High School Results – December 2002

Tuesday, December 31
Cape Coral, Florida New Years Duals
Manatee, FL (#2/3A) 40, Maple Grove 25
Maple Grove 42, Cape Coral, Florida 27


Saturday, December 28
Badger State Classic at Madison, WI
1st: Owatonna 256
2nd: Lodi 207
3rd: Mt. Carmel (Chicago, IL) 191
4th: Stoughton 158
5th: Manitowoc-Lincoln 136
6th: Sauk Prairie 132
7th: Wauaesha South 93
8th: DeForest 91
9th: Pewauau 67
10th: Bloomington Jefferson (MN) 65.5
11th: Madison East 62
12th: Fennimore 58
Johnson Pentangular at Nicollet
First round
Centennial 39, St. Paul Johnson 35
Wayzata 54, Eden Valley-Watkins 24
Second round
Nicollet 34, Eden Valley-Watkins 27
Wayzata 45, St. Paul Johnson 24
Third round
Centennial 42, Wayzata 22
Nicollet 37, St. Paul Johnson 31
Fourth round
Nicollet 36, Centennial 30
St. Paul Johnson 43, Eden Valley-Watkins 24
Fifth round
Centennial 41, Eden Valley-Watkins 27
Wayzata 48, Nicollet 32
Montevideo Dave Roder Memorial Tournament
1. Pine Island 187.5
2. Windom/Mt. Lake/Butterfield 180
3. Canby 178.5
4. Willmar 120
5. West Central Area 106
6. Montevideo 93
7. Luverne 78
8. MACCRAY 67
9. Dawson/Boyd 51
Wabasha-Kellogg Quad
Caledonia/Houston/Spring Grove 36, Wabasha-Kellogg 26
Caledonia/Houston/Spring Grove 45, Lakeville 16
Caledonia/Houston/Spring Grove 76, Park of Cottage Grove 0
Lakeville 59, Park of Cottage Grove 16
Wabasha-Kellogg 44, Lakeville 30
Wabasha-Kellogg 59, Park of Cottage Grove 18


Saturday, December 21
Big Bear Tournament
1. Hibbing 193.5; 2. Bemidji 158.5; 3. New York Mills 157; 4. Wadena-Deer Creek 156.5; 5. Deer River/Northland 151.5; 6. Thief River Falls 126; 7. Menahga/Sebeka 122; 8. Blackduck/Cass Lake-Bena 119; 9. Pequot Lakes/Pine River-Backus 104.5; 10. Barnesville 103; 11. Morris Area/Hancock 100.5; 12. Detroit Lakes 99; 13. Roseau 97; 14. Grand Rapids 90.5; 15. Fertile-Beltrami 98.5; 16. Staples-Motley 77.5; 17. Dilworth-Glyndon-Felton 70; 18. Crookston 69; 18. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 69; 20. Bagley/Fosston 66; 21. Nashwauk-Keewatin/Greenway 64.5; 22. Park Rapids Area 63; 23. Moorhead 56; 24. Red Lake County Central 48; 25. East Grand Forks 42; 26. Virginia Area 41; 27. Crosby-Ironton 14; 28. Warren-Alvarado-Oslo 5
Fillmore Central Holiday Tourrnament
1st: Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 216
2nd: Plainview/Elgin-Millville 215.5
3rd: La Crescent 149.5
4th: Lewiston-Altura 123
5th: Chatfield 115
6th: Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 81.5
7th: Necedah WI 71
8th: Eagan 77
9th: Winona 64.5
Minneota Quad
Minneota 38, Canby 19
Minneota 51, West Central 18
Minneota 63, Dawson-Boyd 15
Minnesota Christmas Tournament
1. Apple Valley (APV) 214; 2. Simley (SIM) 194; 3. Centennial (CHS) 151; 4. Scott West (STW) 117; 5. Elk River Area (ELK) 107; 6. Bismarck, ND (BND) 104; 7. Forest Lake (FLH) 100.5; 8. Anoka (ANK) 97; 9. Medford (MED) 92; 9. St. James (STJ) 92; 11. St. Michael-Albertville (SMA) 88.5; 12. Albert Lea Area (ABL) 88; 13. Cambridge-Isanti (CBI) 83.5; 14. Bloomington Kennedy (BKD) 82; 15. Stillwater Area (STR) 80.5; 16. Coon Rapids (CRS) 76.5; 17. Waconia/Mayer Lutheran (WAC) 76; 17. Hudson, WI (HWI) 76; 19. Wabasha-Kellogg (WBK) 71.5; 20. Hastings (HST) 69; 21. Stewartville (STV) 66; 22. Burnsville (BRV) 64; 22. Glencoe-Silver Lake (GSL) 64; 24. Rosemount (RST) 56; 25. St. Francis (STF) 55.5; 26. Dassel-Cokato (DLC) 49; 27. Champlin Park (CHP) 41; 28. Woodbury (WDB) 39; 29. Rocori (ROC) 29; 30. St. Cloud Tech (SCT) 28.5; 31. Jackson County Central (JCC) 28; 32. Monticello (MON) 20
New London-Spicer Triangular
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 40, New London-Spicer 30
Willmar 36, New London-Spicer 29
Willmar 44, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 27
Richfield/Edina Tournament
First round
Columbia Heights 32, Minneapolis Southwest 31
Cretin-Derham Hall 76, Andover 6
Second round
Monticello 58, Andover 22
Richfield/Edina 45, Columbia Heights 27
Third round
Cretin-Derham Hall 50, Monticello 28
Richfield/Edina 51, Minneapolis Southwest 24
5th: Minneapolis Southwest 51, Andover 18
3rd: Monticello 51, Columbia Heights 24
1st: Richfield/Edina 38, Cretin-Derham Hall 33
Robert Mackey Invitational at Maple, WI
1. Mora
2. Luck, WI
3. Northwestern, WI
4. Superior, WI
5. Hinckley-Finlayson
6. Fredrick, WI
Mora 47, Luck (WI) 20
Mora 49, Northwestern (WI) 20
Mora 44, Hinckley-Finlayson 32
Mora 57, Superior, WI 19
Mora 82, Fredrick (WI) 0
Rushford-Peterson Quad
Blooming Prairie 36, Lake City 34
Blooming Prairie 48, St. Charles 29
Blooming Prairie 64, Rushford-Peterson 11


Friday, December 20
Faribault 63, Rochester Century 13
Frazee 46, Greenbush-Middle River/Badger 23
Fridley 34, Columbia Heights 31
Minneapolis Edison 38, Cooper 37
Pierz 48, Aitkin 24
Pipestone Area 49, Luverne 27
Plainview/Elgin-Millville 38, Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 31
Plainview/Elgin-Millville 61, Chatfield 13
West Central Area 38 Pelican Rapids 35
Brooklyn Center Triangular
Orono 41, St. Paul Central 39
Orono 38, Brooklyn Center 36
Hayfield Triangular
Hayfield 46, Dover-Eyota 29
Lake City 37, Hayfield 32
Lake City 54, Dover-Eyota 17
at Lakeville
Lakeville 66, Prior Lake 14
Lakeville 42, Henry Sibley 24
Henry Sibley 82, Saint Thomas Academy 0
Saint Thomas Academy 42, Prior Lake 33
Melrose Team Tournament
1st: Watertown-Mayer 37, Long Prairie-Grey Eagle 27
3rd: Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 42, Parkers Prairie 28
5th: Melrose 41, Buffalo Lake-Hector 39
Long Prairie-Grey Eagle 48, Parkers Prairie 24
Watertown-Mayer 51, Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 17
Long Prairie-Grey Eagle 58, Buffalo Lake-Hector 11
Watertown-Mayer 73, Melrose 2
Parkers Prairie 54, Buffalo Lake-Hector 30
Melrose 13, Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 57
Mound-Westonka Quad
Annandle/Maple Lake 64, Rockford 17
Mound-Westonka 37, Annandle/Maple Lake 36
Mound-Westonka 60, Rockford 24
Roseville 33, Mound-Westonka 27
Roseville 36, Annandle/Maple Lake 31
Roseville 59, Rockford 24
Redwood Valley Quad
Wabasso 60, Maccray 9
Wabasso 49, Redwood Valley 21
Wabasso 40, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 24
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 48, MACCRAY 19
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 36, Redwood Valley 32


Thursday, December 19
Annandle/Maple Lake 44, Delano 33
Anoka 31, Eastview 30
Apple Valley 54, Lakeville 12
Bertha-Hewitt/Verndale 52, Ottertail Central 20
Bloomington Kennedy 34, Burnsville 29
Caledonia/Houston/Spring Grove 63, Lewiston-Altura 10
Cannon Falls 41, Triton 29
Coon Rapids 40, Osseo 30
Cretin-Derham Hall 37, St. Paul Como Park 35
Eden Prairie 61, Eagan 9
Foley 33, Milaca 20
Goodhue 60, Zumbrota-Mazeppa 9
Hastings 52, Woodbury 10
Henry Sibley 44, South St. Paul 19
Hinckley-Finlayson 61, Ogilvie 16
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 32, Yellow Medicine East 28
Mille Lacs 37, Braham 28
Minneapolis Edison 55, Minneapolis Roosevelt 19
Morris/Hancock 49, Benson 23
New London-Spicer 42, Montevideo 32
North Branch 39, Mora 33
North St. Paul 56, Mahtomedi 20
Rochester Mayo 62, Winona/Winona Cotter 10
Rosemount 64, Bloomington Jefferson 7
Spring Lake Park 71, Prior Lake 12
St. Charles 56, Rushford-Peterson 16
St. James 40, New Ulm 27
St. Michael-Albertville 65, Chisago Lakes 9
St. Paul Central 57, St. Paul Humboldt 17
St. Paul Johnson 49, St. Paul Highland Park 13
Stillwater Area 37, Roseville Area 21
Tartan 66, St. Thomas 8
Wabasso 58, Dawson Boyd 10
Wayzata 37, Maple Grove 35
White Bear Lake 46, Park of Cottage Grove 24
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 36, Adrian 26
Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster 51, Marshall 24
Buffalo Lake-Hector Triangular
New Prague 73, Howard Lake-Waverly-Winsted 6
New Prague 73, Buffalo Lake-Hector 6
Litchfield Quadrangular
Litchfield 34, Hutchinson 25
Litchfield 48, Little Falls 15
Litchfield 50, Willmar 15
Hutchinson 35, Little Falls 34
Hutchinson 38, Willmar 27
Willmar 46, Little Falls 23
Maple River Quad
Blooming Prairie 42, St. Clair 34
Blooming Prairie 44, Mankato East 30
Blooming Prairie 46, Maple River 26
Mankato East 51, Maple River 27
Maple River 37, St. Clair 35
Minneapolis North Triangular
Hopkins 54, North 30
Washburn 54, North 23
Washburn 54, Hopkins 30
Montgomery-Lonsdale Triangular
Sibley East 55, Montgomery-Lonsdale 15
Sibley East 46, Waterville-Elysian/Morristown 19
Waterville-Elysian/Morristown 44, Montgomery-Lonsdale 32
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva Triangular
Lake Crystal-Welcome-Memorial 45, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 26
Waseca 57, Lake Crystal-Wellcome Memorial 10
Waseca 43, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 24
Osakis Triangular
Ortonville 53, Osakis 27
Osakis 37, Holdingford 27
Shakopee Triangular
Minnetonka 40, Buffalo 35
Shakopee 58, Buffalo 14
Shakopee 68, Minnetonka 9
Sibley East Triangular
Sibley East 46, Waterville-Elysian-Morristown 19
Sibley East 51, Montgomery-Lonsdale 15
Waterville-Elysian-Morristown 44, Montgomery-Lonsdale 32
Totino-Grace Triangular
Irondale 69, Fridley 9
Totino-Grace 77, Fridley 0
Totino-Grace 58, Irondale 7
Untied South Central Triangular
United South Central 56, Janesville-Waldorf-Pemberton 15
Janesville-Waldorf-Pemberton 42, Nicollet 36
United South Central 45, Nicollet 29


Tuesday, December 17
Alexandria 54, Sauk Rapids/Rice 27
Barnesville 56, Pelican Rapids 16
Becker 31, Dassel-Cokato 27
Bemidji 66, Park Rapids Area 17
Bertha-Hewitt/Verndale 50, Parkers Prairie 18
BOLD 51, Adrian 12
Braham 39, Rush City 23
Brainerd 37, Rocori 27
De La Salle 53, Saint Thomas Academy 27
Detroit Lakes 49, Crookston 28
Faribault 55, Rochester John Marshall 17
Fergus Falls 65, Moorhead 4
Kimball 61, Holdingford 18
Lake Park/Audubon 45, Red Lake County Central 28
Long Praire-Grey Eagle 54, Belgrade-Brooten-Elrosa 17
Madelia-Truman 40, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 28
Martin County West 43, Fairmont 34
Meadow Creek/Rivers Academy 45, Trinity at River Ridge 24
Monticello 44, Sartell 20
New London-Spicer 38, Atwater-Cosmos-Grove City 28
New York Mills 33, Perham 30
Northfield 49, Rochester John Mashall 25
Paynesville 39, Sauk Centre 21
River Valley 62, Buffalo Lake-Hector 9
Staples-Motley 39, Pequot Lakes/Pine River-Backus 29
Stewartville 64, Kenyon-Wanamingo 12
Wadena-Deer Creek 47, Menahga-Sebeka 30
Wheaton/Herman-Norcross 70, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 6
White Bear Lake 38, Tartan 29
Willmar 52, St. Cloud Apollo 17
Frazee Quadangular
Frazee 64, Mahnomen/Waubun 9
Frazee 81, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 0
Frazee 53, Mille Lacs 18
Mille Lacs 54, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 18
Mahnomen/Waubun 50, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 24
Mille Lacs 51, Mahnomen/Waubun 18
Glencoe-Silver Lake Quad
Sibley East 35, Glencoe-Silver Lake 29
Nicollet 39, St. Peter 34
Nicollet 46, Glencoe-Silver Lake 24
Sibley East 50, St. Peter 24
Glencoe-Silver Lake 48, St. Peter 21
Nicollet 39, Sibley East 33
Kasson-Mantorville Triangular
Pine Island 30, Kasson-Mantorville 28
Pine Island 50, Farmington 18
Kasson-Mantorville 40, Farmington 29
Lake City Triangular
Lake City 50, LaCrescent 25
Lake City 52, Fillmore Central 25
LaCrescent 48, Fillmore Central 17
Lester Prairie/Holy Trinity Triangular
Delano 46, Lester Prairie/Holy Trinity of Winsted 27
Delano 48, Howard Lake-Waverly-Winsted 36
Lester Prairie/Holy Trinity of Winsted 45, Howard Lake-Waverly-Winsted 34
Litchfield Triangular
Litchfield 54, LeCenter 22
Litchfield 57, Mound Westonka 15
LeCenter 45, Mound Westonka 34
Owatonna Triangular
Owatonna 50, Mankato West 10
Owatonna 67, Northfield 6
Mankato West 46, Northfield 18
Spring Lake Park Triangular
Spring Lake Park 66, Chisago Lakes 9
Chisago Lakes 45, Fridley 24
Spring Lake Park 70, Fridley 6
White Bear Lake Triangular
White Bear Lake 47, St. Paul Johnson 26
Tartan 40, St. Paul Johnson 31
White Bear Lake 38, Tartan 29
Triangular
Watertown-Mayer 32, Waconia 29
Waconia 72, Rockford 9
Watertown-Mayer 72, Rockford 11
Triangular
New Ulm 31, Hutchinson 31
New Ulm 39, Mankato East 33
Hutchinson 37, Mankato East 34
Waseca Triangular
New Prague 45, Waseca 27
New Prague 55, Montgomery-Lonsdale 18
Waseca 47, Montgomery-Lonsdale 22


Saturday, December 14
Barnesville Tournament
1st: New York Mills 5-0
2nd: Barnesville 4-1
3rd: Dilworth Glyndon Felton 4-1
4th: Lake Park Audubon 3-2
5th: Moorhead 3-2
6th: Menahga Sebeka 2-3
7th: Detroit Lakes 2-3
8th: Walker Hackensack Akeley Nevis 2-3
9th: Pelican Rapids 2-2
10th: Red Lake County Central 0-5
11th: Warren Alvarado Oslo 0-5
Championship: New York Mills 38, Barnesville 25
Barnesville 52, Red Lake County Central 19
Barnesville 62, Walker Hackensack Akeley Nevis 11
Barnesville 58, Menahga Sebeka 24
Barnesville 39, Detroit Lakes 22
New York Mills 52, Lake Park Audubon 18
New York Mills 37, Menahga Sebeka 29
Lake Park Audubon 42, Moorhead 33
Menahga Sebeka 42, Detroit Lakes 27
Dilworth Glyndon Felton 57, Moorhead 19
Menahga Sebeka 42, Pelican Rapids 24
Lake Park Audubon 49, Red Lake County Central 29
Walker Hackensack Akeley Nevis 40, Pelican Rapids 39
New York Mills 49, Detroit Lakes 23
Detroit Lakes 43, Walker Hackensack Akeley Nevis 29
New York Mills 38, Dilworth Glyndon Felton 25
Pelican Rapids 60, Warren Alvarado Oslo 18
Dilworth Glyndon Felton 60, Red Lake County Central 18
Dilworth Glyndon Felton 72, Warren Alvarado Oslo 09
Lake Park Audubon 66, Warren Alvarado Oslo 18
Pelican Rapids 40, Lake Park Audubon 36
Moorhead 38, Menahga Sebeka 24
Walker Hackensack Akeley Nevis 54, Warren Alvarado Oslo 20
Moorhead 51, Warren Alvarado Oslo 21
Moorhead 39, Red Lake County Central 27
Dilworth Glyndon Felton 63, Walker Hackensack Akeley Nevis 16
Detroit Lakes 57, Red Lake County Central 24
Brainerd Tournament
1. Frazee 230.5
2. BOLD 227
3. Becker 197
4. Perham 125
5. Bemidji 120
6. Foley 108.5
7. PIerz 107.5
8. Deer River 98.5
9. Grand Rapids 86.5
10. Brainerd 81.5
11. Staples-Motley 79
12. Maple Grove 76.5
13. Aitkin 30
14. Royalton 29
15. Sartell 28
Browerville-Eagle Valley Tournament
1. Bertha-Hewitt-Verndale 226
2. Parkers Prairie 143
3. CACGB 132
4. Browerville-Eagle Valley 124.5
5. Ortonville 124
6. Naushwau-Keewatin-Greenway 121.5
7. Holdingford 76
8. Melrose 74
Byron Tournament
Blooming Prairie 42, Zumbrota-Mazeppa 33
Blooming Prairie 44, La Crescent 30
Byron 45, La Crescent 34
La Crescent 41, Zumbrota-Mazeppa 30
Zumbrota-Mazeppa 36, Byron 34
Championship
Byron 36, Blooming Prairie 34
Caledonia Tournament
1st: Caledonia/Houston/Spring Grove 3-0-1 (8 matches to 6)
2nd: Dassel-Cokato 3-0-1
3rd: Kasson-Mantorville 2-2
4th: Plainview/Elgin-Millville 1-3
5th: Austin 0-4
Cedar Rapids (IA) Tournament
Apple Valley 43, Iowa City West (IA) 21
Apple Valley 53, Marion Linn-Mar 6
Apple Valley 60, Manchester West Delaware (IA) 3
Apple Valley 60, Waterloo East (IA) 14
Chaska Tournament
1st: Shakopee 236
2nd: New Prague 221.5
3rd: St. Paul Johnson 166
4th: Chaska 155
5th: Norwood-Young America 109.5
6th: Minnetonka 94
7th: BOLD 80
8th: Hopkins-Blake 65
Coaches Choice Challenge Tournament at Fargo North
1. Hutchinson 295
2. Minot 257
3. St. Cloud Tech 200.5
4. New London Spicer 193
5. Fargo North 190
6. Kindred 177.5
7. Fargo South 174.5
8. Walhalla 84.5
9. St. Thomas Academy 37
10. Hawley 10
Delano Invitational
1st: Waconia 220.5
2nd: LeSueur-Henderson 159.5
3rd: Mora 158.5
4th: St. Peter 135
5th: Delano 125
6th: Orono 112
7th: St. Paul Harding 88
8th: Brooklyn Center 80
Faribault Invitational
1st: Scott West 241
2nd: Totino Grace 189
3rd: Eastview 188.5
4th: Northfield 143
5th: Faribault 124
6th: Somerset, WI 103
7th: Eagan 35
8th: St. Paul Arlington 0
Goodhue Quadrangular
Goodhue 39, Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 30
Goodhue 45, Burnsville 24
Goodhue 65, Henry Sibley 11
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 46, Burnsville 27
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 67, Henry Sibley 12
Henry Sibley 43, Burnsville 34
Grand Forks, ND Seratoma Duals Tournament
St. Michael-Albertville 72, Larimore, ND 3
St. Michael-Albertville 41, Bismark Century 25
St. Michael-Albertville 38, Jamestown 22
Thief River Falls 54, Bismark Century 13
Thief River Falls 32, Grand Forks Central (Grey) 25
West Fargo 51, Thief River Falls 12
Grand Forks Central 34, Thief River Falls 28
Thief River Falls 46, Devils Lake 18
Championship
St. Michael-Albertville 36, West Fargo 33
Jackson County Central/Pizza Ranch Invatational
1st: Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake 202
2nd: Stewartville 181.5
3rd: Wabasha-Kellogg 163.5
4th: Adrian 159
5th: Madelia-Truman 140
6th: Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 126
7th: River Valley 88
8th: Fulda/Murray County Central 66
9th: Pipestone Area 52
10th: Jackson County Central 48
11th: Worthington 41.5
12th: Luverne/Ellsworth/Hills-Beaver Creek 37
Janesville-Waldorf-Pemberton Tournament
First round
Cannon Falls 48, St. Clair 30
Minneota 50, Janesville-Waldorf-Pemberton 22
Second round
Cannon Falls 46, Janesville-Waldorf-Pemberton 34
Minneota 59, St. Clair 16
Third round
Minneota 41, Cannon Falls 27
St. Clair 41, Janesville-Waldorf-Pemberton 33
Kenyon-Wanamingo Tournament
1. Lake City 197
2. Lakeville 170.5
3. Southland 165.5
4. Triton 155.5
5. LeCenter 148.5
6. Kenyon-Wanamingo 114
7. Martin County West 106.5
8. Pine Island 79
9. St. Croix Lutheran 63
Maple River Invitational
1. Sibley East 217.5
2. United South Central 196.5
3. Maple River 150.0
4. Tracey-Milroy-Balaton 141.0
5. Minnehaha Academy 129.0
6. Fairmont 88.0
7. Alden-Conger 44.0
8. Buffalo Lake-Hector 43.0
Milaca Dual Tournament
Round 1
Milaca 76, Ogilvie 0
Blaine 34, Albany 32
Kimball 51, Mound Westonka 28
Elk River 57, Braham 7
Round 2
Milaca 62, Blaine 10
Elk River 39, Kimball 29
Albany 65, Ogilvie15
Mound Westonka 44, Braham 30
1st: Elk River 36, Milaca 25
3rd: Blaine 45, Kimball 27
5th: Albany 43, Mound Westonka 20
7th: Braham 60, Ogilvie 6
Minneapolis Edison Tournament
First round
Mankato West 68, Columbia Heights 6
Minneapolis Edison 49, St. Paul Highland Park 27
Owatonna 57, Nicollet 10
Paynesville 40, Hastings 12
Second round
Hastings 66, Columbia Heights 9
Minneapolis Edison 40, Nicollet 31
Owatonna 63, St. Paul Highland Park 9
Paynesville 45, Mankato West 23
Third round
Hastings 46, Mankato West 20
Nicollet 51, St. Paul Highland Park 25
Owatonna 67, Minneapolis Edison 9
Paynesville 80, Columbia Heights 0
Seventh place
St. Paul Highland Park 57, Columbia Heights 22
Fifth place
Mankato West 55, Nicollet 14
Third place
Hastings 48, Minneapolis Edison 21
Championship
Owatonna 40, Paynesville 25
Ottertail Central Dual Tournament
1st: Fergus Falls
2nd: Alexandria
3rd: Montevideo
4th: Ottertail Central
5th: Breckenridge
6th: Osakis
Breckenridge 54, Osakis 25
Montevideo 55, Osakis 15
Fergus Falls 55, Montevideo 9
Fergus Falls 77, Osakis 0
Fergus Falls 51, Alexandria 22
Alexandria 56, Ottertail Central 21
Alexandria 51, Breckenridge 28
Park of Cottage Grove Wolf Pack Duals
First round
Rosemount 64, Park of Cottage Grove 9
St. Paul Como Park 39, Mahtomedi 30
Second round
Park of Cottage Grove 54, Mahtomedi 27
Rosemount 58, Chatfield 9
Third round
Chatfield 48, St. Paul Como Park 33
Rosemount 75, Mahtomedi 6
Fourth round
Park of Cottage Grove 54, St. Paul Como Park 27
Chatfield 66, Mahtomedi 12
Fifth round
Park of Cottage Grove 45, Chatfield 32
Rosemount 75, St. Paul Como Park 3
Final
1. Rosemount, 2. Park of Cottage Grove, 3. Chatfield, 4. St. Paul Como Park, 5. Mahtomedi
Prior Lake Tournament
Rochester Mayo 218, Chisago Lakes 139, Glencoe-Silver Lake 131.5, Montgomery-Lonsdale 124, Prior Lake 110, Gibbon-Fairfax-Winthrop 96, Lac qui Parle Valley 91, Armstrong 73, Andover 29
Rice Lake (WI) Tournament
Wausau West (WI) 217, La Crosse Central (WI) 147.5, Hudson (WI) 146, Stillwater 138.5, Chippewa Falls (WI) 135, Cumberland (WI) 128.5, Baldwin-Woodville (WI) 107, Cadott (WI) 103, Loyal (WI) 97.5, Lakeland (WI) 88.5, Cameron (WI) 66, Cornell (WI) 51.5, Clear Lake (WI) 50, Rice Lake (WI) 49, Maple Northwestern (Wis). 31, Merrill (WI) 20
Pine Island Tournament
1st: Pine Island 165
2nd: Ellsworth WI 101
3rd: Dover – Eyota 93
4th: Fillmore Central 60
St. Francis Tournament
1st: Simley 256.5
2nd: Forest Lake 215
3rd: Anoka 162
4th: St. Francis 152.5
5th: Cooper 130
6th: Virginia 75
7th: Mpls. Roosevelt 53.5
8th: Fridley 34
Watertown (SD) Tournament
Canby 36, Webster/Bristol/Roslyn (SD) 33
Canby 39, Sioux Falls Roosevelt (SD) 26
Canby 51, Sioux Falls Washington (SD) 16
Watertown (SD) 34, Canby 29
Wayzata Duals
Litchfield 53, Wayzata 18
Litchfield 60, Mounds View 9
Litchfield 60, Osseo 9
Wayzata 84, Sauk Rapid Rice 0
Wayzata 48, Buffalo 17
Osseo 48, Buffalo 28
Osseo 43, Mounds View 33
Buffalo 45, Sauk Rapids 15
Mounds View 64, Sauk Rapids 18


