Minnesota Chapter of the National Wrestling Hall of Fame

Official Nomination Form

Visit nwhof.org/minnesota for more information

2017 Inductees

  • Dr. Perry Malcolm
  • Jerry Byers
  • Steve Bechtold
  • Jerry Cleveland
  • Bill Demaray
  • Jack Eustice
  • Eugene Hildebrandt
  • Gary Smith

2016 Inductees

  • James Raschke
  • Earl Stottler
  • Dr. B.J. Anderson
  • Charlie Coffee
  • John Delozier
  • Rick Kelvington
  • Tim Shiels
  • Bob Thorson

2015 Inductees

  • Tom Caron
  • Grant Nelson
  • Dave Erickson
  • Jack Gause
  • Bill Hinchley
  • Ed Homan
  • Alan Rice
  • Jon Rhodes

2014 Inductees

  • Al Olsen
  • Mike Bredeck
  • Charles “Buzz’ Cummins
  • Joe Frank
  • Bill E. Garland
  • Rodney Mosher
  • Gary Rettke

2013 Inductees

  • Larry Zilverberg
  • Ron Ackerman
  • Scot Davis
  • Dee Gause
  • Mike Niemczyk
  • Leo Simon
  • Mike Tatone

2012 Inductees

  • Reid Lamphere
  • Torrey Westrom
  • C. Dean Fox
  • Gregg Greeno
  • Al Holmes
  • Mike McArthur
  • Harry Schlieff

2011 Inductees

  • Mike Good
  • Noel Bailey
  • Doug Dahl
  • Richard “Dick” Maher
  • Bill Sutter
  • Jeff Swenson

2010 Inductees

  • Phillip C. Richards
  • James Beshey
  • Neil Ladsten
  • Howard Leopold
  • Andres McCarty
  • Ken Schmoker
  • John M. Sterner

2009 Inductees

  • Charles Bishop
  • James F. Carr
  • Richard “Dick” Mueller
  • Dave Sohn
  • Mike Sterner
  • Pete Veldman

2008 Inductees

  • Jim Kamman
  • Allan Goeden
  • Dave Arens
  • Robert Board
  • George Graff
  • Frank Heulskamp
  • Terry Haws
  • Spencer Yohe

2007 Inductees

  • Dr. William O. Manning
  • Joe Russell
  • Ken Bergstedt
  • Fran McCann
  • Chuck Prunty
  • Darrell Sohn
  • Virg Vagle

2006 Inductees

  • Robert “Bart” Bardwell
  • Dan Chandler
  • Paul Ehrhard
  • Alan Hendrickson
  • Eiler L. Henrickson
  • Garth Lappin
  • Brad Rheingans
  • Richard “Dick” Shiels
  • Glen Swenson

2005 Inductees

  • Chester “Chet” Anderson
  • Kenneth Droegemeuller
  • Gerry Gingles
  • Kurt Greniger
  • A.M. “Sandy” Keith
  • Mike Rybak
  • Lu Verne Klar
  • Paul Krueger

2004 Inductees

  • Richard “Dick” Black
  • Robert Dettmer
  • John Grygelko
  • Norvaard “Snip” Nalan
  • John Ross
  • Jim Short
  • Dewaine Silker

2003 – Charter Members

  • Don Dravis
  • Verne Gagne
  • Rummy Macias
  • Ron Malcolm
  • Don Meyers
  • Roy Minter

Comments are closed