High School Results – Tuesday, January 7, 2014

Badger/Greenbush-Middle River 51 Crookston 23
Bertha-Hewitt/Verndale 42 New York Mills 19
Detroit Lakes 55 Park Rapids Area 15
Frazee 58 Fergus Falls 12
Saint Clair/Mankato Loyola 43 Madelia/Truman/Martin Luther 25
United North Central 67 Ottertail Central 10
Worthington 43, Saint James Area 22
Marshall Triangular
Adrian 59 Fulda/Murray County Central 3
Adrian 53 Marshall/Lakeview 17
Marshall/Lakeview 42 Fulda/Murray County Central 30
Minnewaska Triangular
Ortonville 42 Minnewaska 33
West Central Area/Ashby/Evansville 57, Minnewaska 14
West Central Area/Ashby/Evansville 74, Ortonville 6

High School Results – Saturday, January 4, 2014

Brooklyn Center/Concordia Academy Tournament
1. South Saint Paul 153.0
2. Osseo 152.0
3. Rockford 133.0
4. Saint Paul Central 129.0
5. Orono 111.0
6. Minneapolis Patrick Henry 104.5
7. Brooklyn Center/Concordia Academy 98.5
8. Columbia Heights 68.0
Buffalo Bison Duals
1st Zumbrota-Mazeppa
2nd Sartell-Saint Stephen
3rd Bemidji
4th Rogers
5th Buffalo
6th Richfield /Edina
7th Park Center
Round 1
Rogers 46 Richfield/Edina 30
Sartell-Saint Stephen 65 Park Center 9
Bemidji 48 Buffalo 17
Round 2
Zumbrota-Mazeppa 60 Rogers 6
Sartell-Saint Stephen 33 Bemidji 32
Buffalo 44 Park Center 23
Round 3
Zumbrota-Mazeppa 45 Sartell-Saint Stephen 26
Bemidji 36 Rogers 24
Buffalo 45 Richfield/Edina 30
Burnsville Invite
1. Eastview 215.5
2. Amery 212.0
t3. Forest Lake 137.0
t3. Mounds View 137.0
5. Prescott 97.5
6. Champlain Park 92.5
7. Washington Tech 72.0
8. Minneapolis Southwest 61.0
9. Burnsville 60.0
10. Irondale 42.5
11. Saint Paul Highland Park 33.0
Cambridge-Isanti Bluejacket Invite
1. Cambridge-Isanti 241.5
2. Little Falls 188.5
3. Elk River 148.0
4. Grand Rapids 116.5
5. Henry Sibley 108.5
6. Blaine 107.0
7. Brainerd/Pillager 106.0
8. North Branch 94.0
Cannon Falls Tournament
1. Shakopee 209.0
2. Cannon Falls 181.5
3. Woodbury 165.5
4. Saint Charles 117.5
5. Kimball Area 113.0
6. Byron 93.0
7. Pine Island 92.5
8. Benilde-Saint Margaret's 90.5
9. Rochester Century 47.5
10. Saint Croix Lutheran 47.0
11. Trinity at River Ridge 41.0
12. Saint Paul Humboldt 11.0
Central Cass ND Lettermen's
1. Pembina County North 250.5
2. South Border 235.5
3. Oakes 217.5
4. Lisbon 183.0
5. Central Cass 167.0
6. Webster 152.5
7. Frazee 105.5
8. LaMoure 57.0
9. Kindred 51.5
10. Rolla-St. John-Rolette 48.0
11. Grafton 35.0
12. Larimore 31.0
13. Ellendale-Edgeley-Kulm 12.0
14. Harvey 0.0
14. Hillsboro 0.0
14. MayPort-CG 0.0
14. Rugby 0.0
14. West Fargo JV 0.0
Cheesehead
1. Montini Catholic 554.5
2. Kaukauna 521.0
3. Lockport 492.0
4. Southeast Polk 491.5
5. Waverly-Shellrock 442.0
6. Simley 396.0
7. Marmion Academy 392.5
8. Mt Carmel 361.0
9. Edwardsville 338.0
10. St. Ritas of Cascia 337.5
11. High Point 327.5
12. Two Rivers 313.0
13. Kenyon-Wanamingo 287.5
14. Ellsworth 277.0
15. Iowa City West 269.5
16. Wrightstown 266.0
17. Wisconsin Rapids 260.5
18. Plainfield Central 235.5
19. Stoughton 230.5
