High School Results – Tuesday, February 6, 2024

Border West 53 New York Mills 21
Fosston-Bagley 42 Mahnomen-Waubun 25
Goodhue 44 Pine Island 20

Adrian Triangular
Saint James Area 46 Worthington 22
Adrian Area 71 Worthington 0

Detroit Lakes Tri
Detroit Lakes 39 United Clay Becker 33
United North Central 53 Detroit Lakes 15
United North Central 57 United Clay Becker 15

Dilworth-Glyndon-Felton Tri
Barnesville 48 Crookston 30
Dilworth-Glyndon-Felton 66 Crookston 9
Dilworth-Glyndon-Felton 57 Barnesville 13

Fergus Falls Tri
Wadena-Deer Creek 39 Fergus Falls 33
Pelican Rapids 45 Wadena-Deer Creek 30
Pelican Rapids 44 Fergus Falls 30

Fillmore Central Tri
Chatfield 51 Dover-Eyota 15
Chatfield 73 Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 0
Dover-Eyota 60 Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 16

Hibbing Tri
Hibbing 34 Deer River 31
Deer River 51 Nash-Kee- Greenway 16
Hibbing 48 Nash-Kee- Greenway 19

LPGE-Browerville Quad
Crosby-Ironton 33 BOLD 31
Belgrade-Brooten-Elrosa 69 BOLD 3
LPGE-Browerville Wolves 66 BOLD 3
Belgrade-Brooten-Elrosa 73 Crosby-Ironton 0
Belgrade-Brooten-Elrosa 46 LPGE-Browerville Wolves 18

Melrose Tri
Minnewaska Area 36 Sauk Centre-Melrose 33
Minnewaska Area 34 Alexandria Area 30
Alexandria Area 33 Sauk Centre-Melrose 28

North Branch Tri
North Branch 49 Proctor-Hermantown 23
North Branch 43 Pine City-Hinckley-Finlayson 20
Pine City-Hinckley-Finlayson 48 Proctor-Hermantown 22

Perham Tri
Willmar 39 Perham 21
Moorhead 39 Willmar 28

Quad County Quad
New London-Spicer 47 Fulda-Murray Cty Central 15
New London-Spicer 65 Quad County 12
New London-Spicer 54 Atwater-Cosmos-Grove City 9
Atwater-Cosmos-Grove City 51 Quad County 18

Rochester All City Tri
Rochester Mayo 68 Rochester John Marshall 2
Rochester Mayo 53 Rochester Century 15
Rochester Century 58 Rochester John Marshall 18

High School Results – Saturday, February 3, 2024

Battle for the Bolt Duals
St. Michael-Albertville 54 Annand-M Lk Lightning 6
New London-Spicer 42 Willmar 18
St. Michael-Albertville 56 Willmar 8
Annand-M Lk Lightning 33 Willmar 30
Perham 34 Annand-M Lk Lightning 25
Rocori 36 Annand-M Lk Lightning 27

Blaine Duals
Round 1
Cambridge-Isanti defeated Coon Rapids 40-21
Foley defeated Blaine 30-28
Totino-Grace defeated Rosemount 54-12
Forest Lake defeated Elk River 46-21
Round 2
Coon Rapids defeated Rosemount 42-32
Forest Lake defeated Blaine 40-34
Elk River defeated Foley 35-30
Totino-Grace defeated Cambridge-Isanti 37-22
Round 3
Blaine defeated Rosemount 43-22
Forest Lake defeated Coon Rapids 45-19
Elk River defeated Cambridge-Isanti 41-28
Totino-Grace defeated Foley 53-10
Round 4
Cambridge-Isanti defeated Blaine 43-25

Cannon Falls Duals
Kenyon-Wanamingo 51 Cannon Falls 17
St. Peter 52 Cannon Falls 22
Northfield 49 Cannon Falls 18
Kenyon-Wanamingo 43 Northfield 18
Northfield 37 St. Peter 30

Mike Fasnacht Memorial Tournament
1 Chatfield 189.0
2 Simley 128.0
3 Dover-Eyota 114.5
4 WEM-JWP 95.5
5 Medford 95.0
6 Triton 57.5

MNGWL Individual State Tournament
Top 25
1 St Michael Albertville 180.0
2 Chatfield 88.0
3 Mounds View 60.5
4 Little Falls 51.5
5 Elk River 50.0
6 Staples-Motley 48.0
7 Marshall 47.0
8 Wayzata 45.0
9 Shakopee 44.0
10 Simley 43.5
11 Grand Rapids 41.0
12 Foley 38.0
12 Saint Clair-Mankato Loyola 38.0
14 Kasson-Mantorville 37.0
15 Minneota 33.0
16 Albert Lea Area 31.0
17 Dilworth Glyndon Felton 30.0
18 ACGC 29.0
19 Lakeville South 28.0
19 Park Center 28.0
21 Adrian 27.0
21 Annandale-Maple Lake 27.0
21 Becker 27.0
21 Fergus Falls 27.0
25 Robbinsdale Armstrong 26.5

