High School Results – February 2000

Sat., Feb. 12
Brooklyn Center 43, Fridley 21
St. Thomas Academy 39, St. Paul Harding 23
Bemidji Triangular
Bemidji 47, Brainerd 19
Fergus Falls 53, Brainerd 6
Bemidji 34, Fergus Falls 23
Jefferson Invitational
Bloomington Jefferson 35, Wayzata 22
Bloomington Jefferson 36, Minnetonka 23
Bloomington Jefferson 41, Blaine 21
Minnetonka 34, Blaine 21
Minnetonka 35, Rosemount 29
Rosemount 34, Bloomington Jefferson 30
Wayzata 37, Blaine 23
Wayzata 45, Rosemount 12
Meadow Creek Invitational
1. Meadow Creek Christian/Alliance 207.5, 2. Sartell 169.5, 3. Rockford 156.5, 4. Richfield/Edina 136.5, 5. Mankato Loyola 121.5, 6. Benilde-St. Margaret’s 84.5, 7. Howard Lake-Waverly-Winsted 83, 8. De La Salle 81, 9. Trinity 65, St. 10. Croix Lutheran 20
South Central Conference Tournament at New Ulm
1. New Ulm 232, 2. St. James 212, 3. Blue Earth Area 205, 4. Waseca 153, 5. St. Peter 87, 6. United South Central 71, 7. Fairmont Area 26


Fri., Feb. 11
Brooklyn Center 43, Fridley 21
Forest Lake 59, Mounds View 18
Paynesville Area 39, Minnewaska Area 18
Menahga/Sebeka 50, Eagle Valley 12
Red Rock Central/Westbrook Walnut Grove 36, BOLD 19
Red Rock Central/Westbrook Walnut Grove 39, Montevideo 22
Scott West 41, Farmington 18
St. Francis 54, Monticello 15
Stewartville 53, Kenyon-Wanamingo 12
Totino-Grace 51, Buffalo 10
Wayzata 28, Armstrong 26
Zumbrota-Mazeppa 50, Byron 18
Canby Triangular
Canby 42, Sauk Centre 15
Sauk Centre 54, Benson 15
Canby 67, Benson 3
Faribault Triangular
New Prague 39, Faribault 18
New Prague 51, Janesville-Waldorf-Pemberton 13
Faribault 46, Janesville-Waldorf-Pemberton 21
Farmington Quad
Prior Lake 43, Farmington 27
Scott West 40, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 21
Scott West 44, Farmington 18
Prior Lake 38, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 31
Albany Purple Pride Invitational
1. Sauk Rapids 187, 2. Becker 160.5, 3. Albany 137.5, 4. Mora 136, 5. Mound-Westonka 128, 6. New London-Spicer 103, 7. Holdingford 61, 8. Delano 55


Thurs., Feb. 10
Aitkin 57, Hinckley-Finlayson 15
Alexandria 35, Rocori 30
Annandale/Maple Lake 48, Watertown-Mayer 15
Anoka 40, Coon Rapids 13
Austin 63, Rochester Mayo 6
Barnesville 36, Dilworth-Glyndon-Felton 29
Bertha-Hewitt/Verndale 59, Browerville 9
Bloomington Kennedy 58, Rosemount 6
BOLD 45, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 13
Burnsville 38, Tartan 29
Champlin Park 35, Blaine 21
Chatfield 47, St. Charles 9
Cooper 53, Mpls. Edison 21
Dassel-Cokato 63, Glencoe-Silver Lake 5
Detroit Lakes 42, Pelican Rapids 25
Eastview 47, Brooklyn Center 17
Elk River 54, Roseville Area 8
Fertile-Beltrami 45, Mahnomen-Waubun 18
Foley 51, Pine City 15
Goodhue 46, Plainview/Elgin-Millville 15
Grand Rapids 39, Cass Lake-Bena/Blackduck 20
Hayfield 39, Lake City 22
Hibbing/Chisholm 40, Brainerd 24
Hopkins 32, Minnetonka 29
Jackson County Central 42, Luverne/Hills-Beaver Creek/Ellsworth 25
Janesville-Waldorf-Pemberton 53, Alden-Conger 13
Kasson-Mantorville 37, Pine Island 23
Mankato West 33, Albert Lea 21
Maple Gove 31, Osseo 31
Mille Lacs 42, Rush City 30
Mora 36, Chisago Lakes 28
New York Mills 35, Park Rapids 30
Rockford 51, Howard Lake-Waverly-Winsted 18
Sauk Rapids 48, Princeton 13
Shakopee 50, Richfield/Edina 12
St. Thomas Academy 45, North St. Paul 24
Stillwater 40, White Bear Lake 15
Thief River Falls 51, East Grand Forks 18
Tracy-Milroy 57, Fulda/Murray County Central 0
Triton 35, Cannon Falls 25
Wabasha-Kellog 44, Lewiston-Altura 19
Wadena-Deer Creek 31, Perham 20
Waterville-Elysian-Morristown 42, Blooming Prairie 19
Winona 43, Rochester John Marshall 21
Breckenridge Triangular
Breckenridge 44, Ottertail Central 18
Wheaton Herman Norcross 35, Breckenridge 28
Wheaton Herman Norcross 48, Ottertail Central 9
Century Triangular
Dover Eyota 42, Rochester Century 24
Dover Eyota 59, Faribault 9
Faribault 49, Rochester Century 21
New Prague Triangular
New Prague 30, Northfield 27
Simley 36, New Prague 23
Simley 43, Northfield 19
St. Michael-Albertville Quad
Fridley 37, Belgrade-Brooten-Elrosa 19
St. Michael-Albertville 42, Waconia 18
St. Michael-Albertville 59, Belgrade-Brooten-Elrosa 3
St. Michael-Albertville 65, Fridley 3
Waconia 45, Fridley 18
Tri Valley Conference Tournament
Meadow Creek/Alliance Christian 189, Lester Prairie/Holy Trinity 162, Concordia Academy 109.5, Trinity (Bloomington) 46, St. Croix Lutheran 42
Twin Cities Championship
Cretin-Derham Hall 46, Minneapolis Southwest 18
St. Paul Como Park 42, Minneapolis Roosevelt 22


Tues., Feb. 8
Bemidji 36, Badger/Greenbush/Middle River 14
Cambridge 64, Irondale 0
Chatfield 31, Fillmore Central 24
Chisago Lakes 38, Braham 19
Coon Rapids 32, Forest Lake 22
Fergus Falls 50, Pelican Rapids 19
Fosston/Bagley 40, Red Lake Co. Central 27
Frazee 43, Park Rapids Area 27
Lac qui Parle Valley 36, MACCRAY 25
LeCenter 33, St. Peter 25
Mahnomen/Waubun 52, Dilworth-Glyndon-Felton 15
Milaca 53, North Branch 6
Minneota 28, Red Rock Central/WestbrookWalnut Grove 25
Mound-Westonka 35, Watertown-Mayer 22
New York Mills 34, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 32
Nicollet 46, Martin Co. West 15
Pierz 33, Big Lake 31
River Valley 64, Buffalo Lake-Hector-McLeod West 6
Rush City 39, Hinckley-Finlayson 24
St. Cloud Tech 31, Rocori 27
West Central Area 51, Parkers Prairie 10
Wheaton/Herman-Norcross 50, Belgrade-Brooten-Elrosa 6
Buffalo Double Dual
Eden Prairie 37, Buffalo 30
Lakeville 42, Buffalo 30
Dassel-Cokato Triangular
Dassel-Cokato 56, Kimball Area 12
Dassel-Cokato 58, Litchfield 2
Holdingford Triangular
Holdingford 72, Upsala 6
Osakis 49, Holdingford 21
Osakis 69, Upsala/Swanville 0
Howard Lake-Waverly-Winsted Triangular
Delano 64, Howard Lake-Waverly-Winsted 12
Lester Prairie/.H.T. 39, Delano 22
Lester Prairie/.H.T. 55, Howard Lake-Waverly-Winsted 17
Montgomery-Lonsdale Triangular
Triton 45, Montgomery-Lonsdale 24
Waseca 46, Triton 10
Waseca 51, Montgomery-Lonsdale 6
Perham Triangular
Minnewaska Area 39, Perham 15
Minnewaska Area 41, Staples-Motley 15
Staples-Motley 26, Perham 25
Pine River Triangular
Pequot Lakes/Pine River-Backus 39, Aitkin 16
Pequot Lakes/Pine River-Backus 46, Mille Lacs 13
Prior Lake Triangular
Austin 34, Prior Lake 25
Austin 41, Northfield 14
Northfield 35, Prior Lake 27
Spring Lake Park/St. Anthony Triangular
Spring Lake Park/St. Anthony 58, Stillwater 26
Spring Lake Park/St. Anthony 58, St. Paul Arlington 12
Stillwater 68, St. Paul Academy 3
United South Central Triangular
LeSueur-Henderson 51, Maple River 19
LeSueur-Henderson 43, United South Central 27
United South Central 45, Maple River 24


Sat., Feb. 5
Apple Valley 42, Walsh Jesuit 17
St. Edward, Lakewood (OH) 34, Apple Valley 17
Armstrong Invitational
Armstrong 37, Bloomington Kennedy 21
Armstrong 63, Minneapolis Roosevelt 6
Bloomington Kennedy 55, Park of Cottage Grove 18
Eden Prairie 31, Hutchinson 29
Goodhue 56, Eden Prairie 6
Goodhue 59, Osseo 18
Minneapolis Roosevelt 59, Park of Cottage Grove 10
Osseo 35, Hutchinson 33
Championship
Goodhue 46, Armstrong 18
Third place
Eden Prairie 37, Bloomington Kennedy 28
Fifth place
Osseo 35, Minneapolis Roosevelt 33
Seventh pace
Hutchinson 37, Park (Cottage Grove) 26
Alexandria Invitational
Frazee 202.5, Wadena-Deer Creek 191, Alexandria 137, Rocori (Cold Spring) 132.5, Willmar 128.5, Morris Area 93, Moorhead 64.5, Marshall 53.5
Centennial Quad
Centennial 61, Chaska 9
Centennial 53, Hopkins 10
Centennial 64, Columbia Heights 6
Chaska 42, Columbia Heights 30
Hopkins 40, Chaska 27
Hopkins 44, Columbia Heights 24
Eagan Quad
Coon Rapids 46, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 19
Coon Rapids 47, Pine Island 15
Coon Rapids 52, Eagan 6
Eagan 36, Pine Island 30
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 39, Eagan 21
Pine Island 35, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 31
Great Northern Tournament at Grand Rapids
Round 1
Grand Rapids 46, St. Paul Arlington 24
Cambridge Isanti 33, Virginia 21
Owatonna 60, Walker/Hackensack/Akley 4
Little Falls 54, Maple Grove 16
Round 2
Virginia 63, St. Paul Arlington 12
Cambridge Isanti 43, Grand Rapids 14
Owatonna 54, Little Falls 15
Walker/Hackensack/Akley 38, Maple Grove 33
Championship Round
1st: Owatonna 28, Cambridge/Isanti 27
3rd: Grand Rapids 51, Little Falls 18
5th: Virginia 50, Walker 10
7th: Maple Grove 42, St. Paul Arlington 26
Lake City Invitational
1. Hastings 173.5, 2. Chatfield 169.5, 3. Medford 166, 4. Stewartville 151.5, 5. Kasson-Mantorville 38.5, 6. Lake City 121, 7. St. Charles 85, 8. Plainview/Elgin-Millville 19
New Prague Triangular
Scott West 39, New Prague 21
Scott West 30, Mankato West 26
Northwest Tournament at Fertile
1. Badger-Greenbush-Middle River 201.5, 2. Fertile-Beltrami 153, 3. Park Rapids 142, 4. Roseau 127.5, 5. Thief River Falls 122, 6. Crookston 112, 7. Mahnomen-Waubun 103, 8. Detroit Lakes 90, 9. Red Lake County Central 58, 10. Warren-Alvarado-Oslo 53
Orono Duals Tournament
Bloomington Jefferson 47, St. Paul Highland Park 22
Bloomington Jefferson 48, Orono 24
Bloomington Jefferson 50, Princeton 12
Eastview 46, Princeton 16
Eastview 51, St. Paul Highland Park 18
Eastview 54, Orono 7
Orono 47, St. Paul Highland Park 21
Princeton 41, Orono 30
Park Region Conference Tournament
1. Bertha-Hewitt/Verndale 213, 2. West Central Area 147, 3. Menagha-Sebeka 125, 4. Pequot Lakes/Pine River-Backus 117, 5. OtterTail-Central 13.5, 6. Parkers Prairie 112, 7. New York Mills 100.5, 8. Browerville 37
Paynesville Tournament
Quarterfinals
Belview-Danube-Renville-Sacred Heart 36, Perham 18
Blackduck/Cass Lake-Bena 34, Wheaton 28
Milaca 58, Sauk Centre 4
Paynesville Area 54, Dawson-Boyd 9
Semifinals
Milaca 32, Blackduck/Cass Lake-Bena 18
Paynesville Area 38, Belview-Danube-Renville-Sacred Heart 18
Consolation semifinals
Dawson-Boyd 32, Perham 31
Wheaton 41, Sauk Centre 27
Championship
Paynesville Area 31, Milaca 22
Third place
Belview-Danube-Renville-Sacred Heart 28, Blackduck/Cass Lake-Bena 21
Fifth place
Wheaton 30, Dawson-Boyd 30
Seventh place
Perham 45, Sauk Centre 15
Pine City Invitational
Chisago Lakes 40, Mille Lacs 30
Chisago Lakes 48, Nashwauk-Keewatin 12
Chisago Lakes 53, North St. Paul 9
Nashwauk-Keewatin 41, Pine City 30
North Branch 37, Mille Lacs 30
North Branch 42, Nashwauk-Keewatin 30
North Branch 49, North St. Paul 18
Pine City 35, Mille Lacs 26
Pine City 50, North St. Paul 24
Wright County Conference
1. Saint Michael-Albertville 255, 2. Dassel-Cokato 220, 3. Becker 125, 4. Annandale/ Maple Lake 112, 5. Waconia 96.5, 6. Glencoe/ Silver Lake 72, 7. Watertown/Mayer 69, 8. Delano 41
9th Grade State Tournament
1. Forest Lake 102, 2. Apple Valley 101, 3. Owatonna 97, 4. Cambridge 95, 5. St Michael-Albertvil 90.5, 6. Foley 84, 7. St Francis 79.5, 8. New Prague 68.5, 9. Lake City 63, 9. Wayzata 63, …


Fri., Feb. 4
Adrian 34, Minneota 10
Big Lake 53, Rockford 9
Brooklyn Center 36, Mound-Westonka 24
Caledonia/Spring Grove 34, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 23
Hastings 34, Simley 22
Hutchinson 30, Farmington 28
Jackson County Central 54, Worthington 12
Lake Crystal-Wellcome Memorial 38, Madelia/Truman 28
Luverne/Hills-Beaver Creek/Ellsworth 41, Redwood Valley 23
Paynesville 37, Minnewaska Area 25
St. Francis 55, Buffalo 6
Breckenridge Triangular
Barnesville 54, Lake Park-Audubon 10
Breckenridge 33, Barnseville 31
Breckenridge 45, Lake Park-Audubon 24
Great River Conference
1. Braham 206.0, 2. Aitkin 173.5, 3. Mille Lacs 149.0, 4. Rush City 134.5, 5. Ogilvie 125.0, 6. Hinckley-Finlayson 84.0
LeSueur-Henderson Triangular
LeSueur-Henderson 66, Buffalo Lake-Hector-McLeod West 6
Lester Prarie Holly Trinity Winsted 63, Buffalo Lake-Hector-McLeod West 9
Milaca Triangular
Milaca 38, Pierz 23
Milaca 39, Sauk Rapids 16
Pierz 36, Sauk Rapids 19
New London-Spicer Invitational
1. Eden Valley-Watkins 180, 2. New London-Spicer 154, 3. ACGC 133.5, 4. Royalton 106.5, 5. KMS 79, 6. Melrose 51, 7. Benson 46
Nicollet Triangular
Alden Conger 34, Gibbon-Fairfax-Winthrop 33
Nicollet 31, Gibbon-Fairfax-Winthrop 31
Nicollet 42, Alden Conger 24
St. Cloud Apollo Triangular
Tartan 39, Montevideo 28
Tartan 49, St. Cloud Apollo 16
Tracy-Milroy Quad
BOLD 46, Tracy-Milroy 21
BOLD 56, Lac Qui Parle Valley 10
River Valley 34, Tracy-Milroy 28
River Valley 38, BOLD 26
River Valley 48, Lac Qui Parle Valley 16
Tracy-Milroy 34, Lac Qui Parle Valley 22


Thurs., Feb. 3
Anoka 47, Blaine 13
Apple Valley 66, Lakeville 3
Austin 61, Rochester JM 9
Belgrade-Brooten-Elrosa 46, Holdingford 28
BDRSH 46, MACCRAY 27
Bertha-Hewitt/Verndale 51, Parkers Prairie 12
Cambridge 52, Monticello 11
Canby 30, Paynesville Area 29
Champlin Park 44, Osseo 24
Chatfield 35, Goodhue 22
Como Park 43, Highland Park 19
Cooper 32, Minnetonka 27
Crookston 50, E. Grand Forks 24
Dover-Eyota 56, Lewiston-Altura 9
Eastview 43, Eden Prairie 24
Eden Valley-Watkins 44, Gibbon-Fairfax-Winthrop 20
Elk River 44, White Bear Lake 15
Forest Lake 59, Roseville 6
Faribault 45, Mankato East 22
Grand Rapids 32, Bemidji 27
Henry 50, North 21
Janesville-W-P 36, United South Central 33
Kasson-Mant. 52, Byron 10
LeCenter 30, Montgomery 17
Litchfield 37, Foley 21
Martin County West 53, Fairmont 17
Meadow Creek Christian/Alliance Christian Academy 64, St. Croix Lutheran 3
Medford 29, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 29
Melrose 66, Upsala/Swanville 0
Minnewaska 33, West Central Area 25
New Ulm 35, Mankato West 15
Northfield 39, Shakopee 18
Owatonna 54, Rochester Mayo 6
Park of Cottage Grove 36, St. Thomas Academy 31
Pine Island 33, Cannon Falls 26
River Valley 68, Fulda-MCC 3
Rocori 35, Brainerd 27
Roosevelt 69, South 0
Southwest 45, Washburn 24
Spring Lake Park/St. Anthony 59, Irondale 10
St. Cloud Tech. 39, Sartell 18
St. James 37, Waseca 12
Stewartville 45, Hayfield 12
Stillwater 51, Mounds View 9
Tartan 54, Woodbury 10
Totino-Grace 36, Centennial 27
Triton 49, Kenyon-Wan. 9
Wadena-Deer Creek 43, Staples-Motley 12
Waterville-Elysian-Morristown 47, Sibley East 15
Wayzata 38, Hopkins 20
Zumbrota-Mazeppa 42, Lake City 27
Fosston/Bagley Triangular
Detroit Lakes 35, Fosston/Bagley 31
Detroit Lakes 35, Thief River Falls 33
Fosston/Bagley 39, Thief River Falls 25
Jefferson Triangular
Bloomington Jefferson 39, Eagan 19
Bloomington Kennedy 34, Bloomington Jefferson 33
Kindred Tournament
Barnesville 56, Kindred (N.D.) 12
Barnesville 48, Mayport CG (N.D.) 27
Mankato West Triangular
New Ulm 35, Mankato West 15
Mankato West 63, Rochester Century 6
Rochester Mayo Triangular
Owatonna 54, Rochester Mayo 6
Rochester Mayo 39, St. Paul Central 24
Totino-Grace Triangular
Centennial 43, St. Paul Johnson 9
Totino-Grace 36, Centennial 27
Totino-Grace 40, St. Paul Johnson 18
Trinity Triangular
Concordia Academy 36, Minnehaha Academy/Lutheran of Bloomington 30
Concordia Academy 57, Trinity 9
Lutheran of Bloomington 32, Trinity 28


Tues., Feb. 1
Adrian 39, Luverne/H-BC/Ellsworth 19
Alexandria 43, Willmar 18
Badger/Gr-MR 34, Fosston/Bagley 26
Bemidji 39, Hibbing/Chisholm 29
Crosby-Ironton 52, Hinckley-Finlayson 18
Dassel-Cokato 52, Rockford 10
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 52, Lewiston-Altura 23
Frazee 55, Staples-Motley 9
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 40, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 22
New York Mills 32, Ottertail Central 24
Nicollet 33, LeSueur-Henderson 27
Park Rapids Area 34, Mahnomen/Waubun 27
Rush City 35, Concordia Academy 30
Sartell 44, Crosby-Ironton 27
Belgrade-Brooten-Elrosa Triangular
Morris 35, Sauk Centre 33
Sauk Centre 47, Belgrade-Brooten-Elrosa 24
Benilde-St. Margaret’s Quad
Benilde-St. Margaret’s 70, Minneapolis Washburn 6
Cretin-Derham Hall 42, Benilde-St. Margaret’s 18
Cretin-Derham Hall 78, Minneapolis Washburn 0
Waconia 45, Cretin-Derham Hall 18
Waconia 61, Benilde-St. Margaret’s 8
Waconia 77, Minneapolis Washburn 0
Cannon Falls Triangular
Cannon Falls 34, GMLOK 28
Cannon Falls 35, Farmington 29
Farmington 31, GMLOK 30
Chisago Lakes Triangular
Chisago Lakes 48, Fridley 18
Foley 32, Chisago Lakes 30
Foley 39, Fridley 24
Fairmont Triangular
Madelia/Truman 45, United South Central 30
Madelia/Truman 66, Fairmont 10
Fairmont 39, United South Central 31
Glencoe-Silver Lake Triangular
New London-Spicer 39, Glencoe-Silver Lake 30
New London-Spicer 38, Norwood Young America 30
Norwood Young America 46, Glencoe-Silver Lake 12
Mora Triangular
Mora 30, Braham 23
Mora 42, Princeton 18
North Branch Triangular
Brooklyn Center 40, North Branch 30
Brooklyn Center 44, Pine City 24
North Branch 54, Pine City 15
Red Lake County Central Quad
Crookston 39, Thief River Falls 27
Thief River Falls 42, Warren-Alvarado-Oslo 27
Thief River Falls 44, Red Lake County Central 24
Wabasha-Kellogg Triangular
Medford 42, Wabasha-Kellogg 12
Medford 33, Caledonia 23

