High School Results – Saturday, March 6, 2021

Coon Rapids 66 Champlin Park 9
Fairmont/Martin County West 31 Jackson County Central 29
Monticello 51 North Branch 26
St Paul Humboldt-Open World Learning 53 St. Paul Highland Park 21

Aitkin Tri
Aitkin 66 Park Rapids Area 15
Aitkin 67 Staples Motley 0

Albert Lea Tri
Northfield 56 Albert Lea Area 11
Stillwater 42 Northfield 31
Stillwater 68 Albert Lea Area 8

Austin Tri
Byron 72 Austin 3
Austin 27 Winona-Winona Cotter 18

Benson Tri
Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 48 Benson 30
Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 36 Albany 33

Breckenridge Tri
Border West Buccaneers 37 Pelican Rapids 33
Border West Buccaneers 45 Breckenridge 28
Pelican Rapids 49 Breckenridge 15

Caledonia/Houston Tri
Caledonia/Houston 75 Wabasha-Kellogg 6
Caledonia/Houston 72 La Crescent 6

Chatfield Tri
Chatfield 39 Dover-Eyota 27
Chatfield 55 Plainview-Elgin-Millville 21
Dover-Eyota 34 Plainview-Elgin-Millville 26

Dilworth-Glyndon-Felton Tri
Dilworth-Glyndon-Felton 44 Moorhead 21
Dilworth-Glyndon-Felton 69 Fergus Falls 12
Moorhead 52 Fergus Falls 23

Eden Prairie Tri
Wayzata 59 Lakeville North 18
Wayzata 66 Eden Prairie 9

Little Falls Tri
Little Falls 62 Milaca-Faith Christian 15
Annand-M Lk Lightning 48 Little Falls 12
Annand-M Lk Lightning 76 Milaca-Faith Christian 6

Mankato West Tri
Mankato East 41 Mankato West 26
Mankato East 68 LeSueur-Henderson 9
Mankato West 58 LeSueur-Henderson 22

MAHACA Tri
New Ulm Area 46 Alexandria Area 30
New Ulm Area 43 MAHACA 31
MAHACA 39 Alexandria Area 30

Orono Tri
Mound-Westonka 72 Richfield 6
Mound-Westonka 62 Orono 15

Prior Lake Tri
Prior Lake 41 Lakeville South 29
Lakeville South 62 Edina 18

Red Rock Central Tri
Pipestone Area 50 Fulda-Murray Cty Central 30
Red Rock Central 51 Fulda-Murray Cty Central 27
Red Rock Central 41 Pipestone Area 33

Rosemount Tri
Farmington 70 Rosemount 6
Farmington 51 Woodbury 26
Woodbury 57 Rosemount 19

South Saint Paul Tri
South Saint Paul 83 St. Croix Lutheran 0
South Saint Paul 70 Benilde-St. Margaret’s 10
St. Croix Lutheran 39 Benilde-St. Margaret’s 24

St. Michael-Albertville Tri
St. Michael-Albertville 41 Eastview 27
St. Michael-Albertville 78 Hopkins 6
Eastview 68 Hopkins 10

Trinity School at River Ridge Tri
Minneapolis Washburn 46 Robbinsdale Cooper 24
Trinity School at River Ridge 36 Minneapolis Washburn 31
Trinity School at River Ridge 57 Robbinsdale Cooper 24

Waconia Tri
Dassel-Cokato-Litchfield 38 Forest Lake 27
Waconia 34 Dassel-Cokato-Litchfield 25
Forest Lake 33 Waconia 28

WEM-JWP Tri
Maple River 50 Cannon Falls 28
Cannon Falls 42 WEM-JWP 26
Maple River 66 WEM-JWP 6

Worthington Tri
Hutchinson 33 Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 31
Worthington 37 Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 37
Worthington 35 Hutchinson 34

High School Results – Friday, March 5, 2021

Anoka 33 Forest Lake 30
Chatfield 33 Zumbrota-Mazeppa 31
Coon Rapids 36 Osseo 25
Dassel-Cokato-Litchfield 47 Watertown Mayer- Mayer Luth. 15
Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 37 Triton 36
Marshall 60 Luverne 18
Medford 60 New Richland-H-E-G 18
Rocori 37 Rogers 26

Benson Tri
Border West Buccaneers 48 Crosby-Ironton 24
Benson 49 Border West Buccaneers 22

Big Lake Tri
Annand-M Lk Lightning 56 Cambridge-Isanti 9
Big Lake 41 Annand-M Lk Lightning 28
Big Lake 43 Cambridge-Isanti 24