Friday, December 13
Albert Lea 39, Mankato West 28
Forest Lake 49, Cambridge-Isanti 19
Lake City 46, Kenyon-Wanamingo 21
Milaca 54, Chisago Lakes 12
Mille Lacs 42, St. Cloud Apollo 22
New York Mills 56, Ottertail Central 18
Orono 49, Columbia Heights 24
Pine Island 56, Zumbrota-Mazeppa 21
Redwood Valley 39, Belgrade-Brooten-Elrosa 30
Rochester John Marshall/Lourdes 48, Rochester Century 30
St. Charles 40, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 34
St. James 71, Fairmont 3
Stewartville 54, Triton 18
Windom-Mt. Lake-Butterfield-Odin 63, Worthington 12
Big Lake Invitational
1st: Meadow Creek 213
2nd: North Branch 194
3rd: Big Lake 168
4th: Apollo 165
5th: Monticello 142
6th: Rush City 120
7th: Howard Lake Waverly 73
8th: Rockford 47.5
Buffalo Triangular
New Prague 42, St. Francis 27
New Prague 58, Buffalo 15
St. Francis 46, Buffalo 15
Canby Triangular
Canby 46, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 14
Canby 60, Dawson-Boyd 15
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 60, Dawson-Boyd 24
Chaska Triangular
Minnetonka 47, Eagan 31
Chaska 43, Minnetonka 35
at Litle Falls
Long Prairie-Grey Eagle 33, Little Falls 31
Little Falls 66, Benilde-St. Margaret 7
Little Falls 42, Princeton 33
Willmar Tournament
1. Minnewaska 190.5
2. Willmar 161
3. Yellow Medicine East 161
4. Sauk Centre 150.5
5. Benson 140
6. Eden Valley-Watkins 133
7. Morris 127.5
8. Renville County West 53


Thursday, December 12
Becker 59, Glencoe-Silver Lake 14
Bertha-Hewitt/Verndale 45, Pequot Lakes/Pine River-Backus 24
Blooming Prairie 40, United South Central 28
Braham 78, Pine City 6
Cannon Falls 47, Farmington 25
Coon Rapids 40, Burnsville 11
East Grand Forks 45, Red Lake Cty. Central 34
Elk River 63, Champlin Park 7
Fertile-Beltrami 42, Bagley/Fosston 27
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 59, Rushford-Peterson 12
Harding 44, Cretin-Derham Hall 27
Hastings 59, White Bear Lake 9
Hayfield 40, Byron 30
Hinckley-Finlayson 37, Rush City 34
Isle/Onamia 43, St. Cloud Apollo 22
Little Falls 41, Alexandria 31
Mahnomen/Waubun 51, Lake Park 21
Meadow Creek/Rivers Academy 68, St. Croix Lutheran 6
Medford 67, Mankato Loyola 9
Minneapolis Edison 60, Minneapolis Southwest 10
Minneapolis North 48, Richfield 36
Minnewaska Area 51, Montevideo 22
New London-Spicer 39, Morris/Hancock 30
North Saint Paul 48, Richfield 36
Owatonna 33, Scott West 24
Park Center 57, Andover 24
Princeton 70, Hopkins/Blake 9
Rochester Mayo 46, Mounds View 22
Roosevelt 43, South 24
Roseville 50, Park of Cottage Grove 27
Simley 70, South St. Paul 4
Spring Lake Park 61, Robbinsdale Armstrong 18
St. Michael-Albertville 55, Monticello 19
St. Thomas Academy 57, Mahtomedi 17
Stillwater 49, Mounds View 18
Tartan 50, Henry Sibley 25
Waseca 40, Blue Earth Area 24
Washburn 60, Henry 18
Wayzata 39, Eden Prairie 27
Albany Triangular
Pierz 37, Albany 33
Kimball 36, Albany 34
Kimball 34, Pierz 25
Alden-Conger Triangular
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 65, Alden-Conger 9
Waterville-Elysian-Morristown 66, Alden-Conger 6
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 51, Waterville-Elysian-Morristown 26
Blaine Triangular
Blaine 50, Maple Grove 27
Totino-Grace 40, Blaine 15
Totino-Grace 52, Maple Grove 11
Crosby Ironton Triangular
Detroit Lakes 58, Crosby Ironton 12
Wadena Deer Creek 34, Detroit Lakes 24
Dassel-Cokato Triangular
Dassel-Cokato 61, Delano 9
Dassel-Cokato 35, Hutchinson 29
Hutchinson 52, Delano 26
Eastview Quad
Apple Valley 53, Rosemount 9
Apple Valley 62, Bloomington Jefferson 9
Eastview 34, Rosemount 27
Eastview 60, Bloomington Jefferson 9
Holdingford Triangular
Atwater-Cosmos-Grove City 56, Belgrade-Brooten-Elrosa 12
Atwater-Cosmos-Grove City 69, Holdingford 10
Belgrade-Brooten-Elrosa 63, Holdingford 6
Northfield Triangular
Lakeville 37, Northfield 16
Albert Lea 44, Lakeville 15
Litchfield Triangular
Litchfield 50, Watertown-Mayer 7
Litchfield 61, Rocori 12
Watertown-Mayer 35, Rocori 24
Moorhead Triangular
Moorhead 42, West Central 32
Wheaton/Herman-Norcross 58, Moorhead 17
St. Peter Triangular
Shakopee 57, Gibbon-Fairfax-Winthrop 21
Shakopee 68, St. Peter 6
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove Triangular
Pipestone Area 42, Tracy-Milroy-Balaton 30
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 49, Tracy-Milroy-Balaton 27


Tuesday, December 10
Barnesville 43, Mahnomen/Waubun 21
Blackduck/Cass Lake-Bena 52, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 18
Brainerd 45, St. Cloud Apollo 21
Browerville-Eagle Valley 45, Osakis 30
Cannon Falls 51, Byron 21
Fergus Falls 47, Dilworth/Glyndon-Felton 25
Frazee 43, New York Mills 12
GMLOK 40, Chatfield 27
Hibbing 49, Aitkin 17
La Crescent 42, Caledonia/Houston/Spring Grove 34
LeSueur-Henderson 42, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 35
Paynesville 78, Melrose 0
Pine Island 39, Lake City 16
Rocori 55, Sauk Rapids-Rice 23
Sioux Falls Roosevelt (SD) 65, Jackson County Central 6
St. Cloud Tech 59, Sartell 18
Saint James 51, Martin County West 15
Stewartville 39, Kasson-Mantorville 21
Triton 34, Zumbrota-Mazeppa 30
Waconia 46, Annandale/Maple Lake 19
Yellow Medicine East 51, Marshall 23
Albany Triangular
Litchfield 53, Albany 16
Long Prairie-Grey Eagle 46, Albany 22
Becker Triangular
Becker 59, Big Lake 16
Becker 59, Mora 14
Mora 42, Big Lake 32
Bemidji Triangular
Bemidji 49, Thief River Falls 25
Little Falls 37, Thief River Falls 36
Bemidji 41, Little Falls 20
Buffalo Lake-Hector Triangular
Sibley East 64, Buffalo Lake-Hector 10
Watertown-Mayer 37, Sibley East 18
Columbia Heights Triangular
Columbia Heights 48, Mahtomedi 36
Trinity 49, Columbia Heights 27
Trinity 55, Mahtomedi 22
Hayfield Triangular
Hayfield 44, Kenyon-Wanamingo 34
United South Central 46, Kenyon-Wanamingo 27
United South Central 47, Hayfield 26
LeCenter Triangular
Maple River 48, LeCenter 31
Waterville/Elysian-M 42, Maple River 27
Lester Prairie/Winsted Holy Trinity Quad
Eden Valley-Watkins 21, Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 5
Mound-Westonka 55, Eden Valley-Watkins 32
Montgomery-Lonsdale 40, Mound-Westonka 27
Montgomery-Lonsdale 45, Eden Valley-Watkins 33
Montgomery-Lonsdale 66, Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 18
Mound-Westonka 50, Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 12
New Ulm Triangular
BOLD 51, New Ulm 18
New Ulm 38, Lake Crystal-Wellcome Memorial 38, tie
BOLD 53, Lake Crystal-Wellcome Memorial 18
Perham Triangular
Perham 70, Lake Park-Audubon 12
Perham 60, Ottertail Central 18
Pine City Triangular
Hinckley-Finlayson 57, Pine City 21
St. Michael-Albertville 66, Pine City 12
Richfield Triangular
Richfield/Edina 50, Minneapolis North 12
Benilde/ St. Margaret 41, Richfield/Edina 27
Minnetonka 53, Richfield/Edina 14


Monday, December 9
Atwater-Cosmos-Grove City 40, River Valley 30
Princeton 38, Braham 27
Wadena-Deer Creek 52, Pequot Lakes/Pine River-Backus 16


Saturday, December 7
Blue Earth Area Maher Invitational
1st: United South Central 186
2nd: Lake City 156
3rd: Blue Earth Area 129
4th: Madelia-Truman 120.5
5th: Waterville-Elysian-Morristown 119
6th: Worthington 102
7th: Austin 101
8th: Montgomery-Lonsdale 94.5
9th: Martin County West 94
Buffalo Lake-Hector Tournament
1. Sauk Centre 172.5, 2. Yellow Medicine East 149, 3. Atwater-Grove City-Cosmos 141.5, 4. Norwood Young America 125, 5. MACCRAY 80, 6. Gibbon-Fairfax-Winthrop 50, 7. Buffalo Lake-Hector 46.5, 8. Mankato Loyola 23
Chisago Lakes Tournament
Chisago Lakes 65, Minneapolis Henry 12
Chisago Lakes 57, North St. Paul 21
Grand Rapids 73, North St. Paul 3
Grand Rapids 48, Princeton 24
Grand Rapids 44, Stillwater 23
Kenyon-Wanamingo 56, Chisago Lakes 18
Kenyon-Wanamingo 69, Minneapolis Henry 3
Princeton 78, Minneapolis Henry 6
Princeton 66, North St. Paul 18
Stillwater 55, Chisago Lakes 19
Stillwater 35, Kenyon-Wanamingo 33
Coon Rapids Duals
First Round
Becker 27, Eastview 26
Brainerd 42, Osseo 24
Coon Rapids 57, Woodbury 10
Rosemount 41, Blooming Prairie 28
Semifinals
Becker 38, Coon Rapids 23
Rosemount 40, Brainerd 25
Consolation Semifinals
Eastview 49, Woodbury 15
Blooming Prairie 46, Osseo 18
1st: Becker 48, Rosemount 13
3rd: Coon Rapids 33, Brainerd 25
5th: Eastview 31, Blooming Prairie 30
7th: Osseo 37, Woodbury 36
Crookston Pirate Booster Invitational
1. Roseau 230
2. Mahnomen/Waubun 174
3. Crookston 167
4. Cavalier, ND 143.5
5. Red Lake County Central 129.5
6. Walker-Hackensack-Akely-Nevis
7. Nashwauk-Keewatin 94
8. East Grand Forks 78
9. Warren-Alvarado-Oslo 50
Elk River Triangular
Apple Valley 45, Elk River 9
Apple Valley 65, Bemidji 0
Elk River 33, Bemidji 28
Forest Lake Tournament
Anoka 37, Forest Lake 31
Anoka 41, Goodhue 21
Anoka 33, Kasson-Mantorville 30
Forest Lake 39, Goodhue 25
Forest Lake 34, Kasson-Mantorville 32
Goodhue 33, Kasson-Mantorville 33
Grant County Invitational
1. Minnewaska Area 258
2. Greenbush-Middle River-Badger 197
3. Fergus Falls 167.5
4. West Central Area 143.5
5. Morris Area 136.5
6. Alexandria 113.5
7. Dawson-Boyd 77
8. Chokio-Alberta-Clinton-Graceville 75
9. Ottertail Central 72
10. Breckenridge 65.5
11. Pelican Rapids 65.5
12. Annandale/Maple Lake 31.5
Hillsboro Dual Tournament
Barnesville 63, North Border 11
Barnesville 66, Larimore 18
Barnesville 62, May-Port-CG 13
Barnesville 56, Central Cass 18
Barnesville 50, Hillsboro 18
Lakeville Panther Invitational
1st: Rochester Mayo 237
2nd: Lakeville 169.5
3rd: Farmington 164
4th: Robbinsdale Cooper 159
5th: Chaska 117
6th: Winona 104.5
7th: Champlin Park 81
8th: Cretin DH 78
9th: Mpls Southwest 65
10th: Rochester Century 58.5
11th: So. St. Paul 52.5
12th: St. Paul Como Park 29
Litchfield Invitational
1st: BOLD 252
2nd: Litchfield 203
3rd: Totino Grace 172.5
4th: Pierz 154.5
5th: Tartan 119
6th: Eden Valley – Watkins 79
7th: Royalton 56
8th: Turtle Lake, WI 53
Long Prairie-Grey Eagle Tournament
1. Long Prairie-Grey Eagle 91
2. Bertha-Hewitt/Verndale 81
3. Browerville/Eagle Valley 44
4. Crosby-Ironton 10
Maple Grove Invitational
1st: Maple Grove 165.5
2nd: White Bear Lake 164
3rd: Minnetonka 155
4th: Roseville 152.5
5th: Menomonie, WIs. 138.5
6th: Armstrong 120
7th: Eagan 109
8th: Fridley 84
Minneapolis South Tournament
Hopkins 54, Minneapolis North 24
Hopkins 54, Minneapolis South 30
Hopkins 45, Minneapolis Washburn 35
Minneapolis South 46, Minneapolis North 40
Minneapolis Washburn 42, Minneapolis South 40
St. Paul Harding 43, Hopkins 33
St. Paul Harding 45, Minneapolis North 21
St. Paul Harding 39, Minneapolis Washburn 38
St. Paul Harding 47, Minneapolis South 28
Monticello Duals
1st: Cambridge-Isanti 31, Hutchinson 28
3rd: Dassel-Cokato 50, Little Falls 10
5th: St. Francis 49, New Ulm 20
7th: North Branch 57, Sauk Rapids 24
9th: Albany 45, Annandale/Maple Lake 27
11th: Monticello 39, Big Lake 33
Championship pool
Hutchinson 35, Dassel-Cokato 27
Cambridge-Isanti 52, Little Falls 21
Fifth place pool
St. Francis 77, Sauk Rapids 6
New Ulm 40, North Branch 28
Consolation pool
Albany 61, Big Lake 13
Annandale/Maple Lake 51, Monticello 26
Murray County Central Tournament
Adrian 46, Harrisburg (SD) 21
Adrian 52, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 19
Adrian 62, Fulda/Murray County Central 18
Harrisburg (SD) 56, Fulda/Murray County Central 24
Red Rock Central/Westbrook-Walnut-Grove 57, Fulda/Murray County Central 24
New Prague Tournament
Bloomington Jefferson 41, St. Peter 40
Cannon Falls 51, Bloomington Jefferson 30
Cannon Falls 49, St. Peter 27
New Prague 57, Bloomington Jefferson 12
New Prague 42, Cannon Falls 31
New Prague 36, Sibley East 27
New Prague 50, St. Peter 21
Sibley East 45, Bloomington Jefferson 27
Sibley East 36, Cannon Falls 29
Sibley East 58, St. Peter 16
Rush City Tournament
1. Mille Lacs 248
2. Braham 190
3. Hinckley-Finlayson 145
4. Rush City 133.5
5. Brooklyn Centre 124
6. Pine City 98
7. Ogilvie 75
8. Frederic, WI 33
Spring Lake Park – Panther Invitational
1st: Foley 52, Spring Lake Park 12
3rd: Rocori 38, St. Paul Johnson 35
5th: Foley JV 62, Andover 18
7th: Columbia Heights 33, Minneapolis Roosevelt 30
Spring Lake Park 67, Columbia Heights 9
Spring Lake Park 47, Rocori 18
St. James Tournament
1. St. James 237.5
2. Wabasso 205
3. Minneota 203.5
4. Lake Crystal-Welcome Memorial 193.5
5. Windom/Mountian Lake/Butterfield Oden 175.5
6. DelaSalle 61
St. Michael-Albertville Invitational
1st: Eden Prairie 188
2nd: St. Michael-Albertville 184
3rd: Milaca 156
4th: Deer River 156
5th: St. Cloud Tech 142.5
6th: LeCenter 116
7th: Henry Sibley 109
8th: Moorhead 67
Wahpeton Tournament
1. Frazee 271
2. West Fargo 188
3. Sisseton SD 176
4. Brookings, SD 156.5
5. Wahpeton 138.5
6. Minneapolis Lutheran 80
7. LaMoure 67
8. Lisbon 34
Waseca Tournament
1. Scott West 247
2. Albert Lea/Glenville-Emmons 177.5
3. Waseca 161.5
4. Mankato West 154.5
5. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 105.5
6. Hayfield 79
7. Redwood Valley 74
8. Janesville-Waldorf-Pemberton 72
Watertown (SD) Tournament
Canby 61, Aberdeen (SD) Central 15
Canby 41, Milbank (SD) 23
Canby 58, Mitchell (SD) 11
Yankton (SD) 38, Canby 21
Wausau West Duals – Wisconsin
1st: Centennial MN
2nd: Wausau West WI
3rd: Boyceville WI
4th: Wayzata MN
5th: Loyal Glenwood WI
6th: Nicollet MN
7th: Chippewa Falls WI
8th: Shell Lake WI
9th: Tomah WI
10th: Athens WI
11th: Manawa WI
12th: Florence WI
Centennial 42, Manawa 17
Centennial 54, Loyal Glenwood 28
Centennial 41, Shell Lake 25
Centennial 53, Boyceville 15
Centennial 40, Wausau West 22
Wayzata 48, Athens 28
Wayzata 58, Nicollet 12
Wayzata 46, Tomah 18
Wayzata 46, Loyal Glenwood 16
Wayzata 12, Wausau West 59
Nicollet 37, Chippewa Falls
Nicollet 3, Boyceville 69
Nicollet 28, Loyal Glenwood 36
Nicollet 48, Florence 24
Nicollet 12, Wayzata 58


Friday, December 6
Atwater-Cosmos-Grove City 62, Renville County West 11
Becker 36, Milaca 30
Blue Earth Area 55, St. Peter 18
Byron 49, Kenyon-Wanamingo 24
Centennial 49, Cambridge-Isanti 15
Elk River 33, Coon Rapids 27
Goodhue 59, Lewiston-Altura 8
Kasson-Mantorville 58, Zumbrota-Mazeppa 9
Minnetonka 66, St. Paul Humboldt 16
Pine Island 50, Hayfield 27
Roseville 37, Woodbury 34
Simley 78, Richfield/Edina 0
Stewartville 50, Cannon Falls 19
Watertown-Mayer 39, Norwood Young America 26
Watertown-Mayer 64, Royalton 12
Willmar 44, Rocori 25
Belgrade-Brooten-Elrosa Jaguar Invitational
1. Menagha-Sebeka 161
2. New London-Spicer
3. Dilworth-Glyndon-Felton 134.5
4. Belgrade Brooten Elrosa 115
5. Dawson-Boyd 107
6. Browerville-Eagle Valley 93
7. Rockford 54.5
8. Holding ford 39
Melrose Early Bird Tournament
1st: Montevideo 185.5
2nd: Ortonville 158.5
3rd: Delano 137.0
4th: Sartell 129.5
5th: Upsula 88.0
6th: Melrose 69.0
7th: Osakis 31.0
at Minnetonka
Orono 60, St. Paul Humboldt 18
Minnetonka 56, Orono 21
Orono 49, Columbia Heights 24
Minnetonka 66, St. Paul Humboldt 16
Minnetonka 44, Benilde-St. Margaret’s 35
Minnetonka 60, Minneapolis North 22
Minnetonka 53, Edina/Richfield 14
New York Mills Quad
Wheaton-Herman-Norcross 34, New York Mills 25
Greenbush/Middle River/Badger 42, Staples-Motley 27
Greenbush/Middle River/Badger 40, New York Mills 37
Wheaton-Herman-Norcross 48, Staples-Mothley 27
Wheaton-Herman-Norcross 34, Greenbush/Middle River/Badger 34
New York Mills 48, Staples-Motley 25
Northfield Tournament
Hastings 52, Faribault 16
Hastings 40, New Prague 22
Apple Valley 54, Hastings 6
Triangular
Chaska 66, Columbia Heights 12
Lakeville 43, Chaska 33
Lakeville 67, Columbia Heights 12
Triangular
Brooklyn Center 63, Mahtomedi 18
Brooklyn Center 72, Minneapolis Henry 12
Minneapolis Henry 38, Mahtomedi 36


