High School Results – Thursday, January 2, 2014

Albert Lea Area 55 Rochester John Marshall 10
Brainerd 48, Saint Cloud Apollo 24
Blue Earth Area 63 New Ulm 6
Canby 45 Quad County 17
Centennial 58 Andover 24
Dover-Eyota 48 Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 16
Forest Lake 51 East Ridge 21
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 36 Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 30
Owatonna 60 Rochester Century 15
Pierz 78 Mille Lacs Area 3
Rochester Mayo 45 Winona 31
Roseau 45 Fertile-Beltrami 33
Royalton/Upsala 54 Mille Lacs 18
Saint Paul Johnson 43 Saint Paul Como Park 30
Saint Francis 37 Chisago Lakes 30
United North Central 44 Osakis 24
West Central Area/Ashby/Evansville 46 New York Mills 24
Willmar 50 Saint Cloud Tech 18
Minnewaska Triangular
MAHACA 46 Minnewaska 33
Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United 62 MAHACA 7
Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United 60 Minnewaska 16
Saint Paul Central Triangular
Minnehaha/DeLaSalle 42, Saint Paul Highland Park 39
St Paul Central 60, Saint Paul Highland Park 18
St Paul Central 63, Minnehaha/DeLaSalle 13

High School Results – Saturday, December 28, 2013

Bi-State Classic
December 27-28
Division 1
1. Holmen 215.0
2. Eastview 195.5
3. Hudson 164.0
4. Burlington 159.5
5. La Crosse Central 158.5
6. Marshfield 152.0
7. New Richmond 149.5
8. Bloomington Kennedy 144.5
9. DC Everest 139.5
10. Baraboo 135.0
10. Wausau West 135.0
12. Middleton 130.0
13. Muskego 126.0
14. Lakeville South 123.5
15. Tomah 103.0
16. Verona 100.5
17. Mt Horeb/Barneveld 70.5
18. La Crosse Logan 60.0
Division 2
1. Ellsworth 255.5
2. Luxemburg-Casco 253.0
3. Two Rivers 230.0
4. Caledonia/Houston/Spring Grove 199.0
5. South Saint Paul 181.5
6. River Valley 161.5
7. Mauston 135.0
8. Nekoosa/Port Edwards 121.5
9. West Salem/Bangor 95.5
10. Cuba City/Southwestern 92.0
11. Portage 91.0
12. Viroqua 74.5
13. Prairie du Chien/Wauzeka-Steuben 69.0
14. Dodgeville 51.0
15. Adams-Friendship 46.5
16. Richland Center 41.0
17. Arcadia 36.0
18. Belmont/Platteville 32.0
19. Monroe 29.0
Division 3
1. Stratford 236.0
2. Lancaster 169.0
3. Riverdale 166.5
4. Weston/Ithaca 139.5
5. Iowa-Grant/Highland 132.0
6. New Lisbon 118.5
7. Westby 107.5
8. Cashton 83.0
9. Royall 81.0
10. Auburndale 72.0
11. North Crawford/Seneca 58.0
12. Aquinas 54.5
13. Athens 47.0
14. De Soto 43.0
15. Independence/Gilmanton 35.5
16. Hillsboro 34.5
17. Boscobel 29.0
18. Kickapoo/La Farge 23.5
Lourdes Academy OTW Classic
December 27-28
1. Coleman 321.5
2. Wittenberg-Birnamwood 318.0
3. Random Lake 293.5
4. Cedarburg 270.5
5. Oshkosh West 237.0
6. Cottage Grove Park 234.5