20. Sheboygan Falls 167.0
21. Omaha North 161.5
22. Sparta 151.5
23. Port Washington 131.0
24. Boylan Catholic 123.0
25. Hartland Arrowhead 108.0
26. Hartford 103.5
The Clash XII - Day 2
Eighth Place Bracket
Adrian 32, Independece, Iowa 30
Adrian 38, Alburnett, Iowa 32
Adrian 51, Mason City, Iowa 30
Alburnett, Iowa 45, Mason City, Iowa 29
Independece, Iowa 37, Alburnett, Iowa 31
Independece, Iowa 48, Mason City, Iowa 33
Seventh Place Bracket
New Prague 32, Thompson, Ala. 31
New Prague 39, Cin. Moeller, Ohio 33
Parkston, S.D. 34, New Prague 27
Parkston, S.D. 42, Cin. Moeller, Ohio 24
Parkston, S.D. 44, Thompson, Ala. 24
Sixth Place Bracket
Bay Port, Wis. 40, Kasson-Mantorville 24
Grand Island, Neb. 35, Kasson-Mantorville 33
Grand Island, Neb. 36, Bay Port, Wis. 30
West Fargo, N.D. 37, Kasson-Mantorville 28
West Fargo, N.D. 42, Bay Port, Wis. 24
West Fargo, N.D. 53, Grand Island, Neb. 21
Fifth Place Bracket
Jackson County Central 40, Omaha Skutt Catholic, Neb. 34
Omaha Skutt Catholic, Neb. 36, Sandburg, Ill. 24
Omaha Skutt Catholic, Neb. 39, Totino-Grace 33
Sandburg, Ill. 31, Totino-Grace 26
Sandburg, Ill. 33, Jackson County Central 27
Totino-Grace 33, Jackson County Central 30
Fourth Place Bracket
Glenbard North, Ill. 52, Mediapolis, Iowa 21
Glenbard North, Ill. 52, Woodbury Central, Iowa 21
Hononegah, Ill. 31, Glenbard North, Ill. 30
Hononegah, Ill. 35, Mediapolis, Iowa 16
Hononegah, Ill. 53, Woodbury Central, Iowa 21
Mediapolis, Iowa 60, Woodbury Central, Iowa 18
Third Place Bracket
Saint Michael-Albertville 33, Timberland, Mo. 30
Saint Michael-Albertville 36, Prior Lake 22
Timberland, Mo. 43, Prior Lake 25
Vacaville, Calif. 30, Saint Michael-Albertville 29
Vacaville, Calif. 35, Prior Lake 28
Vacaville, Calif. 46, Timberland, Mo. 24
Second Place Bracket
Bettendorf, Iowa 34, Marist, Ill. 31
Bettendorf, Iowa 37, Bound Brook, N.J. 35
Marist, Ill. 39, Saint Peter's Prep, N.J. 24
Marist, Ill. 46, Bound Brook, N.J. 21
Saint Peter's Prep, N.J. 35, Bound Brook, N.J. 28
Saint Peter's Prep, N.J. 37, Bettendorf, Iowa 35
Championship Bracket
Apple Valley 30, Oak Park River Forest, Ill. 27
Apple Valley 38, Bergen Catholic, N.J. 12
Apple Valley 56, Hastings 12
Bergen Catholic, N.J. 37, Hastings 21
Oak Park River Forest, Ill. 35, Bergen Catholic, N.J. 25
Oak Park River Forest, Ill. 43, Hastings 13
Crestwood IA Tournament
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 45, Waukon IA 30
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 48, New Hampton IA 33
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 48, South Winneshiek IA 27
Crestwood 53 Fillmore Central/Lanesboro/ Mabel-Canton 24
GMLOK Tournament
Teams:
Blooming Prairie
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland
Madelia/Truman/Martin Luther
Northwoods-Kennset IA,Medford
Riceville IA
Rochester John Marshall
Southland
Winona
Farmington Koda Classic
Pool A
Farmington 59 Northfield 15
Lakeville North 53 Paynesville 18
Farmington 53 Paynesville 21
Lakeville North 51 Northfield 28
Lakeville North 33 Farmington 31
