High School Results – February 2004

Tuesday, February 17
Dover-Eyota 42, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 30


Saturday, February 14
Park of Cottage Grove Quadrangular
Park of Cottage Grove 46, St. Paul Harding 24
St. Thomas Academy 58, St. Paul Humboldt 18
Park of Cottage Grove 64, St. Paul Humboldt 18
St. Paul Harding 36, St. Thomas Academy 33
Park of Cottage Grove 62, St. Thomas Academy 15
St. Paul Harding 53, St. Paul Humboldt 12
South Central Tournament
1. Waseca 215
2. New Ulm 169
3. St. James 154.5
4. Blue Earth Area 130
5. St. Peter 104.5
6. Fairmont 91


Friday, February 13
Anoka 40, Osseo 24
Brooklyn Center 34, Columbia Heights 27
Browerville/Eagle Valley 39, Menahga/Sebeka 36
Frazee 41, Bertha-Hewitt 27
Greenbush-Middle River/Badger 38, Barnsville 21
Henry Sibley 43, Richfield 12
Litchfield 48, Watertown-Mayer 17
Scott West 36, Hastings 20
Shakopee 36, New Prague 26
Triangular
Delano 41, Monticello 37
Glencoe-Silver Lake 40, Delano 28
Glencoe-Silver Lake 45, Monticello 33
Albany Purple Pride Invitational
1. Becker (BEC) 217.5
2. Albany (ALB) 168.5
3. Mora/Pine City (M/PC) 164.5
4. Sauk Rapids (SR) 154
5. Osakis (OS) 130
6. St. Cloud Apollo (SCA) 103
7. New London-Spicer (NLS) 84
8. Holdingford (HOLD) 51
Belgrade-Brooten-Elrosa Triangular
Belgrade-Brooten-Elrosa 48, Howard Lake-Waverly-Winsted 17
Pierz 68, Belgrade-Brooten-Elrosa 3
Pierz 74, Howard Lake-Waverly-Winsted 3
Canby Quadrangular
Canby 60, Tracy-Milroy-Balaton 6
Canby 66, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 7
Canby 71, Renville County West 0
East Grand Forks Quadrangular
East Grand Forks 66, Sacred Heart 18
East Grand Forks 43, Warren-Alvarado-Oslo 33
East Grand Forks 42, Lake Park-Audubon 31
Lake Park-Audubon 39, Warren alvarado Oslo 39 (LPA wins by criteria)
Lake Park Audubon 52, Sacred Heart 12
Warren-Alvarado-Oslo 60, Sacred Heart 15
at Fridley
Fridley 52, St. Croix Lutheran 12
Fridley 35, Trinity at River Ridge 29
Fridley 34, Benilde St. Margaret’s 30
Trinity at River Ridge 37, St. Croix Lutheran 30
Benilde St. Margaret’s 45, Trinity at River Ridge 34
Goodhue Quadrangular
Chatfield 51, Southland 21
Chatfield 66, Waterville-Elysian-Morristown 18
Goodhue 43, Chatfield 22
Goodhue 52, Southland 11
Goodhue 68, Waterville-Elysian-Morristown 7
Southland 51, Waterville-Elysian-Morristown 30
Great River Conference
1. Aitkin (AIT) 209.5
2. Braham (BR) 175.5
3. Mille Lacs (ML) 174
4. Hinckley-Finlayson (HF) 136
5. Ogilvie (OG) 117
6. Rush City (RC) 105
Montevideo Quadrangular
Montevideo 68, Marshall 9
Montevideo 52, Melrose 16
BOLD/Buffalo Lake-Hector 44, Montevideo 25
BOLD/Buffalo Lake-Hector 56, Melrose 15
BOLD/Buffalo Lake-Hector 64, Marshall 7
Melrose 45, Marshall 35
Morris Area/Hancock Tiger Invitational
1. Minneota (MN) 259.5
2. Kerkhoven-Murdock-Sunburg (KMS) 201.5
3. Morris Area/Hancock (MAH) 171
4. West Central Area (WCA) 144.5
5. Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley (CACG) 142
6. Ortonville (ORT) 91.5
Mound-Westonka Whitehawk Invitational
1. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (NRHEG) 187.5
2. Buffalo (BU) 159.0
3. Sibley East (SE) 151.0
4. Hutchinson (HU) 139.0
5. Chaska (CH) 135.5
6. Mound-Westonka (MW) 133.5
7. Minneapolis De La Salle (DLS) 58.0
8. Mahtomedi (M) 46.0
Rocori Quadrangular
Rocori 30, Paynesville 26
Rocori 52, Kimball Area 16
Rocori 43, MACCRAY 23
Paynesville 56, Kimball Area 23
MACCRAY 36, Paynesville 31
MACCRAY 51, Kimball Area 26
St. Michael-Albertville Triangular
Milaca 32, Dassel-Cokato 28
St. Michael-Albertville 46, Milaca 15
St. Michael-Albertville 53, Dassel-Cokato 12
Valley Conference Tournament
1. Lake Crystal/Wellcome Memorial/Mankato Loyola (LCWM/ML) 203
2. Nicollet (NIC) 122.5
3. St. Clair (SC) 120
4. Maple River (MR) 113.5
5. LeCenter-Cleveland (LCC) 91.5
6. Madelia-Truman (M-T) 78
7. Martin County West (MCW) 25.5


Thursday, February 12
Adrian 55, Pipestone Area 12
Alexandria 38, Fergus Falls 25
Becker 32, Dassel-Cokato 28
Bemidji 54, Moorhead 11
Caledonia/Houston/Spring Grove 59, Dover-Eyota 11
Cannon Falls/Randolph 40, Pine Island 29
Chatfield 58, St. Charles 16
Coon Rapids 36, Anoka 24
Detroit Lakes 58, Pelican Rapids 14
Faribault 62, Rochester Century 15
Foley 47, Forest Lake 18
Hutchinson 45, Farmington 29
Kasson-Mantorville 44, Wabasha-Kellogg 23
La Crescent 38, Plainview/Elgin-Millville 32
Maple Grove 51, Andover 19
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 41, Kenyon-Wanamingo 18
New York Mills 63, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 6
Northfield 68, Prior Lake 18
Norwood Young America 40, LeCenter 26
Perham 40, Wadena-Deer Creek 25
Pierz 58, Long Prairie-Grey Eagle 12
Princeton 42, Mora/Pine City 23
Rochester Mayo 48, Mankato West 24
Roseau 45, Crookston 24
Scott West 50, Burnsville 14
South St. Paul 38, Tartan 34
St. Thomas Academy 50, Mahtomedi 24
Thief River Falls 42, East Grand Forks 21
Totino Grace 28, Rosemount 24
Waconia 34, Annandale-Maple Lake 33
Yellow Medicine East 57, Benson 13
Albert Lea Triangular
Albert Lea 49, Centennial 12
Albert Lea 78, Rochester John Marshall/Lourdes 0
Canby Quadrangular
Canby 60, Tracy-Milroy-Balaton 6
Canby 66, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 7
Canby 71, Renville County West 0
Renville County West 40, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 27
Tracy-Milroy-Balaton 43, Renville County West 21
Tracy-Milroy-Balaton 50, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 24
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley Triangular
Browerville/Eagle Valley 38, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 33
Browerville/Eagle Valley 59, Ortonville 12
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 63, Ortonville 12
Elk River Triangular
Buffalo 50, Elk River 22
Coon Rapids 41, Buffalo 26
Coon Rapids 41, Elk River 18
Janesville-Waldorf-Pemberton Triangular
Triton 44, Janesville-Waldorf-Pemberton 18
Triton 48, Waterville-Elysian-Morristown 32
Waterville-Elysian-Morristown 45, Janesville-Waldorf-Pemberton 33
Lake City Triangular
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 47, Lake City 16
Lake City 70, St. Paul Humboldt 6
Mankato East Triangular
Mankato East 42, Winona 34
New Ulm 43, Mankato East 21
New Ulm 66, Winona 6
New Richland Triangular
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 41, Kenyon-Wanamingo 18
Otter Tail Central Quadrangular
Otter Tail Central 35, Breckenridge 35 (OTC wins by 3rd criteria – most pins)
Wheaton/Herman-Norcross 35, Dilworth-Glyndon-Felton 24
Dilworth-Glyndon-Felton 45, Otter Tail Central 27
Wheaton/Herman-Norcross 42, Breckenridge 26
Wheaton/Herman-Norcross 53, Otter Tail Central 24
Spring Lake Park Tournament
Minneapolis Southwest 39, St. Paul Arlington 16
Moundsview 35, Spring Lake Park/St. Anthony 31
Moundsview 43, Minneapolis Southwest 15
Moundsview 48, St. Paul Arlington 9
Roseville 54, Spring Lake Park/St. Anthony 22
Spring Lake Park/St. Anthony 34, Minneapolis Southwest 24
Spring Lake Park/St. Anthony 41, Arlington 18
Stillwater Quadrangular
Cambridge-Isanti 57, Stillwater 12
Cambridge-Isanti 55, Eastview 10
Eastview 44, Irondale 17
Stillwater 45, Irondale 25
Stillwater 32, Eastview 32
Wayzata Triangular
St. Francis 47, Champlin Park 22
St. Francis 53, Wayzata 20
Wayzata 37, Champlin Park 30


Tuesday, February 10
Adrian 56, BOLD/Buffalo Lake-Hector 9
Annandale/Maple Lake 56, Kimball 9
Braham 41, Princeton 33
Brainerd 31, Willmar 20
Cannon Falls/Randolph 49, Farmington 24
Chisago Lakes 38, Rush City 35
Cretin-Derham Hall 44, St. Thomas Academy 30
Dawson-Boyd 35, MACCRAY 34
Detroit Lakes 47, Moorhead 19
Kenyon-Wanamingo 56, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 14
Little Falls 57, Sauk Rapids 16
Osakis 45, Holdingford 33
Rocori 31, St. Cloud Tech 21
Sibley East 50, Bloomington Jefferson 25
Trinity School at River Ridge 51, Minneapolis Washburn 30
Waseca 51, St James 17
Watertown-Mayer 59, Rockford 18
Zumbrota Mazeppa 51, Prior Lake 13
Barnesville Triangular
Barnesville 35, Fertile-Beltrami 31
Barnesville 65, Warren-Alvarado-Oslo 9
Fertile-Beltrami 54, Warren-Alvarado-Oslo 26
Bertha-Hewitt/Verndale Triangular
Bertha-Hewitt/Verndale 43, Long Prairie/Grey Eagle 24
Lake Prairie-Grey Eagle 49, Breckenridge 25
Bertha-Hewitt/Verndale 49, Breckenridge 21
Big Lake Triangular
Becker 71, Royalton 3
Big Lake 73, Royalton 6
Becker 35, Big Lake 31
Fairmont Triangular
Lake Crystal-Wellcome Memorial/Mankato Loyola 69, Fairmont 10
Lake Crystal-Wellcome Memorial/Mankato Loyola 34, Mankato West 29
Mankato West 52, Fairmont 24
Howard Lake-Waverly-Winsted Quadrangular
Delano 39, LeSueur-Henderson 29
Delano 54, Howard Lake-Waverly-Winsted 24
Delano 60, Lester Prairie 15
Howard Howard Lake-Waverly-Winsted 48, Lester Prairie 35
LeSueur-Henderson 45, Howard Lake-Waverly-Winsted 27
LeSueur-Henderson 50, Lester Prairie 30
at Kasson-Mantorville
Kasson 46, Hayfield 20
Kasson 39, Byron 28
Minnewaska Triangular
Minnewaska 29, Perham 28
Minnewaska 60, Staples-Motley 12
Perham 54, Staples-Motley 21
Minneapolis Roosevelt Quadrangular
Minneapolis Roosevelt 48, St. Paul Arlington 6
Mounds View 53, North St. Paul 8
Mounds View 55, Minneapolis Roosevelt 19
North St. Paul 45, St. Paul Arlington 6
Minneapolis Roosevelt 45, North St. Paul 8
Ottertail Central Triangular
Crosby-Ironton 30, Pequot Lakes-Pine River-Backus 28
Ottertail Central 66, Crosby-Ironton 17
Ottertail Central 58, Pequot Lakes-Pine River-Backus 17
Owatonna Triangular
Lakeville 52, Austin 21
Owatonna 51, Austin 18
Owatonna 63, Lakeville 4
Sauk Centre Quadrangular
Sauk Centre 43, Morris 21
Sauk Centre 65, Parkers Prairie 16
Sauk Centre 56, Belgrade-Brooten-Elrosa 16
Southland Triangular
Blooming Prairie 44, St. Ansger 30
Blooming Prairie 41, Southland 31


Monday, February 9
River Valley 45, Le Center/Cleveland 23
River Valley 39, Rewood Falls 30
Wabasso 33, Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake 25
Yellow Medicine East 76, Marshall 0


Saturday, February 7
Wabasso 35, Minneota 21
9th Grade and Under League Individual State Tournament
1. Hastings 89.0
2. Breckenridge 86.5
3. Scott West 85.5
4. Willmar 80.0
5. Eagan 78.0
6. Owatonna 75.0
7. Wayzata 72.0
8. Albert Lea 70.5
8. Hutchinson 70.5
10. Litchfield 65.0
Alexandria Big Ole Tournament
1 . Frazee 187
2 . Minnewaska 180
3 . Wadena-Deer Creek 157
4 . Willmar 101
5 . Rocori 98
6 . Alexandria 63
7 . Moorhead 54
8 . Morris/Hancock 39
Bloomington Jefferson Tournament
Coon Rapids 38, New Richland-HEG 31
New Richland-HEG 51, St. Paul Harding 15
Owatonna 46, New Richland-HEG 14
Cannon Falls/Randolph Quadrangular
Caledonia/Houston/Spring Grove 44, Cannon Falls/Randolph 30
Lakeville 42, Cannon Falls/Randolph 37
Cannon Falls/Randolph 63, St. Thomas Academy 16
Caledonia-Houston-Spring Grove75, St. Thomas Academy 5
Calendonia-Houston-Spring Grove 61, Lakeville 15
Lakeville 54,St. Thomas Academy 18
Fertile-Beltrami Northwest Invitational
1 Badger-Greenbush-Middle River 221.0
2 Fertile-Beltrami 191.0
3 Roseau 163.5
4 Thief River Falls 115.0
5 Crookston 114.0
6 Mahnomen-Wauben 90.0
7 Park Rapids 82.0
8 Blackduck-Cass Lake-Bena 77.0
9 Warren-Alvarado-Oslo 67.0
10 Red Lake County Central 54.0
Forest Lake Tournament
1 . Hastings 211
2 . Forest Lake 168
3 . Stillwater 165
4 . White Bear Lake 158
5 . Roseville 152
6 . Woodbury 128
7 . Mounds View 66
8 . Park of Cottage Grove 39
Janesville-Waldorf-Pemberton Tournament
1 . Minneapolis Edison 141
2 . Jackson County Central 136
3 . Faribault 130.5
4 . Chatfield 118.5
5 . St. Paul Johnson 99.5
6 . Norwood-Young America 84
7 . Farmington 79.5
8 . Ortonville 56
9 . Janesville-Waldorf-Pemberton 33
Minnetonka Duals
Pool A
Brooklyn Center 45, East Grand Forks/Sacred Heart 18
Minnetonka 78, St. Paul Humboldt 6
Minnetonka 72, East Grand Forks/Sacred Heart 6
Minnetonka 63, Brooklyn Center 12
St. Paul Humboldt 42, East Grand Forks/Sacred Heart 24
St. Paul Humboldt 39, Brooklyn Center 21
Pool B
Minnehaha Academy/Lutheran 48, Minneapolis South 18
Minnehaha Academy/Lutheran 48, Park Center 27
Minnehaha Academy/Lutheran 61, DeLaSalle 16
Minneapolis South 45, DeLaSalle 30
Park Center 42, Minneaplis South 29
Park Center 51, DeLaSalle 25
1st: Minnetonka 58, Minnehaha Academy/Lutheran of Minneapolis 15
3rd: Park Center 60, St. Paul Humboldt 24
5th: Minneapolis South 51, Brooklyn Center 23
7th: DeLaSalle 52, Fisher/Sacred Heart, East Grand Forks 12
Park Region Conference
1. New York Mills (NYM) 237.5
2. Bertha-Hewitt/Verndale (BHV) 190.5
3. Browerville/Eagle Valley (BEV) 135
4. Ottertail Central (OTC) 117
5. Parkers Prairie (PP) 116
6. Menagha-Sebeka (MS) 109
7. Osakis (OS) 94
8. Pequot Lakes/Pine River-Backus (PLPRB) 72
Paynesville Tournament
Quarterfinals
Milaca 67, Renville County West 7
Atwater-Cosmos-Grove City 36, Paynesville 33
Perham 51, Hutchinson 22
Sauk Centre 37, New Ulm 25
Semifinals
Milaca 49, Awater-Cosmos-Grove City 11
Sauk Centre 45, Perham 30
Consolation Semifinals
Paynesville 52, Renville County West 21
New Ulm 55, Hutchinson 21
7th: Hutchinson 48, Renville County West 30
5th: New Ulm/New Ulm Cathedral 36, Paynesville 33
3rd: Perham 38, Atwater-Cosmos-Grove City 21
1st: Milaca 38, Sauk Centre 36
Richfield Quadrangular
First round
Eagan 35, Richfield 29
Wayzata 68, Rochester Century 10
Second round
Eagan 45, Rochester Century 44
Wayzata 36, Richfield 28
Third round
Richfield 51, Rochester Century 21
Wayzata 41, Eagan 28
Robbinsdale Armstrong Invitational
Pool A
First round
Bloomington Kennedy 48, Dassel-Cokato 19
Simley 40, Eden Prairie 19
Second round
Eden Prairie 51, Dassel-Cokato 18
Simley 49, Bloomington Kennedy 23
Third round
Simley 53, Dassel-Cokato 12
Bloomington Kennedy 42, Osseo 21
Pool B
First round
Goodhue 46, Blaine 21
Rosemount 50, Osseo 21
Second round
Blaine 36, Rosemount 35
Goodhue 45, Osseo 21
Third round
Eden Prairie 46, Blaine 22
Rosemount 41, Goodhue 21
Pool C
First round
Lake City 49, Mound Westonka 17
Minneapolis Roosevelt 37, Robbinsdale Armstrong 36
Second round
Lake City 54, Minneapolis Roosevelt 27
Mound Westonka 53, Robbinsdale Armstrong 24
Third round
Mound Westonka 60, Minneapolis Roosevelt 15
Lake City 59, Robbinsdale Armstrong 21
Tartan Titan Duals
First round
Tartan 47, St. Paul Como Park 20
St. James 75, Minneapolis Henry 3
Second round
Tartan 72, Minneapolis Henry 12
St. James 48, Irondale 22
Third round
Irondale 48, Minneapolis Henry 22
St. James 57, St. Paul Como Park 13
Fourth round
St. James 48, Tartan 28
Irondale 47, St. Paul Como Park 15
Fifth round
Tartan 52, Irondale 13
St. Paul Como Park 42, Minneapolis Henry 29
Wabasha-Kellogg Tournament
First round
Apple Valley 60, Blue Earth Area 9
Shakopee 52, Austin 22
Second round
Apple Valley 50, Medford 13
Wabasha-Kellogg 49, Austin 22
Third round
Blue Earth Area 36, Medford 27
Shakopee 45, Wabasha-Kellogg 24
5th: Medford 57, Austin 21
3rd: Wabasha-Kellogg 40, Blue Earth Area 22
1st: Apple Valley 57, Shakopee 6
Winona Quadrangular
Henry Sibley 63, Winona 15
La Crescent 44, Mankato West 17
La Crescent 50, Henry Sibley 12
La Crescent 69, Winona 7
Mankato West 42, Henry Sibley 27
Mankato West 51, Winona 27
Worthington Quadrangular
Adrian 50, Canby 9
Adrian 71, Worthington 4
Albert Lea/Glenville-Emmons 28, Adrian 18
Albert Lea/Glenville-Emmons 53, Canby 4
Albert Lea/Glenville-Emmons 64, Worthington 6
Canby 60, Worthington 12
Zumbrota-Mazeppa Tournament
1 . New Prague 201
2 . Kasson-Mantorville 183
3 . Zumbrota-Mazeppa 149
4 . Dover-Eyota 132
5 . Pine Island 130.5
6 . Kenyon-Wanamingo 124.5
7 . Hayfield 113
8 . Mankato East 101.5
9 . Triton 97.5
10 . Waterville-Elysian-Morristown 93


Friday, February 6
Albert Lea/Glenville-Emmons 28, Rochester Mayo 27
Blue Earth Area 59, Fairmont 13
Breckenridge 44, Lake Park-Audubon 18
Centennial 39, Buffalo 21
Dawson-Boyd 50, Montevideo 22
Dover-Eyota 45, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 22
Foley 39, Little Falls 21
Hopkins 38, Robbinsdale Armstrong 30
Litchfield 52, Glencoe-Silver Lake 21
Long Prairie-Grey Eagle 39, Belgrade-Brooten-Elrosa 25
Wayzata 43, Minneapolis Edison 24
Chaska Triangular
Chaska 65, Columbia Heights 4
Waconia/Mayer Lutheran 76, Columbia Heights 6
Waconia/Mayer Lutheran 50, Chaska 21
Champlin Park Triangular
Champlin Park 44, Princeton 24
Champlin Park 39, Elk River 29
Elk River 35, Princeton 29
Fridley Triangular
Totino Grace 49, Robbinsdale Cooper 15
Totino Grace 66, Fridley 3
Robbinsdale Cooper 39, Fridley 24
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland Triangular
Scott West 39, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 18
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 61, Plainview/Elgin-Millville 14
Kimball Area Triangular
Pierz 62, Kimball Area 12
Pierz 45, Albany 25
Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy Invitational
1. Nicollet (NIC) 196.5
2. Trinity School at River Ridge (TRI) 163
3. Meadow Creek/Rivers Christian Academy (MCRC) 162
4. Rockford (ROC) 141
5. Benilde-St. Margarets (BSM) 139
6. Howard Lake-Waverly-Winsted (HLWW) 117
7. St. Croix Lutheran (SCL) 96
8. DeLeSalle (DLS) 87
9. Sartell-St. Stephen (SRT) 65
10. MCRA Junior Varsity 18.5
Melrose Triangular
St. Cloud Apollo 42, Melrose 37
Melrose 45, Holdingford 30
St. Cloud Apollo 61, Holdingford 12


Thursday, February 5
Aitkin 55, Hinckley-Finlayson 14
Barnesville 71, Breckenridge 3
Benilde-St. Margaret’s 33, Orono 30
Bertha-Hewitt/Verndale 55, Browerville/Eagle Valley 14
Buffalo 54, Maple Grove 21
Blaine 32, Paynesville 31
Blaine 36, Osseo 25
Cannon Falls/Randolph 49, Zumbrota-Mazeppa 15
Chatfield 36, Plainview/Elgin-Millville 33
Crookston 48, East Grand Forks 30
Eastview 44, Burnsville 19
Eden Prarie 39, Chaska 24
Faribault 55, Winona 20
Farmington 51, Prior Lake 16
Forest Lake 36, Roseville 33
Greenbush-Middle River/Badger 70, Red Lake County Central 6
Hastings 47, Woodbury 15
Henry Sibley 47, North St. Paul 18
Kasson-Mantorville 57, Triton 15
Kenyon-Wanamingo 46, Hayfield 25
Lake City 37, Byron 30
Lake Crystal-Wellcome Memorial/Mankato Loyola 51, Nicollet 15
Madelia/Truman 51, Martin County West 12
Maple River 53, Le Center/Cleveland 25
New Prague 45, Northfield 22
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 41, United South Central/Alden-Conger 17
New York Mills 56 Pequot Lakes/Pine River-Backus 9
Ottertail Central 42, Menahga/Sebeka 33
Pelican Rapids 48, Moorhead 18
Perham 50, Dilworth-Glyndon-Felton 19
Richfield 49, St. Thomas Academy 15
Robbinsdale Cooper 38, Wayzata 26
Rochester John Marshall/Lourdes 48, Rochester Century 30
Rush City 51, Ogilvie 25
Sartell 37, Princeton 36
Simley 54, Tartan 13
St. Cloud Tech 56, Alexandria 17
St. Francis 48, Spring Lake Park/St. Anthony 17
St. Paul Johnson 48, St. Paul Harding 30
Stewartville 54, Pine Island 9
Stillwater 49, Park of Cottage Grove 28
Totino-Grace 25, Cambridge-Isanti 18
Wadena-Deer Creek 52, Staples-Motley 16
Wheaton/Herman-Norcross 45, West Central Area/Ashby 29
White Bear Lake 63, Mounds View 15
Yellow Medicine East 44, Atwater-Cosmos-Grove City 7
Big Lake Triangular
Big Lake 34, Mora 30
Foley 51, Mora 12
Foley 48, Big Lake 20
at Blooming Prairie
Waseca 47, Blooming Prairie 22
Medford 35, Blooming Prairie 34
Brainerd Triangular
Brainerd 48, Fergus Falls 14
Bemidji 44, Brainerd 14
Bemidji 42, Fergus Falls 17
Canby Triangular
Canby 39, Sauk Centre 25
Canby 52, Benson 15
Detroit Lakes Triangular
Detroit Lakes 45, Thief River Falls 26
Detroit Lakes 71, Bagley/Fosston 3
Thief River Falls 54, Bagley/Fosston 16
Eden Valley-Watkins Triangular
Eden Valley-Watkins 46, Sauk Rapids-Rice 20
Eden Valley-Watkins 57, Howard Lake-Waverly-Winsted 17
Lakeville Quadrangular
Bloomington Kennedy 31, Rosemount 29
Bloomington Kennedy 57, Mound Westonka 16
Lakeville 42, Mound Westonka 31
Rosemount 51, Lakeville 15
Chisago Lakes Triangular
Fridley 49, Chisago Lakes 30
Milaca 65, Fridley 12
Osseo Triangular
Blaine 37, Osseo 28
Blaine 34, Paynesville 32
Osseo 37, Paynesville 27
St. Michael-Albertville Quadrangular
Elk River 37, Watertown-Mayer 23
North Branch 36, Elk River 24
St. Michael-Albertville 64, North Brnach 6
St. Michael-Albertville 66, Watertown-Mayer 0
St. Michael-Albertville 68, Elk River 3
Watertown-Mayer 52, North Branch 19


Tuesday, February 3
Adrian 34, Wabasso 21
Aitkin 40, Mille Lacs 24
Annandale/Maple Lake 43, Mound-Westonka 20
BOLD/Buffalo Lake-Hector 41, Sibley East 21
Belgrade-Brooten-Elrosa 40, Rockford 24
Bertha-Hewitt/Verndale 69, Osakis 3
Braham 48, Hinckley-Finlayson 30
Cambridge-Isanti 63, Chisago Lakes 7
Dawson-Boyd 40, Wheaton/Herman-Norcross 33
Delano 42, Orono 32
Eden Valley-Watkins 60, Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 16
Glencoe-Silver Lake 51, New London-Spicer 21
Greenbush-Middle River/Badger 60, Bagley/Fosston 9
Hibbing 49, Blackduck/Cass Lake-Bena 27
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 53, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 21
Lake City 51, Triton 28
Le Sueur-Henderson 50, St. Peter 22
Lester Prairie 54, DeLaSalle 27
Maple River 30, Saint Clair 30 (Maple River won with most wins criteria)
Minnewaska Area 44, Sauk Centre 24
New York Mills 46, Park Rapids 22
North Branch 41, Rush City 21
Pelican Rapids 44, Ottertail Central 33
Perham 36, Detroit Lakes 28
Southland 38, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 29
Willmar 33, Rocori 30
Zumbrota-Mazeppa 37, Dover-Eyota 35
Benilde-St. Margaret’s Quadrangular
Andover 60, Mahtomedi 22
Andover 63, Minneapolis Washburn 12
Benilde-St. Margaret’s 63, Mahtomedi 18
Benilde-St. Margaret’s 44, Andover 24
Benilde-St. Maragret’s 48, Minneapolis Washburn 21
Mahtomedi 42, Minneapolis Washburn 36
Blooming Prairie Triangular
Blooming Prairie 48, Hayfield 28
Blooming Prairie 55, Le Center/Cleveland 17
Hayfield 51, Le Center/Cleveland 27
Browerville/Eagle Valley Triangular
Browerville/Eagle Valley 64, Royalton 9
West Central Area/Ashby 39, Browerville/Eagle Valley 39 (B/EV wins by criteria #6)
West Central Area/Ashby 54, Royalton 21
DeLaSalle Triangular
Norwood Young America 51, DeLaSalle 24
Norwood Young America 64, Lester Prairie 18
Fergus Falls Triangular
St. Cloud Tech 55, Monticello 22
Fergus Falls 49, Monticellco 15
St. Cloud Tech 41, Fergus Falls 23
Frazee Triangular
Frazee 44, Barnesville 23
Madelia-Truman Triangular
Nicollet 43, Madelia-Truman 30
Madelia-Truman 45, Montgomery-Lonsdale 34
Oklee Northwest Quadrangular
Crookston 55, Warren-Alvarado-Oslo 24
Thief River Falls 47, Crookston 21
Thief River Falls 63, Warren-Alvarado-Oslo 12
Thief River Falls 60, Red Lake County Central 16
Crookston 45, Red Lake County Central 30
Red Lake County Central 38, Warren-Alvarado-Oslo 30
St. Cloud Apollo Triangular
Sauk Rapids 50, St. Cloud Apollo 6
Sauk Rapids 42, Sartell 27
St. Cloud Apollo 47, Sartell 35
St. James Triangular
St. James 69, Martin Co. West 12
St. James 36, United South Central/Alden-Conger 36 (St. James wins by criteria)
United South Central 73, Martin Co. West 6
Watertown-Mayer Triangular
Howard Lake-Waverly-Winsted 42, Prior Lake 20
Watertown-Mayer 67, Prior Lake 6
Watertown-Mayer 63, Howard Lake-Waverly-Winsted 6

High School Results – January 2004

Saturday, January 31
Brookings Invitational
1. West Fargo 167
2. Winner 152.5
3. Rapid City Stevens 128.5
4. Sioux Falls Roosevelt 118
5. West Central 112
6. Mitchell 108.5
7. Jackson County Central, MN 107
8. Watertown 103
9. Canton 99
10. Lead-Deadwood 93.5
11. Eastview, MN 89
12. Madison 86.5
13. Lennox 63.5
14. West Lyon, IA 58
15. Sisseton 54.5
16. Brandon Valley 47
17. Lincoln 40
18. Washington 28.5
19. Brookings 27
Bloomington Kennedy Dave Arens Classic
Quarterfinals
Owatonna 67, Armstrong 3
Lake City 35, Champlin Park 33
Bloomington Kennedy 45, Blaine 24
Hastings 43, Eagan 14
Semifinals
Owatonna 60, Lake City 9
Bloomington Kennedy 30, Hastings 27
Consolation semifinals
Champlin Park 66, Armstrong 18
Eagan 38, Blaine 25
1st: Owatonna 45, Bloomington Kennedy 30
3rd: Hastings 45, Lake City 22
5th: Eagan 49, Champlin Park 24
7th: Blaine 64, Armstrong 18
Detroit Lakes Tournament
Quarterfinals
Wheaton-Herman/Norcross 38, Moorhead 33
Fergus Fall 38, Blackduck/Cass Lake-Bena 37
Little Falls 42, Theif River Falls 32
Detroit Lakes 71, Ottertail Central 3
Semifinals
Detroit Lakes 45, Wheaton-Herman/Norcross 24
Fergus Falls 36, Little Falls 26
Consolation Semifinals
Moorhead 55, Ottertail Central 21
Thief River Falls 37, Blackduck/Cass Lake-Bena 30
1st: Detroit Lakes 34, Fergus Falls/Hillcrest Lutheran 23
3rd: Little Falls 46, Wheaton/Herman-Norcross 22
5th: Thief River Falls/Goodridge 33, Moorhead 25
7th: Blackduck/Cass Lake-Bena 41, Ottertail Central 32
Grand Rapids Tournament
Cambridge-Isanti 32, Simley 27
Simley 39, Bemidji 22
Bemidji 40, Grand Rapids 24
Cambridge-Isanti 31, Bemidji 30
Heart O’ Lakes Conference
1. Frazee 215
2. Perham 190
3. Barnesville 162
4. Pelican Rapids 146.5
5. Dilworth-Glyndon Felton 115
6. West Central 104
7. Lake Park Audobun 79
8. Breckenridge 46.5
Kasson-Mantorville Bob Swalla Duals
1st: Adrian 31, Rochester Mayo 28
3rd: New Richland-Heartland-Ellendale-Geneva 39, Plainview-Elgin-Millville 20
5th: Waseca 40, Wabasha-Kellogg 30
7th: Kasson-Mantorville 38, Mora/Pine City 30
First Round
Waseca 56, Dover-Eyota 10
Wabasha-Kellogg 58, Triton 18
New Richland-Heartland-Ellendale-Geneva 40, Soutland-Adams 19
Plainview-Elgin-Millville 48, Byron 27
Glencoe-Silver Lake 39, Kasson-Mantorville 32
Zumbrota-Mazeppa 48, Mora/Pine City 28
Rochester Mayo 55, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 19
Quarterfinals
Adrian 60, Zumbrota-Mazeppa 9
New Richland-Heartland-Ellendale-Geneva 33, Wabasha-Kellogg 26
Plainview-Elgin-Millville 38, Waseca 32
Rochester Mayo 56, Glencoe-Silver Lake 15
First Round Consolation
Southland-Adams, 41 Triton 30
Dover-Eyota 40, Byron 33
Kasson-Mantorville 51, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 23
Semifinals
Adrian 51, New Richland-Heartland-Geneva 12
Rochester Mayo 49, Plainview-Elgin-Millville 22
Consolation Semifinals
Wabasha-Kellogg 48, Zumbrota-Mazeppa 24
Waseca 50, Glencoe-Silver Lake 22
Consolation
Mora 39, Southland-Adams 17
Kasson-Mantorville 40, Dover-Eyota 32
Byron 45, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 23
Byron 58, Triton 24
Madelia/Truman Tournament
Madelia/Truman 48, Fairmont 27
Madelia/Truman 54, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 23
Maple River 51, Fairmont 15
Maple River 52, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 21
Orono Tournament
First round
Princeton 55, Highland Park 21
Trinity (Bloomington) 53, Orono 29
Second round
St. Charles 34, Highland Park (wins by criteria) 34
Third round
Bloomington Jefferson 49, Orono 28
Princeton 48, St. Charles 36
1st: Bloomington Jefferson 37, Princeton 36
3rd: Highland Park 45, Trinity (Bloomington) 27
5th: St. Charles 54, Orono 29
Rosemount Irish Duals
First round
Rosemount 48, Tartan 15
La Crescent 44, Northfield 24
Second round
Rosemount 45, Northfield 19
La Crescent 44, Tartan 24
Third round
Rosemount 53, La Crescent 16
Tartan 37, Northfield 36
River Valley Dual Tournament
Lake Crystal-Wellcome Memorial/Mankato Loyola 56, Sibley East 12
Lake Crystal-Wellcome Memorial/Mankato Loyola 65, Tracy-Milroy-Balaton 6
Lake Crystal-Wellcome Memorial/Mankato Loyola 50, River Valley 19
Wabasso 61, Tracy-Milroy-Balaton 8
Wabasso 63, Sibley East 3
Scott West Tournament
Dassel-Cokato 34, Medford 30
Dassel-Cokato 46, Goodhue 16
Dassel-Cokato 77, Minneapolis Henry 6
Goodhue 31, Medford 30
Goodhue 83, Minneapolis Henry 0
Medford 70, Minneapolis Henry 3
Scott West 40, Goodhue 25
Scott West 40, Medford 24
Scott West 40, Dassel-Cokato 24
Scott West 68, Minneapolis Henry 6
West Central Conference Tournament
1. Minnewaska (MW) 213.5
2. Sauk Centre (SC) 190.5
3. Paynesville (PAY) 156.5
4. Long Prairie-Grey Eagle (LPGE) 131
5. Morris Area/Hancock (MAH) 123.5
6. Benson (BEN) 118
7. Montevideo (MONT) 103.5
8. Albany (ALB) 91
9. Lac Qui Parle Valley (LQPV) 89
10. Melrose (MEL) 72.5
11. New London-Spicer (NLS) 40
at White Bear Lake
Centennial 43, Pine Island 19
Centennial 24, Forest Lake 37
Centennial 46, St. Cloud Tech 23


