High School Results – January 2008

Thursday, January 31, 2008
Adrian 31, Minneota 21
Aitkin 48, Royalton 22
Albert Lea Area 59, Rochester Century 9
Alexandria 47, Fergus Falls 19
Anoka 58, Blaine 15
Barnesville 57, Fertile-Beltrami 15
Bloomington Kennedy 47, Eagan 19
Blue Earth 32, Saint James 27
Burnsville 51, Eden Prairie 18
Cambridge-Isanti 45, Big Lake 17
Cannon Falls 33, Kasson-Mantorville 28
Centennial 48, Maple Grove 19
Champlin Park 62, Park Center 6
Coon Rapids 57, Elk River 11
Dassel-Cokato 52, Mound-Westonka 9
Delano 55, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 15
East Grand Forks 36, Crookston/Fisher 35
Greenbush-Middle River/Badger 62, Red Lake County Central 9
Hastings 58, Mounds View 15
Kenyon-Wanamingo 67, La Crescent 0
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 58, Benson 18
Kimball Area 36, Long Prairie-Grey Eagle 34
Litchfield 36, Annandale/Maple Lake 31
Little Falls 37, Saint Cloud Apollo 36
Marshall/Lakeview 31, Lac qui Parle Valley 26
Milaca 44, Grand Rapids 19
Mille Lacs 50, Rush City 18
New York Mills 49, Pequot Lakes/Pine River-Backus 20
North Branch 59, Columbia Heights  21
Ogilvie 54, Braham 15
Pelican Rapids 37, Dilworth-Glyndon-Felton 35
Perham 58, Park Rapids Area 13
Pine Island 36, Hayfield 28
Prior Lake 48, New Prague 18
Robbinsdale Cooper 39, Irondale 36
Rochester Mayo 40, Austin/Lyle 25
Rosemount 52, Lakeville North 23
Saint Paul Como Park 48, Saint Paul Highland Park 29
Shakopee 38, Farmington 35
Stewartville 36, Goodhue 33
Tartan 50, Woodbury 15
Wadena-Deer Creek 42, Staples-Motley 27
Watertown-Mayer 54, Orono 17
Wayzata 59, Saint Paul Humboldt 12
West Central Area/Ashby 50, Hawley 30
White Bear Lake 81, Cretin-Derham Hall 0
Zumbrota-Mazeppa 38, Lake City 33
Chisago Lakes Triangular
Chisago Lakes 44, Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 25
Chisago Lakes 56, Minneapolis Southwest 15
Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 52, Minneapolis Southwest 12
Medford Triangular
Medford 41, Janesville-Waldorf-Pemberton 3
Medford 47, Maple River 15
New Ulm Quadrangular
Hutchinson 37, Mankato East 33
New Ulm 37, Hutchinson 33
Scott West 48, Hutchinson 24
Scott West 36, New Ulm 24
New Ulm 37, Hutch 33
New Ulm 48, Mankato East 22
Park Triangular
Park 39, Roseville 26
Park 58, South Saint Paul 17
Roseville 51, South Saint Paul 33
Redwood Valley Quadrangular
Renville County West 46, Redwood Valley 22
Norwood Young America 42, Redwood Valley 29
River Valley 40, Redwood Valley 31
Renville County West 36,  Norwood Young America 29
Renville County West 43, River Valley 28
Rochester John Marshall Double Dual
Plainview-Elgin-Millville 53, Rochester John Marshall 22
Rochester John Marshall 35, Faribault 31
Rogers Triangular
Rogers 42, Zimmerman 29
Rogers 81, Minneapolis Henry 0
Zimmerman 51, Minneapolis Henry 12
Sauk Centre Triangular
Parkers Prairie 31, Sauk Centre 27
Belgrade-Brooten-Elrosa 40, Parkers Prairie 29
Belgrade-Brooten-Elrosa 39, Sauk Centre 29
Thief River Falls/Goodridge Triangular
Fosston/Bagley 42, Detroit Lakes 34
Thief River Falls/Goodridge 45, Detroit Lakes 24
Thief River Falls/Goodridge 60, Fosston/Bagley 17
Tracy-Milroy-Balaton Triangular
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 36, Wabasso 24
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 48, Tracy-Milroy-Balaton 21
Wabasso 58, Tracy-Milroy-Balaton 16
Triton Triangular
Byron 41, Triton 18
Byron 45, Saint Charles 18
Saint Charles 36, Triton 32
Totino-Grace Triangular
Totino-Grace 61, Robbinsdale Armstrong 8
Totino-Grace 48, Saint Francis 19
Saint Francis 47, Robbinsdale Armstrong 21
Tri-Metro Tournament
1. Brooklyn Center/Concordia Academy 156
2. Trinity at River Ridge 128.5
3. Meadow Creek/Rivers Academy 105
4. Saint Croix Lutheran 91
5. DeLaSalle 80.5
6. Minnehaha Academy/Concordia/Mounds Park 46


Tuesday, January 29, 2008
Aitkin 60, Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 10
Foley 41, Atwater-Cosmos-Grove City 22
Frazee 43, Barnesville 26
Greenbush-Middle River/Badger 64, Fosston/Bagley 13
Holdingford 38. Long Prairie-Grey Eagle 27
Montgomery-Lonsdale/Le Center 48, Saint Peter 24
Norwood Young America 57, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 5
Osakis 66, United North Central 7
Royalton 37, Crosby-Ironton 35
Sauk Rapids-Rice 42, Rocori 23
Thief River Falls/Goodridge 64, Roseau 18
Wheaton/Herman-Norcross 36, Breckenridge 34
Browerville/Eagle Valley Triangular
Bertha Hewitt/Verndale 55, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 21
Browerville/Eagle Valley 67, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 10
Bertha Hewitt/Verndale 35, Browerville/Eagle Valley 27
Eden Valley Trianguler 
Eden Valley-Watkins 41, Rockford 24
Pierz 39, Eden Valley-Watkins 36
Fairmont Triangular
Fulda/Murray County Central 50, Worthington/Round Lake-Brewster 18
Worthington/Round Lake-Brewster 37, Fairmont 34
Lac qui Parle Valley Triangular
Lac qui Parle Valley 52, Ortonville 21
Dawson-Boyd 52, Ortonville 18
Dawson-Boyd 54, Lac qui Parle Valley 24
MACCRAY Triangular
River Valley 51, MACCRAY 25
Marshall/Lakeview 51, MACCRAY 30
Minneapolis South Duals
Minneapolis South 60, Saint Paul Johnson 9
Minneapolis South 59, Richfield 17
Perham Triangular
Perham 58 Pequot Lakes/Pine River-Backus 17
Pequot Lakes/Pine River-Backus 42 Detroit Lakes 36
Perham 54 Detroit Lakes 18
Sartell Triangular
Brainerd/Pillager 62, Sartell-Saint Stephen 7
Big Lake 38, Brainerd/Pillager 26
Big Lake 47, Sartell-Saint Stephen 24


Monday, January 28, 2008
New Ulm 40, Lake Crystal-Wellcome Memorial 28


Saturday, January 26, 2008
Albert Lea 29, Adrian 18

Aberdeen (SD) Lee Wolf Invitational
1. Canton 195.5
2. Canby 163.0
(tie) Huron 163.0
4. Dell Rapids 150.0
5. Aberdeen Central 134.0
6. Wahpeton 131.5
7. West Fargo 127.5
8. Redfield 107.0
9. Ashley-Wishek 87.0
10. Ipswich 86.0
11. Jamestown 80.5
12. Linton 63.0
13. Gettysburg 58.0
14. Milbank 56.5
15. Sioux Falls O’Gorman 56.0
16. Aberdeen Roncalli 39.0
17. Cheyenne-Eagle Butte 9.0
Bloomington Kennedy Tournament
First round
Bloomington Kennedy 70, Saint Paul Highland Park 9
Champlin Park 48, Woodbury 18
Hastings 78, Minneapolis Washburn 6
Minnetonka 41, Irondale 22
Consolation Semifinals
Irondale 81, Minneapolis Washburn 0
Woodbury 48, Saint Paul Highland Park 26
Championship Semifinals
Bloomington Kennedy 36, Champlin Park 28
Hastings 67, Minnetonka 9
7th: Saint Paul Highland Park 41, Minneapolis Washburn 16
5th: Woodbury 44, Irondale 25
3rd: Champlin Park 51, Minnetonka 12
1st: Hastings 41, Bloomington Kennedy 12
Detroit Lakes Dual Tournament
Thief River Falls 60, Moorhead 16
Thief River Falls 54, Little Falls 16
Little Falls 75, Moorhead 3
Crosby Ironton 35, Spring Lake Park 25
Little Falls 61, Spring Lake Park 6
Crosby Ironton 45, Moorhead 28
Spring Lake Park 43, Detroit Lakes 20
Fergus Falls 53, Detroit Lakes 12
Fergus Falls 51, Crosby Ironton 20
1st: Thief River Falls 40 Fergus Falls 32
Elk River Invite
1 Osseo 192
2 Brainerd/Pillager 190.5
3 Elk River 142
4 Austin 123.5
5 Stillwater 112
6 Saint Paul Harding 92
7 Columbia Heights 89.5
8 Zimmerman 80
9 All-Stars 39
Ellsworth (WI) Quadrangular
Apple Valley 59, Tomah (WI) 7
Apple Valley 60, River Falls (WI) 9
Apple Valley 61, Ellsworth (WI) 6
Ellsworth (WI) 47, River Falls (WI) 19
Ellsworth (WI) 28, Tomah (WI) 27
Grand Rapids Skip Nalan Tournament
1. Aitkin 168
2. Grand Rapids 163.5
3. Hibbing 157.5
4. Mahnomen/Waubun 139.5
5. North Branch 139
6. Roseau 117
7. Deer River/Northland 86.5
8. Ogilvie 85.5
9. Virginia/Mountain Iron-Buhl 79
10. Blackduck/Cass Lake-Bena 74
11. Clouquet 48.5
12. Nashwauk-Keewatin/Greenway 39.5
13. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 39
Heart Of Lakes Conference Tournament 
1. Perham Yellow 253.5
2. Frazee 201
3. Pelican Rapids 139
4. West Central Area/Ashby 119
5. Barnesville 117
6. Lake Park-Audubon 66
7. Dilworth-Glyndon-Felton 68
8. Breckenridge 64
9. Hawley 46
Janesville-Waldorf-Pemberton Duals
Blue Earth Area 60, Janesville-Waldorf-Pemberton 12
Saint Peter 38, Janesville-Waldorf-Pemberton 22
River Valley 39, Janesville-Waldorf-Pemberton 25
Grand Meadow-LeRoy-Ostrander/Kingsland 35, Janesville-Waldorf-Pemberton 27
Grand Meadow-LeRoy-Ostrander/Kingsland 42, Blue Earth Area 38
Grand Meadow-LeRoy-Ostrander/Kingsland 40, Saint Peter 31
Kasson-Mantorville Swalla Duals
1st: Jackson County Central 55, Waseca 3
3rd: Byron 43, Plainview-Elgin-Millville 30
5th: Kasson-Mantorville 32, Zumbrota-Mazeppa 31
7th: Rochester Mayo 51, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 21
9th: Dover-Eyota 41, Mora 26
11th: Wabasha-Kellogg 38, Lake Crystal-Wellcome Memorial 31
Championship Semifinals
Jackson County Central 64, Byron 10
Waseca 30, Plainview-Elgin-Millville 27
5th Place Pool Semifinals
Kasson-Mantorville 53, Rochester Mayo 18
Zumbrota-Mazeppa 37, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 34
Consolation Semifinals
Mora 38, Wabasha-Kellogg 25
Dover-Eyota 58, Lake Crystal-Wellcome Memorial 18
Pool A
Jackson County Central 62, Dover -Eyota 9
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 48, Dover-Eyota 25
Jackson County Central 53, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 16
Pool B
Plainview-Elgin-Millview 47, Mora 24
Rochester Mayo 46, Mora 27
Plainview-Elgin-Millville 48, Rochester Mayo 21
Pool C
Waseca 31, Kasson-Mantorville 30
Waseca 52, Lake Crystal-Wellcome Memorial 20
Kasson-Mantorville 44, Lake Crystal-Wellcome Memorial 24
Pool D
Byron 39, Zumbrota-Mazepa 27
Byron 36, Wabasha-Kellogg 22
Zumbrota-Mazepa 44, Wabasha-Kellogg 18
Lake City Tournament
1. Medford 217.5
2. Chatfield 201.5
3. Caledonia/Houston/Spring Grove 185.0
4. New Prague 150.5
5. Burnsville 124.0
6. Lake City 123.0
7. Stewartville 114.0
8. Saint Charles 65.5
9. Saint Paul Johnson 51.5
10. Plainview-Elgin-Millville 42.0
Red Rock Central Plum Creek Tournament
1. United South Central 196.5
2. Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 154.0
3. Fulda/Murray County Central 126.0
4. Minneota 113.5
5. Dawson-Boyd 101.5
6. Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 74.0
7. Redwood Valley 70.0
8. Tracy-Milroy-Balaton 56.0
9. MACCRAY 47.0
Robbinsdale Cooper Darrel Sohn Team Tournament
Mankato West 55, Maple Grove 18
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 55, North 18
Wayzata 64, North 15
Goodhue 48, North 28
Goodhue 78, Minneapolis North 6
Goodhue 57, Maple Grove 16
Wayzata 49, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 24
Mankato West 52, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 18
Mankato West 42, Minneapolis North 9
Robbinsdale Cooper 78, Minneapolis North 6
Maple Grove 43, Robbinsdale Cooper 33
Wayzata 68, Robbinsdale Cooper 10
Rochester Century Panther Invite
1. Park Of Cottage Grove 197.5
2. Cannon Falls 192.0
3. Henry Sibley 183.0
4. Southland 140.5
5. Rochester Century 131.0
6. Farmington 126.0
7. Eden Prairie 106.5
8. Minneapolis Southwest 41.5
9. Fairmont 26.0
Rosemount Quadrangular
First round
Rosemount 66, Cretin-Derham Hall 16
Hopkins 50, Andover 30
Second round
Rosemount 41, Hopkins 33
Andover 69, Cretin-Derham Hall 12
Third round
Rosemount 46, Andover 22
Hopkins 84, Cretin-Derham Hall 0
Scott West Duals
First round
Owatonna 62, LeSueur-Henderson 7
Scott West 63, Minneapolis Patrick Henry 12
Simley 38, Delano 24
Second round
Delano 36, Owatonna 23
Scott West 43, LeSueur-Henderson 21
Simley 42, Minneapolis Patrick Henry 9
Third round
Delano 71, Minneapolis Patrick Henry 10
Scott West 38, Owatonna 22
Simley 56, LeSueur-Henderson 16
Fourth round
LeSueur-Henderson 60, Minneapolis Patrick Henry 15
Scott West 46, Delano 16
Simley 56, Owatonna 13
Fifth round
LeSueur-Henderson 39, Delano 22
Owatonna 71, Minneapolis Patrick Henry 6
Simley 34, Scott West 22
White Bear Lake Duals
First round
White Bear Lake 71, Blaine 9
Pine Island 34, Eagan 31
Coon Rapids 58, Saint Paul Humboldt 19
Forest Lake 48, Minneapolis South 25
Second round
White Bear Lake 34, Forest Lake 33
Coon Rapids 54, Pine Island 12
Blaine 40, Minneapolis South 32
Eagan 43, Saint Paul Humboldt 17
7th: Minneapolis South 42, Saint Paul Humboldt 39
5th: Eagan 43, Blaine 21
3rd: Forest Lake 41, Pine Island 25
1st: Coon Rapids 45, White Bear Lake 12


Friday, January 25, 2008
Annandale/Maple Lake 37, Willmar 25
Apple Valley 56, Rosemount 6
Becker 39, Willmar 30
Blue Earth Area 46, Saint Peter 25
Coon Rapids 41, Champlin Park 23
Crookston/Fisher 46, Fosston/Bagley 36
Greenbush-Middle River/Badger 77, Fertile-Beltrami 0
Hastings 46, Forest Lake 15
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 33, Canby 24
Martin County West 48, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 24
Monticello 34, Buffalo 21
Saint Michael-Albertville 42, Totino-Grace 17
Scott West 57, Saint Francis 12
Waseca 46, New Ulm 21
Delano Triangular
Delano 38, Dassel-Cokato 23
Delano 42, Hutchinson 9
Dassel-Cokato 36, Hutchinson 35
Faribault Quadrangular
Faribault 41, Rochester Century 30
Rochester Century 36, Lakeville North 34
Lakeville North 44, Faribault 35
Mankato East Triangular
Rochester Mayo 49, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 19
Rochester Mayo 51, Mankato East 24
Meadow Creek Co-Op Open
1. Rockford 160.0
2. Sartell-Saint Stephen 157.5
3. Trinity at River Ridge 152.0
4. Rush City 143.5
5. Meadow Creek/Rivers Academy 140.5
6. Saint Croix Lutheran 116.5
7. Richfield 93.5
8. DeLaSalle 80.5
9. Benilde-Saint Margaret’s 48.0
Orono Invitational
There were no team scores kept
Brooklyn Center/Concordia Academy
Mahtomedi
Minneapolis Roosevelt
Minnehaha/Concordia/Mounds Park
Minnetonka
Orono
Robbinsdale Armstrong
Saint Paul Como Park
Osakis Quadrangular
Owatonna 32, Howard Lake-Waverly-Winsted 28
Holdingford 24, Howard Lake-Waverly-Winsted 51
Owatonna 60, Holdingford 13
Osakis 20, Owatonna 48
Osakis 30, Howard Lake-Waverly-Winsted  32
Osakis 48, Holdingford 19
Wayzata Triangular
Centennial 45, Wayzata 24
Centennial 62, Mounds View 13
Wayzata 41, Mounds View 24
West Central North Conference 
1. Foley 227
2. New London-Spicer 193
3. Paynesville 179
4. Albany 166
5. Long Prairie-Grey Eagle 104
6. Sauk Centre 43
7. Melrose 13
West Central South Conference 
1. Yellow Medicine East 197.5
2. Minnewaska 178.5
3. Atwater-Cosmos-Grove City 158
4. BOLD/Buffalo Lake-Hector 154.5
5. Benson 120.5
6. Montevideo 111
7. Lac qui Parle Valley 80
8. Morris Area/Hancock 63
Wheaton/Herman-Norcross Triangular
Wadena-Deer Creek 43, Wheaton/Herman-Norcross 30


Thursday, January 24, 2008
Albert Lea Area 69, Winona 6
Alexandria 47, Little Falls 18
Andover 37, Maple Grove 31
Annandale/Maple Lake 59, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 21
Big Lake 55, Rogers 15
Byron 37, Pine Island 27
Caledonia/Houston/Spring Grove 43, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 19
Cannon Falls/Randolph 47, Triton 26
Centennial 35, Anoka 34 – sixth criteria
Chaska 46, Burnsville 34
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 45, Ortonville 30
Detroit Lakes 35, Park Rapids Area 31
Dover-Eyota 54, Saint Charles 21
Eagan 33, Eastview 28
Fergus Falls 49, Saint Cloud Tech 16
Frazee 74, Fertile-Beltrami 3
Greenbush-Middle River/Badger 63, Roseau 6
Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 51, Rush City 24
Kenyon-Wanamingo 36, Goodhue 27
LeSueur-Henderson 36, Montgomery-Lonsdale/Le Center 31
Litchfield 41, Waconia 30
Madelia/Truman 44, Janesville-Waldorf-Pemberton 25
Mahnomen/Waubun 65, East Grand Forks/Sacred Heart 10
Mankato West 43, Austin 24
Maple River 38, River Valley 25
Minnetonka 40, Hopkins 30
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 51, Blooming Prairie 18
New York Mills 35, Bertha-Hewitt/Verndale 24
North Branch 37, Chisago Lakes 34
Osakis 41, Belgrade-Brooten-Elrosa 20
Osseo 42, Elk River 21
Ottertail Central 61, United North Central 12
Owatonna 58, Rochester John Marshall 13
Park 35, Mounds View 30
Parkers Prairie 35, West Central Area/Ashby 34
Plainview-Elgin-Millville 44, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 22
Robbinsdale Cooper 45, Columbia Heights 27
Royalton/Swanville 45, Kimball 27
Saint Cloud Apollo 44, Willmar 26
Saint Michael-Albertville 51, Becker 13
Saint Paul Como Park 38, Saint Paul Central 22
Saint Paul Humboldt 48, Saint Paul Harding 30
Saint Thomas Academy 56, Richfield 15
Sauk Rapids-Rice 39, Sartell-Saint Stephen 24
Sibley East 40, Norwood-Young America 28
Stewartville 55, Lake City 18
Thief River Falls/Goodridge 55, Blackduck/Cass Lake-Bena 15
Wabasha-Kellogg 47, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 25
Wabasso 39, Renville County West  30
Watertown-Mayer 71, Mound-Westonka 6
White Bear Lake 47, Stillwater 22
Grand Rapids Triangular
Virginia/Mountain Iron-Buhl 42, Cloquet 24
Grand Rapids 50, Cloquet 21
Grand Rapids 51, Virginia/Mountain Iron-Buhl 21
Hawley Triangular
Crosby-Ironton 53, Hawley 5
Browerville/Eagle Valley 45, Crosby-Ironton 24
Browerville/Eagle Vallye 62, Hawley 8
Irondale Quadrangular
Irondale 55, Fridley 23
Irondale 72, Benilde-Saint Margaret’s 9
Spring Lake Park/Saint Anthony 45, Irondale 18
Spring Lake Park/Saint Anthony 65, Fridley 18
Spring Lake Park/Saint Anthony 72, Benilde-Saint Margaret’s 9
Jackson County Central Triangular
Jackson County Central 66, Pipestone 9
Windom/Mountain Lake/Butterfield-Odin 42, Pipestone 27
Jackson County Central 48, Windom/Mountain Lake/Butterfield-Odin 21
Marshall Triangular
Marshall/Lakeview 39, Worthington/Round Lake-Brewster 34
Minneapolis Washburn Triangular
Minneapolis Patrick Henry 42, Minneapolis Washburn 33
Minneapolis Patrick Henry 54, Minneapolis Roosevelt 30
Mora Triangular
Mora 67, Rocori 12
Milaca 73, Rocori 0
Milaca 42, Mora 19
Shakopee Triangular
Prior Lake 43, Shakopee 31
Prior Lake 48, Lakeville North 28
Shakopee 52, Lakeville North 18
South Saint Paul Triangular
Simley 56, Tartan 6
Simley 78, South Saint Paul 3
Tartan 65, South Saint Paul 12
Wadena-Deer Creek Double Dual
Wadena-Deer Creek 46, Breckenridge 33


Tuesday, January 22, 2008
Adrian 41, Wabasso 16
Atwater-Cosmos-Grove City 60, Morris Area/Hancock 9
Barnesville 37, Detroit Lakes 32
Brainerd/Pillager 52, Rocori 21
Cannon Falls 47, Pine Island 24
Chatfield 36, Wabasha-Kellogg 29
Fertile-Beltrami 45, Red Lake County Central 30
Fridley 58, Minneapolis Edison 17
Kasson-Mantorville 38, Goodhue 36
Kenyon-Wanamingo 66, Lake City 6
Kimball 48, Pierz 25
Lake Crystal-Wellcome Memorial 59, Martin County West  21
Maple River 38, Blue Earth Area 32
Minnewaska 60, Lac qui Parle Valley 12
Montevideo 39, Benson 37
New London-Spicer 36, Albany 24
New Ulm 69, Fairmont 9
Paynesville Area 60, Long Prairie-Grey Eagle 9
Park Rapids Area 46, Deer River/Northland 32
Pelican Rapis 42, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 37
Triton 63, La Crescent 9
Wadena-Deer Creek 33, New York Mills 30
Zumbrota-Mazeppa 32, Stewartville 26
Bertha-Hewitt/Verndale Triangular
Alexandria 47, Bemidji 27
Bertha-Hewitt/Verndale 39, Alexandria 36
Bemidji 36, Bertha-Hewitt/Verndale 33
Caledonia/Houston/Spring Grove Triangular
Caledonia/Houston/Spring Grove 34, Waukon (IA) 32
Osage (IA) 49, Caledonia/Houston/Spring Grove 12
Crosby-Ironton Triangular
Aitkin 45, Staples-Motley 33
Staples-Motley 36, Crosby-Ironton 34
Crosby-Ironton 41, Aitkin 30
Madelia/Truman Triangular
Madelia/Truman 38, River Valley 24
LeSueur-Henderson 54, River Valley 21
Madelia/Truman 34, LeSueur-Henderson 31
Melrose Triangular
Foley 62, Sartell-Saint Stephen 9
Sartell-Saint Stephen 58, Melrose 15
Foley 72, Melrose 3
Saint Paul Humboldt Triangular
Saint Paul Humboldt 54, Saint Paul Arlington 6
Saint Paul Humboldt 34, Orono 18
Orono 54, Saint Paul Arlington 12
Saint Peter Triangular
Waseca 48, Saint Peter 19
Waseca 57, Mankato East 9
Saint Peter 48, Mankato East 32
Tracy-Milroy-Balaton Quadrangular
Tracy-Milroy-Balaton 59, Redwood Valley 19
Fulda/Murray County Central 64, Redwood Valley 6
Tracy-Milroy-Balaton 66, Luverne/Hills-Beaver Creek 12
Fulda/Murray County Central 48, Tracy-Milroy-Balaton 25
Fulda/Murray County Central 81, Luverne/Hills-Beaver Creek 0


Saturday, January 19, 2008
Apple Valley Eagles Invitational

1. Apple Valley 296.5
2. Luxemburg-Casco 165
3. Delano 137
4. Anoka 132
5. Sauk Rapids-Rice 115
6. Simley 92.5
7. Burnsville 82
8. Irondale 40.5

BOLD/Buffalo Lake-Hector Triangular
Yellow Medicine East 48, BOLD/Buffalo Lake-Hector 9
Yellow Medicine East 37, Bertha-Hewitt /Verndale 23
Bertha-Hewitt /Verndale 35, BOLD/Buffalo Lake-Hector 34
Cambridge-Isanti Tournament
Cambridge-Isanti 52, North Branch 18
Cambridge-Isanti 56, Saint Cloud Apollo 12
Centennial 52, Pierz 12
Scott West 35, Centennial 18
Scott West 63, Pierz 13
Saint Cloud Apollo 42, North Branch 31
5th: North Branch 49, Pierz 22
3rd: Centennial 55, Saint Cloud Apollo 12
1st: Cambridge-Isanti 28, Scott West 24
Camden Conference Tourney 
1. Canby 208.5
2. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 199.5
3. Minneota 145.0
4. Dawson-Boyd 132.0
5. Renville County West 125.5
6. Tracy-Milroy-Balaton 96.5
7. MACCRAY 74
8. Ortonville 71
Champlin Park Rebel Duals
Round One
White Bear Lake 69, Saint Paul Como Park 12
Wayzata 44, Hibbing 31
Saint Francis 52, Blaine 16
Champlin Park 53, New Ulm 9
Albert Lea Area 57, Chaska 13
Austin 26, Goodhue 35
Round Two
New Ulm 78, Saint Paul Como Park 6
Albert Lea Area 55, Wayzata 17
Saint Francis 45, Goodhue 21
Austin 45, Blaine 31
Hibbing 37, Chaska 30
Champlin Park 42, White Bear Lake 24
Round Three
Blaine 60, Saint Paul Como Park 24
Hibbing 52, Austin 18
Goodhue 38, Wayzata 37 (criteria G, back points)
Albert Lea Area 58, Saint Francis 11
Round Four
Chaska 54, Saint Paul Como Park 21
New Ulm 34, Hibbing 30
White Bear Lake 37, Goodhue 24
Albert Lea Area 43, Champlin Park 21
Round Five
Blaine 46, Chaska 30
Austin 40, New Ulm 31
White Bear Lake 38, Wayzata 37
Champlin Park 41, Saint Francis 28
Eastview Lightning Invitational
1. Coon Rapids 241.5
2. Annandale/Maple Lake 161
3. Rosemount 145.5
4. Farmington 140
5. Prior Lake 132
6. Eastview 128
7. Faribault 100.5
8. Minneapolis South 98
9. Minneapolis Henry 7
10. Minneapolis North 4
Eden Prairie Invitational
1. Shakopee 184.5
2. Minnetonka 183.5
3. Hopkins 167.5
4. Somerset (WI) 145
5. Eden Prairie 123.5
6. Willmar 108
7. Meadow Creek/Rivers Academy 92.5
8. Richfield 85
Hayfield Tournament
1. United South Central 227.0
2. Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 167.0
3. Blue Earth Area 146.0
4. Hayfield 138.0
5. Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 133.0
6. Anoka 90.0
7. Blooming Prairie 73.0
8. La Crescent 72.5
Henry Sibley Invitational
1. Henry Sibley 198.5
2. Waconia 192
3. Grand Rapids 172
4. Rochester John Marshall 144.5
5. Robbinsdale Cooper 112.5
6. Chisago Lakes 111.5
7. Saint Paul Highland Park 82
8. Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 80
Hutchinson Invitational 
1. Jackson County Central 209
2. Big Lake 162.50
3. Saint Michael-Albertville 158.50
4. Totino-Grace 148
5. Hutchinson 131
6. Zumbrota-Mazeppa 124.50
7. Litchfield 105
8. Robbinsdale Armstrong 63.50
Knighthawk Wrestling Classic
1. Kenyon-Wanamingo 221.0
2. Montgomery Lonsdale/LeCenter 207.0
3. Sibley East 170.0
4. Orono 118.0
5. Brooklyn Center/Concordia Academy-Roseville 113.0
6. Rockford 106.0
7. Braham 84.0
8. Saint Thomas Academy 57.0
9. Minnehaha/Concordia Academy-Bloomington/Mounds Park 18.0
Luverne Cardinal Team
White pool
Montevideo 66, Luverne/Hills-Beaver Creek 10
Sheldon South O’Brien (IA) 39, Montevideo 36
Sheldon South O’Brien (IA) 51, Luverne/Hills-Beaver Creek 22
Wabasso 49, Sheldon South O’Brien (IA) 24
Wabasso 57, Montevideo 15
Wabasso 78, Luverne/Hills-Beaver Creek 0
Red pool
Brandon Valley (SD) 36, Pipestone Area 33
Brandon Valley (SD) 51, Sioux Falls Lincoln (SD) 23
Brandon Valley (SD) 62, Worthington/Round Lake-Brewster 10
Pipestone Area 55, Worthington/Round Lake-Brewster 21
Pipestone Area 60, Sioux Falls Lincoln (SD) 8
Sioux Falls Lincoln (SD) 51, Worthington/Round Lake-Brewster 23
1st: Wabasso 38, Brandon Valley (SD) 25
3rd: Pipestone Area 54, Sheldon South O’Brien (IA) 24
5th: Montevideo 48, Sioux Falls Lincoln (SD) 35
7th: Worthington/Round Lake-Brewster 48, Luverne/Hills-Beaver Creek 13
MN Ninth Grade League Team results/brackets (pdf)
Mounds View Duals
First round
Milaca 60, Mounds View 8
Spring Lake Park/Saint Anthony 50, Park Center 27
Maple Grove 42, Columbia Heights 28
Eagan 49, Little Falls 24
Second round
Little Falls 37, Maple Grove 32
Mounds View 65, Park Center 3
Eagan 49, Columbia Heights 18
Milaca 61, Spring Lake Park/Saint Anthony 10
Third round
Mounds View 37, Spring Lake Park/Saint Anthony 26
Milaca 82, Park Center 0
Little Falls 52, Columbia Heights 16
Eagan 46, Maple Grove 23
1st: Milaca 53, Eagan 16
3rd: Mounds View 38, Little Falls 20
5th: Spring Lake Park 42, Maple Grove 30
7th: Columbia Heights 40, Park Center 30
Nicollet Duals
Pool A
Andover 57, Nicollet 24
Andover 49, Martin County West 24
Andover 78, Minneapolis Edison 6
Martin County West 57, Minneapolis Edison 9
Martin County West 63, Nicollet 6
Nicollet 51, Minneapolis Edison 3
Pool B
Rogers 43, Janesville-Waldorf-Pemberton 26
Rogers 55, Saint Paul Johnson 18
Rogers 45, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 33
Janesville-Waldorf-Pemberton 48, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 33
Janesville-Waldorf-Pemberton 51, Saint Paul Johnson 23
Saint Paul Johnson 39, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 36
Pool C
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 42, Saint Croix Lutheran 33
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 46, DeLaSalle 30
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 44, Melrose 33
Melrose 42, Saint Croix Lutheran 37
Melrose 46, DeLaSalle 26
Saint Croix Lutheran 47, DeLaSalle 35
Finals
3-0 Bracket