High School Results – January 2000

Sat., Jan. 29
Apple Valley Invitational
First round
Apple Valley 41, Anoka 11
Cambridge 40, Dassel-Cokato 21
Second round
Anoka 35, Elk River 22
Dassel-Cokato 35, New Prague 16
Third round
Apple Valley 64, Elk River 6
Cambridge 57, New Prague 12
Championship
Apple Valley 33, Cambridge 22
Third place
Anoka 32, Dassel-Cokato 24
Fifth place
Elk River 31, new Prague 22
Bloomington Kennedy Invitational
First round
Bloomington Kennedy 45, Fridley 24
Champlin Park 39, Armstrong 29
Hastings 54, Annandale/Maple Lake 17
Lake City 49, Blaine 24
Semifinals
Hastings 48, Champlin Park 6
Lake City 40, Bloomington Kennedy 35
Consolation semifinals
Armstrong 41, Annandale/Maple Lake 23
Blaine 35, Fridley 35
Championship
Hastings 53, Lake City 15
Third place
Bloomington Kennedy 36, Champlin Park 27
Fifth place
Armstrong 30, Blaine 28
Seventh place
Annandale/Maple Lake 37, Fridley 32
Chaska Quad
Goodhue 52, Lester Prairie 6
Goodhue 61, Minnetonka 6
Goodhue 63, Chaska 4
Lester Prairie 37, Minnetonka 24
Lester Prairie 44, Chaska 27
Minnetonka 34, Chaska 30
Cooper Invitational
Robbinsdale/Cooper 175.5, Mounds View 168, Burnsville 157.5, Monticello 140, Colombia Heights 108.5, Park Center 73.5, Minneapolis North 42, Minneapolis South 27
Detroit Lakes Invitational
1st: Blackduck/Cass Lake-Bena 43, Ottertail Central 16
3rd: Fergus Falls 40, Moorhead 15
5th: Thief River Falls 34, Roseau 28
7th: Detroit Lakes 42, Red Lake County Central 24
First Round
Blackduck/Cass Lake-Bena 54, Thief River Falls 9
Moorhead 41, Red Lake County Central 29
Fergus Falls 50, Roseau 6
Ottertail Central 39, Detroit Lakes 16
Second Round
Blackduck/Cass Lake-Bena 60, Moorhead 6
Ottertail Central 34, Fergus Falls 26
Thief River Falls 35, Red Lake County Central 29
Roseau 31, Detroit Lakes 26
Eden Prairie Invitational
Mankato West 245, Eden Prairie 153, Wayzata 141.5, Minnetonka 107, St. Paul Highland 104, Hopkins 89, Summerset (Wis.) 87
Heart of Lakes Invitational
1. Frazee 246.5, 2. Perham 188.5, 3. Barnsville 135, 4. Pelican Rapids 131.5, 5. Mahnomen/Waubun 109, 6. Breckenridge 98.5, 7. DGF 59, 8. LPA 48.5
Henry Sibley Invitational
Eagan 220.5, Como Park 152, Woodbury 145, Henry Sibley 127, Rochester John Marshall 125, St. Paul Central 122, St. Paul Harding 60, St. Paul Humbolt 43
Kasson-Mantorville Invitational
Zumbrota-Mazeppa 48, St. Charles 16
Zumbrota-Mazeppa 57, Rochester Mayo 15
Quarterfinals
Adrian 38, Zumbrota-Mazeppa 21
Dover-Eyota 36, Kasson-Mantorville 17
Fillmore-Central 35, Wabasha-Kellogg 29
Triton 35, NRHEG 28
Semifinals
Adrian 40, Fillmore-Central 23
Dover-Eyota 57, Triton 29
Championship
Dover-Eyota 36, Adrian 21
Third place
Fillmore-Central 46, Triton 23
Consolation championship
Zumbrota-Mazeppa 32, Wabasha-Kellogg
Consolation third place
Kasson-Mantorville 61, Byron 6
Osseo Triangular
St. Michael-Albertville 36, Totino-Grace 23
St. Michael-Albertville 47, Osseo 15
Totino-Grace 36, Osseo 24
Scott West Invitational
BOLD 41, Madelia/Trumen 21
BOLD 44, Janesville-Waldorf-Pemberton 27
Scott West 36, BOLD 21
Scott West 50, Janesville-Waldorf-Pemberton 15
Scott West 50, Madelia/Truman 15
White Bear Lake Invitational
First round
Coon Rapids 66, Irondale 6
Forest Lake 67, Richfield/Edina 4
Pine Island 34, Centennial 29
White Bear Lake 51, St. Paul Johnson 10
Second round
Centennial 64, Richfield/Edina 6
Pine Island 30, Forest Lake 27
St. Paul Johnson 40, Irondale 30
White Bear Lake 31, Coon Rapids 26
Championship
Pine Island 37, White Bear Lake 25
Third place
Coon Rapids 43, Forest Lake 18
Fifth place
Centennial 55, St. Paul Johnson 14
Seventh place
Irondale 35, Richfield/Edina 35


Fri., Jan. 28
Atwater-Cosmos-Grove City 42,
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 27
Bertha-Hewitt/Verndale 51, Menagha/Sebeka 12
Blue Earth Area 55, Janesville-Waldorf-Pemberton 9
Buffalo 37, Monticello 27
Chisago Lakes 40, North Branch 23
Dassel-Cokato 42, Becker 12
Fertile-Beltrami 33, Greenbush/Middle River 30
Glencoe-Silver Lake 57, Howard Lake-Waverly-Winsted 12
Mora 43, Pine City 30
Mound-Westonka 41, Minnehaha Academy/Minneapolis Lutheran 20
Norwood-Young America 39, Montgomery-Lonsdale 19
Ogilvie 42, Rush City 31
Ottertail Central 42, Parkers Prairie 28
Owatonna 46, Faribault 11
Prior Lake 53, Shakopee 15
St. Francis 54, Totino-Grace 3
St. Michael-Albertville 44, Elk River 17
Waseca 60, United South Central 12
Watertown-Mayer 40, Delano 22
Apple Valley Quad
Apple Valley 68, Rosemount 4
Apple Valley 66, Bloomington Jefferson 0
Bloomington Jefferson 34, Eden Prairie 20
Eden Prairie 44, Rosemount 18
Bloomington Kennedy Quad
Bloomington Kennedy 43, Burnsville 15
Bloomington Kennedy 57, Chaska 15
Lakeville 36, Burnsville 31
Lakeville 56, Chaska 12
Foley Quad
St. Cloud Tech 34, Foley 21
St. Cloud Tech 61, Belgrade-Brooten-Elrosa 9
Mankato East Triangular
Mankato West 39, Mankato East 22
Winona 40, Mankato East 22
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis Invitational
1. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 182, 2. Park Rapids Area 177.5, 3. Deer River/Northland (Remer) 157, 4. Pine River-Backus/Pequot Lakes 155, 5. Crosby-Ironton 122, 6. Nashwauk-Keewatin 104
West Central Conference South Tournament
1. Minnewaska 225.5, 2. Morris Area/Hancock 174.5, 3. New London-Spicer 168, 4. Montevideo 147, 5. Benson 107, 6. Lac Qui Parle Valley 105


Thurs., Jan. 27
Austin 35, Albert Lea 24
Anoka 42, Champlin Park 9
Atwater Cosmos Grove City 54, Buffalo Lake-Hector-McLeod West 13
Barnesville 39, Moorhead 25
Belview-Danube-Renville-Sacred-Heart 29, Wabasso 25
Big Lake 70, Howard Lake-W-6
BOLD 49, MACCRAY 13
Braham 63, Hinckley-Finlayson 3
Cannon Falls 34, Lake City 25
Central 42, Highland Park 33
Chatfield 37, Wabasha-Kellogg 21
Como Park 48, Arlington 16
Concordia Academy 59, St. Croix Lutheran 18
Dover-Eyota 54, St. Charles 9
Edison 46, South 21
Fosston/Bagley 43, Crookston 28
Grand Rapids 30, Virginia 22
Harding 49, Humboldt 24
Hastings 59, St. Thomas 3
Kimball Area 36, Rockford 30
Lester Prairie/Winsted/Holy Trinity 38, Gibbon-Fairfax-Winthrop 23
Luverne/Hills-Beaver Creek/Ellsworth 61, Marshall 7
Maple Grove 51, Park Center 18
Milaca 58, Princeton 6
Nashwauk/Keewatin-Greenway 33, Deer River 33
New Prague 36, Hutchinson 24
New Ulm 42, River Valley 15
Northfield 36, Farmington 30
Osseo 30, Coon Rapids 27
Park of Cottage Grove 48, North St. Paul 27
Park Rapids Area 46, Detroit Lakes 16
Perham 54, Dilworth-Glyndon-Felton 15
Pine Island 38, Triton 24
Plainview/E-M 47, Lewiston-Altura 18
Robbinsdale/Cooper 38, Wayzata 36
Rochester JM 30, Rochester Mayo 29
Royalton 47, Browerville 13
Scott West 61, Sibley East 0
Simley 59, South St. Paul 6
Southwest 36, North 30
St. James 61, Madelia/Truman 0
Stewartville 63, Byron 4
Stillwater 39, Forest Lake 36
Tartan 44, Henry Sibley 23
Wadena 43, New York Mills 24
Waterville 45, LeCenter 23
West Central Area 32, Wheaton-Herman-Norcross 27
White Bear Lake 47, Roseville Area 12
Winona 60, Rochester Century 17
Zumbrota-Mazeppa 36, Hayfield 25
Adrian Triangular
Adrian 54, Worthington 15
Canby 22, Adrian 21
Canby 60, Worthington 12
Aitkin Triangular
Aitkin 56, Crosby-Ironton 15
Aitkin 36, Staples-Motley 18
Staples-Motley 53, Crosby-Ironton 19
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville Triangular
Breckenridge 41, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville 29
Osakis 47, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville 13
Osakis 40, Breckenridge 30
Kasson-Mantorville Triangular
Grand Meadow/L-O47, Kenyon-Wan. 24
Kasson-Mantorville 41, Grand Meadow/L-O 19
Kasson-Mantorville 50, Kenyon-Wanamingo 9
Blooming Prairie Triangular
Montgomery-Lonsdale 32, Blooming Prairie 31
Southland 28, Montgomery-Lonsdale 27
Southland 40, Blooming Prairie 27
Waconia Triangular
Annandale/Maple Lake 43, De La Salle 27
Annandale/Maple Lake 31, Waconia 27
Waconia 69, De La Salle 6


Tues., Jan. 25
Adrian 61, Fulda/Murray County Central 8
Bertha-Hewitt/Verndale 57, Osakis 13
Big Lake 49, Royalton 21
Blackduck/Cass Lake-Bena 47, Fosston/Bagley 21
Buffalo Lake-Hector-McLeod West 34, Glencoe Silver Lake 32
Fertile-Beltrami 40, Red Lake County Central 22
Frazee 61, Pelican Rapids 9
Fillmore Central 39, Caledonia 23
Hibbing/Chisholm 28, Virginia 27
Jackson County Central 38, Emmetsburg/Armstrong-Ringsted 23
Lake Crystal-Wellcome Memorial 31, Nicollet 28
Litchfield 61, Long Prairie-Grey Eagle 6
Luverne/Hills-Beaver Creek 49, Tracy-Milroy 18
Mahnomen/Waubun 36, Thief River Falls 25
Medford 67, Saint Clair 3
Mille Lacs 55, Crosby-Ironton 14
New Ulm 69, Fairmont 3
Norwood Young America 52, Concordia Academy 15
Otter Tail Central 30, Menahga/Sebeka 29
Orono 40, Minneapolis Lutheran/Minnehaha Academy 30
Parkers Prairie 42, Browerville 22
Perham 32, New York Mills 21
Redwood Valley 44, Gibbon-Fairfax-Winthrop 18
Southland 42, Alden-Conger 21
St. Cloud Tech 48, Alexandria 18
St. James 66, St. Peter 0
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 31, Detroit Lakes 29
Bemidji Triangular
Bemidji 49, Moorhead 16
Bemidji 55, Park Rapids 5
Pierz Quad
Pierz 57, Meadow Creek 7
Pierz 43, Braham 20
Pierz 30, Paynesville 29
Paynesville 58, Meadow Creek 7
Paynesville 59, Braham 9
Braham 37, Meadow Creek 24
Rockford Triangular
Annandale/Maple Lake 39, Belgrade-Brooten-Elrosa 30
Annandale/Maple Lake 49, Rockford 15
Rockford 39, Belgrade-Brooten-Elrosa 21
Woodbury Triangular
Woodbury 45, Minneapolis Edison 21
Zumbrota-Mazeppa 63, Minneapolis Edison 6
Zumbrota-Mazeppa 43, Woodbury 24


Sat., Jan. 22
Apple Valley 28, Wisconsin Rapids Lincoln 24
Faribault 47, Rochester Mayo 15
Bemidji Rick Lee Invitational
1. Bemidji 208.5, 2. Little Falls 140.0, 3. Hibbing 131.0, 4. Greenbush 131.0, 5. Aitken 125.0, 6. Detroit Lakes 98.0, 7. Fertile/Beltrami 82.0, 8. Nashwauk/Keewatin 66.0, 9. Roseau 50.0
Canby Triangular
Canby 50, Wheaton-Herman-Norcross 9
Canby 43, Minneota 21
Minneota 44, Wheaton-Herman-Norcross 28
Janesville Invitational
Janesville-Waldorf-Pemberton 36, Sibley East 25
St. James 25, Simley 21
Simley 51, Janesville-Waldorf-Pemberton 16
Simley 53, Sibley East 12
St, James 49, Janesville-Waldorf-Pemberton 12
St. James 52, Sibley East 6
Luverne Invitational
Brandon Valley 30, Luverne 26
Luverne 36, Madelia Truman 27
Medelia Truman 24, Brandon Valley 7
Wabasso 35, Brandon Valley (S.D.) 18
Wabasso 42, Luverne 18
Wabasso 57, Madelia Truman 3
Eastview Lightning Invitational
First round
Austin 40, St. Cloud Tech 18
Dassel-Cokato 60, Blaine 13
Eastview 30, Prior Lake 29
Paynesville 76, Arlington 0
Second round
Dassel-Cokato 42, Eastview 14
Paynesville 39, Austin 24
Prior Lake 47, Blaine 19
St. Cloud Tech 60, Arlington 9
Championship
Paynesville 28, Dassel-Cokato 21
Third place
Eastview 37, Austin 28
Consolation championship
St. Cloud Tech 35, Prior Lake 24
Seventh place
Blaine 42, Arlington 32
Plainview-Elgin-Millville Tournament
1. Wabasha-Kellogg 164.5, 2. Fillmore Central 164, 3. Chatfield 156.5, 4. Plainview, 5. Lewiston-Altura, 6. Southland, 7. Osseo, 8. Byron, 9. Henry-Sibley
Woodbury Duals
First round
Spring Lake Park 63, St. Paul Humboldt 6
Waterville-Elysian -Morristown 30, Cannon Falls 26
Woodbury 39, St. Paul Central 29
Second round
Cannon Falls 64, St. Paul Humboldt 3
Spring Lake Park 51, St. Paul Central 18
Waterville-Elysian -Morristown 63, Woodbury 11
Third round
Cannon Falls 39, Spring Lake Park 30
Waterville-Elysian -Morristown 58, St. Paul Central 16
Woodbury 64, St. Paul Humboldt 6
Fourth round
Cannon Falls 55, St. Paul Central 15
Spring Lake Park 42, Woodbury 25
Waterville-Elysian -Morristown 72, St. Paul Humboldt 6
Fifth round
Cannon Falls 50, Woodbury 18
Waterville-Elysian-Morristown 39, Spring Lake Park 27
Staples Cardinal Dual Invite
Wadena-Deer Creek 50, Alexandria 11
Blackduck/Cass Lake 30, Perham 27
Frazee 40, Staples 16
Wadena-Deer Creek 44, Blackduck/Cass Lake 15
Perham 41, Alexandria 20
Stpales 42, Alexandria 42-20
Championship
Frazee 33, Wadena-Deer Creek 21


Fri., Jan. 21
Big Lake 66, Holdingford 9
Brooklyn Center 45, Benilde-St. Margaret’s 24
Centenial 48, Monticello 22
Chatfield 50, Lewiston-Altura 23
Dover-Eyota 28, Goodhue 21
Eden Valley-Watkins 32, Albany 27
Jackson County Central 49, Pipestone-Jasper 13
Milaca 66, Pine City 3
Mille Lacs 45, Ogilvie 20
Minnewaska Area 55, Montevideo 12
Mora 42, North Branch 27
Morris Area/Hancock 34, New London-Spicer 24
Montgomery-Lonsdale 47, Mankato Loyola 16
New Ulm 40, Waseca 19
Nicollet 45, Maple River 17
Norwood-Young America 35, Sibley East 19
United South Central 32, St. Peter 31
Wabasha-Kellogg 45, St. Charles 23
Cambridge Triangular
Cambridge-Isanti 43, Hastings 15
Hastings 32, Totino-Grace 28
Cambridge-Isanti 36, Totino-Grace 23
Lac Qui Parle Valley Triangular
Lac Qui Parle Valley 42, Benson 21
Benson 48, Ortonville 25
Lake Park-Audubon Invitationla
1. Fergus Falls/Hillcrest Lutheran Academy 191.5, 2. Menahga/Sebeka 136.5, 3. Pelican Rapids 131, 4. Mahnomen/Waubun 129.5, 5. Barnesville 128, 6. Lake-Park-Audubon 114, 7. Fosston/Bagley 102, 8. Dilworth-Glyndon-Felton 99, 9. Warren-Alvarado-Oslo 64
Prairie Conference Tournament
1. Osakis 213, 2. Royalton 209, 3. Eagle Valley 153, 4. Browerville 97 5. Swanville/Upsala 21
Sauk Centre Triangular
Litchfield 33, Sauk Centre 24
Willmar 43, Sauk Centre 22


Thurs., Jan. 20
Annandale/Maple Lake 37, Glencoe-Silver Lake 26
Anoka 47, Osseo 16
Apple Valley 58, Burnsville 9
Becker 44, Watertown-Mayer 23
Blooming Prairie 42, Alden-Conger 27
Bloomington Jefferson 33, Eastview 30
BOLD 49, Yellow Medicine East 6
Braham 31, Aitkin 27
Cannon Falls 46, Kenyon-Wanamingo 18
Central 43, Harding 30
Champlin Park 51, Maple Grove 17
Como Park 58, Humboldt 6
Cooper 31, Armstrong 27
Cretin-Derham Hall 48, Highland Park 20
Dawson-Boyd 70, at Ortonville 0
Detroit Lakes 34, Staples-Motley 24
Eagan 56, Chaska 8
Edison 60, North 22
Elk River 38, Stillwater 24
Forest Lake 36, White Bear Lake 24
Hayfield 37, Triton 22
Henry Sibley 43, St. Thomas 21
Hutchinson 57, Richfield/ Edina 6
Kasson-Man. 35, Lake City 18
Lakeville 42, Eden Prairie 15
Long Prairie-Grey Eagle 45, Melrose 30
Medford 48, Janesville Waldorf Pemberton 10
Madelia Truman 40, Gibbon-Fairfax-Winthrop 19
Menahga/Sebeka 51, Browerville 15
Minnewaska Area 34, Minneota 16
New Prague 46, Shakopee 15
Pequot Lakes/Pine River-Backus 63, Crosby-Ironton 12
Pine Island 43, Byron 22
River Valley 38, Red Rock Central-WWG 24
Roosevelt 75, Washburn 0
Rush City 45, Hinkley-Finlayson 24
Sauk Rapids 32, Chisago Lakes 32
Simley 35, Tartan 30
Southwest 34, South 28
South St. Paul 46, North St. Paul 22
St. James 29, Blue Earth Area 25
St. Michael-Albertville 36, Dassel-Cokato 24
Stewartville 36, Zumbrota-Mazzeppa 27
Waconia 47, Delano 15
Wadena-Deer Creek 51, Park Rapids 12
Waterville-Elysian-Morristown 42, New Richland-HEG 21
Wayzata 37, Minnetonka 26
Woodbury 45, Park of Cottage Grove 19
Concordia Triangular
Brooklyn Center 59, Concordia 10
Brooklyn Center 54, De La Salle 15
Concordia 39, De La Salle 33
Fosston/Bagley Triangular
Deer River 41, Fosston/Bagley 28
Foston/Bagley 61, East Grand Forks 12
Deer River 63, East Grand Forks 6
Howard Lake Triangular
Pierz 53, Howard Lake-Waverly-Winsted 4
Pierz 60, Belgrade-Brooten-Elrosa 6
Belgrade-Brooten-Elrosa 40, Howard Lake-Waverly-Winsted 25
Pipestone-Jasper Triangular
Pipestone-Jasper 50, Dell Rapids (SD) 21
Pipestone-Jasper 45, McCook Central (SD) 19


Tues., Jan. 18
Adrian 47, Madison (SD) 21
Big Lake 50, Belgrade-Brooten-Elrosa 6
BDRSH 58, Buffalo Lake-Hector-McLeod West 7
BOLD 68, Tracy-Milroy 3
Breckenridge 48, Eagle Valley 22
Burnsville 52, Minnetonka 11
Caledonia 27, LaCrescent 27
Deer River 32, Blackduck-Cass Lake-Bena 30
Eden Valley-Watkins 60, Holdingford 9
Farmington 52, Henry Sibley 12
Faribault 32, Austin 29
Fertile-Beltrami 48, Dilworth-Glyndon-Felton 16
Forest Lake 45, Chisago Lakes 16
Fridley 42, Orono 21
Lake Crystal-Wellcome Memorial 45, Martin County West 10
Meadow Creek 36, Lester Praire-Holy Trinity 27.
Menahga/Sebeka 36, Parkers Prairie 30
Norwood Young America 36, LeCenter 21
Osakis 43, Long Prairie-Grey Eagle 25
Park Rapids Area 50, Crookston 15
Pelican Rapids 36, Lake Park/Audubon 30
Pequot Lakes/Pine River-Backus 32, New York Mills 30
Pierz 48, Aitkin 22
Royalton 52, Ogilvie 18
St. Francis 41, Spring Lake Park/St. Anthony 15
St. Paul Central 40, Minneapolis Edison 25
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 36, Fosston/Bagley 30
White Bear Lake 41, Hopkins 24
Benilde-St. Margaret’s Triangular
Concordia Academy 46, Benilde-St. Margaret’s 30
Mound-Westonka 52, Benilde-St. Margaret’s 15
Mound-Westonka 51, Concordia Academy 12
Glencoe-Silver Lake Triangular
Glencoe-Silver Lake 37, Delano 19
St. Michael-Albertville 65, Delano 3
St. Michael-Albertville 62, Glencoe-Silver Lake 3
New London-Spicer Triangular
Annandale/Maple Lake 32, New London-Spicer 30
Buffalo 48, Annandale/Maple Lake 20
New London-Spicer 33, Buffalo 33 (tie)
Owatonna Quadrangular
Fillmore Central 37, Hayfield 23
Fillmore Central 51, St. Paul Como Park 19
Hayfield 38, St. Paul Como Park 22
Owatonna 39, Fillmore Central 24
Owatonna 45, Hayfield 19
Owatonna 51, St. Paul Como Park 18
Prior Lake Triangular
Lakeville 41, Prior Lake 22
Prior Lake 40, Eden Prairie 22
St. Clair Triangular
Nicollet 47, Alden-Conger 21
Nicollet 51, St. Clair 12
St. Cloud Apollo Triangular
St. Cloud Tech 39, Sauk Rapids 18
St. Cloud Tech 62, St. Cloud Apollo 0
St. Peter Triangular
Albert Lea 32, Mankato East 30
Albert Lea 42, St. Peter 18
Mankato East 49, St. Peter 20


