Minnesota Blue finishes 7th at 14U Greco-Roman National Duals

2024 USA Wrestling 14U National Duals Greco-Roman results. June 12-13, at Oaks, PA.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Day 1

Pool A Results
1st Place – Minnesota Blue
2nd Place – Wisconsin
3rd Place – California
4th Place – New York Gold
5th Place – Oklahoma Blue
6th Place – Texas Gold
7th Place – Idaho
8th Place – Louisiana
1st Minnesota Blue defeated Wisconsin 49-34.
2nd Place Wrestleback
Wisconsin defeated California 0-0.
3rd California defeated New York Gold 49-29.
5th Oklahoma Blue defeated Texas Gold 43-40.
7th Idaho defeated Louisiana 40-27.

Pool B Results
1st Place – Pennsylvania Blue
2nd Place – Illinois
3rd Place – Florida
4th Place – Maryland
5th Place – Washington
6th Place – Arkansas
7th Place – Kansas
8th Place – Virginia
1st Pennsylvania Blue defeated Florida 67-15.
2nd Place Wrestleback
Illinois defeated Florida 52-28.
3rd Illinois defeated Maryland 46-31.
5th Washington defeated Arkansas 48-32.
7th Kansas defeated Virginia 43-39.

Pool C Results
1st Place – Iowa
2nd Place – Ohio Red
3rd Place – Oklahoma Red
4th Place – Colorado
5th Place – Minnesota Red
6th Place – Tennessee
7th Place – Missouri
8th Place – New York Blue
1st Iowa defeated Ohio Red 42-41.
2nd Place Wrestleback
Ohio Red defeated Oklahoma Red 43-36.
3rd Oklahoma Red defeated Colorado 54-25.
5th Minnesota Red defeated Tennessee 47-37.
7th Missouri defeated New York Blue 48-36.

Pool D Results
1st Place – Michigan Blue
2nd Place – Utah
3rd Place – Indiana
4th Place – New Jersey
5th Place – Pennsylvania Red
6th Place – Georgia
7th Place – Delaware
8th Place – North Carolina
1st Michigan Blue defeated Indiana 50-33.
2nd Place Wrestleback
Utah defeated Indiana 42-41.
3rd Utah defeated New Jersey 42-38.
5th Pennsylvania Red defeated Georgia 40-31.
7th Delaware defeated North Carolina 42-22.

Day 2

Gold/Silver Pool Results
1st Place – Pennsylvania Blue
2nd Place – Illinois
3rd Place – Wisconsin
4th Place – Ohio Red
5th Place – Iowa
6th Place – Michigan Blue
7th Place – Minnesota Blue
8th Place – Utah
1st Pennsylvania Blue defeated Illinois 55-17.
3rd Wisconsin defeated Ohio Red 45-33.
5th Iowa defeated Michigan Blue 55-23.
7th Minnesota Blue defeated Utah 50-29.

Bronze/Copper Pool Results
1st Place – California
2nd Place – New York Gold
3rd Place – Indiana
4th Place – New Jersey
5th Place – Florida
6th Place – Maryland
7th Place – Oklahoma Red
8th Place – Colorado
1st California defeated New York Gold 60-20.
3rd Indiana defeated New Jersey 45-37.
5th Florida defeated Maryland 48-33.
7th Oklahoma Red defeated Colorado 51-26.

Red/Blue Pool Results
1st Place – Washington
2nd Place – Pennsylvania Red
3rd Place – Arkansas
4th Place – Texas Gold
5th Place – Georgia
6th Place – Oklahoma Blue
7th Place – Minnesota Red
8th Place – Tennessee
1st Washington defeated Pennsylvania Red 40-38.
3rd Arkansas defeated Texas Gold 46-33.
5th Georgia defeated Oklahoma Blue 47-34.
7th Minnesota Red defeated Tennessee 46-39.

Green/Yellow Pool Results
1st Place – Virginia
2nd Place – Missouri
3rd Place – Idaho
4th Place – Kansas
5th Place – New York Blue
6th Place – Louisiana
7th Place – Delaware
8th Place – North Carolina
1st Virginia defeated Missouri 45-39.
3rd Idaho defeated Kansas 46-36.
5th New York Blue defeated Louisiana 56-30.
7th Delaware defeated North Carolina 41-24.

