00)
7th () received a bye () (Bye)

NCWWC Region IV – 109
1st Place – Kendra Ryan of North Central (IL)
2nd Place – Jaslynn Gallegos of North Central (IL)
3rd Place – Natalie Majer of Carthage College
4th Place – Mia Moore of Aurora
5th Place – Alexis Winecke of Wisconsin Stevens Point
6th Place – Camila Neuman of Aurora
7th Place – Trinity Valentin of Northern Michigan University
1st Kendra Ryan (North Central (IL)) injury default over Jaslynn Gallegos (North Central (IL)) (Inj. 0:00)
3rd Natalie Majer (Carthage College) fall over Mia Moore (Aurora ) (Fall 0:48)
5th Alexis Winecke (Wisconsin Stevens Point) decision over Camila Neuman (Aurora ) (Dec 13-6)
7th Trinity Valentin (Northern Michigan University) received a bye () (Bye)

NCWWC Region IV – 116
1st Place – Sydney Petzinger of North Central (IL)
2nd Place – Abby Nelson of Wisconsin Stevens Point
3rd Place – Rose Ann Marshall of Wisconsin Stevens Point
4th Place – Shea Reisel of Dubuque
5th Place – Sharon Moreno of Aurora
6th Place – Mikayla Rieck of Lakeland University
7th Place – Anna Davison of Augustana (IL)
1st Sydney Petzinger (North Central (IL)) tech fall over Abby Nelson (Wisconsin Stevens Point) (TF 10-0)
3rd Rose Ann Marshall (Wisconsin Stevens Point) decision over Shea Reisel (Dubuque) (Dec 10-6)
5th Sharon Moreno (Aurora ) fall over Mikayla Rieck (Lakeland University) (Fall 2:45)
7th Anna Davison (Augustana (IL)) received a bye () (Bye)

NCWWC Region IV – 123
1st Place – Amani Jones of North Central (IL)
2nd Place – Zhivanna Magdaleno of Northern Michigan University
3rd Place – Sandie Pfeil of Augustana (IL)
4th Place – Hannah Suboni-Kaufman of Augustana (IL)
5th Place – Brianna Derouin of Wisconsin Stevens Point
6th Place – Makenna Hanke of Wisconsin Stevens Point
1st Amani Jones (North Central (IL)) fall over Zhivanna Magdaleno (Northern Michigan University) (Fall 0:37)
3rd Sandie Pfeil (Augustana (IL)) injury default over Hannah Suboni-Kaufman (Augustana (IL)) (Inj. 0:00)
5th Brianna Derouin (Wisconsin Stevens Point) injury default over Makenna Hanke (Wisconsin Stevens Point) (Inj. 0:00)
7th () received a bye () (Bye)

NCWWC Region IV – 130
1st Place – Salome Walker of North Central (IL)
2nd Place – Alexis Janiak of Aurora
3rd Place – Ngao Shoua Whitethorn of Wisconsin Stevens Point
4th Place – Sara Sterner of North Central (IL)
5th Place – Sharon Leon of Northern Michigan University
6th Place – Cera Philson of Wisconsin Stevens Point
7th Place – Katerina Conrad of Lakeland University
8th Place – Bethany Regione of Aurora
1st Salome Walker (North Central (IL)) injury default over Alexis Janiak (Aurora ) (Inj. 0:00)
3rd Ngao Shoua Whitethorn (Wisconsin Stevens Point) decision over Sara Sterner (North Central (IL)) (Dec 6-4)
5th Sharon Leon (Northern Michigan University) fall over Cera Philson (Wisconsin Stevens Point) (Fall 1:44)
7th Katerina Conrad (Lakeland University) forfeit over Bethany Regione (Aurora ) (FF)

NCWWC Region IV – 136
1st Place – Yele Aycock of North Central (IL)
2nd Place – Taylor Graveman of North Central (IL)
3rd Place – Amor Tuttle of Wisconsin Stevens Point
4th Place – Natasha Markoutsis of Aurora
5th Place – Brooke Schuenemann of Wisconsin Stevens Point
6th Place – Mattie Papenthien of Dubuque
7th Place – Lilian Hernandez of Aurora
8th Place – Mikalah Konz of Augsburg University
1st Yele Aycock (North Central (IL)) injury default over Taylor Graveman (North Central (IL)) (Inj. 0:00)
3rd Amor Tuttle (Wisconsin Stevens Point) decision over Natasha Markoutsis (Aurora ) (Dec 10-2)
5th Brooke Schuenemann (Wisconsin Stevens Point) tech fall over Mattie Papenthien (Dubuque) (TF 10-0)
7th Lilian Hernandez (Aurora ) fall over Mikalah Konz (Augsburg University) (Fall 4:41)