Blackduck-Cass Lake Bena Tri
Fosston-Bagley 51 Blackduck-Cass Lake Bena Bears 28
Fosston-Bagley 66 Nash-Kee- Greenway 18
Blackduck-Cass Lake Bena Bears 41 Nash-Kee- Greenway 22

Champlin Park Tri
Champlin Park 48 Centennial 27
Chaska-Chan Stormhawks 39 Centennial 37
Chaska-Chan Stormhawks 47 Champlin Park 30

Delano Tri
Becker 45 Belgrade-Brooten-Elrosa 18
Belgrade-Brooten-Elrosa 54 Delano 12
Becker 51 Delano 15

Farmington Tri
Farmington 52 Edina 24
Eastview 66 Edina 12
Farmington 46 Eastview 30

Fergus Falls Tri
Brainerd 53 Alexandria Area 21
Brainerd 60 Fergus Falls 23
Alexandria Area 45 Fergus Falls 34

Fulda/Murray County Central Tri
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 78 Fulda-Murray Cty Central 0
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 37 Canby 28

Goodhue Tri
Goodhue 72 Pine Island 7
Hastings 42 Goodhue 27
Goodhue 72 Pine Island 7

Minnetonka Tri
Shakopee 64 Buffalo 6
Shakopee 66 Minnetonka 12
Buffalo 43 Minnetonka 26

Ogilvie Tri
Deer River 45 Ogilvie 36
Ogilvie 54 Proctor-Hermantown 19
Deer River 45 Proctor-Hermantown 23

Park Center Tri
Andover 56 Park Center 9
Andover 42 Woodbury 36

Paynesville Tri
Atwater-Cosmos-Grove City 58 Hutchinson 12
Hutchinson 48 Paynesville Area 15
Atwater-Cosmos-Grove City 73 Paynesville Area 3

Perham Tri
Howard Lake-Waverly-Winsted 37 Badger-GB-MR 33
Perham 39 Howard Lake-Waverly-Winsted 34

Pierz Tri
Pierz 63 C-E-C Lumberjacks 9
Holdingford 58 Pierz 24
Holdingford 60 C-E-C Lumberjacks 12

Prior Lake Tri
Prior Lake 58 Rosemount 12
Scott West 37 Prior Lake 21

Stewartville Tri
GMLOS 66 Stewartville 9
GMLOS 72 Austin 6
Stewartville 47 Austin 21

High School Results – Thursday, March 4, 2021

Pequot Lakes/Pine River-Backus 47 Virginia Area 25
Princeton 54 Mora 9
St. Charles 52 Triton 15
Sartell-St. Stephen 41 Moorhead 32
St. Michael-Albertville 60 Eden Prairie 12

Adrian Tri
Adrian Area 39 Quad County 28
Adrian Area 41 Red Rock Central 36
Quad County 39 Red Rock Central 38

Albert Lea Tri
Albert Lea Area 49 Mankato East 30
Albert Lea Area 65 Pine Island 12

Blue Earth Tri
Blue Earth Area 63 Redwood Valley 15
Redwood Valley 59 Saint James Area 18

Buffalo Tri
Wayzata 56 Buffalo 21
Wayzata 72 Hopkins 6
Buffalo 64 Hopkins 12

Caledonia-Houston Tri
Lake City 65 Winona/Winona-Cotter 12
Lake City 48 Caledonia-Houston 25

Chaska/Chan Stormhawk Tri
Foley 67 Chaska-Chan Stormhawks 9
Foley 51 Mound-Westonka 22
Mound-Westonka 44 Chaska-Chan Stormhawks 33

Dassel-Cokato Tri
Big Lake 43 Howard Lake-Waverly-Winsted 24
Dassel-Cokato-Litchfield 42 Big Lake 20
Dassel-Cokato-Litchfield 59 Howard Lake-Waverly-Winsted 9

Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United Tri
Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 57 Wabasso 12
Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 36 Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 30
Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 64 Wabasso 15

Delano Tri
Rogers 38 Delano 29
Delano 75 Rockford 3
Rogers 81 Rockford 0

East Ridge Tri
East Ridge 66 North 12
North 42 Minneapolis South 18

Fairmont-Martin County West Tri
Fairmont-Martin County West 54 Worthington 21
Fairmont-Martin County West 67 Lake Crystal Wellcome Memorial Area 3
Worthington 47 Lake Crystal Wellcome Memorial Area 30

