High School Results – January 2011

Saturday, January 29, 2011
Annandale/Maple Lake Duals
Photos 
Princeton 54 Sibley East 21
Sibley East 42 Orono 42
Saint Francis 59 Sibley East 18
Saint Michael-Albertville 66 Saint Francis 7
Saint Michael-Albertville 69 Orono 0
Saint Michael-Albertville 50 Annandale/Maple Lake 6
Annandale/Maple Lake 53 Princeton 12
Annandale/Maple Lake 46 Eden Prairie 19
Eden Prairie 49 Robbinsdale Armstrong 27
Saint Francis 39 Eden Prairie 30
Princeton 49 Robbinsdale-Armstrong 25

Bloomington Kennedy Duals

Hastings 61 Irondale 8
Irondale 43 Minnetonka 30
Irondale 61 Woodbury 18
Camden Conference Tournament
1. Minneota 244
2. Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 197
3. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 169
4. Canby 151
5. MACCRAY/RCW 112
6. Ortonville 112
Fergus Falls Isaiah “Pudge” Anderson Memorial Duals
First Round:
Little Falls 42 Moorhead 33
Thief River Falls/Goodridge 45 Fergus Falls 25
Dassel-Cokato 38 Wahpeton 36
Kimball 63 Bemidji 14
Second Round:
Fergus Falls 48 Wahpeton 29
Bemidji 45 Moorhead 23
Thief River Falls/Goodridge 43 Dassel-Cokato 25
Kimball 42 Little Falls 35
Third Round:
Championship: Kimball 47 Thief River Falls/Goodridge 26
Fergus Falls 55 Dassel-Cokato 24
Moorhead 36 Wahpeton 29
Little Falls 36 Bemidji 35
Forest Lake Ranger Duals
Quarterfinals
Apple Valley – Bye
Prior Lake 42 Stillwater 22
Forest Lake 46 Sauk Rapids-Rice 27
Ellsworth, WI 40 LeSueur-Henderson 24
Consolations
Stillwater – Bye
LeSeuer-Henderson 43 Sauk Rapids-Rice 28
Semifinals
Apple Valley 57 Prior Lake 12
Ellsworth 30 Forest Lake 21
5th – LeSueur-Henderson 34 Stillwater 27
3rd – Prior Lake 36 Forest Lake 26
1st – Apple Valley 61 Ellsworth 6
Grand Rapids Skip Nalan Tournament
1. Grand Rapids 246
2. Mille Lacs 194.5
3. Aitkin 175.5
4. North Branch 161.5
5. Hibbing 119
6. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 97
7. Deer River 83
8. Ogilvie 65
9. Virginia Area 36.5
10. Mahnomen-Wauben 30
11. Nashwauk-Keewatin/Greenway 20
12. Cloquet-Esko-Barnum 17
Heart O’Lakes Conference Tournament
1. Frazee 287.5
2. Perham 168.0
3. Dilworth-Glyndon-Felton 113.5
4. United Clay Becker 108.0
5. Barnesville 103.5
6. West Central Area 97.5
7. Pelican Rapids 85.0
8. Breckenridge 83.0
Kasson-Mantorville Swalla Duals
Pool A
Simley 55, Stewartville 12
Pool B
Waseca 41, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 36
Kasson-Mantorville 52, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 15
Kasson-Mantorville 49, Waseca 16
Pool C
Byron 43, United South Central 28
Jackson County Central 36, United South Central 34
Jackson County Central 61, Byron 15
Pool D
Centennial 43, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 28
Zumbrota-Mazeppa 45, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 17
Zumbrota-Mazeppa 46, Centennial 22
Championship Bracket
Kasson-Mantorville 37, Jackson County Central 32
Simley 55, Zumbrota-Mazeppa 15
Simley 41, Kasson-Mantorville 21
Jackson County Central 42, Zumbrota-Mazeppa. 36
Fifth-Place Bracket
Stewartville 49, Waseca 29
Centennial 38, Byron 28
Stewartville 40, Centennial 28
Byron 39, Waseca 38
Consolation Bracket
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 54, United South Central 19
Lake City Tournament
1. 196.5 Caledonia/Houston/Spring Grove
2. 190.5 Chatfield
3. 182.5 Plainview-Elgin-Millville
4. 151.5 Saint Charles
5. 131.5 Wabasha Kellogg
6. 100.5 Hayfield
7. 94.5 Lake City
8. 88.5 Medford
9. 59.5 Blooming Prairie
10. 42.5 East Ridge
Mid-State Conference Tournament
1. Staples-Motley 187.5
2. Wadena-Deer Creek 174
3. Detroit Lakes 145.5
4. Park Rapids Area 132
5. Pequot Lakes/Pine River-Backus 121
6. Crosby-Ironton 63
Nicollet Raider Duals
Champions: Triton 5-0
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 54 Redwood Valley 24
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 61 Howard Lake-Waverly-Winsted 15
Howard Lake-Waverly-Winsted 36 Redwood Valley 21
Mounds View 47 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 33
Mounds View 48 Redwood Valley 22
Mounds View 52 Howard Lake-Waverly-Winsted 22
Nicollet 38 Moundsview 37
Nicollet 42 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 29
Nicollet 48 Howard Lake-Waverly-Winsted 15
Nicollet 51 Redwood Valley 16
Triton 42 Mounds View 31
Triton 45 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 36
Triton 51 Nicollet 28
Triton 60 Howard Lake-Waverly-Winsted 22
Triton 63 Redwood Valley 18
Northfield Raider Invite
1. Scott West 299.5
2. Northfield 122.0
3. Henry Sibley 119.0
4. Montgomery-Lonsdale/Le Center 103.5œ
5. Saint Paul Johnson 72.0
6. Chisago Lakes Area 72.0
7. Farmington 69.0
8. Rochester Mayo 52.5
9. Maple River 50.0
10. Winona 17.5
11. Minneapolis Edison 13.0
Robbinsdale Cooper Duals
Goodhue 46 Wayzata 22
Goodhue 51 Mankato West 24
Goodhue 36 Chaska/Chanhassen 36
Rochester Century Panther Invite
1. Sparta 190.0
2. Lakeville South 180.5
3. Cannon Falls/Randolph 149.0
4. Fairmont 108.5
5. Rochester Century 105.0
6. Saint Clair/Mankato Loyola 100.0
7. Southland 74.0
8. La Crescent 46.5
Sioux Center, IA Duals
Hartley-Melvin-Sanborn 45 Luverne 31
Central Lyon 49 Luverne 15
Rock Valley-Boyden Hull 68 Luverne 5
Luverne 46 West Sioux 36
South Saint Paul Veldman Invitational
1. Monticello 231.5
2. Pierz 179.5
3. Burnsville 125
4. Lakeville North 124
5. Saint Paul Harding 119
6. South Saint Paul 109.5
7. Andover 96
8. Benilde-Saint Margaret’s 93.5
9. Saint Paul Central 90
10. Austin/Austin Pacelli 77.5
11. Blaine 75.5
12. Mankato East 74
13. North Saint Paul 71
14. Mond-Westonka 67
15. Cretin-Derham Hall 27
16. Saint Paul Como Park 20
Totino-Grace Invitational
1. Anoka 188.5
2. Maple Grove 145.5
3. Owatonna 125.0
4. Fridley 113.0
5. Litchfield 112.0
6. Totino-Grace 109.5
7. Osseo 104.0
8. Buffalo 81.5
9. Pine Island 46.5
West Central South Conference
1. Atwater-Cosmos-Grove City 240
2. Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 201
3. Paynesville 156.5
4. BOLD 137
5. Yellow Medicine East 113
6. Benson 91
7. Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 82
8. Minnewaska 73.5
9. Montevideo 56
Windom Area Triangular
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 55, Fulda/Murray County Central 18
Fulda/Murray County Central 30, Martin County West 2
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 57, Martin County West 12
Woodbury Central (IA) Tournament
Adrian 36 Bennington, NE 26
Adrian 48 Sioux City North, IA 21
Adrian 48 Woodbury Central, IA 12
Adrian 69 Vermillion, SD 9
Adrian 70 Akron-Westfield, IA 6


Friday, January 28, 2011
Apple Valley 60 Rosemount 12
Mankato East 45 Austin 24
Centennial 38 Irondale 20
Fridley 72 Columbia Heights 6
Jackson County Central 52 Lake Crystal-Wellcome Memorial 14
Robbinsdale Cooper 45 Benilde-Saint Margaret’s 12
Rosemount 38 Lakeville North 28
Saint Cloud Apollo 37 Brainerd/Pillager 30
Saint Michael-Albertville 58 Elk River 4
Waseca 38 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 31
Aitkin Triangular
Aitkin 69 Ashland 9
Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 37 Ashland 17
Aitkin 49 Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 19
Browerville/Eagle Valley Bronco Duals
Round 1
Bertha-Hewitt/Verndale 39 Browerville/Eagle Valley 25
Border West 53 Belgrade-Brooten-Elrosa 14
Round 2
Border West 72 Browerville/Eagle Valley 9
Belgrade-Brooten-Elrosa 62 West Central Area/Ashby 16
Round 3
Border West 53 Holdingford 15
Belgrade-Brooten-Elrosa 55 Browerville/Eagle Valley 15
Luverne Quadrangular
Marshall/Lakeview 49 Luverne 16
Luverne 39 Martin County West 23
Pipestone Area 64 Luverne 6
Pipestone Area 55 Marshall/Lakeview 19
Pipestone Area 53 Martin County West 17

Marshall Triangular
Adrian 57 Marshall/Lakeview 12
Adrian 48 Fulda/Murray County Central 15

Medford Triangular
Maple River 57 Sibley East 18
Medford 42 Sibley East 41

Maple River 34 Medford 29
Saint Peter Triangular
Saint James 30 Saint Peter 18
Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart 39 Saint Peter 34
Spectrum/Legacy Invite
1. 201.0 Sartell-Saint Stephen
2. 179.0 Rockford
3. 147.5 Chisago Lakes Area
4. 146.5 Maple Grove
5. 129.0 Richfield/Edina
6. 99.5 Saint Croix Lutheran
7. 90.5 Trinity at River Ridge
8. 63.5 Spectrum/Legacy
9. 61.5 Rogers
10. 40.0 Rush City/Braham
Minnehaha Academy/DeLaSalle Triangular
Brooklyn Center/Concordia Academy 72 Minneapolis Roosevelt 12
Brooklyn Center/Concordia Academy 54 Minnehaha Academy/DeLaSalle 21
Minnehaha Academy/DeLaSalle 42 Minneapolis Roosevelt 30

West Central North Conference Tournament
1. Foley 256
2. New London-Spicer 200
3. Milaca 180.5
4. Mora 132.3
5. Sauk Centre/Melrose 111
6. Albany 84
7. Long Prairie-Grey-Eagle 46


Thursday, January 27, 2011
Albert Lea 45, Rochester John Marshall 18
Alexandria 40 Saint Cloud Tech 34
Annandale/Maple Lake 41 Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart 25
Badger/Greenbush-Middle River 46 Bemidji 21
Chisago Lakes Area 39 Irondale 25
Coon Rapids 41 Maple Grove 21
Dassel-Cokato 69 Orono 4
Detroit Lakes 39 Fergus Falls 27
Dover-Eyota 37 Rochester Mayo 33
Eden Valley-Watkins 34 Howard Lake-Waverly-Winsted 27
Forest Lake 50 Roseville 11
Hastings 64 Woodbury 9
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 56, Yellow Medicine East 18
Lakeville South 34 Eagan 29
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 36, Saint Charles 22
Litchfield 39 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 38
Mille Lacs 37 Royalton/Upsala 26
Minneota 59 Canby 9
Monticello 71 Buffalo 3
Mound-Westonka 40 Delano 29
New York Mills 40, Pequot Lakes/Pine River-Backus 17
North Branch 56 Totino-Grace 15
Ottertail Central 63 United North Central 9
Perham 36, Thief River Falls/Goodridge 30
Saint Croix Lutheran 42 Trinity at River Ridge  40
Saint Michael-Albertville 60 Princeton 6
Shakopee 48 Northfield 20
Simley 53 Hudson 9
Stillwater 49 Mounds View 22
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 54 Worthington/Round Lake-Brewster 15
Wadena-Deer Creek 39 Park Rapids 29
Willmar 64, Rocori 13
Atwater-Cosmos-Grove City Triangular
Atwater-Cosmos-Grove 68 Osakis 6
Kimball 47 Osakis 18
Atwater-Cosmos-Grove City 37 Kimball 22
East Ridge Triangular
Chaska/Chanhassen 63 East Ridge 13
Chaska/Chanhassen 65 Minneapolis Washburn 12
East Ridge 45 Minneapolis Washburn 30
Eastview Triangular
Eastview 44 Burnsville 26
Eastview 41 Tartan 33
Kenyon-Wanamingo Triangular
Goodhue 38 Triton 32
Kenyon-Wanamingo 51 Goodhue 19
Little Falls Triangular
Sauk Rapids-Rice 47 Little Falls 22
Sauk Rapids-Rice 48 Becker 25
Little Falls 37 Becker 37 LF wins on 8th Tie Breaker

Madelia/Truman/Martin Luther Triangular
Madelia/Truman/Martin Luther 51 Fairmont 25
Madelia/Truman/Martin Luther 42 Norwood Young America 24
Minneapolis Patrick Henry Triangular
Minnetonka 64 Minnehaha Academy/DeLaSalle 9
Minnehaha Academy/DeLaSalle 30 Minneapolis Patrick Henry 48
Pine Island Triangular
Kasson-Mantorville 65, Pine Island 4
Kasson-Mantorville 46, Byron 19
Byron 50, Pine Island 15

Pipestone Area Triangular
Pipestone Area 51 Redwood Valley 21
Pipestone Area 36 Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 27

Robbinsdale Armstrong Quadrangular
Sibley East 40 Minneapolis Southwest 39
Sibley East 52 Minneapolis Edison 18
Robbinsdale Armstrong 40 Sibley East 35
South Saint Paul Triangular
Henry Sibley 62 Richfield/Edina 18
Henry Sibley 49 South Saint Paul 18
South Saint Paul 39 Richfield/Edina 25

Staples-Motley Triangular
Staples-Motley 55 Breckenridge/Campbell-Tintah 15
Staples-Motley 64 Parkers Prairie 6
Stewartville Triangular
Stewartville 55 Lake City 19
Stewartville 40 Zumbrota-Mazeppa 25
Zumbrota-Mazeppa 51 Lake City 24
Watertown-Mayer/Mayer Lutheran Triangular
Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 44 Waconia 24
Scott West 73 Waconia 4
Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 9 Scott West 58


Tuesday, January 25, 2011
Chatfield 57 Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 19
Crosby-Ironton 38 Deer River 27
Frazee 53 Barnesville 18
Kimball Area 49 Eden Valley-Watkins 19
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 33, Wabasha-Kellogg 28
Maple River 54 Nicollet 15
Milaca 73 Long Prairie-Grey Eagle 3
Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 55 Breckenridge/Campbell-Tintah 21
New London-Spicer 45 Paynesville 21
Osakis 47 Minnewaska 27
Ottertail Central 53 Browerville/Eagle Valley 19
Park Rapids 45 West Central Area/Ashby 34
Pierz 43 Staples-Motley 21
Waseca 48 New Ulm 24
Bertha-Hewitt/Verndale Triangular
Bemidji 41 Bertha-Hewitt/Verndale 35
Bemidji 45 Alexandria 30

BOLD Triangular
Minneota 35 Willmar 21
Minneota 40 BOLD 23
Willmar 43 BOLD 27

Border West Triangular
Border West 78 Parkers Prairie 6
Sisseton 60 Parkers Prairie 15
Border West 63 Sisseton 12

Fairmont Triangular
Fairmont 42 Worthington/Round Lake-Brewster 33
Fulda/Murray County Central 36 Fairmont 30
Fertile-Beltrami Triangular
Fertile-Beltrami 48 Red Lake County Central 24
Fertile-Beltrami 66 West Marshall Area 18
MACCRAY Triangular
RCW/MACCRAY 41 Marshall/Lakeview 25
Wabasso/Red Rock Central 66 RCW/MACCRAY 3
Wabasso/Red Rock Central 64 Marshall/Lakeview 6
Rockford Triangular
Royalton/Upsala 40 Belgrade-Brooten-Elrosa 26
Royalton/Upsala 48 Rockford 28

Belgrade-Brooten-Elrosa 39 Rockford 25
Rocori Triangular
Little Falls 51 Rocori 24
Little Falls 36 Big Lake 39

Sauk Centre/Melrose Triangular
Becker 36 Mora 28
Mora 37 Sauk Centre/Melrose 24
Becker 39 Sauk Centre/Melrose 21
Sibley East Triangular
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 45 Sibley East 22
Madelia/Truman/Martin Luther 53 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 22
Madelia/Truman/Martin Luther 45 Sibley East 31


Monday, January 24, 2011
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 59, Montevideo 18
Howard Lake-Waverly-Winsted 38, Royalton/Upsala 32


Saturday, January 22, 2011
Belgrade-Brooten-Elrosa Jaguar Invitational
1. Ottertail Central 187
2. Howard Lake-Waverly-Winsted 164
3. MACCRAY/RCW 155
4. Belgrade-Brooten-Elrosa 137
5. Bertha-Hewitt/Verndale 48
6. Bonanza Valley All Star 1 26
7. Bonanza Valley All Star 2 8
8. Bonanza Valley 3 3
Cambridge-Isanti Duals

Round 1
Forest Lake 41 Mora 21
North Branch 55 Saint Cloud Apollo 24
Round 2
Cambridge-Isanti 43 Saint Cloud Apollo 30
Mora 38 North Banch 31
Round 3
Cambridge-Isanti 46 Mora 24
Forest Lake 49 North Branch 21
Round 4
Cambridge-Isanti 52 North Branch 16
Forest Lake 55 Saint Cloud Apollo 21
Round 5
Cambridge-Isanti 42 Forest Lake 25
Mora 44 Saint Cloud Apollo 31
Champlin Park Rebel Duals
Quarterfinals
Albert Lea 60, Saint Francis 9
Wayzata 47, New Ulm 19
Eagan 38, Hibbing 36
White Bear Lake 51, Champlin Park 19
Semifinals
Albert Lea 48, Eagan 21
White Bear Lake 52, Wayzata 21
Consolation Semifinals
Hibbing 48, Champlin Park 36
Saint Francis 49, New Ulm 28
1st: Albert Lea 48, White Bear Lake 25
3rd: Eagan 37, Wayzata 33
5th: Saint Frances 36, Hibbing 34
7th: Champlin Park 51, New Ulm 24
Eden Prairie Invite
1. 199.0 Annandale/Maple Lake
2. 182.0 Centennial
3. 179.5 Eden Prairie
4. 162.0 Hopkins
5. 138.0 Medford
6. 97.0 Somerset, WI
7. 81.5 Austin/Austin Pacelli
8. 29.5 Spectrum-Legacy
Eastview Invitational
1. 280.5 Scott West
2. 146.5 Coon Rapids
3. 143.5 Rosemount
4. 141.0 Maple Grove
5. 107.0 River Falls
6. 97.0 Faribault
7. 93.5 Eastview
8. 82.5 Minneapolis South
9. 69.0 Triton
10. 26.0 Farmington
11. 20.0 Minneapolis Southwest
Elk River Invitational
1. Stillwater 234.5
2. Brainerd 203
3. Elk River 167.5
4. Chisago Lakes 136.5
5. Osseo 92
6. Dassel-Cokato 91
7. Zimmerman 85.5
t8. Unattached 77
t8. Saint Paul Harding 77
10. Saint Paul Highland Park 33
11. Columbia Heights 18
12. Granite City Baptist 5
Henry Sibley Invite
1. Henry Sibley 206.0
2. Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 172.0
3. Burnsville 154.5
4. Rochester John Marshall 143.5
5. Waconia 122.5
6. Cannon Falls/Randolph 97.0
7. Scott West 85.5
8. Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 78.5
9. Spring Lake Park/Saint Anthony 32.0
10. Saint Paul Humboldt 7.0
Hutchinson Tigers Invitational
1. Atwater-Cosmos-Grove City 244.5
2. Jackson County Central 190
3. Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 142.5
4. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 135
5. Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart 132
6. Willmar 115.5
7. Woodbury 113
8. Totino-Grace 83
Luverne Team Tournament
1st: Wabasso/Red Rock Central (4-0)
2nd: Pipestone Area (3-1)
3rd: Canby (2-2)
4th: Blue Earth Area (3-1)
5th: Worthington/Round Lake-Brewster (2-2)
6th: Brandon Valley (1-3)
7th: Sioux Falls Lincoln (2-2)
8th: Sheldon-South O’Brien (1-3)
9th: Luverne (0-4)
Canby 35 Brandon Valley 27
Canby 72 Luverne 4
Pipestone 32 over Canby 32
Wabasso/Red Rock Central 56 Canby 6
Minnehaha Academy KnightHawk Classic
1. 203.5 Mahtomedi
2. 201.5 Montgomery Londsale / LeCenter
3. 108.5 St. Thomas Academy
4. 106.0 Trinity
5. 95.0 New Richland Heartland Ellendale Geneva
6. 89.5 East Ridge
7. 84.0 Minnehaha Academy / DeLaSalle
8. 66.0 Cretin-Derham Hall
9. 46.0 Orono 
Minnesota Ninth Grade League Team State Tournament

1st: Foley 31 Hastings 29
3rd: Owatonna 36 Saint Michael-Albertville 33
5th: Apple Valley 52 Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart 24
7th: Coon Rapids 40 Bertha-Hewitt/Verndale 36
Nicollet Team Tournament
Nicollet 60 Saint Croix Lutheran 24
Sauk Rapids-Rice 49 Nicollet 18
Nicollet 45 Saint Paul Johnson 30
Nicollet 60 Blooming Prairie 18
Saint Paul Johnson 43 Blooming Prairie 33
Saint Paul Johnson 46 Saint Croix Lutheran 30
Saint Paul Johnson 27 Sauk Rapids-Rice 54
Saint Paul Johnson 24 River Valley 45
Sauk Rapids-Rice 63 Saint Croix Lutheran 18
Sauk Rapids-Rice 57 River Valley 12
Sauk Rapids-Rice 68 Blooming Prairie 3
River Valley- 46 Saint Croix Lutheran- 36
Blooming Prairie 30 River Valley 44
Saint Croix Lutheran 45 Blooming Prairie 24
Owatonna Federated Duals
Owatonna 37, Prior Lake 33
Owatonna 45, Shakopee 19
Owatonna 45, Adrian 20

Saint Michael-Albertville 48 Adrian 9
Saint Michael-Albertville 40, Owatonna 21
Saint Michael-Albertville 38 Prior Lake 21
Saint Michael-Albertville 59 Shakopee 9
Staples-Motley Dravis Duals
Pool A:
Saint Cloud Tech 63 Long Prairie-Grey Eagle 14
Staples-Motley 50 Saint Cloud Tech 15
Staples Motley 70 Long Prairie-Grey Eagle 9
Pool B:
Sartell-Saint Stephan 48 West Central Area 25
Perham 56 Sartell-Saint Stephan 21
Perham 48 West Central Area 22
5th: West Central Area 66 Long Prairie-Grey Eagle 24
3rd: Saint Cloud Tech 37 Sartell-Saint Stephan 31
1st: Staples-Motley 35 Perham 30
Storhaug Invitational
1. 176.0 South Border
2. 160.5 Oakes
3. 125.5 Border West
4. 123.0 Wahpeton
5. 122.5 Napoleon
6. 118.0 Hillsboro
7. 115.5 Lisbon
8. 108.0 Breckenridge
9. 107.5 Sisseton
10. 101.0 Valley City
11. 100.0 Carrington
12. 85.0 New Salem
13. 82.0 Central Cass
14. 76.0 Lamoure
15. 38.0 Kindred High
16. 35.5 Ellendale
17. 25.5 Grafton
Thief River Falls Prowler Invite
1. 218.0 Badger/Greenbush-Middle River
2. 204.0 Crookston
3. 156.0 Thief River Falls/Goodridge
4. 144.0 Detroit Lakes
5. 113.0 Walker-Hackensack-Akeley/Nevis
6. 108.5 Roseau
7. 102.5 Deer River
8. 89.0 Norwood Young America
9. 86.5 Park Rapids
10. 44.0 Fertile-Beltrami
11. 34.0 Parkers Prairie
12. 30.0 Red Lake County Central
13. 27.0 Bemidji
14. 22.0 East Grand Forks/Sacred Heart
15. 16.0 West Marshall
16. 4.0 Unattached
Tracy Plum Creek Duals
Quarterfinals
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 67 Redwood Valley 6
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 49 Madelia/Truman/Martin Luther 17
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 78 Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove JV 9
Fulda/Murray County Central 36 BOLD 33
Semifinals
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 36 Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 28
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 42 Fulda/Murray County Central 30
Consolation Semifinals
Madelia/Truman/Martin Luther 59 Redwood Valley 22
BOLD 54 Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove JV 19
Championship
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 48 Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 17
Third
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 53 Fulda/Murray County Central 13
Fifth
BOLD 46 Madelia/Truman/Martin Luther 21
Seventh
Redwood Valley 40 Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove JV 39
Zumbrota-Mazeppa Duals
Quarterfinals
Zumbrota-Mazeppa 46 Wabasha-Kellogg 28
United South Central 46 Glenwood City WI 21
Kenyon-Wanamingo 65 Dover-Eyota 27
Waseca 34 Pine Island 33
Semifinals
Zumbrota-Mazeppa 51 United South Central 21
Kenyon-Wanamingo 42 Waseca 30
Consolation Semifinals
Wabasha-Kellogg 42 Glenwood City 24
Dover-Eyota 36 (wins by Criteria D) Pine Island 36
1st: Zumbrota-Mazeppa 33 Kenyon-Wanamingo 29
3rd: Waseca 40 United South Central 36
5th: Wabasha-Kellogg 63 Pine Island 8


Friday, January 21, 2011
Annandale/Maple Lake 53 Waconia 22
Atwater-Cosmos-Grove City 43 Paynesville 16
Detroit Lakes 43 Norwood Young America 27
Dover-Eyota 65, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 12
Hayfield 51, Pine Island 19
Little Falls 38 Brainerd 18
Prior Lake 42 Eastview 24
Saint Michael-Albertville 32 Cambridge-Isanti 25
Hutchinson Triangular
Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart 33 Mankato West 28
Mankato West 44 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 35
Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart 54 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 23
Kimball Triangular
Kimball Area 50 Montgomery-Lonsdale/Le Center 25
Montgomery-Lonsdale/Le Center 37 Delano 30
Kimball Area 57 Delano 18

Lake Park Audubon Terry Teiken Invitational
1. Fergus Falls 181
2. Dilworth-Glyndon-Felton 161
3. Moorhead 157.5
4. United Clay Becker 136.5
5. New York Mills 114
6. Barnesville 111.5
7. Pelican Rapids 94.5
8. Mahnomen/Waubun 83
9. Fosston/Bagley 76.5
New London-Spicer Wildcat Invitational
1. New London-Spicer 245
2. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 186
3. Eden Valley-Watkins 177.5
4. Big Lake 133
5. Minnetonka 108
6. Benson 91
t7. Belgrade-Brooten-Elrosa 79
t7. Litchfield 79
New Prague Triangular
Dassel-Cokato 48 Burnsville 22
Dassel-Cokato 13 New Prague 49

at Northwestern
Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus 60 Maple Northwestern 24
Virginia Area 48 Maple Northwestern 17
Osakis Quadrangular
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 52 Howard Lake-Waverly-Winsted 12
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 46 Osakis 12
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 54 Rocori 24
Osakis 45 Rocori 30
Howard Lake-Waverly-Winsted 37 Osakis 26
Pierz Quadrangular
Pierz 60 Crosby-Ironton 15
Pierz 77 Rush City/Braham 0
Sauk Rapids-Rice 43 Pierz 30

Princeton Quadrangular
Milaca 37 Grand Rapids 26
Milaca 35 Mille Lacs 25
Milaca 41 Princeton 25
Saint Cloud Apollo Duals
Saint Cloud Apollo 46 Sartell 32
Saint Cloud Tech 36 Buffalo 28
Saint Cloud Apollo 41 Saint Cloud Tech 30
Saint Cloud Apollo 54 Buffalo 22
at Scott West
Scott West 51 LeSueur-Henderson 15
Scott West 57 Sibley East 11
at Wayzata
Monticello 47 Coon Rapids 16
Monticello 42 Wayzata 16


Thursday, January 20, 2011
Apple Valley 66 Bloomington Kennedy 3
Apple Valley JV 45 Bloomington Kennedy JV 24
Becker 59 Rogers 13
Burnsville 40 Eagan 30
Chisago Lakes Area 41 Saint Francis 25
Fergus Fall 59 Saint Cloud Tech 12
Forest Lake 55 Park 12
Fridley 46 Irondale 33
Goodhue 61 Lake City 16
Henry Sibley 45 Rosemount 24
Kasson-Mantorville 39 Zumbrota-Mazeppa 21
Lakeville South 38, Lakeville North 35
Mankato West 49 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 22
Maple Grove 68 Robbinsdale Armstrong 3
Monticello 51 Big Lake 15
New York Mills, 32 Barnesville 31
North Branch 43 Robbinsdale Cooper 15
Saint James 40 Blue Earth Area 20
Saint Peter 40 Sibley East 31
Shakopee 60 Farmington 14
Stewartville 40 Byron 27
Triton 70 La Crescent 12
Wabasha-Kellogg 52 Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 24
Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 37 Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart 28
White Bear Lake 74 East Ridge 0
Willmar 59, Alexandria 9
Chaska/Chanhassen Triangular
Chaska/Chanhassen 39 Stillwater 30
Stillwater 50 New Prague 21
Litchfield Triangular
Litchfield 39 Delano 39 Litchfield wins on criteria – most falls
Foley 53 Litchfield 20

Foley 47 Delano 21
Minneapolis Southwest Triangular
Minneapolis Southwest 42 Mpls Washburn 33
Minneapolis South 72 Minneapolis Washburn 6
Minneapolis South 67 Minneapolis Southwest 9
Ogilvie Quadrangular
Kimball 63 Ogilvie 6
Mora 47 Zimmerman 21
Zimmerman 50 Ogilvie 30
Kimball 45 Mora 24
Mora 69 Ogilvie 9
Kimball 61 Zimmerman 8
Parkers Prairie Triangular
Wadena-Deer Creek 41 Parkers Prairie 29
Wadena-Deer Creek 43 Ottertail Central 30

Ottertail Central 58 Parkers Prairie 24
Rochester John Marshall Triangular
Northfield 63, Mankato East 16
Rochester John Marshall 50, Mankato East 15
Rochester John Marshall 42, Northfield 31
Rochester Mayo Triangular
Plainview-Elgin-Millville 55 Rochester Mayo 18
Rochester Mayo 56 Austin/Austin Pacelli 20
Plainview-Elgin-Millville 66 Austin/Austin Pacelli 9
Rockford Triangular
Pierz 39 Eden Valley-Watkins 27
Pierz 45 Rockford 29
Eden Valley-Watkins 39 Rockford 34

Spectrum Triangular
Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 57 Spectrum 15
Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 59 Saint Croix Lutheran 18
Saint Croix Lutheran 45 Spectrum/Legacy 28
at Totino-Grace
Brooklyn Center/Concordia Academy 48 Benilde-Saint Margaret’s 19
Totino-Grace 54 Benilde-Saint Margaret’s 24


Wednesday, January 19, 2011
Eden Prairie 46 Minnetonka 27
Minneapolis Patrick Henry Triangular
Fridley 64 Minneapolis Patrick Henry 15
Fridley 45 Rogers 25


Tuesday, January 18, 2011
Badger/Greenbush-Middle River 64 Fosston/Bagley 12
Barnesville 47 Pelican Rapids 27
Benson 40 Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 30
Border West 59 Osakis 10
Crookston 54 Park Rapids 21
Dilworth-Glyndon-Felton 53 Fertile-Beltrami 21
Foley 32 New London-Spicer 15
Frazee 47 Perham 13
Grand Rapids 48 Hibbing 15
Jackson County Central 43 Blue Earth Area 21
Holdingford 36 Eden Valley-Watkins 34
New York Mills 44 Bertha-Hewitt/Verndale 25
Staples-Motley 44 Wadena-Deer Creek 30
United North Central 45 Pequot Lakes/Pine River-Backus 33
Waconia 40 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 30
Yellow Medicine East 38 RCW/MACCRAY 30
Aitkin Triangular
Aitkin 30 Mille Lacs 31
Aitkin 60 Crosby-Ironton 18

Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus Triangular
Thief River Falls/Goodridge 52, Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus 24
Thief River Falls/Goodridge 42, Deer River 27

Browerville/Eagle Valley Triangular
Browerville/Eagle Valley 42 Minnewaska Area 30
Kimball Area 66 Minnewaska Area 6
Kimball Area 61 Browerville/Eagle Valley 18
Detroit Lakes Quadrangular
Detroit Lakes 44 Roseau 22
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 42 East Grand Forks/Sacred Heart 31
Detroit Lakes 51 East Grand Forks/Sacred Heart 10
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 49 Roseau 30
Detroit Lakes 49 Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 24
Roseau 67 East Grand Forks/Sacred Heart 6
Mora Triangular
Mora 74 Long Prairie/Grey Eagle 4
Mora 62 Rush City/Braham 6
at Nicollet
Madelia/Truman/Martin Luther 45 Nicollet 31
New Ulm 49 Nicollet 26
Saint Peter Triangular
Waseca 43 Mankato East 27
Waseca 42 Saint Peter 31
Sibley East Triangular
BOLD 50 Sibley East 23
Lake Crystal-Wellcome Memorial 54 Sibley East 16
Lake Crystal-Wellcome Memorial 54 BOLD 12
Worthington Triangular
Pipestone Area 43 Mankato West 26
Mankato West 40 Worthington/Round Lake-Brewster 31
Pipestone Area 46, Worthington/Round Lake-Brewster 22