Paynesville 42 Northfield 32
Pool B
Milaca 53 Lake City 13
Chatfield 59 Bloomington Kennedy 6
Milaca 40 Bloomington Kennedy 27
Chatfield 63 Lake City 6
Bloomington Kennedy 42 Lake City 26
Chatfield 52 Milaca 15
Placing Matches
1st: Chatfield 47 Lakeville North 21
3rd: Farmington 47 Milaca 21
5th: Bloomington Kennedy 42 Paynesville 30
7th: Lake City 41 Northfield 30
Fertile-Beltrami Pine to Prairie Invitational
1. Fertile-Beltrami 202.0
2. Fosston/Bagley 166.5
3. Red Lake County Central 148.0
4. United Clay Becker 137.0
5. East Grand Forks/Sacred Heart 131.0
6. Staples-Motley 124.0
7. Unattached 26.0
Foley Tom Keating Memorial Wrestling Tournament
1. Atwater-Cosmos-Grove City 262.5
2. Monticello 154.0
3. Foley 128.0
4. Alexandria 121.5
5. Maple Grove 112.0
6. Blackduck/Cass Lake-Bena 110.0
7. Canby 104.0
8. Sauk Rapids-Rice 96.5
9. Holdingford 91.5
10. Saint Cloud Apollo 70.5
11. Dassel-Cokato 67.0
12. Big Lake 66.0
13. Chanhassen/Chaska 63.5
Hibbing Duals
1st Princeton 3-1
2nd Centennial 3-1
3rd Chisago Lakes 2-2
4th Mound-Westonka 2-2
5th Hibbing
6th Duals all stars
7th Virginia 1-3
8th Nashwauk-Keewatin/Greenway 0-4
La Crescent Duals
1st Reedsburg 45 Dover-Eyota 27
3rd Austin 37 Wabasha-Kellogg 34
5th La Crosse Logan 42 La Crescent 29
Round 1
Dover-Eyota 52 La Crosse Logan 19
Wabasha-Kellogg 46 LaCrescent 28
Round 2
Dover-Eyota 47 Austin 32
Reedsburg 54 La Crescent 12
Round 3
La Crosse Logan 46 Austin 29
Reedsburg 46 Wabasha-Kellogg 27
Maple River Tournament
1. Albert Lea Area 193.5
2. Maple River 141.0
3. Hayfield 135.0
4. Fairmont/Martin County West 87.0
5. Tri-City United 76.5
6. Waseca 69.0
7. Mahtomedi 45.5
8. Emmetsburg, Iowa 16.0
Mora Invite
1. Waconia 199.5
2. Annandale/Maple Lake 169.0
3. Aitkin 134.5
4. Mora 119.0
5. Spectrum 112.5
6. Saint Cloud Tech 110.5
7. Zimmerman 103.0
8. Albany 91.0
9. Rush City/Braham 61.5
NYA Central Invitational
1. Sibley East 259.5
2. Eden Valley-Watkins 150.0
2. Saint Michael-Albertville 150.0
4. Norwood Young America 140.5
5. Delano 107.0
6. New Ulm 104.5
7. Minnehaha Academy/DeLaSalle 39.0
Ogilvie Lion Invitational
1. Saint Croix Falls 150.0
2. Unity 121.0
3. Ogilvie 102.0
4. Bayfield 86.0
5. Deer River 82.0
6. Minneapolis Edison 72.5
Owatonna Federated Duals
Champion: Owatonna (4-0)
Runner-Up: Coon Rapids (3-1)
Caledonia/Houston/Spring Grove (1-3)
WEM/JWP (1-3)
Holmen WI (1-3)
Owatonna 41 Coon Rapids 21
Owatonna 50 Holmen WI 18
Owatonna 43 WEM/JWP 25
Owatonna 51 Caledonia/Houston/Spring Grove 22
Coon Rapids 32 WEM/JWP 27
Coon Rapids 38 Holmen WI 21
Coon Rapids 33 Caledonia/Houston/Spring Grove 27
Holmen 33 Caledonia/Houston/Spring Grove 32
Caledonia/Houston/Spring Grove 45 WEM/JWP 27
WEM/JWP 36 Holmen WI 34
Perham KLN Family Brands Invite
1. Perham 228.0
2. United North Central 178.0
3. New London-Spicer 176.0
4. New York Mills 145.5
5. Mille Lacs 97.0
6. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 77.0
Tartan Tournament
1. Tartan 265.0
2. Plainview-Elgin-Millville 201.5
3. Andover 173.5