Frazee Tri
Frazee 42 Crookston 33
Frazee 41 United North Central Warriors 24
United North Central Warriors 36 Crookston 33

Fridley Tri
Fridley 50 St. Agnes 21
Fridley 52 Robbinsdale Armstrong 18

GMLOS Tri
Dover-Eyota 39 GMLOS 28
GMLOS 35 Jackson County Central 30
Jackson County Central 39 Dover-Eyota 30

Hutchinson Tri
Hutchinson 52 Eden Valley-Watkins 30
St. Peter 50 Eden Valley-Watkins 21

Kasson-Mantorville Tri
Shakopee 38 Owatonna 26
Shakopee 40 Kasson-Mantorville 23

Mahnomen-Waubun Tri
United Clay Becker Badgers 69 Red Lake County Central 4
Mahnomen-Waubun 57 Red Lake County Central 12

Mahtomedi Tri
Cannon Falls 45 Mahtomedi 24
Cannon Falls 48 Chisago Lakes 30
Mahtomedi 36 Chisago Lakes 30

Maple River Tri
Kenyon-Wanamingo 60 Maple River 16
Maple River 57 United South Central 11
Kenyon-Wanamingo 60 United South Central 21

Minnetonka Tri
Lakeville South 46 Eagan 21
Minnetonka 44 Lakeville South 30
Minnetonka 51 Eagan 15

Monticello Tri
Monticello 77 New Century Academy 0
St. Francis 66 New Century Academy 0
St. Francis 43 Monticello 30

New London-Spicer Tri
New London-Spicer 33 Glencoe – Lester Prairie 30
New Ulm Area 46 Glencoe – Lester Prairie 23
New Ulm Area 31 New London-Spicer 28

North Branch Tri
Becker 67 North Branch 9
Becker 78 Zimmerman 3
North Branch 54 Zimmerman 24

Norwood Young America Tri
Norwood-Young America 48 LeSueur-Henderson 33
LeSueur-Henderson 42 Benilde-St. Margaret’s 33
Norwood-Young America 54 Benilde-St. Margaret’s 24

Paynesville Tri
Paynesville Area 39 Ogilvie 33
Royalton-Upsala 55 Paynesville Area 16

Pelican Rapids Tri
Pelican Rapids 34 Fertile-Beltrami 29
Pelican Rapids 36 Walker-Hack-Akeley-Nevis 30

Pipestone Tri
Pipestone Area 60 Luverne 9
Marshall 46 Pipestone Area 27
Marshall 57 Luverne 15

Plainview-Elgin-Millville Tri
Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 78 La Crescent-Hokah 6
Plainview-Elgin-Millville 70 La Crescent-Hokah 12
Plainview-Elgin-Millville 36 Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 33

Rochester Mayo Tri
Rochester Mayo 48 Byron 24
Rochester Mayo 66 Mankato West 12
Byron 66 Mankato West 12

South Saint Paul Tri
South Saint Paul 71 Minneapolis North Community 12
South Saint Paul 81 Brooklyn Center-Concordia Acad 0

Spectrum Tri
Mille Lacs Raiders 71 Columbia Heights 12
Spectrum 54 Columbia Heights 18
Mille Lacs Raiders 45 Spectrum 28

Springfield Tri
Springfield 54 Madelia-Truman-Martin Luther Jayhawks 18
Minneota 76 Madelia-Truman-Martin Luther Jayhawks 3
Minneota 57 Springfield 24

Watertown Tri
Annandale/Maple Lake 31 Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 26
Waconia 42 Annandale/Maple Lake 27
Waconia 41 Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 21

West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville Tri
Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie 42 West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 29
Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie 54 Ottertail Central Bulldogs 28
West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 61 Ottertail Central Bulldogs 15

Westfield Tri
Stewartville 39 WEM-JWP 30
Westfield Razorbacks 48 Stewartville 30
Westfield Razorbacks 43 WEM-JWP 25

High School Results – Tuesday, March 2, 2021

Atwater-Cosmos-Grove City 68 Quad County 9
Fergus Falls 52 Wadena-Deer Creek 18
Pequot Lks-Pine River-B 47 Alexandria Area 24

Barnesville Tri
Minnewaska Area 67 Barnesville 7
Ottertail Central Bulldogs 48 Barnesville 36
Minnewaska Area 58 Ottertail Central 12

Benilde St. Margaret’s Tri
Chaska/Chanhassen 58 Benilde St. Margaret’s 21
Chaska/Chanhassen 64 Bloomington Kennedy 15
Bloomington Kennedy 42 Benilde St. Margaret’s 36

Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United Tri
Belgrade-Brooten-Elrosa 44 Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 21
Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 32 Marshall 26
Belgrade-Brooten-Elrosa 42 Marshall 27

Dover-Eyota Tri
Dover-Eyota 46 Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 26
Dover-Eyota 72 Wabasha-Kellogg 11
Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 66 Wabasha-Kellogg 15

Eden Valley-Watkins Tri
Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie 61 Eden Valley-Watkins 10
Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie 56 Milaca-Faith Christian 12
Eden Valley-Watkins 45 Milaca-Faith Christian 27

Foley Tri
Foley 39 Royalton-Upsala 24
Foley 63 Proctor-Hermantown 6
Royalton-Upsala 58 Proctor-Hermantown 9

Kenyon-Wanamingo Tri
Kenyon-Wanamingo 36, Plainview-Elgin-Millville 27
Zumbrota-Mazeppa 42, Plainview-Elgin-Millville 27
Kenyon-Wanamingo 33, Zumbrota-Mazeppa 31

Little Falls Tri
Brainerd 44 Little Falls 35
Brainerd 72 Chisago Lakes 0
Little Falls 60 Chisago Lakes 22

Madelia Tri
Adrian Area 65 Madelia-Truman-Martin Luther Jayhawks 12
Fulda-Murray Cty Central 70 Madelia-Truman-Martin Luther Jayhawks 5
Adrian Area 58 Fulda-Murray Cty Central 24

MAHACA Tri
Crosby-Ironton 37 Breckenridge 30
MAHACA 50 Crosby-Ironton 24
MAHACA 61 Breckenridge 15

New London-Spicer Tri
Kimball Area 39 New London-Spicer 35
New London-Spicer 61 Norwood-Young America 16

New Ulm Tri
New Ulm Area 54 Waseca 22
New Ulm Area 51 Redwood Valley 24
Redwood Valley 42 Waseca 39

North Tri
North 48 Minneapolis Edison 24
North 53 Minneapolis Southwest 12

Ortonville Tri
Border West Buccaneers 46 Ortonville 27
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 52 Border West Buccaneers 21
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 67 Ortonville 6

Park Rapids Tri
West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 63 Park Rapids Area 12
West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 33 Thief River Falls 30
Thief River Falls 72 Park Rapids Area 6

Pierz Tri
Pierz 42 Hibbing 33
Pierz 53 Osakis 7
Hibbing 54 Osakis 24

Sartell-Saint Stephen Tri
Cambridge-Isanti 37 Sartell-Saint Stephen 31
Cambridge-Isanti 38 Holdingford 30
Sartell-Saint Stephen 42 Holdingford 27

St. Charles Tri
Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 66 La Crescent-Hokah 13
St. Charles 39 Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 27

St. Peter Tri
Fairmont-Martin County West 57 St. Peter 18
Fairmont-Martin County West 58 Pipestone Area 14
St. Peter 54 Pipestone Area 19

St. Thomas Academy Tri
St. Thomas Academy 64, Spectrum 7
Fridley 51, Spectrum 21
St. Thomas Academy 43, Fridley 27

United North Central Tri
Bemidji 59 Fosston-Bagley 12
Bemidji 58 United North Central Warriors 12
United North Central Warriors 48 Fosston-Bagley 27

Wabasso Tri
Minneota 61 Wabasso 16
Minneota 48 Canby 19
Canby 40 Wabasso 34

Windom-Mountain Lake Tri
Blue Earth Area 49 Windom-Mountain Lake 21
Blue Earth Area 45 Worthington 26
Worthington 42 Windom-Mountain Lake 37

High School Results – Monday, March 1, 2021

Medford 60 United South Central 21
Mora 56 Milaca-Faith Christian 21

St. Francis Tri
North Branch 42 Minneapolis North Community 12
St. Francis 30 North Branch 20

WEM-JWP Tri
Sibley East 48 New Richland-H-E-G 27
New Richland-H-E-G 38 WEM-JWP 31
Sibley East 57 WEM-JWP 14

Westfield Tri
GMLOS 59 Westfield Razorbacks 15
GMLOS 66 Maple River 9
Westfield Razorbacks 39 Maple River 35

Walker-Hack-Akeley-Nevis Tri
Deer River 39 Walker-Hack-Akeley-Nevis 28
Pequot Lks-Pine River-B 70 Walker-Hack-Akeley-Nevis 4