Andover 43, Rogers 27
Andover 65, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 5
Rogers 40, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 39
2-1 Bracket
Martin County West 66, Melrose 12
Janesville-Waldorf-Pemberton 37, Martin County West 32
Melrose 39, Janesville-Waldorf-Pemberton 34
1-2 Bracket
Saint Paul Johnson 33, Nicollet 30
Saint Paul Johnson 41, Saint Croix Lutheran 41
Saint Croix Lutheran 42, Nicollet 36
0-3 Bracket
Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 48, Minneapolis Edison 15
Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 42, DeLaSalle 36
DeLaSalle 54, Minneapolis Edison 22
Saint Paul Humboldt Hawk Duals 
Round 1
Pool A
Saint Paul Humboldt 42, Mahtomedi 36
Lakeville South 60, Cretin-Derham Hall 12
Pool B
Saint Cloud Tech 33, Woodbury 31
Northfield 58, Princeton 12
Round 2
Pool A
Saint Paul Humboldt 48, Cretin-Derham Hall 18
Lakeville South 60, Mahtomedi 18
Pool B
Saint Cloud Tech 55, Princeton 15
Northfield 56, Princeton 16
Round 3
Pool A
Lakeville South 45, Saint Paul Humboldt 18
Mahtomedi  Cretin-Derham Hall
Pool B
Northfield 48, Saint Cloud Tech 23
Woodbury 60, Princeton 21
Championship Round
1st: Lakeville South 39, Northfield 25
3rd: Saint Cloud Tech 45, Saint Paul Humboldt 34
5th: Woodbury over Mahtomedi
7th: Princeton 56, Cretin-Derham Hall 24
South Saint Paul Pete Veldman invite
1. Cannon Falls/Randolph 199.0
2. Pine Island 182.5
3. Mankato East 180.5
4. Lakeville North 152.5
5. North 145.5
6. South Saint Paul 118.0
7. Saint Paul Harding 92.0
8. Saint Paul Central 71.5
9. Benilde-Saint Margaret’s 58.0
10. Mound-Westonka 57.5
11. Saint Louis Park 3.0
Staples-Motley Invitational
1st: Perham 58, Long Prairie-Grey Eagle 15
3rd: Staples-Motley 37, Wheaton/Herman-Norcross 35
5th: West Central Area/Ashby 45, Morris Area/Hancock 34
7th: Sartell-Saint Stephen 48, Fertile-Beltrami 33
Semifinals
Perham 46, Wheaton/Herman-Norcross 29
Long Prairie-Grey Eagle 45, Staples-Motley 35
Consolation Semifinals
Morris Area/Hancock 39, Fertile-Beltrami 36
West Central Area/Ashby 37, Sartell-Saint Stephen 26
Quarterfinals
Perham 66, Fertile-Beltrami 12
Wheaton/Herman-Norcross 52, Morris Area/Hancock 29
Staples-Motley 45, West Central Area/Ashby 30
Long Prairie-Grey Eagle 45, Sartell-Saint Stephen 28
Thief River Falls Prowler Invite
1. Thief River Falls 203.0
2. Bemidji 154.0
3. Deer River/Northland 141.5
4. Crookston/Fisher 131.0
5. Roseau 120.0
6. Parkers Prairie 117.5
7. Detroit Lakes 100.0
8. Red Lake County Central 92.0
9. Nashwauk-Keewatin/Greenway 51.0
10. JV All Stars 20.5
Titan (Tartan) Quadrangular
Tartan 40, Roseville 33
Plainview/Elgin-Millville 32, Lake City 18
Plainview/Elgin-Millville 52, Tartan 21
Lake City 38, Roseville 35
Lake City 49, Tartan 24
Planview/Elgin-Millville 64, Roseville 12


Friday, January 18, 2008
Albert Lea 54, Faribault 15
Alexandria 52, Moorhead 14
Annandale/Maple Lake 49, Waconia 30
Bertha-Hewitt/Verndale 69, United North Central 6
BOLD/Buffalo Lake-Hector 41, Montevideo 24
Cambridge-Isanti 51, Buffalo 15
Hastings 59, Stillwater 18
Litchfield 42, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 29
Mankato East 29, Mankato West 25
Maple River 41, Lake Crystal-Wellcome Memorial 19
Mora 51, Ogilvie 23
Princeton 35, Rogers 26
Rosemount 43, Eastview 18
Saint Cloud Apollo 40, Sauk Rapids 30
Shakopee 30, Northfield 27
Simley 33, Saint Michael-Albertville 27
Tracy-Milroy-Balaton 54, MACCRAY 16
Wayzata 67, Richfield 12
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 47, River Valley 27
Caledonia/Houston/Spring Grove Triangular
Caledonia/Houston/Spring Grove 40, Wabasha-Kellogg 21
Caledonia/Houston/Spring Grove 78, Cashton (WI) 6
Columbia Heights Triangular
Columbia Heights 54, Benilde-Saint Margaret’s 18
Totino-Grace 54, Columbia Heights 18
Totino-Grace 76, Benilde-Saint Margaret’s 6
Dover-Eyota Triangular
Dover-Eyota 50, Chatfield 11
Plainview-Elgin-Millville 53, Chatfield 9
Plainview-Elgin-Millville 46, Dover-Eyota 19
Elk River Triangular
Elk River 50, Robinsdale Cooper 22
Saint Francis 40, Elk River 26
Lake Park-Audubon Terry Teiken Tournament 
1. Greenbush-Middle River/Badger 231
2. Fergus Falls 210
3. Pelican Rapids 149
4. Dilworth-Glyndon-Felton 132
5. Mahnomen/Waubun 127
6. Fosston/Bagley 97
7. Lake Park-Audubon 87
8. Warren-Alvarado-Oslo 49
New London-Spicer Tournament
1. New London-Spicer 254
2. Dassel-Cokato 203
3. Atwater-Cosmos-Grove City 184.5
4. Benson 89
5. Belgrade-Brooten-Elrosa 88
6. Kimball 87
7. Eden Valley-Watkins 75
8. Rocori 74
Northwestern (WI) Quad
Virginia/Mountain Iron-Buhl 45, Flambeau 21
Virginia/Mountain Iron-Buhl 40, Northwestern 39 (6th criteria)
Eau Claire 31, Virginia/Mountain Iron-Buhl 29
Osakis Dual Tournament
First Round:
Aitkin 59, Ottertail Central 12
Browerville/Eagle Valley 48, Melrose 25
Osakis 36, Pequot Lakes/Pine River-Backus 36
Albany 62, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 9
Second Round:
Winning Bracket
Aitkin 45, Browerville/Eagle Valley 29
Albany 51, Pequot Lakes/Pine River-Backus 19
Losing Bracket
Ottertail Central 46, Melrose 30
Osakis 57, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 18
1st: Albany 38, Aitkin 37
3rd: Browerville/Eagle Valley 55, Pequot Lakes/Pine River-Backus 25
5th: Osakis 51, Ottertail Central 15
7th: Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 48, Melrose 25
Trinity Triangular
Trinity at River Ridge 61, Saint Thomas Academy 12
Trinity at River Ridge 48, Meadow Creek/Rivers Academy 26
Zimmerman Triangular
Milaca 33, Monticello 21
Milaca 81, Zimmerman 0


Thursday, January 17, 2008
Aitkin 49, Pierz 24
Atwater-Cosmos-Grove City 45 Minnwaska 26
Austin 41, Rochester John Marshall 34
Bertha-Hewitt/Verndale 69, United North Central 6
Big Lake 54, Buffalo 12
Burnsville 42, Lakeville South 30
Byron 38, Goodhue 28
Cambridge-Isanti 50, Becker 24
Canby 28, Adrian 16
Centennial 75, Park Center 3
Champlin Park 51, Blaine 14
Coon Rapids 58, Osseo 10
Eagan 43, Chaska 22
Frazee 53, Detroit Lakes 15
Fergus Falls 46, Sartell-Saint Stephen 16
Greenbush-Middle River/Badger 33, Thief River Falls/Goodridge 25
Hastings 45 White Bear Lake 9
Holdingford 42, Eden Valley-Watkins 27
Hopkins 36, Wayzata 35
Hudson (WI) 38, Spring Lake Park/Saint Anthony 24
Jackson County Central 52, Worthington/Round Lake-Brewster 24
Janesville-Waldorf-Pemberton 42, Blooming Prairie 37
Kasson-Mantorville 34, Stewartville 24
LeSueur-Henderson 49, Norwood Young America 21
Madelia/Truman 35, Wabasso 28
Maple Grove 39, Rockford 30
Mille Lacs 45, Hinckley-Finlayson 27
Montgomery-Lonsdale 40, Sibley East 26
Mora 51, Ogilvie 23
Mounds View 38, Woodbury 37 (win on criteria)
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 62, Waterville-Elysian-Morristown 12
Owatonna 58, Rochester Century 12
Park 55, Forest Lake 19
Park Rapids Area 42, Wadena-Deer Creek 35
Paynesville 53, Sauk Centre 12
Pine Island 37, Lake City 33
Prior Lake 42, Hutchinson 26
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 54, Luverne/Hills-Beaver Creek 27
River Valley 60, Saint Clair 18
Saint James 40, New Ulm 36
Saint Paul Como Park 44, Saint Paul Humboldt 27
Scott West 51, Henry Sibley 15
Waseca 46, Blue Earth Area 26
Watertown-Mayer 41, Dassel-Cokato 13
Zumbrota-Mazeppa 43, Triton 19
Andover Triangular
Anoka 54, Andover 18
Anoka 49, Mahtomedi 23
Andover 50, Mahtomedi 27
Chisago Lakes Triangular
Chisago Lakes 50, Irondale 20
Chisago Lakes 51, Minneapolis South 28
Minneapolis South 47, Irondale 28
Kerkhoven-Murdock-Sunburg Triangular
Willmar 39, Renville County West 24
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 53, Renville County West 17
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 46, Willmar 24
Marshall Triangular
Pipestone Area 47, Marshall/Lakeview 22
Redwood Falls 37, Marshall/Lakeview 35
Pipestone Area 46, Redwood Valley 25
New Prague Triangular
Medford 46, Farmington 21
Medford 36, New Prague 27
New Prague 43, Farmington 25
Pelican Rapids Triangular
Parkers Prairie 45, Pelican Rapids 28
New York Mills 46, Pelican Rapids 21
New York Mills 59, Parkers Prairie 18
Royalton Triangular
Royalton/Swanville 52, Rush City 19
Rush City 48, Saint Croix Lutheran 32
Royalton/Swanville 68, Saint Croix Lutheran  12
Stillwater Triangular
North Saint Paul 50, Cretin-Derham Hall 30
Stillwater 46, North Saint Paul 25
Stillwater 60, Cretin-Derham Hall 20
Kimball Triangular
Howard Lake-Waverly-Winsted 45, Kimball Area 28


Wednesday, January 16, 2008
Mahtomedi 49, Saint Paul Harding 27
South Saint Paul Triangular
Lake. North 59, Saint Paul Highland Park 22
Lakeville North 45, South Saint Paul 28
South Saint Paul 42, Saint Paul Highland Park 28


Tuesday, January 15, 2008
Barnesville 45, Pelican Rapids 36
Brainerd/Pillager 57, Willmar 18
Browerville/EagleValley 47, Pequot Lakes/Pine River-Backus 24
Cloquet 36, Braham 27
Dilworth-Glyndon-Felton 48, Fertile-Beltrami 23
Foley 35, Albany 26
Greenbush-Middle River/Badger 37, Bemidji 36 (criteria #7 – most first points)
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 42, Minneota 36
Lac qui Parle Valley 43, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 35
Little Falls 47, Rocori 30
Mahnomen-Waubun 56, Red Lake County Central 22
Maple River 47, Saint Peter 24
Minnewaska 48, Morris Area/Hancock 11
New London-Spicer 61, Melrose 0
New York Mills 53, Ottertail Central 15
North Branch 53, Zimmerman 23
Park Rapids Area 42, Crookston/Fisher 28
Perham 49, Frazee 17
Renville County West 47, MACCRAY 28
River Valley 39, New Ulm 24
Rochester Mayo 63, Winona/Winona Cotter 11
Royalton/Swanville 40, Eden Valley-Watkins  24
Sauk Centre 47, Long Prairie-Grey Eagle 24
Virginia/Mountain Iron-Buhl 45, Nashwauk-Keewatin/Greenway 36
Wayzata 50, Tartan 23
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 67, Luverne/Hills-Beaver Creek 10
Yellow Medicine East 47, Benson 24
Zumbrota-Mazeppa 41, Cannon Falls 18
Adrian Triangular
Adrian 39, Fulda/Murray County Central 23
Adrian 56, Marshall/Lakeview 15
Fulda/Murray County Central 45, Marshall/Lakeview 21
Belgrade-Brooten-Elrosa Triangular
Belgrade-Brooten-Elrosa 54, Ogilvie 18
Holdingford 35, Belgrade-Brooten-Elrosa 24
Howard Lake-Waverly-Winsted Triangular
Howard Lake-Waverly-Winsted 36, Norwood Young America 30
Howard Lake-Waverly-Winsted 55, Meadow Creek/Rivers Academy 19
Madelia Triangular
Madelia/Truman 30, Saint James 22
Madelia/Truman 65, Redwood Valley 3
Saint James 54, Redwood Valley 15
New Prague Triangular
Faribault 48, Waterville-Elysian-Morristown 30
New Prague 55, Waterville-Elysian-Morristown 20
New Prague 48, Faribault 24
Mankato West Triangular
Mankato West 41, Rochester John Marshall 28
Mankato West 43, Lake Crystal-Wellcome Memorial 25
Lake Crystal-Wellcome Memorial 46, Rochester John Marshall 29
Roseau Triangular
East Grand Forks 48, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 25
Roseau 51, East Grand Forks 27
Roseau 37, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 33
Rush City Triangular
Aitkin 67, Rush City 12
Aitkin 56, Trinity at River Ridge 14
Trinity at River Ridge 39, Rush City 33
Saint Cloud Tech Triangular
Saint Cloud Apollo 53, Saint Cloud Tech 15
Buffalo 35, Saint Cloud Apollo 33
Saint Cloud Tech 36, Buffalo 35
Staples-Motley Triangular
Parkers Prairie 37, Breckenridge 31
Parkers Prairie 40, Staples-Motley 39 (6th criteria)
Staples-Motley 50, Breckenridge 25
Wheaton/Herman-Norcross Triangular
Osakis 40, Wheaton/Herman-Norcross 39 (sixth criteria)
Atwater-Cosmos-Grove City 50, Osakis 13
Atwater-Cosmos-Grove City 57, Wheaton/Herman-Norcross 15


Saturday, January 12, 2008
Annandale/Maple Lake Dual Tournament 
1st: Atwater-Cosmos-Grove City 43, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 27
3rd: Annandale/Maple Lake 37, Buffalo 23
5th: Waconia 38, Chaska 34
7th: New Prague 46, Sauk Rapids-Rice 15
2nd Round
Atwater-Cosmos-Grove City 52, Buffalo 12
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 32, Annandale/Maple Lake 29
Chaska 45, Sauk Rapids-Rice 29
Waconia 34, New Prague 33
1st Round
Atwater-Cosmos-Grove City 58, Chaska 13
Buffalo 33, Sauk Rapids-Rice 26
Annandale/Maple Lake 37, New Prague 28
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 49, Waconia 25
Bemidji Rick Lee Invitational
1. Greenbush-Middle River/Badger 185
2. Pequot Lakes/Pine River-Backus 163.5
3. Sibley East 161
4. Aitkin 144
5. Royalton/Swanville 143
6. Bemidji 139
7. Roseau 89.5
8. Blackduck/Cass Lake-Bena 71
9. Cloquet 58
10. Detroit Lakes 50
11. Nashwauk-Keewatin/Greenway 45.5
Centennial Tournament
Pool Play
Centennial 45, Spring Lake Park/Saint Anthony 24
Shakopee 84, Minneapolis Roosevelt 0
Tartan 47, Spring Lake Park/Saint Anthony 24
Apple Valley 56, Shakopee 3
Centennial 47, Tartan 23
Apple Valley 84, Minneapolis Roosevelt 0
5th: Spring Lake Park/Saint Anthony 46, Minneapolis Roosevelt 28
3rd: Tartan 42, Shakopee 33
1st: Apple Valley 52, Centennial 3
Hinckley/Finlayson Jaguar Invitational
1. Chisago Lakes (CL) 193.5
2. Holdingford (HOL) 155
3. Trinity at River Ridge (TRE) 152.5
4. Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River (HFPC) 145
5. Rush City (RC) 133
6. Ogilvie (OG) 130
7. Virginia/Mountain Iron-Buhl (VIR) 97
8. Melrose (MEL) 83
9. Mound-Westonka (MW) 79.5
Kimball Duals
Yellow Medicine East 57, Rockford 15
Eden Valley-Watkins 40, Staples-Motley 38
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 34, Sauk Centre 33
Saint James 46, Kimball 18
Consolation Semifinals
Staples-Motley 48, Rockford 28
Kimball 42, Sauk Centre 27
Semifinals
Saint James 43, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 23
Yellow Medicine East 48, Eden Valley Watkins 16
1st: Yellow Medicine East 31, Saint James 27
3rd: Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 48, Eden Valley-Watkins 20
5th: Staples-Motley 45, Kimball 36
7th: Sauk Centre 46, Rockford 29
Kiffmeyer Duals
Quarterfinals
Hastings 63, Saint Cloud Tech 15
Saint Michael-Albertville 47, Wahpeton (ND) 22
Albert Lea 54, Saint Cloud Apollo 14
Cambridge-Isanti 56, Elk River 13
Championship Semifinals
Hastings 41, Saint Michael-Albertville 18
Cambridge-Isanti 33, Albert Lea 21
Consolation Semifinals
Wahpeton 51, Saint Cloud Tech 23
Saint Cloud Apollo 36, Elk River 34
7th: Elk River 38, Saint Cloud Tech 32
5th: Wahpeton 39, Saint Cloud Apollo 30
3rd: Saint Michael-Albertville 27, Albert Lea 25
1st: Hastings 46, Cambridge-Isanti 24
Minnewaska Tournament 
First Round
Foley 68, Breckenridge 0
Bertha-Hewitt/Verndale 61, Wheaton/Herman-Norcross 15
Hutchinson 37, Minnewaska 29
Minneota 51, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 13
Consolation Semifinal
Wheaton/Herman-Norcross 51, Breckenridge 36
Minnewaska 72, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 10
Championship Semifinal
Foley 44, Bertha-Hewitt/Verndale 22
Minneota 41, Hutchinson 24
7th: Breckenridge 51, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 24
5th: Minnewaska 51, Wheaton/Herman-Norcross 27
3rd: Hutchinson 37, Bertha-Hewitt/Verndale 24
1st: Foley 38, Minneota 19
Monticello Dual Tournament
Litchfield 51, Rocori 25
Monticello 43, Litchfield 20
Monticello 57, Rocori 18
Park 41, Maple Grove 34
Park 35, Alexandria 34
Alexandria 58, Maple Grove 16
Hopkins 40, Blaine 30
Prior Lake 42, Hopkins 27
Prior Lake 57, Blaine 24
Prior Lake 36, Park 22
Prior Lake 32, Monticello 23
Monticello 62, Park 12
Alexandria 37, Litchfiled 30
Alexandria 52, Hopkins 18
Litchfield 51, Blaine 25
Rocori 42, Blaine 30
Maple Grove 43, Blaine 32
Maple Grove 34, Rocori 33
Litchfield 50, Hopkins 24
Moorhead Gadberry Duals
Championship
Perham 52, Brainerd/Pillager 9
Semifinals
Perham 67, Mandan 8
Brainerd/Pillager 33, West Fargo 27
Prelims
Perham 37, West Fargo 24
Brainerd/Pillager 49, Moorhead 22
Mandan 47, Moorhead 24
West Fargo 52, Moorhead 18
Osage (IA) Green Devil Duals
Kasson-Mantorville 42, Independence (IA) 29
Kasson-Mantorville 45, Emmetsburg (IA) 30
Osage (IA) 44, Kasson-Mantorville 24
Owatonna Federated Duals
First Round
Adrian Area 39, Waseca 16
Owatonna 58, Saint Paul Humboldt 24
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 30, Rosemount 28
Second Round
Rosemount 52, Saint Paul Humboldt 21
Owatonna 34, Waseca 29
Adrian Area 41, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 20
Third Round
Waseca 43, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 24
Adrian Area 67, Saint Paul Humboldt 9
Owatonna 38, Rosemount 29
Fourth Round
Waseca 58, Saint Paul Humboldt 7
Adrian Area 52, Rosemount 22
Owatonna 47, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 15
Fifth Round
Owatonna 36, Adrian Area 30
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 67, Saint Paul Humboldt 9
Waseca 39, Rosemount 24
Parkers Prairie Panther Invitational
1. Benson 193.0
2. Parkers Prairie 188.0
3. Foley 164.0
4. Pelican Rapids 143.0
5. Long Prairie-Grey Eagle 139.5
6. Crosby-Ironton 138.5
7. Ottertail Central 122.0
8. Ortonville 80.0
Paynesville Tournament
1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 216 points
2. Paynesville 203.5
3. Watertown (SD) 168.5
4. Dassel-Cokato 156
5. Delano 136
6. Pierz 105
7. Paynesville JV 75
8. Belgrade-Brooten-Elrosa 60
Plainview-Elgin-Millville Duals
Pool A
Plainview-Elgin-Millville 76, Winona 6
Plainview-Elgin-Millville 75, Forest Lake ‘B’ 6
Forest Lake ‘B’ 55, Winona 24
Pool B
Meford 48, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 18
Medford 29, Byron 27
Byron 42, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 27
1st: Plainview-Elgin-Millville 42, Medford 27
3rd: Byron 57, Forest Lake ‘B’ 18
5th: Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 50, Winona 10
Saint Croix Falls (WI) Classic
1. Boyceville 251.5
2. Norwood Young America 242.5
3. Shell Lake 238.5
4. Chetek/Prairie Farm 204.0
5. Unity 195.0
6. Amery 183.5
7. Cameron 169.0
8. St. Croix Falls 161.0
9. Bruce 92.0
10. New Richmond JV 70.5
11. Northwood 7.0
12. Non-Scoring JV -1.0
Saint Croix Lutheran Crusader Invitational
1. Rochester John Marshall 228.0
2. Saint Thomas Academy 196.0
3. Brooklyn Center/Concordia Academy 191.5
4. Saint Croix Lutheran 162.0
5. Fridley 132.0
6. Nicolett 109.0
7. Park Center 109.0
8. Minneapolis North 58.5
9. Saint Paul Arlington 34.0
10. Minneapolis Patrick Henry 24.5
Stewartville Invitational
1. Stewartville 186.5
2. Dover-Eyota 180.0
3. Rochester Mayo 176.0
4. Zumbrota-Mazeppa 169.0
5. Caledonia/Houston/Spring Grove 145.5
6. Triton 129.0
7. Hayfield 118.5
8. Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 80.0
9. Fairmont 18.0
Tri-Valley Invitational
1 Elk Point-Jefferson 188.5
2 Marion/Freeman 172
3 Dell Rapids 167.5
4 Pipestone 132
5 Garretson 124.5
6 Tri-Valley 117
7 Kimball/White Lake 81
8 Mount Vernon/Plankinton 58.5
9 Flandreau 48
10 Wessington Springs/Woonsocket 37
11 Parker 24
12 Sioux Valley 9
13 Chester/Colman-Egan 6
Wabasso Quadrangular
Canby 61, New Ulm 9
Marshall/Lakeview 37, New Ulm 30
Wabasso 55, New Ulm 14
Waterville-Elysian-Morristown Duals
Montgomery-Lonsdale/Le Center 43, Mankato West 27
Montgomery-Lonsdale/Le Center 47, Saint Clair 18
Pine Island 52, Waterville-Elysian-Morristown 22
Montgomery-Lonsdale/Le Center 48, Pine Island 18
Pine Island 54, Saint Clair 24
Pine Island 37, Mankato West 24
Mankato West 54, Saint Clair 22
Mankato West 45, Waterville-Elysian-Morristown 32
Montgomery-Lonsdale/Le Center 47, Saint Clair 18
Wisconsin Rapids Quadrangular
Wisconsin Rapids 55, Totino-Grace 10
Glenbard North (IL) 56, Totino-Grace 15
Ellsworth (WI) 30, Totino-Grace 25


Friday, January 11, 2008
Albany 55, Melrose 0
Anoka 39, Forest Lake 22
Blue Earth 64, Fairmont 12
Buffalo 53, Princton 18
Centennial 67, Blaine 8
Coon Rapids 60, Maple Grove 12
Dassel-Cokato 54, Orono 22
Eastview 41, Wayzata 30
Fargo North 50, Fertile-Beltrami 21
Fergus Falls 46, Barnesville 21
Foley 27, New London-Spicer 21
Hutchinson 41, Shakopee 26
Little Falls 45, Sartell-Saint Stephen 24
Martin County West 40, Saint Clair 36
Plainview-Elgin-Millville 58, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 9
Robbinsdale Armstong 33, Robbinsdale Cooper 25
Saint Peter 50, New Ulm 30
Scott West 34, Montgomery-Lonsdale/Le Center 24
Simley 50, Henry Sibley 18
Spring Lake Park/Saint Anthony 32, Chisago Lakes 28
United South Central 35, Maple River 20
Watertown-Mayer 60, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 6
Becker Triangular
Becker 55, Meadow Creek/Rivers Academy 18
Becker 65, Braham 22
Meadow Creek/Rivers Academy 59, Braham 30
Belgrade-Brooten-Elrosa Triangular
Belgrade-Brooten-Elrosa 47, Lac qui Parle Valley 17
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 44, Belgrade-Brooten-Elrosa 21
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 57, Lac qui Parle Valley 18
Champlin Park Triangular
Champlin Park 38, Osseo 25
Mounds View 36, Osseo 31
Champlin Park 45, Mounds View 24
Farmington Triangular
Chaska 44, Farmington 25
Prior Lake 42, Farmington 15
Prior Lake 45, Chaska 12
Mahnomen/Waubun Tournament
First Round
Greenbush-Middle River/Badger 67, United North Central 12
Frazee 62, Red Lake County Central 12
Mahnomen/Waubun 42, Crookston/Fisher 33
Wadena-Deer Creek 62, Blackduck/Cass Lake-Bena 18
Consolation Semifinal
Blackduck/Cass Lake-Bena 48, United North Central 33
Crookston/Fisher 47, Red Lake County Central 31
Championship Semifinal
Greenbush-Middle River/Badger 49, Wadena-Deer Creek 18
Frazee 51, Mahnomen/Waubun 10
7th: Red Lake County Central 42, United North Central 36
5th: Crookston/Fisher 51, Blackduck/Cass Lake-Bena 30
3rd: Wadena-Deer Creek 39, Mahnomen/Waubun 33
1st: Greenbush-Middle River/Badger 40, Frazee 27
Mapleton Quadrangular
Maple River 66, Gibbon-Fairfax-Winthrop 12
Maple River 32, Le Sueur-Henderson 29
United South Central 35, Maple River 20
United South Central 55, Gibbon-Fairfax-Winthrop 3
United South Central 38, Le Sueur-Henderson 16
Le Sueur-Henderson 78, Gibbon-Fairfax-Winthrop 6
Mille Lacs Triangular
Mille Lacs 35, Mora 35 (tie)
Mora 51, Pierz 19
Pierz 40, Mille Lacs 39
Minnetonka Quadrangular
Eden Prairie 54 Richfield 13
Eden Prairie 57 Minneapolis Southwest 22
Richfield 41 Minneapolis Southwest 35
Minnetonka 55 Eden Prairie 17
Minnetonka 65 Richfield 12
Minnetonka 58 Minneapolis Southwest 21
New Prague Quadrangular
Mankato East 36, Lakeville North 33
New Prague 33, Northfield 25
Lakeville North 37, Northfield 28
New Prague 41, Mankato East 34
New Prague 45, Lakeville North 24
Northfield 36, Mankato East 30


Thursday, January 10, 2008
Andover 59, Park Center 24
Annandale/Maple Lake 52, Mound-Westonka 23
Apple Valley 61, Bloomington Kennedy 6
Atwater-Cosmos-Grove City 54, Lac qui Parle Valley 15
Becker 34, Rogers 28
Bertha-Hewitt/Verndale 41, Ottertail Central 25
Cambridge-Isanti 30, Saint Michael-Albertville 26
Canby 36, Renville County West 25
Cannon Falls 28, Byron 42
Delano 42, Waconia 27
Foley 29, Milaca 21
Forest Lake 33, Woodbury 27
Fosston-Bagley 51, East Grand Forks/Sacred Heart 27
Goodhue 45, Triton 27
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 42, Wabasha-Kellogg 24
Hastings 74, Cretin-Derham Hall 6
Hibbing 34, Bemidji 24
Kasson-Mantorville 47, Lake City 24
Kenyon-Wanamingo 44, Zumbrota-Mazeppa 15
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 63, Ortonville 9
Kimball Area 41, Rockford 26
Lakeville South 54, Eden Prairie 18
Mankato East 39, Rochester John Marshall 34
Medford 58, Blooming Prairie 10
Minneapolis South 78, Minneapolis Washburn 5
North Branch 71, Fridley 6
Pine Island 33, La Crescent 32
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 38, Martin County West 27
Rochester Mayo 45, Mankato West 28
Rosemount 49, Chaska 18
Saint Croix Lutheran 47, DeLaSalle 35
Saint Francis 63, Columbia Heights 12
Saint Paul Harding 47, Saint Paul Johnson 33
Scott West 39, Sibley East 20
Thief River Falls/Goodridge 73, Fertile-Beltrami 0
Totino-Grace 61, Robbinsdale Cooper 3
West Central Area/Ashby 51, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 27
Yellow Medicine East 56, Montevideo 21
Big Lake Triangular
Monticello 39 Big Lake 20
Monticello 36 Wayzata 31
Big Lake 48 Wazata 31
Fergus Falls Triangular
Fergus Falls 52, Rocori 15
Rocori 39 Parkers Prairie 38
Fergus Falls 61, Parkers Prairie 11
Grand Rapids Triangular
Aitkin 66, Braham 12
Aitkin 38, Grand Rapids 22
Lakeville North Triangular
Eastview 44, Lakeville North 20
Minnetonka 39, Lakevile North 36
Minnetonka 35, Eastview 34
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson Quadrangular
Dover-Eyota 31, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 28
Dover-Eyota 39, Southland 32
Saint Charles 46, Southland 32
Minneapolis North Triangular
Minneapolis Edison 27, Minneapolis North 24
Minneapolis Henry 45, Minneapolis Edison 30
Minneapolis Henry 39, Minneapolis North 27
Moorhead Triangular
Detroit Lakes 30, Moorhead 29
Dilworth-Glyndon-Felton 36, Detroit Lakes 27
Detroit Lakes 30, Moorhead 29
Mora Triangular
Mora 59, Zimmerman 16
Mora 65, Rush City 6
Rush City 44, Zimmerman 23
Mounds View Triangular
Mounds View 43, Irondale 25
Roseville 40, Irondale 24
Mounds View 39, Roseville 28
New York Mills Quadrangular
New York Mills 69, United North Central 6
Browerville/Eagle Valley 50, Breckenridge 15
New York Mills 48, Breckenridge 22
New York Mills 37, Browerville/Eagle Valley 33
Osakis Triangular
Osakis 45, Eden Valley-Watkins 24
Osakis 49, Long Prairie-Grey Eagle 23
Eden Valley-Watkins 42, Long Prairie-Grey Eagle 32
Sauk Centre Triangular
Alexandria 61, Sauk Centre 7
Minnewaska 54, Sauk Centre 18
Alexandria 31, Minnewaska 30 (Alexandria won by the sixth criteria)
South Saint Paul Triangular
Saint Thomas Academy 44, South Saint Paul 31
North 48, South Saint Paul 34
North 61, Saint Thomas Academy 12
Stillwater Triangular
Centennial 54, Stillwater 13
Centennial 52, Henry Sibley 15
Henry Sibley 40, Stillwater 27
Tartan Triangular
Tartan 55, Richfield 16
Richfield 52, Mahtomedi 30
Tartan 56, Mahtomedi 16
Wabasso Triangular
Jackson County Central 43, Wabasso 21
Wabasso 27, Fulda/Murray County Central 25
Jackson County Central 39, Fulda/Murray County Central 22
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis Triangular
Crosby-Ironton 41, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 27
Park Rapids Area 37, Crosby-Ironton 35
Park Rapids Area 37, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 33