4. Roseville Area 104.0
t5. Saint Paul Johnson 91.0
t5. Robbinsdale Armstrong 91.0
7. Cretin-Derham Hall 87.0
8. North 48.0

High School Results – Friday, January 3, 2014

Caledonia/Houston/Spring Grove 44 Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 25
Eastview 33, Eagan 26
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 57, Wabasha-Kellogg 24
Plainview-Elgin-Millville 38, Saint Charles 30
Rosemount 33, Shakopee 30
White Bear Lake 77 North 3
Belgrade-Brooten-Elrosa Jaguar Invitational
1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 177.0
2. Bertha-Hewitt/Verndale 175.0
3. Becker 130.5
4. Belgrade-Brooten-Elrosa 88.5
5. Ottertail Central 77.0
6. Howard Lake-Waverly-Winsted 62.0
7. Long Prairie-Grey Eagle 57.0
Cambridge-Isanti Triangular
Cambridge-Isanti 49, Bemidji 24
Cambridge-Isanti 50, Saint Francis 19
Bemidji 39, Saint Francis 24
The Clash XII - Day 1
Bracket A
Bettendorf, Iowa 36, Parkston, S.D. 33
Mediapolis, Iowa 38, West Fargo, N.D. 24
Oak Park River Forest, Ill. 60, Adrian 9
Vacaville, Calif. 41, Totino-Grace 24
Consolation Semifinals
Totino-Grace 36, Parkston, S.D. 28
West Fargo, N.D. 39, Adrian 24
Semifinals
Bettendorf, Iowa 49, Vacaville, Calif. 19
Oak Park River Forest, Ill. 57, Mediapolis, Iowa 3
Seventh Place
Parkston, S.D. 34, Adrian 30
Fifth Place
Totino-Grace 34, West Fargo, N.D. 33
Third Place
Vacaville, Calif. 39, Mediapolis, Iowa 34
Championship
Oak Park River Forest, Ill. 53, Bettendorf, Iowa 12
Bracket B
Apple Valley 79, Thompson, Ala. 0
Glenbard North, Ill. 51, Jackson County Central 25
Saint Peter's Prep, N.J. 50, Mason City, Iowa 17
Timberland, Mo. 42, Kasson-Mantorville 24
Consolation Semifinals
Jackson County Central 42, Thompson, Ala. 33
Kasson-Mantorville 47, Mason City, Iowa 20
Semifinals
Apple Valley 48, Glenbard North, Ill. 15
Saint Peter's Prep, N.J. 36, Timberland, Mo. 23
Seventh Place
Thompson, Ala. 42, Mason City, Iowa 33
Fifth Place
Jackson County Central 48, Kasson-Mantorville 27
Third Place
Timberland, Mo. 40, Glenbard North, Ill. 32
Championship
Apple Valley 40, Saint Peter's Prep, N.J. 15
Bracket C
Bergen Catholic, N.J. 55, New Prague 9
Hononegah, Ill. 43, Omaha Skutt Catholic, Neb. 18
Marist, Ill. 46, Bay Port, Wis. 21
Saint Michael-Albertville 43, Alburnett, Iowa 10
Consolation Semifinals
Bay Port, Wis. 38, Alburnett, Iowa 36
Omaha Skutt Catholic, Neb. 33, New Prague 31
Semifinals
Bergen Catholic, N.J. 49, Hononegah, Ill. 12
Marist, Ill. 44, Saint Michael-Albertville 17
Seventh Place
New Prague 39, Alburnett, Iowa 31
Fifth Place
Omaha Skutt Catholic, Neb. 33, Bay Port, Wis. 31
Third Place
Saint Michael-Albertville 31, Hononegah, Ill. 22
Championship
Bergen Catholic, N.J. 39, Marist, Ill. 20
Bracket D
First Round
Bound Brook, N.J. 51, Independece, Iowa 11
Hastings 47, Grand Island, Neb. 20
Prior Lake 37, Sandburg, Ill. 20
Woodbury Central, Iowa 39, Cin. Moeller, Ohio 33
Consolation Semifinals
Grand Island, Neb. 39, Cin. Moeller, Ohio 28
Sandburg, Ill. 39, Independece, Iowa 28
Semifinals