Minnesota Blue Results

Pool A – Minnesota Blue

Match #1 Quarterfinal
Minnesota Blue defeated Oklahoma Blue 56-26
71 – William Conner Craig (Oklahoma Blue) over Nathan Nelson (Minnesota Blue) Dec 4-3
77 – Grayson Schroeder (Minnesota Blue) over Brodie Harmon (Oklahoma Blue) TF 11-2
83 – McCoy Marthaler (Minnesota Blue) over Braxton Plunk (Oklahoma Blue) Fall 1:03
87 – Peter Alexander Schutz (Minnesota Blue) over Bostik Marple (Oklahoma Blue) TF 8-0
92 – Gavin Hoeft (Minnesota Blue) over Jericho Burkart (Oklahoma Blue) Dec 7-4
97 – Garrett Bjerga (Minnesota Blue) over Carlos Sparks (Oklahoma Blue) Fall 1:13
102 – Beckett Edstrom (Minnesota Blue) over Easton Smith (Oklahoma Blue) TF 8-0
106 – Kaden Lindquist (Minnesota Blue) over Easton Pierce (Oklahoma Blue) TF 9-1
110 – Nolan Seman (Minnesota Blue) over Victor Morales (Oklahoma Blue) TF 12-1
114 – Seth Ramsdell (Minnesota Blue) over Levi Wheeler (Oklahoma Blue) Fall 1:24
119 – Carsten Cagle (Oklahoma Blue) over Rocco Iallonardo (Minnesota Blue) Fall 0:33
125 – Marcell Hawkins (Oklahoma Blue) over Brody Ray (Minnesota Blue) Fall 4:00
130 – Cayden Neisen (Minnesota Blue) over Alex Cole (Oklahoma Blue) TF 8-0
136 – Kadin Martin (Minnesota Blue) over Tynan Justice (Oklahoma Blue) TF 9-0
149 – Elijah Davis (Oklahoma Blue) over Rhys Rowley (Minnesota Blue) Fall 0:26
165 – Shonn Pitts (Oklahoma Blue) over Destan Skelly (Minnesota Blue) TF 9-1
187 – Lincoln Marr (Minnesota Blue) over Cash Mannon (Oklahoma Blue) TF 8-0
250 – Sawyer Schendel (Minnesota Blue) over Carlos Quiroz (Oklahoma Blue) TF 8-0

Match #2 Semifinal
Minnesota Blue defeated Texas Gold 63-17
77 – Grayson Schroeder (Minnesota Blue) over Alex Lobdell (Texas Gold) Dec 6-3
83 – Jaxon Kraemer (Texas Gold) over McCoy Marthaler (Minnesota Blue) TF 8-0
87 – Peter Alexander Schutz (Minnesota Blue) over Sebastian Clark (Texas Gold) TF 12-4
92 – Fernando Jimeno (Texas Gold) over Patrick Heim (Minnesota Blue) TF 8-0
97 – Garrett Bjerga (Minnesota Blue) over Asher Johnson (Texas Gold) Fall 0:25
102 – Beckett Edstrom (Minnesota Blue) over Declan Mohler (Texas Gold) TF 12-1
106 – Kaden Lindquist (Minnesota Blue) over Joshua Brooks (Texas Gold) Dec 6-2
110 – Nolan Seman (Minnesota Blue) over Tyson Crowsey (Texas Gold) TF 8-0
114 – Seth Ramsdell (Minnesota Blue) over Matthew Vesa (Texas Gold) TF 9-0
119 – Rocco Iallonardo (Minnesota Blue) over Ashton Gonzales (Texas Gold) TF 8-0
125 – Alex Choo (Texas Gold) over Presley Havemeier (Minnesota Blue) TF 9-1
130 – Cayden Neisen (Minnesota Blue) over Jax Zamarripa (Texas Gold) Dec 8-7
136 – Kadin Martin (Minnesota Blue) over Sigmar Solaas (Texas Gold) TF 8-0
149 – Elias Motta (Minnesota Blue) over Abraham Gonzales (Texas Gold) TF 8-0
165 – Destan Skelly (Minnesota Blue) over Brayden Cook (Texas Gold) Fall 2:51
187 – Lincoln Marr (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
250 – Sawyer Schendel (Minnesota Blue) over Cade Rangel (Texas Gold) Fall 0:45
71 – Nathan Nelson (Minnesota Blue) over Hunter Lugo (Texas Gold) Fall 2:41