Tuesday, January 8, 2008
Barnesville 36, Dilworth-Glyndon-Felton 35
Browerville/EagleValley 45, Ottertail Central 24
Byron 38, La Crescent 25
Canby 41, Minneota 16
Cavalier (ND) 50, East Grand Forks/Sacred Heart 28
Dawson-Boyd 35, Tacy-Milroy-Balaton 33
Fergus Falls 61, Moorhead 3
Goodhue 54, Pine Island 18
Greenbush-Middle River/Badger 48, Crookston/Fisher 20
Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 51, Braham 21
LeSueur-Henderson 32, Waconia 31
MACCRAY 61, Ortonville 18
Mahnomen/Waubun 47, Fosston/Bagley 21
Minnewaska Area 48, Morris Area/Hancock 11
Osakis 33, New York Mills 25
Pequot Lakes/Pine River-Backus 59, Blackduck/Cass Lake-Bena 15
Renville County West 61, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 15
Saint Cloud Apollo 42, Sartell-Saint Stephen 28
Saint James 40, BOLD/Buffalo Lake-Hector 23
Sauk Rapids-Rice 36, Saint Cloud Tech 30
Triton 45, Lake City 24
Watertown-Mayer 39, Sibley East 15
Wayzata 71, Saint Paul Johnson 6
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 58, Marshall/Lakeview 13
Zumbrota-Mazeppa 25, Kasson-Mantorville 24
Atwater-Cosmos-Grove City Quadrangular
Litchfield 36, Sauk Centre 30
Atwater-Cosmos-Grove City 62, Sauk Centre 9
Atwater-Cosmos-Grove City 50, Benson 17
Atwater-Cosmos-Grove City 45, Litchfield 18
Breckenridge Triangular
Perham 46, Breckenridge 16
Perham 58, Pelican Rapids 12
Pelican Rapids 40, Breckenridge 29
Caledonia/Houston/Spring Grove Triangular
Plainview-Elgin-Millville 41, Caledonia/Houston/Spring Grove 23
Caledonia/Houston/Spring Grove 39, Holmen (WI) 32
New London-Spicer Triangular
Monticello 58, Willmar 12
New London-Spicer 30, Monticello 22
New London-Spicer 67, Willmar 4
Ogilvie Triangular
Rush City 45, Ogilvie 32
Holdingford 47, Rush City 28
Holdingford 51, Oglivie 21
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove Triangular
Yellow Medicine East 58, Worthington 12
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 45, Worthington/Round Lake-Brewster 31
Yellow Medicine East 67, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 0
Redwood Valley Triangular
Jackson County Central 55, Redwood Valley 18
Redwood Valley 58, Luverne/Hills-Beaver Creek 18
Jackson County Central 60, Luverne/Hills-Beaver Creek 18
Saint Thomas Academy Triangular
Saint Paul Central 66, Minnehaha 6
Saint Thomas Academy 42, Saint Paul Central 33
Saint Thomas Academy 57, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 10
Sheldon (IA) Quadrangular
Adrian 42, Sibley-Ocheyedan (IA) 20
Adrian 57, Sioux Center (IA) 18
Adrian 55, Sheldon-South O’Brien (IA) 15


Saturday, January 5, 2008
Benson Braves Classic
1. Minnewaska 215.5
2. Mahnomen-Wauben 164
3. Benson 145.5
4. Lac qui Parle Valley 118.5
5. Wheaton-Herman-Norcross 114.5
6. Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 112.5
7. Breckenridge 104.5
8. All-Stars 86
9. Ortonville 66.5
BOLD/Buffalo Lake-Hector Quadrangular
Zumbrota-Mazeppa 42, BOLD/Buffalo Lake-Hector 22
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 46, Zumbrota-Mazeppa 30
Zumbrota-Mazeppa 58, Marshall/Lakeview 10
BOLD/Buffalo Lake-Hector 41, Marshall/Lakeview 12
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 43, BOLD/Buffalo Lake-Hector 34
Brooklyn Center Tournament 
1. Brooklyn Center/Concordia Academy 211.0
2. Rogers 195.5
3. Rockford 176.0
4. Eden Prairie 169.5
5. Saint Paul Central 112.0
6. Mahtomedi 78.5
7. Minneapolis Patrick Henry 58.0
8. Minnetonka 56.0
9. Minneapolis North 39.0
Buffalo Bison Invite
Round 1
Alexandria 46, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 18
Foley 40, Buffalo 16
Adrian 32, Big Lake 26
Dassel-Cokato 45, Faribault 23
Round 2
Alexandria 52, Buffalo 15
Foley 61, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 6
Adrian 33, Dassel-Cokato 28
Big Lake 40, Faribault 30
Round 3
Foley 51, Alexandria 17
Buffalo 50, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 25
Adrian 49, Faribault 13
Big Lake 39, Dassel-Cokato 28
7th: Fairbault 45, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 19
5th: Dassel-Cokato 32, Buffalo 26
3rd: Big Lake 34, Alexandria 33
1st: Foley 40, Adrian 15
Burnsville Jaycee Invitational
1. Champlin Park 248
2. Eastview 224
3. Burnsville 151
4. Austin 148
5. Saint Cloud Tech 140
6. Robbinsdale Cooper 102
7. Cumberland (WI) 100
8. Minneapolis Southwest 42
9. Minneapolis Edison 2
Cambridge Bluejacket Invite 
1. Cambridge-Isanti 248.5
2. Brainerd 174.5
3. Grand Rapids 137
4. Elk River 137
5. Bemidji 134.5
6. All Stars Cambridge-Isanti 2nd Varsity 82
7. Blaine 77
8. Princeton 57
Cannon Falls Invitational
1. Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 209.0
2. Cannon Falls 199.0
3. Shakopee 183.0
4. Lake Crystal-Wellcome Memorial 144.0
5. Trinity at River Ridge 132.5
6. Rochester Century 114.5
7. Woodbury 113.0
8. Saint Charles 88.0
9. Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 54.0
10. Benilde-Saint Margaret’s 52.0
11. Saint Croix Lutheran 34.0
Columbia Heights Invitational
1. Coon Rapids 285
2. Saint Francis 225
3. Osseo 217.5
4. South Saint Paul 127
5. Columbia Heights 84
6. Fridley 64
7. Saint Paul Harding 64
8. De La Salle 37
9. Minneapolis Washburn 6
Cresco (IA) Mike Flanagan Invitational
1. Crestwood 213.5
2. Southland 144.0
3. Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 140.5
4. Rochester John Marshall 133.0
5. Decorah 119.0
6. Riceville 97.0
7. Turkey Valley 96.5
8. Blooming Prairie ?
Farmington Duals
Round 1
United South Central 51, Farmington 21
Chatfield 60, Lakeville North 15
Paynesville Area 47, Northfield 16
Delano 57, Saint Paul Humboldt 24
Round 2 Championship
United South Central 34, Delano 22
Paynesville Area 37, Chatfield 24
Round 2 Consolation
Farmington 48, Saint Paul Humboldt 24
Northfield 48, Lakeville North 25
1st: United South Central 32, Paynesville Area 22
3rd: Chatfield 34, Delano 32
5th: Northfield 33, Farmington 31
7th: Lakeville North 48, Saint Paul Humboldt 24
Fertile-Beltrami Pine To Prairie
1. Wadena-Deer Creek 222.5
2. Staples-Motley 221.5
3. Fosston/Bagley 164.0
4. Fertile-Beltrami 111.5
5. Lake Park-Audubon 99.0
6. Hawley 72.0
7. Red Lake County Central 63.0
8. United North Central 57.0
9. Warren-Alvarado-Oslo 52.5
Hopkins Paul Bengston Tournament
1. Hopkins 182.0
2. Waterville-Ellysian-Morristown 181.5
3. Montevideo 157.5
4. Minneapolis South 142.0
5. Orono 142.0
6. Saint Thomas Academy 86.0
7. Richfield 77.0
8. Saint Paul Como Park 66.0
Hudson (WI) Duals
Hutchinson 64, Saint Paul Johnson 13
Hutchinson 42, Park 30
Sparta (WI) 38, Hutchinson 29
Ellsworth (WI) 41, Hutchinson 22
La Crescent Tournament
Quarterfinals
Caledonia/Houston/Spring Grove 43, La Crescent 25
Dover-Eyota 37, La Crosse Logan 27
Waseca 75, Black River Falls 6
Barron 49, Wabasha-Kellogg 24
Consulation Semifinals
La Crosse Logan 44, La Crescent 28
Wabasha-Kellogg 54, Black River Falls 22
Championship Semifinals
Dover-Eyota 46, Caledonia/Houston/Spring Grove 24
Waseca 62, Barron 10
7th: La Crescent 52, Black River Falls 28
5th: La Crosse Logan 47, Wabasha-Kellogg 27
3rd: Caledonia/Houston/Spring Grove 45, Barron 23
1st: Waseca 44, Dover-Eyota 18
Marshfield (WI) Duals
Owatonna 64, Osseo-Fairchild 6
Owatonna 48, Medford (WI) 25
Owatonna 37, Chippewa Falls 27
1st: Owatonna 34, Tomah 30
Montgomery-Lonsdale/Le Center Bezdichek Invitational
1. Medford 176
2. Montgomery-Lonsdale/Le Center 169
3. LeSueur-Henderson 136
4. River Valley 88
5. Triton 82
6. Mankato East 76
7. Saint Paul Highland Park 49
8. Janesville-Waldorf-Pemberton 43
Mora Mustangs Invitational
1. Mora 206.5
2. Annandale/Maple Lake 197.0
3. Albany 194.0
4. Waconia 158.0
5. Sartell-Saint Stephen 99.0
6. Milaca 2nd varsity 95.0
7. Braham 67.5
8. Zimmerman 55.0
9. Saint Francis 2nd varsity 55.0
Mound-Westonka Duals
Monticello 63, Ellsworth 0
Lakeville South 42, Robbinsdale Armstrong 24
Lake City 42, Ellsworth 12
Robbinsdale Armstrong 39, Mound-Westonka 33
Monticello 57, Lake City 9
Lakeville South 55, Mound-Westonka 21
Monticello 68, Lakeville South 6
Lake City 33, Robbinsdale Armstrong 31
Ellsworth 40, Mound-Westonka 27
Norwood Young America Central Invitational
1. Yellow Medicine East (Grey) 248.50
2. Howard Lake Waverly Winsted 170
3. Renville County West  168
4. Norwood Young America 167
5. Yellow Medicine East (Maroon) 91
6. Nicollet 57
7. Minnehaha Academy 40
Ogilvie Lions Tournament
1. Watertown-Mayer 268.5
2. Saint Cloud Apollo 165.5
3. Mille Lacs 156.5
4. Rush City 135
5. Eden Valley-Watkins 108
6. Cloquet 105
7. Ogilvie 99
8. Junior Varsity 54.5
Perham Barrel O’Fun Invitational
1. Perham 256
2. New London Spicer 234.5
3. New York Mills 149
4. Parkers Prairie 103
5. Detroit Lakes 97.5
6. Roseau 96.5
7. Minnetonka 89
8. Park Rapids 78
9. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 50
10. East Grand Forks 42
Pipestone Invitational
1. Canby 277.0
2. Wabasso 210.0
3. Pipestone Area 208.0
4. Tracy-Milroy-Balaton 132.0
5. Lennox 95.0
6. Sisseton 83.0
Royalton Invitational
1. Sauk Rapids-Rice 204
2. Browerville Eagle Valley 198
3. Royalton 179
4. Kimball Area 136
5. Morris Area/Hancock 127.5
6. Holdingford 113
7. West Central Area 105.5
8. Meadow Creek/Rivers Academy  73
9. New York Mills 70
10. Big Lake 16
11. Granite City Baptist 0
Tartan Clash
1. North Branch 198
2. Rosemount 180
3. Tartan 164.5
4. Chaska 140.5
5. Amery 125.5
6. Roseville 124.5
7. Andover 96
8. Irondale 95
9. Unattached 11


Fri-Sat, January 4-5, 2008
Bismark Rotary Club Wrestling Tournament
1. Bismarck 62.5
2. Rapid City Stevens 57.0
3. Bismarck Century 44.0
3. West Fargo 44.0
5. Minot 38.0
5. Sidney 38.0
7. Turtle Mountain Community 37.0
8. Crosby-Ironton 35.5
9. Napoleon 33.0
9. Wahpeton 33.0
11. Fargo South 31.0
12. Aberdeen Central 28.0
13. Grand Forks Red River 27.5
14. Bismarck St Marys 26.5
14. Rapid City Central 26.5
16. Frazee 24.0
17. Mandan 22.0
17. Miles City 22.0
19. Fargo North 16.0
20. Dawson County 14.0
21. BeulahHazen 12.0
21. Grand Forks Central12.0
21. Valley City 12.0
24. Dickinson 10.0
25. Jamestown 5.5
Casselton Lettermen’s Tournament
1. Lisbon 214.5
2. Oakes 183
3. Velva-Garrison-Max 172.5
4. Hillsboro 150.5
5. Webster 148.5
6. Rolla-Rock Lake-St. John 125.5
7. LaMoure 120
8. Central Cass 118
9. Barnesville 116.5
10. Ellendale-Edgilgy 95
11. South Border 89
12. Moorhead 76
13. Cavalier 65.5
14. North Border 61
15. Frazee JV 48.5
16. Fargo South JV 38.5
17. Larimore 29
18. May-Port-CG 26
19. Unattached 19
20. West Fargo JV 13.5
21. Kindred 13
The Clash 
Saturday Results
Championship Bracket
Waverly-Shellrock over Glenbard North 38-28
Montini over Apple Valley 34-29
Montini over Glenbard North 35-17
Apple Valley over Waverly-Shellrock 29-20
Apple Valley over Glenbard North 36-18
Waverly-Shellrock over Montini 42-14
Second Bracket
Hastings over Jackson County 34-26
Ballard Huxley over Don Bosco 39-21
Jackson County over Don Bosco 39-24
Hastings over Ballard Huxley 30-23
Ballard Huxley over Jackson County 38-28
Hastings over Don Bosco 38-22
Third Bracket
Simley over Albert Lea 35-22
Kaukauna over Wheaton North 36-28
Simley over Wheaton North 33-20
Kaukauna over Albert Lea 42-22
Simley over Kaukauna 40-20
Wheaton North over Albert Lea 41-27
Fourth Bracket
Ponderosa over Wisconsin Rapids 34-28
Vacaville over Anoka 36-33
Anoka over Ponderosa 35-27
Wisconsin Rapids over Vacaville 37-28
Vacaville over Ponderosa 36-28
Anoka over Wisconsin Rapids 31-28
Fifth Bracket
Blue Springs over Wagner 35-27
Wasatch over Kenyon-Wanamingo 37-27
Wasatch over Blue Springs 39-24
Kenyon-Wanamingo over Wagner 36-28
Wagner over Wasatch 39-39 **
Kenyon-Wanamingo over Blue Springs 31-27
Sixth Bracket
Wrightstown over Plainfield Central 33-29
Scott West over Plainview-Elgin-Millville 45-23
Scott West over Wrightstown 39-29
Plainview-Elgin-Millville over Plainfield Central 42-25
Plainview-Elgin-Millville over Wrightstown 48-17
Scott West over Plainfield Central 42-17
Seventh Bracket
Independence over Carl Harrison 36-30
Canton over Kasson-Mantorville 35-29
Kasson-Mantorville over Carl Harrison 36-31
Canton over Independence 45-24
Independence over Kasson-Mantorville 44-24
Canton over Carl Harrison 46-19
Eighth Bracket
Goodhue over Punahou 33-30
Creighton Prep over Chaparral 52-19
Punahou over Chaparral 45-18
Creighton Prep over Goodhue 45-24
Goodhue over Chaparral 58-15
Punahou over Creighton Prep 39-34
Friday Results

BRACKET A
Glenbard North 68, Punahou School 0
Simley 39, Blue Springs 16
Ponderosa 32, Carl Harrison 27
Jackson County Central 40, Wrightstown 20
Glenbard North 46, Simley 19
Jackson County Central 48, Ponderosa 26
Blue Springs 47, Punahou School 16
Wrightstown 33, Carl Harrison 29
Wrightstown 39, Blue Springs 19
Carl Harrison 38, Punahou School 28
Glenbard North 45, Jackson County Central 22
Simley 33, Ponderosa 30
BRACKET B
Montini Catholic 54, Chaparral 10
Anoka 35, Wasatch 27
Wheaton North 42, Scott West 18
Don Bosco 49, Kasson-Mantorville 18
Montini Catholic 43, Anoka 34
Don Bosco 39, Wheaton North 21
Scott West 44, Kasson-Mantorville 22
Wasatch 51, Chaparral 15
Montini Catholic 42, Don Bosco 14
Wheaton North 37, Anoka 27
Wasatch 38, Scott West 34
Kasson-Mantorville 45, Chaparral 25
BRACKET C
Apple Valley 50, Canton 12
Vacaville 35, Plainview-Elgin-Millville 23
Ballard-Huxley 47, Kenyon-Wanamingo 21
Kaukauna 38, Creighton Prep 27
Apple Valley 56, Vacaville 15
Ballard-Huxley 39, Kaukauna 23
Plainview-Elgin-Millville 37, Canton 36
Kenyon-Wanamingo 44, Creighton Prep 26
Kenyon-Wanamingo 47, Plainview-Elgin-Millville 20
Canton 41, Creighton Prep 29
Apple Valley 37, Ballard-Huxley 28
Kaukauna 37, Vacaville 27
BRACKET D
Waverly-Shell Rock 66, Goodhue 0
Albert Lea 35, Wagner 31
Hastings 48, Independence 22
Wisconsin Rapids 41, Plainfield Central 25
Waverly-Shell Rock 49, Albert Lea 15
Hastings 38, Wisconsin Rapids 23
Wagner 45, Goodhue 27
Plainfield Central 33, Independence 32
Indendence 33, Goodhue 25
Albert Lea 31, Wisconsin Rapids 24
Waverly-Shell Rock 39, Hastings 19
Wagner 40, Plainfield Central 29
Hibbing Duals 
1. Centennial 4-0
2. White Bear Lake 3-1
3. Hibbing 2-2
4. Chisago Lakes 1-3
5. Virginia 3-1
6. Nashwauk-Kewatin/Greenway 2-2
7. Hinckly-Finlayson-Pine City 1-3
8. Park Center 0-4
Round 1
Centennial 71, Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 3
Hibbing 58, Hinckly-Finlayson-Pine City 12
White Bear Lake 71, Park Center 9
Chisago Lakes 45, Virginia/Mountain Iron-Buhl 18
Round 2
Centennial 66, Chisago Lakes 12
White Bear Lake 37, Hibbing 26
Virginia/Mountain Iron-Buhl 36, Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 35
Hinckly-Finlayson-Pine City 40, Park Center 39
Round 3
Centennial 29, White Bear Lake 20
Hibbing 51, Chisago Lakes 23
Nashwauk-Kewatin/Greenway 41, Park Center 32
Virginia/Mountain Iron-Buhl 45, Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 26
Round 4
Centennial 53, Hibbing 15
White Bear Lake 54, Chisago Lakes 15
Nashwauk-Kewatin/Greenway 39, Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 36
Virginia/Mountain Iron-Buhl 54, Park Center 27


Friday, January 4, 2008
Bloomington Kennedy 49, Burnsville 18
BOLD/Buffalo Lake-Hector 43, Morris Area/Hancock 29
Cambridge-Isanti 48, Totino-Grace 23
Chatfield 37, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 25
Dover-Eyota 36, Hayfield 29
Eagan 51, North Saint Paul 18
Hutchinson 39, Willmar 22
Lakeville North 36, Eagan 34
Osakis 56, Parkers Prairie 10
Rosemount 36, Lakeville South 28
Zumbrota-Mazeppa 51, Pine Island 16
Belgrade-Brooten-Elrosa Tournament 
1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 190.5
2. Atwater-Cosmos-Grove City 160.5
3. Becker 131.5
4. Belgrade-Brooten-Elrosa 85.5
5. Ottertail Central 79
6. Long Prairie-Grey Eagle 67
7. Sauk Centre 66
8. MACCRAY 33
Eastview Triangular
Henry Sibley 42, Eastview 25
Henry Sibley 41, Park 30
Forest Lake Quadrangular
Forest Lake 48, Roseville 27
Forest Lake 40, Mounds View 27
Forest Lake 38, Bemidji 29
Bemidji 45, Mounds View 28
Bemidji 37, Roseville 27
Mounds View and Roseville did not wrestle
Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West Triangular
Madelia/Truman 63, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 15
Madelia/Truman 70, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 6
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 40, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 22
Little Falls Quadrangular
Litchfield 35, Little Falls 34
Milaca 65, Pierz 9
Milaca 54, Little Falls 12
Litchfield 39, Pierz 24
Little Falls 63, Pierz 16
Mankato West Triangular
Maple River 44, Mankato West 21
Maple River 45, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 29
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 51, Mankato West 13
Waconia Triangular
Dassel-Cokato 49, Waconia 18
Dassel-Cokato 30, New Prague 28
Waconia 43, New Prague 32


Thursday, January 3, 2008
Albany 60, Long Prairie-Grey Eagle 16
Albert Lea 53, Austin 13
Alexandria 69, Rocori 9
Andover 48, Blaine 30
Annandale/Maple Lake 48, Orono 25 
Brainerd/Pillager 49, Little Falls 30
Buffalo 42, Becker 29
Champlin Park 31, Centennial 29
Elk River 64, Park Center 18
Fertile-Beltrami 37, Roseau 36
Goodhue 45, Hayfield 25
Greenbush-Middle River/Badger 40, Mahnomen/Waubun 27
Jackson County Central 32, Adrian 25
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 59, Tracy-Milroy-Balaton 15
Martin County West 43, Worthington/Round Lake-Brewster 33
Montgomery/Lonsdale-LeCenter 51, Hutchinson 19
Montevideo 47, Lac qui Parle Valley 27
Monticello 61, Princeton 15
New London-Spicer 57, Sauk Centre 6
New Ulm 48, Marshall 24
Osseo 34, Maple Grove 30
Owatonna 52, Faribault 15
Perham 48, New York Mills 17
Renville County West 36, Dawson-Boyd 34
Rochester Century 42, Mankato East 30
Saint Francis 45, Spring Lake Park/Saint Anthony 24
Saint Michael-Albertville 66, Rogers 3
Shakopee 38, Rosemount 31
Thief River Falls 50, Crookston/Fisher 30
Totino-Grace 43, Irondale 22
United South Central 34, Medford 24
White Bear Lake 58, Woodbury 9
Ogilive Triangular
Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 54, Ogilive 18
Royalton/Swanville 45, Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 27
Park Rapids Area Triangular
Park Rapids Area 48, Staples-Motley 24
Pequot Lakes/Pine River-Backus 57, Staples-Motley 13
Pequot Lakes/Pine River-Backus 54, Park Rapids Area 20
Paynesville Quadrangular
Atwater-Cosmos-Grove City 56, Howard Lake-Waverly-Winsted 12
Paynesville 70, Melrose 3
Atwater-Cosmos-Grove City 32, Paynesville 24
Paynesville 46, Howard Lake-Waverly-Winsted 15
River Valley Triangular

River Valley 34, Sibley East 33
River Valley 44, Lake Crystal-Wellcome Memorial 24
Sibley East 45, Lake Crystal-Wellcome Memorial 15
Wadena/Deer Creek Triangular
Wadena/Deer Creek 41, Pelican Rapids 30
Bertha-Hewitt/Verndale 51, Pelican Rapids 21
Wadena/Deer Creek 48, Bertha-Hewitt/Verndale 33
Waseca Triangular
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 34, LeSueur-Henderson 31
Waseca 40, LeSueur-Henderson 28
Waseca 54, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 18
Watertown-Mayer Triangular
Delano 51, Norwood Young America 21
Watertown-Mayer 46, Delano 27
Watertown-Mayer 50, Norwood Young America 21
West Central Area/Ashby Triangular
Browerville/Eagle Valley 59, West Central Area/Ashby 18
Browerville/Eagle Valley 46, Dilworth-Glyndon-Felton 30
Dilworth-Glyndon-Felton 50, West Central Area 31
Yellow Medicine East Triangular
Yellow Medicine East 42, Minnewaska 21
Minnewaska 51, Redwood Valley 21
Yellow Medicine East 66, Redwood Valley 3
Zimmerman Triangular
Big Lake 51 Zimmerman 21
Big Lake 54, Saint Cloud Apollo 30
Saint Cloud Apollo 56. Zimmerman 21

High School Results – December 2007

Saturday, December 29, 2007
Anoka 36, Albert Lea 29
Montevideo David Roder Memorial Invite 
1. Foley 287.5

2. Canby 223
3. Chaska 140
4. Montevideo 128

5. Tracy 125
6. Wheaton 114
7. Milbank (SD) 99
8. Pine Island 71
9. MACCRAY 62
MLLC Coyote Invitational
1. Hastings 259.5
2. Montgomery-Lonsdale/LeCenter 215.0
3. United South Central 169.5
4. Lake Crystal-Wellcome Memorial 134.5
5. Shakopee 123.0
6. Saint Clair 84.5
7. Blooming Prairie 46.0


Fri-Sat, December 28-29, 2007
Bi-State Classic
Division 1
1. Hartland Arrowhead 345.5
2. Bloomington Kennedy 267.0
3. Tomah 255.0
4. DC Everest 238.5
5. Hudson 217.5
6. Verona 175.5
7. La Crosse Logan 166.5
8. New Richmond 153.0
9. Fond du lac 150.5
10. Eastview 135.0
11. Holmen 127.0
12. Middleton 100.0
13. Sparta 97.0
14. Baraboo 89.0
15. La Crosse Central 86.0
16. Lakeville South 79.0
17. South Saint Paul 56.5
18. Cudahy/St Francis 31.0
Division 2
1. Dodgeville 260.5
2. Adams Friendship 191.0
3. River Valley 180.0
4. Ellsworth 172.0
5. Westby 161.0
6. Caledonia 128.0
7. Portage 115.0
8. Mt Horeb/Barneveld 83.0
9. Cuba City/South Western 80.0
10. Prairie Du Chien 72.0
11. Nekoosa/Port Edwards 71.0
12. Mauston 70.5
13. Belmont/Platteville 58.0
14. West Salem/Bangor 52.5
15. Richland Center 52.0
16. Black River Falls 46.0
17. Monroe 35.0
Division 3
1. Shell Lake 191.0
2. Viroqua 160.5
3. Auburndale 155.0
4. Lancaster 121.5
5. Aquinas 120.0
6. Stratford 119.0
7. Hillsboro 117.5
8. New Lisbon 106.0
9. Crawford/Seneca 101.0
10. Riverdale 94.5
11. Arcadia 91.0
12. Independence/Gilmanton 68.0
13. Athens 54.0
14. De Soto 49.5
15. Boscobel 48.5
16. Royall 41.0
17. Cashton 39.0
18. Loyal 26.0
19. Kickapoo/LaFarge 20.0
20. Ithaca 7.0
Oshkosh (WI) On the Water Wrestling Classic
1. Ashwaubenon 380.0
2. Spash 360.0
3. Mosinee 225.0
4. Coleman 212.5
5. Hartford Union 196.5
6. Wisconsin Lutheran 187.5
7. Waupaca 180.0
8. Green Bay Preble- East 178.0
9. Burnsville (MN) 177.0
10. Brillion 174.5
11. Tomahawk 174.5
12. Kewaskum 165.0
13. Bradley Tech 155.5
14. Laconia 155.5
15. Oshkosh North 147.0
16. Manawa LW 141.0
17. Chi-Hi 138.5
18. Milwaukee Custer 138.0
19. Hortonville 135.0
20. Bayport 133.5
21. Mishicot 128.5
22. Freedom 126.0
23. Peshtigo 125.5
24. Sturgeon Bay 120.5
25. Gillett 120.0
26. Weston 118.0
27. Oak Creek 113.5
28. De Pere 111.0
29. Oshkosh Lourdes 100.5
30. Southern Door 93.0
31. Wilmot Union 91.5
32. Elcho 90.5
33. Lena 89.0
34. Winneconne 88.5
35. Wautoma 86.0
36. Menasha 84.0
37. New Berlin West 80.0
38. Oshkosh West 56.0
Rumble on the Red Tournament 
1. Jackson County Central 274.5
2. Apple Valley 235.5
3. Perham 215.5
4. Coon Rapids 205.0
5. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 193.5
6. Saint Michael-Albertville 161.0
7. Prior Lake 148.0
8. Scott West 145.0
9. Fargo South 143.0
10. Elk Point Jefferson 140.5
11. Wayzata 133.0
12. Maple River 129.5
13. Thief River Falls 128.0
14. Rapid City Stevens 120.0
15. Windom-Mt Lake-B/O 118.5
16. Delano 117.5
17. Henry Sibley 114.0
18. Byron 112.5
19. Forest Lake 106.5
20. West Fargo 105.0
21. Sauk Rapids-Rice 104.5
22. St. Cloud Apollo 103.5
23. Frazee 103.0
24. Minneota 100.5
25. New Ulm 97.0
26. Fulda/Murray County Central 91.5
27. Eagan 91.0
28. Grand Forks Red River 87.5
29. Aberdeen Central 80.0
30. Grand Meadow/Leroy-Os/Kingsland 77.0
31. Dilworth-Glyndon-Felton 75.0
32. Stewartville 69.0
33. Faribault 68.0
34. Orono 63.0
35. Devils Lake 60.0
36. New Richland-Harland-Ellendale-Geneva 55.0
37. Blaine 40.5
38. Janesville-Waldorf-Pemberton 38.0
39. Lake Park-Audubon 38.0
40. Benilde St. Margaret`s 35.0
41. Sisseton 34.0
42. Fargo North 33.0
43. Omaha-Gross 32.5
44. United North Central 31.0
45. Oconomowoc 27.0
46. Wabasha-Kellogg 24.0
47. Moorhead 19.0
48. Marshall 18.0
49. Richfield 11.0
50. Hawley 9.0


