Minnesota goes 2-5 at 16U Women’s Freestyle National Duals

2024 USA Wrestling 16U Women’s Freestyle National Duals results. June 20-21, at Westfield, IN.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Day 1

Pool A Results
1st Place – Pennsylvania Blue
2nd Place – Ohio Blue
3rd Place – Kansas
4th Place – Florida
5th Place – Iowa
6th Place – Tennessee
Round 1
Pennsylvania Blue defeated Iowa 57-6.
Ohio Blue defeated Kansas 51-21.
Florida defeated Tennessee 30-30.
Round 2
Pennsylvania Blue defeated Florida 50-15.
Ohio Blue defeated Tennessee 50-23.
Kansas defeated Iowa 34-32.
Round 3
Pennsylvania Blue defeated Tennessee 42-24.
Ohio Blue defeated Iowa 45-23.
Kansas defeated Florida 37-24.
Round 4
Pennsylvania Blue defeated Kansas 57-7.
Ohio Blue defeated Florida 48-21.
Iowa defeated Tennessee 30-27.
Round 5
Pennsylvania Blue defeated Ohio Blue 47-20.
Kansas defeated Tennessee 42-23.
Florida defeated Iowa 36-25.

Pool B Results
1st Place – Texas Blue
2nd Place – Illinois
3rd Place – Georgia
4th Place – Michigan
5th Place – North Dakota
Round 1
Texas Blue defeated Georgia 53-17.
Illinois defeated Michigan 52-8.
North Dakota defeated null 0-0.
Round 2
Texas Blue defeated null 0-0.
Illinois defeated North Dakota 49-12.
Georgia defeated Michigan 37-32.
Round 3
Texas Blue defeated North Dakota 55-17.
Illinois defeated Georgia 44-21.
Michigan defeated null 0-0.
Round 4
Texas Blue defeated Michigan 56-11.
Illinois defeated null 0-0.
Georgia defeated North Dakota 32-27.
Round 5
Texas Blue defeated Illinois 46-26.
Michigan defeated North Dakota 34-28.
Georgia defeated null 0-0.

Pool C Results
1st Place – Oklahoma
2nd Place – Indiana
3rd Place – Virginia
4th Place – Pennsylvania Red
5th Place – Ohio Red
6th Place – Arkansas
Round 1
Oklahoma defeated Virginia 45-26.
Indiana defeated Ohio Red 44-27.
Pennsylvania Red defeated Arkansas 47-20.
Round 2
Oklahoma defeated Pennsylvania Red 48-21.
Indiana defeated Arkansas 63-5.
Virginia defeated Ohio Red 34-28.
Round 3
Oklahoma defeated Arkansas 68-4.
Indiana defeated Virginia 50-20.
Pennsylvania Red defeated Ohio Red 34-32.
Round 4
Oklahoma defeated Ohio Red 43-25.
Indiana defeated Pennsylvania Red 52-19.
Virginia defeated Arkansas 45-16.
Round 5
Oklahoma defeated Indiana 34-32.
Ohio Red defeated Arkansas 51-17.
Virginia defeated Pennsylvania Red 41-25.

Pool D Results
1st Place – California
2nd Place – Wisconsin
3rd Place – Missouri
4th Place – Texas Red
5th Place – Minnesota
Round 1
Wisconsin defeated Texas Red 57-12.
California defeated null 0-0.
Missouri defeated Minnesota 43-25.
Round 2
Wisconsin defeated Minnesota 52-17.
California defeated Missouri 49-18.
Texas Red defeated null 0-0.
Round 3
Wisconsin defeated Missouri 47-23.
California defeated Texas Red 65-2.
Minnesota defeated null 0-0.
Round 4
Wisconsin defeated null 0-0.
California defeated Minnesota 49-16.
Missouri defeated Texas Red 42-26.
Round 5
California defeated Wisconsin 40-29.
Missouri defeated null 0-0.
Texas Red defeated Minnesota 34-30.

Day 2

Gold/Silver Results
1st Place – Pennsylvania Blue
2nd Place – Wisconsin
3rd Place – California
4th Place – Ohio Blue
5th Place – Indiana
6th Place – Oklahoma
7th Place – Texas Blue
8th Place – Illinois
1st Pennsylvania Blue defeated Wisconsin 48-25.
3rd California defeated Ohio Blue 45-22.
5th Indiana defeated Oklahoma 36-33.
7th Texas Blue defeated Illinois 43-24.

Bronze/Copper Results
1st Place – Missouri
2nd Place – Texas Red
3rd Place – Kansas
4th Place – Virginia
5th Place – Pennsylvania Red
6th Place – Florida
7th Place – Georgia
8th Place – Michigan
1st Missouri defeated Texas Red 49-23.
3rd Kansas defeated Virginia 35-29.
5th Pennsylvania Red defeated Florida 32-27.
7th Georgia defeated Michigan 31-30.

Red/Blue Results
1st Place – Ohio Red
2nd Place – Minnesota
3rd Place – Iowa
4th Place – Tennessee
5th Place – North Dakota
6th Place – Arkansas
1st Ohio Red defeated Minnesota 37-31.
3rd Iowa defeated Tennessee 35-25.
5th North Dakota defeated Arkansas 43-18.