Saturday, January 15, 2011
Coon Rapids 34, Elk River 25
Anoka Duals
Hudson 40 Anoka 22
Hudson 30 Prior Lake 29
Scott West 50 Hudson 11
Bemidji Rick Lee Tournament
1. 207.0 Badger/Greenbush-Middle River
2. 195.0 Aitkin
3. 174.50 Perham
4. 152.0 Royalton/Upsala
5. 148.50 Bemidji
6. 91.0 Nashwauk-Keewatin/Greenway
7. 90.0 Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus
8. 76.0 Roseau
9. 0.0 Cloquet-Esko-Barnum
Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley Quadrangular
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 45 Norwood Young America 27
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 43 Eden Valley-Watkins 27
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 45 Montevideo 31
Eden Valley-Watkins 42 Montevideo 33
Norwood Young America 36 Montevideo 30
Eden Valley-Watkins 45 Norwood Young America 27
Hayfield Vikings Initational
1. Lake Crystal-Wellcome Memorial 208
2. Hayfield 174
3. United South Central 169
4. Waseca 160.5
5. Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 160
6. Fairmont 73
7. Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 68.5
8. Jackson County Central 68
Jaguar Invitational
1. Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 203.0
2. Osseo 168.0
3. Chisago Lakes 155.0
4. Sauk Center/Melrose 138.5
5. Virginia Area 106.5
6. Ogilvie 97.5
7. Big Lake 95.0
8. Trinity at River Ridge 90.0
9. Spectrum 52.0
10. Rush City/Braham 40.0
11. Granite City Baptist 11.0
Kiffmeyer Duals
1st: Hastings 31 Saint Michael-Albertville 21
3rd: Albert Lea 37 Foley 24
5th: Cambridge-Isanti 53 Saint Cloud Apollo 18
7th: Sauk Rapids-Rice 52 Saint Cloud Tech 22
Semifinals
Saint Michael-Albertville 34 Albert Lea 11
Hastings 40 Foley 12
Consolation Semifinals
Cambridge-Isanti 60 Sauk Rapids-Rice 18
Saint Cloud Apollo 40 Saint Cloud Tech 35
1st Round
Saint Michael-Albertville 52 Sauk Rapids-Rice 19
Foley 62 Saint Cloud Tech 3
Hastings 65 Saint Cloud Apollo 9
Albert Lea 31 Cambridge-Isanti 30
Kimball Cub Duals
1st: Kimball
2nd: Staples Motley
3rd: Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart
4th: Eden Prairie
5th: Yellow Medicine East
6th: Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie
7th: Andover
Round 1
Kimball 61 Andover 12
Staples Motley 39 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 14
Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart 49 Yellow Medicine East 19
Round 2
Kimball 42 Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart 24
Staples Motley 39 Eden Prairie 34
Yellow Medicine East 47 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 27
Round 3
Kimball 40 Staples Motley 24
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 46 Andover 22
Yellow Medicine East 48 Andover 36
Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart 42 Eden Prairie 27
LeCenter Bezdichek Invitational
1. New Prague 203.50
2. LeSueur-Henderson 202.50
3. Montgomery-Lonsdale/Le Center 172
4. Medford 117
5. Mankato East 109.50
6. Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 101.50
7. Delano 99.0
8. River Valley 82.50
9. Triton 75.50
Mauston (WI) Duals
Goodhue 72 Independence/Gilmanton 9
Goodhue 41 West Salem/Bangor 30
Goodhue 54 New Lisbon 27
Goodhue 66 Black River Falls 15
Goodhue 66 Mauston 6
Mayville-Portland (ND) Invitational
1. Crookston 221.5
2. Hillsboro 197
3. Howard Lake-Waverly-Winsted 192
4. North Border 190
5. Kindred 131
6. May-Port-C-G 112.5
7. West Fargo JV 48
8. Larimore 40
9. Central Cass 27
Minnewaska Duals 
Champion: Apple Valley
Runner-up: Minneota
Third Place: Border West
1st Round:
Apple Valley 47, Minnewaska 3
Minneota 60, Wahpeton 4
2nd Round:
Border West 56, Wahpeton 17,
Minneota 59, Minnewaska 10
3rd Round:
Apple Valley 64, Wahpeton 3
Minneota 39, Border West 23
4th Round:
Apple Valley 58, Border West 3
Wahpeton 42, Minnewaska 30
5th Round:
Apple Valley 44, Minneota 16
Border West 64, Minnewaska 6
Monticello Magic Duals
Championship pool
Shakopee 33 Annandale/Maple Lake 31
Runner-up pool
Fairmont 43 Blaine 33
Henry Sibley 38 Fairbault 18
Henry Sibley 49 Blaine 12
Consolation pool
Hopkins 51 Alexandria 18
Alexandria 41 Rocori 33
Hopkins 66 Rocori 8
Pool A
Henry Sibley 34 Hopkins 22
Monticello 42 Hopkins 32
Monticello 39 Henry Sibley 24
Pool B
Fairbault 36 Alexandria 28
Annandale Maple Lake 55 Alexandria 17
Annandale Maple Lake 67 Fairbault 9
Pool C
Blaine 50  Rocoir 24
Shakopee 57 Blaine 15
Shakopee 66 Rocori 10
Moorhead Gadberry Duals
Brainerd 34 Moorhead 31
Brainerd 60 Grand Forks Central 10
Rosemount 42 Brainerd 21
Brainerd 42 Mandan 32
Mandan 33 Moorhead 33 (Criteria Most Points 16-8)
Jamestown 44 Moorhead 27
Rosemount 34 Fargo South 29
Rosemount 43 Jamestown 21
Rosemount 53 United Clay Becker 16
Fargo South 53 United Clay Becker 24
Jamestown 42 United Clay Becker 21
Fargo South 63 Mandan 15
Jamestown 34 Fargo South 34 (Criteria 4)
Mandan 46 Grand Forks Central 34
Grand Forks Central 41 United Clay Becker 33
Moorhead 58 Grand Forks Central 20
Mounds View Mustang Duals
Pool A
Rd 1

Mounds View 39 Maple Grove 33
Owatonna 69 Spring Lake Park/Saint Anthony 6
Rd 2
Owatonna 60 Mounds View 12
Maple Grove 41 Spring Lake Park/Saint Anthony 12
Rd 3
Owatonna 55 Maple Grove 21
Mounds View 54 Spring Lake Park/Saint Anthony 27
Pool B
Rd 1

Milaca 59 Park Center 12
Little Falls 58 Tartan 24
Rd 2
Milaca 56 Tartan 15
Little Falls 58 Park Center 6
Rd 3
Milaca 44 Little Falls 25
Tartan 49 Park Center 18
1st: Owatonna 44 Milaca 19
3rd: Mounds View 46 Little Falls 30
5th: Maple Grove 46 Tartan 24
7th: Park Center 40 Spring Lake Park/Saint Anthony 23
Parkers Prairie Panther Invitational
1. Ottertail Central (OTC) 208
2. Park Rapids Area (PRA) 166.5
3. Benson (BEN) 166
4. Breckenridge/Campbell-Tintah (BCT) 137.5
5. Pelican Rapids (PR) 125
6. Crosby-Ironton (C-I) 91
7. Long Prairie/Grey Eagle (LPGE) 83
8. Bertha-Hewitt/Verndale (BHV) 78
9. Parkers Prairie (PP) 62.5
10. Ortonville (ORT) 22.5
Plainview-Elgin-Millville Invitational
1. Plainview-Elgin-Millville 237.5
2. Maple River 166.0
3. Byron 149.0
4. Park 147.0
5. Lake City 141.0
6. Saint Clair/Mankato Loyola 94.0
7. Southland 70.5
8. LaCrescent 38.5
9. Winona 25.0
Richfield/Edina Invite
1. 210.00 Wayzata
2. 208.00 Big Lake
3. 179.00 Northfield
4. 174.50 Lakeville North
5. 155.00 Richfield/Edina
6. 78.50 South St. Paul
7. 67.00 St. Paul Como Park
8. 50.00 Washburn
Saint Croix Lutheran Crusader Invitational
1st Fridley 216.0
2nd Chisago Lakes 172.5
3rd Nicolett 164.0
4th Saint Thomas Academy 153.0
5th Brooklyn Center/Concordia Academy 144.0
6th Minneapolis Patrick Henry 108.5
7th Saint Croix Lutheran 104.0
8th Minnehaha/DeLaSalle 85.0
9th Minneapolis North 22.0
Stewartville Invitational
1. 201 Caledonia/Houston/Spring Grove
2. 194.5 New Hampton IA
3. 194.5 Stewartville
4. 130 Rochester Mayo
5. 107 Dover-Eyota
6. 99 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva
7. 94.5 Rochester John Marshall
8. 78 Rochester Century
9. 68.5 Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland
10. 45 Blooming Prairie
Stillwater Pony Stampede
Quarterfinals:
Stillwater 44 Minneapolis South 18
Bloomington Kennedy 47 Menominee, WI 14
River Falls, WI 54 North Saint Paul 19
Chatfield 57 Somerset 15
Semifinals:
Stillwater 39 Bloomington Kennedy 28
Chatfield 40 River Falls, WI 27
Consolation Semifinals:
Minneapolis South 39 Menominee, WI 29
Somerset 41 North Saint Paul 30
1st: Stillwater 36 Chatfield 30
3rd: Bloomington Kennedy 43 River Falls, WI 7
5th: Minneapolis South 50 North Saint Paul 12
7th: Menominee, WI 51 Somerset 23
Tri-Valley Invitational
1. Tri-Valley 161.0
2. Pipestone Area 137.0
3. Kimball/White Lake 132.0
4. Elk Point-Jefferson 131.5
5. Garretson 121.0
6. Flandreau 107.0
7. Canton High School 103.5
8. Mt. Vernon/Plankinton 96.0
9. Marion/Freeman 74.0
10. Miller/Highmore-Harold 70.5
11. Dell Rapids 68.0
12. West Central 55.0
13. Chester Area 22.0
14. Parker 20.0
15. Wessington Springs/Woonsocket 19.0
16. Sioux Valley 7.0
Wabasso/Red Rock Central Duals
Canby 45 Madelia/Truman/Martin Luther 18
Wabasso/Red Rock Central 51 Canby 10
Wabasso/Red Rock Central 67 Madelia/Truman/Martin Luther 7
Zumbrota-Mazeppa 49 Madelia/Truman/Martin Luther 18
Zumbrota-Mazeppa 38 Canby 24
Wabasso/Red Rock Central 44 Zumbrota-Mazeppa 16
Zimmerman Thunder Invitational
1. 205.00 Princeton
2. 193.00 Grand Rapids
3. 156.00 Rockford
4. 139.50 Robbinsdale Cooper
5. 125.00 Zimmerman
6. 117.50 Pine Island
7. 67.00 East Ridge
8. 54.00 Rogers


Friday, January 14, 2011
Anoka 53 Maple Grove 18
Eagan 36 Eastview 26
Irondale 37 Robbinsdale Cooper 30
LeSueur-Henderson 53 Sibley East 18
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 33 Canby 23
Willmar 41, Brainerd/Pillager 30
BOLD Quadrangular
BOLD 68 Redwood Valley 7
BOLD 47 New Ulm 28
Zumbrota-Mazeppa 36 BOLD 34
Zumbrota-Mazeppa 67 New Ulm 9
Zumbrota-Mazeppa 59 Redwood Valley 15
Fargo North Triangular
Fargo South 34, Thief River Falls/Goodridge 30
Thief River Falls/Goodridge 42, Fargo North 29
Mille Lacs Triangular
Mille Lacs 40 Mora 30
Mora 34 Pierz 30
Pierz 32 Mille Lacs 28
Mahnomen/Waubun Cougar Duals
1st: Frazee 41 Badger/Greenbush-Middle River 21
3rd: Wadena-Deer Creek 36 Crookston 34
5th: Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus 41 United North Central 36
7th: Mahnomen/Waubun 40 Red Lake County Central 35
Semifinals
Frazee 54 Wadena-Deer Creek 13
Badger/Greenbush-Middle River 50 Crookston 27
Consolation Semifinals
United North Central over Mahnomen/Waubun
Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus over Red Lake County Central
Quarterfinals
Frazee 71 Mahnomen/Waubun 6
Wadena-Deer Creek 53 United North Central 11
Badger/Greenbush-Middle River 63 Red Lake County Central 12
Crookston 64 Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus 18
Minnetonka Tournament
1. 219.5 Burnsville
2. 212.0 Waconia
3. 204.0 Minnetonka
4. 129.5 Brooklyn Center/Concordia Academy
5. 112.5 Mound-Westonka
6. 67.0 Minnetonka JV
7. 63.0 Minnehaha Academy/DeLaSalle
8. 33.0 Burnsville JV
Osakis Silverstreak Duals
1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2. Ottertail Central
3. Browerville/Eagle Valley
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 62 Osakis 12
Osakis 36 Browerville/Eagle Valley 30
Pequot Lakes/Pine River-Backus 39 Osakis 39
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 49 Ottertail Central 15
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 57 Albany 16
Browerville/Eagle Valley 39 Albany 33
Ottertail Central 45 Albany 26
Ottertail Central 53 Pequot Lakes/Pine River-Backus 21
Browerville/Eagle Valley 46 Pequot Lakes/Pine River-Backus 24

Paynesville Bulldog Invitational
1. Paynesville 173
2. Holdingford 165
3. Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 149
4. Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 142.5
5. Becker 140.5
6. Belgrade-Brooten-Elrosa 129.5
7. MACCRAY/RCW 125
8. Sartell-Saint Stephen 102.5
Scott West Triangular
Scott West 50 Dassel-Cokato 9
Wayzata 43 Dassel-Cokato 27

Yellow Medicine East Triangular
Atwater-Cosmos-Grove City 66 Yellow Medicine East 9
Atwater-Cosmos-Grove City 66 Benson 15

Yellow Medicine East 40 Benson 35


Thursday, January 13, 2011
Aitkin 33 Grand Rapids 32
Albert Lea 35 Owatonna 15
Annandale/Maple Lake 48 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 21
Austin/Austin Pacelli 66 Winona 13
Becker 52 Buffalo 13
Bemidji 49 Hibbing 28
Border West 55 Wadena-Deer Creek 9
Chisago Lakes Area 53 Spring Lake Park/Saint Anthony 15
Eden Prairie 40 Wayzata 27
Fergus Falls 42 Little Falls 32
Foley 53 Mora 12
Forest Lake 66 East Ridge 8
Fridley 47 Benilde-Saint Margaret’s 36
Hastings 45 White Bear Lake 16
Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 51 Ogilvie 22
Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart 57 Delano 13
Kimball Area 41 Pierz 21
Mankato West 57 Rochester Century 22
Milaca 49 Sauk Centre/Melrose 20
Minneota 59 RCW/MACCRAY 18
Mounds View 70 Cretin-Derham Hall 12
New London-Spicer 55, Albany 3
New York Mills 34, Perham 33
North Branch 78 Columbia Heights 6
Princeton 40 Chisago Lakes Area 27
Richfield/Edina 56 Saint Thomas Academy 24
Rush City/Braham 40 Cloquet-Esko-Barnum 36
Saint Michael-Albertville 70 Rogers 3
Sauk Rapids-Rice 57 Alexandria 15
Staples-Motley 52, Bertha-Hewitt/Verndale 27
Stillwater 49 Park 12
Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 49 Madelia/Truman/Martin Luther 27
Austin Triangular
Rochester John Marshall 54, Austin/Austin Pacelli 15
Rochester John Marshall 75, Winona 6
Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley Triangular
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 49 Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 24
BOLD 41 Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 24
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 33 BOLD 32
Dilworth-Glyndon-Felton Triangular
Moorhead 42, Detroit Lakes 32
Detroit Lakes 37, Dilworth-Glyndon-Felton 29
Moorhead 45, Dilworth-Glyndon-Felton 26

Farmington Triangular
Northfield 54 Farmington 19
Rosemount 51 Northfield 18
Rosemount 57 Farmington 24
Hopkins Triangular
Minnetonka 38 Hopkins 33
Minnetonka 50 Robbinsdale Armstrong 20
Hopkins 52 Robbinsdale Armstrong 24
Kasson-Mantorville Triangular
Kasson-Mantorville 39 Stewartville 26
Stewartville 58 Cannon Falls/Randolph 12
Kasson-Mantorville 63, Cannon Falls 12
Litchfield Triangular
Litchfield 42 Dassel-Cokato 33
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 45 Dassel-Cokato 30
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 56 Litchfield 21

Montevideo Triangular
Paynesville Area 45 Montevideo 19
Minnewaska Area 43 Montevideo 36
Paynesville Area 61 Minnewaska Area 15

North Saint Paul Triangular
Henry Sibley 68 North Saint Paul 3
Henry Sibley 44 Mahtomedi 22
Osakis Triangular
Osakis 33 Belgrade-Brooten-Elrosa 33
Osakis 39 United North Central 35
Belgrade-Brooten-Elrosa 42 United North Central 25
Shakopee Triangular
Shakopee 50 Eastview 19
Eastview 39 Chaska/Chanhassen 31
South Saint Paul Triangular
Simley 61 South Saint Paul 12
South Saint Paul 43 Tartan 36
Triton Triangular
Hayfield 35 Byron 27
Hayfield 43 Triton 32
Byron 43 Triton 26

Waconia Triangular
Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 69 Orono 4
Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 63 Mound-Westonka 12
Walker-Hackensack-Akeley Triangular
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 63 Crosby-Ironton 17
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 45 Park Rapids 30
Zumbrota-Mazeppa Triangular
Zumbrota-Mazeppa 46 Pine Island 19
Goodhue 48 Pine Island 27
Zumbrota-Mazeppa 47 Goodhue 21


Wednesday, January 12, 2011
Saint Paul Johnson Quadrangular
Chaska/Chanhassen 83 Saint Paul Highland Park 0
Chaska/Chanhassen 48 Saint Paul Johnson 20
Chaska/Chanhassen 46 Lakeville South 27
Saint Paul Johnson 55, Saint Paul Highland Park 18
Lakeville South 74, Saint Paul Highland Park 6


Tuesday, January 11, 2011
Atwater-Grove City-Cosmos 46 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 17
Becker 52 Zimmerman 15
Eden Valley-Watkins 46 Royalton-Upsala 18
Fertile-Beltrami 63 East Grand Forks 18
Frazee 47 Fergus Falls 19 
Holdingford 39 Belgrade-Brooten-Elrosa 31
Little Falls 44 Willmar 30
Mankato West 39 Rochester John Marshall 37
Osakis 57 Parkers Prairie 18
Ottertail Central 48 New York Mills 24
RCW/MACCRAY 61 Ortonville 9
Saint Cloud Apollo 54 Rocori 26
BOLD Triangular
BOLD 41 Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 19
BOLD 53 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 16

Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 60 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 15
Maple River Quadrangular
LeSueur-Henderson 43 United South Central 28
LeSueur-Henderson 38 Maple River 29

Maple River 42 United South Central 21
Maple River 48 River Valley 25
United South Central 52 River Valley 15
River Valley and LeSueur-Henderson did not wrestle
Nicollet Triangular
Mankato East 54 Trinity at River Ridge 21
Nicollet 51 Trinity at River Ridge 25
Mankato East 39 Nicollet 27


Monday, January 10, 2011
Detroit Lakes 46 Park Rapids 27


Saturday, January 8, 2011
Le Sueur-Henderson 39 Saint Peter 27
Benson Braves Classic
1. Border West 218.5
2. Fergus Falls 183.5
3. Benson 161.5
4. Barnesville 133
5. Minnewaska 127.5
6. Breckenridge-Campbell-Tintah 127
7. Mahnomen-Waubun 105
8. Ortonville 32
Brooklyn Center/Concordia Academy Tournament 
1. Mahtomedi 192.5
2. Minnetonka 176.5
3. Rogers 149.0
4. Rockford 143.0
5. Osseo 141.5
6. Saint Paul Central 141.0
7. Brooklyn Center/Concordia Academy 107.0
8. Minnetonka JV 78.5
9. Minneapolis Patrick Henry 58.0
Burnsville Invitational
1. Eden Prairie
2. Eastview
3. Eagan
4. Burnsville
5. Champlin Park
6. Moundsview
7. Minneapolis Southwest
8. Saint Paul Highland Park
Cambridge-Isanti Bluejacket Invite
1. Cambridge-Isanti 202.5
2. Prior Lake 168.5
3. Elk River 165
4. Grand Rapids 141
5. Little Falls 132
6. Henry Sibley 129
7. Brainerd 123.5
8. Blaine 40
Cannon Falls Invitational
1. Lake Crystal Welcome Memorial 251.0
2. Kenyon-Wanamingo 193.0
3. Shakopee 182.0
4. Byron 148.5
5. Saint Charles 126.0
6. Woodbury 112.0
7. Benilde-Saint Margaret’s 84.0
8. Rochester Century 82.0
9. Pine Island 77.0
10. Cannon Falls 76.0
11. Trinity 55.0
12. Saint Paul Humboldt 18.0
13. Saint Croix Lutheran 13.0
Cresco (IA) Flanagan Invitational
1. 223.0 Decorah
2. 204.5 Cedar Falls
3. 166.0 Goodhue
4. 144.5 Rochester John Marshall
5. 134.0 Crestwood
6. 71.0 Turkey Valley
7. 68.0 Southland
8. 40.0 Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton
Farmington Duals
Quaterfinals
Milaca 44 Park 14
Northfield 40 Lake City 30
Chatfield 48 Farmington 16
Paynesville 44 Lakeville North 27
Semifinals
Milaca 41 Northfield 27
Paynesville 42 Chatfield 27
Consolations
Lake City 39 Park 28
Lakeville North 45 Farmington 27
1st: Milaca 40 Paynesville 30
3rd: Chatfield 33 Northfield 33 – Chatfield wins in Criteria H
5th: Lakeville North 50 Lake City 22
7th: Park 60 Farmington 11
Fertile-Beltrami Pine To Prairie Tournament
1. Moorhead 209.0
2. Fosston/Bagley 199.0
3. United Clay Becker 160.0
4. Fertile-Beltrami 145.5
5. Red Lake County 76.0
6. West Marshall 64.5
7. East Grand Forks 45.0
8. All-Star 41.0
Foley Tom Keating Memorial Tournament 

1. Foley 257
2. Monticello 227.5
3. Sauk Rapids-Rice 145
4. Holdingford 120
5. North Branch 118
6. Saint Cloud Apollo 110
7. Dassel-Cokato 106
8. Chaska/Chanhassen 102.5
9. Foley JV 84
10. Alexandria 67.5
11. Big Lake 65
12. Buffalo 59.5
13. Unattached 52
14. Park Center 44
15. East Ridge 38
16. Minneapolis Washburn 13
Hibbing Duals
Chisago Lakes Area 49 Hibbing 28
Chisago Lakes Area 37 Princeton 33
Hopkins Paul Bengtson Invitational
1. Hopkins 235.5
2. Minneapolis South 170.0
3. Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 163.5
4. Richfield/Edina 137.0
5. Mound Westonka 119.0
6. Spring Lake Park/Saint Anthony 96.0
7. Saint Thomas Academy 94.5
8. Saint Paul Como Park 39.0
9. Orono 33.0
Hudson (WI) Duals
Ellsworth 45 Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart 24
Ellsworth 44 Stillwater 12
Hudson 33 Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart 30
Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart 64 Cumberland 12
Plainview-Elgin-Millville 42 Stillwater 27
Plainview-Elgin-Millville 46 Hudson 30
Stillwater 46 Cumberland 17
Stillwater 39 Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart 24
La Crescent Duals
Caledonia/Houston/Spring Grove 37 Waseca 25
Waseca 48 Dover Eyota 21
Waseca 42 Winona 3
Caledonia/Houston/Spring Grove 64 La Crescent 15
Wabasha-Kellogg 51 La Crosse Logan 16
La Crosse Logan 53 La Crescent 30
Dover-Eyota 42 Barron 25
Caledonia/Houston/Spring Grove 53 Wabasha-Kellogg 17
La Crescent 54 Winona 8
Barron 75 Winona 3
Barron 50 La Crosse Logan 21
Wabasha-Kellogg 50 Dover-Eyota 18

Maple River Tournament
1. Zumbrota-Mazeppa 192.0
2. Maple River 155.0
3. Medford 136.0
4. Madelia/Truman/Martin Luther 117.0
5. Martin County West 92.0
6. New Ulm 80.0
Milbank (SD) Duals
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 44 Sioux Falls Washington 33
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 48 Milbank 22
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 48 Marshall/Lakeview 21

Canby 51 Marshall/Lakeview 19
Canby 52 Milbank 19
Canby 48 Sioux Falls Washington 19
Championship: Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 37 Canby 31
Montgomery-Lonsdale Coyote Invite
1. Lakeville South 198
2. United South Central 173.5
3. Montgomery-Lonsdale/Le Center 172
4. Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 158.50
5. Saint Clair/Mankato Loyola 129.50
6. Fairmont 125
7. Blooming Prairie 86
8. Unattached 17
Mora Tournament
1. 220.5 Annandale/Maple Lake (AM)
2. 193.5 Mora (MO)
3. 153.5 Aitkin (AT)
4. 145.0 Waconia (WA)
5. 130.5 Saint Francis (SF)
6. 113.0 Albany (AL)
7. 111.0 Zimmerman (ZM)
8. 104.5 Saint Cloud Tech (SC)
9. 36.0 Rush City/Braham (RB)
10. 27.0 Legacy Christian Academy (LC)
Norwood Young America Central Invitational
1. St. Paul Johnson 154.5
2. Norwood Young America 143.5
3. Sibley East 132.0
4. Saint Michael-Albertville JV 130.0
5. Delano 122.0
6. Eden Valley-Watkins 120.0
7. Redwood Valley 46.0
8. Minnehaha Academy/DeLaSalle 45.0
Perham Barrel O’ Fun Invitational
1 263.0 New London-Spicer
2 169.5 Mille Lacs
3 140.5 Detroit Lakes
4 133.0 Walker-Hackensack-Akeley/Nevis
5 129.0 Perham
6 128.0 New York Mills
7 87.0 United North Central
8 79.0 Sauk Centre/Melrose
9 53.5 Roseau
Pipestone Invitational
1. 284.0 Wabasso/Red Rock Central
2. 252.0 Omaha Burke
3. 220.0 Pipestone Area
4. 181.0 Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove
5. 64.0 Tea Area
6. 0.0 Extras
Royalton Invitational
1 Kimball 277.5
2 Royalton/Upsala 245
3 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 149
4 West Central Area/Ashby 119.5
5 Big Lake 109.5
6 Sauk Rapids-Rice 54
7 Cloquet-Esko-Barnum 26
8 Granite City Baptist 21
Tartan Clash of the Titans
1. Rosemount 222.5
2. Roseville 165.5
3. Irondale 161.5
4. Andover 126.5
5. North 120.0
6. Tartan 118.0
7. Robbinsdale Armstrong 108.0
8. Unattached 88.0
9. Chaska/Chanhassen 54


Fri-Sat, January 7-8, 2011
The Clash 
Order of Finish
1. Apple Valley
2. Brandon, Fla.
3. Carl Sandburg, Ill.
4. Simley
5. Bettendorf, Iowa
6. Glenbard North, Ill.
7. Waverly-Shell Rock, Iowa
8. Montini Catholic, Ill.
9. Wisconsin Rapids, Wis.
10. Vacaville, Calif.
11. St. Michael-Albertville
12. Owatonna
13. Kasson-Mantorville
14. Hastings
15. Roseburg, Ore.
16. Grand Island, Neb.
17. Forest Lake
18. Baylor, Tenn.
19. Minneota
20. Mason City, Iowa
21. Albert Lea
22. Wausau West, Wis.
23. Skutt Catholic, Neb.
24. Stewartville
25. Frazee
26. West Fargo, N.D.
27. Arrowhead Union, Wis.
28. Oak Grove, Mo.
29. Mount Carmel, Ill.
30. Neuqua Valley, Ill.
31. Ponderosa, Colo.
32. Broomfield, Colo.


Friday, January 7, 2011
Burnsville 41 Lakeville North 21
Canby 57 Ortonville 8
Crookston 36 Badger/Greenbush-Middle River 34
Eden Prairie 44, Eastview 24
Faribault 48 Austin 26
Kimball 46 Holdingford 18
Lake City 37, Pine Island 33
Saint Charles 47, Dover-Eyota 31
Browerville/Eagle Valley Triangular
Paynesville 64 Osakis 9
Osakis 46 Browerville/Eagle Valley 21
Paynesville 61 Browerville/Eagle Valley 14
Hibbing Duals
Centennial 34 Chisago Lakes Area 26
Chisago Lakes Area 41 Bemidji 39
Little Falls Quadrangular
Little Falls 48 Litchfield 34
Pierz 41 Little Falls 30
Little Falls 67 Parkers Prairie 9
Pierz 44 Litchfield 19
Pierz 76 Parkers Prairie 0
Litchfield 58 Parkers Prairie21

Rocori Triangular
Eden Valley-Watkins 54 Rocori 24
Southland Triangular
Triton 65 Southland 12
Triton 36 Wabasha-Kellogg 27


Thursday, January 6, 2011
Albert Lea 54 Mankato West 6
Border West 63 Pelican Rapids 15
Byron 46, Goodhue 22
Cambridge-Isanti 45 Rogers 27
Faribault 40 Farmington 33
Forest Lake 46 Stillwater 15
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 39 Delano 29
Grand Rapids 57 Deer River 13
Jackson County Central 44, Wabasso/Red Rock Central 21
Kasson-Mantorville 49, Kenyon-Wanamingo 12
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 55 RCW/MACCRAY 18
Madelia/Truman/Martin Luther 51 Saint Clair/Mankato Loyola 22
Minneapolis South 50 Woodbury 21
Monticello 55 Becker 19
Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 41 Minnewaska 24
New York Mills 40 Osakis 28
North Branch 57 Benilde-St. Margaret’s 18
Roseau 38 Fertile-Beltrami 37
Rosemount 45 Lakeville South 34
Saint Francis 48 Fridley 29
Saint Paul Como Park 45, Saint Paul Highland Park 33
Stewartville 38 Hayfield 34
Wadena-Deer Creek 56 Bertha Hewitt/Verndale 15
Waseca 45 Blue Earth Area 27
White Bear Lake 51 Mounds View 22
Yellow Medicine East 36 Montevideo 33
Atwater-Cosmos-Grove City Triangular
Atwater-Cosmos-Grove City 41 Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 19
Atwater-Cosmos-Grove City 70 Royalton/Upsala 0

Royalton/Upsala 40 Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 27
Chisago Lakes Quadrangular
Chisago Lakes Area 57 Robbinsdale Cooper 18
Chisago Lakes Area 75 Columbia Heights 0
Chisago Lakes Area 41 Totino-Grace 22
Cretin-Derham Triangular
Saint Paul Harding 63. Cretin-Derham 12
Roseville Area 51, Saint Paul Harding 24
Dilworth-Glyndon-Felton Triangular
Dilworth-Glyndon-Felton 39 Browerville/Eagle Valley 36
Browerville/Eagle Valley 49 West Central Area/Ashby 30
East Ridge Quadrangular
Nicollet 69 Minneapolis Edison 3
Nicollet 78 Minneapolis Roosevelt 0
Nicollet 54 East Ridge 24
Henry Sibley Triangular
Coon Rapids 47 Centennial 22
Henry Sibley 52 Centennial 9
Coon Rapids 32 Henry Sibley 29
Hutchinson/Buffalo Lake-Hector Triangular
Hutchinson/Buffalo Lake-Hector 54 Mound-Westonka 12
Hutchinson/Buffalo Lake-Hector 45 Dassel-Cokato 28
Dassel-Cokato 61 Mound-Westonka 16
at Menomonie
Menomonie 63 Winona 8
Winona 42 Independence/Gilmanton 39
Milaca Triangular
Milaca 59 Albany 16
Milaca 57 Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 13
Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 42 Albany 30
Northfield Triangular
Lakeville North 37 Northfield 34
Lakeville North 37 Chaska/Chanhassen 30
Park Rapids Area Triangular
Park Rapids 37 Pequot Lakes/Pine River-Backus 26
Staples-Motley 51 Pequot Lakes/Pine River-Backus 21
Staples-Motley 46 – Park Rapids 19
Rochester John Marshall Triangular
Rochester John Marshall 52 Rochester Mayo 20
Rochester Mayo 48 Rochester Century 31
Rochester John Marshall 58, Rochester Century 16
Saint Croix Lutheran Triangular
Saint Paul Johnson 41, Brooklyn Center/Concordia Academy 32
Saint Paul Johnson 54, Saint Croix Lutheran 21
Sauk Rapids-Rice Triangular
Sauk Rapids-Rice 38 Big Lake 24
Sauk Rapids Rice 34 Fergus Falls 27
Fergus Falls 33 Big Lake 23

Tartan Triangular
Mahtomedi 46 Richfield/Edina 28
Mahtomedi 38 Tartan 37
Richfield/Edina 31 Tartan 39
at Watertown-Mayer
Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 51 Montgomery-Lonsdale/Le Center 30
Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 47 Litchfield 26


Wednesday, January 5, 2011
Saint Paul Johnson Quadrangular
Saint Paul Central 48, Minnehaha Academy/DeLaSalle 29
Saint Paul Central 51, Saint Thomas Academy 28
Saint Paul Johnson 45, Central 33
Saint Paul Johnson 57, Minnehaha Academy/DeLaSalle 24
Saint Paul Johnson 47, Saint Thomas Academy 31


Tuesday, January 4, 2011
Atwater-Cosmos-Grove City 45 BOLD 13
Badger/Greenbush-Middle River 59 Mahnomen/Waubun 20
Benson 45 Minnewaska 24
Brainerd/Pillager 51 Saint Cloud Tech 21
Dilworth-Glyndon-Felton 40, Breckenridge/Campbell-Tintah 27
Frazee 49, New York Mills 15
Minneota 46 Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 22
Mora 39 New London-Spicer 28
Ottertail Central 43 Osakis 33
Saint James 54 Madelia/Truman/Martin Luther 13
East Grand Forks Triangular
Thief River Falls 42, Park Rapids 21
Thief River Falls 44, East Grand Forks 12

Hillsboro Triangular
Fertile-Beltrami 42 Hillsboro, ND 42
Grafton, ND 53 Fertile-Beltrami 24
Howard Lake-Waverly-Winsted Triangular
Howard Lake-Waverly-Winsted 34 Paynesville33
Paynesville 44 Sibley East 28

Sibley East 37 Howard Lake-Waverly-Winsted 36
Lake Crystal-Wellcome Memorial Triangular
Lake Crystal-Wellcome Memorial 50, Saint Peter 18
Saint Peter 39, United South Central 27
Lake Crystal-Wellcome Memorial 54, United South Central 22

Luverne Triangular
Jackson County Central  67 Redwood Valley 6
Luverne 42 Redwood Valley 34
Jackson County Central 45 Luverne 15
MACCRAY Triangular
RCW/MACCRAY 53 River Valley 21
Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 35 RCW/MACCRAY 28
Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 49 River Valley 22
Mankato East Triangular
Mankato West 39 Mankato East 21
Mankato West 40 Waconia 30
Zumbrota-Mazeppa Triangular
Zumbrota-Mazeppa 67 Triton 9
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 49 Triton 17
Zumbrota-Mazeppa 40 Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 25


Monday, January 3, 2011
Thief River Falls 51 Grafton, ND 26


High School Results – December 2010

Thu-Fri, December 30-31, 2010
Cheesehead Invitational
Top 10 Teams
1. Apple Valley 734.5
2. Blair Academy 652.0
3. Simley 559.5
4. Clovis 526.5
5. Wisconsin Rapids 491.5
6. Wyoming Seminary 477.0
7. Marmion Academy 465.5
8. Cincinnati Moeller 385.5
9. Montini,IL 300.5
10. Hartland Arrowhead 288.5


Thursday, December 30, 2010
Milaca Duals
Holdingford 35 Milaca 34
Milaca 40 Sauk Rapids-Rice 28
Milaca 53 Saint Cloud Tech 20
Stillwater 36 Milaca 27
Holdingford 60 Saint Cloud Tech 18
Stillwater 36 Sauk Rapids-Rice 22
Stillwater 36 Holdingford 28
Stillwater 53 Saint Cloud Tech 18
Sauk Rapids-Rice 36 Holdingford 33

Rochester Mayo Triangular
Mankato East 44 Rochester Mayo 25
Henry Sibley 47 Rochester Mayo 30
Henry Sibley 51 Mankato East 22