Friday, January 30
Adrian 40, Minneota 13
Anoka 45, Elk River/Rogers 15
Atwater-Cosmos-Grove City 30, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 27
Benilde-St. Margaret’s 52, Columbia Heights 16
Canby 46, BOLD/Buffalo Lake-Hector 15
Chatfield 46, Southland 18
Coon Rapids 46, Champlin Park 24
Greenbush-Middle River/Badger 38, Fertile-Beltrami 19
Howard Lake-Waverly-Winstead 39, Rockford 34
Kenyon-Wanamingo 35, Pine Island 25
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 38, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 29
Le Sueur 56, Montgomery-Lonsdale 21
Mound Westonka 47, Minnehaha/Lutheran of Bloomington 19
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 44, Waterville-Elysian-Morristown 17
Pierz 47, Braham 15
Roseau 57, East Grand Forks 10
Scott West 45, Waconia/Mayer Lutheran 22
Sibley East 34, Norwood Young America 29
Stewartville 52, Zumbrota-Mazeppa 15
Wabasha-Kellogg 43, Goodhue 15
Watertown-Mayer 30, Mound Westonka 26
at Bloomington Kennedy
Eden Prairie 33, Bloomington Kennedy 25
Apple Valley 62, Bloomington Kennedy 17
Buffalo Quadrangular
Robbinsdale Cooper 58, St. Louis Park 44
Dover-Eyota Triangular
Dover-Eyota 47, St. Charles 33
Dover-Eyota 50, Triton 18
St. Charles 49, Triton 22
at Kindred, ND
Wheaton/Herman-Norcross 60, Ellendale/Edgeley (ND) 9
Wheaton/Herman-Norcross 49, Lisbon (ND) 22
Litchfield Quadrangular
Litchfield 66, Delano 13
Litchfield 77, Zimmerman 0
Litchfield 56, Osseo 15
Osseo 62, Zimmerman 9
Osseo 54, Delano 12
Delano 58, Zimmerman 35
New Prague Triangular
Lakeville 53, Farmington 18
New Prague 67, Farmington 9
New Prague 54, Lakeville 15
Orono/Minnetonka Invitational
1. Brooklyn Center
2. Minneapolis Roosevelt
3. Minneapolis South
4. Minneapolis Washburn
5. Minnetonka
6. Orono
7. Roseville
8. St. Paul Humboldt
Pierz Triangular
Pierz 47, Braham 15
South St. Paul Quadrangular
Cannon Falls/Randolph 41, South St. Paul 34
Cannon Falls/Randolph 70, Cretin-Derham Hall 18
Owatonna 41, South St. Paul 27
Owatonna 58, Cretin-Derham Hall 12
South St. Paul 51, Cretin-Derham Hall 24


Thursday, January 29
Albany 60, Royalton 15
Albert Lea/Glenville-Emmons 53, Austin 14
Anoka 66, Park Center 10
Becker 34, Annandale/Maple Lake 32
Bertha-Hewitt/Verndale 39, Alexandria 29
Blaine 46, Maple Grove 27
Blooming Prairie 54, Janesville-Waldorf-Pemberton 21
Dassel-Cokato 38, Glencoe-Silver Lake 31
Detroit Lakes 47, Park Rapids 24
Hastings 38, Forest Lake 22
Kasson-Mantorville 39, Cannon Falls/Randolph 34
Kenyon-Wanamingo 35, Pine Island 25
Lake City 39, Hayfield 31
Mankato West 37, Mankato East 27
Maple River 54, Martin County West 15
Milaca29, Foley 19
Mille Lacs 37, Rush City 27
Minneapolis Edison 57, Minneapolis South 11
Minneapolis Patrick Henry 39, Minneapolis Roosevelt 33
Minneapolis Southwest 55, Minneapolis North 18
Minnetonka 63, Hopkins 9
New Ulm 39, Blue Earth Area 26
Orono 42, Brooklyn Center 34
Park Cottage Grove 37, Mounds View 31
Pelican Rapids 42, Dilworth-Glyndon-Felton 21
Redwood Valley 45, Marshall 24
Renville County West 36, MACCRAY 36
Richfield/Edina 59, Mahtomedi 9
Rochester Mayo 75, Rochester John Marshall/Lourdes 0
Rockford 34, Holdingford 25
Rosemount 48, Eagan 8
Simley 65, St. Thomas Academy 12
South St. Paul 52, Henry Sibley 18
St. Clair 40, Le Center/Cleveland 26
St. Francis 44, Monticello 23
St. James 49, St. Peter 22
St. Michael-Albertville 64, Princeton 6
St. Paul Como Park 57, St. Paul Harding 12
St. Paul Johnson 51, St. Paul Humboldt 21
Stillwater 35, White Bear Lake 32
Tartan 70, North St. Paul 3
Tracy-Milroy-Balaton 42, Jackson County Central 37
Wabasso 42, Yellow Medicine East 21
Waconia/Mayer Lutheran 34, Watertown-Mayer 25
Wadena-Deer Creek 31, New York Mills 29
Waseca 62, Fairmont 9
Woodbury 32, Roseville 26
Belgrade-Brooten-Elrosa Triangular
Atwater-Cosmos-Grove City 38, Eden Valley-Watkins 24
Atwater-Cosmos-Grove City 39, Belgrade-Brooten-Elrosa 31
Eden Valley-Watkins 43, Belgrade-Brooten-Elrosa 22
Big Lake Triangular
Big Lake 53, Kimball 19
Sauk Rapids 49, Kimball 17
Big Lake 36, Sauk Rapids 33
Fridley Triangular
Fridley 61, Minneapolis Washburn 15
Andover 48, Minneapolis Washburn 30
Fridley 53, Andover 21
Lake Conference Quadrangular
Apple Valley 70, Lakeville 5
Eastview 34, Lakeville 29
Apple Valley 44, Chaska 22
Eastview 33, Chaska 33 (Eastview wins tie-breaker)
Minnesota Christian Athletic Conference Wrestling Tournament
1. Meadow Creek River Academy (MC/RC) 155
2. Trinity School at River Ridge (TR) 142
3. St. Croix Lutheran (SCL) 133
4. DeLaSalle (DLS) 99
5. Lester Prairie (LP) 95
Shakopee Triangular
Shakopee 39, Norhtfield 27
Owatonna 43, Northfield 27
Owatonna 37, Shakopee 31
Staples Triangular
Aitkin 46, Staples-Motley 16
Staples-Motley 60, Crosby-Ironton 15
Aitkin 66 Crosby-Ironton 6
Totino-Grace Triangular
Totino-Grace 39, Centennial 11
Totino-Grace 56, Osseo 14
Centennial 46, Osseo 27
at Waubun
Mahnomen/Waubun 78, East Grand Forks Sacred Heart 6
Mahnomen/Waubun 40, East Grand Forks 32


Wednesday, January 28
at Delano
Mound-Westonka 45, Benilde-St. Margaret’s 26
Mound-Westonka 46, Minneheha Academy 18
Tartan Triangular
Tartan 50, Mounds View 18
Centennial 40, Tartan 25
Centennial 39, Mounds View 27


Tuesday, January 27
Adrian 76, Luverne/Ellsworth/Hills-Beaver Creek 6
Blackduck/Cass Lake-Bena 33, Bagley/Fosston 30
Bertha-Hewitt/Verndale 33, New York MIlls 31
Buffalo 42, Spring Lake Park/St. Anthony 32
Brainerd 43, Alexandria 22
Browerville/Eagle Valley 46, Parkers Prarie 23
Byron 42, Triton 19
Caledonia/Houston/Spring Grove 33, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 32
Cambridge-Isanti 56, Irondale 13
Chatfield 52, Dover-Eyota 18
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 36, Dawson-Boyd 33
Dassel-Cokato 46, BOLD/Buffalo Lake-Hector 16
Fergus Falls 35, Moorhead 28
Fertile-Beltrami 61, Red Lake County Central 7
Frazee 46, Pelican Rapids 19
Lake Crystal Welcome Memorial / Mankato Loyola 42, New Ulm 14
Little Falls 52, St. Cloud Apollo 24
Montevideo 57, New London-Spicer 18
Morris Area/Hancock 54, Ortonville 17
Ottertail Central 45,Osakis 21
Pierz 70, Royalton 12
Plainview/Elgin-Millville 51, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 14
Princeton 42, Rush City 25
Roseau 35, Greenbush-Middle River/Badger 32
Sibley East 38, LeSueur-Henderson 36
St. Cloud Tech 40, Sauk Rapids-Rice 22
Zumbrota-Mazeppa 32, Kasson-Mantorville 28
at Breckenridge
Manahga-Sebeka 34, Breckenridge 30
Breckenridge 40, Staples-Mottley 22
Eden Valley-Watkins Triangular
Eden Valley-Watkins 66, Holdingford 9
Eden Valley-Watkins 69, Lester Prairie 6
Holdingford 48, Lester Prairie 33
Janesville-Waldorf-Pemberton Triangular
Maple River 45, St. Peter 27
Maple River 54, Janesville-Waldorf-Pemberton 20
Kerkhoven-Murdock-Sunburg Triangular
Wabasso 42, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 16
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 34, Benson 31
Wabasso 44, Benson 21
Madelia/Truman Triangular
River Valley 38, Madelia/Truman 37
River Valley 45, St. Clair 34
St. Clair 38, Madelia/Truman 27
Mankato West Quad
Austin 34, Mankato West 30
Austin 50, Burnsville 27
Mankato West 51, Burnsville 24
Owatonna 51, Mankato East 9
Owatonna 55, Burnsville 15
Owatonna 58, Mankato West 18
at Mayport, ND
Mahnomen/Waubun 55, Mayport, ND 21
Mahnomen/Waubun 65, Warren-Alvardo-Oslo 18
Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy Triangular
Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 56, Trinity at River Ridge 9
Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 42, Kimball 37
Trinity at River Ridge 42, Kimball 36
Minnetonka Quad
Fridley 60, St. Paul Central 18
Minnetonka 72, Minneapolis Patrick Henry 3
Minnetonka 73, St. Paul Central 6
Minnetonka 52, Fridley 19
St. Paul Central 64, Minneapolis Patrick Henry 9
at Westbrook
Minneota 53, Marshall 18
Minneota 69, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 6


Monday, January 26
Osakis Triangular
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 34, Osakis 33
Osakis 60, Swanville/Upsala 3
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 78, Swanville/Upsala 3


Saturday, January 24
Osseo 52, Maple Grove 9
Sibley East 38, LeSueur / Henderson 36
Minnesota 9th Grade Wrestling League State Team Tournament
Round One
Sauk Rapids 50, Bloomington Kennedy 24
Adrian 42, STMA 24
Owatonna 41, Hutchinson 30
Scott West 42, Coon Rapids 30
Rocori 45, Stillwater 25
Milaca 59, Simley 14
ANML 59, Mahnomen-Waubun 19
Foley 52, Totino-Grace 24
Round Two
Forest Lake 45, Sauk Rapids 36
Adrian 39, Litchfield 32
Owatonna 42, Breckenridge 25
Hastings 69, Scott West  7
Cambridge-Isanti 58, Rocori 24
Wayzata 45, Milaca 26
Albert Lea 63, ANML 12
Apple Valley 56, Foley 21
Round Three
(Championship)
Adrian 54, Forest Lake 27
Owatonna 41, Hastings 35
Wayzata 36, Cambridge-Isanti 28
Albert Lea 45, Apple Valley 24
(Consolation)
STMA 55, Bloomington Kennedy 28
Hutchinson 46, Coon Rapids 36
Simley 50, Stillwater 30
Mahnomen-Waubun 42, Totino-Grace 28
Round Four
(Consolation)
Hastings 59, Forest Lake 21
Apple Valley 48, Cambridge-Isanti 30
Litchfield 43, Sauk Rapids 23
Breckenridge 60, Scott West 23
Milaca 55, Rocori 25
Foley 40, ANML 28
STMA 40, Hutchinson 34
Simley 44, Mahnomen-Waubun 36
Round Five
(Championship)
Owatonna 38, Adrian 28
Albert Lea 53, Wayzata 15
(Consolation)
Breckenridge 57, Litchfield 18
Foley 36, Milaca 36
Place Matches
1st Place Owatonna 33, Albert Lea 32
3rd Place Adrian 41, Wayzata 33
5th Place Hastings 52, Apple Valley 21
7th Place Cambridge-Isanti 50, Forest Lake 28
9th Place Breckenridge 60, Foley 18
Consolation STMA 54, Simley 27
BOLD/Buffalo Lake-Hector Quad
Bertha-Hewitt/Verndale 31, BOLD/Buffalo Lake-Hector 28
Bertha-Hewitt/Verndale 61, Madelia/Truman 9
Bertha-Hewitt/Verndale 66, Crosby-Ironton 12
BOLD/Buffalo Lake-Hector 52, Madelia/Truman 18
BOLD/Buffalo Lake-Hector 72, Crosby-Ironton 9
Madelia/Truman 67, Crosby-Ironton 14
Centennial Duals
First round
Centennial 50, Chisago Lakes 23
New Prague 73, Spring Lake Park 0
Second round
Centennial 56, Minneapolis Southwest 18
New Prague 71, Chisago Lakes 6
Third round
Centennial 32, New Prague 31
Spring Lake Park 37, Minneapolis Southwest 24
Fourth round
Chisago Lakes 42, Spring Lake Park 30
New Prague 66, Minneapolis Southwest 6
Fifth round
Chisago Lakes 62, Minneapolis Southwest 12
Chaska Triangular
Goodhue 37, Chaska 33
Goodhue 40, Glencoe-Silver Lake 30
Chaska 42, Glencoe-Silver Lake 17
Cooper Darell Sohn Invitational Invitational
1. Robbinsdale Cooper 242
2. Blaine 212
3. Burnsville 197
4. Mankato West 191
5. Mounds View 106.5
6. Benilde-St. Margaret’s 99
7. Park Center 80.5
8. Park of Cottage Grove 80
9. Mahtomedi 69
10. Columbia Heights 30
Don Bosco Duals
At Gilbertville, IA
Apple Valley 57, North Linn, IA 18
Apple Valley 48, Don Bosco, IA 18
Apple Valley 51, Lin-Mar, IA 20
Eastview Invitational
First round
Albert Lea 72, Mpls. Roosevelt 6
St. Francis 30, Dassel-Cokato 26
Bemidji 49, Eastview 17
Coon Rapids 69, Prior Lake 6
Semifinals
Albert Lea 54, St. Francis 6
Coon Rapids 34, Bemidji 30
Consolation semifinals
Dassel-Cokato 66, Minneapolis Roosevelt 12
Eastview 66, Prior Lake 3
1st: Albert Lea 44, Coon Rapids 19
3rd: Bemidji 41, St. Francis 19
5th: Dassel-Cokato 31, Eastview 26
7th: Prior Lake 45, Mpls. Roosevelt 30
Eden Prairie Invitational
1. Eden Prairie 226.5
2. Willmar 194.0
3. Minnetonka 182
4. Somerset (Wis.) 139.5
5. Faribault 138
6. Tartan 134
7. Wayzata 87.5
Frazee Quad
First round
Pierz 59, Wheaton/Herman-Norcross 14
Frazee 69, Moorhead 6
Second round
Pierz 78, Moorhead 0
Frazee 52, Wheaton/Herman-Norcross 8
Third round
Wheaton/Herman-Norcross 63, Moorhead 15
Pierz 37, Frazee 19
Grand Rapids Skip Nalan Invitational
1. Hibbing 199.5
2. Grand Rapids 162
3. Roseau, 159
4. Aitkin, 147
5. Deer River/Northland 130
6. St. Paul Johnson 115
7. Nashwauk-Keeewatin 73
8. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 71
9. Virginia Area 34
Hayfield Invitational
1. Stewartville 208.5
2. Grand Meadow Leroy Ostrander Kingsland 204.5
3. Blooming Prairie 150
4. United South Central/Alden Conger 148
5. Blue Earth Area 135.5
6. Hayfield 118
7. Waterville Elysian Morristown 93
8. Lewiston Altura/Rushford Peterson 55
9. Saint Charles 40
Henry Sibley Invitational
1. Stillwater 229.5
2. Roseville 191
3. Henry Sibley 184
4. Woodbury 150
5. St. Paul Como Park 114
6. Bloomington Jefferson 97
7. St. Paul Harding 70.5
8. Rochester John Marshall/Lourdes 70
9. St. Paul Central 69
Janesville-Waldorf-Pemberton Duals
St. James 53, Kasson-Mantorville 18
St. James 54, Janesville-Waldorf-Pemberton21
Lisbon (ND) KRCQ Tournament
1. Detroit Lakes 205.5
2. Carrington 178
3. Napolean 167.5
4. Hillsboro 128
5. Sisseton 125
6. Linton 124
7. Wahpeton 117.5
8. Center-New Salem 100
9. Ashley-Wishek 96
10. Central Cass 89
11. Oaks 85.5
12. Harvey 81
13. Britton-Hecla 67
14. Frazee 65
15. Valley City 54.5
16. Ellendale-Edgeley 52
17. Lamoure 51
18. Lisbon 31
19. Kindred 3
Minnehaha Academy Tournament
1. Sibley East 201
2. Kenyon-Wanamingo 200
3. Braham 158
4. Meadow Creek Christian/Rivers Christian 147.5
5. Minnehaha Academy/Lutheran of Bloomington 131
6. Trinity 112.5
7. Montgomery-Lonsdale 104
8. Rockford 96.5
9. Sauk Rapids/Rice 80
10. Brooklyn Center 64
Red Rock Central Tournament
1. Yellow Medicine East 211
2. Minneota 188
3. Windom Area 181.5
4. Redwood Valley 140.5
5. Fulda/Murray County Central 109.5
6. Dawson-Boyd 81
7. Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 76
8. MACCRAY 64.5
9. Tracy-Milroy-Balaton 58
10. Pipestone 45
11. Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 28
Rochester Century Invitational
1. Cannon Falls 211
2. LeSueur-Henderson 206
3. Fairmont 134
4. Rochester Century 108
5. Andover 99
Staples-Motley Invitational
First round
Alexandria 51, Pequot Lakes/Pine River-Backus 15
Minnewaska 47, Long Prairie-Grey Eagle 23
Perham 64, Morris Area/Hancock 9
Sauk Centre 45, Staples-Motley 17
Consolation semifinals
Long Prairie-Grey Eagle 51, Pequot Lakes/Pine River-Backus 24
Staples-Motley 41, Morris Area/Hancock 34
Semifinals
Minnewaska 51, Alexandria 20
Sauk Centre 37, Perham 31
1st: Minnewaska 33, Sauk Centre 31
3rd: Perham 51, Alexandria 18
5th: Long Prairie-Grey Eagle 45, Staples-Motley 28
7th: Morris Area/Hancock 56, Pequot Lakes/Pine River-Backus 20


Friday, January 23
Apple Valley 36, Rosemount 15
BOLD/Buffalo Lake-Hector 34, Elk River/Rogers 33
Blue Earth Area 39, St. James 28
Cambridge-Isanti 64, Buffalo 3
Eden Prairie 46, Burnsville 18
Hastings 36, Stillwater 28
Kimball 51, Rockford 27
Minnehaha Academy 40, Fridley 29
New Prague 37, Hutchinson 31
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 42, Blooming Prairie 23
New Ulm 55, Fairmont 18
Orono 49, Columbia Heights 15
Osakis 44, Parkers Prairie 30
Rochester Mayo 48, Austin 16
Rocori 40, Albany 25
Rush City 40, Hinckley-Finlayson 27
Sibley East 52, Montgomery-Lonsdale 24
Spring Lake Park/St. Anthony 38, Monticello 36
Totino-Grace 33, St. Francis 21
United South Central/Alden-Conger 50, Waterville-Elysian-Morristown 25
Brooklyn Center Triangular
Benilde-St. Margaret’s 42, Brooklyn Center 38
Brooklyn Center 51, De La Salle 15
Eastview Quad
Bemidji 28, Scott West 27
Eastview 63, Bloomington Jefferson 14
Scott West 33, Eastview 23
Foley Triangular
Foley 29, Wadena-Deer Creek 27
Foley 40, Alexandria 33
Wadena-Deer Creek 43, Alexandria 19
Lake Park-Audubon Tournament
1. Fergus Falls 194
2. Barnesville 189
3. Pelican Rapids 160
4. Dilworth-Glyndon-Felton 118
5. Mahnomen/Waubun 112
6. Lake Park-Audubon 95
7. Bagley/Fosston 85
8. Warren-Alvarado-Oslo 66
9. Menahga/Sebeka 62
New London-Spicer Wildcat Invitational
1. Kerkhoven-Murdock-Sandburg (KMS) 162
2. Eden Valley Watkins (EVW) 156.5
3. Atwater Cosmos Grove City (ACGC) 141.5
4. Benson (BEN) 120
5. Belgrade Brooten Elrosa (BBE) 95
6. New London-Spicer (NLS) 71
7. Melrose (MEL) 48
St. Michael-Albertville Triangular
Becker 45, Mound Westonka 25
St. Michael-Albertville 54, Becker 16
St. Michael-Albertville 68, Mound Westonka 0
St. Peter Triangular
Mankato East 45, St. Peter 36
Waseca 51, Mankato East 24
Waseca 54, St. Peter 15


Thursday, January 22
Aitkin 43, Braham 23
Bagley/Fosston 53, East Grand Forks 21
Belgrade-Brooten-Elrosa 54, Holdingford 28
Benson 39, Montevideo 35
Blaine 37, Champlin Park 31
Bloomington Kennedy 46, Lakeville 19
Brainerd 29, St. Cloud Tech 21
Caledonia/Houston/Spring Grove 64, Chatfield 12
Cannon Falls/Randolph 63, Triton 12
Centennial 42, Irondale 15
Chaska 34, Eagan 33
Coon Rapids 56, Spring Lake Park / St. Anthony 12
Coon Rapids 68, Andover 9
Cretin-Derham Hall 58, St. Paul Humboldt 16
Forest Lake 40, White Bear Lake 27
Frazee 40, Perham 26
Greenbush-Middle River/Badger 46, Thief River Falls 18
Lake Crystal-Wellcome Memorial/Mankato Loyola 61, Madelia/Truman 9
Minneapolis Roosevelt 51, Minneapolis North 30
Minneapolis Washburn 38, Minneapolis Southwest 33
New York Mills 63, Breckenridge 3
North St. Paul 45, Mahtomedi 29
Ottertail Central 45, Parkers Prairie 26
Robbinsdale Cooper 41, Minnetonka 14
Rush City 40, Trinity of Bloomington 31
Sauk Centre 45, Long Prairie-Grey Eagle 15
Shakopee 72, Prior Lake 3
Simley 51, Richfield 18
South St. Paul 53, St. Thomas Academy 30
Southland 40, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 28
St. Paul Como Park 36, St. Paul Johnson 28
Stewartville 42, Kasson-Mantorville 24
Tartan 36, Henry Sibley 23
Wabasso 33, Canby 12
Waconia/Mayer Lutheran 56, Glencoe-Silver Lake 12
Wadena-Deer Creek 51, Park Rapids 18
Watertown-Mayer 34, Becker 21
Willmar 30, Little Falls 29
Woodbury 38, Park of Cottage Grove 36
Robbinsdale Armstrong Quadrangular
First round
Hudson (Wis.) 52, Robbinsdale Armstrong 24
Owatonna 65, Farmington 7
Second round
Farmington 44, Robbinsdale Armstong 30
Owatonna 69, Hudson (Wis.) 10
Third round
Owatonna 68, Robbinsdale Armstrong 4
Annandale/Maple Lake Triangular
Annandale/Maple Lake 35, Paynesville 26
Litchfield 44, Annandale/Maple Lake 26
Litchfield 54, Paynesville 22
Browerville/Eagle Valley Triangular
New York Mills 54, Browerville/Eagle Valley 19
New York Mills 64, Breckenridge 3
Breckenridge 35, Browerville/Eagle Valley 30
Delano Triangular
Buffalo 38, Delano 32
Dassel-Cokato 42, Delano 24
Dassel-Cokato 51, Buffalo 16
Foley Triangular
Foley 50, Princeton 17
Foley 65, Chisago Lakes 11
Princeton 67, Chisago Lakes 10
Hayfield Triangular
Byron 43, Hayfield 33
Byron 45, Dover-Eyota 33
Hayfield 35, Dover-Eyota 34
Howard Lake Triangular
Howard Lake-Waverly-Winsted 41, Montgomery-Lonsdale 31
Meadow Creek-Rivers Christian 39, Montgomery-Lonsdale 33
Meadow Creek-Rivers Christian 42, Howard Lake-Waverly-Winsted 26
LeSueur Triangular
LeSueur 39, Norwood Young America 36
Norwood Young America 53, Montgomery Lonsdale 12
Maple River Triangular
Maple River 48, Elmore Academy 12
Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 52, Elmore Academy 12
Maple River 70, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 12
Menahga/Sebeka Triangular
Bertha-Hewitt/Verndale 48, Menahga/Sebeka 26
Bertha-Hewitt/Verndale 61, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 12
Menahga/Sebeka 35, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 33
Milaca Triangular
Big Lake 44, North Branch 27
Milaca 59, Big Lake 16
Milaca 72, North Branch 6
Mora Triangular
Pierz 54, Mille Lacs 12
Pierz 58, Mora-Pine City 6
Mora-Pine City 33, Mille Lacs 28
Mounds View Triangular
Maple Grove 50, Mounds View 18
Roseville 50, Maple Grove 18
Roseville 45, Mounds View 18
Ortonville Triangular
West Central Area 46, Ortonville 36
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 37, West Central Area 36
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 54, Ortonville 18
Scott West Triangular
Albert Lea 35, Scott West 16
Albert Lea 58, Mankato East 16
Southwest Conference Triangular at Windom
Jackson County Central 49, Worthington 27
Jackson County Central 44, Windom-Mt. Lake-Butterfield-Odin 36
Windom-Mt. Lake-Butterfield-Odin 70, Worthington 6


Tuesday, January 20
Adrian 56, Fulda/Murray County Central 6
Annandale/Maple Lake 42, Monticello 23
Bertha-Hewitt/Verndale 42, Wheaton/Herman-Norcross 27
Big Lake 63, Zimmerman 12
Brooklyn Center 36, Mahtomedi 34
Browerville/Eagle Valley 64, Pequot Lakes/Pine River-Backus 12
Fergus Falls 51, Pelican Rapids 13
Fertile-Beltrami 34, Dilworth-Glyndon-Felton 28
Fridley 42, Brooklyn Center 32
La Crescent 50, Westby (Wis.) 22
Lake Crystal-Wellcome Memorial/Mankato Loyola 74, Martin County West 0
Mahnomen/Wauben 51, Red Lake County Central 27
Moorhead 42, Lake Park-Audubon 27
New York Mills 54, Ottertail Central 12
Rockford 48, Royalton 27
Rocori 50, St. Cloud Apollo 25
Trinity 54, Lester Prairie 24
Wadena-Deer Creek 48, Menahga-Sebeka 21
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 39, Bagley/Fosston 37
Yellow Medicine East 50, MACCRAY 15
Aitkin Triangular
Aitkin 58, Meadow Creek/Rivers Academy 18
Little Falls 40, Aitkin 25
Little Falls 66, Meadow Creek/Rivers Academy 16
Albany Triangular
Albany 55, Sartell-St. Stephen 11
Albany 63, Holdingford 15
Sartell-St. Stephen 42, Holdingford 30
Braham Triangular
North Branch 36, Braham 27
North Branch 51, Ogilvie 24
Delano Triangular
Mound-Westonka 45, Benilde-St. Margaret’s 28
Mound-Westonka 45, Delano 18
Kimball Triangular
Eden Valley-Watkins 43, Kimball 29
Watertown-Mayer 37, Eden Valley-Watkins 33
Watertown-Mayer 50, Kimball 18
Medford Triangular
Kenyon-Wanamingo 39, St. Clair 32
Kenyon-Wanamingo 15, Medford 57
Nicollet Triangular
LeSueur-Henderson 42, Nicollet 36
LeSueur-Henderson 48, Fairmont 25
Nicollet 55, Fairmont 24
United South Central/Alden-Conger Triangular
Madelia/Truman 39, St. Peter 37
United South Central/Alden-Conger 49, St. Peter 18
United South Central/Alden-Conger 52, Madelia/Truman 17
Waseca Triangular
Waseca 53, Sibley East 12
Waseca 45, Maple River 30
Maple River 33, Sibley East 30
Willmar Triangular
Willmar 48, Sauk Rapids 20
Litchfield 78, Sauk Rapids 6
Litchfield 44, Willmar 28