Sat., Jan. 15
Irondale 37, St. Paul Highland Park 30
Anoka Invitational
Bemidji 177, Anoka 143, River Falls (Wis.) 133.5, White Bear Lake 128, Alexandria 108, Armstrong 108, Lakeville 101.5, Henry Sibley 61
Kaukauna, WI, Cheesehead Invitational
Apple Valley 637, Coleman (Wis.) 437, Luxemburg-Casco (Wis.) 425, Kaukauna (Wis.) 412, Stoughton (Wis.) 393, Wausau West (Wis.) 286, Wrightston (Wis.) 262, St. Laurence (Wis.) 237
Harrisburg Invitational (Harrisburg, SD)
Adrian 75, Beresford, SD 0
Adrian 72, Vermillion, SD 6
Adrian 64, Flandreau, SD 3
Harrisburg, SD 30, Adrian 29
Harrisburg 60, Flandreau 18
Harrisburg 61, Vermillion 12
Harrisburg 60, Beresford 12
Beresford 42, Flandreau 36
Beresford 51, Vermillion 23
Flandreau 36, Vermillion 22
Hinckley-Finlayson Invitational
1. Pierz 207.5, 2. Mound-Westonka 187, 3. Pine City 135, 4. Rush City 125.5, 5. Hinckley-Finlayson 108, 6. Holdingford 97.5, 7. St. Cloud Apollo 73.5, 8. Trinity (Bloomington) 60.5
Hopkins Invitational
St. Paul Como Park 199.5, Princeton 138.5, Montevideo 134, Hopkins 129, Mounds View 118.5, Maple Grove 114, Minnetonka 103, Orono 87
Kimball Duals
Quarterfinals
St. James 68, Melrose 6
Sauk Rapids 44, Cooper 22
Waterville-Elysian-Morristown 34, Kimball 18
Goodhue 44, Belgrade-Brooten-Elrosa 21
Semifinals
Goodhue 34, Waterville-Elysian-Morristown 18
St. James 51, Sauk Rapids 5
Consolation semifinals
Cooper 45, Melrose 19
Belgrade-Brooten-Elrosa 31, Kimball 27
Championship
St. James 34, Goodhue 15
Third place
Sauk Rapids 34, Waterville-Elysian-Morristown 31
Fifth place
Cooper 40, Belgrade-Brooten-Elrosa 21
Seventh place
Kimball 46, Melrose 27
Milbank, S.D. Dual Tournament
1st: Jackson County Central
Jackson County Central 37, Wheaton/Herman-Norcross 21
Jackson County Central 36, Watertown 16
Jackson County Central 40, Milbank 22
Jackson County Central 32, Canby 27
Minnewaska Duals
Bertha-Hewitt/Verndale 53, Meadow Creek-Alliance Academy 9
Bertha-Hewitt/Verndale 31, Dawson-Boyd 23
Dawson-Boyd 45, Meadow Creek-Alliance Academy 19
Championship
Bertha-Hewitt/Verndale 41, Minnewaska 19
Third place
Dawson-Boyd 30, Litchfield 30
Fifth place
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 45, Meadow Creek-Alliance Academy 20
Monticello Invitational
Prior Lake 171, Blue Earth 154, Foley 148.5, Albert Lea 144, Farmington 39.5, Monticello 105.5, Buffalo 105, Fairmont 50.5
Osakis Duals
Albany 30, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 25
Albany 38, Osakis 22
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 36, Browerville 20
Coon Rapids 36, Osakis 17
Coon Rapids 42, Albany 13
Coon Rapids 53, Browerville 7
Osakis 61, Browerville 4
Parkers Prairie Panther Invitational
1. Royalton 199, 2. Breckenridge 196, 3. Parkers Prairie 178, 4. Crosby-Ironton 121, 5. Eagle Valley 119, 6. Benson 108.5, 7. Ortonville 97, 8. Upsala/Swanville 18
Paynesville Invitational
Paynesville 206.5, Scott West 149.5, Dassel Cokato 145, Forest Lake 144.5, Minneota 111, West Central 99, Deer River 89.5, Morris 79
Stewartville Invitational
1. Dover-Eyota 220.5, 2. Zumbrota-Mazeppa 172.0, 3. Stewartville 156.0, 4. Hayfield 135.5, 5. Caledonia 121.5, 6. Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 118.0, 7. Rochester Mayo 84.5, 8. Rochester John Marshall 51.0
Stillwater Invitational
Quarterfinals
Milaca 32, New Prague 15
Owatonna 51, Centennial 15
Simley 36, Minneapolis Rosevelt 23
Stillwater 48, Tartan 10
Semifinals
Milaca 39, Stillwater 20
Owatonna 51, Simley 11
Consolation Semifinals
New Prague 48, Tartan 14
Centennial 50, Roosevelt 23
Championship
Owatonna 39, Milaca 16
Third place
Stillwater 40, Simley 30
Fifth place
New Prague 39, Centennial 28
Seventh place
Tartan 52, Roosevelt 21
St. Cloud Tech Kiffmeyer Duals
First Round
Hastings 37, Moorhead 27
St. Cloud Tech 30, Hutchinson 26
Cambridge 50, Brainerd 19
Elk River 36, Waconia 16
Second Round
Hastings 43, St. Cloud Tech 12
Cambrdige 37, Elk River 17
Hutchinson 36, Moorhead 30
Brainerd 31, Waconia 27
Seventh place
Waconia 33, Moorhead 30
Fifth place
Hutchinson 36, Brainerd 30
Third place
Elk River 42, St. Cloud Tech 16
Championship
Cambridge 32, Hastings 26
South St. Paul Veldman Invitational
Mankato East 154.5, Hudson (Wis.) 139.5, Eagan 136, North Branch 120, Winona 93, Woodbury 92.5, South St. Paul 63.5, Park of Cottage Grove 56, Benilde-St. Margaret’s 51, St. Paul Harding 50, St. Paul Central 48, North St. Paul 25.5
Wabasso Quadragular
New Ulm 28, Wabasso 27
New Ulm 56, Tracy-Milroy 12
New Ulm 69, Lac Qui Parle Valley 0
Tracy-Milroy 18, Wabasso 5
Tracy-Milroy 31, Lac Qui Parle Valley 31 (TIE)
Wabasso 64, Lac Qui Parle Valley 0
Yellow Medicine Invitational
Belview-Danube-Renville-Sacred Heart 36, BOLD 18
Belview-Danube-Renville-Sacred Heart 56, Fulda/Murray County Central 12
Belview-Danube-Renville-Sacred Heart 57, Yellow Medicine East 4
BOLD 46, Yellow Medicine East 15
BOLD 50, Fulda/Murray County Central 17
Yellow Medicine East 43, Fulda/Murray County Central 30


Fri., Jan. 14
Cannon Falls/Randolph 33, Zumbrota-Mazeppa 29
Dover-Eyota 37, Plainview/Elgin-Millville 16
Eastview 30, Lakeville 27
Eden Valley-Watkins 51, Rockford 15
Frazee 54, Crookston 16
Hayfield 32, Kasson-Mantorville 28
Kimball Area 48, Holdingford 16
Lakeville 31, Bloomington Kennedy 27
Monticello 38, Irondale 32
New Ulm 58, St. Peter 12
Pipestone-Jasper 48, Marshall 21
Southland 35, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 28
St. Francis 28, Cambridge-Isanti 22
Totino-Grace 35, Spring Lake Park 16
Waconia 45, Watertown-Mayer 12
Becker Invitational
1. Big Lake 190.5, 2. Becker 167, 3. Braham 166, 4. New York Mills 161, 5. Mille Lacs Raiders 138, 6. Delano 83, 7. Howard Lake-Waverly-Winsted 75
Blooming Prairie Triangular
Blooming Prairie 44, Mankato Loyola 24
Nicollet 40, Blooming Prairie 26
Nicollet 42, Mankato Loyola 27
Mahnoman/Waubun Tournament
1st: Frazee 31, Wadena-Deer Creek 29
3rd: Greenbush-Badger-Middle River 31, Blackduck/Cass Lake-Bena 25
5th: Menagha/Sebeka 45, Mahnomen/Waubun 23
7th: Crookston 68, Red Lake County Central 6
Semifinals
Wadena 46, Greenbush 21
Frazee 42, Blackduck/Cass Lake-Bena 16
Menagha 64, Red Lake County Central 9
Mahnomen/Waubun 36, Crookston 36 tiebreaker
Quarterfinals
Wadena-Deer Creek 67, Red Lake County Central 0
Greenbush 42, Menagha/Sebeka 22
Blackduck/Cass Lake-Bena 71, Mahnomen/Waubun 0
Frazee 54, Crookston 16


Thurs., Jan. 13
Aitkin 54, Rush City 19
Albert Lea 40, Rochester Mayo 16
Apple Valley 65, Eden Prairie 7
Bemidji 38, Blackduck/Cass Lake/Bena 15
Braham 38, North Branch 25
Burnsville 33, Chaska 26
Como Park 63, Central 6
Cooper 31, Hopkins 26
Coon Rapids 57, Maple Grove 9
Cretin-Derham Hall 36, Arlington 27
Dassel-Cokato 50, Annandale/Maple Lake 15
Eagan 40, Burnsville 15
East Grand Forks 39, Warren-Alvarado-Oslo 32
Edison 72, Washburn 0
Elk River 36, Forest Lake 27
Fertile-Beltrami 43, Thief River Falls 21
Hastings 63, Park of Cottage Grove 9
Henry 38, South 21
Hutchinson 45, Shakopee 15
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 42, MACCRAY 18
Lake City 31, Stewartville 31
Luverne/Hills-Beaver Creek/Ellsworth 41, Worthington 16
Madelia/Truman 64, St. Clair 12
Mankato West 33, Faribault 18
Medford 25, St. Michael-Albertville 25
Milaca 41, Chisago Lakes 9
Minnewaska Area 49, New London-Spicer 19
Montevideo 42, Benson 33
Mora 41, Olgive 19
New Prague 41, Farmington 21
Northfield 61, Richfield 9
Pequot Lakes/Pine River-Backus 50, Parkers Prairie 18
Pine Island 49, Kenyon-Wanamingo 13
Plainview/Elgin-Millville 34, Fillmore Central 33
Princeton 33, Pine City 27
Rochester Century 37, Rochester John Marshall 36
Scott West 33, Norwood Young America 17
Simley 43, Henry Sibley 16
St. Cloud Tech 38, Willmar 21
St. James 40, River Valley 15
Staples-Motley 31, Grand Rapids 26
Stillwater 46, Roseville Area 25
Tartan 46, South St. Paul 18
Wabasha-Kellogg 23, Goodue 21
Wabasso 53, Gibbon-Fairfax-Winthrop 6
Woodbury 61, North St. Paul 12
Brooklyn Center Triangular
Brooklyn Center 52, Columbia Heights 18
Brooklyn Center 72, St. Croix Lutheran 6
St. Croix Lutheran 37, Columbia Heights 36
Lester Prairie/Winsted Holy Trinity Triangular
Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 37, Minnehaha Academy 27
Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 39, Watertown-Mayer 24
Watertown-Mayer 48, Minnehaha Academy 18
Owatonna Quadrangular
Chatfield 36, NRHEG 28
Chatfield 39, Winona 27
NRHEG 42, Winona 30
Owatonna 40, Chatfield 27
Owatonna 43, NRHEG 30
Owatonna 58, Winona 9
Paynesville Area Quadrangular
Atwater-Cosmos-Grove City 36, Long Prairie-Grey Eagle 28
Paynesville 44, Melrose 22
Paynesville 66, Long Prairie-Grey Eagle 5
Paynesville 68, Atwater-Grove City-Cosmos 4
Atwater-Cosmos-Grove City 45, Melrose 28
Pelican Rapids Triangular
Breckenridge 42, Pelican Rapids 26
Perham 48, Pelican Rapids 15
Sibley East Triangular
BOLD 43, LeCenter 13
LeCenter 34, Sibley East 27
BOLD 43, Sibley East 7


Tues., Jan. 11
Adrian 30, Wabasso 15
Albert Lea 48, Rochester John Marshall 19
Badger/Greenbush-Middle River 41, Crookston 27
BDRSH 32, Dawson-Boyd 22
Bertha-Hewitt/Verndale 30, Wadena-Deer Creek 26
Blackduck/Cass Lake-Bena 34, Pequot Lakes/Pine River-Backus 26
Byron 33, Wabasha-Kellogg 30
Chisago Lakes 61, Pine City 6
Fertile-Beltrami 49, Moorhead 15
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 48, Alden-Conger 18
Hayfield 41, Blooming Prairie 17
LeCenter 55, Mankato Loyola 18
Litchfield 39, Albany 15
MACCRAY 42, Buffalo Lake-Hector-McLeod West 26
Mound-Westonka 39, Glencoe-Silver Lake 24
New Ulm 44, Lake Crystal-Wellcome Memorial 15
Parkers Prairie 43, Eagle Valley 24
Rockford 31, Delano 30
Sauk Centre 51, Melrose 21
Sauk Rapids 42, North Branch 23
St. James 40, Martin Co. West 18
Wheaton/Herman-Norcross 40, Osakis 27
Windom Area/Mt. Lake Butterfield-Odin 40, Pipestone-Jasper 13
Belgrade-Brooten-Elrosa Triangular
Atwater-Cosmos-Grove City 31, Belgrade-Brooten-Elrosa 25
Eden Valley-Watkins 42, Belgrade-Brooten-Elrosa 18
Eden Valley-Watkins 53, Atwater-Cosmos-Grove City
Benilde-St. Margaret’s Triangular
Benilde-St. Margaret’s 37, Minnehaha Academy 27
Benilde-St. Margaret’s 65, Delasalle 3
Minnehaha Academy 42, Delasalle 27
Braham Triangular
Braham 45, Ogilvie 10
Braham 55, St. Paul Central 12
Ogilvie 36, St. Paul Central 30
Detroit Lakes Triangular
Detroit Lakes 50, Crosby-Ironton 19
Detroit Lakes 52, Dilworth-Glyndon-Felton 18
Fosston/Bagley Triangular
Fosston/Bagley 38, Roseau 23
Fosston/Bagley 49, Mahnomen 22
Roseau 49, Mahnomen 16
Mankato East Quadrangular
Austin 42, Mankato East 22
Prior Lake 38, Mankato East 25
Waseca 40, Mankato East 30
Norwood-Young America Triangular
Norwood Young America 32, Lester Prairie 22
Norwood Young America 38, Waconia 25
Waconia 29, Lester Prairie 27


Sat., Jan. 8
Harrisburg 51, Pipestone-Jasper 22
Pipestone-Jasper 40, Sioux City North 23
Spencer 45, Pipestone-Jasper 25
West Lyon 30, Pipestone-Jasper 29
Benson Braves Classic
1. Minnewaska Area 201, 2. Minneota180, 3. Redwood Valley 171, 4. Sauk Centre 125, 5. Benson 107, 6. Lac Qui Parle Valley 100.5, 7. Marshall 61, 8. Chokio-Alberta-Clinton-Graceville 56
Bismarck, ND Rotary Tournament
1. Frazee 209, 2. Rapid City Stevens, SD, 3. Jamestown 151.5, 4. Sidney, Mont. 142.5, 5. Bismarck, ND 141.5, 6. Beulah, ND 128, 7. Bismarck Century 105, 8. Mandan, ND 95.5, 9. Wahpeton, ND 91.5, 10. Williston, ND 88.5, 11. Fargo North 86.5, 12. Rapid City Central, SD 82
Brooklyn Center Invitational
1. Brooklyn Center 215, 2. Minneapolis Patrick Henry 163, 3. St. Paul Arlington 151.5, 4. Minnehaha / Mpls. Lutheran 142, 5. Watertown / Mayer 140.5, 6. St. Paul Central 139.5, 7. Minneapolis Washburn 46, 8. St. Croix Lutheran 43
Buffalo Invitational
First Round
Anoka 45, Buffalo 18
Big Lake 49, Montevideo 14
Foley 40, Champlin Park 21
NRHEG 39, Robbinsdale-Armstrong 31
Quaterfinals
Anoka 35, Big Lake 21
Foley 41, NRHEG 22
Championship
Anoka 41, Foley 14
Third Place
Big Lake 45, NRHEG 21
Fifth Place
Champlin Park 45, Buffalo 12
Seventh Place
Robbinsdale-Armstrong 36, Montevideo 26
Burnsville Tournament
Austin 182, Hastings 172.5, Eastview 169.5, Burnsville 104, St. Paul Como 101.5, Byron 97, Eagan 88, Rochester Mayo 87
Cambridge-Isanti Bluejacket Invitiational
1. Cambridge-Isanti 193.0, 2. Elk River 175.5, 3. Bemidji 163.0, 4. Grand Rapids 160.0, 5. Simley 135.5, 6. Brainerd 100.0, 7. St. Paul Johnson 66.5
Cannon Falls Invitational
1. Southland 203.5, 2. Cannon Falls 188.5, 3. Shakopee 174.5, 4. Benilde-St. Margaret 140.5, 5. Mpls-Edison 126.0, 6. Gibbon-Fairfax-Winthrop 105.0, 7. St. Thomas Academy 95.0, 8. Mankato-Loyola 90.5, 9. Rochester-Century 79.0, 10. Orono 67.5, 11. Mpls Southwest 38.5, 12. Elmore Academy 18.0
Charles City Duals
Apple Valley 50, Fort Dodge (Iowa) 12
Apple Valley 65, Mason City (Iowa) 18
Apple Valley 50, Chales City (Iowa) 12
Apple Valley 48, Emmetsburg (Iowa) 12
Apple Valley 55, West Des Moines Dowling (Iowa) 5
Columbia Heights Invitational
St. Francis 249.5, Chisago Lakes 188, Coon Rapids 186.5, Osseo 134.5, Fridley 93.5, Columbia Heights 70, St. Paul Harding 51, DeLasalle 32
Dam Site Tournament
1. Dawson-Boyd 167, 1. Canby 167 (Tie for 1st), 3. Wabasso 151.5, 4. Windom Area (WMLB) 96, 5. Yellow Medicine East 67, 6. Atwater-Cosmos-Grove City 65.5, 7. Tracy Milroy 54
Farmington Duals
1st: Jackson County Central 32, St. Michael-Albertville 26
3rd: Paynesville 48, Blue Earth Area 22
5th: Goodhue 60, Lakeville 12
7th: Bloomington Kennedy 34, Northfield 33
9th: Faribualt 60, Henrey Sibley 9
11th: Farmington 63, Rochester John Marshall 9
Championship Pool
Jackson County Central 35, Paynesville 16
St. Michael-Albertville 37, Blue Earth Area 18
5th Place Pool
Lakeville 36, Northfield 27
Goodhue 48, Bloomington Kennedy 15
Consolation Pool
Faribault 41, Farmington 21
Henry Sibley 49, Rochester John Marshall 19
Pool A
Lakeville 36, Faribault 25
Paynesville 54, Lakeville 12
Paynesville 36, Faribault 24
Pool B
Bloomington Kennedy 44, Farmington 22
Blue Earth Area 40, Bloomington Kennedy 26
Blue Earth Area 32, Farmington 28
Pool C
Goodhue 51, Henry Sibley 12
Jackson County Central 44, Goodhue 9
Jackson County Central 55, Henry Sibley 9
Pool D
Northfield 60, Rochester John Marshall 13
St. Michael-Albertville 64, Rochester John Marshall 7
St. Michael-Albertville 33, Northfield 19
Fertile-Beltrami Pine-To-Prairie Tournament
1. Fertile-Beltrami 202, 2. Fosston-Bagley 158, 3. Pelican Rapids 158, 4. Red Lake Co. Central 149, 5. Dilworth-Glyndon-Felton 126, 6. Their River Falls 114, 7. Lake Park-Audubon 95, 8. EGF Sacred Heart 21
Hudson Invitational
Championship
Spring Lake Park 42, Hutchinson 18
Third Place
Plaineview 34, Stillwater 32
Fifth Place
Hudson 36, Menomonie
Seventh Place
Somerset 45, Luck 23
Lacrescent Invitational
Championship
Dover-Eyota 42, Lacrescent 19
Third Place
Wabasha-Kellogg 34, Hayfield 26
LeCenter Invitational
Waseca 151, New Prague 121.5, Mankato East 118, Lesueur-Henderson 102, River Valley 101.5, Lecenter 94.5, Janesville-Waldorf-Pemberton 56, Kenyon-Wanamingo 43.5
Little Falls Flyer Invitational
1. Wadena-Deer Creek 181.5, 2. Litchfield 178.5, 3. Pierz 144, 4. Blackduck-Cass Lake-Bena 140, 5. Sauk Rapids 123.5, 6. Little Falls 120, 7. Blaine 75
Mora Invitational
1. Albany 182.5, 2. Mora 175, 3. Annadale-Maple Lake 167.5, 4. Waconia 144.5, 5. Pine City 116, 6. Sartell 96, 7. Hinckley-Finlayson 75, 8. St. Cloud Apollo 49
Mound-Westonka Verne Gagne Invitational
First Round
Centennial 57, Glencoe-Silver Lake 18
Delano 40, Irondale 20
Mound-Westonka 59, Centennial JV 15
Nicollet 38, Bloomington Jefferson 28
Second Round
Bloomington Jefferson 36, Glencoe-Silver 24
Irondale 49, Centennial JV 12
Mound-Westonka 58, Delano 9
Nicollet 37, Centennial 30
Championship
Nicollet 41, Mound-Westonka 21
Third Place
Centennial 53, Delano 3
Fifth Place
Bloomington Jefferson 59, Irondale 15
Seventh Place
Glencoe-Silver Lake 57, Centennial JV 12
Norwood-Young America Invitational
Scott West 235, Waterville-Elysian-Morristown 172.5, Norwood Young America 142.5, Lester Prairie-Winsted-Holy Trinity 116.5, St. Peter 109, Eden Prairie 99.5, Buffalo-Lake Hector-Mcleod West 47
Ogilvie Invitational
Janesville/Parker (Wi) 190, Mille Lacs 173, Robbinsdale-Cooper 166, Meadow Creek Christian-Alliance 159, Rush City 147, Ogilvie 131, South St. Paul 94, St. Paul Humboldt 38, Minneapolis South 36
Perham Invitational
1. Perham 184, 2. Walker-Hackensack 161, 3. Staples-Motley 147.5, 4. New London Spicer 133, 5. New York Mills 130.5, 6. Park Rapids 123, 7. Roseau 113, 8. Crosby Ironton 65
Red Bird Invitational
Lake Crystal-Wellcome Memorial 234, Martin County West 164, Lewiston-Altura 130.5, Blooming Prairie 129.5, Montgomery-Lonsadale 117.5, Cretin-Derham Hall 115.5, Maple River 105, St. Clair 56, Howard Lake-Waverly-Winsted 49.5
Royalton Invitational
1. Braham 207, 2. Royalton 189.5, 3. Princeton 165.5, 4. Long Prairie 144, 5. Holdingford 125, 6. Eagle Valley 96.5, 7. Granite City Baptist 59.5, 8. North Saint Paul 41.5
Tartan Tournament
Totino-Grace 231, Tartan 163, North Branch 154.5, Roseville 132, Rosemount 121, Maple Grove 110.5, Park Of Cottage Grove 65, Chaska 65