Wed-Thu, December 29-30, 2010
Bi-State Classic
Top 10 Teams
1. Wausau West  286.0
2. Marshfield 220.0
3. Hudson 211.5
4. Lakeville South 203.0
5. Holmen 185.0
6. New Richmond 162.0
7. La Crosse Central 159.5
8. Mt Horeb/Barneveld 158.0
9. Baraboo 151.5
10. South Saint Paul 143.0
Oshkosh Lourdes OTW Classic
Top 10 Teams
1. Coleman 322.0
2. Hortonville 241.5
3. Kewaskum 232.0
4. Eden Prairie 224.5
5. Wilmot Union 223.0
6. Marshall 199.0
7. Menasha 197.0
8. Oshkosh West 195.0
9. West Bend West 192.5
10. Winneconne 186.5
Rumble on the Red

Top 16 Teams
1. Scott West 201.5
2. Jackson County Central 182.5
3. Foley 180.5
4. Hastings 161.5
5. Minneota 141.5
6. Cambridge-Istanti 140.5
7. Forest Lake 137.0
8. White Bear Lake 131.5
9. West Fargo 128.0
10. Frazee 125.5
11. Albert Lea 123.5
12. Stewartville 119.0
13. Dawson-Boyd/LQPV 114.0
14. Adrian 112.5
15. New London-Spicer 108.5
16. Lisbon 108.0
Junior Varsity Brackets/Results


Wednesday, December 29, 2010
Eau Claire Holiday Duals
Round 1
Park defeated AbbotsfordColby 45-30
Waupun defeated Woodbury 43-28
Round 2
Woodbury defeated AbbotsfordColby 56-22
Waupun defeated Park 38-30
Round 3
Waupun defeated AbbotsfordColby 48-28
Park defeated Woodbury 48-33
Saint Paul Highland Park Duals
East Ridge 55, Saint Paul Highland Park 25
Hopkins 71, Saint Paul Highland Park 6
Hopkins 47, Saint Paul Johnson 24
Saint Paul Johnson 53, East Ridge 30
Saint Paul Johnson 52, Saint Paul Highland Park 18
Saint Paul Johnson 46, North Saint Paul 36
North Saint Paul 54, Saint Paul Highland Park 15


Thursday, December 23, 2010
Monticello 45 Princeton 25
Saint Cloud Apollo 39 Sauk Rapids-Rice 27
Albert Lea Triangular
Albert Lea 60 Rochester Mayo 13
Albert Lea 57 Waseca 19
Waseca 48 Rochester Mayo 36
Badger State Invitational
1. Owatonna, MN 239.0
2. Sauk Prairie 186.0
3. Campbellsport 161.0
4. Sparta 148.0
5. Stoughton 142.0
6. Iowa Grant 137.5
7. Janesville Craig 118.0
8. River Valley 106.0
9. Lomira 95.0
10. Waterford 95.0
11. Oak Creek 85.5
12. Waukesha South 70.0
13. Menomonee Falls 53.0
14. Little Chute 52.5
15. Westosha Central 42.0
16. Madison Lafollette 32.0
17. Brookfield Central 19.5
Rocori Triangular
Rocori 39 Alexandria 35
Buffalo 34 Rocori 33
Buffalo 38 Alexandria 33


Wednesday, December 22, 2010
Henry Sibley 42 Park 27
Osseo 53 Mounds View 19
Rosemount 39 Eastview 24
Stillwater 43 Wayzata 26
United Clay Becker 45 United North Central 36
Fridley Quadrangular
Fridley 72 Minneapolis Washburn 6
Fridley 51 Orono 9
Fridley 63 Saint Paul Como Park 18
Minneapolis Washburn 33 Saint Paul Como Park 18
Minneapolis Washburn 48 Orono 6
Maple Grove Invite
1 186.0 Mille Lacs
2 179.5 Mora
3 175.0 Maple Grove
4 145.0 Hastings JV
5 116.5 Woodbury
6 108.0 Rockford
7 71.0 Rogers
8 0.0 *Unattached


Tuesday, December 21, 2010
Annandale/Maple Lake 58 Delano 18
Barnesville 35 Ottertail Central 33
Becker 39 Sartell-Saint Stephen 18
Belgrade-Brooten-Elrosa 45 Melrose/Sauk Centre 24
Dassel-Cokato 51 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 30
Eden Valley-Watkins 48 Browerville Eagle Valley 27
Foley 42 Milaca 16
Kenyon-Wanamingo 54, Medford 20
Kimball 43 Shakopee 24
Waconia 42 Litchfield 39
North Branch 36 Mora 28
Northfield 42 Goodhue 21
Osakis 39 Bertha-Hewitt/Verndale 36
Owatonna 67 Rochester John Marshall 0
Perham 46 Park Rapids 28
Pierz 59 Albany 7
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 49 Fosston/Bagley 27
Willmar 43 Saint Cloud Tech 22
Zumbrota-Mazeppa 51 Hayfield 18
BOLD Triangular
BOLD 53 Benson 24
BOLD 53 Montevideo 18

Benson 45 Montevideo 23
Fulda/Murray County West Triangular
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 51 Fulda/Murray County Central 22
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 78 Luverne 0
Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central Triangular
Mille Lacs 63 Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 10
Mille Lacs 39 Chisago Lakes Area 28
Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 31 Chisago Lakes Area 30
Holdingford Triangular
Holdingford 72 Long Prairie-Grey Eagle 6
Holdingford 50 Minnewaska 23
Kerkhoven-Murdock-Sunburg Triangular
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 37 Border West 28
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 41 Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 33
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 37 Border West 36

LeSueur-Henderson Triangular
LeSueur-Henderson 39 Blue Earth Area 38
LeSueur-Henderson 31 New Prague 41

Martin County West Triangular
Madelia/Truman/Martin Luther 45 Martin County West 25
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 41 Madelia/Truman/Martin Luther 28
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 52 Martin County West 28
Nashwauk Range Rumble
Nashwauk-Keewatin/Greenway 57 Virginia Area 30
Grand Rapids 43 Nashwauk-Keewatin/Greenway 32
Grand Rapids 61 Virginia Area 21
Hibbing 59 Nashwauk-Keewatin/Greenway 18
New York Mills Triangular
Pelican Rapids 57 Parkers Prarie 21
New York Mills 63 Pelican Rapids 15

New York Mills 60 Parkers Prairie 3
Norwood-Young America Triangular
RCW/MACCRAY 44 River Valley 24
Norwood Young America 40 RCW/MACCRAY 36
Norwood Young America 46 River Valley 21
Park Triangular
New Richmond, WI 39 Park 31
Eagan 30 New Richmond, WI 27
Eagan 35 Park 24
Paynesville Triangular
Paynesville 39 Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 25
Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 51 Yellow Medicine East 27
Paynesville 57 Yellow Medicine East 14
Prior Lake Triangular
Pine Island 59 Farmington 16
Prior Lake 69 Farmington 0
Richfield/Edina Quadrangular
Richfield/Edina 33 Mound-Westonka 38
Richfield/Edina 12 Wayzata 59
Richfield/Edina 50 Robbinsdale Armstrong 25
Wayzata 63 Robbinsdale Armstrong 9
Wayzata 50 Mound-Westonka 22
Mound-Westonka 46 Robbinsdale Armstrong 34


Saturday, December 18, 2010
Eden Prairie 34 BOLD 31
Hinckley Finlayson 63 Maple Northwestern 6
Brad Rheingans Invitational
1st: Pipestone Area 37 Dawson Boyd/Lac Qui Parle Valley 33
Belgrade-Brooten-Elrosa 33 Benson 32
Pipestone Area 57 Belgrade-Brooten-Elrosa 16

Dawson Boyd/Lac Qui Parle Valley 49 RCW/MACCRAY 24
RCW/MACCRAY 48 Benson 24
Pipestone Area 56 RCW/MACCRAY 18
Pipestone Area 54 Benson 21
Dawson Boyd/Lac Qui Parle Valley 48 Benson 30
Dawson Boyd/Lac Qui Parle Valley 55 Belgrade-Brooten-Elrosa 21

RCW/MACCRAY 45 Belgrade-Brooten-Elrosa 31
Canby Border Duals
Atwater-Cosmos-Grove City 47 Canby 10
Adrian 41 Canby 19
Grand Rapids 39 Canby 25
Atwater-Cosmos-Grove City 34 Adrian 32
Atwater-Cosmos-Grove City 50 Grand Rapids 11
Adrian 34 Grand Rapids 26
Dassel-Cokato Invitational
Monticello 43 New London-Spicer 27
Monticello 46 Shakopee 20
Foley 48 Monticello 18
Foley 48 Dassel-Cokato 21
Becker 39 Dassel-Cokato 31
New London-Spicer 59 Dassel-Cokato 15

Foley 58 Shakopee 3
New London-Spicer 52 Becker 15
Becker 22 Becker 42
FCLMC Holiday Tournament
1. 235.5 Plainview-Elgin-Millville
2. 192.5 Decorah
3. 147 Chatfield
4. 110 Austin
5. 95 Pine Island
6. 84 Scott West
7. 62 Fillmore Central-Lanesboro-Mabel Canton
8. 56 La Crescent
9. 53 Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Kingsland
10. 24 Winona
Frazee Les Kertscher Dual Invitational
Quarterfinals
Frazee 73 Bertha-Hewitt/Verndale 6
Kimball 70 Fargo North 9
Perham 37 Border West 25
Minneota 49 Bemidji 10
Consolation Semifinals
Fargo North 36 Bertha Hewitt/Verndale 30
Border West 50 Bemidji 28
Semifinals
Kimball 31 Frazee 24
Minneota 54 Perham 15
Seventh Place
Bemidji 58 Bertha Hewitt/Verndale 21
Third Place
Frazee 60 Perham 6
Fifth Place
Border West 55 Fargo North 18
Championship
Kimball 34 Minneota 22
Kenyon Wanamingo Tournament
1. 186.5 Rosemount
2. 168.0 Stillwater
3. 158.0 Kenyon Wanamingo
4. 143.5 Burnsville
5. 133.0 Northfield
6. 127.5 Faribault
7. 123.5 Triton
8. 84.0 Cannon Falls
9. 80.5 Medford
10. 57.0 Blooming Prairie
Northwestern (WI) Duals
Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 42 Rice Lake, WI 25
Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 49 Ashland, WI 18
Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 51 Superior, WI 24
Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 60 Bayfield, WI 6
Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 63 Maple Northwestern, WI 6
Richfield/Edina Charley Turner Duals
Quarterfinals
Minnetonka 60 Richfield/Edina 24
Eastview 75 Orono 6
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 55 Brooklyn Center/Concordia Academy 21
Lakeville North 49 Cretin-Derham Hall 11
Semifinals
Eastview 40 Minnetonka 22
Lakeville North 49 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 28
Consolation Semifinals
Richfield/Edina 48 Orono 22
Brooklyn Center/Concordia Academy 36 Cretin-Derham Hall 33
1st: North 49 Eastview 24
3rd: Minnetonka 45 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 33
5th: Richfield/Edina 51 Brooklyn Center/Concordia Academy 24
7th: Cretin-Derham Hall 42 Orono 18
Saint Charles Duals
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 48 Rochester John Marshall 28
Rochester John Marshall 57 Benilde-St. Margaret’s 18
Rochester John Marshall 64 Saint Paul Central 12
Saint Charles 37 Rochester John Marshall 29
Benilde-St. Margaret’s 38 Saint Paul Central 27
Benilde-St. Margaret’s 60 Saint Paul Highland Park 12
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 58 Benilde-St. Margaret’s 12
Lake City 60, Saint Paul Central 7
Lake City 66, Saint Paul Highland Park 12
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 76, Saint Paul Highland Park 3
Saint Charles 63, Saint Paul Central 15
Saint Charles 69, Saint Paul Highland Park 12
Trinity Invitational Tournament
Ellsworth WI 51 Chaska/Chanhassen 13
Northwood Young America 51 St. Croix Lutheran 24
Lakeville South 63 St. Thomas Academy 17
Trinity 36 Oglivie 36
Ellsworth 62 Norwood Young America 9
Chaska/Chanhassan 72 Saint Croix Lutheran 9
Lakeville South 60 Trinity 24
St. Thomas Academy 36 Oglivie 31
Ellsworth 84 St. Croix Lutheran 0
Chaska/Chanhassen 48 Norwood-Young America 24
St. Thomas Academy 45 Trinity 24
Lakeville South 57 Oglivie 18
7th: St. Croix Lutheran 48 Oglivie 30
5th: Norwood Young American 54 Trinity 24
3rd: Chaska/Chanhassan 78 Saint Thomas Academy 6
1st: Ellsworth 48 Lakeville South 23
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin Duals
Lake Crystal-Wellcome Memorial 48 Waseca 14
Waseca 53 Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 27
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 36 Waseca 31
Lake Crystal-Wellcome Memorial 55, Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 18
Lake Crystal-Wellcome Memorial 49, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 14


Fri-Sat, December 17-18, 2010
Big Bear Tournament
Top 16 Teams
1. Fergus Falls 180.0
2. Badger/Greenbush-Middle River 167.5
3. Thief River Falls/Goodridge 166.5
4. Hutchinson/Buffalo Lake-Hector 143.5
5. Wadena-Deer Creek 136.5
6. Willmar 133.0
7. Aitkin 128.5
8. Crookston 124.5
9. Brainerd/Pillager 116.5
10. Moorhead 102.5
11. Staples-Motley 100.5
t12. Dilworth-Glyndon-Felton 96.0
t12. Hibbing 96.0
14. New York Mills 91.5
15. Pequot Lakes/Pine River-Backus 88.5
16. Big Lake 87.0
Minnesota Christmas Tournament
Top 16 Teams
1. Apple Valley 298.0
2. Simley 246.0
3. Kasson-Mantorville 164.0
4. St. Michael/Albertville 154.0
5. Jackson 151.5
6. Scott West 141.0
7. Hastings 125.5
8. Forest Lake 119.0
9. Albert Lea 114.0
10. White Bear Lake 112.0
11. Cambridge/Isanti 110.0
12. West Fargo, North Dakota 107.0
13. Bismark, North Dakota 91.5
14. Stewartville 89.0
15. Prior Lake 81.5
16. Spirit Lake Park, Iowa 77.0
Redwood River Riot
Top 12 Teams
1. Kerkoven Murdock Sunburg 178.0
2. Montgomery Lonsdale LeCenter 163.0
3. Lesuer Henderson 127.0
4. St. James 126.0
5. Maple River 121.0
6. Mankato West 103.5
7. Tracy Milroy Balaton-Westbrook Walnut Gr 97.5
8. New Richland Heartland Elendale Geneva 97.0
9. Marshall 90.0
10. Worthington 89.0
11. Sibley East 83.0
12. River Valley 81.5
12. (tie) St. Paul Johnson 81.5


Friday, December 17, 2010
Mora 48 Albany 19
Richfield/Edina 55 East Ridge 21
Waseca 60 Fairmont 21
Battle on the Fox
1st: Owatonna defeated Marshfield 52-15.
3rd: Freedom defeated Sun Prairie 47-27.
5th: Appleton North defeated Wisconsin Lutheran 43-33.
7th: Ashwaubenon defeated Kimberly 40-36.
9th: Little Chute defeated Menomonee Falls 43-27.
11th: Appleton West defeated Menominee 47-30.
13th: Homestead defeated Pittsville 44-36.
15th: DePere defeated Plainfield Tri County 48-33.
BOLD Triangular
New Prague 45 BOLD 27
Paynesville Area 36 New Prague 29
BOLD 34 Paynesville Area 34
Browerville/Eagle Valley Triangular
Browerville/Eagle Valley 60 Long Prairie-Grey Eagle 18
Browerville/Eagle Valley 69 Ortonville 12
Canby Triangular
Canby 59 RCW/MACCRAY 12
RCW/MACCRAY 37 Montevideo 34
Canby 53 Montevideo 17
Chisago Lakes Holiday Tournament
1. St. Croix Falls 203.0
2. Chisago Lakes 167.5
3. Mahtomedi 154.0
4. Goodhue 151.0
5. Rogers 99.0
6. North Saint Paul 97.0
7. Robbinsdale Armstrong 68.0
8. Rush City/Braham 43.0
Dassel-Cokato Triangular
Dassel-Cokato 53 Delano 18
Dassel-Cokato 45 Norwood-Young America 11
Delano 46 Norwood-Young America 33
Holdingford Triangular
Osakis 39 Sauk Centre/Melrose 33
Holdingford 54 Osakis 24
Holdingford 46 Sauk Centre/Melrose 24
Milaca Triangular

Pierz 39 Milaca 27
Pierz 37 Saint Cloud Apollo 30
Milaca 39 Saint Cloud Apollo 33
Mound-Westonka Quadrangular
Mound-Westonka 46 Park Center 36
Saint Paul Central 63, Minneapolis Southwest 18
Mound-Westonka 40, Saint Paul Central 36
Park Center 45, Saint Paul Central 30
Tartan Triangular
Northfield 48 River Falls 30
River Falls 37 Tartan 35


Thursday, December 16, 2010
Annandale/Maple Lake 68 Mound-Westonka 3
Byron 66, La Crescent 9
Delano 36 Rockford 33
Dilworth-Glyndon-Felton 43, United Clay Becker 27
Fergus Falls 43 Rocori 21
Frazee 79 Pelican Rapids 0
Grand Rapids 43 Bemidji 29
Hutchinson/Buffalo Lake-Hector 49 Waconia 24
Irondale 36 Totino-Grace 31
Kasson-Mantorville 68 Goodhue 6
Kenyon-Wanamingo 51, Pine Island 12
Kimball Area 54 Royalton/Upsala 12
Litchfield 48 Orono 25
Little Falls 51 Alexandria 20
Perham 39, Ottertail Central 31
Pierz 64 Long Prairie-Grey Eagle 18
Plainview-Elgin-Millville 63 Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 15
Rochester Century 37 Austin/Austin Pacelli 36
Rosemount 50 Bloomington Kennedy 24
Spring Lake Park/Saint Anthony 49 Benilde-Saint Margaret’s 21
Saint Michael-Albertville 41 Monticello 18
Saint Paul Central 63 Saint Paul Como Park 15
Stewartville 48 Triton 17
Stillwater Area 62 East Ridge 16
Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 51 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 26
Zumbrota-Mazeppa 54 Cannon Falls 15
Apple Valley Triangular
Apple Valley 68 Lakeville South 9
Apple Valley 56 Eastview 6
Eastview 38 Lakeville South 37
Centennial Triangular
Lakeville North 42 Centennial 33
Lakeville North 45 South Saint Paul 25
Eden Valley-Watkins Triangular
Eden Valley-Watkins 39 Belgrade-Brooten-Elrosa 26
Atwater-Cosmos-Grove City 60 Belgrade-Brooten-Elrosa 10
Atwater-Cosmos-Grove City 63 Eden Valley-Watkins 9

Fridley Triangular
Chisago Lakes Area 46 Fridley 24
Chisago Lakes Area 51 Norwood Young America 18
Norwood Young America 34 Fridley 31
Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central Triangular
Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 63 Rush City/Braham 12
Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 58 Trinity at River Ridge 21
Minneapolis South Triangular
Minneapolis South 61 Minneapolis Edison 12
Minneapolis South 60 Minneapolis Roosevelt 24
North Branch Triangular
North Branch 33 Saint Francis 27
Foley 54 North Branch 21
Osseo Triangular
Osseo 50 Andover 24
Saint Cloud Tech 38 Andover 37
Osseo 47 Saint Cloud Tech 28
Saint Paul Harding Triangular
Saint Paul Harding 66, Saint Paul Humboldt 18
Mille Lacs 52, Saint Paul Harding 24
Mille Lacs 72, Saint Paul Humboldt 12


Wednesday, December 15, 2010
Minneapolis Southwest 51, Saint Paul Highland Park 27


Tuesday, December 14, 2010
Aitkin 43 Hibbing 24
Barnesville 47, Bertha-Hewitt/Verndale 21
Brainerd/Pillager 37 Sauk Rapids-Rice 33
Breckenridge/Campbell-Tintah 39 West Central Area/Ashby 33
Browerville/Eagle Valley 58 Parkers Prairie 12
Detroit Lakes 47 Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 21
Triton 36, Lake City 33
Mille Lacs 58 Ogilvie 18
Moorhead 37, Barnesville 30
New London/Spicer 48 Milaca 17
New York Mills 49 Park Rapids Area 22
Pelican Rapids 36 United Clay Becker 36 Pelican Rapids won on the 8th tie breaker
Pierz 56 Royalton/Upsala 14
Pipestone Area 48 Dell Rapids 23
Benson Triangular
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 52 Benson 25
Paynesville Area 56, Benson 19
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 39, Paynesville Area 25

Grand Forks Central Quadrangular
Crookston 51, Grand Forks Central 15
Grand Forks Central 50 East Grand Forks/Sacred Heart 15
Grand Forks Red River 79 East Grand Forks/Sacred Heart 3
Crookston 39 Grand Forks Red River 20

Kimball Area Triangular
Kimball Area 43 Annandale/Maple Lake 17
Kimball Area 64 Belgrade-Brooten-Elrosa 7
Annandale/Maple Lake 61 Belgrade-Brooten-Elrosa 9
Maple River Triangular
Kasson-Mantorville 58, Maple River 5
Kasson-Mantorville 67, Saint Peter 3

Saint Peter 45, Maple River 25
New Prague Triangular
Montgomery-Lonsdale/LeCenter-Cleveland 42 Waseca 30
Waseca 43 New Prague 35
New Prague 45 Montgomery-Lonsdale/LeCenter-Cleveland 28
Ortonville Triangular
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 76 Ortonville 0
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 44 Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 25
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 82, Ortonville 0
Pequot Lakes/Pine River-Backus Triangular
Pequot Lakes/Pine River-Backus 59 Crosby-Ironton 18
Wadena-Deer Creek 68 Crosby-Ironton 9

Wadena-Deer Creek 42 Pequot Lakes/Pine River-Backus 37
River Valley Quadrangular
River Valley 52 Saint Clair/Mankato Loyola 24
River Valley 51 LeSueur-Henderson 24
River Valley 42 Nicollet 34
LeSueur-Henderson 24 River Valley 51
LeSueur-Henderson 43 Nicollet 33
Sibley East Triangular
Sibley East 66 Redwood Valley 18
Saint James 37 Sibley East 28


Saturday, December 11, 2010
Ames (IA) Jack Mendenhall Duals
Owatonna 48, Ames 18
Owatonna 79, CBTJ 0
Owatonna 48, Indianola 24
Southeast Polk 41, Owatonna 16
Barnesville Invitational
1. Fargo South 248
2. Barnesville 180
3. Dilworth-Glyndon-Felton 157
4. Breckenridge/Campbell-Tintah 149
5. Pelican Rapids 121
6. Parkers Prairie 61
Crookston Pirates Invitational
1. Crookston 238
2. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 170
3. United North Central 148
4. Hillsboro, ND 117
5. Roseau 111.5
6. United Clay Becker (Hawley, Lake Park-Audubon) 98
7. Mahnomen/Waubun 75
8. Graton, ND 69.5
9. Larimore, ND 50
10. Red Lake County Central 37
11. West Marshall 36
12. East Grand Forks/Sacret Heart 33
Dells Dual Classic at Chula Vista
1st: Apple Valley defeated Amery 70-3
3rd: Mineral Point defeated DeForest 35-34
5th: Boyceville defeated Baraboo 48-27
7th: Slinger defeated River Falls 51-24
Apple Valley defeated Boyceville 58-16
Apple Valley defeated Slinger 78-0
Apple Valley defeated DeForest 65-0
Melrose-Mindoro/GET defeated Benilde St Margaret 48-30
Spring Valley/Elmwood defeated Benilde St Margaret 52-13
Brookfield Central defeated Benilde St Margaret 42-38
Wisconsin Dells defeated Benilde St Margaret 42-25
Grant County Invitational
1. Fergus Falls 216
2. Badger/Greenbush-Middle River 195.50
3. Border West 193.50
4. Browerville-Eagle Valley 117
5. West Central Area/Ashby 93
6. Alexandria 88
7. Ottertail Central 82.50
8. Unattached 8
Park Rapids Panther Duals
1. Wadena-Deer Creek
2. Hibbing
3. Lisbon, ND
4. Deer River
5. Park Rapids Area
6. Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus
Wadena-Deer Creek 76 Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus 0
Deer River 37 Park Rapids Area 37 (Deer River Won 8 Matches)
Lisbon 57 Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus 18
Hibbing 41 Deer River 36
Park Rapids Area 45 Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus 30
Wadena-Deer Creek 45 Lisbon 33
Hibbing 50 Park Rapids Area 28
Lisbon 40 Deer River 39
Wadena-Deer Creek 52 Hibbing 15


Friday-Saturday, December 10-11, 2010
Brainerd Paul Bunyan Invitational
1. Foley 240.5
2. Frazee 214.5
3. Little Falls 142.0
4. BOLD 128.0
5. Pierz 124.5
6. Grand Rapids 105.0
7. Brainerd 99.0
8. Burnsville 91.0
9. Becker 79.5
10. Bemidji 74.0
11.Royalton/Upsala 73.0
12. Chisago Lakes 62.0
13. Moorehead 58.0
14. Pequot Lakes/Pine River-Backus 54.0
15. Osakis 33.0
Grand Forks Central Sertoma Tournament
Day 2
Championship match

Bismarck Century 37, West Fargo 32
Championship semifinals
Bismarck Century 36, Perham 27
West Fargo 52, Fargo North 18
Champion bracket third place
Turtle Mountain 38, Fargo North 30
Champion bracket third place semifinals
Fargo North 34, Grand Forks Red River 33
Turtle Mountain 44, Perham 23
Champion bracket third place quarterfinals
Turtle Mountain 40, Thief River Falls 28
Grand Forks Red River 42, Minot 33
Champion bracket fifth place
Perham 37, Grand Forks Red River 29
Champion bracket seventh place
Thief River Falls 40, Minot 22
Consolation bracket championship
Valley City 40, Jamestown 22
Consolation bracket semifinals
Jamestown 39, Bismarck St. Mary 24
Valley City 53, Central Cass 15
Consolation bracket third place
Bismarck St Mary’s 42, Central Cass 27
Consolation bracket third place semifinals
Central Cass 30, Wahpeton 27
Bismarck St Mary 39, Grand Forks Central 33
Consolation bracket third place quarterfinals
Wahpeton 52, Devils Lake 21
Grand Forks Central 48, Fertile-Beltrami 28
Consolation bracket fifth place
Grand Forks Central 44, Wahpeton 30
Consolation bracket seventh place
Fertile-Beltrami 54, Devils Lake 27
Day 1
First round

Grand Forks Red River 42, Jamestown 28
Thief River Falls 52, Grand Forks Central 25
Fargo North 42, Central Cass 36
Turtle Mountan 40, Valley City 32
West Fargo 71, Fertile-Beltrami 6
Bismarck Century 57, Devils Lake 18
Minot 44, Wahpeton 27
Perham 45, Bismarck St. Mary’s 23
Quarterfinals
Bismarck Century 43, Grand Forks Red River 27
Fargo North 38, Thief River Falls 36
West Fargo 44, Turtle Mountain 31
Perham 38, Minot 29
Consolation bracket
Central Cass 48, Grand Forks Central 36
Jamestown 44, Devils Lake 18
Bismarck St Mary’s 48, Wahpeton 27
Valley City 54, Fertile-Beltrami 22


Friday, December 10, 2010
Blue Earth Area 34 Maple River 27
Chisago Lakes Area 57 Minneapolis Southwest 24
Chisago Lakes Area 48 Richfield/Edina 23
Eden Prairie 42, Chaska/Chanhassen 28
Forest Lake 42 Irondale 25
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 38, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 32
Jackson County Central 51, Pipestone Area 12
Kimball Area 44 Paynesville 19
MACCRAY/RCW 39 Belgrade-Brooten-Elrosa 38
Milaca 36 Mora 33
Minneapolis South 63 Minneapolis North 18
Prior Lake 61 Lakeville North 12
River Valley 40 Sibley East 26
Maple Grove 41, Champlin Park 27
Rogers 46 Buffalo 27
Atwater-Cosmos-Grove City Triangular
Atwater-Cosmos-Grove City 39 New London-Spicer 26
Atwater-Cosmos-Grove City 54 Litchfield 16
New London-Spicer 70 Litchfield 3
Big Lake Hornet Invitational
1. Monticello 247
2. North Branch 193
3. Big Lake 169.5
4. St. Cloud Apollo 155
5. Farmington 138
6. Sartell 133
7. Spectrum Legacy 62.5
8. Rush City 40
Byron Triangular
Zumbrota-Mazeppa 37, Kenyon-Wanamingo 29
Zumbrota-Mazeppa 45, Byron 28
Kenyon-Wanamingo 42, Byron 24
Hinckley-Finlayson Quadrangular
Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 34 Foley 24
Nash-Kee/Greenway 66 Cloquet-Esko-Barnum 9
Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 44 Nash-Kee/Greenway 30
Foley 67 Cloquet-Esko-Barnum 0
Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 56 Cloquet-Esko-Barnum 12
Foley 53 Nash-Kee/Greenway 14
Minneapolis Southwest Triangular
Chisago Lakes Area 48 Richfield/Edina 23
Chisago Lakes Area 57 Minneapolis Southwest 24
New York Mills Quadrangular
New York Mills 45 Dilworth-Glyndon-Felton 21
New York Mills 37 Staples-Motley 24
Badger-Greenbush/Middle River 42 New York Mills 18
Badger-Greenbush/Middle River 51 Dilworth-Glydon-Felton 24
Badger-Greenbush/Middle River 43 Staples-Motley 24
Dilworth-Glyndon-Felton 38, Staples-Motley 33
at Nicollet
Nicollet 39 Martin County West 21
United South Central 49 Nicollet 16
Northfield Duals
Eastview 36 Bloomington Kennedy 32
Eastview 32 Northfield 30
Eastview 33 Faribault 35
Rochester John Marshall Quadrangular
Plainview-Elgin-Millville 45 Rochester John Marshall 27
Rochester John Marshall 46 Medford 30
Rochester John Marshall 61 Southland 16
Scott West Quadrangular
Hutchinson/Buffalo Lake-Hector 42 New Ulm 18
Hutchinson/Buffalo Lake-Hector 59 Mankato East 17
Scott West 52 Hutchinson/Buffalo Lake-Hector 7
Scott West 62, New Ulm 3
Scott West 63, Mankato East 6
Mankato East 50, New Ulm 31
Willmar Cardinal Classic
1. 214.5 Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2. 201.0 Willmar
3. 124.0 Benson
t4. 114.0 Eden Valley-Watkins
t4. 114.0 Montevideo
6. 106.5 Sauk Center/Melrose
7. 106.0 Yellow Medicine East
8. 104.0 Minnewaska Area
OW: Jacob Braaten, Minnewaska, 12th, 119 lbs


Thursday, December 9, 2010
Aitkin 75 Rush City/Braham 6
Annandale/Maple Lake 49 Dassel-Cokato 20
Apple Valley 41 Eagan 9
Becker 41 Big Lake 24
Barnsville 47, Bertha-Hewitt/Verndale 21
Eastview 38 Dover-Eyota 28
Faribault 51 Mankato West 27
Fergus Falls 24 Brainerd/Pillager 37
Forest Lake 75 Cretin-Derham Hall 6
Holdingford 48 Browerville/Eagle Valley 21
Kenyon-Wanamingo 37, Plainview-Elgin-Millville 34
Little Falls 60, Sartell-Saint Stephen 20
Madelia/Truman/Martin Luther 37 LeSueur-Henderson 36
Monticello 32 Cambridge-Isanit 23
North Branch 32 Chisago Lakes Area 26
Saint Cloud Apollo 48, Alexandria 35
Saint Cloud Tech 45 Rocori 28
Saint James 53 Fulda/Murray County Central 21
Saint Paul Como Park 60 Saint Paul Humboldt 24
Saint Paul Harding 44 Saint Paul Central 33
White Bear Lake Area 50 Park 12
Albert Lea Triangular
Albert Lea 52, Rochester Century 12
Albert Lea 44, Lake Mills-Northwood-Kensett 21
Cannon Falls/Randolph Triangular
Pine Island 33 Triton 30
Cannon Falls 41 Triton 32
Cannon Falls 42 Pine Island 30
Delano Triangular
New Prague 46 Delano 21
Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 57 Delano 17
Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 37 New Prague 32
Goodhue Triangular
Stewartville 61 Goodhue 15
Stewartville 68 LaCrescent 4
Goodhue 42 LaCrescent 34
Mahtomedi Triangular
Mahtomedi 38, Saint Paul Johnson 37
South Saint Paul 60, Saint Paul Johnson 23
Marshall/Lakeview Triangular
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 49 Marshall/Lakeview 20
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 70 Redwood Valley 6
Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta Triangular

Montevideo 37 Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 30
Atwater-Cosmos-Grove City 58 Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 9
Atwater-Cosmos-Grove City 62 Montevideo 14
Mound-Westonka Duals
Litchfield 54 Mound Westonka 18
Litchfield 63 Brooklyn Center/Concordia Academy 12
Mounds View Triangular
Hastings 72 Mounds View 6
Mounds View 63 East Ridge 6
Perham Triangular
Wadena-Deer Creek 45 Perham 25
Saint Michael-Albertville Triangular
Saint Michael-Albertville 68 Blaine 3
Saint Michael-Albertville 64 Zimmerman 9
Stillwater Area Triangular
Stillwater Area 51 Woodbury 22
Saint Francis 37 Stillwater Area 30
Willmar Triangular
Bemidji 39, Sauk Rapids 30
Willmar 42, Sauk Rapids 37


Tuesday, December 7, 2010
Aitkin 80 Cloquet-Esko-Barnum 0
Blaine 38 Osseo 33
Fosston/Bagley 52 Fertile-Beltrami 24
Lake Crystal-Wellcome Memorial 51 Madelia/Truman/Martin Luther 21
New London-Spicer 71 Sauk Centre/Melrose 6
Saint Paul Highland Park 45, Cretin-Derham 30
Thief River Falls/Goodridge 44 Crookston 28
Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 56 Saint Peter 18
Crosby-Ironton Triangular
Crosby-Ironton 12 Detroit Lakes 47
Staples-Motley 42 Detroit Lakes 25
Staples-Motley 42 Crosby-Ironton 17
Lake City Triangular
Lake City 39 Hayfield 33
Kasson-Mantorville 45 Lake City 22
MACCRAY Triangular
MACCRAY/RCW 45 Benson 34
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 45 Benson 33
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 53 MACCRAY/RCW 12
Mankato East Quadrangular
Maple River 49 Saint Clair/Mankato Loyola 16
Maple River 51 Blooming Prairie 24
Maple River 50 Mankato East 9
Mankato East 59 Blooming Prairie 21
Mankato East 42 Saint Clair/Mankato Loyola 33
Saint Clair/Mankato Loyola 48 Blooming Prairie 36
Minneapolis North Quadrangular
Benilde-Saint Margaret’s 54, Minneapolis North 18
Minnetonka 60, Benilde-Saint Margaret’s 19
Minnetonka 60, Minneapolis North 15
Minnetonka 81, Saint Croix Lutheran 0
Saint Croix Lutheran 48, Benilde-Saint Margaret’s 27
Saint Croix Lutheran 60, Minneapolis North 18
Minnewaska Triangular
Yellow Medicine East 51 Minnewaska 30
BOLD 51 Yellow Medicine East 21
BOLD 51 Minnewaska 24
Norwood Young America Triangular
Norwood Young America 57 Trinity at River Ridge 24
Waconia 41 Norwood Young America 22
Redwood Valley Triangular
Redwood Valley 48 Ortonville 19
River Valley 71 Redwood Valley 4
West Central Area/Ashby Triangular
Border West 56 West Central Area 12
West Central Area 57 Parkers Prarie 22
Border West 64 Parkers Prairie12


