High School Results – Thursday, January 15, 2015

Adrian 35 Worthington 24
Alexandria 49 St.Cloud Apollo 19
Anoka 35 Centennial 15
Austin 58 Rochester Century 16
Benilde-St. Margaret's 39 Richfield 30
Blue Earth Area 48 Waseca 23
Caledonia 58 Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 14
Border West 45 Osakis 21
Cambridge-Isanti 47 Chisago Lakes 25
Chatfield 58 St. Charles 21
Dover-Eyota 51, Lake City 16
Fairmont/Martin County West 37 St. Peter 32
Frazee 63 United North Central 15
Hastings 69 Mahtomedi 9
Hutchinson 48 Delano 16
Kimball Area 44 Rockford 22

Continue reading →

High School Results – Tuesday, January 13, 2015

Aitkin 63, Crosby-Ironton 0
Albert Lea Area 67 Rochester Century 7
Alexandria 54 Fergus Falls 21
Austin 36, Winona 24
Badger/Greenbush-Middle River 66 Fosston/Bagley 10
Barnesville 58 Pelican Rapids 18
Chatfield 68 Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 12
Kasson-Mantorville 62 Lake City 6
Litchfield 34 Glencoe-Lester Prairie 32
New London-Spicer 38 Kimball Area 31
Park Rapids Area 66 Crookston 15
Pequot Lakes/Pine River-Backus 54 United North Central 12
Perham 28 Frazee 26
St. Cloud Tech 37 Rocori 20
Staples-Motley 48 Wadena-Deer Creek 15
West Central Area/Ashby/Evansville 43 New York Mills 14
Zimmerman 57 Pine City/Hinckley-Finlayson 15

Continue reading →

High School Results – Saturday, January 10, 2015

Bemidji Rick Lee Duals
January 9-10
Sat-Pool A Results
1st Place - Kenyon-Wanamingo
2nd Place - Farmington
3rd Place - Perham
4th Place - Moorhead
Round 1
Kenyon-Wanamingo defeated Farmington 37-31.
Perham defeated Moorhead 27-25.
Round 2
Kenyon-Wanamingo defeated Moorhead 52-6.
Farmington defeated Perham 36-30.
Round 3
Kenyon-Wanamingo defeated Perham 36-21.
Farmington defeated Moorhead 39-18.

Continue reading →

High School Results – Thursday, January 8, 2015

Buffalo 49 Rogers 23
Cloquet-Esko 42 Mille Lacs 36
Detroit Lakes 51 Dilworth-Glyndon-Felton 24
Forest Lake 37 Roseville 25
Kimball Area 57 Eden Valley-Waktins 19
Lakeville South 52 Lakeville North 20
Mahtomedi 65 St. Paul Johnson 12
Minnetonka 45 Hopkins 28
Mounds View 54 Cretin-Derham Hall 15
Pelican Rapids 48 Wadena-Deer Creek 36
Perham 71 New York Mills 3
Princeton 54, Chisago Lakes 18
Shakopee 53 Rosemount 13
South St. Paul 63 Mahtomedi 6
St. Michael-Albertville 64 Big Lake 6
White Bear Lake 34 Stillwater 33

Continue reading →