Thursday, December 5
Bemidji 57, Blackduck/Cass Lake-Bena 10
Burnsville 46, Bloomington Jefferson 25
Caledonia/Houston/Spring Grove 59, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 21
Como Park 72, Arlington 6
Detroit Lakes 37, Mahnomen-Waubun 30
Eden Prarie 40, Bloomington Kennedy 21
Foley 48, St. Cloud Tech 21
Forest Lake 36, Hastings 26
Lake City 61 Triton 13
LeSueur-Henderson-Cleveland 46, St. Clair 25
Litchfield 63, Delano 18
Maple Grove 44, Champlin Park 26
Minneapolis Edison 50, Minneapolis Washburn 27
Minnewaska 55, New London-Spicer 9
Monticello 39, St. Cloud Apollo 36
NRHEG 51, Janesville-Waldorf-Pemberton 27
New Ulm 40, Madelia/Truman 28
Owatonna 40, Albert Lea 10
Pierz 70, Royalton 9
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 55, Martin County West 22
Rochester John Marshall 38, Winona 33
Rochester Mayo 62, Mankato East 15
St. Michael-Albertville 52, Princeton 21
Stillwater Area 51, Park Cottage Grove 21
White Bear Lake 43, Mounds View 27
Faribault Triangular
Farmington 41, Austin 39
Farmington 36, Faribault 33
Austin 41, Faribault 31
Osseo Quad
Osseo 39, Blaine 34
Centennial 42, Robbinsdale Armstrong 14
Centennial 60, Osseo 15
Blaine 44, Robbinsdale Armstrong 33
Prior Lake Triangular
Buffalo 40, Wayzata 33
Buffalo 60, Prior Lake 21
Wayzata 57, Prior Lake 12
Tartan Triangular
Eastview 60, Tartan 6
Eastview 46, Spring Lake Park 28
Spring Lake Park 42, Tartan 33
Totino-Grace Quad
Totino-Grace 76, North 6
Totino-Grace 69, Harding 8
Irondale 57, Harding 20
Irondale 67, North 4
Tracy-Milroy-Balaton Quad
Wabasso 50, Tracy-Milroy-Balaton 18
Wabasso 70, Marshall 10
Tracy-Milroy-Balaton 39, Marshall 30
Minneota 61, Tracy-Milroy-Balaton 9
Minneota 62, Marshall 12
Minneota 36, Wabasso 25


Tuesday, December 3
Aitkin 78, Ogilvie 3
Albany 66, Holdingford 12
Alexandria 53, Sartell 18
Becker 40, Watertown-Mayer 23
Detroit Lakes 51, Pequot Lakes-Pine River-Bakus 25
BOLD 40, Elk River 12
Dilworth Glydon Felton 66, Lake Park Audubon 12
Fergus Falls 59, Ottertail Central 14
Fertile-Beltrami 47, Crookston 28
Frazee 33, Wadena-Deer Creek 21
Grand Rapids 39, Staples 31
Hibbing 63, Virginia Area 10
Isle/Onamia 51, Princeton 16
LeSueur-Henderson/Cleveland 51,Fairmont 16
Little Falls 52, Sauk Rapids-Rice 27
Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 66, Howard Lake-Waverly-Winsted 9
Medford 36, Le Center 34
New York Mills 48, Pelican Rapids 24
North Branch 51, Chisago Lakes Area 21
Parkers Prairie 42, Pelican Rapids 33
Sauk Centre 68, Melrose 6
St. Clair 57, Mankato Loyola 18
St. Cloud Tech 60, Rocori 14
Trinity 40, Saint Thomas Academy 33
Waseca 31, St. James 29
Wheaton/Herman-Norcross 62, Ortonville 12
Wheaton/Herman-Norcross 57, Browerville/Eagle Valley 21
Willmar 40, Brainerd 21
Blooming Prairie Triangular
Austin 36, Southland 31
Blooming Prairie 46, Southland 28
Blooming Prairie 46, Austin 28
Kimball Triangular
Annandale/Maple Lake 46, Big Lake 23
Kimball 36, Annandale/Maple Lake 34
Kimball 43, Big Lake 29
Mora Triangular
Foley 52, Mora 18
Foley 56, Braham 10
Mora 50, Braham 27
Osakis Triangular
Osakis 13, West Central Area 63
Osakis 18, Breckenridge 58
West Central Area 61, Breckenridge 12
Park Rapids Area Triangular
Blackduck/Cass Lake-Bena 57, Park Rapids Area 17
Menahga/Sebeka 54, Park Rapids Area 28
Blackduck/Cass Lake-Bena 42, Menahga/Sebeka 31
South St. Paul Quad
Cannon Falls 55, Mound Westonka 24
Cannon Falls 71,Columbia Heights 9
Cannon Falls 57, South St. Paul 21
Saint Thomas Academy Quad
Cretin Derham Hall 48, Saint Thomas Academy 31
Trinity at River Ridge 35, Cretin Derham Hall 27
Trinity at River Ridge 38, Benilde St. Margaret’s 31
Benilde St. Margaret’s 61, Saint Thomas Academy 24
Trinity at River Ridge 40, Saint Thomas Academy 30
Benilde St. Margaret’s 39, Cretin Derham Hall 36


Monday, December 2
Atwater-Cosmos-Grove City 65, Lester Prairie 9
Atwater-Cosmos-Grove City 66, Rockford 6
Maple River 51, Alden-Conger 8
Meadow Creek Christian/Rivers Christian Academy 66, Howard Lake/Waverly/Winsted 9

High School Results – November 2002

Saturday, November 30
Albert Lea Tournament
Blaine 47, NRHEG 30
Albert Lea 60, Faribault 18
Simley 73, Faribault 3
Albert Lea 52, Blaine 18
Simely 78, Blaine 6
Albert Lea 46, NRHEG 27
Simely 71, NRHEG 11
Blaine 46, Faribault 30
Faribault 44, NRHEG 36
Simely 36, Albert Lea 29
Eastview Quadrangular
Eastview 50, Farmington 25
Eastview 73, Richfield 6
Eastview 64, St. Paul Central 18
Farmington 63, Richfield 12
Farmington 56, St. Paul Central 24
St. Paul Central 41, Richfield 36
Foley Invitational
First round
Foley 43, Parkers Prairie 24
Becker 38, Paynesville 30
Second round
Hibbing 51, Parkers Prairie 20
Foley 36, Hibbing 23
3rd: Paynesville 36, Hibbing 25
1st: Becker 36, Foley 28
Fosston/Bagley Invitational
1. Blackduck/Cass Lake-Bena 187, 2. Fertile-Beltrami 178, 3. Roseau 146, 4. Mahnomen/Waubun 141, 5. Crookston 135.5, 6. Red Lake County Central 119, 7. Ottertail Central 118, 8. Fosston/Bagley 94, 9. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 84, 10. Nashwauk-Keewatin/Greenway 75.5, 11. EGF Sacred Heart 5
Fridley Invitational
1. Irondale 248.5, 2. Bloomington Kennedy 176, 3. Champlin Park 142, 4. Fridley 108, 5. Hopkins/Blake 98, 6. North St. Paul 96.5, 7. Minneapolis Henry and Mahtomedi 51.
Hastings Duals
First round
Centennial 20, Prior Lake 10
Hastings 44, Burnsville 27
Rosemount 29, Elk River 28
Scott West 52, St. Paul Johnson 16
Second round
Centennial 36, Hastings 28
Burnsville 57, Prior Lake 21
Elk River 47, St. Paul Johnson 18
Scott West 43, Rosemount 21
7th: St. Paul Johnson 19, Prior Lake 16
5th: Elk River 44, Burnsville 20
3rd: Hastings 35, Rosemount 26
1st: Centennial 39, Scott West 24
Highland Park Invitational
1st: Woodbury 87
2nd: Roseville 67
3rd: Highland Park 64
4th: Harding 56
5th: Minneapolis South 54
6th: St. Thomas 41
7th: Minneapolis Southwest 28
Mankato Loyola Tournament
1. Wabasso 160.5, 2. United South Central 150, 3. Medford 139, 4. Tartan 124, 5. Southland-Adams 122, 6. Marshall 65.5, 7. Mankato Loyola 35, 8. Maple River 30, 9. Nicollet 1
Mankato West Tournament
First round
Byron 51, Waterville-Elysian-Morristown 20
Mankato West 51, Fairmont 21
Second round
Byron 53, Fairmont 24
Mankato West 51, Waterville-Elysian-Morristown 25
Third round
Mankato West 41, Byron 30
Waterville-Elysian-Morristown 48, Fairmont 30
Osseo Invitational
1st: Wayzata 213
2nd: Minneapolis Edison 139
3rd: Osseo 133
4th: Medow Creek 126
5th: Moundsview 120
6th: Janesville Waldorf Pemberton 115
7th: Minneapolis Rosevelt 86
8th: St. Paul Como Park 45
Rochester Century Invitational
1st: Rochester Mayo 32, Plainview/Elgin-Millville 31
3rd: Austin 54, Chatfield 26
5th: Mankato East 57, Rochester John Marshall 17
7th: Eagan 48, Rochester Century 23
First round
Austin Pacelli/Lyle/Austin 38, Eagan 32
Chatfield 55, Rochester John Marshall/Lourdes 18
Plainview/Elgin-Millville 50, Rochester Century 12
Rochester Mayo 62, Mankato East 15
Championship bracket
Plainview/Elgin-Millville 49, Chatfield 30
Rochester Mayo 38, Austin Pacelli/Lyle/Austin 32
Consolation bracket
Rochester John Marshall/Lourdes 57, Rochester Century 22
Waconia Invitational
Mora 54, Bloomington Jefferson 21
Orono 42, Lac qui Parle Valley 36
St. James 55, Bloomington Jefferson 19
St. James 58, Mora 16
Waconia 53, Lac qui Parle Valley 21
Waconia 60, Orono 15
5th: Lac qui Parle Valley 32, Bloomington Jefferson 26
3rd: Mora 56, Orono 16
1st: St. James 36, Waconia 32
Wadena-Deer Creek Invitational
1. Wadena-Deer Creek 196.5, 2. Thief River Falls 168.0, 3. Sauk Centre 165.5, 4. Greenbush-Middle River-Badger 163.0, 5. Perham 145.0, 6. Long Prairie-Grey Eagle 137.0, 7. Bertha Hewitt/Verndale 128.5, 8. Pequot Lakes/Pine River/Backus 93.5
Winona Invitational
1. Caledonia 211.5, 2. Pine Island 189.5, 3. Coon Rapids 184, 4. Wabasha-Kellogg 179.5, 5. Dover Eyota 139.5, 6. St. Charles 126, 7. La Crescent 111.5, 8. Zumbrota-Mazeppa 94, 9. Winona 90.5, 10. Lewiston-Altura 88.5, 11. Fillmore Central 52


Friday, November 29
Southland 37, St. Clair 33
Apple Valley Quad
Apple Valley 50, Bloomington Kennedy 15
Centennial 37, Anoka 28
Apple Valley 42, Centennial 21
Apple Valley 45, Anoka 16
Atwater-Cosmos-Grove City Falcon Classic
1. Willmar 158.5, 2. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 156.0, 3. Montevideo 113, 4. Kimball 112.5, 5. Eden Valley-Watkins 101, 6. Norwood Young America 94, 7. Atwater-Cosmos-Grove City 90, 8. St. Cloud Apollo 35.5


Wenesday, November 27
Chaska 41, Burnsville 39
Minneapolis Edison 43, South St. Paul 33

High School Results – February 2002

Saturday, February 9
Crookston 34, Roseau 28
Lake Park-Audubon 45, Warren/O/A 27
Lake Park-Audubon 32, East Grand Forks 30
Bloomington Jefferson Tournament
Owatonna 52, Bloomington Jefferson 12
Wayzata 46, Bloomington Jefferson 20
Bloomington Jefferson 45, Minneapolis Southwest 27
Owatonna 58, Minneapolis Southwest 6
Owatonna 50, Wayzata 3
Wayzata 50, Minneaplois Southwest 9
Minnetonka Dual Tournament
Round robin
Minnehaha/Lutheran of Bloomington 64, Minneapolis South 6
Minnetonka 58, Minneapolis South 13
Minnetonka 43, Minnehaha/Lutheran of Bloomington 21
Park of Cottage Grove 39, DeLaSalle 28
Rosemount 55, DeLaSalle 9
Rosemount 62, Park of Cottage Grove 6
5th: DeLaSalle 66, Minneapolis South 8
3rd: Park of Cottage Grove 32, Minnehaha/Lutheran of Bloomington 28
1st: Rosemount 64, Minnetonka 3
South Central Conference
1. Waseca 205.5, 2. Blue Earth Area 194.5, 3. St. James 152, 4. New Ulm 136.5, 5. St. Peter 114, 6. United South Central 100.5, 7. Fairmont 84
Tomahawk Conference Quadrangular
Gibbons-Farifax-Winthrop/McLeod West 37, River Valley 29
Gibbons-Farifax-Winthrop/McLeod West 57, Buffalo Lake-Hector 5
River Valley 45, Buffalo Lake-Hector 18
Wabasso 45, Gibbons-Farifax-Winthrop/McLeod West 9
Wabasso 63, River Valley 6
Wabasso 69, Buffalo Lake-Hector 3


Friday, February 8
Anoka 36, Coon Rapids 17
Apple Valley 33, Bloomington Kennedy 29
Caledonia/Houston/Spring Grove 31, Wabasha-Kellogg 30
Cambridge-Isanti 43, Forest Lake 10
Champlin Park 29, Blaine 26
Frazee 42, Bertha-Hewitt/Verndale 19
Goodhue 46, St. Charles 14
GMLOK 34, Fillmore Central 25
Lake Park-Audubon 72, EGF Sacred Heart 0
Medford 39, Caledonia/Houston/Spring Grove18
Montevideo 34, Red Rock Central/Westbrook Walnut Grove 30
BOLD 47, Montevideo 12
Waconia/Mayer Lutheran 28, St. Cloud Tech 27
Albany Purple Pride Invitational
1. New London-Spicer 180, 2. Albany 158.5, 3. Becker 146.5, 4. Sauk Rapids 141, 5. Delano 101, 6. St. Cloud Apollo 85, 7. Osakis 84, 8. Mora 78.5, 9. Holdingford 10
Benilde St. Margaret’s Triangular
Benilde St. Margaret’s 41, Minnehaha Academy 25
Benilde St. Margaret’s 46, Trinity 26
Minnehaha Academy 32, Trinity 22
Little Falls Triangular
Foley 30, Little Falls 24
Elk River 45, Little Falls 17
Foley 28, Elk River 23
Scott West Dual Tournament
Round 1
Scott West 42, Norwood-Young America 19
Hastings 35, Waterville-Morristown-Elysian 25
Round 2
Scott West 42, Hastings 13
Waterville-Morristown-Elysian 31, Norwood-Young America 28
Round 3
Scott West 48, Waterville-Morristown-Elysian 15


Thursday, February 7
Bemidji 56, Moorhead 9
Brooklyn Center 55, Fridley 15
Brooklyn Center 70, Concordia Academy 0
Buffalo 33, St. Francis 26
Burnsville 63, Chaska 6
Cannon Falls 37, Kasson Mantorville 28
Cooper 42, Armstrong 21
Dassel Cokato 35, Becker 24
Detroit Lakes 62, Pelican Rapids 4
Eden Valley-Watkins 43, Howard Lake-Waverly-Winsted 23
Farmington 49, Prior Lake 15
Fosston 45, Warren-Alvarado-Oslo 25
GMLOK 26, Lake City 25
Grand Rapids 34, Blackduck/Cass Lake-Bena 28
Henry Sibley 53, Richfield 15
Maple Grove 30, Osseo 29
Mille Lacs 55, Rush City 17
New Prague 38, Shakopee 19
Northfield 24, Hutchinson 21
Rosemount 25, Eastview 21
Simley 54, Tartan 9
Spring Lake Park/St. Anthony 31, Irondale 22
Saint Thomas Academy 54, Minneapolis North 24
St. Cloud Apollo 36, Princeton 24
Thief River Falls 39, East Grand Forks 24
Virginia Area 43, Deer River 16
Waconia 48, Glencoe-Silver Lake 16
Wadena-Deer Creek 43, Perham 22
Watertown-Mayer 39, Delano 15
Wayzata 52, Minnetonka 9
Blooming Prairie Triangular
Hayfield 43, Le Center 22
Hayfield 46, Blooming Prairie 18
Le Center 34, Blooming Prairie 33
Lakeville Triangular
Eden Prairie 26, Sibley East 26
Lakeville 28, Sibley East 20
Lakeville 45, Eden Prairie 18
Lester Prairie/Holy Trinity Triangular
Buffalo Lake-Hector 47, Lester Prairie/Holy Trinity 24
Buffalo Lake-Hector 48, LeSueur-Henderson 28
Lester Prairie/Holy Trinity 34, LeSueur-Henderson 30
Owatonna Turkey Store Duals
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 45, Montgomery-Lonsdale 24
Owatonna 54, Rochester Mayo 6
Rochester Mayo 46, Montgomery-Lonsdale 16
Owatonna 44, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 16
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 36, Rochester Mayo 31
Owatonna 57, Montgomery-Lonsdale 6
Ottertail Central Triangular
Wheaton-Herman/Norcross 63, Breckenridge 6
Wheaton-Herman/Norcross 48, Ottertail Central 14
Sauk Centre Triangular
Sauk Centre 32, Canby 26
Sauk Centre 44, Benson 16
Quadrangular
Centennial 54, Stillwater 16
Centennial 46, St. Paul Johnson 15
Stillwater 51, St. Paul Johnson 10
Totino Grace 49, Stillwater 17
Totino Grace 49, St. Paul Johnson 12
Totino Grace 26, Centennial 24
Triangular
Fergus Falls 38 Parkers Prairie 28
Fergus Falls 44 Alexandria 18


Tuesday, February 5
Blackduck/Cass Lake-Bena 39, Crookston 25
Buffalo 34, Hutchinson 24
Caledonia/Houston/Spring Grove 58, Lewiston-Altura 8
Dassel-Cokato 55, Kimball 10
Frazee 45, Park Rapids Area 13
Hibbing 58, Virginia Area 10
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 55, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 15
Lac qui Parle Valley 51, MACCRAY 21
Lake Park-Audubon 46, Pelican Rapids 19
LeSueur-Henderson 37, Maple River 36
Mille Lacs 34, Princeton 27
Monticello 45, Woodbury 21
Orono 35, Benilde-St. Margaret’s 33
Red Lake County Central 36, Fosston/Bagley 21
River Valley 45, Buffalo Lake-Hector 21
St. Cloud Tech 58, Sartell 9
Wadena-Deer-Creek 31, Bemidji 23
Willmar 47, Alexandria 12
Windom/Mt Lake/Butterfield-Odin 40, Red Rock Central/WWG 18
Triangular
Scott West 44, Mankato West 12
Scott West 47, New Prague 12
New Prague 38, Mankato West 21
Annandale/Maple Lake Triangular
Annandale/Maple Lake 47, Woodbury 17
Annandale/Maple Lake 34, Monticello 29
Monticello 45, Woodbury 21
Eagle Bend Triangular
West Central 57, Browerville-Eagle Valley 14
West Central 42, Royalton 27
Royalton 33, Browerville-Eagle Valley 30
Fertile-Beltrami Triangular
Barnesville 54, Warren-Alvarado-Olso 15
Fertile-Beltrami 35, Barnesville 18
Mapleton Triangular
United South Central 51, LeSueur-Henderson 19
United South Central 57, Maple River 3
United South Central 51, LeSueur-Henderson 19
Minneapolis Washburn Quadrangular
Minneapolis Washburn 50, St. Paul Humboldt 16
Minneapolis Washburn 53, North St. Paul 24
North St. Paul 45, St. Paul Humboldt 21
St. Croix Lutheran 42, Minneapolis Washburn 36
St. Croix Lutheran 54, North St. Paul 16
St. Croix Lutheran 60, St. Paul Humboldt 14
Little Falls Triangular
Litchfield 54, St. Cloud Apollo 7
Litchfield 44, Little Falls 19
Mound Westonka Triangular
Mound Westonka 38, Chaska 34
Watertown-Mayer 44, Mound Westonka 19
Watertown-Mayer 49, Chaska 22
Norwood-Young America Triangular
Lester Prairie/Holy Trinity of Winsted 33, De La Salle 30
Norwood-Young America 50, Lester Prairie/Holy Trinity of Winsted 21
Norwood-Young America 55, De La Salle 12
St. Thomas Academy Triangular
St. Thomas Academy 42, St. Paul Highland Park 36
St. Thomas Academy 54, Minneapolis Southwest 15
Staples-Motley Triangular
Minnewaska 32, Perham 24
Minnewaska 64, Staples-Motley 0
Perham 53, Staples-Motley 7


Saturday, February 2
St. Paul Harding 47, St. Thomas Academy 23
Caledonia/Houston/Spring Grove 46, MFL Mar Mac 30
Caledonia/Houston/Spring Grove 62, Postville 18
Caledonia/Houston/Spring Grove 46, Waukon 30
Minnesota 9th Grade State Individual Tournament
1. Totino Grace 94.5, 2. Apple Valley 82.0, 3. Foley 81.5, 4. Albert Lea 73.0, 5. Cambridge 68.0, 6. Faribault 64.5, 7. BOLD 62.0, 8. Wabasha/Kellogg 60.0, 9. Hastings 57.0, 10. Hutchinson 56.0
Armstrong Invitational
Round 1
Anoka 48, Minneapolis Roosevelt 9
Bloomington Kennedy 41, Osseo 15
Rosemount 59, Armstrong 9
Goodhue 45, Eden Prairie 19
Round 2
Rosemount 31, Goodhue 30
Anoka 32, Bloomington Kennedy 26
Osseo 31, Minneapolis Roosevelt 29
Armstrong 33, Eden Prairie 32
1st: Rosemount 29, Anoka 25
3rd: Goodhue 33, Bloomington Kennedy 28
5th: Armstrong 33, Osseo 27
7th: Eden Prairie 38, Minneapolis Roosevelt 31
Alexandria Big Ole Invitational
1. Wadena-Deer Creek 219, 2. Frazee 218, 3. Willmar 150, 4. Rocori 112, 5. Morris 89.5, 6. Alexandria 62, 7. Moorhead 50, 8. Marshall 45.5
Centennial Tournament
Blaine 38, United South Central 23
Centennial 36, New Prague 19
Centennial 42, Dover-Eyota 20
Centennial 51, Blaine 10
Centennial 56, United South Central 14
Centennial 60, Lakeville 8
Dover-Eyota 32, Lakeville 31
Dover-Eyota 41, Blaine 24
Dover-Eyota 48, United South Central 15
Lakeville 41, Blaine 19
Lakeville 42, United South Central 20
New Prague 35, Lakeville 13
New Prague 36, Dover-Eyota 27
New Prague 50, Blaine 6
New Prague 57, United South Central 12
Grand Rapids Tournament
Simley 27, Owatonna 15
Hiawatha Valley League Conference Tournament
1. Stewartville 179.5, 2. Pine Island 142, 3. Zumbrota Mazzepa 136.5, 4. Kasson Mantorville 131, 5. Hayfield 121.5, 6. Triton 117.5, 7. Lake city 108.5, 8. Cannon Falls 105, 9. Byron 89, 10. Kenyon Wanamingo 15
Meadow Creek Alliance Invitational
1. Howard Lake-Waverly-Winsted 171.5, 2. Meadow Creek Alliance 152, 3. DeLaSalle 144, 4. Sartell 113.5, 5. Edina-Richfield 11, 6. Trinity 96, 7. Mankato-Loyola 90.5, 8. Benilde-St. Margaret’s 84, 9. Rockford 77.5, 10. St. Croix Lutheran 64, 11. Concordia Academy 12
Orono Duals
First round
Minneapolis Edison 47, Orono 15
Princeton 38, Bloomington Jefferson 19
Second round
Princeton 54, St. Paul Highland Park 19
St. Charles 42, Orono 19
Third round
Bloomington Jefferson 42, St. Paul Highland Park 25
Minneapolis Edison 28, St. Charles 25
5th: Orono 41, St. Paul Highland Park 31
3rd: St. Charles 36, Bloomington Jefferson 28
1st: Minneapolis Edison 35, Princeton 33
Park Region Conference
1. Bertha-Hewitt/Verndale 204.5, 2. Pequot Lakes/Pine River-Backus 150, 3. Ottertail Central 123, 4. Parkers Prairie 122.5, 5. New York Mills 121, 6. Menahga/Sebeka 114, 7. Browerville/Eagle Valley 94, 8. Osakis 28
Paynesvile Tournament
Hutchinson 27, Perham 27
Mankato West 44, West Central Area 22
Milaca 38, Hutchinson 24
Milaca 40, Renville County West 16
Paynesvile 40, Sauk Centre 14
Paynesville 51, West Central Area 13
Perham 42, Renville County West 18
Sauk Centre 31, Mankato West 24
7th: West Central 34, Renville County West 28
5th: Perham 39, Mankato West 19
3rd: Sauk Centre 33, Hutchinson 27
1st: Paynesville 27, Milaca 26
Pine City Quadrangular
Rush City 58, Nashwauk-Keewatin/Greenway 12
Pine City 30, South St. Paul 30
Rush City 48, South St. Paul 12
Nashwauk-Keewatin/Greenway 57, Pine City 12
Rush City 62, Pines City 18
Nashwauk-Keewatin/Greenway 37, South St. Paul 15
St. James Quadrangualar
Janesville-Waldorf-Pemberton 36, Alden-Conger 35
Long Prairie-Grey Eagle 40, Janesville-Waldorf-Pemberton 23
St. James 48, Long Prairie-Grey Eagle 13
St. James 54, Janesville-Waldorf-Pemberton 12
St. James 59, Alden-Conger 9
Suburban East Conference Tournament
1. Forest Lake 202.5, 2. Hastings 182, 3. Stillwater 168, 4. Roseville 113, 5. White Bear Lake 113, 6. Woodbury 80.5, 7. Mounds View 79, 8. Park of Cottage Grove 68
Tartan Quadrangular
Tartan 72, Mahtomedi 6
Tartan 49, St. Paul Como Park 16
Tartan 34, Irondale 29