Saturday, January 17
North Branch 42, Princeton 27
St. Clair 42, LeSueur-Henderson 28
212 Conference Tournament
1. Yellow Medicine East (YME) 216.5
2. Bold/BLH (BBL) 158
3. Kerkhoven-Murdock-Sunburg (KMS) 157.5
4. MACCRAY (MAC) 147.5
5. Atwater0Cosmos-Grove City (ACGC) 143
6. Tracy-Milroy-Balaton (TMB) 137.5
7. Renville County West (RCW) 92
Bemidji Rick Lee Invitational
1. Bemidji (BEM) 226
2. Badger-Greenbush-Middle River (BGMR) 175
3. St. Cloud Tech (SCT) 159.5
4. Fertile-Beltrami (FB) 144
5. Little Falls (LF) 113
6. Roseau (ROS) 107.5
7. Nashwauk/Keewatin (NK) 91
8. Aitkin (AIT) 87
9. Blackduck-Cass Lake-Bena (BCLB) 81
Cambridge-Isanti Tournament
First round
Cambridge-Isanti 53, Princeton 14
Coon Rapids 57, North Branch 18
Pierz 56, St. Cloud Apollo 22
Woodbury 34, Mora/Pine City 33
Second round
Cambridge-Isanti 72, North Branch 6
Coon Rapids 49, Princeton 24
Pierz 71, Mora/Pine City 6
St. Cloud Apollo 45, Woodbury 36
Third round
Cambridge-Isanti 40, Coon Rapids 12
5th: Princeton 42, Mora/Pine City 29
3rd: Coon Rapids 60, St. Cloud Apollo 21
1st: Cambridge-Isanti 28, Pierz 26
Luverne/Ellsworth/Hills-Beaver Creek Tournament
1st: Wabasso 64, Montevideo 9
Montevideo 40, Worthington 34
Montevideo 30, Madelia-Truman 23
Montevideo 38, Sioux Falls Lincoln 38
Wabasso 58, Lac qui Parle Valley 12
Wabasso 66, Brandon Valley, SD 9
Wabasso 84, Luverne/Ellsworth/Hills-Beaver Creek 0
Madelia-Truman 45, Worthington 33
Madelia-Truman 44, Sioux Falls Lincoln 33
Madelia-Truman 36, Brandon Valley SD 34
May-Port CG Tournament
1. Crookston, Minn. 226
2. Cavalier 197.5
3. May-Port CG 185.5
4. North Border 158.5
5. East Grand Forks, Minn. 114.5
6. Central Cass 77
7. West Fargo JV 59.5
8. East Grand Forks, Minn. Sacred Heart 23
Minneapolis North Quad
Pine Island 73, Minneapolis North 3
Pine Island 58, Minneapolis South 13
Pine Island JV 39, Minneapolis North 33
Minneapolis South 63, Pine Island JV 24
Minneapolis South 51, Minneapolis North 22
Minnewaska Dual Tournament
1st: Minnewaska 43, Bertha-Hewitt/Verndale 23
3rd: Wheaton-Herman/Norcross 37, Mille Lacs 31
5th: Rocori 42, Long Prairie-Grey Eagle 27
7th: Owatonna JV 39, Glencoe-Silver Lake 32
Semifinals
Minnewaska 49, Wheaton-Herman/Norcross 18
Bertha Hewitt/Verndale 42, Mille Lacs 24
1st Round
Minnewaska 42, Owatonna JV 21
Wheaton-Herman/Norcross 36, Long Prairie-Grey Eagle 30
Bertha Hewitt/Verndale 39, Glencoe-Silver Lake 32
Mille Lacs 35, Rocori 33
Consolation Semifinals
Long Prairie-Grey Eagle 42, Owatonna JV 33
Rocori 47, Glencoe-Silver Lake 24
Monticello Invitational
1. St. Michael-Albertville 300.5
2. Foley 187.5
3. Lakeville 172
4. Fairmont 137.5
5. Monticello 137
6. Winona 101
7. Prior Lake 59.5
8. Hopkins 58
NHSCA Final Four at Easton, PA
Blair Academy (N.J.) 42, Apple Valley 20
Easton (Pa.) 41, Apple Valley 23
St. Paris Graham (Ohio) 36, Apple Valley 32
Osakis Tournament
First round
Albany 54, Browerville/Eagle Valley 16
Annandale/Maple Lake 65, Melrose 10
Osakis 61, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 15
Sauk Centre 75, Holdingford 3
Consolation semifinals
Browerville/Eagle Valley 36, Melrose 31
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 52, Holdingford 22
Semifinals
Annandale/Maple Lake 43, Albany 23
Sauk Centre 63, Osakis 6
7th: Melrose 51, Holdingford 28
5th: Browerville/Eagle Valley 47, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 24
3rd: Albany 43, Osakis 30
1st: Sauk Centre 43, Annandale/Maple Lake 24
Owatonna Federated Duals
Adrian 64, Blue Earth 7
Adrian 48, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 12
Adrian 68, St. Paul Johnson 7
Adrian 36, Rosemount 16
NRHEG 48, St. Paul Johnson 27
Rosemount 49, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 15
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 36, Blue Earth 16
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 36, Hutchinson
Hutchinson 42, Triton 33
Hutchinson 30, Rochestor Century 19
Forest Lake 44, Hutchinson 33
Owatonna 48, Hutchinson 21
9th: St Paul Johnson 24, Rochester Century 18
7th: Blue Earth Area 39, Triton 29
5th: New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 36, Hutchinson 29
3rd: Rosemount 43, Forest Lake 21
1st: Owatonna 31, Adrian 26
Park Center Duals
First round
All-Stars 42, Shakopee JV 35
Buffalo 48, Chisago Lakes 20
Centennial 37, Osceola (Wis.) 28
Chaska 51, Spring Lake Park 17
Cooper 69, Park Center 10
Eagan 55, Champlin Park 15
Goodhue 34, New Ulm 32
Litchfield 68, Maple Grove 3
Mankato West 42, Irondale 19
Mounds View 48, Minneapolis Southwest 23
Roseville 33, Elk River 30
Shakopee 32, Hibbing 32
St. Francis 78, Minneapolis Henry 4
Wayzata 42, Grand Rapids 36
Second round
Centennial 54, Maple Grove 18
Champlin Park 41, Shakopee JV 27
Chaska 39, Wayzata 36
Cooper 41, Roseville 21
Eagan 31, New Ulm 24
Elk River 45, Minneapolis Henry 6
Goodhue 45, Spring Lake Park 24
Grand Rapids 31, St. Francis 29
Hibbing 35, Buffalo 30
Litchfield 73, All-Stars 6
Mounds View 45, Chisago Lakes 25
Osceola (Wis.) 42, Mankato West 19
Park Center 46, Minneapolis Southwest 33
Shakopee 58, Irondale 13
Third round
All-Stars 48, Park Center 27
Cooper 61, Elk River 17
Eagan 39, Grand Rapids 23
Goodhue 40, Champlin Park 24
Irondale 42, Mounds View 27
Litchfield 42, Hibbing 25
Mankato West 71, Minneapolis Southwest 12
Maple Grove 37, Chisago Lakes 28
New Ulm 45, Chaska 21
Osceola (Wis.) 39, Buffalo 33
Shakopee 34, Centennial 26
Shakopee JV 58, Minneapolis Henry 18
St. Francis 51, Roseville 13
Wayzata 31, Spring Lake Park 30
Parkers Prairie Tournament
1. Benson 213
2. Barnesville 200
3. Foley 183
4. Parkers Prairie 138
5. Pequot Lakes/Pine River-Backus 107
6. Ortonville 91
7. Crosby-Ironton 78
8. Breckenridge 73.5
Paynesville Tournament
1. Scott West 243.5
2. Minneota 207
3. Dassel-Cokato 190
4. Paynesville 153.5
5. Park Rapids 101
6. Deer River/Northland 86.5
Perham Triangular
New York Mills 53, West Central Area 24
New York Mills 39, Perham 23
Perham 54, West Central Area 21
Plainview/Elgin-Millville Invitational
1. Wabasha-Kellogg (WK) 208.5
2. Osseo (O) 189.5
3. Plainview/Elgin-Millville (PEM) 176
4. Chatfield (CH) 160
5. Henry Sibley (HS) 129
6. Byron (B) 127.5
7. Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton (FCLMC) 92.5
8. Zimmerman 71
Simley Invitational
Round One
Edison 30, Anoka 30 – Edison wins on criteria
Simley 41, Eden Prairie 19
Round Two
Simley 40, Hastings 19
Eden Prairie 64, Edison 15
Round three
Eden Prairie 47, Anoka 23
Hastings 47, Edison 17
Round four
Simley 53, Edison 15
Hastings 35, Anoka 21
Round five
Eden Prairie 53, Hastings 13
Simley 40, Anoka 20
South St. Paul Veldman Invite
1. Mound-Westonka 235.0
2. Cannon Falls 211.0
3. Northfield 198.0
4. South St. Paul 179.5
5. Mankato East 160.5
6. Richfield 134.0
7. Belilde St. Margaret 91.0
8. St. Paul Central 88.0
9. St. Paul Harding 75.5
10. Andover 65.0
11. Ogilvie 44.0
12. North St. Paul 41.0
St. Croix Falls Interstate Classic
1. Brainerd 189
2. Chetek-Prairie Farm, WI 170.5
3. Hudson, WI 169
4. St. Croix Falls, WI 140
5. Luck, WI 137.0
6. Boyceville, WI 123.5
7. Cameron, WI 111.0
8. Amery, WI 92
9. Eau Claire North, WI 77
10. Glenwood City, WI 77
11. Clear Lake, WI 74
12. Unity, WI 74
Stewartville Invitational
1. Rochester Mayo 225.0
2. Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 195.0
3. Stewartville 184.5
4. Zumbrota-Mazeppa 128.0
5. Dover-Eyota 113.5
6. Hayfield 102.0
7. Stewartville JV 95.0
Stillwater Pony Stampede
First round
Milaca 60, Menomonie (Wis.) 14
New Prague 41, Eastview 21
Stillwater 54, St. Paul Como Park 15
Tartan 39, Burnsville 34
Semifinals
Milaca 61, Tartan 10
Stillwater 40, New Prague 30
Wrestleback
Burnsville 55, Menomonie (Wis.) 24
Eastview 52, St. Paul Como Park 16
1st: Milaca 42, Stillwater 17
3rd: New Prague 41, Tartan 34
5th: Eastview 47, Burnsville 31
7th: Menomonie (Wis.) 42, St. Paul Como Park 30
Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake Cobra Invitational
1. Waseca 194
2. Lake Crystal-Wellcome Memorial/Mankato Loyola 157
3. Windom-Mt. Lake-Butterfield-Odin 144
4. Redwood Valley 88.5
5. River Valley 79.5
6. Norwood-Young America 68
7. Marshall 42
8. Martin County West 12
Wisconsin Rapids Duals
Round One
Wisconsin Rapids 34, Totino-Grace 14
Glenbard North 45, Ellsworth 18
Round Two
Wisconsin Rapids 32, Ellsworth 26
Glenbard North 42, Totino-Grace 24
Round Three
Wisconsin Rapids 35, Glenbard North Illinois 30
Ellsworth 34, Totino-Grace 27


Friday, January 16
Annandale/Maple Lake 53, Glencoe-Silver Lake 16
Albert Lea 48, Faribault 13
Anoka 31, St. Francis 28
Blaine 37, Elk River 31
Goodhue 34, Plainview/Elgin-Millville 28
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 60, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 21
Lakeville 44, Burnsville 30
Lakeville 44, Woodbury 26
New London-Spicer 39, Lac qui Parle Valley 38
Rochester Mayo 57, Mankato East 17
Wabasha-Kellogg 51, Dover-Eyota 19
Watertown-Mayer 59, Delano 12
Becker Quadrangular
Becker 48, Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 25
Becker 55, Big Lake 15
Becker 51, Braham 19
Big Lake 40, Braham 33
Big Lake 47, Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 25
Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 43, Braham 33
De La Salle Triangular
De La Salle 36, Mahtomedi 33
Orono 36, De La Salle 27
Orono 52, Mahtomedi 25
Mahnomen/Waubun Tournament
First Round
Frazee 49, Mahnomen/Waubun 24
Wadena-Deer Creek 46, Crookston 27
Menagha-Sebeka 38, Blackduck/Cass Lake-Bena 34
Greenbush-Middle River/Badger 50, Red Lake County Central 18
Semifinals
Frazee 46, Wadena-Deer Creek 21
Greenbush-Middle River/Badger 58, Menahga/Sebeka 15
Consolation Semifinals
Crookston 35, Mahnomen/Waubun 30
Blackduck/Cass Lake-Bena 45, Red Lake County Central 33
1st: Frazee 38, Greenbush-Middle River/Badger 37
3rd: Wadena-Deer Creek 37, Menagha-Sebeka 32
5th: Crookston 41, Blackduck/Cass Lake-Bena 31
7th: Mahnomen/Waubun 52, Red Lake County Central 27


Thursday, January 15
Albany 57, Sauk Rapids-Rice 6
Atwater-Cosmos-Grove City 43, MACCRAY 18
Bertha-Hewitt/Verndale 40, Ottertail Central 18
Braham 57, Ogilvie 24
Brainerd 72, Sartell 6
Byron 30, Pine Island 30 (Byron wins dual via tiebreaker)
Cambridge-Isanti 59, Monticello 8
Champlin Park 72, Andover 6
Chatfield 41, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 26
Coon Rapids 58, Maple Grove 9
Detroit Lakes 49, Staples-Motley 18
Eden Prarie 53, Eastview 16
Fergus Falls 36, Barnsville 27
Fertile-Beltrami 37, Thief River Falls 28
Forest Lake 37, Stillwater 32
Hastings 36, White Bear Lake 21
La Crescent 53, Black River Falls (Wis.) 13
Lake City 44, Zumbrota-Mazeppa 20
Lake Park-Audubon 38, Bagley/Fosston 36
Litchfield 39, Becker 28
Little Falls 37, St. Cloud Tech 37 (LF by criteria – more falls)
Long Prairie-Grey Eagle 42, Osakis 24
Maple River 39, Madelia/Truman 22
Minneapolis Edison 69, Minneapolis Patrick Henry 12
Minneapolis South 57, Minneapolis North 19
Minneota 43, Yellow Medicine East 24
Minnetonka 64, Robbinsdale Armstrong 9
Moorhead 37, Dilworth-Glyndon-Felton 30
Mora/Pine City 46, Hinckley-Finlayson 30
Morris Area/Hancock 37, Montevideo 37 (Morris Area wins by criteria)
New Prague 63, Prior Lake 10
New York Mills 51, Menagha-Sebeka 18
Norwood Young America 64, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 16
Parkers Prairie 36, West Central Area/Ashby 31
Richfield/ Edina 38, South St. Paul 35
Robbinsdale Cooper 77, Hopkins 0
Roseau 58, Red Lake County Central 15
Roseville 54, Park 12
Rush City 43, Royalton 27
Shakopee 60, Farmington 22
Simley 63, Henry Sibley 3
Spring Lake Park/St. Anthony 38, Irondale 33
St. Paul Harding 58, St. Paul Arlington 21
St. Thomas Academy 54, North St. Paul 21
St. Michael-Albertville 52, Foley 3
Tartan 75, Mahtomedi 6
Totino Grace 44, Buffalo 24
Wabasso 43, BOLD/Buffalo Lake-Hector 18
Waconia/Mayer Lutheran 43, Dassel-Cokato 22
Walker-Hackensack-Akeley-Nevis 42, Park Rapids 29
Woodbury 54, Mounds View 14
Alexandria Triangular
Sauk Centre 52, Alexandria 12
Minnewaska 35, Sauk Centre 30
Minnewaska 48, Alexandria 21
Austin Triangular
Blooming Prairie 56, Austin 19
Blooming Prairie 61, Rochester John Marshall/Lourdes 12
Rochester John Marshall/Lourdes 39, Austin 38
Forest Lake Triangular
Forest Lake 37, Stillwater 32
Hayfield Triangular
St. Charles 37, Triton 37 (Triton wins by criteria)
St. Charles 39, Hayfield 36
Triton 42, Hayfield 42 (Hayfield wins by criteria)
Kenyon-Wanamingo Triangular
Kasson-Mantorville 57, Waterville-Elysian-Morristown 21
Kenyon-Wanamingo 37, Kasson-Mantorville 30
Kenyon-Wanamingo 54, Waterville-Elysian-Morristown 21
Milaca Triangular
Milaca 59, Mille Lacs 18
Milaca 65, Princeton 9
Mille Lacs 47, Princeton 28
Mound-Westonka Triangular
Mound-Westonka 60, Brooklyn Center 13
Mound-Westonka 50, Howard Lake-Waverly-Winsted 26
Howard Lake-Waverly-Winsted 33, Brooklyn Center 32
Park Rapids Triangular
Walker-Hackensack-Akeley-Nevis 42, Park Rapids 29
Walker-Hackensack-Akeley-Nevis 54, Crosby-Ironton 17
Perham Triangular
Perham 60, Breckenridge 13
Pelican Rapids 45, Breckenridge 24
Perham 55, Pelican Rapids 24
Royalton Triangular
Eden Valley-Watkins 56, Rush City 13
Eden Valley-Watkins 66, Royalton 9
Sleepy Eye Triangular
River Valley 40, Fulda/Murray County Central 32
River Valley 52, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 17
St. Clair Triagular
St. Clair 55, Martin County West 18
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 49, St. Clair 19
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 71, Martin County West 6
St. James Triangular
Sibley East 58, Fairmont 18
St. James 44, Sibley East 14
Warren-Alvarado-Oslo Triangular
East Grand Forks 69, EGF Sacred Heart 12
Warren-Alvarado-Oslo 66, Fisher/Sacred Heart 15
East Grand Forks 39, Warren-Alvarado-Oslo 39 (EGF by criteria – fewer open weights)


Tuesday, January 13
Alexandria 48, St. Cloud Apollo 34
Atwater-Cosmos-Grove City 55, New London-Spicer 6
Barnesville 49, Dilworth-Glyndon-Felton 21
Bemidji 40, Hibbing 26
Bertha-Hewitt/Verndale 33, Wadena-Deer Creek 27
Cannon Falls/Randolph 56, Byron 21
Frazee 41, Detroit Lakes 24
Greenbush-Middle River/Badger 38, Crookston 21
Kenyon-Wanamingo 54, Montgomery-Lonsdale 18
Lake Crystal-Wellcome Memorial/Mankato Loyola 60, LeCenter/Cleveland 19
Madelia/Truman 39, LeCenter/Cleveland 36
Mahnomen/Waubun 37, Bagley/Fosston 30
Minnehaha Academy /Mpls. Lutheran 43, Meadow Creek/Rivers Christian 26
North Border 51, East Grand Forks 26
Ottertail Central 47, Browerville/Eagle Valley 21
Pelican Rapids 40, Staples-Motley 36
Rocori 36, Little Falls 28
Rush City 33, Aitkin 30
Stewartville 56, Hayfield 12
St. Cloud Tech 31, Willmar 28
St. Francis 45, Centennial 21
Tartan 40, White Bear Lake 26
Waseca 40, New Ulm 24
Wheaton/Herman-Norcross 53, Osakis 15
Windom-Mt. Lake-Butterfield-Odin 64, Luverne 16
Becker Triangular
Becker 51 Glencoe-Silver Lake 21
Becker 50, Mora 18
at Breckenridge
Breckenridge 52, Parkers Prairie 25
Breckenridge 62, Ortonville 17
Delano Triangular
Delano 64, Columbia Heights 18
Delano 51, Rockford 22
Rockford 37, Columbia Heights 22
Howard Lake-Waverly-Winsted Triangular
Howard Lake-Waverly-Winsted 43, Gibbon-Fairfax-Wintrhop 28
Big Lake 71, Gibbon-Fairfax-Winthrop 9
Big Lake 48, Howard Lake-Waverly-Winsted 24
La Crescent Triangular
La Crescent 53, Lake City 16
La Crescent 60, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 15
Lake City 55, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 16
Mille Lacs Triangular
Hinckley-Finlayson 56, Melrose 22
Mille Lacs 60, Hinckley-Finlayson 15
Mille Lacs 56, Melrose 22
Minneapolis Washburn Triangular
Minneapolis Washburn 43, North St. Paul 24
Minnetonka Quadrangular
Minnetonka 56, Brooklyn Center 14
Minnetonka 57, Zimmerman 19
Minnetonka 68, Park Center 9
Park Center 42, Brooklyn Center 33
Park Center 58, Zimmerman 18
Brooklyn Center 46, Zimmerman 30
Paynesville Quadrangular
Paynesville 37, Albany 35
Paynesville 40, Long Prairie-Grey Eagle 24
USC/Alden-Conger Triangular
Maple River 39, LeSueur-Henderson/Minnesota New Country 34
USC/Alden-Conger 36, Maple River 19
USC/Alden-Conger 53, LeSueur-Henderson/Minnesota New Country 16
Waconia/Mayer Lutheran Quad
Waconia/Mayer Lutheran 55, Fridley 12
Waconia/Mayer Lutheran 62, Benilde-St. Margaret’s 10
Waconia/Mayer Lutheran 72, DeLaSalle 6
Fridley 38, Benilde-St. Margaret’s 37
Fridley 37, DeLaSalle 29
Benilde-St Margaret’s 55, DeLaSalle 18
Watertown-Mayer Triangular
Watertown-Mayer 51, Norwood Young America 21
Norwood Young America 57, Lester Prairie 12
Watertown-Mayer 64, Lester Prairie 15
Waterville-Elysian-Morristown Triangular
Sibley East 47, Waterville-Elysian-Morristown 22


Monday, January 12
Nicollet Triangular
St. Clair 36, Nicollet 33
St. Clair 38, Waterville-Elysian-Morristown 30
Waterville-Elysian-Morristown 42, Nicollet 28


Saturday, January 10
Anoka Invitational
1. Totino-Grace 238.0
2. Anoka 232.5
3. White Bear Lake 169.5
4. Woodbury 115.0
5. Cumberland, Wis. 113.0
6. River Falls, Wis. 96.0
7. Winona 80.0
8. Rockford 43.5
Benson Braves Classic
1. Minneota 225
2. Minnewaska 224.5
3. Sauk Centre 203.5
4. Benson 153
5. Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 131
6. Mahnomen/Waubun 91
7. Richfield 78
8. Ortonville 44
Bismarck Rotary Tournament
1 Simley, MN 253.5
2 Bismarck 175.5
3 Frazee, MN 160
4 Sidney, MT 137
5 Dickinson 119.5
6 Fargo South 109.5
7 Napoleon 107
8 Wahpeton 102
9 Rapid City Stevens, SD 101.5
10 West Fargo 89
11 Turtle Mountain 79.5
12 Century 78.5
13 Spearfish, SD 74.5
13 Williston 74.5
15 Beulah 64.5
16 Rapid City Central, SD 64
17 Minot 60
18 Fargo North 53.5
19 Grand Forks Red River 50.5
20 Aberdeen, SD 48
21 Mandan 44
22 Glendive, MT 37
23 Devils Lake 27
24 Grand Forks Central 26
25 Carrington 25
26 St. Mary’s 23.5
27 Jamestown 17.5
Buffalo Invitational
1st Round
Rosemount 47, Big Lake 22
Buffalo 43, Mounds View 29
Centennial 62, Ellsworth, WI (JV) 9
Foley 43, Alexandria 18
2nd Round
Rosemount 64, Mounds View 12
Centennial 42, Alexandria 24
Buffalo 37, Big Lake 31
Foley 71, Ellsworth, WI (JV) 3
3rd Round
Foley 42, Centennial 22
Rosemount 53, Buffalo 12
Big Lake 42, Mounds View 27
Alexandria 51, Ellsworth, WI (JV) 24
Championship Round
1st Rosemount 32, Foley 25
3rd Buffalo 34, Centennial 27
5th Alexandria 40, Big Lake 32
7th Mounds View 41, Ellsworth, (JV) 36
Chaska Tournament
1. Chaska 291
2. Rochester John Marshall/Lourdes 190
3. St. Croix Lutheran 126
4. St. Thomas Academy 159
5. Park Center 149
6. Richfield 89
7. Minneapolis North 62
Charles City (IA) Tournament
Apple Valley 40, Council Bluffs Lewis Central (Ia.) 32
Apple Valley 47, Iowa City High (Ia.) 18
Apple Valley 54, Charles City (Ia.) 18
Apple Valley 57, Oskaloosa (Ia.) 15
Columbia Heights Invitational
1. Coon Rapids 244
2. St. Francis 227.5
3. Osseo 219.5
4. Fridley 107
5. Park of Cottage Grove 86
6. St. Paul Harding 77
7. Columbia Heights 75.5
8. DeLaSalle 37
Eagan Invitational
First round
Eagan 56, Cretin-Derham Hall 15
Eagan 64, Montgomery-Lonsdale 12
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 60, Minneapolis Southwest 13
St. Paul Highland Park 63, Janesville-Waldorf-Pemberton 12
Second round
Cretin-Derham Hall 46, Montgomery-Lonsdale 21
Eagan 45, Forest Lake 19
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 62, St. Paul Highland Park 9
Minneapolis Southwest 36, Janesville-Waldorf-Pemberton 31
1st: Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 42, Eagan 17
3rd: Forest Lake 61, St. Paul Highland Park 9
5th: Cretin-Derham Hall 53, Minneapolis Southwest 24
7th: Montgomery-Lonsdale 39, Janesville-Waldorf-Pemberton 37
Farmington Dual Tournament
Pool A
Scott West 36, Bloomington Kennedy 23
Bloomington Kennedy 39, Northfield 30
Scott West 56, Northfield 13
Pool B
Lakeville 43, Faribault 19
Paynesville Area 46, Faribault 24
Paynesville Area 37, Lakeville 26
Pool C
South St. Paul 43, Roseville Area 26
St. Michael-Albertville 74, South St. Paul -2
St. Michael-Albertville 58, Roseville Area 3
Pool D
Henry Sibley 44, Farmington 33
Blue Earth Area 50, Farmington 16
Blue Earth Area 63, Henry Sibley 12
Consolation Pool
Northfield 35, Faribault 34
Farmington 42, Roseville Area 31
5th Place Pool
Bloomington Kennedy 70, Henry Sibley 9
Lakeville 43, South St. Paul 27
Championship Pool
Scott West 45, Blue Earth Area 12
St. Michael-Albertville 56, Paynesville Area 15
1st: St. Michael-Albertville 36, Scott West 20
3rd: Paynesville Area 49, Blue Earth Area 21
5th: Bloomington Kennedy 49, Lakeville 29
7th: South St. Paul over Henry Sibley
9th: Northfield 52, Farmington 27
11th: Faribault 46, Roseville Area 22
Fertile-Beltrami Pine To Prairie
1. New York Mills 196.5
2. Fertile-Beltrami 188.5
3. Thief River Falls 155.0
4. Staples Motley 145.0
5. Menahga/Sebeka 135.0
6. Dilworth-Glyndon-Felton 126.0
7. Red Lake County Central 86.0
8. Fosston-Bagley 82.0
9. Lake Park/Audubon 71.0
10. East Grand Forks 15.0
Hinckley-Finlayson Invitational
1. Minneapolis Edison 218
2. Chisago Lakes 183
3. Rush City 180
4. Minnehaha Academy 173
5. Hinckley-Finlayson 127
6. Trinity 96
7. Armstrong 85.5
Hopkins Paul Bengtson Tournament
1. Minnetonka 218
2. Montevideo 139
3. Le Center/Cleveland 108
4. St. Paul Como Park 105.5
5. Hopkins/Blake 95
6. Orono 78
7. Minneapolis South 33
Hudson (WI) Tournament
First round
Ellsworth (WI) 40, Stillwater 14
Hudson (WI) 47, Tartan 22
Second round
Stillwater 40, Hudson (WI) 25
Tartan 39, Stanley-Boyd, (WI) (wins by criteria) 39 (tie)
Third round
Ellsworth (WI) 44, Tartan 21
Hudson (WI) 42, Stanley-Boyd (WI) 31
Fourth round
Ellsworth, (WI) 51, Stanley-Boyd (WI) 21
Stillwater 61, Tartan 15
Fifth round
Ellsworth (WI) 54, Hudson (WI) 9
Stillwater 38, Stanley-Boyd (WI) 30
Kimball Tournament
Sauk Rapids-Rice 18, Dassel-Cokato 64
Sauk Rapids-Rice 48, Belgrade-Brooten-Elrosa 21
Sauk Rapids-Rice 25, Atwater-Cosmos-Grove City 35
Atwater-Cosmos-Grove City 51, Kimball Area 23
Blaine 41, Atwater-Cosmos-Grove City 26
Dassel-Cokato 58, Kimball Area 9
Dassel-Cokato 34, Blaine 29
Blaine 45, Belgrade-Brooten-Elrosa 33
Belgrade-Brooten-Elrosa 37, Kimball Area 30
La Crescent Tournament
Quarterfinals
Barron, WI 52, La Crosse Aquinas JV 22
La Crescent 41, Dover-Eyota 22
Sparta, WI 36, Pine Island 33
Wabasha-Kellogg 56, Arcadia, WI 12
Consolation bracket
Dover-Eyota 59, La Crosse Aquinas JV 16
Pine Island 45, Arcadia, WI 28
Semifinals
La Crescent 56, Barron, WI 14
Sparta, WI 38, Wabasha-Kellogg 27
7th: Arcadia, WI 63, La Crosse Aquinas JV 7
5th: Pine Island 49, Dover-Eyota 25
3rd: Wabasha-Kellogg 41, Barron, WI 24
1st: La Crescent 39, Sparta, WI 21
Lake City Invitational
1. Medford 238.5
2. Caledonia/Houston/Spring Grove 204.5
3. Lake City 170
4. Plainview/Elgin-Millville 165
5. Kasson-Mantorville 151
6. Chatfield 112.5
7. Amery (WI) 74.5
8. St. Charles 73
9. St. Paul Humboldt 40
Little Falls Tournament
1. Pierz 208
2. Litchfield 198.5
3. Detroit Lakes 159.5
4. Fergus Falls 159
5. Roseau 139
6. Little Falls 122.5
7. Wadena-Deer Creek 119
8. Royalton 35
Mora Tournament
1. Waconia/Mayer Lutheran 210.5
2. Annandale/Maple Lake 204
3. Mora/Pine City 177
4. Albany 172
5. Blackduck/Cass Lake-Bena 148
6. Sartell-St. Stephen 67
7. Ogilvie 49
8. Zimmerman 48
Mound Westonka Verne Gagne Invitational
First round
Glencoe-Silver Lake 46, Maple Grove 25
Goodhue 51, Bloomington Jefferson 21
Mound Westonka 50, Irondale 23
Nicollet 51, Delano 25
Semifinals
Goodhue 43, Glencoe-Silver Lake 28
Mound Westonka 40, Nicollet 24
Consolation semifinals
Delano 43, Irondale 31
Maple Grove 40, Bloomington Jefferson 36
1st: Goodhue 43, Mound Westonka 12
3rd: Glencoe-Silver Lake 38, Nicollet 33
5th: Maple Grove 44, Delano 36
7th: Irondale 51, Bloomington Jefferson 22
North Branch Tournament
1. Willmar 202.5
2. Wayzata 177
3. Champlin Park 174.5
4. Boyceville (WI) 158.5
5. North Branch 150
6. Litchfield 88
7. Menomonie (WI) 64.5
8. Andover 50
Norwood Young America Central Invitational
1. Eden Valley Watkins 208
2. Sibley East 199.5
3. St. Michael-Albertville (JV) 160
4. Norwood Young America 152
5. St. Peter 122
6. Lester Prairie/Holy Trinity 64
7. Crosby-Ironton 59
8. Prior Lake 58
Perham Dual Meet Tournament
Pool A
Perham 45, Aitkin 31
Long Prairie-Grey Eagle 50, Pelican Rapids 24
Perham 42, Long Prairie-Grey Eagle 31
Pelican Rapids 47, Aitkin 30
Pool B
Barnesville 60, Deer River-Northland 15
Deer River-Northland 59, New London-Spicer 22
Barnesville 64, New London-Spicer 12
1st: Perham 34, Barnesville 33
3rd: Long Prairie-Grey Eagle 45, Deer River-Northland 27
5th: Pelican Rapids 50, New London-Spicer 17
St. Cloud Tech Kiffmeyer Duals
First round
Albert Lea/Glenville-Emmons 63, St. Cloud Apollo 13
Cambridge-Isanti 50, Hutchinson 17
Hastings 40, Elk River/Rogers 21
St. Cloud Tech 33, Brainerd/Pillager 32
Consolation bracket
Brainerd/Pillager 63, St. Cloud Apollo 13
Hutchinson 35, Elk River/Rogers 31
Semifinals
Albert Lea/Glenville-Emmons 49, St. Cloud Tech 13
Cambridge-Isanti 28, Hastings 25
7th: Elk River/Rogers 46, St. Cloud Apollo 26
5th: Brainerd/Pillager 40, Hutchinson 21
3rd: Hastings 44, St. Cloud Tech 21
1st: Albert Lea/Glenville-Emmons 32, Cambridge-Isanti 20
S.W. Conference
No team points were kept.
USC Rebel Invite
1. Lake Crystal Welcome Memorial / Mankato Loyola 210
2. United South Central / Alden-Conger 181
3. Maple River 146.5
4. Hayfield 140
5. Madelia-Truman 125
6. Waterville-Elysian-Morristown 103
7. Red Rock Central / Westbrook-Walnut Grove 94
Wabasso Quadrangular
Milaca 65, Fulda/Murray County Central 10
Milaca 40, New Ulm 30
New Ulm 47, Fulda/Murray County Central 33
Wabasso 46, New Ulm 21
Wabasso 54, Fulda/Murray County Central 15
1st: Milaca 33, Wabasso 25


Friday, January 9
Caledonia 55, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 12
Cambridge-Isanti 53, Forest Lake 11
Canby 37, Paynesville 23
Centennial 39, Spring Lake Park / St. Anthony 27
Chatfield 52, Fillmore Central 15
Dilworth-Glyndon-Felton 36, Breckenridge 27
Eastview 38, Champlin Park 26
Goodhue 36, Dover-Eyota 29
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 52, Southland 15
Lakeville 31, Eagan 30
Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 51, Lester Prairie/Holy Trinity 28
Minneapolis Southwest 54, Minneapolis Henry 24
Minnetonka 45, Wayzata 17
Mound-Westonka 63, Columbia Heights 15
New York Mills 52, Osakis 9
Plainview/Elgin-Millville 58, St. Charles 15
Watertown-Mayer 52, Glencoe-Silver Lake 16
Wheaton/Herman-Norcross 51, Parkers Prairie 21
Belgrade-Brooten-Elrosa Tournament
1. Becker 182.5
2. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 158.5
3. Atwater-Cosmos-Grove City 154.5
4. Ottertail Central 98
5. West Central/Ashby 80.5
6. Belgrade-Brooten-Elrosa 75
7. Melrose 64
Brooklyn Center Triangular
Brooklyn Center 57, Minneapolis North 13
Fridley 42, Brooklyn Center 32
Fridley 66, Minneapolis North 10
Yellow Medicine East Quad
Adrian 45, Yellow Medicine East 15
Adrian 54, Lac qui Parle Valley 18
Adrian 59, Fulda/Murray County Central 15
Fulda/Murray County Central 55, Lac qui Parle Valley 19
Yellow Medicine East 50, Fulda/Murray County Central 19
Yellow Medicine East 64, Lac qui Parle Valley 11
Triangular
Totino-Grace 60, Monticello 11
Totino-Grace 67, Minneapolis South 12
Monticello 39, Minneapolis South 36