Match #3 1st Place Match
Minnesota Blue defeated Wisconsin 49-34
83 – McCoy Marthaler (Minnesota Blue) over Alexander Kuderer (Wisconsin) Dec 8-4
87 – Peter Alexander Schutz (Minnesota Blue) over Brodey Lewis (Wisconsin) Dec 7-5
92 – Gavin Hoeft (Minnesota Blue) over AJ Woerpel (Wisconsin) Fall 0:58
97 – Garrett Bjerga (Minnesota Blue) over Reece Vendegna (Wisconsin) TF 10-0
102 – Mason Moody (Wisconsin) over Beckett Edstrom (Minnesota Blue) Dec 8-7
106 – Lincoln Swick (Wisconsin) over Kaden Lindquist (Minnesota Blue) TF 9-0
110 – Nolan Seman (Minnesota Blue) over Carson Weiler (Wisconsin) Fall 2:36
114 – Seth Ramsdell (Minnesota Blue) over Carson Bassett (Wisconsin) Fall 1:09
119 – Everett Zeitler (Wisconsin) over Rocco Iallonardo (Minnesota Blue) TF 14-6
125 – Tyler Paulson (Wisconsin) over Brody Ray (Minnesota Blue) Fall 1:36
130 – Aspen Tritz (Wisconsin) over Cayden Neisen (Minnesota Blue) TF 12-4
136 – Kadin Martin (Minnesota Blue) over Collin Hamm (Wisconsin) TF 12-4
149 – Josiah Beltran (Wisconsin) over Elias Motta (Minnesota Blue) TF 12-1
165 – Destan Skelly (Minnesota Blue) over Conner Johnson (Wisconsin) TF 14-4
187 – Kade Splinter (Wisconsin) over Lincoln Marr (Minnesota Blue) Fall 1:56
250 – Sawyer Schendel (Minnesota Blue) over Leland Havens (Wisconsin) Dec 7-2
71 – Nathan Nelson (Minnesota Blue) over Cole Train Vanderwerff (Wisconsin) Fall 0:39
77 – Grayson Schroeder (Minnesota Blue) over John Mensah II (Wisconsin) TF 8-0

Gold/Silver Pool – Minnesota Blue

Match #1 Round 1
Minnesota Blue defeated Illinois 48-36
102 – Obadiah Willis (Illinois) over Nolan Ourada (Minnesota Blue) TF 12-1
106 – Jeffrey Dunaway (Illinois) over Kaden Lindquist (Minnesota Blue) Dec 5-0
110 – Nolan Seman (Minnesota Blue) over Julian Hernandez (Illinois) TF 10-2
114 – Max Mandac (Illinois) over Seth Ramsdell (Minnesota Blue) Fall 1:45
119 – Maximus Pearch (Illinois) over Rocco Iallonardo (Minnesota Blue) TF 11-0
125 – Devin Ehler (Illinois) over Brody Ray (Minnesota Blue) TF 14-6
130 – Cayden Neisen (Minnesota Blue) over Axel Rodriguez (Illinois) Inj 1:34
136 – Kadin Martin (Minnesota Blue) over Landon Weidler (Illinois) TF 14-6
149 – Elias Motta (Minnesota Blue) over Luke Banas (Illinois) Dec 7-2
165 – Destan Skelly (Minnesota Blue) over Ameer Khalil (Illinois) TF 8-0
187 – Lincoln Marr (Minnesota Blue) over Daniel Jackson (Illinois) Fall 1:46
250 – Sawyer Schendel (Minnesota Blue) over Darrell Bibbs (Illinois) Fall 0:53
71 – Giovonni Nix (Illinois) over Nathan Nelson (Minnesota Blue) TF 10-1
77 – Aden Spinelli (Illinois) over Grayson Schroeder (Minnesota Blue) TF 10-2
83 – McCoy Marthaler (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
87 – Peter Alexander Schutz (Minnesota Blue) over Treyden Diduch (Illinois) Fall 1:25
92 – Patrick Heim (Minnesota Blue) over Maddux Rabczak (Illinois) TF 11-3
97 – Colton Schultz (Illinois) over Garrett Bjerga (Minnesota Blue) TF 8-0