NCWWC Region IV – 143
1st Place – Alara Boyd of North Central (IL)
2nd Place – Marisa Angelos of Northern Michigan University
3rd Place – Autumn Flanigan of Augsburg University
4th Place – Alissa Caltagirone of Northern Michigan University
4th Place – Tatum Levendahl of Dubuque
6th Place – Aine Moffit of Augustana (IL)
7th Place – Al Ghala Al Radi of Lakeland University
8th Place – Olga Turiy of Aurora
1st Alara Boyd (North Central (IL)) decision over Marisa Angelos (Northern Michigan University) (Dec 8-2)
3rd Autumn Flanigan (Augsburg University) decision over Alissa Caltagirone (Northern Michigan University) (Dec 9-0)
5th Tatum Levendahl (Dubuque) tech fall over Aine Moffit (Augustana (IL)) (TF 11-0)
7th Al Ghala Al Radi (Lakeland University) fall over Olga Turiy (Aurora ) (Fall 1:22)

NCWWC Region IV – True 4th Place 143
1st Place – Alissa Caltagirone of Northern Michigan University
2nd Place – Tatum Levendahl of Dubuque
1st Alissa Caltagirone (Northern Michigan University) fall over Tatum Levendahl (Dubuque) (Fall 2:05)

NCWWC Region IV – 155
1st Place – Nina Makem of Augsburg University
2nd Place – London Houston of North Central (IL)
3rd Place – Alex Hofrichter of Dubuque
4th Place – Tiera Jimerson of North Central (IL)
4th Place – Noelle Gaffney of Northern Michigan University
6th Place – Antonia Phillips of Aurora
7th Place – Niyasia McCampbell of Lakeland University
8th Place – Jaiden Moody of Augustana (IL)
1st Nina Makem (Augsburg University) decision over London Houston (North Central (IL)) (Dec 3-2)
3rd Alex Hofrichter (Dubuque) fall over Tiera Jimerson (North Central (IL)) (Fall 0:00)
5th Noelle Gaffney (Northern Michigan University) decision over Antonia Phillips (Aurora ) (Dec 5-0)
7th Niyasia McCampbell (Lakeland University) tech fall over Jaiden Moody (Augustana (IL)) (TF 11-0)

NCWWC Region IV – True 4th place 155
1st Place – Tiera Jimerson of North Central (IL)
2nd Place – Noelle Gaffney of Northern Michigan University
1st Tiera Jimerson (North Central (IL)) forfeit over Noelle Gaffney (Northern Michigan University) (FF)

NCWWC Region IV – 170
1st Place – Yelena Makoyed of North Central (IL)
2nd Place – Jade Herzer of Wisconsin Stevens Point
3rd Place – Sawyer Graham of Augustana (IL)
4th Place – Tabitha Breitrick of Wisconsin Stevens Point
5th Place – Mickaela Keane of Northern Michigan University
6th Place – Ruby Joseph of Northern Michigan University
7th Place – Madison Horn of Augsburg University
8th Place – Brianna Seixas of Dubuque
1st Yelena Makoyed (North Central (IL)) tech fall over Jade Herzer (Wisconsin Stevens Point) (TF 11-0)
3rd Sawyer Graham (Augustana (IL)) decision over Tabitha Breitrick (Wisconsin Stevens Point) (Dec 5-1)
5th Mickaela Keane (Northern Michigan University) decision over Ruby Joseph (Northern Michigan University) (Dec 5-2)
7th Madison Horn (Augsburg University) fall over Brianna Seixas (Dubuque) (Fall 2:24)

NCWWC Region IV – 191
1st Place – Traeh Haynes of North Central (IL)
2nd Place – Brittyn Corbishley of North Central (IL)
3rd Place – Sydney Manos of Aurora
4th Place – Melissa Jacobs of Augsburg University
5th Place – Angie Guy of Augustana (IL)
6th Place – Khalila Corry of Lakeland University
7th Place – Teni Ajayi of Northern Michigan University
8th Place – Taylor Schulz of Wisconsin Stevens Point
1st Traeh Haynes (North Central (IL)) injury default over Brittyn Corbishley (North Central (IL)) (Inj. 0:00)
3rd Sydney Manos (Aurora ) fall over Melissa Jacobs (Augsburg University) (Fall 0:27)
5th Angie Guy (Augustana (IL)) fall over Khalila Corry (Lakeland University) (Fall 3:00)
7th Teni Ajayi (Northern Michigan University) fall over Taylor Schulz (Wisconsin Stevens Point) (Fall 1:25)

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?