2009 Class AA Section 5 Individual Tournament

2009 Class AA Section 5 Individual Tournament

Teams:

  1. Brooklyn Center/Concordia Academy
  2. Columbia Heights
  3. DeLaSalle
  4. Fridley
  5. Meadow Creek/Spectrum
  6. Minneapolis Edison
  7. Minneapolis North
  8. Minneapolis Patrick Henry
  9. Orono
  10. Rockford
  11. Rogers
  12. Saint Michael-Albertville
  13. Totino-Grace

at St. Michael-Albertville HS

Feb 27-28 Fri-Sat
5:00 pm/10:00 am


103 Pounds
1. Jon Ebert (TG) Tech Fall 5:05
2. Paul Nolden (MCA)
3. Cole Sladek (STMA) Dec. 10-3
4. Trent Martin (ORO)
5. Brad Johnson (ROCK) Fall 5:30
6. William Boyd (MPLS PH)
Semifinals
Jon Ebert Fall Trent Martin 1:28
Paul Nolden Dec. Cole Sladek 10-9

112 Pounds
1. Cody Paulsen (TG) Maj. Dec. 11-0
2. Dustin Kottke (STMA)
True Second; Dustin Kottke Dec. Shawn King 7-0
3. Shawn King (FRID) Fall :38
4. Elijah Easley (MPLS N)
5. Zach Johnson (ROCK) Fall 3:10
6. Andrew Rohr (MCA)
Semifinals
Cody Paulsen Fall Shawn King 2:34
Dustin Kottke Maj. Dec. Zach Johnson 9-1

119 Pounds
1. Carl Salonek (STMA) Fall 5:56
2. Andrew Patnode (ROCK)
True Second: Andrew Patnode Fall Robert Wicks 2:34
3. Robert Wicks (TG) Dec. 3-0
4. Andrew List (RG)
5. Na Xiong (MPLS PH) Default
6. Emmett Ability (BC)
Semifinals
Carl Salonek Fall Robert Wicks 2:38
Andrew Patnode Tech Fall Andrew List 4:18

125 Pounds
1. David Thorn (STMA) Tech Fall 2:40
2. Cody Skog (MCA)
3. Sam Hines (RG) Maj. Dec. 12-0
4. Adam Seifert (TG)
5. Danlil Burlacu (ORO) Dec. 8-6
6. David Afolabi (BC)
Semifinals
David Thorn Fall Adam Seifert :54
Cody Skog Fall Sam Hines 3:14

130 Pounds
1. Ryan Arne (ORO) Dec. 7-0
2. Kyle Salonek (STMA)
True Second: Kyle Salonek Dec. Kyle Zilka 11-4
3. Kyle Zilka (RG) Dec. 11-4
4. Mark O’Keefe (TG)
5. Talis Rudzitis (MCA) Fall 1:02
6. Danny Lynch (ROCK)
Semifinals
Ryna Arne Fall Kyle Zilka 1:42
Kyle Salonek Dec. Mark O’Keefe 9-4

135 Pounds
1. Tommy Telgen (MCA) Dec. 6-1
2. Quinton Thiele (TG)
3. Jake Lillie (STMA) Dec. 6-0
4. Tyler Johnson (RG)
5. Jory Sullivan (MPLS PH) Tech Fall 3:45
6. Charlie Manzoni (ORO)
Semifinals
Tommy Telgen Maj. Dec. Tyler Johnson 12-2
Quinton Thiele Fall Jake Lillie 5:32

140 Pounds
1. Ben Horn (STMA) Fall 3:23
2. Noah Patnode (ROCK)
True Second: Noah Patnode Maj. Dec. Mike Anderson 14-6
3. Mike Anderson (RG) Fall 2:25
4. Delone Robertson (MPLS PH)
5. Sam Hawkins (TG) Default
6. Ethan Skog (MCA)
Semifinals
Ben Horn Dec. Mike Anderson 13-9
Noah Patnode Dec. Ethan Skog 6-5

145 Pounds
1. Joey Falde (ORO) Dec. 1-0
2. Jordan Scherber (STMA)
3. Kelley Jackson (DL) Dec. 4-3
4. Jerrod Feist (RG)
5. Luke Sansovich (TG) Tech Fall 4:00
6. Trent Tolzien (BC)
Semifinals
Joey Falde Dec. Luke Sansovich 4-3
Jordan Scherber Dec. Kelley Jackson 3-1

152 Pounds
1. Nick Schuler (TG) Dec. 6-0
2. Jake Horn (STMA)
True Second: Jake Horn Fall Brandon Lethmers 2:36
3. Brandon Lethmers (ROCK) Dec. 7-4
4. Jake Hanson (BC) 7-4
5. Leroy Pacheco (FRID) Fall 1:52
6. Kyle Williams (RG)
Semifinals
Nick Schuler Fall Brandon Lethmers 3:21
Jake Horn Tech Fall Jake Hanson 3:53

160 Pounds
1. Jordan Camps (STMA) Tech Fall 5:40
2. Anthony Gullickson (TG)
True Second: Anthony Gullickson Dec. Patrick Faber 3-2
3. Patrick Faber (FRID) Dec. 6-4
4. Laquone Robinson (BC)
5. Mike Shaughnessy (ORO) Fall 4:22
6. Adam Patnode (ROCK)
Semifinals
Jordan Camps Dec. Patrick Faber 9-3
Anthony Gullickson Dec. Laquone Robinson 7-5

