Springfield Tiger Invitational

Springfield Tiger Invitational
1 Central Public Schools 218.0
2 Luverne 166.0
3 Saint Clair-Mankato Loyola 163.5
4 Wabasso 137.0
5 BOLD 83.5
6 Austin 62.5
7 Red Rock Central 62.0
8 Springfield 59.0
9 Ortonville 36.0
10 Madelia/Truman 32.0
11 Canby 28.0

Results on TrackWrestling

107
1st Place – Blake Sheppard of Saint Clair-Mankato Loyola
2nd Place – Keaton Marwede of BOLD
3rd Place – Brayden Becker of Austin
4th Place – Noah Schunk of Red Rock Central
5th Place – Gabe Gunderson of Madelia/Truman
6th Place – Brody Kopp of Luverne
1st Blake Sheppard (Saint Clair-Mankato Loyola) 29-5, Fr. over Keaton Marwede (BOLD) 8-17, 8th. (Fall 2:44)
3rd Brayden Becker (Austin) 6-12, Fr. over Noah Schunk (Red Rock Central) 8-12, 7th. (TF-1.5 5:33 (15-0))
5th Gabe Gunderson (Madelia/Truman) 9-9, 8th. over Brody Kopp (Luverne) 21-22, Fr. (Inj. 0:00)

114
1st Place – Parker Honl of Central Public Schools
2nd Place – Ty Kopp of Luverne
3rd Place – Nathan Riley of Wabasso
4th Place – Marshal Willhite of Red Rock Central
5th Place – Jaxon Learn of Austin
6th Place – Cole Paplow of Springfield
1st Parker Honl (Central Public Schools) 28-10, So. over Ty Kopp (Luverne) 23-19, 7th. (Dec 5-0)
3rd Nathan Riley (Wabasso) 16-17, Fr. over Marshal Willhite (Red Rock Central) 16-14, Fr. (Dec 7-4)
5th Jaxon Learn (Austin) 6-8, 7th. over Cole Paplow (Springfield) 13-16, 7th. (MD 11-3)

121
1st Place – Judd Pauly of Central Public Schools
2nd Place – Uriel Hernandez of Luverne
3rd Place – Riley Vaughan of Saint Clair-Mankato Loyola
4th Place – Nathan Groebner of Springfield
Round 1
Judd Pauly (Central Public Schools) 25-14, 8th. over Uriel Hernandez (Luverne) 12-11, Sr. (Dec 4-1)
Riley Vaughan (Saint Clair-Mankato Loyola) 18-19, 8th. over Nathan Groebner (Springfield) 11-12, Fr. (Fall 3:17)
Round 2
Judd Pauly (Central Public Schools) 25-14, 8th. over Riley Vaughan (Saint Clair-Mankato Loyola) 18-19, 8th. (MD 10-0)
Uriel Hernandez (Luverne) 12-11, Sr. over Nathan Groebner (Springfield) 11-12, Fr. (Fall 3:51)
Round 3
Judd Pauly (Central Public Schools) 25-14, 8th. over Nathan Groebner (Springfield) 11-12, Fr. (Fall 1:48)
Uriel Hernandez (Luverne) 12-11, Sr. over Riley Vaughan (Saint Clair-Mankato Loyola) 18-19, 8th. (Dec 10-6)

127
1st Place – Collin Degn of Central Public Schools
2nd Place – Mikale Goblirsch of Wabasso
3rd Place – Cody Klepel of Ortonville
4th Place – Cole Conser of Central Public Schools
5th Place – Rayden Boyenga of Luverne
6th Place – Wyatt Collins of BOLD
1st Collin Degn (Central Public Schools) 27-3, Jr. over Mikale Goblirsch (Wabasso) 28-8, Jr. (Dec 5-4)
3rd Cody Klepel (Ortonville) 27-14, Sr. over Cole Conser (Central Public Schools) 4-6, 8th. (MD 10-1)
5th Rayden Boyenga (Luverne) 7-17, So. over Wyatt Collins (BOLD) 0-10, Fr. (Fall 5:20)

133
1st Place – Kaysen Harms of Wabasso
2nd Place – Noel Davila of Madelia/Truman
3rd Place – Matthew Gangestad of Luverne
4th Place – Roman Holland of Central Public Schools
5th Place – Aaron Kindt of Luverne
6th Place – Lincoln Cole of Austin
1st Kaysen Harms (Wabasso) 29-10, Jr. over Noel Davila (Madelia/Truman) 18-8, So. (Dec 7-5)
3rd Matthew Gangestad (Luverne) 28-16, Fr. over Roman Holland (Central Public Schools) 14-12, Sr. (TF-1.5 4:12 (17-2))
5th Aaron Kindt (Luverne) 4-13, So. over Lincoln Cole (Austin) 1-6, Fr. (Fall 1:51)

139
1st Place – Andrew Pankonin of Red Rock Central
2nd Place – Ryan Neubarth of Central Public Schools
3rd Place – Hudson Hough of Luverne
4th Place – William Flowers of Wabasso
5th Place – Jonah Skarupa of Red Rock Central
6th Place – Caden Kruger of Luverne
1st Andrew Pankonin (Red Rock Central) 25-14, Sr. over Ryan Neubarth (Central Public Schools) 19-11, So. (Dec 5-2)
3rd Hudson Hough (Luverne) 27-18, Fr. over William Flowers (Wabasso) 16-19, Sr. (MD 14-0)
5th Jonah Skarupa (Red Rock Central) 7-18, Fr. over Caden Kruger (Luverne) 9-11, Jr. (Dec 12-9)