Thursday, January 8
Albert Lea 71, Rochester Century 6
Alexandria 41, Sauk Rapids 25
Annandale/Maple Lake 31, Dassel-Cokato 25
Anoka 59, Blaine 12
Apple Valley 56, Burnsville 19
Becker 60, Delano 12
Bemidji 54, Park Rapids Area 17
Bertha Hewitt Verndale 59, Parkers Prairie 17
Bloomington Kennedy 33, Eastview 32
Buffalo 51, Irondale 20
Cannon Falls 44, Kenyon-Wanamingo 30
Centennial 39, Spring Lake Park 27
Cretin Derham Hall 48, St. Paul Harding 24
Deer River 50, Fosston/Bagely 24
Eden Prairie 29, Rosemount 28
Elk River/Rogers 47, Andover 15
Fergus Falls 52, West Central Area/Ashby 14
Fertile-Beltrami 40, Crookston 34
Foley 42, Mille Lacs 20
Forest Lake 45, Woodbury 24
Hastings 49, Park of Cottage Grove 15
Kimball 51, Holdingford 16
Lake City 37, Kasson-Mantorville 24
Lake Crystal Welcome Memorial/Mankato Loyola 57, Maple River 13
Menahga/Sebeka 41, Osakis 30
Minneapolis Washburn 39, Minneapolis North 21
Minnehaha Academy/Minneapolis Lutheran 42, Orono 19
Minnetonka 43, Wayzata 17
Minnewaska 54, Morris Area/Hancock 24
Pierz 57, Aitkin 10
Pipestone 49, Flandreau (SD) 26
Red Lake County Central 46, East Grand Forks 35
Robbinsdale Cooper 54, Robbinsdale Armstrong 23
Rochester Mayo 46, Faribault 27
Sibley East 47, Madelia/Truman 12
Simley 60, Mahtomedi 9
South St. Paul 68, North St. Paul 12
St. Paul Arlington 36, St. Paul Humboldt 36 (Arlington wins on criteria)
St. Paul Johnson 50, St. Paul Central 21
Stewartville 60, Triton 18
Stillwater 52, Mounds View 25
Tartan 57, Richfield 15
Walker-Hackensack-Ackeley/Nevis 39, Blackduck/Cass Lake-Bena 38
Waseca 43, Blue Earth Area 18
White Bear Lake 29, Roseville 26
Willmar 57, St. Cloud Apollo 15
Austin Triangular
Austin 39, Mankato East 35
Austin 50, Prior Lake 15
Mankato East 69, Prior Lake 11
Blooming Prairie Triangular
Blooming Prairie 58, Waterville-Elysian-Morristown 17
Blooming Prairie 64, Montgomery-Lonsdale 10
Waterville-Elysian-Morristown 51, Montgomery-Lonsdale 27
Edison Triangular
Fridley 64, Minneapolis Roosevelt 9
Minneapolis Edison 52, Minneapolis Roosevelt 21
Minneapolis Edison 60, Fridley 15
Litchfield Triangular
Litchfield 49, BOLD/Buffalo Lake-Hector 20
Waconia/Mayer Lutheran 36, Litchfield 33
Waconia/Mayer Lutheran 43, BOLD/Buffalo Lake-Hector 23
Mankato West Triangular
Mankato West 42, Worthington 18
Shakopee 41, Mankato West 23
Shakopee 65, Worthington 8
Medford Quad
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 45, Le Center-Cleveland 25
Northfield 25, Le Center-Cleveland 48
Medford 55, Le Center-Cleveland 22
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 30, Medford 22
Montevideo Triangular
Montevideo 55, Lac qui Parle Valley 9
Tracy-Milroy-Balaton 48, Montevideo 23
Tracy-Milroy-Balaton 58, Lac qui Parle Valley 12
Nicollet Triangular
Nicollet 40, Janesville-Waldorf-Pemberton 32
United South Central/Alden-Conger 55, Nicollet 35
United South Central/Alden-Conger 61, Janesville-Waldorf-Pemberton 9
at Princeton
Princeton 59, Zimmerman 19
Princeton 32, North Branch 30
Scott West Triangular
Scott West 37, New Prague 27
Scott West 45, Windom-Mt. Lake-Butterfield-Odin 21
Windom-Mt. Lake-Butterfield-Odin 37, New Prague 25
St. Croix Lutheran Triangular
Trinity at River Ridge 47, St. Croix Lutheran 27
Trinity at River Ridge 53, DelaSalle 18
Wadena-Deer Creek Quad
Detroit Lakes 43, Wadena-Deer Creek 20
Detroit Lakes 67, Pequot Lakes-Pine River-Bakus 12
Detroit Lakes 76, Crosby-Ironton 4
Wadena-Deer Creek 66, Crosty-Ironton 12


Tuesday, January 6
Atwater-Cosmos-Grove City 35, BOLD/Buffalo Lake-Hector 21
Barnesville 50, Moorhead 16
Braham 40, Chisago Lakes Area 35
Cambridge-Isanti 31, St. Francis 24
Detroit Lakes 45, Crookston 18
Fertile-Beltrami 37, Roseau 29
Greenbush-Middle River/Badger 34, Bemidji 31
Hibbing 34, Grand Rapids 32
Lake Crystal-Wellcome Memorial/Mankato Loyola 56, St. Clair 8
Little Falls 62, Sartell-Saint Stephen 10
Mahnomen/Waubun 41, Walker-Hackensack-Akely-Nevis 33
Norwood Young-America 44, Rockford 30
Red Lake County Central 51, Lake Park/Audobon 27
Rocori 40, Brainerd 27
Sauk Centre 38, Albany 19
St. James 49, Madelia-Truman 20
Tracy-Milroy-Balaton 36, Dawson-Boyd 36
United South Central/Alden-Conger 39, Triton 31
Belgrade-Brooten-Elrosa Triangular
Osakis 61, Royalton 17
Belgrade-Brooten-Elrosa 56, Royalton 24
Belgrade-Brooten-Elrosa 45, Osakis 30
Benilde-St. Margaret’s Triangular
Maple Grove 49, Trinity at River Ridge 19
Maple Grove 41, Benilde-St. Margaret’s 21
Benilde-St. Margaret’s 39, Trinity at River Ridge 32
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley Triangular
Benson 44, Parkers Prairie 27
CACGB 48, Parkers Prairie 27
Benson 40, CACGB 32
Hutchinson Triangular
Litchfield 45, Eden Prairie 26
Litchfield 49, Hutchinson 20
Eden Prairie 52, Hutchinson 18
LeCenter/Cleveland Triangular
St. Peter 43, LeCenter/Cleveland 33
LeCenter/Cleveland 42, Waterville-Elysian-Morristown 25
St. Peter 46, Waterville-Elysian-Morristown 25
Long Prairie-Grey Eagle Triangular
Long Prairie-Grey Eagle 51, Melrose 24
Long Prairie-Grey Eagle 48, Browerville-Eagle Valley 24
Browerville-Eagle Valley 50, Melrose 21
at Minnetonka
Eagan 35, Minnetonka 31
Minnetonka 69, Prior Lake 6
Minnetonka 37, Mound 34
at North Branch
Hinckley-Finlayson 48, Spring Lake Park 32
North Branch 42, Spring Lake Park / St. Anthony 19
Princeton Triangular
Annandale/Maple Lake 49, Princeton 18
Annandale/Maple Lake 50, Big Lake 24
Big Lake 34, Princeton 34
at Rochester Century
Mankato East 45, Dover-Eyota 17
Dover-Eyota 53, Rochester Century 16
Waconia Triangular
St. Michael-Albertville 63, St. Cloud Tech 6
St. Michael-Albertville 46, Waconia/Mayer Lutheran 18
Waconia/Mayer Lutheran 47, St. Cloud Tech 26
Quad
Minnetonka 31, Eagan 35
Minnetonka 69, Prior Lake 6
Minnetonka 37, Mound Westonka 34
Eagan 37, Mound Westonka 18
Mound Westonka 42, Prior Lake 14
Eagan 42, Prior Lake 31


Monday, January 5
Stewartville 50, Kenyon-Wanamingo 21


Saturday, January 3
Badger/Greenbush-Middle River 54, Hillsboro (WI) 15
Atwater-Cosmos-Grove City Quad
Atwater-Cosmos-Grove City 43, Benson 28
Atwater-Cosmos-Grove City 54, Norwood-Young America 14
Atwater-Cosmos-Grove City 56, Meadow Creek Christian/Rivers Christian 12
Benson 38, Norwood-Young America 35
Benson 51, Meadow Creek Christian/Rivers Christian 22
Norwood-Young America 44, Meadow Creek Christian/Rivers Christian 27
Burnsville Jaycee Tournament
1. Hastings 205
2. Eagan 174.5
3. Burnsville 166.5
4. Eastview 155
5. Austin 133.5
6. Richfield/Edina 100
7. Byron 85
8. St. Paul Como Park 44
Cambridge-Isanti Bluejacket Invite
1. Cambridge-Isanti 183
2. Bemidji 157
3. Brainerd 144
4. Grand Rapids 138.5
5. Elk River 131
6. Blaine 126.5
7. Champlin Park 114
8. St. Paul Johnson 92.5
Cannon Falls/Randolph Tournament
1. Shakopee 293.0
2. Cannon Falls 200.5
3. Woodbury 195.0
4. Southland 164.0
5. Lewiston-Altura Rushford Peterson 140.0
6. Rochester Century 102.5
7. Benilde St. Margaret 97.0
8. St. Croix Lutheran 69.5
9. Orono 57.0
10. Zimmerman 54.5
11. Gibbon Fairfax Withthrop McCleod West 41.0
12. Elmore Academy 15.0
The Clash
Championship bracket
Apple Valley 38, Wasatch (Utah) 30
Apple Valley 42, Simley 14
Apple Valley 45, Glenbard North (Ill.) 11
Simley 30, Glenbard North 25
Wasatch 34, Simley 30
Wasatch 41, Glenbard North 18
Second bracket
Adrian 33, Stewartville 22
Iowa City High 34, Adrian 27
Iowa City High 38, Stewartville 29
Owatonna 36, Adrian 20
Owatonna 39, Iowa City High 27
Owatonna 39, Stewartville 18
Third bracket
La Porte City-Union (Iowa) 33, 33, Scott West 33 (LaPorte winner by most falls)
La Porte City-Union 37, Lodi (Wis.) 29
La Porte City-Union 37, Luxemburg-Casco (Wis.) 31
Lodi 28, Scott West 25
Lodi 48, Luxemburg-Casco 12
Scott West 45, Luxemburg-Casco 27
Fourth bracket
Caledonia/Houston/Spring Grove 37, Windom Area 30
Mineral Point (Wis.) 34, Caledonia/Houston/Spring Grove 19
Mineral Point 38, Rochester Mayo 21
Mineral Point 45, Windom Area 18
Rochester Mayo 37, Caledonia/Houston/Spring Grove 22
Rochester Mayo 48, Windom Area 23
Fifth bracket
Cimarron-Memorial (Nev.) 50, St. Cloud (Fla.) 17
Milaca 34, Omaha Skutt (Neb.) 29
Milaca 37, Cimarron-Memorial 30
Milaca 44, St. Cloud 23
Omaha Skutt 38, Cimarron-Memorial 29
Omaha Skutt 42, St. Cloud, Fla. 26
Sixth bracket
Osage (Iowa) 48, Minot (N.D.) 24
Vacaville (Calif.) 41, Waterloo West (Iowa) 31
Vacaville 47, Osage 21
Vacaville 54, Minot 10
Waterloo West 45, Osage 25
Waterloo West 47, Minot 14
Seventh bracket
Emmetsburg (Iowa) 31, Wisconsin Rapids (Wis.) 30
Emmetsburg 40, Omaha Gross (Neb.) 21
Emmetsburg 49, Torrington (Wyo.) 15
Torrington 34, Omaha Gross 33
Wisconsin Rapids 29, Torrington 28
Wisconsin Rapids 38, Omaha Gross 17
Eighth bracket
Hayfield (Va.) 36, Bon Homme (S.D.) 34
Hayfield 36, Omaha Burke (Neb.) 30
Houston-Westside (Texas) 42, Hayfield 34
Houston-Westside 43, Omaha Burke 22
Houston-Westside 48, Bon Homme 27
Omaha Burke 34, Bon Homme 31
The Clash first day
Bracket A
Apple Valley 56, Bon Homme (S.D.) 12
Apple Valley 43, Scott West 18
Apple Valley 45, Iowa City 22
Iowa City 36, Torrington (Wyo.) 31
Iowa City 34, Windom 30
Las Vegas Cimmaron 50, Bon Homme (S.D.) 15
Las Vegas Cimmaron 33, Vacaville (Wash.) 29
Scott West 42, Las Vegas Cimmaron 24
Scott West 52, Windom 18
Torrington (Wyo.), 51, Bon Homme (S.D.) 19
Vacaville (Wash.) 35, Torrington (Wyo.) 28
Windom 34, Vacaville (Wash.) 23
Bracket B
Glenbard North (Ill.) 50, Omaha Gross 18
Glenbard North (Ill.) 37, Rochester Mayo 27
Glenbard North (Ill.) 45, Stewartville 27
Luxemburg-Casco (Wis.) 36, Roch. Mayo 30
Luxemburg-Casco (Wis.) 52, Minot (N.D.) 17
Minot (N.D.) 43, Hayfield (Va.) 32
Omaha Gross (Neb.) 44, Hayfield (Va.) 18
Rochester Mayo 43, St. Cloud (Fla.) 27
St. Cloud (Fla.) 36, Omaha Gross (Neb.) 27
St. Cloud (Fla.) 44, Minot (N.D.) 16
Stewartville 32, Luxemburg-Casco (Wis.) 30
Stewartville 53, Hayfield (Va.) 18
Bracket C
Adrian 26, Wisconsin Rapids 22
Adrian 30, La Porte-Union (Iowa) 28
Caledonia 46, Houston (Texas) Westside 24
La Porte-Union (Iowa) 32, Omaha Skutt 29
La Porte-Union (Iowa) 37, Caledonia 37 (Union wins on sixth tiebreaker)
Omaha Skutt (Neb.) 32, Wisconsin Rapids 28
Omaha Skutt (Neb.) 58, Osage (Iowa) 18
Osage (Iowa) 42, Houston Westside 31
Simley 39, Adrian 28
Simley 42, Caledonia 22
Simley 52, Osage (Iowa) 18
Wisconsin Rapids 51, Houston Westside 24
Bracket D
Emmetsburg (Iowa) 60, Omaha Burke 14
Heber City-Wasatch (Utah) 41, Milaca 25
Heber City-Wasatch (Utah) 50, Lodi (Wis.) 19
Heber City-Wasatch (Utah) 39, Owatonna 22
Lodi (Wis.) 43, Emmetsburg (Iowa) 19
Lodi (Wis.) 47, Mineral Point (Wis.) 15
Milaca 37, Emmetsburg (Iowa) 31
Milaca 45, Waterloo (Iowa) West 30
Mineral Point 34, Waterloo (Iowa) West 25
Owatonna 39, Mineral Point (Wis.) 16
Owatonna 48, Omaha Burke (Neb.) 15
Waterloo West 55, Omaha Burke 16
Forest Lake Triangular
Coon Rapids 40, Forest Lake 31
Coon Rapids 60, Princeton 18
Forest Lake 61, Princeton 12
Grand Meadow Quad
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 38, Medford 27
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 40, Wabasha-Kellogg 22
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 72, Triton 12
Medford 32, Wabasha-Kellogg 28
Medford 66, Triton 11
Wabasha-Kellogg 46, Triton 24
Hibbing Duals
Round 1
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 45, Park Center 34
Crookston 50, Virginia Area 24
Chisago Lakes 44, Nashwauk-Kewatin/Greenway 31
Round 2
Hibbing 70, Park Center 3
White Bear Lake 73, Virginia Area 3
Chisago Lakes 39, St. Paul Highland Park 26
Round 3
Hibbing 65, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 6
White Bear Lake 44, Crookston 18
Nashwauk-Kewatin/Greenway 42, St. Paul Highland Park 41
Round 4
White Bear Lake 44, Chisago Lakes 24
Crookston 56, Nashwauk-Kewatin/Greenway 18
St. Paul Highland Park 42, Virginia Area 32
Round 5
Hibbing 48, Chisago Lakes 18
Nashwauk-Kewatin/Greenway 45, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 33
St. Paul Highland Park 48, Park Center 28
Round 6
White Bear Lake 30, Hibbing 29
Crookston 50, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 24
Virginia Area 45, Park Center 34
LeCenter Bezdichek Tournament
1. Waseca 211
2. Mankato East 123
3. River Valley 122.5
4. Kenyon Wanamingo 111
5. Lesueur Henderson 95.5
6. LeCenter Cleveland 95
7. Glencoe-Silver Lake 89.5
8. Janesville Waldorf Pemberton 29
9. Hopkins 28
10. Minneapolis North 17
MACCRAY Quad
Anoka 56, Ortonville 17
MACCRAY 40, Anoka 33
MACCRAY 58, Ortonville 18
Redwood Valley 33, MACCRAY 33
Redwood Valley 43, Anoka 36
Redwood Valley 58, Ortonville 21
Montgomery-Lonsdale Tournament
1. Lake Crystal-Wellcome Memorial/Mankato Loyola 236
2. Blooming Prairie 184
3. United South Central/Alden-Conger 167
4. St. Clair 163
5. Maple River 161
6. Howard Lake-Waverly-Winsted 67
7. Cretin-Derham Hall 63
8. Montgomery-Lonsdale 56
9. Martin County West 47
New London-Spicer Tournament
Dassel-Cokato 37, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 30
Dassel-Cokato 39, Rocori 34
Dassel-Cokato 49, Monticello 23
Dassel-Cokato 54, New London-Spicer 15
Monticello 39, New London-Spicer 35
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 41, New London-Spicer 20
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 43, Rocori 25
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 49, Monticello 19
Rocori 57, New London-Spicer 13
Ogilvie Tournament
1. Watertown-Mayer (WM) 200.5
2. Robbinsdale Cooper (RC) 156
3. Eden Valley-Watkins (EVW) 152.5
4. Mille Lacs (ML) 140.5
5. Morris Area/Hancock (MAH) 124
6. Rush City (RC) 97.5
7. South St. Paul (SSP) 63
8. Ogilvie (OG) 63
9. Crosby Ironton (CI) 58.5
10. St. Paul Humboldt (SPH) 38
11. Mpls. South (MS) 20
Royalton Invitational
1. Kimball (KIM) 179
2. Long Prairie-Grey Eagle (LPGE) 172.5
3. West Central Area (WCA) 153.5
4. Sauk Rapids (SR) 146
5. Browerville/Eagle Valley (BEV) 132
6. Braham (BRA) 120.5
7. Holdingford (HOL) 93
8. North St. Paul (NSP) 91
9. Royalton (ROY) 88
10. Sartell (SAR) 63.5
11. Upsala-Swanville Area (USA) 18
Tartan “Clash of the Titan’s” Tournament
1. Rosemount 210
2. Tartan 196
3. Roseville 165
4. St. Cloud Tech 150
5. Chaska 146
6. North Branch 122
7. Maple Grove 98
8. Irondale 88
Minnehaha Academy Upper Midwest Duals
1. Minneota
2. St. James
3. Riceville, IA
4. Wahpeton, ND
5. Prairie du Chien, WI
6. Minnehaha Acad./ Mpls Lutheran
First round
Minneota 57, Minnehaha Academy/Lutheran of Bloomington 16
St. James 39, Riceville (Iowa) 32
Wahpeton (N.D.) 44, Prairie du Chien (Wis.) 19
Second round
Minneota 58, St. James 11
Riceville (Iowa) 40, Prairie du Chien (Wis.) 24
Wahpeton (N.D.) 56, Minnehaha Academy/Lutheran of Bloomington 13
Third round
Minneota 45, Wahpeton (N.D.) 21
Riceville (Iowa) 45, Minnehaha Academy/Lutheran of Bloomington 30
St. James 53, Prairie du Chien (Wis.) 18
Fourth round
Minneota 40, Riceville (Iowa) 23
Prairie du Chien (Wis.) 43, Minnehaha Academy/Lutheran of Bloomington 22
St. James 47, Wahpeton (N.D.) 2
Fifth round
Minneota 54, Prairie du Chien (Wis.) 12
Riceville (Iowa) 36, Wahpeton (N.D.) 33
St. James 51, Minnehaha Academy/Lutheran of Bloomington 30
Yellow Medicine East Tournament
1. Wabasso 245
2. Yellow Medicine East 203.5
3. Canby 203
4. Tracy-Milroy-Balaton 111
5. Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster 87
6. Pipestone 66
7. Dawson-Boyd 65
8. Renville County West 63.5


Friday, January 2
Albert Lea 49, Eastview 12
Burnsville 32, Bloomington Kennedy 40
Eden Prairie 39, Eagan 24
Faribault 36, Northfield 33
Elk River Triangular
Bemidji 40, St. Cloud Tech 22
Bemidji 42, Elk River 29
St. Cloud Tech 34, Elk River 32

High School Results – December 2003

Tuesday, December 30
Oshkosh on the Water
1. Luxemburg-Casco 325
2. Burnsville (Minn.) 238.5
3. Hartford 236
4. Freedom 198.5
5. Stevens Point 193
6. Ashwaubenon 187.5
7. Manawa 165.5
8. Lomira 156.5
9. Coleman 151.5
9. Watertown 151.5
11. Milw. Custer 156
12. Tomahawk 142
13. Wilmot 141.5
14. Waupaca 130.5
15. Oconomowoc 130
16. West De Pere 127
17. Winneconne 125
18. Campbellsport 111.5
19. Chippewa Falls 105.5
20. Oshkosh West 104.5
21. Wautoma 96
22. Ripon 85.5
23. Brillion 84.5
24. Mosinee 81.5
25. Grafton 72.5
26. Chilton 67
27. Kewaskum 63.5
28. Bonduel 61
29. Milw. Lutheran 57
30. Wittenberg-Birnamwood 56
31. Wisconsin Dells 53
32. Southern Door 50
33. Elcho 49
34. Wausau East 48.5
35. Poynette 43.5
36. DePere 43
37. Illiana Christian Illinois 39
38. Amherst / Park Falls 33
38. Stevens Point Pacelli 33
41. Oshkosh North 25
42. Sheboygan South 23.5
43. Oshkosh Lourdes 21
44. Kimberly 20.5
45. North Fond du Lac 19.5
46. Berlin 13
47. Milw. King 11
48. Milw. Pulaski 7
St. Paul Highland Park Duals
Henry Sibley 55, Hopkins 15
Henry Sibley 48, Park of Cottage Grove 30
Henry Sibley 53, DeLasalle 13


Saturday, December 27
Montevideo Dave Roder Invitational
1. Pine Island (PI) 192.5
2. Canby (CAN) 187
3. Willmar (WIL) 183
4. Murray County Central (MCC) 130.5
5. MACCRAY (MAC) 126
6. Tracy-Milroy-Balaton (TMB) 110
7. Montevideo (MON) 104
8. Dawson-Boyd (DB) 23
9. Luverne (LUV) 18


Tuesday, December 23
Mankato East 64, Rochester John Marshall/Lourdes 17
Milaca Triangular
Pierz 38, Sartell 18
Milaca 64, Sartell 15
Milaca 37, Pierz 20
St. Cloud Tech Triangular
Mille Lacs 56, St. Cloud Apollo 16
Mille Lacs 34, St. Cloud Tech 30
St. Cloud Tech 51, St. Cloud Apollo 26


Monday, December 22
Fulda/Murray County Central Triangular
Windom-Mt. Lake-Butterfield-Odin 65, Marshall 15
Windom-Mt. Lake-Butterfield-Odin 50, Fulda-Murray County Central 27


Saturday, December 20
Wheaton/Herman-Norcross 47, Pelican Rapids 26
Big Bear Christmas Classic
1. Hibbing 182.5, 2. Burnsville 147, 3. Detroit Lakes 142, 4. Hutchinson 136, 5. Wadena-Deer Creek 128, 6. Badger/Greenbush-Middle River 125.5, 7. New York Mills 123.5, 8. Blackduck/Cass Lake-Bena 122, 9. Barnesville 119, 10. Roseau 112.5, 11. Thief River Falls/Goodridge 111.5, 12. Fertile-Beltrami 111, 13. Crookston 102, 14. Staples-Motley 89.5, 15. Deer River/Northland 88, 16. Dilworth-Glyndon-Felton 83, 17. Park Rapids 83, 18. Aitkin 75, 19. West Central/Ashby 68, 20. Moorhead 65, 21. Greenway/Nashwauk-Keewatin 65, 22. Morris/Hancock 64.5, 23. Red Lake County Central/Red Lake Falls/Win-E-Mac 59.5, 24. Eveleth-Gilbert/Mountain Iron-Buhl/Virginia 59, 25. Nevis/Walker-Hackensack-Ackeley 49.5, 26. Pequot Lakes/Pine River-Backus 47.5, 27. Warren-Alvarado-Oslo 37, 28. Lake Park-Audubon 34.5, 29. Bagley/Fosston 31, 30. Crosby-Ironton 27, 31. Menahga/Sebeka 23, 32. East Grand Forks 18
Brainerd Paul Bunyan Invitational
1. Pierz 243, 2. Perham 186.5, 3. Brainerd 167.5, 4. Bemidji 149, 5. Becker 134.5, 6. Foley 127, 7. Frazee 121, 8. BOLD 111, 9. Grand Rapids 87, 10. St. Cloud Apollo 78.5, 11. Sauk Rapids/Rice 73
Browerville/Eagle Valley Invitational
1. Berthe Hewitt Verndale 203
2. Browerville/Eagle Valley 191.5
3. Parkers Prairie 154.5
4. Melrose 152
5. CACGB 112
6. Ortonville 97
7. Royalton 68
8. Holdingford 62
Faribault Dick Shiels Invite
1. Totino Grace 223.5
2. Kasson-Mantorville 167
3. Northfield 154
4. Eastview 141.5
5. Faribault 141.5
6. Spring Valley, WI 113
7. Somerset, WI 84
8. Farmington 62
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton Tournament
1. Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 225
2. Plainview/Elgin-Millville 153.5
3. La Crescent 148
4. Chatfield 127
5. Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 115.5
6. Necedah 93
7. Winona/Winona Cotter-WR 88
Kenyon-Wanamingo Tournament
1. Rosemount 250.5
2. Lake City 209.0
3. Kenyon Wanamingo 136.0
4. Waterville Elysian Morristown 133.0
5. Southland 131.0
6. LeCenter Cleveland 108.0
7. Triton 88.5
8. Saint Croix Lutheran 58.5
Maple River Tournament
1. Tracy-Milroy-Balaton 182
2. Blaine 173
3. United South Central/Alden-Conger 167
4. Mankato West 148
5. Maple River 143
6. Sibley East 137.5
7. Minnehaha Academy/Lutheran of Minneapolis 90
8. Mankato West JV 31
Minneota Quad
Canby 64, Dawson-Boyd 15
Minneota 37, Canby 27
Minneota 54, River Valley 12
Minneota 62, Dawson-Boyd 15
River Valley 49, Dawson-Boyd 30
Minnesota Christmas Tournament
1. Apple Valley 202.5, 2. Simley 162.5, 3. St. Michael-Albertville 158.5, 4. Scott West 139.5, 5. Albert Lea 134.5, 6. Rochester Mayo 126.5, 7. Frazee 120.5, 8. Bismarck, ND 108.5, 9. Cambridge-Isanti 107, 9. Coon Rapids 107, 11. Champlin Park 94.5, 12. Stewartville 92, 13. Bloomington Kennedy 90.5, 14. Medford 78.5, 15. Anoka 76, 16. Wabasha-Kellogg 69, 17. New Prague 68, 18. Hastings 67, 19. Stillwater Area 64, 20. Waconia/Mayer Lutheran 61, 20. St. Francis 61, 22. Centennial 53, 23. Elk River Area 52, 24. Forest Lake 51.5, 25. Blooming Prairie 51, 26. Milwaukee Custer, WI 46, 27. Glencoe-Silver Lake 45.5, 27. Woodbury 45.5, 29. Hudson, WI 45, 30. Wayzata 44, 31. Eagan 37, 32. Robbinsdale Cooper 36
Ottertail Central Team Tournament
1st: Fergus Falls 53, Alexandria 18
3rd: Breckenridge 52, Montevideo 22
5th: Ottertail Central 54, Osakis 26
Alexandria 45, Osakis 25
Montevideo 44, Osakis 27
Ottertail Central 52, Osakis 26
1st Round
Fergus Falls 45, Breckenridge 21
2nd Round
Fergus Falls 56, Ottertail Central 16
Championship Round
Fergus Falls 53, Alexandria 18
Southwest Conference/South Central Conference
Teams: New Ulm, Fairmont, St. Peter, St. James, Blue Earth Area, Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake, Luverne/Ellsworth/Hills-Beaver Creek, Redwood Valley, Marshall, Jackson County Central
White Bear Invitational
1. Osseo 180
2. White Bear Lake 161.5
3. Austin 158
4. North Branch 149
5. Spring Lake Park 140.5
6. Irondale 114
7. Buffalo 102
8. Hopkins 35


Friday, December 19
Albany 37, Eden Valley-Watkins 29
Bertha-Hewitt/Verndale 60, Pequot Lakes/Pine River-Backus 18
Buffalo 35, Minnetonka 29
Kerkhoven-M-S 63, Lac qui Parle Valley 12
Milaca 61, Mora/Pine City 11
Minnehaha Academy/Lutheran of Bloomington 39, Benilde-St. Margaret’s 33
Pine Island 66, Triton 11
Plainview-Elgin-Millvile 52, Dover-Eyota 25
Shakopee 66, Minnetonka 12
St. Cloud Tech 64, Sartell-St. Stephen 16
Wheaton/Herman-Norcross 47, Pelican Rapids 23
Faribault Tri
Faribault 44, Austin 27
Austin 46, Farmington 36
Faribault 56, Farmington 16
Fridley Quad
Fridley 46, Zimmerman 30
Eden Prairie Triangular
Apple Valley 51, Eden Prairie 12
Apple Valley 41, Shakopee 24
Eden Prairie 37, Shakopee 23
Lakeville Quad
Lakeville 38, Henry Sibley 28
Lakeville 38, Minneapolis Edison 30
Lakeville 62, Rochester Century 13
MACCRAY Quad
Litchfield 32, Wabasso 31
Litchfield 50, Red Rock Central/Westbrook-WG 25
Litchfield 60, MACCRAY 22
MACCRAY 45, Red Rock Central/Westbrook-WG 30
Wabasso 56, MACCRAY 12
Wabasso 62, Red Rock Central/Westbrook-WG 9
Melrose Tournament
1st: Watertown-Mayer 36, Long Prairie-Grey Eagle 30
3rd: Delano 48, Melrose 21
5th: Parkers Prairie 45, Meadow Creek Christian 22
Pool play:
Watertown-Mayer 55, Meadow Creek Christian 21
Watertown-Mayer 63, Melrose 11
Melrose 33, Meadow Creek Christian 33 (Melrose wins tiebreaker)
Long Prairie-Grey Eagle 40, Parkers Prairie 28
Delano 42, Parkers Prairie 36
Long Prairie-Grey Eagle 50, Delano 25


Thursday, December 18
Adrian 36, Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake 21
Albert Lea 72, Winona 6
Anoka 61, Andover 11
Atwater-Cosmos-Grove City 46, Sleepy Eye/Springfield/Comfrey 25
Bertha-Hewitt/Verndale 60, Pequot Lakes/Pine River-Backus 18
Bloomington Kennedy 52, Chaska 29
Blue Earth Area 44, United South Central/Alden-Conger 15
Caledonia/Houston/Spring Grove 62, DeSoto (Wis.) 15
Cannon Falls/Randolph 36, Lake City 34
Coon Rapids 48, Osseo 18
Dassel-Cokato 37, Litchfield 34
Eagan 33, Eastview 24
Eastview 74, Armstrong 3
Elk River 37, Maple Grove 34
Fertile-Beltrami 57, Fosston-Bagley 16
Fulda/Murray County Central 42, Jackson County Central 37
Glencoe-Silver Lake 51, Prior Lake 23
Hastings 35, Roseville 15
La Crescent 46, Arcadia (Wis.) 27
Madelia/Truman 52, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 22
Mahnomen/Waubun 51, Lake Park-Audubon 25
Minneapolis Edison 49, South St. Paul 16
Minneapolis Edison 60, Minneapolis Southwest 8
Minneapolis Washburn 53, Henry Sibley 24
Henry Sibley 72, Mahtomedi 0
Princeton 55, Ogilvie 15
Richfield 44, North St. Paul 36
Rochester Mayo 53, Rochester Century 15
Rosemount 50, Burnsville 19
Rush City 40, Hinckley-Finlayson 34
South St. Paul 38, Minneapolis Southwest 24
Sauk Centre 36, Paynesville 22
St. Paul Como Park 48, St. Paul Arlington 12
St. Paul Harding 56, St. Paul Humboldt 20
Stewartville 45, Decorah (Iowa) 24
Tartan 78, St. Thomas Academy 0
Wabasso 51, Dawson/Boyd 21
Waconia 57, Delano 12
Watertown-Mayer 60, Monticello 15
Waterville-Elysian-Morristown 40, LeSueur-Henderson 39
West Salem (Wis.) 32, La Crescent 28
Whapeton (ND) 49, Breckenridge 18
White Bear Lake 51, Park of Cottage Grove 15
Willmar 47, Belgrade-Brooten-Elrosa 21
Big Lake Triangular
St. Michael-Albertville 59, Big Lake 5
St. Michael-Albertville 51, Rocori 12
Rocori 49 Big, Lake 28
Eden Prairie Triangular
Apple Valley 51, Eden Prairie 12
Apple Valley 45, Shakopee 24
Eden Prairie 37, Shakopee 23
Fridley Quad
Fridley 50, Orono 24
Mound Westonka 45, Fridley 23
Mound Westonka 67, Orono 6
Spring Lake Park 43, Fridley 33
Spring Lake Park 34, Mound Westonka 33
Spring Lake Park 46, Orono 24
Holdingford Triangular
Royalton 51, Howard Lake-Waverly-Winsted 27
Holdingford 54, Howard Lake-Waverly-Winsted 20
Royalton 51, Holdingford 27
Lakeville Quad
Blaine 42, Northfield 38
Lakeville 44, Blaine 25
Lakeville 72, Bloomington Jefferson 10
Lakeville 47, Northfield 28
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva Quad
Lake Crystal-Wellcome Memorial/Mankato Loyola 40, NRHEG 33
Lake Crystal-Wellcome Memorial/Mankato Loyola 66, Janesville-Waldorf-Pemberton 6
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 48, Janesville-Waldorf-Pemberton 19
Waseca 42, Lake Crystal-Wellcome Memorial/Mankato Loyola 24
Waseca 53, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 16
Waseca 71, Janesville-Waldorf-Pemberton 6
Pierz Triangular
Eden Valley-Watkins 51, Rockford 18
Pierz 52, Eden Valley-Watkins 21
Pierz 52, Rockford 24
Sibley East Triangular
Sibley East 39, Nicollet 36
Sibley East 42, St. Peter 28
St. Peter 54, Nicollet 21
St. Clair Quad
Blooming Prairie 55, St. Clair 21
Mankato East 43, St. Clair 29
St. Clair 45, Maple River 32
Blooming Pairie 43, Maple River 32
Mankato East 29, Maple River 18
Tracy-Milroy-Balaton Triangular
Minneota 49, Tracy-Milroy-Balaton 18
Minneota 66, Marshall 9
Tracy-Milroy-Balaton 66, Marshall 9