171 Pounds
1. Shaun Little (STMA) Dec. 3-1
2. TJ Lewis (TG)
True Second: TJ Lewis Fall Matt Waste 5:12
3. Matt Waste (ORO) Fall :55
4. Ryan Seamans (ROCK)
5. Sean Anderson (CH) Fall 5:40
6. Emmanuel Perry (MPLS N)
Semifinals
Shaun Little Dec. Matt Waste 5-0
TJ Lewis Fall Ryan Seamans 1:34

189 Pounds
1. Kraig Schumm (STMA) Maj. Dec. 13-2
2. Carlton Littlejohn (MPLS N)
3. Joe Gomez (TG) Fall 2:40
4. Luke Thoreson (FRID)
5. Gavan Winkels (ORO) Dec. 8-4
6. Dan Konlar (DL)
Semifinals
Kraig Schumm Fall Luke Thoreson 3:04
Carlton Littlejohn Dec. Joe Gomez 10-4

215 Pounds
1. Mason Perry (TG) Dec. 5-4
2. Ryan Kessler (STMA)
3. Ben Goodrich (BC) Fall 5:25
4. Donte Green (MPLS N)
5. Ivan Guernsey (FRID) Fall 1:28
6. Andrew Lautner (ORO)
Semifinals
Mason Perry Fall Donte Green 2:37
Ryan Kessler Dec. Ben Goodrich 2-0

285 Pounds
1. Parker Betts (STMA) Dec. 3-2
2. Roy Woodlaw (ROCK)
True Second: Roy Woodlaw Fall Matt Solomon 1:54
3. Matt Solomon (BC) Fall :49
4. Weslee Cavanaugh (ORO)
5. Tobias Day (MPLS PH) Dec. 5-2
6. Richard Donovan (TG)
Semifinals
Parker Betts Dec. Matt Solomon 3-1 2OT
Roy Woodlaw Fall Tobias Day :40

2009 Class A Section 5 Individual Tournament

2009 Class A Section 5 Individual Tournament

Teams:

  1. Atwater-Cosmos-Grove City
  2. Belgrade-Brooten-Elrosa
  3. Browerville/Eagle Valley
  4. Eden Valley-Watkins
  5. Holdingford
  6. Howard Lake-Waverly-Winsted
  7. Kimball Area
  8. Long Prairie-Grey Eagle
  9. Minnewaska Area
  10. Osakis
  11. Paynesville Area
  12. Sauk Centre

at Long Prairie-Grey Eagle High School

Feb 27-28 Fri-Sat


103 Pounds
1. Dylan Sheridan (PAY) Dec. 5-4
2. Jacob Braaten (MA)
3. Derek Scott (HOL) Fall 1:28
4. Ross Rath (BBE)
5. Tanner Mills (KIM) Maj. Dec. 9-1
6. Jessie Whitcomb (ACGC)
Semifinals
Dylan Sheridan Maj. Dec. Ross Rath 11-0
Jacob Braaten Dec. Derek Scott 3-2 (3XOT)

112 Pounds
1. Travis Borchert (B/EV) Dec. 5-2
2. Hayden Rouser (ACGC)
3. Shaun Mattsen (EVW) Maj. Dec. 12-3
4. Thomas Haugen (LPGE)
5. Derek Sjoetzel (OSK) Maj. Dec. 10-0
6. Dylan Youngren (HLWW)
Semifinals
Travis Borchert Fall Thomas Haugen 2:53
Hayden Rouser Dec. Shaun Mattson 7-0

119 Pounds
1. Shane Trattles (SC) Dec. 6-3
2. Cole Erie (OSK)
True Second: Mike Jarnot (HOL) Fall Cole Erie 1:51
3. Mike Jarnot (HOL) Dec. 7-1
4. Matthew Lee (ACGC)
5. Tyler Kuechle (KIM) Dec. 4-0
6. Grant Winter (MA)
Semifinals
Cole Erie Dec. Tyler Kuechle 5-1
Shane Trattles Dec. Mike Jarnot 4-1

125 Pounds
1. Julius Stone (B/EV) Dec. 7-1
2. Jacob Forcier (EVW)
3. Scott Litzau (ACGC) Fall 1:04
4. Quentin Bryce (KIM)
5. Josh Beier (BBE) Fall 1:50
6. Zach Horsman (HLWW)
Semifinals
Julius Stone Fall Quentin Bryce 3:32
Jacob Forcier Dec. Scott Litzau 3-2

130 Pounds
1. Devin Scott (HOL) Dec. 9-3
2. Tyler Spychalla (B/EV)
3. Matt Meyer (ACGC) Dec. 5-0
4. Derek Waldvogel (OSK)
5. Patrick Rooney (BBE) Dec. 1-0
6. Jaron Faber (EVW)
Semifinals
Devin Scott Dec. Derek Waldvogel 13-6
Tyler Spychalla Dec. Matt Meyer 13-7

135 Pounds
1. Jon Kerzman (PAY) Maj. Dec. 11-2
2. Jeff Dockendorf (EVW)
3. Michael Kramer (ACGC) Dec. 4-3
4. Tony Horstmann (HLWW)
5. Brent Goodenboer (BBE) Fall 2:30
6. David Joseph (KIM)
Semifinals
Jon Kerzman Dec. Tony Horstmann 8-6
Jeff Dockendorf Dec. Michael Kramer 4-1