Thursday, December 27, 2007
Eau Claire (WI) Quadrangular
Woodbury 51, Abby/Colby 21
Woodbury 56, Marathon 13
Woodbury 56, North Eau Claire 18
Wellington (FL) Duals

Owatonna 74, Bradford County (FL) 3
Owatonna 66, Wellington (FL) 0
Owatonna 58, Jupiter Christian 10


Saturday, December 22, 2007
Grand Rapids Quadrangular
Grand Rapids 62, Nashwauk-Keewatin/Greenway 16
Deer River/Northland 52, Princeton 28
Grand Rapids 49, Deer River/Northland 27
Princeton 51, Nashwauk-Keewatin/Greenway 24
Grand Rapids 60, Princeton 14
Deer River/Northland 48, Nashwauk-Keewatin/Greenway 34
Owatonna Duals
Henry Sibley 37, Saint Cloud Tech 33
Saint Cloud Tech 39, Austin 37
Saint Cloud Tech 48, Winona 26
Owatonna 51, Saint Cloud Tech 21
Owatonna 44, Henry Sibley 21
Owatonna 57, Austin 15
Owatonna 54, Winona 21
Austin 40, Henry Sibley 33
Henry Sibley 51, Winona 23
Simley Quadrangular

Simley 51, Forest Lake 18
Prior Lake 36, Irondale 22
Simley 75, Irondale 3
Prior Lake 42, Forest Lake 17
Simley 49, Prior Lake 21
Forest Lake 40, Irondale 33


Friday, December 21, 2007
Aitkin 65, Ogilvie 15
Alexandria 44, Saint Cloud Apollo 24
Cambridge-Isanti 69, Rogers 0
Columbia Heights 39, Fridley 36
Faribault 36, Northfield 31
Hastings 59, Park 15
Hillsboro 51, Fertile-Beltrami 27
Perham 47, Bertha-Hewitt/Verndale 18
Saint Charles 46, Winona 36
White Bear Lake 60, Mounds View 12
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 32, Adrian 29
Yellow Medicine East 53, Morris/Area Hanccok 13
Benson Triangular
Minneota 53, Lac qui Parle Valley 12
Minneota 57, Benson 12
Benson 37, Lac qui Parle Valley 36
Eden Prairie Triangular

Saint Cloud Tech 39, Kimball 31
Saint Cloud Tech 45, Eden Prairie 20
Kimball 42, Eden Prairie 36
Foley Triangular
Foley 25 Paynesville 24
Foley 45, Sauk Centre 16
Halenbeck Hall Triangular
Eden Valley-Waktins 36, Becker 33
Rocori 33, Eden Valley-Watkins 27
Becker 40, Rocori 33
Nashwauk-Keewatin/Greenway Triangular
Crosby-Ironton 49, Nashwauk-Keewatin/Greenway 23
Crosby-Ironton 46, Virginia/Mountain Iron-Buhl 27
Osseo Quadrangular
Osseo 42, Robbinsdale Cooper 39
Osseo 40, Mille Lacs 39
Osseo 40, Wabasha-Kellogg 30
Pierz Triangular
Big Lake 52, Pierz 18
Milaca 56, Pierz 10
Milaca 40, Big Lake 25
Rochester Triangular
Rochester John Marshall 42, Rochester Mayo 33
Rochester John Marshall 42, Rochester Century 25
Rochester Mayo 38, Rochester Century 30
Saint Ansgar (IA) Triangular
Blooming Prairie 48, Saint Ansgar (IA) 28
Blooming Prairie 30, Southland 48
Southland over Saint Ansgar (IA)
Saint James Triangular
Saint James 47, Saint Peter 24
Saint James 63, Worthington/Round Lake-Brewster 12
Sauk Rapids Quadrangular
Sauk Rapids-Rice 36, Little Falls 30
Buffalo 43, Bemidji 23
Buffalo 30, Sauk Rapids-Rice 30 (Criteria #3)
Little Falls 42, Bemidji 27
Sauk Rapids-Rice 41, Bemidji 25
Buffalo 44, Little Falls 21


Thursday, December 20, 2007
Albany 46, Sauk Centre 17
Annandale/Maple Lake 36, Dassel-Cokato 33 
Barnesville 55, Moorhead 18
Bloomington Kennedy 45, Rosemount 22
Browerville/EagleValley 61, Parkers Prairie 6
Burnsville 44, LeSueur-Henderson 24
Byron 62, Lake City 12
Cannon Falls/Randolph 34, Goodhue 31
Delano 49, Orono 23
Dilworth-Glyndon-Felton 54, Breckenridge 21
Dover-Eyota 42, Caledonia/Houston/Spring Grove 21
Eden Valley-Watkins 34, Howard Lake-Waverly-Winsted 29
Fergus Falls 34, Minnewaska 32
Frazee 53, New York Mills 13
Long Prairie-Grey Eagle 63 Melrose 3
Maple River 40, Waterville-Elysian-Morristown 30
New London-Spicer 64, Renville County West 3
North Branch 51, Robbinsdale Cooper 24
Park 38, Stillwater 34
Pierz 37, Holdingford 29
Plainview-Elgin-Millville 51, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 20
Saint Michael-Albertville 44, Buffalo 22
Saint Paul Harding 41, Saint Paul Como Park 28
Saint Paul Humboldt 51, Saint Paul Johnson 22
Stewartville 43, Triton 26
Tracy-Milroy-Balaton 37, Marshall 27
United North Central 51, Hawley 15
Anoka Triangular
Elk River 42, Maple Grove 21
Anoka 40, Elk River 21
Centennial Quadrangular
Centennial 49, Mankato West 21
Centennial 51, Irondale 18
Mankato West 40, Irondale 28
Milaca 31, Centennial 20
Milaca 51, Irondale 6
Milaca 57, Mankato West 15
East Grand Forks Triangular
Park Rapids Area 45, East Grand Forks 30
Thief River Falls/Goodridge 47, Park Rapids Area 18
Thief River Falls/Goodridge 60, East Grand Forks 18
Farmington Triangular
Lakeville North 50, Hopkins 24
Lakeville North 36, Farmington 33
Hopkins 43, Farmington 24
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie Quadrangular
Waconia 45, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 28
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 39, Minnetonka 35
BOLD/Buffalo Lake-Hector 44, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 25
BOLD/Buffalo Lake-Hector 43, Minnetonka 24
BOLD/Buffalo Lake-Hector 40, Waconia 31
Henry Sibley Triangular
Henry Sibley 45, Tartan 19
Henry Sibley 48, Saint Thomas Academy 27
Tartan 60, Saint Thomas Academy 21
Kasson-Mantorville Triangular
Kenyon-Wanamingo 68, Columbia Hieghts 6
Kasson-Mantorville 72, Columbia Hieghts 6
Kenyon-Wanamingo 39, Kasson-Mantorville 21
Montgomery-Lonsdale/Le Center Triangular
Montgomery-Lonsdale/Le Center 38, Waseca 22
New Prague 32, Waseca 31
Montgomery-Lonsdale/Le Center 41, New Prague 26
Northwest Suburban Triangular
Anoka 40, Elk River 21
Anoka 52, Maple Grove 15
Elk River 42, Maple Grove 21
Norwood Young America Triangular
Madelia-Truman 48, Meadow Creek/Rivers Academy 15
Madelia-Truman 50, Norwood Young America 21
Norwood Young America 58, Meadow Creek/Rivers Academy 20
Princeton Quad
Andover 53, Braham 22
Andover 34, Princeton 27
Andover 48, Zimmerman 27
Redwood Valley Quadrangler
Wabasso 48, Redwood Valley 21
Wabasso 54, MACCRAY 15
Wabasso 51, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 17
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 40, Redwood Valley 37
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 51, MACCRAY 34
Redwood Valley 51, MACCRAY 24
Richfield Triangular
North 58, Richfield 6
Simley 70, North 3
Simley 80, Richfield 0
Saint Francis Triangular
Saint Francis 41, Forest Lake 30
Cambridge-Isanti 42, Saint Francis 21
Saint Peter Triangular
Saint Peter 61, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 7
Shakopee 42, Saint Peter 36
Shakopee 58, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 17
Totino-Grace Quad
Chisago Lakes 77, Park Center 3
Chisago Lakes 54, Minneapolis Patrick Henry 9
Park Center 51, Minneapolis Patrick Henry 26
Totino-Grace 72, Minneapolis Patrick Henry 9
Totino-Grace 40, Chisago Lake 33
Totino-Grace 78, Park Center 6
United South Central Triangular
Lake Crystal-Wellcome Memorial 54, Janesville-Waldorf-Pemberton 24
United South Central 49, Janesville-Waldorf-Pemberton 6


Tuesday, December 18, 2007
Adrian Area 61, Worthington/Round Lake-Brewster 15
Alexandria 44, Sauk Rapids-Rice 19
Aitkin 37, Mille Lacs 27
Anoka 49, Osseo 28
Bemidji 34, Grand Rapids 31
Brainerd/Pillager 35, Fergus Falls 26
Canby 53, Lac qui Parle Valley 20
Detroit Lakes 44, Crookston 33
Dilworth-Glyndon-Felton 61, Hawley 9
Frazee 45, Wadena-Deer Creek 24
Fulda/Murray County Central 40, Minneota 22
Hibbing 59, Nashwauk-Keewatin/Greenway 24
Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 43, Cloquet 29
Holdingford 39, Sartell-Saint Stephen 33
Litchfield 23, Watertown-Mayer 45
Madelia/Truman 34, Medford 29
Martin County West 48, Luverne/Hills-Beaver Creek 36
Milaca 51, North Branch 15
Minnewaska 54, Montevideo 22
New Ulm 40, Blue Earth Area 21
Pelican Rapids 45, Wheaton/Herman-Norcross 35
Red Lake County Central 45, Lake Park-Audubon 24
Roseville 37, White Bear Lake 29
West Central Area/Ashby 51, United North Central 24
Waseca 74, Fairmont 3
Watertown-Mayer 45, Litchfield 23
Woodbury 56, Cretin-Derham Hall 22
Zumbrota-Mazeppa 30, Byron 30 (Z-M wins by criteria F)
Bertha-Hewitt/Verndale Quadrangular
Barnesville 45, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 31
Bertha-Hewitt/Verndale 35, Osakis 30
Bertha-Hewitt/Verndale 51, Barnesville 21
Bertha-Hewitt/Verndale 55, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 21
Osakis 39, Barnesville 24
Osakis 65, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 12
Big Lake Triangular 
Annandale/Maple Lake 49, Becker 23
Big Lake 35, Annandale/Maple Lake 27
Big Lake 52, Becker 24
Bold/Buffalo Lake-Hector Triangular
Atwater-Cosmos-Grove City 44, BOLD/Buffalo Lake-Hector 15
Atwater-Cosmos-Grove City 46, Sibley East 22
BOLD/Buffalo Lake-Hector 36, Sibley East 32
Brooklyn Center Triangular
Brooklyn Center 61, Zimmerman 7
Maple Grove 36, Brooklyn Center 30
Maple Grove 48, Zimmerman 9
New London-Spicer Triangular
Belgrade-Brooten-Elrosa 41, Long Prairie-Grey Eagle 33
New London-Spicer 56, Belgrade-Brooten-Elrosa 6
New London-Spicer 69, Long Prairie-Grey Eagle 3
Princeton Quadrangular
Mora 66, Princeton 6
Foley 44, Mora 21
Mora 66, Rush City 10
Foley 65, Rush City 9
Foley 43, Princeton 3
Royalton/Swanville Triangular
Browerville/Eagle Valley 39, Royalton/Swanville 33
Browerville/Eagle Valley 53, Braham 24
Royalton/Swanville 65, Braham 9
Scott West Triangular
Scott West 48, Shakopee 16
Scott West 52, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 15
Shakopee 37, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 32
Warren-Alvarado-Oslo Traingular
East Grand Forks 40, North Border (ND) 39
East Grand Forks 54, Warren-Alvarado-Oslo 24
North Border (ND) 60, Warren-Alvarado-Oslo 24
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis Triangular
Blackduck/Cass Lake-Bena 42, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 40
Mahnomen/Waubun 44, Blackduck/Cass Lake-Bena 24
Mahnomen/Waubun 52, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 30
Yellow Medicine East Triangular
Yellow Medicine East 45, Dawson-Boyd 23
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 45, Yellow Medicine East 21
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 51, Dawson-Boyd 21


Saturday, December 15, 2007
Andover Holiday Classic
1. Chippewa Falls 197.0
2. Mankato West 194.0
3. North Saint Paul 192.0
4. Orono 146.0
5. Princeton 119.0
6. South Saint Paul 108.5
7. Andover 96.0
8. Saint Paul Como Park 80.0
9. Robbinsdale Armstrong 71.0
10. Mounds View 52.0
Appleton West Invitational
Pool A
Owatonna 80, Rio 0
Sun Prairie 37, Brookfield Central 36
Owatonna 53, Brookfield Central 12
Sun Prairie 78, Rio 6
Owatonna 45, Sun Prairie 20
Brookfield Central 64, Rio 12
Pool B
Sheboygan Falls 47, De Pere 25
Kimberly 55, Menomonee Falls 24
Sheboygan Falls 54, Menomonee Falls 24
Kimberly 46, De Pere 15
Kimberly 35, Sheboygan Falls 33
Menomonee Falls 48, De Pere 33
Pool C
Pittsville 54, Homestead 22
Little Chute 67, North Fond du Lac 10
Pittsville 65, North Fond du Lac 18
Little Chute 55, Homestead 22
Little Chute 37, Pittsville 31
Homestead 67, North Fond du Lac 24
Pool D
Wisconsin Lutheran 58, Southern Door 17
Appleton West 55, Tri-County/Almond Bancroft 19
Wisconsin Lutheran 60, Tri-County/Almond Bancroft 13
Appleton West 51, Southern Door 18
Wisconsin Lutheran 37, Appleton West 27
Tri-County/Almond Bancroft
First pool
Owatonna 52, Wisconsin Lutheran 15
Kimberly 34, Little Chute 28
Second pool
Appleton West 51, Sun Prairie 21
Pittsville 34, Sheboygan Falls 29
Third pool
Brookfield 46, Tri-County Almond Bancroft 18
Menomonee Falls 43, Homestead 30
Fourth pool
Southern Door 63, Rio 16
De Pere 57, North Fond du Lac 22
First: Owatonna 49, Kimberly 18
Third: Wisconsin Lutheran 44, Little Chute 16
Fifth: Pittsville 36, Appleton West 33
Seventh: Sheboygan Falls 60, Sun Prairie
Ninth: Brookfield Central 36, Menomonee Falls 32
11th: Homestead 47, Tri-County/Almond Bancroft 27
13th: De Pere 51, Southern Door 19
15th: North Fond du Lac 39, Rio 30
Battle On The Border 
Canby 36, United South Central 22
Frazee 36, Atwater-Cosmos-Grove City 29
Round 2
Canby 36, Atwater-Cosmos-Grove City 24
Yellow Medicine East 32, Frazee 24
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 34, United South Central 27
Round 3
Canby 46, Frazee 18
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 34, Atwater-Cosmos-Grove City 33
United South Central 36, Yellow Medicine East 24
Round 4
Atwater-Cosmos-Grove City 36, United South Central 25
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 44, Frazee 18
Canby 44, Yellow Medicine East 13
Browerville/Eagle Valley Tournament
1. Browerville/Eagle Valley 213.0
2. Bertha-Hewitt/Verndale 192.0
3. Long Prairie/Grey Eagle 181.5
4. Parkers Prairie 143.0
5. Holdingford 135.5
6. Ortonville 104.5
7. Melrose 81.0
8. Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beards 69.5
9. Hawley 60.0
Dassel-Cokato Charger Duals
Round One
New London-Spicer 43, Kasson-Mantorville 13
BOLD/Buffalo Lake-Hector 33, Litchfield 29
Foley 38, Dassel-Cokato 28
Round Two
Kasson-Mantorville 47, BOLD/Buffalo Lake-Hector 21
New London-Spicer 40, Dassel-Cokato 24
Foley 51, Litchfield 19
Round Three
Kasson Mantorville 36, Foley 29
New London-Spicer 46, Litchfield 12
Dassel-Cokato 43, BOLD/Buffalo Lake-Hector 22
Faribault Dick Schiels Invitational
1. New Ulm 199.5
2. Eastview 196.0
3. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 192.0
4. Faribault 156.5
5. Stillwater 114.5
6. Farmington 109.0
7. Northfield 106.0
8. Somerset (WI) 78.0
9. Spring Valley (WI) 60.5
FCLMC Holiday Tournament
1. Plainview-Elgin-Millville (Gold) 214
2. Dover-Eyota 183
3. Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 134.5
4. Chatfield 128
5. Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 111
6. La Crescent 70
7. Pine Island 65
8. Plainview-Elgin-Millville (Black) 49.5
9. Winona 43
Kenyon-Wanamingo Tournament
1. Kenyon-Wanamingo 255.0
2. Cannon Falls/Randolph 156.0
3. Rosemount 150.5
4. Waseca 145.0
5. Waterville-Elysian-Morristown 136.5
6. Triton 126.0
7. Lake City 79.0
8. Saint Croix Lutheran 53.5
9. Blooming Prairie 48.0
Maple River Invitational
1. Maple River 237.50
2. Medford 214.00
3. Becker 147.50
4. New Prague 143.50
5. Staples-Motley 109.50
6. Mankato East 103.50
Minneota Classic Duals
Minneota 35, Dawson Boyd 28
Minneota 36, River Valley 20
Adrian 42, Minneota 20
River Valley 40, Dawson Boyd 26
Adrian 48, River Valley 15
Adrian 47, Dawson Boyd 23
Nicollet Invitational
(No Team Scores)
Benilde-St. Margaret’s
DeLaSalle
Minneapolis Edison
Fridley
Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West
Hayfield
Kimball Area
Luverne/Hills-Beaver Creek
Martin County West
Nicollet
Rocori
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove
Rogers
Saint Paul Johnson
Worthington/Round Lake-Brewster
Northwestern (WI) Robert Mackey Duals 
1st. Mora 5-0
2nd. Rice Lake, Wis. 4-1
3rd Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 3-2
4th Northwestern (WI) 2-3
5th Superior (WI) 1-4
6th Luck (WI) 0-5
First Round
Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 52, Superior (WI) 24
Northwestern (WI) 66, Luck (WI) 24
Mora 40, Rice Lake (WI) 29
Second Round
Mora 49, Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 21
Superior (WI) 45, Luck (WI) 33
Rice Lake (WI) 44, Northwestern (WI) 20
Third Round
Mora 56, Northwestern (WI) 21
Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 58, Luck (WI) 24
Rice Lake (WI) 62, Superior (WI) 18
Fourth Round
Mora 57, Superior (WI) 22
Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 44, Northwestern (WI) 33
Rice Lake (WI) 55, Luck (WI) 15
Fifth Round
Mora 77, Luck (WI) 6
Rice Lake (WI) 41, Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 27
Northwestern (WI) 45, Superior (WI) 24
Richfield Charley Turner Duals
Round 1
Elk River 84, Minneapolis Washburn 0
Lakeville North 52, Saint Thomas Academy 19
Brooklyn Center/Concordia Acadamy 45, Richfield 15
Shakopee 75, Cretin-Derham Hall 5
Round 2
Elk River 57  Lakeville North 19
Shakopee 60  Brooklyn Center/Concordia Acadamy  14
Saint Thomas Academy 51  Washburn 21
Cretin-Derham Hall 49  Richfield 12
7th: Richfield 42, Washburn 24
5th: Saint Thomas Academy 36, Cretin-Derham Hall 28
3rd: Lakeville North 44, Brooklyn Center/Concordia Acadamy 36
1st: Elk River 37, Shakopee 32
Saint Charles Duals
Rochester John Marshall 63, Saint Paul Highland Park 16
Rochester John Marshall 83, Saint Paul Central 0
Rochester John Marshall 54, Saint Charles 21
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 38, Rochester John Marshall 27
Tracy-Milroy-Balaton Duals
Tracy-Milroy-Balaton 39, Lac qui Parle Valley 26
Saint James 58, Marshall 15
Blue Earth Area 51, Tracy-Milroy-Balaton 18
Tracy-Milroy-Balaton 65, Fairmont 14
Saint James 59, Tracy-Milroy-Balaton 14
Blue Earth Area 56, Marshall 24
Wabasso 55, Marshall 15
Marshall 43, Fairmont 36
Wabsso 59, Fairmont 15
Wabasso 57, Lac Qui Parle Valley 21
Wabasso 42, Blue Earth Area 27
Pipestone Area 37, Saint James 27
Pipestone Area 65, Fairmont 18
Pipestone Area 36, Blue Earth Area 32
Pipestone Area 51, Lac Qui Parle Valley 14
WMLBO Cobra Duals
Austin 62, Janesville-Waldorf-Pemberton 12
Madelia-Truman 32, Fulda/Murray County Central 27
Madelia/Truman 47, Austin 16
Fulda/Murray County Central 33, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 30
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 54, Janesville-Waldorf-Pemberton 3
Fulda/Murray County Central 54, Austin 18
Madelia/Truman 72, Janesville-Waldorf-Pemberton 5
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 51, Austin 18
Fulda/Murray County Central 69, Janesville-Waldorf-Pemberton 6
Madelia/Truman 38, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 25


Fri-Sat, December 14-15, 2007
Big Bear Tournament 
1. Pequot Lakes/Pine River-Backus 180.0
2. Aitkin 168.5
3. Fergus Falls 151.5
4. Little Falls 143.0
5. Thief River Falls 139.0
6. Greenbush-Middle River/Badger 135.5
7. Bemidji 131.5
8. Hutchinson 125.5
9. Brainerd/Pillager 121.0
10. Hibbing 120.5
11. Wadena-Deer Creek 117.0
12. New York Mills 112.0
13. Crosby-Ironton 108.5
14. Crookston 97.5
15. Barnesville 90.5
16. Roseau 89.0
17. Dilworth-Glyndon-Felton 78.0
18. Detroit Lakes 75.5
19. Deer River/Northland 74.0
20. Blackduck/Cass Lake-Bena 56.0
21. West Central Area/Ashby 55.5
22. Park Rapids Area 55.0
23. Morris Area/Hancock 53.0
24. Red Lake County Central 50.0
25. Fosston/Bagley 44.5
26. East Grand Forks 44.0
27. Moorhead 43.0
28. United North Central 40.5
29. Warren-Alvarado-Oslo 31.0
29. (tie) Fertile-Beltrami 31.0
31. Virginia/Mountain Iron-Buhl 22.0
32. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 20.0
33. Nashwauk-Keewatin/Greenway 17.0
Minnesota Christmas Tournament 
1. Apple Valley 206.5
2. Iowa City West (IA) 191.5
3. Jackson County Central 191.0
4. Hastings 148.0
5. Coon Rapids 137.5
6. Saint Michael-Albertville 129.0
7. Prior Lake 120.5
8. Simley 117.0
9. Bismarck (ND) 112.5
10. Anoka 112.0
11. Albert Lea 106.5
12. Bloomington Kennedy 98.5
12. (Tie) Cambridge-Isanti 98.5
14. Champlin Park 92.0
15. Langley (VA) 89.5
15. (Tie) Saint Francis 89.5
15. (Tie) Watertown-Mayer 89.5
18. Scott West 85.5
19. Forest Lake 60.5
20. Wayzata 57.5
21. Henry Sibley 57.0
22. Totino-Grace 52.0
23. Park Cottage Grove 51.0
24. Spirit Lake Park (IA) 49.0
25. Spring Lake Park/St. Anthony 40.5
26. Eagan 36.0
27. Stewartville 35.5
28. White Bear Lake Area 33.0
29. Mounds View 32.0
30. Saint Paul Humboldt 31.0
31. Rochester Mayo 27.5
32. Minneapolis South 20.0
33. Rochester Century 19.0


Friday, December 14, 2007
Atwater-Cosmos-Grove City 37, Yellow Medicine East 22
Delano 52, Rockford 25
Norwood Young America 44, Rockford 22
Osakis 41, Ottertail Central 24
Zumbrota-Mazeppa 42, Chatfield 30
Chisago Lakes Triangular
Chisago Lakes 42, St. Cloud Tech 33
Chisago Lakes 63, Fridley 18
St. Cloud Tech 48, Fridley 30
Dassel-Cokato Triangular
Dassel-Cokato 36, Albany 24
Albany 52, Sartell-Saint Stephen 18
Dassel-Cokato 48, Sartell-Saint Stephen 25
Eden Prairie Quadrangular
Trinity at River Ridge 43, Eden Prairie 34
Roseville 41, Trinity at River Ridge 30
Trinity at River Ridge 42, Farmington 30
Milaca Triangular
Milaca 71, Mille Lacs 5
Milaca 68, Princeton 6
Minnetonka Quadrangular
Minnetonka 75, Minneapolis Patrick Henry 6
Shakopee 45, Minnetonka 33
Buffalo 49, Minnetonka 25
Buffalo 39, Shakopee 30
Buffalo 83, Minneapolis Patrick Henry 0
Shakopee 60, Minneapolis Patrick Henry 18
Montgomery-Lonsdale/Le Center Triangular
Tartan 41, Lakeville South 33
Montgomery-Lonsdale/Le Center 60, Lakeville South 12
Montgomery-Lonsdale/Le Center 34, Tartan 30
Paynesville Triangular
New London-Spicer 41, Paynesville Area 19
Paynesville Area 44, Litchfield 19
Redwood Valley Quadrangular
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 63, Redwood Valley 18
Redwood Valley 48, Worthington/Round Lake-Brewster 27
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 55, Worthington/Round Lake-Brewster 18
Montevideo 39, Worthington/Round Lake-Brewster 36
Montevideo 47, Redwood Valley 29
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 64, Montevideo 12
Richfield Quad
Richfield 28, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 12
Hopkins 46, Mound-Westonka 31
Mound-Westonka 60, Richfield 21
Hopkins 72, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 6
Hopkins 60, Richfield 12
Mound-Westonka 68, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 6
Saint Peter Triangular
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 39, Saint Peter 32
Sibley East 40, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 30
Sibley East 41, Saint Peter 29


Thursday, December 13, 2007
Albert Lea 54, Rochester Mayo 12
Alexandria 32, Brainerd/Pillager 24
Apple Valley 60, Eagan 18
Becker 52, Zimmerman 21
BOLD/Buffalo Lake-Hector 52, Lac qui Parle Valley 18
Cannon Falls 48, Lake City 18
Coon Rapids 82, Park Center 0
Eastview 45, Burnsville 16
Eden Valley-Watkins 48, Kimball 27
Elk River 54, Blaine 24
Fergus Falls 43 Little Falls 24
Foley 40, Long Prairie-Grey Eagle 18
Frazee 61, Pelican Rapids 18
Goodhue 60, La Crescent 15
Minneota 51, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 24
Mora 58, Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 9
North Branch 34 Saint Francis 28
Osakis 54, Royalton 21
Plainview-Elgin-Millville 37, Waseca 32
Rochester John Marshall 54, Winona 18
Rosemount 65, Eden Prairie 6
Saint Cloud Apollo 47, Rocori 24
Saint Michael-Albertville 32 Monticello 31
Saint Paul Central 75, Saint PaulArlington 0
Saint Paul Johnson 43, Saint Paul Como Park 33
Sartell 43, Saint Cloud Tech 28
Sauk Rapids-Rice 39, Willmar 33
Stewartville 48, Pine Island 25
Tartan 39, Stillwater 27
United South Central 51, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 15
Watertown-Mayer 40 Buffalo 12
Centennial Quadrangular
Centennial 49, Columbia Heights 24
Centennial 68, South Saint Paul 9
Centennial 70, Andover 11
South Saint Paul 38, Andover 35
South Saint Paul 57, Columbia Heights 21
Kenyon-Wanamingo Triangular
Kenyon-Wanamingo 58, Triton 15
Kenyon-Wanamingo 82, Blooming Prairie 0
Triton 63, Blooming Prairie 5
LeSueur-Henderson Triangular
LeSueur-Henderson 61, Lake Crystal-Wellcome Memorial 15
LeSueur-Henderson 36, New Prague 33
Maple River Triangular
Maple River 33, Madelia/Truman 28
Maple River  69, Fairmont 6
Madelia/Truman 64, Fairmont 15
Minneapolis Patrick Henry Triangular
Minneapolis South 58, Minneapolis Patrick Henry 19
Minneapolis South 61, Minneapolis Southwest 15
Minneapolis Patrick Henry 40, Minneapolis Southwest 30
Minneapolis Roosevelt Triangular
Minneapolis Edison 36, Minneapolis Roosevelt 24
Minneapolis North 31, Minneapolis Roosevelt 30
Minneapolis Edison 30, Minneapolis North 29
Mound-Westonka Triangular
Norwood Young America 42, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 31
Norwood Young America 37, Mound-Westonka 24
Pierz Triangular
Crosby-Ironton 71, Saint Croix Lutheran 12
Crosby-Ironton 42, Pierz 35
Pierz 60, Saint Croix Lutheran 18
Robbinsdale Armstrong Triangular
Big Lake 70, Meadow Creek/Rivers Academy 12
Big Lake 73, Robbinsdale Armstrong 6
Robbinsdale Armstrong 41, Meadow Creek/Rivers Academy 31
Waterville-Elysian-Morristown Triangular
Northfield 36, Waterville-Elysian-Morristown 30
Northfield 62, Janesville-Waldorf-Pemberton 13
Waterville-Elysian-Morristown 36, Janesville-Waldorf-Pemberton 24


Tuesday, December 11, 2007
Aitkin 32, Hibbing 29
Albany 48, Eden Valley-Watkins 21
Barnesville 36, Manohman/Waubun 30
Barnesville 36, Ottertail Central 36 – Barnesville wins on criteria
Big Lake 66, Princeton 18
Bloomington Kennedy 57, Lakeville North 15
Crosby-Ironton 53, Rush City 27
Delano 38, Litchfield 29
Detroit Lakes 50, Staples Motley 28
East Grand Forks/Sacred Heart 43, Mayville-Portland 22
Fulda/Murray County Central 42, BOLD/Buffalo Lake-Hector 31
Jackson County Central 70, Marshall 6
Kasson-Mantorville 55, Triton 12
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 64, MACCRAY 3
Little Falls 52, Willmar 18
Madelia/Truman 40, New Ulm 30
Minneota 54, Renville County West 6
Minnewaska 54, Benson 18
Montevideo 36, Morris Area/Hancock 30
New York Mills 57, Park Rapids Area 17
Perham 52, Dilworth-Glyndon-Felton 15
Pequot Lakes/Pine River-Backus 39, Bertha-Hewitt/Verndale 30
Pipestone Area 60, Luverne/Hills-Beaver Creek 16
Prior Lake 57, Lakeville South 7
Rocori 40, Saint Cloud Tech 21
Roseau 41, Fosston/Bagley 37
Stillwater 33, Woodbury 28
Wabasso 37, Yellow Medicine East 27
Wadena-Deer Creek 60, United North Central  12
Watertown-Mayer 46, Annandale/Maple Lake 25 
West Central Area/Ashby 39, Breckenridge 33
Osakis Triangular
Paynesville 66, Browerville/Eagle Valley 16
Paynesville 45, Osakis 14
Osakis 45, Browerville/Eagle Valley 25
Pelican Rapids Triangular
Pelican Rapids 67, Lake Park Audubon 12
Pelican Rapids 66, Hawley 21
Rogers Triangular
Rogers 42, Saint Paul Johnson 31
Rogers 43, Columbia Heights 21
Saint Paul Johnson 45, Columbia Heights 36
Saint Clair Quadrangular
Maple River 66, Mankato East 12
Maple River 51, Saint Clair 18
Maple River 58, Blooming Prairie 3
Mankato East 42, Saint Clair 39
Mankato East 63, Blooming Prairie 15
Saint Clair 43, Blooming Prairie 34.
Saint Cloud Apollo Triangular
Saint Cloud Apollo 38, Moorhead 30
Brainerd/Pillager 38, Saint Cloud Apollo 24
Brainerd/Pillager 49, Moorhead 22