Tuesday, December 16
Albany 52, Melrose 14
Alexandria 33, Little Falls 33
Barnesville 55, Mahnomen/Waubun 15
Benson 47, Morris/Hancock 28
Big Lake 61, Sartell 13
Brainerd 56, St. Cloud Apollo 9
Brainerd 48, Moorhead 18
Moorhead 41, St. Cloud Apollo 31
Caledonia/Houston/Spring Grove 51, Decorah (IA) 20
Cambridge-Isanti 63, Centennial 3
Crookston 37, Thief River Falls 31
Deer River 36, Park Rapids 33
Farmington 44, Rochester John Marshall/Lourdes 28
Fergus Falls 38, Dilworth-Glyndon-Felton 27
Fertile-Beltrami 66, East Grand Forks 6
Frazee 33, New York Mills 31
Hibbing 48, Aitkin 18
Minneapolis Roosevelt 39, Minneapolis South 32
Norwood Young America 36, Kimball 29
Paynesville 42, Mille Lacs 39
Pelican Rapids 45, Lake Park/Audubon 17
Roseau 57, Bagley/Fosston 21
Sauk Centre 63, New London-Spicer 6
Sauk Rapids 40, Rocori 28
Stillwater 64, Woodbury 8
Totino-Grace 45, Spring Lake Park 22
Waconia 44, Mound Westonka 20
Watertown-Mayer 34, Annandale-Maple Lake 27
Braham Tri
Braham 50, Zimmerman 29
Braham 51, Rush City 24
Rush City 47, Zimmerman 33
Chisago Lakes Tri
Hinckley-Finlayson 38, Chisago Lakes 34
St. Croix Falls, WI 51, Hinckley-Finlayson 13
St. Croix Falls, WI 39, Chisago Lakes 26
Minnewaska Quad
Minnewaska 68, Lac qui Parle Valley 6
Minnewaska 71, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 3
Belgrade-Brooten-Elrosa 48, Lac qui Parle Valley 24
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 45, Belgrade-Brooten-Elrosa 31
New Prague Tri
New Prague 63, Mont.-Lonsdale 16
Waseca 42, New Prague 28
Waseca 64, Montgomery-Lonsdale 16
Rockford Tri
Atwater-Cosmos-Grove City 51, Rockford 21
Atwater-Cosmos-Grove City 65, Lester Prairie/Holy Trinity 10
Lester Prairie/Holy Trinity 42, Rockford 39
Triton Tri
Blooming Prairie 39, Kenyon-Wan. 37
Blooming Prairie 58, Triton 13
Kenyon-Wanamingo 45, Triton 26
White Bear Lake Tri
Goodhue 54, St. Paul Johnson 21
Goodhue 36, White Bear Lake 32
White Bear Lake 51, St. Paul Johnson 27


Saturday, December 13
Eagan 38, Burnsville 27
Barnesville Dual Meet Invitational
First Round
River Valley 42, Dilworth-Glyndon-Felton 33
New York Mills 54, Lake Park-Audobon 18
Second Round
Barnesville 62, Red Lake County Central 16
New York Mills 49, River Valley 20
Third Round
Barnesville 46, Lake Park-Audobon 30
Dilworth-Glyndon-Felton 54, Red Lake County Central 22
Fourth Round
Pelican Rapids 39, River Valley 36
Lake Park-Audobon 39, Red Lake County Central 39 (Lake Park-Audobon won by criteria)
Fifth Round
New York Mills 47, Dilworth-Glyndon-Felton 21
Barnesville 46, River Valley 27
Sixth Round
River Valley 63, Lake Park/Audubon 18
Pelican Rapids 40, Red Lake County Central
3rd: Dilworth-Glyndon-Felton 45, Pelican Rapids 22
1st: New York Mills 42, Barnesville 21
Chaska Invitational
1. Chaska 190.5
2. Cannon Falls/Randolph 172.5
3. Champlin Park 164.5
4. Centennial 151
5. Minnetonka 144
6. Lake City 144
7. St. Paul Johnson 99.5
8. Hopkins/Blake 45.5
Coon Rapids Duals
First round
Coon Rapids 53, Woodbury 12
Eastview 36, Becker 27
Rochester Mayo 59, Brainerd 16
Rosemount 47, Osseo 15
Second round
Brainerd 41, Becker 24
Coon Rapids 32, Rosemount 25
Osseo 50, Woodbury 20
Rochester Mayo 43, Eastview 23
1st: Coon Rapids 33, Rochester Mayo 28
3rd: Rosemount 54, Eastview 15
5th: Osseo 39, Brainerd 27
7th: Becker 49, Woodbury 18
Crookston Pirate Booster Invitational
1. Roseau (ROS) 215.5
2. Crookston (C) 188
3. Walker-Hackensack-Akeley (WHA) 163.5
4. Mahnomen-Waubun. (MW) 159
5. Nashwauk-Keewatun (NK)150.5
6. Cavalier (CAV) 96
7. Warren-Alvarado-Oslo (WAO) 74
8. East Grand Forks (EGR) 70
9. Sacred Heart (SH) 22
Dave Scharberg Memorial Invitational at Byron
Byron 44, Blooming Prairie 24
Zumbrota Mazeppa 42, Byron 32
LaCrescent 42, Byron 29
LaCrescent 44, Zumbrota Mazeppa 33
LaCrescent 42, Blooming Prairie 27
Blooming Prairie 40, Zumbrota Mazeppa 37
Delano Invitational
1. Waconia/Mayer Lutheran 305
2. St. Peter 158
3. LeSueur-Henderson 149.5
4. Delano 123
5. Mora/Pine City 119
6. St. Paul Harding 80
7. Brooklyn Center 74
8. Orono 70
Fargo South Invitational
1. Fargo (N.D.) South 262
2. Rocori 225
3. Fargo (N.D.) North 219.5
4. Moorhead 163.5
5. New London-Spicer 98
6. Wallhalla (N.D.) 97
7. St. Mary’s (N.D.) 72
8. Kindred (N.D.) 21.
Five Season Duals – Cedar Rapids, IA
First round
Apple Valley 60, Cedar Rapids (Iowa) Washington 6
Second round
Apple Valley 63, Waverly-Shell Rock (Iowa) 6
Third round
Apple Valley 53, Iowa City 1
1st: Apple Valley 48, Iowa City West 21
Goodhue Quad
Goodhue 55, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 9
Goodhue 70, Rochester Century 7
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 43, Goodhue 27
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 65, Rochester Century 6
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 50, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 19
Grant County Inviational
1. Greenbush/Middle River/Badger (GMRB) 227
2. Fergus Falls (FF) 207
3. Annandale/Maple Lake (ANML) 149
4. Mille Lacs Area (ML) 136.5
5. Alexandria (ALEX) 131
6. West Central Area (WCA) 111
7. Morris Area/Hancock (MAH) 99.5
8. Dawson-Boyd (DB) 88.5
9. Browerville/Eagle Valley (BEV) 87
10. Menagha-Sebeka (MS) 81
11. Ottertail Central (OTC) 73
12. Chokio-Alberta/Clinton-Graceville (CACG) 56.5
13. Breckenridge (BR) 46.5
Jackson County Central Invitational
1. Adrian 247
2. Stewartville 211
3. Windom/Mountain Lake/Butterfield/Oden 165
4. Jackson County Central 151.5
5. Wabasha Kellogg 113.5
6. Madelia Truman 111.5
7. Fulda/Murray County Central 108
8. Red Rock Central/Westbrook/Walnut Grove 70
9. Pipestone Area 65
10. Worthington 52
11. Martin County West 27
12. Luverne 3
Kasson-Mantorville Duals
Kasson-Mantorville 42, Dassel-Cokato 30
Kasson-Mantorville 42, Austin 35
Kasson-Mantorville 40, Plainview/Elgin-Millville 24
Caledonia/Spring Grove/Houston 46, Kasson-Mantorville 27
Caledonia/Spring Grove/Houston 39, Plainview/Elgin-Millville 33
Dassel-Cokato 41, Plainview/Elgin-Millville 29
Dassel-Cokato 44, Austin 31
Plainview/Elgin-Millville 48, Austin 30
Maple Grove Invitational
1. White Bear Lake 223
2. Roseville 199
3. Hutchinson 177.5
4. Maple Grove 172
5. Menomonie (WI) 108.5
6. Pierz 104.5
7. Farmington 99.5
8. Bloomington Jefferson 68
Milaca Invite
Round 1
Milaca 78, Ogilvie 3
Mound Westonka 43, Kimball 26
Milaca JV 38, Albany 31
Elk River 38, Braham 23
Round 2
Milaca 53, Mound Westonka 15
Elk River 41, Milaca JV 31
Kimball 48, Ogilvie 25
Albany 35 Braham 33
7th: Braham 56, Ogilvie 18
5th: Albany 36, Kimball 34
3rd: Mound Westonka 36, Milaca JV 35
1st: Milaca 52 Elk River 20
Minneapolis Edison Invitational
First round
Eden Prairie 55, Nicollet 12
Foley 64, St. Paul Highland Park 6
Owatonna 40, Eagan 24
Paynesville 50, Minneapolis Edison 30
Second round
Eagan 34, Paynesville 33
Eden Prairie 66, St. Paul High. Park 9
Foley 57, Nicollet 15
Owatonna 42, Minneapolis Edison 28
Third round
Eagan 50, Minneapolis Edison 21
Eden Prairie 38, Foley 22
Nicollet 47, St. Paul Highland Park 27
Owatonna 45, Paynesville 28
1st: Owatonna 45, Eden Prairie 21
3rd:Foley 31, Eagan 28
5th: Paynesville 54, Nicollet 21
7th: Minneapolis Edison 48, St. Paul Highland Park 24
Park of Cottage Grove Invitational
First round
Chatfield 45, St. Paul Como Park 30
Park of Cottage Grove 60, Mahtomedi 24
Second round
Park of Cottage Grove 42, St. Paul Como Park 33
South St. Paul 53, Mahtomedi 15
Third round
Chatfield 45, South St. Paul 33
St. Paul Como Park 36, Mahtomedi 18
Fourth round
Chatfield 59, Park of Cottage Grove 16
South St. Paul 48, S.P. Como Park 27
Fifth round
Chatfield 66, Mahtomedi 18
Park of Cottage Grove 42, South St. Paul 39
Park Rapids Duals
1. Frazee
2. Perham
3. Bertha-Hewitt/Verndale
4. Wadena-Deer Creek
5. Hibbing
6. Deer River/Northland
7. Blackduck/Cass Lake-Bena
8. Park Rapids
Wadena-Deer Creek 40, Deer River/Northland 33
Perham 48, Blackduck/Cass Lake-Bena 25
Bertha-Hewitt/Verndale 49, Park Rapids 30
Frazee 40, Hibbing 18
Perham 56, Wadena-Deer Creek 18
Frazee 51, Bertha-Hewitt/Verndale 17
Deer River/Northland 45, Blackduck/Cass Lake-Bena 39
Hibbing 49, Park Rapids 25
Frazee 48, Perham 21
Bertha-Hewitt/Verndale 36 (winner criteria #7), Wadena-Deer Creek 36
Hibbing 61, Deer River/Northland 20
Blackduck/Cass Lake-Bena 44, Park Rapids 33
Prior Lake Ron Edwards Classic
1. Chisago Lakes 177
2. Glencoe Silver Lake 167
3. Prior Lake 147.5
4. Robbinsdale Armstrong 140
5. Montgomery Lonsdale 113
6. Gibbon Fairfax Winthrop 106
7. Lac Qui Parle Valley 89
8. Andover 69
Rice Lake, WI Tournament
1. Wausau West, WI 197
2. Stillwater, MN 148.5
3. LaCrosse Central, WI 144
4. Hudson, WI 130
5. Loyal, WI 125.5
6. Cornell, WI 115
7. Cadott, WI 110
8. Chippewa Falls, WI 99
9. Baldwin Woodville, WI 98
10. Cameron, WI 89
11. Cumberland, WI 77.5
12. Clear Lake, WI 76.5
13. Rice Lake, WI 67
14. Lakeland, WI 45
15. Northwestern, WI 15
St. Francis Invitational
1. Anoka 209
2. St. Francis 201
3. Forest Lake 188.5
4. Cooper 132
5. Fridley 119
6. Lakeville 114
7. Virginia Area 55
8. Minneapolis Roosevelt 40
St. James Classic
1. Wabasso 227.5
2. Minneota 198
3. Lake Crystal/Wellcome Memorial/Mankato Loyola 198
4. Long Prairie/Grey Eagle 152
5. St. James 149.5
6. DeLaSalle 64
Sertoma Duals – Grand Forks, ND
Detroit Lakes 48 Grand Forks Red River 28
West Fargo 44, Detroit Lakes 33
Detroit Lakes 40 Grand Forks Central 26
Turtle Mountain 39, Detroit Lakes 27
St. Michael-Albertville 77, Mayville-Portland-C-G 6
St. Michael-Albertville 58, Fertile-Beltrami 6
Fertile-Beltrami 43, Thief River Falls 19
Fertile-Beltrami 40, Bismarck Century 40
Thief River Falls 41, Valley City 27
Grand Forks Central 37, Thief River Falls 29
Turtle Mountain 34, Thief River Falls 28
Semifinals: St. Michael-Albertville 54, Turtle Mountain (ND) 6
5th: Detroit Lakes 44 Bismarck Century 27
3rd: Fertile-Beltrami 36, Turtle Mountain 30
1st: St. Michael-Albertville 47, West Fargo (ND) 22
Shakopee Invitational
1. Shakopee 214
2. Bloomington Kennedy 212.5
3. Blaine 171
4. Triton 147
5. Irondale 134
6. Richfield/Edina 90
7. Howard Lake-Waverly-Winsted 82.5
8. St. Thomas Academy 54
Trinity Christmas Invitational
1. Atwater-Cosmos-Grove City 265
2. Norwood Young America 200.5
3. Trinity at River Ridge 170
4. Minneapolis Washburn 107
5. Granite City Baptist 60
6. St. Paul Humboldt 56
7. St. Croix Lutheran 55
8. Minneapolis Henry 46
9. Coon Rapids Christian 26
Wayzata Team Duals
Cambride Isanti 46, Litchfield 15
Cambride Isanti 51, Wayzata 19
Cambride Isanti 67, Sauk Rapids Rice 11
Litchfield 55, Tartan 18
Litchfield 66, North Branch 10
Tartan 39, Wayzata 33
Tartan 39, Henry Sibley 19
Wayzata 63, Mounds View 9
Henry Sibley 48, Sauk Rapids Rice 34
Henry Sibley 41, North Branch 39
Sauk Rapids Rice 38, Mounds View 28
Mounds View 52, North Branch 27


Friday, December 12
Albert Lea 27, Owatonna 24
Cambridge-Isanti 63, Spring Lake Park 15
Eden Prairie 75, Jefferson 6
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 49, St. Charles 28
Lake City 47, Kenyon-Wanamingo 25
Lester Prairie 35, Montgomery-Lonsdale 27
Pine Island 42, Kasson-Mantorville 27
Tracy-Milroy-Balaton/Yankton Country 51, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 25
St. Francis 48, Buffalo 18
Big Lake Hornet Invitational
1. Big Lake (BL) 209.5
2. Meadow Creek River Academy (MCRA) 156
3. St. Cloud Apollo (AP) 152
4. Rush City (RC) 131
5. Rockford (ROC) 125
6. Monticello (MONT) 108
7. Howard Lake-Waverly/Winsted (HLWW) 93.5
8. Sartell (SAR) 87
Chaska Tri
Minnetonka 51, Lakeville 23
Chaska 47, Minnetonka 27
Lakeville 33, Chaska 30
Milaca Triangular
Milaca 59, Grand Rapids 7
St. Cloud Tech 45, Grand Rapids 33
Milaca 51, St. Cloud Tech 15
Northfield Raider Dual Meet Tournament
Hastings 59, South St. Paul 15
Semifinals: Hastings 43, Goodhue 19
1st: New Prague 33, Hastings 32
New York Mills Quadrangular
Badger/Greenbush-Middle River 37, New York Mills 28
Badger/Greenbush-Middle River 55, Wheaton/Herman-Norcross 24
Badger/Greenbush-Middle River 76, Staples-Motley 6
New York Mills 52, Staples-Motley 27
New York Mills 54, Wheaton/Herman-Norcross 24
Wheaton/Herman-Norcross 42, Staples-Motley 36
Princeton Quad
Sibley East 42, Princeton 31
Becker 41, Sibley East 27
Sibley East 35, Little Falls 30
Little Falls 57, Princeton 24
Becker 53, Princeton 24
Redwood Valley Triangular
MACCRAY 40, Belgrade-Brooten-Elrosa 36
Redwood Valley 40, Belgrade-Brooten-Elrosa 35
Redwood Valley 50, MACCRAY 21
Southland Tri
Southland 38 (winner), Dover – Eyota 38
St. Clair 43, Dover – Eyota 33
Southland 39, St. Clair 31
Willmar Cardinal Classic
1. Minnewaska (MIN) 221.5
2. Sauk Centre (SC) 206
3. Yellow Medicine East (YME) 147
4. Willmar (WIL) 144.5
5. Benson (BEN) 115
6. Kerkhoven Murdock Sandburg (KMS) 114
7. Eden Valley Watkins (EVW) 98
8. Renville County West (RCW) 56.5


Thursday, December 11
Aitkin 36, Grand Rapids 30
Anoka 66, Maple Grove 6
Apple Valley 57, Eastview 6
Belgrade-Brooten-Elrosa 41, Kimball 39
Bemidji 45, Blackduck/Cass Lake-Bena 26
Benson 51, Lac qui Parle Valley 18
Blooming Prairie 50, United South Central/Alden-Conger 22
Brainerd 37, Little Falls 28
Centennial 54, Monticello 9
Champlin Park 40, Osseo 26
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 51, Ortonville 27
Detroit Lakes 49, Mahnomen/Waubun 24
Fairmont 54, Martin County West 13
Faribault/Bethlehem Academy 46, Mankato East 28
Foley 31, St. Cloud Tech 30
Forest Lake 55, Park of Cottage Grove 19
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 67, Chatfield 6
Hastings 60, Mounds View 15
Larimore 40, East Grand Forks 25
Mankato West 66, Rochester John Marshall/Lourdes 12
Minneota 35, BOLD/Buffalo Lake-Hector 31
Mora-Pine City 41, Braham 39
Morris/Hancock 51, New London-Spicer 21
New Ulm 37, Madelia/Truman 31
Osakis 38, Browerville/Eagle Valley 36
Perham 59, Park Rapids 21
Rochester Mayo 62, Winona 16
Rocori 44, Alexandria 28
Rosemount 45, Eastview 21
Scott West 44, Shakopee 19
Sioux Falls Roosevelt 42, Jackson County Central 32
Simley 58, Wayzata 9
St. Michael Albertville 75, Chisago Lakes Area 0
St. Paul Harding 34, St. Paul Central 33
St. Paul Highland Park 42, Cretin-Derham Hall 27
Stewartville 52, Byron 19
Stillwater 39, Roseville 32
White Bear Lake 43, Woodbury 26
Austin Tri
Austin 45, Northfield 28
Austin 53, Rochester Century 15
Northfield 52, Rochester Century 27
Blaine Quad
Blaine 40, Princeton 33
Princeton 50, Andover 15
Totino-Grace 68, Andover 12
Totino-Grace 56, Blaine 16
Blue Earth Area Tri
Blue Earth Area 44, Maple River 18
Blue Earth 54, Nicollet 22
Nicollet 34, Maple River 34 (Maple River won on tie breaker criteria)
Hayfield Tri
Cannon Falls/Randolph 41, Waterville-Elysian-Morristown 27
Waterville-Elysian-Morristown 48, Hayfield 30
Cannon Falls 60, Hayfield 24
Le Center/Cleveland Tri
LeSueur-Henderson 49, Le Center/Cleveland 18
LeSueur-Henderson 54, Prior Lake 12
Prior Lake 44, Le Center/Cleveland 32
Litchfield Tri
Litchfield 38, Atwater-Cosmos-Grove City 30
Minneapolis Washburn Tri
Minneapolis Edison 46, Minneapolis Washburn 26
Minneapolis Edison 60, De La Salle 24
Minneapolis Washburn 43, De La Salle 30
Pelican Rapids Tri
Barnesville 42, Pelican Rapids 22
Pelican Rapids 42, West Central/Ashby 30
Barnesville 53, West Central/Ashby 25
Richfield Quad
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 40, Richfield 15
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 66, Hopkins/Blake 18
Richfield 58, Hopkins/Blake 24
Spring Lake Park Tri
Tartan 39, Spring Lake Park 36
Tartan 61, Armstrong 18
Spring Lake Park 47, Armstrong 36
St. Paul Como Park Tri
St. Paul Como Park 53, St. Paul Humboldt 24
Como Park 54, Mahtomedi 21
Humboldt 47, Mahtomedi 36
Tracy-Milroy-Balaton Tri
Pipestone 60, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 12
Tracy-Milroy-Balaton 46, Pipestone 24
Tracy-Milroy-Balaton 51, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 25


Tuesday, December 9
Albany 45, Long Prairie-Grey Eagle 27
Annadale/Maple Lake 53, Delano 20
Dassel-Cokato 39, Watertown-Mayer 31
Detroit Lakes 67, Pequot Lakes/Pine River-Backus 9
Dilworth-Glyndon-Felton 54, Lake Park-Audubon 21
Fergus Falls 40, Ottertail Central 19
Foley 30, Sauk Rapids 28
Frazee 59, Wadena-Deer Creek 15
Minnewaska 60, Montevideo 17
New York Mills 45, Pelican Rapids 27
Pelican Rapids 53, Parkers Prairie 21
Rocori 51, Sartell 18
Shakopee 72, LeSueur-Henderson 6
Thief River Falls 38, Roseau 23
Trinity (Bloomington) 51, Columbia Heights 21
Wheaton/Herman-Norcross 39, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville/Beardsley 25
Willmar 34, Hutchinson 32
Yellow Medicine East 44, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 24
Aitkin Tri
Aitkin 68, Ogilvie 9
Mora-Pine City 51, Ogilvie 24
Mora-Pine City 35, Atikin 34
Blackduck/Cass Lake-Bena Tri
Blackduck/Cass Lake-Bena 42, Menahga/Sebeka 32
Blackduck/Cass Lake-Bena 45, Park Rapids Area 24
Park Rapids Area 42, Menahga/Sebeka 33
Buffalo Tri
Buffalo 51, Monticello 20
St. Michael-Albertville 69, Buffalo 4
St. Michael-Albertville 73, Monticello 6
Eden Valley-Watkins Johnson Duals
Eden Valley-Watkins 47, St. Paul Johnson 25
Eden Valley-Watkins 55, Nicollet 21
Wayzata 46, St. Paul Johnson 31
Wayzata 39, Nicollet 34
Hinckley Quadangular
Pierz 60, North Branch 15
Pierz 67, Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 3
Pierz 69, Hinckley-Finlayson 12
Minnetonka Quad
Benilde-St. Margaret’s 52, Minneapolis North 0
Benilde-St. Margaret’s 46, St. Croix Lutheran 30
Minnetonka 64, Benilde-St. Margaret’s 9
Minnetonka 82, Minneapolis North 0
Minnetonka 72, St. Croix Lutheran 10
St. Croix Lutheran 63, Minneapolis North 15
Paynesville Quadangular
Paynesville 51, Rush City 21
Paynesville 39, Melrose 18
Paynesville 34, Belgrade-Brooten-Elrosa 19
Belgrade Brooten Elrosa 36 Rush City 27
Sauk Rapids Triangular
Brainerd 45, Sauk Rapids 18
Foley 30, Brainerd 28
West Central Area Tri
Breckenridge 45, Osakis 26
Breckenridge 48, West Central Area 33
West Central Area 48, Osakis 36


Saturday, December 6
Blooming Prairie 39, Eastview 25
Blooming Prairie 51, St. Paul Central 15
St. Paul Central 73, Blooming Prairie 0
Albert Lea Tournament
First round
Albert Lea 60, Faribault/Bethlehem Academy 12
Blaine 35, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 34
Second round
Albert Lea 46, Blaine 16
Simley 51, Faribault/Bethlehem Academy 21
Third round
Albert Lea 49, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 13
Simley 69, Blaine 3
Fourth round
Faribault/Bethlehem Academy 40, Blaine 30
Simley 54, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 19
Fifth round
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 45, Faribault/Bethlehem Academy 33
Simley 36, Albert Lea 24
Alfred Olson Memorial Invite
1. Fertile-Beltrami 197.5
2. Roseau 177
3. Blackduck/Cass Lake-Bena 156.5
4. Ottertail Central 152
5. Crookston 140.5
6. Mahnomen/Waubun 132.5
7. Nashwauk-Keewatin/Greenway 131.5
8. Fosston/Bagley 112
9. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 102
10. Red Lake County Central 91.5
11. Fisher/Sacred Heart, East Grand Forks 4
Atwater-Cosmos-Grove City Classic
1. Willmar (WIL) 163
2. Eden Valley-Watkins 119.5
3. Atwater-Cosmos-Grove City (ACGC) 118.5
4. Kerkhoven-Murdock-Sandburg (KMS) 117.5
5. Kimball (KIM) 99.5
6. Norwood Young America (NYA) 90.5
7. Howard Lake/Waverly/Winsted 62
BOLD/BLH Tournament
1. Shakopee 171
2. Minneota 162.5
3. Yellow Medicine East 132.5
4. BOLD/Buffalo Lake-Hector 128.5
5. Windom Area 104.5
6. MACCRAY 68
7. Glencoe-Silver Lake, 41.5
Chisago Lakes Tournament
Kenyon-Wanamingo 51, Chisago Lakes 27
Goodhue 56, Princeton 19
Stillwater 44, Goodhue 29
Grand Rapids 48, Chisago Lakes 36
Grand Rapids 42, Kenyon-Wanamingo 39
Stillwater 39, Princeton 31
5th: Princeton 41, Chisago Lakes 36
3rd: Goodhue 43, Kenyon-Wanamingo 36
1st: Stillwater 49, Grand Rapids 23
Dan Unruh Memorial Invitational
1. Frazee (FRAZ) 255
2. Fergus Falls (FF) 180
3. Wahpeton, ND (WAHP) 169
4. West Fargo, ND (WF) 143.5
5. Wheaton-Herman/Norcross (WHN) 134.5
6. Sisseton, SD (SISS) 130
7. Brookings, SD (BROOK) 114.5
8. Minneapolis Lutheran (ML) 75
9. Lisbon, ND (LIS) 64
10. LaMoure, ND (LAM) 35.5
11. Kindred, ND (KIN) 5
Dick Maher Blue Earth Area Tournament
1. Lake City 160.5
2. Austin 150.5
3. Brainerd 149
4. Blue Earth Area 137.5
5. United South Central 137
6. Waterville-Elysian-Morristown 107
7. Madelia/Truman 95.5
8. Montgomery-Lonsdale 83
9. Worthington 82
10. Martin County West 52
Eastview Tri
Blooming Prairie 39, Eastview 25
Eastview 73, St. Paul Central 0
Blooming Prairie 51, St. Paul Central 15
Flandreau (SD) Tournament
1. Elk Point-Jefferson (SD) 194
2. Howard (SD) 161
3. Garretson (SD) 137.5
4. Sioux Valley (SD) 95
5. Pipestone 88.5
6. Flandreau (SD) 80
7. Deuel (SD) 55
8. Ellsworth-Hills Beaver Creek-Luverne 50
Foley Duals
Quarterfinals
Pierz 51, Parkers Prairie 22
Becker 42, Boyceville, Wis. 33
Hibbing 39, Paynesville 35
Foley 57, Rocori 6
Consolation semifinals
Boyceville 40, Parkers Prairie 36
Paynesville 45, Rocori 28
Championship semifinals
Pierz 63, Becker 16
Foley 30, Hibbing 27
7th: Parkers Prairie 48, Rocori 35
5th: Paynesville 51, Boyceville 27
3rd: Hibbing 54, Becker 27
1st: Foley 29, Pierz 29 (winner TBD)
Fridley Invitational
1. Champlin Park 253.5
2. Bloomington Kennedy 198
3. Fridley 142
4. Mound Westonka 135
5. Irondale 132
6. Hopkins 102
7. North St. Paul 49
8. Mpls. Patrick Henry 30
9. Mahtomedi 26.5
Fulda/Murray County Central Tournament
Adrian 61, Fulda/Murray County Central 6
Adrian 46, Harrisburg (SD) 22
Adrian 65, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 9
Fulda/Murray County Central 45, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 32
Harrisburg (SD) 46, Fulda/Murray County Central 24
Harrisburg (SD) 62, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 12
Hastings Raiders Duals
First round
Scott West 19, Prior Lake 10
Burnsville 37, Centennial 30
Hastings 55, Elk River 16
Rosemount 57, St. Paul Johnson 18
Second round
Scott West 49, Burnsville 12
Rosemount 31, Hastings 26
Centennial 30, Prior Lake 24
Elk River 33, St. Paul Johnson 24
1st: Scott West 34, Rosemount 24
3rd: Hastings 41, Burnsville 25
5th: Elk River 36, Centennial 27
7th: St. Paul Johnson 33, Prior Lake 21
Hillsboro Invitation Team Tournament
Barnesville 56, Cavalier (ND) 18
Barnesville 55, May-Port-C-G (ND) 12
Barnesville 70, Larimore (ND) 7
Barnesville 48, Central Cass (ND) 30
Barnesville 49, Hillsboro (ND) 21
Pelican Rapids 54, Central Cass 23
Pelican Rapids 42, Hillsboro (ND) 33
Pelican Rapids 46, Cavalier (ND) 30
Pelican Rapids 46, May-Port-C-G (ND) 34
Pelican Rapids 73, Larimore (ND) 5
Lakeville Panther Invite
1. Northfield 194.5
2. Lakeville 172
3. Cooper 165
4. Chaska 162
5. South St. Paul 122
6. Richfield 99
7. Cretin-Durham Hall 98
8. Farmington 96
9. St. Paul Harding 54
10. Mpls SW 41.5
11. Arlington 1.5
12. Como Park 0
Lester Prairie Invitational
1. Watertown-Mayer 205
2. River Valley 166
3. St. Clair 147
4. LeSueur-Henderson 98
5. Lester Prairie 57.5
6. BloomingtonTrinity 57
7. St. Croix Lutheran 37
Litchfield Invitational
1. Litchfield (LIT) 230
2. Totino Grace (TG) 224
3. Anoka (A) 186.50
4. Tartan (TA) 164
5. Morris Area (MA) 107.50
6. Turtle Lake,WI (TL) 94.50
7. Zimmermann (Z) 62
8. Royalton (RO) 27
Loyola Invitational
1. Wabasso 179
2. Medford 171.5
3. Lake Crystal Welcome Memorial / Mankato Loyola 167
4. Southland Adams 93.5
5. Maple River 75.5
6. Nicollet 72.5
7. Marshall 34
Monticello Duals
First Round – Pool A:
Albany 35, Big Lake 35 (Albany wins on criteria)
New Ulm 43, Albany 22
New Ulm 45, Big Lake 33
First Round – Pool B:
St. Francis 61, North Branch 6
Minnewaska 42, St. Francis 30
Minnewaska 58, North Branch 18
First Round – Pool C:
Hutchinson 41, Annandale/Maple Lake 28
Hutchinson 48, Monticello 19
Annandale/Maple Lake 53, Monticello 19
First Round – Pool D:
Little Falls 57, St. Cloud Apollo 24
Sauk Rapids 51, St. Cloud Apollo 17
Sauk Rapids 35, Little Falls 28
Final Round – Championship Pool:
Semi-finals: New Ulm 44, Hutchinson 26
Semi-finals: Minnewaska 69, Sauk Rapids 3
Championship: Minnewaska 36, New Ulm 29
3rd Place: Hutchinson 48, Sauk Rapids 24
Final Round – 5th Place Pool:
Semi-finals: Albany 41, Little Falls 30
Semi-finals: St. Francis 40, Annandale/Maple Lake 18
5th Place: St. Francis 48, Albany 14
7th Place: Annandale/Maple Lake 41, Little Falls 39
Final Round – Consolation Pool:
Semi-finals: Big Lake 39, North Branch 36
Semi-finals: Monticello 42, St. Cloud Apollo 36
9th Place: Big Lake 49, Monticello 24
11th Place: St. Cloud Apollo 39, North Branch 39 (St. Cloud Apollo wins on criteria)
New Prague Invitational
First round
Cannon Falls 53, Sibley East 12
New Prague 60, St. Peter 18
Second round
Jackson County Central 46, St. Peter 30
Redwood Valley 43, Sibley East 27
Third round
Cannon Falls 53, Redwood Valley 27
New Prague 52, Jackson County Central 24
5th: Sibley East 38, St. Peter 28
3rd: Jackson County Central 46, Redwood Valley 30
1st: New Prague 45, Cannon Falls 36
Newton (Iowa) Duals
Owatonna 45, Ottuma 26
Owatonna 51, Indianola 20
Owatonna 39, Newton 31
Championship:
Owatonna 46, Iowa City West 18
Osseo Tournament
1. Osseo 219
2. Minneapolis Edison 203.5
3. Wayzata 137
4. Buffalo 134
5. Mounds View 119
6. Como Park 89.5
7. Meadow Creek Christian 89
8. Janesville-Waldorf-Pemberton 65
Rochester Invitational
First Round
Rochester Mayo 48, Eagan 15
Chatfield 60, Rochester Century 18
Plainview/Elgin-Millville 66, Rochester John Marshall/Lourdes 15
Stewartville 53, Mankato East 21
Second Round
Rochester Mayo 58, Chatfield 16
Stewartville 37, Plainview/Elgin-Millville 30
Eagan 60, Rochester Century 12
Mankato East 58, Rochester John Marshall/Lourdes 12
1st: Rochester Mayo 36, Stewartville 30
3rd: Chatfield 42, Plainview/Elgin-Millville 34
5th: Eagan 52, Mankato East 15
7th: Rochester Century 39, Rochester John Marshall/Lourdes 28
Rush City Tournament
1. Isle/Onamia (Mille Lacs) 200
2. Braham 190
3. Rush City 175.5
4. Hinckley-Finlayson 162
5. Crosby-Ironton, 104.5
6. Ogilvie 104
7. Brooklyn Center 85.5
8. Frederick (WI) 49
Spring Lake Park Tournament
First round
Apple Valley 45, Spring Lake Park 17
Mankato West 70, Minneapolis Roosevelt 7
Kasson-Mantorville 42, Park of Cottage Grove 33
Dassel-Cokato 72, Columbia Heights 0
Second round
Apple Valley 57, Kasson-Mantorville 18
Dassel-Cokato 33, Mankato West 32
Park of Cottage Grove 39, Spring Lake Park 37
Minneapolis Roosevelt 39, Columbia Heights 30
Championship round
Apple Valley 54, Dassel-Cokato 12
Mankato West 41, Kasson-Mantorville 28
Park of Cottage Grove 60, Minneapolis Roosevelt 21
Spring Lake Park 48, Columbia Heights 24
St. Michael-Albertville Invitational
1. St. Michael-Albertville White 274
2. Eden Prairie 201
3. St. Cloud Tech 176
4. St. Michael-Albertville Blue 110
5. Henry Sibley 102
6. Deer River 91
7. LeCenter 82.5
8. Moorhead 28.5
Watertown (SD) Tournament
Canby 42, Aberdeen Central (SD) 26
Canby 48, Milbank (SD) 29
Huron (SD) 42, Watertown (SD) 30
Huron (SD) 44, Mitchell (SD) 25
Milbank (SD) 42, Aberdeen Central (SD) 24
Pierre (SD) 38, Mitchell (SD) 37
Pierre (SD) 49, Huron (SD) 30
Watertown (SD) 42, Pierre (SD) 34
Watertown (SD) 46, Mitchell (SD) 26
Yankton (SD) 39, Canby 24
Yankton (SD) 49, Milbank (SD) 18
Yankton (SD) 55, Aberdeen Central (SD) 12
Wildcat Duals
First round
Orono 42, Lac qui Parle Valley 30
Waconia 52, Mora 18
Second round
St. James 54, Mora 24
Milaca 45, Orono 4
Third round
Waconia 41, St. James 33
Milaca 51, Lac qui Parle Valley 10
5th: Mora 30, Lac qui Parle Valley 17
3rd: St. James 62, Orono 16
1st: Milaca 42, Waconia 27
Winona Invitational
1. Caledonia (CAL) 250
2. Coon Rapids (CR) 238
3. Wabasha-Kellogg (WK) 214
4. LaCrescent (LAC) 186
5. Pine Island (PI) 156
6. Zumbrota Mazeppa (ZM) 118
7. Arcadia (ARC) 116
8. Dover-Eyota 111
9. Cochrane Fountain City (CGC) 92
10. Bloomington Jefferson (BJ) 82
11. Winona (WIN) 79
12. St. Charles (STC) 70
13. Filmore Central (FC) 72
14. Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 51
Wolverine Invitational
1. Greenbush-Middle River-Badger (GMRB) 206.5
2. Sauk Centre (SC) 172.5
3. Perham (PER) 159.5
4. Thief River Falls (TRF) 135
5. Bertha Hewitt/Verndale (BHV) 131.5
6. Wadena-Deer Creek (WDC) 112.5
7. Long Prairie-Grey Eagle (LPGE) 103.5
8. Pequot Lake/Pine River-Backus (PLPRB) 64