Friday, February 1
Adrian 26, Minneota 25
Milaca 72, Chisago Lakes 6
New Ulm 41, St. Peter 30
Paynesville 37, Canby 25
Redwood Valley 42, Luverne 30
Apple Valley Quadrangular
Apple Valley 52, Eastview 12
Apple Valley 65, Chaska 6
Apple Valley 48, Centennial 13
Centennial 47, Eastview 22
Elk River Quadrangular
Buffalo 30, Elk River 26
Buffalo 33, Maple Grove 28
Champlin Park 39, St. Francis 26
Elk River 39, St. Francis 18
Elk River 47, Maple Grove 18
St. Francis 33, Maple Grove 25
Foley Quadrangular
Litchfield 52, Brainerd 17
Litchfield 56, Mora 7
Litchfield 36, Foley 18
Great River Conference
1. Mille Lacs 206.5, 2. Aitkin 190.0, 3. Braham 160.0, 4. Hinckley-Finlayson154.0, 5. Rush City 121.5, 6. Ogilvie
Lake Park Audubon Triangular
Breckenridge 33, Lake Park Audubon 31
Barnesville 39, Breckenridge 22
Barnesville 42, Lake Park Audubon 20
New London-Spicer Invitational
1. New London-Spicer 140.0, 2. Kerkhoven-Murdock-Sundburg 137.0, 3. Eden Valley-Watkins 104.0, 4. Atwater-Comos-Grove City 99.5, 5. Melrose 84.0, 6. Benson 78.0, 7. Lac qui Parle Valley 73.5, 8. Royalton 63.0
Patrick Henry Triangular
Minnetonka 52, St. Paul Central 18
Minnetonka 54, Patrick Henry 22
St. Paul Central 39, Patrick Henry 34
Wright County Conference
1. St. Michael-Albertville 191.5, 2. Dassel-Cokato 188, 3. Waconia/Mayer Lutheran 158, 4. Becker 128.5, 5. Watertown-Mayer 115.5, 6. Glencoe-Silver Lake 101, 7. Delano 80, 8. Annandale/Maple Lake 58

High School Results – January 2002

Thursday, January 31
Anoka 48, Blaine 18
Bloomington Kennedy 33, Eden Prairie 23
BOLD, Canby 9
Brooklyn Center 51, Benilde-St. Margaret’s 12
Bertha Hewitt-Verndale 53, Browerville-Eagle Valley 12
Buffalo 41, Spring Lake Park/St. Anthony 19
Burnsville 36, Eastview 16
Cannon Falls 20, Pine Island 34
Centennial 32, Cambridge-Isanti 22
Champlin Park 50, Osseo 10
Cooper 50, Minnetonka 15
Crookston 42, East Grand Forks 25
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 31, Dover-Eyota 29
Forest Lake 54, White Bear Lake 6
Goodhue 38, Plainview/Elgin-Millville 18
Greenbush-Middle River/Badger 43, Red Lake County Central 18
Hastings 36, Stillwater 18
Hayfield 36, Stewartville 25
Henry Sibley 66, St. Thomas 6
Hibbing 46, Deer River 16
Hutchinson 44, Farmington 15
Kasson-Mantorville 48, Byron 16
Lake Crystal-Wellcome Memorial 47, Nicollet 22
Le Sueur-Henderson/Cleveland 36, Le Center 35
Madelia/Truman 63, Maple River 3
Mankato West 41, Austin 18
Minneapolis Roosevelt 49, Minneapolis Henry 18
Minneapolis Washburn 47, Minneapolis South 30
Montgomery-Lonsdale 39, Mankato Loyola 32
New Prague 57, Prior Lake 15
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 43, Blooming Prairie 27
New York Mills 40, Pequot Lakes/Pine River-Backus 19
Northfield 39, Shakopee 18
Ottertail Central 60, Pelican Rapids 16
Pierz 57, Big Lake 9
Pine Island 34, Cannon Falls 20
Princeton 60, Pine City 12
Rochester Mayo 42, Faribault 25
Rosemount 46, Eagan 12
St. Clair 38, Martin Co. West 30
St. Francis 47, Irondale 22
St. James 52, St. Peter 12
St. Paul Como Park 50, St. Paul Arlington 9
St. Paul Harding 66, St. Paul Humboldt 6
Tartan 48, Richfield 19
Wabasso 48, Yellow Medicine East 15
Wadena-Deer Creek 57, Staples-Motley 10
Waterville-Elysian-Morristown 38, Alden-Conger 22
Woodbury 42, Park of Cottage Grove 24
Zumbrota-Mazeppa 33, Lake City 27
Detroit Lakes Triangular
Detroit Lakes 37, Foston-Bagley 9
Thief River Falls 32, Detroit Lakes 27
Thief River Falls 53, Foston-Bagley 12
Kindred Brawl
Barnesville 64, Enderlin 12
Barnesville 48, May-Port-CG 24
Owatonna Duals
Round 1
Owatonna 69, Rochester John Marshall 3
Scott West 50, Rochester Century 22
Round 2
Mankato East 62, Rochester John Marshall 9
Owatonna 44, Scott West 18
Round 3
Scott West 41, Mankato East 21
Owatonna 60, Rochester Century 3
Round 4
Scott West 54, Rochester John Marshall 3
Owatonna 52, Mankato East 12
Sibley East Triangular
Norwood Young America 46, Marshall 14
Sibley East 41, Norwood Young America 12
Sibley East 62, Marshall 6
Wayzata Quadrangular
Coon Rapids 50, Wayzata 6
Coon Rapids 73, Park Center 0
Hopkins 51, Park Center 24
Wayzata 59, Hopkins 12
Wayzata 55, Park Center 14
Triangular
Bemidji 43 Fergus Falls 9
Bemidji 52 Brainerd 11
Fergus Falls 37 Brainerd 21


Wednesday, January 30
Columbia Heights 44, Minneapolis North 22
Mounds View Quadrangular
Mounds View 63, St. Paul Arlington 11
Roseville 43, Mounds View 12
Roseville 66, St. Paul Arlington 9
Spring Lake Park 30, Roseville 26
Spring Lake Park 35, Mounds View 28
Spring Lake Park 70, St. Paul Arlington 6


Tuesday, January 29
Albany 40, Royalton 20
Grand Meadow/Leroy-Ostrander/Kingsland 48, Austin 14
Greenbush-Middle River/Badger 48, Bagley/Fosston 10
Hibbing 47, Blackduck/Cass Lake-Bena 14
Howard Lake-Waverly-Winsted 42, Rockford 21
Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 35, Trinity 27
Minneapolis Edison 67, Minneapolis Southwest 0
North Branch 38, Braham 21
Ortonville 52, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 19
Perham 48, Detroit Lakes 16
Waconia 34, Norwood-Young America 20
Benilde-St. Margaret’s Triangular
Benilde-St. Margaret’s 54, Cretin-Derham Hall 18
Benilde-St. Margaret’s 54, Minneapolis Washburn 21
Cretin-Derham Hall 49, Minneapolis Washburn 27
Buffalo Lake-Hector Triangular
Buffalo Lake-Hector 48, Mankato Loyola 24
Buffalo Lake-Hector 50, Maple River 18
Maple River 45, Mankato Loyola 23
Dassel-Cokato Triangular
Dassel-Cokato 52, Glencoe-Silver Lake 7
Dassel-Cokato 52, Mound Westonka 15
Glencoe-Silver Lake 42, Mound Westonka 26
Mille Lacs Triangular
Mille Lacs 41, Pequot Lakes/Pine River-Backus 29
Mille Lacs 55, Crosby-Ironton 9
Pequot Lakes/Pine River-Backus 36, Crosby-Ironton 33
New Ulm Triangular
New Ulm 36, Fairmont 35
Medelia-Truman 57, Fairmont 11
Medelia-Truman 55, New Ulm 18
Paynesville Triangular
Paynesville 50, Rocori 10
Paynesville 52, Annandale/Maple Lake 11
Rocori 35, Annandale/Maple Lake 25
Sauk Rapids-Rice Triangular
Becker 37, Sauk Rapids-Rice 33
Hutchinson 39, Becker 19
Hutchinson 40, Sauk Rapids-Rice 25
St. Cloud Tech Triangular
St. Cloud Tech 40, Fergus Falls 15
St. Cloud Tech 47, Monticello 17
Fergus Falls 28, Monticello 24
Thief River Falls Quadrangular
Round 1
Red Lake County Central 36, Crookston 28
Thief River Falls 51, Warren/Alverado/Oslo 21
Round 2
Red Lake County Central 48, Warren/Alverado/Oslo 15
Crookston 39, Thief River Falls 31
Round 3
Crookston 42, Warren/Alverado/Oslo 27
Thief River Falls 42, Red Lake County Central 30
Wayzata Quadrangular
Centennial 55, Fridley 19
Centennial 52, Wayzata 13
Centennial 52, Mounds View 13
Wayzata 55, Fridley 15
Wayzata 40, Mounds View 30
Mounds View 42, Fridley 32


Saturday, January 26
St. Cloud Tech 39, Willmar 25
Asics Tigers Super Duals
at Broken Arrow, Oklahoma
Apple Valley 26, Broken Arrow 25 (Oklahoma)
Apple Valley 34, El Reno 21 (Oklahoma)
Apple Valley 54, Platte County 14 (Missouri)
Bloomington Kennedy Tournament
Champlin Park 36, Hastings 28
Champlin Park 41, Lake City 16
Lake City 40, Blaine 24
Owatonna 43, Bloomington Kennedy 19
Owatonna 44, Robbinsdale Armstrong 25
Consolation round
Blaine 31, Robbinsdale Armstrong 30
Hastings 53, Robbinsdale Armstrong 9
5th: Hastings 46, Blaine 12
3rd: Bloomington Kennedy 33, Lake City 22
1st: Owatonna 40, Champlin Park 17
Bob Swalla Duals
Round 1
St. Charles 43, Byron 22
Triton 32, Rochester Mayo 30
Zumbrota-Mazeppa 47, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 19
Dover-Eyota 33, Kasson-Mantorville 32
Plainview/Elgin-Millville 49, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 11
Round 2
Adrian 56, St. Charles 12
Triton 35, Zumbrota-Mazeppa 34
Waseca 37, Dover-Eyota 28
Wabasha-Kellogg 31, Plainview/Elgin-Millville 27
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 27, Kasson-Mantorville 24
Rochester Mayo 51, Byron 10
Round 3
Adrain 55, Triton 5
Waseca 46, Wabasha-Kellogg 17
Plainview/Elgin-Millville 53, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 9
Rochester Mayo 33, Dover-Eyota 21
Zumbrota-Mazeppa 36, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 31
Kasson-Mantorville 47, Byron 20
Round 4
3rd place: Wabasha-Kellogg 40, Triton 25
1st Cons. Champ.: Plainview/Elgin-Millville 34, Rochester Mayo 30
2nd Cons. Champ.: St. Charles 36, Zumbrota-Mazeppa 30
Dover-Eyota 41, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 33
Round 5
Championship: Adrain 32, Waseca 22
BOLD Tournament
Bertha-Hewitt/Verndale 48, Madelia/Truman 19
Bertha-Hewitt/Verndale 49, Atwater-Cosmos-Grove City 23
BOLD 37, Bertha-Hewitt/Verndale 16
BOLD 50, Atwater-Cosmos-Grove City 9
BOLD 54, Madelia/Truman 3
Madelia/Truman 37, Atwater-Cosmos-Grove City 31
Chaska Quadrangular
Chaska 51, Lester Prairie 24
Glencoe-Silver Lake 42, Chaska 29
Glencoe-Silver Lake 47, Lester Prairie 20
Goodhue 54, Glencoe-Silver Lake 10
Goodhue 56, Chaska 18
Goodhue 67, Lester Prairie 3
Darrell Sohn Cooper Invitational
1. Burnsville 245, 2. Mille Lacs 183, 3. Cooper 177.5, 4. Ogilvie 136.5, 5. Columbia Heights 89.5, 6. Minneapolis North 69, 7. Park Center 49.5, 8. Minneapolis South 25.5, 9. Mahtomedi 24
Detroit Lakes Invitational
Round 1
Detroit Lakes 52,Moorhead 16
Fergus Falls 46, Roseau 15
West Fargo 51, Red Lake County Central 11
Thief River Falls 32, Blackduck/Cass Lake-Bena 28
Round 2
Fergus Falls 30, Detroit Lakes 25
Roseau 33, Moorhead32
West Fargo34, Thief River Falls 25
Blackduck/Cass Lake-Bena 49, Red Lake County Central 42
7th: Moorhead 55 Red Lake County Central 18
5th: Blackduck/Cass Lake-Bena 41Roseau 31
3rd: Detroit Lakes 42, Thief River Falls 21
1st: West Fargo 39Fergus Falls 15
Eden Prairie Invitational
1. Mankato West 163.5, 2. Tartan 157.5, 3. Dassel-Cokato 151.5, 4. Faribault 148.5, 5. Wayzata 119, 6. Eden Prairie 116, 7. Sommerset (Wis.) 96.5, 8. Hopkins 29
Grand Rapids Quadrangular
Grand Rapids 42, St. Francis 22
Hibbing 35, Hutchinson 19
Hibbing 38, Grand Rapids 25
Hibbing 46, St. Francis 23
Hutchinson 36, Grand Rapids 29
St. Francis 31, Hutchinson 27
Hayfield Tournament
1. Blue Earth Area 189, 2. Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 167, 3. Hayfield 147, 4. Stewartville 132.5, 5. Albert Lea 123, 6. Waterville-Elysian-Morristown 122.5, 7. Southland 85.5, 8. United South Central 82.5, 9. Blooming Prairie 62, 10. Lewiston-Atura 47, 11. Rushford-Peterson 44, 12. Chisago Lakes 16.5
Heart ‘O Lakes Tournament
1. Frazee 259.5, 2. Perham 212.0, 3. West Central 165.0, 4. Barnesville 137.0, 5. Dilworth-Glyndon Felton 84.5, 6. Lake Park/Audubon 62.5, 7. Breckenridge 43.0, 8. Pelican Rapids 40.0
Henry Sibley Invitational
1. Henry Sibley 178.5, 2. Roseville 172.5, 3. Woodbury 141, 4. Eagan 138, 5. St. Paul Como 118.5, 6. St. Paul Harding 114.5, 7. St. Paul Central 89, 8. Rochester John Marshall 55
Rochester Century Invitational
1. Cannon Falls 198, 2. Spring Lake Park 140, 3. Rochester Century 132, 4. Fairmont 107, 5. Park of Cottage Grove 101
Scott West Duals
Dassel-Cokato 42, Farmington 14
Scott West 60, Janesville-Waldorf-Pemberton 9
Dassel-Cokato 48, Janesville-Waldorf-Pemberton 18
Scott West 46, Farmington 14
Farmington 46, Janesville-Waldorf-Pemberton 30
Scott West 27, Dassel-Cokato 27
Walnut Grove Plum Creek Tournament
1. Minneota 190, 2. Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin184.5, 3. Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 161.5, 4. Pipestone-Jasper 103, 5. Yellow Medecine East 84, 6. Tracy-Milroy-Balaton 78.5, 7. Redwood Valley 74, 8. Fulda/Murray County Central 65, 9. Dawson-Boyd 61, 10. MACCRAY 53
West Central North Conference
1. Litchfield 230.0, 2. Paynesville 214.0, 3. Sauk Centre 141.0, 4. Long Prairie/Grey Eagle 134.0, 5. Albany 129.5, 6. Melrose 75.0
West Central South Conference
1. Minnewaska Area 237.5, 2. New London-Spicer 165.0, 3. Montevideo 144.0, 4. Morris Area/Hancock 132.0, 5. Benson 125.0, 6. Lac Qui Parle Valley Eagles
West Central Inter-Conference Championship
Paynesville 28, Minnewaska 26
White Bear Lake Duals
First round
Pine Island 36, St. Paul Johnson 23
Coon Rapids 43, White Bear Lake 14
Forest Lake 59, Irondale 3
Second round
Centennial 42, Pine Island 19
Forest Lake 35, Coon Rapids 24
White Bear Lake 34, Irondale 29
5th: White Bear Lake 36, St. Paul Johnson 27
3rd: Coon Rapids 45, Pine Island 7
1st: Centennial 51, Forest Lake 20


Friday, January 25
Anoka 30, Champlin Park 20
Atwater-Cosmos-Grove City 31, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 30
Greenbush-Middle River/Badger 42, Fertile-Beltrami 21
Mankato West 34, New Ulm 25
New Richland-H.E.G. 39, United South Central 21
Northfield 30, New Prague 22
Norwood Young America 32, Montgomery-Lonsdale 31
Rush City 49, Ogilvie 22
St. Francis 44, Spring Lake Park/St. Anthony 26
St. James 27, Blue Earth Area 25
St. Michael-Albertville 32, Elk River 21
Totino-Grace 30, Cambridge-Isanti 21
Dassel-Cokato Triangular
Dassel-Cokato 40, Watertown-Mayer 15
Dassel-Cokato 56, Mankato East 9
Mankato East 35, Watertown-Mayer 26
Buffalo Triangular
Buffalo 46, Irondale 19
Buffalo 50, Mounds View 24
Irondale 31, Mounds View 30
Foley Triangular
Wadena-Deer Creek 65, Alexandria 5
Wadena-Deer Creek 43, Foley 18
Hayfield Triangular
Hayfield 34, Caledonia/Houston/Spring Grove 27
Caledonia/Houston/Spring Grove 39, Zumbrota-Mazeppa 23
Kasson-Mantorville Triangular
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 37, Kasson Mantorville 18
Kasson-Mantorville 38, Kenyon-Wanamingo 21
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 53, Kenyon-Wanamingo 18
Minneapolis Edison Quadrangular
Minneapolis Edison 39, Woodbury 18
Minneapolis Edison 43, Osseo 27
Minneapolis Edison 54, Cretin-Derham Hall 14
Osseo 39, Woodbury 22
Osseo 53, Cretin-Derham Hall 9
Woodbury 43, Cretin-Derham Hall 15
Monticello Triangular
Centennial 54, Monticello 11
Milaca 51, Monticello 15
Milaca 31, Centennial 28
Pierz Quadrangular
Lakeville 32, Meadow Creek/Alliance Academy 27
Lakeville 46, Braham 18
Pierz 42, Meadow Creek/Alliance Academy 22
Pierz 45, Lakeville 22
Pierz 52, Braham 18
Meadow Creek/Alliance Academy 36, Braham 36
Walker Wolf Pack Invitational
1. Deer River-Northland 216.5, 2. Pequot Lakes-Pine River 182, 3. Staples-Motley 152, 4. Walker-Hackensack-Akeley 143, 5. Crosby-Ironton 86, 6. Nashwauk-Keewatin 74


Thursday, January 24
Albert Lea 47, Austin 15
Barnesville 30, Moorhead 24
Becker 47, Annandale/Maple Lake 8
Bemidji 32, Hibbing 21
Bertha-Hewitt/Verndale 42, New York Mills 14
Breckenridge 31, CACGB 31
Burnsville 37, Wayzata 27
Cannon Falls 33, Lake City 23
Coon Rapids 46, Osseo 15
Detroit Lakes 41, Park Rapids 19
Eastview 34, Lakeville 17
Elk River 37, Blaine 26
Farmington 42, Shakopee 24
Foley 51, Chisago Lakes 9
Forest Lake 46, Stillwater 21
Goodhue 48, Chatfield 25
Grand Rapids 44, Virginia Area 13
Hastings 39, Roseville 20
Henry Sibley 41, Tartan 21
Hinckley-Finlayson 33, Braham 21
Larimore (N.D.) 44, Warren-Alvarado-Oslo 24
Le Sueur-Henderson/Cleveland 44, Mankato Loyola 26
Maple Grove 69, Park Center 0
Minneapolis Henry 30, Minneapolis South 22
Minneapolis Roosevelt 45, Minneapolis North 24
Minneota 41, Red Rock Central/Westbrook Walnut Grove 23
Minnetonka 42, Armstrong 24
Mora 34, Princeton 34
Orono 41, Fridley 31
Pine Island 39, Triton 18
Richfield 63, North St. Paul 10
Robbinsdale/Cooper 56, Hopkins 11
Rush City 39, Trinity of Bloomington 28
Simley 65, South St. Paul 3
St. Cloud Tech 52, Alexandria 9
St. Croix 72, Concordia Academy 3
St. Michael-Albertville 57, Glencoe-Silver Lake 12
St. Paul Como Park 57, St. Paul Humboldt 15
St. Paul Harding 33, St. Paul Central 28
Saint Thomas Academy 64, Mahtomedi 6
Waconia 49, Delano 13
West Central Area 33, Wheaton-Herman-Norcross 32
White Bear Lake 40, Woodbury 32
Windom/Mountain Lake/Butterfield-Odin 39, Jackson County Central 24
Canby Triangular
Adrian 30, Canby 22
Adrian 58, Worthington 6
Canby 55, Worthington 6
Crosby-Ironton Triangular
Aitkin 47, Staples-Motely 17
Aitkin 60 Crosby-Ironton 12
Staples-Motely 40 Crosby-Ironton 27
Triangular
Blooming Prairie 41, Montgomery-Lonsdale 26
Southland 33, Montgomery-Lonsdale 30
Southland 36, Blooming Prairie 27
Triangular
Nicollet 48, Alden-Conger 21
Nicollet 45, St. Clair 22
St. Clair 49, Alden-Conger 18
Mapleton Triangular
Gibbon-Fairfax-Winthrop-McLeod West 54, Maple River 18
Maple River 34, Lester Prairie31


Tuesday, January 22
Adrian 53, Fulda/Murray County Central 12
Aitkin 36, Mille Lacs 23
BOLD 64, Glencoe-Silver Lake 6
Brooklyn Center 48, Minnetonka 24
Eden Valley-Watkins 42, Big Lake 20
Farmington 58, Richfield/Edina 5
Fertile/Beltrami 30, Red Lake County Central 25
Glencoe-Silver Lake 46, Buffalo Lake-Hector 21
Gibbons-Fairfax-Winthrop 40, Redwood Valley 25
Howard Lake-Waverly-Winsted 43, Mound-Westonka 27
Madelia-Truman 37, St. Peter 27
Maple River 39, Alden-Conger 34
Menahga/Sebeka 42, Osakis 25
Mille Lacs 36, Aitkin 23
Nashwauk-Keewatin/Greenway 35, Deer River/Northland 29
New London-Spicer 35, Sauk Centre 29
Norwood-Young America 46, Le Center 16
Perham 53, Morris Area 9
Scott West 51, Montgomery-Lonsdale 12
Sibley East 48, LeSueur-Hend./SP 15
Totino-Grace 38, St. Francis 10
Wadena-Deer Creek 38, New York Mills 22
Waseca 55, New Ulm 18
Willmar 37, Brainerd 31
Belgrade-Brooten-Elrosa Triangular
Belgrade-Brooten-Elrosa 39, Holdingford 27
Sartell-St. Stephen 42, Belgrade-Brooten-Elrosa 18
Benilde-St. Margaret’s Triangular
Benilde-St. Margaret’s 72, Concordia Academy 0
DeLaSalle 36, Benilde-St. Margaret’s 31
DeLaSalle 66, Concordia Academy 3
Bertha-Hewitt/Verndale Triangular
Bertha-Hewitt/Verndale 52, Alexandria 16
Bemidji 34, Bertha-Hewitt/Verndale 19
Bemidji 46, Alexandria 9
Browerville-Eagle Valley Triangular
Browerville-Eagle Valley 6, CACGB 33
Ortonville 34, CACGB 31
Ortonville 36, Browerville-Eagle Valley 31
Kenyon-Wanamingo Triangular
Blooming Prairie 38, Triton 31
Blooming Prairie 39, Kenyon-Wanamingo 25
Triton 52, Kenyon-Wanamingo 18
Milaca Triangular
Milaca 46, Sauk Rapids-Rice 19
Pierz 37, Milaca 20
Pierz 51, Sauk Rapids-Rice 21
New Prague Triangular
Faribault 61, Janesville-Waldorf-Pemberton 6
New Prague 50, Faribault 14
New Prague 55, Janesville-Waldorf-Pemberton 9
St. Peter Triangular
Madelia-Truman 36, United South Central 24
Madelia-Truman 37, St. Peter 27
Warren-Alvarado-Oslo Triangular
Mahnomen/Waubun 49, Mayport-Clifford (N.D.) 8
Mahnomen/Waubun 55, Warren-Alvarado-Oslo 18
Warren-Alvarado-Oslo 36, Mayport-Clifford (N.D.) 34