Minnesota Results

Pool D – Minnesota

Match #1 Round 1
Missouri defeated Minnesota 43-25
148 – Caroline Owens (Missouri) over Davi Seal (Minnesota) TF 10-0
155 – Sarah Pulk (Minnesota) over Breanne Gibbs (Missouri) Fall 2:41
170 – Carli Vargas (Missouri) over Belle Suchta (Minnesota) Dec 8-8
190 – Nicole Fernandez (Missouri) over Lily Wolke (Minnesota) Fall 3:28
235 – Jayden Moehle (Missouri) over Sophie Morales (Minnesota) Fall 0:31
88 – Kayla Pastika (Minnesota) over Isabella Hofmeister (Missouri) Dec 7-1
94 – Eden Wilder (Missouri) over Unknown (Unattached) Forf
100 – Ava Schultz (Minnesota) over Cydni Buchanan (Missouri) Dec 4-2
106 – Ella Henning (Minnesota) over Killian Evans (Missouri) Fall 1:13
112 – Mackinzie Brewer (Missouri) over Maggie Olson (Minnesota) TF 16-5
118 – Kamdyn Saulter (Minnesota) over Anna Bowles (Missouri) Fall 3:38
124 – Kylie Dunn (Missouri) over Brenalen Fredriksen – Holm (Minnesota) TF 12-1
130 – Addison Harkins (Missouri) over Brandylee Christenson (Minnesota) TF 10-0
136 – Aaliyah Sanders (Missouri) over Ava Showers (Minnesota) TF 12-0
142 – Brylee James (Missouri) over Hattie Mathre (Minnesota) Dec 6-6

Match #2 Round 2
Wisconsin defeated Minnesota 52-17
155 – Sarah Pulk (Minnesota) over Emersyn Miller (Wisconsin) Fall 0:59
170 – Belle Suchta (Minnesota) over Kimura Segerson-Hutter (Wisconsin) Fall 1:25
190 – Evie Stine (Wisconsin) over Lily Wolke (Minnesota) Fall 3:21
235 – Brooke Huffman (Wisconsin) over Sophie Morales (Minnesota) Fall 0:46
88 – Brynn Engel (Wisconsin) over Kayla Pastika (Minnesota) TF 12-0
94 – Cassidy O’Connell (Wisconsin) over Unknown (Unattached) Forf
100 – Dilynn Albrecht (Wisconsin) over Ava Schultz (Minnesota) Dec 8-4
106 – Ella Henning (Minnesota) over McKenzie Simonson (Wisconsin) Fall 3:24
112 – Zoe Licht (Wisconsin) over Maggie Olson (Minnesota) Dec 8-4
118 – Emjay Neumann (Wisconsin) over Kamdyn Saulter (Minnesota) Inj 1:03
124 – Devlynn Albrecht (Wisconsin) over Brenalen Fredriksen – Holm (Minnesota) TF 11-0
130 – Madilyn Peach (Wisconsin) over Brandylee Christenson (Minnesota) Fall 1:15
136 – Riley Hanrahan (Wisconsin) over Ava Showers (Minnesota) TF 10-0
142 – Harlow Skenandore (Wisconsin) over Hattie Mathre (Minnesota) TF 10-0
148 – Tiani Lemieux (Wisconsin) over Davi Seal (Minnesota) Fall 0:14

Match #3 Round 3
Minnesota received a Bye

Match #4 Round 4
California defeated Minnesota 49-16
190 – Olivia Ruacho (California) over Lily Wolke (Minnesota) Fall 1:03
235 – Anna Bozanic (California) over Sophie Morales (Minnesota) Fall 0:46
88 – Kayla Pastika (Minnesota) over Emily Darer (California) Dec 11-2
94 – Alyaah Bravo (California) over Unknown (Unattached) Forf
100 – Marlee Solomon (California) over Ava Schultz (Minnesota) Dec 9-1
106 – Ava Fodera (California) over Ella Henning (Minnesota) Dec 6-4
112 – Maggie Cornish (California) over Maggie Olson (Minnesota) TF 10-0
118 – Aubree Gutierrez (California) over Brenalen Fredriksen – Holm (Minnesota) TF 10-0
124 – Maile Nguyen (California) over Brandylee Christenson (Minnesota) TF 10-0
130 – Mia Hooper (California) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Sophia Fodera (California) over Ava Showers (Minnesota) Fall 0:39
142 – Hattie Mathre (Minnesota) over Justine Perez (California) TF 12-0
148 – Lucia Ledezma (California) over Davi Seal (Minnesota) TF 10-0
155 – Sarah Pulk (Minnesota) over Rosalynn Diaz (California) Dec 8-4
170 – Belle Suchta (Minnesota) over Tatiana Chavarin (California) TF 10-0