Saturday, December 8, 2007
Barnesville Dual Meet Tournament
Fargo South 61, New York Mills 9
New York Mills 54, Wheaton/Herman-Norcross 22
Barnesville 43, Parkers Prairie 28
Barnesville 43, Fargo North 30
Barnesville 52, Wheaton/Herman-Norcross 21
Fargo North 38, Dilworth-Glyndon-Felton 18
Fargo South 60, Detroit Lakes 14
Dilworth-Glyndon-Felton 35, Parkers Prairie 35 *DGF wins by criteria
Fargo South 53, Dilworth-Glyndon-Felton 11
Detroit Lakes 54, Pelican Rapids 21
Parkers Prairie 46, Pelican Rapids 34
Pelican Rapids 39, Wheaton/Herman-Norcross 39 *Pelican Rapids wins by criteria
Dilworth-Glyndon-Felton 47, Wheaton/Herman-Norcross 30
Pelican Rapids 43, Fargo North 31
Detroit Lakes 37, Fargo North 36
New York Mills 48, Barnesville 29
Fargo South 67, Parkers Prairie 3
New York Mills 45, Detroit Lakes 30
Team records:
Fargo South 4-0
New York Mills 3-1
Barnesville 3-1
Detroit Lakes 2-2
Dilworth-Glyndon-Felton 2-2
Pelican Rapids 2-2
Parkers Prairie 1-3
Fargo North 1-3
Wheaton/Herman-Norcross 0-4
Battle on the Bay
1. Simley 523.0
2. Pewaukee 419.5
3. Seymour 410.5
4. Ashwaubenon 409.0
5. Franklin 395.0
6. East Troy 344.0
7. Bay Port 325.5
8. Clintonville 318.0
9. Green Bay Preble/East 298.5
10. Beaver Dam 284.5
11. Sturgeon Bay 281.5
12. Pioneer Westfield 192.5
13. Roncalli 166.0
14. Appleton East 157.0
15. Antigo 125.0
16. Mukwonago 0.0
Byron Dave Scharberg Memorial Tournament
Black Pool
Round 1

Byron 38, Dover-Eyota 28
Rochester John Marshall 45, Lakeville South 33
Round 2
Byron 45, Rochester John Marshall 24
Lakeville South 27, Dover-Eyota 44
Round 3
Byron 44, Lakeville South 25
Dover-Eyota 42, Rochester John Marshall 30
Gold Pool
Round 1
Owatonna 44, La Crescent 24
Rochester Mayo 38, Hayfield 21
Round 2
Owatonna 43, Hayfield 28
Rochester Mayo 30, La Crescent 34
Round 3
Owatonna 55, Rochester Mayo 15
Hayfield 37, La Crescent 36
Final Round
1st: Owatonna 38, Byron 27
3rd: Dover Eyota 56, La Crescent 16
5th: Hayfield 40, Rochester John Marshall 33
7th: Lakeville South 39, Rochester Mayo 36
Brainerd Paul Bunyan Invitational 
1. Foley 223.5
2. Frazee 165.5
3. Pequot Lakes/Pine River-Backus 137.0
4. Bemidji 132.5
5. BOLD/Buffalo Lake-Hector 122.0
5. (tie) Becker 122.0
7. Pierz 119.0
8. Burnsville 105.0
9. Brainerd/Pillager 97.0
10. Litchfield 95.0
11. Royalton/Swanville 59.5
12. Little Falls 59.0
13. Grand Rapids 54.0
14. Staples-Motley 47.0
15. Andover 28.0
Chaska Invitational
1. Buffalo 180
2. Champlin Park 175
3. Mankato West 171
4. Minnetonka 168.5
5. Chaska 143
6. Hopkins 110
Coon Rapids Duals
First Round 
Coon Rapids 46, Eastview 22
St. Michael-Albertville 75, Columbia Heights 4
White Bear Lake 35, Osseo 30
Henry Sibley 50, Mounds View 23 Second round
Second Round 
Coon Rapids 58, White Bear Lake 12
St. Michael-Albertville 40, Henry Sibley 29
Osseo 49, Eastview 21
Mounds View 44, Columbia Heights 22
7th: Eastview 59, Columbia Heights 10
5th: Osseo 36, Mounds View 33
3rd: White Bear Lake 36, Henry Sibley 31
1st: Coon Rapids 46, St. Michael-Albertville 16
Crookston Boosters Invitational
1. Mahnomen-Waubun 206
2. Roseau 177.5
3. Crookston 159
4. East Grand Forks/Sacret Heart 129
5. Walker-Hackensack-Akleley-Nevis 124
6. Red Lake County Central 102.5
7. Hawley 77
7. Warren-Alvarado-Oslo 77
8. Nashwauk-Keewatin 63
Delano Invitational
1 Delano 185.0
2 Spring Lake Park/Saint Anthony 165.5
3 Mora 162.0
4 Saint Peter 150.0
5 Waconia 149.00
6 Norwood Young America 145.0
7 Brooklyn Center 90.5
8 Minneapolis Southwest 43.0
Goodhue Quadrangular
Goodhue 40, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 34
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 41, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 30
Cannon Falls/Randolph 55, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 16
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 42, Cannon Falls/Randolph 27
Goodhue 55, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 18
Goodhue 48, Cannon Falls/Randolph 22
Grand Forks Sertoma Tournament
Perham 37, West Fargo 24
Perham 53, Bismarck-St. Mary’s 14
Perham 75, Cavalier 0
Thief River Falls 52, Jamestown 8
Thief River Falls 42, Grand Forks Central 21
Fertile-Beltrami 54, Devils Lake 27
Wahpeton 73, Fertile-Beltrami 3
Grand Forks Central 43, Fertile-Beltrami 6
Turtle Mountain 66, Fertile-Beltrami 13
Bismarck Century 36, Wahpeton 31
Turtle Mountain 81, Larimore 0
Valley City 41, Turtle Mountain 33
Bismarck Century 68, Fertile-Beltrami 6
West Fargo 55, Cavalier 24
Wahpeton 56, Devils Lake 12
Grand Forks Red River 39, Valley City 25
Grand Forks Red River 67, Lairmore 7
Jamestown 36, Grand Forks Central 33
Bismarck Saint Mary’s 50, Cavalier 30
Semifinals
Perham 47, Thief River Falls 24
Grand Forks Red River 39, Bismarck Centrury 30
1st: Perham 51, Grand Forks Red River 16
3rd: Thief River Falls 36, Bismarck Century 24
5th: Wahpeton 50, West Fargo 18
7th: Valley City 42 Jamestown 24
9th: Turtle Mountain 31, Bismarck St. Mary’S 30
11th: Grand Forks Central 43 Fertile-Beltrami 30
Grant County Invitational
1. Alexandria 235.0
2. Browerville/Eagle Valley 189.0
3. Fergus Falls 179.5
4. Dawson-Boyd 146.5
5. Greenbush-Middle River/Badger 126.5
6. Mille Lacs 108.5
7. Ottertail Central 89.0
8. Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 73.0
9. West Central Area/Ashby 73.0
10. Morris Area/Hancock 63.0
11. Lake Park-Audubon 47.0
12. United North Central 23.0
Jackson County Central Pizza Ranch Invitational
1. Jackson County Central 262.5
2. Madelia/Truman/Martin Luther 169
3. Windom/Mountain Lake/Butterfield-Odin 148
4. Adrian 144
5. Fulda/Murray County Central 124
6. Eagan 121
7. Stewartville 97.5
8. Wabasha-Kellogg 71
9. Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 52
10. Redwood Valley 48
11. Luverne 37
12. Fairmont 29
13. Worthington/Round Lake-Brewster 28
14. Martin County West 13
Kasson-Mantorville Quadrangular
Albert Lea Area 35, Plainview-Elgin-Millville 32
Kasson-Mantorville 53, Caledonia/Houston/Spring Grove 18
Plainview-Elgin-Millville 56, Caledonia/Houston/Spring Grove 10
Albert Lea Area 39, Kasson-Mantorville 20
Albert Lea Area 65, Caledonia/Houston/Spring Grove 12
Plainview-Elgin-Millville 57, Kasson-Mantorville 13
Lac qui Parle Valley Triangular
Pipestone Area 54, Lac qui Parle Valley 18
Pipestone Area 71, Ortonville 12
Lac qui Parle Valley 54, Ortonville  24
Maple Grove Tournament 
1. Paynesville 235
2. River Valley 170
3. Maple Grove 153
4. Roseville 146
5. Mahtomedi 142
6. Brooten-Belgrade-Elrosa 96
7. Mound Westonka 90
8. Irondale 64
9. Benilde-St. Margaret’s 25.5
Milaca Duals
Round 1
Milaca 73, Braham 6
Albany 55, Stillwater 6
Sauk Rapids-Rice 33, Elk River 30
New London-Spicer 60, Holdingford 7
Round 2
Milaca 42, Albany 23
New London-Spicer 58, Sauk Rapids-Rice 8
Stillwater 65, Braham 8
Elk River 48, Holdingford 21
1st: New London-Spicer 33, Milaca 25
3rd: Albany 55, Sauk Rapids-Rice 21
5th: Stillwater 33, Elk River 27
7th: Holdingford 72, Braham 10
Park Tournament
First Round 
Chatfield 68, Spring Valley (WI) 9
Park 51, Saint Paul Central 18
Rochester Century 40, Woodbury 25
Tartan 52, Amery (WI) 21
Second Round
Chatfield 52, Woodbury 18
Park 39, Amery (WI) 30
Roch. Century 42, Spring Valley (WI)  39
Tartan 78, Saint Paul Central 6
Third Round
Amery 70, St. Paul Central 6
Chatfield 51, Rochester Century 15
Tartan 43, Park 22
Woodbury 49, Spring Valley (WI) 26
7th: Spring Valley (WI)  49, Saint Paul Central 30
5th: Woodbury 48, Amery (WI) 33
3rd: Rochester Century 47, Park 36
1st: Chatfield 45, Tartan 31
Park Rapids Panther Duals
Quarterfinals
Wadena-Deer Creek 58, Blackduck/Cass Lake-Bena 18
Deer River/Northland 36, Hibbing 31
Bertha-Hewitt/Verndale 54, Blackduck/Cass Lake-Bena 12
Consolation
Park Rapids Area 43, Deer River/Northland 25
Semifinals
Hibbing 44, Park Rapids Area 29
Wadena-Deer Creek 43, Bertha-Hewitt/Verndale 30
1st: Wadena-Deer Creek 44, Hibbing 30
3rd: Bertha-Hewitt/Verndale 36, Park Rapids Area 36
5th: Deer River/Northland 46, Blackduck/Cass Lake-Bena 21
Prior Lake Ron Edwards Tournament
1. Prior Lake 226.5
2. Montgomery-Lonsdale/Le Center 216.0
3. Dassel-Cokato 177.0
4. Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 148.5
5. Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 65.5
6. Rogers 64.0
7. Nicollet 10.0
8. Saint Paul Arlington 3.0
Saint Francis Invite 
1. Anoka 217
2. Bloomington Kennedy 200.5
3. Centennial 185
4. Forest Lake 156
5. Saint Francis 135.5
6. Annandale/Maple Lake 95
7. Robbinsdale Armstrong 53
Saint James Saints Classic Duals
Minneota 33, Saint James 31
Minneota 44, LeSueur-Henderson 17
Minneota 58, Lake Crystal-Wellcome Memorial 17
Minneota 45, Wabasso 25
Saint James 45, LeSueur-Henderson 27
Saint James 45, Lake Crystal-Wellcome Memorial 15
Saint James 37, Wabasso 30
Wabasso 35, LeSueur-Henderson 33
Wabasso 57, Lake Crystal-Wellcome Memorial 18
Lake Crystal-Wellcome Memorial 41, LeSueur-Henderson 27
Shakopee Tournament
1. Rosemount 224
2. Shakopee 175
3. Howard Lake-Waverly-Winsted 162
4. Austin 151
5. Triton 134
6. Blaine 126
7. All-Stars 68
8. Blooming Prairie 47
Southland Rebel Invitational
Waterville-Elysian-Morristown 42, Southland 33
Southland 57, Saint Clair 15
Southland 62, Minnehaha/Concordia/Mounds Park 6
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 44, Southland 23
Southland 45, Saint Ansgar 33
Waterville-Elysian-Morristown 46, Saint Clair 24
Waterville-Elysian-Morristown 32, Saint Ansgar 24
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 57, Waterville-Elysian-Morristown 19
Trinity Invitational 
1. Trinity at River Ridge 157.5
2. North 151.5
3. Ogilvie 139.0
4. Orono 135.5
5. Kimball Area 132.0
6. Rockford 131.5
7. Eden Prairie 109.0
8. Saint Paul Humboldt 106.5
9. Saint Thomas Academy 100.0
10. Saint Croix Lutheran 66.0
11. Minneapolis Washburn 11.0
12. Granite City Baptist 0.0
Wayzata Dual Tournament
Apple Valley 53, Cambridge Isanti 13
Apple Valley 51, Hutchinson 19
Apple Valley 72, Watertown Mayer 3
Cambridge Isanti 30, Ellsworth (WI) 26
Cambridge Isanti 61, Wayzata 13
Watertown Mayer 36, Ellsworth (WI) 23
Watertown Mayer 34, Hutchinson 25
Ellsworth (WI) 63, Wayzata 5
Hutchinson 42, Wayzata 26


Friday, December 7, 2007
Albert Lea Area 62, Mankato West 3
Apple Valley 36, Coon Rapids 20
Centennial 46, Elk River 18
Chaska 35, Lakeville North 34
Dover-Eyota 35, Zumbrota-Mazeppa 30
Fargo North 37, Moorhead 30
Goodhue 44, Lake City 24
Lake Crystal-Wellcome Memorial 34, Saint Peter 33
Maple Grove 53, Fridley 22
New York Mills 42, Greenbush-Middle River/Badger 31
Osakis 47, Mille Lacs Area 30
Osseo 72, Park Center 0
Saint Charles 39, Rochester Century 36
Stillwater 39, Roseville 27
Big Lake Hornets Invitational
1. Monticello 219
2. Big Lake 216.5
3. North Branch 194.5
4. Saint Cloud Apollo 163.5
5. Sartell-Saint Stephen 134.5
6. Rush City 81
7. Meadow Creek/Rivers Academy 76.5
8. Richfield 43
Medford Triangular
Medford 61, Saint Clair 6
Montgomery-Lonsdale/Le Center 61, Saint Clair 6
Montgomery-Lonsdale/Le Center 42, Medford 25
Melrose Quadrangular
Cloquet 44, Melrose 32
Zimmerman 41, Melrose 36
Holdingford 61, Melrose 15
Holdingford 45, Cloquet 25
Holdingford 59, Zimmerman 15
Minnetonka Triangular
Minnetonka 59, Mound Westonka 16
Minnetonka 40, Brooklyn Center 36
Brooklyn Center 45, Mound Westonka 19
Northfield Raiders Duals
Round One
Hastings 71, JV All-Stars 3
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 36, New Prague 34
Farmington 37, Faribault 34
Scott West 58, Northfield 6
Round Two
Hastings 65, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 8
Scott West 48, Farmington 6
New Prague 50, JV All-Stars 16
Northfield 48, Faribault 24
Round Three
1st: Hastings 49, Scott West 14
3rd: New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva ? vs Farmington ?
5th: New Prague 33, Northfield 31
7th: JV All-Stars ? vs Faribault ?
Princeton Quadrangular
Princeton 42, Chisago Lakes 25
Sibley East 53, Princeton 30
Long Prairie-Grey Eagle 48, Princeton 30
Chisago Lakes 39, Long Prairie-Grey Eagle 32
Sibley East 50, Long Prairie-Grey Eagle 30
Sibley East 48, Chisago Lakes 22
Willmar Classic
1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 228.5
2. Yellow Medicine East 198.5
3. Minnewaska 154.5
4. Eden Valley Watkins 117.5
5. Willmar 116.5
6. Renville County West 109
7. Benson 106
8. Sauk Centre 97


Thursday, December 6, 2007
Alexandria 64, Saint Cloud Tech 12
Atwater-Cosmos-Grove City 60, Montevideo 9
Austin 49, Winona 18
Barnesville 40, Staples-Motely 36
Benson 43, Morris Area/Hancock 27
Bertha-Hewitt/Verndale 40, Parkers Prairie 37
Bloomington Kennedy 41, Eastview 24
Buffalo 47, Rogers 23
Burnsville 37, Rosemount 33
Cambridge-Isanti 37, Monticello 19
Canby 63, Ortonville 12
Champlin Park 58, Andover 13
Chisago Lakes 59, Columbia Heights 16
Crosby-Ironton 42, Ogilvie 34
Deer River/Northland 41, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 32
Delano 54, Mound-Westonka 18
Detroit Lakes 41, Mahnomen/Waubun 23
Dilworth-Glyndon-Felton 48, Lake Park-Audubon 31
Eagan 41, Lakeville South 30
East Grand Forks/Sacred Heart 57, Red Lake County Central 21
Fergus Falls 39, Sauk Rapids-Rice 26
Fosston/Bagley 52, Fertile-Beltrami 24
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 39, Orono 33
Hastings 45, Woodbury 24
Hayfield 39, Southland 33
Howard Lake-Waverly-Winsted 46, Hopkins 27
Jackson County Central 76, Blue Earth Area 0
Kenyon-Wanamingo 53, Byron 12
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 44, Dawson-Boyd 25
Marshall 57, MACCRAY 12
Medford 46, Waterville-Elysian-Morristown 27
Minneota 57, Marshall 12
Mounds View 74, Cretin-Derham Hall 0
New London-Spicer 42, Annandale/Maple Lake 22 
New Prague 30, Hutchinson 28
North Branch 40, Totino-Grace 33
Osakis 49, West Central Area/Ashby 21
Ottertail Central 60, Hawley 18
Owatonna 63, Mankato East 6
Paynesville Area 39, Albany 21
Rochester Mayo 41, Faribault 27
Rocori 40, Sartell-Saint Stephen 30
Roseville 65, Saint Paul Central 12
Saint Francis 63, Irondale 6
Saint Michael-Albertville 75, Zimmerman 3
Saint Paul Harding 48, Saint Paul Arlington 30
South Saint Paul 60, Richfield 15
Spring Lake Park over Robbinsdale Cooper ??-??
Stewartville 35, Cannon Falls/Randolph 33
Tartan 63, North Saint Paul 14
United South Central 79, Blooming Prairie 0
Wahpeton (ND) 56, Breckenridge 12
White Bear Lake Area 45, Forest Lake 20
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 35, Fulda/Murray County Central 33
Aitkin Triangular
Aitkin 63, Cloquet 18
Milaca 60, Cloquet 6
Milaca 45, Aitkin 28
Apple Valley Triangular
Apple Valley 77, Eden Prairie 0
Apple Valley 71, Lakeville North 3
Lakeville North 60, Eden Prairie 12
Belgrade-Brooten-Elrosa Triangular
Belgrade-Brooten-Elrosa 55, Rockford 25
Belgrade-Brooten-Elrosa 34, Royalton/Swanville 27
Royalton/Swanville 55, Rockford 19
Canton Quadrangular
Adrian 76, Harrisburg (SD) 0
Adrian 60, Tri-Valley (SD) 7
Adrian 37, Canton (SD) 29
Hayfield Triangular
Southland 43, Triton 34
Triton 42, Hayfield 41
Pequot Lakes Triangular
Pequot Lakes/Pine River-Backus 62, Deer River/Northland 9
Pequot Lakes/Pine River-Backus 65, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 15
Pipestone Triangular
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 38, Tracy-Milroy-Balaton 34
Pipestone Area 62, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 12
Pipestone Area 57, Tracy-Milroy-Balaton 18
Saint Paul Humboldt Triangular
Saint Paul Humboldt 54, Saint Paul Central 24
Roseville 63, Saint Paul Humboldt 14
South Saint Paul Triangular
Henry Sibley 48, Richfield 30
Henry Sibley 49, South Saint Paul 27
United North Central Triangular
Park Rapids Area 52, Blackduck/Cass Lake-Bena 21
Park Rapids Area 69, United North Central 10
United North Central 34, Blackduck/Cass Lake-Bena 22


Tuesday, December 5, 2007
Mahtomedi Duals
Mahtomedi 51, Saint Paul Central 30
Saint Paul Central 42, DeLaSalle 30
Orono 49, Saint Paul Central 24


Tuesday, December 4, 2007
Anoka 38, Champlin Park 30
Bemidji 50, Roseau 20
BOLD/Buffalo Lake-Hector 39, Minnewaska 34
Coon Rapids 43, Centennial 26
Elk River 46, Andover 25
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 42, Onalaska (WI) 22
Hibbing 63, Virginia/Mountain Iron-Buhl 9
Kasson-Mantorville 50, Pine Island 9
LeSueur-Henderson 56, Waterville-Elysian-Morristown 13
Maple Grove 68, Park Center 12
Orono 49, De La Salle 24
Osseo 53, Blaine 18
River Valley 72, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 6
Wabasso 37, Dawson-Boyd 24
Watertown-Mayer 42, Waconia 24
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 35, Fulda-Murray County Central 33
Yellow Medicine East 70, Lac qui Parle Valley 3
Zumbrota-Mazeppa 49, La Crescent 21
Adrian Area Triangular
Adrian Area 51, Graettinger-Terril (IA) 18
Adrian Area 54, Emmetsburg (IA) 14
Benilde St. Margaret’s Quadrangular
Minnetonka 78, Benilde St. Margaret’s/Blake 4
Minnetonka 70, Minneapolis North 5
Minnetonka 63, Saint Croix Lutheran 18
Saint Croix Lutheran 60, Benilde St. Margaret’s/Blake 5
Saint Croix Lutheran 60, Minneapolis North 15
Big Lake Triangular
Big Lake 50, Delano 21
Big Lake 51, Mora 19
Delano 40, Mora 3
Byron Double Dual
Byron 30, Stewartville 26
Byron 51, Hayfield 24
Lake Crystal-Wellcome Memorial Triangular
Norwood Young America 52, Fairmont 28
Lake Crystal-Wellcome Memorial 56, Norwood Young America 28
Lake Crystal-Wellcome Memorial 60, Fairmont 21
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson Quadrangular
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 49, Winona 23
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 48, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 15
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 69, Winona 9
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 75, Onalaska (WI) 4
Winona 54, Onalaska (WI) 23
Litchfield Triangular
Dassel-Cokato 46, Willmar 18
Litchfield 42, Willmar 30
Dassel Cokato 41, Litchfield 18
MACCRAY Quad
Tracy-Milroy-Balaton 48, MACCRAY 33
Renville County West 50, Benson 27
Benson 54, MACCRAY 21
Renville County West 49, Tracy-Milroy-Balaton 30
Renville County West 60, MACCRAY 18
Benson 45, Tracy-Milroy-Balaton 30
Madelia/Truman Triangular
Madelia/Truman 62, Martin County West 18
Madelia/Truman 54, Saint Clair 22
Medford Triangular
Kenyon-Wanamingo 72, Northfield 3
Kenyon-Wanamingo 51, Medford 13
Medford 56, Northfield 15
Prior Lake Triangular
Prior Lake 50 Burnsville 20
Prior Lake 29 Tartan 28
Burnsville 37 Tartan 21
Hinckley-Finlayson Quadrangular
Meadow Creek/Rivers Academy 45, Princeton 33
North Branch 48, Princeton 21
North Branch 56, Meadow Creek/Rivers Academy 20
Princeton 45, Meadow Creek/Rivers Academy 33
Princeton 37, Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 33
Waseca Triangular
Maple River 35, Waseca 30
Maple River 53, Sibley East 22
Sibley East 37, Waseca 31


Saturday, December 1, 2007
Blue Earth Dick Maher Invitational
1. United South Central 179.5
2. Adrian 173
3. Maple River 165
4. Brainerd 147
5. Madelia-Truman 146.5
6. Blue Earth Area 116
7. Waterville-Elysian-Morristown 115
8. Martin County West 47
Chisago Lakes Tournament
First Round
Chisago Lakes 50, Grand Rapids 27
Forest Lake 64, Somerset, Wis. 12
Hibbing 42, Mora 27
Kenyon-Wanamingo 71, Blaine 6
Second Round
Forest Lake 48, Chisago Lakes 29
Kenyon-Wanamingo 59, Hibbing 14
Somerset 39, Grand Rapids 36
Mora 50, Blaine 20
1st: Kenyon-Wanamingo 53, Forest Lake 16
3rd: Hibbing 49, Chisago Lakes 23
5th: Mora 66, Somerset, Wis. 17
7th: Grand Rapids 39, Blaine 35
Eastview Duals
First round
Eastview 44, Spring Lake Park 24
Stillwater 69, St. Paul Central 9
Second round
Eastview 59, Blooming Prairie 18
Stillwater 42, Spring Lake Park 23
Third round
Eastview 47, Stillwater 16
Blooming Prairie 42, St. Paul Central 40
Fourth round
Eastview 80, St. Paul Central 0
Spring Lake Park 54, Blooming Prairie 18
Foley Falcon Duals
First round:
Foley 43, Columbia Heights 0
Parkers Prairie 48, Cloquet 25
Paynesville 59, Rocori 15
Pierz 54, Becker 18
Second round:
Cloquet 46, Columbia Heights 36
Becker 37, Rocori 36
Foley 44, Parkers Prairie 9
Paynesville 47, Pierz 21
7th: Rocori 54, Columbia Heights 22
5th: Becker 48, Cloquet 38
3rd: Pierz 32, Parkers Prairie 30
1st: Foley 52, Paynesville 6
Fosston/Bagley Alfred Olson Memorial Invitatioinal
1. Ottertail Central 186
2. Mahnomen-Waubun 185.5
3. Roseau 167
4. Fosston/Bagley 158
5. Crookston 146.5
6. Fertile-Beltrami 118
7. Walker/Hackensack/Akley/Nevis 104
8. Red Lake County Central 98
9. Blackduck/Cass Lake/Bena 81
10. Nashwauk/Keewatin 57
Fridley Invitational
1. Bloomington Kennedy 255
2. Champlin Park 219.5
3. Hopkins 153.5
4. North Saint Paul 119.5
5. Irondale 111
6. Mound Westonka 103
7. Fridley 92.5
8. St. Paul Patrick Henry 43
9. Minneapolis Washburn 24
Glencoe-Silver Lake Panther Don Hall Invitational 
1. Watertown-Mayer 210.0
2. Howard Lake-Waverly-Winsted 134.0
3. LeSueur-Henderson 134.0
4. Hutchinson 129.0
5. River Valley 105.0
6. Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 89.0
7. Trinity at River Ridge 61.0
8. Saint Clair 33.0
9. Saint Croix Lutheran 27.0
Hastings Raider Duals
Centennial 43, Rosemount 22
Coon Rapids 41, Simley 22
Coon Rapids 60, Rosemount 6
Hastings 47, Prior Lake 17
Hastings 60, Eagan 6
Prior Lake 52, Stoughton (Wis.) 11
Simley 46, Centennial 24
Stoughton (Wis.) 40, Eagan 29
1st: Hastings 29, Coon Rapids 22
3rd: Simley 35, Prior Lake 31
5th: Stoughton (Wis.) 36, Centennial 24
7th: Eagan 36, Rosemount 35
Hillsboro Duals
Team Champions: Hillsboro
Hillsboro 43, North Border 35
Hillsboro 54, Pelican Rapids 29
Hillsboro 70, Lake Park Audubon 12
Hillsboro 53, Cavalier 21
Hillsboro 51, Barnesville 21
Barnesville 49, Cavalier 25
Barnesville 52, MayPort 24
Barnesville 50, North Border 18
Barnesville 44, Central Cass 36
Central Cass 60, West Fargo JV 10
Central Cass 53, Cavalier 24
Central Cass 42, Pelican Rapids 34
Pelican Rapids 42, MayPort CG 26
Pelican Rapids 48, North Border 30
Pelican Rapids 68, West Fargo JV 12
North Border 51, Lake Park Audubon 15
North Border 45, CentralCass 31
West Fargo JV 33, MayPort CG 30
Lake Park Audubon 37, West Fargo JV 24
Cavalier 54, MayPort 24
Cavalier 60, Lake Park Audubon 24
Lake Park Audubon 42, MayPort CG 42 (LPA winner by criteria)
Lakeville North Panther Invite
1. Hudson, WI 210
2. Henry Sibley 191
3. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 154.5
4. Chaska 136.5
5. Robbinsdale Cooper 124
6. Northfield 105.5
7. Lakeville North 105
8. South Saint Paul 97
9. Lakeville South 92
10. Maple Grove 76.5
11. Farmington 76
12. Woodbury 51
13. Turtle Lake 49
14. Robbinsdale Armstrong 48
15. Cretin-Derham Hall 23
16. Minneapolis Southwest 1
Litchfield Invitational
1. Alexandria 187.5 tie
1. Anoka 187.5 tie
3. Litchfield 163.5
4. Tartan 157
5. Totino Grace 135
6. Royalton 121.5
7. Zimmerman 64.5
Luxemburg-Casco (WI) Duals
Round 1
Owatonna 41, Mosinee (WI) 25
Luxemburg-Casco (WI) 45, Port Washington (WI) 30
Sheboygan Falls (WI) 43, Bay Port (WI) 21
Round 2
Owatonna 42, Bay Port (WI) 31
Luxemburg-Casco (WI) 42, Sheboygan Falls (WI) 25
Port Washington (WI) 48, Mosinee (WI) 24
Round 3
Owatonna 37, Sheboygan Falls (WI) 27
Luxemburg-Casco (WI) 49, Mosinee (WI) 21
Bay Port (WI) 39, Port Washington (WI) 34
Round 4
Owatonna 48, Port Washington (WI) 24
Luxemburg-Casco (WI) 57, Bay Port (WI) 24
Sheboygan Falls (WI) 49, Mosinee (WI) 23
Round 5
1st: Owatonna 33, Luxemburg-Casco (WI) 29
3rd: Sheboygan Falls (WI) 39, Port Washington (WI) 37
5th: Mosinee (WI) 51, Bay Port (WI) 27
Mankato West Quad
1st Round
Mankato West 57, Janesville-Waldorf-Pemberton 16
Byron 63, Fairmont 9
2nd Round
Mankato West 64, Fairmont 16
Byron 42, Janesville-Waldorf-Pemberton 15
3rd Round
Byron 41, Mankato West 33
Fairmont 42, Janesville-Waldorf-Pemberton 27
Monticello Magic Duals 
Pool A
Big Lake 48, Albany 25
Minnewaska 40, Albany 32
Big Lake 46, Minnewaska 15
Pool B
Little Falls 39, St. Francis 32
Saint Francis 41, Saint Cloud Apollo 30
Saint Cloud Apollo 38, Little Falls 34
Pool C
Annandale/Maple Lake 42, New Ulm 24
Annandale/Maple Lake 41, Sauk Rapids 23
Sauk Rapids 40, New Ulm 33
Pool D
Monticello 36, North Branch 24
Championship Pool
Big Lake 37, Annandale/Maple Lake 26
Monticello 55, Little Falls 18
5th Place Pool
North Branch 39, Minnewaska 33
Consolation Pool
Saint Cloud Apollo 48, Albany 29
New Prague Invitational
Austin 36, St. Peter 32
Cannon Falls 36, Sibley East 28
Jackson County Central 45, Austin 30
New Prague 38, Cannon Falls 36
Sibley East 44, New Prague 27
St. Peter 51, Jackson County Central 21
5th: Jackson County Central 42, New Prague 41
3rd: Cannon Falls 36, Austin 34
1st: Sibley East 42, St. Peter 30
Osseo Invitational
1. Medford 210
2. Mounds View 160
3. Osseo 149
4. Scott West 122
5. Buffalo 119.5
6. Meadow Creek/Rivers Academy 104
7. Eden Prairie 94
8. Rogers 84
9. Edison 37
10. Benilde St. Margaret’s 19
Rochester Duals
First round
Albert Lea 34, Plainview/Elgin-Millville 34
Apple Valley 58, Kasson-Mantorville 0
Chatfield 45, Rochester Mayo 20
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 39, Mankato East 33
Stewartville 39, Rochester John Marshall 31
Waseca 48, Rochester Century 24
Second round
Albert Lea 46, Chatfield 18
Apple Valley 65, Stewartville 6
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 49, Rochester John Marshall 21
Kasson-Mantorville 58, Mankato East 9
Plainview/Elgin-Millville 67, Rochester Century 3
Rochester Mayo 37, Waseca 33
Saint Michael-Albertville Invitational
1. Montgomery-Lonsdale/LeCenter 201
2. Saint Michael-Albertville199.5
3. Delano 181
4. Dassel-Cokato 149
5. Elk River 140.5
6. Moorhead 89
7. Deer River/Northland 87
8. St. Cloud Tech 84
Saint Paul Highland Park Invite
1. Roseville 117.5
2. Saint Paul Highland Park 113.5
3. Minneapolis South 104
4. Mahtomedi 78
5. Saint Thomas Academy 74
6. Saint Paul Harding 73
7. Park Center 44
8. Minneapolis North 16
Waconia Quad
First Round
Waconia 39, Shakopee 3
Milaca 57, Wayzata 13
Second Round
Milaca 51, Waconia 23
Shakopee 47, Wayzata 29
Third Round
Wayzata 42, Waconia 33
Milaca 56, Shakopee 10
Wadena-Deer Creek Wolverine Invitational
1. Perham 255
2. Thief River Falls 175
3. Pequot Lake/Pine River-Backus 156.5
4. Greenbush/Middle River/Badger 151.5
5. Wadena-Deer Creek 142
6. Long Prairie-Grey Eagle 111
7. Bertha-Hewitt/Verndale 103
8. Sauk Centre 78
Wahpeton Dan Unruh Memorial Invite
1. West Fargo, ND 222
2. Fergus Falls 194.5
3. Wahpeton, ND 192
4. Frazee 172
5. Lisbon, ND 152
6. New York Mills 139
7. Minnetonka 115.5
8. Wheaton-Herman Norcross 108.5
9. Grand Forks Central 93.5
10. Sisseton, SD 51
11. Breckinridge 34
12. Brookings, SD 28
13. Kindred, ND 15
14. Tiospa Zina 13
15. Minnehaha Academy/Concordia Academy-Bloomington 6
Watertown (SD) Invite
First round
Canby 54, Milbank 12
Quarterfinals
Canby 57, Watertown 18
Semifinals
Canby 36, Yankton 24
1st: Canby 43, Huron 28
Winona Invitational
1. Scott West 193.5
2. Dover-Eyota 191
3. Pine Island 142.5
4. Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 103
5. Wabasha-Kellogg 103
6. Caledonia 92.5
7. La Crescent 85
8. Winona 73
9. Lake City 71