Bound Brook, N.J. 31, Prior Lake 30
Hastings 60, Woodbury Central, Iowa 15
Seventh Place
Cin. Moeller, Ohio 41, Independece, Iowa 33
Fifth Place
Sandburg, Ill. 33, Grand Island, Neb. 26
Third Place
Prior Lake 46, Woodbury Central, Iowa 21
Championship
Hastings 33, Bound Brook, N.J. 26
Park Rapids Triangular
Park Rapids 46 Staples-Motley 30
Pequot Lakes/Pine River-Backus 60 Park Rapids 7
Pequot Lakes/Pine River-Backus 51 Staples-Motley 9
Prescott Quadrangular
Eden Prairie 46 Durand 21
Eden Prairie 38 River Falls 34
Eden Prairie 37 Prescott 33
Prescott 37 Durand 30
River Falls 63 Durand 15
River Falls 46 Prescott 33

High School Results – Thursday, January 2, 2014

Albert Lea Area 55 Rochester John Marshall 10
Brainerd 48, Saint Cloud Apollo 24
Blue Earth Area 63 New Ulm 6
Canby 45 Quad County 17
Centennial 58 Andover 24
Dover-Eyota 48 Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 16
Forest Lake 51 East Ridge 21
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 36 Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 30
Owatonna 60 Rochester Century 15
Pierz 78 Mille Lacs Area 3
Rochester Mayo 45 Winona 31
Roseau 45 Fertile-Beltrami 33
Royalton/Upsala 54 Mille Lacs 18
Saint Paul Johnson 43 Saint Paul Como Park 30
Saint Francis 37 Chisago Lakes 30
United North Central 44 Osakis 24
West Central Area/Ashby/Evansville 46 New York Mills 24
Willmar 50 Saint Cloud Tech 18
Minnewaska Triangular
MAHACA 46 Minnewaska 33
Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United 62 MAHACA 7
Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United 60 Minnewaska 16
Saint Paul Central Triangular
Minnehaha/DeLaSalle 42, Saint Paul Highland Park 39
St Paul Central 60, Saint Paul Highland Park 18
St Paul Central 63, Minnehaha/DeLaSalle 13

High School Results – Saturday, December 28, 2013

Bi-State Classic
December 27-28
Division 1
1. Holmen 215.0
2. Eastview 195.5
3. Hudson 164.0
4. Burlington 159.5
5. La Crosse Central 158.5
6. Marshfield 152.0
7. New Richmond 149.5
8. Bloomington Kennedy 144.5
9. DC Everest 139.5
10. Baraboo 135.0
10. Wausau West 135.0
12. Middleton 130.0
13. Muskego 126.0
14. Lakeville South 123.5
15. Tomah 103.0
16. Verona 100.5
17. Mt Horeb/Barneveld 70.5
18. La Crosse Logan 60.0
Division 2
1. Ellsworth 255.5
2. Luxemburg-Casco 253.0
3. Two Rivers 230.0
4. Caledonia/Houston/Spring Grove 199.0
5. South Saint Paul 181.5
6. River Valley 161.5
7. Mauston 135.0
8. Nekoosa/Port Edwards 121.5
9. West Salem/Bangor 95.5
10. Cuba City/Southwestern 92.0
11. Portage 91.0
12. Viroqua 74.5
13. Prairie du Chien/Wauzeka-Steuben 69.0
14. Dodgeville 51.0
15. Adams-Friendship 46.5
16. Richland Center 41.0
17. Arcadia 36.0
18. Belmont/Platteville 32.0
19. Monroe 29.0
Division 3
1. Stratford 236.0
2. Lancaster 169.0
3. Riverdale 166.5
4. Weston/Ithaca 139.5
5. Iowa-Grant/Highland 132.0
6. New Lisbon 118.5
7. Westby 107.5
8. Cashton 83.0
9. Royall 81.0
10. Auburndale 72.0
11. North Crawford/Seneca 58.0
12. Aquinas 54.5
13. Athens 47.0
14. De Soto 43.0