Monday, January 21
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 31, Plainview/Elgin-Millville 22


Saturday, January 19
212 Conference Tournament
1. BOLD 251.0, 2. Renville County West 173.0, 3. Kerkhoven-Murdock-Sunberg 161.0, 4. Atwater-Cosmos-Grove City 117.5, 5. Yellow Medicine East 91.0, 6. MACCRAY 87.5, 7. Tracy-Milroy 74.0, 8. Ortonville 36.0
Bemidji Rick Lee Invitational
1. Bemidji 177.5, 2. St Cloud Tech 177, 3. Badger/Greenbush-Middle River 135.5, 4. Aitkin 129.5, 5. Deer River/Northland Remer 109, 6. Little Falls 109, 7. Roseau 108.5, 8. Blackduck/Cass Lake-Bena 65.5, 9. Nashwauk-Keewatin-Greenway 40
Concordia Academy Tournament
1. Brooklyn Center 180, 2. Montgomery Lonsdale 176.5, 3. Meadow Creek/Alliance Academy 165.5, 4. Kenyon-Wanamingo 130, 5. Minnehaha/Lutheran of Bloomington 110.5, 6. Trinity School at River Ridge 107, 7. Rockford 58.5, 8. Concordia Academy 30
Eastview Invitational
First round
Paynesville 70, Prior Lake 4
Eastview 43, Faribault 25
Coon Rapids 42, Eden Prairie 16
Dassel-Cokato 51, Winona 19
Semifinals
Paynesville 33, Eastview 19
Dassel-Cokato 45, Coon Rapids 11
Consolation semifinals
Faribault 46, Prior Lake 27
Eden Prairie 37, Winona 16
7th: Winona 41, Prior Lake 26
5th: Faribault 38, Eden Prairie 33
3rd: Coon Rapids 27, Eastview 25
1st: Paynesville 34, Dassel-Cokato 26
Frazee Dual Meet Tournament
Round 1
Frazee 52, Moorhead 12
Pierz 44, Fertile/Beltrami 17
Round 2
Frazee 50, Fertile/Beltrami 12
Minnewaska, 41 Pierz 13
Round 3
Pierz 51, Moorhead 21
Minnewaska 42, Fertile/Beltrami 22
Round 4
Frazee 38, Minnewaska 18
Fertile/Beltrami 40, Moorhead 26
Round 5
Frazee 37, Pierz 21
Minnewaska 57, Moorhead 9
Janesville-Waldorf-Pemberton Invitational
First Round
St. James 38, Sibley East 17
Centennial 39, Janesville-Waldorf-Pemberton 18
Second Round
St. James 47, Mankato Loyola 23
Centennial 39, Kasson-Mantorville 32
Championship
Centennial 36, St. James 20
Luverne Tournament
Brandon Valley (S.D.) 51, Montevideo 10
Brandon Valley (S.D.) 38, Madelia/Truman 18
Wabasso 44, Brandon Valley (S.D.) 15
Minnesota Ninth Grade Wrestling League State Team Tournament
9th: Annandale/Maple Lake 61, Cambridge 12
7th: BOLD 43, Detroit Lakes 25
5th: St. Michael-Albertville 47, Kasson Mantorvill 25
3rd: Albert Lea 39, Apple Valley 38
1st: Milaca 39, Foley 33
Owatonna Federated Duals
First round
Adrian 54, LeCenter 13
Cambridge-Isanti 44, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 12
Ellsworth (Wis.) 35, Triton 27
Glenwood City (Wis.) 33, St. Paul Johnson 30
Medford 53, Rochester Century 8
Owatonna 54, Minneapolis Roosevelt 15
Second round
Adrian 31, Medford 22
Cambridge-Isanti 40, Ellsworth (Wis.) 10
Owatonna 48, Glenwood City (Wis.) 11
Rochester Century 42, LeCenter 30
St. Paul Johnson 38, Minneapolis Roosevelt 25
Triton 41, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 29
Third round
Ellsworth (Wis.) 40, Glenwood City (Wis.) 17
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 43, Minneapolis Roosevelt 22
Owatonna 43, Cambridge-Isanti 9
St. Paul Johnson 40, Triton 30
Fourth round
Adrian 29, Cambridge-Isanti 23
Medford 36, Ellsworth (Wis.) 22
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 48, LeCenter 20
Rochester Century 34, Triton 30
Fifth round
Adrian 27, Owatonna 25
LeCenter 39, Minneapolis Roosevelt 30
Medford 40, Glenwood City (Wis.) 19
St. Paul Johnson 37, Rochester Century 26
Park Center Tournament
Wayzata 36, New Ulm 32
New Ulm 39, Tartan 33
Elk River 52, New Ulm 15
New Ulm 43, Stillwater 27
New Ulm 33, Buffalo 33
Maple Grove 35, Shakopee 28
Mpls. Edison 38, Maple Grove 30
Maple Grove 46, Irondale 20
Maple Grove 29, Virginia Area 27
Hibbing 56, Tartan 7
Hibbing 43, Wayzata 16
Hibbing 37, Robbinsdale Cooper 18
Hibbing 29, Burnsville 24
Simley 36, Hibbing 13
Tartan 63, Minneapolis Southwest 6
Tartan 39, Mounds View 30
Tartan 36, Roseville 28
Simley 50, Grand Rapids 18
Simley 46, Rosemount 6
Simley 55, Blaine 9
Simley 74, Mpls. Southwest 0
Blaine 38, Roseville 20
Burnsville 59, Irondale 10
Champlin Park 59, Virginia 14
Osceola 73, Minneapolis Henry 0
Grand Rapids 30, Rosemount 30
Grand Rapids 42, Osceola 28
Buffalo 37, Elk River 32
Cooper 58, Park Center 4
Mankato West 35, Stillwater 26
Minneapolis Edison 51, Moundsview 12
Wayzata 39, Stillwater 33
Mankato West 41, Wayzata 22
Osceola (WI) 39, Wayzata 27
Plainview/Elgin-Millville Tournament
1. Wabasha-Kellogg 189.5, 2. Henry Sibley 152, 3. Southland 131, 4. Plainview/Elgin-Millville 123, 5. Byron 118, 6. Chatfield 81, 7. Lewiston-Altura 80, 8. Osseo 68, 9. Fillmore Central 59
Stewartville Invatational
1. GMLOK 164, 2. Stewartville 160, 3. Rochester Mayo 143, 4. Caledonia 142.5, 5. Hayfield 135, 6. Dover Eyoto 134.5, 7. Zumrota Mazeppa 134, 8. Rochester John Marshall 36
Wheaton Triangular
Minneota 26, Canby 17
Minneota 45, Wheaton 18
Windom/Mt Lake/Butterfield-Odin Cobra Invitational
1. Windom/Mt Lake/Butterfield-Odin (WMB) 190.0, 2. Lake Crystal Welcome Memorial (LCW) 109.5, 3. Central of Norwood Young America (CEN) 108.0, 4. Redwood Valley (RED) 105.5, 5. Fulda/Murray County Central (FMC) 69.0, 6. River Valley (RIV) 68.5, 7. Martin County West (MCW) 47.0, 8. Marshall (MAR) 38.0


Friday, January 18
Breckenridge 39, Browerville-Eagle Valley 30
Burnsville 32, Bloomington Kennedy 16
Centennial 46, Buffalo 22
Delano 53, Rockford 20
Eastview 57, Chaska 15
Eden Valley-Watkins 66, Holdingford 15
Farmington 34, New Prague 24
Foley 33, Meadow Creek/Alliance Academy 26
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 37, Southland 26
Hastings 58, Park of Cottage Grove 7
Hutchinson 36, Shakopee 24
Kimball 45, Lester Prairie/Winsted Holy Trinity 15
Meadow Creek/Alliance Academy 46, Princeton 22
Minnewaska 54, Morris Area 9
New York Mills 43, Osakis 22
Ogilvie 35, Royalton 29
Pine Island 42, Byron 15
Lake Park/Audubon Tournament
1. Fergus Falls 187, 2. Menaga/Sebeka 166.5, 3. Mahnomen/Wabun 159, 4. Barnesville 154, 5. Dilworth Glyndon Felton 116, 6. Foston/Bagley 92, 7. Lake Park Audubon 79, 8. Pelican & Waren-Alvarado-Oslo 63
Lakeville Triangular
Apple Valley 55, Lakeville 9
Apple Valley 48, Forest Lake 12
Forest Lake 46, Lakeville 16
Mound-Westonka Triangular
DeLaSalle 46, Brooklyn Center 45
Mound-Westonka 33, Brooklyn Center 20
Mound-Westonka 46, De LaSalle 22
Triangular
Spring Lake Park 48, Chisago Lakes 10
Totino-Grace 75, Chisago Lakes 0
Totino-Grace 56, Spring Lake Park 6


Thursday, January 17
Aitkin 60, Braham 6
Alexandria 36, Rocori 34
Anoka 50, Osseo 9
Bemidji 29, Grand Rapids 24
Bertha-Hewitt/Verndale 49, Menahga/Sebeka 16
Caledonia/Houston/Spring Grove 44, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 21
Cannon Falls 42, Kenyon-Wanamingo 27
Champlin Park 43, Maple Grove 18
Dassel-Cokato 24, St. Michael-Albertville 21
Detroit Lakes 38, Staples-Motley 20
Eden Prairie 37, Eagan 23
Forest Lake 44, Roseville 12
Glencoe-Silver Lake 36, Delano 24
Hibbing 47, Superior 12
Lake City 42, Kasson-Mantorville 14
Madelia-Truman 66, St. Clair 6
Minneapolis Edison 62, Minneapolis Henry 12
Minneapolis North 58, Minneapolis Southwest 10
Minneapolis Roosevelt 55, Minneapolis South 11
Montgomery-Lonsdale 36, LeCenter 33
New London- Spicer 40, Benson 25
Nicollet 44, Maple River 24
Richfield/Edina 33, Saint Thomas Academy 27
Rochester Mayo 38, Mankato West 14
Rosemount 54, Bloomington Jefferson 15
Scott West 59, Le Sueur-Henderson/Cleveland 11
Simley 78, North St. Paul 0
St. Paul Johnson 46, Harding 18
Tartan 51, South St. Paul 17
Thief River Falls 37, Greenbush/Middle River/Badger 24
Waconia/Mayer Lutheran 31, Becker 21
Wadena-Deer Creek 46, Park Rapids 13
Watertown-Mayer 35, Annandale/Maple Lake 18
Wayzata 31, Robinsdale Cooper 26
White Bear Lake 31, Stillwater 29
Willmar 34, Little Falls 31
Woodbury 34, Mounds View 32
Pierz Triangular
Pierz 71, Belgrade-Brooten-Elrosa 0
Howard Lake-Waverly 51, Belgrade-Brooten-Elrosa 18
Pierz 45, Howard Lake-Waverly 24
Fridley Triangular
Minnetonka 50, Minneapolis Washburn 20
Minnetonka 39, Fridley 26
Fridley 35, Minneapolis Washburn 33
Mankato East Triangular
Albert Lea 45, Mankato East 21
Albert Lea 43, St. Peter 26


Tuesday, January 15
Adrian 45, Madison (S.D.) 12
Benilde St. Margaret’s 51, Fridley 23
Bertha-Hewitt/Verndale 57, Wheaton-Herman Norcross 15
BOLD 34, Wabasso 12
Deer River 40, Blackduck/Cass Lake-Bena 24
Frazee 33, Perham 22
Hinckley-Finlayson 30, Crosby-Ironton 24
Lac qui Parle Valley 42, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsly 26
Madelia/Truman 46, Martin County West 15
Mahnomen/Wauben 36, Red Lake County Central 27
Minneota 49, Yellow Medicine East 12
Montgomery-Lonsdale 47, Waterville-Ellysian-Morristown 19
New York Mills 60, Browerville/Eagle Valley 9
Park Rapids Area 42, Crookston 25
Paynesville 33, Litchfield 20
Sauk Centre 29, Albany 27
St. James 41, Red Rock Central 15
St. James 55, Worthington 12
St. Michael-Albertville 52, Monticello 13
West Central 32, Fergus Falls 23
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 48, Redwood Valley 17
Austin Quadrangular
Mankato East 45, Austin 24
Austin 62, Prior Lake 9
Waseca 40, Austin 20
Waseca 63, Prior Lake 7
Waseca 43, Mankato East 19
Mankato East 57, Prior Lake 13
Owatonna Dick Black Invitational
First round
Owatonna 64, Winona 0
Centennial 50, St. Paul Central 21
Second round
Owatonna 35, Centennial 23
Winona 47, St. Paul Central 24
Third round
Owatonna 50, St. Paul Central 12
Centennial 40, Winona 24
New Prague Triangular
New Prague 35, Cannon Falls 22
Northfield 27, New Prague 26
Northfield 40, Cannon Falls 19
Sauk Rapids-Rice Tournament
Braham 42, Mora 25
Sauk Rapids-Rice 36, Braham 33
Sauk Rapids-Rice 42, Mora 22
Silver Lake Triangular
New London-Spicer 33, Glencoe-Silver Lake 23
New London-Spicer 40, Norwood-Young America 30
Norwood-Young America 41, Glencoe-Silver Lake 22


Saturday, January 12
Sibley East 49, LeCenter 19
Anoka Invitational
1. Anoka 200, 2. Cumberland (WI) 142, 3. Henry Sibley 127.5, 4. River Falls (WI) 109, 5. Winona 101.5, 6. Armstrong 100.5, 7. White Bear Lake 96, 8. Alexandria 81.5.
Chaska Tournament
1. Chaska 224.5, 2. De Lasalle 195, 3. Rochester John Marshall 149, 4. Saint Thomas Academy 131, 5. Richfield/Edina 122.5, 6. Park Centre 98, 7. Minneapolis Henry 74.5, 8. Saint Croix Lutheran (defaulted)
Hinckley-Finlayson Invitiational
1. Pierz 245.0, 2. Hinckley-Finlayson 195.0, 3. St. Cloud Apollo 155.0, 4. Rush City 153.5, 5. Trinity of Bloomington 100.0, 6. Pine City 91, 7. Granite City Baptist 49.0, 8. Concordia Academy 44.0
Kimball Tournament
Cooper 31, Eden Valley-Watkins 30
St. James 48, Kimball 10
St. James 56, Belgrade-Brooten-Elrosa 13
3rd: Eden Valley-Watkins 37, Kimball 28
1st: St. James 30, Cooper 29
LaCrescent Invitational
1st: St. Francis 34, Pine Island 22
3rd: Lakeville 37, Hayfield 25
5th: Wabasha-Kellogg 40, LaCrescent 18
7th: Dover-Eyota 42, Barron, WI 24
Lake City Invitational
1. Medford 221, 2. Caledonia 162, 3. Lake City 147, 4. Plainview Elgin Millville 141, 5. Saint Charles 114, 6. Chatfield 87, 7. Kasson Mantorville 76, 8. Riceville IA 73
Milbank (SD) Tournament
Canby 36, Sioux Falls (SD) Roosevelt 26
Canby 51, Jackson County Central 13
Canby 56, Fargo (ND) South 15
Milbank (SD) 44, Canby 16
Minnewaska Duals
1st Round
Bertha Hewitt/Verndale 51 West Central Area 14
Litchfield 58 Dawson-Boyd 9
Long Prairie-Grey Eagle 42 KMS 19
Minnewaska 56 Pelican Rapids 9
Semifinals
Bertha Hewitt/Verndale 35 Long Prairie-Grey Eagle 33
Minnewaska 32 Litchfield 21
Consolation Semifinals
Dawson-Boyd 36 Pelican Rapids 22
KMS 51 West Central Area 15
7th: West Central Area 41 Pelican Rapids 30
5th: KMS over Dawson-Boyd
3rd: Litchfield 46 Long Prairie-Grey Eagle 12
1st: Minnewaska 33 Bertha Hewitt/Verndale 31
Monticello Invitational
1. St. Micheal-Albertville 208.0, 2. Farmington 193.0, 3. Foley 173.0, 4. Rocori 149.0, 5. Buffalo 96.5, 6. Prior Lake 86.5, 7. Monticello 77.5, 8. Fairmont 63.0
Paynesville Invitational
1. Minneota 171.5, 2. Paynesville 171.0, 3. Scott West 161.0, 4. Forest Lake 152.0, 5. Dassel Cokato 141.5, 6. Park Rapids 98.0, 7. Deer River 76.5, 8. Sartell-St. Stephen 52.0
Parkers Prairie Invitational
1. Benson 154.5, 2. Ortonville 146, 3. Foley 129.5 , 4. Parkers Prairie 121, 5. Breckenridge 80.5, 6. Royalton 80, 7. Crosby-Ironton 79
Royalton Invitational
1. Long Prairie 241, 2. Braham 164, 3. Princeton 161.5, 4. Royalton 160, 5. Browerville/Eagle Valley 149, 6. North St. PauI 52, 7. Holdinglord 39, 8. Upsala Swanville 36, 9. GC Baptist 19
St. Cloud Tech Kiffmeyer Duals
Round 1
St. Cloud Tech 31, Hastings 28
Elk River 27, Hutchinson 23
Waconia 38, Albert Lea 21
Cambridge 59, Brainerd 3
Round 2
St. Cloud Tech 25, Elk River 22
Cambridge 43, Waconia 12
Hutchinson 37, Hastings 29
ALbert Lea 47, Brainerd 24
Round 3
1st: Cambridge 36, St. Cloud Tech 18
3rd: Waconia 34, Elk River 20
5th: Albert Lea 39, Hutchinson 22
7th: Hastings 41, Brainerd 25
Stillwater Pony Stampede
First round
Milaca 72, St. Paul Arlington 5
Goodhue 27, New Prague 25
Stillwater 49, Tartan 15
Simley 66, Minneapolis Roosevelt 3
Consolation semifinals
Tartan 48, Minneapolis Roosevelt 23
New Prague 72, St. Paul Arlington 3
Semifinals
Milaca 36, Goodhue 22
Simley 50, Stillwater 10
7th: Minneapolis Roosevelt 48, St. Paul Arlington 17
5th: New Prague 51, Tartan 13
3rd: Goodhue 37, Stillwater 32
1st: Simley 50, Milaca 7
Mayville (ND) May-Port-CG Tournament
1. Hillsboro 243, 2. Crookston 160, 3. Velva 151, 4. Barnesville 146, 5. Larimore 120, 6. MPCG 110, 7. Ellendale/Edgely 110, 8. North Border 88, 9. East Grand Forks 88, 10. West Fargo 67, 11. Central Cass 55, 12. Kindred 29, 13. East Grand Forks Sacred Heart 25
Mound Westonka Verne Gagne Invitational
First round
Centennial 38, Fridley 21
Glencoe-Silver Lake 43, Irondale 21
Bloomington Jefferson 40, Mound Westonka 30
Nicollet 42, Delano 21
Semifinals
Centennial 45, Glencoe-Silver Lake 19
Nicollet 38, Bloomington Jefferson 25
Consolation semifinals
Irondale 48, Fridley 18
Mound Westonka 39, Delano 22
7th: Delano 57, Fridley 12
5th: Mound Westonka 45, Irondale 26
3rd: Bloomington Jefferson 36, Glencoe-Silver Lake 28
1st: Centennial 39, Nicollet 24
Osakis Dual Tournament
Quarterfinals
Coon Rapids 59, Holdingford 8
Melrose 51, Osakis 9
Browerville-Eagle Valley 42, Walker-Hackensack-Akely-Nevis 21
Albany 58, Ogilvie 8
Semifinals
Coon Rapids 40, Melrose 10
Albany 46, Browerville Eagle Valley 18
Osakis 48, Holdingford 24
Walker-Hackensack-Akely-Nevis 39, Ogilvie 34
1st: Coon Rapids 26, Albany 25
3rd: Melrose 27, Browerville Eagle Valley 23
5th: Osakis 37, Walker-Hackensack-Akely-Nevis 35
7th: Ogilvie 57, Holdingford 10
Superior (WI) Classic
1. Grand Rapids 265.5, 2. Mora 182.5, 3. Spooner (WI) 163, 4. Superior (WI) 123, 5. Park Falls (WI) 122, 6. Shell Lake (WI) 111.5, 7. Virginia 91, 8. Turtle Lake (WI) 71, 9. Northwestern (WI) 69, 10. Bloomer (WI) 66.5, 11. Northwoods (WI) 9
United South Central Tournament
1. Madelia-Truman 198, 2. Lake Crystal-Wellcome Memorial 175, 3. Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 144.5, 4. United South Central 134.5, 5. Blooming Prairie 134, 6. Mankato Loyola 83.5, 7. Alden-Conger 82, 8. Maple River 63
Wabasso Quadrangular
New Ulm 45, Tracy-Milroy/Balaton 24
Wabasso 65, New Ulm 6
Wabasso 55, Tracy-Milroy/Balaton 7
Wabasso 34, Windom/Mountain Lake/Butterfield-Odin 23
Windom/Mountain Lake/Butterfield-Odin 45, New Ulm 27
Windom/Mountain Lake/Butterfield-Odin 49, Tracy-Milroy/Balaton 21


Friday, January 11
Albert Lea 31, Rochester Mayo 27
Blaine 39, Osseo 15
Blue Earth Area 50, New Ulm 16
Cannon Falls 30, Zumbrota-Mazeppa 27
Eastview 33, Bloomington Kennedy 21
Grand Meadow/Kingsland/L-O 37, Caledonia/Houston/Spring Grove 24
Jackson County Central 46, Redwood Falls 24
Kasson Mantorville 41, Hayfield 23
Lester Prairie 39, St. Croix Lutheran 31
Litchfield 31, Willmar 18
Mankato West 39, Faribault 21
Orono 33, Minnehaha Academy 28
Princeton 40, Chisago Lakes 29
Rosemount 42, Eden Prairie 16
Sibley East 49, LeCenter 19
St. James 54, United South Central 9
Thief River Falls 48, Roseau 20
Wabasha-Kellogg 44, Chatfield 15
St. Michael-Albertville 32, Waconia 15
Waseca 45, Waterville Elysian Morristown 12
Becker Invitational
1. Becker 218.0, 2. New York Mills 168.5, 3. Mille Lacs 146.5, 4. Howard Lake-Waverly 145.5, 5. Meadow Creek Alliance 133.0, 6. Big Lake 99.0, 7. Braham 94.0, 8. St. Cloud Apollo 60.0
Mahnomen-Waubun Tournament
First Round
Badger/Greenbush-Middle River 48, Menahga/Sebeka 18
Wadena-Deer Creek 53, Crookston 15
Frazee 62, Red Lake County Central 3
Blackduck/Cass Lake-Bena 32, Mahnomen/Waubun 27
Second round
Wadena-Deer Creek 36, Badger/Greenbush-Middle River 25
Frazee 53, Blackduck/Cass Lake-Bena 10
Menahga/Sebeka 36, Crookston 33
Mahnomen/Waubun 41, Red Lake County Central 25
Third Round
1st: Frazee 31, Wadena-Deer Creek 30
3rd: Badger/Greenbush-Middle River 45, Blackduck/Cass Lake-Bena 22
5th: Mahnomen/Waubun 38, Menahga/Sebeka 27
7th: Crookston 36, Red Lake County Central 36
Triangular
Columbia Heights 59, Rockford 13
DeLaSalle 33, Columbia Heights 32
DeLaSalle 54, Rockford 18