 

High School Results – November 2007

Friday, November 30, 2007
Canby 57, Tracy-Milroy-Balaton 24
Coon Rapids 73, Blaine 6
Fridley 47, Robbinsdale Cooper 27
Grand Rapids 42, Hinkley-Finlayson/Pine City/Willow River 24
Hastings 67, Roseville 3
Lakeville North 36, Lakeville South 33
Park 39, Woodbury 28
Robbinsdale Cooper 47, Fridley 27
Belgrade-Brooten-Elrosa Jaguar Invitational photos
1. New London-Spicer 219
2. Browerville/Eagle Valley 145.5
3. Dawson-Boyd 130
4. Eden Valley-Watkins 125
5. Dilworth-Glyndon-Felton 71
6. Belgrade-Brooten-Elrosa 48
7. Holdingford 46
8. Chokio-Alberta-Clinton-Graveville-Beardsley 43
Brooklyn Center Triangular
Brooklyn Center 48, Minneapolis Patrick Henry 33
Farmington 42, Brooklyn Center 36
Farmington 49, Minneapolis Patrick Henry 15
Elk River Triangular
Elk River 47, Rogers 29
Elk River 56, Zimmerman 19
Zimmerman 38, Rogers 30
Irondale Triangular
Champlin Park 57, Irondale 9
Champlin Park 44, North Branch 24
North Branch 45, Irondale 19
Melrose Early Bird Tournament
1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 269.5
2. Montevideo 184
3. Rockford 138
4. Sartell-Saint Stephen 113
5. Staples-Motley 112.5
6. Ortonville 78.5
7. Melrose 68.5
8. Nicollet 45
Watertown-Mayer Triangular
Saint Peter 39, New Prague 33
Watertown 53, New Prague 13
Watertown-Mayer 46, Saint Peter 25
White Bear Triangular
Cambridge-Isanti 59 Hibbing 6
Cambridge-Isanti 54, White Bear Lake 9
Hibbing 35, White Bear Lake 33


Thursday, November 29, 2007
Dover-Eyota 46, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 28
Forest Lake 59, Cretin-Derham Hall 21
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 37, Southland 24
Greenbush-Middle River/Badger 41, Roseau 39
Mounds View 40, Stillwater 36
North Saint Paul 51, Saint Paul Harding 21
River Valley 36, Saint James 23
Saint Charles 42, La Crosse Logan (WI) 33
Trinity at River Ridge 60, Benilde-Saint Margaret’s 7
United South Central 59, Blue Earth Area 18
South Saint Paul Triangular
Northfield 51, South Saint Paul 24
Northfield 67, Saint Paul Humbolt 12
South Saint Paul 55, Saint Paul Humbolt 24
West Central Area Triangular
Ottertail Central 45, West Central Area 28
Ottertail Central 51, Pelican Rapids 23
Pelican Rapids 47, West Central Area 21

High School Results – February 2007

Tuesday, February 13, 2007
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 52, Benson 14
North Branch 54, Columbia Heights 24
Saint James 63, Saint Peter 16
Stewartville 54, Hayfield 12
Fertile-Beltrami Triangular
Barnsville 71, Warren-Alvarado-Oslo 5
Fertile-Beltrami 48, Warren-Alvarado-Oslo 33
Barnsville 51, Fertile-Beltrami 24


Monday, February 12, 2007
Albert Lea 54, Mankato East 18
Hayfield 49, Triton 26
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 52, MACCRAY 13
New Ulm 64, Saint Peter 10
Red Lake County Central/Win-E-Mac 45, Warren-Alvarado-Oslo 30
Spring Lake Park/St. Anthony 37, Irondale  28
Saint Paul Highland Park 56, Saint Paul Johnson 9
Sibley East 27, Montgomery-Lonsdale/Le Center 26
Janesville-Waldorf-Pemberton Invitational
1. Jackson County Central 204.5
2. Eagan 186.5
3. Maple River 143.0
4. Southland 109.0
5. Blue Earth Area 107.0
6. Waterville Elysian Morristown 104.0
7. United South Central 98.0
8. Janesville Waldorf Pemberton 59.0
Ortonville Triangular
Yellow Medicine East 57, Dawson-Boyd 13
Yellow Medicine East 61, Ortonville 12


Saturday, February 10, 2007
Apple Valley 45, Simley 9
Atwater-Cosmos-Grove City 48, Minnewaska 20
Dassel-Cokato 54, Mound-Westonka 16
Frazee 42, Fergus Falls 21
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 36, Delano 24
Rosemount 46, Chaska 24
Wadena-Deer Creek 41, Staples-Motley 39
Wayzata 46, Saint Michael-Albertville 17
Ninth Grade and Under State Tournament
Held at Saint John’s University
Barnesville Triangular
Barnesville 76, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 6
Barnesville 69, Lake Park-Audubon 6
BOLD/Buffalo Lake-Hector Triangular
BOLD/Buffalo Lake-Hector 30, Wabasso 29
Wabasso 60, Morris Area/Hancock 10
Breckenridge Cowboy Duals
Round 1
Roseau 70, Hawley 5
Breckenridge 47, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 27
Round 2
Wheaton/Herman-Norcross 65, Hawley 18
Wilmar 44, Breckenridge 19
Round 3
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 21, Wilmar 53
Wheaton/Herman-Norcross 41, Roseau 30
5th: Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 60, Hawley 16
3rd: Breckenridge 45, Roseau 27
1st: Wheaton/Herman-Norcross 39, Wilmar 32
Duals at Cannon Falls
Cannon Falls 73, Saint Croix Lutheran 3
Cannon Falls 58, Farmington 16
Cannon Falls 37, Rochester John Marshall 33
Rochester John Marshall 49, Farmington 30
Austin 50, Farmington 21
Austin 51, Saint Croix Lutheran 28
Trinity at River Ridge 40, Saint Croix Lutheran 39
Austin 35, Triton 33
Rochester John Marshall 48, Triton 20
Triton 42, Saint Croix Lutheran 39
Fertile Northwest Tournament
1. Badger-Greenbush-Middle River 238.5
2. Thief River Falls 238.0
3. Crookston 166.0
4. Fertile-Beltrami 110.5
5. Blackduck/Cass Lake-Bena 75.0
6. Warren-Alvarado-Oslo 72.0
7. Red Lake County Central 70.0
8. JV All Stars 68.5
9. Unattached 8.0
Lake Conference JV Tournament
1 Apple Valley 190.0
2 Eagan 136.0
3 Eastview 134.0
4 Burnsville 108.0
5 Chaska 89.0
6 Kennedy 83.0
7 Lakeville South 77.0
8 Rosemount 61.5
9 Lakeville North 55.0
10 Edin Prairie 29.0
Martin County West Maverick Invitational
1. Sibley East 184
2. St. James 171.5
3. Blue Earth Area 137
4. Fairmont 80
5. Martin County West 30
Park Region Conference
1. Pequot Lakes/Pine River-Backus 227.0
2. New York Mills 215.0
3. Bertha-Hewitt/Verndale 153.0
4. Ottertail Central 138.0
5. Osakis 127.0
6. Parkers Prairie 94.0
7. Browerville/Eagle Valley 92.0
8. United North Central 65.5
Suburban East Coference Tournament
1. Hastings 278.5
2. Forest Lake 181.5
3. Mounds View 165
4. Park 144
5. White Bear Lake Area 129.5
6. Stillwater 113
7. Roseville Area 71.5
8. Woodbury 55
9. Cretin-Derham Hall 30
Zumbrota-Mazeppa Invitational
1. Zumbrota-Mazeppa 166.0
2. Kenyon-Wanamingo 161.5
3. Kasson-Mantorville 125.5
4. Mankato East 119.0
5. Pine Island 114.5
6. LeSueur-Henderson 106.5
7. Rochester Century 100.0
8. Southland 90.0
9. Waconia 87.0


Friday, February 9, 2007
Annandale-Maple Lake 39, Litchfield 13 
East Grand Forks 41, Lake Park-Audubon 31
East Grand Forks 46, Warren-Alvarado-Oslo 33
Howard Lake-Waverly-Winsted 33, Meadow Creek/Rivers Academy 29
Lake Park-Audubon 45, Warren-Alvarado-Oslo 28
Mankato East 39, Mankato West 30 
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 39, Medford 27
Pelican Rapids 35, Detroit Lakes 22
Pelican Rapids 36, Dilworth-Glyndon-Felton 34
Perham 58, Detroit Lakes 12
Saint Michael-Albertville 28, Cambridge-Isanti 25
Sartell 47, Alexandria 28
Thief River Falls 62, Lake Park-Audubon 9
Thief River Falls 51, Warren-Alvarado-Oslo 15
Zumbrota-Mazeppa 64, St. Charles 9
Albany Purple Pride Tournament 
1. New London Spicer 210
2. Becker 165
3. Albany 155
4. Mora 147.5
5. Osakis 117.5
6. St. Cloud Apollo 91
7. Montevideo 73
8. Melrose 59
Belgrade-Brooten-Elrosa Quadrangular
Atwater-Cosmos-Grove City 52, Eden Valley-Watkins 11
Atwater-Cosmos-Grove City 57, Trinity at River Ridge 12
Atwater-Cosmos-Grove City 61, Belgrade-Brooten-Elrosa 12
Eden Valley-Watkins 36, Trinity at River Ridge 30
Eden Valley-Watkins 42, Belgrade-Brooten-Elrosa 24
Glencoe Quadrangular
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 30, Dassel-Cokato 25
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 50, Hopkins 20
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 72, Benilde-Saint Margaret’s 7
Dassel-Cokato 69, Benilde-Saint Margaret’s 7
Dassel-Cokato 62, Hopkins 11
Great River Conference
1. Aitkin 263
2. Mille Lacs 214.5
3. Ogilvie 122
4. Hinckley-Finlayson 116
5. Rush City 99
6. Braham 94.5
Greenbush Triangular
Greenbush-Middle River/Badger 73, Hawley 6
Barnesville 66, Hawley 12
Barnesville 38, Greenbush-Middle-River-Badger 27
Mound-Westonka Whitehawk Invitational
1. Scott West 257.5
2. Hutchinson 195
3. Eastview 136
4. Buffalo 13.5
5. Mound-Westonka 127.5
6. Chaska 124.5
7. St. Paul Como Park 60.5
8. Minneapolis De La Salle 16
Paynesville Triangular
Rocori 42, MACCRAY 31
Paynesville 56, MACCRAY 15
Paynesville 39, Rocori 24
Pierz Triangular
Pierz 59, Kimball Area 15
Pierz 39, Long Prairie-Grey Eagle 36
Long Prairie-Grey Eagle 55, Kimball Area
Red Lake County Central Triangular
Thief River Falls 64, Red Lake County Central/Win-E-Mac 18
Fosston/Bagley 56, Red Lake County Central/Win-E-Mac 18
Valley Conference Tournament
1. Maple River 174.5
2. Madelia/Truman 155
3. River Valley 137
4. Lake Crystal-Wellcome Memorial 127.5
5. Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 83
6. St. Clair 79
7. Martin County West 23
8. Nicollet 0
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis Wolf Pack Invitational
1. Staples-Motley 229
2. Deer River 192
3. Crosby-Ironton 160
4. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 129
5. Cloquet 84.5
6. Virginia/Mountain Iron-Buhl 73
7. Nashwauk-Keewatin/Greenway 78


Thursday, February 8, 2007
Aitkin 75, Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 0
Albert Lea 54, Rochester Mayo 15
Annandale/Maple Lake 47, Delano 22 
Barnesville 30, Frazee 28
Becker 46, Zimmerman 23
Bertha-Hewitt/Verndale 44, Long Prairie-Grey Eagle 31
Big Lake 34, Becker 21
Brainerd/Pillager 56, Saint Cloud Tech 12
Caledonia/Houston/Spring Grove 55, Southland 18
Canby 34, Marshall 19
Cannon Falls 59, Triton 16
Columbia Heights 45, Irondale 27
Detroit Lakes 49, Fosston/Bagley 18
Elk River Area 37, Champlin Park 32
Hastings 57, Stillwater 4
Holdingford 44, Royalton 32
Kasson-Mantorville 72, Triton 6
Litchfield 63, Orono 12
Mahnomen/Waubun 46, Dilworth-Glyndon-Felton 27
Mahnomen-Waubun 55, Fertile-Beltrami 12
Maple River 51, Lake Crystal-Wellcome Memorial 15
Mille Lacs 38, Crosby-Ironton 36
Mounds View 33, Park 29
New Ulm 42, Blue Earth Area 28
New York Mills 38, Pequot Lakes/Pine River-Backus 29
Park Rapids Area 36, Fosston/Bagley 31
Perham 56, Minnewaska Area 11
Perham 58, Wadena-Deer Creek 9
Pine Island 31, Lake City 30
Scott West 42, Litchfield 21 
Zumbrota-Mazeppa 35, Wabasha-Kellogg 27 
Blooming Prairie Triangular
Waterville-Elysian-Morristown 48, Blooming Prairie 21
Montgomery-Lonsdale/Le Center 50, Waterville-Elysian-Morristown 21
Montgomery-Lonsdale/Le Center 59, Blooming Prairie 12
Duals at Byron
Kenyon-Wanamingo 35, Stewartville 23
Kenyon-Wanamingo 47, Byron 15
Cannon Falls 47, Byron 19
Centennial Triangular
Centennial 38, Osseo 26
Centennial 31, Henry Sibley 30
Henry Sibley 42, Osseo 22
Melrose Triangular
Eden Valley-Watkins 44, Melrose 25
Eden Valley-Watkins 54, Princeton 19
Princeton 43, Melrose 29
Morris Area/Hancock Tigers Invitational 
1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 218.5
2. Wheaton/Herman-Norcross 179.5
3. Breckenridge 166
4. Benson 128
5. Morris Area/Hancock 106
6. Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 103.5
7. West Central Area 95
8. Ortonville 82
Parkers Prairie Triangular
Parkers Prairie 37, Belgrade-Brooten-Elrosa 28
Sauk Centre 51, Belgrade-Brooten-Elrosa 22
Sauk Centre 45, Parkers Prairie 30
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove Quadrangular
Yellow Medicine East 42, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 21
Wabasso 51, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 10
Yellow Medicine East 55, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 12
Wabasso 31, Yellow Medicine East 26
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 46, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 24
Rockford Triangular
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 60, Kimball Area 9
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 49, Rockford 22
Twin Cities Championship
Saint Paul Highland Park 35, Minnepaolis South 24
Duals at Willmar
Willmar 40, Sauk Rapids-Rice 22
Willmar 47, Alexandria 28
Fergus Falls 51, Saint Cloud Apollo 22
Little Falls 56, Rocori 16
Saint Cloud Apollo 54, Rocori 10
Sauk Rapids-Rice 36, Saint Cloud Apollo 35


Wednesday, February 7, 2007
Anoka 53, Champlin Park 9
Anoka 70, Blaine 3
Centennial 63, Maple Grove 6
Coon Rapids 38, Elk River Area 28
Eagan 58, Burnsville 18
Eastview 54, Lakeville North 18
Eastview 66, Richfield 6
Saint Michael-Albertville 60, Princeton 12

High School Results – January 2007

Monday, January 29, 2007
Tartan 51, St. Thomas Academy 20
Kenyon-Wanamingo Triangular
Kasson-Mantorville 48, Kenyon-Wanamingo 21
Kenyon-Wanamingo 59, Saint Clair 18


Saturday, January 27, 2007
Albert Lea 42, Adrian 16
Howard Lake-Waverly-Winsted 43, Trinity at River Ridge 32
Aberdeen Tournament
1 Canby (MN) 200
2 Wahpeton (ND) 186
3 Huron 151
4 Redfield 122
5 Jamestown (ND) 117
6 West Fargo (ND) 116
7 Aberdeen Central 98
8 Ipswich 98
9 Ashley-Wishek (ND) 91
10 Gettysburg 91
11 Milbank 88
12 Aberdeen Roncalli 74
13 Sioux Falls O’Gorman 57
14 Linton (ND) 50
15 Ellendale-Edgeley (ND) 43
16 Cheyenne-Eagle Butte 17
Bloomington Kennedy Dave Arens Classic
Bloomington Kennedy 78, Cretin-Derham Hall 4
Champlin Park 42, Hastings II 26
Hastings 59, Saint Paul Highland Park 6
Minnetonka 51, Woodbury 24
Semifinals
Hastings 66, Minnetonka 15
Bloomington Kennedy 40, Champlin Park 30
Consolation semifinals
Woodbury 46, Saint Paul Highland Park 13
Hastings II 52, Cretin-Derham Hall 27
7th: Saint Paul Highland Park 54, Cretin-Derham Hall 15
5th: Hastings II 44, Woodbury 18
3rd: Champlin Park 45, Minnetonka 30
1st: Hastings 40, Bloomington Kennedy 22
Detroit Lakes Dual Tournament
1st: Apple Valley 61, Thief River Falls 9
3rd: Little Falls 51, Fergus Falls 15
5th: Detroit Lakes 36, Sauk Rapids/Rice 33
7th: Moorhead 40, Spring Lake Park 27
Semifinals
Apple Valley 52, Fergus Falls 15
Thief River Falls 36, Little Falls 29
Quarterfinals
Apple Valley 69, Moorhead 6
Fergus Falls 42, Sauk Rapids 25
Thief River Falls 58, Spring Lake Park 23
Little Fall 56, Detroit Lakes 15
Consolation Semifinals
Sauk Rapids-Rice 38, Moorhead 28
Detroit Lakes 44, Spring Lake Park 26
Elk River Invite
1 Brainerd 212.5
2 Elk River 194.5
3 Stillwater 170
4 Austin 145
5 Osseo 114.5
6 Zimmerman 104.5
7 Columbia Heights 96.5
8 St. Paul Harding 61
Frazee Heart of Lakes Invitational 
1. Perham 234
2. Frazee 196.5
3. Barnesville 190
4. Pelican Rapids 139.5
5. Breckenridge 129.5
6. West Central Area 64.5
7. Dilworth-Glyndon-Felton 63
8. Lake Park-Audubon 54
9. Hawley 41
Grand Rapids Skip Nalan Invitational
1. Aitkin 258.5
2. Hibbing 222.5
3. Grand Rapids 215.5
4. Roseau N/A
5. Mahnomen/Waubun 170
6. Ogilvie 120
7. Deer River 81.5
8. Virginia/Mountain Iron-Buhl 51.5
9. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 38
10. Saint Cloud Tech N/A
11. Cloquet N/A
12. Blackduck/Cass Lake-Bena N/A
13. Nashwauk-Keewatin/Greenway N/A
Janesville-Waldorf-Pemberton Bulldog Duals
1st: Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 48, Blue Earth Area 20
3rd: Southland 38, Saint Peter 36
5th: Saint Clair 41, Janesville-Waldorf-Pemberton 33
Pool A
Blue Earth Area 60, Janesville-Waldorf-Pemberton 14
Southland 47, Janesville-Waldorf-Pemberton 6
Blue Earth Area 38, Southland 35
Pool B
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 59, Saint Peter 15
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 55, Saint Clair 10
Saint Peter 61, Saint Clair 20
Kasson-Mantorville Swalla Duals
Pool A
Jackson County Central 45, Zumbrota-Mazeppa 24
Jackson County Central 56, Wabasha-Kellogg 23
Zumbrota-Mazeppa 56, Wabasha-Kellogg 18
Pool B
Byron 37, Rochester Mayo 36
Kasson-Mantorville 38, Rochester Mayo 27
Kasson-Mantorville 43, Byron 25
Pool C
Dover-Eyota 35, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 28
Dover-Eyota 52, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 15
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 48, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 26
Pool D
Mora 32, Waseca 31
Plainview/Elgin-Millville 36, Waseca 33
Plainview/Elgin-Millville 38, Mora 31
Consolation Round
Byron 36, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 25
Rochester Mayo 39, Waseca 36
Wabasha-Kellogg 41, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 27
Zumbrota-Mazeppa 40, Mora 32
Championship Round
Jackson County Central 56, Plainview/Elgin-Millville 24
Kasson-Mantorville 48, Dover-Eyota 12
11th: Waseca 51, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 24
9th: Rochester Mayo 43, Wabasha-Kellogg 27
7th: Mora 43, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 30
5th: Byron 34, Zumbrota-Mazeppa 28
3rd: Plainview/Elgin-Millville 34, Dover-Eyota 30
1st: Jackson County Central 36, Kasson-Mantorville 33
Martin County West Triangular
Maple River 60, Martin County West 21
River Valley 57, Martin County West 18
Maple River 52, River Valley 12
Plum Creek Tournament
1. United South Central 189
2. Minneota 151
3. Fulda/Murray County Central 145
4. Tracy-Milroy-Balaton 131
5. Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 98
6. Dawson-Boyd 86
7. Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 73
8. Redwood Valley 56
9. MACCRAY 42
Robbinsdale Cooper Tournament
Round One
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 61, Wayzata 18
Goodhue 37, Park Cottage Grove 30
Mankato West 47, Robbinsdale Cooper 34
Maple Grove 63, Minneapolis North 13
Round Two
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 63, Maple Grove 13
Goodhue 48, Robbinsdale Cooper 24
Mankato West 66, Minneapolis North 13
Park Cottage Grove 42, Wayzata 18
Round Three
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 39, Mankato West 33
Goodhue 61, Wayzata 12
Park Cottage Grove 66, Maple Grove 15
Robbinsdale Cooper 60, Minneapolis North 9
Rochester Century Tournament
1. Cannon Falls 269.0
2. Faribault 225.0
3. Rochester-Century 182.0
4. Farmington 171.0
5. Lakeville North 116.0
6. Fairmont 78.0
7. Minneapolis Southwest 21.0
Roseville Dual Tournament
Mounds View 50, Irondale 19
Roseville 38, Irondale 23
Mounds View 57, Roseville 15
Mounds View 56, North Saint Paul 13
Scott West Duals
Round 1
Wayzata 63, Dassel-Cokato 6
Owatonna 36, Medford 20
Scott West 70, Minneapolis Patrick Henry 0
Round 2
Wayzata 69, Minneapolis Patrick Henry 0
Scott West 52, Medford 16
Owatonna 53, Dassel-Cokato 11
Round 3
Scott West 35, Owatonna 21
Wayzata 71, Medford 4
Dassel-Cokato 81, Minneapolis Patrick Henry 0
Round 4
Medford 36, Minneapolis Patrick Henry 12
Scott West 32, Dassel-Cokato 22
Wayzata 45, Owatonna 18
Round 5
OWatonna 60, Minneapolis Patrick Henry 9
Dassel-Cokato 33, Medford 30
Wayzata 32, Scott West 23
White Bear Lake Tournament 
Round One
Coon Rapids 49, Minneapolis South 10
Eagan 58, Blaine 13
Forest Lake 76, St. Paul Johnson 6
Pine Island 42, White Bear Lake 30
Round Two
Blaine 39, Minneapolis South 33
Coon Rapids 34, Eagan 29
Forest Lake 65, Pine Island 6
White Bear Lake 71, St. Paul Johnson 6
7th: Minneapolis South 53, St. Paul Johnson 29
5th: White Bear Lake 60, Blaine 13
3rd: Eagan 54, Pine Island 22
1st: Coon Rapids 34, Forest Lake 15


Friday, January 26, 2007
Alexandria 40, Rocori 33
Greenbush-Middle River/Badger 49, Fertile-Beltrami 24
Hastings 39, Forest Lake 21
Mounds View 36, Centennial 30
Monticello 34, Sauk Rapids-Rice 28
Saint Michael-Albertville 34, Milaca 26
Annandale/Maple Lake Triangular 
Annandale/Maple Lake 49, Willmar 22
Annandale/Maple Lake 40, Becker 23
Becker 31, Willmar 29
Buffalo Triangular
Buffalo 32, Prior Lake 22
Watertown-Mayer 32, Buffalo 27
Prior Lake 36, Watertown-Mayer 33
Dassel-Cokato Triangular
Dassel-Cokato 39, Hutchinson 27
Dassel-Cokato 35, Delano 24
Delano 43, Hutchinson 29
Meadow Creek/Rivers Academy Invitational
1. Sartell 213
2. Meadow Creek/Rivers Academy 184.5
3. Saint Croix Lutheran 147
4. Trinity at River Ridge 135
5. Richfield 108
6. De La Salle 95
7. Rockford 85
8. Nicollet 50
9. Benilde-Saint Margaret’s 45
Pierz Quadrangular
Pierz 45, Osakis 24
Pierz 50, Braham 6
Foley 69, Braham 9
Foley 49, Osakis 14
Osakis 67, Braham 12
Foley 53, Pierz 12
West Central North Conference
1. New London-Spicer 189
2. Minnewaska 180.5
3. Paynesville 170.5
4. Sauk Centre 153
5. Albany 148.5
6. Long Prairie-Grey Eagle 109.5
7. Melrose 79.5
West Central South Tournament 
1. Atwater-Cosmos-Grove City 224
2. Yellow Medicine East 207
3. BOLD/Buffalo Lake-Hector 199
4. Lac Qui Parle Valley 98
5. Benson 96.5
6. Morris 93
7. Montevideo 66
Zimmerman Quadrangular
Zimmerman 39, Mille Lacs 33
Big Lake 65, Mille Lacs 8


Thursday, January 25, 2007
Albert Lea 53, Austin 13
Andover 36, Maple Grove 35
Annandale/Maple Lake 47, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 10 
Anoka 42, Centennial 15
Apple Valley 61, Eden Prairie 15
Brainerd 41, Alexandria 20
Breckenridge 39, Wadena-Deer Creek 36
Byron 28, Stewartville 27
Caledonia/Houston/Spring Grove 38, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 26
Cambridge-Isanti 42, Becker 15
Cannon Falls 63, Hayfield 14
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 44, Sisseton 30
Detroit Lakes 45, Park Rapids Area 31
Dover-Eyota 48, Saint Charles 16
Eden Valley-Watkins 37, Royalton 33
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 42, Southland 32
Foley 47, Mora 13
Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 37, Rush City 36
Holdingford 40, Kimball 29
Irondale 57, Fridley 19
Kasson-Mantorville 46, Lake City 15
Kenyon-Wanamingo 36, Pine Island 28
Lake Crystal-Wellcome Memorial 43, Saint Peter 29
Montgomery-Lonsdale/Le Center 49, LeSueur-Henderson 15
New London-Spicer 40, Albany 22
New Ulm 66, Fairmont 12
New York Mills 40, Bertha-Hewitt/Verndale 34
Osakis 31, Belgrade-Brooten-Elrosa 29
Park Cottage Grove 40, Woodbury 30
Saint Michael-Albertville 35, Buffalo 16
Saint Paul Highland Park 62, Saint Paul Como Park 16
Sibley East 41, Norwood Young America 27
United South Central 56, Waterville-Elysian-Morristown 15
Watertown-Mayer 63, Mound-Westonka 6
Zumbrota-Mazeppa 61, Triton 6
Crosby-Ironton Triangular
Crosby-Ironton 58, Hawley 21
Crosby-Ironton 41, Browerville/Eagle Valley 24
Browerville/Eagle Valley 46, Hawley 35
East Grand Forks Triangular
Mahnomen-Waubun 57, East Grand Forks 21
Mahnomen-Waubun 38, Grand Forks Central 35
Grand Forks Central 64, East Grand Forks 16
Henry Sibley Triangular
Henry Sibley 69, Richfield 3
Henry Sibley 62, South Saint Paul 12
Little Falls Triangular
Little Falls 43, Fergus Falls 18
Aitkin 46, Fergus Falls 25
Little Falls 33, Aitkin 29
Ortonville Triangular
Wheaton/Herman-Norcross 56, Benson 18
Benson 55, Ortonville 24
Virginia/Mountain Iron-Buhl Triangular
Virginia/Mountain Iron-Buhl 45, Cloquet 23