Friday, December 5
Anoka 36, Champlin Park 33
Apple Valley 52, Centennial 0
Breckenridge 44, Minnehaha Academy/Minneapolis Lutheran 24
Chaska 40, Burnsville 25
Eden Prairie 41, Lakeville 29
Fridley 36, Columbia Heights 34
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 48, Kasson-Mantorville 24
Hastings 66, Farmington 15
LeSueur-Henderson 36, Glencoe-Silver Lake 36
Minnetonka 63, Orono 13
Owatonna 49, Rochester Mayo 15
St. James 45, Worthington 33
River Valley 66, GFW-McLeod West 15
Aitkin Triangular
Aitkin 63, Eveleth-Gilbert/Mountain Iron-Buhl/Virginia 13
Milaca 50, Aitkin 15
Benilde-St. Margaret’s Triangular
Cretin Durham Hall 54, Minneapolis Roosevelt 16
Cretin-Derham Hall 47, Benilde-St. Margaret’s 26
Benilde-St. Margaret’s 49, Minneapolis Roosevelt 14 14
Buffalo Triangular
Buffalo 60, Prior Lake 12
Wayzata 40, Buffalo 39
Wayzata 54, Prior Lake 24
Jaguar Invitational
1. Eden Valley-Watkins (EVW) 156.5
2. Dilworth-Glyndon-Felton (DGF) 146
3. Dawson-Boyd (DB) 129
4. Belgrade Brooten Elrosa (BBE) 108
5. Rockford (ROC) 94
6. Browerville-Eagle Valley (BEV) 89.5
7. New London-Spicer (NLS) 77
8. Holdingford (HOLD) 36
Mankato West Tri
Albert Lea/Glenville-Emmons 45, Mankato West 12
Albert Lea/Glenville-Emmons 46, Byron 18
Mankato West 39, Byron 26
Melrose Early Bird Tournament
1. Montevideo 154
2. Sartell 124
3. Delano 123
4. Melrose 113
5. Osakis 108
6. Ortonville 90
7. Usala/Swanville 24
Watertown-Mayer Quad
New Prague 75, Armstrong 6
New Prague 68, Royalton 9
New Prague 45, Watertyown-Mayer 16
Watertown-Mayer 68, Royalton 9
Watertown-Mayer 71, Armstrong 6
Armstrong 38, Royalton 27
White Bear Quad
First round
Elk River 36, White Bear Lake 30
Cambridge-Isanti 35, Hibbing 29
Second round
Cambridge-Isanti 56, Elk River 12
Hibbing 46, White Bear Lake 17
Third round
Hibbing 47, Elk River 19
Cambridge-Isanti 45, White Bear Lake 21


Thursday, December 4
Bemidji 50, Little Falls 27
Byron 43, Kenyon-Wanamingo 32
Fargo South (N.D.) 61, Moorhead 15
Caledonia/Houston/Spring Grove 67, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 6
Coon Rapids 43, Blaine 13
Faribault/Bethlehem Academy 60, Rochester John Marshall/Lourdes 30
GMLOK 48, United South Central 19
Monticello 45, St. Cloud Apollo 36
Pine Island 49, Plainview/Elgin-Millville 30
Wabasha-Kellogg 61, St. Charles 12
Yellow Medicine East 59, Montevideo 12
Deer River/Northland Triangular
Deer River/Northland 45, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 27
Deer River/Northland 37, Pequot Lakes/Pine River-Backus 32
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 48, Pequot Lakes/Pine River-Backus 30
Eagan Triangular
Apple Valley 64, Bloomington Jefferson 7
Apple Valley 56, Eagan 10
Eagan 62, Bloomington Jefferson 14
Maple Grove Quad
Armstrong 42, Park Center 39
Maple Grove 45, Park Center 36
Totino-Grace 75 Armstrong 3
Totino-Grace 61 Maple Grove 9
St. Paul Central Quad
Minneapolis Washburn 57, St. Paul Humboldt 24
Minneapolis Washburn 60, Minneapolis North 12
St. Paul Central 43, Minneapolis Washburn 36
St. Paul Humboldt 36, Minneapolis North 30
St. Paul Central 54, St. Paul Humboldt 24

High School Results – February 2003

Thursday, February 13
Breckenridge 36, Ortonville 28


Tuesday, February 11
Bertha-Hewitt Verndale 73, Osakis 6
St. Cloud Apollo 41, Sauk Rapids 34
St. Cloud Tech 43, Alexandria 18


Monday, February 10
Dawson-Boyd 64, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 6


Saturday, February 8
Apple Valley 40, Frazee 15
Morris Area/Hancock 40, Alexandria 30
Bloomington Jefferson Jaguar Invitational
First round
Wayzata 45, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 22
Owatonna 70, St. Paul Central
Second round
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 38, Bloomington Jefferson 33
Owatonna 57, Wayzata 11
Third round
Wayzata 42, Bloomington Jefferson 33
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 48, St. Paul Central 9
Fourth round
Owatonna 53, Bloomington Jefferson 12
Wayzata 59, St. Paul Central 24
Final round
Bloomington Jefferson 49, St. Paul Central 25
Owatonna 54, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 15
Minnetonka Tournament
Pool A
DeLaSalle 38, Brooklyn Center 26
DeLaSalle 45, Minneapolis South 31
Minneapolis South 48, Brooklyn Center 23
Minnetonka 63, DeLaSalle 15
Minnetonka 77, Brooklyn Center 3
Minnetonka 78, Minneapolis South 0
Pool B
Minnehaha Academy/Lutheran of Minneapolis 36, Park of Cottage Grove 34
Minnehaha Academy/Lutheran of Minneapolis 57, Park Center 24
Park of Cottage Grove 58, Park Center 19
Rosemount 49, Minnehaha Academy/Lutheran of Minneapolis 19
Rosemount 59, Park of Cottage Grove 15
Rosemount 73, Park Center 6
7th: Park Center 42, Brooklyn Center 21
5th: Park of Cottage Grove 48, Minneapolis South 24
3rd: Minnehaha Academy/Lutheran of Minneapolis 54, DeLaSalle 18
1st: Rosemount 43, Minnetonka 19
Montevideo Tournament
BOLD 58, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 15
Dawson-Boyd 49, Montevideo 26
1st: BOLD 64, Dawson-Boyd 8
3rd: Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 38, Montevideo 36
South Central Tournament
1. New Ulm 206.5
2. St. James 198
3. Waseca 188
4. Blue Earth Area 175
5. St. Peter 109.5
6. Fairmont 85


Friday, February 7
Belgrade-Brooten-Elrosa 47, Rockford 18
Braham 48, Chisago Lakes 21
Cambridge-Isanti 33, Totino-Grace 23
Coon Rapids 47, Champlin Park 17
Frazee 49, Bertha-Hewitt/Verndale 20
Irondale 66, Monticello 12
Lakeville 36, Burnsville 30
New Prague 36, Shakopee 25
New York Mills 68, Walker-Hackensack-Akley-Nevis 9
Ogilvie 42, Pine City 21
Pipestone Area 45, Worthington 24
Plainview/Elgin-Millville 32, Goodhue 27
Rocori 66, Sartell 14
Roseau 37, Crookston 27
Sibley East 40, Bloomington Jefferson 22
St. Cloud Tech 36, Waconia 33
Albany Purple Pride Invitational
1. Becker 238.5
2. New London-Spicer 175
3. Albany 151
4. Delano 115
5. Mora 103.5
6. St. Cloud Apollo 88
7. Sauk Rapids 86.5
8. Holdingford 75
9. Osakis 54.5
Centennial Triangular
Buffalo 46, Tartan 22
Centennial 58, Buffalo 17
Centennial 60, Tartan 14
Elk River Triangular
Elk River 46, Blaine 22
St. Michael-Albertville 34, Elk River 23
St. Michael-Albertville 50, Blaine 12
Hinckley-Finlayson Triangular
Hinckley-Finlayson 45, Virginia Area 36
Hinckley-Finlayson 60, Crosby-Ironton 18
LeSueur-Henderson/Cleveland Triangular
LeSueur-Henderson/Cleveland 51, Buffalo Lake-Hector 16
LeSueur-Henderson/Cleveland 57, Lester Prairie 19
Milaca Triangular
Milaca 45, Princeton 16
Milaca 40, Aitkin 20
Scott West Triangular
Hastings 41, Eden Prairie 25
Scott West 57, Hastings 6
Valley Conference Tournament
1st: Lake Crystal-Wellcome Memorial 212.0
2nd: Madelia-Truman 208.0
3rd: Nicollet 150.0
4th: Maple River 147.0
5th: St. Clair 132.0
6th: Martin County West 118.5
Watertown-Mayer Triangular
Watertown-Mayer 45, Chaska 19
Mound Westonka 43, Chaska 30
Watertown-Mayer 40, Mound Westonka 33


Thursday, February 6
Aitkin 56, Hinckley-Finlayson 9
Albert Lea 68, Rochester Century 6
Anoka 38, Maple Grove 25
Bemidji 39, Moorhead 24
Blooming Prairie 66, Alden-Conger 10
Bloomington Kennedy 43, Eagan 26
Caledonia/Houston/Spring Grove 50, Dover-Eyota 24
Cannon Falls 40, Kasson-Mantorville 27
Cooper 60, Armstrong 12
Detroit Lakes 48, Pelican Rapids 20
Eden Prairie 31, Eastview 31
Farmington 46, Prior Lake 31
Fergus Falls 39, Alexandria 15
Foley 31 Forest Lake 30
Hibbing 69, Nashwauk/Keewatin 7
Lac qui Parle Valley 42, Ortonville 26
Lake City 35, Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 30
Lakeville 36, Burnsville 30
Mahnomen/Waubun 35, Fertile-Beltrami 35 (8-6 match split)
Mille Lacs 53, Rush City 15
Mora 37, Chisago Lakes 27
Owatonna 31, Rochester Mayo 28
Richfield/Edina 50, Mahtomedi 21
Rosemount 58, Chaska 13
Simley 67, Henry Sibley 6
South St. Paul 60, St. Thomas Academy 9
St. Cloud Tech 51, St. Cloud Apollo 20
Staples-Motley 52, Park Rapids Area 18
Thief River Falls 54, East Grand Forks 23
Wadena-Deer Creek 33, Perham 30
Watertown-Mayer 40, Delano 25
Wayzata 52, Minnetonka 22
Twin Cities Championship
Minneapolis Edison 43, St. Paul Johnson 31
at Breckenridge
Barnesville 52, Ottertail Central 15
Barnesville 51, Breckenridge 21
Ottertail Central 39, Breckenridge 32
Wheaton/Herman-Norcross 61, Breckenridge 14
Medford Quad
Medford 40, United South Central 26
Goodhue 49, Triton 22
Medford 48, Triton 25
Goodhue 49, United South Central 18
Goodhue 48, Medford 26
United South Central 46, Triton 27
Morris Area/Hancock Tournament
1. Minneota 254.5
2. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 198
3. Morris Area/Hancock 169.5
4. West Central Area 142
5. Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 110.5
6. Renville County West 76
at Osseo
Osseo 78, Andover 6
Wabasha-Kellogg 34, Osseo 33
Paynesville Triangular
Pierz 59, Atwater-Cosmos-Grove City 16
Pierz 34, Paynesville 33
Southland Quad
Southland 45, Byron 29
Northwood-Kensett 38-Hayfield 27
Southland 36, Hayfield 33.
Northwood-Kensett 42,Byron 24
Northwood-Kensett 52, Southland 27
St. Croix Lutheran Triangular
Minneapolis Washburn 60, Hopkins/Blake 24
St. Croix Lutheran 43, Minneapolis Washburn 36
St. Croix Lutheran 44, Hopkins/Blake 36
Tartan Triangular
Park of Cottage Grove 66, North St. Paul 12
Tartan 37, Park of Cottage Grove 35
Tartan 81, North St. Paul 0


Tuesday, February 4
Benilde-St. Margaret’s 54, Minneapolis Washburn 27
Brainerd 51, Sauk Rapids 25
Caledonia/Houston/Spring Grove 38, Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 21
Centennial 69, Monticello 9
Chatfield 54, Lewiston-Altura 24
Columbia Heights 36, Rockford 23
Crookston 42, Blackduck/Cass Lake-Bena 28
Dassel Cokato 51, Glencoe Silver Lake 13
Dilworth-Glyndon-Felton 38, Mahnomen-Waubun 35
Foley 47, Chisago Lakes 24
Greenbush-Middle River/Badger 38, Thief River Falls 27
Henry Sibley 71, North St. Paul 9
Hibbing 57, Virginia Area 16
Lake Park-Audubon 42, Pelican Rapids 35
Litchfield 30, Paynesville 30
Meadow Creek Christian/Rivers Christian 42, Ogilvie 24
North Branch 52, Rush City 17
Norwood-Young America 57, Lester Prairie/Holy Trinity 21
Red Lake County Central 45, Fosston/Bagley 30
St. Cloud Tech 43, Little Falls 21
Wheaton/Herman-Norcross 60, Parkers Prairie 15
White Bear Lake 43, River Falls (WI) 29
Windom-Mt. Lake-Butterfield-Odin 47, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 22
Yellow Medicine East 40, Atwater-Cosmos-Grove City 24
Belgrade-Brooten-Elrosa Triangular
Morris Area 31, Belgrade-Brooten-Elrosa 25
Sauk Centre 57, Morris Area 18
Sauk Centre 45, Belgrade-Brooten-Elrosa 27
Buffalo Triangular
Maple Grove 51, Montgomery-Lonsdale 26
Maple Grove 38, Buffalo 30
Buffalo 42, Montgomery-Lonsdale 34
Lakeville Quad
Eden Prarie 67, Cretin-Derham Hall 0
Eden Prarie 55, Mounds View 14
Eden Prarie 45, Lakeville 15
Lakeville 54, Cretin-Derham Hall 18
Lakeville 47, Mounds View 9
Mounds View 63, Cretin-Derham Hall 6
LeSeuer-Henderson Triangular
United South Central 43, Maple River 27
Maple River 40, LeSeuer-Henderson 30
Perham Triangular
Minnewaska 37, Perham 18
Minnewaska 53, Staples-Motley 17
Perham 42, Staples-Motley 27
St. Michael-Albertville Triangular
St. Michael-Albertville 57, Big Lake 19
St. Michael-Albertville 54, Mound Westonka 7
Mound Westonka 49, Big Lake 27
Southland Triangular
Southland 48, Rushford Petersen 29
Southland 66, Alden-Conger 6
Warren-Alvarado-Oslo Triangular
Barnesville 42, Fertile-Beltrami 21
Barnesville 67, Warren-Alvarado-Oslo 9
Triangular
Blooming Prairie 36, Hayfield 36
Blooming Prairie 34, Le Center 32
Hayfield 51, Le Center 28
Triangular
Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster 40, Fulda/Murray County Central 39
Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster 42, Fairmont 36
Fulda/Murray County Central 51, Fairmont 30
Triangular
Waseca 39, Mankato East 26
Waseca 55, St. Peter 6
Mankato East 41, St. Peter 34
Triangular
Norwood Young America 51, De La Salle 18
Norwood Young America 57, Lester Prairie 21
Lester Prairie 37, De La Salle 36
Triangular
Cambridge-Isanti 33, Stillwater 30
Cambridge-Isanti 61, Spring Lake Park/St. Anthony 9
Stillwater 40, Spring Lake Park/St. Anthony 22


Monday, February 3
Ottertail Central 51, Osakis 23
Redwood Valley 34, River Valley 31


Saturday, February 1
9th Grade and Under Individual State Tournament
1. Albert Lea 129.0
2. St Michael/Albertville 92.0
3. St Francis 85.0
4. Foley 76.0
5. New Prague 73.0
6. Totino Grace 66.5
7. Frazee 66.0
7. Stillwater 66.0
9. Bold 54.5
10. Minnetonka 53.0
11. Wayzata 49.0
12. Simley 48.0
13. Fertile/Beltrami 47.0
14. Litchfield 45.5
14. Owatonna 45.5
16. Minneapolis Edison 43.0
17. Rocori 41.0
18. Anoka 40.0
19. New London/Spicer 35.0
19. Scott West 35.0
Alexandria Big Ole Invitational
1. Frazee 230
2. Minnewaska Area 184
3. Wadena-Deer Creek 181
4. Willmar 132.5
5. Rocori 107
6. Alexandria 96.5
7. Moorhead 87
8. Morris Area 51
Centennial Tournament
Blaine 40, Dover-Eyota 37
Centennial 39, Blaine 35
Centennial 42, New Prague 27
Centennial 48, Coon Rapids 24
Centennial 49, Dover-Eyota 22
Centennial 56, Wayzata 20
Coon Rapids 29, New Prague 23
Coon Rapids 49, Wayzata 21
Coon Rapids 52, Dover-Eyota 16
New Prague 38, Blaine 29
New Prague 39, Spring lake park 24
New Prague 47, Dover-Eyota 30
Wayzata 44, Blaine 31
Wayzata 48, Spring lake park 23
Wayzata 51, Dover-Eyota 19
Fertile-Beltrami Northwest Invitational
1. Badger-Greenbush-Middle River 221.5
2. Thief River Falls 171.5
3. Fertile-Beltrami 155.5
4. Roseau 142.0
5. Mahnomen-Wauben 135.0
6. Crookston 121.0
7. Blackduck/Cass Lake-Bena 80.0
8. Park Rapids 71.0
9. Red Lake County Central 55.0
10. Warren-Alvarado-Oslo 32.0
Great Northern Duals
Round One
Owatonna 47, Deer River/Northland 9
Simley 47, Grand Rapids 19
Round Two
Bemidji 53, Grand Rapids 17
Cambridge-Isanti 62, Deer River/Northland 9
Round Three
Owatonna 40, Cambridge-Isanti 13
Simley 41, Bemidji 18
5th: Grand Rapids 49, Deer River/Northland 23
3rd: Cambridge-Isanti 27, Bemidji 24
1st: Simley 32, Owatonna 18
HVL Tournament
1. Stewartville 195.5
2. Pine Island 184.5
3. Kasson Mantorville 161.5
4. Lake City 146.5
5. Cannon Falls 141
6. Triton 103.5
7. Zumbrota Mazeppa 81
8. Hayfield 77.5
9. Byron 69
10. Kenyon Wanamingo 60
Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy Invitational
1st: Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 195.0
2nd: Trinity at River Ridge 124.5
3rd: Richfield/Edina 117.0
4th: St. Croix Lutheran 97.5
5th: Rockford 97.0
6th: Melrose 94.0
7th: ManKato Loyola 91.0
8th: DeLaSalle 87.0
9th: Howard Lake-Waverly-Winsted 81.5
10th: Sartell 71.5
11th. Meadow Creek JV 29
Park Region Conference Tournament
1. Bertha-Hewitt/Verndale 215
2. New York Mills 187
3. Menahga/Sebeka 181
4. Parkers Prairie 126
5. Pequot Lakes/Pine River-Backus 121.5
6. Ottertail Central 104
7. Browerville 89
8. Osakis 27
Paynesville Tournament
First round
Milaca 79, Renville County West 0
New Ulm 34, Sauk Centre 28
Paynesville 75, Milaca JV 6
Perham 32, Hutchinson 32 (tie)
Second round
Hutchinson 48, Milaca JV 22
Milaca 52, New Ulm 18
Paynesville 37, Perham 19
Sauk Centre 51, Renville County West 25
7th: Milaca JV 48, Renville County West 25
5th: Hutchinson 35, Sauk Centre 32
3rd: Perham 31, New Ulm 28
1st: Paynesville 45, Milaca 23
Pine City Tournament
Greenway/Nashwauk-Keewatin 37, Rush City 33
Greenway/Nashwauk-Keewatin 39, North St. Paul 36
Greenway/Nashwauk-Keewatin 45, Pine City 29
North St. Paul 54, Pine City 30
Rush City 37, North St. Paul 32
Rush City 55, Pine City 24
Robbinsdale Armstrong Invitational
First round
Rosemount 67, Robbinsdale Armstrong 12
Osseo 39, Bloomington Kennedy 27
Goodhue 60, Champlin Park 6
Eden Prairie 69, Roosevelt 9
Second round
Rosemount 53, Osseo 15
Goodhue 31, Eden Praire 30
Bloominton Kennedy 42, Roosevelt 21
Champlin Park 36, Robbinsdale Armstrong 21
1st: Rosemount 35, Goodhue 27
3rd: Eden Prairie 32, Osseo 27
5th: Bloomington Kennedy 48, Champlin Park 13
7th: Roosevelt 46, Robbinsdale Armstrong 27
Stillwater Tournament
1. Hastings 190.5
2. Stillwater 172.5
3. Forest Lake 167
4. Woodbury 147.5
5. White Bear Lake 139
6. Mounds View 129
7. Roseville 107
8. Park of Cottage Grove 41
Suburban East Tournament
At Stillwater
1. Hastings 190.5
2. Stillwater 172.5
3. Forest Lake 167
4. Woodbury 147.5
5. White Bear Lake 139
6. Mounds View 129
7. Roseville 107
8. Park of Cottage Grove 41.
Titan Duals
First round
Irondale 59, St. Paul Como Park 15
Tartan 45, Prior Lake 25
Second round
Irondale 59, Prior Lake 13
Tartan 54, St. Paul Como Park 19
Third round
Irondale 38, Tartan 32
St. Paul Como Park 39, Prior Lake 33
Wabasha-Kellogg Tournament
First round
Pool A
Apple Valley 54, Shakopee 18
Pool B
St. Michael-Albertville 61, Blue Earth 11
Second round
Pool A
Shakopee 39, Wabasha-Kellogg 31
Pool B
St. Michael-Albertville 34, Medford 30
Third round
Pool A
Apple Valley 65, Wabasha-Kellogg 3
Pool B
Medford 50, Blue Earth 12
5th: Wabasha-Kellogg 31, Blue Earth 31
3rd: Shakopee 45, Medford 26
1st: Apple Valley 51, St. Michael-Albertville 10

High School Results – January 2003

Friday, January 31
Albert Lea 63, Winona/Winona Cotter 6
Apple Valley 46, Eden Prarie 9
Canby 38, Paynesville 22
Minnehaha Academy/Minneapolis Lutheran 50, Brooklyn Center 22
Minneota 36, Adrian 20
Mora 57, Pine City 11
New York Mills 53, Pequot Lakes/Pine River-Backus 16
Redwood Valley 51, Ellsworth/Hills Beaver Creek/Luverne 28
Rosemount 44, Burnsville 23
Champlin Park Triangular
Blaine 40, Champlin Park 25
St. Francis 54, Champlin Park 16
Foley Triangular
Foley 44, Little Falls 18
Foley 28, Elk River 26
Elk River 57, Little Falls 14
Great River Conference Tournament
1. Aitkin 255
2. Mille Lacs 210
3. Braham 178
4. Hinckley-Finlayson 121.5
5. Rush City 117
6. Ogilvie 68
Lac qui Parle Valley Triangular
Lac qui Parle Valley 47, Ortonville 26
Dawson Boyd 42, Ortonville 30
Dawson-Boyd 49, Lac qui Parle Valley 15
Minneapolis Patrick Henry Triangular
Minnetonka 50, Minneapolis Henry 18
Minnetonka 56, St. Paul Central 20
New London-Spicer Invitational
1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 166.5
2. Benson 133
3. Atwater-Cosmos-Grove City 125
4. New London-Spicer 114.5
5. Eden Valley-Watkins 112
6. Belgrade-Brooten-Elrosa 86
North Branch Triangular
North Branch 48, Princeton 12
North Branch 63, Virginia Area 15
Princeton 60, Virginia Area 15
St. Cloud Apollo Triangular
Holdingford 52, Melrose 27
St. Cloud Apollo 61, Holdingford 18
St. Cloud Apollo 62, Melrose 10
St. Peter Triangular
BOLD 57, St. James 8
BOLD 56, St. Peter 18
St. James 57, St. Peter 16
Totino Grace Triangular
Totino-Grace 63, St. Paul Johnson 3
Totino-Grace 62, Robbinsdale Cooper 11
Robbinsdale Cooper 45, St. Paul Johnson 31
Tracy-Milroy-Balaton Triangular
Long Prairie-Grey Eagle 37, River Valley 36
River Valley 47, Tracy-Milroy-Balaton 9
Wright County Conference Tournament
1. Dassel-Cokato 191
2. Litchfield 185
3. Becker 167
4. Waconia 165
5. Watertown-Mayer 125
6. Glencoe-Silver Lake 100.5
7. Annandale-Maple Lake 88
8. Delano 80


Thursday, January 30
Anoka 33, Coon Rapids 29
Austin Area 36, Grand Meadow 29
Benilde-St. Margaret’s 60, Columbia Heights 12
Bertha-Hewitt/Verndale 68, Browerville/Eagle Valley 6
Breckenridge 45, Lake Park-Audubon 36
Buffalo 42, Spring Lake Park 34
Cambridge-Isanti 52, Irondale 14
Centennial 33, Totino-Grace 27
Chaska 39, Bloomington Kennedy 35
Chatfield 37, Southland 37 (tie)
Crookston 47, East Grand Forks 22
Dover-Eyota 48, St. Charles 30
Eden Valley-Watkins 43, Kimball 34
Elk River 54, Maple Grove 16
Fillmore Central 53, Rushford-Peterson 24
Foley 51, Big Lake 16
Forest Lake 47, White Bear Lake 24
Goodhue 31, Wabasha-Kellogg 30
Greenbush-Middle River/Badger 78, Red Lake County Central 6
Hastings 34, Stillwater 30
Henry Sibley 58, Mahtomedi 12
Hibbing 46, Deer River/Northland 27
Janesville-Waldorf-Pemberton 48, Alden-Conger 21
Kasson-Mantorville 47, Byron 25
Kenyon-Wanamingo 33, Triton 33
Lake City 55, Zumbrota-Mazeppa 18
Lakeville 44, Chisago Lakes 27
Lakeville 54, Bloomington Jefferson 21
LeCenter 39, LeSueur-Henderson/Cleveland 29
MACCRAY 56, Renville County West 16
Mankato East 57, Rochester John Marshall/Lourdes 21
Minneapolis Roosevelt 51, Minneapolis Southwest 28
Minneapolis South 39, Minneapolis Washburn 39 (tie)
Minnetonka 37, Robbinsdale Cooper 24
Moorhead 39, Pelican Rapids 21
Owatonna 57, Mankato East 18
Parkers Prairie 42, Osakis 37
Perham 48, Dilworth-Glyndon-Felton 24
Pine Island 33, Cannon Falls 30
Plainview/Elgin-Millville 51, Lewiston-Altura 21
Richfield/Edina 45, St. Thomas Academy 30
Rochester Mayo 53, Faribault 12
Scott West 47, Burnsville 22
Sibley East 35, Norwood-Young America 25
Simley 78, North St. Paul 3
Southland 37, Chatfield 37
St. Francis 60, Monticello 20
St. Michael-Albertville 32, Milaca 24
St. Paul Como Park 70, St. Paul Humboldt 10
St. Paul Harding 35, St. Paul Central 24
Stewartville 55, Hayfield 19
Tartan 56, South St. Paul 17
Triton 33, Kenyon-Wanamingo 33 (tie)
Wabasso 39, Yellow Medicine East 23
Wadena-Deer Creek 50, Staples-Motley 21
Wayzata 77, Hopkins/Blake 6
Windom-Mt. Lake-Butterfield-Odin 63, Luverne Area 12
Woodbury 63, Park of Cottage Grove 18
Bagley/Fosston Traingular
Thief River Falls 33, Detroit Lakes 32
Thief River Falls 54, Bagley/Fosston 24
Detroit Lakes 49, Bagley/Fosston 14
Bemidji Traingular
Bemidji 30, Fergus Falls 22
Brainerd 34, Fergus Falls 26
Bemidji 48, Brainerd 15
Maple River Triangular
Blue Earth Area 30, Nicollet 29
Blue Earth Area 34, Maple River 25
Nicollet 42, Maple River 23
Melrose Triangular
Montevideo 41, Melrose 27
Melrose 59, Swanville/Upsala 12
Montevideo 70, Swanville/Upsala 12
Minneapolis Edison Quad
Maple Grove 64, Park Center 6
Osseo 48, Minneapolis Edison 19
Northfield Triangular
Shakopee 54, Northfield 16
Shakopee 61, Eagan 14
Orono Triangular
Mound-Westonka 64, Orono 15
Mound-Westonka 63, Fridley 16
Orono 51, Fridley 25
Sauk Centre Triangular
Minnewaska 44, Sauk Centre 13
Minnewaska 64, Alexandria 3
Sauk Centre 36, Alexandria 25
Waseca Triangular
Medford 37, Blooming Prairie 36
Waseca 49, Medford 24
Waseca 61, Blooming Prairie 3


Tuesday, January 28
Aitkin 47, Mille Lacs 23
Alexandria 34, Rocori 33
Becker 51, Delano 21
Bemidji 60, Nevis/Walker-Hackensack-Ackeley 6
Breckenridge 48, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville/Beardsley 21
Glencoe-Silver Lake 41, Annandale/Maple Lake 29
Grand Rapids 38, Deer River/Northland 30
Greenbush-Middle River/Badger 64, Bagley/Fosston 10
LeSueur-Henderson/Cleveland 38, St. Peter 32
Long Prairie-Grey Eagle 33, Pierz 33
Menahga/Sebeka 45, Mahnomen/Waubun 27
New Ulm 60, Fairmont 18
New York Mills 65, Park Rapids 9
North Branch 42, Braham 27
Pelican Rapids 47, Ottertail Central 22
Perham 42, Detroit Lakes 13
Royalton 43, Hinckley-Finlayson 30
Sauk Centre 35, New London-Spicer 33
Sibley East 55, Gibbon-Fairfax-Winthrop 10
Windom-Mt. Lake-Butterfield-Odin 76, Marshall 6
Mounds View 39, Spring Lake Park 33
Spring Lake Park 36, Roseville 21
Spring Lake Park 48, St. Paul Johnson 28
Atwater-Cosmos-Grove City Triangular
Atwater-Cosmos-Grove City 38, Eden Valley-Watkins 33
Atwater-Cosmos-Grove City 46, Belgrade-Brooten-Elrosa 22
Eden Valley-Watkins 36, Belgrade-Brooten-Elrosa 36
LeCenter Triangular
River Valley 33, LeCenter 30
River Valley 62, Minneapolis North 9
La Crescent Quad
La Crescent 57, Rushford-Peterson 9
Rushford-Peterson 43, Lewiston-Altura 39
Winona/Winona Cotter 43, Rushford-Peterson 34
Monticello Triangular
Fergus Falls 55, Monticello 16
Fergus Falls 34, St. Cloud Tech 33
St. Cloud Tech 46, Monticello 21
Northwest Quadrangular at Warren
Thief River Falls 40, Crookston 29
Thief River Falls 78, Warren-Alvarado-Oslo 4
Thief River Falls 66, Red Lake County Central 9
Pipestone Area Quad
Minneota 70, Lac qui Parle Valley 4
Minneota 56, Pipestone Area 19
Minneota 55, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 15
Sauk RapidsTriangular
Willmar 72, Sauk Rapids 0
Albany 53, Sauk Rapids 15
Wheaton Triangular
Wheaton-Herman/Norcross 66, Ortonville 17
Wheaton-Herman/Norcross 69, Morris Area/Hancock 12