Match #2 Round 2
Ohio Red defeated Minnesota Blue 44-38
102 – Nolan Ourada (Minnesota Blue) over Sidney Hunt (Ohio Red) Fall 0:45
106 – Kaden Lindquist (Minnesota Blue) over Cash Dorazio (Ohio Red) Dec 9-7
110 – Alex Briggs (Ohio Red) over Nolan Seman (Minnesota Blue) TF 11-3
114 – Grayson Debevoise (Ohio Red) over Seth Ramsdell (Minnesota Blue) TF 8-0
119 – Waylen Denkins (Ohio Red) over Rocco Iallonardo (Minnesota Blue) TF 9-1
125 – Nolan Haggerty (Ohio Red) over Brody Ray (Minnesota Blue) TF 8-0
130 – Gavin Cantera (Ohio Red) over Cayden Neisen (Minnesota Blue) Fall 0:56
136 – Lincoln James (Ohio Red) over Kadin Martin (Minnesota Blue) Dec 6-5
149 – Tommy Rowlands (Ohio Red) over Rhys Rowley (Minnesota Blue) TF 8-0
165 – Destan Skelly (Minnesota Blue) over Phoenix Hunter (Ohio Red) TF 12-4
187 – Lincoln Marr (Minnesota Blue) over William Schafer (Ohio Red) Fall 0:13
250 – Sawyer Schendel (Minnesota Blue) over Laurence Alliance (Ohio Red) Fall 1:07
71 – Nathan Nelson (Minnesota Blue) over Cameron Smith (Ohio Red) Inj 0:38
77 – Xander Webber (Ohio Red) over Grayson Schroeder (Minnesota Blue) TF 13-4
83 – Rylen Wax (Ohio Red) over McCoy Marthaler (Minnesota Blue) TF 12-0
87 – Carter Smith (Ohio Red) over Peter Alexander Schutz (Minnesota Blue) Dec 3-1
92 – Gavin Hoeft (Minnesota Blue) over Maximilian Holley (Ohio Red) Fall 1:13
97 – Elijah Bushy (Ohio Red) over Garrett Bjerga (Minnesota Blue) Dec 8-1

Match #3 Round 3
Michigan Blue defeated Minnesota Blue 42-39
106 – Bryson Coyer (Michigan Blue) over Kaden Lindquist (Minnesota Blue) TF 8-0
110 – Brody Ashley (Michigan Blue) over Nolan Seman (Minnesota Blue) TF 11-2
114 – Jawad Bazzi (Michigan Blue) over Seth Ramsdell (Minnesota Blue) TF 8-0
119 – Nicholas Wade (Michigan Blue) over Rocco Iallonardo (Minnesota Blue) Dec 9-3
125 – Evan Stachewicz (Michigan Blue) over Presley Havemeier (Minnesota Blue) TF 12-1
130 – Cayden Neisen (Minnesota Blue) over Keegan Tinkey (Michigan Blue) TF 8-0
136 – Kadin Martin (Minnesota Blue) over Jacob Thompson (Michigan Blue) TF 9-0
149 – Gavin Brown (Michigan Blue) over Elias Motta (Minnesota Blue) Fall 1:57
165 – Destan Skelly (Minnesota Blue) over Cael Tyler (Michigan Blue) Fall 1:35
187 – Michael Carter (Michigan Blue) over Lincoln Marr (Minnesota Blue) Fall 0:23
250 – Jordan Roe (Michigan Blue) over Sawyer Schendel (Minnesota Blue) TF 9-0
71 – Nathan Nelson (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
77 – Grayson Schroeder (Minnesota Blue) over Dominick Sindone (Michigan Blue) TF 10-2
83 – McCoy Marthaler (Minnesota Blue) over Chase VanPortfliet (Michigan Blue) TF 9-0
87 – Brody Compau (Michigan Blue) over Peter Alexander Schutz (Minnesota Blue) TF 9-0
92 – Gavin Boller (Michigan Blue) over Patrick Heim (Minnesota Blue) TF 10-2
97 – Garrett Bjerga (Minnesota Blue) over John McKay (Michigan Blue) Fall 2:45
102 – Beckett Edstrom (Minnesota Blue) over Jameson Onstott (Michigan Blue) TF 8-0