Wednesday, January 24, 2007
Columbia Heights Triangular
Columbia Heights  64  Minnehaha Academy 6
Robbinsdale Cooper 59 Minnehaha Academy 3
Columbia Heights 48 Robbinsdale Cooper 27


Tuesday, January 23, 2007
Atwater-Cosmos-Grove City 61, Morris Area/Hancock 6
Benson 34, Lac qui Parle Valley 28
Caledonia/Houston/Spring Grove 39, Decorah IA 18
Fertile-Beltrami 56, Red Lake County Central/Win-E-Mac 18
Frazee 58, Pelican Rapids 18
Greenbush-Middle River/Badger 47, Roseau 22
Hibbing 63, Nashwauk-Keewatin/Greenway 9
Howard Lake-Waverly-Winsted 43, Eden Valley-Watkins 27
Lake Crystal-Wellcome Memorial 53, Saint Clair 19
Little Falls 67, Saint Cloud Tech 3
Minnewaska 57, Melrose 13
New York Mills 35, Wadena-Deer Creek 31
Osakis 42, Parkers Prairie 25
Paynesville Area 48, Long Prairie-Grey Eagle 23
Stewartville 37, Pine Island 31
United South Central 37, Saint James 25
Alexandria Triangular
Bemidji 40, Alexandria 27
Bertha-Hewitt/Verndale 49, Alexandria 27
Bemidji 41, Bertha-Hewitt/Verndale 29
MACCRAY Triangular
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 44, Redwood Valley 33
Redwood Valley 55, MACCRAY 21
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 45, MACCRAY 30
Meadow Creek/Rivers Academy Triangular
Delano 52, Meadow Creek/Rivers Academy 21
Delano 52, Robbinsdale Cooper 16
Sartell Triangular
Fergus Falls 50, Sartell 25
Foley 51, Fergus Falls 14
Foley 50, Sartell 6
Staples-Motley Triangular
Aitkin 57, Staples-Motley 18
Aitkin 44, Crosby-Ironton 21
Staples-Motley 37, Crosby-Ironton 28
Wabasso Triangular
Wabasso 39, Renville County West 30
Adrian 32, Wabasso 25
Waseca Triangular
Waseca 36, Saint Peter 33
Mankato East 60, Saint Peter 16
Waseca 41, Mankato East 26
Wheaton/Herman-Norcross Triangular
Wheaton/Herman-Norcross 48, Ottertail Central 18
Wheaton/Herman-Norcross 69, West Central Area 9
Yellow Medicine East Triangular
Marshall/Lakeview 34, BOLD/Buffalo Lake-Hector 24
BOLD/Buffalo Lake-Hector 33, Yellow Medicine East 28
Yellow Medicine East 37, Marshall/Lakeview 30


Monday, January 22, 2007
Royalton Double Dual
Royalton 58, Braham 12
Royalton 39, Ogilvie 33


Saturday, January 20, 2007
Apple Valley Invite
1. Apple Valley 226
2. Luxemburg-Casco WI 209
3. Burnsville 95
4. Blaine 76
5. Rosemount 44
BOLD/Buffalo Lake-Hector Quadrangular
Round One
Bertha-Hewitt/Verndale 47, Delano 24
BOLD/Buffalo Lake-Hector 54, LeSueur-Henderson 16
Round Two
Bertha-Hewitt/Verndale 54, LeSueur-Henderson 24
BOLD/Buffalo Lake-Hector 42, Delano 28
Round Three
BOLD/Buffalo Lake-Hector 56, Bertha-Hewitt/Verndale 20
LeSueur-Henderson 37, Delano 37 (LeSueur-Henderson wins by criteria)
Cambridge-Isanti Bluejacket Duals
Round 1
Simley 58, North Branch 9
Cambridge-Isanti 38, Forest Lake 16
Pierz 41, Centennial 32
Scott West 63, Saint Cloud Apollo 12
Round 2
Scott West 63, Pierz 9
Cambridge-Isanti 28, Simley 25
Centennial 39 Saint Cloud Apollo 25
Forest Lake 61, North Branch 15
7th: Saint Cloud Apollo 51, North Branch 22
5th: Forest Lake 59, Centennial 7
3rd: Simley 55, Pierz 19
1st: Scott West 39, Cambridge-Isanti 19
Camden Conference Tournament
1. Canby 209
2. Minneota 172
3. Tracy-Milroy-Balaton 171.5
4. Kerkhoven-Murdock-Sunberg 145.5
5. Dawson-Boyd 124.5
6. Renville County West 101
7. Ortonville 71
8. MACCRAY 60
Eden Prairie Invitational
1 Prior Lake 217.5
2 Willmar 176.5
3 Shakopee 171
4 Faribault 155.5
5 Minnetonka 132
6 Meadow Creek/Rivers Academy 120.5
7 Somerset, WI 54
8 Eden Prairie 38
Hayfield Tournament
1 Anoka 234.0
2 Creighton Prep (NE) 210
3 United South Central 130
4 Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 127.5
5 Blue Earth Area 108
6 Blooming Prairie 97
7 Hayfield 72
8 Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 65
Henry Sibley Invite
1. Henry Sibley 252
2. Rochester John Marshall 236.5
3. Anoka JV 161
4. St. Paul Highland Park 137.5
5. Plainview/Elgin-Millville 125
6. Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 98
7. All Stars 62
8. Nicollet 33
9. Minneapolis Edison 33
10. Bloomington Jefferson 13
Hutchinson Invitational
1. Saint Michael-Albertville 225.5
2. Big Lake 207.5
3. Jackson County Central 198
4. Litchfield 146.5
5. Hutchinson 127
6. Totino-Grace 110
7. Robbinsdale Armstrong 68
8. Saint Paul Johnson 21.5
9. Unattached
Luverne Cardinal Team Tournament
1st: Pipestone 31, Wabasso 31 – Pipestone wins 6th Criteria
3rd: Brandon Valley SD 52, Sheldon IA 28
5th: Montevideo 45, Worthington 35
7th: SF Lincoln SD 50, Luverne 20
Pool A
Round 1
Brandon Valley SD 73, Luverne 0
Wabasso 57, Montevideo 18
Round 2
Montevideo 59, Luverne15
Wabasso 60, Brandon Valley SD 13
Round 3
Wabasso  69, Luverne 6
Brandon Valley 45, Montevideo 26
Pool B
Round 1
Pipestone 48, Sheldon IA 24
Worthington 39, SF Lincoln SD 37
Round 2
Pipestone 51, SF Lincoln SD 30
Sheldon IA 52, Worthington 26
Round 3
Sheldon IA 38, SF Lincoln SD 28
Pipestone 52, Worthington 22
Minnehaha Academy Knighthawk Classic 
1. Montgomery-Lonsdale/Le Center 236.5
2. Sibley East 233.5
3. Kenyon-Wanamingo 220.0
4. Brooklyn Center 117.0
5. Braham 85.0
6. Orono 84.5
7. Trinity at River Ridge 81.0
8. Rockford 61.5
9. Minnehaha Academy 30.0
10. St. Thomas Academy 20.0
Minnesota Ninth Grade League State Team Tournament
Round One
Centennial over Willmar, 55-21
Apple Valley over Eagan, 68-15
Plainview/Elgin-Millville over Delano, 51-30
Eastview over Browerville/Eagle Valley, 46-27
Mora over Coon Rapids, 40-36
Owatonna over BOLD/Buffalo Lake-Hector, 40-34
St. Francis over Milaca, 36-35
Adrian over Forest Lake, 56-26
Round Two
Albert Lea over Centennial, 68-9
Foley over Apple Valley, 42-24
Plainview/Elgin-Millville over STMA, 57-12
Eastview over Minneota, 40-29
Bloomington Kennedy over Mora, 43-29
Hastings over Owatonna, 44-31
Eden Prairie over St. Francis, 37-35
Adrian over Caledonia, 43-33
Quarterfinals
Foley over Albert Lea, 39-25
Plainview/Elgin-Millville over Eastview, 62-13
Bloomington Kennedy over Hastings, 52-25
Adrian over Eden Prairie, 67-18
Semi-Finals and Consolation
Plainview/Elgin-Millville over Foley, 46-29
Bloomington Kennedy over Adrian, 39-33
Albert Lea over Eastview, 61-12
Hastings over Eden Prairie, 49-33
Tier I Consolations
Apple Valley over Centennial, 50-28
STMA over Minneota, 51-22
Owatonna over Mora, 40-38
Caledonia over St. Francis, 45-15
Apple Valley over STMA, 43-26
Owatonna over Caledonia, 38-33
Apple Valley over Owatonna, 49-27
Tier II Consolations
Eagan over Willmar, 51-33
Delano over Browerville/Eagle Valley, 60-24
BOLD/Buffalo Lake-Hector over Coon Rapids, 61-21
Milaca over Forest Lake, 58-24
Delano over Eagan, 52-23
Milaca over BOLD/Buffalo Lake-Hector, 40-35
Milaca over Delano, 41-37
1st: Plainview/Elgin-Millville over Bloomington Kennedy, 45-34
3rd: Foley over Adrian, 47-23
5th: Hastings over Albert Lea, 37-35
7yh: Eden Prairie over Eastview, 41-40
Mounds View Mustang Duals
1st: Eagan 32, Milaca 25
3rd: Mounds View 38, Little Falls 30
5th: Spring Lake Park 36, Columbia Heights 28
7th: Maple Grove 81, Minneapolis Roosevelt 0
Pool A
Round One
Milaca  81, Minneapolis Roosevelt 0
Mounds View 45, Spring Lake Park 22
Round Two
Milaca  64, Spring Lake Park 10
Mounds View 72, Minneapolis Roosevelt 2
Round Three
Spring Lake Park 63, Roosevelt 6
Milaca  49, Mounds View 19
Pool B
Round One
Columbia Heights 42, Maple Grove 31
Eagan 40, Little Falls 31
Round Two
Eagan 53, Maple Grove 6
Little Falls 48, Columbia Heights 21
Round Three
Little Falls 66, Maple Grove 14
Eagan 54, Columbia Heights 12
Saint Paul Humboldt Hawk Duals 
1st Lakeville South
2nd Northfield
3rd Princeton
4th Woodbury
5th Saint Cloud Tech
6th Saint Paul Humboldt
7th Mahtomedi
8th Cretin-Derham Hall
Round 1
Lakeville South 35, Northfield 31
Saint Cloud Tech 56, Mahtomedi 17
Princeton 51, Cretin-Derham Hall 20
Woodbury 40, Saint Paul Humboldt 16
Round 2
Princeton 39, Woodbury 37
Lakeville South 46,Saint Cloud Tech 20
Saint Paul Humboldt 51, Cretin-Derham Hall 24
Northfield 72, Mahtomedi 9
Round 3
Northfield 43, Saint Cloud Tech 22
Woodbury 31, Cretin-Derham Hall 28
Princeton 47, Saint Paul Humboldt 30
Lakeville South 56, Mahtomedi 21
Round 4
Lakeville South 54, Woodbury 24
Saint Cloud Tech 69, Cretin-Derham Hall 6
Saint Paul Humboldt 54, Mahtomedi 30
Northfield 52, Princeton 15
Round 5
Saint Cloud Tech 51, Saint Paul Humboldt 30
Mahtomedi 40, Cretin-Derham Hall 39
South Saint Paul Tournament
1 Mankato East 239.5
2 Cannon Falls 205.0
3 Pine Island 180.5
4 North Saint Paul 136.0
5 Lakeville North 98.0
6 Mound Westonka 97.0
7 South Saint Paul 93.0
8 Rogers 87.0
9 Benilde St. Margaret’s 85.0
10 Minneapolis South 84.0
11 Andover 67.5
12 Saint Paul Harding 45.0
13 Saint Paul Central 43.0
Staples-Motley Cardinals Duals
1st: Perham 66, Sartell 3
3rd: Staples-Motley 41, Sauk Centre 39
5th: Long Prairie-Grey Eagle 52, Fertile-Beltrami 24
7th: Morris Area/Hancock 39, Hawley 36
Semifinals
Perham 61, Sauk Centre 12
Sartell 36, Staples-Motley 34
Quarterfinals
Perham 53, Morris Area/Hancock 12
Sauk Centre 57, Fertile-Beltrami 19
Staples-Motley 48, Long Prairie-Grey Eagle 27
Sartell 42, Hawley 33
Consolation Semifinals
Fertile-Beltrami 45, Morris Area/Hancock 28
Long Prairie-Grey Eagle 49, Hawley 21
Tartan Dual Tournament
Irondale 36, Roseville 30
Tartan 39, Irondale 26
Lake City 42, Irondale 30
Tartan 44, Roseville 27
Tartan 41, Lake City 23
Thief River Falls Prowler Invitational
1. Bemidji 202
2. Roseau 198.5
3. Thief River Falls 181
4. Deer River 143
5. Detroit Lakes 112.5
6. Junior Varsity All Stars 76.5
7. East Grand Forks 68
8. Larimore 38
9. Junior Varsity No. 2 ()
10. Nashwauk-Keewatin/Greenway 36
11. Grafton 3
Wheaton Dual Tournament
Wheaton/Herman-Norcross 72, Sisseton 6
Wheaton/Herman-Norcross 54, Wadena-Deer Creek 21
Wadena-Deer Creek 42, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 37
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 49, Sisseton 24
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin Cobra Quadrangular
Lake Crystal-Wellcome Memorial 41, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 20
Marshall 48, Redwood Valley 11
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 46, Redwood Valley 17
Lake Crystal-Wellcome Memorial 35, Marshall 28
Marshall 40, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 24
Lake Crystal-Wellcome Memorial 54, Redwood Valley 16


Friday, January 19, 2007
Apple Valley 61, Burnsville 9
Apple Valley 74, Rosemount 3
Becker 50, Rogers 12
Blue Earth 52, St. Peter 21
Buffalo 66, Princeton 9
Canby 37, Adrian 22
Chisago Lakes Area 48, Irondale 26
Eagan 39, Eastview 18
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 39, Southland 29
Lac qui Parle Valley 43, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 27
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 39, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 33
Litchfield 35, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 20
Maple River 52, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 16
Milaca 73, Saint Cloud Tech 3
Montgomery-Lonsdale/Le Center 52, Norwood-Young America 13
Mora 58, Ogilvie 24
Sibley East 42, LeSueur-Henderson 12
St. Clair 57, Nicollet 12
St. James 64, Fairmont 6
Saint Michael-Albertville 42, Monticello 12
Totino-Grace 39, Columbia Heights 29
Wabasha-Kellogg 58, St. Charles 6
Waseca 31, New Ulm 30
Alexandria Triangular
Alexandria 44, Moorhead 29
Alexandria 37, Elk River 34
Elk River 33, Moorhead 32
Annandale/Maple Lake Triangular 
Annandale/Maple Lake 53, Waconia 18
Foley 39,  Annandale/Maple Lake 12
BOLD/Buffalo Lake-Hector Triangular
BOLD/Buffalo Lake-Hector 34, Watertown-Mayer 25
BOLD/Buffalo Lake-Hector 36, Howard Lake-Waverly-Winsted 27
Watertown-Mayer 45, Howard Lake-Waverly-Winsted 20
Lake Park-Audubon Tournament
1 Barnesville 230.5
2 Fergus Falls/Hillcrest Lutheran 170.5
3 Pelican Rapids 164.5
4 Mahnomen/Waubun 148
5 Dilworth-Glyndon-Felton 134.5
6 Lake Park-Audubon 114.5
7 Bagley/Fosston 109.5
8 Warren-Alvarado-Oslo 53
New London-Spicer Tournament
1 Atwater-Cosmos-Grove City 248.5
2 New London-Spicer 222
3 Dassel-Cokato 149.5
4 Eden Prairie 149
5 Kimball 102
6 Benson 99
7 Belgrade-Brooten-Elrosa 73.5
Osakis Duals
1st: Aitkin 42, Pequot Lakes/Pine River-Backus 25
3rd: Albany 47, Osakis 18
5th: Ottertail Central 39 Browerville/Eagle Valley 38
7th: Melrose 46, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 39
Semifinals
Aitkin 62, Osakis 6
Pequot Lake/Pine River/Backus 32 Albany 32 (Criteria)
Quarterfinals
Pequot Lakes/Pine River-Backus 59, Melrose 15
Albany 61, Browerville/Eagle Valley 15
Osakis 37, Ottertail Central 25
Aitkin 73, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 6
Consolation Semifinals
Ottertail Central 52, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 15
Browerville/Eagle Valley 45 Melrose 30
Red Rock Central Triangular
Fulda/Murray County Central 40, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 33
Fulda/Murray County Central 43, River Valley 27
River Valley 37, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 34
Woodbury Triangular
Roseville 44, Woodbury 21
Roseville 57, St. Paul Johnson 18
Woodbury 35, St. Paul Johnson 30


Thursday, January 18, 2007
Albert Lea 40, Owatonna 21
Anoka 72, Andover 6
Apple Valley 39, Simley 15
Benson 43, Montevideo 29
Byron 46, Hayfield 22
Cannon Falls 42, Lake City 30
Centennial 46, Park Center 28
Coon Rapids 48, Osseo 18
Forest Lake 42, White Bear Lake Area 22
Frazee 57, Detroit Lakes 12
Greenbush-Middle River/Badger 33, Thief River Falls 31
Hastings 57, Park 19
Jackson County Central 63, Redwood Valley 10
Kimball 34, Belgrade-Brooten-Elrosa 33
Lake Crystal-Wellcome Memorial 65, Martin County West 10
Minnewaska 36, Albany 35
Mound-Westonka 54, Orono 20
New London-Spicer 56, Renville County West 9
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 42, Waterville-Elysian-Morristown 30
Perham 57, Bertha-Hewitt/Verndale 13
Plainview-Elgin-Millville 42, Tartan 27
Prior Lake 51, Farmington 20
Saint Paul Como Park 49, Saint Paul Central 19
Saint Paul Harding 40, Saint Paul Humboldt 30
Shakopee 47, Hutchinson 21
Stewartville 56, Triton 12
United South Central 35, Medford 26
Wadena-Deer Creek 43, Park Rapids Area 32
Yellow Medicine East 35, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 31
Foley Quadrangular
Foley 45, Little Falls 15
Foley 48, Delano 15
Foley 63, Long Prairie-Grey Eagle 12
Little Falls, 48 Delano 26
Delano 59, Long Prairie-Long Prairie 13
Hinckley-Finlayson Triangular
Mille Lacs 57, Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 12
Chisago Lakes 43, Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 27
Chisago Lakes 39, Mille Lacs 35
Milaca Triangular
Milaca 54, Mora 17
Crosby-Ironton 33, Mora 32
Milaca 47, Crosby-Ironton 18
Mound-Westonka Triangular
Mound-Westonka 53, Orono 20
Mound-Westonka 50, Minneapolis Southwest 19
Orono 49, Minneapolis Southwest 9
Pierz Triangular
Aitkin 48, Royalton 22
Aitkin 42, Pierz 28
Pierz 52, Royalton 27
Robbinsdale Armstrong Duals
Robbinsdale Armstrong 35, Hopkins 46
Minnetonka 44, Robbinsdale Armstrong 26
Wayzata 45, Hopkins 33
Wayzata 35, Minnetonka 27
Rochester Mayo Triangular
Rochester Mayo 40, Rochester Century 31
Rochester John Marshall 51, Rochester Century 17
Rochester John Marshall 41, Rochester Mayo 27
Rocori Triangular
Fergus Falls 34, Willmar 28
Willmar 47, Rocori 22
Fergus Falls 55, Rocori 15
Rogers Triangular
Rogers 29, Zimmerman 25
Rogers 42, Brooklyn Center 28
Zimmerman 38, Brooklyn Center 29
Saint Croix Lutheran Tri-Metro Tournament
1 Meadow Creek/Rivers Academy 112
2 Trinity at River Ridge 103
3 Saint Croix Lutheran 102
4 DeLaSalle 55
Saint Michael-Albertville Triangular
Saint Michael-Albertville 72, South Saint Paul 12
Saint Michael-Albertville 52, Totino-Grace 18
Totino-Grace 81, South Saint Paul 0
Saint Paul Highland Park Triangular
Mounds View 69, Saint Paul Arlington 9
Mounds View 50, Saint Paul Highland Park 19
United North Central Triangular
Breckenridge 64, United North Central 12
New York Mills 39, Breckenridge 25
New York Mills 57, United North Central 16
Watertown-Mayer Triangular
Watertown-Mayer 76, North 3
Watertown-Mayer 35, Dassel-Cokato 29
Dassel-Cokato 76, North 3
Woodbury Triangular 
Roseville 57, Saint Paul Johnson 18
Roseville 44, Woodbury 21
Woodbury 35, Saint Paul Johnson 30


Tuesday, January 16, 2007
Bertha-Hewitt/Verndale 54, United North Central (Menahga-Sebeka) 23
Byron 37, Lake City 28
Crookston 52, Park Rapids Area 24
Eden Valley-Watkins 31, Holdingford 28
Fergus Falls 35, Moorhead 28
Fertile-Beltrami 36, Dilworth-Glyndon-Felton 36 (F-B won on the 6th criteria)
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 45, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 24
Greenbush-Middle River/Badger 34, Bemidji 24
Hibbing 39, Grand Rapids 33
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 56, Dawson-Boyd 18
Lake Crystal-Wellcome Memorial 37, Mankato West 29
Maple River 40, Madelia/Truman 18
Minneota 53, MACCRAY 18
New London-Spicer 58, Melrose 15
New Ulm 46, River Valley 27
New York Mills 47, Ottertail Central 22
Pequot Lakes/Pine River-Backus 58, Browerville/Eagle Valley 18
Perham 27, Frazee 18
Sibley East 36, Wabasso 28
Tracy-Milroy-Balaton 52, Renville County West 20
Wheaton/Herman-Norcross 47, Osakis 22
Zumbrota-Mazeppa 48, Pine Island 13
Atwater-Cosmos-Grove City Triangular
Atwater-Cosmos-Grove City 45, Norwood Young America 15
Atwater-Cosmos-Grove City 45, Watertown-Mayer 13
Watertown-Mayer 49 Norwood Young America 24
Cloquet Triagular
Aitkin 54, Rush City 17
Aitkin 51, Cloquet 13
Rush City 52, Cloquet 15
Montgomery-Lonsdale/Le Center Triangular
Montgomery-Lonsdale/Le Center 57, Triton 15
Montgomery-Lonsdale/Le Center 59, Saint Peter 13
Saint Peter 61, Triton 17
Mora Triangular
Mora 36, Pierz 33
Mille Lacs 39, Pierz 35
Mora 34, Mille Lacs 31
Paynesville Double Dual
Paynesville 37, Sauk Centre 34
Minnewaska 32, Paynesville 26
Saint Cloud Apollo Triangular
Saint Cloud Apollo 53, Saint Cloud Tech 18
Monticello 45, Saint Cloud Apollo 24
Monticello 71, Saint Cloud Tech 6
Sartell Triangular
Little Falls 44, Sartell 26
Little Falls 54, Zimmerman 14
Sartell 59, Zimmerman 18
Trinity at River Ridge Triangular
Trinity at River Ridge 48, Cretin-Derham Hall 30
Trinity at River Ridge 48, DeLaSalle 21
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis Triangular
Roseau 65, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 15
Roseau 51, East Grand Forks 23
East Grand Forks 52, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 30
West Central South Conference Duals
Yellow Medicine East 51, Benson 15
BOLD/Buffalo Lake-Hector 54, Montevideo 17
BOLD/Buffalo Lake-Hector 51, Lac qui Parle Valley 9
Willmar Double Dual
Litchfield 39, Willmar 27
Willmar 35, Brainerd 27


Saturday, January 13, 2007
Annandale/Maple Lake Dual Tournament 
First Round
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 37, Chaska 34
Atwater-Cosmos-Grove City 67, Waconia 0
Buffalo 39, Sauk Rapids-Rice 29
Semifinals
Atwater-Cosmos-Grove City 43, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 15
Annandale/Maple Lake 41, Buffalo 13
Consolation
Waconia 45, Chaska 28
Sauk Rapids-Rice 34, New Prague 33 (criteria F – greater # of first points)
1st: Atwater-Cosmos-Grove City 48, Annandale/Maple Lake 12
3rd: Buffalo 47, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 23
5th: Waconia 40, Sauk Rapids- Rice 34
7th: New Prague 37, Chaska 30
Bemidji Rick Lee Invitational
1. Sibley East 183.5
2. Aitkin 171.5
2. Greenbush/Middle River/Badger 171.5
4. Pequot Lakes/Pine River/Backus 139
5. Bemidji 114
6. Roseau 98
7. Detroit Lakes 96.5
8. Royalton 81
9. Deer River 79
10. Blackduck/Cass Lake/Bena 40
11. Cloquet 36
12. Nashwauk/Keewatin 3
Centennial Dual Tournament
1st: Apple Valley 63, Milaca 8
3rd: Shakopee 41, Centennial 15
5th: Tartan 36, Spring Lake Park 31
Shakopee 48, Tartan 20
Centennial 46, Spring Lake Park 15
Apple Valley 48, Spring Lake Park 16
Milaca 45, Shakopee 17
Apple Valley 61, Centennial 6
Milaca 35, Tartan 24
Hinckley-Finlayson Jaguar Invitational
1. Mound Westonka 200
2. Holdingford 165
3. Chisago Lakes 162.5
4. Trinity of Rivers Edge 152.5
5. Hinckley/Finlayson-Pine City-Willow River 136
6. Rush City 132
7. Melrose 127.5
8. Ogilvie 121
9. Virginia 77
10. Granite City Baptist
Kimball Duals
Yellow Medicine East 32, Saint James 25
Yellow Medicine East 45, Eden Valley-Watkins 19
Yellow Medicine East 57, Kimball 10
Saint James 55, Eden Valley-Watkins 15
Saint James 75, Rockford 4
Kimball 48, Yellow Medicine East JV 19
Saint James JV 38, Kimball 25
Rockford 55, Yellow Medicine East JV 15
Rockford 38, Saint James JV 38 (Rockford wins on criteria)
Lake City Tournament
1 Medford 214.5
2 Chatfield 207
3 Lake City 191.5
4 Wabasha Kellogg 164.5
5 Saint Charles 118
6 Saint Paul Johnson 66
Mahnomen 9th Grade State
1 Mahnomen/Waubun 167
2 Browerville/Eagle Valley 159
3 Crosby-Ironton 130.5
4 Detroit Lakes 130.5
5 Fergus Falls 130
6 Moorhead 124
7 Frazee 116
8 Breckenridge 90
9 Dilworth-Glyndon-Felton 84
10 Hawley 84
11 Fosston Bagley 77
12 Barnesville 64
13 Wadena-Deer Creek 64
14 Grand Rapids 64
Milbank SD Quadrangular
Canby 58, Milbank 9
Canby 60, Sioux Falls Roosevelt SD 9
Canby 48, Fargo South ND 19
Minneswaka Duals 
1st: Jackson County Central 30, Foley 19
3rd: Minneota 33, Wheaton-Herman/Norcross 28
5th: Minnewaska 39, Breckenridge 30
Semifinals
Jackson County Central 51, Wheaton-Herman/Norcross 13
Foley 42, Minneota 21
Consolation Semifinals
Minnewaska 52, Bertha-Hewitt/Verndale 16
First Round
Jackson County Central 59, Bertha-Hewitt/Verndale 10
Wheaton-Herman/Norcorss 30, Minnesota 25
Minneota 33, Breckenridge 31
Monticello Duals
1st  Prior Lake
2nd Monticello
3rd Brainerd
4th Park
5th Alexandria
6th Rocori
7th Hopkins
8th Blaine
9th Maple Grove
Pool 1
Alexandria 51, Hopkins 21
Monticello 62, Hopkins 10
Monticello 36, Alexandria 31
Pool 2
Prior lake 43, Maple grove 27
Prior Lake 51, Rocori 18
Rocori 46, Maple grove 28
Pool 3
Brainerd 36, Park 36 criteria F Brainerd wins
Park 45, Blaine 28
Brainerd 48, Blaine 15
Championship pool
Prior Lake 47, Brainerd 17
Monticello 42, Prior Lake 27
Brainerd 37, Monticello 26
Runner-up pool
Park 52, Rocori 24
Park 40, Alexandria 24
Alexandria, 57 Rocori 18
Consolation pool
Hopkins 47, Maple Grove 27
Hopkins 37, Blaine 29
Blaine 46, Maple Grove 27
Moorhead Gadberry Duals
1st: Perham 38, Coon Rapids 21
3rd: Litchfield 42, Grand Rapids 24
5th: Mandan 37, West Fargo 36
7th: Dickenson 51, Moorhead 12
Semifinals
Perham 61, Grand Rapids 9
Coon Rapids 28, Litchfield 25
Quarterfinals
Perham 69, Dickinson 6
Grand Rapids 45, West Fargo 26
Litchfield 61, Mandan 14
Coon Rapids 45, Moorhead 19
Consolation
West Fargo 42, Dickinson 33
Mandan 40, Moorhead 30
Nicollet Tournament
Pool A
Morris Area/Hancock 38, Nicollet 12
Morris Area/Hancock 49, Bloomington Jefferson 12
Nicollet 30, Bloomington Jefferson 12
Worthington/Round Lake-Brewster 44, Morris Area/Hancock 30
Worthington/Round Lake-Brewster 73, Bloomington Jefferson 0
Worthington/Round Lake-Brewster 75, Nicollet 6
Pool B
Andover 44, Richfield 28
Andover 45, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 31
Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 49, Richfield 22
Redwood Valley 33, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 22
Redwood Valley 38, Andover 37
Redwood Valley 44, Richfield 24
Pool C
Orono 50, Martin County West 27
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 30, Rogers 28
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 39, Martin County West 23
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 42, Orono 30
Rogers 43, Orono 18
Rogers 44, Martin County West 19
Consolation Pool
Andover 42, Morris Area/Hancock 39
Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 63, Nicollet 12
Martin County West 52, Bloomington Jefferson 18
Orono 49, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 30
Orono 54, Nicollet 9
Richfield 51, Martin County West 24
Richfield 65, Bloomington Jefferson 12
Rogers 34, Morris Area/Hancock 27
Rogers 45, Andover 23
Championship Pool
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 51, Redwood Valley 24
Redwood Valley 43, Worthington/Round Lake-Brewster 28
Worthington/Round Lake-Brewster 36, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 33
Owatonna Federated Duals
1st Owatonna 8-0
2nd Adrian 6-2
3rd Waseca 5-3
4th Rosemount 5-3
5th Wayzata 5-3
6th New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 4-4
7th Osseo 2-6
8th Lakeville South 1-7
9th Saint Paul Humboldt 0-8
Round One
Waseca 73, Saint Paul Humboldt 6
Rosemount 38, Osseo 27
Wayzata 42, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 36
Adrian 69, Lakeville South 0
Round Two
Waseca 64, Wayzata 9
Osseo 51, Lakeville South 23
Adrian 69, Saint Paul Humboldt 6
Owatonna 36, Rosemount 25
Round Three
Wayzata 75, Saint Paul Humboldt 6
Adrian 82, Osseo 0
Rosemount 38, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 18
Owatonna 51, Lakeville South 24
Round Four
Adrian 40, Waseca 19
Owatonna 31, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 29
Round Five
Rosemount 36, Wayzata 26
Lakeville South 49, Saint Paul Humboldt 12
Waseca 68, Osseo 9
Round Six
Adrian 39, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 22
Osseo 63, Saint Paul Humboldt 18
Wayzata 47, Lakeville South 27
Owatonna 35, Waseca 28
Round Seven
Waseca 43, Rosemount 20
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 51, Lakeville South 24
Wayzata 35, Adrian 28
Owatonna 36, Osseo 35 (overtime criteria)
Round Eight
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 62, Osseo 6
Rosemount 66, Saint Paul Humboldt 7
Waseca 72, Lakeville South 3
Owatonna 37, Adrian 21
Round Nine
Adrian 69, Rosemount 3
Wayzata 40, Osseo 30
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 43, Waseca 22
Owatonna 60, Saint Paul Humboldt 15
Round Ten
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 48, Saint Paul Humboldt 4
Rosemount 54, Lakeville South 21
Owatonna 34, Wayzata 29
Parkers Prairie Panthers Invitational
1. Pelican Rapids 205
2. Benson 181
3. Crosby-Ironton 159
4. Ottertail Central 155.50
5. Long Prairie-Grey Eagle 136
6. Foley 130.50
7. Parkers Prairie 109.50
8. Ortonville 59
Paynesville Invitational
1. Saint Michael-Albertville 238
2. Watertown, South Dakota 211
3. Pierz 131
4. Delano 124.5
5. Burnsville 120
5. Dassel-Cokato 120
7. Paynesville 112
8. Belgrade-Brooten-Elrosa 41.5
Plainview/Elgin-Millville Tournament
1 Henry Sibley 248
2 Plainview/Elgin-Millville 232.5
3 Byron 171.5
4 Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 123
5 Southland 110
6 Winona 93
St. Cloud Tech Kiffmeyer Duals
1st: Hastings 34, Albert Lea 18
3rd: Cambridge-Isanti 45, Wahpeton 15
5th: St. Cloud Apollo 45, St. Cloud Tech 18
7th: Elk River 39, Hutchinson 29
1st Round
Hastings 70, St.Cloud Tech 6
Wahpeton 58, Hutchinson 13
Cambridge-Isanti 50, Elk River 13
Albert Lea 63, St. Cloud Apollo 9
Semifinals
Hastings 44, Wahpeton 26
Albert Lea 41, Cambridge-Isanti 18
Consolation Semifinals
St. Cloud Tech 39, Hutchinson 31
St. Cloud Apollo 34, Elk River 33 (Overtime Criteria)
St. Croix Falls Invite
1. Forest Lake 398.5
2. St. Croix Falls 227.0
3. Shell Lake 213.5
4. Norwood Young America 193.5
5. Boyceville 176.0
6. Chetek/Prairie Farm 173.0
7. Unity 129.0
8. Bruce 119.0
9. Cameron 102.5
10. Amery 96.0
11. Northwood 0.0
Stewartville Invitaional
1 Caledonia/Houston/Spring Grove 163.0
2 Stewartville 161.0
3 Dover-Eyota 151.0
4 Zumbrota-Mazeppa 138.5
5 Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 123.0
6 Rochester Mayo 90.0
7 Hayfield 68.5
8 Fairmont 65.0
9 Triton 53.0
Wabasso Triagular
Wabasso 43, Fulda/Murray County Central 22
New Ulm 39, Wabasso 36
New Ulm 40, Fulda/Murray County Central 31
Waterville-Elysian-Morristown Dual Tournament
Montgomery-Lonsdale/Le Center 67, Woodbury 6
Montgomery-Lonsdale/Le Center 45, Pine Island 21
Montgomery-Lonsdale/Le Center 55, Mankato West 15
Waterville-Elysian-Morristown 48, Saint Clair 19
Mankato West 46, Waterville-Elysian-Morristown 23
Mankato West 54, Saint Clair 18
Pine Island 48, Waterville-Elysian-Morristown  27
Woodbury 36, Saint Clair 18
Pine Island 49, Woodbury 9
Willmar Quadrangular
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 36, St. Francis 26
New London-Spicer 31, St. Francis 21
New London-Spicer 37, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 17
New London-Spicer 38, Willmar 24
St. Francis 36, Willmar 27
Willmar 36 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 28