7. Stevens Point High 214.0
8. Freedom 210.5
9. West Allis Nathan Hale 191.0
10. West Bend West 190.5
11. Southern Door 188.0
12. Laconia 187.5
13. Kimberly 154.5
13. Waukesha South 154.5
15. Bonduel 152.5
16. Lomira 148.0
17. Chilton 143.5
18. Hortonville 138.5
19. Chippewa Falls 133.5
20. Waupaca 127.0
21. Deerfield 126.0
22. Mosinee 124.0
23. Manitowoc Lincoln 119.0
24. Westfield 110.5
25. Milwaukee Bradley Tech 104.5
26. Ripon 98.0
27. Ashwaubenon 94.0
28. Hartford 91.0
29. Oshkosh North 82.0
30. West De Pere 81.5
31. Green Bay Preble East 81.0
32. Kewaskum 80.5
33. Grafton 75.0
34. Mishicot 74.0
35. De Pere 72.5
36. Racine Park 70.5
37. Princeton 69.5
38. Wilmot Union 68.0
39. Fond Du Lac 67.0
39. Markesan 67.0
41. Whitefish Bay 64.0
42. Peshtigo 63.0
42. Plymouth 63.0
44. Menasha 62.5
45. Lourdes Academy 59.0
46. Slinger 56.0
46. Sturgeon Bay 56.0
48. Wisconsin Dells 54.0
49. Belleville 53.0
50. Gillett Suring 51.0
51. Wautoma/Wild Rose 50.0
52. Berlin 49.0
53. Marshall 44.0
54. Illiana Christian 35.0
55. Pacelli 34.0
55. Winneconne 34.0
57. Wabeno 24.0
58. Oakfield 21.0
59. Antigo 15.0
Rumble on the Red
December 27-28
1. Apple Valley 343.0
2. West Fargo 187.5
3. Scott West 160.5
4. Cambridge-Isanti 145.0
5. Foley 135.5
6. Owatonna 127.5
7. Farmington 115.5
8. Anoka 114.5
9. Lakeville North 101.0
10. Rosemount 98.5
11. Windom/Mountain Lake 98.0
12. Woodbury 96.0
13. United South Central 75.0
14. Frazee 74.5
15. Andover 68.5
15. Delano 68.5
17. Worthington 68.0
18. Kenyon Wanamingo 67.5
19. Detroit Lakes 67.0
20. Albert Lea 66.5
21. Valley City 65.5
22. Carrington 65.0
22. South Border 65.0
22. St. Francis 65.0
25. Stoughton 64.0
25. White Bear Lake 64.0
27. Coon Rapids 63.5
28. Border West 61.5
28. Central Cass 61.5
28. Thief River Falls 61.5
31. Chaska-Chanhassen 59.5
32. Becker 58.0
32. Chisago Lakes Area 58.0
34. Moorhead 56.0
35. Fargo Davies 52.0
35. Lisbon 52.0
35. Minneota 52.0
38. Eagan 50.5
39. Benilde St. Margaret`s 48.0
40. Waconia 45.0
41. Forest Lake 44.0
42. Eden Prairie 43.0
43. East Ridge 41.5
43. Royalton-Upsala 41.5
45. Tri-Valley 41.0
46. Jamestown 40.0
47. Elk River 38.5
48. Rapid City Stevens 37.0
49. Orono 36.0
50. Osseo 35.5
51. Spearfish 32.0
52. St. Cloud Apollo 31.0
53. Byron 28.0
53. Wahpeton 28.0
55. Bismarck St. Mary`s 26.5
56. Hillsboro-Central Valley 26.0
57. Dilworth-Glyndon-Felton 25.0
58. Burnsville 23.5
59. Fargo North 21.5
60. Cloquet-Esko 21.0
60. Fertile-Beltrami 21.0
62. Sisseton 15.0
63. Fargo South 14.0
63. St. Cloud Tech 14.0
65. Trinity School at River Ridge 12.0
66. DesLacs - Burlington 11.0
67. Hettinger 10.0
68. Harvey 4.0
69. Grand Forks Red River 0.0
Rumble on the Red JV Tournament