Thursday, January 10
Aitkin 69, Rush City 3
Becker 49, Delano 9
Bemidji 44, Little Falls 21
Bertha-Hewitt/Verndale 62, Osakis 4
Braham 45, Ogilvie 27
Byron 43, Triton 24
Cambridge-Isanti 46, Buffalo 18
Centennial 40, St. Francis 25
Champlin Park 67, Park Center 3
East Grand Forks 39, Warren-Alvarado-Oslo 24
Eastview 49, Somerset (WI) 18
Elk River 29, Anoka 25
Fergus Falls 28, Barnesville 24
Forest Lake 62, Park of Cottage Grove 6
Frazee 33, Detroit Lakes 22
Grand Rapids 47, Staples-Motley 19
Hastings 46, Mounds View 16
Hibbing 52, Virginia Area 15
Hinckley/Finlayson 37, Mora 28
Lakeville 39, Eagan 27
Maple Grove 28, Coon Rapids 27
Medford 55, Blooming Prairie 12
Minneapolis Edison 45, Minneapolis Roosevelt 12
Minneapolis North 48, Minneapolis Washburn 22
Minneapolis South 49, Minneapolis Southwest 30
Minneota 43, Renville County West 21
Minnetonka 50, Hopkins/Blake 16
New London-Spicer 44, Montevideo 12
New York Mills 34, Menahga/Sebeka 27
Nicollet 40, Martin County West 24
Northfield 40, Farmington 18
Ottertail Central 42, Browerville/Eagle Valley 21
Perham 58, Pelcian Rapids 10
Pelcian Rapids 39, Breckenridge 21
Perham 70, Breckenridge 0
Richfield/Edina 51, Mahtomedi 24
Rocori 27, Albany 25
Roseau 37, Deer River 30
Roseville 30, White Bear Lake 28
Shakopee 46, Prior Lake 15
Simley 50, Henry Sibley 9
Spring Lake Park/St. Anthony 43, Monticello 21
Stewartville 30, Lake City 24
Stillwater 37, Woodbury 26
South Saint Paul 36, Saint Thomas Academy 18
Tartan 72, North St. Paul 6
Thief River Falls 44, Fertile-Beltrami 24
Wabasso 48, Gibbon-Fairfax-Winthrop/MW 13
Watertown-Mayer 38, Glencoe-Silver Lake 19
Wayzata 40, Robinsdale Armstrong 22
Red Rock Cent./Westbrook-Walnut Grove 45, Fulda/Murray County Cent. 18
Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin 63, Marshall 10
Dassel-Cokato Triangular
Dassel-Cokato 33, Hutchinson 26
Dassel-Cokato 47, Annandale/Maple Lake 6
Hutchinson 43, Annandale/Maple Lake 21
St. Clair Quadrangular
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 37, River Valley 30
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 64, Maple River 6
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 46, St. Clair 23
St. Clair 54, Maple River 18
St. Clair 37, River Valley 27
River Valley 56, Maple River 18
St. Paul Highland Park 40, St. Paul Arlington 30
Willmar 58, Sartell 12
Totino Quadrangular
Totino Grace 67, Fridley 3
Totino Grace 55, Osseo 9
Totino Grace 62, Irondale 6
Osseo 40, Irondale 22
Osseo 52, Fridley 13
Irondale 51, Fridley 19
Triangular
Park Rapids 50, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 15
Park Rapids 62, Crosby-Ironton 9
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 36, Crosby-Ironton 34


Tuesday, January 8
Albany 39, Melrose 22
Albert Lea 33, Butterfield-Odin/Mountain Lake/Windom Area 22
Badger-Greenbush-Middle River 49, Crookston 18
Barnesville 31, Dilworth-Glyndon-Felton 21
Brainerd 40, Aitkin 15
Burnsville 38, Shakopee 18
Caledonia/Houston/Spring Grove 48, Decorah (IA) 21
Cavalier (ND) 39, Warren 24
Deer River 39, Virginia 24
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 46, Lewiston-Altura 23
Lake Crystal-Wellcome Memorial 51, St. Clair 22
Little Falls 37, Alexandria 21
Madelia-Truman 36, Nicollet 21
Mahnomen-Waubun 40, Fosston/Bagley 30
Maple River 33, Martin County West 33
Norwood-Young America 55, Le Sueur-Henderson/Cleveland 18
Scott West 39, LeCenter 22
St. Croix 72, Granite City 6
Sisseton (SD) 58, Chokio/Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 13
St. Cloud Tech 31, Foley 24
West Central Area 51, Pelican Rapids 15
Wheaton/Herman/Norcross 51, Belgrade-B.E. 14
Wadena-Deer Creek 37, Bertha-Hewitt-Verndale 18
Windom/Mt Lake/Butterfield-Odin 38, Pipestone-Jasper 19
Brooklyn Center Triangular
Brooklyn Center 45, Columbia Heights 19
Brooklyn Center 39, Cretin-Derham Hall 28
Columbia Heights 44, Cretin-Derham Hall 22
Buffalo Triangular
New London-Spicer 35, Annandale/Maple Lake 22
New London-Spicer 36, Buffalo 29
Annandale/Maple Lake 37, Buffalo 21
Meadow Creek Aliance Academy Triangular
Meadow Creek Aliance Academy 45, Trinity 26
Minnetonka 56, Trintiy of Bloomington 12
Minnetonka 37, Meadow Creek Aliance Academy 35


Saturday, January 5
Benson Classic Invitational
1. Minnewaska 206.0, 2. Minneota 200.0, 3. Sauk Centre 178.5, 4. Benson 171.0, 5. Lac qui Parle Valley 92.0, 6. Redwood Valley 87.0, 7. Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 68.0, 8. Marshall 43.5
Bismarck Tournament
1. Frazee (Minn.) 193.5, 2. Rapid City (S.D.) Stevens 164, 3. Bismarck 145, 4. West Fargo 137.5, 5. Minot 120, 6. (tie) Beulah and Dickinson 113.5. , 8. Bismarck Century 106, 9. Napoleon 105, 10. Williston 92.5, 11. Grand Forks Red River 89, 12. Wahpeton 77.5, 13. Jamestown 76.5, 14. Sidney (Mont.) 76, 15. (tie) Belcourt, Glendive (Mont.), and Lisbon 71, 18. Rapid City (S.D.) Central 62, 19. Mandan 59.5, 20. Valley City 59, 21. Fargo South 58.5, 22. Fargo North 45, 23. Bismarck St. Mary’s 41.5, 24. Grand Forks Central 31, 25. Devils Lake 20
Brooklyn Center Invitational
1. Watertown-Mayer 199, 2. Brooklyn Center 198, 3. St. Paul Central 157.5, 4. Minnetonka 148, 5. St. Croix Lutheran 130, 6. Minnehaha Academy/Lutheran High 118.5, 7. Mpls. Patrick Henry 46, 8. Mpls. Washburn 43
Buffalo Invitational
First round
Alexandria 33, Eden Prairie 30
Armstrong 43, Ellsworth JV (WI) 24
Buffalo 53, Big Lake 15
Foley 64, Richfield 3
Second round
Alexandria 32, Buffalo 28
Eden Prairie 42, Big Lake 13
Ellsworth JV (WI) 54, Richfield 18
Foley 40, Armstrong 24
1st: Foley 40, Alexandria 24
3rd:Buffalo 49, Armstrong 30
5th: Eden Prairie 34, Ellsworth JV (WI) 25
7th: Big Lake 42, Richfield 30
Burnsville Tournament
1. Burnsville 215, 2. Eastview 175.5, 3. Byron and Hastings 129, 5. Austin 119, 6. Rochester Mayo 116, 7. Eagan 81.5, 8. St. Paul Como Park 50
Cambridge-Isanti Bluejacket Invitational
1. Cambridge-Isanti 182, 2. Grand Rapids 162, 3. Bemidji 160, 4. Elk River 137.5, 5. Brainerd 121, 6. St. Paul Johnson 96, 7. Blaine 91
Cannon Falls Invitational
1. Shakopee 188 pts, 2. Southland 186 pts, 3. GFW-McCleod West 168.5 pts, 4. Woodbury 162.0, 5. Cannon Falls 160.0, 6. Rochester Century 134.0, 7. Rushford Peterson 128.0, 8. Mankato Loyola 84.0, 9. Benilde-St. Margaret 74.0, 10. St. Thomas Academy 68.0, 11. Orono 59.0, 12. Elmore Academy 15.0
Columbia Heights Invitational
St. Francis 188, Coon Rapids 186.5, Somerset (WI) 135, Osseo 120.5, Columbia Heights 109, DeLaSalle 105.5, St. Paul Harding 85, Fridley 47
Dam Site Tournament
1. Wabasso 182, 2. Canby 138, 3. Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake 133, 4. Renville County West 98, 5. Pipestone-Jasper 59, 6. Dawson-Boyd 51, 7. Yellow Medicine East 41, 8. Tracy-Milroy-Balaton 26
Farmington Duals
Pool A
Scott West 45, Faribault 15
Jackson County Central 43, Faribault 29
Scott West 50, Jackson County Central 13
Pool B
Northfield 51, Henry Sibley 17
Northfield 37, Blue Earth Area 26
Blue Earth Area 58, Henry Sibley 15
Pool C
Goodhue 41, Bloomington Kennedy 21
St. Michael-Albertville 48, Bloomington Kennedy 7
St. Michael-Albertville 28, Goodhue 25
Pool D
Paynesville 35, Farmington 24
Farmington 72, Rochester John Marshall 0
Paynesville 66, Rochester John Marshall 3
Championship Pool
Paynesville 33, Scott West 24
Northfield 42, St. Michael-Albertville 15
5th Place Pool
Farmington 45, Jackson County Central 25
Blue Earth Area 38, Goodhue 27
Consolation Pool
Faribault 38, Henry Sibley 28
Bloomington Kennedy 60, Rochester John Marshall 3
1st: Northfield 35, Paynesville 26
3rd: Scott West 31, St. Michael-Albertville 21
5th: Blue Earth Area 36, Farmington 20
7th: (Tie) Goodhue 32, Jackson County Central 32
9th: Bloomington Kennedy 40, Faribault 25
11th: Henry Sibley 42, Rochester John Marshall 11
Fertile-Beltrami Pine to Prairie Tournament
1. Thief River Falls 217, 2. Red Lake County Cent. 169, 3. Fertile-Beltrami 147, 4. Menahga-Sebeka 139, 5. Dilworth-Glyndon-Felton 86.5, 6. Lake Park-Audubon 84, 7. Fosston-Bagley 83
Hibbing Duals
Hibbing 51, St. Paul Highland Park 14
White Bear Lake 55, Virginia 16
Hibbing 57, Virginia 17
Hibbing 63, Nashwauk-Keewatin 12
St. Paul Highland Park 34, Nashwauk-Keewatin 12
Hibbing 48, White Bear Lake 15
Virginia 48, Nashwauk-Keewatin 27
LeCenter Bezdichek Invitational
1. Waseca 208, 2. New Prague 130, 3. LeCenter 101, 4. LeSueurHenderson/Cleveland 90, 5. Mankato East 85, 6. JWP 64, 7. River Valley 48.5, 8. Kenyon Wanamingo 28
Little Falls Flyer Invitational
1. Wadena/Deer Creek 207, 2. Pierz 174, 3. Litchfield 162, 4. Detroit Lakes 152, 5. Little Falls 140, 6. Sauk Rapids 91.5, 7. Fergus Falls 86
MACCRAY Quadrangular
Barnesville 40, MACCRAY 30
Barnesville 39, Ortonville 30
Willmar 42, Barnesville 13
Montgomery-Lonsdale Invitational
1. Lake Crystal-Welcome Memorial 221, 2. Blooming Prairie 170, 3. Howard Lake-Waverly 167.5, 4. Montgomery-Lonsdale 157.5, 5. Martin County West 101.5, 6. Maple River 87.5, 7. St. Clair 85.5, 8. Mankato West (JV) 80, 9. Cretin-Derham Hall 57
Mora Tournament
1. Waconia/Mayer Lutheran 201, 2. Albany 180, 3. Annandale/Maple Lake 176, 4. Hinckley-Finlayson 142, 5. Mora 126, 6. St. Cloud Apollo 104, 7. Pine City 52, 8. Sartell 45
Norwood-Young America Central Invitational
1. Eden Valley-Watkins 170.0, 2. Waterville-Elysian-Morristown 159.0, 3. Norwood-Young America 137.5, 4. Glencoe-Silver Lake 127.0, 5. St. Peter 115.5, 6. Lester Praire-Winsted Holy Trinity 111.5, 7. Litchfield (JV) 99.0, 8. New Prague (JV) 31.0
Ogilvie Invitational
1. Mille Lacs 214, 2. Robbinsdale-Cooper 189, 3. Rush City 131.5, 4. Meadow Creek Alliance Academy 129, 5. Ogilvie 119, 6. South St. Pau 112, 7. Minneapolis North 69.5, 8. Minneapolis South 56, 9. St. Paul Humboldt 37
Perham Dual Tournament
Round 1
Perham 57, Crosby-Ironton 13
New York Mills 43, Roseau 23
New London-Spicer 33, Park Rapids 33 (NLS wins on criteria)
Staples-Motley 37, Walker-Hackensack-Ackley 33
Consolation Bracket
Roseau 51, Crosby-Ironton 17
Park Rapids 52, Walker-Hackensack-Ackley 17
Semi-Final
Perham 37, New York Mills 22
New London-Spicer 55, Staples-Motley 11
7th: Walker-Hackensack-Ackley 42, Crosby-Ironton 29
5th: Park Rapids def. Roseau
3rd: New York Mills 53, Staples-Motley 10
1st: Perham 33, New London-Spicer 30
Royalton Invitational
1. Long Prairie-Grey Eagle 241, 2. Braham 164, 3. Princeton 161.5, 4. Royalton 160, 5. Browerville/Eagle Valley 149, 6. North St. Paul 52, 7. Holdingford 39, 8. Upsala/Swansville 36, 9. Granite City Baptist 19
Simley Invitational
1. Simley 203, 2. Anoka 170, 3. Champlin Park 122, 4. Morris Area 100, 5. Minneapolis Edison 87.5, 6. Mahnomen-Waubun 69, 7. NRHEG 62, 8. Chisago Lakes 32
Tartan Tournament
1. Totino Grace 229, 2. Rosemount 168.5, 3. Tartan 147, 4. North Branch 120.5, 5. Roseville 108.5, 6. Chaska 108, 7. Maple Grove 94, 8. Irondale 81


Friday, January 4
Anoka 47, Maple Grove 10
Bloomington Kennedy 39, Eagan 21
Burnsville 49, Lakeville 8
Caledonia/Houston/Spring Grove 31, Southland 31
Camridge-Isanti 53, Irondale 13
Chisago Lakes 33, Pine City 21
Coon Rapids 39, Blaine 10
Eastview 58, Prescott (WI) 12
Eastview 30, Wayzata 21
Goodhue 28, Wabasha Kellogg 25
GMLOK 58, Rushford-Peterson 7
Hayfield 33, Cannon Falls 26
Milaca 28, Foley 22
North Branch 34, Princeton 22
Simley 25, Forest Lake 24
St. Charles 54, Lewiston 17
Belgrade-Brooten-Elrosa Jaguar Invitational
1. BOLD 215, 2. KMS 120, 3. Becker 114, 4. ACGC 103, 5. Melrose 89, 6. WCA 75.5, 7. OTC 69.5, 8. BBE 34.5
Mound-Westonka Triangular
Delano 51, Orono 14
Mound-Westonka 56, Orono 18
Rockford Invitational
1. Sibley East 188, 2. Kimball 174, 3. Eden Valley-Watkins 164, 4. Park Of Cottage Grove 115, 5. Buffalo Lake-Hector 100, 6. Rockford 92, 7. Trinity of Bloomington 65, 8. Concordia Academy 31


Thursday, January 3
Annandale/Maple Lake 50, Delano 13
Bertha-Hewitt/Verndale 58, Parkers Prairie 10
Braham 39, Rush City 28
Byron 34, Lake City 33
Centennial 40, Tartan 24
Dilworth-Glyndon-Felton 45, Breckenridge 22
Elk River 28, Champlin Park 27
Farmington 39, Hastings 21
Fergus Falls 39, Pelican Rapids 16
Kasson Mantorville 58, Triton 9
Long Prairie-Grey Eagle 36, Sauk Centre 29
Mankato West 46, Rochester John Marshall/Lourdes 18
Minnewaska Area 50, Benson 17
Montevideo 34, Yellow Medicine East 28
New Ulm 34, River Valley 29
New York Mills 36, Park Rapids 24
Owatonna 58, Austin 7
Paynesville 58, Big Lake 9
Redwood Valley 37, Worthington 24
Rochester Mayo 35, Rochester Century 21
Rosemount 41, Chaska 32
St. Cloud Tech 42, Brainerd 24
St. James 57, Martin County West 3
St. Michael-Albertville 35, Becker 23
Tartan 36, Spring Lake Park 28
Totino-Grace 52, Buffalo 7
Waconia/Mayer Lutheran 38, Watertown-Mayer 12
Waseca 40, Shakopee 18
Windom Area/Mt. Lake/Btrfld-Odin 63, Fulda/Murray County Central 10
North Branch 45, Fridley 12
Fridley 31, Columbia Heights 31
Mille Lacs 52, Mora 14
Pierz 49, Mille Lacs 20
Centennial Triangular
Centennial 40, Tartan 24
Centennial 49, Spring Lake Park/St. Anthony Village 18
Tartan 36, Spring Lake Park/St. Anthony Village 24
Dassel-Cokato Triangular
Dassel-Cokato 34, Litchfield 22
Dassel-Cokato 46, Rocori 17
Litchfield 48, Rocori 15
Holdingford Triangular
Howard Lake-Waverly 63, Holdingford 6
Howard Lake-Waverly 34, Royalton 27
Royalton 48, Holdingford 12
Park of Cottage Grove Quadrangular
DeLaSalle 30, St. Paul Highland Park 28
DeLaSalle 37, Park of Cottage Grove 30
Henry Sibley 39, DeLaSalle 30
Henry Sibley 43, St. Paul Highland Park 26
Henry Sibley 44, Park of Cottage Grove 22
Park of Cottage Grove 36, St. Paul Highland Park 30
Triangular
Nicollet 32, Blooming Prairie 25
Nicollet 52, Mankato Loyola 16
Blooming Prairie 47, Mankato Loyola 16
Triangular
Canby 55, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 13
Canby 38, Renville County West 22

High School Results – December 2001

Saturday, December 29
Badger State Invitational
1. Owatonna (MN) 235.5, 2. Mt. Carmel (IL) 208, 3. Lodi (WI) 168.5, 4. Stoughton (WI) 138, 5. Lakeville (MN) 122, 6. DeForest (WI) 107.5, 7. Bloomington Jefferson (MN), 8. Sauk Prairie (WI) 104.5, 9. Waukesha South (WI) 94.5, 10. Middleton (WI) 90.5, 11. Pewaukee (WI) 64, 12. Fennimore (WI) 62, 13. Evansville (WI) 32.5, 14. Union Grove (WI) 32, 15. Madison East (WI) 27, 16. Pecationica/Argyle (WI) 24, 17. Madison West (WI) 12
Oshkosh on the Water Tournament
1. Luxemburg-Casco 402, 2. Burnsville, MN 259, 3. Hartford 228.5, 4. Campbellsport 196, 5. Winneconne 190, 6. Freedom 180, 7. Chippewa Falls 170, 8. Ozaukee 161, 9. Tomahawk 155.5, 10. Bay Port 155, 11. Coleman 149, 12. Kimberly 145, 13. Berlin 141, 14. Reedsburg 135.5, 15. Oshkosh West 134.5, 16. Lomira 133.5, 17. Ripon 116.5, 18. Park Falls 96.5, 19. Wittenbeg-Birnamwood 90, 20. Kewaskum 83, 21. Ashwaubenon 83, 22. Brillion 64, 23. Sheboygan South 61, 24. Cedar Grove/Belgium 58, 25. Bonduel 58, 26. DePere 56.5, 27. Oconomowoc 56, 28. Amherst 50.5, 29. Southern Door 48, 30. Oshkosh North, 31. West DePere 43, 32. Wautoma 36, 33. Rosholt 36, 34. Manawa 36, 35. Waupaca 33, 36. Chilton 32.5, 37. Milwaukee Pulaski 26, 38. Wausau East 17, 39. Markesan 11, 40. North Fond du Lac 10, 41. Oshkosh Lourdes/St. Mary 10


Friday, December 28
Grand Rapids Skip Nalan Tournament
1. Anoka 186.0, 2. Grand Rapids 178.0, 3. Hibbing 158.0, 4. Aitkin 135.0, 5. Deer River 112.5, 6. St. Paul Johnson 105.5, 7. Virgina 98.0, 8. Walker 64.0, 9. Nashwauk-Keewatin 30.0
Montevideo Dave Roder Memorial
1. Canby 185.5, 2. Windom 161.0, 3. Willmar 143.0, 4. West Central Area 94.0, 5. Montevideo 94.0, 6. MACCRAY 55.0, 7. Luverne 30.0


Saturday, December 22
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton Holiday Tournament
1. Crestwood, Iowa 161.5, 2. Planview-Elgin-Millville 144, 3. Stewartville 143.5, 4. GMLOK 139.5, 5. FCLMC 135, 6. Winona 130, 7. Lewiston-Altura 84, 8. Chatfield 52.5


Friday, December 21
Adrian 34, Windom/ML/B/O 13
Apple Valley 45, Owatonna 12
Fertile-Beltrami 39, Roseau 27
Frazee 38, Greenbush-Badger-Middle River 24
Hinckley-Finlayson 34, Royalton 25
Mankato Loyola 40, St. Clair 31
Pine Island 37, Kasson-Mantorville 17
Rushford-Peterson 50, DeSoto (Wis.) 15
Simley 62, Richfield 3
Stewartville 61, Kenyon-Wanamingo 6
Blackduck/Cass Lake-Bena Duals
Pequot Lakes/Pine River-Backus 59, Fosston/Bagley 9
Pequot Lakes/Pine River-Backus 53, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 18
Pequot Lakes/Pine River-Backus 39, Virginia Area 27
Pequot Lakes/Pine River-Backus 34, Blackduck/Cass Lake-Bena 33
Blackduck/Cass Lake-Bena 57, Crosby Ironton 13
Blackduck/Cass Lake-Bena 37, Virginia Area 24
Deer River/Northland Remer 42, Crookston 21
Deer River/Northland Remer 54, Fosston/Bagley 18
Deer River/Northland Remer 48, Blackduck/Cass Lake-Bena 21
Deer River/Northland Remer 51, Crosby Ironton 19
Virginia 48, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 24
Crookston 45, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 28
Crookston 46, Virginia Area 24
Crookston 42, Crosby Ironton 36
Fosston/Bagley 54, Crosby Ironton 23
Fosston/Bagley 36, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 33
Columbia Heights Triangular
Columbia Heights 40, Orono 27
Orono 45, Trinity 28
Columbia Heights 45, Trinity 30
Lakeville Quadrangular
Lakeville 65, Minneapolis Southwest 6
Lakeville 54, Proir Lake 12
Lakeville 37, Henry Sibley 21
Henry Sibley 47, Prior Lake 23
Henry Sibley 52, Minnepolis Southwest 12
Prior Lake 53, Minneapolis Southwest 11
Litchfield Triangular
Litchfield 51, Atwater-Cosmos-Grove City 18
Litchfield 24, St. Michael-Albertville 18
St. Michael-Albertville 41, Atwater-Cosmos-Grove City 24
Melrose Dual Tournament
Watertown-Mayer 36, Parkers Prairie 21
Long Prairie-Grey Eagle 39, Watertown-Mayer 24
Long Prairie-Grey Eagle 45, Parkers Prairie 30
Melrose 39, Buffalo Lake-Hector 25
Melrose 35, Meadow Creek-Creek-Alliance Academy 35
Meadow Creek-Alliance Academy 43, Buffalo Lake-Hector 23
3rd: Watertown-Mayer 43, Meadow Creek-Alliance Academy 28
1st: Long Prairie-Grey Eagle 43, Melrose 21
Milaca Quadrangular
Milaca 77, St. Paul North 0
Milaca 53, Elk River 12
Milaca 35, Becker 19
Minneota Triangular
Minneota 29, Minnewaska 24
Minneota 65, Worthington 6
Minnewaska Area 69, Worthington 6
Nicollet Quadrangular
Nicollet 40, Glencoe-Silver Lake 30
Glencoe-Silver Lake 42, St Peter 22
Sibley East 41, Glencoe-Silver Lake 21
Rockford Quadrangular
Annandale/Maple Lake 38, Belgrade-Brooten-Elrosa 13
Annandale/Maple Lake 45, Mound Westonka 19
Annandale/Maple Lake 59, Rockford 12
Thief River Falls Quadrangular
Hibbing 43, Pelican Rapids 18
Hibbing 60, Nashwauk-Keewatin 6
Pelican Rapids 55, Nashwauk-Keewatin 9
Thief River Falls 66, Nashwauk-Keewatin 6
Thief River Falls 31, Hibbing 27
Thief River Falls 39, Pelican Rapids 27
Zumbrota-Mazeppa Triangular
Zumbrota-Mazeppa 30, Goodhue 27
Zumbrota-Mazeppa 42, Waterville-Elysian-Morristown 25
Triangular
Albert Lea 54, Rochester John Marshall 9
Northfield 43, Albert Lea 23
Northfield 58, Rochester John Marshall 0