15. Independence/Gilmanton 35.5
16. Hillsboro 34.5
17. Boscobel 29.0
18. Kickapoo/La Farge 23.5
Lourdes Academy OTW Classic
December 27-28
1. Coleman 321.5
2. Wittenberg-Birnamwood 318.0
3. Random Lake 293.5
4. Cedarburg 270.5
5. Oshkosh West 237.0
6. Cottage Grove Park 234.5
7. Stevens Point High 214.0
8. Freedom 210.5
9. West Allis Nathan Hale 191.0
10. West Bend West 190.5
11. Southern Door 188.0
12. Laconia 187.5
13. Kimberly 154.5
13. Waukesha South 154.5
15. Bonduel 152.5
16. Lomira 148.0
17. Chilton 143.5
18. Hortonville 138.5
19. Chippewa Falls 133.5
20. Waupaca 127.0
21. Deerfield 126.0
22. Mosinee 124.0
23. Manitowoc Lincoln 119.0
24. Westfield 110.5
25. Milwaukee Bradley Tech 104.5
26. Ripon 98.0
27. Ashwaubenon 94.0
28. Hartford 91.0
29. Oshkosh North 82.0
30. West De Pere 81.5
31. Green Bay Preble East 81.0
32. Kewaskum 80.5
33. Grafton 75.0
34. Mishicot 74.0
35. De Pere 72.5
36. Racine Park 70.5
37. Princeton 69.5
38. Wilmot Union 68.0
39. Fond Du Lac 67.0
39. Markesan 67.0
41. Whitefish Bay 64.0
42. Peshtigo 63.0
42. Plymouth 63.0
44. Menasha 62.5
45. Lourdes Academy 59.0
46. Slinger 56.0
46. Sturgeon Bay 56.0
48. Wisconsin Dells 54.0
49. Belleville 53.0
50. Gillett Suring 51.0
51. Wautoma/Wild Rose 50.0
52. Berlin 49.0
53. Marshall 44.0
54. Illiana Christian 35.0
55. Pacelli 34.0
55. Winneconne 34.0
57. Wabeno 24.0
58. Oakfield 21.0
59. Antigo 15.0
Rumble on the Red
December 27-28
1. Apple Valley 343.0
2. West Fargo 187.5
3. Scott West 160.5
4. Cambridge-Isanti 145.0
5. Foley 135.5
6. Owatonna 127.5
7. Farmington 115.5
8. Anoka 114.5
9. Lakeville North 101.0
10. Rosemount 98.5
11. Windom/Mountain Lake 98.0
12. Woodbury 96.0
13. United South Central 75.0
14. Frazee 74.5
15. Andover 68.5
15. Delano 68.5
17. Worthington 68.0
18. Kenyon Wanamingo 67.5
19. Detroit Lakes 67.0
20. Albert Lea 66.5
21. Valley City 65.5
22. Carrington 65.0
22. South Border 65.0
22. St. Francis 65.0
25. Stoughton 64.0
25. White Bear Lake 64.0
27. Coon Rapids 63.5
28. Border West 61.5
28. Central Cass 61.5
28. Thief River Falls 61.5
31. Chaska-Chanhassen 59.5
32. Becker 58.0
32. Chisago Lakes Area 58.0
34. Moorhead 56.0
35. Fargo Davies 52.0
35. Lisbon 52.0
35. Minneota 52.0
38. Eagan 50.5
39. Benilde St. Margaret`s 48.0
40. Waconia 45.0
41. Forest Lake 44.0
42. Eden Prairie 43.0
43. East Ridge 41.5
43. Royalton-Upsala 41.5
45. Tri-Valley 41.0
46. Jamestown 40.0
47. Elk River 38.5
48. Rapid City Stevens 37.0
49. Orono 36.0
50. Osseo 35.5
51. Spearfish 32.0
52. St. Cloud Apollo 31.0
53. Byron 28.0
53. Wahpeton 28.0
55. Bismarck St. Mary`s 26.5
56. Hillsboro-Central Valley 26.0
57. Dilworth-Glyndon-Felton 25.0
58. Burnsville 23.5
59. Fargo North 21.5
60. Cloquet-Esko 21.0
60. Fertile-Beltrami 21.0
62. Sisseton 15.0
63. Fargo South 14.0
63. St. Cloud Tech 14.0
65. Trinity School at River Ridge 12.0
66. DesLacs - Burlington 11.0
67. Hettinger 10.0
68. Harvey 4.0
69. Grand Forks Red River 0.0
Rumble on the Red JV Tournament

High School Results – Saturday, December 21, 2013