140 Pounds
1. Brain Denny (B/EV) Dec. 6-5 (4XOT)
2. Cole Tenson (BBE)
3. Cam Schafer (MA) Dec. 10-4
4. Mike Downham (EVW)
5. Timber Holmquist (LPGE) Fall 3:49
6. Victor Lumley (HOL)
Semifinals
Brian Denny Maj. Dec. Mike Downham 10-2
Cole Tenson Dec. Cam Schafer 10-9

145 Pounds
1. Travis Schiefelbein (KIM) Fall 5:26
2. Mike Sullivan (EVW)
True Second: Justin Wendlandt Dec. Mike Sullivan 6-1
3. Justin Wendlandt (PAY) Dec. 4-1
4. Lucian Grow (SC)
5. Nate Meyer (ACGC) Dec. 3-2
6. Kyle Middendorf (LPGE)
Semifinals
Travis Schiefelbein Dec. Justin Wendlandt 10-6
Mike Sullivan Dec. Lucian Grow 6-2

152 Pounds
1. Collin Jergenson (MA) Dec. 9-3
2. Daniel Schad (LPGE)
3. Travis Frederiksen (ACGC) Dec. 3-0
4. Travis Winter (BBE)
5. KeithPudwill (B/EV) Dec. 6-1
6. Nathan Walter (SC)
Semifinals
Collin Jergenson Dec. Travis Winter 5-4
Daniel Schad Dec. Travis Frederiksen 3-0

160 Pounds
1. John Gusewelle (SC) Fall 1:48
2. Lucas Kalina (B/EV)
True Second: Travis Whitcomb Dec. Lucas Kalina 8-2
3. Travis Whitcomb (ACGC) Dec. 3-1
4. Tyler Hemmesch (PAY)
5. Derek Youngren (HLWW) Dec. 4-1
6. Zach Hedlund (KIM)
Semifinals
John Gusewelle Dec. Travis Whitcomb 5-1
Lucas Kalina Dec. Tyler Hemmesch 2-1

171 Pounds
1. Micah Larson (ACGC) 7-5 OT
2. Luke Schiefelbein (KIM)
True Second: Luke Schiefelbein Maj. Dec. Anthony Rooney 15-7
3. Anthoney Rooney (BBE) Dec. 7-5
4. Tony Hausladen (HLWW)
5. Michael Doom (PAY) Dec. 3-1
6. Nate Becker (B/EV)
Semifinals
Micah Larson Dec. Anthony Rooney 8-6 OT
Luke Schiefelbein Maj. Dec. Michael Doom 17-6

189 Pounds
1. Brandon Manderschied (MA) Dec. 4-0
2. Jake Long (HLWW)
3. Andrew Moser (PAY) Fall 5:01
4. Deron Buboltz (ACGC)
5. Nathan Thielen (B/EV) Dec. 3-1
6. Josh Almgren (KIM)
Semifinals
Brandon Mandershcied Fall Deron Buboltz 5:08
Jake Long Dec. Andrew Moser 5-4

215 Pounds
1. David Cowen (MA) Dec. 3-2
2. Brian Reece (LPGE)
True Second: Brian Reece Dec. Wendell Larson 4-1
3. Wendell Larson (OSK) Dec. 1-0
4. Joe Holdvogt (EVW)
5. Jacob Achen (SC) Dec. 3-1
6. James Nelson (ACGC)
Semfinals
Brian Reece Dec. Joe Holdvogt 6-1
David Cowen Fall Wendell Laron 3:23

285 Pounds
1. Cody Torkelson (OSK) Dec. 9-4
2. John Scepaniak (HOLD)
True Second: John Scepaniak Dec. Aaron Helgeson 8-6
3. Aaron Helgeson (SC) Dec. 5-3
4. Dylan Nelson (ACGC)
5. Chris Whalen (LPGE) Fall :20
6. Dominick Platow (PAY)
Semifinals
John Scepaniak Fall Chris Whalen 2:52
Cody Torkelson Fall Dylan Nelson 1:19

2009 Class AAA Section 4 Individual Tournament

2009 Class AAA Section 4 Individual Tournament

Teams:

  1. Cretin-Derham Hall
  2. North
  3. Roseville Area
  4. Saint Paul Central
  5. Saint Paul Harding
  6. Stillwater Area
  7. Tartan
  8. White Bear Lake Area
  9. Woodbury

at Tartan HS

Feb 27-28 Fri-Sat
4:00 pm/10:30 am


103 Pounds
1. Sean Stebbins (NSP) Fall 2:46
2. Matt Meuwissen (WBL)
True Second: TJ Ohara Dec. Matt Meuwissen 6-2
3. TJ Ohara (TAR) 7-4
4. Bradley Kuehn (STW)
5. Will Majerus (ROS) Maj. Dec. 11-2
Semifinals
Sean Stebbins Dec. TJ Ohara 14-9
Matt Meuwissen Dec. Bradley Kuehn 11-10

112 Pounds
1. Bill Struntz (WBL) Dec. 9-47
2. Dennis Ea (NSP)
3. Branden Madsen (STW) Tech Fall 4:14
4. Tar Baw (SPH)
5. Josh Lingen (TAR) Fall 2:59
6. John Weber (SPC)
Semifinals
Bill Struntz Fall Tar Baw 2:26
Dennis Ea Dec. Brandon Madsen 9-7

