Big Ten Championships

2024 Big Ten Championships results. March 9-10, at College Park, Md.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

1 Penn State 170.5
2 Michigan 123.5
3 Nebraska 118.0
4 Iowa 110.5
5 Ohio State 89.0
6 Rutgers 87.5
7 Minnesota 74.0
8 Wisconsin 46.5
9 Purdue 41.5
10 Maryland 39.0
11 Illinois 34.0
12 Indiana 33.0
13 Michigan State 23.5
14 Northwestern 14.5

National Tournament Auto-Qualifiers in Bold

125
1st Place – Braeden Davis of Penn State
2nd Place – Patrick McKee of Minnesota
3rd Place – Drake Ayala of Iowa
4th Place – Matt Ramos of Purdue
5th Place – Dean Peterson of Rutgers
6th Place – Michael DeAugustino of Michigan
7th Place – Eric Barnett of Wisconsin
8th Place – Caleb Smith of Nebraska
9th Place – Tristan Lujan of Michigan State
10th Place – Brendan McCrone of Ohio State
1st Braeden Davis (Penn State) 20-2, Fr. over Patrick McKee (Minnesota) 15-6, Sr. (Dec 8-1)
3rd Drake Ayala (Iowa) 23-4, Jr. over Matt Ramos (Purdue) 25-5, RS Jr. (Dec 4-1)
5th Dean Peterson (Rutgers) 14-7, RS So. over Michael DeAugustino (Michigan) 11-6, RS Sr. (SV-1 9-6)
7th Eric Barnett (Wisconsin) 26-6, Sr. over Caleb Smith (Nebraska) 21-9, RS Jr. (TF-1.5 5:18 (17-2))
9th Tristan Lujan (Michigan State) 2-0, . over Brendan McCrone (Ohio State) 1-1, . (Dec 5-0)

133
1st Place – Dylan Shawver of Rutgers
2nd Place – Dylan Ragusin of Michigan
3rd Place – Aaron Nagao of Penn State
4th Place – Jacob Van Dee of Nebraska
5th Place – Brody Teske of Iowa
6th Place – Braxton Brown of Maryland
7th Place – Cayden Rooks of Indiana
8th Place – Dustin Norris of Purdue
1st Dylan Shawver (Rutgers) 22-5, RS So. over Dylan Ragusin (Michigan) 24-2, Jr. (TF-1.5 7:00 (23-8))
3rd Aaron Nagao (Penn State) 14-5, Sr. over Jacob Van Dee (Nebraska) 22-8, So. (Fall 1:52)
5th Brody Teske (Iowa) 14-5, RS Sr. over Braxton Brown (Maryland) 20-10, RS So. (Dec 4-1)
7th Cayden Rooks (Indiana) 10-11, RS Sr. over Dustin Norris (Purdue) 10-17, RS So. (Dec 5-1)

141
1st Place – Jesse Mendez of Ohio State
2nd Place – Beau Bartlett of Penn State
3rd Place – Real Woods of Iowa
4th Place – Sergio Lemley of Michigan
5th Place – Brock Hardy of Nebraska
6th Place – Mitch Moore of Rutgers
7th Place – Vance Vombaur of Minnesota
8th Place – Danny Pucino of Illinois
9th Place – Danny Fongaro of Indiana
10th Place – Greyson Clark of Purdue
11th Place – Jordan Hamdan of Michigan State
12th Place – Kal Miller of Maryland
1st Jesse Mendez (Ohio State) 25-2, So. over Beau Bartlett (Penn State) 20-1, Sr. (Dec 4-1)
3rd Real Woods (Iowa) 18-3, RS Fr. over Sergio Lemley (Michigan) 18-7, Fr. (Dec 11-8)
5th Brock Hardy (Nebraska) 19-8, Sr. over Mitch Moore (Rutgers) 15-6, RS Sr. (Fall 2:38)
7th Vance Vombaur (Minnesota) 16-8, Jr. over Danny Pucino (Illinois) 15-10, RS Sr. (SV-1 4-1)
9th Danny Fongaro (Indiana) 2-0, . over Greyson Clark (Purdue) 2-1, . (MFFL)
11th Jordan Hamdan (Michigan State) 1-1, . over Kal Miller (Maryland) 1-2, . (Dec 6-3)