Saint Cloud Tech 55 Saint Cloud Apollo 18
Anoka 16 team JV Christmas Team Tournament
1st Apple Valley
2nd Foley
3rd Cambridge
4th Coon Rapids
5th Saint Michael-Albertville
6th Simley
7th Albert Lea
8th Centennial
9th Anoka
10th Bloomington Kenedy
11th Owatonna
12th Forest Lake
13th Stillwater
14th White Bear Lake
15th Mounds View
16th Lakeville South
Big Bear Tournament
1. Hutchinson 199.0
2. Willmar 170.5
3. Blackduck/Cass Lake-Bena 132.5
4. Bemidji 124.5
5. Barnesville 119.0
6. Pequot Lakes-Pine River-Backus 117.0
7. Detroit Lakes 113.5
8. Badger-Greenbush-Middle River 109.5
9. Bertha-Hewitt-Verndale 105.0
10. Fergus Falls 104.0
11. Crookston 102.0
12. United North Central 101.0
13. Thief River Falls 100.0
14. Hibbing 90.0
15. New York Mills 80.5
16. MAHACA 74.5
17. West Central Area 73.0
18. Crosby-Ironton 68.0
19. Fosston-Bagley 67.5
20. Dilworth-Glyndon-Felton 65.5
21. Staples-Motley 64.0
22. Big Lake 59.0
23. Aitkin 57.0
24. Park Rapids 56.0
25. Roseau 53.0
26. United Clay-Becker 51.5
27. Mahnomen-Waubun 51.0
28. Red Lake County Central 29.0
29. Robbinsdale Cooper 22.0
29. Walker-Hackensack-Akeley-Nevis 22.0
31. Deer River 15.0
32. Wadena-Deer Creek 9.0
33. West Marshall 2.0
FCLMC Wolves Holiday Tournament
1. Chatfield 195.0
2. Plainview-Elgin-Millville 153.5
3. Dover-Eyota 123.0
4. Hayfield 113.0
5. Decorah 110.5
6. Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 109.0
7. Stewartville 95.0
8. Pine Island 93.0
9. Winona Senior 54.0
10. Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 39.0
11. Irondale 36.0
12. LaCrescent 33.0
Frazee Les Kertscher Duals
Quarterfinals
Foley 60 Lisbon 13
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 40 Perham 30 
Minneota 51 Brainerd 22 
Frazee 54 Holdingford 18
Consolation Semifinals
Perham 39 Lisbon 31
Holdingford 46 Brainerd 26
Semifinals
Foley 35 Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 20
Frazee 41 Minneota 27 
Championship
Foley 36 Frazee 29
Third Place
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 33 Minneota 21
Fifth Place
Perham 49 Holdingford 18
Minnesota Christmas Tournament
1. Apple Valley 292.5
2. West Fargo 179.0
3. Prior Lake 169.0
4. St. Michael-Albertville 152.5
5. Bismarck 138.5
6. Scott West 129.0
7. Simley 128.5
8. Kaukauna 126.0
9. Kasson-Mantorville 118.5
10. Anoka 115.5
11. Hastings 111.5
12. Cambridge-Isanti 108.5
13. Owatonna 98.0
14. Jackson 95.5
15. Farmington 87.0
16. New Prague 80.5
17. Totino Grace 74.0
18. Albert Lea 72.5
19. Amery 72.0
19. Holmen 72.0
21. Coon Rapids 65.5
22. Wayzata 50.0
23. White Bear Lake 42.0
24. Stillwater 39.0
25. Watertown-Mayer 37.0
26. Moundsview 36.0
27. Centennial 35.0
28. Wabasha-Kellogg 34.0
29. Rochester Mayo 32.0
30. Lake City 31.5
31. Bloomington Kennedy 29.5
32. Forest Lake 27.0
33. Champlin Park 18.0
Northwestern WI Robert Mackey Duals
1st Place - Glenwood City
2nd Place - Northwestern
3rd Place - Superior
4th Place - Ashland
5th Place - Shell Lake
6th Place - Proctor
Round 1
Ashland defeated Proctor 52-12.