Fri., Jan. 7
Caledonia/Spring Grove 64, Rushford-Peterson 9
Coon Rapids 49, Blaine 19
Dover- Eyota 33, Chatfield 30
Goodhue 43, Lewiston-Altura 12
Jackson County Central 36, Anoka 15
Mankato West 40, Rochester Mayo 17
Minnewaska Area 51, Benson 9
Morris Area 39, Montevideo 29
New Ulm 35, Blue Earth Area 23
Northfield 33, Hutchinson 27
Osakis 66, Browerville 6
Prior Lake 35, New Prague 32
Scott West 47, Montgomery-Lonsdale 3
Stewartville 39, Pine Island 18
Wabasha-Kellogg 30, Plainview/Elgin-Millville 30, tie
Belgrade Tournament
Ottertail Central 164.5, West Central 140, BOLD 136, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 102.5, Atwater-Cosmos-Grove City 89, Belgrade-Brooten-Elrosa 83.5, Becker 59, Melrose 58.5
Burnsville Triangular
Burnsville 36, Eden Prairie 33
Eden Prairie 40, Wayzata 25
Wayzata 39, Burnsville 30
Chaska Quadrangular
Apple Valley 55, Eastview 3
Apple Valley 67, Chaska 3
Eastview 54, Rosemount 5
Rosemount 46, Chaska 27
Eagan Triangular
Bloomington Kennedy 44, Eagan 20
Lakeville 38, Bloomington Jefferson 19
Lakeville 43, Eagan 20
Mound-Westonka Triangular
Mound-Westonka 38, Orono 28
Shakopee 36, Mound-Westonka 34
Shakopee 54, Orono 16
Rockford Invitational
1. Milaca Wolves 224, 2. Eden Valley-Watwtkins Eagles 165.5, 3. Kimball Cubs 128, 4. Monticello Magic 125.5, 5. Rockford Rockets 113, 6. Concordia Academy 109, 7. Sibley East 81, 8. Trinity of Bloomington 39


Thurs., Jan. 6
Albert Lea 48, Rochester Century 24
Anoka 68, Maple Grove 4
Becker 30, Waconia/Mayer Lutheran 28
Belview-Danube-Renville-Sacred Heart 33, Minneota 18
Bertha-Hewitt/Verndale 36, Pequot Lakes/Pine River-Backus 31
Blooming Prairie 41, Janesville-Waldorf-Pemberton 26
Braham 47, Rush City 20
Breckenridge 42, Dilworth-Glyndon-Felton 21
Byron 36, Lake City 36, Ot
Cambridge 43, Buffalo 21
Cretin-Derham Hall 45, St. Paul Central 21
Dassel-Cokato 52, Delano 9
Dawson-Boyd 42, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville 16
Fertile-Beltrami 67, East Grand Forks 3
Fillmore Central 35, Southland 29
Elk River 63, Mounds View 10
Henry 48, Southwest 23
Hill-Murray 4, Roseville Area 3
Holdingford 51, Howard Lake-Waverly-Winsted 19
Kasson-Mantorville 47, Triton 9
Kimball Area 42, Belgrade-Brooten-Elrosa 27
Lac Qui Parle Valley 36, New London-Spicer 31
Little Falls 44, Alexandria 24
Mankato East 48, Rochester John Marshall 18
Martin Co. West 34, Madelia/Truman 26
Medford 33, Waterville-Elysian-Morristown 13
Milaca 28, Foley 23
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 37, Alden-Conger 27
North 54, Washburn 21
Osseo 53, Park Center 18
Owatonna 33, Austin 19
Princeton 37, North Branch 24
Rocori 46, St. Cloud Apollo 19
Roosevelt 42, Edison 22
Spring Lake Park 39, Monticello 22
St. Cloud Tech 33, Brainerd 26
St. Francis 43, Centennial 9
St. James 65, United South Central 4
St. Michael-Albertville 57, Annandale/Maple Lake 9
St. Paul Como Park 66, St. Paul Harding 11
St. Peter 44, Fairmont 27
Greenbush 59, Theif River Falls 9
Totino-Grace 67, Irondale 3
Wadena-Deer Creek 46, Menahga/Sebeka 13
Watertown Mayer 34, Glencoe-Silver Lake 31
Yellow Medicine East 58, Buffalo Lake-Hector-McLeod West 9
Zumbrota-Mazeppa 54, Kenyon-Wanamingo 15
Cannon Falls Triangular
Cannon Falls 69, Elmore Academy 6
Hayfield 48, Cannon Falls 24
Hayfield 75, Elmore 0
Henry Sibley Triangular
Henry Sibley 42, South St. Paul 23
Henry Sibley 57, North St. Paul 14
Paynesville Triangular
Paynesville Area 39, Albany 16
Paynesville Area 46, Big Lake 20
St. Croix Luth. Triangular
Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 43, Trinity (Bloom.) 24
Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 54, St. Croix Lutheran 22
Trinity (Bloom.) 54, St. Croix Lutheran 18
Tartan Triangular
Hastings 40, Tartan 25
Tartan 60, St. Thomas Academy 13


Tues., Jan. 4
Big Lake 38, Eden Valley-Watkins 36
Dawson-Boyd 52, MACCRAY 15
Eagle Valley 48, Browerville 18
Fergus Falls 42, Breckenridge 28
Frazee 42, Detroit Lakes 12
Litchfield 64, Melrose 6
Montevideo 49, Yellow Medicine East 18
Sauk Centre 51, Long Prairie-Grey Eagle 18
Scott West 64, Mankato Loyola 4
St. Michael-Albertville 60, Watertown-Mayer 6
Windom Area/Mountain Lake-Butterfield-Odin 42, Fulda/Murray CC 12
New Ulm Triangular
Mankato East 30, Hutchinson 23
New Ulm 44, Hutchinson 21
New Ulm 59, Mankato East 3
Rockford Triangular
Pierz 53, Rockford 18
Pierz 56, Holdingford 6
Rockford 31, Holdingford 30
St. Peter Triangular
Mankato West 32, Prior Lake 30
Mankato West 66, St. Peter 6
Prior Lake 44, St. Peter 28

High School Results – December 1999

Thurs., Dec. 30
David Roder Invitational
1. West Central 193.5, 2. BDRSH 174, 3. Willmar 171.5, 4. Lakeville 153.5, 5. Luverne 149.5, 6. Windom 142.5, 7. Montevideo 87.5, 8. Redwood Valley 86.0, 9. MACCRAY 85, 10. BLHM 28, 11. Ortonville 15
18th Annual Bi-State Classic
1. Owatonna 373, 2. Wisconsin Rapids/Lincoln 330, 3. Milton 218, 4. Baraboo 197, 5. FondduLac 169, 6. Holmen 157.5, 7. Tomah 128, 8. Monroe 126, 9. D.C. Everest 119.5, 10. Hartland Arrowhead 117.5, 11. Lacrosse Logan 96, 12. Onalaska 85, 13. Lacrosse central 77, 15. Rhinelander 69, 16. Racine Horlick 63.5, 17. Sparta 57, 18. Homestead 55, 19. Middleton 55 ….


Tues., Dec. 28
Skip Nalan Tournament
1. Bemidji 211, 2. Grand Rapids 206, 3. Virginia 143.5, 4. Hibbing 130, 5. Walker 125.5, 6. Aitkin 94, 7. Ogilvie 92, 8. Nashwauk/Keewatin 73


Thurs., Dec. 23
Triton 35, Byron 29
Milaca Quadrangular
Milaca 67, Sartell 6
Milaca 62, Becker 7
Milaca 41, Mille Lacs Lake 18


Wed., Dec. 22
St. Paul Highland Park 47, St. Paul Harding 27
St. Paul Como 35, St. Paul Johnson 18
Roseville 48, North St. Paul 22
Totino Grace 71, Christian Brothers 6
Totino Grace 60, Houston High School 15
Totino Grace 61, Germantown 12
Mounds View Triangular
Centennial 51, St. Paul Arlington 15
Centennial 51, Mounds View 14
Mounds View 33, St. Paul Arlington 26


Tue., Dec. 21
Royalton 36, Albany 27
Breckenridge 43, Wahpeton 27
Dawson-Boyd 54, Tracy-Milroy 21
Eastview 44, Eagan 9
Thief River Falls 59, Warren 18
Buffalo 48, Irondale 16
Cambridge-Isanti 51, Spring Lake Park/St. Anthony 13
Farmington 33, Burnsville 25
Maple Grove 47, Park of Cottage Grove 22
Tartan 59, Rosemount 12
Rosemount 40, Woodbury 36
Annandale/Maple Lake 39, Sauk Centre 27
Rocori 34, Annandale/Maple Lake 31
Bemidji 31, Staples-Motley 23
Braham 30, Mille Lacs Raiders 23
Kasson-Mantorville 28, Chatfield 27
Wheaton/Herman-Norcross 46, Clinton-Graceville/Chokio-Alberta 22
Pelican Rapids 45, Dilworth-Glyndon-Felton 27
Dover-Eyota 30, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 30
Forest Lake 34, Simley 33
Norwood-Young America 43, Gibbon-Fairfax-Winthrop 22
Sibley East 33, Glencoe-Silver Lake 30
Grand Rapids 38, Hibbing/Chisholm 33
Stillwater 38, Henry Sibley 33
Stillwater 35, Hopkins 34
Byron 46, Kenyon-Wanamingo 18
Waseca 33, Lake Crystal-Wellcome Memorial 32
New Richland-H-E-G 38, Lake Crystal-Wellcome Memorial 30
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 40, Mahnomen/Waubun 28
Medford 58, Southland (Adams) 9
LeCenter 35, New Richland-H-E-G 32
Menahga/Sebeka 34, New York Mills 26
Nicollet 37, Sibley East 28
North Branch 38, Rush City 30
Osakis 38, Belgrade-Brooten-Elrosa 24
Osseo 39, Princeton 23
Paynesville Area 36, Litchfield 27
Zumbrota-Mazeppa 34, Pine Island 24
Pine River-Backus/Pequot Lakes 38, Otter Tail Central 22
Luverne/Hills-Beaver Creek/Ellsworth 33, Pipestone-Jasper 30
Rochester Mayo 53, Rochester Century 9
Cambridge-Isanti 51, Spring Lake Park/St. Anthony 13
St. James 33, New Ulm/New Ulm Cathedral 28
St. Peter 43, Sibley East 24
New Richland-H-E-G 36, Waseca 30
Mankato West 51, Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster 10
Lakeville Quadrangular
Henry Sibley 42, Hopkins 23
Lakeville 42, Hopkins 21
Lakeville 44, Henry Sibley 26
Stillwater 35, Hopkins 34
Stillwater 37, Lakeville 30
Stillwater 38, Henry Sibley 33
New Prague Triangular
New Prague 47, Cannon Falls 9
New Prague 34, Northfield 24
Northfield 49, Cannon Falls 11
White Bear Lake Triangular
South St. Paul 38, St. Paul Arlington 30
White Bear Lake 54, South St. Paul 24
White Bear Lake 63, St. Paul Arlington 11


Mon., Dec. 20
Buffalo Lake-Hector-McLeod West 29, Watertown Mayer 27
Buffalo Lake-Hector-McLeod West 45, Howard Lake Waverly Winsted 28


Sat., Dec. 18
Minnesota Christmas Tournament
1. Apple Valley (AV) 201.0, 2. Hastings (HAS) 129.5, 3. Jackson County Central (JCC) 124.5, 4. Cambridge-Isanti (CAM) 117.5, 5. Bloomington Kennedy (BK) 113.5, 6. St. Francis (STF) 110, 7. Anoka (ANK) 108, 8. Big Lake (BGL) 100.5, 9. Bismarck, ND (BIS) 98, 9. St. Michael-Albertville (SMA) 98, 11. Stillwater (STW) 94, 12. Elk River (ER) 85.5, 13. Mora (MOR) 84.5, 14. Wabasha-Kellogg (WBK) 84, 15. New Ulm (NWU) 82.5, 16. Blue Earth Area (BEA) 81.5…..
Paul Bunyan Tournament
1. Frazee 169.5, 2. Wasilla, Alaska 153, 3. Grand Rapids 147, 4. Bemidji 144, 5. Foley 140, 6. Aitkin 103, 7. Staples-Motley 79.5, 8. Brainerd 77.5
Barnesville Tournament
Detroit Lakes 31, Barnesville 30
Detroit Lakes 36, New York Mills 30
Detroit Lakes 39, Lake Park-Audubon 18
Detroit Lakes 49, Pelican Rapids 13
Blackduck Tournament
Blackduck/Cass Lake-Bena 34, Deer River/Northland (Remer) 28
Blackduck/Cass Lake-Bena 38, Pequot Lakes/Pine River-Backus 31
Blackduck/Cass Lake-Bena 39, Virginia 21
Blackduck/Cass Lake-Bena 47, Red Lake County Central 22
Deer River/Northland (Remer) 48, Fosston/Bagley 28
Deer River/Northland (Remer) 49, Crookston 20
Deer River/Northland (Remer) 56, Red Lake County Central 7
Pequot Lakes/Pine River-Backus 41, Fosston/Bagley 26
Pequot Lakes/Pine River-Backus 48, Red Lake County Central 14
Pequot Lakes/Pine River-Backus 51, Crookston 21
Virginia 36, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 32
Virginia 45, Crookston 30
Virginia 57, Fosston/Bagley 12
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 39, Crookston 22
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 45, Fosston/Bagley 25
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 46, Red Lake County Central 24
Canby Triangular
Canby 42 Dawson/Boyd 20
Canby 57 Marshall 6
Dawson/Boyd 53 Marshall 15
Chaska Tournament
New Prague 209, Hutchinson 191, Norwood Young America 157, Shakopee 127 Blaine 123, Hopkins 113, St. Paul Johnson 91, Minnetonka 86, Rochester Century 82, Chaska 63, Minneapolis North 52
Cretin-Derham Hall Tournament
Minneapolis Roosevelt 144, Cretin-Derham Hall 135, Concordia Academy 124, Roseville 115, Woodbury 114, Richfield/Edina 87, Brooklyn Center 66, Minneapolis Southwest 35
Eagle Valley Tournament
Bertha-Hewitt/Verndale 277, Menahga/Sebeka 176, Parkers Prairie 121, Nashwauk-Keewatin 114, Mahnomen/Waubun 94, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 84, Eagle Valley 75, Browerville 63
Faribault Invitational
1. Ellsworth (Wis.) 200, 2. Totino-Grace 172, 3. Faribault 137.5, 4. Austin 134.5, 5. Northfield 124, 6. Eastview 101, 7. Eagan 96.5, 8. Albert Lea 51.5
Kenyon-Wanamingo Tourney
Medford 192, Kasson-Mantorville 179, Triton 159, Cannon Falls 118, Lake City 117, Kenyon-Wanamingo 88, LeCenter 80
Minneapolis Edison Tournament
Quarterfinals
Centennial 57, Minneapolis Edison 13
Dassel-Cokato 64, Benilde-St. Margaret’s 3
Nicollet 60, St. Paul Harding 18
Park Center 44, Columbia Heights 27
Semifinals
Centennial 38, Nicollet 31
Dassel-Cokato 63, Park Center 6
Consolation Semifinals
Columbia Heights 42, Benilde-St. Margaret’s 34
Minneapolis Edison 48, St. Paul Harding 18
Championship
Dassel-Cokato 50, Centennial 15
Third Place
Nicollet 51, Park Center 18
Fifth Place
Minneapolis Edison 52, Columbia Heights 24
Seventh Place
Benilde-St. Margaret’s 48, St. Paul Harding 34
Park Rapids Tournament
Badgergreenbush-Middle River 50, Atwater-Cosmos-Grove City 13
Hibbing 30, Little Falls 29
Park Rapids Area 34, Hibbing 30
Park Rapids Area 39, Little Falls 33
Wadena-Deer Creek 43, Badger/Greenbush-Middle River 19
Wadena-Deer Creek 59, Atwater-Cosmos-Grove City 7
Championship
Wadena-Deer Creek 44, Park Rapids Area 21
Third Place
Badger/Greenbush-Middle River 36, Hibbing 21
Fifth Place
Little Falls 45, Atwater-Cosmos-Grove City 30
Ron Edwards Invitational
Prior Lake 198, Pierz 172, Morris Area 163, Bloomington Jefferson 160, Armstrong 157, Montgomery-Lonsdale 99, Maple Grove 51, Minneapolis Washburn 25
Scharberg Tournament
Blooming Prairie 46, Byron 27
Lacrescent 29, Zumbrota-Mazeppa 27
Lacrescent 45, Blooming Prairie 20
Lacrescent 46, Byron 22
Zumbrota-Mazeppa 52, Byron 19
Zumbrota-Mazeppa 53, Blooming Prairie 9
Spencer Invitational
Clear Lake (Iowa) 197, Spencer (Iowa) 184, Lemars (Iowa) 173, Worthington 132, Estherville (Iowa) 129, Rock Valley (Iowa) 111, Laurence-Marathon (Iowa) 55, Spencer Jv 44
Stockwell Invitational
Adrian 33, Waterville-Elysian-Morristown 30
Adrian 48, Janesville-Waldorf-Pemberton 20
Adrian 52, Baldwin-Woodville (Wis.) 19
Baldwin-Woodville (Wis.) 34, Janesville-Waldorf-Pemberton 33
Owatonna 29, Waterville-Elysian-Morristown 27
Owatonna 42, Baldwin-Woodville (Wis.) 30
Owatonna 44, Janesville-Waldorf-Pemberton 18
Owatonna 51, Adrian 6
Waterville-Elysian-Morristown 43, Baldwin-Woodville (Wis.) 21
Wayzata Tournament
Kimball Area 37, Osseo 32
Kimball Area 38, Wayzata 29
Litchfield 27, Milaca 26
Litchfield 41, St. Cloud Tech 21
Litchfield 49, Kimball Area 18
Milaca 52, Waconia 10
St. Cloud Tech 40, Waconia 18
St. Cloud Tech 51, Osseo 18
Waconia 39, Wayzata 19
White Bear Lake Invitational
White Bear Lake 189.5, Chisago Lakes 178, St. Paul Como Park 175, Fridley 64, Mounds View 62, Irondale 55, St. Paul Highland Park 43, North St. Paul 34


Fri., Dec. 17
Buffalo 36, Spring Lake Park/St. Anthony Village 24
Como Park 53, Cretin-Derham Hall 15
Goodhue 50, Zumbrota-Mazeppa 13
Lake City 45, Kenyon-Wanamingo 22
Nicollet 29, Madelia/Truman 27
Ogilvie 36, Hinckley-Finlayson 24
Windom Area 45, Worthington 17
Columbia Heights Quadrangular
Lester Prairie 37, Shakopee 25
Mound-Westonka 40, Lester Prairie 27
Mound-Westonka 43, Columbia Heights 19
Shakopee 54, Columbia Heights 18
Dassel-Cokato Triangular
Dassel-Cokato 49, New London-Spicer 21
Dassel-Cokato 67, Watertown-Mayer 5
New London-Spicer 47, Watertown-Mayer 17
Melrose Tournament
Meadow Creek/Alliance Christian 53, Melrose 21
Meadow Creek/Alliance Christian 42, Buffalo Lake-Hector/Mcleod West 30
Melrose 36, Buffalo Lake-Hector/Mcleod West 30
Melrose 36, Buffalo Lake-Hector/Mcleod West 30
Parkers Prairie 47, Long Prairie-Grey Eagle 27
Sartell 39, Long Prairie-Grey Eagle 35
Sartell 46, Parkers Prairie 24
Championship: Meadow Creek/Alliance Christian 39, Sartell 21
Third Place: Melrose 39, Parkers Prairie 32
Willmar Tournament
1. BDRSH 187.5, 2. Willmar 162.0, 3. Sauk Centre 161.5, 4. Eden Valley-Watkins 142.5, 5. Benson 127.0, 6. Tracy Milroy 119.5, 7. Robinsdale Cooper 105.0, 8. Yellow Medicine East 61.5


Thurs., Dec. 16
Canby 28, Watertown (SD) 26
Faribault 39, Rochester John Marshall 24
Eastview 36, Bloomington Kennedy 21
Eden Prairie 51, Chaska 16
Benilde St. Margarets 42, Orono 30
Grand Rapids 41, Deer River 25
Blaine 44, Maple Grove 21
Hillsboro (ND) 47, Moorhead 18
Robbinsdale Armstrong 37, St. Cloud Tech 29
Wayzata 40, Osseo 29
Austin/Austin Pacelli 34, Mankato West 29
Chisago Lakes 51, Princeton 10
Milaca 36, Mora 18
Minnewaska Area 51, Morris Area/Hancock 15
Wabaso 43, Bold 12
Hayfield Triangular
Hayfield 43, Byron 19
Osage (IA) 38, Hayfield 15
Osage (IA) 67, Byron 3
North St. Paul Triangular
Simley 57, North St. Paul 15
Tartan 69, North St. Paul 3
Sibley East Triangular
Sibley East 38, Montgomery-Lonsdale 28
Sibley East 42, Marshall 25
Waseca Triangular
Waseca 40, River Valley 22
Waseca 45, St. Peter 20
Woodbury Triangular
Hastings 59, Woodbury 13
Henry Sibley 34, Woodbury 32


Tues., Dec. 14
Owatonna 55, Albert Lea 3
Farmington 51, Shakopee 17
Frazee 54, New York Mills 21
Cambridge-Isanti 43, Centennial 19
Little Falls 35, Brainerd 30
Totino Grace 46, Monticello 21
Martin County West 59, St. Clair 12
Meadow Creek/Alliance Christian 45, Concordia Academy 24
Mound-Westonka 40, Delano 24
St. Michael-Albertville 45, Buffalo 9
St. Paul Como Park 30, Hopkins 27
Wayzata 45, Maple Grove 19
White Bear Lake 52, St. Paul Central 15
BDRSH. 49, Fulda/Murray County Central 15
Blackduck/Cass Lake-Bena 37, Walker-Hackensack-Akeley 24
BOLD 51, Redwood Valley 12
Fergus Falls 55, Dilworth-Glyndon-Felton 9
Hayfield 39, Kenyon-Wanamingo 33
Litchfield 43, Rocori 19
Ogilvie 58, Holdingford 11
Osakis 44, Parkers Prairie 27
Wabasha-Kellogg 61, Rushford-Peterson 6
Waconia 43, Glencoe-Silver Lake 15
Wadena-Deer Creek 48, Detroit Lakes 18
Yellow Medicine East 45, MACCRAY 18
United South Central Triangular
Alden-Conger 37, Blooming Prairie 30
United South Central 40, Blooming Prairie 36
Alden-Conger 45, United South Central 24
Becker Quadrangular
Becker 32, Alexandria 31
Becker 42, Annandale-Maple Lake 25
Paynesville Area 45, Annandale-Maple Lake 12
Paynesville Area 48, Alexandria 17
Browerville Triangular
Browerville 46, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 21
Browerville 24, Upsala 12
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 66, Upsala 6
Lake City Triangular
Fillmore Central 42, LaCrescent 21
Fillmore Central 41, Lake City 24
Lake City 30, LaCrescent 30
Madelia/Truman Triangular
Madelia/Truman 53, Janesville-Waldorf-Pemberton 16
River Valley 56, Janesville-Waldorf-Pemberton 17
River Valley 42, Madelia/Truman 25
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove Triangular
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 39, Pipestone-Jasper 21
Tracy-Milroy 41, Pipestone-Jasper 27
Tracy-Milroy 42, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 27