Saturday, December 4, 2010
Blue Earth Area Dick Maher Invitational
1. Brainerd/Pillager 170
2. Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 157
3. United South Central 141
4. Jackson County Central 133
5. Blue Earth Area 132.5
6. Maple River 122
6. Lake Mills, IA 122
8. Madelia/Truman/Martin Luther 116
9. Worthington/Round Lake-Brewster 111
10. Mankato East 82.5
11. Martin County West 54.5
Chisago Lakes Duals
1st: Kenyon Wanamingo
2nd: Grand Rapids
3rd: Mora
4th: Blaine
5th: Rosemount
6th: Hibbing
7th: Chisago Lakes
8th: East Ridge
Eastview Lightning Duals
Stillwater 50 Eastview 21
Stillwater 58 Spring Lake Park/Saint Anthony 12
Simley 57 Stillwater 15
Saint Paul Central 49, Spring Lake Park 28
Eastview 48, Saint Paul Central 24
Simley 66, Saint Paul Central 6
Faribault Dick Shiels Invite
Photos 
1. 229.0 Apple Valley
2. 122.0 Princeton
3. 117.5 Faribault
4. 113.0 Saint Paul Johnson
5. 103.5 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva
6. 92.0 Spring Valley
7. 88.0 Andover
8. 83.0 Baldwin-Woodville
9. 68.0 Norwood Young America
10. 51.0 Blooming Prairie
10. 51.0 Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland
12. 50.0 Austin/Austin Pacelli
13. 33.0 Saint Paul Humboldt
Flandreau Booster Club Tournament
1. Pipestone Area 200.0
2. Flandreau 185.0
3. Elk Point-Jefferson 148.5
4. Howard 123.5
5. Garretson 114.0
6. Deuel 34.0
7. Luverne 33.0
8. Sioux Valley 13.5
9. Unattached 3.0
Foley Duals
Pool A
Becker 46, Royalton/Upsala 20
Foley 43, Becker 21
Foley 52, Royalton/Upsala 6
Pool B
Pierz 55, Rocori 12
Paynesville Area 64, Rocori 15
Paynesville Area 42, Pierz 29
5th: Royalton/Upsala 52, Rocori 29
3rd: Pierz 31, Becker 29
1st: Foley 40, Paynesville Area 21
Fosston Alfred Olson Memorial Tournament
1. Crookston 249
2. Ottertail Central 180.5
3. Detroit Lakes 174
4. Nash-Kee/Greenway 117
5. Deer River 113
5. Fosston/Bagley 113
7. Mahnomen/Waubun 107
8. Roseau 91
9. Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus 90
10. Fertile-Beltrami 52
11. Red Lake County Central 42
Fridley Invitational
1 Hopkins 195.0
2 Irondale 158.5
3 Champlin Park 155.5
4 Tartan 130.0
5 Richfield 121.0
6 Zimmerman 116.0
7 Fridley 103.0
8 Mound-Westonka 92.0
9 Rogers 60.0
10 North St. Paul 47.5
11 Minneapolis Henry 32.5
12 Minneapolis Washburn 6.0
Glencoe-Silver Lake Panther Don Hall Invitational
1. 188.5 BOLD
2. 184.0 Zumbrota-Mazeppa
3. 171.0 Watertown-Mayer/Mayer Lutheran
4. 145.0 Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin
5. 117.0 Howard Lake-Waverly-Winsted
6. 110.0 Saint Clair/Mankato Loyola
7. 91.0 River Valley
8. 86.0 Trinity at River Ridge
9. 79.0 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie
10. 48.0 Parkers Prairie
Hastings Raider Duals
Round 1
Coon Rapids 49 Stoughton, WI 18
Hastings 67 Centennial 12
Albert Lea 37 Prior Lake 23
Round 2
Coon Rapids 31 Prior Lake 30
Hastings 65 Stoughton, WI 10
Albert Lea 47, Centennial 13
Round 3
Albert Lea 52 Stoughton, WI 13
Hastings 45 Coon Rapids 21
Prior Lake 61 Centennial 9
Keith Young Invite
1. Apple Valley 273.5
2. Waverly-Shell Rock 214
3. (tie) Bettendorf and Denver-Tripoli 147.5
5. Mason City 122.5
6. Don Bosco 121.5
7. (tie) West Des Moines Valley and North Scott 99
9. Cedar Rapids Kennedy 65
10. Cedar Rapids Jefferson 52
11. Charles City 48
12. Iowa City High 44
13. West Des Moines Dowling 30
14. Waterloo West 26
15. Waterloo Columbus 19
16. Cedar Falls 17
Lakeville North Paul Wolf Panther Invite
1. New Richmond 162
2. Lakeville South 142
3. Hudson 138.5
4. Maple Grove 136.5
5. Chaska/Chanhassen 134
6. Henry Sibley 130
7. Northfield 126
8. South Saint Paul 100
9. Woodbury 84
10. Farmington 77
11. Lakeville North 75.5
12. Nicollet 61.5
13 Turtle Lake 40
14. Minneapolis Southwest 15
Litchfield Invitational
1 Atwater-Cosmos-Grove City 282
2 Anoka 191
3 Litchfield 137
4 Big Lake 105.5
5 Eden Valley-Watkins 104
6 Albany 103.5
7 Alexandria 84
8 Totino-Grace 61.5
9 Redwood Valley 43.5
Mankato West Duals
Round 1
Byron 57, Mankato West 15
Saint James 60, Fairmont 18
Round 2
Saint James 69, Mankato West 12
Byron 63, Fairmont 18
Round 3
Mankato West 43, Fairmont 31
Saint James 40, Byron 24
Monticello Duals
Monticello 53, Bloomingtion Kennedy 16
Annandale/Maple Lake 45, St. Francis 27
Little Falls 69, New Ulm 9
Pool A
Annandale/Maple Lake 50, North Branch 24
Monticello 42, Annandale/Maple Lake 28
Little Falls 42, Annandale/Maple Lake 39
Monticello 38, Little Falls 30
Monticello 55, North Branch 15
Little Falls 38, North Branch 37
Pool B
(New Ulm, St. Francis, Bloomington Kennedy)
New Prague Duals
1st: Waseca (5-0)
2nd: New Prague (4-1)
3rd: Eagan (3-2)
4th: Chatfield (2-3)
5th: St. Peter (1-4)
6th: Cannon Falls (0-5)
Round #1:
New Prague 44, Cannon Falls 22
Eagan 40, Chatfield 27
Waseca 49, Saint Peter 20
Round #2:
New Prague 42, Chatfield 21
St. Peter 45, Cannon Falls 15
Waseca 38, Eagan 21
Round #3:
New Prague 39, Eagan 32
Waseca 60, Cannon Falls 21
Chatfield 29, Saint Peter 25
Round #4:
New Prague 41, Saint Peter 27
Waseca 51, Chatfield 26
Eagan 54, Cannon Falls 18
Round #5:
Waseca 46, New Prague 30
Eagan 36, Saint Peter 33
Chatfield 54, Cannon Falls 23
December 4, 2010
Osseo Ken Droegemueller Invitational
1. 247.0 Scott West
2. 211.0 Eden Prairie
3. 147.5 Wayzata
4. 144.0 Osseo
5. 129.0 Mounds View
6. 101.0 Medford
7. 71.0 Benilde-Saint Margaret’s
8. 48.0 Buffalo
9. 36.0 Spectrum
10. 21.0 Minneapolis Edison
11. 6.0 Saint Paul Como Park
Rochester Duals
Stewartville 58 Rochester Century 17
Stewartville 42 Rochester John Marshall 13
Plainview-Elgin-Millville 72 Rochester Mayo 12
Plainview-Elgin-Millville 50, Park 24
Park (Cottage Grove) 48 Rochester Mayo 28
Rochester John Marshall 48, Rochester Century 27
1st: Stewartville 42, Plainview-Elgin-Millville 34
3rd: Rochester John Marshall 38, Park 30
5th: Rochester Mayo 45 Rochester Century 33
Rush City Tournament
1st Kimball Area 278.0
2nd Mille Lacs 231.5
3rd Brooklyn Center/Concordia Academy 125.0
4th Ogilvie 111.5
5th Luck 108.0
6th Crosby-Ironton 83.5
7th Saint Croix Lutheran 81.0
8th Rush City/Braham 65.0
Saint Michael-Albertville Invitational
1 Saint Michael-Albertville 281
2 Saint Cloud Apollo 143
3 Montgomery-Lonsdale/Le Center 119
4 Dassel-Cokato 110
5 Saint Cloud Tech 105
6 Elk River 92.5
7 Delano 82.5
8 Minneapolis Roosevelt 14
Saint Paul Highland Park Tournament
1 Sauk Rapids-Rice 85
2 Roseville Area 63
3 Minneapolis South 59
4 Harding 40
5 Mahtomedi 39
6 Park Center 28
7 Saint Thomas Academy 22
8 Highland Park 8
Wabasso/Red Rock Central Round-Robin Duals
Wabasso/Red Rock Central 61, Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 10
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 38 Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 30
Hayfield 40 Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 35
Waconia Duals
Milaca 42 LeSueur-Henderson 32
Waconia 49 LeSueur-Henderson 28
LeSueur-Henderson 51 Marshall/Lakeview 27
Shakoppee 42 LeSueur-Henderson 28
Milaca 46 Waconia 27
Milaca 53 Marshall/Lakeview 15
Shakopee 33 Milaca 31
Wadena-Deer Creek Invitational
1. Badger/Greenbush-Middle River 222.5
2. Wadena-Deer Creek 191
3. Perham 172
4. Thief River Falls/Goodridge 147.5
5. Pequot Lakes/Pine River-Backus 143.5
6. Bertha-Hewitt/Verndale 111.5
7. Long Prairie-Grey Eagle 63.0
8. Unattached 42
Wahpeton Dan Unruh Memorial Invite
1 233.0 Frazee
2 225.0 West Fargo
3 190.5 Lisbon
4 190.0 Border West
5 122.0 Fergus Falls
6 99.5 Minnetonka
7 85.0 Brookings
85.0 Wahpeton
9 81.0 Sisseton
10 80.0 New York Mills
11 62.0 Breckenridge
12 46.0 Grand Forks Central
13 38.5 Kindred
14 30.0 Minnehaha Academy – DeLasalle
15 4.0 Tiospa Zina
Watertown (SD) Tournament
ABDN 47 Canby 9
Canby 40 Milbank 27
Huron 34 Canby 30
MIT 40 Canby 24
Winona Invitational
1 208.5 Holmen
2 152.0 Saint Charles
3 137.5 Lewiston-Altura/Rushford-Peterson
4 131.5 Lake City
5 130.0 Caledonia/Houston/Spring Grove
6 121.0 Wabasha-Kellogg
7 120.0 La Crosse Aquinas
8 113.0 Dover-Eyota
9 67.0 La Crescent
10 35.0 Winona
11 32.0 Cochrane-Fountain City
t12 30.0 Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton
t12. 30.0 Pine Island
OW: Mick Remer, Wabasha-Kellogg


Friday, December 3, 2010
Bemidji 51 Deer River 18
Elk River 32 Anoka 28 
Hastings 73, Park 0
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 42, Dover-Eyota 30
Minneota 39 Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 16
Monticello 70, Rogers 6
Shakopee 49, Lakeville North 22
Stewartville 60, Pine Island 6
Ashland (WI) Triangular
Aitkin 48 Ashland (WI) 19
Aitkin 69 Virginia Area 6
Belgrade-Brooten-Elrosa Jaguar Invitational
1st New London Spicer 271.5
2nd Eden Valley-Watkins 168.0
3rd Holdingford 113.5
4th Yellow Medicine East 112.0
5th Belgrade-Brooten-Elrosa 110.0
6th Willmar 106
7th West Central Area/Ashby 77.0
8th Browerville/Eagle Valley 21.0
Fridley Triangular
North Branch 63, Fridley 18
North Branch 68, Spring Lake Park/Saint Anthony 6
Spring Lake Park/Saint Anthony 42, Fridley 33
Melrose Earlybird Tournament
1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 291.0
2. Rockford 184.0
2. Sauk Center/Melrose 184.0
3. Osakis 159.0
4. Sartell-Saint Stephen 155.0
5. Ortonville 40.0
Saint Michael-Albertville Triangular
Saint Michael-Albertville 65, Big Lake 4
Saint Michael-Albertville 64, Buffalo 0
Wahpeton Dan Unruh Memorial Invite (day 1)
1 106.0 Lisbon
2 87.0 West Fargo
3 85.5 Frazee
4 79.0 Border West
5 51.0 Sisseton
6 38.0 Fergus Falls
7 37.5 Brookings
8 34.0 Wahpeton
9 32.0 New York Mills
10 30.0 Minnetonka
11 18.0 Grand Forks Central
12 14.0 Breckenridge
13 12.0 Kindred
14 2.0 Minnehaha Academy/DeLaSalle
15 0.0 Tiospa Zina
White Bear Lake Duals
White Bear Lake 44 Moorhead 19
Cambridge-Isanti 36 White Bear Lake 30


Thursday, December 2, 2010
Alexandria 39, Sartell-Saint Stephen 36
Apple Valley 51 Burnsville 7
Badger/Greenbush-Middle River 58, Roseau 24
Becker 34, Princeton 31
Crookston 68, Fertile-Beltrami 12
Eagan 41, Lakeville North 40 (8th tiebreaker criteria)
Fergus Falls 49, Willmar 22
Forest Lake 44 White Bear Lake 21
Little Falls 42, Saint Cloud Apollo 26
Monticello 70, Rogers 6
Mounds View 45, Roseville 28
Owatonna 74, Austin 0
Pipestone Area 41, Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 25
Saint Charles 49, Caledonia/Houston/Spring Grove 29
Saint James 35, Worthington/Round Lake-Brewster 22
Saint Paul Harding 45, North Saint Paul 26
Stillwater 63, Cretin-Derham Hall 18
Atwater-Cosmos-Grove City Triangular
Atwater-Cosmos-Grove City 45, Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 25
Atwater-Cosmos-Grove City 69, Minnewaska 0
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 46 Minnewaska 29
Benilde-Saint Margaret’s Quad
Saint Francis 53, Benilde-Saint Margaret’s 21
Irondale 52, Benilde-Saint Margaret’s 29
Benilde-Saint Margaret’s 48, Columbia Heights 18
Hutchinson Triangular
Hutchinson/Buffalo Lake-Hector 41 Montgomery-Lonsdale/Le Center 25
Hutchinson/Buffalo Lake-Hector 63 Orono 0
Maple Grove Triangular
Maple Grove 65, Park Center 12
Centennial 64, Park Center 9
Maple Grove 39, Centennial 35
Rocori Triangular
Sauk Rapids-Rice, 54 Rocori 15
Sauk Rapids-Rice 42, Staples-Motley 27
Staples-Motley 46, Rocori 21
South Saint Paul Triangular
Saint Paul Central 42, South Saint Paul 39
Saint Paul Central 72, Minneapolis Washburn 6
West Central Area/Ashby Triangular
West Central Area/Ashby 53, Pelican Rapids 27
Ottertail Central 45, West Central Area/Ashby 31
Ottertail Central 42, Pelican Rapids 33

High School Results – February 2010


Tuesday, February 23, 2010
Saint Cloud Tech 39, Crosby-Ironton 31


Thursday, February 18, 2010
United South Central 61, Blooming Praire 12
South Saint Paul Triangular
South Saint Paul 45, Saint Paul Highland Park 24
South Saint Paul 50, Saint Croix Lutheran 25
Saint Paul Highland Park 52, Saint Croix Lutheran 30


Tuesday, February 16, 2010
Crookston 69, Red Lake County Central 3
Martin County West 49, Nicollet 16


Saturday, February 13, 2010
Badger/Greenbush-Middle River 40, Thief River Falls/Goodridge 19
Breckenridge Cowboy Duals
Quarterfinal
Border West 81, East Grand Forks/Sacred Heart 0
Browerville/Eagle Valley 58, Breckenridge/Campbell-Tintah 16
Semifinals
Border West 39, Yellow Medicine East 26
Staples-Motley 40, Browerville/Eagle Valley 30
Third Place
Yellow Medicine East 63, Browerville/Eagle Valley 15
First Place
Border West 39, Staples-Motley 33
Chatfield Triangular
Chatfield 46, Medford 31
Jackson County Central 52, Chatfield 13
Lake Conference JV Tournament
1. Apple Valley 303.5
2. Eastview 154.0
3. Eden Prairie 111.0
4. Burnsville 104.0
5. Bloomington Kennedy 98.0
6. Rosemount 70.0
7. Chaska/Chanhassen 61.0
8. Eagan 59.0
9. Lakeville North 56.0
10. Lakeville South 39.0
Minnetonka Tournament
First Round
Minnehaha Academy/DeLaSalle 42, Minneapolis Southwest 31
Minnetonka 42, Mankato West 24
Park Center 42, Minneapolis South 27
Second Round
Mankato West 69, Minneapolis Southwest 12
Minneapolis South 41, Minnehaha Academy/DeLaSalle 36
Park Center 53, Minnetonka 24
Third Round
Mankato West 47, Minneapolis South 30
Minnehaha Academy/DeLaSalle 51, Park Center 12
Minnetonka 57, Minneapolis Southwest 16
Fourth Round
Mankato West 45, Minnehaha Academy/DeLaSalle 24
Minnetonka 47, Minneapolis South 30
Park Center 54, Minneapolis Southwest 6
Fifth Round
Mankato West 44, Park Center 35
Minnetonka 46, Minnehaha Academy/DeLaSalle 27
Morris Area Tigers Invitational
1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 225
2. Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 224
3. Minnewaska Area 144.5
4. Willmar 133.5
5. West Central Area/Ashby 132
6. Benson 123
7. Fosston/Bagley 120
8. Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 80.5
9. Ortonville 46
10. Luverne 44
South Central Conference Tournament
1. Saint James 242
2. Blue Earth Area 202.5
3. Waseca 172
4. New Ulm 161.5
5. Saint Peter 142
6. Fairmont 104.5
Suburban East Conference Tournament
1. Hastings 250.5
2. Forest Lake 185.0
3. Park 158.0
4. White Bear Lake Area 134.0
5. Stillwater 133.5
6. Roseville 116.0
7. Mounds View 89.0
8. Woodbury 83.5
9. Cretin-Derham Hall 41.0
10. East Ridge 31.0
Tracy-Milroy-Balaton Tournament
First Round
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 63, MACCRAY 10
United South Central 51, Fulda/Murray County Central 16
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 57, Saint Paul Johnson 16
Princeton 51, Redwood Valley 25
Semifinals
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 43, United South Central 26
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 63, Princeton 13
Consolation Semifinals
MACCRAY 40, Fulda/Murray County Central 39
Saint Paul Johnson 39, Redwood Valley 33
7th: Fulda/Murray County Central 45, Redwood Valley 28
5th: MACCRAY 39, Saint Paul Johnson 35
3rd: United South Central 64, Princeton 18
1st: Windom Area/Mt Lake/Butterfield-Odin 45, Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 12


Friday, February 12, 2010
Apple Valley 62, Adrian 9
Faribault 49, Norwood Young America 12
Kasson-Mantorville 64, Triton 3
Minnehaha Academy/DeLaSalle 48, Benilde-Saint Margaret’s-Mounds Park 24
Minnewaska Area 40, Belgrade-Brooten-Elrosa 33
New London-Spicer 33, BOLD 24
Roseville 81, East Ridge 0
Royalton/Upsala 36, Crosby-Ironton 29
Shakopee 38, Northfield 30
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 41, Worthington/Round Lake-Brewster 24
Albany Purple Pride Tournament
1. Mora 198.0
2. Atwater-Cosmos-Grove City 191.0
3. Saint Cloud Apollo 164.0
4. Osakis 113.0
5. Albany 107.0
6. Kimball 98.5
7. Montevideo 68.0
8. Becker 66.0
9. Melrose 52.0
Bemidji Triangular
Saint Cloud Tech 58, Bemidji 16
Saint Cloud Tech 42, Moorhead 21
Moorhead 40, Bemidji 28
Dover-Eyota Quadrangular
Dover-Eyota 35, Wabasha-Kellogg 26
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 40, Hayfield 30
Dover-Eyota 39, Hayfield 33
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 38, Wabasha-Kellogg 28
Dover-Eyota 36, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 35
Great River Conference Tournament
1. Mille Lacs 222
2. Aitkin 192
3. Rush City/Braham 147
4. Ogilvie 127
5. Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 86
6. Cloquet-Esko-Barnum 70.5
Mound Invitational
1. Waconia 187.0
2. Hutchinson/Buffalo Lake-Hector 185.0
3. Eastview 175.0
4. Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 112.0
5. Saint Paul Como Park 109.0
6. Mound-Westonka 88.0
7. Buffalo 86.5
Rochester Triangular
Rochester John Marshall 43, Rochester Century 32
Rochester John Marshall 40, Rochester Mayo 30
Rochester Mayo 40, Rochester Century 39 (6th criteria – first points scored)
Valley Conference Tournament
1 Lake Crystal-Wellcome Memorial 242
2 River Valley 167
3 Martin County West 152.5
4 Saint Clair/Mankato Loyola 148
5 Maple River 141.5
6 Madelia/Truman/Martin Luther 112.5
7 Nicollet 50
8 Gibbon-Fairfax-Winthrop 11


Thursday, February 11, 2010
Apple Valley 56, Eden Prairie 13
Cambridge-Isanti 72, Becker 3
Centennial 66, Andover 7
Chaska/Chanhassen 35, Lakeville North 28
Coon Rapids 28, Anoka 26
Dassel-Cokato 64, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 9
Delano 44, Litchfield 24
Eagan 45, Lakeville South 22
Eastview 38, Bloomington Kennedy 28
Frazee 60, Detroit Lakes 6
Goodhue 44, Lake City 23
Hastings 43, Forest Lake 27
Hopkins 64, Minneapolis Washburn 12
Kasson-Mantorville 51, Zumbrota-Mazeppa 8
Kenyon-Wanamingo 55, Cannon Falls/Randolph 14
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 32, Benson 31
Little Falls 40, Brainerd/Pillager 24
Medford 47, Blooming Prairie 31
Montevideo 51, MACCRAY 24
Montgomery-Lonsdale/Le Center 39, Saint Peter 29
New York Mills 58, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 16
North Branch 58, Spring Lake Park/Saint Anthony 12
Prior Lake 34, Shakopee 24
Rochester Mayo 36, Faribault 33
Rosemount 36, Burnsville 26
Royalton/Upsala 60, Howard Lake-Waverly-Winsted 15
Saint Francis 64, Robbinsdale Cooper 12
Saint Michael-Albertville 38, Milaca 14
Stewartville 33, Byron 28
Stillwater 32, White Bear Lake Area 27
Triton 42, La Crescent 39
Wabasso/Red Rock Central 29, BOLD 27
Watertown-Mayer/Lutheran 66, Orono 18
Crookston Triangular
Crookston 39, Dilworth-Glyndon-Felton 31
Crookston 55, Roseau 18
Fosston Triangular
Park Rapids Area 66, Red Lake County Central 18
Park Rapids Area 40, Fosston/Bagley 28
Hutchinson Triangular
Hutchinson 37, New Prague 33
Sibley East 41, New Prague 24
Sibley East 46, Hutchinson 24
Martin County West Triangular
Maple River 33, Martin County West 30
Maple River 48, Worthington/Round Lake-Brewster 24
Martin County West 44, Worthington/Round Lake-Brewster 33
Saint Cloud Tech Triangular
Fergus Falls 51, Saint Cloud Tech 19
Fergus Falls 39, Kimball Area 22
Saint Cloud Tech 36, Kimball Area 32
Sauk Centre Quadrangular
Paynesville Area 31, Perham 18
Paynesville Area 57, Parkers Prairie 10
Paynesville Area 52, Sauk Centre 11
Perham 42, Belgrade-Brooten-Elrosa 31
Belgrade-Brooten-Elrosa 49, Parkers Prairie 27
Belgrade-Brooten-Elrosa 42, Sauk Centre 27
Twin City Championship
Minneapolis South 51, Saint Paul Johnson 24
Totino-Grace Triangular
Totino-Grace 54, Benilde-Saint Margaret’s-Mounds Park. 20
Totino-Grace 62, Irondale 9
Tracy Milroy Balaton Triangular
Tracy Milroy Balaton-Westbrook Walnut Grove 54, Maccray 19
Tracy Milroy Balaton-Westbrook Walnut Grove 56, Montevideo 18


Wednesday, February 10, 2010
New Prague 54, Farmington 24


Tuesday, February 9, 2010
Adrian 55, Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 12
Detroit Lakes 52, Pequot Lakes/Pine River-Backus 20
Fergus Falls 46, Rocori 23
Frazee 58, Park Rapids 10
Hibbing 42, Virginia Area 23
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 43, Litchfield 23
Moorhead 52, East Grand Forks/Sacred Heart 24
New London-Spicer 40, Annandale/Maple Lake 17
Pierz 47, Aitkin 22
Pipestone Area 36, Yellow Medicine East 29
Staples-Motley 54, Pelican Rapids 18
Thief River Falls/Goodridge 42, Roseau 27
West Central Area/Ashby 38, Barnsville 33
Bemidji Triangular
Bemidji 62, Blackduck/Cass Lake Bena/Indus 18
Fosston/Bagley 45, Bemidji 35
Fosston/Bagley 55, Blackduck/Cass Lake Bena/Indus 19
Bertha-Hewitt/Verndale Quadrangular
Long Prairie-Grey Eagle 51, Breckenridge/Campbell-Tintah 24
Border West 51, Bertha-Hewitt/Verndale 18
Perham 56, Bertha-Hewitt/Verndale 10
Bertha-Hewitt/Verndale 51, Breckenridge/Campbell-Tintah 24
Perham 33, Border West 29
Browerville/Eagle Valley Triangular
New York Mills 57, United North Central 9
Browerville/Eagle Valley 54, United North Central 24
New York Mills 42, Browerville/Eagle Valley 32
Kimball Triangular
Eden Valley-Watkins 38, Kimball Area 31
Eden Valley-Watkins 46, Sauk Centre 22
Kimball Area 53, Sauk Centre 12
Rockford Triangular
Watertown-Mayer/Lutheran 59, Howard Lake-Waverly-Winsted 13
Watertown-Mayer/Lutheran 75, Rockford 6
Howard Lake-Waverly-Winsted over Rockford


Tuesday, February 9, 2010
Deer River 40, Nashwauk-Keewatin/Greenway 33


Saturday, February 6, 2010
Alexandria Big Ole Invitational
1. Frazee 239.0
2. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 200.5
3. Moorhead 158.0
4. Rocori 143.0
5. Wadena-Deer Creek 127.0
6. Alexandria 109.5
Anoka Tornadoes Duals
Quarterfinals
Cambridge-Isanti 41, Fergus Falls 25
New London-Spicer 31, Little Falls 30
Consolaton Semifinals
Anoka 39, Fergus Falls 30
Little Falls 48, Saint Francis 23
Semifinals
Cambridge-Isanti 47, Grand Rapids 13
Hastings 33, New London-Spicer 27
7th: Saint Francis 48, Fergus Falls 25
5th: Little Falls 41, Anoka 25
3rd: New London-Spicer 46, Grand Rapids 23
1st: Hastings 33, Cambridge-Isanti 31
Blaine Bengal Duals
Round 1
Elk River 78, Irondale 0
Milaca 71, Spring Lake Park/Saint Anthony 4
Rosemount 52, Blaine 21
Coon Rapids 56, Bemidji 18
Consolaton Semifinals
Blaine 38, Spring Lake Park/Saint Anthony 27
Bemidji 45, Irondale 30
Semifinals
Milaca 62, Rosemount 7
Coon Rapids 43, Elk River 20
Round 3
7th: Irondale 34, Spring Lake Park/Saint Anthony 30
5th: Blaine 36, Bemidji 35
3rd: Elk River 39, Rosemount 32
1st: Milaca 43, Coon Rapids 10
Cannon Falls Dual Tournament

Round 1
Montgomery-Lonsdale/Le Center 65, Minneapolis Patrick Henry 12
Eden Prairie 55, Cannon Falls/Randolph 18
Eagan 43, Farmington 25
Hopkins 44, Rochester John Marshall 26
Round 2
Eden Prairie 59, Montgomery-Lonsdale/Le Center 15
Eagan 34, Hopkins 32
Cannon Falls/Randolph 66, Minneapolis Patrick Henry 8
Rochester John Marshall 39, Farmington 33
7th: Farmington 63, Minneapolis Patrick Henry 18
5th: Cannon Falls/Randolph 32, Rochester John Marshall 30
3rd: Hopkins 46, Montgomery-Lonsdale/Le Center 21
1st: Eden Prairie 42, Eagan 23
Fertile-Beltrami Northwest Invitational
1 Badger/Greenbush-Middle River 211
2 Thief River Falls/Goodridge 143.5
3 Crookston 126
4 Roseau 118
5 Mahnomen/Waubun 113
6 Park Rapids 101
7 Melrose 59.5
8 Fertile-Beltrami 54
9 Red Lake County Central 52
10 West Marshall 20
Howard Lake-Waverly-Winsted Quadrangular
Atwater-Cosmos-Grove City 61, Rockford 13
Atwater-Cosmos-Grove 59, Howard Lake-Waverly-Winsted 14
Atwater-Cosmos-Grove City 55, Medford 16
Howard Lake-Waverly-Winsted 45, Rockford 33
Medford 35, Howard Lake-Waverly-Winsted 33
Medford 55, Rockford 16
Mankato East Cougar Invitational
1. Annandale/Maple Lake 208.0
2. Austin/Austin Pacelli 169.5
3. Lakeville South 149.0
4. Wayzata 143.0
5. Tomah (WI) 136.5
6. Marshall/Lakeview 112.5
7. Mankato East 110.0
8. LeSueur-Henderson 94.0
Martin County West Subway Maverick Invitational
1. Saint James 185.0
2. Blue Earth Area 163.0
3. United South Central 127.0
4. Pipestone Area 123.0
5. Martin County West 107.0
6. Fairmont 64.0
7. Redwood Valley 61.0
8. Worthington/Round Lake-Brewster 60.0
Minnesota Ninth Grade League Individual State Championship
Top-Ten Teams
1. Apple Valley 150.0
1. (tie) Saint Michael-Albertville 150.0
3. Hastings 82.0
4. Becker 80.0
5. Cambridge-Isanti 73.0
6. Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 72.5
7. Foley 69.5
8. Forest Lake 61.0
8. (tie) Coon Rapids 61.0
10. Delano 57.5
Park Region Conference Tournament
1. Browerville/Eagle Valley 188.0
2. New York Mills 176.5
3. Ottertail Central 154.5
4. Pequot Lakes/Pine River-Backus 134.0
5. Parkers Prairie 125.0
6. Bertha-Hewitt/Verndale 109.0
7. United North Central 100.5
8. Osakis – Didn’t Participate
Pine Island Tournament
1. Kasson-Mantorville 259.5
2. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 149.0
3. Burnsville 147.0
4. Rochester Mayo 131.0
5. Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 123.5
6. Rochester Century 110.5
7. Pine Island 105.0
8. Saint Paul Central 90.5
9. Madelia/Truman/Martin Luther 84.5
10. Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 75.0
11. Minneapolis Edison 17.0
Robbinsdale Armstrong Duals
First round
Apple Valley 47, Maple Grove 7
Robbinsdale Armstrong 56, Fridley 21
Eastview 60, Osseo 6
Owatonna 68, Mankato West 3
Second round
Apple Valley 45, Faribault 18
Robbinsdale Armstrong 40, Osseo 27
Maple Grove 54, Goodhue 16
Owatonna 50, Eastview 6
Woodbury 44, Fridley 28
Third round
Apple Valley 68, Owatonna 0
Eastview 50, Goodhue 18
Faribault 47, Osseo 27
Mankato West 50, Fridley 22
Maple Grove 54, Woodbury 17
Rogers Royal Rumble
First Round
Holdingford 59, Ogilvie 21
Rogers 47, Mound-Westonka 25
Saint Paul Johnson 52, Minnehaha/DeLaSalle 18
Second Round
Holdingford 49, Mound-Westonka 13
Mille Lacs 60, Saint Paul Johnson 16
Ogilvie 44, Rogers 28
Third Round
Holdingford 33, Mille Lacs 31
Rogers 36, Minnehaha/DeLaSalle 26
Saint Paul Johnson 37, Ogilvie 24
Saint Michael-Albertville Duals
Saint Michael-Albertville 63, Orono 7
Foley 58, Prior Lake 3
Saint Michael-Albertville 49, Prior Lake 12
Saint Michael-Albertville 53, Kenyon-Wanamingo 12
Foley 31, Saint Michael-Albertville 21
Prior Lake 48, Orono 18
Foley 48, Kenyon-Wanamingo 19
Kenyon-Wanamingo 55, Orono 13
Foley 68, Orono 5
Kenyon-Wanamingo 49, Prior Lake 21
WEM/JWP Mike Fasnacht Memorial Tournament
1. Jackson County Central 213.0
2. Chatfield 134.5
3. Sibley East 130.5
4. Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 126.0
5. Triton 91.0
6. Saint Clair/Mankato Loyola 87.5
7. Totino-Grace 59.0
8. Southland 41.0


Friday, February 5, 2010
Big Lake 63, Rogers 16
Byron 43, Lake City 30
Milaca 36 Grand Rapids 24
Saint Michael-Albertville 67, Becker 4
Totino-Grace 42, Chisago Lakes 12
Yellow Medicine East 51, Marshall/Lakeview 21
Minnetonka Quadrangular
Minnetonka 38, Hutchinson 32
Minnetonka 72, Richfield 3
Minnetonka 67, Minneapolis Washburn 9
Hutchinson 63, Minneapolis Washburn 9
Hutchinson 57, Richfield 9
Richfield 35, Minneapolis Washburn 25
Mound-Westonka Triangular
Delano 67, Mound-Westonka 6
Delano 40, Waconia 30
Waconia 69, Mound-Westonka 11
Mora Triangular
Mora 46, Princeton 18
Mora 69, Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 11
Princeton 70, Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 10
Robbinsdale Armstrong Quadrangular
Hopkins 57 Robbinsdale Armstrong 15
Lakeville North 41, Robbinsdale Armstrong 34
Stillwater 65, Robbinsdale Armstrong 6
Saint Cloud Apollo Triangular
Saint Cloud Apollo 30, Brainerd/Pillager 29
Saint Cloud Apollo 54, Bemidji 24
Brainerd/Pillager 50, Bemidji 14
Sauks Rapids Double Dual
Little Falls 48, Sauk Rapids-Rice 24
Foley 55, Sauk Rapids-Rice 9
River Valley Triangular
River Valley 57, MACCRAY 15
Saint James 72, MACCRAY 6
Walker Wolves Invitational
1. Staples-Motley 253.0
2. Fosston/Bagley 169.5
3. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 157.5
4. Crosby-Ironton 152.5
5. Deer River 151.5
6. Nashwauk-Keewatin/Greenway 99.0
7. East Grand Forks/Sacred Heart 52.5
8. Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus 30.0
Watertown-Mayer/Lutheran Quadrangular
Annandale/Maple Lake 51, Buffalo 21
Chaska/Chanhassen 58, Buffalo 16
Watertown-Mayer/Lutheran 42, Annandale/Maple Lake 32
Watertown-Mayer/Lutheran 69, Buffalo 6
Watertown-Mayer/Lutheran 46, Chaska/Chanhassen 23
Annandale/Maple Lake and Chaska/Chanhassen did not wrestle


