High School Results – Thursday, January 16, 2020

Annand-M Lk Lightning 53 Glencoe – Lester Prairie 27
Atwater-Cosmos-Grove City 62 Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 9
Austin 36 Rochester Century 21
Blaine 44 Andover 33
Centennial 65 Rockford 6
Crookston 66 Hillsboro-Central Valley, ND 6
Dassel-Cokato/Litchfield 62 Mound-Westonka 12
Dover-Eyota 69 Wabasha-Kellogg 9
Faribault 35 Mankato West 30
GMLOS 59 La Crescent-Hokah 10
Holdingford 55 Rush City-Braham 22
Kenyon-Wanamingo 42, Goodhue 30
Lake City 44 Cannon Falls 25
Maple River 43 NRHEG 12
MAHACA 48 BOLD 21
Medford 57 WEM-JWP 0
Monticello 54 Chisago Lakes 28
Mora 45 Little Falls 34
Rogers 52 Elk River 24
Saint Cloud Tech 45 Sauk Rapids-Rice 18
Shakopee 82 Rosemount 0
Stillwater 41.0 Saint Croix Falls 31
Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 39 Minneota 34
United North Central 64 Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 15
Westfield Razorbacks 39 United South Central 18
Zumbrota-Mazeppa 73, Triton 3

Continue reading

High School Results – Monday, January 13, 2020

Minnesota Ninth Grade League Region 1 Team State Qualifier
1st Jackson County Central
2nd Fairmont/Martin County West
3rd Faribault
4th Zumbrota-Mazeppa
Pool 1
Fairmont/Martin County West 48 Owatonna 25
Zumbrota-Mazeppa 48 Owatonna 30
Fairmont/Martin County West 59 Zumbrota-Mazeppa 12
Pool 2
Jackson County Central 44 Faribault 32
Faribault 43 Albert Lea 30
Jackson County Central 64 Albert Lea 9
Championship
Jackson County Central 39 Fairmont/MCW 32
3rd Place
Faribault 46 Zumbrota-Mazeppa 27

High School Results – Saturday, January 11, 2020

Bemidji Rick Lee Duals
January 10-11
1st Place – LPGE-Browerville Wolves
2nd Place – Bemidji
3rd Place – Thief River Falls
4th Place – Big Lake
5th Place – Perham
6th Place – Detroit Lakes
7th Place – Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
8th Place – Waconia
9th Place – Ottertail Central Bulldogs
10th Place – Kenyon-Wanamingo
11th Place – United North Central Warriors
12th Place – Cambridge-Isanti
13th Place – Brainerd
14th Place – Frazee
15th Place – Badger-GB-MR
16th Place – Pierz

Continue reading

High School Results – Thursday, January 9, 2020

Blue Earth Area 49 Waseca 20
Brainerd 57 Fergus Falls 12
Byron 55 Triton 21
Crookston 69 Roseau 6
Fairmont-Martin County West 52 St. Peter 9
Forest Lake 62 White Bear Lake Area 12
Fridley 52 Brooklyn Center Concordia Academy 27
Grand Rapids 43 Hibbing 27
Kimball Area 51 Howard Lake-Waverly-Winsted 18
Little Falls 40 Pierz 30
Maple River 46 United South Central 21
Mounds View 59 Cretin-Derham Hall 18
New Ulm Area 38 Saint James Area 37
Park Rapids 46, United Clay Becker 32
Pipestone Area 37 Worthington 28
Prior Lake 49 Eagan 24
Princeton 76, Chisago Lakes 0
Shakopee 66 Apple Valley 6
St. Michael-Albertville 73 Eden Prairie 6
Wayzata 79 Edina 0
Willmar 51 Sauk Rapids-Rice 18
Zumbrota-Mazeppa 52 Goodhue 12

Continue reading