Thursday, December 20
Apple Valley 47, Eagan 21
Apple Valley 48, Eden Prairie 9
Bloomington Kennedy 50, Chaska 15
BOLD 57, Renville County West 6
Burnsville 35, Rosemount 16
Canby 41, Tracy-Milroy-Balaton 24
Cannon Falls 37, Triton 33
Delano 36, Lester Prairie/Holy Trinity of Winsted 31
Eastview 41, Eden Prairie 27
Eastview 66, Eagan 10
Fergus Falls 50, Moorhead 10
Forest Lake 48, Mounds View 18
Hastings 43, Woodbury 21
Kimball 46, Belgrade-Brooten-Elrosa 21
Kindred (N.D.) 43, Dilworth-Glyndon-Felton 30
Lac qui Parle Valley 45, Benson 25
Lake Crystal-Wellcome Memorial (7) 31, Waseca (6) 31
Lakeville 57, Bloomington Jefferson 14
LeCenter 50, Mankato Loyola 27
Litchfield 27, Sauk Centre 23
Little Falls 51, Brainerd 17
Morris Area 33, New London-Spicer 28
New Prague 49, Waterville-Elysian-Morristown 10
North Branch 63, Chisago Lakes 9
Pequot Lakes-Pine River-Backus 42, Browerville-Eagle Valley 25
Perham 32, Park Rapids 31
Pierz 42, Eden Valley-Watkins 28
Pine Island 37, Kasson-Mantorville 17
Roosevelt 48, Washburn 22
St. Charles 48, Southland 24
St. Charles 46, St. Ansger, IA 27
St. James 33, New Ulm 30
St. Paul Johnson 42, St. Paul Como 29
Stillwater 57, Roseville 6
Tartan 44, St. Thomas Academy 22
Thief River Falls 67, Warren-Alvarado-Oslo 2
Wayzata 38, Maple Grove 26
Wheaton/Herman-Norcross 54, Dawson-Boyd 10
White Bear Lake 48, Park of Cottage Grove 18
Blooming Prairie Quadrangular
Blooming Prairie 51, St. Clair 12
Mankato East 60, St. Clair 12
St. Clair 47, Maple River 24
Blooming Prairie 52, Maple River 21
Blooming Prairie 37, Mankato East 31
Mankato East 60, Maple River 12
Mankato East 60, Maple River 12
Centennial Triangular
Centennial 45, Columbia Heights 10
Centennial 51, Irondale 9
Irondale 52, Columbia Heights 12
Detroit Lakes Triangular
Detroit Lakes 63, Nashwauk-Keewatin/Greenway 6
Detroit Lakes 42, Central Cass (ND) 27
Howard Lake-Waverly-Winsted Triangular
Howard Lake-Waverly-Winsted 38, Buffalo Lake-Hector 33
Watertown-Mayer 37, Howard Lake-Waverly-Winsted 26
Watertown-Mayer 54, Buffalo Lake-Hector 18
Janesville-Waldorf-Pemberton Quadrangular
Janesville-Waldorf-Pemberton 36, United South Central 28
Le Sueur-Henderson 46, Janesville-Waldorf-Pemberton 30
Nicollet 40, Le Sueur-Henderson 24
Nicollet 45, United South Central 27
Nicollet 47, Janesville-Waldorf-Pemberton 21
United South Central 42, Le Sueur-Henderson 15
Osseo Quadrangular
Northfield 34, Wabasha-Kellogg 15
Northfield 53, Osseo 7
Northfield 68, Minnetonka 0
Pine City Triangular
Mora 47, Ogilvie 28
Mora 48, Pine City 27
Ogilvie 48, Pine City 30
Waconia Triangular
Fridley 47, Benilde-St. Margaret’s 24
Waconia/Mayer Lutheran 69, Benilde-St. Margaret’s 3
Waconia/Mayer Lutheran 69, Fridley 3
Triangular
Brooklyn Center 51, Minneapolis North 10
Brooklyn Center 56, Minneapolis Henry 10
Minneapolis North 38, Minneapolis Henry 24


Tuesday, December 18
Albany 45, Long Prairie-Grey Eagle 26
Bertha-Hewitt/Verndale 55, Ottertail Central 9
BOLD 34, Adrian 22
Buffalo 40, Monticello 32
Caledonia 55, Rushford-Peterson 12
Forest Lake 39, Coon Rapids 36
Fridley 39, Chisago Lakes Area 30
Hibbing 32, Grand Rapids 24
Howard Lake-Waverly-Winsted 43, Delano 18
Martin Co. West 39, Fairmont 27
Meadow Creek/Alliance Academy 50, St. Croix Lutheran 21
Milaca 38, Aitkin 23
Minnewaska Area 44, Montevideo 18
New York Mills 27, Perham 25
Pelican Rapids 38, Dilworth Glyndon Feltson 24
Red Lake Co. Central 39, Lake Park-Aud. 30
Rush City 54, Pine City 15
Spring Lake Park 38, Stillwater 20
St. Croix Falls (Wis.) 34, Chisago Lakes 30
Wadena-Deer Creek 45, Menahga-Sebeka 15
Wheaton/Herman-Norcross 48, Chokio-Alberta/C-G-B 21
Zumbrota-Mazeppa 46, Byron 20
Kerkhoven-Murdock-Sunburg Triangular
Willmar 38, New London-Spicer 23
Willmar 29, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 27
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 39, New London-Spicer 12
Lester Prairie Triangular
Atwater-Cosmos-GC 41, Lester Prairie 24
Atwater-Cosmos-GC 61, Rockford 7
Lester Prairie 53, Rockford 18
Paynesville Quad
Paynesville 53, Melrose 15
Paynesville 61, Glencoe-Silver Lake 9
Paynesville 57, Belgrade-Brooten-Elrosa 13
Melrose 57, Belgrade-Brooten-Elrosa 18
Glencoe-Silver Lake 50, Belgrade-Brooten-Elrosa 16
Melrose 33, Glencoe-Silver Lake 27
White Bear Lake Triangular
Tartan 77, St. Paul Arlington 0
White Bear Lake 77, St. Paul Arlington 0
White Bear Lake 41, Tartan 28
Watertown Triangular
Becker 36, Watertown-Mayer 16
Becker 74, Orono 0
Watertown-Mayer 53, Orono 17


Saturday, December 15
Barnesville Dual Tournament
Barnesville 48, Central Cass (ND) 16
Barnesville 52, Walker-Hackensack-Akeley-Nevis 16
Barnesville 51, Dilworth-Glyndon-Felton 9
Red Lake County Central 36, Barnesville 36
New York Mills 33, Barnesville 27
Detroit Lakes 46, Kindred ND 20
Detroit Lakes 49, Walker Hakensk Akley nevis 18
Detroit Lakes 54, Dilworth Glyndon Felton 18
Detroit Lakes 37, Red Lake County Central 26
Pelican Rapids 31, Walker-Hakensack-Akeley-Nevis 33
Pelican Rapids 36,Kindred ND 31
Pelican Rapids 41, Lake Park 34
Pelican Rapids 52, Central Cass (Casselton ,ND) 15
1st: Detroit Lakes 32, New York Mills 28
Brainerd Paul Bunyan Invitational
1. Frazee (FRA) 208.5, 2. Becker (BEC) 161.5, 3. Bemidji (BEM) 139.0, 4. Deer River (DEE) 120.5, 5. Grand Rapids (GRA) 120.0, 6. Perham (PER) 116.0, 7. Foley (FOL) 115.0, 8. Rosemount (ROS) 112.0, 9. Brainerd (BRA) 110.5, 10. Maple Grove (MAP) 76.5, 11. Aitkin (AIT) 72.0, 12. Staples/Motley (STA) 54.0, 13. Royalton (ROY) 46.0, 14. Pequot Lakes-Pine River 34.0, 15. Sartell (SAR) 18.5
Browerville-Eagle Valley Invitational
1. Bertha Hewitt-Verndale 226, 2. Melrose190.5, 3. Menahga-Sebeka 180, 4. CACGB 115, 5. Ortonville 113, 6. Parkers Prairie 100, 7. Browerville-Eagle Valley 95, 8. Nashwauk-Keewatin 36
Byron Dave Scharberg Memorial Invitational
Zumbrota Mazeppa 43, LaCrescent 20
Byron 40, Blooming Prairie 25
Byron 44, LaCrescent 20
Zumbrota-Mazeppa 50, Blooming Prairie 16
1st: Zumbrota-Mazeppa 45, Byron 23
3rd: LaCrescent 39, Blooming Prairie 27
Canby Triangular
Canby 60, Marshall 15
Wabaso 32, Canby 18
Chaska Invitational
1. New Prague 202, 2. St. Paul Johnson 158.5, 3. Norwood-Young America 157.5, 4. Shakopee 155, 5. Rochester Century 121.5, 6. Chaska 93, 7. BOLD 90, 8. Minnetonka 70, 9. Hopkins 26.5
Faribault Dick Shiels Invite
1. Totino-Grace 228.5, 2. Northfield 175, 3. EastView 145.5, 4. Faribault 127.5, 5. Albert Lea 115, 6. Eagan 81.5, 7. Scott West (silver) 59
Henry Sibley Tournament
Henry Sibley 45, Big Lake 18
Henry Sibley 51, St. Thomas Academy 18
Henry Sibley 77, Mahtomedi 0
Big Lake 51, Saint Thomas Academy 28
Saint Thomas Academy 78, Mahtamedi 0
Janesville-Waldorf-Pemberton Tournament
Cannon Falls 46, St. Claire 24
Cannon Falls 47, Janesville-Waldorf-Pemberton 21
Minneota 51, Cannon Falls 16
Minneota 55, Janesville-Waldorf-Pemberton 12
Minneota 66, St. Claire 6
St. Claire 34, Janesville-Waldorf-Pemberton 31
Kenyon Wanamingo Tournament
1. Lake City 217, 2. LeCenter 154, 3. Kasson Mantorville 146, 4. Saint Charles 146, 5. Triton 125, 6. Southland 115, 7. Martin County West 70, 8. Pine Island 60, 9. Kenyon Wanamingo 53
Maple River Invitational
1. Madelia-Truman 205.5, 2. Sibley East 202, 3. Tracy-Milroy/Balaton 129.5, 4. United South Central 128, 5. Fairmont 102.5, 6. Maple River 80, 7. Buffalo Lake-Hector 58, 8. Alden/Conger 53
Minneapolis Edison Invitational
First round
Owatonna 60, Columbia Heights 3
Paynesville 65, Benilde-St. Margaret 6
Austin 39, Nicollet 30
Minneapolis Edison 42, Cooper 21
Second round
Owatonna 56, Minneapolis Edison 15
Paynesville 41, Austin 23
Cooper 57, Columbia Heights 24
Nicollet 49, Benilde-St. Margaret 20
7th: Benilde-St, Margaret 30, Columbia Hieght 24
5th: Cooper 32, Nicollet 32, Cooper wins by criteria
3rd: Minneapolis Edison 41, Austin 29
1st: Owatonna 31, Paynesville 24
Minneapolis Washburn Triangular
DeLaSalle 48, Trinity 24
DeLaSalle 60, Minneapolis Washburn 18
Trinity 39, Minneapolis Washburn 33
Minnesota Christmas Tournament
1. Apple Valley (APV) 220, 2. Medford (MED) 137.5, 3. Forest Lake (FLH) 119, 4. Scott West (STW) 119, 5. Cambridge-Isanti (CBI) 116, 6. Champlin Park (CHP) 115.5, 7. Centennial (CHS) 113, 8. Blue Earth Area (BLE) 110.5, 9. Bismarck, ND (BHS) 106, 10. Simley (SIM) 102, 11. Bismarck Century, ND (BSC) 98.5, 12. Anoka (ANK) 94, 13. Dassel-Cokato (DLC) 90, 14. St. Francis (STF) 84, 15. St. Cloud Tech (SCT) 78, 16. Burnsville (BRV) 76, 17. St. Michael-Albertville (SMA) 69, 18. Elk River (ELK) 64, 19. Stillwater (STR) 63.5, 20. Jackson County Central (JCC) 63, 21. Wabasha-Kellogg (WBK) 62, 22. Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland (GRM) 58.5, 23. Waconia (WAC) 55.5, 24. Rocori (ROC) 50, 25. Bloomington Kennedy (BKD) 48.5, 26. Brooklyn Center (BRC) 43.5, 27. Coon Rapids (CRS) 40, 28. Hastings (HST) 39, 29. Fargo South, ND (FRS) 29.5, 30. Mound-Westonka (MND) 21, 31. Monticello (MON) 21, 33. Minneapolis Roosevelt (MPR) 16.5
Osakis Tournament
Alexandria 42, Breckenridge 34
Frazee JV 39, Alexandria 26
Frazee JV 49, Breckenridge 21
Montevideo 35, Ottertail Central 29
Osakis 35, Montevideo 22
Osakis 49, Ottertail Central. 21
5th: Ottertail Central. 68, Breckenridge 6
3rd: Alexandria 35, Montevideo 27
1st: Osakis 42, Frazee JV 28
Park of Cottage Grove Tournament
Round 1
Menonomie (Wis.) 48, Hastings JV 30
Richfield 45, Park of Cottage Grove 25
Round 2
Chatfield 48, Menonomie 16
Hastings JV 38, Park of Cottage Grove 30
Round 3
Chatfield 58, Hastings JV 12
Menonomie 37, Park of Cottage Grove 28
Round 4
Chatfield 52, Park of Cottage Grove 7
Hastings JV 34, Richfield 31
Round 5
Chatfield 45, Richfield 26
Menonomie 42, Park of Cottage Grove 36
Park Rapids Invitational
First Round
Greenbush-Middle River/Badger 42, Blackduck/Cass Lake-Bena 28
Blaine 36, Roseau 30
Wadena-Deer Creek 53,Little Falls 13
Park Rapids 30,Hibbing 29
Round 2
Wadena-Deer Creek 48, Blaine 15
Hibbing 44, Blackduck/Cass Lake-Bena 19
Little Falls 47, Roseau 24
Park Rapids 39, Green Bush-Middle River/Badger 28
Round 3
1st: Wadena Deer Creek 57, Park Rapids Area 9
3rd: Blaine 31, Green Bush-Middle River/Badger 26
5th: Hibbing 41, Little Falls 18
7th: Blackduck/Cass Lake-Bena 53, Roseau 24
Prior Lake Ron Edwards Tournament
1. Pierz 182, 2. Rochester Mayo 139, 3. Gibbons-Fairfax-Winthrop 128, 4. Glencoe-Silver Lake 127, 5. Montgomery-Lonsdale 125, 6. Armstrong 113, 7. Lac qui Parle Valley 112,
8. Prior Lake 62.5,
Wayzata Dual Tournament
1st Round:
Milaca 62 All Star Team 9
Wayzata 48 Sauk Rapids 28
Lakeville 48 Osseo 12
Litchfield 60 Monuds View 9
2nd Round:
Milaca 44 Wayzata 25
Litchfield 38 Lakeville 16
Sauk Rapids 42 All Star Team 28
Osseo 49 Mounds View 15
1st: Milaca 29 Litchfield 28
3rd: Lakeville 44 Wayzata 15
5th: Osseo 45 Sauk Rapids 27
7th: Mounds View defeated All Star Team
White Bear Lake Invitational
1. Buffalo 151, 2. White Bear Lake 134, 3. North Branch 125, 4. Spring Lake Park 100.5, 5. AppleValley 99.5, 6. Irondale 91, 7. St. Paul Highland Park 82, 8. St. Paul Como Park 76, 9. North St.Paul 40


Friday, December 14
Braham 57, Pine City 16
Lake City 60, Kenyon-Wanamingo 12
Milaca 53, North Branch 21
Mora 60, Chisago Lakes 18
Pine Island 37, Zumbrota-Mazeppa 24
Princeton 34, Sauk Rapids-Rice 27
Rush City 38, Hinckley-Finlayson 27
Mankato Loyola 40, St. Clair 31
St. Croix Lutheran 36, Columbia Heights 35
Windom/Mountain Lake/Butterfield-Odin 63, Worthington 9
Buffalo Triangular
Shakopee 62, Minnetonka 12
Buffalo 34, Shakopee 30
Buffalo 53, Minnetonka 13
Hayfield Triangular
Goodhue 35, Hayfield 19
Goodhue 42, Byron 24
Hayfield 41, Byron 25
Lester Prairie Triangular
Lester Prairie 66, Concordia Academy 10
Montgomery-Lonsdale 33, Lester Prairie30
Montgomery-Lonsdale 66, Concordia Academy 6
Sibley East Triangular
River Valley 48, Atwater-Cosmos-Grove-City 30
Sibley East 44, River Valley 26
Sibley East 58, Atwater-Cosmos-Grove-City 12
Willmar Classic
1. Sauk Centre (SC) 163.5, 2. Willmar (WILL) 151.0, 3. Eden Valley-Watkins (EVW) 137.0, 4. Hutchinson (HUCH)) 134.0, 5. Renville County West (RCW) 125.0, 6. Redwood Valley (RV) 107.0, 7. Benson (BEN) 99.5, 8. Yellow Medicine East (YME) 99.0


Thursday, December 13
Albert Lea 41, Mankato West 24
Barnesville 40, Pelican Rapids 24
Becker 49, Glencoe-Silver Lake 13
Bemidji 49, Blackduck/Cass Lake-Bena 12
Bertha-Hewitt/Verndale 62, Pequot Lakes/Pine River-Backus 12
Blue Earth Area 39, Waseca 19
Brainerd 36, Alexandria 33
Burnsville 54, Eagan 12
Canby 45, Dawson-Boyd 19
Canby 41, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 17
Central 63, Humboldt 10
Como Park 39, Cretin-Derham Hall 28
Dassel-Cokato 52, Delano 6
DeLaSalle 42, St. Croix Lutheran 30
Elk River 52, Osseo 6
Fergus Falls 45, Dilworth-Glyndon-Felton 22
Farmington 42, Cannon Falls 18
Fillmore Central 48, Chatfield 15
Forest Lake 57, Woodbury 4
Fridley 30, Minnehaha Acad/Mpls. Lutheran 27
Hastings 44, White Bear Lake 19
Henry Sibley 71, North St. Paul 6
Lakeville 33, Northfield 28
Madelia-Truman 36, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 25
Mahnomen-Waubun 44, Lake Park-Audubon 25
Medford 71, Alden-Conger 0
Minneapolis Roosevelt 46, Minneapolis Southwest 12
Minneapolis Edison 65, Minneapolis North 6
Morris/Hancock 38, Lac qui Parle Valley 27
New Richland Hartland-Ellendale-Geneva 46, Janesville-Waldorf-Pemberton 21
New Ulm 46, United South Central 27
New York Mills 41, Ottertail Central 23
Ogilvie 52, Holdingford 21
Ortonville 42, Chokia-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 32
Rochester Century 54, Rochester John Marshall/Lourdes 12
Rochester Mayo 49, Austin 18
Rosemount 32, Bloomington Kennedy 16
Roseville 44, Park of Cottage Grove 16
Rushford-Peterson 31, Lewiston-Altura 23
Sauk Centre 49, Melrose 12
Simley 64, St. Thomas 6
St. Cloud Tech 42, Rocori 16
St. Peter 39, Le Sueur-Henderson/Cleveland 28
Stillwater 45, Mounds View 22 Wadena Deer Creek 55, Detroit Lakes 9
Belgrade-Brooten-Elrosa Triangular
Belgrade-Brooten-Elrosa 36, Royalton 33
Osakis 39, Belgrade-Brooten-Elrosa 26
Osakis 40, Royalton 25
Detroit Lakes Triangular
Wadena Deer Creek 55, Detroit Lakes 9
Detroit Lakes 69, Crosby Ironton 0
Eastview Triangular
Eastview 51, Tartan 14
Eastview 30, New Prague 23
Pierz-Triangular
Pierz 44, Kimball Area 20
Albany 38, Kimball Area 32
Pierz 42, Albany 22
Spring Lake Park/Saint Anthony Triangular
Spring Lake Park/Saint Anthony 51, Prior Lake 20
Armstrong 44, Prior Lake 30
Armstrong 37, Spring Lake Park/Saint Anthony 36
Triton Triangular
Triton 35, Caledonia 33
Stewartville 36, Caledonia 27
Stewartville 37, Triton 30
Wayzata Triangular
Hutchinson 36, Eden Prairie 22
Wayzata 37, Hutchinson 24
Eden Prairie 29, Wayzata 28
Wheaton/Herman-Norcross Triangular
Waterville-Elysian-Morristown 36, Blooming Prairie 31
Wheaton/Herman-Norcross 42, Moorhead 33
Wheaton/Herman-Norcross 42, West Central 20
Triangular
BOLD 54, Redwood Valley 12
BOLD 65, MACCRAY 0
Redwood Valley 40, MACCRAY 33


Tuesday, December 11
Barnesville 40, Pelican Rapids 24
Blackduck-Cass Lake-Bena 46, Walker-Hackensack-Akeley-Nevis 20
Browerville/Eagle Valley 38, Osakis 30
Caledonia 51, Cochran-Fountain City-Alma (Wis.) 13
Detroit Lakes 43, Crookston 19
Foley 30, Cambridge-Isanti 27
Frazee 54, New York Mills 6
Fridley 57, Mahtomedi 9
Gibbons-Fairfax-Winthrop 50, Le Sueur-Henderson/Cleveland 21
Grand Meadow/Kingsland/LeRoy-Ostrander 57, Alden-Conger 9
Hibbing 45, Aitkin 15
Lake Crystal-Wellcome Memorial 46, New Ulm 24
Litchfield 43, Albany 16
Madelia-Truman 58, River Valley 12
Mille Lacs 53, Ogilvie 19
Minnewaska 36, New London-Spicer 22
Montevideo 35, Benson 27
Park Rapids Area 51, Staples/Motley 13
Pelican Rapids 24, Barnesville 40
Princeton 35, Braham 26
St. Michael-Albertville 35, Buffalo 21
Trinity of Bloomington 54, Concordia Academy 24
Trinity of Bloomington 69, Coon Rapids Baptist 9
Wabasso 33, Adrian 27
Waconia/Mayer Lutheran 34, Annandale/Maple Lake 21
Dover-Eyota Triangular
Dover-Eyota 39, Southland 21
Hayfield 34, Dover-Eyota 33
Hayfield 35, Southland 30
Kimball Triangular
Eden Valley-Watkins 35, Meadow Creek Christian 29
Eden Valley-Watkins 37, Kimball 27
Minnetonka Quad
Minnetonka 69, Minneapolis North 6
Minnetonka 43, Benilde-St. Margarets 28
Minnetonka 39, Edina/Richfield 30
Benilde-St. Margarets 37, Edina/Richfield 34
Edina/Richfield 52, Minneapolis North 11
Benilde-St. Margaret’s 30, Minneapolis North 21
Mound Westonka Triangular
Lester Prairie 32, Mound Westonka 26
Lester Prairie 68, St. Paul Humboldt 4
Mound Westonka 53, St. Paul Humboldt 16
Norwood-Young America Triangular
Norwood-Young America 72, Rockford 0
Watertown-Mayer 34, Norwood-Young America 27
Watertown-Mayer 60, Rockford 15
Orono Quad
Brooklyn Center 41, St. Paul Central 24
Brooklyn Center 48, Orono 23
Brooklyn Center 66, Hopkins 9
Orono 34, St. Paul Central 30
Orono 51, Hopkins 20
St. Paul Central 60, Hopkins 16
Pipestone Triangular
Pipestone-Jasper 47, Tracy-Milroy-Balaton 18
Pipestone-Jasper 36, RRC/WWG 30
RRC/WWG 41, Tracy-Milroy-Balaton 33
St. James Triangular
Fairmont 36, Mankato Loyola 34
St. James 48, Fairmont 21
St. James 54, Mankato Loyola 10