119 Pounds
1. Michael Buhl (TAR) Fall 3:04
2. Brandon Borchardt (WDB)
3. Devin Nelson (STW) Dec. 9-2
4. Collin Petrun (ROS)
5. Tou Xiong Vang (HAR) Forfeit
6. Josh Machado (WBL)
Semifinals
Michael Buhl Fall Josh Machado 5:18
Brandon Borchardt Fall Devin Nelson 1:58

125 Pounds
1. Cody Madsen (STW) Fall 4:58
2. Matt Sanocki (ROS)
True Second: Matt Sanocki Maj. Dec. Travis Newell 14-4
3. Travis Newell (HAR) Dec. 15-11 OT
4. Nick Thomas (WBL)
5. Mitch Spano (WDB) Maj. Dec. 11-2
6. Joe Raymond (NSP)
Semifinals
Cody Madsen Fall Travis Newell 3:48
Matt Sanocki Dec. Mitch Spano 11-9 OT

130 Pounds
1. Seife Kenea (STW) Fall 1:38
2. Dustin Ellsworth (SPH)
True Second: Dustin Ellsworth Dec. Joe Raymond 8-4
3. Joe Raymond (NSP) Dec. 5-2
4. Cody Anderson (WBL)
5. Logan Wier (STW) Fall :35
6. Pat Buhl (TAR)
Semifinals
Seife Kenea Fall Cody Anderson 3:50
Dustin Ellsworth Dec. Logan Wier 5-3

135 Pounds
1. Temondre Hudson (SPH) Fall 3:12
2. Cory Strecker (ROS)
True Second: Cory Strecker Maj. Dec. Matt Derheim 13-1
3. Matt Derheim (NSP) Tech Fall 6:00
4. Dan Ringgenberg (WDB)
5. Hinok Yacob (SPC) Dec. 4-3
6. Jake Bowersox (WBL)
Semifinals
Temondre Hudson Fall Matt Derheim 3:17
Cory Strecker Dec. Dan Ringgenberg 4-3

140 Pounds
1. Sean Nash (WDB) Dec. 3-1
2. Tom Longendyke (WBL)
True Second: Tom Longendyke Dec. Olumide Ige 8-1
3. Olumide Ige (SPC) Dec. 7-5
4. Alex McLeod (CRE)
5. John McMillan (TAR) Fall :26
6. Anders Rippe (STW)
Semifinals
Sean Nash Dec. Olumide Ige 10-3
Tome Longendyke Fall Jon McMillon 4:42

145 Pounds
1. Zach Allen (ROS) Fall 1:11
2. Zach Barabash (SPH)
True Second: Beau Bibeau Dec. Zach Barabash 8-7
3. Beau Bibeau (WBL) Dec. 8-6
4. Dustin Schulte (TAR)
5. Cyle Kiger (WDB) Dec. 11-4
6. Jack Bagilo (STW)
Semifinals
Zach Allen Dec. Beau Bibeau 8-6
Zach Barabash Fall Dustin Schulte 2:40

152 Pounds
1. Troy Morisette (TAR) Dec. 12-6
2. Nick Gomez (WBL)
True Second: Duncan Secor Dec. Nick Gomez 8-5
3. Duncan Secor (WBL) Maj. Dec. 10-1
4. Sam Mahmood (WDB)
5. Dan Sabourin (CRE) Fall 1:48
6. Kevin Lamson (NSP)
Semifinals
Troy Morisette Maj. Dec. Duncan Secor 18-7
Nick Gomez Maj. Dec. Sam Mahmood 15-4

160 Pounds
1. Tony Piechowski (NSP) Maj. Dec. 16-6
2. Tom Powers (STW)
True Second: Tom Powers Fall Bill Leonard 4:31
3. Bill Leonard (CRE) Fall 3:52
4. Ryan Kogler (TAR)
5. James Ellsworth (SPH) Fall 2:27
6. Julio Herrera (ROS)
Semifinals
Tony Piechowski Maj. Dec. Ryan Kogler 13-2
Tom Powers Dec. James Ellsworth 10-9

171 Pounds
1. Colton Graham (ROS) Dec. 8-7
2. Mike Willett (WDB)
3. Kyle Johnston (STW) Fall 2:47
4. Kyle Heinl (SPH)
5. Kyle Ross (WBL) Fall 3:54
6. Mike Flesch (CRE)
Semifinals
Colton Graham Fall Kyle Heinl 1:30
Mike Willett Tech Fall Kyle Johnston 4:13

189 Pounds
1. CJ Hays (WDB) Dec. 5-2
2. JC O’Keefe (STW)
True Second: JC O’Keefe Dec. Peter Paul 4-1
3. Peter Paul (ROS) Tech Fall 2:28
4. Dustin Woodbeck-Olson (NSP)
5. Will Neilson (WBL) Fall 2:40
6. Aaron Johnson (SPC)
Semifinals
CJ Hays Fall Peter Paul 2:18
JC O’Keefe Dec. Dustin Woodbeck-Olson 9-2

215 Pounds
1. Michael Roberts (SPH) Dec. 3-0
2. Dane Lazenberry (WDB)
3. Tyler Jansen (STW) Fall 2:52
4. Erik Green (TAR)
5. Peter Salas (ROS) Dec. 4-2
6. McCaleb Morse (CRE)
Semifinals
Michael Roberts Fall Erik Green 3:12
Dane Lazenberry Dec. Tyler Jansen 5-4