High School Results – Saturday, December 21, 2013

Saint Cloud Tech 55 Saint Cloud Apollo 18
Anoka 16 team JV Christmas Team Tournament
1st Apple Valley
2nd Foley
3rd Cambridge
4th Coon Rapids
5th Saint Michael-Albertville
6th Simley
7th Albert Lea
8th Centennial
9th Anoka
10th Bloomington Kenedy
11th Owatonna
12th Forest Lake
13th Stillwater
14th White Bear Lake
15th Mounds View
16th Lakeville South
Big Bear Tournament
1. Hutchinson 199.0
2. Willmar 170.5
3. Blackduck/Cass Lake-Bena 132.5
4. Bemidji 124.5
5. Barnesville 119.0
6. Pequot Lakes-Pine River-Backus 117.0
7. Detroit Lakes 113.5
8. Badger-Greenbush-Middle River 109.5
9. Bertha-Hewitt-Verndale 105.0
10. Fergus Falls 104.0
11. Crookston 102.0
12. United North Central 101.0
13. Thief River Falls 100.0
14. Hibbing 90.0
15. New York Mills 80.5
16. MAHACA 74.5
17. West Central Area 73.0
18. Crosby-Ironton 68.0
19. Fosston-Bagley 67.5
20. Dilworth-Glyndon-Felton 65.5
21. Staples-Motley 64.0
22. Big Lake 59.0
23. Aitkin 57.0
24. Park Rapids 56.0
25. Roseau 53.0
26. United Clay-Becker 51.5
27. Mahnomen-Waubun 51.0
28. Red Lake County Central 29.0
29. Robbinsdale Cooper 22.0
29. Walker-Hackensack-Akeley-Nevis 22.0
31. Deer River 15.0
32. Wadena-Deer Creek 9.0
33. West Marshall 2.0
FCLMC Wolves Holiday Tournament
1. Chatfield 195.0
2. Plainview-Elgin-Millville 153.5
3. Dover-Eyota 123.0
4. Hayfield 113.0
5. Decorah 110.5
6. Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 109.0
7. Stewartville 95.0
8. Pine Island 93.0
9. Winona Senior 54.0
10. Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 39.0
11. Irondale 36.0
12. LaCrescent 33.0
Frazee Les Kertscher Duals
Quarterfinals
Foley 60 Lisbon 13
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 40 Perham 30 
Minneota 51 Brainerd 22 
Frazee 54 Holdingford 18
Consolation Semifinals
Perham 39 Lisbon 31
Holdingford 46 Brainerd 26
Semifinals
Foley 35 Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 20
Frazee 41 Minneota 27 
Championship
Foley 36 Frazee 29
Third Place
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 33 Minneota 21
Fifth Place
Perham 49 Holdingford 18
Minnesota Christmas Tournament
1. Apple Valley 292.5
2. West Fargo 179.0
3. Prior Lake 169.0
4. St. Michael-Albertville 152.5
5. Bismarck 138.5
6. Scott West 129.0
7. Simley 128.5
8. Kaukauna 126.0
9. Kasson-Mantorville 118.5
10. Anoka 115.5
11. Hastings 111.5
12. Cambridge-Isanti 108.5
13. Owatonna 98.0
14. Jackson 95.5
15. Farmington 87.0
16. New Prague 80.5
17. Totino Grace 74.0
18. Albert Lea 72.5
19. Amery 72.0
19. Holmen 72.0
21. Coon Rapids 65.5
22. Wayzata 50.0
23. White Bear Lake 42.0
24. Stillwater 39.0
25. Watertown-Mayer 37.0
26. Moundsview 36.0
27. Centennial 35.0
28. Wabasha-Kellogg 34.0
29. Rochester Mayo 32.0
30. Lake City 31.5
31. Bloomington Kennedy 29.5
32. Forest Lake 27.0
33. Champlin Park 18.0
Northwestern WI Robert Mackey Duals
1st Place - Glenwood City
2nd Place - Northwestern
3rd Place - Superior
4th Place - Ashland
5th Place - Shell Lake
6th Place - Proctor
Round 1
Ashland defeated Proctor 52-12.
Northwestern defeated Superior 48-28.
Glenwood City defeated Shell Lake 57-15.
Round 2
Shell Lake defeated Proctor 30-18.
Glenwood City defeated Northwestern 46-28.
Superior defeated Ashland 39-33.
Round 3
Glenwood City defeated Proctor 72-0.
Northwestern defeated Ashland 42-39.
Superior defeated Shell Lake 44-18.
Round 4
Superior defeated Proctor 60-12.
Northwestern defeated Shell Lake 42-30.
Glenwood City defeated Ashland 54-22.
Round 5
Northwestern defeated Proctor 63-6.
Glenwood City defeated Superior 57-18.
Ashland defeated Shell Lake 48-34.
Northwood IA Duals
Byron 36 Lake Mills 36
Lake Mills 54 Southland 24
Northwood-Kensett 39 Southland 25
Byron 49 Northwood-Kensett 30
Southland 37 Rockford 36
Byron 54 Rockford 19
Redwood River Riot
1. Sibley East 154.0
2. Maple River 148.5
3. Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United 142.0
4. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 133.5
5. Worthington 129.0
6. Canby 127.0
7. Wabasso/Red Rock Central 126.5
8. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 114.0
9. Alexandria 113.5
10. Tri-City United 107.5
11. United South Central 107.5
12. Rocori 104.0
13. Sartell-Saint Stephen 100.0
14. Fairmont/Martin County West 71.0
15. Buffalo 66.0
16. Quad County 64.5
17. Litchfield 57.0
18. Madelia/Truman/Martin Luther 51.0
19. Saint James Area 48.5
20. Redwood Valley/Cedar Mountain 45.0
21. LeSueur-Henderson 43.5
22. River Valley 42.0
23. Marshall/Lakeview 40.0
24. Fulda/Murray County Central 37.0
25. Mankato West 33.0
26. Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 27.0
27. Minneapolis South 22.0
28. Saint Paul Johnson 16.5
29. Saint Paul Humboldt 0.0
Richfield/Edina Charlie Turner Duals
Round 1
Hopkins 46 Richfield/Edina 31
Lakeville North 54 Trinity at River Ridge 30
Eastview 57 Brooklyn Center/Concordia Academy 12
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 44 Roseville 24
Round 2
Eastview 32 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 31
Lakeville North 66 Hopkins 12
Roseville 60  Brooklyn Center/Concordia Academy 12
Richfield/Edina 49 Trinity at River Ridge 25
Championship
Eastview 35 Lakeville North 33
3rd Place
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 58 Hopkins 19
5th Place
Richfield/Edina 54 Roseville 17
7th Place
Trinity at River Ridge 46 Brooklyn Center/Concordia Academy
Saint Cloud Tech Triangular
Saint Cloud Tech 55 Saint Cloud Apollo 18
Saint Cloud Tech 42 Princeton 27
Valley City ND Tournament
1. Valley City 188.0
2. Fargo Davies 174.0
3. Wahpeton 161.0
4. Grand Forks Central 148.0
5. Aberdeen Central 97.0
6. Jamestown 80.0
7. East Grand Forks 77.0
8. Fargo North 74.5
9. Devils Lake 66.5
10. Bismarck Century 51.0
11. West Fargo 23.0
12. Grafton 16.0
13. Ellendale-Edgeley-Kulm 10.0
14. Lisbon JV 7.0