Friday, January 12, 2007
Bertha-Hewitt/Verndale 44, Ottertail Central 25
Dover-Eyota 35, Zumbrota Mazeppa 28
Fergus Falls 39, Barnesville 26
Fertile-Beltrami 39, Fargo North 31
Foley 38, Milaca 18
Glencoe Silver Lake/Lester Prairie 26, Watertown-Mayer 22
Hastings 55, Roseville 15
Hibbing 33, Thief River Falls 24
Jackson County Central 56, Pipestone Area 6
Plainview-Elgin-Millville 52, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 20
Rochester Mayo 40, Faribault 35
Saint Michael-Albertville 39, Big Lake 18
Albany Triangular
Albany 58, Melrose 15
Sartell 55, Melrose 19
Sartell 37, Albany 31
Annandal/Maple Lake Triangular 
Annandal/Maple Lake 49, Mound-Westonka 18
Annandal/Maple Lake 43, BOLD/Buffalo Lake Hector 19
BOLD/Buffalo Lake Hector 60, Mound-Westonka 21
Becker Quadrangular
Becker 36, Mora 31
Becker 50, Braham 15
Becker 52, Meadow Creek/Rivers Academy 12
Mora 54, Braham 18
Mora 50 Meadow Creek/Rivers Academy 23
Meadow Creek/Rivers Academy 45 Braham 31
Mahnomen-Waubun Duals
1st: Frazee 34, Greenbush-Middle River-Badger 24
3rd: Wadena-Deer Creek 39, Mahnomen-Waubun 33
5th: Crookston 54, United North Central 18
7th: Blackduck/Cass Lake/Bena 46, Red Lake County Central 30
Semifinals
Frazee 52, Mahnomen-Waubun 9
Greenbush-Middle River/Badger 45, Wadena-Deer Creek 27
Quarterfinals
Frazee 72, Blackduck/Cass Lake/Bena 6
Mahnomen-Waubun 42, Crookston 27
Wadena-Deer Creek 69, Red Lake County Central 12
Greenbush-Middle River-Badger 64, United North Central 14
Consolation Semifinals
Crooskton 41, Blackduck/Cass Lake/Bena 36
United North Central 40, Red Lake County Central 36
United South Central Triangular
Maple River 61, LeSueur-Henderson 6
Maple River 39, United South Central 31


Thursday, January 11, 2007
Adrian 49, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 12
Aitkin 48, Grand Rapids 20
Apple Valley 72, Lakeville North 9
Atwater-Cosmos-Grove City 56, Lac qui Parle Valley 8
Bloomington Kennedy 84, Eden Prairie 0
BOLD/Buffalo Lake-Hector 45, Benson 18
Brainerd 61, Rocori 18
Byron 45, Triton 29
Canby 42, Tracy-Milroy-Balaton 31
Cannon Falls 35, Pine Island 34 (criteria – 8 wins)
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 49, West Central Area 28
Dassel-Cokato 59, Orono 12
Delano 42, Waconia 21
Detroit Lakes 46, Moorhead 19
Forest Lake 79, Cretin-Derham Hall 0
Kasson-Mantorville 36, Zumbrota-Mazeppa 20
Litchfield 34, Paynesville 25
Mounds View 54, Woodbury 15
Redwood Valley 62, Luverne/Hills-Beaver Creek 15
Rosemount 38, Eastview 31
Saint James 41, New Ulm 37
Saint Paul Highland Park 52, Saint Paul Humboldt 21
Saint Paul Humboldt 36, Saint Paul Como Park 33
Sartell 50, Sauk Rapids-Rice 21
Scott West 41, Montgomery-Lonsdale/Le Center 24
Sibley East 37, Watertown-Mayer 18
Spring Lake Park/St. Anthony 35, Chisago Lakes Area 33
Stewartville 41, Lake City 18
Thief River Falls 50, Fertile-Beltrami 17
Wabasso 44, Dawson-Boyd 15
Alexandria Quadrangular
Little Falls 43, Sauk Centre 29
Little Falls 36, Minnewaska 25
Little Falls 42, Alexandria 32
Minnewaska 31, Alexandria 27
Sauk Centre 31, Minnewaska 31 (Sauk Centre Criteria)
Alexandria 43, Sauk Centre 28
Goodhue Triangular
Chatfield 45, Southland 25
Goodhue 36, Southland 28
Chatfield 37, Goodhue 25
Mahtomedi Triangular
Henry Sibley 55, Mahtomedi 14
Henry Sibley 49, North St. Paul 10
Morris Area/Hancock Triangular
Montevideo 48, Morris Area/Hancock  18
Montevideo 48, Ortonville 27
Onamia Triangular
Milaca 42, Mille Lacs 24
Milaca 56, Osakis 9
Mille Lacs 36, Osakis 34
Park Rapids Area Triangular
Crosby-Ironton 36, Park Rapids Area 33
Crosby-Ironton 51, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 24
Park Rapids Area 61, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 16
Pierz Triangular
Pierz 57, Rockford 18
Pierz 45, Eden Valley-Watkins 22
Eden Valley-Watkins 69, Rockford 9
Pipestone Triangular
Jackson County Central 51, Worthington/Round Lake-Brewster  14
Renville County West Triangular
Yellow Medicine East 45, Renville County West 18
Renville County West 59, MACCRAY 18
Yellow Medicine East 57, MACCRAY 13
Saint Cloud Apollo Triangular
Willmar 44, Saint Cloud Apollo 24
Saint Cloud Apollo 45, Zimmerman 28
Willmar 48, Zimmerman 18
Saint Peter Triangular
Saint Peter 39, Fairmont 38
River Valley 48, Fairmont 28
River Valley 43, Saint Peter 20
Waseca Triangular
Waseca 41, Blue Earth Area 22
Waseca 36, Medford 29
Wheaton/Herman-Norcross Triangular
Wheaton/Herman-Norcross 50, Lake Park-Audubon 18
Wheaton/Herman-Norcross 60, Hawley 15


Wednesday, January 10, 2007
Hastings 71, Woodbury 3


Tuesday, January 9, 2007
Albany 56, Rocori 17
Alexandria 44, Saint Cloud Apollo 26
Barnesville 59, Dilworth-Glyndon-Felton 14
Bemidji 33, Hibbing 19
Caledonia/Houston/Spring Grove 43, Rochester Century 19
Canby 52, Renville County West 18
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 48, Ortonville 27
Detroit Lakes 31, Staples-Motley 30
Dover-Eyota 45, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 25
Eden Valley-Watkins 47, Kimball 27
Fergus Falls 61, Saint Cloud Tech 4
Fosston/Bagley 36, Mahnomen/Waubun 29
Greenbush-Middle River/Badger 49, Crookston 26
Highland Park 58, Cretin-Derham Hall 20
Irondale 60, Benilde-St. Margaret’s 9
Minnewaska Area 28, New London-Spicer 27
Monticello 54, Rogers 9
New Ulm 33, Madelia/Truman 31
New York Mills 53, Osakis 21
Pierz 53, Holdingford 21
Prior Lake 53, Hutchinson 12
Tracy-Milroy-Balaton 45, MACCRAY 25
Trinity at River Ridge 36, Meadow Creek/Rivers Academy 33
Sauk Centre 43, Long Prairie-Grey Eagle 25
Shakopee 36, Rosemount 33
Wabasso 57, River Valley 18
Atwater-Cosmos-Grove City Triangular
Sibley East 27, Atwater-Cosmos-Grove City 26
Sibley East 28, BOLD/Buffalo Lake-Hector 22
Atwater-Cosmos-Grove City 34, BOLD/Buffalo Lake-Hector 24
Brooklyn Center Triangular
Brooklyn Center 42, Orono 36
Brooklyn Center 45, Columbia Heights 30
Orono 39, Columbia Heights 34
Dawson-Boyd Triangular
Minneota 43, Dawson-Boyd 27
Minneota 42, Lac qui Parle Valley 18
Dawson-Boyd 49, Lac qui Parle Valley 16
Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West Triangular
Waterville-Elysian-Morristown 48, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 18
Waterville-Elysian-Morristown 44, Norwood Young America 36
Hawley Triangular
Hawley 55, Red Lake County Central/Win-E-Mac 22
West Central Area 43, Hawley 33
Marshall Triangular
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 37, Marshall 33
Marshall 45, Montevideo 34
Minneapolis Southwest Quadrangular
Farmington 45, RIchfield 33
Farmington 42, Minneapolis Southwest 15
Farmington 58, Saint Paul Johnson 14
Minneapolis Southwest 46, Saint Paul Johnson 33
Richfield 48, Saint Paul Johnson 21
Richfield 39, Minneapolis Southwest 34
Perham Triangular
Breckenridge 47, Pelican Rapids 27
Perham 58, Breckenridge 9
Pelican Rapids 12, Perham 60
Saint Thomas Academy Triangular
Saint Paul Central 48, Minnehaha Academy 24
Saint Thomas Academy 58, Saint Paul Central 21
Saint Thomas Academy 64, Minnehaha Academy 12


Saturday, January 6, 2007
Benson Braves Classic Invitational
1. Wheaton-Herman-Norcross 213.50
2. Mahnomen-Waubun 190
3. Minnewaska 189.50
4. Benson 134
5. Lac qui Parle Valley 114
6. Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 100.5
7. Ortonville 66.50
8. Richfield 61
Bismarck Rotary Tournament
1 Napoleon 194.5
2 RCStevens 184.0
3 Frazee 171.5
4  Belcourt TMC131.0
5 Wahpeton 125.0
6  Bismarck124.5
7 Minot 97.5
8 Fargo South 96.0
9 Miles City 93.5
10 West Fargo 91.0
11 Sidney 87.0
12 Dickinson 83.5
135 Mandan 80.
14 GF Central 75.0
15 Detroit Lakes 71.0
16 Jamestown 66.0
17 GF Red River 65.0
18 Fargo North 64.0
19 Bismarck St. Marys 62.0
20 Aberdeen Central 53.0
21 Beulah 45.0
22 RCCentral 40.0
23 Bismarck Century 36.0
24 Dawson County 35.0
25 Williston 30.5
Brooklyn Center Invitational 
1. Brooklyn Center/Concordia Academy 230
2. Rogers 185.5
3. Mahtomedi 130.5
4. Rockford 127
5. Eden Prarie 118
6. Minnetonka 109
7. Minneapolis North 76
8. Minneapolis Patrick Henry 74
9. St. Paul Central 73
Buffalo Bison Duals
Round 1
Foley over Buffalo 47-12
Mounds View over Saint Cloud Tech 48-22
Big Lake over Alexandria 55-7
Fairbault over Ellsworth ,WI (JV)  40-22
Round 2
Alexandria over Ellsworth , WI (JV) 51-21
Foley over Mounds View  40-21
Buffalo over Saint Cloud Tech 45-18
Big Lake over Fairbault 61-10
Round 3
Big Lake over Ellsworth, WI (JV) 72-3
Alexandria over Fairbault 42-37
Foley over Saint Cloud Tech 68-3
Buffalo over Mounds View 35-30
Championship Round
1st: Big Lake over Foley  28-19
3rd: Buffalo over Alexandria 32-31
5th: Mounds View over Fairbault 43-28
7th: Ellsworth, WI (JV) over Saint Cloud Tech 41-31
Burnsville Jaycee Invite
1. Hastings 258
2. Byron 174.5
3. Burnsville 147.5
4. Cumberland, WI. 129
5. Eastview 128.5
6. Austin 116
7. St. Paul Humboldt 70.5
8. Minneapolis Southwest 8
Cambridge-Isanti Bluejacket Invite 
1. Cambridge-Isanti 221.5
2. Elk River 183.5
3. Brainerd 166.5
4. Champlin Park 164
5. Bemidji 119
6. Grand Rapids 118.5
7. Blaine 98.5
8. Princeton 57
Cannon Falls Invitational
1. Shakopee 208.50
2. Southland 160.00
3. Cannon Falls 148.00
4. Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 135.00
5. Saint Charles 128.00
6. Rochester Century 127.00
7. Zimmerman 122.50
8. Trinity School at River Ridge 107.00
9. Woodbury 82.00
10. GFW/McLeod West 73.00
11. St Croix Lutheran 57.00
12. Benilde-St Margaret’s 46.00
Central Cass Lettermans’s Tournament
1. Barnesville 192
2. Lisbon ()162.5
3. Webster (S.D.) 155.5
4. Central Cass 140
5. Hillsboro 138
6. Ashley-Wishek 126
7. Cavalier 124
8. Rolla Rock-Lake St. Johns 110.5
9. Oakes 98
T10. Moorhead 94.5
T10 North Border 94.5
12. Velva-Garrison 92
13. Valley City 83
14. Ellendale-Edgily 76
15. Fargo South JV 74
16. May Port-C-G 66
17. Frazee JV 65
18. Lamoure 60
19. Kindred 55
20. Larimore 38
21. West Fargo JV 11
22. unattached 2
Charles City (IA) Duals
Apple Valley 39, Oskoloosa 26
Apple Valley 48, Cedar Rapids 19
Apple Valley 48, Charles City 16
Apple Valley 52, Iowa City High 16
Columbia Heights Invitational
1. St. Francis 257
2. Coon Rapids 255
3. Osseo 174.5
4. South St. Paul 145
5. Columbia Heights 132.5
6. Fridley 75
7. Minneapolis Washburn 46
8. St. Paul Harding 46
9. DeLasalle 3
Farmington Team Tournament 
Pool A:
Scott West 60, Farmington 12
Scott West 41, Chatfield 21
Chatfield 52, Farmington 15
Pool B:
Paynesville 54, Lakeville North 10
Henry Sibley 46,Paynesville 21
Henry Sibley 39, Lakeville North 31
1st: Scott West 54, Henry Sibley 13
3rd: Chatfield 44, Paynesville 26
5th: Farmington 39, Lakeville North 27
Hopkins Paul Bengston Tournament
1. Waterville-Elysion-Morristown 200
2. Minnetonka 196
3. Hopkins 143
4. Montevideo 141.5
5. St. Thomas Academy 134
6. Minneapolis South 108.5
7. St. Paul Como Park 46
LeCenter Bezdichek Invitational
1. Montgomery-Lonsdale-LeCenter 165.5
2. Medford 159
3. Mankato East 148.5
4. Kenyon Wanamingo 140
5. Triton 82.5
6. LeSueur Henderson 70
7. River Valley 43
8. Janseville Waldorf Pemberton 27
La Crescent Invite
1st round
Caledonia 47, La Crescent 16
Wabasha Kellogg 36, Pine Island 24
Dover Eyota 38, Sparta WI. 26
La Crosse Logan WI  57, Barron WI 13
Round Two:
Pine Island 44, La Crescent 27
Caledonia 35, Wabasha Kellogg 26
Dover Eyota 40, La Crosse Logan 25
Sparta WI 61, Barron,WI 15
Championship Round:
7th: La Crescent 37, Barron, WI. 29
5th: Sparta WI 37, Pine Island 25
3rd: Wabasha Kellogg 39, La Crosse Logan 26
1st: Dover Eyota 28, Caledonia 26
Mora Mustang Invitational 
1. Mora 215
2. Annandale/Maple Lake 183
3. Sartell 159
4. Waconia 151
5. Albany 151
6. St. Michael-Albertville 147
7. Braham 99
8. Mora J.V. 15
Mound Leopold/Haglund Memorial Duals
Round 1
Monticello 71, Lakeville South 3
Lake City 57, Robbinsdale Armstrong 15
Round 2
Lake City 50, Mound-Westonka 18
Monticello 51, Robbinsdale Armstrong 15
Round 3
Lake City 60, Lakeville South 13
Mound Westonka 51, Robbinsdale Armstrong 21
Round 4
Lakeville South 41 Robbinsdale Armstrong 36
Monticello 57, Mound-Westonka 16
Round 5
Monticello 33, Lake City 21
Lakeville 38, Mound Westonka 33
Norwood Young America Central Invitational
1t. Yellow Medicine East 227
1t. Minneota 227
3. Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 185
4. Howard Lake-Waverly-Winsted 175
5. Norwood Young America 121
6. Renville County West 95
7. Northfield 89
8. Mille Lacs JV
9. Maple Grove 2
10. Mound Park Academy 11
Ogilvie Invitational 
1. Watertown Mayer 222.50
2. Mille Lacs 175
3. St. Cloud Apollo 157.50
4. Robinsdale Cooper 131
5. Crosby-Ironton 129.50
6. Ogilvie 104
7. Rush City 93
8. Eden Valley Watkins 73
Pine To Prairie Invitational
1. Staples-Motley  217.5
2. Bagley/Fosston 174.5
3. Fertile-Beltrami 150.0
4. Hawley 147.0
5. Lake Park-Audubon 121.5
6. United North Central 108.5
7. Red Lake County Central/Win-E-Mac 94.0
8. Warren-Alvarado-Oslo 59.5
Pipestone Invitational
1 Wabasso 241
2 Canby 224
3 Tracy Milroy Balaton 211
4 Pipestone 138
5 Lennox (SD) 112
6 Sisseton (SD) 88
Royalton Invitational
1. New York Mills 208.5
2. Royalton 165.5
3. North Saint Paul 149.0
4. Holdingford 140.0
5. Browerville-Eagle Valley 132.0
6. Big Lake JV 116.0
7. Park Rapids 114.0
8. West Central Area 93.0
9. Kimball 52.0
10. Granite City Baptist 0.0
South Central Conference Tournament
Team scores updated 1/8/07.
1. New Ulm 185
2. Waseca 184
3. St. James 171.5
4. Blue Earth Area 120
5. St. Peter 97
6. Fairmont 90
Tartan Clash of the Titans 
1. Tartan 266
2. Chaska 244
3. Rosemount 228
4. Irondale
5. North Branch 174
6. St. Paul Highland Park 169.5
7. Roseville 166
8. Amery, Wis 156
9. Andover 145
10. Unattached 43
USC Rebel Invitational
1. United South Central 207
2. Madelia-Truman 181
3. Lake Crystal-Wellcome Memorial 158.5
4. Hayfield 114
5. Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 108.5
6. Martin County West 63


Friday, January 5, 2007
Aitkin 50, Braham 15
Burnsvile 64, Lakeville North 18
Cooper 40, North Branch 33
Dassel-Cokato 41, Waconia 19
Delano 60, Orono 12
Eagan 46, Rosemount 15
Eastview 63, Eden Prairie 9
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 44, Austin 24
Mankato East 48, Faribault 21
Osakis 54, United North Central (Menagha/Sebeka) 15
Osseo 65, Maple Grove  9
Robbinsdale Cooper 40, North Branch 33
Zumbrota-Mazeppa 34, Goodhue 25
BBE Jaguar Invitational 
1. Atwater-Cosmos-Grove City 222
2. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 164.5
3. Becker 125
4. Ottertail Central 87
5. Long Prairie-Grey Eagle 78
6. Belgrade-Brooten-Elrsosa 71.5
7. Sauk Centre 48.5
8. Melrose 32.5
Forest Lake Triangular
Forest Lake 46, Bemidji 16
Simley 31, Forest Lake 30
Simley 54, Bemidji 21
Hibbing Duals
Round 1
Hibbing 39, Crookston 26
White Bear Lake 47, Park Center 24
Chisago Lakes 60, Virginia 17
Round 2
Crookston 57, Walker-Hackensack-Akely-Nevis 24
Centennial 45, Chisago Lakes 23
White Bear Lake 65, Nashwauk-Kewatin/Greenway 15
Round 3
Park Center 70, Nashwauk-Kewatin/Greenway 11
Centennial 76, Virginia 6
Hibbing 69, Walker-Hackensack-Akely-Nevis 3
Round 4
Centennial 35, White Bear Lake 32
Chisago Lakes 42, Park Center 27
Walker-Hackensack-Akely-Nevis 46, Nashwauk-Kewatin/Greenway 36
Round 5
Hibbing 39, White Bear Lake 22
Crookston 45, Park Center 36
Virginia 48, Nashwauk-Kewatin/Greenway 40
Round 6
Hibbing 33, Centennial 25
Chisago Lakes 37, Crookston 36
Walker-Hackensack-Akely-Nevis 53, Virginia 24
Little Falls Quadrangular
Little Falls 38, Litchfield 24
BOLD/Buffalo Lake-Hector 37, Pierz 31
BOLD/Buffalo Lake-Hector 39, Little Falls 27
Litchfield 51, Pierz 19
Little Falls 42, Pierz 33
BOLD/Buffalo Lake-Hector 32, Litchfield 21
Minnetonka Quadrangular
Willmar 36, Minnetonka 31
Willmar 42, Chaska 29
Willmar 42, Hutchinson 22
Chaska 46, Minnetonka 33
New Richland Quadrangular
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 39, Janesville-Waldorf-Pemberton 35
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 37, Maple River 33
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 37, Mankato West 33
Mankato West 54, Janesville-Waldorf-Pemberton 20
Maple River 54, Mankato West 19
Maple River 54, Janesville-Waldorf-Pemberton 15
St. Francis Triangular
St. Francis 60, Spring Lake Park/St. Anthony 14
St. Francis 81, Benilde-St. Margaret’s 0
Totino-Grace Triangular
Irondale 36, Robbinsdale Armstrong 33
Totino-Grace 47, Robbinsdale Armstrong 31
Totino-Grace 32, Irondale 30
WMLBO Triangular
Scott West 60, New Prague 3
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 44, New Prague 18
Scott West 49, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 18


Thursday, January 4, 2007
Albany 50, Long Prairie-Grey Eagle 25
Anoka 45, Coon Rapids 6
Atwater-Cosmos-Grove City 66, Benson 3
Badger-Greenbush-Middle River 45, Mahnomen-Waubun 16
Blaine 46, Andover 24
Blue Earth Area 50, Fairmont 16
Breckenridge 46, Morris Area/Hancock 19
Byron 44, Pine Island 24
Cambridge-Isanti 57, Rogers 4
Canby 37, Minneota 19
Champlin Park 46, Centennial 23
Elk River 47, Park Center 24
Forest Lake 49, Stillwater 14
Greenbush-Middle River/Badger 45, Mahnomen/Waubun 16
Hastings 54, Mounds View 15
Kasson-Mantorville 41, Stewartville 19
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 58, Renville County West 15
Litchfield 46, Mound-Westonka 21
Little Falls 41, Sauk Rapids-Rice 23
Madelia/Truman 51, Saint Clair 15
Maple River 43, Saint Peter 20
Milaca 48, Zimmerman 17
Monticello 41, Buffalo 16
New London-Spicer 47, Sauk Centre 20
Owatonna 57, Rochester Century 9
Park 63, Cretin-Derham Hall 15
Paynesville 58, Melrose 12
Perham 50, New York Mills 17
Rocori 46, St. Cloud Tech 28
Roseau 43, Fertile-Beltrami 24
Saint Michael-Albertville 54, Becker 14
Sartell 32, Willmar 31
Simley 56, Henry Sibley 10
Waseca 28, St. James 19
Warren-Alvarado-Oslo 54, Grafton, ND 15
Watertown-Mayer 46, Delano 17
Wheaton Herman Norcross 55, Parkers Prairie 6
Worthington/Round Lake-Brewster 74, Martin County West 6
Yellow Medicine East 61, Redwood Valley 9
Zumbrota-Mazeppa 42, Cannon Falls 32
Adrian Triangular
Jackson County Central 37, Adrian 21
Jackson County Central 52, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 4
Adrian 53, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 9
Albert Lea Triangular
Shakopee 63, Mankato West 10
Albert Lea 70, Mankato West 05
Albert Lea 60, Shakopee 3
Bertha-Hewitt/Verndale Triangular
Bertha-Hewitt/Verndale 39, Pelican Rapids 35
Wadena-Deer Creek 40, Pelican Rapids 39
Wadena-Deer Creek 39, Bertha-Hewitt/Verndale 36
Browerville Triangular
Dilworth-Glyndon-Felton 36, Browerville/Eagle Valley 34
Dilworth-Glyndon-Felton 46, West Central Area 29
Browerville/Eagle Valley 57, West Central Area 29
Dover-Eyota Triangular
Dover-Eyota 42, Chatfield 22
Plainview/Elgin-Millville 35, Chatfield 29
Plainview/Elgin-Millville 40, Dover-Eyota 25
Fergus Falls Triangular
Minnewaska 37, Brainerd 29
Fergus Falls 40, Minnewaska 28
Brainerd 37, Fergus Falls 28
Hinckley-Finlayson Triangular
Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 48, Cloquet 18
Ogilive 41, Hinckley-Finlayson/Pine City/Willow River 39
Howard Lake-Waverly-Winsted Triangular
Howard Lake-Waverly-Winsted 53, Kimball 19
LeSueur-Henderson 41, Kimball 28
Howard Lake-Waverly-Winsted 37, LeSueur-Henderson 27
Lake City Triangular
Lake City 55, Saint Charles 13
Lake City 36, Hayfield 28
Saint Charles 40, Hayfield 27
Montevideo Triangular
Lac qui Parle Valley 34, Montevideo 30
Pipestone Area 42, Lac qui Parle Valley 18
Pipestone Area 57, Montevideo 27
North Triangular
South St. Paul 39, North Saint Paul 35
South St. Paul 39, Saint Thomas Academy 24
North Saint Paul 47, Saint Thomas Academy 27
Orono Trigangular 
Annandale/Maple Lake 56, Orono 7
Annandale/Maple Lake 57, Norwood Young America 15
Norwood Young America 47, Orono 28
River Valley Triangular
Sibley East 49, Lake Crystal-Wellcome Memorial 15
Sibley East 53, River Valley 12
Lake Crystal-Wellcome Memorial 45, River Valley 25
Staples Triangular
Pequot Lakes/Pine River-Backus 40, Staples-Motley 28
Pequot Lakes/Pine River-Backus 46, Park Rapids Area 30
Staples-Motley 43, Park Rapids Area 33
Triton Triangular
Triton 57, Blooming Prairie 24
Kenyon-Wanamingo 45, Triton 24
Multi-Team
Tracy-Milroy-Balaton 51, Dawson-Boyd 25
Tracy-Milroy-Balaton 52, Ortonville 22
Triangular
Trinity School 42, Brooklyn Center 27
Trinity School 58, Minnehaha Academy 3
Brooklyn Center 74, Minnehaha Academy 3
Triangular
Tartan 72, Mahtomedi 4
Tartan 78, Richfield 3
Mahtomedi 42, Richfield 36
Triangular
White Bear Lake 31, Goodhue 24
White Bear Lake 42, Roseville 25
Goodhue 49, Roseville 30


Tuesday, January 2, 2007
Atwater-Cosmos-Grove City 36, Wabasso 22
Owatonna 52, Austin 19
Rochester Mayo 41, Mankato East 36
United South Central 58, Triton 9
LeSueur-Henderson Triangular
Jackson County Central 30, Waseca 29
Waseca 27, LeSueur-Henderson 29
Osakis Triangular
Bertha-Hewitt/Verndale 37, Osakis 28
Bertha-Hewitt/Verndale 52, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 24
Osakis 57, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 21
Royalton Triangular
Browerville 45, Royalton 33
Mille Lacs  69, Browerville 9
Mille Lacs 59, Royalton 18
Multi-Team
Riceville IA 35, Southland 32
Southland 52, St. Ansgar IA 28