285 Pounds
1. Donny Longendyke (WBL) Fall :16
2. Sam Hanson (SPC)
True Second: Jeremy Strain Fall Sam Hanson 1:05
3. Jeremy Strain (TAR) Dec. 7-2
4. Caleb Weinberg (STW)
5. Cole Wilhelm (NSP) Forfeit
6. Nick Galvin (WDB)
Semifinals
Donny Longendyke Fall Jeremy Strain :46
Sam Hanson Dec. Caleb Weinberg 3-0

2009 Class AAA Section 3 Individual Tournament

2009 Class AAA Section 3 Individual Tournament

Teams:

  1. Apple Valley
  2. Burnsville
  3. Eagan
  4. Eastview
  5. Hastings
  6. Henry Sibley
  7. Park
  8. Rosemount

at Henry Sibley HS

Feb 27-28 Fri-Sat
4:30 pm/10:00 am


103 Pounds
1. Phil Livine (ROS) Dec. 3-1
2. Eric Bauer (HA)
3. Jordan Kingsley (AV) Default
4. Taylor Beaman (HS)
5. BJ Groskreutz (EV) Fall 2:39
6. Soren Hansen (EA)
Semifinals
Phil Levine Fall Tayler Beaman 2:27
Eric Bauer Dec. Jordan Kingsley 2-1

112 Pounds
1. Dakota Trom (AV) Fall 4:37
2. Brad Hogan (EV)
True Second: Jeff Engstrom Maj. Dec. Brad Hogan 12-2
3. Jeff Engstrom (HA) Fall 1:00
4. Yonas Gebreab (EA)
5. Steve Levine (ROS) Fall 3:54
6. Rashad Kennedy (HS)
Semifinals
Dakota Trom Fall Jeff Engstrom 1:57
Brad Hogan Dec. Yonas Gebreab 5-2

119 Pounds
1. Matt Kelleher (AV) Maj. Dec. 11-1
2. Ali Mohammed (BR)
3. Adam Sommers (ROS) Dec. 8-6
4. Connor Paulsen (EA)
5. Colin McCarty (PCG) Fall 2:33
6. Uthman Rabiu (HS)
Semifinals
Matt Kelleher Maj. Dec. Connor Paulsen 12-0
Ale Mohammed Maj. Dec. Adam Sommers 17-4

125 Pounds
1. Brandon Kingsley (AV) Fall :33
2. Colten Lachance (HA)
True Second: Colten Lachance Dec. Josh Baier 5-4
3. Josh Baier (ROS) Dec. 1-0
4. Mitch Rechtzigel (EV)
5. Tom Perillat (HS) Dec. 7-5
6. Michael Martchev (EA)
Semifinals
Brandon Kingsley Fall Tom Perillat 1:01
Colten Lachance Dec. Michael Martchev 13-9

130 Pounds
1. Justin Lavalle (AV) Dec. 4-1
2. Mason Young (HS)
3. Bobby Peterson (HA) Dec. 5-2
4. Nick Arrgoni (PCG)
5. Billy Kor (EV) Dec. 7-3
6. Paul Domeier (ROS)
Semifinals
Justin Lavalle Maj. Dec. Nick Arrgoni 13-2
Mason Young Dec. Bobby Peterson 3-2

135 Pounds
1. Destin McCauley (AV) Dec. 8-3
2. Zach Rohr (HA)
3. Scott Hogan (EV) Dec. 10-8
4. Charlie Berg (HS)
5. Tony Marthaler (ROS) Fall 1:26
6. Kirill Shumilov (EA)
Semifinals
Destin McCauley Fall Charlie Berg :28
Zach Rohr Dec. Scott Hogan 11-6

140 Pounds
1. Luke Vaith (HA) Maj. Dec. 12-2
2. Joe Fessler (AV)
True Second: Joe Fessler Fall Luke Thiele 4:20
3. Luke Thiele (EA) Dec. 6-2
4. Cody Groskreutz (EV)
5. Jake Holton (PCG) Maj. Dec. 9-1
6. Mariah Beaman (HS)
Semifinals
Luke Vaith Fall Luke Thiele 1:39
Joe Fessler Default Cody Groskreutz

145 Pounds
1. Jarret Hoeppner (AV) Fall 4:24
2. Tyler Rohr (HA)
3. Garrett Bothun (ROS) Dec. 7-2
4. Tt Groskreutz (EV)
5. Anders Olmansen (EA) Dec. 3-2
6. Ben Gallogly (PCG)
Semifinals
Jarret Hoeppner Fall Ty Groskreutz 1:32
Tyler Rohr Dec. Garrett Bothun 11-3

152 Pounds
1. Nels Pederson (EV) Dec. 2-1
2. Deron Giadyu (PCG)
True Second: Nate Williams Maj. Dec. Deron Giadyu 14-5
3. Nate Williams (HA) Fall 5:48
4. Nate Bruner (AV)
5. Aaron Sjobeck (EA) Maj. Dec. 15-6
6. Josh Francois (ROS)
Semifinals
Nels Pederson Dec. Nate Bruner 7-4
Deron Giadyu Dec. Aaron Sjobeck 9-3

160 Pounds
1. Zak Coates (HS) Dec. 5-3
2. Brendan Eichmann (HA)
True Second: Brendan Eichmann Fall Josh Weinberg 4:21
3. Josh Weinberg (EV) Dec. 11-9
4. Matt Hechsel (AV)
5. Sam Swanson (PCG) Dec. 3-2
6. Bob Rada (EA)
Semifinals
Zak Coates Fall Josh Weinberg 1:15
Brendan Eichmann Dec. Matt Hechsel 6-0