Northwest Invitational
1 Mahnomen-Waubun 98.0
2 United Clay Becker 91.5
3 Badger Greenbush Middle River 89.0
4 Thief River Falls 88.5
5 Fertile-Beltrami 85.5
6 Crookston 44.5
7 Roseau 37.5
8 All Saints 3.5

Park Region Conference Tournament
1 Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie 178.0
2 LPGE-Browerville Wolves 163.0
3 Osakis 154.0
4 United North Central Warriors 136.5
5 New York Mills 110.0
6 Wadena-Deer Creek 83.0
7 Red Rock Central 70.0
8 Ottertail Central Bulldogs 65.0

Pine Island Tournament
1 Park 185.5
2 Rochester Mayo 171.0
3 Pine Island 158.5
4 Lakeville South 121.0
5 Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 112.0
6 St. Charles 80.5
7 Trinity School at River Ridge 73.5
8 Zumbrota-Mazeppa 62.5
9 Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 57.0
10 Wabasha-Kellogg 52.0
11 Blair-Taylor 49.0
12 Austin 35.5
13 La Crescent-Hokah 30.0

Robbinsdale Armstrong Duals
Mounds View 49 Goodhue 6
Eastview 58 Robbinsdale Armstrong 18
Springfield 48 Rochester John Marshall 24
Minnetonka 39 Mound Westonka 33
Minnetonka 66 Rochester John Marshall 12
Mounds View 71 Robbinsdale Armstrong 0
Goodhue 72 Springfield 0
Eastview 42 Mound Westonka 31
Mounds View 74 Rochester John Marshall 0
Robbinsdale Armstrong 38 Springfield 34
Eastview 49 Minnetonka 24
Goodhue 42 Mound Westonka 16
Eastview 65 Springfield 6
Robbinsdale Armstrong 50 Rochester John Marshall 12
Goodhue 53 Minnetonka 20

Saint Agnes Duals
Buffalo 39 Benson 33
Edina 55 Benson 18
St. Agnes 45 Benson 30
Lake City 42 Buffalo 34
Buffalo 38 St. Agnes 34
Edina 48 St. Agnes 24
Lake City 39 Edina 33
Lake City 52 St. Agnes 18

Twin Cities Championships
Minneapolis
1 Minneapolis North Community 143.0
2 Minneapolis Washburn 135.0
3 Minneapolis Roosevelt 134.5
4 Minneapolis Edison 101.0
5 Minneapolis South 78.5
6 Minneapolis Patrick Henry 66.0
7 Minneapolis Southwest 50.0
St. Paul
1 St. Paul Highland Park 187.0
2 St. Paul Harding 163.0
3 St. Paul Humboldt-Open World Learning 154.0
4 St. Paul Johnson 142.0
5 St. Paul Washington Technology Magnet 129.0
6 St. Paul Central 86.0
7 St. Paul Como Park 42.0

Takedown on 22
1 New Prague 167.0
2 Owatonna 161.5
3 Watertown Mayer- Mayer Luth. 140.0
4 Plainview-Elgin-Millville 139.0
5 GMLOS 117.0
6 Maple River/USC 94.5
7 Mankato West 75.0
8 New Richland-H-E-G 72.0
9 LeSueur-Henderson 69.0
10 Tri-City United 66.0
11 Sibley East 65.0
12 Jackson County Central 51.0
13 Redwood Valley 34.0
14 Powers North Central HS 27.0

West Central/Camden Conference Championship
1 Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 237.0
2 West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 164.0
3 Minneota 160.0
4 Minnewaska Area 119.0
5 Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 107.5
6 Sauk Centre-Melrose 80.0
7 Canby 72.0
8 BOLD 58.0
9 MAHACA 48.0
10 Quad County 38.0
11 Ortonville 16.0