Northwestern defeated Superior 48-28.
Glenwood City defeated Shell Lake 57-15.
Round 2
Shell Lake defeated Proctor 30-18.
Glenwood City defeated Northwestern 46-28.
Superior defeated Ashland 39-33.
Round 3
Glenwood City defeated Proctor 72-0.
Northwestern defeated Ashland 42-39.
Superior defeated Shell Lake 44-18.
Round 4
Superior defeated Proctor 60-12.
Northwestern defeated Shell Lake 42-30.
Glenwood City defeated Ashland 54-22.
Round 5
Northwestern defeated Proctor 63-6.
Glenwood City defeated Superior 57-18.
Ashland defeated Shell Lake 48-34.
Northwood IA Duals
Byron 36 Lake Mills 36
Lake Mills 54 Southland 24
Northwood-Kensett 39 Southland 25
Byron 49 Northwood-Kensett 30
Southland 37 Rockford 36
Byron 54 Rockford 19
Redwood River Riot
1. Sibley East 154.0
2. Maple River 148.5
3. Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United 142.0
4. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 133.5
5. Worthington 129.0
6. Canby 127.0
7. Wabasso/Red Rock Central 126.5
8. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 114.0
9. Alexandria 113.5
10. Tri-City United 107.5
11. United South Central 107.5
12. Rocori 104.0
13. Sartell-Saint Stephen 100.0
14. Fairmont/Martin County West 71.0
15. Buffalo 66.0
16. Quad County 64.5
17. Litchfield 57.0
18. Madelia/Truman/Martin Luther 51.0
19. Saint James Area 48.5
20. Redwood Valley/Cedar Mountain 45.0
21. LeSueur-Henderson 43.5
22. River Valley 42.0
23. Marshall/Lakeview 40.0
24. Fulda/Murray County Central 37.0
25. Mankato West 33.0
26. Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 27.0
27. Minneapolis South 22.0
28. Saint Paul Johnson 16.5
29. Saint Paul Humboldt 0.0
Richfield/Edina Charlie Turner Duals
Round 1
Hopkins 46 Richfield/Edina 31
Lakeville North 54 Trinity at River Ridge 30
Eastview 57 Brooklyn Center/Concordia Academy 12
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 44 Roseville 24
Round 2
Eastview 32 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 31
Lakeville North 66 Hopkins 12
Roseville 60  Brooklyn Center/Concordia Academy 12
Richfield/Edina 49 Trinity at River Ridge 25
Championship
Eastview 35 Lakeville North 33
3rd Place
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 58 Hopkins 19
5th Place
Richfield/Edina 54 Roseville 17
7th Place
Trinity at River Ridge 46 Brooklyn Center/Concordia Academy
Saint Cloud Tech Triangular
Saint Cloud Tech 55 Saint Cloud Apollo 18
Saint Cloud Tech 42 Princeton 27
Valley City ND Tournament
1. Valley City 188.0
2. Fargo Davies 174.0
3. Wahpeton 161.0
4. Grand Forks Central 148.0
5. Aberdeen Central 97.0
6. Jamestown 80.0
7. East Grand Forks 77.0
8. Fargo North 74.5
9. Devils Lake 66.5
10. Bismarck Century 51.0
11. West Fargo 23.0
12. Grafton 16.0
13. Ellendale-Edgeley-Kulm 10.0
14. Lisbon JV 7.0