Thursday, February 4, 2010
Austin/Austin Pacelli 62, Mankato West 8
Badger/Greenbush/Middle River 62, Red Lake County Central 3
Barnesville 68, Fertile-Beltrami 6
Blaine 39, Park Center 33
Byron 42, Rochester John Marshall 33
Cannon Falls 40, Lake City 27
Centennial 30, Anoka 29
Chatfield 45, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 27
Coon Rapids 48, Osseo 21
Dilworth-Glyndon-Felton 54, Pelican Rapids 12
Eagan 37, Rosemount 25
Eastview 33, Eden Prairie 29
Elk River 29, Monticello 25
Fergus Falls 32, Perham 31
Foley 42, Atwater-Cosmos-Grove-City 18
Hastings 49, Stillwater 19
Hayfield 43, Goodhue 27
Henry Sibley 58, Saint Thomas Academy 9
Kenyon-Wanamingo 36, Stewartville 33
Litchfield 42, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 32
Mille Lacs 60, Rush City/Braham 18
Minneota 33, Wabasso/Red Rock Central 19
New York Mills 39, Pequot Lakes/Pine River-Backus 16
North Branch 36, Chisago Lakes 23
Ogilvie 45, Crosby-Ironton 36
Owatonna 56, Rochester Mayo 19
Peirz 40, Holdingford 26
Saint Cloud Tech 41, Alexandria 33
Saint Francis 66, Spring Lake Park 5
Saint Paul Central 43, Saint Paul Harding 24
Saint Paul Como Park 42, Saint Paul Humboldt 32
Saint Peter 41, Waconia 29
Shakopee 38, Lakeville South 31
Staples-Motley 44, Aitkin 21
Waseca 36, New Ulm Eagles 28
Willmar 34, Rocori 31
Zimmerman 60, Buffalo 9
Zumbrota-Mazeppa 75, LaCrescent 0
Browerville/Eagle Valley Triangular
Bertha-Hewitt/Verndale 36, Sauk Centre 33
Browerville/Eagle Valley 48, Sauk Centre 18
Browerville/Eagle Valley 48, Bertha-Hewitt/Verndale 21
Forest Lake Quadrangular
Champlin Park 40, Mounds View 39
Forest Lake 52, Mounds View 25
Forest Lake 49, Champlin Park 21
Simley 58, Forest Lake 6
Simley 65, Mounds View 9
Fulda Triangular
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 84, Luverne 0
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 54, Fulda/Murray County Central 21
Groton (SD) Triangular
Border West 49, Groton (SD) 25
Border West 58, Milbank (SD) 15
Howard Lake-Waverly-Winsted Triangular
Delano 45, Big Lake 30
Delano 38, Howard Lake-Waverly-Winsted 34
Lakeville North Triangular
Apple Valley 57, Lakeville North 16
Burnsville 40, Lakeville North 39
Madelia/Truman Quadrangular
Madelia/Truman/Martin Luther 15, Martin County West 56
Madelia/Truman/Martin Luther 28, Fairmont 43
Madelia/Truman/Martin Luther 18, Sibley East 54
Orono Triangular
Dassel-Cokato 63, Orono 13
Scott West 41, Dassel-Cokato 23
Osakis Triangular
Eden Valley-Watkins 36, Osakis 35
Osakis 45, Long Prairie-Grey Eagle 17
Eden Valley-Watkins 70, Long Prairie-Grey Eagle 3
Park Triangular
Park 43, South Saint Paul 33
Roseville 47, South Saint Paul 15
Roseville 35, Park 22
Robbinsdale Cooper Quadrangular
Robbinsdale Cooper 43, Columbia Heights 15
Robbinsdale Cooper 48, Rockford 33
Rockford 46, Columbia Heights 15
Totino-Grace 46, Robbinsdale Cooper 23
Totino-Grace 58, Columbia Heights 15
Totino-Grace 63, Rockford 17
River Valley Triangular
River Valley 58, MACCRAY 15
Saint James 57, River Valley 14
Saint James 74, MACCRAY 6
Royalton Triangular
Royalton/Upsala 47, Albany 12
Royalton/Upsala 63, Sartell-Saint Stephen 9
Tri Metro Conference Tournament
1. Brooklyn Center/Concordia Academy 144.0
2. Meadow Creek/Spectrum 136.5
3. Trinity at River Ridge 132.5
4. Minnehaha Academy/DeLaSalle 120.0
5. Saint Croix Lutheran 101.0
Wayzata Triangular
Minnetonka 42, Wayzata 28
Wayzata 65, Minneapolis Southwest 9
Minnetonka 56, Minneapolis Southwest 21


Tuesday, February 2, 2010
Minnewaska Triangular
Osakis 44, Minnewaska Area 21
Osakis 40, Rocori 34


Monday, February 1, 2010
Luverne Triangular
Adrian 64, Fairmont 18
Fairmont 51, Luverne 24

High School Results – January 2010


Saturday, January 30, 2010
Andover Quadrangular
Andover 54, Minneapolis Roosevelt 28
Blaine 42, Andover 31
Blaine 42, South Saint Paul 33
Blaine 78, Minneapolis Roosevelt 0
South Saint Paul 54, Andover 27
South Saint Paul 68, Minneapolis Roosevelt 4
Bloomington Classic
First round
Bloomington Kennedy 51, Saint Paul Humboldt 30
Hastings 75, Saint Paul Highland Park 3
Minnetonka 33, Champlin Park 31
Woodbury 42, Irondale 20
Semifinals
Bloomington Kennedy 46, Woodbury 33
Hastings 65, Minnetonka 10
Consolation semifinals
Champlin Park 48, Saint Paul Highland Park 21
Irondale 30, Saint Paul Humboldt 25
Third round
Champlin Park 46, Woodbury 30
Irondale 36, Saint Paul Highland Park 31
Minnetonka 51, Saint Paul Humboldt 20
Championship
Hastings 51, Bloomington Kennedy 21
Camden Conference Tournament
1. Minneota 220.5
2. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 193
3. Tracy-Milroy-Balaton 168
4. Canby 135.5
5. MACCRAY 73.5
6. Renville County West N/A
7. Ortonville N/A
Detroit Lakes Laker Invite
Round One
Little Falls 42, Thief River Falls/Goodridge 34
Dassel-Cokato 50, Crosby-Ironton 13
Moorhead 39, Pequot Lakes-Pine River-Backus 26
Fergus Falls 46, Detroit Lakes 13
Semifinals
Fergus Falls 43, Moorhead 30
Dassel-Cokato 38, Little Falls 34
Consolation Semifinals
Thief River Falls/Goodridge 42, Crosby Ironton 24
Detroit Lakes 33, Pequot Lakes-Pine River-Backus 16
7th Place
Crosby-Ironton 34 Pequot Lakes/Pine River-Backus 33 (5th Tie Breaker)
5th Place
Thief River Falls/Goodridge 44, Detroit Lakes 24
3rd Place
Little Falls 42, Moorhead 27
Championship
Dassel-Cokato 33, Fergus Falls 28
Forest Lake Ranger Duals
First round
Apple Valley 55, Sauk Rapids-Rice 6
Forest Lake 42, New Prague 18
Henry Sibley 49, Prior Lake 24
Stillwater 37, LeSueur-Henderson 32
Consolation Semifinal
Sauk Rapids-Rice 45, LeSueur-Henderson 18
New Prague 34, Prior Lake 28
Semifinal
Apple Valley 51, Stillwater 24
Henry Sibley 32, Forest Lake 31
Seventh place
LeSueur-Henderson 39, Prior Lake 26
Fifth place
New Prague 42, Sauk Rapids-Rice 25
Third place
Forest Lake 35, Stillwater 30
Championship
Apple Valley 65, Henry Sibley 3
Grand Rapids Skip Nalan Tournament
1. Grand Rapids 246
2. North Branch 178
3. Hibbing 141
4. Mahnomen/Waubun 112
5. Ogilvie 102
6. Deer River 89
7. Virginia Area 88
8. Aitkin 87
9. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 63
10. Cloquet-Esko-Barnum 53
11. Nashwauk-Keewatin/Greenway 40
Heart O’ Lakes Tournament
1. Frazee 262.0
2. Perham 227.5
3. Dilworth-Glyndon-Felton 177.5
4. West Central Area/Ashby 144.0
5. Breckenridge/Campbell-Tintah 105.0
6. Barnesville 99.0
7. United Clay Becker 95.0
8. Pelican Rapids 74.5
Jack Mendenhall Duals at Ames, Iowa
Owatonna 55, Webster City 16
Owatonna 51, Des Moines East 12
Owatonna 51, Southeast Polk 16
Owatonna 42, Indianola 17
Kasson-Mantorville Swalla Duals
Pool A
Byron 47, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 30
Simley 63, Byron 3
Simley 52, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 18
Pool B
Coon Rapids 42, Waseca 31
Kasson-Mantorville 45, Waseca 21
Kasson-Mantorville 42, Coon Rapids 12
Pool C
Scott West 31, Stewartville 30
Plainview-Elgin-Millville 41, Stewartville 23
Plainview-Elgin-Millville 45, Scott West 25
Pool D
Jackson County Central 57, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 15
Zumbrota-Mazeppa 65, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 13
Jackson County Central 38, Zumbrota-Mazeppa 24
Consolation Pool
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 42, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 25
Stewartville 43, Waseca 29
Ninth Place
Stewartville 51, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 27
11th Place
Waseca 46, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 36
Fifth-Place Pool
Scott West 41, Byron 25
Zumbrota-Mazeppa 42, Coon Rapids 25
Fifth Place
Zumbrota-Mazeppa 47, Scott West 20
Seventh Place
Coon Rapids 53, Byron 12
Championship Pool
Simley 43, Plainview-Elgin-Millville 15
Kasson-Mantorville 45, Jackson County Central 21
Third Place
Jackson County Central 40, Plainview-Elgin-Millville 36
Championship
Simley 47, Kasson-Mantorville 15
Lake City Tournament
1 Caledonia/Houston/Spring Grove 198
2 Medford 194
3 Hayfield 156
4 Chatfield 149.5
5 Wabasha-Kellogg 144
6 Saint Charles 125
7 Lake City 84.5
8 Winona 23
Nicollet Quadrangular
Triton 58, Fairmont 24
Triton 69, Minneapolis Edison 3
Triton 54, Nicollet 12
Northfield Tournament
1. Albert Lea 239
2. Northfield 186
3. Maple River 124
4. Saint Paul Johnson 108
5. Rochester Mayo 99
6. East Ridge 7
7. Waseca 4
Robbinsdale Cooper Darrell Sohn Duals
First round
Robbinsdale Cooper 47, Minneapolis Southwest 18
Chaska/Chanhassen 37, Wayzata 36 (criteria)
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 48, Mankato West 23
Goodhue 60, Minneapolis North 3
Second round
Chaska/Chanhassen 69, Minneapolis Southwest 12
Robbinsdale Cooper 74, Minneapolis North 0
Goodhue 39, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 35
Wayzata 57, Mankato West 23
Third round
Chaska/Chanhassen 50, Goodhue 18
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 84, Minneapolis North 0
Mankato West 46, Minneapolis Southwest 34
Wayzata 54, Robbinsdale Cooper 15
Rochester Century Panther Invite
1. Sparta (WI) 219.5
2. Eagan 170
3. Saint Clair/Mankato Loyola 161
4. Cannon Falls/Randolph 134
5. Southland 125
6. Rochester Century 122
7. Rochester John Marshall 59
8. LaCrescent 54
Rogers Triangular
Elk River 66, Rogers 6
Elk River 49, Zimmerman 25
Zimmerman 61, Rogers 7
Rosemount Quadrangular
First round
Rosemount 39, Hopkins 27
Roseville 68, Andover 11
Second round
Rosemount 45, Andover 33
Roseville 38, Hopkins 30
Third round
Hopkins 67, Andover 8
Rosemount 35, Roseville 30
South Saint Paul Veldman Invite
1 Monticello 251.5
2 South Saint Paul 160
3 Lakeville North 157.5
4 Burnsville 146
5 Pierz 145.5
6 Austin/Austin Pacelli 135
7 Park 119
8 Farmington 113.5
9 Benilde-Saint Margaret’s-Mounds Park 103.5
10 North 75
11 Saint Paul Harding 62
12 Mankato East 57.5
13 Saint Paul Central 56
14 Cretin-Derham Hall 33
15 Saint Paul Como Park 29
16 Mound-Westonka 27
Totino-Grace Invitational
1. Totino-Grace 209.5
2. Maple Grove 202.5
3. Litchfield 140.5
4. Anoka 121
5. Osseo 109
6. Pine Island 98
7. Buffalo 79
8. Robbinsdale Armstrong 76
Waterville Grizzly Duals
Pool A
Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 40, St. Peter 28
Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 44, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 35
Saint Peter 38, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 36
Pool B
Blue Earth Area 49, Faribault 19
Faribault 42, Lakeville South 30
Blue Earth Area 54, Lakeville South 19
5th Place
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 38, Lakeville South 33
3rd Place
Faribault 39, Saint Peter 26
1st Place
Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 34, Blue Earth Area 26
West Central South Conference Tournament
1. BOLD 218.5
2. Atwater-Cosmos-Grove City 181
3. Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 176.5
4. Yellow Medicine East 164.5
5. Minnewaska Area 142.5
6. Paynesville Area 124
7. Benson 119
8. Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 69
9. Montevideo 45.5
Woodbury Central (Mollville, IA) Dual Tournament
Adrian 64, Woodbury Central 7
Adrian 66, Akron-Westfield 9
Adrian 51, Sioux City North 13
Adrian 49, Bennington, NE 19
Adrian 51, Vermillion, SD 16


Friday, January 29, 2010
Aitkin 68, Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 12
Apple Valley 45, Rosemount 6
Blaine 33, Mounds View 28
Bloomington Kennedy 36, Lakeville South 33
Brooklyn Center 48, Minneapolis Washburn 25
Centennial 58, Spring Lake Park/Saint Anthony 17
Crookston 42, Fosston/Bagley 27
Eastview 50, Eagan 11
Kimball Area 46, Royalton/Upsala 21
Maple River 48, Madelia/Truman/Martin Luther 30
Rosemount 36, Park 31
Saint Francis 31, Totino-Grace 26
Staples-Motley 36, Pierz 28
Waseca 49, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 26
Browerville Bronco Dual Tournament
West Central Area/Ashby 37, Belgrade-Brooten-Elrosa 30
Howard Lake-Waverly-Winsted 42, West Central Area/Ashby 33
Holdingford 38, Howard Lake-Waverly-Winsted 24
Browerville/Eagle Valley 37, Howard Lake-Waverly-Winsted 30
Browerville/Eagle Valley 35, Belgrade-Brooten-Elrosa 33
Border West 42, Belgrade-Brooten-Elrosa 27
Border West 53, Holdingford 15
Holdingford 41, West Central Area/Ashby 30
Border West 59, Browerville/Eagle Valley 14
Meadow Creek Invite
1 Chisago 183.5
2 Benilde-Saint Margaret’s-Mounds Park 121.0
3 Trinity at River Ridge 120.5
4 Rush City/Braham 119.0
5 Rockford 118.0
6 Meadow Creek/Spectrum 115.0
7 Saint Croix Lutheran 113.0
8 Sartell-Saint Stephen 86.5
9 Rogers 74.0
10 Richfield 72.0
Medford Triangular
Delano 41, Hutchinson 24
Medford 35, Delano 31
Minnesota River Conference Dual Tournament at MLLC
Sibley East 52, Montgomery-Lonsdale/Le Center 21
LeSueur-Henderson 52, Norwood Young America 20
Sibley East 53, Norwood Young America 20
LeSueur-Henderson 47, Montgomery-Lonsdale/Le Center 18
Norwood Young America 42, Montgomery-Lonsdale/Le Center 28
LeSueur-Henderson 35, Sibley East 28
MRC Team champions: LeSueur-Henderson
New Prague Triangular
Northfield 45, New Prague 35
Saint Michael-Albertville 50, Northfield 9
Saint Michael-Albertville 58, New Prague 9
West Central North Conference Tournament
1. Foley 256
2. New London-Spicer 188
3. Milaca 175
4. Mora 154
5. Sauk Centre 93.5
6. Albany 66.5
7. Melrose 37
8. Long Prairie-Grey Eagle 30
White Bear Lake Quadrangular
Minneapolis South 40, Tartan 36
Watertown-Mayer/Lutheran 64, Minneapolis South 9
Watertown-Mayer/Lutheran 61, Tartan 6
Watertown-Mayer/Lutheran 33, White Bear Lake 31
White Bear Lake Area 45, Minneapolis South 21
White Bear Lake Area 52, Tartan 18


Thursday, January 28, 2010
Albert Lea 64, Rochester John Marshall 9
Anoka 48, Champlin Park 23
Border West 59, Osakis 13
Brainerd/Pillager 39, Willmar 22
Centennial 41, Henry Sibley 22
Chaska/Chanhassen 39, Burnsville 31
Coon Rapids 38, Centennial 17
Dassel-Cokato 39, Watertown-Mayer/Lutheran 34
Delano 63, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 15
Dover-Eyota 47, Rochester Mayo 27
Eden Prairie 60, Lakeville North 9
Faribault 55, Rochester Century 17
Fergus Falls 60, Sartell-Saint Stephen 18
Fertile-Beltrami 37, Red Lake County Central 36 (criterion h)
Litchfield 37, Waconia 34
Mahnomen/Waubun 68, East Grand Forks/Sacred Heart 9
Monticello 64, Buffalo 3
Mille Lacs 42, Royaton/Upsala 26
New York Mills 35, Barnesville 27
New Ulm 35, Saint Peter 33
Prior Lake 51, Farmington 25
Robbinsdale Cooper 43, Fridley 36
Saint Michael-Albertville 58, Princeton 3
Saint Paul Johnson 35, Saint Paul Harding 28
Stillwater 32, Mounds View 31
Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 36, Saint Clair/Mankato Loyola 29
White Bear Lake 73, Cretin-Derham Hall 6
Alexandria Quadrangular
Bertha-Hewitt/Verndale 37, Alexandria 32
Bertha-Hewitt/Verndale 45, Bemidji 35
Detroit Lakes 39, Bertha-Hewitt/Verndale 27
Detroit Lakes 37, Bemidji 28
Detroit Lakes 52, Alexandria 24
Bemidji 43, Alexandria 22
Becker Triangular
Annandale/Maple Lake 54, Sauk Rapids-Rice 13
Annandale/Maple Lake 58, Becker 15
Sauk Rapids-Rice 41, Becker 25
Belgrade-Elrosa-Brooten Triangular
Pierz 42, Belgrade-Brooten-Elrosa 20
Pierz 53, Howard Lake-Waverly-Winsted 12
Belgrade-Brooten-Elrosa 43, Howard Lake-Waverly-Winsted 24
Cannon Falls Triangular
Cannon Falls/Randolph 42, Triton 31
Cannon Falls/Randolph 46, Pine Island 24
Pine Island 36, Triton 31
Fulda/Murray County Central Triangular
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 51, Fulda/Murray County Central 18
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 30, Jackson County Central 29
Grand Meadow Quadrangular
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 39, Southland 28
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 45, Saint Charles 22
United South Central 45, Southland 22
United South Central 39, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 36
Kenyon-Wanamingo Triangular
Zumbrota-Mazeppa 53, Byron 16
Zumbrota-Mazeppa 37, Kenyon-Wanamingo 32
Kenyon-Wanamingo 51, Byron 24
Minnehaha Triangular
Minneapolis Henry 43, Minneapolis Washburn 27
Minnehaha Academy/DeLaSalle 42, Minneapolis Henry 35
Minnehaha Academy/DeLaSalle 60, Minneapolis Washburn 6
Mound-Westonka Quadrangular
Kimball Area 63, Robbinsdale-Armstrong 15
Kimball Area 56, Orono 16
Kimball Area 48, Mound-Westonka 6
Mound-Westonka 37, Robbinsdale Armstrong 30
Orono 52, Mound-Westonka 27
Parkers Prairie Triangular
Staples-Motley 61, Breckenridge/Campbell-Tintah 11
Staples-Motley 57, Parkers Prairie 9
Red Rock Central Triangular
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 41, Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 27
Wabasso/Red Rock Central 41, Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 19
Roseville Triangular
Forest Lake 42, Roseville 24
Forest Lake 61, Saint Paul Central 13
Roseville 66, Saint Paul Central 6
Spring Lake Park Triangular
Chisago Lakes 47, Spring Lake Park/Saint Anthony 28
Spring Lake Park/Saint Anthony 35, Benilde-Saint Margaret’s-Mounds Park 28
Stewartville Triangular
Stewartville 63, La Crescent 12
Stewartville 55, Goodhue 6
Goodhue 66, La Crescent 15
Thief River Falls Double Dual
Badger/Greenbush-Middle River 32, Perham 28
Perham 35, Thief River Falls/Goodridge 29
Triton Triangular
Cannon Falls/Randolph 42, Triton 31
Cannon Falls/Randolph 46, Pine Island 24
Pine Island 36, Triton 31
Wadena-Deer Creek Triangular
Wadena-Deer Creek 42, Crosby-Ironton  26
Wadena-Deer Creek 31, Park Rapids Area 30
Park Rapids Area 51, Crosby-Ironton 23
Yellow Medicine East Triangular
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 34, Yellow Medicine East 30
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 57, Redwood Valley 9
Yellow Medicine East 64, Redwood Valley 7


Tuesday, January 26, 2010
Annandale/Maple Lake 70, Mound-Westonka 7
Austin/Austin Pacelli 51, Mankato East 21
Badger/Greenbush-Middle River 51, Bemidji 9
BOLD 35, Willmar 9
Border West 49, Parkers Prairie 22
Browerville/Eagle Valley 40, Ottertail Central 24
Chatfield 39, Wabasha-Kellogg 33
Crookston 54, United Clay Becker 9
Dover-Eyota 61, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 16
Foley 39, New London-Spicer 13
Frazee 69, Barnesville 6
Marshall/Lakeview 45, MACCRAY 31
New York Mills 42, Wadena-Deer Creek 30
Ogilvie 55, Cloquet-Esko-Barnum 24
Roseau 39, Fosston/Bagley 35
Saint James 35, Waseca 29
Saint Peter 42, Maple River 34
Trinity at River Ridge 48, Saint Croix Lutheran 24
West Central Area/Ashby 38, Park Rapids Area 35
Alexandria Triangular
Moorhead 43, Alexandria 27
Moorhead 30, Sauk Rapids-Rice 24
Sauk Rapids-Rice 46, Alexandria 27
Little Falls Triangular
Little Falls 40, Saint Cloud Tech 35
Little Falls 49, Mille Lacs 30
Mille Lacs 45, Saint Cloud Tech 24
Minnewaska Quadrangular
Minnewaska Area 35, Holdingford 32
Minnewaska Area 41, Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 25
Minnewaska Area 52, Long Prairie-Grey Eagle 18
Holdingford 43, Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 23
Holdingford 54, Long Prairie-Grey Eagle 25
River Valley Triangular

Norwood Young America 34, River Valley 33
Renville County West 43, River Valley 24
Norwood Young America 44, Renville County West 30
Royalton Triangular
Royalton/Upsala 36, Belgrade-Brooten-Elrosa 28
Royalton/Upsala 63, Rockford 12
Belgrade-Brooten-Elrosa 48, Rockford 9
Saint Clair Triangular
Montgomery-Lonsdale/Le Center 42, Saint Clair/Mankato Loyola 21
Medford 43, Saint Clair/Mankato Loyola 33


Saturday, January 23, 2010
Cambridge-Isanti Tournament
Pool A
Centennial 38, Mora 28
Forest Lake 36, Centennial 21
Forest Lake 48, Mora 24
Pool B
Cambridge-Isanti 39, Delano 25
Cambridge-Isanti 50, North Branch 30
Delano 40, North Branch 39 (9th Criteria)
5th Place
Mora 36, North Branch 27
3rd Place
Cenntennial 34, Delano 27
Championship
Cambridge-Isanti 33, Forest Lake 26
Champlin Park Tournament
First round
Albert Lea 69, All-Stars 6
Eagan 35, Wayzata 32
Saint Francis 33, Hibbing 30
White Bear Lake 48, Champlin Park 21
Second round
Albert Lea Area 41, Eagan 21
Hibbing 57, Champlin Park 15
Saint Francis 42, White Bear Lake 29
Wayzata 42, All-Stars 12
Third round
Albert Lea Area 34, Saint Francis 28
Champlin Park 40, All Star 22
Wayzata 40, Hibbing 33
White Bear Lake 38, Eagan 32
Cannon Falls Tournament
1 Henry Sibley 171.5
2 Burnsville 161.5
3 Cannon Falls/Randolph 146
4 Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 146
5 Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 141
6 Waconia 114
7 Rochester John Marshall 89
8 Saint Paul Humboldt 48
Eastview Invitational
1 Eastview 206.5
2 Scott West 152.5
3 Maple Grove 150.5
4 River Falls (WI) 145.0
5 Rosemount 142.5
6 Coon Rapids 132.0
7 Faribault 118.0
8 Farmington 84.0
9 Minneapolis South 55.0
10 Triton 54.0
11 Minneapolis Southwest 21.5
12 Minneapolis North 13.5
Eden Prairie Invitational
1 Eden Prairie 211.5
2 Hopkins 176
3 Minnetonka 169.5
4 Somerset (WI) 121
5 Meadow Creek/Spectrum 107.5
6 Richfield 73.5
Elk River Tournament
1 Elk River Area 233.5
2 Brainerd/Pillager 201.5
3 Dassel-Cokato 173.5
4 Zimmerman 126
5 Osseo 100
5 Stillwater 69
6 Saint Paul Harding 55
7 All-Stars 45
8 Columbia Heights 25
Hutchinson Tournament
1 Atwater-Cosmos-Grove City 201.5
2 Totino-Grace 173
3 Hutchinson/Buffalo Lake-Hector 168
4 Watertown-Mayer/Lutheran 160.5
5 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 122.5
6 Willmar 99
7 Orono 71.5
Minnehaha Tournament
1 Saint Michael Albertville 251.0
2 Sibley East 199.0
3 Montgomery-Lonsdale/Le Center 129.0
4 Mahtomedi 107.0
5 Saint Thomas Academy 106.0
6 Trinity at River Ridge 105.0
7 Minnehaha/DeLaSalle 104.0
8 Cretin-Derham Hall 54.0
Minnesota Ninth Grade League Team State Tournament
1st: Apple Valley 36, Saint Michael-Albertville 35
3rd: Forest Lake 45, Big Lake 38
5th: Coon Rapids 37, Hastings 25
7th: Albert Lea 44, Frazee 37
9th: Becker 44, Cambridge 27
11th: Hutchinson 44, New Prague 37
13th: Eastview 39, Centennial 38
15th: Eagan 51, Wayzata 21
Owatonna Federated Duals
Owatonna 48, Prior Lake 15
Owatonna 54, Shakopee 13
Owatonna 59, Des Moines Hoover 9
Shakopee 43, Des Moines Hoover 27
Prior Lake 47, Des Moines Hoover 24
Saint Clair Quadrangular
Saint James 54, Saint Clair/Mankato Loyola 14
Saint James 53, United South Central 15
Saint James 54, Austin/Austin Pacelli 15
Tartan Duals
First round
Lake City 33, Blaine 29
Lakeville South 73, All-Stars 0
Northfield 75, SP Highland Park 0
Tartan 34, Roseville 28
Second round
Blaine 64, Saint Paul Highland Park 6
Lakeville South 60, Tartan 20
Northfield 50, Lake City 18
Roseville 70, All-Stars 6
Seventh place
All-Stars 51, Saint Paul Highland Park 30
Fifth place
Roseville 46, Blaine 23
Third place
Lake City 47, Tartan 30
Championship
Northfield 43, Lakeville South 25
Zumbrota-Mazeppa Tournament
Dover-Eyota 48 Pine Island 28
Kenyon-Wanamingo 72 Rochester Century 7
Wabasha-Kellogg 41, Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 22
Rochester Century 42 Pine Island 30
Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 44, Rochester Century 27
Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 57, Pine Island 20
Semifinals
Kenyon-Wanamingo 60 Dover-Eyota 14
Zumbrota-Mazeppa 51 Wabasha-Kellogg 19
Third Place
Wabasha-Kellogg 31, Dover Eyota 30 (criteria A 8/6 wins)
Championship
Zumbrota-Mazeppa 33 Kenyon-Wanamingo 26


Friday, January 22, 2010
Albert Lea 52, Faribault 21
Dassel-Cokato 55, Waconia 15
Eastview 40, Rosemount 21
Eden Prairie 44, Bloomington Kennedy 27
Mounds View 48, Woodbury 27
New Ulm 30, Blue Earth Area 24
Robbinsdale Cooper 39, Robbinsdale Armstrong 31
Royalton/Upsala 38, Aitkin 25
Saint James 52, Saint Peter 18
Saint Michael-Albertville 30, Cambridge-Isanti 27
Sibley East 32, BOLD 30
Lake Crystal-Wellcome Memorial Triangular
Lake Crystal-Wellcome Memorial 31, BOLD 28
Lake Park Terry Teiken Invitational
1. Fergus Falls 209.5
2. New York Mills 183
3. Moorhead 166.5
4. Fosston-Bagley 135
5. Dilworth-Glyndon-Felton 133.5
6. Mahnomen-Waubun 128.5
7. United Clay Becker 117
8. Marshall County West (WAO) 154
9. Pelican Rapids (PR) 54
Milaca Triangular
Milaca 55, Princeton 13
Milaca 64, Mille Lacs 9
Princeton 42, Mille Lacs 28
Minnewaska Area Triangular
Minnewaska Area 43, Rocori 29
Osakis 33, Minnewaska Area 15 (match suspended)
New London-Spicer Wildcat Invitational
1. New London-Spicer 258
2. Eden Valley-Wakins 166
3. Benson 161
4. Belgrade-Brooten-Elrosa 128
5. Litchfield 127.5
6. Big Lake 119
7. Benilde-Saint Margaret’s-Mounds Park 86
8. Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 36
Pierz Quadrangular
Pierz 53, Ogilvie 22
Pierz 51, Rush City/Braham 9
Pierz 56, East Ridge 12
Ogilvie 72, East Ridge 6
Yellow Medicine East Triangular
Paynesville Area 46, Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 17
Paynesville Area 36, Yellow Medicine East 23
Yellow Medicine East 39, Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 27


Thursday, January 21, 2010
Adrian 67, Worthington/Round Lake-Brewster 3
Anoka 47, Blaine 9
Apple Valley 46, Foley 6
Austin/Austin Pacelli 46, Rochester Mayo 34
Benson 63, Ortonville 6
Coon Rapids 49, Champlin Park 19
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 45, Belgrade-Brooten-Elrosa 18
Eagan 37, Chaska/Chanhassen 24
Eden Valley-Watkins 50, Holdingford 19
Forest Lake 41, Park 24
Goodhue 37, Cannon Falls/Randolph 36
Hutchinson 42, Farmington 25
Jackson County Central 45, Blue Earth Area 9
Lakeville South 38, Burnsville 34
Litchfield 57, Mound-Westonka 7
New York Mills 66, Bertha-Hewitt/Verndale 12
Northfield 39, Prior Lake 28
Owatonna 54, Rochester Century 12
Pequot Lakes/Pine River-Backus 35, United North Central 34
Pine Island 48, La Crescent 24
Rochester John Marshall 52, Mankato East 28
Rocori 43, Saint Cloud Tech 27
Saint Clair/Mankato Loyola 48, Madelia/Truman/Martin Luther 14
Saint James 48, Fulda/Murray County Central 14
Saint Paul Central 54, Saint Paul Highland Park 24
Saint Paul Harding 59, Saint Paul Como Park 21
Sauk Rapids-Rice 43, Willmar 24
Staples-Motley 52, Barnesville 15
Tartan 50, North Saint Paul 19
Watertown-Mayer/Lutheran 33, Delano 28
Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 39, Medford 32
Wayzata 39, Hopkins 32
West Fargo 45, Moorhead 22
White Bear Lake 75, East Ridge 0
Big Lake Triangular
Annandale/Maple Lake 44, Big Lake 30
Monticello 40, Annandale/Maple Lake 21
Monticello 53, Big Lake 19
Centennial Quadrangular
Centennial 47, Mounds View 18
Centennial 66, Irondale 2
Centennial 70, Osseo 5
Mounds View 54, Irondale 24
Mounds View 57, Osseo 20
Osseo 36, Irondale 34
Elk River Triangular
Elk River Area 26, Maple Grove 21
Elk River Area 58, Andover 9
Maple Grove 48, Andover 18
Henry Sibley Triangular
South Saint Paul 63, Richfield 6
Henry Sibley 61, Richfield 9
Henry Sibley 55, South Saint Paul 17
Kerkhoven-Murdock-Sunburg Triangular
Minneota 49, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 24
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 47, Canby 15
Kimball Quadrangular
Kimball Area 70, Rockford 9
Kimball Area 55, Norwood Young America 4
Kimball Area 58, Ogilvie 15
Ogilvie 40, Norwood Young America 27
Ogilvie 57, Rockford 12
LeSueur-Henderson Triangular
LeSueur-Henderson 34. River Valley 33
River Valley 45, Trinity at River Ridge 29
LeSueur-Henderson 48, Trinity at River Ridge 18
Milaca Triangular
Milaca 59, Sauk Centre 9
Milaca 71, Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 3
Sauk Centre 52, Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 9
Minneapolis North Triangular
Minneapolis South 64, Minneapolis North 3
Minneapolis South 76, Minneapolis Roosevelt 6
Paynesville Double Dual
BOLD 34 Paynesville Area 21
Paynesville Area 42, Browerville/Eagle Valley 18
Renville County West Triangular
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 52, Renville County West 15
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 66, MACCRAY 12
Renville County West 48, MACCRAY 25
Rogers Triangular
Becker 57, Rogers 18
Becker 74, Minneapolis Patrick Henry 0
Rogers 48, Minneapolis Henry 34
Rush City Triangular
Royalton/Upsala  54, Rush City/Braham 27
Royalton/Upsala  52, Nashwauk-Keewatin/Greenway 13
Rush City/Braham 42, Nashwauk-Keewatin/Greenway 33
Shakopee Triangular
New Prague 40, Shakopee 28
New Prague 51, Mankato West 18
Shakopee 44, Mankato West 23
Simley Triangular
Saint Thomas 46, Mahtomedi 30
Simley 61, Mahtomedi 6
Simley 72, Saint Thomas Academy 6
Stillwater Triangular
Chisago Lakes 37, Roseville 30
Stillwater 42, Roseville 23
Stillwater 43, Chisago Lakes 18
Totino-Grace Quadrangular
Brooklyn Center 37, Fridley 36
Brooklyn Center 47, Meadow Creek 36
Fridley 46, Meadow Creek 27
Totino-Grace 56, Brooklyn Center 15
Totino-Grace 62, Fridley 6
Totino-Grace 76, Meadow Creek 0
Wadena-Deer Creek Triangular
Wadena-Deer Creek 37, Ottertail Central 30
Wadena-Deer Creek 55, Parkers Prairie 18