High School Results – Friday, December 20, 2013

Adrian 54 Benson 0
Austin 39 Mankato East 33
Caledonia/Houston/Spring Grove 43 Decorah 28
Holdingford 56 Howard Lake-Waverly-Winsted 19
Kimball 39 Paynesville 36
Pine City/Hinckley-Finlayson 40 Virginia Area 39
Saint Ansgar 45 Southland 23
Saint Ansgar 42 Blooming Prairie 21
Chisago Lakes Holiday Tournament
1. Chisago Lakes 214.5
2. Rogers 172.5
3. Goodhue 168.0
4. Henry Sibley 160.0
5. Rush City/Braham 125.0
6. Saint Croix Falls 115.0
7. Robbinsdale Armstrong 102.0
8. Minneapolis Roosevelt 38.0
9. North 7.0
Dassel-Cokato Triangular
Shakopee 44 Becker 26
Shakopee 46 Dassel-Cokato 15
Dassel-Cokato 42 Becker 25
Eden Valley-Watkins Quadrangular
Atwater-Cosmos-Grove City 53 Eden Valley-Watkins 12
Atwater-Cosmos-Grove City 59 Osakis 12
Eden Valley-Watkins 42 Belgrade-Brooten-Elrosa 22
Osakis 53 Eden Valley-Watkins 21
Osakis 50 Belgrade-Brooten-Elrosa 22
Milaca Triangular
Milaca 64 Cloquet-Esko 15
Pierz 36 Milaca 27
Piers 76, Cloquet-Esko 3
Osseo Quadrangular
Maple Grove 49 Osseo 22
Osseo 39 Spring Lake Park/Saint Anthony 24
Osseo 36 Roseville 34
Maple Grove 31 Roseville 30
Maple Grove 40 Spring Lake Park/Saint Anthony 15
Pipestone Triangular
Pipestone Area 62 Benson 10
Adrian 54 Benson 0
Adrian 46 Pipestone Area 12
Princeton Quadrangular
Elk River 41 Zimmerman 30
Monticello 46 Elk River 25
Saint Peter Triangular
WEM/JWP 37 Saint Peter 34
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 43 WEM/JWP 23
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 45 Saint Peter 31
Tartan Triangular
Mora 49 Tartan 21
Mora 54 Saint Paul Harding 18