Match #4 7th Place Match
Minnesota Blue defeated Utah 50-29
110 – Gunner Knudsen (Utah) over Unknown (Unattached) Forf
114 – Maddax Hacking (Utah) over Seth Ramsdell (Minnesota Blue) Dec 8-6
119 – Uriah Anderson (Utah) over Rocco Iallonardo (Minnesota Blue) Dec 6-2
125 – Kamon Thompson (Utah) over Brody Ray (Minnesota Blue) Fall 1:27
130 – Cayden Neisen (Minnesota Blue) over Limoni Matakaiongo (Utah) TF 8-0
136 – Kadin Martin (Minnesota Blue) over Mason Redd (Utah) Fall 1:01
149 – Elias Motta (Minnesota Blue) over Jack Burdick (Utah) DQ
165 – Destan Skelly (Minnesota Blue) over Samuel Birch (Utah) Inj 0:00
187 – Lincoln Marr (Minnesota Blue) over Rodney Sabin (Utah) Dec 8-5
250 – Sawyer Schendel (Minnesota Blue) over Matthew Alles (Utah) TF 8-0
71 – Keian Linnell (Utah) over Nathan Nelson (Minnesota Blue) Dec 12-8
77 – Grayson Schroeder (Minnesota Blue) over Caleb Heyder (Utah) Dec 9-8
83 – Jack Holman (Utah) over McCoy Marthaler (Minnesota Blue) TF 8-0
87 – Peter Alexander Schutz (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
92 – Gavin Hoeft (Minnesota Blue) over Korvin Bayles (Utah) Fall 1:05
97 – Garrett Bjerga (Minnesota Blue) over Jaxten Bowler (Utah) Dec 3-1
102 – Beckett Edstrom (Minnesota Blue) over Robinson Zukeran (Utah) Fall 3:26
106 – Drayger Cloward (Utah) over Kaden Lindquist (Minnesota Blue) Dec 6-0

Minnesota Red Results

Pool C – Minnesota Red

Match #1 Quarterfinal
Iowa defeated Minnesota Red 60-18
71 – Levi Charles (Iowa) over Nolan Vos (Minnesota Red) TF 8-0
77 – Johnathan Thompson (Iowa) over Brycen Kothenbeutel (Minnesota Red) TF 8-0
83 – Kai McDonald (Iowa) over Lincoln Schulz (Minnesota Red) TF 10-0
87 – Amir Newman-Winfrey (Iowa) over Sullivan McNamara (Minnesota Red) TF 8-0
92 – Lincoln Whitcome (Iowa) over Miles Aase (Minnesota Red) Dec 9-8
97 – Carver Hinz (Iowa) over Will Katherman (Minnesota Red) Dec 4-2
102 – Jett Kramer (Iowa) over William Dircks (Minnesota Red) Fall 0:34
106 – Evan Marvin (Minnesota Red) over Oliver Lange (Iowa) TF 11-2
110 – Romann Derksen (Iowa) over Jacob Lehman (Minnesota Red) Dec 11-6
114 – Jaimon Mogard (Iowa) over Garrison Dierks (Minnesota Red) TF 10-0
119 – Eli Edfors (Iowa) over Jaden Neunsinger (Minnesota Red) TF 8-0
125 – Adam Carey (Iowa) over Brian Berg (Minnesota Red) TF 10-2
130 – Jimmy Milder (Iowa) over Joe Alger (Minnesota Red) TF 8-0
136 – Brody Wieland (Minnesota Red) over Zander Youngblut (Iowa) TF 8-0
149 – Colin Sesker (Iowa) over Felix Franco (Minnesota Red) Fall 0:32
165 – Tyde Nelsen (Iowa) over Romeko Young (Minnesota Red) TF 9-0
187 – Adrian Fuchs (Minnesota Red) over Emmett Shedek (Iowa) Fall 1:29
250 – Max Kopplin (Iowa) over Braxton Coey (Minnesota Red) TF 11-1