Mon., Dec. 13
St. Paul Central 34, St. Paul Johnson 28
St. Paul Arlington 39, St. Paul Central 30


Sat., Dec. 11
Bloomington Jefferson 53, St. Paul Central 19
New York Mills Invitational
First Round
Pierz 33 Greenbush 31
Foley 36 New York MIlls 22
Staples 60 Browerville 7
Bertha Hewitt Verndale 36 Wheaton Herman Norcross 34
Semis
Pierz 50 Foley 18
Bertha Hewitt Verndale 44 Staples 13
Consolation Semis
New York Mills 34 Greenbush 33
Wheaton Herman Norcross 57 Browerville 15
Championship
Pierz 40 Bertha Hewitt Verndale 18
3rd Place
Foley 29 Staples 23
5th Place
Wheaton Herman Norcross 46 New York Mills 21
7th Place
Greenbush 63 Browerville 9
JCC Invitational
1. Jackson County Central 235, 2. Adrian 179, 3. Wabasha-Kellogg 155, 4. River Valley 113.5, 5. Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 103, 6. Madelia/Truman 99.5, 7. Luverne/Hills-Beaver Creek 89, 8. Pipestone-Jasper 58, 9. Fulda/Murray County Central 35
Long Prairie-Grey Eagle Wrestling Invitational
1. Bertha Hewitt Verndale, 2. Pequot Lakes Pine River Backus, 3. Osakis, 4. Long Prairie Grey Eagle, 5. Eagle Valley, 6. Upsala Swanville
Grant County Invitational
1. West Central Area 220.5, 2. Breckenridge 191.5, 3. Fergus Falls 172, 4. Pelican Rapids 140, 5. Melrose 79, 6. Ortonville 75, 7. CACG 54.5
Buffalo Lake-Hector Mccleod West Invitational
Nicollet 142.5, Atwater-Cosmos-Grove City 141, Sibley East 131, Yellow Medicine East 106.5, Glencoe Silver Lake 88, Mccrae 80, Gibbon-Fairfax-Winthrop 72, Buffalo Lake-Hector-Mccleod West 49.5
Shakopee Invitational
1. Triton 205, 2. Little Falls 186.5, 3. Montivideo 180, 4. Bloomington Kennedy 122, 5. Shakopee 119, 6. Blaine 116, 7. Irondale 77, 8. St.Thomas Academy 64
Martin County West Invitational
1. W-MLBO 141, 2. Martin Co. West 109, 3. Montgomery – Lonsdale 93, 4. United South Central 61
Chisago Lakes Tournament
Kenyon-Wanamingo 47, Pine City 29
Chisago Lakes 40, Mound-Westonka 24
Chisago Lakes 58, Sartell 12
Grand Rapids 42, Centennial 30
Grand Rapids 45, Kenyon-Wanamingo 22
Mound-Westonka 57, Princeton 12
Sartell 33, Princeton 33
Championship
Grand Rapids 36, Chisago Lakes 29
Third Place
Centennial 39, Sartell 27
Fifth Place
Mound-Westonka 41, Kenyon-Wanamingo 33
Seventh Place
Princeton 44, Pine City 30
Crookston Invitational
Walker-Hackensack-Akley-Nevis 182, Fosston-Bagley 161, Roseau 150.5 Mahnomen-Waubun 131, Crookston 124.5, Rocori 120, East Grand Forks 102, Warren-Alvarado-Oslo 73
Dassel-Cokato Invitational
Pool A
Dawson Boyd 54, Holdingford 9
Litchfield 53, Holdingford 13
Litchfield 47, Dawson Boyd 19
Pool B
Dassel-Cokato 70, St. Paul Humboldt 6
Dassel-Cokato 50, Hutchinson 7
Hutchinson 41, St. Paul Humboldt 18
Championship
Dassel-Cokato 34, Litchfield 19
Third Place
Dawson Boyd 27, Hutchinson 27
Fifth Place
Holdingford 45, St. Paul Humboldt 7
Delano Invitational
Lesueur-Henderson 208.5, Waconia 195, St. Peter 131, Delano 110, St. Paul Highland Park 98, Waconia JV 69, Orono 62.5, St. Paul Harding 61.5
Elk River Quadrangular
Bemidji 36, Elk River 24
Bemidji 37, St. Cloud Tech 15
Elk River 37, St. Cloud Tech 27
Owatonna 31, Bemidji 20
Owatonna 50, St. Cloud Tech 9
Owatonna 53, Elk River 8
Goodhue Quadrangular
Burnsville 36, Lecenter 28
Goodhue 52, Lake City 6
Goodhue 58, Burnsville 16
Goodhue 58, Lecenter 3
Lake City 40, Burnsville 30
Lake City 45, Lecenter 25
Kasson-Mantorville Invite
First Round
Austin 67, Rushford-Peterson 4
Plainview-Elgin-Millville 63, Rochester Century 9
Second Round
Caledonia 64, Rochester 12
Kasson-Mantorville 67, Rushford-Peterson 6
Third Round
Austin 34, Kasson-Mantorville 25
Caledonia 40, Plainview-Elgin-Millville 28
Fourth Round
Plainview-Elgin-Millville 38, Kasson-Mantorville 21
Rushford-Peterson 34, Rochester Century 28
Fifth Round
Austin 41, Caledonia 25
Lakeville Tournament
Prior Lake 198.5, Tartan 186.5, Lakeville 176, Farmington 145.5, Rochester Mayo 116.5, Wayzata 107.5 Rosemount 99.5, Cretin-Derham Hall 79, South St. Paul 56.5, Minneapolis Southwest 21
Maple Grove Invitational
Eagan 213, Armstrong 200.5, White Bear Lake 135, Menomonee (Wis.) 106, Minnetonka 85, Columbia Heights 84, Maple Grove 83,Minneapolis Edison 71, Roseville 56, Park Center 48, Minneapolis South 22
Milaca Invitational
Championship: Milaca 60, Albany 9
Third Place: Braham 33, Robbinsdale Cooper 30
Fifth Place: Ogilvie 44, Kimball 24
Round 1
Milaca 68 Hinckley-Finlayson 4
Robbinsdale-Cooper 38 Kimball 34
Albany 34 Ogilvie 22
Round 2
Milaca 45 Robbinsdale-Cooper 16
Kimball 51 Hinckley-Finlayson 24
Albany 32 Braham 29
Ranger Tournament
Sauk Rapids 158, Crosby-Ironton 148, Nashwauk-Keewatin/Greenway 78,
Mille Lacs 66
Rebel Tournament
Southland 324, Alden-Conger 241, Lutheran (Bloom.)/Minnehaha Academy 175, St. Clair 144, Benilde-St. Margaret’S 114, St. Croix Lutheran 94
Rice Lake Invitational
Cumberland (Wis.) 192, Wausau West (Wis.) 179, Chippewa Falls (Wis.) 148.5, Stillwater 143, Cadott (Wis.) 141.5, Baldwin Woodville (Wis.) 118.5, Lakeland (Wis.) 108, Rice Lake (Wis.) 83, Clear Lake (Wis.) 79, Hudson (Wis.) 72, Loyal (Wis.) 59, Cornell (Wis.) 56.5, Buffalo 47, Cameron 42
St. James Invitational
Championship
St. James 26, Camby 24
Third Place
Wabasso 27. Minneota 24
Fifth Place
Lake Crystal/Welcome Memorial 35, New Prague 29
St. Francis Invitational
1. Cambridge-Isanti 214, 2. St. Francis 189, 3. St. Michael-Albertville 164.5, 4. Anoka 128, 5. Forest Lake 111, 6. Mora 82, 7. Virginia 82, 8. Minneapolis Roosevelt 66
Spring Lake Park Tournament
Eden Prairie 32, Rocori 31
Eden Prairie 37, Hopkins 21
Eden Prairie 51, Rochester John Marshall 18
Hopkins 32, Rochester John Marshall 30
Rochester John Marshall 37, Spring Lake Park/St. Anthony 25
Rocori 34, Spring Lake Park/St. Anthony 31
Rocori 45, Hopkins 24
Rocori 46, Rochester John Marshall 27
Spring Lake Park/St. Anthony 30, Eden Prairie 29
Spring Lake Park/St. Anthony 39, Hopkins 30
Waseca Invitational
1. Mankato West 192.5, 2. NRHEG 162, 3. Scott West 161, 4. Waseca 135, 5. Hayfield 135, 6. Albert Lea 118, 7. Jaynesville-W.P. 98


Fri., Dec. 10
Lac qui Parle Valley 66, Ortonville 6
Brooklyn Center 44, Orono 19
Elk River 48, Osseo 19
Chatfield 42, Plainview/Elgin-Millville 18
Dover-Eyota 28, Stewartville 21
Fillmore Central 43, GMLOK 30
Mankato West 62, Rochester John Marshall 4
Southland 42, Rushford-Peterson 27
St. James 39, Worthington 21
Wadena-Deer Creek 31, Frazee 28
Hornet Tournament
Big Lake 227, Monticello 166.5, North Branch 156, Meadow Creek, Christian/Alliance Christian Academy 151.5, Rush City 124, Rockford 106, Howard Lake-Waverly-Winsted 68, St. Cloud Apollo 46
Apple Valley Quadrangular
Apple Valley 53, Bloomington Kennedy 9
Apple Valley 63, Eagan 0
Bloomington Kennedy 38, Eden Prairie 21
Eagan 53, Eden Prairie 10
Bloomington Jefferson Quad
Bloomington Jefferson 66, Chaska 9
Bloomington Jefferson 48, Buirnsville 20
Eastview 38, Burnsville 13
Eastview 61, Chaska 6
Coon Rapids Triangular
Coon Rapids 59, Mounds View 4
Totino Grace 33, Coon Rapids 32
Totino Grace 48, Mounds View 25
Lester Prairie Triangular
Eden Valley-Watkins 41, Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 27
Eden Valley-Watkins 68, Concordia Academy 0
Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 46, Concordia Academy 24
Northfield Tournament
First Round
Faribault 40, Waterville-Elysian-Morristown 21
Henry Sibley 57, St. Paul Harding 12
Northfield 31, Hastings 25
Second Round
Faribault 31, Northfield 30
Hastings 69, St. Paul Harding 4
Waterville-E.M. 45, Henry Sibley 24
Third Round
Faribault 48, Henry Sibley 21
Hastings 39, Waterville-E.M. 25
Northfield 59, St. Paul Harding 9
Rawdon Hawkinson Memorial at Watertown-Mayer
Goodhue 48, Royalton 13
Belgrade-Brooten-Elrosa 41, Watertown-Mayer 27
BBE 29, Royalton 27
Goodhue 63, Watertown-Mayer 0
Goodhue 48, BBE 15
Royalton 47, Watertown-Mayer 24
Rosemount Triangluar
Lakeville 53, Rosemount 18
Lakeville 39, Winona 31
Winona 40, Rosemount 27
Seratoma (Grand Forks, ND) Tournament
Detroit Lakes 36, Fertile-Beltrami 33
Detroit Lakes 42, West Fargo (ND) 27


Thurs., Dec. 9
St. Cloud Tech 36, Little Falls 32
Faribault 45, Albert Lea 24
Minneapolis Roosevelt 66, Minneapolis Southwest 6
Edison 35, Henry 33
Fargo South 49, Moorhead 24
South 41, Washburn 37
Henry Sibley 41, Park of Cottage Grove 27
Tartan 69, Park of Cottage Grove 6
Cretin-Derham Hall 51, St. Paul Harding 17
Blaine 54, Roseville 16
Coon Rapids 35, White Bear Lake 12
Forest Lake 54, Maple Grove 21
Becker 39, Glencoe-Silver Lake 30
Litchfield 48, Hutchinson 9
Adrian 45, Pipestone-Jasper 14
Aitkin 31, Grand Rapids 29
Albany 54, Holdingford 13
Alexandria 45, Sartell 18
Austin 70, Rochester Century 3
Blue Earth Area 40, Waseca 24
Braham 48, Princeton 12
Kasson-Mantorville 24, Stewartville 24
Lake City 34, Pine Island 28
LeSueur-Henderson 48, St. Peter 24
Madelia/Truman 57, Maple River 13
Mankato East 50, Rochester Mayo 21
Medford 68, Alden-Conger 0
Minnewaska Area 60, Lac Qui Parle Valley 9
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 45, Blooming Prairie 27
New Ulm 56, United South Central 12
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 34, Martin County West 31
Rocori 35, Willmar 29
Royalton 41, Eagle Valley 22
Staples-Motley 36, Mora 32
Tracy-Milroy 40, Redwood Valley 25
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 44, Menahga/Sebeka 21
Waterville-Elysian-Morristown 42, Janesville-Waldorf-Pemberton 27
West Central Area 41, Breckenridge 27
Zumbrota-Mazeppa 52, Triton 17
Waconia Triangular
Dassel-Cokato 53, Waconia/Mayer Lutheran 6
Waconia/Mayer Lutheran 42, Shakopee 24
Dassel-Cokato 51, Skakopee 9
Chokio Quadrangular
Benson 48, Parkers Prairie 15
Fergus Falls 48, Benson 21
Fergus Falls 58, Parkers Prairie 9
Parkers Prairie 37, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville 31
Delano Triangular
Annandale/Maple Lake 34, Kimball Area 33
Annandale/Maple Lake 54, Delano 14
Kimball Area 55, Delano 16
Hastings Triangular
Hastings 65, North St. Paul 9
Hastings 60, South St. Paul 11
Hinckley Tournament
Crosby-Ironton 162.5, Pine City 156, Hinckley-Finlayson 143, De La Salle 98
Park of C.G. Triangular
Henry Sibley 41, Park (Cottage Grove) 27
Tartan 69, Park (Cottage Grove) 6
Spring Lake Park Quad
Armstrong 56, St. Paul Johnson 12
Armstrong 57, Spring Lake Park/St. Anthony Village 15
Prior Lake 41, Spring Lake Park/St. Anthony Village 24
Prior Lake 46, Armstrong 23
Prior Lake 50, St. Paul Johnson 3
Spring Lake Park/St. Anthony Village 43, St. Paul Johnson 22
Wayzata Triangular
Apple Valley 55, Buffalo 3
Apple Valley 64, Wayzata 0
Wayzata 35, Buffalo 30
St. Clair Triangular
Mankato Loyola 42, St. Clair 27
Montgomery-Lonsdale 58, St. Clair 15
St. Thomas Triangular
Simley 72, St. Thomas Academy 3
Woodbury 52, St. Thomas Academy 18
Stillwater Triangular
Cambridge 42, Stillwater 21
Cambridge 42, Champlin Park 18
Stillwater 34, Champlin Park 33


Wed., Dec. 8
Park Center 42, Richfield/Edina 27
Mankato East 55, Rochester Mayo 18
Cooper 43, Mounds View 25
Mounds View 48, Park Center 27
Roosevelt 39, Cooper 27
Roosevelt 43, Mounds View 27
Cooper 63, Richfield/Edina 16
St. Paul Central Triangular
St. Paul Central 44, South St. Paul 24
St. Paul Central 54, Minneapolis North 21
Minneapolis North 40, South St. Paul 34


Tues., Dec. 7
Bemidji 39, Little Falls 24
BOLD 37, River Valley 35
Alexandria 43, Morris 30
Brainerd 53, St. Cloud Apollo 9
Meadow Creek/Alliance Christian 44, Trinity 30
Cretin-Derham Hall 52, St. Paul Humboldt 16
Annandale/Maple Lake 56, St. Croix Lutheran 12
Concordia Academy 53, Howard Lake-Waverly-Winsted 15
Mound-Westonka 72, St. Croix Lutheran 6
Mound-Westonka 33, Annandale/Maple Lake 29
Norwood Young-America 49, Watertown-Mayer 7
Norwood Young-America 50, Rockford 13
Watertown-Mayer 36, Rockford 30
Aitkin 51, Ogilvie 14
Albany 58, Melrose 9
BDRSH 38, Kerkhoven-Murdock-Sunberg. 17
Benson 33, Yellow Medicine East 33 (tie)
Crookston 35, Fertile-Beltrami 33
Detroit Lakes 37, Mahnomen/Waubun 33
Fergus Falls 39, Ottertail Central 24
Luverne/Ellsworth/Hills-Beaver Creek 47, Fulda/Murray County Central 18
Nicollet 43, Sibley East 21
Sibley East 42, Buffalo Lake-Hector-McLeod West 19
Nicollet 54, Buffalo Lake-Hector/McLeod West 21
Osakis 48, Eagle Valley 18
Pierz 51, Royalton 15
Sauk Centre 28, New London-Spicer 24
St. James 63, Fairmont 6
Becker Quadrangular
Big Lake 31, St. Michael-Albertville 25
Big Lake 44, Mora 22
Big Lake 65, Becker 3
Mora 48, Becker 24
St. Michael-Albertville 31, Mora 24
St. Michael-Albertville 55, Becker 3
Elk River Triangular
Elk River 39, Northfield 24
Elk River 64, Maple Grove 6
Northfield 48, Maple Grove 21
Mpls Edison Triangular
Irondale 41, Minneapolis Edison 30
Irondale 57, Park (Cottage Grove) 18
Minneapolis Edison 36, Park (Cottage Grove) 33
Park Rapids Area Triangular
Blackduck/Cass Lake-Bena 37, Park Rapids Area 27
Blackduck/Cass Lake-Bena 42, Menahga-Sebeka 16
Park Rapids Area 44, Menahga-Sebeka 19
St. Thomas Academy Triangular
Minneapolis Roosevelt 40, St. Thomas Academy 24
Minneapolis Roosevelt 41, St. Paul Arlington 28
St. Paul Arlington 50, St. Thomas Academy 18


Mon., Dec. 6
New Ulm 41, Madelia/Truman 20


Sat., Dec. 4
Bemidji 41, Anoka 20
Bemidji 37, Centennial 9
Bemidji 38, St. Francis 15
Mitchell SD 32, Canby 15
Canby 62, Brookings SD 7
Canby 32, Yankton SD 22
Canby 35, Milbank SD 18
Flandreau (SD) Invitational
Howard S.D. 161, Elk Point-Jefferson S.D. 133, Luverne 131, Garretson S.D. 117, Sioux Valley S.D. 98, Deuel S.D. 91, Pipestone-Jasper 68, Flandreau S.D. 29.5
Wahpeton (ND) Tournament
1 Frazee 266.5, 2 Wheaton Herman Norcross 186, 3 West Fargo 159, 4 Vally City 157.5, 5 Wahpeton 144, 6 Ottertail Central 135, 7 Lisbon 99, 8 Sisseton 93
St. Michael-Albertville Invitational
1. St. Michael-Albertville 233.5, 2. Milaca 213, 3. Deer River 136.5, 4. St. Cloud Tech. 133, 5. Eden Prairie 107, 6. Henry Sibley 94, 7. Moorhead 93
Mankato Loyola Tournament
1. Medford 202, 2. Wabasso 140.5, 3. Grand Meadow 101.5, 4. Nicollet 101, 5. Southland-Adams 90, 6. Maple River 76, 7. GFW 43, 8. United South Central 36.5, 9. Mankato Loyola 33
Lester Prairie Tournament
1. River Valley, 159, 2. LP/HTW, 139.5, 3. LeSueur-Henderson, 133, 4. Watertown-Mayer, 103, 5. Glencoe-Silver Lake, 86, 6. Mound, 75.5, 7. Buffalo Lake-Hector/McLeod West, 71, 8. St. Clair, 46, 9. Bloomington Trinity, 28, 10. St. Croix Lutheran, 13.5
Wadena-Deer Creek Invitational
1 Wadena-Deer Creek 192.5, 2 Bertha-Hewitt-Verndale 186, 3 Greenbush-Middle River-Badger 164.5, 4 Perham 143, 5 Pequot lakes-Pine River-Backus 121, 6 Sauk Centre 92, 7 Long Prairie-Grey Eagle 73, 8 Thief River Falls 71
Litchfield Invitational
1 St. James 176, 2 Litchfield 174, 3 BOLD 161, 4 EV-W 135.5, 5 Tartan 135, 6 Robbinsdale Armstrong 95, 7 Albany 94.5, 8 ANML 85
Chaska Quadrangular
Plainview/Elgin/Millville 40, Monticello 30
Plainview/Elgin/Millville 52, Robbinsdale Cooper 15
Plainview/Elgin/Millville 64, Chaska 11
Rush City Invitational
1 Mille Lacs 164, 2 Braham 160.5, 3 Brooklyn Center 152.5, 4 Rush City 148, 5 Ogilvie 146.5, 6 Concordia Academy 119, 7 Pine City 119, 8 Frederic 60
Fosston/Bagley Invitational
1 Blackduck/Cass Lake-Bena, 233, 2 Roseau, 155, 3 Fertile-Beltrami, 155, 4 Crookston, 133, 5 Nashwauk-Keewatin, 121, 6 Fosston/Bagley, 108, 7 Oklee/Plummer, 97, 8 East Grand Forks, 63, 9 East Grand Forks Sacred Heart , 38
Winona Tournament
1 Zumbrota-Mazeppa 185, 2 Filmore Central 170, 3 Kasson Mantorville 166, 4 LaCresent 166, 5 Wabasha-Kellogg 151, 6 Winona\Winona Cotter 150, 7 Caledonia\Spring Grove 149, 8 Dover Eyota 135
Dick Maher Invitational
1 Blue Earth 220, 2 Jackson County Central 201, 3 Madelia/Truman 197, 4 Hutchinson 132, 5 Brainerd/Pillager 110, 6 St. Paul Johnson 91, 7 Montgomery-Lonsdale 55
Cretin-Derham Hall Quad
Cretin-Derham Hall 51, Woodbury 24
Cretin-Derham Hall 66, Minneapolis Washburn 9
Cretin-Derham Hall 66, DeLaSalle 6
DeLaSalle 36, Minneapolis Washburn 28
Woodbury 54, Minneapolis Washburn 18
Woodbury 66, DeLaSalle 25
Eastview Quad
Eastview 44, Farmington 23
Eastview 45, Hopkins 21
Eastview 66, St. Thomas Academy 12
Farmington 40, Hopkins 24
Farmington 55, St. Thomas Academy 15
Hopkins 54, St. Thomas Academy 8
Foley Invitational
Coon Rapids 35, Hibbing/Chisholm 25
Foley 72, Becker 3
Foley 34, Little Falls 27
Little Falls 53, Becker 15
Paynesville Area 53, Hibbing/Chisholm 10
Paynesville Area 57, Coon Rapids 14
Championship
Paynesville 36, Foley 33
Third Place
Little Falls 40, Coon Rapids 23
Fifth Place
Hibbing/Chisholm 48, Becker 18
Mankato West Quad
Byron 44, Janesville-Waldorf-Pemberton 28
Byron 51, Fairmont 22
Janesville-Waldorf-Pemberton 45, Fairmont 24
Mankato West 37, Janesville-Waldorf-Pemberton 29
Mankato West 47, Byron 30
Mankato West 61, Fairmont 12
St. Charles Quad
Blooming Prairie 36, Lake City 31
Blooming Prairie 49, Rushford-Peterson 15
St. Charles 39, Blooming Prairie 33