149
1st Place – Ridge Lovett of Nebraska
2nd Place – Austin Gomez of Michigan
3rd Place – Tyler Kasak of Penn State
4th Place – Ethen Miller of Maryland
5th Place – Caleb Rathjen of Iowa
6th Place – Dylan D’Emilio of Ohio State
7th Place – Graham Rooks of Indiana
8th Place – Joseph Zargo of Wisconsin
9th Place – Drew Roberts of Minnesota
10th Place – Michael Cetta of Rutgers
1st Ridge Lovett (Nebraska) 24-1, RS Fr. over Austin Gomez (Michigan) 9-2, RS Sr. (Dec 5-4)
3rd Tyler Kasak (Penn State) 17-4, Fr. over Ethen Miller (Maryland) 17-7, Jr. (Fall 2:37)
5th Caleb Rathjen (Iowa) 16-5, Jr. over Dylan D’Emilio (Ohio State) 24-11, RS Sr. (Dec 11-5)
7th Graham Rooks (Indiana) 18-10, RS Sr. over Joseph Zargo (Wisconsin) 20-9, Jr. (Dec 5-4)
9th Drew Roberts (Minnesota) 2-0, . over Michael Cetta (Rutgers) 1-1, . (Dec 5-3)

157
1st Place – Levi Haines of Penn State
2nd Place – Will Lewan of Michigan
3rd Place – Peyton Robb of Nebraska
4th Place – Jared Franek of Iowa
5th Place – Brayton Lee of Indiana
6th Place – Joey Blaze of Purdue
7th Place – Chase Saldate of Michigan State
8th Place – Trevor Chumbley of Northwestern
9th Place – Isaac Wilcox of Ohio State
10th Place – Al Desantis of Rutgers
1st Levi Haines (Penn State) 18-0, So. over Will Lewan (Michigan) 12-7, RS Sr. (SV-1 4-1)
3rd Peyton Robb (Nebraska) 21-6, RS So. over Jared Franek (Iowa) 23-5, Sr. (MFFL)
5th Brayton Lee (Indiana) 11-2, RS Sr. over Joey Blaze (Purdue) 17-10, Fr. (Dec 3-2)
7th Chase Saldate (Michigan State) 25-6, Sr. over Trevor Chumbley (Northwestern) 17-11, RS Sr. (Fall 2:06)
9th Isaac Wilcox (Ohio State) 2-0, . over Al Desantis (Rutgers) 1-1, . (Dec 5-1)

165
1st Place – Mitchell Mesenbrink of Penn State
2nd Place – Dean Hamiti of Wisconsin
3rd Place – Mike Caliendo of Iowa
4th Place – Cameron Amine of Michigan
5th Place – Antrell Taylor of Nebraska
6th Place – Chris Moore of Illinois
7th Place – Stoney Buell of Purdue
8th Place – Blaine Brenner of Minnesota
9th Place – Tyler Lillard of Indiana
10th Place – Maxx Mayfield of Northwestern
11th Place – Caleb Fish of Michigan State
12th Place – Bryce Hepner of Ohio State
1st Mitchell Mesenbrink (Penn State) 22-0, RS Fr. over Dean Hamiti (Wisconsin) 26-2, Jr. (Dec 13-11)
3rd Mike Caliendo (Iowa) 22-4, So. over Cameron Amine (Michigan) 14-7, RS Jr. (SV-1 8-5)
5th Antrell Taylor (Nebraska) 20-7, So. over Chris Moore (Illinois) 11-14, RS Fr. (Dec 4-1)
7th Stoney Buell (Purdue) 17-11, RS So. over Blaine Brenner (Minnesota) 19-12, Jr. (MD 15-7)
9th Tyler Lillard (Indiana) 3-0, . over Maxx Mayfield (Northwestern) 2-1, . (Dec 8-5)
11th Caleb Fish (Michigan State) 1-1, . over Bryce Hepner (Ohio State) 0-2, . (Fall 4:00)