171 Pounds
1. Tyler Lehman (AV) Fall 3:21
2. Jared Flaata (PCG)
True Second: Jared Flaata Fall Zack Olonek :47
3. Zack Olonek (BR) Maj. Dec. 9-1
4. Tyler Sandoz (ROS)
5. Jake Swenson (HA) Maj. Dec. 13-3
6. Rhett Buttleman (HS)
Semifinals
Tyler Lehman Fall Zack Olonek 1:52
Jared Flaata Fall Jake Swenson 1:47

189 Pounds
1. Craig Kelliher (AV) Fall :36
2. Max Smith (EA)
3. Jesse Wellman (HA) Fall 2:38
4. Joey Scott (EV)
5. Alex Righand (PCG) Dec. 6-3
6. Tyler Klug (BR)
Semifinals
Craig Kelliher Fall Joey Scott 1:11
Max Smith Dec. Jesse Wellman 8-4

215 Pounds
1. Yusef Hassan (BR) Dec. 3-2
2. Logan Anderson (EA)
3. Luke Schmidt (AV) Maj. Dec. 10-1
4. Isaac Eichmann (HA)
5. Bobby Ladd (EV) Dec. 3-2
6. DJ Ward (HS)
Semifinals
Yusef Hassan Maj. Dec. Isaac Eichmann 12-3
Logan Anderson Fall Luke Schmidt 1:40

285 Pounds
1. Frank Pokriefka (ROS) Dec. 5-2
2. PJ Mike (HA)
True Second: Dijon Sanders Dec. PJ Mike 6-0
3. Dijon Sanders (EV) Dec. 3-2
4. Kevin Pattain (PCG)
5. Nick Luna (HS) Fall 1:40
6. Steven Nguyen (BR)
Semifinals
Frank Pokreifka Dec. Nick Luna 4-1
PJ Mike Dec. Kevin Pattain 4-1

2009 Class AA Section 3 Individual Tournament

2009 Class AA Section 3 Individual Tournament

Teams:

  1. Adrian
  2. Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley
  3. Fairmont
  4. Fulda/Murray County Central
  5. Luverne
  6. Marshall/Lakeview
  7. Montevideo
  8. Tracy-Milroy-Balaton
  9. Wabasso
  10. Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin
  11. Worthington/Round Lake-Brewster

at Luverne HS

Feb 27-28 Fri-Sat


103
1. Nate Lynn (AD) Dec. 4-3
2. Eissa Reinsma (FMCC)
3. John Weeding (DB/LQPV) Maj. Dec. 14-4
4. Jared Kinley (WOR)
5. Derek Swobada (WMLBO) Fall 3:04
6. Brandon Gobirsch (WAB)
Semifinal
Eissa Reinsma Dec. John Weeding 2-1
Nate Lynn Dec. Derek Swoboda 10-3

112
1. Drake Borsgard (WMLBO) Dec. 5-0
2. Dylan Croatt (DB/LQPV)
3. Austin Kluis (FMCC) Dec. 9-2
4. Ben Mulder (AD)
5. Brady Kroch (FAIR) Dec. 9-8
6. Tanner Rohlik (WAB)
Semifinals
Drake Borsgard Fall Ben Mulder :48
Dylan Croatt Fall Austin Kluis 3:47

119
1. Cody Schunk (WAB) Dec. 6-4
2. Neil Citrowske (MAR)
3. Derek Platt (FMCC) Dec. 7-5
4. Tim Macziewski (MON)
5. Vincent Johnson (WMLBO) Dec. 7-3
6. Tanner Avelsgard (DB/LQPV)
Semifinals
Cody Schunk Dec. Tim Macziewski 6-0
Neil Citrowske Dec. Derek Platt 2-0

125
1. Zach Campbell (TMB) Dec. 4-2
2. Josh Anderson (MON)
3. Josh Falk (WMLBO) Dec. 6-1
4. Darek Petersen (LUV)
5. Jake Dorn (AD) Disq.
6. Derek Varpness (MAR)
Semifinals
Josh Anderson Fall Josh Falk 6:24 OT
Zach Campbell Dec. Jake Dorn 6-1

130 Pounds
1. Justin Reinsma (FMCC) Dec. 3-0
2. Sam Haas (DB/LQPV)
3. Erik Cooreman (TMB) Dec. 15-9
4. Mitch Rohlik (WAB)
5. Jordan Bullerman (AD) Dec. 4-3
6. Tim Larson (WMLBO)
Semifinals
Justin Reinsma Maj. Dec. Mitch Rohlik 14-1
Sam Haas Dec. Erik Cooreman 9-2

135
1. Ryan Swenson (DB/LQPV) Dec. 7-4
2. Sam Fischenich (WMLBO)
3. Luke Tiesler (AD) Dec. 5-2
4. Todd Hennen (MAR)
5. Jacob Rohlik (WAB) 3:58
6. Jesse Mjeres (MON)
Semifinal
Ryan Swenson Dec. Todd Hennen 6-2
Sam Fischenich Dec. Luke Tiesler 3-1 OT

140
1. Jake Bothun (DB/LQPV) Default
2. Billy Hochstein (WMLBO)
True Second: Matt Arnold Default Billy Hochstein
3. Matt Arnold (WAB) Fall 5:49
4. Ian Mariner (TMB)
5. Tyler Sieve (AD) Dec. 8-4
6. Eli Louweigie (MAR)
Semifinal
Jake Bothun Tech. Fall Ian Mariner
Billy Hochstein Maj. Dec. Tyler Sieve 20-6