Girls

Harrisburg Girls Tournament
1 Pierre T.F. Riggs 154.5
2 Harrisburg 141.5
3 Aberdeen Central 141.0
4 Rapid City Central 92.5
5 Canton 88.5
6 Brandon Valley 83.0
7 Viborg-Hurley/Irene-Wakonda 57.0
8 Luverne 47.0
9 Brookings 46.0
9 Webster Area 46.0
11 Huron 42.0
12 Madison 32.0
13 Sioux Valley 28.0
14 Sioux Falls Jefferson 25.0
14 Sisseton 25.0
14 Wabasso 25.0
17 Beresford/Alcester-Hudson 24.0
18 Sioux Falls Roosevelt 21.0
19 Ipswich/Bowdle 20.0
19 McCook Central/Montrose 20.0
19 Milbank 20.0
19 Sioux Falls Washington 20.0
23 Clark/Willow Lake 19.5
24 Kingsbury County 16.0
25 West Central 14.0
26 Garretson 9.0
27 Tiospa Zina 8.0
28 Dell Rapids 7.0
29 Windom 5.0
30 Flandreau 3.0

Husky Girls Wrestling Challenge
1 Forest Lake 297.0
2 Mora 208.0
3 Eau Claire North 202.0
4 Centennial 193.5
5 Saint Croix Falls 162.0
6 Tomahawk 156.0
7 Bloomington Kennedy 145.5
8 Hutchinson 100.0
9 Cameron 99.0
10 Fillmore C-Lanesboro-M-C 95.0
11 Lakeland 82.5
12 Medford 70.0
13 White Bear Lake 65.0
14 Cadott 57.5
15 Lewiston/Atura/Rushford/Peterson 55.0
16 Mondovi 54.5
17 Osseo-Fairchild 47.5
17 Sparta 47.5
19 Independence 42.0
20 Merrill 30.0
21 Mosinee 29.0
22 Rosemount 27.0
23 Eau Claire Memorial 26.0
24 Prescott 21.0
25 Blair-Taylor 9.0
26 Shiocton 0.0

Pine Island Tournament
Teams:
La Crescent-Hokah
Park
Pine Island
Rochester Mayo
Rochester Mayo
St. Charles
Zumbrota-Mazeppa

Takedown on 22
Teams:
Jackson County Central
Maple River/USC
New Prague
New Richland-H-E-G
Owatonna
Plainview-Elgin-Millville
Powers North Central
Redwood Valley
Sibley East
Tri-City United

High School Results – Friday, February 2, 2024

Forest Lake 54 Cretin-Derham Hall 14
Rochester Century 58 Winona-Winona Cotter 9
Simley 63 Chisago Lakes 12
Trinity School at River Ridge 36 Brooklyn Center-Concordia Acad 36
Willmar 47 Monticello 15

Big Lake Tri
Becker 48 Big Lake 22
Big Lake 63 Zimmerman 9
Becker 78 Zimmerman 0

Big South Conference Tournament
1 Marshall 236.5
2 New Ulm Area 158.0
3 St. Peter 154.0
4 Jackson County Central 153.0
5 Pipestone Area 109.5
6 Fairmont-Martin County West 94.5
7 Saint James Area 83.0
8 Windom-Mountain Lake 47.5
9 Worthington 44.5
10 Waseca 42.0
11 Luverne 40.0
12 Blue Earth Area 27.0
12 Redwood Valley 27.0

Bemidji Tri
Stillwater 40 Hastings 17
Stillwater 31 Bemidji 19
Hastings 34 Bemidji 26

Maple Grove Quad
Wayzata 59 Maple Grove 13
Totino-Grace 43 Wayzata 22
Wayzata 64 Two Rivers 3

Moorhead Tri
Little Falls 48 Moorhead 30
Little Falls 50 Alexandria Area 18

Mounds View Tri
Mounds View 78 Tartan 0
Mounds View 33, Zumbrota-Mazeppa 16

Osseo Triangular
Anoka 40 Rogers 19
Anoka 64 Osseo 9
Rogers 55 Osseo 12

Paynesville Area Quadrangular
Paynesville Area 45 Dassel-Cokato/Litchfield 9
Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart 51 Minnewaska Area 14
Minnewaska Area 34 Dassel-Cokato/Litchfield 33
Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart 30 Paynesville Area 29
Paynesville Area 47 Minnewaska Area 22

Quad County Tri
Belgrade-Brooten-Elrosa 44 Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie 23
Belgrade-Brooten-Elrosa 69 Quad County 0
Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie 48 Quad County 21

Robbinsdale Armstrong Tri
Andover 47 Elk River 21
Andover 53 Robbinsdale Armstrong 6

Saint Cloud Tech Tri
Brainerd 78 Fergus Falls 0
Brainerd 40 Saint Cloud Tech 24
Saint Cloud Tech 63 Fergus Falls 12