Match #2 Cons. Round 1
Minnesota Red defeated Missouri 53-29
77 – Brycen Kothenbeutel (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
83 – Alexander Hall (Missouri) over Lincoln Schulz (Minnesota Red) TF 9-0
87 – Sullivan McNamara (Minnesota Red) over Tyler Bell (Missouri) TF 8-0
92 – Miles Aase (Minnesota Red) over Atreyu Whitten (Missouri) TF 10-0
97 – Parker Hansen (Missouri) over Will Katherman (Minnesota Red) Fall 4:00
102 – Maysen Perkins (Missouri) over William Dircks (Minnesota Red) TF 13-4
106 – Evan Marvin (Minnesota Red) over Anton Goncharenko (Missouri) TF 8-0
110 – Jason Schutter (Missouri) over Jacob Lehman (Minnesota Red) Dec 9-2
114 – Cruz Enderle (Missouri) over Garrison Dierks (Minnesota Red) TF 10-0
119 – Luke Barmann (Missouri) over Jaden Neunsinger (Minnesota Red) Dec 11-6
125 – Brian Berg (Minnesota Red) over Nicky Giacalone (Missouri) Fall 0:43
130 – Joe Alger (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Colton Wilkinson (Missouri) over Brody Wieland (Minnesota Red) TF 9-0
149 – Felix Franco (Minnesota Red) over Tristyn Lopez (Missouri) Fall 0:36
165 – Romeko Young (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
187 – Braxton Coey (Minnesota Red) over Hunter Long (Missouri) TF 15-7
250 – Adrian Fuchs (Minnesota Red) over Preston Silverest (Missouri) TF 12-2
71 – Nolan Vos (Minnesota Red) over John Davis (Missouri) Fall 0:30

Match #3 Cons. Semi
Colorado defeated Minnesota Red 46-33
83 – Casen Becker (Colorado) over Lincoln Schulz (Minnesota Red) TF 8-0
87 – Hayden Bessette (Minnesota Red) over Zayne Benson (Colorado) Fall 3:45
92 – Miles Aase (Minnesota Red) over Manuel Mota (Colorado) Dec 13-7
97 – Hudson Bragg (Colorado) over Will Katherman (Minnesota Red) TF 8-0
102 – Jax Quintana (Colorado) over William Dircks (Minnesota Red) TF 16-7
106 – Brayden Yakich (Colorado) over Maverick Baker (Minnesota Red) Dec 6-0
110 – Anthony Landrum (Colorado) over Jacob Lehman (Minnesota Red) TF 11-2
114 – William Coleman (Colorado) over Garrison Dierks (Minnesota Red) Dec 8-8
119 – Jaden Neunsinger (Minnesota Red) over Colby Payne (Colorado) TF 8-0
125 – Brian Berg (Minnesota Red) over Josiah Fernandez (Colorado) Dec 12-10
130 – Stetson Gabel (Colorado) over Joe Alger (Minnesota Red) TF 8-0
136 – Brody Wieland (Minnesota Red) over Vincent Torres (Colorado) Fall 0:17
149 – Traycen Wegele (Colorado) over Felix Franco (Minnesota Red) Fall 1:09
165 – Romeko Young (Minnesota Red) over Ryder martinez (Colorado) Fall 0:44
187 – Damon sanchez (Colorado) over Braxton Coey (Minnesota Red) Fall 1:55
250 – Chase Sullivan (Colorado) over Adrian Fuchs (Minnesota Red) TF 15-7
71 – Cole Johnson (Colorado) over Nolan Vos (Minnesota Red) TF 9-1
77 – Brycen Kothenbeutel (Minnesota Red) over Dustin Alvarado (Colorado) Dec 7-4
Colorado’s team score was adjusted by -1.0 for unsportsmanlike conduct after the match