Wednesday, January 20, 2010
Minneapolis Southwest Triangular
Minneapolis Southwest 52, Minneapolis Washburn 18
Minneapolis Southwest 60, Minneapolis Edison 6
Minneapolis Edison 36, Minneapolis Washburn 27


Tuesday, January 19, 2010
Adrian 31, Jackson County Central 28
Annandale/Maple Lake 47, Orono 24
Albert Lea Area 51, Mankato West 15
Badger/Greenbush-Middle River 56, Fosston/Bagley 16
Browerville/Eagle Valley 52, Pequot Lakes/Pine River-Backus 20
Byron 39, Hayfield 36
Crookston 44, Park Rapids Area 30
Dilworth-Glyndon-Felton 63, Fertile-Beltrami 9
Foley 48, Mora 18
Frazee 42, Perham 18
Grand Rapids 38, Hibbing 27
Mille Lacs 42, Aitkin 25
Minnewaska Area 43, Benson 30
Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 42, Breckenridge/Campbell-Tintah 25
New London-Spicer 48, Long Prairie-Grey Eagle 3
New Ulm 49, Marshall/Lakeview 18
New York Mills 37, Ottertail Central 32
Pipestone Area 42, Worthington/Round Lake-Brewster 32
Saint Clair/Mankato Loyola 36, Martin County West 35
Sauk Rapids-Rice 52, Saint Cloud Tech 15
Sibley East 53, River Valley 16
Staples-Motley 51, Wadena-Deer Creek 13
Stewartville 38, Pine Island 24
Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 63, Madelia/Truman/Martin Luther 11
Yellow Medicine East 52, Renville County West 18
Zumbrota-Mazeppa 44, Hayfield 25
Deer River Triangular
Thief River Falls/Goodridge 54, Deer River 14
Thief River Falls/Goodridge 72, Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus 6
Little Falls Triangular
Little Falls 77, Sartell-Saint Stephen 0
Little Falls 58, Alexandria 15
Howard Lake-Waverly-Winsted Triangular
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 40, Holdingford 31
Holdingford 58, Howard Lake-Waverly-Winsted 22
Howard Lake-Waverly-Winsted 58, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 18
Kimball Quadrangular
Pierz 37, Kimball Area 35
Pierz 51, Zimmerman 27
Osakis 33, Pierz 31
Zimmerman 34, Osakis 32
Kimball Area 49, Osakis 30
Kimball Area 64, Zimmerman 9
Mille Lacs Triangular
Aitkin 42, Crosby-Ironton 28
Mille Lacs 42, Aitkin 25
Mille Lacs 58, Crosby-Ironton 21
Pelican Rapids Triangular
Border West 65, Barnesville 3
Border West 57, Pelican Rapids 8
Barnesville 45, Pelican Rapids 30
Walker Quadrangular
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 61, East Grand Forks/Sacred Heart 18
Roseau 48, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 36
Detroit Lakes 10, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 57
Roseau 60, East Grand Forks/Sacred Heart 18
Detroit Lakes 49, Roseau 21
Detroit Lakes 67, East Grand Forks/Sacred Heart 12
Waseca Triangular
Waseca 45, Saint Peter 30
Waseca 65, Mankato East 16
West Central Area Triangular
Bertha-Hewitt/Verndale 49, Ortonville 21
West Central Area/Ashby 42, Bertha-Hewitt/Verndale 34
West Central Area/Ashby 67, Ortonville 12


Saturday, January 16, 2010
Annandale/Maple Lake Quadrangular
Willmar 40, Pierz 39 (2nd criteria – falls 5/3)
Atwater-Cosmos-Grove City 37, Annandale/Maple Lake 25
Atwater-Cosmos-Grove City 60, Pierz 9
Annandale/Maple Lake 53, Willmar 17
Atwater-Cosmos-Grove City 53, Willmar 6
Annandale/Maple Lake 51, Pierz 13
Bemidji Rick Lee Invitational

1 Badger/Greenbush-Middle River 228.50
2 Perham 221.50
3 Aitkin 163
4 Royalton/Upsala 135
5 Bemidji 121
6 Roseau 92.50
7 Nashwauk-Keewatin/Greenway 88
8 Cloquet-Esko-Barnum 57
9 Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus
Centennial Duals

First round
Centennial 64, Champlin Park 9
Wabasha-Kellogg 52, Saint Paul Humboldt 12
Second round
Saint Francis 66, Saint Paul Humboldt 5
Simley 61, Centennial 7
Third round
Simley 51, Champlin Park 3
Wabasha-Kellogg 43, Saint Francis 30
Fourth round
Centennial 39, Saint Francis 21
Champlin Park 39, Saint Paul Humboldt 19
Simley 67, Wabasha-Kellogg 6
Dawson-Boyd Duals
Adrian 62 Montevideo 9
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 34, Adrian 33
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 54, Fairmont 22
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 57, Montevideo 18
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 39, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 29
Montevideo 45, Fairmont 33
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 57, Montevideo 15
Hayfield Invitational
1. Waseca 210
2. Lake Crystal-Wellcome Memorial 184
3. Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 162
4. Hayfield 153
5. United South Central 146
6. Fillmore Central/Lanesboro/Mabel/Canton 105
7. Blooming Prairie 100
Hinckley-Finlayson/Pine City Jaguar Tournament
1 Chisago Lakes Area 219
2 Virginia Area 179.5
3 Ogilvie 171
4 Rush City/Braham 140.5
5 Trinity at River Ridge 100.5
6 Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 85.5
7 Melrose 71
8 Granite City Baptist 2
Kimball Area Dual Tournament
Quarterfinals
Kimball Area 54, MACCRAY 25
Yellow Medicine East 46, Sauk Centre 23
Eden Valley-Watkins 55, Andover 21
Staples-Motley 78, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 3
Consolation Semifinals
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 34, Andover 33
Sauk Centre 54, MACCRAY 21
Championship Semifinals
Kimball Area 39, Yellow Medicine East 30
Staples-Motley 30, Eden Valley-Watkins 29
7th: MACCRAY 42, Andover 40
5th: Sauk Centre 42, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 31
3rd: Yellow Medicine East 43, Eden Valley-Watkins 31
1st: Staples-Motley 32, Kimball Area 31
LeCenter Bezdichek Invitational
1. Meford 183.5
2. Le Sueur-Henderson 159
3. New Prague 154
4. River Valley 150
5. Montgomery-Lonsdale/LeCenter 145
6. Mankato East 93.5
7. Triton 89
8. Renville County West 86
9. Saint Clair/Mankato Loyola 37.5
Mayville-Portland-Clifford-Galesburg Invitational
1 Crookston 242.5
2 Howard Lake/Waverly/Winsted 197.5
3 Hillsboro 166
4 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg 116.5
5 Kindred 114
6 Grafton 108.5
7 Central Cass JV 94
8 North Border-Cavalier 85.5
9 Larimore 63
Minnewaska Lakers Duals
First round
Apple Valley 33, Minnewaska Area 27
Border West 46, Hutchinson 26
Jackson County Central 35, Wahpeton (ND) 30
Minneota 61, Bertha-Hewitt/Verndale 9
Consolation semifinal
Hutchinson 45, Minnewaska Area 21
Wahpeton (ND) 39, Bertha-Hewitt/Verndale 34
Semifinals
Apple Valley 54, Border West 15
Minneota 37, Jackson County Central 23
7th: Minnewaska Area 44, Bertha-Hewitt/Verndale 21
5th: Hutchinson 45, Wahpeton (ND) 33
3rd: Jackson County Central 40, Border West 33
1st: Apple Valley 57, Minneota 6
Monticello Magic Duals
1. Henry Sibley 4-0
2. Monticello 3-1
3. Anoka 2-2
4. Litchfield 2-2
5. Rocori 1-3
6. Prior Lake 2-2
7. Blaine 1-3
8. Alexandria 0-4
Pool 1
Anoka 32, Shakopee 16
Shakopee 43, Alexandria 33
Anoka 51, Alexandria 15
Pool 2
Henry Sibley 49, Rocori 24
Rocori 36, Blaine 33
Henry Sibley 44, Blaine 24
Pool 3
Monticello 47, Prior Lake 23
Litchfield 36, Prior Lake 34
Monticello 63, Litchfield 12
Championship Pool
Henry Sibley 35, Anoka 28
Henry Sibley 36, Monticello 30
Monticello 42, Anoka 17
Runner-up Pool
Litchfield 46, Rocori 24
Shakopee 42, Litchfield 36
Shakopee 36, Rocori 31
Consolation Pool
Prior Lake 55, Alexandria 16
Prior Lake 52, Blaine 22
Blaine 51, Alexandria 30
Moorhead Gadberry Duals
Brainerd/Pillager 49, Jamestown18
Brainerd/Pillager 51, Mandan 18
Brainerd/Pillager 53, Grand Forks Central 15
Fargo South 43, Rosemount 30
Fargo South 44, Moorhead 28
Fargo South 47, Brainerd/Pillager 26
Fargo South 54, United Clay Becker 18
Grand Forks Central 52, United Clay Becker 28
Jamestown 47, United Clay Becker 25
Mandan 40, United Clay Becker 34
Moorhead 31, Jamestown 24
Moorhead 46, Mandan 26
Moorhead 51, Grand Forks Central 19
Rosemount 49, Mandan 15
Rosemount 55, Grand Forks Central 16
Rosemount 55, Jamestown 18
Mounds View Mustang Duals
Pool A: Round 1
Maple Grove 46, Mounds View 22
Owatonna 39, Spring Lake Park/Saint Anthony 24
Pool A: Round 2
Maple Grove 48, Spring Lake Park/Saint Anthony 18
Owatonna 57, Mounds View 18
Pool A: Round 3
Owatonna 45, Maple Grove 16
Mounds View 44, Spring Lake Park/Saint Anthony 33
Pool B: Round 1
Milaca 72, Park Center 0
Little Falls 63, Tartan 10
Pool B: Round 2
Little Falls 51, Park Center 27
Milaca 72, Tartan 3
Pool B: Round 3
Milaca 49, Little Falls 18
Park Center 48, Tartan 33
7th: Spring Lake Park/Saint Anthony 43, Tartan 28
5th: Mounds View 52, Park Center 24
3rd: Little Falls 51, Maple Grove 24
1st: Owatonna 29, Milaca 28
Osage Green Devil Duals
Kasson-Mantorville 54, Emmetsburg (IA) 15
Kasson-Mantorville 55, Osage (IA) 6
Kasson-Mantorville 45, Independence (IA) 18
Iowa City West (IA) 39, Kasson-Mantorville 21
Parkers Prairie Panther Invitational
1. Benson 236.0
2. Ottertail Central 195.0
3. Crosby-Ironton 172.0
4. Pelican Rapids 155.0
5. Parkers Prairie 133.5
6. Ortonville 115.0
7. Breckenridge 73.0
8. Long Prairie-Grey Eagle 34.0
Paynesville Quadrangular
Paynesville Area 36, Holdingford 34
Paynesville Area 45, Belgrade-Brooten-Elosa 22
Paynesville Area 73, Sartell-Saint Stephen 6
Holdingford 52, Sartell-Saint Stephen 24
Holdingford 36, Belgrade-Brooten-Elrosa 31
Belgrade-Brooten-Elrosa 62, Sartell-Saint Stephen 18
Plainview-Elgin-Millville Tournament
Byron 45, Southland 21
Byron 59, Winona 15
Plainview-Elgin-Millville 42, Southland 27
Plainview/Elgin-Millville 52, Byron 24
Byron 59, Winona 15
Southland 58, Winona 18
Richfield Invitational
1 Norhtfield 232
2 Wayzata 207.5
3 Big Lake 193
4 Lakeville North 181
5 South St. Paul 119.5
6 St. Paul Como 81
7 Richfield 56.5
8 Minneapolis Washburn 48
Stillwater Pony Stampede Duals
First round
Bloomington Kennedy 59, Somerset 15
Chatfield 44, Menomenie 23
River Falls 43, Park 27
Stillwater 66, Minneapols South 9
Semifinals
Bloomington Kennedy 55, River Falls 21
Stillwater 38, Chatfield 28
Consolation
Park 42, Somerset 22
Menomenie 51, Minneapols South 27
7th: Minneapols South 53, Somerset 28
5th: Park 34, Menomenie 30
3rd: Chatfield 42, River Falls 26
1st: Stillwater 35, Bloomington Kennedy 32
Saint Cloud Tech Kiffmeyer Duals
Quarterfinals
Foley 57, Saint Cloud Tech 9
Cambridge-Isanti 33, Saint Cloud Apollo 30
Hastings 36, Albert Lea Area 29
Saint Michael-Albertville 61, Sauk Rapids-Rice 3
Semi Consolations
Saint Cloud Apollo 63, Saint Cloud Tech 12
Albert Lea Area 60, Sauk Rapids-Rice 9
Semifinals
Foley 42, Cambridge-Isanti 13
Saint Michael-Albertville 33, Hastings 20
7th: Saint Cloud Tech 38, Sauk Rapids-Rice 33
5th: Saint Cloud Apollo 43, Albert Lea Area 21
3rd: Cambridge-Isanti 33, Hastings 24
1st: Saint Michael-Albertville 22, Foley 21
Stewartville Tournament
1 New Hampton (IA) 208.5
2 Caledonia/Houston/Spring Grove 191.5
3 Stewartville 172.0
4 Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 153.0
5 Dover-Eyota 147.0
6 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 123.0
7 Rochester Mayo 117.5
8 Rochester John Marshall 79.5
9 Rochester Century 75.5
Wabasso Quadrangular
Wabasso/Red Rock Central 63, Madelia/Truman/Martin Luther 6
Wabasso/Red Rock Central 49, Canby 19
Zumbrota-Mazeppa 34, Wabasso/Red Rock Central 27
Zumbrota-Mazeppa 64, Madelia/Truman/Martin Luther 12
Zumbrota-Mazeppa 38, Canby 21
Canby 64, Madelia/Truman/Martin Luther 11
Wisconsin Rapids Quadrangular
Wisconsin Rapids 61, Totino-Grace 8
Glenbard North 41, Ellsworth 18
Glenbard North 34, Totino-Grace 31
Wisconsin Rapids 58, Ellsworth 6
Ellsworth 33, Totino-Grace 28
Wisconsin Rapids 48, Glenbard North 15
Zimmerman Thunder Invitational
1 Princeton 233
2 Grand Rapids 210
3 Zimmerman 161.5
4 Pine Island 136
5 Cooper 131.5
6 South Saint Paul 68
7 East Ridge 60
8 Rogers 57
9 Orono 8


Friday, January 15, 2010
Andover 47, Robbinsdale Armstrong 33
Brainerd/Pillager 37, Sauk Rapids-Rice 27
Byron 48, Cannon Falls/Randolph 28
Dassel-Cokato 39, Wayzata 28
Dover-Eyota 62, Southland 11
Elk River Area 33, Anoka 28
Little Falls 47, Rocori 22
Saint Cloud Apollo 46, Fergus Falls 25
Saint Michael-Albertville 69, Buffalo 3
Shakopee 39, Farmington 31
Simley 33, Kasson-Mantorville 18
Zimmerman 39, Big Lake 39
Apple Valley Quadrangular
Apple Valley 40, Eagan 15
Apple Valley 68, Eastview 3
Henry Sibley 42, Eagan 20
Henry Sibley 43, Eastview 22
BOLD Triangular
BOLD 30, Zumborta-Mazeppa 27
BOLD 36, New Ulm 23
Zumbrota-Mazeppa 39, New Ulm 22
Fargo North Triangular
Thief River Falls/Goodridge 40, Fargo North 34
Thief River Falls/Goodridge 57, Fertile-Beltrami 21
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton Quadrangular
Chatfield 65, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 3
Chatfield 45, Saint Charles 28
Saint Charles 52, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 27
Forest Lake Quadrangular
Cambridge-Isanti 37, Coon Rapids 13
Cambridge-Isanti 44, Saint Francis 26
Cambridge-Isanti 35, Forest Lake 22
Forest Lake 45, Saint Francis 17
Forest Lake 32, Coon Rapids 24
Coon Rapids 34, Saint Francis 22
Mahnomen-Waubun Cougar Duals
Quarterfinals
Frazee 75, Red Lake County Central 0
Badger/Greenbush-Middle River 72, Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus 7
Wadena-Deer Creek 60, United North Central 10
Crookston 41, Mahnomen-Waubun 27
Semifinals
Frazee 46, Badger/Greenbush-Middle River 22
Crookston 40, Wadena-Deer Creek 33
Consolation Semifinals
Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus over Red Lake County Central
Mahnomen-Waubun over United North Central
Consolation Championship
Mahnomen-Waubun vs Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus
Third Place
Badger/Greenbush-Middle River 55, Wadena-Deer Creek 22
Championship
Frazee 43, Crookston 22
Mora Triangular
Mora 40, Pierz 29
Mille Lacs 33, Pierz 32
Mora 47, Mille Lacs 25
Osakis Duals
1st Kerkhoven-Murdock-Sunburg (3-0)
2nd Osakis (2-1)
3rd Browerville/Eagle Valley (2-1)
4th Ottertail Central (1-2)
5th Albany (1-2)
6th Pequot Lakes/Pine River-Backus (0-3)
Round One
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 47, Ottertail Central 20
Albany 44, Browerville/Eagle Valley 26
Osakis 51, Pequot Lakes/Pine River-Backus 22
Round Two
Ottertail Central 41, Albany 32
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 60, Pequot Lakes/Pine River-Backus 19
Osakis 33, Browerville/Eagle Valley 25
Round Three
Albany 45, Pequot Lakes/Pine River-Backus 12
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 54, Osakis 18
Browerville/Eagle Valley 37, Ottertail Central 28
Osseo Triangular
Maple Grove 53, Park Center 21
Osseo 46, Park Center 28
Maple Grove 55, Osseo 14
Roseville Triangular
Roseville 46, Woodbury 21
Roseville 50, North Saint Paul 16
Woodbury 37, North Saint Paul 31


Thursday, January 14, 2010
Annandale/Maple Lake 34, Dassel-Cokato 30
Austin 48, Rochester John Marshall 25
Becker 51, Buffalo 16
Bloomington Kennedy 43, Lakeville North 24
Blue Earth Area 37, Saint James 24
Coon Rapids 53, Blaine 6
Dover-Eyota 51, Saint Charles 21
Eden Prairie 37, Rosemount 30
Fergus Falls 39, Barnesville 26
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 41, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 27
Hibbing 61, Bemidji 13
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 66, MACCRAY 8
Lakeville South 50, Chaska/Chanhassen 25
Milaca 56, Albany 12
Mille Lacs 64, Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 12
Monticello 43, Princeton 25
Mound-Westonka 48, Minnehaha Academy/DeLaSalle 15
New London-Spicer 36, Mora 22
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 40, Blooming Prairie 33
Norwood Young America 52, Madelia/Truman/Martin Luther 22
Osakis 43, Belgrade-Brooten-Elrosa 27
Owatonna 36, Albert Lea Area 16
Perham 53, New York Mills 12
Royalton-Upsala 41, Pierz 23
Saint Francis 60, Fridley 8
Saint Michael-Albertville 80, Rogers 0
Saint Thomas Academy 52, Richfield 30
Staples-Motley 43, Bertha-Hewitt/Vernadale 24
Stillwater Area 35, Park 30
Totino-Grace 52, Spring Lake Park/Saint Anthony 15
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 36, Canby 28
Watertown-Mayer/Lutheran 39, Litchfield 27
West Central Area/Ashby 52, Parkers Prarie 24
Willmar 50, Alexandria 16
Detroit Lakes Triangular
Moorhead 42, Dilworth-Glyndon-Felton 30
Detroit Lakes 39, Dilworth-Glyndon-Felton 34
Moorhead 44, Detroit Lakes 27
Eastview Triangular
Eastview 38, Shakopee 23
Eastview 40, Burnsville 23
Goodhue Triangular
Kenyon-Wanamingo 72, Triton 3
Kenyon-Wanamingo 60, Goodhue 11
Goodhue 43, Triton 28
Kasson-Mantorville Triangular
Byron 44, Pine Island 21
Kasson-Mantorville 63, Pine Island 6
Kasson-Mantorville 65, Byron 4
LaCrescent Triangular
Cannon Falls/Randolph 33, La Crescent 23
Cannon Falls/Randolph 42, Hayfield 24
at Mankato West
Maple River 57, Rochester Century 24
Mankato West 51, Rochester Century 21
Maple River 31, Mankato West 30
Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta Triangular
BOLD 47, Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 9
BOLD 29, Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 20
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 42, Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 27
Park Rapids Area Triangular
Crosby-Ironton 42, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 33
Park Rapids Area 51, Crosby-Ironton 23
Park Rapids Area 55, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 19
Renville County West Triangular
Minneota 73, Ortonville 3
Renville County West 41, Ortonville 36
Minneota 66, Renville County West 3
Saint Paul Arlington Triangular
Saint Paul Central 75, Saint Paul Arlington 5
Saint Paul Central 72, Minneapolis Roosevelt 12
Minneapolis Roosevelt 42, Saint Paul Arlington 36
Saint Peter Quadrangular
Saint Peter 57, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 15
Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 72, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 9
Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 51, Saint Peter 24
Sibley East 33, Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 31
Sibley East 43, Saint Peter 30
Tartan Triangular
Simley 64, Tartan 18
Simley 68, South Saint Paul 6
South Saint Paul 39, Tartan 38
Thief River Falls Quadrangular
Thief River Falls/Goodridge 48, Grand Forks Red River 27
Thief River Falls/Goodridge 54, Grand Forks Central 19
Roseau 39, Grand Forks Central 31
Grand Forks Red River 47, Roseau 29
Worthington Triangular
Jackson County Central 57, Marshall/Lakeview 18
Marshall/Lakeview 37, Worthington/Round Lake-Brewster 36
Jackson County Central 63, Worthington/Round Lake-Brewster 18
Zumbrota-Mazeppa Triangular
Zumbrota-Mazeppa 34, Stewartville 24
Zumbrota-Mazeppa 57, Lake City 15
Lake City 38, Stewartville 37 (criteria H most first points)


Wednesday, January 13, 2010
Centennial 52, Blaine 16


Tuesday, January 12, 2010
Aitkin 35, Ogilvie 34
Border West 51, Sisseton (SD) 21
Detroit Lakes 38, Park Rapids Area 27
Dilworth-Glyndon-Felton 39, Barnesville 27
Kasson-Mantorville 62, LaCrescent 12
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 58, Renville County West 12
Lake Crystal-Wellcome Memorial 50, Saint Peter 14
Osakis 56, Parkers Praire 18
Ottertail Central 38, Bertha-Hewitt/Verndale 35
Pequot Lakes/Pine River-Backus 42, Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus 36
Saint Clair/Mankato Loyola 42, River Valley 35
Scott West 38, Sibley East 23
St. Cloud Apollo 70, Sartell-Saint Stephen 9
St. James 42, Martin County West 21
Adrian Triangular
Marshall/Lakeview 40, Fulda/Murray County Central 35
Adrian 60, Marshall/Lakeview 13
Adrian 52, Fulda/Murray County Central 11
Atwater-Cosmos-Grove City Triangular
Atwater-Cosmos-Grove City 49, Benson 21
Atwater-Cosmos-Grove City 48, Yellow Medicine East 17
Yellow Medicine East 48, Benson 27
Byron Triangular
Hayfield 41, Triton 32
Byron 39, Hayfield 36
Byron 46, Triton 24
DeLaSalle Triangular
Minnehaha Academy/DeLaSalle 42, East Ridge 39
Saint Croix Lutheran 37, Minnehaha Academy/DeLaSalle 34
Saint Croix Lutheran 48, East Ridge 36
Frazee Triangular
Frazee 53, Fergus Falls 21
Frazee 48, Thief River Falls/Goodridge 13
Fergus Falls 38, Thief River Falls/Goodridge 27
Kimball Area Triangular
Howard Lake-Waverly-Winsted 60, Long Prairie-Grey Eagle 6
Kimball Area 40, Howard Lake-Waverly-Winsted 25
Kimball Area 64, Long Prairie-Grey Eagle 12
Medford Triangular
Kenyon-Wanamingo 75, Madelia/Truman/Martin Luther 5
Medford 47, Madelia/Truman/Martin Luther 27
Glencoe-Silver Lake Quadrangular
Monticello 33, BOLD 24
Monticello 57, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 12
Monticello 75, Orono 6
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 34, Orono 33
BOLD 48, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 3
BOLD 55, Orono 12
Paynesville Triangular
Paynesville Area 52, Minnewaska Area 17
Paynesville Area 52, Montevideo 12
Minnewaska 44, Montevideo 34
Perham Triangular
Pelican Rapids 45, Breckenridge 30
Perham 60, Pelican Rapids 21
Pierz Triangular
Eden Valley-Watkins 35, Pierz 34
Eden Valley-Watkins 70, Rockford 12
Pierz 45, Rockford 21
Red Lake County Central Triangular
United Clay Becker 50, Red Lake County Central 23
United Clay Becker 66, West Marshall 12
Red Lake County Central 21, West Marshall 6
United South Central Quadrangular
United South Central 37, Fairmont 31
United South Central 42, Maple River 26
Maple River 52, Fairmont 27
LeSueur-Henderson 35, Maple River 34
LeSueur-Henderson 43, United South Central 30
LeSueur-Henderson 45, Fairmont 27
Windom Area/Mountain Lake-Butterfield-Odin Triangular
Windom Area/Mountain Lake-Butterfield-Odin 76, Redwood Valley 0
Windom Area/Mountain Lake-Butterfield-Odin 48, Pipestone Area 15


Monday, January 11, 2010
Atwater-Cosmos-Grove City 33, BOLD 24
Byron Triangular
Hayfield 41, Triton 32
Byron 39, Hayfield 36
Byron 46, Triton 24
Dawson Triangular
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 46, Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 28
Yellow Medicine East 39, Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 27
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 37 Yellow Medicine East 23


Saturday, January 9, 2010
Blue Earth 39, Medford 31
LeSueur-Henderson 35, Saint Peter 30
Benson Tournament
1 Benson 201
2 Border West 188
3 Minnewaska 176.5
4 Mahnomen/Waubun 162
5 Breckenridge/Campbell-Tintah 100
6 Renville County West 99.5
7 Ortonville 77
8 All Star 32
Brooklyn Center Tournament
1 Eden Prairie 239
2 Osseo 201.5
3 Rockford 150
4 Mahtomedi 135.5
5 St. Paul Central 122.5
6 Rogers 122
7 Brooklyn Center/Concordia Academy 95
8 Minnetonka 89
9 Minneapolis Henry 66.5
10 Minneapolis North 49.5
Buffalo Bison Duals
Dassel-Cokato 55, Buffalo 13
Mille Lacs 49, Alexandria 20
Foley 57, Big Lake 6
Alexandria 66, East Ridge 12
Foley 62, Mille Lacs 9
Dassel-Cokato 54, Big Lake 15
Dassel-Cokato 52, Alexandria 13
Mille Lacs 48, Big Lake 19
Foley 63, East Ridge 0
Buffalo 49, Alexandria 27
Big Lake 76, East Ridge 4
Dassel-Cokato 41, Mille Lacs 23
Burnsville Jaycee Invitational
1. Eastview 233.5
2. Wayzata 178
3. Eagan 161.5
4. Burnsville 160
5. Faribault 145
6. Mounds View 121
7. Cumberland, WI. 115
8. Champlin Park 65
9. Highland Park 38
10. Minneapolis Southwest 30.5
Cambridge-Isanti Bluejacket Invite
1 Cambridge-Isanti 199.5
2 Elk River 180
3 Henry Sibley 175
4 Grand Rapids 148
5 Brainerd/Pillager 134
6 Park of Cottage Grove 105.5
7 Blaine 85.5
8 Bemidji 67
Cannon Falls Invitational
1 Lake Crytal-Welcome Memorial 255.5
2 Shakopee 193
3 Saint Charles 134
4 Woodbury 128.5
5 Cannon Falls 120
6 Pine Island 100.5
7 Rochester Century 92
8 Trinity School at River Ridge 73
9 St Paul Humbolt 49.5
10 St Croix Lutheran 46.5
11 Benilde-Saint Margaret’s-Mounds Park 41
12 Gibbon-Fairfax-Winthrop 8
Farmington Tiger Duals
Round 1
Lakeville North 38, Farmington 37
Chatfield 50, Lake City 15
Championship Quarterfinals
Milaca 75, Lakeville North 0
Monticello 48, Goodhue 24
Northfield 59, Mankato West 13
Paynesville 45, Chatfield 18
Consolation Bracket
Goodhue 45, Farmington 27
Mankato West 45, Lake City 27
Chatfield 49, Goodhue 21
Mankato West 33, Lakeville North 31
Championship Semifinals
Milaca 39, Monticello 24
Northfield 32, Paynesville 30
9th: Lake City 45, Farmington 30
7th: Goodhue 41, Lakeville North 33
5th: Chatfield 45, Mankato West 30
3rd: Monticello 45, Paynesville 19
1st: Milaca 48, Northfield 18
Fertile-Beltrami Pine to Prairie Tournament
1 Staples-Motley 229
2 Wadena-Deer Creek 217
3 Moorhead 206
4 Fosston/Bagley 182
5 United Clay Becker 96
6 Fertile-Beltrami 80
7 Red Lake County Central 59
7 United North Central 59
9 East Grand Forks/Sacred Heart 56
10 West Marshall 15
Hibbing Duals
1st Round
Princeton 60, Virginia 12
Chisago Lakes 55, Nashwauk-Keewatin Greenway 22
Hibbing 60, Park Center 15
Centennial 50, Deer River 7
2nd Round
Park Center 39, Virginia 35
Deer River 49, Nashwauk-Keewatin Greenway 30
Princeton 42, Hibbing 22
Centennial 47, Chisago Lakes 15
3rd Round
Centennial 37, Princeton 27
Park Center 45, Nashwauk-Keewatin Greenway 33
Deer River 42, Virginia 38
Hibbing 35, Chisago Lakes 28
4th Round
Princeton 31, Chisago Lakes 30
Deer River 42, Park Center 36
Naskwauk-Keewatin Greenway 41, Virginia 36
Centennial 54, Hibbing 12
Hopkins Paul Bengtson Invitational
1 Hopkins 222
2 Maple Grove 177
3 Orono 120
4 Minneapolis South 118
5 St. Thomas Academy 117
6 Spring Lake Park/Saint Anthony 108
7 Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 74
8 St. Paul Como Park 72
9 Richfield 51
10 Mound-Westonka 44
Montgomery Coyote Tournament
1 United South Central 244
2 Lakeville South 192.5
3 Saint Clair/Mankato Loyola 166
4 Montgomery-Lonsdale/Le Center 157
5 Blooming Prairie 109
Mora Invitational
1 Mora 224
2 Annandale/Maple Lake 149.5
3 Waconia 137
4 St. Francis 121.5
5 Zimmerman 113
6 Albany 112.5
7 Aitkin 111
8 Meadow Creek/Spectrum 92
9 Saint Cloud Tech 56
10 Sartell-Saint Stephen 55
Norwood Young America Central Invitational
1. Eden Valley-Watkins 170.5
2. Delano 168.5
3. St. Michael-Albertville 163.0
4. Redwood Valley 101.0
5. Maple River 97.0
6. Norwood Young America 87.0
7. Minnehaha Academy/DeLaSalle 84.0
8. St. Paul Johnson 73.0
9. Nicollet 14.0
Ogilvie Invitational
1. Crosby-Ironton 203.5
2. Ogilvie 196.5
3. Rush City/Braham 149.0
4. Fridley 106.5
5. Columbia Heights 87.0
6. Melrose 63.0
7. Dassel-Cokato  61.0
8. Minneaplos Edison 57.0
Perham Barrel O’ Fun Invitational
1 New London-Spicer 228.5
2 Perham 191.5
3 New York Mills 167.0
4 Minnetonka 134.0
5 Detroit Lakes 124.0
6 Sauk Centre 120.0
7 Roseau 76.0
8 Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 74.0
Pipestone Invitational
1. Wabasso/Red Rock Central 281.0
2. Pipestone Area 215.0
3. Canby 169.0
4. Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 146.0
5. Sisseton 90.0
6. Lennox 30.0
Royalton Invitational
1. Kimball Area 253
2. Royalton/Upsala 185.5
3. Foley JV 153
4, West Central Area/Ashby 143
5. Cloquet-Esko-Barnum 98
6. Big Lake 89
7. Barnsville 83.5
8. Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 75
9. Granite City Baptist 6
Tartan Clash of The Titans Invitational
1 Rosemount 187
2 North Branch 186.5
3 Chaska 182.5
4 Roseville 159
5 Tartan 140.5
6 Andover 119.5
7 North St. Paul 109.5
8 Irondale 84
9 Robbinsdale Armstrong 33.5