145
1. Scott Beech (FMCC) Dec. 8-6 OT
2. Luke Prairie (TMB)
True Second: Brock Bullerman Dec. Luke Prairie 13-10
3. Brock Bullerman (AD) 8-6 OT
4. Joel Grave (WAB)
5. Nathan Stottler (DB/LQPV) Dec. 3-2
6. Dayton Wiliamson (WOR)
Semifinal
Luke Prairie Fall Joel Grave 3:20
Scott Beech Dec. Brock Bullerman 9-6

152
1. Tony Their (WOR) Dec. 4-1
2. Neel Mulder (AD)
3. Zach Rohlik (WAB) Maj. Dec. 12-2
4. Isaac Sulflow (MON)
5. James Hady (FAIR) Dec. 4-2
6. Matt Versaevel (MAR)
Semifinal
Tony Their Maj. Dec. Isaac Sulflow 15-1
Neel Mulder Dec. Zach Rohlik 5-4

160
1. Andy Henning (FMCC) Dec. 3-2
2. Brett Oecelius (MAR)
3. Mason Anderson (WMLBO) Fall 2:18
4. Dustin Polzine (AD)
5. Jack Massee (DB/LQPV) Dec. 7-5
6. Noah VanNevel TMB)
Semifinal
Andy Henning Maj. Dec. Dustin Polzine 12-0
Brett Oecelius Dec. Mason Anderson 7-0

171
1. Spencer Johnson (WMLBO) Dec. 1-0
2. Stephen Loosbrock (AD)
3. Zac Zina (DB/LQPV) Dec. 12-8
4. Cody Welch (WAB)
5. Matt Wakefield (TMB) Dec. 11-8
6. Brock Borin (FAIR)
Semifinal
Spencer Johnson Dec. Cody Welch 5-1
Stephen Loosbrock Dec. Zac Zinda 5-2

189
1. Shea Klooster (AD) Dec. 7-2
2. Colton Evens (TMB)
True Second: Colton Evans Fall Thomas Joyce 2:15
3. Thomas Joyce (MON) Dec. 9-3
4. Jon Knott (WAB)
5. Joe Hutt (DB/LQPV) Fall 5:31
6. Mitchell Palm-Fisher (WMLBO)
Semifinal
Shea Klooster Maj. Dec. Thomas Joyce 10-1
Colton Evens Tech. Fall Joe Hutt

215
1. Sam Dooyema (LUV) Dec. 8-7
2. Jacob Welch (WAB)
True Second: Travis Radke Dec. Jacob Welch 2-1
3. Travis Radke (FMCC) Dec. 5-1
4. Jake Steffl (WOR)
5. Vance Blomgren (WMLBO) Dec. 10-8
6. Justin Wolf (AD)
Semifinal
Sam Dooyea Dec. Travis Radke 8-2
Jacob Welch Dec. Jake Steffl 5-0

285
1. Scott Hines (FAIR) Dec. 14-9
2. Jordan Schroeder (WOR)
3. Christian Olson (DB/LQPV) Dec. 12-6
4. Tyler Bauer (TMB)
5. Aaron Lonneman (AD) Fall 3:53
6. Adam Schroepler (WAB)
Semifinal
Jordan Schroeder Fall Christian Olson 2:47
Scott Hines Dec. Tyler Bauer 13-7

2009 Class A Section 2 Individual Tournament

2009 Class A Section 2 Individual Tournament

Teams:

  1. Blooming Prairie
  2. Blue Earth Area
  3. Jackson County Central
  4. Maple River
  5. Martin County West
  6. Medford
  7. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva
  8. Saint Clair/Mankato Loyola
  9. United South Central
  10. Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton

 


at Blue Earth HS

Feb 27-28 Fri-Sat
4:00pm/11:00am


Section 2A

103 Pounds
1. Zack Keller (MED) Fall 1:49
2. Jesse Jaeger (MR)
True Second: Jesse Jaeger Maj. Dec. David Lassahn (NRHEG) 15-2
3. David Lassahn (NRHEG) Fall 3:11
4. Kyle Edlin (JCC)
5. Jay Staloch (USC) Fall 5:56
6. Badger Flowers (STC)
Semifinals
Zach Keller Dec. David Lassahn 6-4
Jesse Jaeger Fall Badger Flowers 1:48

112 Pounds
1. Chase Levos (STC) Dec. 3-1
2. Darick Vancura (JCC)
True Second: Darick Vancura Fall Jake Wirtjes 5:12
3. Jake Wirtjes (BEA) Dec. 9-4
4. Dustin Wolff (WEM/JWP)
5. Dustin Esplan (NRHEG) Maj. Dec. 15-2
6. Adam Utzinger (MED)
Semifinals
Darick Vancura Fall Dustin Wolf :45
Chase Lavos Dec. Jake Wirtjes 7-0

119 Pounds
1. Bronson Steuber (JCC) Maj. Dec. 13-2
2. Austin Peters (MED)
3. Dylan Habinger-Burris (WEM/JWP) Fall 5:13
4. D. J. Gronewold (BEA)
5. Dillon Parpart (NRHEG) Dec. 8-7
6. Mitchell Nowak (MCW)
Semifinals
Bronson Steuber Maj. Dec. D. J. Gronewold 15-4
Austin Peters Dec. Dylan Habinger-Burris 14-11