Match #4 5th Place Match
Minnesota Red defeated Tennessee 47-37
87 – Hayden Bessette (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
92 – KNOX RITCHIE (Tennessee) over Miles Aase (Minnesota Red) TF 8-0
97 – Will Katherman (Minnesota Red) over Cameron Snyder (Tennessee) Dec 7-4
102 – William Dircks (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Maverick Baker (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
110 – Jacob Lehman (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
114 – Mason Crane (Tennessee) over Garrison Dierks (Minnesota Red) TF 16-5
119 – Jaden Neunsinger (Minnesota Red) over Ernest Watkins (Tennessee) TF 8-0
125 – Ryan Jones-Camp (Tennessee) over Unknown (Unattached) Forf
130 – Bryce Peterson (Tennessee) over Joe Alger (Minnesota Red) Fall 1:05
136 – Ruger Pennington (Tennessee) over Brody Wieland (Minnesota Red) TF 10-2
149 – Felix Franco (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
165 – Romeko Young (Minnesota Red) over William Barlow (Tennessee) TF 8-0
187 – Braxton Coey (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
250 – Bobby Joe Adamson (Tennessee) over Adrian Fuchs (Minnesota Red) Fall 2:31
71 – Thomas Radin (Tennessee) over Nolan Vos (Minnesota Red) TF 8-0
77 – Chase Smith (Tennessee) over Brycen Kothenbeutel (Minnesota Red) TF 10-1
83 – Lincoln Schulz (Minnesota Red) over Jaxon Flood (Tennessee) Dec 10-7

Red/Blue Pool – Minnesota Red

Match #1 Round 1
Georgia defeated Minnesota Red 63-15
97 – Alessandro Vitello Jr. (Georgia) over Will Katherman (Minnesota Red) TF 8-0
102 – Liam Nielsen (Georgia) over William Dircks (Minnesota Red) Dec 10-8
106 – Walker Bunch (Georgia) over Evan Marvin (Minnesota Red) TF 8-0
110 – Xavier Mance (Georgia) over Jacob Lehman (Minnesota Red) TF 8-0
114 – Peyton Nicholson (Georgia) over Garrison Dierks (Minnesota Red) TF 9-0
119 – Jaden Neunsinger (Minnesota Red) over Kameron Dotson (Georgia) TF 8-0
125 – WALKER WOODARD (Georgia) over Unknown (Unattached) Forf
130 – Jackson Carr (Georgia) over Joe Alger (Minnesota Red) Fall 2:14
136 – Brody Wieland (Minnesota Red) over Joaquin Salas (Georgia) Fall 1:13
149 – Nathaniel Park (Georgia) over Felix Franco (Minnesota Red) Fall 1:57
165 – Canaan Goss (Georgia) over Romeko Young (Minnesota Red) TF 8-0
187 – Hamza Sayeed (Georgia) over Adrian Fuchs (Minnesota Red) TF 9-0
250 – David Robinson (Georgia) over Braxton Coey (Minnesota Red) Fall 0:54
71 – Asher Asad (Georgia) over Nolan Vos (Minnesota Red) Fall 2:18
77 – Brycen Kothenbeutel (Minnesota Red) over Kannon Chambers (Georgia) Dec 7-6
83 – Elijah Merritt (Georgia) over Lincoln Schulz (Minnesota Red) Dec 7-4
87 – Beau Abbott (Georgia) over Hayden Bessette (Minnesota Red) TF 8-0
92 – Will Hughes (Georgia) over Miles Aase (Minnesota Red) Dec 7-5

Match #2 Round 2
Texas Gold defeated Minnesota Red 43-38
102 – William Dircks (Minnesota Red) over Declan Mohler (Texas Gold) Dec 6-3
106 – Joshua Brooks (Texas Gold) over Evan Marvin (Minnesota Red) TF 8-0
110 – Tyson Crowsey (Texas Gold) over Jacob Lehman (Minnesota Red) Fall 0:21
114 – Garrison Dierks (Minnesota Red) over Matthew Vesa (Texas Gold) Fall 1:55
119 – Jaden Neunsinger (Minnesota Red) over Ashton Gonzales (Texas Gold) Dec 8-7
125 – Alex Choo (Texas Gold) over Brian Berg (Minnesota Red) TF 11-0
130 – Jax Zamarripa (Texas Gold) over Joe Alger (Minnesota Red) Fall 1:06
136 – Brody Wieland (Minnesota Red) over Sigmar Solaas (Texas Gold) Fall 1:30
149 – Abraham Gonzales (Texas Gold) over Felix Franco (Minnesota Red) Fall 1:07
165 – Romeko Young (Minnesota Red) over Brayden Cook (Texas Gold) Fall 1:33
187 – Adrian Fuchs (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
250 – Cade Rangel (Texas Gold) over Braxton Coey (Minnesota Red) TF 12-2
71 – Hunter Lugo (Texas Gold) over Nolan Vos (Minnesota Red) TF 8-0
77 – Alex Lobdell (Texas Gold) over Brycen Kothenbeutel (Minnesota Red) TF 9-0
83 – Lincoln Schulz (Minnesota Red) over Brady Knadler (Texas Gold) Dec 4-2
87 – Sullivan McNamara (Minnesota Red) over Sebastian Clark (Texas Gold) Fall 2:44
92 – Fernando Jimeno (Texas Gold) over Miles Aase (Minnesota Red) TF 8-0
97 – Will Katherman (Minnesota Red) over Asher Johnson (Texas Gold) Dec 6-5