Monday, January 27
Big Lake 43, Holdingford 30
Big Lake 51, Howard Lake-Waverly-Winsted 24
Caledonia/Houston/Spring Grove 58, DeSoto (WI) 20
Luck (WI) 52, Pine City 10
Menahga/Sebeka 64, Osakis 12
Mound Westonka 47, Minnehaha Academy/Minneapolis Lutheran 20
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 28, Wabasha-Kellogg 26
Nicollet 43, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 29
Owatonna 50, Hastings 12
Rush City 56, Trinity at River Ridge 21
St. Paul Central 58, Mahtomedi 21
Waconia/Mayer Lutheran 41, Norwood Young America 25


Saturday, January 25
BOLD Quad
Bertha-Hewitt/Verndale 44, Madelia/Truman 26
Bertha-Hewitt/Verndale 46, Austin Pacelli/Lyle/Austin 16
BOLD 48, Madelia/Truman 9
BOLD 66, Austin Pacelli/Lyle/Austin 7
BOLD 74, Bertha-Hewitt/Verndale 6
Madelia/Truman 41, Austin Pacelli/Lyle/Austin 31
Chaska Triangular
Glencoe-Silver Lake 43, Chaska 31
Goodhue 45, Glencoe-Silver Lake 16
Goodhue 51, Chaska 16
Cooper Invitational
1. Cooper 245.5
2. Burnsville 229.5
3. Stewartville JV 124.5
4. Mahtomedi 95
5. Park Center 79
6. Minneapolis South 77
7. Ogilvie 60
8. Minneapolis North 47
Bloomington Kennedy Dave Arens Classic
First Round
Owatonna 79, Armstrong 0
Blaine 37, Bloomington Kennedy 31
Hastings 61, Champlin Park 15
Lake City 54, Eagan 20
First Round Wrestle-backs
Bloomington Kennedy 54, Armstrong 28
Champlin Park 40, Eagan 20
Second Round
Owatonna 48, Blaine 16
Hastings 33, Lake City 31
1st: Owatonna 50, Hastings 12
3rd: Lake City 52, Blaine 18
5th: Bloomington Kennedy 38, Champlin Park 19
7th: Eagan 49, Armstrong 9
Detroit Lakes Tournament
Pool A
Theif River Falls 41, Moorhead 30
Wheaton Herman Norcroos 53, Moorhead 15
Wheaton Herman Norcros 43, Thief River Falls 27
Pool B
Fergus Falls 38 Little Falls 28
Detroit Lakes 51, Little Falls 24
Fergus Falls 41, Detroit Lakes 25
1st: Fergus Falls 41, Wheaton Herman Norcros 19
3rd: Detroit Lakes 35, Thief River Falls 35 (Tie)
5th: Little Falls 45, Moorhead 30
Don Bosco Tournament
Apple Valley 58, Turkey Valley (Ia.) 12
Apple Valley 70, Vinton Shellsburg 9
Apple Valley 55, North Linn 15
Apple Valley 56, Don Bosco 9
Apple Valley 68, Edgewood 6
Eden Prairie Invitational
1. Eden Prairie 211
2. Wayzata 165
3. Mankato West 150.5
4. Willmar 144
5. Tartan 144
6. Somerset, Wis 138.5
7. Faribault 122
8. Hopkins/Blake 25
Grand Rapids Skip Nalan Tournament
1. Hibbing 233.5
2. Aitkin with 175.5
3. Roseau 169.5
4. Grand Rapids 169
5. Virginia Area 126
6. Walker 86
7. Nashwauk-Keewatin/Greenway 63
Hayfield Tournament
1. Albert Lea 186.5
2. Stewartville 166.5
3. GMLOK 159
4. United South Central 132.5
5. Blooming Prairie 125.5
6. Blue Earth 110.5
7. Waterville Elysian Morristown 106
8. Southland 101
9. Hayfield 68
10. Lewiston Altura 54
11. Rushford Peterson 51.5
12. Saint Charles 29
Kasson Mantorville Bob Swalla Dual Meet Tournament
1st: Plainview/Elgin-Millville 36, Rochester Mayo 32
3rd: Waseca 37, Adrian 24
Consolation Braket #1 Champs: New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 28, Wabasha-Kellogg 26
Consolation Bracket #2 Champs: Kasson-Mantorville 51, Dover Eyota 20
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove Plum Creek Tournament
1st: Windom-Mt. Lake-Butterfield-Odin 219.5
2nd: Minneota 206.5
3rd: Redwood Valley 130.5
4th: Yellow Medicine East 115.5
5th: Dawson-Boyd 88.5
6th: Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 87.5
7th: Fulda-Murray County Central 74.5
8th: Pipestone Area 73
9th: MACCRAY 71
10th: Tracy-Milroy-Balaton 58
11th: Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 53.5
Rochester Century Invitational
1. Cannon Falls 214
2. LeSueur-Henderson 177
3. Rochester Century 175
4. Fairmont 138
5. Andover 57
Rosemount Irish Duals
Rosemount 43, Northfield 23
Rosemount 51, LaCrescent 20
Rosemount 58, Richfield/Edina 18
LaCrescent 42, Northfield 30
LaCrescent 67, Richfield/Edina 5
Northfield 55, Richfield/Edina 18
Ryan Davis Duals – Urbadale (IA)
Simley 45, DM Lincoln 18
Simley 54, Knoxville (IA) 21
Simley 54, Waukee (IA) 2
Simley 55, Harlan (IA) 21
Simley 64, Urbandale (IA) 3
Scott West Tournament
First round
Dassel-Cokato 50, Farmington 18
Scott West 78, Minneapolis Henry 0
Second round
Dassel-Cokato 37, Medford 26
Scott West 58, Farmington 8
Third round
Medford 66, Minneapolis Henry 15
Scott West 38, Dassel-Cokato 15
Fourth round
Dassel-Cokato 58, Minneapolis Henry 6
Medford 36, Farmington 34
Fifth round
Farmington 52, Minneapolis Henry 13
Scott West 59, Medford 13
Saint Thomas Academy Dual Tournament
1st: Park of Cottage Grove 5-0
2nd: South St. Paul 4-1
3rd: DeLaSalle 3-2
4th: St. Paul Highland Park 2-3
5th: Saint Thomas Academy 1-4
6th: St. Paul Harding 0-5
Park of Cottage Grove 54, St. Paul Harding 25
Park of Cottage Grove 51,DeLaSalle 25
De La Salle 35, St. Paul Harding 32
Park of Cottage Grove 43, St. Paul Highland Park 33
De La Salle 37, St. Paul Highland Park 35
St. Paul Highland Park 39, St. Paul Harding 28
South Saint Paul 50, DeLaSalle 22
South Saint Paul 39, St. Paul Highland Park 27
South Saint Paul 54, St. Paul Harding 28
Park of Cottage Grove 40, South Saint Paul 29
Saint Thomas Academy 42, St. Paul Harding 36
South Saint Paul 53, Saint Thomas Academy 19
De La Salle 48, Saint Thomas Academy 27
St. Paul Highland Park 54, Saint Thomas Academy 21
Park of Cottage Grove 57, Saint Thomas Academy 19
West Central Conference Inter-Conference Championship
Minnewaska Area 36, Paynesville 31
White Bear Lake Duals
First round
Centennial 48, Winona 18
Coon Rapids 40, White Bear Lake 21
Pine Island 45, St. Cloud Tech 27
Forest Lake 57, St. Paul Johnson 15
Second round
Centennial 36, Coon Rapids 30
Forest Lake 34, Pine Island 30
White Bear Lake 51, Winona 21
St. Cloud Tech 39, St. Paul Johnson 2
1st: Centennial 45, Forest Lake 22
3rd: Coon Rapids 35, Pine Island 25
5th: White Bear Lake 40, St. Cloud Tech 28
7th: St. Paul Johnson 33, Winona 27


Friday, January 24
Anoka 35, Elk River 24
Belgrade-Brooten-Elrosa 40, Osakis 29
Belle Plaine 42, Sibley East 19
BOLD 38, Canby 17
Caledonia/Houston/Spring Grove 54, Chatfield 18
Cambridge-Isanti 53, Buffalo 11
Centennial 64, Irondale 6
Eden Prairie 43, Burnsville 14
Goodhue 57, St. Charles 13
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 53, Atwater-Cosmos-Grove City 21
New Prague 54, Montgomery-Lonsdale 21
Norwood-Young America 52, Montgomery Lonsdale 21
Owatonna 68, Faribault 4
Redwood Valley 38, Pipestone Area 33
Southland 44, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 33
Spring Lake Park 52, Monticello 20
St. Michael-Albertville 53, North Branch 9
St. Peter 35, Le Center 34
Totino-Grace 46, St. Francis 19
Alexandria Duals
Foley 57, Alexandria 12
Alexandria 39, St. Cloud Apollo 27
Foley 43, St. Cloud Apollo 16
Foley 35, Wadena-Deer Creek 25
Wadena-Deer Creek 54, St. Cloud Apollo 15
Big Lake Triangular
Milaca 59, Big Lake 13
Milaca 68, Pine City 9
Big Lake 58, Pine City 23
Columbia Heights Triangular
Minnehaha Academy/Lutheran of Minneapolis 47, St. Croix Lutheran 21
Minnehaha Academy/Lutheran of Minneapolis 49, Columbia Heights 21
St. Croix Lutheran 41, Columbia Heights 36
at Fertile
Greenbush-Middle River/Badger 58, Parkers Prairie 14
Greenbush-Middle River/Badger 46, Fertile-Beltrami 18
Heart of Lakes Conference Tournament
1. Frazee-Vergas 257.5
2. Perham 173
3. Barnesville 157
4. West Central Area 129.5
5. Dilworth-Glyndon-Felton 118
6. Pelican Rapids 100.5
7. Breckenridge 75
8. Lake Park-Audubon 61.5
Holdingford Triangular
Eden Valley-Watkins 59, Holdingford 27
Sauk Rapids 48, Holdingford 34
Eden Valley-Watkins 58, Sauk Rapids 23
Mound-Westonka Triangular
De La Salle 39, Howard Lake-Waverly-Winsted 37
Mound-Westonka 42, Howard Lake-Waverly-Winsted 36
Mound-Westonka 58, De La Salle 12
Mankato East Triangular
Kenyon-Wanamingo 34, Mankato East 34
Waterville-Elysian-Morristown 41, Kenyon-Wanamingo 28
Orono/Minnetonka Invitational
Teams: Brooklyn Center, Cretin-Derham Hall, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, Orono, Roseville, St. Paul Humboldt
Pierz Quad
Litchfield 39, Pierz 25
Litchfield 45, Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 19
Litchfield 59, Braham 13
Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 50, Braham 30
Pierz 43, Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 18
Pierz 53, Braham 19
Royalton Quad
Kimball 39, Royalton 32
Kimball 42, Rush City 22
Kimball 71, Rockford 12
at Sibley East (Arlington)
Scott West 42, Sibley East 19
Lake Crystal-Wellcome Memorial 38, Sibley East 26
Sibley East 54, Martin Co. West 18
Sibley East 38, River Valley 29
West Central North Tournament
1. Paynesville 191.5
2. Long Prairie-Grey Eagle 167
3. Sauk Centre 148.5
4. Albany 94
5. Melrose 53
West Central South Tournament
1. Minnewaska 245.5
2. New London-Spicer 206
3. Benson 143.5
4. Morris 140
5. Montevideo 120
6. Lac qui Parle Valley 101


Thursday, January 23
Albert Lea 53, Austin Pacelli/Lyle/Austin 14
Barnesville 39, Moorhead 18
Becker 55, Annandale/Maple Lake 12
Blooming Prairie 60, Janesville-Waldorf-Pemberton 12
Cannon Falls 43, Lake City 34
Coon Rapids 38, Blaine 26
Cretin-Derham Hall 72, St. Paul Arlington 12
Crookston 51, Bagley/Fosston 22
Detroit Lakes 59, Park Rapids 14
Eden Valley-Watkins 60, Rockford 16
Forest Lake 43, Stillwater Area 27
Frazee 72, Pelican Rapids 0
Hastings 53, Roseville 12
Hibbing 33, Bemidji 30
Hutchinson 51, Prior Lake 22
Lake Crystal-Wellcome Memorial 46, St. Clair 19
Lakeville 42, Bloomington Kennedy 24
Mahnomen/Waubun 51, East Grand Forks 18
Mankato West 33, New Ulm 28
Maple River 42, Martin County West 27
Menahga/Sebeka 46, Pequot Lakes/Pine River-Backus 18
Mille Lacs 53, Hinckley-Finlayson 15
Minneapolis Roosevelt 42, Minneapolis Patrick Henry 37
Minneota 60, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 19
Minnetonka 60, Robbinsdale Armstrong 21
New Prague 49, Northfield 15
New Prague 54, Montgomery-Lonsdale 21
Pine Island 55, Triton 18
Princeton 40, Mora 28
Rocori 41, Little Falls 29
Rush City 51, Ogilvie 16
Shakopee 43, Farmington 24
Simley 75, St. Thomas Academy 6
South St. Paul 36, Richfield/Edina 34
St. Cloud Tech 39, Willmar 26
Saint James 37, Blue Earth Area 28
St. Paul Como Park 43, St. Paul Central 21
St. Paul Highland Park 42, St. Paul Humboldt 33
St. Paul Johnson 74, St.Paul Arlington 0
Stewartville 48, Byron 18
Tartan 71, Mahtomedi 3
Trinity at River Ridge 47, Minneapolis Washburn 26
Trinity at River Ridge 48, Lester Prairie/Holy Trinity 27
United South Central 76, Mankato Loyola 6
Wabasso 57, Renville County West 9
Wheaton-Herman/Norcross 48, West Central Area 28
White Bear Lake 44, Woodbury 18
Zumbrota-Mazeppa 39, Hayfield 37
at Dell Rapids, SD
Pipestone Area 63, McCook Central, SD 10
Pipestone Area 39, Dell Rapids, SD 29
Hopkins/Blake Triangular
Champlin Park 32, Robbinsdale Cooper 32, tie
Champlin Park 56, Hopkins/Blake 20
Kasson-Mantorville Triangular
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 58, Kenyon-Wanamingo 12
Kasson-Mantorville 34, Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 31
Kasson-Mantorville 48, Kenyon-Wanamingo 16
Litchfield Triangular
Litchfield 40, Glencoe Silver Lake 31
Litchfield 68, Atwater-Cosmos-Grove City 3
Minneapolis Edison Triangular
Chisago Lakes 61, Minneapolis South 12
Minneapolis Edison 59, Minneapolis South 15
Minneapolis Edison 47, Chisago Lakes 26
Nicollet Triangular
Madelia-Truman 37, LeSueur-Henderson/Cleveland 25
Madelia-Truman 48, Nicollet 28
Nicollet 34, LeSueur-Henderson/Cleveland 33
St. Francis Triangular
Eastview 35, Elk River 22
Eastview 38, St. Francis 20
Elk River 43, St. Francis 27
Watertown-Mayer Triangular
Dassel-Cokato 45, Gibbon-Fairfax-Winthrop 22
Dassel-Cokato 46, Watertown-Mayer 16
Watertown-Mayer 52, Gibbon-Fairfax-Winthrop 13
at Windom
Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake 69, Fulda-Murray County Central 10
Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake 57, Jackson County Central 19


Tuesday, January 21
Adrian 46, Fulda/Murray County Central 22
Becker 74, Sauk Rapids 9
Greenbush-Middle River/Badger 47, Roseau 9
Braham 37, Hinckley-Finlayson 36
Brainerd 70, Sartell-Saint Stephen 9
Caledonia/Houston/Spring Grove 41, Decorah (IA) 26
Dilworth-Glyndon-Felton 37, Pelican Rapids 33
Estherville (IA) 47, Martin County West 21
Mille Lacs 40, Royalton 27
Menahga/Sebeka 46, Nevis/Walker-Hackensack-Ackeley 33
Mora 63, Ogilvie 12
New York Mills 78, Osakis 0
Staples-Motley 49, Breckenridge 18
Thief River Falls 38, Crooskston 35
United South Central 43, St. Peter 18
Waseca 40, New Ulm 25
Watertown-Mayer 56, Orono 7
Yellow Medicine East 36, MACCRAY 27
Aitkin Triangular
Aitkin 34, Little Falls 30
Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 28, Aitkin 25
Bemidji Triangular
Bemidji 43, Bertha-Hewitt/Verndale 15
Bemidji 65, Alexandria 9
Bertha-Hewitt/Verndale 43, Alexandria 22
Benilde-St. Margaret’s Triangular
Mound-Westonka 56, Benilde-St. Margaret’s 15
Maple Grove 35, Mound Westonka 24
Maple Grove 44, Benilde-St. Margaret’s 33
Faribault Triangular
Faribault 62, Janesville-Waldorf-Pemberton 9
New Prague 56, Faribault 16
New Prague 75, Janesville-Waldorf-Pemberton 10
Madelia/Truman Triangular
Madelia/Truman 30, United South Central 29
Madelia/Truman 54, St. Peter 21
Melrose Triangular
Big Lake 60, Melrose 12
Rockford 38, Melrose 27
Big Lake 58, Rockford 18
Annandale/Maple Lake Triangular
Rocori 36, Annandale/Maple Lake 31
Paynesville 51, Rocori 14
Paynesvill 47, Annandale/Maple Lake 18
Sibley East Triangular
LeSueur-Henderson/Cleveland 58, Marshall 18
Sibley East 48, LeSueur-Henderson/Cleveland 16
Sibley East 60, Marshall 20
Triangular
Mahnomen/Waubun 56, May Port (ND) 15
Mahnomen/Waubun 78, Warren-Alvarado-Oslo 6
May Port (ND) 60, Warren-Alvarado-Oslo 15


Monday, January 20
New London-Spicer 37, Belgrade-Brooten-Elrosa 22
St. Clair 76, Alden-Conger 3
St. Clair 35, Nicollet 31


Saturday, January 18
Wadena-Deer Creek 32, New York Mills 28
212 Conference Tournament
1. BOLD 272
2. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 202
3. Atwater-Cosmos-Grove City 143
4. Yellow Medicine East 138.5
5. Tracy-Milroy-Balaton 101
6. MACCRAY 100
7. Renville County West 75.5
9th Grade League Team State Tournament
7th: St. Francis 45, Hastings 39
5th: BOLD 43, Frazee 24
3rd: Scott West 43, Milaca 28
1st: Albert Lea 31, Owatonna 31 (Co-Champions)
Bemidji Rick Lee Invitational
1. Bemidji 200
2. Greenbush-Middle River/Badger 170.5
3. St. Cloud Tech 148.5
4. Deer River/Northland 132.5
5. Roseau 121
6. Little Falls 108
7. Fertile-Beltrami 97.5
8. Aitkin 85.5
9. Blackduck/Cass Lake-Bena 81.5
10. Nashwauk-Keewatin/Greenway 48
Cambridge-Isanti Duals
First round
Cambridge-Isanti 59, Princeton 12
Anoka 52, St. Cloud Apollo 24
Second round
Princeton 45, St. Cloud Apollo 20
Woodbury 34, Anoka 30
Third round
Anoka 47, Princeton 22
Cambridge-Isanti 57, Woodbury 9
Fourth round
Cambridge-Isanti 55, St. Cloud Apollo 12
Woodbury 37, Princeton 34
Fifth round
Cambridge-Isanti 49, Anoka 11
St. Cloud Apollo 42, Woodbury 35
Champion: Cambridge-Isanti
Second place: Woodbury
Frazee Invitational
Round 1
Frazee 66, Moorhead 11
Pierz 70, Minneapolis Edison 8
Round 2
Frazee 67, Minneapolis Edison 19
Pierz 55, Moorhead 21
Round 3
Frazee 52, Pierz 9
Minneapolis Edison 38, Moorhead 36
Janesville-Waldorf-Pemberton Quad
St. James 71, Mankato Loyola 3
St. James 58, Janesville-Waldorf-Pemberton 16
Kasson-Mantorville 42, St. James 28
Lake Park-Audubon Tournament
1. Menahga/Sebeka 201.5
2. Barnesville 194
3. Fergus Falls 191
4. Mahnomen/Waubun 139
5. Dilworth-Glyndon-Felton 115
6. Pelican Rapids 113
7. Bagley/Fosston 104
8. Lake Park-Audubon 93
9. Warren-Alvarado-Oslo 27
Eastview Lightning Invitational
First round
Paynesville 57, Winona 13
Coon Rapids 49, Northfield 17
Eastview 49, Faribault 13
Dassel-Cokato 48, Prior Lake 25
Championship Second round
Coon Rapids 37, Paynesville 31
Eastview 31, Dassel-Cokato 27
Consolation
Northfield 50, Winona 12
Faribault 54, Prior Lake 27
Consolation
Northfield 46, Faribault 25
Winona 40, Prior Lake 27
Third round
1st: Eastview 31, Coon Rapids 28
3rd: Dassel-Cokato 40, Paynesville 20
Milbank (SD) Tourament
Canby 37, Watertown (SD) 26
Canby 39, Milbank (SD) 17
Canby 56, Madison (SD) 10
Canby 47, Sioux Falls Roosevlt 22
Minnehaha Academy Knighthawk Tournament
1st: Sibley East 201
2nd: Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 179
3rd: Mongomery-Lonsdale 161
4th: Braham 158.5
5th: Kenyon-Wanamingo 136
6th: Minnehaha Academy/Minneapolis Lutheran 115.5
7th: Rockford 73
8th: Brooklyn Center 68.5
9th: Trinity 68
Owatonna Tournament
First round
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 30, St. Paul Johnson 30
Rochester Century 34, Glenwood City, Wis. 28
Rosemount 54, Minneapolis Roosevelt 27
Triton 38, Le Center 29
Second round
Blue Earth 66, Glenwood City, Wis. 7
Hutchinson 46, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 34
Owatonna 48, Triton 25
Rosemount 37, Adrian 25
Third round
Adrian 72, Minneapolis Roosevelt 4
Blue Earth 54, Rochester Century 19
Owatonna 40, Le Center 30
St. Paul Johnson 32, Hutchinson 32
First round P.M.
Hutchinson 39, Adrian 26
Owatonna 49, Blue Earth 15
Rosemount 51, St. Paul Johnson 22
Triton 57, Rochester Century 20
Second round P.M.
Adrian 69, Rochester Century 6
Hutchinson 39, Triton 36
Owatonna 58, St. Paul Johnson 12
Rosemount 54, Blue Earth 3
Pool A third place
Blue Earth 48, St. Paul Johnson 27
Pool A championship
Owatonna 56, Rosemount 9
Pool B third place
Adrian 52, Triton 18
Pool B championship
Hutchinson 41, Rochester Century 30
Park Center Duals
First round
Buffalo 68, Fridley 6
Centennial 40, Roseville 24
Chaska 60, Champlin Park 21
Cooper 58, Park Center 21
Eden Prairie 45, New Ulm 21
Elk River 35, Osceola (Wis.) 26
Goodhue 48, Irondale 21
Hibbing 53, Spring Lake Park 12
Maple Grove 67, Minneapolis Southwest 3
Mounds View 42, Burnsville 40
Simley 51, Shakopee 16
St. Francis 45, Tartan 33
Totino-Grace 39, Stillwater 16
Wayzata 39, Mankato West 29
Second round
Blaine 54, Mounds View 22
Buffalo 42, Chaska 32
Centennial 35, Goodhue 26
Champlin Park 41, Fridley 28
Cooper 32, Maple Grove 28
Hibbing 35, Eden Prairie 29
Osceola (Wis.) 32, Stillwater 24
Roseville 39, Irondale 27
Shakopee 35, Mankato West 35 (Shakopee wins on criteria)
Simley 59, Wayzata 9
Spring Lake Park 37, New Ulm 36
St. Francis 43, Grand Rapids 27
Tartan 73, Minneapolis Southwest 3
Totino-Grace 48, Elk River 12
Third round
Blaine 65, Buffalo 18
Centennial 33, Hibbing 30
Mounds View 38, Chaska 34
Burnsville 42, Champlin Park 33
Spring Lake Park 40, Roseville
Shakopee 39, Osseola 32
Goodhue 41, Eden Prairie 29
Simley 41, Totino 22
New Ulm 34, Irondale 28
Mankato West 39, Stillwater 25
Tartan 62, Park Center 16
St. Francis 36, Cooper 29
Maple Grove 38, Shakopee 36
1st: Simley 37, Centennial 25
3rd: Totino-Grace 32, Hibbing 26
5th: Goodhue 31, Elk River 27
7th: Eden Prairie 37, Wayzata 24
Plainview/Elgin-Millville Tournament
1. Plainview/Elgin-Millville 211.5
2. Wabasha-Kellogg 188
3. Southland 133.5
4. Byron 128.5
5. Henry Sibley 122.5
6. Osseo 122.5
7. Chatfield 70
8. Lewiston-Altura 69.5
9. Fillmore Central 64.5
St. Croix Falls (WI) Invitational
1st: Brainerd 173.0
2nd: Hudson, WI 163.5
3rd: Boyceville, WI 157.5
4th: Amery, WI 139.0
5th: Chetek/Prairie Farm, WI 130.5
6th: Cameron, WI 120.5
7th: Luck, WI 118.0
8th: St. Croix Falls, WI 105.5
9th: Clear Lake 90.0
10th: Chisago Lakes 10: 87.5
11th: Hinckley-Finlayson 75.5
12th: Unity 71.0
Staples Motley Tournament
Minnewaska Area 38, Sauk Centre 20
Minnewaska Area 50, Staples-Motley 18
Minnewaska Area 56, Pequot Lakes/Pine River/Backus 13
Perham 66, Alexandria 5
Perham 55, Pequot Lakes/Pine River/Backus 14
Perham 53, Morris Area 14
Long Prairie-Grey Eagle 38, Staples-Motley 27
Long Prairie-Grey Eagle 39, Ottertail Central 37
Long Prairie-Grey Eagle 43, Alexandria 22
Sauk Centre 41, Alexandria 28
Sauk Centre 37, Staples-Motley 32
Staples-Motley 42, Ottertail Central 21
Staples-Motley 32, Morris Area 32
Morris 34, Pequot Lakes/Pine River/Backus 31
Ottertail Central 37, Pequot Lakes/Pine River/Backus 25
Stewartville Tournament
1. Scott West 203
2. Caledonia/Houston/Spring Grove 182.5
3. Stewartville 177
4. Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 162
5. Rochester Mayo 159
6. Dover-Eyota 95
7. Hayfield 76
8. Zumbrota-Mazeppa 49
South St. Paul Tournament
1. Cannon Falls 267
2. North Branch 214.5
3. Mankato East 183.5
4. Mound Westonka 155.5
5. South St. Paul 117
5. Benilde-St. Margaret’s 117
7. Eagan 107
8. St. Paul Central 104
9. St. Paul Harding 94
10. North St. Paul 62
11. Ogilvie 44
12. Andover 36.5
Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake Tournament
1. Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake 202.0
2. Lake Crystal-Wellcome Memorial 150.0
3. Norwood-Young America 117.0
4. Redwood Valley 93.0
5. Martin County West 89.5
6. River Valley 78.5
7. Marshall 47.0
8. Buffalo Lake-Hector 18.0


Friday, January 17
Blooming Prairie 34, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 34, tie
Chisago Lakes 45, Big Lake 31
Coon Rapids 74, Park Center 3
Eastview 51, Bloomington Kennedy 18
Holdingford 48, Ogilvie 18
Hutchinson 36, Shakopee 31
Milaca 37, Pierz 22
Medford 70, Alden-Conger 12
New Prague 43, Farmington 25
Pipestone Area 54, Jackson County Central 18
Rocori 37, Albany 32
Rush City 37, Hinckley-Finlayson 22
St. Charles 48, Lewiston-Altura 30
Waconia 60, Mound Westonka 10
Willmar 55, Belgrade-Brooten-Elrosa 10
Meadow Creek/Rivers Christian 57, De La Salle 24
Meadow Creek/Rivers Christian 34, Maple Grove 32
Minnehaha Academy/Lutheran of Minneapolis 51, Orono 21
Dassel-Cokato Triangular
St. Michael-Albertville 34, Dassel-Cokato 24
Litchfield 36, St. Michael-Albertville 27
Litchfield 39, Dassel-Cokato 15
Howard Lake-Waverly-Winsted Triangular
Kimball 66, Howard Lake-Waverly-Winsted 15
Watertown-Mayer 64, Howard Lake-Waverly-Winsted 7
Watertown-Mayer 46, Kimball 18
Lake Park-Audubon Tournament
1. Menahga/Sebeka 201.5
2. Barnesville 194
3. Fergus Falls 191
4. Mahnomen/Waubun 139.5
5. Dilworth-Glyndon-Felton 115
6. Pelican Rapids 113
7. Fosston-Bagley 104
8. Lake Park-Audubon 93
9. Warren-Alvarado-Oslo 22
Lakeville Quad
Lakeville 44, Woodbury 18
Lakeville 64, Richfield/Edina 4
Lakeville 44, Eagan 24
Eagan 34, Richfield/Edina 27
Woodbury 48, Eagan 15
Triangular
Brooklyn Center 43, Minneapolis North 29
Cretin-Derham Hall 42, Brooklyn Center 38
Cretin-Derham Hall 61, Minneapolis North 15


Thursday, January 16
Aitkin 49, Braham 19
Albert Lea 49, Mankato East 24
Anoka 35, Blaine 25
Apple Valley 55, Burnsville 3
Becker 33, Waconia 25
Bemidji 49, Grand Rapids 17
Bloomington Jefferson 41, Chaska 35
Breckenridge 45, Browerville/Eagle Valley 29
Caledonia/Houston/Spring Grove 44, Southland 18
Cambridge-Isanti 53, Monticello 16
Canby 33, Wabasso 20
Cannon Falls 51, Kenyon-Wanamingo 22
Centennial 57, St. Francis 16
Coon Rapids 45, Maple Grove 21
Detroit Lakes 33, Staples-Motley 28
East Grand Forks 46, Bagley/Fosston 33
Eden Valley-Watkins 60, Howard Lake-Waverly 21
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 55, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 15
Hastings 66, Park of Cottage Grove 6
Henry Sibley 71, St. Thomas Academy 12
Kasson-Mantorville 32, Lake City 26
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 37, Belgrade-Brooten-Elrosa 22
Lake Crystal-Wellcome Memorial 35, Madelia/Truman 30
LeSueur-Henderson/Cleveland 37, Waterville-Elysian-Morristown 36
Maple River 78, Elmore Academy 3
Menahga-Sebeka 38, Bertha-Hewitt/Verndale 29
Milaca 54, North Branch 18
Minneapolis Roosevelt 45, Minneapolis North 30
Minneapolis South 48, Minneapolis Patrick Henry 30
Minneapolis Washburn 52, Minneapolis Southwest 28
Minnewaska Area 52, Benson 18
New London-Spicer 43, Lac Qui Parle Valley 21
Nicollet 44, Martin County West 27
Parkers Prairie 46, Ottertail Central 30
Pine Island 53, Byron 10
Robbinsdale Armstrong 48, Hopkins/Blake 26
Rochester Mayo 43, Mankato West 7
Roseau 72, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 9
Rosemount 36, Eden Prairie 19
South St. Paul 54, North St. Paul 17
Spring Lake Park 33, Irondale 31
St. Cloud Tech 36, Brainerd 23
St. Michael-Albertville 63, Mora 10
St. Paul Como Park 33, St. Paul Harding 29
Stewartville 52, Zumbrota-Mazeppa 18
Tartan 61, Richfield 9
Totino-Grace 62, Buffalo 11
Triton 43, Hayfield 33
Wabasha-Kellogg 54, Dover-Eyota 13
Wadena-Deer Creek 69, Park Rapids 7
Watertown-Mayer 44, Annandale-Maple Lake 15
Wayzata 51, Robbinsdale Cooper 26
White Bear Lake 32, Stillwater 28
Winona/Winona Cotter 44, Rochester Century 40
Woodbury 37, Mounds View 36
Buffalo Lake-Hector Triangular
Dawson-Boyd 72, Buffalo Lake-Hector 3
Dawson-Boyd 63, Renville County West 9
Delano Triangular
Glencoe-Silver Lake 44, Delano 30
Glencoe-silver Lake 43, Orono 21
Delano 36, Orono 28
Elk River Triangular
Elk River 46, Osseo 3
Osseo 53, Sauk Rapids 18
Foley Triangular
Foley 69, Pine City 10
Foley 44, North Branch 20
Hibbing Triangular
Hibbing 60, Virginia 18
Nashwauk-Keewatin 43, Virginia 36
Hibbing 66, Nashwauk-Keewatin 12
Montgomery-Lonsdale Triangular
LeCenter 44, Montgomery-Lonsdale 27
Montgomery-Lonsdale 60, Lester Prairie/Holy Trinity 17
LeCenter 34, Lester Prairie/Holy Trinity 30
Triangular
Trinity at River Ridge 51, St. Croix Lutheran 24
Trinity at River Ridge 53, Fridley 21
St. Croix Lutheran 61, Fridley 24