174
1st Place – Edmond Ruth of Illinois
2nd Place – Shane Griffith of Michigan
3rd Place – Rocco Welsh of Ohio State
4th Place – Jackson Turley of Rutgers
5th Place – Patrick Kennedy of Iowa
6th Place – Andrew Sparks of Minnesota
7th Place – Max Maylor of Wisconsin
8th Place – Brody Baumann of Purdue
9th Place – Bubba Wilson of Nebraska
10th Place – DJ Shannon of Michigan State
1st Edmond Ruth (Illinois) 22-2, So. over Shane Griffith (Michigan) 14-3, RS Sr. (MFFL)
3rd Rocco Welsh (Ohio State) 22-4, Fr. over Jackson Turley (Rutgers) 15-6, RS Sr. (Dec 4-2)
5th Patrick Kennedy (Iowa) 15-5, RS Jr. over Andrew Sparks (Minnesota) 10-7, Sr. (SV-1 4-1)
7th Max Maylor (Wisconsin) 18-7, RS Sr. over Brody Baumann (Purdue) 12-14, RS Fr. (Dec 5-0)
1st Bubba Wilson (Nebraska) 2-0, . over DJ Shannon (Michigan State) 2-1, . (Dec 8-6)

184
1st Place – Isaiah Salazar of Minnesota
2nd Place – Bernie Truax of Penn State
3rd Place – Lenny Pinto of Nebraska
4th Place – Jaden Bullock of Michigan
5th Place – Ryder Rogotzke of Ohio State
6th Place – Brian Soldano of Rutgers
7th Place – Layne Malczewski of Michigan State
8th Place – Shane Liegel of Wisconsin
9th Place – Chase Mielnik of Maryland
10th Place – Aiden Riggins of Iowa
1st Isaiah Salazar (Minnesota) 21-1, Sr. over Bernie Truax (Penn State) 14-4, RS Sr. (SV-1 8-1)
3rd Lenny Pinto (Nebraska) 22-4, Jr. over Jaden Bullock (Michigan) 18-10, RS Jr. (SV-1 4-1)
5th Ryder Rogotzke (Ohio State) 18-8, Fr. over Brian Soldano (Rutgers) 15-10, So. (MD 15-3)
7th Layne Malczewski (Michigan State) 14-8, RS Sr. over Shane Liegel (Wisconsin) 19-12, RS Sr. (Dec 8-5)
9th Chase Mielnik (Maryland) 3-0, . over Aiden Riggins (Iowa) 2-1, . (Fall 3:49)

197
1st Place – Aaron Brooks of Penn State
2nd Place – Zach Glazier of Iowa
3rd Place – Silas Allred of Nebraska
4th Place – Jaxon Smith of Maryland
5th Place – Garrett Joles of Minnesota
6th Place – Luke Geog of Ohio State
7th Place – John Poznanski of Rutgers
8th Place – Evan Bates of Northwestern
1st Aaron Brooks (Penn State) 17-0, Sr. over Zach Glazier (Iowa) 24-2, RS Sr. (TF-1.5 6:08 (19-3))
3rd Silas Allred (Nebraska) 24-7, Sr. over Jaxon Smith (Maryland) 17-5, RS So. (Dec 10-3)
5th Garrett Joles (Minnesota) 20-8, Sr. over Luke Geog (Ohio State) 15-8, So. (M. For.)
7th John Poznanski (Rutgers) 15-4, RS So. over Evan Bates (Northwestern) 12-13, Jr. (TF-1.5 7:00 (15-0))

285
1st Place – Greg Kerkvliet of Penn State
2nd Place – Nick Feldman of Ohio State
3rd Place – Lucas Davison of Michigan
4th Place – Yaraslau Slavikouski of Rutgers
5th Place – Bradley Hill of Iowa
6th Place – Nash Hutmacher of Nebraska
7th Place – Nick Willham of Indiana
8th Place – Seth Nevills of Maryland
1st Greg Kerkvliet (Penn State) 15-0, Sr. over Nick Feldman (Ohio State) 24-5, So. (Dec 9-3)
3rd Lucas Davison (Michigan) 18-4, RS Sr. over Yaraslau Slavikouski (Rutgers) 17-6, RS Jr. (Dec 6-3)
5th Bradley Hill (Iowa) 20-7, So. over Nash Hutmacher (Nebraska) 7-6, Jr. (Dec 4-1)
7th Nick Willham (Indiana) 12-10, RS Sr. over Seth Nevills (Maryland) 15-9, RS Sr. (SV-1 4-1)

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?