Match #3 Round 3
Washington defeated Minnesota Red 53-24
106 – Malachi Pettis (Washington) over Maverick Baker (Minnesota Red) TF 8-0
110 – Ryder Owen (Washington) over Jacob Lehman (Minnesota Red) TF 8-0
114 – Rocky Little (Washington) over Garrison Dierks (Minnesota Red) TF 12-2
119 – Jaden Neunsinger (Minnesota Red) over Bennett Nocula (Washington) TF 9-0
125 – Brian Berg (Minnesota Red) over Waylon Hoyt (Washington) TF 10-0
130 – Raiden Cook (Washington) over Joe Alger (Minnesota Red) TF 12-2
136 – William Moran (Washington) over Brody Wieland (Minnesota Red) TF 8-0
149 – Andrew Alcala (Washington) over Felix Franco (Minnesota Red) TF 8-0
165 – Romeko Young (Minnesota Red) over Mason Collins (Washington) TF 10-0
187 – Adrian Fuchs (Minnesota Red) over Kemble Maule (Washington) TF 11-2
250 – Colton Cruz (Washington) over Braxton Coey (Minnesota Red) TF 21-10
71 – Elijah Jensen (Washington) over Nolan Vos (Minnesota Red) TF 8-0
77 – Brycen Kothenbeutel (Minnesota Red) over Lucas Larson-Owen (Washington) Dec 3-2
83 – Miro Parr-Coffin (Washington) over Lincoln Schulz (Minnesota Red) TF 8-0
87 – Dillon Regis (Washington) over Sullivan McNamara (Minnesota Red) Dec 7-4
92 – Colton Roberts (Washington) over Miles Aase (Minnesota Red) TF 8-0
97 – Samuel Moran (Washington) over Will Katherman (Minnesota Red) Fall 1:35
102 – Landen Kassel (Washington) over William Dircks (Minnesota Red) Dec 5-3

Match #4 7th Place Match
Minnesota Red defeated Tennessee 46-39
110 – Jacob Lehman (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
114 – Garrison Dierks (Minnesota Red) over Mason Crane (Tennessee) Fall 3:10
119 – Jaden Neunsinger (Minnesota Red) over Ernest Watkins (Tennessee) TF 8-0
125 – Ryan Jones-Camp (Tennessee) over Brian Berg (Minnesota Red) TF 8-0
130 – Bryce Peterson (Tennessee) over Joe Alger (Minnesota Red) TF 10-0
136 – Ruger Pennington (Tennessee) over Brody Wieland (Minnesota Red) TF 15-6
149 – Felix Franco (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
165 – Romeko Young (Minnesota Red) over William Barlow (Tennessee) Dec 13-7
187 – Adrian Fuchs (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
250 – Bobby Joe Adamson (Tennessee) over Braxton Coey (Minnesota Red) Fall 1:23
71 – Thomas Radin (Tennessee) over Nolan Vos (Minnesota Red) DQ
77 – Chase Smith (Tennessee) over Brycen Kothenbeutel (Minnesota Red) TF 13-2
83 – Jaxon Flood (Tennessee) over Lincoln Schulz (Minnesota Red) Dec 2-2
87 – Hayden Bessette (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
92 – KNOX RITCHIE (Tennessee) over Sullivan McNamara (Minnesota Red) TF 12-4
97 – Cameron Snyder (Tennessee) over Will Katherman (Minnesota Red) Fall 2:42
102 – William Dircks (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Evan Marvin (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?