125 Pounds
1. Curt Maas (MED) Dec. 13-8
2. Alex Anderson (MCW)
True Second: Paul Norgren Dec. Alex Anderson 6-5
3. Paul Norgren (MR) Dec. 7-0
4. Joe Franta (BEA)
5. Dustin Dylla (USC) Maj. Dec. 13-4
6. Spencer Johnson (JCC)
Semifinals
Alex Anderson Fall Joe Franta 4:24
Curt Maas Dec. Paul Norgren 5-1

130 Pounds
1. Jessie Regalado (JCC) Dec. 5-1
2. Derek Marzahn (WEM/JWP)
True Second: Brad Maas Dec. Derek Marzahn 7-4
3. Brad Maas (MED) Dec. 5-4
4. Zach Wigern (USC)
5. Carter Hanson (BEA) Dec. 3-0
6. Will Howieson (MR)
Semifinals
Derek Marzahn Dec. Zach Wigern 8-1
Jessie Regalado Dec. Brad Maas 5-2

135 Pounds
1. Taylor Menke (JCC) Dec. 5-4
2. Dylan Woitas (MR)
3. Cole Kavitz (MED) Maj. Dec. 9-0
4. Bryce Werner (BEA)
5. Derek Kruse (STC) Fall 1:45
6. Brady Thisius (USC)
Semifinals
Taylor Menke Fall Bryce Werner 1:47
Dylan Woitas Dec. Cole Kavitz 5-3

140 Pounds
1. Cooper Moore (JCC) Fall 5:17
2. Zach Kanzenbach (MED)
3. Ryan Sieberg (STC) Fall 1:28
4. Levi Ringnell (MCW)
5. Brandon Espe (NRHEG) Maj. Dec. 12-4
6. Charlie Sieberg (MR)
Semifinals
Cooper Moore Fall Levi Ringnell 2:54
Zach Kanzenbach Dec. Ryan Sieberg 16-9

145 Pounds
1. Colton Schlaak (NRHEG) Dec. 9-2
2. Preston Staloch (USC)
True Second: Preston Staloch Fall Bryan Andrews 5:25
3. Bryan Andrews (MCW) Fall 5:13
4. Aaron Niles (BP)
5. Blair Oachs (MR) Fall 3:51
6. Patrick Hanson (JCC)
Semifinals
Colton Schlaak Maj. Dec. Bryan Andrews 13-5
Preston Staloch Dec. Blair Oachs 5-4

152 Pounds
1. Tyler Yule (MED) Dec. 5-2
2. Tim Bartness (NRHEG)
True Second: Tim Bartness Dec. Dylan Thisius 8-2
3. Dylan Thisius (USC) Dec. 3-2
4. Daniel Eckhardt (BEA)
5. Brady Ayers (WEM/JWP) Maj. Dec. 13-4
6. Lance Brolsma (MCW)
Semifinals
Tyler Yule Dec. Daniel Eckhardt 9-2
Tim Bartness Maj. Dec. Brady Ayers 15-6

160 Pounds
1. Jake Elzen (MED) Dec. 6-0
2. David Rosen (STC)
3. Jake Herman (USC) Fall 2:45
4. Matt Tomsche (NRHEG)
5. Nich Dorschner (MCW) Dec. 12-6
6. Jacob Nienow (MR)
Semifinals
Jake Elzen Fall Matt Tomsche 1:46
David Rosen Maj. Dec. Jaek Herman 14-6

171 Pounds
1. Eli Oatman (MR) Dec. 6-5
2. Caleb Svenby (MED)
True Second: Caleb Svenby Dec. Alex Eustice (WEM/JWP) 9-2
3. Alex Eustice (WEM/JWP) Maj. Dec. 13-2
4. Cody Eckhardt (BEA)
5. Cam Hanson (MCW) Fall 1:42
6. Marc Pitman (BP)
Semifinals
Caleb Svenby Maj. Dec. Cody Eckhardt 11-2
Eli Oatman Dec. Alex Eustice 5-3

189 Pounds
1. Alex Bach (MR) Fall 3:15
2. David Lindell (NRHEG)
True Second: David Lindell Dec. Reid Balzer 9-5
3. Reid Balzer (MED) Dec. 10-3
4. Kevin Lamont (WEM/JWP)
5. Taylor Andrews (BEA) Dec. 7-0
6. Sean Crayne (MCW)
Semifinals
Alex Bach Tech. Fall ReidBalzer 3:43
David Lindell Maj. Dec. Kevin Lamont 12-4

215 Pounds
1. Matt Willner (BEA) Fall 1:08
2. A. J. Dryer (USC)
3. Aaron Haggerty (NRHEG) Dec. 10-6
4. Colton Schroer (WEM/JWP)
5. Payten Crosby (MCW) Fall 3:01
6. Pete Guse (MR)
Semifinals
Matt Willner Fall Colton Schroer 3:11
A. J. Dryer Maj. Dec. Aaron Haggerty 12-3

285 Pounds
1. Jake Lee (BEA) Dec. 6-2
2. Andrew Wolter (BEA)
3. Thomas Schroht (MED) Fall 2:44
4. Blake Crosby (MCW)
5. Pat Hjelmen (BP) Fall 1:00
6. Seth Petranek (NRHEG)
Semifinals
Jake Lee Fall Blake Crosby :44
Andrew Wolter Fall Thomas Schroht 3:31