145
1st Place – Sam Drietz of Canby
2nd Place – Reese Lentsch of Central Public Schools
3rd Place – Eli Kruse of Saint Clair-Mankato Loyola
4th Place – Brady Kiecker of BOLD
5th Place – Carter Beranek of Red Rock Central
6th Place – Leif Ingebretsen of Luverne
1st Sam Drietz (Canby) 29-8, Jr. over Reese Lentsch (Central Public Schools) 27-9, Sr. (Fall 2:50)
3rd Eli Kruse (Saint Clair-Mankato Loyola) 24-4, Sr. over Brady Kiecker (BOLD) 34-11, Jr. (Fall 3:42)
5th Carter Beranek (Red Rock Central) 22-20, Sr. over Leif Ingebretsen (Luverne) 25-20, Jr. (SV-1 7-5)

152
1st Place – Austin Kiecker of BOLD
2nd Place – Gavin Marotzke of Wabasso
3rd Place – Brody McClinton of Saint Clair-Mankato Loyola
4th Place – Tyler Neubarth of Central Public Schools
5th Place – Cameron McCrary of Luverne
6th Place – Jack Kloempken of Central Public Schools
1st Austin Kiecker (BOLD) 38-4, Sr. over Gavin Marotzke (Wabasso) 23-12, So. (TF-1.5 3:39 (20-5))
3rd Brody McClinton (Saint Clair-Mankato Loyola) 20-15, Fr. over Tyler Neubarth (Central Public Schools) 28-12, Jr. (Dec 9-5)
5th Cameron McCrary (Luverne) 18-22, So. over Jack Kloempken (Central Public Schools) 7-8, Fr. (Fall 0:36)

160
1st Place – Chase Bade of Saint Clair-Mankato Loyola
2nd Place – Lucas Conser of Central Public Schools
3rd Place – Paytin Johnson of Springfield
4th Place – Trent Eastman of Ortonville
5th Place – Trenton Whiteaker of Austin
6th Place – Dawson Holtz of Luverne
1st Chase Bade (Saint Clair-Mankato Loyola) 23-5, Jr. over Lucas Conser (Central Public Schools) 18-11, Jr. (Dec 13-11)
3rd Paytin Johnson (Springfield) 18-19, So. over Trent Eastman (Ortonville) 20-19, Sr. (Fall 3:58)
5th Trenton Whiteaker (Austin) 8-20, Jr. over Dawson Holtz (Luverne) 21-21, So. (MD 10-1)

172
1st Place – Sam Rock of Luverne
2nd Place – Lucas Vaughan of Saint Clair-Mankato Loyola
3rd Place – Connor Hansen of Central Public Schools
4th Place – Preston Remiger of Wabasso
5th Place – Kody Bast of Springfield
6th Place – Logan Omundson of Ortonville
1st Sam Rock (Luverne) 41-3, Sr. over Lucas Vaughan (Saint Clair-Mankato Loyola) 26-10, So. (Dec 12-5)
3rd Connor Hansen (Central Public Schools) 17-16, So. over Preston Remiger (Wabasso) 9-15, Sr. (Fall 2:58)
5th Kody Bast (Springfield) 15-19, Jr. over Logan Omundson (Ortonville) 7-25, Jr. (Fall 1:59)

189
1st Place – Ezekiel Olson of Wabasso
2nd Place – Steven Loeffler of Saint Clair-Mankato Loyola
3rd Place – Hayden Edwards of BOLD
4th Place – Preston Sprengeler of Central Public Schools
5th Place – Adam Ask of Luverne
6th Place – Rylee Haala of Springfield
1st Ezekiel Olson (Wabasso) 29-5, So. over Steven Loeffler (Saint Clair-Mankato Loyola) 12-9, Fr. (Fall 1:00)
3rd Hayden Edwards (BOLD) 19-17, So. over Preston Sprengeler (Central Public Schools) 10-14, Jr. (Fall 1:37)
5th Adam Ask (Luverne) 13-8, Jr. over Rylee Haala (Springfield) 5-6, Jr. (Fall 1:14)

215
1st Place – Jacob Schimek of Saint Clair-Mankato Loyola
2nd Place – Mitchell Streich of Springfield
3rd Place – Carter Storms of Central Public Schools
4th Place – Kane Akkerman of Luverne
5th Place – Troy Ours of Wabasso
1st Jacob Schimek (Saint Clair-Mankato Loyola) 40-0, Sr. over Mitchell Streich (Springfield) 15-11, Sr. (Fall 1:07)
3rd Carter Storms (Central Public Schools) 24-15, Jr. over Kane Akkerman (Luverne) 21-14, 8th. (TF-1.5 3:11 (16-0))
5th Troy Ours (Wabasso) 2-10, Jr. over () , . (Bye)

285
1st Place – Samuel Winkels of Austin
2nd Place – Grant Erickson of Central Public Schools
3rd Place – Masyn Akkerman of Luverne
4th Place – Cody Bohlman of Central Public Schools
5th Place – Tommy Leopold of Springfield
6th Place – Josh Timm of Wabasso
1st Samuel Winkels (Austin) 40-1, Jr. over Grant Erickson (Central Public Schools) 24-9, Sr. (Fall 3:22)
3rd Masyn Akkerman (Luverne) 16-2, Jr. over Cody Bohlman (Central Public Schools) 5-6, 8th. (Fall 4:49)
5th Tommy Leopold (Springfield) 14-9, Fr. over Josh Timm (Wabasso) 5-13, So. (Fall 3:05)