Sibley East Quad
Howard Lake-Waverly-Winsted 50 Sibley East 19
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 34 Howard Lake-Waverly-Winsted 33
Howard Lake-Waverly-Winsted 55 St. Clair/Mankato Loyola 15
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 58 Sibley East 11
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 57 Saint Clair-Mankato Loyola 10

Tyler Moening Memorial Tournament
1 Staples Motley 129.5
2 Rock Ridge 125.5
3 Deer River 103.0
4 Thief River Falls 95.5
5 Hibbing 90.0
6 Fosston-Bagley 85.0
7 Proctor-Hermantown 79.5
8 Walker-Hack-Akeley-Nevis 78.5
9 Blackduck-Cass Lake Bena Bears 55.0
10 Crosby-Ironton 52.0
11 Nash-Kee- Greenway 46.0

Girls

Bemidji Duals
Bemidji 42 Stillwater 26
Bemidji 60 Hastings 17
Bemidji 66 Moorhead 9

Osakis Girls Tournament
1 South Saint Paul 239.5
2 Milaca-Faith Christian 238.0
3 Thief River Falls 218.0
4 Brainerd 179.0
5 Eastview 115.0
6 Wadena-Deer Creek 103.0
7 Hopkins 94.0
8 Pierz 84.0
9 Roseau 83.0
10 United North Central Warriors 80.0
11 Pine City-Hinckley-Finlayson 75.0
12 Staples Motley 57.0
13 Sartell-Saint Stephen 56.5
14 MAHACA 56.0
14 Osakis 56.0
16 LPGE-Browerville Wolves 51.0
17 Zumbrota-Mazeppa 49.0
18 BOLD 43.0
19 New York Mills 40.0
20 Alexandria Area 34.0

High School Results – Thursday, February 1, 2024

Adrian Area 67 Luverne 5
Albert Lea Area 45 Owatonna 13
Brooklyn Center-Concordia Acad 48 Columbia Heights 24
Barnesville 42 Fertile-Beltrami 33
Farmington 26 Lakeville South 18
Frazee 36 Fosston-Bagley 27
Goodhue 62 Lake City 4
Maple River/USC 45 Westfield 21
Pipestone Area 45 Wabasso 24
Red Rock Central 42 Springfield 27
Rochester Mayo 50 Faribault 14
Shakopee 41 Hastings 18
Spectrum 48 Fridley 23
Zumbrota-Mazeppa 68, Byron 3

Baldwin-Woodville Tri
Waconia 52 Baldwin-Woodville, WI 20
Waconia 48 Hudson, WI 24

Cambridge-Isanti Tri
Cambridge-Isanti 42 Monticello 27
Cambridge-Isanti 52 St. Francis 19
St. Francis 54 Monticello 24

Eden Valley-Watkins Quad
New Ulm Area 53 Border West 12
New Ulm Area 46 Eden Valley-Watkins 18
Holdingford 36 New Ulm Area 24
Eden Valley-Watkins 34 Border West 32
Holdingford 45 Border West 24
Holdingford 53 Eden Valley-Watkins 12

Edina Tri
Edina 49 Orono 15
Wayzata 57 Edina 12
Wayzata 60 Orono 7

Fulda/Murray County Central Tri
Lake Crystal Wellcome Memorial Area 42 Jackson County Central 23
Lake Crystal Wellcome Memorial Area 33 Fulda-Murray Cty Central 28

Hopkins Tri
Eden Prairie 55 Hopkins 18
Minnetonka 45 Hopkins 27

La Crescent Quad
Plainview-Elgin-Millville 54 Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 24
GMLOS 48 Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 25
Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 51 La Crescent-Hokah 18

Mankato East Tri
Glencoe – Lester Prairie 56 Rochester John Marshall 18
Mankato East 42 Glencoe – Lester Prairie 27

Mankato West Tri
Northfield 46 Mankato West 21
Scott West 47 Mankato West 18

MCW/Fairmont Quad
Fairmont-Martin County West 39 Tri-City United 30
Windom-Mountain Lake 37 Tri-City United 32

Mound-Westonka Tri
Foley 41 Mound-Westonka 23
Mound-Westonka 42 Rockford 30

NRHEG Triangular
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 45 Saint Clair-Mankato Loyola 24
WEM-JWP 37 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 33
Saint Clair-Mankato Loyola 36 WEM-JWP 31

Pelican Rapids Tri
LPGE-Browerville Wolves 47 Pelican Rapids 21
Pelican Rapids 42 United Clay Becker Badgers 29

Pierz Quad
Pierz 64 Albany 8
Pierz 63 Dassel-Cokato-Litchfield 12
Pierz 48 Ogilvie 18
Dassel-Cokato/Litchfield 35 Ogilvie 29
Dassel-Cokato/Litchfield 51 Albany 20