Fri., Dec. 3
Breckenridge 45, Minnehaha Academy/Lutheran of Bloomington 12
Northfield 57, South St. Paul 12
Shakopee 43, Burnsville 22
Goodhue 41, St. Charles 16
Hayfield 38, Pine Island 28
Milaca 36, Aitkin 21
Zumbrota-Mazeppa 30, Kasson Mantorville 24
Apple Valley Triangular
Apple Valley 57, St. Cloud Tech 6
Apple Valley 53, Simley 13
Atwater Tournament
Eden Valley-Watkins 154, Willmar 120.5, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 117.5, Norwood Young America 114.5, Atwater-Cosmos-Grove City 109.5, Montevideo 95, Howard Lake-Waverly-Winsted 56.5, St. Cloud Apollo 43
Belgrade-Brooten-Elrosa Tournament
Minnewaska Area 231, New London-Spicer 124, Menahga-Sebeka 116, Belgrade-Brooten-Elrosa 80, Dilworth-Glyndon-Felton 74.5, Rockford 66, Holdingford 65, Browerville 25
Parkers Prairie Triangular
New York Mills 34, Pelican Rapids 33
New York Mills 44, Parkers Prairie 27
Pelican Rapids 42, Parkers Prairie 33
White Bear Lake Quadrangular
Blaine 41, Stillwater 31
Blaine 58, Minnetonka 12
Stillwater 40, White Bear Lake 24
Stillwater 46, Minnetonka 24
White Bear Lake 44, Blaine 24
White Bear Lake 52, Minnetonka 24


Thu., Dec. 2
Caledonia/Spring Grove 60, Cochrane-Fountain City (IA) 15
Dover-Eyota 42, Wabasha-Kellogg 24
Stewartville 45, Cannon Falls 18
Triton 32, Lake City 30
Zumbrota-Mazeppa 30, Kasson-Mantorville 24
Dover-Eyota 56, Rosemount 15
MACCRAY Quadrangular
Tracy-Milroy 39, MACCRAY 35
BDRSH 48, Tracy-Milroy 17
Benson 42, MACCRAY 36
BDRSH 51, Benson 13
BDRSH 65, MACCRAY 3
Tracy-Milroy 39, Benson 36
Central Triangular
Central 60, Humboldt 15
Central 55, Park (Cottage Grove) 18
Park (Cottage Grove) 44, Humboldt 29
Minnetonka Quadrangular
Concordia Academy 34, Minnetonka 30
Concordia Academy 41, Benilde-St. Margaret 30
Concordia Academy 45, Edina/Richfield 27
Edina/Richfield 43, Benilde-St. Margaret 30
Minnetonka 37, Edina/Richfield 31
Minnetonka 46, Benilde-St. Margaret 30
Roseville Triangular
Columbia Heights 42, Roseville 36
Arlington 40, Roseville 36
Arlington 45, Columbia Heights 27

High School Results – February 1999

Mon., Feb. 8, 1999
Princeton 37, Pine City 21
Rochester Mayo 39, Winona 26
Wabasso 29, Tracy-Milroy 28


Sat., Feb. 6, 1999
Adrian 45, Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster 21
Bemidji 55, Brainerd 3
Fillmore Central/Mabel-Canton 35, Caledonia/Spring Grove 19
Moorhead 45, Thief River Falls 23
Ottertail Central 34, New York Mills 32
SOUTH CENTRAL CONFERENCE TOURNAMENT
1st: New Ulm 234.5
2nd: Blue Earth Area 199.5
3rd: St. James 167
4th: Waseca 138
5th: St. Peter 104
6th: Fairmont Area 75.5
7th: United South Central 66
ANDOVER/MEADOW CREEK/ALLIANCE-MCAA TOURNAMENT
1st: Rockford 208.5
2nd: Meadow Creek/Alliance 196.5
3rd: Sartell 130
4th: St. Croix Lutheran 102.5
5th: Mankato Loyola 93
6th: Edina/Richfield 90.5
7th: DeLaSalle 74
8th: Benilde St. Margaret 71.5
EAGAN INVITATIONAL
New Richland 30, Eagan 28
Northfield 36, Eagan 24
Pine Island 34, Eagan 31
Pine Island 36, Northfield 25
Pine Island 45, New Richland 23
JEFFERSON TRIANGULAR
Bloomington Jefferson 34, Minnetonka 25
Bloomington Jefferson over St. Paul Harding, forfeit
Minnetonka 39, St. Thomas Academy 36
Minnetonka 60, St. Paul Harding 12
Wayzata 40, Bloomington Jefferson 21
Wayzata 52, St. Paul Harding 9
Wayzata 56, St. Thomas Academy 0
PINE CITY INVITATIONAL
First round
Chisago Lakes 51, North St. Paul 19
Greenway (Coleraine)/Nashwauk-Keewatin 39, Pine City 35
Virginia 44, North Branch 24
Second round
Chisago Lakes 42, Greenway/Nashwauk-Keewatin 27
North Branch 45, North St. Paul 24
Virginia 45, Pine City 26
Third round
North Branch 36, Greenway/Nashwauk-Keewatin 27
Pine City 48, North St. Paul 29
Virginia 35, Chisago Lakes 33


Fri., Feb. 5, 1999
Frazee 46, Greenbush/Middle River-Badger 17
Brainerd 57, Cloud Apollo 16
Minneapolis Roosevelt 35, St. Paul Highland Park 30
Spring Lake Park/St. Anthony 45, Centennial 16
St. Francis 49, Monticello 16
Mound-Westonka 49, St. Croix Lutheran 24
Hastings 46, Simley 15
St. Michael -Albertville 70, Glencoe-Silver Lake 6
Aitkin 78, Hinckley-Finlayson 0
Albert Lea 50, Rochester Mayo 15
Belview-Danube-Renville-Sacred Heart 49, MACCRAY 21
Blackduck/Cass Lake-Bena 29, Grand Rapids 25
Foley 27, Litchfield 22
Kasson-Mantorville 36, Pine Island 27
Mankato West 33, Mankato East 24
Wheaton/Herman-Norcross 58, Fergus Falls 10
Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster 44, Pipestone-Jasper 23
COLUMBIA HEIGHTS TRIANGULAR
Columbia Heights 51, De La Salle 12
Columbia Heights 53, Minnehaha Academy 9
Minnehaha Academy 34, De La Salle
FARMINGTON TRIANGULAR
Farmington 39, Prior Lake 22
Scott West 42, Prior Lake 30
Scott West 44, Farmington 24
HAYFIELD TRIANGULAR
Hayfield 46, Rushford 24
Lake City 58, Rushford 10
Lake City 42, Hayfield 26
LESTER PRAIRIE/WINSTED HOLY TRINITY TRIANGULAR
Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 29, LeSueur-Henderson 28
Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 57, Buffal Lake Hector 9
LeSueur-Henderson 58, Buffalo Lake Hector 11
MONTEVIDEO TOURNAMENT
BOLD 34, Red Rock Center 28
Dawson-Boyd 49, Red Rock Center 24
Montevideo 39, Dawson-Boyd 22
Championship: BOLD 35, Montevideo 32


Thurs., Feb. 4, 1999
Mankato East 54, Rochester John Marshall 17
Blackduck/Cass Lake-Bena 29, Grand Rapids 25
Medford 31, NRHEG 23
Fosston/Bagley 34, Red Lake County Central 34
Forest Lake 55, Mounds View 15
Royalton 55, Ogilvie 6
Sibley 39, Woodbury 31
South St. Paul 33, Park 31
Anoka 43, Coon Rapids 10
Elk River 47, Osseo 16
Maple Grove 62, Roseville Area 7
Stillwater 37, White Bear Lake 34
Apple Valley 58, Lakeville 0
Bloomington Jefferson 36, Eagan 35
Bloomington Kennedy 56, Eastview 8
Hutchinson 36, Northfield 16
New Prague 50, Shakopee 16
Waconia/Mayer Lutheran 50, Annandale/Maple Lake 15
Adrian 30, Minneota 28
Austin/Austin Pacelli 45, Winona 24
Chatfield 27, Goodhue 22
Delano 48, Watertown-Mayer 13
Detroit Lakes 29, Pelican Rapids 28
Dover-Eyota 42, Lewiston-Altura 27
Eagle Valley 36, Menahga/Sebeka 28
East Grand Forks 36, Thief River Falls 33
Fulda/Murray County Central 48, Tracy-Milroy 20
Houston 30, DeSota, Wis. 15
Jackson County Central 38, Luverne/Hills-Beaver Creek/Ellsworth 16
Janesville-Waldorf-Pemberton 31, Alden-Conger 29
Long Prairie-Grey Eagle 37, Browerville 25
Mora 67, Pine City 0
Plainview/Elgin-Millville 33, St. Charles 24
Rockford 46, Howard Lake-Waverly-Winsted 20
Roseau 58, Crookston 18
Wabasso 37, River Valley 19
Wadena-Deer Creek 43, New York Mills 12
Waterville-Elysian-Morristown 54, Blooming Prairie 9
ATWATER-COSMOS-GROVE CITY TRIANGULAR
Belgrade-Brooten-Elrosa 53, Atwater-Cosmos-Grove City 15
Eden Valley-Watkins 33, Atwater-Cosmos-Grove City 31
Eden Valley-Watkins 49, Belgrade-Brooten-Elrosa 22
MANKATO WEST TRIANGULAR
Owatonna 64, Hayfield 9
Owatonna 48, Mankato West 10
Mankato West 45, Hayfield 23
NORTH BRANCH TRIANGULAR
Braham 57, North Branch 12
Chisago Lakes 35, North Branch 29
UPSALA TRIANGULAR
Melrose 60, Upsala 6
Ortonville 33, Melrose 33
CHASKA TRIANGULAR
Burnsville 54, Chaska 15
Prior Lake 62, Chaska 4
CONCORDIA ACADEMY TRIANGULAR
Brooklyn Center 33, Norwood Young America 25
Brooklyn Center 44, Concordia Academy 24
Concordia Academy 32, Norwood Young America 29
EDINA/RICHFIELD TRIANGULAR
Armstrong 52, Edina/Richfield 24
Armstrong 62, Minneapolis South 9
Edina/Richfield 70, Minneapolis South 3
MINNETONKA TRIANGULAR
Minnetonka 31, Eden Prairie 31
Wayzata 30, Eden Prairie 30
Wayzata 39, Minnetonka 15
TARTAN TRIANGULAR
Rosemount 40, St. Thomas Academy 27
Tartan 39, Rosemount 20
Tartan 41, St. Thomas Academy 21


Tues., Feb. 2, 1999
Pierz 42, Big Lake 21
Rocori 51,Willmar 17
Milaca 51, Princeton 6
Blackduck/Cass Lake-Bena 56, Crookston 13
Medford 56, Southland 9
Frazee 51, Park Rapids 15
Hibbing-Chisholm 44, Brainerd 17
Fridley 51, Watertown-Mayer 15
RIVER VALLEY TRIANGULAR
River Valley 50, GFW 15
River Valley 65, BLH-MW 8


Mon., Feb. 1, 1999
Detroit Lakes 46, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 18

High School Results – January 1999

Sat., Jan. 30, 1999
Wis. Rapids 29, Apple Valley 26
Owatonna 49, Faribault 11
MEDFORD TOURNAMENT
Byron 68, Southland 6
Medford 58, Mankato Loyola 7
Byron 39, Mankato Loyola 24
Medford 71, Southland 4
Mankato Loyola 48, Southland 10
Medford 35, Byron 22
BELLE PLAINE TRIANGULAR
BOLD 33, Scott West 27
BOLD 42, Janesville-Waldorf-Pemberton 27
ARMSTRONG INVITATIONAL
Preliminary Rounds
Eden Prairie 34, Osseo 33
Hutchinson 46, Osseo 12
Hutchinson 52, Eden Prairie 13
Minneapolis Kennedy 39, Minneapolis Roosevelt 25
Minneapolis Kennedy 45, Armstrong 20
Minneapolis Roosevelt 32, Armstrong 27
First place: Minneapolis Kennedy 37, Hutchinson 20
Third place: Minneapolis Roosevelt 39, Eden Prairie 30
Fifth place: Minneapolis Armstrong 34, Osseo 30
BIG OLE INVITATIONAL (Alexandria)
1st: Frazee 234.0
2nd: Wadena-Deer Creek 174.0
3rd: Rocori 139.5
4th: Marshall 124.0
5th: Morris Area 118.0
6th: Alexandria 94.0
7th: Willmar 65.5
8th: Moorhead 58.0
PARK REGION CONFERENCE TOURNAMENT
1st: Bertha/Hewitt/Verndale
2nd: New York Mills
3rd: Pequot Lakes/Pine River-Backus
4th: Otter Tail Central
5th: Menahga/Sebeka`
6th: Parkers Prarie
7th: Browerville
CHASKA TRIANGULAR
Lester Prairie 41, Chaska 27
Minnetonka 33, Lester Prairie 29
Minnetonka 47, Chaska 28
COOPER INVITATIONAL
Burnsville 184.5, Cooper 180, Monticello 179.0, Mounds View 134.5, Minneapolis North 99, Columbia Heights 90, Minneapolis South 68, Park Center 52
GREAT RIVER CONFERENCE TOURNAMENT
Aitkin 194.5, Braham 185, Rish City 161.5, Mille Lacs 147, Ogilvie 111.5, Hinckley-Finlayson 82
HENRY SIBLEY INVITATIONAL
Eagan 216, Lakeville 164, Hopkins 135, Henry Sibley 125.5, St. Paul Central 122, Centennial 99, St. Paul Harding 97, St. Paul Humboldt 88, St. Paul Como Park 67
LAKE CITY INVITATIONAL
Hastings 227.5, Caledonia/Spring Grove 160, Chatfield 143.5, St. Charles 111.5, Kasson-Mantorville 108.5, Plainview/Elgin-Millville 104, Lake City 101, Stewarville 85
ORONO INVITATIONAL
Bloomington Jefferson 39, Princeton 25
Bloomington Jefferson 42, St. Paul Highland Park 26
Bloomington Jefferson 53, Elk River 15
Orono 38, Edina/Richfield 19
Princeton 33, St. Paul Highland Park 30
Princeton 39, Orono 30
Princeton 58, Elk River 10
St. Paul Highland Park 40, Orono 27
PAYNESVILLE AREA TOURNEY
First place: Milaca 28, Paynesville Area 26
Third place: St. James 30, Wheaton/Herman-Norcross 26
Fifth place: Blackduck/Cass Lake-Bena 40, Belview-Danube-Renville-Sacred Heart 18
Seventh place: Kimball Area 36, Sauk Centre 27
PLUM CREEK INVITATIONAL (Red Rock Central)
Minneota 176.5, Dawson-Boyd 163, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 144, Fulda/Murray County Central 102, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 102, Tracy-Milroy 100.5, MACCRAY 76, Redwood Valley 75, Gibbon-Fairfax-Winthrop 51, Pipestone-Jasper 46
WHITE BEAR LAKE TOURNEY
First round
Coon Rapids 42, White Bear Lake 19
Forest Lake 44, St. Paul Johnson 25
Pine Island 43, Irondale 22
Spring Lake Park 30, Tartan 19
Second round
Forest Lake 37, Coon Rapids 28
Spring Lake Park 42, Pine Island 24
White Bear Lake 40, St. Paul Johnson 31
Tartan 37, Irondale 20
First place: Forest Lake 35, Spring Lake Park 24
Third place: Pine Island 32, Coon Rapids 25
Fifth place: White Bear Lake 40, Tartan 29
Seventh place: Irondale 36, St. Paul Johnson 36 (Irondale winning tie-breaker)
WRIGHT COUNTY TOURNAMENT (Watertown-Mayer)
St. Michael-Albertville 249.5, Dassel-Cokato 192.5, Waconia 143, Annandale-Maple Lake 129.5 Delano 100.5, Glencoe-Silver Lake 92, Watertown-Mayer 70


Fri., Jan. 29, 1999
Kimball 21, Pierz 44
Columbia Heights 53, Benilde-St. Margaret’s 18
Sartell 48, Mound-Westonka 24
St. Michael-Albertville 2, Elk River 0, forfeit
Becker 47, Sartell 15
Fridley 44, Concordia Academy 22
Cambridge 39, Spring Lake Park/St. Anthony Village 21
St. Francis 49, Buffalo 13
Hastings 44, Hudson, Wis. 14
Monticello 45, Centennial 24
Albert Lea 45, Faribault 18
Caledonia/Spring Grove 54, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 13
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 58, Rushford-Peterson 14
Lake Crystal-Wellcome Memorial 27, Madelia/Truman 22
Little Falls 61, St. Cloud Apollo 9
Luverne/Hills-Beaver Creek/Ellsworth 37, Redwood Valley 28
New Ulm 60, United South Central 3
Nicollet 37, Alden-Conger 34
Southland 36, Houston 15
Windom Area/Mountain Lake-Butterfield-Odin 37, Marshall 25
GREAT RIVER CONFERENCE (Mille Lacs)
1st: Aitkin 194.5
2nd: Braham 185.0
3rd: Rush City 161.5
4th: Mille Lacs 147.0
5th: Ogilvie 111.5
6th: Hinckley/Finlayson 82.0
MILACA TRIANGULAR
Milaca 71, Pine City 3
NEW LONDON-SPICER INVITATIONAL
Eden Valley-Watkins 203.5, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 129, New London-Spicer 127, Atwater-Cosmos-Grove City 89, Lac Qui Parle Valley 63, Melrose 51, Benson 50.5
IRONDALE TRIANGULAR
Totino-Grace 43, Irondale 19
Totino-Grace 39, Wayzata 20
ROYALTON TRIANGULAR
Big Lake 41, Royalton 21
Royalton 58, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville 11


Thur., Jan. 28, 1999
Bemidji 33, Grand Rapids 23
Mora 48, North Branch 18
Parkers Prairie Panthers 15, Bertha-Hewitt-Verndale 56
Armstrong 46, Minnetonka 24
Cooper 44, Edina/Richfield 24
Wayzata 4, Hopkins 2
Apple Valley 43, Eden Prairie 17
Bloomington Jefferson 57, Chaska 7
Eagan 39, Eastview 21
Lakeville 39, Burnsville 33
Henry 34, Edison 32
Roosevelt 69, Southwest 3
Washburn 45, South 24
New Prague 40, Hutchinson 20
Shakopee 34, Farmington 33
St. Paul Como Park 44, Cretin-Derham Hall 10
Park of Cottage Grove 36, Woodbury 26
Simley 26, Henry Sibley 25
Tartan 75, North St. Paul 0
Anoka 54, Blaine 14
Champlin Park 48, Osseo 18
Forest Lake 64, Roseville 9
White Bear Lake 53, Maple Grove 12
Sibley East 36, Norwood Young America 27
Adrian 32, Luverne 21
Atwater-Cosmos-Grove City 34, Kerkhoven-Murdock-Sunberg 28
Austin 38, Mankato East 30
Bertha-Hewitt/Verndale 56, Parkers Prairie 15
Brainerd 116, St. Cloud Tech 71
Byron 28, Kasson-Mantorville 24
Blackduck/Cass Lake-Bena 72, Red Lake County Central 0
Chatfield 31, Wabasha-Kellogg 24
Creek Christian/Alliance Christian Academy 63, St. Croix Lutheran 12
Crookston 49, East Grand Forks 18
Jackson County Central 69, Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster 3
LeSueur-Henderson 30, LeCenter/Cleveland 30
Martin County West 40, Fairmont 26
Montgomery-Lonsdale 57, Mankato Loyola 16
New York Mills 39, Park Rapids Area 27
Paynesville Area 40, Minnewaska Area 21
Pelican Rapids 38, Otter Tail Central 26
Plainview/Elgin-Millville 33, Lewiston-Altura 31
Rush City 52, Hinckley-Finlayson 18
Sauk Rapids 33, Chisago Lakes 25
St. James 34, Madelia/Truman 21
Warren-Alvarado-Oslo 51, May-Port CG (N.D.) 18
West Fargo (ND) 58, Moorhead 12
Yellow Medicine East 32, Wabasso 31
Zumbrota-Mazeppa 34, Lake City 24
BECKER TRIANGULAR
Becker 49, Howard Lake-Waverly 15
Rockford 43, Becker 22
BOLD QUADRANGULAR
BDRSH 34, BOLD 28
Canby 39, BOLD 17
Canby 39, BDRSH 24
Minneota 33, BDRSH 22
Minneota 46, BOLD 18
CROSBY-IRONTON TRIANGULAR
Aitkin 45, Crosby-Ironton 27
Coon Rapids 64, Park Center 6
Staples-Motley 58, Crosby-Ironton 18
DETROIT LAKES TRIANGULAR
Detroit Lakes 44, Fosston/Bagley 21
Detroit Lakes 67, Theif River Falls 0
HAYFIELD TRIANGULAR
Goodhue 40, Hayfield 19
Goodhue 42, Stewartville 28
Hayfield 37, Stewartville 31
HIGHLAND PARK TRIANGULAR
Highland Park 32, Johnson 29
Highland Park 44, Harding 27
Johnson 59, Harding 18
LACRESCENT TRIANGULAR
LaCrescent 43, Viroquoa (Wis.) 18
LaCrescent 65, Black River Falls (Wis.) 12
OWATONNA TRIANGULAR
Owatonna 51, Scott West 22
Owatonna 52, Rochester Mayo 17
Owatonna 54, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 11
Rochester Mayo 48, New Richland-H.E.G. 21
Scott West 42, New Richland-H.E.G. 24
PIPESTONE TRIANGULAR
Brandon Valley 35, Tracy-Milroy 30
Brandon Valley 49, Pipestone Jasper 18
Tracy-Milroy 55, Pipestone-Japser 9