Friday-Saturday, January 8-9, 2010
Bismarck Rotary Club Tournament
1 Rapid City Stevens 200.0
2 West Fargo 199.0
3 Bismarck 193.0
4 Century 171.0
5 Frazee 169.0
6 Fargo South 119.5
7 Wahpeton 107.0
8 Turtle Mountain 103.0
9 Pierre 97.0
10 Dawson County 88.5
11 Grand Forks Red River 87.5
12 Aberdeen Central 86.0
13 Williston 77.0
14 Sidney 75.0
15 Napoleon 74.0
16 Rapid City Central 66.0
17 Fargo North 65.5
17 Jamestown 65.5
19 Bismarck St Marys 64.0
20 Mandan 62.5
21 Dickinson 60.0
22 Minot 51.0
23 Miles City Custer County 48.5
24 Grand Forks Central 39.0
25 Beulah Hazen 25.0
26 Shanley 6.0
The Clash
Saturday results:
Championship Bracket
Apple Valley 32, Simley 20
Montini Catholic 34, Wisconsin Rapids 22
Apple Valley 45, Wisconsin Rapids 12
Simley 29, Montini Catholic 26
Apple Valley 40, Montini Catholic 16
Wisconsin Rapids 29, Simley 27
Second Bracket
Waverly-Shell Rock 40, Grand Island 29
Roseburg 39, Kasson-Mantorville 21
Grand Island 29, Kasson-Mantorville 27
Waverly-Shell Rock36, Roseburg 26
Roseburg 39, Grand Island 22
Waverly-Shell Rock 30,Kasson-Mantorville 22
Third Bracket
Carl Sandburg 37, Mt. Carmel 27
St. Michael-Albertville 40, Plainview-Elgin-Millville 19
St. Michael-Albertville 25, Carl Sandburg 24
Plainview-Elgin-Millville 42, Mt. Carmel 30
Carl Sandburg 39, Plainview-Elgin-Millville 21
St. Michael-Albertville 31, Mt. Carmel 25
Fourth Bracket
Owatonna 37, Vacaville 25
Brown (Sturgis) 33, Hastings 31
Vacaville 35, Brown (Sturgis) 31
Owatonna 38, Hastings 25
Vacaville 38, Hastings 20
Brown (Sturgis) 41, Owatonna 25
Fifth Bracket
Glenbard North 36, Scott West 30
Ponderosa 37, Neuqua Valley 21
Neuqua Valley 39, Scott West 25
Glenbard North 38, Ponderosa 30
Ponderosa 38, Scott West 37
Neuqua Valley 33, Glenbard North 32
Sixth Bracket
Zumbrota-Mazeppa 39, Minneota 32
Wausau West 36, Albert Lea 24
Zumbrota-Mazeppa 40, Albert Lea 27
Minneota 39, Wausau West 28
Wausau West 35, Zumbrota-Mazeppa 24
Albert Lea 36, Minneota 35
Seventh Bracket
Kaukauna 43, Baylor 27
Punahou 66, La Quinta 9
Baylor 48, La Quinta 30
Kaukauna 45, Punahou27
Punahou 33, Baylor 27
Kaukauna 71, La Quinta 4
Friday results:
Bracket A
First round
Apple Valley had a bye
Carl Sandburg 42, Zumbrota-Mazeppa 15
Vacaville 39, Scott West 24
Grand Island 45, Baylor 27
Second round
Apple Valley 55, Carl Sandburg 12
Grand Island48, Vacaville 15
Zumbrota-Mazeppa had a bye
Scott West 43, Baylor 27
Third round
Apple Valley 50, Grand Island 19
Carl Sandburg 44, Vacaville 21
Scott West 36, Zumbrota-Mazeppa 36
Baylor had a bye
Bracket B
First round
Montini Catholic had a bye
Hastings 32, Wausau West 29
Plainview-Elgin-Millville 37, Punahou 28
Roseburg 51, Ponderosa 10
Second round
Montini Catholic 46, Hastings 15
Roseburg 34, Plainview-Elgin-Millville 31
Wausau West had a bye
Ponderosa 39, Punahou 31
Third round
Montini Catholic 33, Roseburg 23
Plainview-Elgin-Millville 39, Hastings 30
Ponderosa 39, Wausau West 30
Punahou had a bye
Bracket C
First round
Simley had a bye
Owatonna 34, Glenbard North 23
Mt. Carmel 41, Kaukauna 21
Waverly-Shell Rock 42, Minneota 26
Second round
Simley 58, Owatonna 13
Waverly-Shell Rock 42, Mt. Carmel 33
Glenbard North had a bye
Minneota 31, Kaukauna 29
Third round
Simley 60, Waverly-Shell Rock 7
Mt. Carmel 39, Owatonna 30
Glenbard North 34, Minneota 29
Kaukauna had a bye
Bracket D
First round
Wisconsin Rapids had a bye
Brown (Sturgis) 44, Albert Lea 15
Kasson-Mantorville 45, Neuqua Valley 15
St. Michael-Albertville 54, La Quinta 14
Second round
Wisconsin Rapids 35, Brown (Sturgis) 30
Kasson-Mantorville 33, St. Michael-Albertville 22
Albert Lea had a bye
Neuqua Valley 44, La Quinta 28
Third round
Wisconsin Rapids 44, Kasson-Mantorville 14
St. Michael-Albertville 30, Brown (Sturgis) 26
Neuqua Valley 32, Albert Lea 28
La Quinta had a bye


Friday, January 8, 2010
Anoka 31, St. Francis 24
Badger/Greenbush-Middle River 38, Crookston 27
Bloomington Kennedy 51, Burnsville 22
Blue Earth Area 46, St. Peter 24
Faribault 37, Rochester John Marshall 33
Foley 37 Milaca 14
St. Cloud Apollo 52, Watertown-Mayer/Lutheran 18
Belgrade-Brooten-Elrosa Jaguar Invitational
1. Atwater-Cosmos-Grove City 241
2. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 202
3. Ottertail Central 138
4. Belgrade-Brooten-Elrosa 127
5. Becker 91.5
6. Howard Lake /Winsted/Waverly 83
7. Long Prairie-Grey Eagle 53
8. MACCRAY 40
Little Falls Quadrangular
Litchfield 36, Pierz 33
Little Falls 58, Parkers Prairie 16
Pierz 51, Parkers Prairie 18
Little Falls 34, Litchfield 32
Litchfield 63, Parkers Prairie 9
Little Falls 47, Pierz 26


Thursday, January 7, 2010
Annandale/Maple Lake 37, Litchfield 31
Anoka 42, Maple Grove 19
Dassel-Cokato 66, Mound-Westonka 6
Delano 46, Orono 20
Eden Valley-Watkins 36, Royalton/Upsala 32
Elk River Area 30, Coon Rapids 25
Forest Lake 31, Stillwater 25
Fridley 49, St. Croix Lutheran 30
Hutchinson 39, Rocori 36
Little Falls 39, Aitkin 27
Kimball Area 40, Holdingford 18
Minneapolis South 69, Minneapolis Edison 6
Monticello 58, Becker 9
New York Mills 41, Osakis 24
Ogilvie 33, Rush City/Braham 29
Osseo 52, Champlin Park 20
Rosemount 36, Lakeville South 25
St. Cloud Apollo 42, Sauk Rapids-Rice 30
Saint Paul Central 48, Saint Paul Humboldt 25
Saint Paul Harding 60, Saint Paul Arlington 12
Spring Lake Park/Saint Anthony 44, Cooper 17
Totino-Grace 37, North Branch 21
Wadena-Deer Creek 39, Bertha-Hewitt/Verndale 31
White Bear Lake Area 36, Mounds View 31
Willmar 40, St. Cloud Tech 33
Woodbury 40, Minneapolis South 28
Benilde-Saint Margaret’s-Mounds Park Triangular
Benilde-Saint Margaret’s-Mounds Park 58, Columbia Heights 11
Saint Francis 57, Benilde-Saint Margaret’s-Mounds Park 23
Saint Francis 74, Columbia Heights 6
Chaska/Chanhassen Triangular
Chaska/Chanhassen 41, Shakopee 34
Eden Prairie 43, Chaska/Chanhassen 27
Eden Prairie 32, Shakopee 28
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie Triangular
New Prague 47, Waconia 25
Waconia 50, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 21
New Prague 54, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 27
Minneapolis Washburn Triangular
Minneapolis Patrick Henry 54, Minneapolis Washburn 24
Minneapolis Patrick Henry 54, Minneapolis Roosevelt 29
North Saint Paul Triangular
North Saint Paul 41, St. Thomas Academy 40
North Saint Paul 48, South Saint Paul 27
South Saint Paul 54, St. Thomas Academy 24
Prior Lake Triangular
Bloomington Kennedy 56, Irondale 21
Prior Lake 53, Irondale 21
Prior Lake 35, Bloomington Kennedy 36 (criteria h – most first points)
Richfield Triangular
Tartan 44, Mahtomedi 25
Tartan 56, Richfield 17
Robbinsdale Armstrong Quadrangular
Robbinsdale Armstrong 57, East Ridge 15
Chisago Lakes 60, Robbinsdale Armstrong 19
Chisago Lakes 69, East Ridge 10
Northfield 66, Robbinsdale Armstrong 6
Northfield 72, East Ridge 10
Northfield def. Chisago Lakes
Staples-Motley Triangular
Staples-Motley 38, Park Rapids Area 27
Staples-Motley 53, Pequot Lakes/Pine River Backus 24
Park Rapids Area 45, Pequot Lakes/Pine River Backus 30
West Central Area Triangular
Browerville/Eagle Valley 43, Dilworth-Glyndon-Felton 25
Dilworth-Glyndon-Felton 35, West Central Area/Ashby 34
Browerville/Eagle Valley 39, West Central Area/Ashby 29


Tuesday, January 5, 2010
Badger/Greenbush-Middle River 49, Mahnomen/Waubun 19
Bertha-Hewitt/Verndale 60, United North Central 16
Border West 40, Wadena-Deer Creek 19
Dilworth-Glyndon-Felton 57, Breckenridge/Campbell-Tintah 18
Fergus Falls 37, Brainerd/Pillager 28
Fosston/Bagley 42, Deer River 35
Frazee 51, New York Mills 18
Hibbing 51, Aitkin 12
Hillsboro 48, Fertile-Beltrami 30
Mille Lacs 58, Cloquet-Esko-Barnum 15
New London-Spicer 61, Albany 6
Osakis 37, Ottertail Central 31
Sisseton (SD) 40, Ortonville 39
Yellow Medicine East 46, Montevideo 34
Zumbrota-Mazeppa 47, Chatfield 21
at Madelia/Truman
River Valley 47, Madelia/Truman/Martin Luther 25
Saint James 61, Madelia/Truman/Martin Luther 8
Minneota Triangular
Minneota 56, Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 15
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 42, Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 38
Mora Quadrangular
North Branch 42, Sauk Centre 24
North Branch 60, Rush City/Braham 18
Mora 56, Sauk Centre 18
Mora 63, Rush City/Braham 12
Mora 59, North Branch 16
Redwood Valley Triangular
Jackson County Central 60, Luverne 6
Jackson County Central 57, Redwood Valley 15
Redwood Valley 51, Luverne 18
Saint Thomas Academy Double Dual
Saint Thomas Academy 48, Cretin-Derham Hall 24
Saint Thomas Academy 42, Saint Croix Lutheran 24
Thief River Falls Triangular
Park Rapids Area 69, East Grand Forks/Sacred Heart 10
Thief River Falls/Goodridge 54, Park Rapids Area 15
Thief River Falls/Goodridge 70, East Grand Forks/Sacred Heart 5
Wabasha-Kellogg Quadrangular
Wabasha-Kellogg 50, Goodhue 19
Wabasha-Kellogg 53, Southland 18
Wabasha-Kellogg 51, Cannon Falls 24
Goodhue 54, Southland 25
Willmar Quadrangular
Moorhead 46, Buffalo 21
Moorhead 39, Willmar 26
St. Cloud Apollo 42, Moorhead 22
St. Cloud Apollo 53, Willmar 19
St. Cloud Apollo 61, Buffalo 10
Willmar 38, Buffalo 18


Saturday, January 2, 2010
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson Triangular
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 41, Wabasha-Kellogg 25
Montevideo Invitational
1. Grand Rapids 195
2. Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 193.5
3. Canby 174
4. Border West 172
5. Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 162.5
6. Willmar 133.5
7. Milbank 87
8. Montevideo 78
9. BOLD 64
10. Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 41
11. MACCRAY 38


Friday-Saturday, January 1-2, 2010
Kaukauna (WI) Cheesehead Invitational
1. Apple Valley 710.5
2. Brandon, FL 671.5
3. Wyoming Seminary 585.0
4. Montini, IL 512.5
5. Simley 481.5
6. Plainfield Central 373.0
7. Lockport 318.5
8. Kaukauna 294.0
9. Milton 293.0
10. Wausau West 284.0
11. Walsh Jesuit 269.5
12. Muskego 268.5
13. Yorkville 266.5
14. Kenyon Wanamingo, MN 265.0
15. Hartland Arrowhead 262.0
16. LuxemburgCasco 240.0
17. Stoughton 221.0
18. Pewaukee 194.0
19. Hartford 192.0
20. Port Washington 183.5
21. DeForest 156.5
22. New Trier 132.0
23. Sheboygan Falls 117.5
24. Wrightstown 98.0
25. New Lisbon 88.0

High School Results – December 2009


Wednesday, December 30, 2009
Eau Claire Holiday Tournament
Woodbury Results
Woodbury 70, Madison East 6
Abbotsford/Colby 43, Woodbury 25
Woodbury 42, Eau Claire Memorial 39
Woodbury 47, Marathon 35
Wausau East 42, Woodbury 28


Tuesday-Wednesday, December 29-30, 2009
Oshkosh Lourdes OTW Wrestling Classic
1. Coleman 326.5
2. Hortonville 271.0
3. Tomahawk 240.5
4. Wilmot Union 226.5
5. Green Bay Preble East 214.0
6. Eden Prairie 203.0
7. Chippewa Falls 193.5
8. Burnsville 190.5
9. Brillion 181.5
10. Kewaskum 177.5
11. Ashwaubenon 172.5
12. Marshall 168.5
13. Random Lake 163.0
14. Freedom 156.0
15. Manitowoc Lincoln 155.5
16. Mishicot 143.5
17. Oshkosh Lourdes 140.5
18. Oshkosh West 140.5
19. Oshkosh North 139.0
20. Lena 135.5
21. Wisconsin Lutheran 135.0
22. Milwaukee Bradley Tech 131.5
23. Germantown 127.0
24. Bonduel 122.5
25. Chilton 121.0
26. Mosinee 120.5
27. Waupaca 118.0
28. New Berlin 116.5
29. Watertown 113.0
30. West Allis Hale 110.5
31. Menasha 109.5
32. Illiana Christian 108.5
33. Stevens Point High 104.0
34. Winneconne 101.0
35. Peshtigo 94.5
36. Oconto 92.0
37. Kimberly 91.0
38. Milwaukee Custer 89.0
39. Slinger 88.0
40. Southern Door 79.0
41. Sturgeon Bay 75.0
42. Manawa 72.0
43. New Holstein 61.5
44. Rio 60.0
45. Antigo 57.0
46. Grafton 57.0
47. Markesan 55.0
48. De Pere 52.5
49. Gillett Suring 52.5
50. Three Lakes 46.0
51. Whitefish Bay 42.0
52. Wittenberg-Birnumwood 38.0
53. Wabeno 29.5
54. West De Pere 26.5
55. Laconia 26.0
56. Pacelli 24.0
57. Xavier 17.0
58. Roncalli 11.0
Rumble on the Red
1. Rapid City Stevens 186.0
2. West Fargo 182.0
3. Foley 159.5
4. Owatonna 147.5
5. Minneota 141.5
6. Cambridge-Istanti 133.0
7. Forest Lake 131.5
8. Scott West 128.5
9. New London 122.5
10. Adrian 115.0
11. Stewartville 108.5
12. Jackson County Central 108.0
13. St. Cloud Apollo 107.0
14. Lake Crystal-Wellcome-Memorial 102.5
15. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 102.0
16. Thief River Falls 100.5
17. Sibley East 94.0
18. Coon Rapids 86.0
19. Fargo South 84.0
20. Delano 82.5
21. Maple Grove 80.0
22. Elk River 74.0
23. Apple Valley 73.0
24. Totino Grace 73.0
25. New Ulm 71.0
26. Frazee 67.5
27. Wahpeton 67.0
28. Winner 66.5
29. Benilde St. Margaret`s 66.0
30. White Bear Lake 65.0
31. Byron 64.0
32. Chaska-Chanhassen 63.5
33. Windom-Mt Lake-B/O 58.0
34. Martin County West 57.5
35. Orono 57.5
36. Aberdeen Central 53.0
37. St. James 53.0
38. Anoka 49.5
39. Faribault 49.0
40. Crosby Ironton 48.0
41. Fargo North 47.0
42. Grand Forks Red River 47.0
43. Valley City 46.0
44. Sauk Rapids-Rice 45.5
45. Meadow Creek 42.0
46. Andover 38.5
47. Spring Lake Park-St. Anthony 38.0
48. Dilworth-Glyndon-Felton 36.0
49. Marshall 34.0
50. Fulda/Murray County Central 29.0
51. Bemidji 28.0
52. Eagan 28.0
53. Minneapolis South 25.0
54. Central Cass 22.0
55. Devils Lake 19.5
56. United Clay-Becker 16.0
57. Redwood Valley 11.0
58. Becker 7.0


Monday-Tuesday, December 28-29, 2009
Bi-State Classic
1. Wisconsin Rapids 525.5
2. Hudson 255.5
3. Bloomington Kennedy 242.5
4. Hartland Arrowhead 241.5
5. Eastview 193.0
6. Marshfield 193.0
7. Lakeville South 174.0
8. Fond du lac 172.0
9. Holmen 161.0
10. DC Everest 157.0
11. Tomah 152.5
12. South Saint Paul 135.0
13. La Crosse Central 130.0
14. New Richmond 128.0
15. Verona 100.0
16. Middleton 82.5
17. Baraboo 76.0
18. Portage 76.0
19. La Crosse Logan 68.0
20. Mt Horeb/Barneveld 62.5
21. Cudahy/St Francis 42.0


Tuesday, December 22, 2009
Apple Valley 53, Bloomington Kennedy 15
Chaska 47, Rosemount 24
Cloquet-Esko-Barnum 45, Rush City/Braham 25
Fosston/Bagley 49, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 28
Frazee 54, Wadena-Deer Creek 15
Holdingford 41, Belgrade-Brooten-Elrosa 35
Kasson-Mantorville 42, Kenyon-Wanamingo 22
Pipestone Area 46, Dell Rapids (SD) 17
Annandale/Maple Lake Triangular
Kimball Area 78, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 0
Kimball Area 37, Annandale/Maple Lake 22
Annandale/Maple Lake 60, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 12
Bertha-Hewitt/Verndale Quadrangular
BOLD 54, Osakis 18
Osakis 36, Pequot Lakes/Pine River-Backus 35
Osakis 42, Bertha-Hewitt/Verndale 24
Border West Triangular
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 37, Border West 33
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 44, Border West 31
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 41, Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 26
Dassel-Cokato Triangular
Dassel-Cokato 47, Litchfield 27
Rocori 35, Litchfield 34
Dassel-Cokato 51, Rocori 9
Eden Valley-Watkins Double Dual
Eden Valley-Watkins 45, Browerville/Eagle Valley 24
Eden Valley-Watkins 57, Howard Lake-Waverly-Winsted 9
Le Sueur-Henderson Triangular
LeSueur-Henderson 23, Blue Earth Area 40
LeSueur-Henderson 44, New Prague 33
Blue Earth Area 59, New Prague 18
Meadow Creek Quadrangular
Meadow Creek/Spectrum 41, Andover 35
Princeton 35, Zimmerman 30
Princeton 40, Meadow Creek/Spectrum 39
Zimmerman 45, Andover 30
Zimmerman 36, Meadow Creek/Spectrum 33
Princeton 52, Andover 16
Melrose Triangular
Saint Cloud Tech 60, Melrose 18
Mora 49, Saint Cloud Tech 24
Mora 62, Melrose 6
Mound-Westonka Triangular
Watertown Mayer 49, Mound-Westonka 27
Wayzata 40, Watertown Mayer 32
Wayzata 54, Mound-Westonka 15
Norwood Young America Triangular
Norwood Young America 42, Minneapolis Washburn 16
Fridley 45, Minneapolis Washburn 18
Norwood Young America 36, Fridley 24
New York Mills Triangular
New York Mills 61, Pelican Rapids 18
Parkers Prairie 55, Pelican Rapids 24
New York Mills 51, Parkers Prairie 27
Owatonna Duals
Owatonna 71, Winona 9
Plainview-Elgin-Millville 56, Shakopee 21
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 51, Rochester John Marshall 30
Owatonna 61, Robbinsdale Armstrong 15
Plainview-Elgin-Millville 42, Winona 6
Owatonna 70, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 6
Shakopee 52, Robbinsdale Armstrong 21
Plainview-Elgin-Millville 50, Rochester John Marshall 20
Shakopee 63, Winona 12
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 55, Robbinsdale Armstrong 20
Owatonna 48, Plainview-Elgin-Millville 15
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 54, Winona 19
Shakopee 51, Rochester John Marshall 29
Owatonna 71, Rochester John Marshall 6
Paynesville Area Triangular
Saint Cloud Apollo 44, Paynesville Area 21
New London-Spicer 42, Saint Cloud Apollo 22
New London-Spicer 41, Paynesville Area 21
Prior Lake Quadrangular
Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 51, North St. Paul 12
Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 50, Lakeville North 25
Lakeville North 38, North St. Paul 31
Prior Lake 42, North St. Paul 18
Prior Lake 32, Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 28
Prior Lake 41, Lakeville North 27
Saint James Triangular
Sibley East 37, Saint James 28
Sibley East 67, Redwood Valley 3
Tartan Triangular
Stillwater 53, East Ridge 12
Stillwater 66, Tartan 10
Tartan 54, East Ridge 12
Triton Triangular
Zumbrota-Mazeppa 65, Triton 9
Triton 55, Blooming Prairie 18
Zumbrota-Mazeppa 64, Blooming Prairie 12
Waconia Triangular
Waconia 47, Orono 34
Minnetonka 36, Orono 35
Waconia 35, Minnetonka 34


Monday, December 21, 2009
Madelia/Truman/Martin Luther 39, Nicollet 35
Willmar 60, Sartell-Saint Stephen 6


Saturday, December 19, 2009
Browerville/Eagle Valley Quadrangular
Long Prairie-Grey Eagle 37, Ortonville 36
Long Prairie-Grey Eagle 57, Melrose 15
Ortonville 42, Melrose 18
Browerville/Eagle Valley 54, Melrose 12
Browerville/Eagle Valley 69, Ortonville 6
Browerville/Eagle Valley 60, Long Prairie-Grey Eagle 12
Canby Battle on the Border
Yellow Medicine East 41, Canby 24
Adrian 41, Atwater-Cosmos-Grove City 23
Atwater-Cosmos-Grove City 58, Canby 12
Adrian 49, United South Central 18
Adrian 49, Yellow Medicine East 15
Atwater 43, United South Central 19
United South Central 40, Yellow Medicine East 36
Adrian 52, Canby 6
Dassel-Cokato Tournament
Dassel-Cokato 35, New London-Spicer 34
Dassel-Cokato 61, Becker 15
Foley 51, Dassel-Cokato 15
Foley 66, Litchfield 3
Foley 76, Shakopee 0
Litchfield 45, Becker 27
New London-Spicer 52, Shakopee 18
New London-Spicer 69, Becker 9
Shakopee 42, Litchfield 27
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley Brad Rheingans Invitational
1 Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 236.0
2 Pipestone Area 210.0
3 Benson 177.5
4 Sauk Centre 135.0
5 Worthington/Round Lake-Brewster 130.0
6 MACCRAY 90.0
7 Renville County West 73.0
8 All Stars 69.0
Fillmore Central Tournament
1 Hayfield 178
2 Decorah (Iowa) 176
3 Pine Island 156.5
4 Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 147
5 Chatfield 120
6 Plainview-Elgin-Millville 112
7 Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 109
8 Winona 56
9 La Crescent 55
Frazee Hornet Duals
Frazee 66, Mahnomen/Waubun 6
Frazee 38, Border West 25
Frazee 58, Bemidji 16
Border West 57, Mahnomen/Waubun 21
Border West 63, Bemidji 9
Mahnomen/Waubun 51, Bemidji 19
Kenyon-Wanamingo Tournament
1 Kenyon-Wanamingo 222
2 Stillwater 185
3 Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 176.5
4 Park 46.5
5 Cannon Falls/Randolph 123
6 Rosemount 113.5
7 Triton 101.5
8 Blooming Prairie 55
8 St. Croix Lutheran 55
Maple River Tournament
1. New Ulm 218
2. Staples-Motley 168
3. Medford 145
4. Martin County West 99.5
5. Mankato West 84
6. Maple River 77
7. Madelia/Truman-Martin Luther 75
Northwestern (WI) Robert Mackey Duals
1st: Grand Rapids 52, Northwestern 25
Grand Rapids 71, Ashland 6
Grand Rapids 69, Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 12
Grand Rapids 58, Superior 18
Grand Rapids 66, Rice Lake 3
Richfield Invitational
Elk River River 52, Minnetonka 21
Elk River River 43, Lakeville 23
Elk River River 80, Henry Sibley 0
Saint Charles Team Tournament
1st: Lewiston-Altura/Rushford-Peterson
2nd: Saint Charles
3rd: Rochester John Marshall
4th: Lake City
5th: St. Paul Central
6th: St. Paul Highland Park
Rochester John Marshall 46, St. Paul Central 27
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 40, Rochester John Marshall 38
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 45, Lake City 24
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 63, St. Paul Central 17
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 69, Highland Park 9
Rochester John Marshall 46, Highland Park 28
Lake City 42, Rochester John Marshall 31
Saint Charles 57, Lake City 16
Saint Charles 51, Rochester John Marhall 25
Saint Charles 78, Highland Park 0
Saint Charles 54, St. Paul Central 24
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 45, Saint Charles 28
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin Duals
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 56, LeSueur-Henderson 17
Lake Crystal-Wellcome Memorial 37, Waseca 21
Lake Crystal-Wellcome Memorial 45, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 21
Fulda/Murray County Central 42, LeSueur-Henderson 33
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 36, Waseca 29
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 46, Fulda/Murray County Central 18
Lake Crystal-Wellcome Memorial 52, LeSueur-Henderson 23
Waseca 45, Fulda/Murray County Central 33


Friday-Saturday, December 18-19, 2009
Big Bear Tournament
1 Fergus Falls 204.5
2 Crookston 184.0
3 Little Falls 173.5
4 Badger/Greenbush-Middle River 165.0
5 New York Mills 158.0
6 Moorhead 124.5
7 Hutchinson 121.0
8 Willmar 112.5
9 Fosston/Bagley 108.0
10 Hibbing 107.0
11 Brainerd/Pillager 102.0
12 Detroit Lakes 99.5
13 Wadena-Deer Creek 98.5
14 Park Rapids Area 92.5
15 Aitkin 88.5
16 Pequot Lakes/Pine River-Backus 87.5
17 Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 77.5
18 Crosby-Ironton 73.5
19 Dilworth-Glyndon-Felton 70.5
20 West Central Area/Ashby 66.5
21 Deer River 66.0
22 Virginia Area 65.0
23 Roseau 56.5
24 Barnesville 38.0
25 United North Central 26.5
26 Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 24.5
27 Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus 24.0
27 Nashwauk-Keewatin/Greenway 24.0
29 Red Lake County Central 19.0
30 Fertile-Beltrami 16.0
31 West Marshall 10.0
Minnesota Christmas Tournament 
1. Apple Valley 265.5
2. Simley 243.0
3. West Fargo, North Dakota 157.0
4. Bismarck, North Dakota 154.0
5. Jackson County Central 132.0
5. Kasson-Mantorville 132.0
7. Saint Michael-Albertville 128.0
8. Hastings 116.0
9. Centennial 112.0
10. Forest Lake 111.0
10. Plainview-Elgin-Millville 111.0
12. Henry Sibley 102.5
13. Bloomington Kennedy 101.0
13. Cambridge-Isanti 101.0
15. Scott West 98.5
16. Albert Lea Area 97.0
17. Totino-Grace 89.0
18. Stewartville 69.5
19. Watertown-Mayer/Lutheran 68.0
20. Amery, Wisconsin 63.0
21. White Bear Lake Area 60.0
22. Moundsview 59.5
23. Anoka 52.5
24. Coon Rapids 51.0
25. St. Francis 50.5
26. Dover Eyota 44.0
26. Wayzata 44.0
28. Wabasha Kellogg 43.5
29. Spirit Lake Park, Iowa 41.5
30. Prior Lake 38.5
31. New Prague 35.0
32. Rochester Century 31.0
33. Irondale 27.0
34. Rochester Mayo 25.0
35. Champlin Park 12.0


Friday, December 18, 2009
Princeton 34, Big Lake 33
Litchfield 48, Orono 27
Owatonna 69, Fairbault 3
Sibley East 48, Howard Lake-Waverly-Winsted 19
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 36, Marshall/Lakeview 33
Albany Quad
Dassel-Cokato 42, Albany 26
Dassel-Cokato 53, Royalton/Upsala 15
Mora 46, Royalton/Upsala 21
Mora 52, Albany 15
Buffalo Triangular
Minnetonka 38, St. Cloud Tech 37
St. Cloud Tech 44, Buffalo 27
Canby Triangular
Canby 48, Renville County West 23
Canby 50, Montevideo 22
Montevideo 42, Renville County West 21
Chisago Lakes Invitational
1. Chisago Lakes 189
2. North Saint Paul 147.5
3. Mahtomedi 137.5
4. Goodhue 121.5
5. Saint Croix Falls WI 118
6. Robbinsdale Armstrong 107.5
7. Rush City/Braham 88
8. Rogers 80
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie Quadrangular
Norwood Young America 37, Montgomery-Lonsdale/Le Center 34
Norwood Young America 41, Mound-Westonka 30
Norwood Young America 42, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 32
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 37, Mound-Westonka 34
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 48, Montgomery-Lonsdale/Le Center 33
Hinckley-Finlayson Triangular
Cloquet-Esko-Barnum 47, Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 33
Zimmerman 60, Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 12
Zimmerman 63, Cloquet-Esko-Barnum 16
Minneapolis Patrick Henry Triangular
Minneapolis South 66, Minneapolis Patrick Henry 12
Minneapolis South 48, Minneapolis Southwest 24
Northfield Triangular
Northfield 59, Hopkins 15
Northfield 46, Chaska/Chanhassen 25
Osakis Quadrangular
Holdingford 46, Osakis 21
Osakis 40, Parkers Prairie 39
Osakis 37, Sauk Center 36 (Criteria)
Osseo Quadrangular
Osseo 41, Andover 28
Spring Lake Park/Saint Anthony 40, Osseo 36
Mille Lacs 54, Osseo 18
Mille Lacs 49, Spring Lake Park/Saint Anthony 29
Mille Lacs 57, Andover 22
Pierz Triangular
Milaca 43, Pierz 21
St. Cloud Apollo 57, Pierz 16
Milaca 40, St. Cloud Apollo 16
Rockford Triangular
Delano 58, Rockford 19
Delano 79, Columbia Heights 0


Thursday, December 17, 2009
Aitkin 57, Rush City/Braham 15
Annandale/Maple Lake 36, Delano 33
Austin/Austin Pacelli 49, Rochester Century 21
Becker 35, Zimmerman 32
Bloomington Kennedy 37, Eagan 26
Blue Earth Area 35, Waseca 30
Brainerd/Pillager 37, Rocori 27
Caledonia/Houston/Spring Grove 32, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 31
Centennial 38, Elk River Area 25
Eden Prairie 40, Burnsville 21
Fairmont 42, St. Peter 39
Fergus Falls 66, Alexandria 9
Frazee 58, Pelican Rapids 12
Grand Rapids 51, Bemidji 24
Hayfield 60, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 18
Kasson-Mantorville 49, Goodhue 28
Kenyon-Wanamingo 67, Pine Island 7
Lake Crystal-Wellcome Memorial 67, Madelia/Truman/Martin Luther 12
Mankato West 36, Rochester John Marshall 33
Paynesville Area 34, Eden Valley-Watkins 33
Pierz 54, Long Prairie-Grey Eagle 24
Royalton/Upsala 59, Ogilvie 18
St. James 43, New Ulm 27
St. Michael-Albertville 43, Monticello 18
Stewartville 45, Triton 29
Watertown/Mayer Lutheran 46, Waconia 25
United South Central 34, Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 32
Zumbrota-Mazeppa 58, Cannon Falls/Randolph 13
Apple Valley Double Triangular
Apple Valley 68, Chaska/Chanhassen 6
Apple Valley 75, Lakeville South 6
Eastview 45, Chaska/Chanhassen 19
Eastview 51, Lakeville South 22
Belgrade-Brooten-Elrosa Triangular
Kimball Area 49, Belgrade-Brooten-Elrosa 18
Kimball Area 50, Browerville/Eagle Valley 24
Browerville/Eagle Valley 40 Belgrade-Brooten-Elrosa 25
Blooming Prairie Triangular
Blooming Prairie 45, St. Ansgar (IA) 30
Blooming Prairie 40, Southland 33
Southland 46, St. Ansgar (IA) 21
Luverne Triangular
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 52, Worthington/Round Lake-Brewster 21
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 57, Luverne 6
Worthington/Round Lake-Brewster 57, Luverne 18
Melrose Triangular
Foley 57, Melrose 12
Foley 53, Sartell-Saint Stephen 18
Sartell-Saint Stephen 57, Melrose 19
Minnewaska Triangular
Atwater-Cosmos-Grove City 51, Minnewaska Area 18
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 46, Minnewaska Area 23
Atwater-Cosmos-Grove City 38, Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 36
Rogers Triangular
Meadow Creek/Spectrum 57, Robbinsdale Armstrong 21
Wabasso/Red Rock Central Quadrangular
Wabasso/Red Rock Central 75, MACCRAY 3
Wabasso/Red Rock Central 79, Redwood Valley 0
Wabasso/Red Rock Central 59, Yellow Medicine East 11
Yellow Medicine East 47, Redwood Valley 18
Yellow Medicine East 62, MACCRAY 15


Wednesday, December 16, 2009
Blaine 57, Champlin Park 17


Tuesday, December 15, 2009
Adrian 38, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 22
Browerville/Eagle Valley 48, Parkers Prairie 24
Detroit Lakes 40, Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 20
Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central 42, Rush City/Braham 33
Little Falls 39, Fergus Falls 31
Minneota 73, MACCRAY 0
Moorhead 41, Barnesville 24
New London-Spicer 35, Milaca 23
New York Mills 39, Park Rapids Area
Osakis 54, United North Central 23
Pipestone Area 57, Fulda/Murray County Central 18
River Valley 64, Nicollet 16
Royalton/Upsala 41, Holdingford 31
Sauk Rapids-Rice 46, Sartell-Saint Stephen 25
West Central Area/Ashby 43, Breckenridge/Campbell-Tintah 25
Zumbrota-Mazeppa 46, Dover-Eyota 21
Belgrade-Brooten-Elrosa Triangular
Eden Valley-Watkins 39, Belgrade-Brooten-Elrosa 18
Atwater-Cosmos-Grove City 49, Belgrade-Brooten-Elrosa 18
Atwater-Cosmos-Grove City 35, Eden Valley-Watkins 23
Benson Triangular
Benson 49, Montevideo 22
BOLD 40, Benson 23
BOLD 48, Montevideo 12
Crookston Quadrangular
Crookston 42, Grand Forks Central (ND) 24
Grand Forks Red River (ND) 61, East Grand Forks/Sacred Heart 6
Crookston 44, Grand Forks Red River (ND) 28
Grand Forks Central (ND) 64, East Grand Forks/Sacred Heart 12
New Prague Triangular
Waseca 43, New Prague 33
Waseca 59, Montgomery-Lonsdale/Le Center 13
New Prague 58, Montgomery-Lonsdale/Le Center 15
Renville County West Triangular
Marshall/Lakeview 45, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 27
Renville County West 46, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 20
Marshall/Lakeview 63, Renville County West 15
Tracy-Milroy-Balaton Triangular
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 50, Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut-Grove 16
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 70, Ortonville 3
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut-Grove 62, Ortonville 12
Virginia Triangular
Virginia Area 38, Nashwauk-Keewatin/Greenway 35
Virginia Area 45, Cloquet-Esko-Barnum 30
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis Triangular
Mahnomen/Waubun 51, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 30
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 48, Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus 36