Saturday, December 8
Austin Packer Wrestling Challenge
Round 1
Kasson-Mantorville 34, Austin 31
Caledonia 35, Plainview/Elgin-Millville 28
Round 2
Caledonia 36, Austin 24
Dassel-Cokato 48, Plainview/Elgin-Millville 15
Round 3
Dassel-Cokato 42, Caledonia 21
Plainview/Elgin-Millville 37, Kasson-Mantorville 26
Round 4
Dassel-Cokato 62, Austin 9
Caledonia 33, Kasson-Mantorville 33 (Caledonia 7 match wins)
Round 5
Plainview/Elgin-Millville 51, Austin 21
Dassel-Cokato 51, Kasson-Mantorville 17
1st: Dassel-Cokato 4-0
2nd: Caledonia 2-1-1
3rd: Plainview/Elgin-Millville 2-2
4th: Kasson-Mantorville 1-2-1
5th: Austin 0-4
Buffalo Lake-Hector Tournament
1. Atwater/Cosmos/Grove City 144, 2. Sibley East 125, 3. Yellow Medicine East 118, 3. Gibbon-Fairfax-Wintrop 118, 4. Maccray 94.5, 5. Mankato Loyala 51, 6. Buffalo Lake-Hector 45
Chisago Lakes Tournament
Centennial 45, Mound Westonka 21
Centennial 61, Pine City 6
Chisago Lakes 39, Pine City 26
Grand Rapids 43, Princeton 18
Grand Rapids 56, Sartell-St. Stephen 17
Kenyon-Wanamingo 40, Sartell-St. Stephen 27
Mound Westonka 38, Chisago Lakes 33
Princeton 40, Kenyon-Wanamingo 34
1st: Centennial 43, Grand Rapids 24
3rd: Princeton 38, Mound Westonka 24
5th: Kenyon-Wanamingo 42, Chisago Lakes 30
7th: Sartell-St. Stephen 39, Pine City 36
Crookston Tournament
1. Roseau 184, 2. Red Lake County Central 177.5, 3. Mahnomen-Wauban 157.5, 4. Crookston 147, 5. EGF-Senior High 119, 6. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 104, 7. Nashwuak-Keewatin 65, 8. Warren-Alvarado-Oslo 61, 9. EGF-Sacred Heart 16
Delano Invitational
1. Waconia 249, 2. Mora 167.5, 3. Brooklyn Center 148, 4. St. Peter 138, 5. Delano 133, 6. LeSuer-Henderson 94.5, 7. St. Paul Highland Park 89.5, 8. Orono 81.5, 9. St. Paul Harding 67
Elk River Tournament
Apple Valley 44, Elk River 13
Apple Valley 48, Bemidji 9
Apple Valley 48, St. Cloud Tech 12
Bemidji 28, Elk River 20
St. Cloud Tech 37, Bemidji 18
St. Cloud Tech 38, Elk River 15
Goodhue Quadrangular
Burnsville 31, Goodhue 30
Burnsville 39, Lake City 22
Burnsville 51, Henry Sibley 15
Goodhue 37, Henry Sibley 27
Goodhue 40, Lake City 28
Lake City 36, Henry Sibley 30
Grant County Invitational
1. Minnewaska 212, 2. West Central Area 148, 3. Deer River 140, 4. Dawson-Boyd 108.5, 5. Alexandria 106, 6. Annandale-Maple Lake 98, 7. Ortonville 77, 8. Barnesville 71.5, 9. Pelican Rapids 69, 10. Melrose 66, 11. Breckenridge 40, 12. CA-CG-B 26
Long Prairie-Grey Eagle Invitational
1. Bertha-Hewitt/Verndale 227.5, 2. Long Praire-Grey Eagle 158.5, 3. Pequot Lakes-Pine River-Backus 145, 4. Menahga-Sebeka 138, 5. Browerville-Eagle Valley 113, 6. Osakis 108, 7. Crosby-Ironton 71
Pizza Ranch-Jackson County Central Invitational
1. Adrian 201, 2. Wabasha-Kellogg 167, 3. Madelia/Truman 161, 4. Stewartville 140, 5. Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 116, 6. Pipestone-Jasper 109.5, 7. Windom/Mountain Lake/Butterfield-Odin 105, 8. Jackson County Central 98, 9. Luverne/Hills-Beaver Creek/Ellsworth 64.5, 10. River Valley 59.5, 11. Fulda/Murray County Central 49.5, 12. Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster 18
Lakeville Invitational
1. Farmington 188, 2. Lakeville 181, 3. Rochester Mayo 178.5, 4. Winona 152.5, 5. Wayzata 134, 6. New Ulm 117.5, 7. Nicollet 97, 8. Rochester Century 89, 9. Tartan 82.5, 10. St. Paul Como Park 77.5, 11. Chaska 57, 12. Cretin-Derham Hall 45, 13. Minneapolis Southwest 31.5, 14. South St. Paul 24
Maple Grove Tournament
1. Menomonie (Wis.) 182, 2. Maple Grove 171, 3. White Bear Lake 136, 4. Eagan 127, 5. Armstrong and Roseville 124, 7. Minnetonka 76, 8. Columbia Heights 75.5, 9. Fridley 59, 10. Minneapolis South 48
Milaca Tournament
1st: Milaca 43, Albany 15
3rd: Cooper 42, Hinckley-Finlayson 22
5th: Bloomington Jefferson 35, Kimball 27
7th: Braham 57, Ogilvie 12
Rice Lake (WIS.) Invitational
1. Chippewa Falls (Wis.) 166, 2. Wausau (Wis.) West 157, 3. La Crosse (Wis.) Central 152, 4. Cumberland (Wis.) 129.5, 5. Cadott (Wis.) 124, 6. Loyal (Wis.) 92.5, 7. Stillwater 82.5, 8. Baldwin-Woodville (Wis.) 77, 9. Rice Lake (Wis.) 77, 10. Lakeland (Wis.) 75, 11. Hudson (Wis.) 68, 12. Cameron (Wis.) 67, 13. Cornell (Wis.) and Merrill (Wis.) 57, 15. Northwestern (Wis.) 35, 16. Clear Lake (Wis.) 34
St. Francis Tournament
1. Forest Lake 195, 2. St. Francis 184.5, 3. Simley 161.5, 4. Anoka 157.5, 5. Cambridge-Isanti 155, 6. Virginia 62, 7. Minneapolis Roosevelt 35, 8. Hopkins 16
St. James Classic
1st: Wabasso 27, Minneota 24
3rd: BOLD 44, St. James 15
5th: New Prague 45, Lake Crystal-Wellcome Memorial 21
Southland Tournament
1. Southland 235, 2. Minnehaha Academy 175, 3. Benilde-St. Margaret’s 171, 4. St. Clair 170, 5. Rushford-Peterson 169, 6.St. Croix Lutheran 163
Shakopee Jaycees Invitational
1. Shakopee 174.5, 2. Little Falls 165, 3. Bloomington Kennedy 150, 4. Irondale 143, 5. Blaine 141.5, 6. Triton 138, 7. Montevideo 120, 8. St. Thomas Academy 48
Spring Lake Park Invitational
First round
Hutchinson 40, Spring Lake Park-St. Anthony 21
Rocori 72, Mahtomedi 6
St. Paul Johnson 34, Eden Prairie 24
Second round
Hutchinson 33, Eden Prairie 27
Rocori 33, St. Paul Johnson 31
Spring Lake Park 72, Mahtomedi 6
Final round
1st: Hutchinson 32, Rocori 32 (Hutchinson won by criteria)
3rd: St. Paul Johnson 36, Spring Lake Park-St. Anthony 29
5th: Eden Prairie 72, Mahtomedi 3
Watertown (S.D.) Tournament
Canby 30, Madison (S.D.) 25
Canby 49, Webster (S.D.) 21
Canby 52, Sioux Falls (S.D.) Washington 15
Milbank (S.D.) 39, Canby 21


Friday, December 7
Apple Valley 46, Rosemount 13
Atwater-Cosmos-Grove City 40, Renville-County West 26
Champlin Park 38, Coon Rapids 20
Eden Valley-Watkins 51, Lester Prairie/Holy Trinity of Winsted 17
Fillmore Central/Lanesboro/Mabel Canton 36, Souhtland 33
Grand Meadow/LeRoy-Ostrander 44, Chatfield 30
Lakeville 31, Bloomington Kennedy 30
Spring Lake Park/St. Anthony 43, Fridley 30
Watertown (S.D.) 31, Canby 22
Wayzata 43, Osseo 18
Fergus Falls Quadrangular
Benson 54, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 21
Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 42, Parker Prarie 36
Fergus Falls 35, Benson 29
Fergus Falls 35, Parker Prarie 33
Fergus Falls 49, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 21
Parker Prairie 34, Benson 31
LeCenter Quad
Cannon Falls 45, Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 27
Cannon Falls 60, St. Clair 12
Cannon Falls 33, LeCenter 30
Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 33, LeCenter 33 (GFW wins criteria)
LeCenter 54, St Clair 15
New York Mills Dual Meet Invitational
Pierz 27, Bertha-Hewitt/Verndale 27
Foley 40, Wheaton/Herman-Norcross 28
New York Mills 39, Blackduck/Cass Lake 25
Pierz 36, Staples-Motley 16
Foley 45, New York Mills 10
Bertha Hewitt/Verndale 64, Staples-Motley 12
Blackduck/Cass Lake 38, Wheaton/Herman-Norcross 35
3rd: Bertha Hewitt/Verndale 51, New York Mills 21
1st: Foley 36, Pierz 24
Northfield Invite
Northfield 40, Kasson Mantorville 21
Kasson Mantorville 35, Sibley 31
Kasson Mantorville 39, Waterville (WEM) 30
Northfield 46, Hastings 15
Northfield 39, Faribault 22
Seratoma Duals Tournament
Park Rapids 69, Winnipeg 12
Park Rapids 37, Theif River Falls 30
Park Rapids 38, West Fargo 31
St. Michael Albertville 31, Park Rapids 29
St. Michael-Albertville 59, Devils Lake, ND 9
St. Michael-Albertville 66, Grand Forks Central 4
St. Michael-Albertville 60, Jamestown, ND 9
Watertown-Mayer Quadrangular
Litchfield 47, Belgrade-Brooten-Elrosa 21
Litchfield 60, Royalton 12
Litchfield 54, Watertown-Mayer 9
Royalton 38, Belgrade-Brooten-Elrosa 22
Watertown-Mayer 42, Royalton 12
Watertown-Mayer 56, Belgrade-Brooten-Elrosa 11


Thursday, December 6
Aitkin 31, Grand Rapids 21
Albany 54, Holdingford 6
Alexandria 54, Sartell 19
Armstrong 48, South St. Paul 26
Blooming Prairie 45, Janesville-W-P 25
Brainerd/Pillager 53, St. Cloud Apollo 14
Burnsville 46, Eden Prairie 12
Cambridge-Isanti 54, Chisago Lakes 22
Cannon Falls 39, Byron 27
Como Park 47, Highland Park 14
Cretin-Derham Hall 34, Harding 24
Dassel- Cokato 28, Waconia/Mayer Lutheran 23
Detroit Lakes 42, Mahnomen-Waubun 27
Dover-Eyota 51, Jackson County Central 21
Eagan 39, Chaska 31
Eastview 43, Bloomington Jefferson 18
Edison 72, Washburn 6
Faribault 37, Austin 35
Farmington 40, Faribault 30
Forest Lake 38, Hastings 19
Hibbing 53, Crosby-Ironton 12
Humboldt 42, Arlington 24
Litchfield 64, Melrose 4
Mahtomedi 30, North St. Paul 23
Mankato West 55, Roch. Century 15
Maple Grove 39, Columbia Heights 21
Medford 54, Waterville 12
Menahga/Seb. 56, Nevis/W-H-A 18
Mora 39, Braham 32
New London-Spicer 48, Lac qui Parle Valley 15
Owatonna 37, Albert Lea 17
Park Rapids Area 39, Menahga/Sebeka 27
Pierz 46, Royalton 23
Pine Island 37, Lake City 12
Princeton 58, Hopkins/Blake 16
Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 45, Martin County West 24
Rochester Mayo 34, Mankato East 27
Roseville 36, Woodbury 33
Shakopee 54, Le Sueur-Henderson/Cleveland 13
South 42, North 31
St. Charles 54, Rushford-Peterson 21
St. Cloud Tech 47, Little Falls 21
St. Croix Lutheran 63, Granite City Baptist 9
St. Michael-Albertville 57, Delano 6
Stillwater 65, Park of Cottage Grove 5
Totino-Grace 70, Minneapolis North 0
United South Central 50, Fairmont 22
Virginia Area 58, Nashwauk-Keewatin 12
Windom/MLBO 57, Luverne 18
Winona 50, Rochester John Marshall 15
Annandale-Maple Lake Triangular
Glencoe-Silver Lake 37, Annandale-Maple Lake 31
Kimball 39, Glencoe-Silver Lake 36
Kimball Area 41, Annandale 30
Waytata Triangular
Buffalo 42, Prior Lake 18
Wayzata 44, Prior Lake 18
Buffalo 32, Wayzata 29


Tuesday, December 4
Aitkin 60, Ogilvie 10
Anoka 54, White Bear Lake 15
Badger-Greenbush-Middle River 61, Warren-Alvarado-Oslo 6
Benson 34, Yellow Medicine East 33
Dilworth-Glyndon-Felton 36, Lake Park-Audubon 27
Fergus Falls 42, Ottertail Central 22
Hayfield 65, Kenyon-Wanamingo 6
Litchfield 40, Hutchinson 21
Meadow Creek/Alliance 57, DeLaSalle 15
Milaca 57, Princeton 10
Mille Lacs 39, Hinckley-Finlayson 27
Montevideo 39, Morris Area 27
Park Rapids Area 39, Blackduck/Cass Lake-Bena 25
Park Rapids 39, Menagha 30
River Valley 42, Redwood Valley 34
Roseau 55, Red Lake County Central 15
Saint Thomas Academy 40, Cretin-Derham Hall 27
Stewartvillle 48, Kasson-Mantorville 19
Wadena-Deer Creek 31, Frazee 24
Waseca 39, St James 24
Wheaton-Herman/Norcross 49, Browerville-Eagle Valley 19
Wheaton-Herman/Norcross 55, Ortonville 16
Willmar 51, Belgrade-Brooten-Elrosa 18
Breckenridge Triangular
Osakis 43, Breckenridge 30
West Central Area 33, Osakis 27
Irondale Triangular
Minneapolis Edison 45, Irondale 18
Minneapolis Edison 57, Park of Cottage Grove 15
Irondale 55, Park of Cottage Grove 10
Orono Quadrangular
Minnetonka 45, St. Paul Humboldt 24
Minnetonka 48, Concordia Academy 16
Orono 46, Minnetonka 30
Orono 48, Concordia Academy 16
Orono 51, St. Paul Humboldt 18
St. Paul Humboldt 42, Concordia Academy 18
Triangular
Nicollet 55, Buffalo Lake-Hector 18
Nicollet 42, Chaska 21
Chaska 39, Buffalo Lake-Hector 25
Triangular
New York Mills 42, Parkers Prairie 36
New York Mills 50, Pelican Rapids 24
Parkers Praire 42, Pelican Rapids 33
Minneota Quadrangular
Tracy-Milroy-Balaton 54, Marshall 20
Wabasso 56, Tracy-Milroy-Balaton 12
Wabasso 68, Marshall 0
Minneota 42, Wabasso 23
Minneota 64, Tracy-Milroy-Balaton 6
Minneota 67, Marshall 4
Triangular
Royalton 44, Sauk Rapids 24
Royalton 56, Holdingford 6
Sauk Rapids 69, Holdingford 0


Saturday, December 1
De La Salle 35, Cretin 33
De La salle 50, Park Center 23
Lake City 39, Blooming Prairie 27
Albert Lea Tournament
Albert Lea 49, New Richland-H.E.G. 15
Albert Lea 54, Faribault 18
Apple Valley 35, Osage, Iowa 27
Apple Valley 48, Albert Lea 12
Apple Valley 48, New Richland-H.E.G. 15
Apple Valley 64, Faribault 3
Faribault 34, New Richland-H.E.G. 30
Osage (Ia.) 51, Albert Lea 12
Osage (Ia.) 51, Faribault 15
Osage (Ia.) 65, New Richland-H.E.G. 13
Blue Earth Dick Maher Invitational
1. Blue Earth Area 183, 2. Madelia-Truman 145, 3. Waterville-Elysian-Morristown 121, 4. Brainerd 111.5, 5. Montgomery-Lonsdale 93.5, 6. St. Paul Johnson 84.5, 7. Spring Lake Park 84
Chaska Triangular
Cooper 40, Chaska 27
Plainview 45, Chaska 27
Plainview 39, Cooper 21
Eastview Quadrangular
Blake 54, Lutheran of Bloomington 39
Eastview 34, Farmington 32
Eastview 51, St. Paul Central 12
Eastview 56, Richfield 15
Farmington 47, St. Paul Central 27
Farmington 53, Richfield 14
St. Cloud Cathedral 44, Startell-St. Stephen 39
St. Paul Central 52, Richfield 15
Foley Duals
1st Round
Foley 29, Hibbing 22
Becker 37, Grand Rapids 23
2nd round
Paynesville 33, Becker 27
Hibbing 45, Parkers Prairie 21
3rd Round
Paynesville 40, Grand Rapids 23
Foley 44, Parkers Prairie 13
5th: Grand Rapids 54, Parkers Prairie 21
3rd: Hibbing 34, Becker 29
1st: Paynesville 30, Foley 26
Forest Lake Quad
Bemidji 43, Kasson Mantorville 7
Goodhue 44, Kasson Mantorville 25
Forest Lake 50, Kasson Mantorville 19
Anoka 53, Kasson Mantorville 9
Fridley Invitational
1. Champlin Park 252, 2. Irondale 189.5, 3. Bloomington Kennedy 188.5, 4. Fridley 102, 5. Minneapolis Patrick Henry 97, 6. Hopkins/Blake 73.5, 7. Mahtomedi 56, 8. North St. Paul 36
Fulda/Murray County Central Tournament
First round
Adrian 53, Dawson-Boyd 4
Harrisburg (S.D.) 35, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 28
Second round
Dawson-Boyd 34, Fulda/Murray County Central 33
Minneota 52, Harrisburg (S.D.) 13
Third round
Adrian 64, Fulda/Murray County Central 6
Minneota 53, Red Rock Centra/Westbrook-Walnut Grove 19
1st: Minneota 37, Adrian 16
3rd: Harrisburg (S.D.) 36, Dawson-Boyd 17
5th: Red Rock Central/WWG 44, Fulda/Murray County Central 24
Litchfield Invitational
1. Bold 238.5, 2. Litchfield 211, 3. Pierz 134.5, 4. Eden Valley-Watkins 112, 5. Annandale-Maple Lake 101, 6. Tartan 96.5, 7. Robbinsdale-Armstrong 93, 8. Columbia Heights 37
Monticello Duals
Pool play
Albany 46, North Branch 24
Blaine 51, Chisago Lakes 17
Cambridge-Isanti 55, Blaine 14
Cambridge-Isanti 60, Chisago Lakes 10
Dassel-Cokato 72, Big Lake 0
Dassel-Cokato 54, New Ulm 18
Hutchinson 48, Monticello 12
Hutchinson 37, Little Falls 33
Monticello 39, Little Falls 36
New Ulm 48, Big Lake 32
St. Francis 63, Albany 4
St. Francis 60, North Branch 15
Consolation semifinals
Little Falls 48, Chisago Lakes 28
North Branch 43, Big Lake 27
Fifth-place semifinals
Albany 49, Blaine 18
New Ulm 39, Monticello 25
Championship semifinals
St. Francis 49, Hutchinson 19
Dassel-Cokato 36, Cambridge-Isanti 30
11th: Chisago Lakes 38, Big Lake 27
9yh: Little Falls 41, North Branch 35
7th: Blaine 37, Monticello 23
5th: New Ulm 36, Albany 30
3rd: Cambridge-Isanti 40, Hutchinson 16
1st: St. Francis 33, Dassel-Cokato 31
Mankato West Tournament
Blooming Prairie 39, Lake City 26
Blooming Prairie 45, Rushford-Peterson 22
Byron 48, Fairmont 18
Byron 51, Janesville-Waldorf-Pemberton 21
Fairmont 42, Janesville-Waldorf-Pemberton 30
Lake City 60, Rushford-Peterson 12
Mankato West 37, Byron 27
Mankato West 55, Janesville-Waldorf-Pemberton 15
Mankato West 57, Fairmont 15
St. Charles 34, Lake City 33
St. Charles 43, Blooming Prairie 25
St. Charles 48, Rushford-Peterson 30
New Prague Tournament
Lakeville 40, Shakopee 24
Lakeville 41, Cannon Falls 17
New Prague 39, Sibley East 19
New Prague 50, St. Peter 13
Shakopee 32, Cannon Falls 31
Sibley East 33, St. Peter 30
5th: Cannon Falls 37, St. Peter 33
3rd: Shakopee 45, Sibley East 20
1st: Lakeville 30, New Prague 27
Hastings Duals
First round
Centennial 60, Prior Lake 3
Rocori 31, Elk River 28
Rosemount 50, Hastings 15
Scott West 77, Hastings Gold 0
Second round
Centennial 39, Rosemount 26
Elk River 59, Hastings Gold 9
Hastings 49, Prior Lake 11
Scott West 71, Rocori 0
1st: Centennial 37, Scott West 24
3rd: Rosemount 42, Rocori 23
5th: Elk River 33, Hastings 32
7th: Prior Lake 59, Hastings Gold 12
Rochester Invite
1st: Austin 37, Rochester Mayo 27
3rd: Stewartville 51, Chatfield 23
5th: Rochester Century 39, Mankato East 31
7th: Eagan 58, Rochester John Marshall 9
Rush City Invitational
1. Mille Lacs 248, 2. Brooklyn Center 199, 3. Braham 172, 4. Rush City 133, 5. Ogilvie 98, 6. Pine CIty 84, 7. Frederic (Wis.) 34, 8. Concordia Academy 32
St. Michael-Albertville Tournament
St. Michael-Albertville 171.5, Milaca 171, St. Cloud Tech 168, Henry Sibley 144, Eden Prairie 112, Deer River 103, LeCenter 84.5, Moorhead 74
Waconia Tournament
Bloomington Jefferson 34, Mora 30
St. James 46, Mora 15
St. James 48, Bloomington Jefferson 16
Lac Qui Parle 52, Orono 24
Waconia/Mayer Lutheran 63, Orono 3
Waconia/Mayer Lutheran 36, Lac Qui Parle 21
1st: St. James 29, Waconia 19
3rd: Lac Qui Parle 48, Bloomington Jefferson 24
5th: Orono 31, Mora 29
Wadena-Deer Creek Invitational
1. Wadena-Deer Creek 192.5, 2. Bertha Hewitt/Verndale 168.5, 3. Thief River Falls 154, 4. Sauk Centre 132, 5. Greenbush-Middle River-Badger 130, 6. Perham 120, 7. Long Prairie/Grey Eagle 91, 8. Pequot Lakes/Pine River-Backus 80.5
Wahpeton Tournament
1. Frazee 216.5, 2. Wheaton/Herman-Norcross 184, 3. Sisseton 159, 4. Brookings 158, 5. West Fargo 144, 6. Wahpeton 122, 7. Ottertail Central 107.5, 8. Fergus Falls 102, 9. Lisbon 83, 10. Mpls. Academy/Mpls. Luthern 51, 11. Breckenridge, 12. Lamoure 24, 13. Mayville/Portland 20