Minnesota 9th Grade and Under Wrestling League Section 6 Individual Tournament

Minnesota 9th Grade and Under Wrestling League
Section 6 Individual Tournament

1. Saint Michael-Albertville 209.5
2. Anoka 188.0
3. Coon Rapids 173.0
4. Saint Francis 129.0
5. Cambridge-Isanti 110.5
6. Zimmerman 95.5
7. Monticello 85.0
8. Blaine 78.0
9. Buffalo 75.0
10. Elk River 41.0
11. Champlin Park 37.5
12. Spectrum 20.0
t13. Rogers 18.0
t13. Andover 18.0

Brackets/Results

Minnesota 19, Iowa 15

Minnesota prevails over rival Iowa to take home fifth Big Ten win

MINNEAPOLIS – The No. 3 University of Minnesota Golden Gopher wrestling team bounced back from their first Big Ten loss of the season to dethrone No. 2 Iowa on Saturday afternoon in Iowa City. The Gophers were able to overtake the Hawkeyes, 19-15, by winning five bouts on the afternoon.

The Gophers improve to 8-1 on the season and 5-1 in Big Ten competition. Continue reading

High School Results – Friday, January 24, 2014

Adrian 35 Jackson County Central 28
Bemidji 41 Grand Rapids 25
Centennial 47 Mounds View 19
Hibbing 55 Nashwauk-Keewatin/Greenway 15
Mora 55 Albany 10
Osakis 59 Ottertail Central 19
Rogers 36 Princeton 28
Royalton/Upsala 47 Eden Valley-Watkins 9 
Saint Michael-Albertville 29 Cambridge-Isanti 24
Sibley East 35 Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 29
Becker Triangular
Becker 40 Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 28
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 42 Champlin Park 26
Becker 61 Champlin Park 6
Browerville Duals
Holdingford 37 Prairie Valley 33
Holdingford 33 Border West 27
West Central Area/Ashby/Evansville 49 Holdingford 26
West Central Area 53 Belgrade-Brooten-Elrosa 17
West Central Area/Ashby/Evansville 60 Prairie Valley 15
Chisago Lakes Legends Tourney
1. Simley 236.0
2. Park 187.0
3. Chisago Lakes 135.0
4. Zimmerman 93.0
5. Mahtomedi 90.5
6. Cloquet-Esko 75.0
7. Orono 64.0
8. Spring Lake Park/Saint Anthony 58.0
New Prague
Kenyon-Wanamingo 84, Minneapolis Roosevelt 0
Kenyon-Wanamingo 31, New Prague 27
Redwood Valley Triangular
Fairmont/Martin County West 39 Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 30
Redwood Valley 51 Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 30
Rocori Triangular
Willmar 40 Rocori 23
Willmar 49 Wayzata 17
Rocori 37 Wayzata 32
Sartell-Saint Stephen Triangular
Little Falls 55 Sartell-Saint Stephen 17
Sartell-Saint Stephen 50 Saint Cloud Apollo 25
Little Falls 69 Saint Cloud Apollo 10
Spectrum Sting Invitational
1. Saint James 198.0
2. Richfield/Edina 135.5
3. Columbia Heights 133.0
4. Benilde-Saint Margaret 120.0
5. Saint Paul Johnson 111.0
t6. Delano 101.0
t6. Spectrum 101.0
8. Brooklyn Center/Concordia Academy 82.0
Totino-Grace Quadrangular
Totino-Grace 77, Fridley 0
Totino-Grace 78, Minneapolis Washburn 0
Totino-Grace 71, Mps. Henry 0
Minneapolis Henry 70, Minneapolis Washburn 6
Minneapolis Henry 42, Fridley 18
Fridley 48, Minneapolis Washburn 28