Match #5 Round 5
Texas Red defeated Minnesota 34-30
235 – Orion Hammel (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
88 – Double Forfeit
94 – Kayla Pastika (Minnesota) over Naylee Garza (Texas Red) Fall 0:00
100 – Ava Schultz (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Ella Henning (Minnesota) over Laila Wetzel (Texas Red) TF 10-0
112 – Tessa Urias (Texas Red) over Maggie Olson (Minnesota) Dec 10-2
118 – Lucy Clarno (Texas Red) over Brenalen Fredriksen – Holm (Minnesota) Fall 1:29
124 – Raeann Lowe (Texas Red) over Brandylee Christenson (Minnesota) TF 10-0
130 – Elliotte Strange (Texas Red) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Riley Drennan (Texas Red) over Ava Showers (Minnesota) TF 10-0
142 – Hattie Mathre (Minnesota) over Luciana Alencar (Texas Red) Fall 0:44
148 – Claire Guydon (Texas Red) over Davi Seal (Minnesota) TF 10-0
155 – Sarah Pulk (Minnesota) over Allyson Alaniz (Texas Red) Fall 3:05
170 – Annalisa Afrifa (Texas Red) over Belle Suchta (Minnesota) Fall 2:18
190 – Blake Baker (Texas Red) over Lily Wolke (Minnesota) TF 11-0

Red/Blue – Minnesota

Match #1 Round 1
Minnesota defeated Arkansas 48-21
88 – Double Forfeit
94 – Kayla Pastika (Minnesota) over Aubrey Reynolds (Arkansas) Fall 0:33
100 – Ava Schultz (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Ella Henning (Minnesota) over Hayley Riddell (Arkansas) Fall 0:56
112 – Maggie Olson (Minnesota) over Dalani Hornbuckle (Arkansas) Dec 8-6
118 – Brenalen Fredriksen – Holm (Minnesota) over Zoey Weeks (Arkansas) Fall 1:29
124 – Isabella Easterling (Arkansas) over Brandylee Christenson (Minnesota) Fall 1:41
130 – Alexis Dubowsky (Arkansas) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Isabella Soto (Arkansas) over Ava Showers (Minnesota) TF 11-1
142 – Hattie Mathre (Minnesota) over Kayley Whitaker (Arkansas) Fall 1:12
148 – Ashley Thompson (Arkansas) over Davi Seal (Minnesota) Fall 0:31
155 – Sarah Pulk (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Belle Suchta (Minnesota) over Afton Bridges (Arkansas) TF 12-2
190 – Lily Wolke (Minnesota) over Alaskah Emery (Arkansas) Fall 1:48
235 – Orion Hammel (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Round 2
Minnesota received a Bye

Match #3 Round 3
Minnesota defeated Iowa 44-26
100 – Ava Schultz (Minnesota) over Lauren Watson (Iowa) TF 17-6
106 – Ella Henning (Minnesota) over Madeline Cornish (Iowa) Fall 0:40
112 – Maggie Olson (Minnesota) over McKenzie Ostola (Iowa) Fall 3:57
118 – Lilli Cooper (Iowa) over Brenalen Fredriksen – Holm (Minnesota) Fall 1:06
124 – Avaeh Smith (Iowa) over Brandylee Christenson (Minnesota) Fall 1:36
130 – Lyniann Gusick (Iowa) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Isabella Miller (Iowa) over Ava Showers (Minnesota) Fall 0:15
142 – Hattie Mathre (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
148 – Anastasia Simon (Iowa) over Davi Seal (Minnesota) Fall 0:29
155 – Sarah Pulk (Minnesota) over Amalia Djoumessi (Iowa) Fall 1:03
170 – Belle Suchta (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
190 – Lily Wolke (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
235 – Sophie Morales (Minnesota) over Aniyah Smith (Iowa) Fall 1:39
88 – Double Forfeit
94 – Kayla Pastika (Minnesota) over Nora Ohnemus (Iowa) Fall 3:29

Match #4 1st Place Match
Ohio Red defeated Minnesota 37-31
106 – Ella Henning (Minnesota) over Mia Forberg (Ohio Red) TF 12-2
112 – Paige Cowan (Ohio Red) over Maggie Olson (Minnesota) Dec 11-6
118 – Isabella Ndinga Mbappe (Ohio Red) over Brenalen Fredriksen – Holm (Minnesota) TF 12-0
124 – Kandice Spry (Ohio Red) over Brandylee Christenson (Minnesota) TF 12-1
130 – Lauren Mobley (Ohio Red) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Haylynn Littleton (Ohio Red) over Ava Showers (Minnesota) Fall 0:21
142 – Hattie Mathre (Minnesota) over Andalyn Barker (Ohio Red) Fall 0:37
148 – Veronica Decaluwe (Ohio Red) over Davi Seal (Minnesota) Fall 1:17
155 – Sarah Pulk (Minnesota) over Isabella Williams (Ohio Red) Fall 1:42
170 – Belle Suchta (Minnesota) over Abbey Enders (Ohio Red) Fall 1:57
190 – Jordan Mills (Ohio Red) over Lily Wolke (Minnesota) Fall 1:34
235 – Chacora Tackett (Ohio Red) over Orion Hammel (Minnesota) Fall 2:35
88 – Double Forfeit
94 – Kayla Pastika (Minnesota) over Teagan McKinney (Ohio Red) Fall 1:01
100 – Ava Schultz (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?