Tuesday, January 14
Albany 42, Eden Valley-Watkins 30
Atwater-Cosmos-Grove City 37, MACCRAY 28
Blackduck/Cass Lake-Bena 45, Deer River 24
BOLD 51, Wabasso 10
Brainerd 32, Alexandria 26
Crookston 51, Park Rapids 21
Dassel-Cokato 52, Kimball 20
Fergus Falls 46, Pelican Rapids 16
Fertile-Beltrami 36, Dilworth-Glyndon-Felton 34
Frazee 49, Perham 15
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 79, Alden-Conger 0
Holdingford 51, Sartell-Saint Stephen 15
Kenyon-Wanamingo 31, Zumbrota-Mazeppa 29
Little Falls 46, St. Cloud Apollo 28
Marshall 44, Ellsworth/Hills Beaver Creek/Luverne 36
Medford 40, St. Clair 28
Menahga/Sebeka 46, Parkers Prairie 24
Milaca 50, Mora 20
Minneota 44, Yellow Medicine East 21
Moorhead 36, Lake Park-Audubon 32
Morris/Hancock 54, Montevideo 24
New Prague 43, Cannon Falls 27
New Ulm 58, St. Peter 15
New York Mills 53, Browerville/Eagle Valley 15
Owatonna 67, Winona/Winona Cotter 3
Princeton 44, Big Lake 28
Rochester Mayo 65, Rochester John Marshall/Lourdes 4
Sibley East 37, Madelia/Truman 23
Spring Lake Park 39, North Branch 30
St. Cloud Tech 48, Sauk Rapids 31
Waseca 59, Fairmont 16
Wheaton/Herman-Norcross 38, Bertha-Hewitt/Verndale 32
Zumbrota-Mazeppa 29, Kenyon-Wanamingo 31
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville/Beardsley Triangular
Lac qui Parle Valley 58, Osakis 18
Lac qui Parle Valley 38, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 33
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville/Beardsley 47, Osakis 33
Lester Prairie Quad
Brooklyn Center 45, Lester Prairie 32
Gibbon-Fairfax-Winthrop 42, Brooklyn Center 31
Gibbon-Fairfax-Winthrop 61, Lester Prairie 12
Meadow Creek Christian/Rivers Christian 44, Gibbon-Fairfax-Winthrop 30
Meadow Creek Christian/Rivers Christian 52, Brooklyn Center 24
Meadow Creek Christian/Rivers Christian 58, Lester Prairie 17
Mankato Loyola Tri
Maple River 61, Buffalo Lake-Hector 15
Maple River 56, Mankato Loyola 14
Mankato Loyola 34, Buffalo Lake-Hector 30
Minneapolis Washburn Quad.
Columbia Heights 48, St. Paul Humboldt 24
Minneapolis Washburn 48, Columbia Heights 30
Minneapolis Washburn 66, St. Paul Humboldt 18
North St. Paul 37, Columbia Heights 33
North St. Paul 42, St. Paul Humboldt 24
North St. Paul 63, Minneapolis Washburn 15
at Minnetonka
Minnetonka 51, Cretin-Derham Hall 22
Minnetonka 72, Park Center 3
Park Center 46, Cretin-Derham Hall 33
Monticello Triangular
Annandale/Maple Lake 48, Monticello 16
Mound Westonka 42, Monticello 28
Annandale/Maple Lake 39, Mound Westonka 22
New London-Spicer Triangular
New London-Spicer 39, Norwood-Young America 24
Glencoe-Silver Lake 34, New London-Spicer 24
Glencoe-Silver Lake 43, Norwood-Young America 22
Triangular
Pierz 54, Belgrade-Brooten-Elrosa 9
Pierz 69, Howard Lake-Waverly-Winsted 6


Monday, January 13
Northfield 42, Faribault 15
River Valley 43, Fulda/Murray County Central 33
United South Central Triangular at Wells
United South Central 48, Waterville-Elysian- Morristown 18
United South Central 52, Martin County West 18
Waterville-Elysian-Morristown 36, Martin County West 32


Saturday, January 11
Anoka Invitational
1. Anoka 205
2. White Bear Lake 178.5
3. Alexandria 159
4. River Falls (Wis.) 146.5
5. Cumberland (Wis.) 143.5
6. Henry Sibley 113
7. Winona 96
8. Armstrong 38.5
Bismarck (ND) Rotary Tournament
1. Frazee 210.5
2. Rapid City Stevens (S.D.) 173
3. West Fargo (N.D.) 165
4. Napoleon (N.D.) 160.5
5. Dickinson (N.D.) 155.5
6. Bismarck/Minot (N.D.) 131
7. Beulah (N.D.) 113.5
8. Bismarck Century (N.D.) 112
9. Jamestown (N.D.) 91
Charles City (IA) Duals
Apple Valley 69, Charles City (Iowa) 10
Apple Valley 45, Emmetsburg (Iowa) 11
Apple Valley 53, Iowa City (Iowa) 12
Apple Valley 42, Oskaloosa (Iowa) 18
Chaska Tournament
1. Chaska 238.5
2. Richfield/Edina 178
3. Rochester John Marshall/Lourdes 167
4. Park Center 154
5. St. Croix Lutheran 134
6. DeLaSalle 131.5
7. St. Thomas Academy 106.5
8. Minneapolis Henry 69
Deuel Co. (SD) Team Tournament
Championship
Dawson-Boyd 56, Flandreau (SD) 24
1st Round
Dawson-Boyd 36, Sisseton (SD) 35
2nd Round
Dawson-Boyd 41, Redfield (SD) 33
3rd Round
Dawson-Boyd 76, Milbank JV(SD) 6
Eagan Tournament
Eagan 38, St. Paul Harding 25
Eagan 43, St. Paul Highland Park 15
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 50, Montgomery-Lonsdale 21
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 58, Janesville-Waldorf-Pemberton 11
Janesville-Waldorf-Pemberton 43, Cretin-Derham Hall 26
Minneapolis Southwest 46, St. Paul Highland Park 28
St. Paul Harding 36, Minneapolis Southwest 30
1st: Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 51, Eagan 8
3rd: Montgomery-Lonsdale 54, St. Paul Harding 26
5th: Janesville-Waldorf-Pemberton 61, Minneapolis Southwest 21
7th: Cretin-Derham Hall 52, St. Paul Highland Park 30
Hinckley-Finlayson Tournament
1. Pierz 252
2. Hinckley-Finlayson 156
3. Minnehaha Academy/Lutheran (Bloomington) 154.5
4. Rush City 152.5
5. Chisago Lakes 144
6. Trinity School 129
7. Pine City 87
8. Granite City Baptist 34
Kimball Tournament
Atwater-Cosmos-Grove City 36, Kimball 26
Atwater-Cosmos-Grove City 37, Eden Valley-Watkins 36
St. James 36, Atwater-Cosmos-Grove City 29
La Crescent Team Invitational
Quarterfinals
La Crescent, Barron 30
Hayfield 45, Dover-Eyota 28
Pine Island 36, St. Francis 33
Wabasha-Kellogg 38, Lakeville 30
Semifinals
La Crescent 36, Hayfield 35
Pine Island 49, Wabasha-Kellogg 19
Consolation Semifinals
Barron 42, Dover-Eyota 33
St. Francis 36, Lakeville 19
7th: Lakeville 53, Dover-Eyota 17
5th: St. Francis 51, Barron 23
3rd: Wabasha-Kellogg 48, Hayfield 23
1st: Pine Island 58, La Crescent 15
Lake City Tournament
1. Plainview/Elgin-Millville 225.5
2. Caledonia/Houston/Spring Grove 187.5
3. Lake City 184.5
4. Medford 163
5. Kasson-Mantorville 149
6. Chatfield 83
7. St. Charles 58
8. South St. Paul 55
Minnewaska Tournament
1st Round
Litchfield 52, Bertha-Hewitt/Verndale 16
Long Prairie-Grey Eagle 60, Pelican Rapids 15
Wheaton-Herman-Norcross 37, Kerkhoven-Murdock-Sunberg 27
Minnewaska 66, West Central Area 3
Semifinals
Litchfield 40, Long Prairie-Grey Eagle 30
Minnewaska Area 51, Wheaton-Herman-Norcross 8
Consolation Semifinal
Bertha-Hewitt/Verndale 50, Pelican Rapids 15
Kerkhoven-Murdock-Sunberg 34, West Central Area 23
7th: Bertha-Hewitt/Verndale 37, West Central Area 6
5th: Kerkhoven-Murdock-Sunburg 49, Pelican Rapids 22
3rd: Wheaton/Herman-Norcross 34, Long Prairie-Grey Eagle 29
1st: Minnewaska 33, Litchfield 31
Monticello Tournament
1. St. Michael-Albertville 235
2. Foley 222.5
3. Farmington 144
4. Rocori 128
5. Buffalo 123.5
6. Monticello 107
7. Fairmont 106
8. Prior Lake 61
North Branch Tournament
1. Wayzata 204.5
2. Willmar 204
3. Menomonie (Wis.) 170
4. Apple Valley JV 164.5
5. North Branch 155.5
6. Andover 51
7. Columbia Heights 39
8. Mahtomedi 20
Osakis Tournament
Round 1
Albany 61, Osakis 15
Annandale/Maple Lake 65, Melrose 9
Coon Rapids 73, Holdingford 5
Walker-Hackensack-Ackeley/Nevis 37, Browerville/Eagle Valley 36
Round 2
Albany 36, Annandale/Maple Lake 24
Coon Rapids 67, Nevis/Walker-Hackensack-Ackeley 6
Holdingford 39, Browerville/Eagle Valley 37
Melrose 51, Osakis 27
7th: Browerville/Eagle Valley 40, Osakis 27
5th: Holdingford 37, Melrose 36
3rd: Annandale/Maple Lake 41, Nevis/Walker-Hackensack-Ackeley 15
1st: Coon Rapids 47, Albany 15
Paul Bengtson Invitation
1. LeCenter 200.5
2. Minnetonka 197
3. Princeton 196
4. Montevideo 162.5
5. St. Paul Como Park 87.5
6. Orono 83
7. Hopkins/Blake 71
8. Minneapolis South 60
Paynesville Tournament
1. Scott West 226.5
2. Dassel-Cokato 185.5
3. Minneota 150
4. Forest Lake 146
5. Deer River 130
6. Paynesville 122
7. Park Rapids 54
8. Sartell-Saint Stephen 42
Parkers Prairie Invitational
1st: Barnesville 184
2nd: Benson 176
3rd: Parkers Prairie 162.5
4th: Foley 140
5th: Ortonville 130
6th: Royalton 117
7th: Breckenridge 73
8th: Crosby-Ironton 34
St. Cloud Tech Kiffmeyer Duals
1st: Albert Lea 27, Cambridge-Isanti 22
3rd: Hutchinson 33, Elk River Area 25
5th: Hastings 34, Brainerd 22
7th: St. Cloud Tech 57, St. Cloud Apollo 24
Round 1
Cambridge-Isanti 57, St. Cloud Apollo 9
Hutchinson 36, Hastings 25
Elk River Area 40, St. Cloud Tech 28
Albert Lea 44, St. Brainerd 14
Round 2
Albert Lea 34, Elk River Area 19
Cambridge-Isanti 55, Hutchinson 19
Brainerd 38, St. Cloud Tech 33
Hastings 48, St. Cloud Apollo 27
Stillwater Tournament
First round
Milaca 38, Stillwater 31
New Prague 56, Tartan 15
Rosemount 33, Goodhue 25
Simley 84, St. Paul Arlington 0
Semifinals
New Prague 36, Rosemount 29
Simley 46, Milaca 15
Consolation seminfinals
Goodhue 50, Tartan 17
Stillwater 78, St. Paul Arlington 0
7th: Tartan 72, St. Paul Arlington 4
5th: Goodhue 34, Stillwater 30
3rd: Milaca 34, Rosemount 29
1st: Simley 49, New Prague 16
United South Central Invitational
1. United South Central 213.0
2. Lake Crystal-Wellcome-Memorial 208.0
3. Madelia-Truman 184.0
4. Waterville-Elysian-Morristown 134.5
5. Maple River 118.5
6. Red Rock Central 113.5
7. Mankato Loyola 45.5
8. Alden-Conger 33.0
Verne Gagne Invitational
Round 1
Delano 47, Bloomington Jefferson 24
Glencoe-Silver Lake 44, Maple Grove 26
Irondale 37, Mound Westonka 33
Nicollet 54, Fridley 21
Round 2
Glencoe-Silver Lake 49, Delano 27
Maple Grove 48, Bloomington Jefferson 26
Mound Westonka 60, Fridley 18
Nicollet 37, Irondale 37 (tie)
7th: Bloomington Jefferson 56, Fridley 18
5th: Mound Westonka 48, Maple Grove 23
3rd: Irondale 48, Delano 27
1st: Glencoe-Silver Lake 48, Nicollet 16
Wabasso Quad
Windom 40, New Ulm 34
Wabasso 44, New Ulm 17
New Ulm 48, Tracy-Milroy 16


Friday, January 10
Bagley/Fosston 37, Lake Park-Audubon 30
Bemidji 40, Staples-Motley 26
Burnsville 46, Eagan 16
Caledonia/Houston/Spring Grove 68, Rushford-Peterson 7
Cambridge-Isanti 48, St. Francis 19
Centennial 47, Spring Lake Park 17
Chatfield 39, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 32
Eastview 46, Lakeville 13
Fertiler-Beltrami 40, Roseau 20
Glencoe-Silver Lake 45, Watertown-Mayer 26
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 45, Southland 26
Hibbing 42, Thief River Falls 29
LeSueur-Henderson/Cleveland 40, Montgomery-Lonsdale 36
Mankato West 40, Faribault 27
Mound Westonka 50, Brooklyn Center 18
New Ulm 33, Duluth Area 23
Pipestone Area 57, Marshall 20
Plainview/Elgin-Millville 50, St. Charles 18
Redwood Valley 45, Jackson County Central 29
Totino Grace 58, Monticello 0
Wabasha-Kellogg 52, Lewiston-Altura 18
Becker Invitational
1. Becker 225
2. Mille Lacs Area 193
3. New York Mills 189
4. Meadow Creek/Rivers Christian Academy 124
5. Big Lake 121
6. Braham 118
7. St. Cloud Apollo 100
8. Howard Lake-Waverly-Winsted 32
Fairmont Triangular
River Valley 38, Fairmont 30
River Valley 42, St. Peter 31
St. Peter 39, Fairmont 39 (tie)
Hayfield Triangular
Kasson-Mantorville 43, Hayfield 23
Kasson-Mantorville 48, Waterville-Elysian-Morristown 21
Waterville-Elysian-Morristown 45, Hayfield 37
Mahnohmen-Waubun Duals
1. Wadena-Deer Creek
2. Greenbush-Middle River-Badger
3. Blackduck-Cass Lake-Bena
4. Menagha-Sebeka
5. Crookston
6. Mahnohmen-Waubun
7. Frazee JV
8. Red Lake County Central
First round
Wadena-Deer Creek 59, Frazee JV 17
Badger-Greenbush-Middle River 75, Red Lake County Central 3
Blackduck-Cass Lake-Bena 45, Mahnohmen-Waubun 24
Menagha-Sebeka 59, Crookston 9
Second round
Wadena-Deer Creek 52, Blackduck-Cass Lake-Bena 16
Badger-Greenbush-Middle River 42, Menagha-Sebeka 30
Mahnohmen-Waubun 33, Frazee JV 29
Crookston 58, Red Lake County Central 18
Third round
Wadena-Deer Creek 39, Badger-Greenbush-Middle River 26
Frazee JV 67, Red Lake County Central 12
Blackduck-Cass Lake-Bena 37, Menagha-Sebeka 32
Mahnohmen-Waubun 39, Crookston 39
Triangular
Buffalo 35, Mounds View 30
Irondale 49, Mounds View 24
Irondale 40, Buffalo 28


Thursday, January 9
Aitkin 46, Rush City 19
Albert Lea 39, Rochester Mayo 18
Anoka 57, Champlin Park 7
Becker 37, Litchfield 14
Blackduck/Cass Lake-Bena 42, Pequot Lakes/Pine River-Backus 28
Brainerd 52, Little Falls 14
Byron 37, Triton 34
Cannon Falls, 49 Zumbrota-Mazeppa 25
Chisago Lakes 53, Pine City 22
Fergus Falls 39, Barnesville 20
Foley 51, Princeton 12
Forest Lake 69, Park of Cottage Grove 9
Hastings 55, Mounds View 18
Henry Sibley 51, Richfield/Edina 21
Kimball 63, Lester Prairie 15
Minneapolis Edison 75, Minneapolis Patrick Henry 6
Minneapolis Roosevelt 43, Minneapolis Washburn 23
Minneapolis South 51, Minneapolis North 22
Minneota 62, Renville County West 6
Montevideo 43, Lac qui Parle Valley 27
Mora 49, Hinckley-Finlayson 19
New London-Spicer 38, Benson 32
New York Mills 43, Menahga-Sebeka 21
North St. Paul 42, St. Thomas Academy 39
Osseo 39, Maple Grove 23
Paynesville 45, Albany 24
Pine Island 54, Kenyon Wanamingo 18
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 46, Fulda/Murray County Central 28
Rosemount 42, Bloomington Kennedy 22
Royalton 42, Belgrade-Brooten-Elrosa 32
Sauk Rapids 54, Sartell 25
Simley 58, Tartan 7
South St. Paul 64, Mahtomedi 18
St. Paul Johnson 42, St. Paul Como Park 24
Stillwater 43, Woodbury 26
Thief River Falls 36, Fertile-Beltrami 29
United South Central 77, Alden-Conger 0
Wayzata 75, Robbinsdale Armstrong 6
Willmar 51, Alexandria 18
Blooming Prairie Triangular
Blooming Prairie 42, Nicollet 29
Blooming Prairie 64, Mankato Loyola 7
Nicollet 51, Mankato Loyola 18
Eastview Triangular
Apple Valley 53, Eastview 12
Apple Valley 54, Chaska 6
Eastview 53, Chaska 12
at Janesville
BOLD 49, Medford 16
Medford 39, Janesville-Waldorf-Pemberton 22
Minnetonka Triangular
Brooklyn Center 54, Hopkins/Blake 24
Minnetonka 57, Brooklyn Center 21
Minnetonka 70, Hopkins/Blake 12
New Prague Triangular
New Prague 36, Hutchinson 29
Scott West 36, New Prague 22
Scott West 57, Hutchinson 14
Pierz Triangular
Pierz 78, Holdingford 0
Holdingford 50, Rockford 24
Pierz 72, Rockford 4
Rocori Triangular
Dassel-Cokato 43, Rocori 23
Rocori 36, St. Cloud Apollo 28
Dassel-Cokato 54, St. Cloud Apollo 13
Triangular
Perham 66 Breckenridge 12
Perham 58 Pelican Rapids 21
Pelican Rapids 38 Breckenridge 30


Tuesday, January 7
Barnesville 43, Dilworth Glydon-Felton 14
BOLD 30, Minneota 29
Brainerd 39, Aitkin 25
Cambridge-Isanti 55, Chisago Lakes 17
Fergus Falls 43, West Central 24
Fertile-Beltrami 52, Moorhead 15
Greenbush-Middle River/Badger 67, Crookston 9
Lake Crystal-Wellcome Memorial 43, Nicollet 22
Litchfield 38, Waconia 24
Mankato West 61, Rochester Century 7
Mahnomen/Waubun 53, Bagley/Fosston 27
Minnewaska Area 44, Morris Area/Hancock 19
Mora 44, Braham 31
Norwood Young America 31, LeSueur-Henderson/Cleveland 22
Perham 64, Park Rapids 13
Sauk Centre 32, Albany 18
St. James 32, Sibley East 30
Staples-Motley 47, Pelican Rapids 23
Wadena-Deer Creek 45, Bertha-Hewitt-Verndale 19
Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake 47, Pipestone Area 20
Yellow Medicine East 50, Benson 28
Adrian Triangular
Adrian 37, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 25
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 57, Jackson County Central 10
Annandale/Maple Lake Triangular
Annandale/Maple Lake 36, New London-Spicer 31
Annandale/Maple Lake 28, Dassell-Cokato 26
Dassel-Cokato 45, New London-Spicer 21
Big Lake Triangular
Big Lake 45, Royalton 32
Big Lake 66, Sartell 18
Royalton 55, Sartell 17
Madelia/Truman Triangular
Madelia/Truman 36, Redwood Valley 31
Madelia/Truman 46, Maple River 28
Redwood Valley 39, Maple River 37
Meadow Creek Triangular
Meadow Creek/Rivers Christian 51, Eden Valley-Watkins 26
Mille Lacs 58, Eden Valley-Watkins 21
Mille Lacs 52, Meadow Creek/Rivers Christian 21
Totino Grace Triangular
Totino Grace 44, Spring Lake Park 17
Totino Grace 52, Osseo 12
Spring Lake Park 34, Osseo 33
Watertown-Mayer Triangular
Watertown-Mayer 58, Minnehaha Academy/Minneapolis Lutheran 15
Minnehaha Academy/Minneapolis Lutheran 51, Lester Prairie 16
Watertown-Mayer 73, Lester Prairie 3


Monday, January 6
Gibbon-Fairfax-Winthrop 39, Fairmont 38
Roseau 37, Thief River Falls 33
St. James 32, Madelia-Truman 30
Wabasso 66, Fulda/Murray County Central 5


Saturday, January 4
Forest Lake 43, Wabasha-Kellogg 31
The Clash – National High School Duals at Rochester
1st: Glenbard North, IL
2nd: Apple Valley, MN
3rd: Vacaville, CA
4th: Wasatch, UT
5th: Owatonna, MN
Benson Braves Classic Tournament
1. Minneota 214.5
2. Minnewaska 207.5
3. Sauk Centre 161.0
4. Benson 137.0
5. Redwood Valley 109.0
6. Chokio-Alberta-Clinton/Graceville 93.0
7. Marshall 82.0
8. Lac Qui Parle Valley 70.0
Brooklyn Center Tournament
1st: Watertown-Mayer 291
2nd: Minnetonka 218.5
3rd: Minnehaha Academy/Lutheran High 138
4th: Brooklyn Center 124
5th: Minneapolis Washburn 122
6th: St. Paul Central 116
7th: Minneapolis Patrick Henry 37
Buffalo Invitational
First round
Eden Prairie 57, JV All-Stars 12
Buffalo 45, Big Lake 23
Foley 74, Armstrong 6
Alexandria 61, Ellsworth (WI) 6
Second round
Buffalo 69, JV All-Stars 6
Foley 71, Ellsworth 12
Eden Prairie 66, Big Lake 10
Alexandria 59, Armstrong 9
Third round
Armstrong 51, Ellsworth 30
Foley 54, Alexandria 13
Eden Prairie 52, Buffalo 14
JV All-Stars 40, Big Lake 38
7th: Ellsworth 48, JV All-Stars 30
5th: Big Lake 55, Armstrong 21
3rd: Alexandria 46, Buffalo 27
1st: Foley 32, Eden Prairie 25
Burnsville Jaycee Invitational
1st: Eastview 217
2nd: Hastings 210
3rd: Burnsville 173.5
4th: Byron 159.5
5th: Austin 132
6th: Eagan 66
7th: Richfield/Edina 63
8th: St. Paul Como Park 56
9th: St. Thomas Academy 28
Cambridge-Isanti Bluejacket Invitational
1st: Cambridge-Isanti 194.5
2nd: Bemidji 188
3rd: Elk River 182
4th: Brainerd 138.5
5th: Blaine 113
6th: St. Paul Johnson 108.5
7th: Grand Rapids 79
8th: Champlin Park 61
Cannon Falls Tournament
1st: Shakopee 227.0
2nd: Cannon Falls 223.5
3rd: Southland 157.5
4th: Woodbury 155.5
5th: Gibbon-Fairfax-Winthrop 154.5
6th: Benilde-St. Margaret 129.0
7th: Rochester Century 91.0
8th: Orono 83.0
9th: Rushford Peterson 74.0
10th: St. Croix Luthern 60.5
11th: Mankato-Loyola 37.0
12th: Elmore 26.0
Columbia Heights Invitational
1. Coon Rapids 263
2. St. Francis 226
3. Osseo 207.5
4. DeLaSalle 98.5
5. Fridley 86
6. St. Paul Harding 79
7. Columbia Heights 61
8. Andover 40
Farmington Tiger Classic Duals
Pool A
Scott West 37, Northfield 29
Northfield 51, Bloomington Kennedy 24
Scott West 45, Bloomington Kennedy 9
Pool B
Faribault 43, Henry Sibley 31
Blue Earth Area 30, Faribault 29
Blue Earth Area 39, Henry Sibley 31
Pool C
Paynesville 67, Jackson County Central 6
St. Michael-Albertville 78, Jackson County Central 6
Paynesville 32, St. Michael-Albertville 28
Pool D
Goodhue 33, Farmington 30
Farmington 66, Rochester John Marshall 11
Goodhue 67, Rochester John Marshall 7
Championship Pool
Scott West 44, Goodhue 16
Paynesville 54, Blue Earth Area 13
3rd: Goodhue 51, Blue Earth Area 20
1st: Scott West 29, Paynesville 28
5th Place Pool
Farmington 49, Northfield 24
St. Michael-Albertville 36, Faribault 27
7th: Northfield 28, Faribault 28
5th: St. Michael-Albertville 52, Farmington 20
Consolation Pool
Bloomington Kennedy 40, Henry Sibley 33
Rochester John Marshall 42, Jackson County Central 25
11th: Henry Sibley 51, Jackson County Central 30
9th: Bloomington Kennedy 63, Rochester John Marshall 6
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland Tournament
1st: Medford 147
2nd: Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 125
3rd: Triton 111
4th: Alden-Conger 24
Hibbing Duals
First round
Chisago Lakes 47, Greenway/Nashwauk-Keewatin 31
Crookston 57, Park Center 18
Eveleth-Gilbert/Mountain Iron-Bhul/Virginia 41, Nevis/Walker-Hackensack-Ackeley 30
Second round
Hibbing 68, Park Center 7
St. Paul Highland Park 48, Chisago Lakes 29
White Bear Lake 48, Eveleth-Gilbert/Mountain Iron-Bhul/Virginia 19
Third round
Greenway/Nashwauk-Keewatin 45, St. Paul Highland Park 36
Hibbing 59, Crookston 12
White Bear Lake 57, Nevis/Walker-Hackensack-Ackeley 19
Fourth round
Chisago Lakes 59, Nevis/Walker-Hackensack-Ackeley 16
Greenway/Nashwauk-Keewatin 39, Eveleth-Gilbert/Mountain Iron-Bhul/Virginia 36
White Bear Lake 53, St. Paul Highland Park 12
Fifth round
Chisago Lakes 57, Park Center 15
Crookston 45, Greenway/Nashwauk-Keewatin 26
Hibbing 54, St. Paul Highland Park 13
Sixth round
Crookston 45, Eveleth-Gilbert/Mountain Iron-Bhul/Virginia 29
Hibbing 48, White Bear Lake 21
Nevis/Walker-Hackensack-Ackeley 60, Park Center 19
Hillsboro (ND) Triangular
Badger/Greenbush-Middle River 55, Hillsboro (ND) 21
Badger/Greenbush-Middle River 60, Oakes (ND) 9
Hillsboro (ND) 36, Oakes (ND) 34
Hudson (WI) Tournament
First round
Boyceville (WI) 46, Hudson (WI) 21
Hutchinson 42, Stillwater JV 25
Plainview/Elgin-Millville 33, Stanley-Boyd (WI) 25
Stillwater 44, Amery (WI) 20
Second round
Boyceville (WI) 40, Stillwater 23
Hudson (WI) 48, Amery (WI) 25
Hutchinson 36, Stanley-Boyd (WI) 32
Plainview/Elgin-Millville 75, Stillwater JV 4
Third round
Boyceville (WI) 48, Amery (WI) 21
Plainview/Elgin-Millville 44, Hutchinson 35
Stanley-Boyd 66, Stillwater JV 15
Stillwater 49, Hudson (WI) 23
7th: Stillwater JV 34, Amery (WI) 29
5th: Stanley-Boyd (WI) 46, Hudson (WI) 30
3rd: Hutchinson 40, Stillwater 34
1st: Plainview/Elgin-Millville 34, Boyceville (WI) 32
Le Center Tournament
1. Waseca 173.5
2. New Prague 155
3. Mankato East 127
4. Le Center 121
5. LeSueur-Henderson/Cleveland 92
6. Kenyon-Wanamingo 81
7. Janesville-Waldorf-Pemberton 53
8. Hopkins/Blake 29
Little Falls Flyer Invitational
1. Litchfield 245.5
2. Wadena-Deer Creek 199.5
3. Pierz 145.0
4. Fergus Falls 144.0
5. Little Falls 139.5
6. Detroit Lakes 105.0
7. Sauk Rapids 46.0
8. Crosby-Ironton 26.5
Montgomery Lonsdale Redbird Invitational
1st: Lakeville 223
2nd: Lake Crystal-Wellcome Memorial 182
3rd: St. Clair 161.5
4th: Blooming Prairie 153.5
5th: Montgomery Lonsdale 135.5
6th: Martin County West 101.5
7th: Maple River 98
8th: Cretin Durham Hall 69
9th: Howard Lake Waverly Winsted 43
Mora Tournament
1. Waconia-Mayer Lutheran 227.0
2. Albany 165.5
3. Annadale-Maple Lake 161.0
4. Mora 144.0
5. St. Cloud Apollo 127.0
6. Hinckley-Finlayson 98.0
7. Pine City 81.0
8. Sartell 45.5
Norwood-Young America Central Invitational
1. Norwood Young America 206.5
2. St. Peter 140
3. Waterville-Elysian-Morristown 140
4. New Prague JV 138
5. Colorado Springs Christian (Colo.) 118.5
6. Trinity (Bloomington) 112
7. Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 81
Ogilvie Invitational
1. Mille Lacs Raiders 255.0
2. Robbinsdale Cooper 205.0
3. South St. Paul 162.0
4. Litchfield Junior Varsity 157.0
5. Rush City 96.0
6. Ogilvie 87.5
7. Minnespolis South 86.0
8. Minneapolis North 63.5
9. St. Paul Humbolt 43.0
Perham Duals
1st: Long Prairie-Grey Eagle 38, Perham 32
3rd: Barnesville 35, New London-Spicer 32
5th: Aiktin 40, Morris Area 33
Pool Matches
Perham 52, Aitkin 17
New London-Spicer 43, Aitkin 28
Long Prairie-Grey Eagle 37, Morris Area 33
Barnesville 38, Morris Area 30
Long Prairie-Grey Eagle 35, Barnesville 31
Perham 40, New London-Spicer 28
Pine to Prairie Tournament
1. New York Mills 229.5
2. Menahga-Sebeka 194.5
3. Thief River Falls 160.0
4. Fertile-Beltrami 154.5
5. Staples-Motley 112.5
6. Dilworth-Glyndon-Felton 96.5
7. Lake Park-Audubon 95.0
8. Fosston-Bagley 89.0
9. East Grand Forks 81.5
10. Red Lake County Central 53.0
Royalton Invitational
1. Princeton 247
2. Braham 167
3. Royalton 153
4. Browerville/Eagle Valley 137.5
5. Holdingford 103
6. Granite City Baptist 80
7. Upsala/Swanville 23
Tartan High “Clash of the Titan’s” Tournament
1st: Rosemount 251.5
2nd: Irondale 175.0
3rd: St. Cloud Tech 145.0
4th: Tartan 134.0
5th: Chaska 131.5
6th: North Branch 120.0
7th: Roseville 117.0
8th: Maple Grove 111.0
Yellow Medicine East Dam Site Tournament
1. Canby (C) 205
2. Wabasso (W) 190
3. Yellow Medicine East (YME) 121
4. Dawson/Boyd (DB) 110
5. Pipestone-Jasper (PJ) 87
6. Tracy-Milroy-Balaton (TMB) 52.5
7. Renville County West (RCW) 31


Friday, January 3
Albert Lea 45, Faribault 17
Benilde-St. Margaret’s 51, Orono 27
Benson 39, Lac qui Parle Valley 36
Bloomington Kennedy 39, Bloomington Jefferson 26
Cannon Falls 37, Hayfield 36
Deer River/Northland 51, Fosston/Bagley 27
Eastview 46, Burnsville 20
Frazee 57, Detroit Lakes 9
Hastings 35, Farmington 31
Kasson-Mantorville 52, Triton 11
Lake City 44, Byron 23
Pine Island 30, Stewartville 27
Rosemount 32, Lakeville 26
St. Francis 42, Irondale 24
St. Michael-Albertville 44, Foley 10
Belgrade-Brooten-Elrosa Jaguar Invitational
1. Becker 226.5
2. BOLD 225.5
3. Atwater-Cosmos-Grove City 107.0
4. West Central Area 81.0
5. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 63.0
6. Belgrade-Brooten-Elrosa 56.5
7. Ottertail Central 40.0
8. Melrose 30.0
Elk River Triangular
Buffalo 46, Monticello 23
Elk River 51, Monticello 13
Elk River 55, Buffalo 12
Monticello Triangular
Elk River 51, Monticello 13
Buffalo 46, Monticello 23
Elk River 55, Buffalo 12
Mound-Westonka Triangular
Delano 51, Columbia Heights 15
Mound-Westonka 46, Delano 23
Mound-Westonka 63, Columbia Heights 15
Osakis Triangular
Osakis 57, Upsala/Swanville 12
Wheaton/Herman-Norcross 70, Osakis 12
Wheaton/Herman-Norcross 84, Upsala/Swanville 0
Rockford Rocket Invitational
1. Kimball 216.5
2. Sibley East 185
3. Park of Cottage Grove 140.5
4. Eden Valley-Watkins 135
5. Trinity of Bloomington 110
6. Rockford 88.5
7. Buffalo-Lake Hector 84
8. St. Thomas Academy 28


Thursday, January 2
 Apple Valley 30, Simley 29
Badger/Greenbush-Middle River 33, Bemidji 30
Blaine 70, Park Center 3
Dawson-Boyd 61, MACCRAY 7
Dilworth-Glyndon-Felton 53, Breckenridge 24
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 34, Medford 31
Osseo 42, Champlin Park 26
Pequot Lakes/Pine River-Backus 32, Park Rapids Area 28
Princeton 47, Chisago Lakes 22
Roseau 41, Cavalier (ND) 30
United South Central 37, Blue Earth Area 28
Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster 49, Redwood Valley 30
Chaska Triangular
Eden Prairie 30, Shakopee 27
Eden Prairie 46, Chaska 23
Shakopee 56, Chaska 9
Pierz Quad
Pierz 38, Mille Lacs 33
Pierz 43, Mora 28
Mille Lacs 53, Mora 22
Mora 57, Holdingford 21
Mille Lacs 70, Holdingford 5
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove Triangular
Canby 52, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 12
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 57, Renville County West 21
Canby 66, Renville County West 10
River Valley Triangular
New Ulm 32, Madelia-Truman 31
Madelia-Truman 34, River Valley 30
New Ulm 36, River Valley 33