Monday, December 14, 2009
United Clay Becker 36, Pelican Rapids 31


Saturday, December 12, 2009
Andover Holiday Classic
1 Austin/Austin Pacelli 194.0
2 Princeton 178.0
3 Chippewa Falls 171.0
4 North 157.0
5 Orono 109.5
6 Andover 109.0
7 Robbinsdale Armstrong 80.0
8 Centennial 79.0
9 Saint Paul Como Park 78.0
10 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 57.0
11 Fridley 40.0
12 Unattached 38.0
Barnesville Tournament
1 Fargo South 203.5
2 Fargo North 175.0
3 Barnesville 137.0
4 Parkers Prairie 136.0
5 Dilworth-Glyndon-Felton 133.5
6 Pelican Rapids 109.0
Byron Dave Scharberg Memorial Tournament
Round 1
Byron 60, La Crescent 10
Owatonna 49, Lake City 21
Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 51, Dover-Eyota 25
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 30, Hayfield 39
Round 2
Byron 38, Eyota 27
Owatonna 50, Hayfield 18
Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 60, La Crescent 9
Lake City 27, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 48
Round 3
Byron 24, Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 42
Owatonna 57, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 17
Dover-Eyota 60, La Crescent 17
Hayfield 39, Lake City
Round 4
Lake City 52, La Crescent 18
Dover-Eyota 51, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 30
Byron 43, Hayfield 28
Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 7, Owatonna 59
1st: Owatonna
2nd: Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton
3rd: Byron
4th: Hayfield
5th: Dover Eyota
6th: Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland
7th: Lake City
8th: LaCresent
Chaska Hawks Holiday Tournament
1 Chaska/Chanhassen 185.5
2 Minnetonka 167
3 New Prague 162.0
4 Hopkins 158.0
5 Mankato West 141.0
6 Champlin Park 123.0
7 Buffalo 113.5
Coon Rapids Dual Tournament
1st Round
St. Michael-Albertville 74, Osseo 6
Coon Rapids 37, White Bear Lake 25
Cambridge-Isanti 59, Mounds View 12
Henry Sibley 38, Ellsworth, WI 36
2nd Round
St. Michael-Albertville 44, Coon Rapids 12
Cambridge-Isanti 37, Henry Sibley 32
White Bear Lake 60, Osseo 16
Ellsworth, WI 54, Mounds View 11
7th: Mounds View 41, Osseo 40
5th: Ellsworth, WI 58, White Bear Lake 9
3rd: Coon Rapids 46, Henry Sibley 25
1st: St. Michael-Albertville 26, Cambridge-Isanti 26
Crookston Boosters Invitational
1. Crookston 268
2. Mahnomen/Waubun 203
3. Roseau 167
4. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 98
5. United North Central 88
6. East Grand Forks/Sacred Heart 86
7. Red Lake County Central 85
8. Larimore 60
9. Grafton 46
10. West Marshall 17
Delano Invitational
1 Mora 240.5
2 Waconia 157.0
3 Delano 156.0
4 Saint Peter 146.5
5 Brooklyn Center/Concordia Academy 86.0
6 Nicollet 48.0
7 JV All-Star Team 7.0
Edison Twin Cities Invitational
1 Saint Paul Central 222.5
2 Saint Paul Harding 126.5
3 Minneapolis Southwest 124.5
4 Saint Paul Johnson 122
5 Saint Paul Humboldt 112
6 Cretin-Derham Hall 101.5
7 Saint Paul Highland Park 81
8 Minneapolis Washburn 73
9 Minneapolis Henry 65.5
10 Minneapolis Roosevelt 57
11 Saint Paul Arlington 29
12 Minneapolis Edison 5
Grand Forks Sertoma Championship
Championship
West Fargo 48, Perham 15
Third Round
West Fargo 46, Thief River Falls/Goodridge 25
Pizza Ranch/JCC Invitational
1. Jackson County Central 226.5
2. Sioux City East 167.5
3. Wabasso/Red Rock Central 162
4. Windom/Mountain Lake/Butterfield-Odin 159
5. Stewartville 153
6. Adrian 142
7. Martin County West 111
8. Wabasha-Kellogg 85.5
9. Fulda/Murray County Central 66
10. Worthington/Round Lake-Brewster 50
11. Madelia/Truman/Martin Luther 40
12. Fairmont 38
13. Luverne 14.5
Kasson-Mantorville Triangular
Plainview-Elgin-Millville 35, Albert Lea Area 21
Kasson-Mantorville 33, Albert Lea Area 24
Plainview-Elgin-Millville 36, Kasson-Mantorville 21
Logan (WI) Invite
1. Saint Charles 185
2. Arcadia Wis. 155
3. St. Croix Wis. 150
4. Logan Wis. 120
5. Brookwood Wis. 113.5
6. Aquinas Wis. 108.5
7. Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 58
8. Onalaska Wis. 40
9. Independence/Gilmanton 29
Maple Grove Invitational
1 Maple Grove 192.0
2 Annandale/Maple Lake 154.5
3 Roseville 122.5
4 River Valley 121.5
5 Belgrade-Brooten-Elrosa 113.5
6 Rockford 111.5
7 Park Center 93.0
8 Mahtomedi 91.5
9 Woodbury 90.0
10 Irondale 78.0
11 Mora 49.0
12 Rogers 46.0
13 Turtle Lake/Clayton 42.5
14 MG Invite JV 41.0
Milaca Wolves Duals
First round
Elk River 46, Holdingford 18
Milaca 65, Cloquet-Esko-Barnum 9
Stillwater 41, Albany 32
Second round
Elk River 41, Stillwater 26
Holdingford 35, Albany 33
Milaca 50, Sauk Rapids-Rice 18
Sauk Rapids-Rice 57, Cloquet-Esko-Barnum 21
7th: Albany
5th: Holdingford 66, Cloquet-Esko-Barnum 8
3rd: Stillwater 37, Sauk Rapids-Rice 25
1st: Milaca 61, Elk River 15
New London-Spicer Triangular
New London-Spicer 54, Atwater-Cosmos-Grove City 10
Atwater-Cosmos-Grove City 59, Litchfield 6
New London-Spicer 63, Litchfield 4
Park Wolfpack Duals
First round
Spring Lake Park/Saint Anthony 40, Cannon Falls/Randolph 33
Park 42, Tartan 31
Blue Earth Area 62, Park all-stars 9
Chatfield 40, Goodhue 30
Second round
Park 48, Cannon Falls/Randolph 27
Tartan 40, Spring Lake Park/Saint Anthony 30
Blue Earth Area 60, Goodhue 12
Chatfield 60, Park all-stars 17
Third round
Park 54, Spring Lake Park/Saint Anthony 15
Tartan 47, Cannon Falls/Randolph 36
Blue Earth Area 48, Chatfield 18
Goodhue 48, Park all-stars 31
7th: Cannon Falls/Randolph 54, Park all-stars 30
5th: Goodhue 54, Spring Lake Park/Saint Anthony 21
3rd: Chatfield 50, Tartan 24
1st: Blue Earth Area 36, Park 24
Park Rapids Invitational
1st: Apple Valley
2nd: Hibbing
3rd: Wadena-Deer Creek
4th: Lisbon
5th: Park Rapids Area
6th: Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus
Round 1
Apple Valley 48, Park Rapids Area 12
Lisbon 64, Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus 12
Round 2
Apple Valley 56, Wadena-Deer Creek 6
Hibbing 75, Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus 0
Round 3
Hibbing 52, Lisbon 27
Wadena-Deer Creek 43, Park Rapids Area 34
Round 4
Apple Valley 63, Hibbing 12
Wadena-Deer Creek 42, Lisbon 24
Park Rapids Area 58, Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus 21
Prior Lake Ron Edwards Duals
Watertown-Mayer/Lutheran 30, Prior Lake 24
Dassel-Cokato 54, Montgomery-Lonsdale/Le Center 15
Dassel-Cokato 60, Richfield 6
Watertown Mayor 48, Montgomery-Lonsdale/Le Center 30
Prior Lake 48, Montgomery-Lonsdale/Le Center 24
Watertown-Mayer/Lutheran 67, Richfield 6
Dassel-Cokato 34, Prior Lake 33 (Tiebreaker most falls)
Montgomery-Lonsdale/Le Center 55, Richfield 18
Prior Lake 48, Richfield 18
Shakopee Tournament
1 Shakopee 182
2 Rosemount 151.5
3 Lakeville South 146
4 Blaine 127
5 Rocori 112.5
6 Rochester Mayo 107
7 Prescott (Wis.) 95
8 Blooming Prairie 73
Southland Tournament
Triton 39, Saint Clair/Mankato Loyola 36
Triton 39, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 27
Triton 46, St. Ansgar (Iowa) 24
Triton 57, Southland 18
St. James Classic
1. Minneota 197.5
2. Lake Crystal-Wellcome Memorial 194
3. St. James 172
4. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 105
5. LeSueur-Henderson 95
6. Minnehaha Academy/DeLaSalle 78
St. Francis Invitational
1 Anoka 154
2 Forest Lake 149
3 Bloomington Kennedy 130.5
4 Centennial 121.5
5 St. Francis 96
6 Eagan 80
7 Farmington 64
Trinity Invitational
Round 1
Trinity at River Ridge 44, Saint Croix Lutheran 36
Norwood Young America 48, Saint Thomas Academy 28
Mound-Westonka 24, Minneapolis North 14
Round 2
Eden Prairie 67, Ogilvie 3
Trinity at River Ridge 48, Saint Thomas Academy 36
Norwood Young America 58, Saint Croix Lutheran 15
Round 3
Ogilvie 42, Minneapolis North 9
Eden Prairie 78, Mound-Westonka 4
Norwood Young America 51, Trinity at River Ridge 21
Round 4
Saint Thomas Academy 43, Saint Croix Lutheran 36
Eden Prairie 30, Minneapolis North 0
Ogilvie 45, Mound-Westonka 29
7th: Saint Croix Lutheran 48, Minneapolis North 9
5th: Mound-Westonka 36, Saint Thomas Academy 34
3rd: Ogilvie 48, Trinity at River Ridge 27
1st: Eden Prairie 67, Norwood Young America 14
West Central Area Grant County Tournament
1st Badger/Greenbush-Middle River 187
2nd Fergus Falls 166.5
3rd Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 128.5
4th West Central Area/Ashby 126.5
5th Mille Lacs 119.5
6th Border West 118.5
7th Ottertail Central 115
8th Browerville/Eagle Valley 107
9th Alexandria 103.5
10th Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 79
11th United Clay-Becker 60.5
12th Ortonville 8


Friday-Saturday, December 11-12, 2009
Brainerd Paul Bunyan Invitational 
1 Foley 274.5
2 Frazee 153.5
3 Little Falls 144
4 Brainerd/Pillager 129
5 BOLD 128
6 Grand Rapids 117.5
7 Burnsville 112
8 Pierz 110
9 Royalton/Upsala 91
10 Moorhead 88
11 Pequot Lakes/Pine River-Backus 64
12 Bemidji 62
13 Osakis 59
14 Chisago Lakes 57
15 Bertha-Hewitt/Verndale 39
16 Becker 28


Friday, December 11, 2009
Annandale/Maple Lake 48, Waconia 30
Aitkin 52, Cloquet/Esko 12
Anoka 51, Andover 24
Belgrade-Brooten-Elrosa 52, Renville County West 21
Centennial 34, Maple Grove 30
Coon Rapids 56, Park Center 15
Faribault 39, Farmington 31
Hastings 38, Park 28
Lake Crystal-Wellcome Memorial 49, Martin County West 18
Milaca 68, Long Prairie-Grey Eagle 6
Paynesville Area 45, Howard Lake-Waverly-Winsted 17
Simley 61, Henry Sibley 3
St. Francis 50, Irondale 22
Big Lake Hornets Invitational
1. Monticello 205.5
2. St. Cloud Apollo 197
3. Big Lake 179
4. North Branch 167
5. Meadow Creek/Spectrum 119
6. Saint Cloud Tech 101.5
7. Sartell-Saint Stephen 86
8. Rush City/Braham 67
New York Mills Quadrangular
Badger-Greenbush-Middle River 38, Staples-Motley 26
Badger-Greenbush-Middle River 51, Dilworth-Glyndon-Felton 17
Badger/Greenbush-Middle River 54, New York Mills 18
New York Mills 38, Dilworth-Glyndon-Felton 37 (criteria H)
Staples-Motley 42, New York Mills 28
Staples-Motley 50, Dilworth-Glyndon-Felton 19
Pine Island Triangular
Pine Island 51, Goodhue 18
Zumbrota-Mazeppa 63, Goodhue 16
Zumbrota-Mazeppa 50, Pine Island 24
Robbinsdale Armstrong Quadrangular
Spring Lake Park 41, Minneapolis South 35
Totino-Grace 58, Robbinsdale Armstrong 6
Robbinsdale Armstrong 39, Spring Lake Park 36
Totino-Grace 54, Minneapolis South 22
Minneapolis South 50, Robbinsdale Armstrong 30
Sibley East Triangular
Medford 47, Maple River 21
Sibley East 47, Medford 19
Sibley East 53, Maple River 18
Willmar Cardinal Classic Tournament
1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 196
2. Eden Valley-Watkins 189.5
3. Yellow Medicine East 153.5
4. Benson 142
5. Minnewaska Area 129
6. Willmar 120
7. Tracy Milroy-Balaton 101.5
8. Sauk Centre 83
9. Montevideo 64
Zimmerman Triangular
St. Michael-Albertville 56, Zimmerman 9
St. Michael-Albertville 66, Blaine 0
Blaine 36, Zimmerman 26


Thursday, December 10, 2009
Atwater-Cosmos-Grove City 44, Paynesville Area 21
Benson 56, Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 18
Blaine 46, Osseo 27
Bloomington Kennedy 42, Rosemount 33
Brainerd/Pillager 52, Alexandria 18
Cambridge-Isanti 46, Monticello 25
Dassel-Cokato 43, Delano 30
Eden Prairie 45, Eagan  18
Elk River 49, Champlin Park 16
Jackson County Central 44, Pipestone Area 26
Lakeville South 45, Lakeville North 25
Little Falls 48, Willmar 27
Madelia/Truman/Martin Luther 40, LeSueur-Henderson 39
Mahnomen/Waubun 40, Detroit Lakes 22
Minneapolis South 63, Minneapolis Washburn 9
Minneapolis Southwest 54, Minneapolis Roosevelt 24
New Prague 39, Burnsville 32
Perham 54, Wadena-Deer Creek 21
Pierz 48, Crosby-Ironton 26
Plainview-Elgin-Millville 52, Waseca 21
Rocori 54, Sartell-Saint Stephen 21
Saint Cloud Apollo 50, Saint Cloud Tech 22
Sibley East 41, St. Peter 29
Stillwater Area 60, Woodbury 12
Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 64, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 15
Wayzata 34, Eastview 30
Blooming Prairie Quadrangular
Blooming Prairie 48, Mankato East 33
Maple River 45, Mankato East 27
St. Clair/Mankato Loyola 48, Mankato East 44
Blooming Prairie 46, Maple River 36
Maple River 37, St. Clair/Mankato Loyola 36
St. Clair/Mankato Loyola 48, Blooming Prairie 27
Brooklyn Center Triangular
Brooklyn Center/Concordia Academy 39, Mound-Westonka 33
Minnetonka 38, Brooklyn Center/Concordia Academy 23
Minnetonka 52, Mound-Westonka 16
Cannon Falls Triangular
Kasson-Mantorville 64, Cannon Falls 3
Stewartville 53, Cannon Falls 19
Kasson-Mantorville 44, Stewartville 24
Fergus Falls Triangular
Sauk Rapids-Rice 52, Parkers Prairie 30
Fergus Falls 40, Sauk Rapids-Rice 25
Fergus Falls 69, Parkers Prairie 0
Fridley Triangular
Fridley 46, Minnehaha Academy/DeLaSalle 30
Spring Lake Park/Saint Anthony 57, Minnehaha Academy/DeLaSalle 15
Spring Lake Park/Saint Anthony 55, Fridley 21
Lake City Triangular
Kenyon-Wanamingo 70, Lake City 3
Kenyon-Wanamingo 76, La Crescent 3
Lake City 59, La Crescent 23
Mankato West Triangular
Mankato West 39, Faribault 26
Prior Lake 46, Mankato West 21
Minneapolis Edison Triangular
Minneapolis Edison over Minneapolis North, forfeit
Minneapolis Patrick Henry 48, Minneapolis North 28
Minneapolis Patrick Henry 56, Minneapolis Edison 16
Shakopee Triangular
Scott West 50, Montgomery-Lonsdale/Le Center 24
Scott West 56, Shakopee 15
Shakopee 50, Montgomery-Lonsdale/Le Center 18
Simley Triangular
North St. Paul 47, Richfield 30
Simley 66, North St. Paul 6
Simley 72, Richfield 0
South St. Paul Triangular
Mahtomedi 39, St. Paul Johnson 35
South St. Paul 48, St. Paul Johnson 28
South St. Paul 49, Mahtomedi 30
Watertown-Mayer/Lutheran Triangular
Watertown-Mayer/Lutheran 63, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 9
Big Lake 72, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 6
Watertown-Mayer/Lutheran 39, Big Lake 33


Tuesday, December 8, 2009
Atwater-Cosmos-Grove City 46, Holdingford 20
Bemidji 49, Roseau 27
Bertha-Hewitt/Verndale 48, Pelican Rapids 24
Border West 47, West Central Area/Ashby 31
Crookston 31, Thief River Falls/Goodridge 30
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 60, Montevideo 15
Fosston/Bagley 61, Fertile-Beltrami 21
Moorhead 42, Fargo North 32
Mora 39, Milaca 21
Perham 59, Dilworth-Glyndon-Felton 10
Benilde-Saint Margaret’s-Mounds Park Quadrangular
Benilde-Saint Margaret’s-Mounds Park 63, Saint Croix Lutheran 18
Minneapolis North 22, Benilde-Saint Margaret’s-Mounds Park 18
Minnetonka 43, Benilde-Saint Margaret’s-Mounds Park M34
MInnetonka 60, Minneapolis North 10
Minnetonka 51, Saint Croix Lutheran 27
Saint Croix Lutheran 72, Minneapolis North 4
Big Lake Quadrangular
Big Lake 41, Little Falls 36
Big Lake 44, Becker 22
Kimball Area 54, Big Lake 25
Little Falls 42, Becker 29
Blackduck Triangular
Park Rapids Area 71, Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus 12
Park Rapids Area 63, United North Central 18
BOLD Tournament
BOLD 48, Minnewaska Area 21
BOLD 51, Yellow Medicine East 21
Yellow Medicine East 39, Minnewaska 32
MACCRAY Triangular
Benson 52, Renville County West 12
Benson 72, MACCRAY 12
MACCRAY 39, Renville County West 31
Osakis Triangular
Royalton/Upsala 44, Osakis 25
Browerville/Eagle Valley 45, Royalton/Upsala 31
Osakis 42, Browerville/Eagle Valley 36
Staples-Motley Triangular
Staples-Motley 40, Detroit Lakes 21
Detroit Lakes 66, Crosby-Ironton 14
Staples-Motley 67, Crosby-Ironton 8


Saturday, December 5, 2009
Blue Earth Tournament
1 Brainerd/Pillager 186.5
2 Jackson County Central 176
3 Martin County West 169.5
4 United South Central/Alden-Conger 166.5
5 Blue Earth Area 154
6 Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 94
7 Madelia/Truman/Martin Luther 87
8 Worthington/Round Lake-Brewster 83
9 Maple River 81
Chisago Lakes Tournament
Chisago Lakes Dual Tournament
Kenyon-Wanamingo 46, Hibbing 28
Kenyon-Wanamingo 52, Grand Rapids 9
Kenyon-Wanamingo 61, Blaine 11
Mora 37, Grand Rapids 30
Mora 48, Hibbing 24
Mora 49, Chisago Lakes 13
Chisago Lakes 36, Blaine 33
Grand Rapids 46, Chisago Lakes 31
Hibbing 56, Blaine 17
Eastview Tournament
First round
Eastview 65, St. Paul Central 6
Stillwater 57, Spring Lake Park/Saint Anthony 21
Second round
Eastview 50, Stillwater 21
Simley 77, St. Paul Central 0
Third round
Eastview 51, Spring Lake Park/Saint Anthony 10
Simley 61, Stillwater 12
Fourth round
Simley 59, Eastview 6
St. Paul Central 40, Spring Lake Park/Saint Anthony 39
Faribault Dick Shiels Invite
1. Kasson-Mantorville 275.5
2. Austin/Austin Pacelli 160.5
3. Faribault 151.0
4. Princeton 145.0
5. Park 122.0
6. Spring Valley, WI 115.0
7. Andover 72.0
8. Saint Paul Johnson 71.5
9. Saint Paul Humboldt 61.0
10. Norwood Young America 58.5
11. Baldwin Woodville, WI 57.0
12. Blooming Prairie 38.0
Flandreau Tournament
1. Pipestone Area 176.0
2. Howard 148.5
3. Flandreau 147.0
4. Garretson 122.5
5. Elk Point-Jefferson 108.0
6. Deuel 92.5
7. Luverne 30.0
8. Soiux Valley 22.0
Foley Falcon Duals
Quarterfinals
Foley 69, Clouquet 6
Rocori 38, Pierz 37 Tie Breaker #8
Paynesville Area, 68, Becker 4
Royalton/Upsala 43, JV All Stars 19
Consolation Semifinals
Pierz 56, Cloquet/Esko 12
Becker 52, JV All Stars 21
Championship Semifinals
Foley 59, Rocori 9
Paynesville Area 43, Royalton/Upsala 27
7th: JV All Stars 47, Cloquet/Esko 19
5th: Pierz 42, Becker 30
3rd: Royalton/Upsala 41, Rocori 30
1st: Foley 44, Paynesville Area 18
Fosston Alfred Olson Memorial
1. Crookston 216
2. Mahnomen-Waubun 201
3. Detroit Lakes 168
4. Ottertail Central 164
5. Fosston/Bagley 141
6. Roseau 104
7. Nashwauk-Keewatin/Greenway 84
8. Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus 44
9. Red Lake County Central 43
10. Fertile-Beltrami 23
Fridley Invitational
1 Hopkins 191.5
2 Zimmerman 165.5
3 Champlin Park 159.5
4 Irondale 154
5 Morris Area 136
6 North St. Paul 129.5
7 Fridley 83
8 Mound-Westonka 63
9 Richfield 59
10 Minneapolis Henry 51
11 Minneapolis Washburn 29
GSL Panther Don Hall Invitational
1. Zumbrota-Mazeppa 202.0
2. Hutchinson 188.0
3. Watertown-Mayer/Lutheran 162.0
4. River Valley 120.0
5. Parkers Prairie 97.5
6. Howard Lake-Waverly-Winsted 93.0
7. Saint Clair/Mankato Loyola 86.0
8. Trinity at River Ridge 82.5
9. Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 38.0
10. Gibbon-Fairfax-Winthrop 14.0
Hastings Duals
First round
Coon Rapids 38, Prior Lake 23
Hastings 48, Stoughton, Wis. 17
Rosemount 35, Centennial 31
Second round
Coon Rapids 52, Rosemount 15
Hastings 37, Centennial 27
Stoughton, Wis. 38, Prior Lake 18
Third round
Centennial 44, Prior Lake 21
Coon Rapids 42, Stoughton, Wis. 26
Hastings 59, Rosemount 15
Fourth round
Centennial 57, Stoughton, Wis. 10
Rosemount 31, Prior Lake 29
Championship
Hastings 34, Coon Rapids 31
Lakeville North Paul Wolf Panther Invite
1. Hudson, WI 311
2. Henry Sibley 208
3. Maple Grove 178
4. Lakeville South 176
5. Lakeville North 175
6. Chaska/Chanhassen 134
7. Northfield 126
8. New Richmond, WI 117
9. Robbinsdale Cooper 110
10. Woodbury 108
11. Farmington 104
12. South Saint Paul 76
13. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 65
14. Minneapolis Southwest 52
15. Cretin-Derham Hall 44
16. Turtle Lake, WI 27
Litchfield Tournament
1 Atwater-Cosmos-Grove City 204
2 Anoka 170
3 Sibley East 157
4 Eden Valley-Watkins 134
5 Big Lake 114.5
6 Litchfield 113.5
7 Alexandria 94
8 Albany 93
9 Totino-Grace 84
10 Tartan 37
Mankato West Quadrangular
Saint James 54, Mankato West 23
Saint James 63, Fairmont 16
Saint James 31, Byron 27
Byron 63, Fairmont 12
Mankato West 54, Fairmont 29
Monticello Magic Duals
1st: St. Cloud Apollo by Forfeit over Little Falls
3rd: Monticello 45, Annandale/Maple Lake 25
5th: Bloomington Kennedy vs. St. Francis – No Match
7th: Orono 40, Sauk Rapids-Rice 39
9th: North Branch 36, New Ulm 34
POOL I
Bloomington Kennedy 45, Sauk Rapids 30
Bloomington Kennedy 40, North Branch 30
Monticello 46, Bloomington Kennedy 30
Little Falls 39, Sauk Rapids-Rice 33
Little Falls 35, North Branch 30
Little Falls 38, Monticello 32
Little Falls 42, Bloomington Kennedy 35
Monticello 48, Sauk Rapids-Rice 21
Monticello 49, North Branch 24
Sauk Rapids-Rice 37, North Branch 36
POOL 2
St. Cloud Apollo 57, Orono 24
St. Cloud Apollo 45, Annandale-Maple Lake 25
St. Cloud Apollo 39, St. Francis 30
St. Cloud Apollo 54, New Ulm 12
Annandale/Maple Lake 55, Orono 18
Annandale/Maple Lake 31, St. Francis 30
Annandale/Maple Lake 46, New Ulm 27
St. Francis 60, Orono 16
St. Francis 54, New Ulm 10
Orono 45, New Ulm 34
New Prague Trojan Invite Duals
1st: Owatonna
2nd: Waseca
3rd: Eagan
4th: Chatfield
5th: St. Peter
6th: New Prague
7th: Cannon Falls
8th: New Prague JV
Oconomowoc (WI) Cooney Ten Team Tourney
1st: Apple Valley
2nd: Wisconsin Rapids
3rd: Wilmot
4th: Arrowhead
5th: Deforest
6th: Muskego
7th: Baraboo
8th: Oconomowoc
9th: Janesville Craig
10th: Belleville
Osseo Ken Droegemueller Invitational
1. Scott West 254.5
2. Eden Prairie 179
3. Medford 163
4. Wayzata 115.5
5. Meadow Creek/Spectrum 113.5
6. Benilde-Saint Margaret’s-Mounds Park 103.5
7. Osseo 97
8. Moundsview 73.5
9. Buffalo 56.5
10. Rogers 46
11. Saint Paul Como Park 26
12. Minneapolis Edison 17
Redwood Valley Quadrangular
Wabasso/Red Rock Central 57, Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 10
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 55, Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 19
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 45, Redwood Valley 29
Saint Michael-Albertville Invite
1 Saint Michael-Albertville 273
2 Dassel-Cokato 182
3 Delano 164
4 Elk River 147
5 Montgomery-Lonsdale/LeCenter/Cleveland 121
6 St. Cloud Tech 82
7 Deer River 61
8 East Ridge 44
9 Minneapolis Roosevelt 35
Rochester Tournament
First round
Albert Lea 39, Stewartville 27
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 55, Rochester Mayo 22
Plainview/Elgin-Millville 59, Rochester Century 9
Rochester John Marshall 54, Mankato East 30
Second round
Albert Lea 71, Rochester John Marshall 3
Plainview/Elgin-Millville 53, Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 12
Rochester Mayo 48, Rochester Century 33
Stewartville 73, Mankato East 4
Third round
Albert Lea 66, Mankato East 9
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 52, Rochester Century 21
Plainview/Elgin-Millville 68, Rochester Mayo 7
Stewartville 61, Rochester John Marshall 15
Fourth round
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 39, Stewartville 33
Mankato East 45, Rochester Century 27
Rochester Mayo 46, Rochester John Marshall 33
Championship
Plainview/Elgin-Millville 54, Albert Lea 12
Rush City Wrestling Tournament
1. Kimball Area 243
2. Mille Lacs 193
3. Crosby-Ironton 148
4. Olgilvie 143
5. Rush City/Braham 111.5
6. Brooklyn Center/Concordia Academy 106
7. Luck Wis. 99
8. Saint Croix Lutheran 97
Waconia Tournament
First round
Milaca 63, LeSueur-Henderson 12
Shakopee 48, Waconia 28
Second round
Milaca 70, Waconia 6
Shakopee 42, Marshall/Lakeview 33
Third round
Milaca 65, Marshall/Lakeview 9
Waconia 39, LeSueur-Henderson 34
Fourth round
Marshall/Lakeview 39, LeSueur-Henderson 34
Milaca 48, Shakopee 18
Fifth round
Shakopee 40, LeSueur-Henderson 39
Waconia 42, Marshall/Lakeview 24
Waconia Duals
Round 1
Shakopee 48 Waconia 28
Milaca 63 LeSueur-Henderson 12
Round 2
Milaca 70 Waconia 6
Shakopee 42 Marshall 33
Round 3
Milaca 65 Marshall 9
Waconia 39 LeSueur-Henderson 34
Round 4
Milaca 48 Shakopee 18
Marshall 39 LeSueur-Henderson 34
Round 5
Waconia 42 Marshall 24
Shakopee 40 LeSueur-Henderson 39
Team Champion – Milaca
Wadena-Deer Creek Tournament
1 Badger/Greenbush-Middle River 190
2 Perham 185
3 Thief River Falls/Goodridge 183.5
4 Wadena-Deer Creek 138.5
5 Pequot Lakes/Pine River-Backus 124
6 Sauk Centre 109.5
7 Long Prairie-Grey Eagle 62
8 Bertha-Hewitt/Verndale 61
Winona Invite
1. Caledonia/Houston/Spring Grove 196.0
2. Holmen 167.0
3. Wabasha-Kellogg 142.0
4. Dover-Eyota 136.0
5. Pine Island 126.0
6. Saint Charles 121.0
7. Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 109.0
8. Lake City 80.0
9. Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 68.0
10. La Crescent 66.0
11. Winona 45.0


Friday-Saturday, December 4-5, 2009
Wahpeton Dan Unruh Memorial Invite
1 West Fargo (ND) 256.0
2 Frazee193.0
3 Fergus Falls 159.0
4 New York Mills 150.0
5 Lisbon (ND) 144.5
6 Wahpeton (ND) 129.0
7 Border West 107.5
8 Minnetonka 93.5
9 Grand Forks Central (ND) 89.5
10 Minnehaha Academy/DeLaSalle 74.0
11 Brookings (SD) 62.0
12 Breckenridge 56.0
13 Barnesville 50.0
14 Sisseton (SD) 39.0
15 Kindred (ND) 34.0
16 Fargo Shanley (ND) 16.0


Friday, December 4, 2009
Centennial 57, Park Center 10
Crookston 67, Fertile-Beltrami 6
Elk River 38, Blaine 34
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 49, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 24
Hutchinson 58, Montgomery-Lonsdale/Le Center 16
Irondale 39, Robbinsdale Cooper 33
Kimball Area 57, Renville County West 18
Maple Grove 47, Champlin Park 18
Princeton 44, Becker 24
Roseville 38, Mounds View 28
Shakopee 48, Lakeville North 27
Spring Lake Park/St. Anthony 69, Columbia Heights 6
Ashland Quadrangular
Aitkin 51, Ashland, Wis. 12
Aitkin 51, Barron, Wis. 24
Aitkin 50, Virginia Area 19
Virginia Area 42, Ashland, Wis. 40
Belgrade-Brooten-Elrosa Jaguar Tournament
1. New London-Spicer 208.5
2. Eden Valley-Watkins 177
3. Yellow Medicine East 165
4. Browerville-Eagle Valley 104
5. Belgrade-Brooten-Elrosa 99
6. Holdingford 81.5
7. Willmar 79
8. West Central Area 64
BOLD Triangular
Adrian 44, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 22
Adrian 43, BOLD 12
BOLD 44, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 17
Brooklyn Center Triangular
Minneapolis South 45, Orono 35
Orono 59, Brooklyn Center/Concordia Academy 22
Minneapolis South 57, Brooklyn Center/Concordia Academy 18
Chisago Lakes Quadrangular
Wayzata 45, Chisago Lakes 29
Wayzata 61, Osceola, WI 7
Chisago Lakes 54, Fridley 18
Chisago Lakes 39, Osceola, WI 33
Osceola, WI 51, Fridley 24
Lake Crystal-Wellcome Memorial Triangular
Lake Crystal-Wellcome Memorial 47, New Ulm 18
LeSueur-Henderson 42, New Ulm 28
Lake Crystal-Wellcome Memorial 52, Le Sueur-Henderson 21
Melrose Earlybird Tournament1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 2482. Staples-Motley 198.53. Osakis 1834. Sartell-Saint Stephen 1115. Rockford 105.56. Melrose 887. Ortonville 778. Mora 72White Bear Lake Quadrangular
White Bear Lake 67, Mahtomedi 9
Cambridge-Isanti 43, Hibbing 25
Cambridge-Isanti 60, Mahtomedi 18
White Bear Lake 43, Hibbing 27
Cambridge-Isanti 43, White Bear Lake 25


Thursday, December 3, 2009
Anoka 54, Osseo 23
Badger/Greenbush-Middle River 66, Roseau 10
Bertha-Hewitt/Verndale 43, Parkers Prairie 24
Blue Earth Area 34, United South Central 34
Brainerd/Pillager 62  St. Cloud Tech 12
Byron 53, Goodhue 24
Cambridge-Isanti 62, Zimmerman 9
Detroit Lakes 37, Perham 28
Fergus Falls 45, Willmar 33
Forest Lake 58, White Bear Lake 16
Monticello 59, Rogers 16
Pine Island 44, Lake City 31
Pipestone Area 40, Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 24
Sartell-Saint Stephen 47, Alexandria 33
St. Charles 58, La Crosse Logan 21
St. Cloud Apollo 51, Little Falls 24
St. Francis 57, North Branch 15
St. James 52, Worthington/Round Lake-Brewster 16
Saint Michael-Albertville 58, Big Lake 13
Stewartville 51, Hayfield 19
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley Triangular
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 37, Paynesville 31
Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 54, Benson 12
East Ridge Triangular
Park 60, East Ridge 16
Woodbury 69, East Ridge 10
Montevideo Triangular
Atwater-Cosmos-Grove City 72, Montevideo 0
Atwater-Cosmos-Grove City 56, Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 9
Montevideo 45, Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta 30
North St. Paul Triangular
Robbinsdale Armstrong 42, St. Paul Harding 30
North St. Paul 43, Robbinsdale Armstrong 23
North St. Paul 39, St. Paul Harding Harding 24
Owatonna Triangular
Owatonna 34, Scott West 28
Owatonna 51, Austin/Austin Pacelli 11
Scott West 60, Austin/Austin Pacelli 9
Pelican Rapids Triangular
West Central Area/Ashby 63, Pelican Rapids 9
Ottertail Central Centrail 61, Pelican Rapids 12