Wed., Jan. 27, 1999
Prior Lake 36, Northfield 21


Tues., Jan. 26, 1999
Bertha-Hewitt/Verndale 41, Browerville 22
River Valley 30, Fulda-MCC 25
Fridley 38, Brooklyn Center 23
St. Francis 40, Irondale 28
Cambridge 42, Elk River 22
Columbia Heights 36, St. Croix Lutheran 36
Cretin-Derham Hall 50, St. Thomas Academy 24
Minneapolis Edison 39, De La Salle 26
St. Paul Central 48, Minneapolis Edison 22
Alden-Conger 46, Southland 20
Dawson-Boyd 45, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 13
Filmore Central 69, Houston 0
Lake Crystal-Wellcome Memorial 60, Maple River 3
Mille Lacs 48, St. Cloud Apollo 21
Red Rock Central/Wstbrook-Walnut Grove 36, Windom Area/Mt.Lk/Butterfield Odin 28
Rocori 36, Brainerd 28
Rush City 39, Concordia Academy 32
Scott West 67, Watertown-Mayer 3
St. James 60, Fairmont 6
BLUE EARTH TRIANGULAR
Jackson County Central 32, Blue Earth Area 22
HOWARD LAKE TRIANGULAR
Holdingford 45, Howard Lake-Waverly-Winsted 18
Kimball Area 46, Holdingford 25
Kimball Area 63, Howard Lake-Waverly-Winsted 9
MANKATO EAST QUAD
Albert Lea 42, St. Peter 26
Albert Lea 49, Mankato East 17
Mankato East 35, LeSueur-Henderson-Cleveland 30
Mankato East 38, St. Peter 36
MANKATO WEST TRIANGULAR
Mankato West 33, Waseca 25
New Prague 40, Mankato West 24
New Prague 43, Waseca 21
NORWOOD YOUNG AMERICA TRIANGULAR
Glencoe-Silver Lake 40, New London-Spicer 29
Norwood Young America 43, Glencoe-Silver Lake 22
Norwood Young America 33, New London-Spicer 33
ORONO TRIANGULAR
Mound-Westonka 34, Orono 25
Waconia 41, Mound-Westonka 25
Waconia 53, Orono 10
PRINCETON TRIANGULAR
Foley 32, Princeton 24
ST. CLOUD TECH TRIANGULAR
Royalton 37, St. Cloud Tech 21
St. Cloud Tech 41, Sartell 19
TRITON TRIANGULAR
Kenyon-Wannamingo 41, Montgomery-Lonsdale 22
Triton 44, Kenyon-Wannamingo 15
Triton 54, Montgomery-Lonsdale 9


Mon., Jan. 25, 1999
Montgomery-Lonsdale 33, Norwood Young America 30
Waterville-Elysian-Morristown 39, LeCenter/Cleveland 26


Sat., Jan. 23, 1999
Paynesville 36, Dassel Cokato 22
Canby 30, Wheaton 22
Chatfield 26, Medford 26
LAC QUI PARLE VALLEY TOURNAMENT
1st: Minnewaska Lakers (Waska) 201
2nd: Belgrade/Brooten-Elrosa Jaguars (BBE) 191
3rd: Montevideo Thunder Hawks (Monti) 169
4th: Morris Area Tigers (Morris) 150
5th: New London-Spicer Wildcats (NLS) 90
6th: LQPV Eagles (LQPV) 85
7th: Benson Braves (Ben) 51
HEART O’LAKES INVITATIONAL TOURNAMENT
1st: Frazee 273
2nd: Perham 153
3rd: Pelican Rapids 126
4th: Dilworth-Glyndon-Felton 118
5th: Breckenridge 102.5
6th: Barnesville 69.5
7th: Lake Park/Audubon 62.5
8th: Mahnomen-Waubun 36.5
CONCORDIA ACADEMY TOURNEY
Meadow Creek Christian/Alliance Christian Academy 176.5, Brooklyn Center 176.5, Montgomery-Lonsdale 173, Kenyon-Wanamingo 144, Concordia Academy 142, Rockford 129, Minnehaha Academy/Lutheran (Bloom.) 91, Trinity (Bloom.) 27
DETROIT LAKES INVITATIONAL
1st: Blackduck/Cass Lake-Bena 40, Detroit Lakes 19
3rd: Roseau 40, Moorhead 32
5th: Fergus Falls 26, Ottertail Central 26
7th: Thief River Falls 40, Red Lake County Central 25
Round 1: BCLB 58, Thief River Falls 12; Moorhead 33, Ottertail Central 31; Roseau 46, Fergus Falls 22; Detroit Lakes 72, Red Lake County Central 0
Round 2: OTC 54, TRF 16; FF 35, RLCC 21; BCLB 59, Moorhead 9; DL 33, Roseau 21
EAGAN INVITATIONAL
Milaca 50, Simley 10
Milaca 69, Osseo 0
Milaca 76, Minneapolis North 0
Osseo 37, Minneapolis North 27
Osseo 39, Simley 36
Simley 45, Minneapolis North 23
HAYFIELD TOURNAMENT
Albert Lea 184, Faribault 165, Waterville-Elysian-Morristown 148, Cooper 120, Hayfield 116, Grand Meadow-LOK 75, Blooming Prairie 72, Southland 64, United South Central 46, Roseville 44, Rushford-Peterson 41
KASSON INVITATIONAL
Championship: Wabasha-Kellogg 39, Triton 13
Third place: Fillmore Central 31, Dover-Eyota 29
Fifth place: LaCrescent 35, Plainview/Elgin-Millville 31
Seventh place: Byron 35, Winona 28
KENNEDY INVITATIONAL
Annandale/Maple Lake 39, South St. Paul 30
Armstrong 54, South St. Paul 18
Bloomington Kennedy 42, Fridley 17
Bloomington Kennedy 69, Benilde-St. Margaret’s 0
Fridley 38, Sibley East 18
Lake City 28, Armstrong 22
Lake City 45, Annandale/Maple Lake 19
Sibley East 62, 62, Benilde-St. Margaret’s 12
Championship: Bloomington Kennedy 33, Lake City 25
Third place: Armstrong 44, Fridley 19
Fifth place: Annandale/Maple Lake 43, Sibley East 25
Seventh place: South St. Paul 55, Benildge-St. Margaret’s 12
OWATONNA DUALS
Ellsworth (Wis.) 57, Minneapolis Roosevelt 10
Ellsworth (Wis.) 60, Rochester John Marshall 3
Goodhue 43, Rochester John Marshall 13
Minneapolis Roosevelt 36, LeCenter 24
Owatonna 59, LeCenter 9
Owatonna 61, Minneapolis Roosevelt 11
Championship: Ellsworth (Wis.) 34, Owatonna 25
Third place: Goodhue 46, LeCenter 17
Fifth place: Rochester John Marshall 45, Minneapolis Roosevelt 16
ST. FRANCIS TRIANGULAR
Grand Rapids 34, St. Francis 25
Grand Rapids 42, Hibbing 21
St. Francis 39, Hibbing 22
TOTINO-GRACE INVITATIONAL
Blue Earth Area 218.5, Totino-Grace 202, Coon Rapids 178, Maple Grove 104, Minneapolis Henry 80, Edina/Richfield 73, St. Thomas Academy 68, Minneapolis Southwest 50
APPLE VALLEY INVITATIONAL
First round: Anoka 28, St. Michael-Albertville 21; Cambridge 39, New Prague 24; Elk River 45, Stillwater 27
Semifinals: Apple Valley 42, Elk River 21; Cambridge 30, Anoka 21
Championship: Apple Valley 34, Cambridge 15
Third place: Anoka 36, Elk River 22
Consolation championship: New Prague 42, Stillwater 22
WOODBURY INVITATIONAL
Cannon Falls 37, Woodbury 23
Cannon Falls 45, Central 15
Cannon Falls 58, Humboldt 9
Central 34, Woodbury 25
Woodbury 32, Humboldt 15


Fri., Jan. 22, 1999
Apple Valley 46, Bloomington Jefferson 21
Apple Valley 54, Rosemount 21
Lakeville 51, Rosemount 19
Lakeville 39, Bloomington Jefferson 26
Fridley 52, Mound-Westonka 12
Buffalo 47, Monticello 22
Eastview 50, Chaska 18
Moorhead 44, Fargo North (N.D.) 30
Sauk Rapids 52, North Branch 14
Cambridge 40, St. Francis 16
Spring Lake Park/St. Anthony 34, Irondale 30
White Bear Lake 54, Roseville 19
Bertha-Hewitt/Verndale 39, Menahga/Sebeka 21
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville 34, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 33
Pine City 61, Hinckley-Finlayson 12
Princeton 50, St. Cloud Apollo 21
Scott West 46, Sibley East 18
PRAIRIE CONFERENCE TOURNAMENT
1st: Royalton 213
2nd: Osakis 174
3rd: Browerville 164
4th: Eagle Valley 06
5th: Upsala-Swanville Area 18
BECKER TRIANGULAR
Lester Prairie 34, Becker 33
Milaca 54, Becker 21
Milaca 70, Lester Prairie 6
BENILDE-ST. MARGARET’S QUAD
Benild-St. Margaret’s 36, Minnehaha Academy 30
Minnehaha Academy 42, Bloomington Trinity 36
Bloomington Trinity 38, St. Paul Humboldt 36
Benilde-St. Margaret’S 42, St. Paul Humboldt 31
BUFFALO LAKE-HECTOR-MCLEOD WEST TRIANGULAR
Buffalo Lake-Hector 51, Watertown-Mayer 24
Buffalo Lake-Hector 51, Howard Lake-Waverly-Winsted 19
Watertown-Mayer 36, Howard Lake-Waverly-Winsted 24
ORONO TRIANGULAR
Columbia Heights 37, Orono 36
Shakopee 45, Columbia Heights 19
Shakopee 46, Orono 27
TOTINO-GRACE TRIANGULAR
Blaine 48, Centennial 17
Totino Grace 33, Blaine 25
Totino Grace 53, Centennial 9
WALKER-HACKENSACK-AKELEY/NEVIS TOURNAMENT
Deer River 154, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 146, Park Rapids Area 138, Crosby-Ironton 118, Pine River/Pequot Lakes 114.5, Nashwauk-Keewatin 84.5
WEST CENTRAL INVITE
Paynesville Area 233.5, Albany 172, Sauk Centre 146, Long Prairie-Grey Eagle 118.5, Melrose 84, Litchfield 10 (disqualified)


Thurs., Jan. 21, 1999
Wadena-Deer Creek 33, Staples/Motley 17
Medford 38, Janesville Waldorf Pemberton 27
North Branch 33, Rush City 31
Armstrong 30, Cooper 28
Hopkins 36, Minnetonka 31
Wayzata 64, Edina/Richfield 3
North 36, Henry 24
Roosevelt 55, South 18
Washburn 41, Southwest 33
Prior Lake 50, Shakopee 16
Harding 36, Arlington 30
Johnson 43, Central 30
Annandale/Maple Lake 40, Glencoe-Silver Lake 25
Anoka 45, Champlin Park 19
Coon Rapids 43, Osseo 21
Forest Lake 37, Stillwater 24
Mounds View 39, Maple Grove 32
Dassel-Cokato 24, St. Michael-Albertville 22
Hutchinson 43, Farmington 21
Hutchinson 43, Buffalo 25
Alexandria 41, Willmar 24
Caledonia/Spring Grove 50, Plainview/E.M. 13
Canby 54, Worthington/Sioux Valley-R.L.B. 12
Chatfield 43, Lewiston-Altura 27
Dawson-Boyd 72, Ortonville 3
Dell Rapids (S.D.) 45, Pipestone-Jasper 27
Jackson County Central 58, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 6
LaCrescent 32, Arcadia (Wis.) 23
Milaca 64, Chisago Lakes 6
Perham 48, Dilworth-Glyndon-Felton 18
Wabasha-Kellogg 44, St. Charles 15
Zumbrota-Mazeppa 41, Hayfield 13
CRETIN-DERHAM HALL TRIANGULAR
Cretin-Derham Hall 46, St. Paul Arlington 27
Cretin-Derham Hall 52, St. Paul Harding 18
St. Paul Harding 36, St. Paul Arlington 30


Tues., Jan. 19, 1999
KIFFMEYER DUALS
Medford 62, Saint Clair 8
Frazee 48, Pelican Rapids 18
Wadena-Deer Creek 41, Bertha-Hewitt/Verndale 13
Kimball 32, Annandale/ Maple Lake 31
Annandale/Maple Lake 30, Rockford 19
Kimball 40, Rockford 19
Fridley 52, Orono 13
Blackduck/Cass Lake-Bena 48, Fosston/Bagley 17
North Branch 33, Rush City 31
New Prague 39, Northfield 16
Forest Lake 36, Champlin Park 31
Glencoe-Silver Lake 36, Melrose 31
Litchfield 38, Albany 15
Minneapolis Washburn 34, De La Salle 33
Bemidji 48, Park Rapids Area 18
Browerville 43, Parkers Prairie 22
Eden Valley-Watkins 35, Becker 30
Fertile-Beltrami 44, Red Lake County Central 15
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 51, Plainview/Elgin-Millville 19
Hibbing/Chisholm 37, Virginia 15
Hillsboro (ND) 34, Fertile-Beltrami 28
Lake Crystal-Wellco Memorial 39, Nicollet 27
Lewiston-Altura 44, Rushford-Peterson 21
Litchfield 38, Albany 15
Madelia/Truman 55, Gibbon-Fairfax-Winthrop 8
Mille Lacs 44, Crosby-Ironton 22
Morris Area/Hancock 56, Benson 12
New York Mills 33, Perham 24
Norwood Young Arica 35, LeSueur-Henderson 27
Rocori (Cold Spring) 32, St. Cloud Tech 28
St. James 43, Waseca 19
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 49, Pequot Lakes/Pine River-Backus 21
Wheaton-Herman Norcross 73, Barnesville 0
Meadow Creek Christian/Alliance Christian Academy 65, Trinity of Bloomington 6
Norwood Young America 35, LeSueur-Henderson 27
Big Lake 60, Holdingford 12
Brainerd 33, Alexandria 33
Breckenridge 54, Dilworth-Glyndon-Felton 18
Buffalo Lake-Hector/McLeod West 32, Atwater-Cosmos-Grove City 30
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville 34, Lac Qui Parle Valley 30
MACCRAY 37, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 29
Montevideo 53, New London-Spicer 11
Pierz 54, Aitkin 10
Little Falls 35, Sauk Rapids 21
Scott West 57, Mankato Loyola 9
Willmar 52, St. Cloud Apollo 16
FOLEY TRIANGULAR
Foley 54, Buffalo 11
Hutchinson 28, Foley 21
LAKEVILLE QUADRANGULAR
Owatonna 61, Lakeville 6
Owatonna 44, Prior Lake 22
Owatonna 51, Minnetonka 21
Prior Lake 40, Lakeville 26
Prior Lake 43, Minnetonka 21
Lakeville 46, Minnetonka 24
LESTER PRAIRIE/HOLY TRINITY OF WINSTED TRIANGULAR
Delano 34, Lester Prairie 27
Delano 46, Howard Lake-Waverly 16
Lester Prairie 52, Howard Lake-Waverly 12
TRACY-MILROY TRIANGULAR
Minneota 39, Tracy-Milroy 24
Tracy-Milroy 27, Red Rock Central 27 (tie)


Sun., Jan. 17, 1999
KAUKAUNA (WIS.) INVITATIONAL
St. Edward of Lakewood (Ohio) 564, Apple Valley 512, Coleman (Wis.) 439, Walsh-Jesuit (Ohio) 403, Massillon-Perry (Ohio) 402, Luxemburg-Casco (Wis.) 327, Kaukauna (Wis.) 300, St. Lawrence (Ill.) 277, Little Shoot (Wis.) 78
STEWARTVILLE INVITATIONAL
Caledonia 183, Dover-Eyota 181, Zumbrota-Mazeppa 179.5, Rochester Mayo 144, Stewartville 135.5, Hayfield 101, GMLOK 82.5, Rochester John Marshall 66


Sat., Jan. 16, 1999
Canby 48, Sisseton 18
HINCKLEY-FINLAYSON TOURNAMENT
1st: Pierz 226, 2nd: Meadow Creek 209, 3rd: Rush City 160, 4th: Mound Westonka 134, 5th: Holdingford 113.5, 6th: St. Cloud Apollo 113, 7th: Pine City 64, 8th: Hinckley-Finlayson 51
PAYNESVILLE INVITATIONAL
1st: paynesville 182.5, 2nd: Minneota 179, 3rd: Scott West 131, 4th: Dassel-Cokato 127.5, 5th: Forest Lake 123.5, 6th: Morris 117, 7th: West Central Area 92, 8th: Deer River 88
KIMBALL DUALS
Belgrade-Brooten-Elrosa 54, Melrose 6
Melrose 24, Ogilvie 51
Sauk Rapids 51, Ogilvie 10
Kimball 33, Belgrade-Brooten-Elrosa 36
Kimball 21, Sauk Rapids 37
Belgrade-Brooten-Elrosa 54, Ogilvie 12
KIFFMEYER INVITATIONAL
Championship: Hastings 29, Elk River 28
Third place: Hutchinson 35, St. Cloud Tech 19
Fifth place: Waconia 34, Sauk Centre 24
Seventh place: Brainerd 55, Moorhead 18
LUVERNE/HILLS-BEAVER-CREEK/ELLSWORTH TOURNAMENT
Brannon Valley (S.D.) 42, Luverne/Hills-Beaver Creek/Ellsworth 18
Brannon Valley 48, Wabasso 15
Luverne/Hills-Beaver Creek/Ellsworth 33, Madelia/Truman 33
Madelia/Truman 36, Wabasso 14
Madelia/Truman 36, Brannon Valley (S.D.) 20
Wabasso 38, Luverne/Hills-Beaver Creek/Ellsworth 20
MINNEWASKA AREA TOURNAMENT
Bertha-Hewitt/Verndale 52, Long Prairie-Grey Eagle 15
Bertha-Hewitt/Verndale 46, Ottertail Central 26
Minnewaska Area 46, Ottertail Central 24
Minnewaska Area 60, Long Prairie-Grey Eagle 12
Championship: Bertha-Hewitt/Verndale 37, Minnehaha Academy 32
Third place: Ottertail Central 61, Long Prairie-Grey Eagle 9
OSAKIS INVITATIONAL
1st: Albany 33, Coon Rapids 29
3rd: Osakis 32, Chokio-Alberta/Clinton -Graceville 22
5th: Chokio-Alberta/Clinton-Graceville 36, Browerville 28
Albany 37, Osakis 24
Browerville 40, Osakis 24
Coon Rapids 37, Browerville 28
Coon Rapids 45, Chokio-Alberta/Clinton -Graceville 18
PLAINVIEW/ELGIN-MILLVILLE TOURNAMENT
Wabasha-Kellogg 188, Chatfield 178, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 170.5, Kasson-Mantorville 134, Lewiston-Altura 123, Byron 100, Plainview/Elgin-Millville 73
RIVER FALLS INVITATIONAL
At River Falls, Wis.
Anoka 214, River Falls 194, Henry-Sibley 125
STAPLES-MOTLEY TOURNAMENT
Championship: Cambridge 34, Staples-Motley 24
Third place: Frazee 49, Perham 12
Fifth place: Wadena-Deer Creek 45, Alexandria 13
STILLWATER INVITATIONAL
First round: Milaca 67, St. Paul Johnson 4; Owatonna 34, New Prague 24
Second round: New Prague 37, Simley 27; Stillwater 54, St. Paul Johnson 10
Third round: Milaca 33, Stillwater 25; Owatonna 46, Simley 7
Third place: New Prague 36, Stillwater 30
Fifth place: Simley 36, St. Paul Johnson 33
Championship: Owatonna 29, Milaca 23


Fri., Jan. 15, 1999
Eastview 34, Eden Prairie 28
Brooklyn Center 40, Columbia Heights 21
Hutchinson 39, Shakopee 29
Centennial 31, Buffalo 28
Monticello 34, Irondale 29
St. Francis 35, Spring Lake Park/St. Anthony Village 33
Blaine 68, Park Center 3
Mounds View 36, Roseville Area 33
Fridley 63, St. Croix Lutheran 6
Minnetonka 48, Minneapolis Edison 24
Blue Earth Area 48, Janesville-Waldorf-Pemberton 20
Dover-Eyota 39, Plainview/Elgin-Millville 22
Jackson County Central 40, Pipestone-Jasper 4
LaCrescent 52, West Salem (Wis.) 15
Larimore (N.D.) 42, Thief River Falls 33
Lewiston-Altura 36, St. Charles 34
Marshall 36, Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster 27
Montevideo 53, Benson 18
Morris Area/Hancock 44, New London-Spicer 22
Nicollet 60, Maple River 12
Paynesville Area 44, Sauk Centre 7
St. James 45, River Valley 9
Zumbrota-Mazeppa 37, Stewartville 19
FARMINGTON QUADRANGULAR
Farmington 38, Rosemount 15
Farmington 39, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 21
Northfield 40, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 25
Northfield 43, Farmington 18
Northfield 55, Rosemount 16
Rosemount 33, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 33
LESTER PRAIRIE/WINSTED HOLY TRINITY TRIANGULAR
Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 46, Melrose 21
Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 66, Trinity of Bloomington 6
Melrose 40, Trinity of Bloomington 27
NEW PRAGUE TRIANGULAR
New Prague 42, Prior Lake 22
New Prague 50, Austin 12
Prior Lake 43, Austin 27
ST. MICHAEL-ALBERTVILLE INVITE
Osseo 38, Cooper 26
Owatonna 38, Cooper 15
Owatonna 47, Osseo 24
St. Michael-Albertville 33, Owatonna 17
St. Michael-Albertville 54, Osseo 12
St. Michael-Albertville 54, Cooper 3
WOODBURY TRIANGULAR
Winona 46, Woodbury 11
Winona 51, Park of Cottage Grove 13