Rocori Tri
Bemidji 67 Sartell-Saint Stephen 6
Rocori 65 Sartell-Saint Stephen 7

Royalton Tri
Royalton/Upsala 55 Atwater-Cosmos-Grove City 16
Belgrade-Brooten-Elrosa 62 Atwater-Cosmos-Grove City 10
Belgrade-Brooten-Elrosa 42 Royalton/Upsala 9

Sauk Centre-Melrose Quad
Sauk Centre-Melrose 55 Fergus Falls 12
Pequot Lks-Pine River-B 65 Fergus Falls 10
Park Rapids Area 49 Fergus Falls 18
Park Rapids Area 34 Sauk Centre-Melrose 26

St. Charles Tri
Dover-Eyota 39 Caledonia-Houston 24
Caledonia-Houston 45 St. Charles 27
Dover-Eyota 45 St. Charles 27

St. Croix Lutheran Academy Tri
Minneapolis Edison 48 St. Croix Lutheran 30
Minneapolis Edison 42 East Ridge 33
East Ridge 53 St. Croix Lutheran 24

St. Paul Johnson Tri
Cretin-Derham Hall 54 St. Paul Washington Technology Magnet 18
St. Paul Washington Technology Magnet 37 St. Paul Johnson 34

Wabasha-Kellogg Tri
Chatfield 58 Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 11
Chatfield 75 Wabasha-Kellogg 0
Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 48 Wabasha-Kellogg 24

Waseca Tri
Blue Earth Area 54 Waseca 24
Marshall 72 Blue Earth Area 0
Marshall 69 Waseca 3

Watertown-Mayer Tri
Apple Valley 43 Howard Lake-Waverly-Winsted 22
Apple Valley 47 Watertown Mayer 21
Watertown Mayer 39 Howard Lake-Waverly-Winsted 27

Worthington Tri
Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 68 Worthington 3
Minneota 64 Worthington 3
Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 38 Minneota 22

Girls

Hopkins Tri
Eden Prairie 18 Hopkins 18
Minnetonka 12 Hopkins 12

High School Results – Tuesday, January 30, 2024

Windom-Mountain Lake 48 Red Rock Central 30

Austin Tri
Albert Lea Area 61 Mankato West 12
Albert Lea Area 68 Austin 6

BHVPP Triangular
Staples-Motley 41 Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie 16
Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie 59 Pelican Rapids 9
Staples-Motley 57 Pelican Rapids 7

Detroit Lakes Triangular
Dilworth-Glyndon-Felton 37 Bemidji 30
Dilworth-Glyndon-Felton 48 Detroit Lakes 15

Fillmore Central Tri
Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 36 Riceville 30
Stewartville 59 Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 7

Fosston/Bagley Tri
Fosston/Bagley 51 Barnesville 19
United North Central 53 Barnesville 19
United North Central 38 Fosston/Bagley 27

Garretson Quad
Luverne 41 Beresford/Alcester-Hudson, SD 33
Luverne 58 Elk Point-Jefferson, SD 21
Luverne 53 Garretson, SD 27

Holdingford Tri
Holdingford 61 Atwater-Cosmos-Grove City 7
Holdingford 60 Deer River 4
Atwater-Cosmos-Grove City 52 Deer River 21

Madelia Quad
LeSueur-Henderson 40 Wabasso 24
Sibley East 39 Wabasso 30
Wabasso 60 Madelia/Truman 15

New London-Spicer Quad
New London-Spicer 62 Eden Valley-Watkins 6
Eden Valley-Watkins 45 MAHACA 18
Eden Valley-Watkins 37 Minnewaska Area 33
New London-Spicer 64 Minnewaska Area 6
New London-Spicer 64 MAHACA 3

Onalaska Quad
Onalaska/Luther, WI 54 La Crescent-Hokah 21

Tracy-Milroy-Balaton Quad
Tracy-Milroy-Balaton 58 Redwood Valley 12
Tracy-Milroy-Balaton 54 Saint James Area 12)
Tracy-Milroy-Balaton 63 Springfield 12
Saint James Area 36 Redwood Valley 35
Redwood Valley 52 Springfield 24
Saint James Area 62 Springfield 12

Westfield Tri
Kasson-Mantorville 45 Lake Crystal Wellcome Memorial Area 3
Lake Crystal Wellcome Memorial Area 68 Westfield Razorbacks 3
Kasson-Mantorville 64 Westfield Razorbacks 6

Girls

Mound-Westonka Matches
Teams:
Foley
Mound-Westonka
St. Michael-Albertville