High School Results – Thursday, December 19, 2013

Albert Lea 59 Faribault 15
Alexandria 37 Brainerd 28
Apple Valley 51 Rosemount 16
Benilde-Saint Margaret's 51 Irondale 27
Cannon Falls 52 Pine Island 22
Chaska/Chanhassen 38, Northfield 27
Chisago Lakes 42 North Branch 33
Coon Rapids 37, Saint Francis 30
Dassel-Cokato 46 Litchfield 26
Foley 49, Becker 16
Jackson County Central 40, Blue Earth Area 36
Lake City 42, Hayfield 30
Lakeville North 62 Burnsville 9
Maple River 37 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 33
Milaca 59 Albany 18
Minneota 33 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 25
Monticello 39 Rogers 25
Owatonna 59, Mankato West 9
Pembina County North 73 East Grand Forks/Sacred Heart 0
Pembina County North 84 West Marshall 0
Rochester Century 40 Austin 39
Saint Michael-Albertville 59 Buffalo 9
Spring Lake Park/Saint Anthony 46 Fridley 24
Stewartville 57 Triton 18
Stillwater 43 Mounds View 28
Waconia 48 Delano 28
Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 56 LeSueur-Henderson 16
WEM/JWP 48 Medford 24
Woodbury 63, Cretin-Derham Hall 15
Atwater-Cosmos-Grove City Triangular
Atwater-Cosmos-Grove City 58 BOLD 3
Benson 42 BOLD 33
Atwater-Cosmos-Grove City 73 Benson 4
Delano
Mound-Westonka 42, Orono 16
Mound-Westonka 62 Delano 16
Waconia 48, Delano 22
Waconia 59, Orono 10
Eden Prairie
Eastview 37 Shakopee 36 - 2nd criteria
Shakopee 56, Eden Prairie 12
Eastview 41 Eden Prairie 17
Frazee Triangular
Frazee 36 Little Falls 25
Frazee 34 Moorhead 27
Little Falls 41 Moorhead 24
Kenyon-Wanamingo Triangular
Kenyon-Wanamingo 55 Goodhue 13
Chatfield 58 Goodhue 15
Kenyon-Wanamingo 35, Chatfield 27
Lakeville South Triangular
Zumbrota-Mazeppa 53 Henry Sibley 17
Zumbrota-Mazeppa 45 Lakeville South 20
Lakeville South 36 Henry Sibley 33
New London-Spicer
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 37 New London-Spicer 21
Hutchinson 45 New London-Spicer 27
Hutchinson 43 Annandale/Maple Lake 20
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 31 Annandale/Maple Lake 30
North Triangular
North 57, Saint Thomas Academy 18
South Saint Paul 57, North 6
South Saint Paul 81, Saint Thomas Academy 0
Norwood-Young America Triangular
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 50 Tri-City United 22
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 63 Norwood Young America 4
Tri-City United 34, Norwood Young America 30
Pine River Triangular
Pequot Lakes/Pine River-Backus 51, Deer River 16
Deer River 38, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 26
Pequot Lakes/Pine River-Backus 57, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 9
Roseville Triangular
Roseville 46, East Ridge 30
White Bear Lake 53, East Ridge 27
White Bear Lake 60, Roseville 15
Saint Paul Central Triangular
Minneapolis Southwest 34, Park Center 30
Saint Paul Central 54, Minneapolis Southwest 22
Saint Paul Central 60, Park Center 23
Saint Paul Harding Triangular
Saint Paul Como Park 30, Minneapolis North 21
Saint Paul Harding 60, Minneapolis North 6
Saint Paul Highland Park Triangular
Saint Paul Highland Park 42 Minneapolis Edison 39
Washington Technology 68 Minneapolis Edison 9
Washington Technology 61 Saint Paul Highland Park 15
Spectrum Quadrangular
Saint Cloud Tech 42, Mille Lacs 31
Saint Cloud Tech 50 Spectrum 22
Saint Cloud Tech 72, Trinity at River Ridge 12
Virginia Area Triangular
Mora 79 Ashland WI 0
Mora 61 Virginia Area 18