Thurs., Jan. 14, 1999
Medford 47, Blooming Prairie 15
Bloomington Kennedy 49, Lakeville 19
Menahga/Sebeka 35, Browerville 28
Armstrong 46, Hopkins 19
Minnetonka 49, Edina/Richfield 12
Wayzata 51, Cooper 15
Eagan 43, Chaska 22
Minneapolis Edison 34, Minneapolis South 33
Minneapolis North 36, Minneapolis Southwest 25
Minneapolis Roosevelt 41, Minneapolis Henry 18
St. Paul Highland Park 37, St. Paul Arlington 32
Hastings 37, Henry Sibley 28
South St. Paul 49, Woodbury 21
Anoka 53, Osseo 12
Champlin Park 38, Elk River 28
Forest Lake 48, White Bear Lake 21
Stillwater 47, Maple Grove 15
Buffalo Lake-Hector/McLeod West 47, Glencoe-Silver Lake 18
Albert Lea 36, Owatonna 21
Alden-Conger 45, Maple River 21
Belgrade-Brooten-Elrosa 31, Lac Qui Parle Valley 25
Chisago Lakes 57, Pine City 18
Dawson-Boyd 31, Belview-Danube-Renville-Sacred Heart 29
Eden Valley-Watkins 51, Holdingford 20
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 50, Rushford-Peterson 24
Lake City 35, Kasson-Mantorville 29
Madelia/Truman 61, St. Clair 10
Mille Lacs 42, Ogilvie 25
Minneota 37, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 22
Pequot Lakes/Pine River-Backus 34, Crosby-Ironton 28
Pine Island 41, Byron 20
Princeton 46, North Branch 20
Rochester Mayo 40, Mankato East 22
Tartan 54, St. Cloud Apollo 13
Scott West 47, LeSueur-Henderson 21
Sibley East 28, Montgomery-Lonsdale 18
Staples-Motley 52, Detroit Lakes 10
Triton 55, Hayfield 12
Virginia/Mountain Iron-Buhl 27, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 24
Wadena-Deer Creek 47, Park Rapids Area 10
DEER RIVER TRIANGULAR
Deer River 42, Fosston-Bagley 30
Fosston-Bagley 52, East Grand Forks 12
Deer River 45, East Grand Forks 24
BLOOMINGTON JEFFERSON DUALS
Bloomington Jefferson 46, Rosemount 18
Burnsville 31, Bloomington Jefferson 27
LONG PRAIRIE-GREY EAGLE TRIANGULAR
Perham 49, Long Prairie-Grey Eagle 13
Pierz 37, Perham 27
Pierz 51, Long Prairie-Grey Eagle 18
WATERTOWN-MAYER TRIANGULAR
Rockford 39, Watertown-Mayer 16
Waconia/Mayer Lutheran 52, Watertown-Mayer 6
EAGLE VALLEY TRIANGULAR
Bertha-Hewitt/Verndale 39, Osakis 30
Bertha-Hewitt/Verndale 60, Eagle Valley 12
Osakis 42, Eagle Valley 21
RUSH CITY TRIANGULAR
Aitkin 54, Rush City 16
Little Falls 56, Aitkin 15
MPLS. WASHBURN TRIANGULAR
Minneapolis Washburn 36, Rochester Century 34
Minneapolis Washburn 63, Trinity (Bloom) 10
Rochester Century 36, Trinity (Bloom) 24
ST. PAUL JOHNSON TRIANGULAR
Cretin-Derham Hall 43, St. Paul Humboldt 22
St. Paul Johnson 52, Cretin-Derham Hall 15
St. Paul Johnson 59, St. Paul Humboldt 15


Wed., Jan. 13, 1999
Delano 51, Glencoe-Silver Lake 15
BROOKLYN CENTER TRIANGULAR
Brooklyn Center 55, St. Croix Lutheran 18
Brooklyn Center 57, Minneapolis Edison 18
Minneapolis Edison 40, St. Croix Lutheran 30


Tues., Jan. 12, 1999
Medford 46, Kenyon Wanamingo 15
Deer River/Northland 44, Blackduck/Cass Lake-Bena 23
Walker-H-A/Nevis 42, Fosston/Bagley 21
Brooklyn Center 55, St. Croix Lutheran 18
Cambridge 66, Monticello 9
Totino-Grace 36, Spring Lake Park/St. Anthony 12
Delano 51, Glencoe-Silver Lake 15
Big Lake 53, Rockford 16
Brooklyn Center 57, Minneapolis Edison 18
Concordia Academy 64, Benilde-St. Margaret’s 9
Minneapolis Edison 40, St. Croix Lutheran 30
Mound-Westonka 35, Watertown-Mayer 23
Aitkin 43, Brainerd 21
Bertha-Hewitt/Verndale 51, Otter Tail Central 15
Chatfield 31, Fillmore Central/L/MC 20
Crookston 40, Park Rapids 30
Grand Meadow/LO/K 39, Alden-Conger 29
Lac Qui Parle Valley 36, Benson 33
LaCrescent 41, LaCrosse (Wis.) Logan 19
LeSueur-Henderson 33, Nicollet 27
Long Prairie-Grey Eagle 40, Sartell 29
MACCRAY 39, Buffalo Lake-H/MW 25
Mille Lacs 52, Hinckley-Finlayson 15
New Ulm 57, Fairmont 6
New York Mills 47, Pequot Lakes/PR-B 21
Parkers Prairie 35, Eagle Valley 29
Red Lake CC 30, Mahnomen/Waubun 30
Red Rock Central/WWG 35, Fulda/MCC 27
St. James 44, St. Peter 24
Wabasso 30, BOLD 27
Waseca 58, United South Central 12
West Central Area 38, Fergus Falls 28
Windom Area/ML/B-O 45, Redwood Valley 16
Yellow Medicine East 34, BOLD 27
ALBANY TRIANGULAR
Albany 61, Melrose 9
Rocori 29, Albany 17
ANNANDALE/ML TRIANGULAR
Buffalo 41, Annandale/Maple Lake 20
Buffalo 40, New London-Spicer 16
Annandale/Maple Lake 44, New London-Spicer 15
BRECKENRIDGE TRIANGULAR
Breckenridge 35, Pelican Rapids 34
Perham 35, Pelican Rapids 28
Perham 38, Breckenridge 15
BYRON TRIANGULAR
Blooming Prairie 43, Byron 22
Wabasha 51, Blooming Prairie 15
Wabasha-Kellogg 47, Byron 12
COON RAPIDS TRIANGULAR
Coon Rapids 47, Mounds View 19
Mounds View 43, Eden Prairie 29
Coon Rapids 48, Eden Prairie 25
ELK RIVER TRIANGULAR
Elk River 36, Mora 22
Elk River 42, St. Francis 18
Mora 35, St. Francis 28
LESTER PRAIRIE TRIANGULAR
Lester Prairie/WHT 43, Norwood Young America 23
Kimball Area 45, Norwood Young America 21
MAPLE RIVER QUADRANGULAR
Gibbon-F-W 45, Maple River 28
New Richland-HEG 54, Maple River 15
Maple River 37, St. Clair 33
Gibbon-F-W 42, St. Clair 27
NRHEG 41, St. Clair 19
NRHEG 39, Gibbon-F-W 33


Sat., Jan. 9, 1999
HUTCHINSON INVITATIONAL
Blue Earth Area 96, Dassel-Cokato 90, Canby 80, Hutchinson 72
BISMARCK ROTARY WRESTLING TOURNAMENT
1st: Frazee 259, 2nd: Williston, N.D. 209.5, 3rd: Dickinson, N.D. 148.5, 4th: Bismarck, N.D. 145, 5th: Sidney, MT 140.5, 6th: Rapid City Stevens, S.D. 133, 7th: Jamestown, N.D. 122.5, 8th: Bismarck Century, N.D. 105
BROOKLYN CENTER INVITATIONAL
1st: Brooklyn Center 212, 2nd: Meadowcreek Christian/Alliance Academy 206, 3rd: St. Paul Central 168, 4th: Minneapolis Washburn 122, 5th: St. Paul Arlington 93.5, 6th: Minnehaha Academy/Lutheran 79.5, 7th: St. Croix Lutheran 71, 8th: Minneapolis Patrick Henry 69, 9th: Watertown-Mayer 57
CAMBRIDGE/ISANTI BLUEJACKET INVITATIONAL
1st: Cambridge/Isanti 219.5, 2nd: Bemidji 203, 3rd: Grand Rapids 149, 4th: Elk River 123, 5th: Brainerd 93, 6th: Blaine 92, 7th: St. Paul Johnson 84, 8th: Simley 53
ROYALTON TOURNAMENT
1st: Royalton 222; 2nd: Braham 215; 3rd: Long Prairie/Grey Eagle 176; 4th: Holdingford 154; 5th: Eagle Valley 122; 6th: North St. Paul 69; 7th: Granite City Baptist 46; 8th: Upsala/Swanville 10
BENSON INVITATIONAL
Minneota 219, Minnewaska Area 160.5, Marshall 142.5, Sauk Centre 125, Redwood Valley 101, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville 89, Lac Qui Parle Valley 65, Benson 43
BUFFALO INVITATIONAL
Alexandria 29, Buffalo 27
Anoka 40, Armstrong 22
Anoka 43, Alexandria 7
Anoka 51, Buffalo 7
Armstrong 41, Alexandria 24
Armstrong 45, Buffalo 22
BURNSVILLE INVITATIONAL
Hastings 178.5, Litchfield 157, Austin 156, Stillwater 133.5, Rochester Mayo 125, Burnsville 95, Eagan 92.5, Eastview 60, Minneapolis Southwest 34
CHARLES CITY (Ia.) INVITE
Apple Valley 32, Charles City (Ia.) 22
Apple Valley 39, Mason City (Ia.) 27
Apple Valley 42, West Des Moines-Dowling (Ia.) 18
Apple Valley 43, Fort Dodge (Ia.) 19
COLUMBIA HEIGHTS TOURNAMENT
St. Francis 233.5, Coon Rapids 173, Fridley 154.5, Osseo 138, Chisago Lakes 126.5, Columbia Heights 76, De La Salle 47, St. Paul Harding 46.5
DICK BLACK INVITATIONAL
At Owatonna
First round: Baldwin-Woodville (Ia.) 42, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 22; Cedar Rapids-Prairie (Ia.) 39, St. Cloud Tech 21; Owatonna 36, Osage (Ia.) 32
Second round: Cumberland (Ia.) 35, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 29; Owatonna 42, Cedar Rapids-Prairie (Ia.) 21; St. Cloud Tech 30, Osage (Ia.) 25
Third round: Iowa City (Ia.) 57, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 12; St. Cloud Tech 36, Owatonna 26
Championship: Iowa City Central (Ia.) 51, St. Cloud Tech 16
Third place: Owatonna 36, Baldwin-Woodville (Ia.) 27
Fifth place:Osage (Ia.) 29, Cumberland (Ia.) 25
Seventh place: Cedar Rapids-Prairie (Ia.) 34, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 33
FARMINGTON TOURNAMENT
Championship: Jackson County Central 43, Goodhue 18
Third place: Paynesville Area 27, Faribault 24
Fifth place: Bloomington Kennedy 32, Northfield 22
Seventh place: St. Michael-Albertville 54, Farmington 12
Ninth place: Lakeville 33, Henry Sibley 20
Eleventh place: Rochester John Marshall 43, Eden Prairie 20
GAGNE INVITATIONAL
At Mound-Westonka
Quarterfinals: Bloomington Jefferson 54, Mound-Westonka 13; Delano 30, Nicollet 28; Glencoe-Silver Lake 48, Edina/Richfield 22; Irondale 42, Chaska 21
Semifinals:Bloomington Jefferson 55, Glencoe-Silver Lake 17; Delano 32, Irondale 30
Consolation semifinals: Mound-Westonka 39, Edina/Richfield 25; Nicollet 36, Chaska 29
Championship: Bloomington Jefferson 42, Delano 15
Third place: Irondale 52, Glencoe-Silver Lake 22
Fifth place:Mound-Westonka 37, Nicollet 31
Seventh place: Chaska 47, Edina/Richfield 15
GRAND MEADOW/LEROY-OSTRANDER KINGSLAND INVITATIONAL
Triton 162, Medford 126, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander 69, Rushford-Peterson 44
HUDSON (Wis.) INVITATIONAL
First round: Hudson (Wis.) 47, Park of Cottage Grove 23; White Bear Lake 36, Menomonie (Wis.) 28
Second round: Champlin Park 45, Park of Cottage Grove 15; Medford 40, White Bear Lake 30; Spring Lake Park 51, River Falls JV 18
Third round: Champlin Park 56, Clear Lake 16; Park of Cottage Grove 45, St. John’s (Wis.) 30; Spring Lake Park 43, Menomonie 25; White Bear Lake 46, River Falls JV 24
Fourth round: Champlin Park 65, St. John’s (Wis.) 6; Spring Lake Park 60, White Bear Lake 12
Fifth round: Champlin Park 30, Hudson (Wis.) 30; Park of Cottage Grove 42, Clear Lake (Wis.) 34; Spring Lake Park 36, Medford 28
Championship: Spring Lake Park 44, Hudson (Wis.) 27
Third place: Medford (Wis.) def. Champlin Park, forfeit
Fifth place: Park of Cottage Grove 35, White Bear Lake 28
Seventh place: Menomonie (Wis.) 40, St. John’s (Wis.) 30
Ninth place: Clear Lake (Wis.) 47, river Falls JV (Wis.) 24
LACRESCENT INVITATIONAL
Championship: Wabasha-Kellogg 40, Pine Island 15
Third place: St. Charles 42, Hayfield 26
Consolation championship: LaCrescent 42, Dover-Eyota 15
Seventh place: LaCrosse Aquinas(WI) 78, Houston 0
LITTLE FALLS INVITATIONAL
Wadena-Deer Creek 227, Pierz 176, Little Falls 173.5, Blackduck/Cass Lake-Bena 162.5, Sauk Rapids 119.5, Detroit Lakes 93
MACCRAY QUADRANGULAR
MACCRAY 48, Ortonville 25
Willmar 46, MACCRAY 21
Willmar 52, Ortonville 12
Windom Area 32, MACCRAY 30
Windom Area 36, Willmar 34
Windom Area 62, Ortonville 9
MORA INVITATIONAL
Mora 245.5, Waconia 162, Annandale/Maple Lake 160.5, Albany 151, Sartell 116, Pine City 97, St. Cloud Apollo 93.5, Hinckley-Finlayson 49
PINE TO PRAIRIE INVITE
At Fosston
Pelican Rapids 197, Fertile-Beltrami 196, Fosston/Bagley 151, Dilworth-Glyndon-Felton 131.5, Thief River Falls 126, Lake Park-Audubon 121
REDBIRD INVITATIONAL
At Montgomery-Lonsdale
Lake Crystal-Wellcome Memorial 230, Lewiston-Altura 154.5, Montgomery-Lonsdale 135..5, Blooming Prairie 128.5, Cretin-Derham Hall 125, MapleRiver 92, St. Clair 86.5, Howard Lake-Waverly-Winsted 74
WABASSO QUADRANGULAR
New Ulm 33, Wabasso 26
New Ulm 56, Tracy-Milroy 9
New Ulm 61, Martin County West 8
Tracy-Milroy 48, Martin County West 23
Wabasso 28, Tracy-Milroy 27
Wabasso 45, Martin County West 20
YELLOW MEDICINE EAST INVITE
Dawson-Boyd 36, Fulda/Murray County Central 21
Dawson-Boyd 37, Yellow Medicine East 17
Yellow Medicine East 34, Fulda/Murray County Central 30


Fri., Jan. 8, 1999
Mound-Westonka 42, Columbia Heights 36
St. Francis 41, Centennial 18
Totino Grace 34, Monticello 28
Blue Earth Area 27, St. James 23
Chatfield 37, Dover-Eyota 18
Faribault 40, Mankato East 22
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 60, Southland 15
Goodhue 41, Lewiston-Altura 23
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander 66, Houston 4
LeCenter/Cleveland 48, Norwood Young America 22
Marshall 57, Pipestone-Jasper 13
New Ulm 50, Waseca 12
Pine Island 39, Kenyon-Wanamingo 27
Scott West 59, Montgomery-Lonsdale 3
St. Peter 51, United South Central 20
Triton 40, Byron 20
Wabasha-Kellogg 52, Plainview/Elgin-Millville 9
Zumbrota-Mazeppa 46, Cannon Falls 15
APPLE VALLEY DOUBLE-DUAL
Apple Valley 47, Burnsville 13
Apple Valley 28, Wayzata 28
BELGRADE-B.E. TOURNAMENT
Belgrade-Brooten-Elrosa 149, BOLD 145.5, West Central Area 134, Ottertail, Central 117.5, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 106, Becker 97, Atwater-Cosmos-Grove City 63, Melrose 12
CHASKA TOURNAMENT
Bloomington Kennedy 41, Eagan 12
Bloomington Kennedy 62, Chaska 7
Eagan 31, Lakeville 27
Lakeville 45, Chaska 24
LESTER PRAIRIE TRIANGULAR
Lester Prairie 37, Waconia 27
Meadow Creek Christian 34, Waconia 28
Meadow Creek Christian 39, Lester Prairie 25
MAHNOMEN/WAUBUN TOURNEY
First place: Badger-Greenbush/Middle River 38, Deer River 20
Third place: Breckenridge 31, Menahga/Sebeka 22
Fifth place: Mahnomen/Waubun 36, Frazee JV 25
Seventh place: Crookston 50, Red Lake County Central 18
MILACA TRIANGULAR
Aitkin 45, North Branch 13
Milaca 43, Aitkin 17
Milaca 61, North Branch 9
ORONO TRIANGULAR
Orono 48, St. Croix Lutheran 27
Orono 54, Benilde-St. Margaret’s 24
St. Croix Lutheran 39, Benilde-St. Margaret’s 33
ROSEMOUNT QUADRANGULAR
Bloomington Jefferson 42, Eastview 23
Bloomington Jefferson 44, Eden Prairie 21
Eden Prairie 40, Rosemount 33
Rosemount 37, Eastview 23


Thurs., Jan. 7, 1999
Rochester Mayo 32, Rochester John Marshall 23
Prior Lake 37, Hutchinson 26
Waterville Elysian Morristown 29, Medford 28
Fertile-Beltrami 53, Theif River Falls 14
Bemidji 27, Blackduck/Cass Lake-Bena 22
Dawson-Boyd 44, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville 22
River Valley 35, Tracy-Milroy 29
Hopkins 43, Edina/Richfield 13
Wayzata 42, Armstrong 25
Roosevelt 51, Washburn 12
South 44, Southwest 23
Northfield 46, Shakopee 19
St. Paul Harding 57, St. Paul Humboldt 17
Hastings 67, St. Thomas Academy 3
South St. Paul 93, Tartan 88
Tartan 33, Simley 24
Blaine 43, Osseo 15
Forest Lake 51, Maple Grove 20
Stillwater 68, Roseville 6
White Bear Lake 54, Mounds View 16
Dassel-Cokato 56, Delano 3
Glencoe-Silver Lake 33, Watertown-Mayer 28
St. Michael-Albertville 52, Annandale/Maple Lake 10
Concordia Academy 52, Minnehaha Academy/Lutheran (Bloom.) 21
Foley 26, Anoka 23
Minneapolis Henry 39, De La Salle 33
Albert Lea 47, Winona 18
Bertha-Hewitt/Verndale 37, New York Mills 28
Braham 45, Rush City 22
Caledonia/Spring Grove 62, Rushford-Peterson 9
Detroit Lakes 39, Dilworth-Glyndon-Felton 18
Fergus Fall 50, Barneville 12
Grand Rapids 34, Staples-Motley 22
Hillsboro (N.D.) 40, Moorhead 33
LaCrescent 52, Westby (Wis.) 12
Lake City 49, Stewartville 20
Little Falls 30, Rocori 28
Mankato West 33, Austin 32
Minneota 38, Belview-D.R.S.H. 17
Mora 47, Chisago Lakes 12
Morris Area/Hancock 50, Belgrade-B.E. 8
New London-Spicer 39, Benson 35
New Richland-H.E.G 40, Alden-Conger 30
Nicollet 44, St. Clair 18
Ogilvie 51, Hinckley-Finlayson 18
Osakis 38, Browerville 25
Parkers Prairie 31, Pequot Lakes/Pine River-Backus 26
Pelican Rapids 61, Lake Park-Audubon 7
Sibley East 36, Mankato Loyola 18
St. Cloud Tech 50, Alexandria 15
Walhalla (N.D.) 54, E.G.F. Sacred Heart 24
Warren-Alvarado-Oslo 33, East Grand Forks 32
Henry Sibley 51, North St. Paul 18
Tartan 33, Simley 24
Woodbury 48, North St. Paul 15
Champlin Park 71, Park Center 3
CRETIN-DERHAM HALL TRIANGULAR
Highland Park 35, Central 32
Highland Park 37, Cretin-Derham Hall 27
Central 39, Cretin-Derham Hall 31
JANESVILLE-W.P. TRIANGULAR
Janesville-Waldorf-Pemberton 40, Blooming Prairie 30
Lake Crystal-Wellcome Memorial 44, Janesville-Waldorf-Pemberton 20
Lake Crystal-Wellcome Memorial 54, Blooming Prairie 18
ST. PAUL JOHNSON TRIANGULAR
St. Paul Como 53, St. Paul Arlington 15
St. Paul Johnson 40, St. Paul Como 25
St. Paul Johnson 42, St. Paul Arlington 33
WALKER-HACKENSACK-AKELEY/NEVIS TRIANGULAR
Park Rapids Area 36, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 31
Park Rapids Area 38, Crosby-Ironton 30
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 50, Crosby-Ironton 18


Tues., Jan. 5, 1999
Frazee 57, Perham 2
Plainview Elgin Millville 39, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 23
Deer River 35, Virginia 25
Breckenridge 40, Fergus Falls 30
Fridley 60, Benilde-St. Margaret 6
Centennial 35, Irondale 33
Belview-D.R.S.H. 44, Buffalo Lake-Hector/Mcleod W. 20
Big Lake 44, Eden Valley-Watkins 20
Breckenridge 40, Fergus Falls 30
Blackduck/Cass Lake-Bena 46, Peqout Lakes/Pine River-Backus 26
Dawson-Boyd 66, MACCRAY 6
Detroit Lakes 45, Crosby-Ironton 21
Fertile-Beltrami 37, Moorhead 28
Foley 53, Chisago Lakes 7
Foley 66, Pine City 3
LeSueur-Henderson 36, Sibley East 18
Madelia/Truman 62, Martin County West 6
Montgomery-Lonsdale 30, LeCenter/Cleveland 29
Scott West 36, Norwood Young America 23
Windom Area/Mt. Lake/Butterfield-Odin 50, Pipestone-Jasper 14
KIMBALL TRIANGULAR
Kimball 33, Becker 29
Becker 36, ACGC 52
Kimball 52, ACGC 12
BRAHAM TRIANGULAR
Braham 55, St. Paul Central 9
Meadow Creek Christian Academy 50, St. Paul Central 16
Meadow Creek Christian Academy 34, Braham 25
LAKEVILLE TRIANGULAR
Lakeville 44, Minneapolis Edison 24
Lakeville 48, Cretin-Derham Hall 32
Cretin-Derham Hall 48, Minneapolis Edison 28
LEWISTON-ALTURA TRIANGULAR
LaCrescent 144, Lewiston-Altura 112, Winona 110, Houston 27
NICOLLET TRIANGULAR
Blooming Prairie 29, Mankato Loyola 27
Nicollet 28, Blooming Prairie 27
Nicollet 41, Mankato Loyola 18
PIERZ TRIANGULAR
Pierz 52, Rockford 9
Pierz 60, Holdingford 17
Rockford 33, Holdingford 28
PRIOR LAKE TRIANGULAR
Mankato West 32, Prior Lake 26
Mankato West 43, St. Peter 18
Prior Lake 46, St. Peter 21
ROCORI TRIANGULAR
Rocori 24, Paynesville Area 24
Dassel-Cokato 46, Rocori 10
TOTINO GRACE TRIANGULAR
Cambridge 39, Osseo 24
Cambridge 39, Totino Grace 24
Totino Grace 44, Osseo 18
WORTHINGTON TRIANGULAR
BOLD 46, Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster 21
St. James 41, BOLD 16
St. James 53, Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster 12


Sat., Jan., 2, 1999
Dam SiteTournament